Pv* sanatogen Communisten joegen burgemeester van Marseille uit het stadhuis Doodstraf geëist tegen hoofdfiguur van het Wormshoevedrama in Lunteren Dr. Beel waarschuwt tegen „regeren bij herinneringen" Agenten en aëenten D Sport in het kort, Wereldnieuws VRIJDAG 14 NOVEMBER 1947 Vechtpartij tussen links en rechts ontaardde in vernielingen. De burgemeester van Marseille. Carlini (aanhanger van de Gaulle), is "Woensdag uit de gemeeqteraadskariter in het stadhuis moeten vluchten, toen een aantal commu nistische demonstranten het stadhuis bin nendrong. Overdag waren de ongeregeldheden reeds begonnen, toen enkele duizenden vakverenigingsleden zich toegang ver schaften tot het gerechtshof om twee ge vangenen te bevrijden. Daarna trokken zij 'naar het# stadhuis; binnen het gebouw raakten Gaullisten en communisten slaags, waarbij de burgemeester licht gewond werd. Het werd een ware heksenketel, waarbij stoelen,documenten en schrijfbe hoeften door de zaal vlogen. De Gaullisten richtten voor de ka"mer. van de burge meester een barricade van stoelen en tafels op, die echter, werd neergehaald. Bij het gevecht van man tegen man, dat volgde, liep burgemeester Carlini klappen op. Ver schillende communistische gemeenteraads leden en een journalist werden gewond. De demonstranten slaagden er-in de voor malige communistische burgemeester in de ambtskamer te installeren, waarna deze de demonstranten en de communistische raadsleden toesprak. Burgemeester Car lini wist met de hulp van Gaullisten in-een auto te ontkomen. Anarchie. Volgens het Franse persbureau AFP zijn behalve de burgemeester en twee gemeen teraadsleden van RPF (partij van de Gaulle) 13 personen gewond, onder wie 6 communistische raadsleden, die zich n# verbonden te zijn naar huis konden be geven. De manifestanten hebben een Ame rikaanse vlag, die ter gelegenheid van de wapenstilstandsheröenking aan het balcon van het stadhuis was aangebracht, ver scheurd. Bars en nachtgelegenhe'den De nieuwste Douglas blijkt niet veilig, genoeg te $ijn Toestellen blijven voorlopig op de grond t9e fabrikanten van de Douglas DC-6-toestellen hebben alle gebruikens van deze toestellexv ver zocht, hun vliegtuigen op de grond te houder., nadat in New Mexico een DC-6 brandende land de en een sat van 4 metér in de romp< ver toonde. De 21 passagiers bïe«én echter ongedeerd. Een vertegenwoordiger van de V°uglas-fabrieken ,e Washington deelde mede, dat aan alle maat schappijen. die dit type gebruiken, verzocht 1s, de DC-6-maehines niet eerder te.gebruiken tot de oorzaak van de brand is vastgesteld. Ook op 24 October stortte een DC-6 in Utah in vlammen neer. waarbij alie 24 inzittenden de dood vonden. Na deze* ramp gelastte het bureau voor de burgerluchtvaart alie Amerikaanse luchtvaart maatschappijen de DC-6-machlnes voorlopig niet te gebruiken. De'ramp in Utah werd geweten aan een lek in de benzinetank.' waardoor de bagage ruimte met benzinedamp werd gevuld. K.L.M. heeft DC-6's In bestelling. oe persdienst van de K.L.M. meldt in dit ver band. dat de K L.M, zeven DC-6 toestellen in bestelling heeft, die evenwel niet voor begin 1948 zuilen worden geleverd. Ethiopië wil zijn gebied afronden De onderminister van Buitenlandse Za ken van Ethiopië heeft de zaak van Ethio pië voorgelegd aan de plaatsvervangers der ministers van Byitenlandse Zaken te Londen. Zijn land maakt aanspraak op de voormalige Italiaanse koloniën Erithrea en Somaliland. Zij vormen, naar hij zei, een economische'eenheid met Ethiopië. Een coryidor naar de Rode Zee-haven Massawa 'waarop Egypte het oog heeft geslagen is economisch en militair onhoudbaar. Italië heeft het beheer over Erithrea verlangd maar volgens de At>essijnen haat de bevolking de Italianen wegens de-brute onderdrukking. Vrachtrijder veroordeeld Bjj uitspraak van de Haarlemse rechtbank is de vracht-auto-bestuurder L. M .K. uit Gouda, d:e veertien dagen geleden terecht stond wegens het aanrijden van een meisje op de Kruisweg in de Haarlemmermeer veroordeeld tot 2 maanden hechtenis. KOOPMANS' KINDERMEEL CjU.tcnxde. kx*\cleAjZr^ De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301,5-M.' 7.00, 6.00. 