Haarlems Dagblad Truman's Boodschap Hulp aan Europa gepaard aan prijscontrole en rantsoenering Oorlogscontrole hersteld Nieuw tarief- en handelsaccoord voor 23 landen tot stand gekomen In het noorden van Zweden ligt de sneeuw al eer) halve meter hoog 62e Jaargang No. 18790 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 1505-4. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 18 November 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal JA,-. Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Advert-tarleven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De SPECIALE ZITTING van" het Con gres der Verenigde Stalen, bijeengeroe pen om de voorstellen tot het verlenen van speciale hulp aan Europa en het bestrijden van inflatie in de,Verenigde Staten zelf te behandelen, heeft een merkwaardige en in menig opzicht aangrijpende boodschap van president Truman te horen gekregen. Men zou er tekort aan doen' als men niet erken de dat die boodschap inderdaad een beleid in grote stijl behelst en een breedte van blik en inzicht toont, die ver over de gren zen van het eigen land reikt. Dit blijkt ook uit de toelichting van de voorstellen, om< het onheilspellende inflatiegevaar in de V. S. zelf tegen te gaan, Het zijn ingrijpende maatregelen, die de president aan het Con gres heeft voorgelegd; zelfs behoort de hervatting van een deel van de prijzen- contróle-, die een jaar geleden werd afge schaft, ertoe. En ook de rantsoenering van een aantal producten. Feitelijk keert, als zij worden aangenomen, de controle uit de oorlogsjaren terug. Maar bovenal moet ons hierbij wel treffen, dat hij zo nauw contact legt tussen het binnenlandse inflatiegevaar en de behoeften van Europa. Dat blijkt uit een passage als deze: „Als wij onze bin nenlandse kwalen verwaarlozen, als wij de opmars der inflatie geen halt toeroepen, zullen wij een depressie veroor zaken waarvan ons economisch systeem, zoals wij het kennen, zich wellicht niet meer zal herstellen. En indien wij de vol ken, die nog steeds worstelen om zich te herstellen van de doodsstrijd van de oorlog en die no/ niet bij machte zijn op eigen benen te staan, de rug toekeren, zullen wij wellicht voor alle tijden de kans missen om een wereld te verkrijgen, waar vrije volken in blijvende vrede kunnen leven." Men kan tot degenen behoren die „het economische systeem, zoals wij het kennen" geenszins bewonderen ëh niettemin toe geven, dat in. het kader van de in de Ver enigde Staten heersende overtuigingen een beleid wordt voorgesteld, zoals men dat in de eerste bewindsperiode va*n president Truman nimmer zou hébben verwacht. Het wordt ook gekenmerkt door een betoog als het volgende: „Wij moeten van deze ge legenheid zoveel mogelijk maken, want wij hebben door de dure les der wereldoorlo gen geleerd, dat wat buiten onze kusten gebeurt bepaalt hoe wij ons eigen bestaan 'leven. Wij hebben geleerd dat wij, indien wij in vrede eii veiligheid willen leven, met de gehele wereld voor vrede en veiligheid moeten werken." Het thans bij het Congres ingediende voorstel tot verlening van steun aan Euro pa betreft nog niet het grote Plan-Marshall, dat de hulpverlening op lange termijn aan een groot aantal staten, waaronder ook Nederland, inhoudt. Trumah heeft het Con gres beloofd, dat hij het daaromtrent bin nenkort volledige bijzonderheden zal voor leggen. Thans droeg hij „met klem" het verzoek van zijn minister van Buitenlandse Zaken voor om 597 millioen dollar be schikbaar te stellen ohi Oostenrijk, Italië en'Frankrijk in de eerstvolgende vier-en- een-halve maand, dus tot einde Maart 1948, op de been te houden. Truman noemde dit een onmisbare voorwaarde voor het wel slagen van het program van Europese wederopbouw op langé* termijn. Zoals men weet, zoals ook in dit blad al herhaaldelijk in het