c Nederlanders in Duitsland lijden gebrek aan practisch alles In de West verlangt men niet meer naar een Ronde-tafelconferentie Thans vier jaar gevangenisstraf gevraagd tegen ex-burgemeester Voute Wereldnieuws DINSDAG IR NOVEMBER 1947 Zij konden niet hamsteren zoals vele Duitsers (Speciale reportage). Zwaarbeladen vrachtauto's van de PTT en van Qend, en Loos hebben vele dagen achtereen een ontzagwekkend aantal paket- ten en kisten vervoerd van de bCstef kanto ren in Sittard naar het nabij gelegen kloos ter Nijenbroek. In een van de grote zalen van dat gebouw rijen de zenaingen zich nu aaneen tot enorme, stapels en nijvere han den werken van de prille morgen tot diep in de nacht om te sorteren wat één enkele radio-toespraak van pater Henri de Greeve bijeen wist te brengen. Er is een volk in nood, een volk van Ne derlandse stam en hoe erg het is, weten Pater de Greeve en Pater Körver te ver tellen, nadat zij een rondreis gemaakt heb ben door West-Duitsland en daar op veler lei wijze contact hebben gehad met talrijke Hollanders, die dikwijls al heel ver voor de oorlog! hebben getracht in Duitsland een bestaan op te bouwen en nu aan vrijwel alles gebrek hebben. Werk loosheid en andere gevolgen van depres sies op economisch gebied waren veelal oorzaak, $at zij eertijds ginds een onderdak zochten en niemand kan hen dat euvel duiden. Zij hebben het moeilijk gehad in deze oorlog, toen iedere in Duitsland levende Hollander, die geen sympathie toonde voor het nazi-bewind, als „verdacht" stond aan gemerkt en in alles tenachter werd ge steld bij de Duitse bevolking. Zij hebben het zwaarder dan ooit gekpegen toen. na de bevrijding, de levensmiddelen-rantsoe nen volkomen ontoereikend werden, er op het gebied van schoenen en textiel buiten de zwarte handel niets te koop was en zij gehandicapt waren door het feit,* dat zij niet zoals de Duitsers tijdens de oor logsjaren, in staat waren geweest van de elders geroofde goederen een zekere voor raad te vormen. Te weinig om te leven. Officieel is bekend gemaakt, dat men zal trachten om voor deze winter per persoon van 6" jaar eh ouder 50 pond aardappelen te verschaffen, en 25 pond aan kinderen van 36 jaar. Maar terwijl dit op zichzelf al veel te weinig is, ligt er in Duitsland helaas nog een aanzienlijke marge tussen theorie en praktijk, zodat maar enkelen geloven, dat rnen die 50 pond inderdaad ontvangen zal. Het broodrantsoen is be trekkelijk hoog: 5 pond per persoon per week, doch met het oog op het zeer nij pende tekort aan aardappelen is dat ook alleszins noodzakelijk. Men krijgt verder: 50, gram boter of vet per week, 100 gram vlees per week, 125 gram kaas per maand, benevens over dezelf«le periode een pond grutterswaren of mais, en bovendien af en toe geringe hoeveelheden jam en suiker. In de laatste week van Augustus en de eerste week van September werd tevens, als bijzondere aanvulling, een half pond zure of zoute horing per persoon voor twee weken beschikbaar gesteld. Groente en fruit zijn daarentegen al gedurende vele maanden ongekende weelde-artikelen. Voedselpakketten. Omdat men begreep, dat ditj voedsel tekort op den duur tot noodlottige gevolgen zou leiden, is het Comité voor behoeftige Nederlanders in het buitenland al geruime tijd geleden begonnen met het beschikbaar stellen van speciale voedselpakketten in Duitsland. De consulaten zitn ingeschakeld bij het toezicht op de distributie, en alle „goede" Nederlanders komen voor het kopen van die paketten in aanmerking. De betaling geschiedt daarbij naar draag kracht. Deze paketten, die eenmaal per maand te verkrijgen'zijn, bevatten: 200 gram vet, 3 pond biscuit, 4 pond meel, een half pond suiker, een half pond aardappelmeel, een blikje