18.00, 20 00 en 23 00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Lichte muziek. 8.15 Sylvestre- kwartet. 8.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Sonate van Beethoven. 11,00 Vooy arbeiders in continubedrijven. 12.00 Lichte muziek. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.00 Lezing over sociale jeugdzorg. 15.15 Gevraagde platen. 16.00 Lezing over school en ouders. 16,15 Voetbalreportage. 16.35 Om en bij de 20.'17.00 Volksconcert. 18.13 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma, 19.00 Plano. 19.30 VPRO-ultzendlng voor de jeugd. 19.45 Voor Nederlanders m Duitsland. 20.08 Din gen van- de dag. 20.15 Schrammelmuziek. 20.45 Klankbeeld uit de balzaal van 1903. 21.15 Socia listisch commentaar. 21.30 Kunst In miniatuur. '22.00 Luisterspel ..Don Quichotte (slot). 22 35 Tango-romba-orkest. 23.15 Dansmuziek uit 1922 —1947. HILVERSUM II, 414.5^1., 218 M. en 1875 M. 7.00 8,00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebed. 7,45 Grleg. 8,15 Platen. •*00 Symphonlsche muziek, 9 35 Platen. 10.00 Voor -kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Strijkkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Plano. 12.S0 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. .12.55 Zonne wijzer. 13.15 Welk boek?. 13.20 Lichte muziek. 13,40 Ftlmpraaye. 13.50 Filmmuziek. 14.00 Toneel praatje. 14.10 Amerikaanse dansmuziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Engelse dansorkesten. 15.00 voor jongeren. 15.15 Reportage vliegtocht naar Zuid-Afrika. 16.00 Tango's en rumba's. 1G.20 Volkshogeschool. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Dc ■Wigwam. 18.00 Plano-duo. 18.15 y/eeko^czicht. 18 30 Luisterspel ..Lord Jurnpaiit". 19 20 Kareol- septct. 19.45 Banden die binden. 19.55 Platen, 20.05 Actualiteiten. 20.12 Do gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat. 20.30'Lichtbaken. 21.00 „Ne gen heit de .klok". 22.00 Platen. 22.10 Dansles. J2.40 De Van Rooyene. 22.15 Gebed. 23.15 Sym- phonlsche muziek. moesten het eveneens ontgelden. Met de kreet „hang de Gaulle op" drong men daar binnen, om de inventaris kort en klein te slaan.. Naar verluidt is er ook met geweren gesohoten. Het Frans communistische blad l'Humanité noemt het „initiatief van Mar seille" „een waarschuwing voor allen,.die geneigd zijn de kracht van de arbeiders klasse te onderschatten". Naar het Franse persbureau AFP meldt, is een dér personen, die bij de aanvallen op bars en nachtgelegenheden gewond zijn geraakt, in het ziekenhuis overleden. Twee andere slachtoffers van de demonstraties bevinden zich in een zeer ernstige toe stand. Beter Iaat dan nooit. Op een persconferentie heeft de dlregteur-generaal der Unesco, Julian Huxley, meegedeeld, dat Rusland inlichtingen heeft gevraagd over doel cn organisatie der Unesco. Huxley voegde hieraan toe, te hopen, lat de-Sovjet-Unie lid van dc Unesco zou wor den, daar zij de enige grote' mogendheid is, die zich tot dusverre afzijdig heeft gehouden. Choreografisch compromis De staking van het technisch personeel der Parljse opera we gens terugkeer «van Serge Lifar, wiens houding tijdens de bezetting aanstoot hgd gegeven, :s opgeheven, Lifar is nu weer aangenomen, maar mag niet optreden. Hij heeft de choreographische leiding van het ballet in handen. Terug en geen geld. Richard Strauss Is uit Londen vertrokken en in Zwitserland terugge keerd. De drleëntachtigjartge componist is er niet ln geslaagd om in Engeland de tantièmes van zijn werk te toucheren. Overigens was hij vol lof over de ontvangst aldaar. Strauss heeft met het oog op zijn leeftijd bedankt voor de Invitaties die hem van