licht is gesteld, is de verwezenlijking Van het grote Plan- Marshall van Amerikaanse zijde afhanke lijk gesteld van een ver-gaande bereidheid tot onderlinge economische samenwerking bij de West-Europese mogendheden. Slechts onder die aandrang zijn zij daartoe bereid gebleken. Het is ten opzichte van het Europese ge voel van eigenwaarde niet zo verheugend, dit te moeten constateren. Er valt eigenlijk geen ander excuus voor aan te voeren dan dat de volken van dit kleine deel der we reld .een zo hevige en verdovende slag in de Tweede Wereldoorlog ontvangen heb ben, dat zij nog niet in staat waren om voldoende initiatief, inzicht en durf tot een werkelijke koersverandering te ontwikke len. Anderzijds dient men het merkwaar dige feit vast'te stellen, dat een grote mo gendheid als de Verenigde Staten zich in deze tijd niet meer grondt op het aloude systeem van verdeel en heers, maar integen deel de aaneensluiting van andere volken nastreeft. Er zijn wel nieuwe motieven op te noemen cfie de Amerikanen tot dit nieu we beleid hebben gevoerd, maar welke juiste .of gezochte redenen men ook te ber de brengt, het verschijnsel blijft er, .als nieuwe phase van historische ontwikkeling in de verhoudingen Nder staten, niet minder merkwaardig om. Twee jaar geleden heb ik nog, in een discussie waaraan mensen van scherp inzicht en veel ervaring deel namen, horen betogen dat het niet denk baar was dat Amerika ooit zulk een houding zou aannemen. En zo zal men ook tegen de volgende nieuwe phasen weer bedenkin gen horen aanvoeren, omdat zovelen zo vast zitten in overgeleverde begrippen om trent bekrompenheid van staatsbeleid. Het zou verkeerd en grotelijks overdre ven zijn, het Amerikaanse beleid voor te stellen als de uitkomst van uitsluitend nobele, onbaatzuchtige motieven. Zo is het zeker niet gesteld en zo heeft president Truman het ook niet voorgedragen. Maar de tegenovergestelde uitlegging, die dus alles met achterdocht beschouwt en de Ameri kanen ziet als lieden, die slechts door dollar-lust beheerst worden, is er even ver naast. Zo niet-verder. Tk heb daar onlangs al eens over uitgeweid en wil het herha len: dit soort van goedkope algemeenheden is waardeloos en getuigt, als het tenminste niet opzettelijk is cn dan onder het etiket „propaganda" valt, slechts van gebrek aan mensenkennis en van tekort aan begrip van de geest der Nieuwe Wereld. Die geest is, evenals de Europese, rijk aan tekortko mingen. Maar hij kenmerkt zich door sterke en actieve ambitie om iets goeds tot stand - te brengen, door jeugd en durf om over de grenzen te kijken en door de gave, in de grote lijn te denken. Een gave, waaraan het, helaas, in het tegenwoordige Europa bij velen droevig ontbreekt. H- P- Ook een Aziatische Kominform? Uit Hongkong wordt gemeld, dat op 20 December te Charbin (Mandsjoerije) een conferentie van communistische partijen zal worden gehouden om te komen tot de oprichting van een communistische infor matiebureau voor Azië. De conferentie zal worden bijgewoond door afgevaardigden uit China, "Mongolië, Korea. Indonesië, India, de Maleise statenbond en Annam. TRUMAN VERRAST HET CONGRES: President Truman heeft Maandag tijdens de eerste ver gadering van het Amerikaanse Congres, dat in speciale zitting bijeenkwam om het hulpverleningsplan voor Oosten rijk, Frankrijk en Italië te bespreken, een boodschap uitgesproken waarin hij niet alleen verzocht om toestem ming tot tussentijdse hulp aan déze landen, doch tevens goedkeuring vroeg van binnenlandse maatregelen, die net systeem der vrije economie in de Verenigde Staten tijdelijk zullen liquideren om het inflatiegevaar, dat de hulp aan Euopa zou kunnen vergezellen, de kop in te drukken. Presi dent Truman zorgde hiermede voor een verrassing, want zulke strenge maategelen had het Congres niet verwacht