paardenvlees en een blikje visworst. Voor kinderen is de inhoud van iets gewij zigde samenstelling. Dat onze landgenoten Jn Duitsland, wier aantal op mipstens 130.000 wordt geschat, voor deze hulp bui tengewoon dankbaar zijn, is duidelijk. Niettemin blijft de noodtoestand voor hen Zijn ernstige vormen behouden. Er is, be halve voedsel, immers nog zoveel nodig. Men heeft geen boven- en geen onder- klcding meer,* geen schoenen en geen werkkleding, geen luiers en kleertjes voor de babies, geen pannen om het eten in te De ontruiming van Palestina is reeds begonnen Naar de correspondent te Jeruzalem van het Loridense blad „The Times" meldt, is de evacuatie van Britse troepen en ledergoe deren uit Palestina reeds begonnen. De cor- respondent verklaarde dat het Britse leger, .gezien het geforceerde tempo, waarin de ontruiming onder druk der politieke ge beurtenissen moet plaats hebben, van me- nyig is, dat «neer dan de helft van de thans aanwezige .210.000 ton legergoederenzal moeten worden achtergelaten. De radio geeft Woensdag HILVERSUM 301.5 M. 7,00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws, 7.15 Gymnastiek. 7.30 George Formby en orkest Jack Payne. 8,15 Platen, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Symphonische muziek 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Platen. 10.45 Voordracht. 11.oe Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Accordeonorkest. 33.15 Kalender 13.20 Lichte muziek 13-50 Danny Malone zing;. 14.00 Öespreking kinderlectuur. 14.15 Jeugdconcert. 15 00 Luisterspel voor de Jeugd. 15.30 Kinderzang. 15.45 Voor zieker.. 18 15 Vrager, staat vrij. 16.45 Het stond in de krant 17 15 Liederen van Beethoven. 17 30 Volksherstel. 17.35 Sonate van Ropartz. 18.20 Koperkwartet. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19 00 Beginsel programma P.. v. d A. 19.15 Orgel. 19 30 VPRO- cursus. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Platen. £0.25 Concertgebouworkest. 21.10 Luisterspel „Speelgoed van glas". 22.10 Me- tropole-orkcst. 22.45 Vlaamse dichters. 23.15 Sym phonische muziek. HILVERSUM II, 4X4.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00 8 00, 13.00. 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuw*. 7.16 Platen 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Koor. 8 30 Platen 9 00 Ziekenbezoek 9.35 Symphoni sche muziek. 10.00 Vioolrecital door Jan Hoeben. 10.30 Morgendienst. 11.00 Symphonische muziek. 11.15 Luisterspel „Landverhuizers (herhaling I). 12.15 Pldten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Mendels- eohn-orgelcyclus. 13.15 Plano. 13.45 Lichte mu ziek. 14.30 Kamerplanten. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Plano. 16.15 Kinderkoor. 16.45 Bijbelvertelling voor de Jeugd. 17.30 Mendelssohn. 17.45 Rijk over zee, 18.00 Koor en orkest. 13,30 Beschouwing over tijd en eeuwigheid. 19.15 Departementen spreken, 19.30 Actualiteiten. 19,15 Engelse les. 20.05 Proloog. 20.15 Geestelijke liederen. 21.00 Israëls geschiedenis. 21.30 „Eroïca" van Beet hoven. 22.20 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Swccllnck-kwarlet. 23.30 Symphonische musieje. koken, geen electrische lampen om in de meer dan overvolle, kapotgeschoten toch tige huizen en bunkers het licht te ont steken. Het leven van onze landgenoten in Duitsland is zwaar en vol ellende. En bo vendien helaas zonder enig uitzicht op verbetering. Zij zijn kinderlijk verheugd geweest toen zij, voor het eei^t na de oor log, weer bijeen konden komen om te luisteren naar een boodschap uit het va derland, dat zo dichtbij en toch zo ver is. Maat weldra is het de beide paters duide lijk geworden, welk een wereld van leed achter dat uiterlijk opgewonden vreugde betoon