uit Amerikahebben bereikt. Jammer dat de illegaliteit hem niet heeft doodgeschoten Een van de hoofdfigureu uit "het S D- drama van -de „Wormshoeve" te Lunteren de villa, waarin een deel van de S D uit Arnhem, dat in de September dagen 1944 moest vluchten, zijn .bivak' moest opslaan heeft terecht gestaan voor het Arnhemse Bijzonder Hof. Het was de 37-jarige voormalige onderluite nant van de staatspolitie M. J., een man, die in de Meidagen van 1940 als beroe£s- onderofficier bij de Marine verbeten had gevochten tegen de Duitsers, maar wiens nationaal-socialistische sympathieën hem spoedig na de capitulatie parten speelden, toen men hem een baa«tje bij de S D in Rotterdam aanbood. Geruime tijd heeft hij ifkRotterdam bij de S D. gediend, in welke jjR-iode hij op zijn minst zestig Joden, communisten en illegale werkers arres teerde, hetgeen naderhand aan ongeveer dertig hunner het leven heeft gekost. De Rotterdamse illegaliteit besloot J. uit de weg tè ruimen. Het revolverschot, dat een van de illegale werkers op hem lb.ste, was echter niet dodelijk, maar wondde hem toch dusdanig, dat hij lange tijd in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Na zijn Rotterdamse periode verdween J. naar de .S D in Arnhem, waar hij op genomen werd in de beruchte groep van E., een Duitser, die op verbeten wijze de illegaliteit bestreed in Arnhem en omge ving. Na de evacuatie van Arnhem kwam J. in Lunteren terecht in de villa „Worms hoeve". De vele getuigen, die in deze zaak wer den gehoord, allen slachtoffers van J., vertelden hoe zij op „Wormshoeve" waren opgesloten-en in een kamer of in een mar- telvertrek, op meer dan beestachtige wijze onderhanden werd eb genomen bij het ver hoor. De S D.'ers hingen hun slachtoffers' met touwen onder de ogsels op en sloegen dan met gummiknuppels bekentenissen uit de weerloze slachtoffers. J. blééf ondanks devele getuigenver klaringen volhouden, dat hij zich aan deze ergerlijke mishandelingen niet te buiten had gegaan, maar de advocaat-fiscaal, mr. Sikkert, achtte in zijn requisitoir dit on derdeel van de dagvaarding bewezen even als het ter dood brengen van de® gebroe ders Steenbergen, een afschuwelijke moord, na afloop waarvan de bedrijvers Meer dan 5000 Duitsers verdwenen spoorloos Zij waren anti-communistisch De Duitse gemoederen worden op het ogenblik sterk bezig gehouden door de re gelmatige verdwijningen van anti-com munistische personen te Berlijn. Het jongste geval, dat van cje journalist Friede, heeft zelfs aanleiding gegeveq tot een bewogen debat in de gemeenteraad, dat met een motie van wantrouwen tegen de communistische ^lolitie-president ein- "digde. De communisten stemden natuurlijk tegen. Deze functionaris wordt er in de pers van beschuldigd de naspeuringen naar de verdwenen, personen waartoe ook zijn voorganger en drie van zijn naaste mede werkers behoren te saboteren. Een socialistische woordvoerder heeft verklaard, dat tot nu toe 5413 personen uit Berlijn verdwenen zijn. Daaronder be vinden zich 1-250» jeugdigen, 1203 partij lozen en-2828 gewezen nazis. Verbetering van liet gevangeniswezen Verschenen is het rsfpport van de in .1946 ingestelde commissie voor de verdere uit bouw van het gevangeniswezen: De com missie verwerpt zowel het uitsluitend cel lulaire stelsel als het ondergaan der straf in volledige gemeenschap. Het rapport legt grote nadruk op een juiste verdeling der gevangenfn over de verschillende on derling qua inrichting en régime uiteen lopende gestichten en het beveelt hiertoe de vorming van selecterende organen aan. één in het ressort van elk gerechtshof. Uitgebreide beschouwingen wijdt d® commissie aan het régime in het toekom stige gevangeniswezen. Als algemene grondslag van het régime wenst, de com missie een systematische poging tot her opvoeding en wederaanpassing aan de maatschappij, zonder dat daarbij het straf karakter op de achtergrond