en het bewijs hiervan was wel het feit, dat eert doodse stilte volgde op de woorden van de president inplaats van het applaus, waarop de toehoorders ?ich aanvankelijk hadden voorbereid. President Truman Truman -verklaarde, dat „wij wellicht voor alle tijden de kans om een wereld te verkrijgen, waar vrije volken in blijvende vrede kunnen leven, zullen verliezen, ten zij het Congres snel de tussentijdse nood hulp voor Europa goedkeurt." Hij stelde v§or controle in te stellen op de prijzen van bepaalde belangrijke artikelen om de al armerende inflatie in de Verenigde Staten tot stilstand te brengen. „Wij kunnen niet nalaten' hulp aan het buitenland te ver strekken, noch ook kunnen wij ons eigen volk aan de verwoestingen van een onge controleerde inflatie prijsgegeven: De toe komst der vrije volken van Europa staat o[f het spel en de toekomst van onze eigen economie is in gevaar." 4 Truman verzocht tevens om' rantsoene ring van producten, waaraan een tekort bestaat en welke de kosten van levens onderhoud fundamenteel beïnvloeden. Met klem steunde hij het verzoek van Marshall om 597 millioen dollar om Oostenrijk, Italië en Frankrijk in de volgende vier en een halve maand op de been te houden. De president zeide, dat dit een onmisbare voor waarde is voor het wederopbouwprogram voor Europa op lange termijn. „De critiek van bepaalde landen zal ons -niet terughouden om op vriendschappelijke wijze samen te werken met en steun te verlenen aan andere landen, ,idie evenals wij de vrijheid lief hebben en de vrede en stabiliteit van de wereld trachten te be vorderen." Hij beloofde binnenkort de vol ledige bijzonderheden van het hulpplan op lange termijn aan het Congres voor te leg gen en verklaarde: „Het i,s een hulde aan de kracht van onze democratie, dat wij in staat zijn een zo grote bijdrage tot de vrij heid en het welzijn van andere landen en andere volken te leveren. Ons volk weet, dat onze invloed in de wereld ons een in de geschiedenis ongeëvenaarde kans geeft om zodanig te handelen, dat de mannen en vrouwen van de gehele wereld uit de scha duwen van vrees en oorlog in liej licht van vrijheid en vrede kunnen treden. Wij moe ten van deze gelegenheid zoveel mogelijk maken, want wij hebben door de dure les der wereldoorlogen geleerd, dat wat buiten onze kusten gebeurt, bepaalt hoe wij ons eigen leven leven. Wij hebben geleerd, dat Pierre de Gaulle gekozen tot burgemeester van Parijs Pierre de Gaulle, een broer van de ge neraal, is gekozen tot burgemeester van Parijs. De officiële uitslag van de stem ming was: Pierre de Gaulle (RPF) 51 stemmen; Raymond Bossus (communist) 25 stemmen; Gevaudan (socialist) 8 stem men. Vijf leden van de MRP onthielden zich van stemming. Drie candidaten van de RPF en een so cialist zijn gekozen tot yice-voorzitters. Pierre de Gaulle is vijftig jaar oud. Hij begon zijn loopbaan als bediende bij een Parijse bank in 1921 en bekleedt er thans fe&n directeursfunctie. Zowel in de eerste als in de tweede wereldoorlog diende hij bij de artillerie. In 1943 werd hij gearres teerd door de Gestapo en naar een concen tratiekamp in Tsjecho-Slowakije gezonden, waaruit hij in 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. De „Holland" was geen tank schip maar een kustvaarder Het Nederlandse «chip „Holland" dat in de Noordzee ter hoogte van de Deense kust in brand geraakt en gezonken is, zal waar schijnlijk de kustvaarder „Holland" geweest •zijn, eigendom van het Directoraat-generaal van de Scheepvaart en varende voor Hol- schers Kustvaartbedrijf te Rotterdam. Van dit schip is bekend, dat het met een lading stenen onderweg was van Lyse Kil (Zwe den) naar Hellevoetsluis. Dit scheepje éi ad een bruto inhoud van 199 ton, netto 95 ton. STAKING VAN LANDBOUWERS IN ITALIë. In het landbouwgebied van het zuidelijk deel