verscholen lag. Pater Henri de Greeve heeft daarvan getuigd in een klem mend betoog voor de KRO-microfoon. Hier is hulp dringend nodig: textiel, schoenen en vooral babygoed. Men moet voorkomen, dat een groep van veel meer dan honderd duizend Nederlanders terugvalt tot nor men, die wij alleen in de ergste honger winter hebben gekend. Kinderhaar is teer! VTascht het niet met gewone shampoon, nog minder met zeep. Gebruikt alleen de extfa-zachte. volkomen zeep- en alkalirrije Engelse mijnwerkers krijgen loonsverhoging Vertegenwoordigers van de nationale steenkolenraad. die de genationaliseerde mijnen in Engeland beheert, en leiders der mijnwerkers zijn het eens geworden over een verhoging van het weekloon der on dergrondse mijnwerkers met 15 shilling en der bovengrondse mijnwerkers met 10 shilling. Waarnemers te Londen achten deze overeenkomst van bijzonder belang, om dat de dreiging van een mislukken van de verhoging der steenkoolproductie tenge volge-van geschillen is weggenomen en de 'weg thans vrij is voor overeenkomsten over het stabiliseren der lonen tussen de vakverenigingen en de regering. De steen kolenraad heeft tegelijkertijd de toestem ming van de mijnwerkersbond verkregen voor het in 'dienst nemén van 30.000 ver plaatste personen uit Europa. Duits minister mokt over „Nederlands wantrouwen" Professor Eric Noelting, de minister van Handel van Noordrijn-Westfalen, heeft" op een persconferentie na zijn bezoek aan Nederland verklaard, dat er in Nederland weinig begrip bestond van de toestand in Duitsland en dat hij er wantrouwen had ontmoet. De Nederlanders, aldus Noelting, verkeren nog steeds sterk onder de indruk van de ontberingen tijdens de oorlog. Wel wenste Nederland tot redelijke be trekkingen met Duitsland te komen, doch daarbij stuitte men steeds op moeilijkhe den in verband met de door de bezettings autoriteiten geëiste betalingen in dollars. Een hoge Nederlandse functionaris had de professor verzekerd, dat Nederland, buiten het terug verkrijgen van de tijdens de oorlog gestolen machinerieën, geen be lang had bij de ontmanteling van Duitse industrieën. Er is een tijd geweest, waarin, de idee van een Rijksconferentie op de bewoners van de Nederlandse West-Indische eilan den aantrekkingskracht uitoefende. Die dagen zijn evenwel voorbij. Het voortdu rend uitstel, dat gepaard ging met een be treurenswaardige traagheid op andere ge bieden, heeft tenslotte bij de bevolking de belangstelling voor de conferentie doen verdwijnen. Bij de Curagaose politici be staat nog enige interesse, maar het meren deel der Statenleden is thans bereid de Rijksconferentie (nu Rondetafelconferen tie^ te laten schieten. De.democraten stellen zich op het stand punt.* dat gezien vroegere ervaringen opnieuw confereren overbodig is. Zij wil len daden. Een der democratische staten leden. dr. W. Maal. typeerde de houding van zijn partij dezer dagen als volgt: „De minister heeft gezegd, dat wij onverkort het recht hebben onze positie in het Ko ninkrijk te bepalen. Wij hebben dus geen Rondetafelconferentie nodig. Wij behoe ven slechts aan de regering te laten weten, hoe wij het willen". Een paar dagen later riep hetzplfde staten lid op een partijvergadering uit, -dat Gua temala op de a.s. Panamerikaanse confe rentie in Columbia voor Curagao in de bres zou springen, waarop een plaatselijk blad als volgt repliceerde: „Het beste zou zijn, dat de Democratische partij het rap port van de economische commissie der Verehigde "Naties over midden-Amerik'a en de Caraibische landén opvroeg en zich daaruit op de hoogte stelt, hoe de econo mische'en sociale verhoudingen in Guate mala en andere onafhankelijke Midden- Amerikaanse en Caraibische landen ge legen zijn en