raakt. Bepleit wordt de instelling van een sociale dienst in de onderscheiden strafgestichten. Een apart hoofdstuk wordt gewijd aan de ge vangen isarbeid, waarvoor de commissie verschillende denkbeelden ean de hand doet, welke kunnen leiden tot een grotere efficiency dan thans veelal bereikt wordt. Ook aan de opleiding van het gevangenis personeel is ruime aandacht besteed. WET OP HET BEROEPSGEHEIM VAN DE JOURNALIST GEVRAAGD. Uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Justitie van de Rijksbegroting voor 1948 blijkt, dat som mige leden een wettelijke, regeling omtrent het beroepsgeheim van de journalist zou den toejuichen. De strafzaak tegen de heer Lunshof, die uittreksels uit geheime notu len van de onderhandelingen in Indië had gepubliceerd, heeft nog eens de aandacht op het ontbreken van een wet op het be roep vau de journalist gevestigd. rustig weggingen en bij een bevrien'de sla ger in Ede op diens verjaardag borrels en gebraden vlees gingen nuttigen. De tenlastelegging, zo zeide de advo caat-fiscaal is zeer beperkt en houdt slechts een kleine bloemlezing in. uit zeer vele wandaden van een man van wie het jammer is, dat de Rotterdamse illegaliteit hem niet van het leven heeft kurrhen be roven. Spreker eiste de doodstraf. .Mr.-Briët uit Tiel, toegevoegd .raads man, zeide dat er ook voor een advocaat grenzen zijn. Daarom wenste pleiter zich te refereren aan het oordeel van' het hof. J. zeft verklaarde tenslotte, dat hij slechts zijn plicht had gedaan door beve len van zijn superieuren op te volgen. Hij vroeg wegens zijn blanco straflijst een milde straf. Mensen met een eeuwige 7^ jeugd! TWEEDE KAMER Levenslustig en vitaal, vol werklust en geest den gansen langen dag maar ook 's avonds in huiselijke kring nog prettig en onderhoudend. Dat is het soort dat met Sana- togen gemaakt wordt! Waar om nog langer neergeploft, na tafel - in Uw zetel en lusteloos om te hangen, tot niets meer in staat, omdat alles en iedereen U te veel is? Neem Sanatogen en tyordt voor Uw omgeving weer de oude, opgewekte kameraad van weleer. Hel zenuw,It,kend raediel. Afromen van export winsten is in studie (Van onze "parlementaire redacteur) De Kamer verdiendè gisterer. beslist een onvoldoende voor gedrag ën ijver. Of schoon Dinsdag was aangekondigd, dat de vergadering Donderdagochtend om elf uur zou beginnen en dit bovendien daarna nog eens op de aati de leden toegezonden agen da was vermeld, bleek om elf uur het quo rum niet aanwezig te zijn. Zo moest de minister-president tenslotte een uur. wach ten terecht bood voorzitter Van Schaik hiervpor namens de Kamer verontschuldi gingen aan eer'hij zijn rede kon af steken. Het belangrijkste hiervan kwam aan het slot. toen hij de grote politieke punten aan-, stipte. Dit' deed hij met veel tact. Niemand wil zich gaarne voor conservatief uitge maakt zien en dtis kenschetste de premier de tegenstelling tussen zijn kabinet en de oppositie niet als die tussen vooruitstre vendheid en conservatisme. Hij gaf er de voorkeur aan in het licht te stellen hoe het tegenwoordige bewind en de partijen waar op het steunt, vooral oog hebben voor de dynamiek in het leven van de gemeen schap, terwijl daarentegen de oppositie uit gaat van het statische, dat wil zeggen, vast houdt of vast wil houden aan het bestaan de'. Mensen van eerstgenoemde opvatting staan open voor stsucturele veranderingen maar de anderen kunnen zich teft hoogste neerleggen bij het aanbrengen van enige wijziging fn het bestaande. Terstond hierop liet de minister-president een waarschu wing horen tegen hèt reeds door Thorbecke beschreven gevaar van te* willen „regeren bij - herinneringen", hetgeen tot een door het kabinet verwerpelijk (geacht reaction- nair beleid zou kunnen leiden. Enfin, de oppositie kreeg een vriendelijk aaitje onder de kin, toen zij zich hoorde prijzen wegens de door haar aan de dag gelegde bereid