van Apuïïe (Italië), is een algemene staking onder de landbouwarbeiders uit gebroken. De stakers blokkeren de wegen, zodat de belangrijkste plaatsen geïsoleerd zijn. Hel woord is aan Ernst Hohenemser: Het is altijd belangrijk 'weten, wat onbelangrijk is. alsmede het weer instelling van'een loon stop. Waarnemers in Washington menen, dat het Congres Truman op vele "punten zo als de instelling van controle op de toe wijzingen, de uitbreiding van de controle op de export en dergelijke zal steunen, dóch dat het in ieder geval voorlopig het verlenen van volmachten voor rantsoene ring en prijsbeheersing aan de regering zal tegenwerken. Men hoorde algemeen het oordeel, dat de door de president ^voorge stelde maatregelen de oorlogscontrole, over de afschaffing waarvan een felle strijd is gevoerd, weer in ere zouden herstellen. De „Willem Ruys" kan 46'km. per uur halen Tijdens de technische proefvaart van de „Willem Ruys" zijn snelheidsproeven ge nomen, waarbij een maximumsnelheid wérd bereikt van 24.6 mijl (46 km) zodat de vastgestelde toekomstige tlienstsnelheid van 22 mijl ruimschoots verzekerd is. Na de proefnemingen gaat het schip weer naar Rotterdam waar de nieuwe aanwinst van de Rotterdamse Lloyd gereed gemaakt wordt voor zijn maidentrip naar Batavia, welke op 2 Décember begint. PALESTINA Sir Oswdld Mosley, de Engelse fascistenlcider, die vijf jaar huisarrest kreeg terwijl zijn meester in Duitsland verslagen werd, is weer actief geworden er» tracht partij te trekken van de ideologische strijd in Europa om zijn leerstellingen tn Engeland te verbreidenHij bleef trouw aan het décor dat dictatoren-in-spé pleegt te omgeven: Eén lijfwacht op de treeplanken van zijn auto, een geheime vergadering, trawanten met rode arrfibanden en wereldhervormende plannen. (Zie verder pag. 2) Sl'CCES US GENÈVE: Voordelen voor de handel der Lage Landen met Amerika en Engeland Het secretariaat der UNO te Genève heeft heden in de hoofdsteden van alle deelnemende landen een 1300 bladzijden tellend document gepubliceerd, dat geheel nieuwe tarieftabellen voor 23 landen bevat en de meest ingrijpende overeenkomst in de geschiedenis van de wereldhandel wordt genoemd. a België," Nederland e»i Luxemburg zullen er dit voordeel bij hebben, dat de import- willen leven, met de gehele wereld voor vrijheid en veiligheid moet werken. Wij zijn er van overtuigd, dat de beste manier om toekomstige oorlogen te voorkomen is, te werken voor de onafhankelijkheid en de welvaart van alle volken. Controlemaatregelen. In zijn program vroeg de president: hen- stel van de controle op huurkoop en be perking van het tot inflatie leidend ver strekken van ba"hkcredieten; regeling van het speculeren op graan- en andere goe derenbeurzen; uitbreiding en verscherping van de controle op de export, welke vol gens de huidige wet in Maart aanstaande eindigt; uitbreiding van de huidige rege ringsbevoegdheid om transportfaciliteiten en materiaal ter verzekering van de af levering van goederen voor de export toe te wijzen. Het nemen van maatregelen om het op de markt brengen van vee en pluim vee te s timuier én machtiging tot toewij zing van en voorraadcontróle op schaarse producten, die een fundamentele invloed hebben op de kosten van levensonderhoud en de industriële productie; uitbreiding en verscherping van de controle op de huren; machtiging tot rantsoenering van produc ten, waaraan een tekort bestaat; het weer instellen j/an prijsplafonds voor essentiële producten, waaraan grote behoefte bestaat, worden voor de export naar Engeland van linnen weefsels en ruw ijzer. De voornaarpste betekenis van de over eenkomst is de volgende: De aan de in ternationale handelsconferentie te Genève deelnemende landen zijn overeengekomen om in een aantal gebieden, waar bilate- Grieks-Amerikaanse staf