deze toestanden vergeleek met de onze". Het is een onvergeeflijke fout, dat de genen, die met de organisatie van de Ron detafelconferentie zijn belast, de situatie zo op de spits hebben laten drijven. Het geschipper, tengevolge waarvan de con ferentie telkens om al dan niet steekhou dende rédenen moest worden uitgesteld, De Britse fascistenleider doet gewichtig Sir Oswald Mosley, vroeger leider van de unie van Britse fascisten, heeft te Lon den zijn eerste politieke rede sedert het einde van de oorlog gehouden. Hij zeide, dat de Verenigde Staten, over het machte loos terneerliggende lichaam van Engeland heen, de strijd "hadden aangebonden met het Russische communisme teneinde de overblijfselen van de Westersé beschaving te redden. Mosley zeide, dat hij binnen veertien dagen zou meedelen, of hij een nieuwe politieke partij zou oprichten of niet. De nieuwe partij zal, wanneer tot op richting wordt besloten, de „eenheidsbe weging" worden genoemd en propaganda maken op het gehele Europese continent. Toen de vergadering afgelopen was, ver liet Mosley de zaal door e#en zijuitgang, die streng door de politie werd bewaakt. Zijn auto reed weg met vier leden van zijn lijfwacht staénde op de treeplank. Naar schatting hebben 900 personen de vérga- dering bijgewoond; honderd politiemannen waren nodig om de ordg te handhaven. heeft aan spontane, symbolische en prakti sche waarde van de oorspronkelijke ge dachte veel afbreuk gedaan. Het ge volg is nu, dat .Suriname een soort ultimatum heeft gesteld door een dwin gende voordracht van acht afgevaar digden in te dienen en in Curagaose poli tieke kringen de vraag gesteld wordt: Waar moet over geconfereerd worden?,Of geldt deze conferentie wellicht als een „geste" tegenover de Panamerikaanse landqn, die straks in Columbia vergaderen? Een witte raaf onder de gemeenten Ruizen, een der eerste gemeenten welke de gemeentebegroting voor 194S gereed heeft, verblijdt zijn belastingbetalers met goed nieuws. De begroting kon niet alleen op reële wijze in evenwicht worden gebracht, doch zelfs wordt be lastingverlaging in uïizicht gesteld. B. en W. stellen de raad algehele afschaffing der reinigingsrechten, verlaging der straatbelasting'met 25 procent en alge hele afschaffing der woonforensen- belasting voor. De begroting voor 1947 opende met een nadelig saldo van Üe dienst 1945 vanKbijna 45.000 guldqn. De begroting voor 1948 vermeldt als ope- ningspost een voordelig saldo van de dienst voor 1946 van rond 53.000 gulden. Honderden Turken zouden in Griekenland vechten Het Atheense persbureau meldt, dat de gue- rillastrijdkrachten een hevige aanval heb ben gedaan op Kqmotini, in Thracië. De aanvallers werden na een strijd van zes HET LIED VAN: Kop en schotel Het is een Lot. dat veler deel is Dat nergens meer een kopje héél is. Niets op deez' wereld biedt iets zékers En kopjes, schoteltjes en bekers Zij braken, kraakten en zij knarsten Vertoonden leemten, scherfjes, barsten. Van Oude Pekela tot- Brielle Ging ieder theeservies ter ziele. De kop en schotel, (wat heel naar was) Wat ééns een hoogst fatsoenlijk péar was Werd nu. uit nood, gecompleteerd En zonderling gecombineerd Tot vaak zeer schrijnende contrasten Die niet meer bij elkander pasten. Maar nli heb ik iets uitgevonden En publiceer het ónomwonden. Het is iets, waar ik "kracht uit putte Ik geef 't ten algemene nutte. Ik heb, vol plicht, iets fraais gesticht En een Museum opgericht. Als ik dat, met een gast, bezichtig Doe ik zeer plechtig en gewichtig. Elk kopje viert een jubileum Dat, zeg ik, is mijn huismuseum. „Dit «kopje, zo fragiel, subtiel Is een bewijs van sex-appeal Ons meisje Mina heeft, o zegen Het van een Canadees gekregen Die fraaie snorrekop van