heid om van het aanvankelijk zo fel .door haar bestreden Linggadjati tenslotte toch de basis te aanvaarden. „Gaat zo voort met het verwerken van ingetreden veranderin gen en er valt nog vruchtbare samenwer king met u te bereiken," aldus het geluid, dat dr. Beel min of meer liet horen. Duidelijk bleek, dat hij en zijn ambtge noten beseffen hoezeer het nodig is, on danks alle" moeilijkheden waarvoor zij al lerminst blind zijn, te streven naar over eenstemming met de republiek Indonesia, die nu éénmaal een deel niet gering te schatten Ipdisch nationalisme vertegen woordigt en veel aanhang heeft. Van soort gelijke werkelijkheidszin getuigde ook 's ministers verklaring, dat de regering, zich bewust van de internationalé^kant. die er aan het Indonesisch vraagstuk vastzit, bereid is alle mogelijke hulp en steun te verlenen aan de Commissie .van Drie. Twee ministers hadden in het debat reeds een onderwerp van bespreking uitgemaakt, te weten de gaande en de komende nfan. Excellentie Beel erkende, dat de minister van Marine de gaande man is, maar nu er op diens verzoek om ontslag nog niet is beslist, kan de premier moeilijk de motie ven voor dat aftreden meedelen. Dóórdat de minister van Oorlog, die ad interim ook Marine 'onder zijn hoede zal nemen, ziek is,«jzal het aftreden van Excellentie Schaeen vang gemaakt, vooral in de havensteden, van Leeuwen nog even uitblijven totdat minister Fiévez weer aan de slag zal kun- Zwemmen nen gaan. En nu de komende man: de minister zon der portefeuille. De premier gaf duidelijk të verstaan, dat deze evenzeer als minis" ters-met-poVtefeuille verantwoording -aan de Kamer verschuldigd zal zijn. Uit dr. Beels rede viel op te maken, dat hij (in tegenstelling tot mr. Van der Goes van Naters) niets voelt voor het uitstel van de beperkte Grondwetsherziening, welke zal mdèlen dienen om zekere staketsels tegen hervormingen inzake Indonesië te ^erwijdfren. Voor een staatscommissie die een algemene' Grondwetsherziening zal voorbereiden, waarbij heel wat ter sprake zal kunnen komen, achtte hij het nog te vroeg, maar hij erkende "wel iets te zien in het maken van voorstudies over 'afzonder lijke onderwerpen. „Na nog vermeld te hebben, dat de minis ter-president, hoe moeilijk het ook moge zijn, zoveel mogelijk de huidige prijs- loonpoliViek gehandhaafd wil zien, nog zeer in het kort iets over hetgeen de minister van Firftinciën uiteenzette. Mocht het plan- Marshall al te lang'op zich laten wachten, dan zouden we onze toevlucht moeien ne men tot liquidatie van het Nederlandse effectenbezit in Amerika en het opsouperen van onze laatste goudreserves. Hei vraag stuk van het afromen van exportwinsten in de industriële sector is in studie, hetgeeif ook geschiedt ten aanzien van het probleem hoe deviezen-afvloeiing van.Indië raar bier te bewerkstelligen is. Overigens blojk mr. Vonk de plank nogal erg te hebben mis geslagen, toen hij het had over een schuld van Indië aan Nederland van zc-s milliard gulden, wartt zij bedraagt „slechts" 3V? milliard. Tenslotte zij nog gereleveerd dat minister Lieftinck zich met overtuigende argyjnenten verweerde tegen het verwijt van een te rooskleurige schildering vart de financiële toestand van qns land. Nederlands schuld aan Amerika Het 24ste rapport van president Truman over de leen- en pachtschulden. dat op 10 dezer aan het Amerikaanse Congres werd toegezonden, bevat onder meer de defini tieve regeling van de Nederlandse leen- en pachtschulden, welke overéénkomst reeds op 28 Mei 1947 werd ondertekend en waarvan de bijzonderheden in Juni jl. zijn gepubliceerd. De Nederlandse rege ring moet volgens deze overeenkomst een bedrag betalen van 67.500.000 dollars. De Verenigde Staten vragen geen betaling voor de leen- enpachtleveranties aan de Nederlandse strijdkrachten en voor de be voorrading van de burgerbevolking voor de periode, voorafgaande aan V. J.