voor bestrijding der guerilla De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris, heeft in de vergadering van het Griekse parlement medegedeeld, dat er een gezamenlijke Qrieks-Amerikaan- se generale staf gevormd is ter bestrijding van de guerilla-operaties. Hij verklaarde verder dat ook aan de Griekse legereenheden, tot de brigades toe. Amerikaanse officieren toegevoegd zullen woeden. Tsaldaris had tevoren een bijeenkomst van de Nationale Verdedigingsraadj onder voorzitterschap van Sofoelis, de minister president, en in tegenwoordigheid van de leiders van de Britse en Amerikaanse mili taire missie, bijgewoond. Binnenkort zal een nieuwe bestwurbare raket de lucht, ingaan die door de Amerikaanse Douglasfabrieken is geconstrueerd. Het is een machine van ruim tien meter lang, met zeer kleine vleugels en voortbewogen door ,,jet"-motorcn van Westinghouse, die de raket een snelheid zullen geven welke dicht bij die van het geluid ligt. De machine is bestemd voor de vloot der Verenigde Staten. rale handelsovereenkomsten van kracht zijn, de mogelijkheid te scheppen voor het sluiten van multilaterale overeenkomsten e^i de toltarieven te verlagen. Verder heb ben de Verenigde Staten er in toegestemd de landen te helpen door de invoerrechten op goederen te verlagen en zo de gelegen heid le scheppen tot het verdienen van dollars. Tengevolge van de geheimhouding, die de besprekingen kenrrterkt, zijn te Londen alleen de voordelen en concessies voor Engelajid en de mate, waarin de preferen tiële rechten van het Britse Rijk worden opgeheven, bekend gemaakt, doch op grond van een clausule in de overeenkomst zullen alle overige '22 landen, die te Genève ver tegenwoordigd zijn, automatisch dezelfde voordelen verwerven. In Nederlandse kringen te- Washington is de nieuwe tarief- en handelsovereen komst. het resultaat van de conferentie te Genève, met .vreugde begroet. De con cessies maken de hoop levend op toene mende handel van de „Benelux"-landen, in het bijzonder met Amerika. Men ver wacht verbetering in de export van elec- triciteitsartikelen en fextielwaren, in het bijzonder van kunstzijdeproducten. Van de ongeveer 15 door de „Benelux" gesloten overeenkomsten is die met Amerika het gunstigst, die met Engeland het minst gunstig. De voornaamste artikelen, waarop de Verenigde Staten rechten hebben vermin derd of gestabiliseerd, zijn: tuinbouwpro ducten. haring, bloembollen .gelatine, ver schillende soorten glaswerk, textiel, tabak, ruwe rubber, thee, tapioca, peper en dia manten. Belangrijk voor Suriname is de vermin dering van de invoerrechten op Bauxiet van 1 dollar tot 50 dollarcents per ton en voor Curagao de verlaging met 50 pet. van de rechten op motorolie en naftha. Belangrijk voor de „Benelux", in het bijzonder voor blofembollen-exporteers is ook de vereenvoudiging van de douane- en quararttaineformaliteiten. In Amerikaanse kringen wijst men er op, dat men zich een voorstelling kan ma ken van de kostenbesparing van deze nieuwe overeenkomst, wanneer men be denkt, dat de importkosten van de in 1939 uit de landen van de „Benelux" en hun bezittingen in Amei-ika ingevoerde artike len die 204.800.000 dollar bedroegen, thans tot 190.7 millioen dollar zullen dalen. Geschenk van Prinselijk Paar aan Prinses Elisabeth Het huwelijksgeschenk van Prinses regentes Juliana en Prins Bernhard aan prinses Elisabeth van Engeland en rluite- nant Philip Mountl^atten bestaat uit vier bijzettafeltjes van palissanderhout. Op verzoek van het Prinselijk paar heeft prinses Elisabeth de tafeltjes zelf op teke ning uitgekozen. De. tafeltjes zijn vervaardigd uit dofge- politoerd palissanderhout. Rond de bladen is' 'n zacht gebogen, iets geschulpte rand aan gebracht. Op speciaal verzoek van prinses Elisabeth zijru alle hoeken afgerond. De bladen worden volgens haar wens voorzien van glazen platen om vlekken 'op het edele hóut te voorkomen. De „Volendam" vernielt brug over het Suezkanaal Het schip werd aan de voorsteven beschadigd Het s.s. Volendam, dat met 2100 militairen aan boord op weg is naar Batavia, is Maandag in het Suezkanaal in aanvaring gekomen met een draai brug over het kanaal. De brug werd grotendeels vernield. De Volendam kreeg schade aan de voorsteven boven dp waterlijn. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het ongeluk is toe te schrijven 'aan de vrij sterke stroom en aan de hevige' wind. Reeds meermalen had de Suezkanaal-maatschap- o pij de aandacht van de Egyptische regering zi]n' voorzien. Amerika en Rusland zijn het volkomen eens De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn Maandag tot algehele overeenstem ming gekomen over het plan terzake de verdeling van Palestina, waarbij de eerste Augustus 1948 is vastgesteld als uiterste datum voor het terugtrekken der Britten. De Joodse en de Arabische staat zullen on afhankelijk worden twee njfaanden na de algehele terugtrekking van de Britse troe- Algemene Vergadering op haar eerstko- commissie der commissie voor Palestina van de UNO, waaromtrent men het eens geworden is. De verhouding tussen de voorgestelde commissie van de UNO voor Palestina en de Veiligheidsraad zal zijn, als volgt: De commissie zal bij haar optreden geleid worden door aanbevelingen van de Alge mene Vergadering en door instructies, welke de Veiligheidsraad eventueel nodig oordeelt te geven. Maatregelen, door de commissie binnen het kader van de aan bevelingen der fAlgemene Vergadering ge nomen, zullen onmiddellijk van kracht worden tenzij de commissie tevoren een tegengestelde instructie van de -Veiligheids raad heeft ontvangen. De commissie moet maandelijks aan de Veiligheidsraad ver slag uitbrengen en een slotrapport aan de Algemeen Vergadering op haar eerstko mende zitting. Geruchten over opheffing der textieldistributie Naar aanleiding van geruchten over een in overweging genomen opheffing der ge hele textieldistributie heeft het verbonds- bestuur van het N.V.V. heden in een aan de minister van Economische Zaken ge richt telegram dit eventuele plan als „ii* strijd met de sociale rechtvaardigheid" ge kenschetst. Volgens de geruchten zouden hoofdambtenaren van het departement van Economisch^ Zaken van mening zijn. dat zij de verantwoordelijkheid voor de tex tieldistributie niet meer kunnen dragen. Vier van de vijf leden van het textieldirec- torium. het opperste omgaan van alle op het gebied der textlbl werkzame rijksbu- reaux, belast met de uitvoering van het textielbeleid. zouden zich vóór afschaffing der textieldistributie hebben uitgesproken. In het telegram verzoekt het N.V.V. de minister het voorstel, indien dit inderdaad ter tafel is .gebracht, niet te aanvaarden. Opheffing der distributie, aldus wordt in het telegram verklaard, zal tot gevolg hebben, dat 'de minst draagkrachtige^ ge heel van de mogelijkheid tot aanschaffing van'textielgoederen verstoken zullen blij ven, hetgeen in strijd is met de sociale rechtvaardigheid en de bestaande spannin gen in het Nederlandse volk zal vergro ten. Het N.V.V. acht het dan ook van grote' betekenis, indien de minister mededelin gen verstrekt, waaruit onomstotelijk blijkt, dat zijnerzijds geen medewerking aan de opheffing der textieldistributie zal worden verleend, voordat de markt in ruime mate van textielgoederen van allerlei aard zat gevestigd op het gevaar, dat de in de oor log gebouwde brug voor het scheepvaart verkeer oplevert. Verscheidene malen wa ren reeds schepen in botsing gekomen met de pijlers. In de oorlog werd de brug'ge bruikt voor het treinverkeer tussen Egypte en Palestina. Nu de brug vernield is, over weegt men de bouw van een tunnel onder het