Opa Komt uit een trein, uit een Mitropa En kijk, die chopolade-kop Met vóórnaam, heel voornaam er op 't Is een cadeau van Tante Lies Een sieraad voor mijn theeservies De kop is bruin, de schotel blauw Maar beste vriend", wat gééft dat nou? Dit kopje is een rare snuiter- Een souvenir is 't van De Gruyter Want indertijd, bij een pond thee Dan kreeg je gratis kopjes mee. Dan zeg ik verder, als verteller: „De oorlog was een koppensneller Maar mijn museum mag etf zijn Het vormt een keur van porcelein. Mag ik, bijvoorbeeld, even wijzen. Op deze hoge Delftse lijzen? Ze stonden éérst in een vitrine Maar die vitrine werd ruïne Want moet iets in een prönkkast blinken Wanneer je er nog uit kunt drinken?" Zo leid ik ieder fier in 't rond Daar, op dat dierbaar plekje grond Waar ééns een gaaf serviesje stond! Èn dan: zijn wij niet te benijden Wanneer, in deez' benarde tijden Een Echtpaar waarlijk nog een Paar is En door het Lot niet uit elkaar is? Als zulk een echtpaar nog compleet is En „gloeiende aanééngesmeed" is? Want dat een schoteltje en kopje Geen paar meer vormen, is een stropje Maar een veel érger desillusie Is vaak de breuk der schoonste fusie! Dus: handel nu als ik, precies Maak een museum van 't servies Geef ieder stuk een étiketje En lunch met vreugd en een servetje! WOUTERTJE. Mikolajczyk statenlooi Hij zou een belangrijke brief achtergehouden hebben Stanislaw Mikolajczyk, de vroegere lei der van de Poolse boerenpartij die thans te Londen vertoeft, is er in het Poolse par lement van beschuldigd een brief van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Poolse regering te Londen hebben achtergehouden. In de brief, op 31 October 1944 geschreven, krijgt Polen de verzeke ring, dat Engeland het recht vap Polen op de Oder-Neisse-grens erkent en zou on dersteunen. onverschillig welke houding de Verenigde Staten zouden aannemen. Kolonel Kliszko, de communistische woordvoerder van de commissie, die een onderzoek instelt naar de vlucht van Miko lajczyk, heeft de brief aan het parlement voorgelezen. Hij zeide dat Mikolajczyk, door de brief achter te houden, de pogin gen der Poolse regering om de Oder-Neisse grens te handhaven,zeer heeft be moeilijkt. Het rapport van de commissie van onder zoek werd door het parlement goedge keurd. Mikolajczyk werd van zijn Poolse nationaliteit vervallen verklaard. Van enige zijner medewerkers werd de parlementaire onschendbaarheid opgeheven en een hun ner wordt aan de politie overgeleverd. Sovjet-atoombomexperiment in Stuttgart geregistreerd? Volgens de Stuttgarter Zeitung heeft dr. Hiller, hoofd van het Seismografisch Instituut te Stuttgart, medegedeeld, dat twee „abnormale" schokken zijn geregis treerd ten tijde van het Sovjet-experiment met de atoombom, waarvan het Franse blad „lTntransigeant" onlangs- gewaagde. Volgens dr. Hiller registreerden de seis- mografen van zijn instituut twee zwakke schokken op verre afstand. Dr. Hiller heeft de indruk, dat de schokken niet het ge volg zijn van gewone aardbevingen. Het feit, dat talrijke andere seismografische diensten zoals te Straatsburg, Triest,- Home en Sofia niets bijzonders meldden, kon verklaard worden door de omstandigheid, dat zij niet zulke gevoelige apparaten tot hun beschikking hadden als die van het instituut te Stuttgart. Slechts een verge lijking met de gegevens van andere seis mografische diensten, aldus dr. Hiller, zou het mogelijk maken de afstand van de trillingsbron te schatten en hieruit conclu sies te trekken. „Ik persoonlijk geloof, dat het bericht van een atoombom aannemelijk is", zo besloot dr. Hiller. FINSE MINISTERS BLIJVEN ZWIJGZAAM. Het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de geruchten tegengesproken, dat er een