-dag, ten bedrage van 118 millioen dollars en evenmin voor de bevoorrading van Ne derland en Nederlands-Indië in het kader van de hulpverlening door het Ameri kaanse lager, ter waarde van 190 millioen dollars. De door Nederland voor V. J.-dag aan de Verenigde Staten bewezen diensten in het kader van de leen- en pachtover eenkomst worden gewaardeerd op een be drag van 37 millioen dollars. De overeenkomst heeft geen betrekking »op de verplichting vari de Nederlandse regering voor het teruggeven van 56.737.141 i ounces zilver, ter waarde van 40 millioen dollarl. Bestrijding van cholera in Indië De dienst der volksgezondheid te Batavia hegft#naar aanleiding van de cholera- epidemie in Egypte medegedeeld, dat ook in Indonesië verscheidene voorzorgsmaat regelen getroffen zijn. Zowel het zee- als het luchtverkeer wordt aan strenge con trole onderworpen, evenals dé bedevaart gangers naar Mekka. Met inenting tegen pokken en cholera werd reeds een aan- Voor ons ligt een brief van Ook wij zouden graag zien, een agent van de Haarlem- dat het zo was. Helaas, het se politie. De schrijver doet is za niet. zich daarin als een braet w(j werden daar aan lid van het gilde kennen,, herinnerd toen wij. dezer die ervan doordrongen is, dagen in de prille 'ochtend dat hij met een goed woordover de Herenweg stad- of een kwinkslag meer be- waartg fietsten. Bij het reikt bij het genus wets overtreders dan mei het tevoorschijn halen van zijn „bohboekje". En terecht beklaagt hij zicfi over al dezulken die zijn optreden met wantrou wen en*boosheid vergelden. „Het ergste van alles is. dat men ons zelfs van de kin deren vervreemdt door ons als boeman te gebruiken", zo klaagthij en «verzekert ons, dat hij niets liever wil dan een politiecorps, dat de vriend is van de ganse bur gerij en dat alleen dan-van zijn machtsmiddelen ge bruik maakt wanneer per- tment-kwaadwilligen het daartoe noopt. .Huis met de beelden" wordt men door de ijverige Rijkswaterstaat gedwongen de rijweg te'verlaten. Men kan dan of omrijden niet zo'n kleiri eindje óf "af stappen en tussen Johan van Oldenbarneveltlaan en Soanjaardslaan van het voetpad gebruik maken. Keurige weggebruikers doen het laatsteten minste als het klaarlichte dag is, zich óp het voetpad rustig-genietende wande laars bevinden en de zon hoog aan de hemel staat. Maar in deze morgenstond waren het haastige lieden, die op tjjd op hun ambacht of nering wildeh zijn, wa ren er derhalve ook geen kuierende dames met of zonder kinderwagens en was er ook geen zonnetje, maar plensregende het. En de keurige weggebruikers dachten: wat let me, eq reden éen voor éen het zandpad op. Maar niet vef want on verhoeds doemden in de grijze schemer de gestalten van twee agenten op, zwaaiende met hun meest gebruikte wapen: het boekje. Om kort te gaan: de vangst was goed en het ge sputter groot. En natuurlijk hadden de ge-uniformden gelijk: men mag zich niet per rijwiel over voetpaden bewegen. Maar wij geloven dat onze agent-briefschrijver het an ders gedaan zou hebben. En beter. Nieuwe uitgaven „Onze vliegers in Indië". C. C. KüP- FER. Uitgave Boom-Ruygrok N.V., Haarlem. Als nummer drie van de Vliegwereld-biblio theek is- verschenen „Onze' vliegers in indie". Het geeft de geschiedenis van het Indische luchtwapen van zijn geboorte tol de' capitulatie van 'Bandoeng in 1942 De meeste ruimte wordt ingenomen door het verslag van de strijd tegen de Japanners, een strijd waarvan wij uiteraard weinig weten, maar die wat het luchtwapen be treft. niet zoveel verschilde \%n hetgeen zich hier gedurende de Meidagen van '40 in®le lucht heeft afgespeeld. Een strijd duA rrfct weinig en niet bijzonder moderne toestellen tegen zwermen vijandelijke vliegtuigen, Ook daar zijn Neder landse vliegers met de moed der wanhoop het. gevecht en de dood ingegaan. Het is een bijzondergedetailleerde beschrij- ving. ook op strategisch en technisch gebied, van