kanaal. Chronisch tekort Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg onze export in de maand Augustus 163.300.000 gulden te genover een import van 336.900.000 gulden. Eervtekoit op de handelsbalans dus van 173 600.000 gulden of ruim 475.000 gulden per dag. Het land waar wij het meesle kochtdb was Amerika (84.6 millioen). Wij konden er slechts voor 5 millioen goederen slijten Naar Indonesië exporteerden wij voor 27.7 millioen en kochten er voor 15 millioen. Wij kochten van onze Benelux-partners voor 32.6 millioen en raakten voor 18.6 millioen aan hen kwijt. Vergeleken met de maand luli is het tekort minder. Toen bedroeg het' 28' 1 millioen. Bij informatie aan het departement van Economische Zaken verklaarde men, over deze aangelegenheid nog geen mededelin gen te kunnen doen. Achter de Franse schermen wordt druk geconfereerd Naar Reuters Parijse correspondent meldt, verwacht men, dat er deze week een officiële verklaring zal worden afgelegd over de intensieve activiteit achter de schermen onder een'aantal leidende Franse politici, die een „sterke" regering willen vormen, gebaseerd op de centrumpartijen en welke weerstand zou kannen bieden aan de druk van' communisten en Gaul listen. Paul Revnaud, de laatste Franse mir nister-president voor de val van Frankrijk in 1940, zal, naar wordt verwacht, deel uitmaken van de nieuwe regering. Blum zou volgens de laatste berichten geen plaats in de regering nemen. ELKE DAG DOOR DE LUCHT NAAR BATAVIA. De K.L.M. zal van Zaterdag 22 Novem ber af dagelijks van Amsterdam naar Ba tavia én van Batavia naar Amsterdam vliegen en wel driemaal per week met Constellations en driemaal met Skymasters. Koning Winter deed zijn intree Sneeuw heeft in Noord-Europa een eind gemaakt aan een van de langste en droogste zomers welke uit de geschiedenis bekend zijn en de voorspellingen waren dat het gure weer nog minstens een paar dagen aan zal houden. Het hevigst werd de uit het Oosten ko mende koudegolf in Ierland en Zweden ge voeld. Stockholm meldde een halve meter sneeuw in Noord-Zweden. De tempera turen variëren in Zweden van acht tot vijftien graden Celcius onder nul. Uit, Ierland werd hevige speeuwval in verscheidene districten gemeld, doch de Ierse huizen waren voor het eerst sedert vijf winters verwarmd door Ameri kaanse kolen. Finland meldde vyf-en-twintig centi meter sneeuw in het Noorden en enige centimeters in Helsinki. In het Zuidelijk deel van het land hing een koude mist en het kwik bevond zich in de buurt van het nulpunt. Praag meldde helder zonnig weer, doch in Bremen, Stuttgart, Beieren en het Tau- nus-gebergte viel lichte sneeuw en de tem peratuur was om het vriespunt. In Denemarken stond het kwik onder nul en er werd hagel en sneeuw verwacht. In Brussel viel de eerste sneeuw van het jaar en de temperatuur' was slechts één graad boven nul. De sneeuw welke reeds gedurende ver scheidene dagen in Noord-Schotland viel, maakte op sommige plaatsen reeds het in zetten van sneeuwruimers nodig, doch over het algemeen ondervond het verkeer nog weinig hinder. Zonnebaden in Rome. In Frankrijk en Italië duurde het voor de tijd van het jaar zeer zachte weer voort, doch in Zwitserland viel in sommige delen lichte sneeuw en regende het in de rest van het land. Rome koesterde zich nog in een tempe ratuur van twintig graden Celsius. (U. P.) W eerberichf KOUD Verwachting, medegedeeld door het S KN M I. in De Bilt. geldig van Dins- 3 dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt, later tijdelijke opklaringen. Plaatselijk enige lichte regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Veranderlijke 3 wind Koud met plaatselijk lichte vorst in de nacht. 1.9 November: Zon op 8.05 uur. onder 16.45 uur j Maan op 13.59 uur, onder 22.08 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1