alles wat er met het Indische luchtwapen samenhing. Een beschrijving, die wat de oorlogs periode aangaat voornamelijk gebaseerd ls op verslagen, v.erhalen en verklaringen van vlie gers, omdat officiële gegevens ontbreken. De schrijver heeft tevens de gelegenheid baat genomen om zijn visie op' het Indonesische probleem ten beste te geven. Het is de vraag of die ln de geschiedschrijving van een militair onderdeel thuishoort. Diogenes in de tropen (J. H. W. Veen- stra, uitgeverij Vrij Nederland). Dit boek bevat de beschrijving van ervaringen en de weergave van gesprekken, indrukken en inlichten uit een periode, die zowel de laatste Jaren van Nederlands-Indtë 'als kolonie als de eerste maanden van het nieuwe Indonesië omspant. Het economische 'aspect van het In donesische vraagstuk (Mr. Th. Fruln, uitgeverij Vrij Nederland). De Kantjil-reeks. kleine handige boekjes over Indonesische onderwerpen, opent met bovenge noemde aflevering, die een herinnering wijdt aan de Indische hulshouding van voor de oorlog, firn de gevolgen van de oorlog en de revolutie voor de Indonesische economie le beschrijve het licht van de ontwikelingen en de verwach tingen. SiAtep VDeniKfTULjj FABRIEKEN' APELDOORN Zwembond bespreekt de trainerskwestie Wegens ontslag van Jan Stender als bonds- oefenmeester .van de Koninklijke Nederlandse Zwembond en het aanstellen van mevri Braun als opvolgster, heeft het bestuur van de Kring Haarlem van de KNZB, een telegram aan het bondsbestuur gezonden met het verzoek, op korte termijn een z.g. contact-vergadering van bondsbestuur, bondscommissles, voorzitters secretarissen van de Kringen bijeen te roepen, teneinde deze aangelegenheid tot klaarheid te brengen. Zondag 30 November zal deze vergadering Utrecht worden gehouden. Voorts vernemen we.-dat enkeje leidende figu ren in" de Haarlemse gwemwereld. met de volle dige instemming van het bestuur van de Kring Haarlem, aan bestuursleden van verenigingen, aangesloten bij de KNZB, een uitnodiging hebben gezonden, om op Zaterdag 22 Nov,ember •in Haarlem, 'gezamenlijk v$n gedachten te wis selen en zo mogelijk eensluidende plannen op te maken, zodat definitieve* voorstellen tijdens de con tact vergadering ter tafel kunnen worden gebracht, opdat spoedig aan de onzekere toe stand In de Nederlandse zwemwereld een einde komt. Waterpolo Hoofdklassers spelen Zondag 16 November organiseert <fe.Haarlemse Zwem- en Poloclub HVGB het jaarlijkse water- polofournooi om de zilveren Vrijheidsbokaal. In 1945 werd ZIAN winnaar %n verleden jaar be- machllgde HVGB de wlsselprijs. Thans zijn de sterkste Nederlandse poloploegen uitgenodigd, ZIAN kampioen van Nederland 1946 en 1947, Z en PC beide uit Den Haag. SVH uit Rotter dam. DWR uit Haarlem, Het IJ en HVGB nemen 'deel. Van Rootselaar (IJ). Smol en Braasem (ZIAN) zullen van de partij zijn. Panda en de Meestervlieger Voetbal T.Y.B.B. groeit steeds, maar heeft slechts één veld De belangstelling voor voetbal neemt' nog steeds toe en dat blijkt ook bij de Rooms Katholieke Sportvereniging TYBB, van welke club het eerste elftal in de derde klas van de K.N.V.B. speelt. Dezer dagen werd weer een junioren-elftal samengesteld dat in een der klassen van de afdeling zal uitkomen. In totaal spelen nu 21 elftallen in competitie-verband. TYBB neemt wat het aantal betreft de tweede plaats in ach ter RCH. Bovendien.is dit seizoen een handbalafdeling voor dames opgericht, waarvoor zo'n grote belangstelling bestaat, dat reeds drie elftallen zijn samengesteld. De groei van de club houdt echter geen gelijke tred .met de accomodatie. TYBB be schikt over slechts één veld aan de Miii- derslotweg. Gelukkig verleent DIO mede werking en verder wordt hier ep daar ge speeld. Een veld op het gemeentelijk sport terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat was in -het vooruitzicht gesteld, maar er doen zich weer moeilijkheden voor, waar door het terrein nog niet in gebruik geno men is. Het terreinvraagstuk is voor vele. clubs urgent, maar in het bijzonder geldt dit wel voor deze steeds groeiende vereni ging. GEWIJZIGDE SPELREGELS BIJ VOETBAL. - Voor de scheidsrechtgrsgroep Haarlem zal de heer F. J. van Veen uit Amsterdam op Maandag 17 November in restaurant Brinkmann spreken over de gewijzigde spelregels en over het inter naat voor scheidsrechters, NEGEN EN NEGENTIGSTE CENTURY VAN BRADMAN. Don Bradman scoorde zijn 99e century in eerste klas cricket ln de wedstrijd tussen Zuid Australië en Victoria om het SheN field Shield. NACHTRIT VOOR MOTORRIJDERS. De Mo torclub Haarlem en omstreken houdt Zaterdag 22 November de derde rit van de kampioens competitie welke des avonds om zeven uur be gint. De rit staat open voor motorrijders met en zonder passagiers. Ook kan men aan een teamwedstrijd deelnemen. Negen leden van de club hebben vorige Week deelgenomen aan de kampioensrit van de K.N.M.V. Twee rijders moesten opgeven en de anderen volbrachten de tocht van ruim 800 k.m. Moeke had' geen straf- punt in de 250 c.c. klas. 100. Panfia nam dtts afscheid van Oehoe en iep alleen verder. „Wat nu?" dacht hij. „Op deze manier krijg ik nooit een goede baas! Niets dan ongelukken. Bah! Ik word er moe van! Maar dit keer heb ik tenmin ste een klein beetje, geldIk zal een advertentie in de krant zetten en eens zien wat daar op komt!" Hij stapte een k'ran- leiAmreau binnen en zocht hel loket. „Ik wilde een advertentie plaatsen!" zë? Panda. Noteert U maar onder Betrekking ge zocht: Jonge Panda biedt zich aangoed kunnende speuren en in staat een vliegtuig te besturen, waar hulp aanwezig is, v.g.g.v. Ik. weet niet wal dat betekent, maar het staat er altijd bij. Dat is talles!",, Tivee gulden!" zei de man- achter het loket. „Kom overmorgen maar eens horen!" (EINDE) Spion. Het blad „France-Amérique". dat te New York in de Fransejaa! verschijnt, meldt dat de brand, die de reusachtige Franse mail boot Normandie ln 1942 te New York ver nielde, het werk was van een Duitse spion, die thans, verdacfit van moord', in Duitsland wordt gevangen gehouden. Veiligheid, Het Britse ministerie van burger luchtvaart heeft bekend' gemaakt, dat het voor burgervliegtuigen verboden is om van 8 tot 18 uur op 20 November boven het cen trum van Londen te vliegen. Het verboden gebied omvat een cirkel met een middellijn van 8 k.m met als middelpunt Trafalgar Square 20 November is de huwelijksdag van prinses Elizabeth. Koninklijke kousenband. In de „Daily Telegraph" wordt gemeld, dat de^Britse koning prinses Elizabeth in de orde van de kousenband heeft opgenomen, Deze orde telt, builen de mannelijke leden, slechts vier vrouwelijke: de koningin van Engeland, koningin Mary, koningin Wllhelmina van Nederland en thans prinses Elizabeth. Boodschap. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Truman tot de gezamenlijke v.ergaderlng van het Amerikaanse Congres op 17 November aanstaande een persoonlijke boodschap zal richten, waarin verzócht wordt tussentijdse hulp aan Europa te verlenen en maatregelen te nemen tot hel bedwingen van de inflatie in de Verenigde Staten. Dollars verhuizen. Senator Owén Brewster, voor zitter van de commissie voor luchtvaart van het Amerikaanse congres, heeft, voor zijn vertrek naar de lriternationale conferentie betreffende de burgerluchtvaart te Genève, verklaard, dat hij na de conferentie zal trachfen het reizen van Amerikanen ln Europa te bevorderen, teneinde een paar millioen dollar ln de zakken der Europeanen te laten verhuizen. Botsing. Tijdens manoeuvres z)jn boven de oefenterreinen van Stanhope een Lancaster bommenwerper en een Jager van de R A.F. in botslnlg gekomen, waardoor acht persd- nen werden gedood. Slechts de piloot van de bommenwerper wist zich per parachute ia veiligheid te brengen. (U. P.),

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2