wederzijds verdedigingsverdrag met de Sovjet-Unie gesloten zou zijn. De Finse premier, Pekkala, die samen met an dere Finse ministers besprekingen heeft gevoerd met Molotof, heeft geen bijzon derheden over de resultaten bekend ge maakt. „Naast veel verkeerds ook goede dingen" De Bijzondere Raad van cassatie heeft gisteren de zaak behandeld tegen de voormalige burgemeester van Am sterdam E. Voüte, die door het Bij zonder Hof te Amsterdam tot zes jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De procureur-fiscaal concludeerde tot vermindering van 9 de straf tot vier jaar met aftrek van voorarrest. In zijn conclusie zeide de procureur fiscaal dat Voüte door persoonlijke eer- teruggeslagen met zware aldus het bureau. Guerillastrijders zouden eveneens 120 gendarmes hebben aange vallen in het dorp Geraki in de Pelopon nesus, en na een hevig gevecht zijn terug geslagen, met verlies van 30 doden en 30 gewonden. 35 gendarmes werden gedood en 32 gewond. Het officiële Sovjet persbureau .Tass meldt, dat honderden Turken, wonend in het door de Griekse guerillastrijders „be vrijde" gebied; zich bij de guerillastrijders hebben aangesloten en gewapenderhand het regeringsleger bestrijden. Tass haalt daarbij een comrnuniqué aan van -het „Griekse democratische leger". SLOWAAKSE BOEREN DEMONSTREREN. Volgens een communiqué hebben een vijfhonderd deelnemers aan het congres ian het Verbond van Slowaakse boeren zich met geweid toegang verschaft tot het paleis van de president van de Slowaakse nationale raad, schreeuwende: „Dood aan Lettrich, dood aan Kweto". (Lettrich en Kweto zijn leiders van de Christelijke Slowaakse Partij). Het congres van het Verbond van Slo waakse boeren heeft resoluties aangeno men, waarin heroprichting van de raad van Slowaakse commissariss.en wordt ge- .eist, uitvoering van agrarische hervormin gen en waarborging van de voedselvoor- ning van het volk. verliezen zucht gedreven het burgemeesterschap van de hoofdstad aanvaardde uit handen van de bezetter, hetgeen op zichzelf geen straf baar feit behoeft op te leveren, doch dat hij geweten moet hebben, dat hij de vijand in die functie noodzakelijk hulp verlenen moest. Later heeft hij zich van de vijand afgewend als gevolg van' locaal patriot-- tisme, zoals men dat in Amsterdam kent. Voute zag in den beginne volgens de pro cureur-fiscaal liever een bloeiend Am sterdam onder Duits bewind, dan een kwij nende stad in nationaal verband. Naast veel verkeerds deed Voüté zgker ook goede dingen, aldus de procureur-fiscaal. Hij deed veel voor het gemeentepersoneel, be streed in de laatste jaren Duitse methoden £>ij de politie, zorgde voor de voedselvoor ziening, voorkwam ten dele vernietiging van de havens en' trachtte Joodse landge noten, veroordeelden en onderduikers te helpen. Daartegenover staat, dat hij nooit enig protest tegen "Jodenvervolgingen heeft laten horen. Hij heeft de politie be volen aan het ophalen van Joden mee te doen. Het „politie-bataljon" stond onder zijn bevel. Voorts bracht hij tweemaal de Hitlergroet bij een bezoek van Himmler te Amsterdam, deelde belangrijke zaken uit de gemeente aan Duitse instanties en de SD mede, voerde meermalen het woord in pro-Duitse zin en was begunstigend lid van de Germaanse SS, sinds in 1941 zijn po ging om lid te worden van de Nederlandse SS door Mussert verijdeld was. Panda en de Meesfer-goochelaar 3. Panda raapte al zijn mdbd tezamen en begon de trappen te beklimmen. „Het is, dat ik graag tovenaar wil worden", dacht hij. „Maar anders zou ik weggaan.ik houd niet van al die deftigheid. Wat moet %ik tegen die tovenaar zeggen? Zou het een Oosterling zijn? Ik ken geen Oosters. Aarzelend bleef hij tenslotte voor een deur staan en klopte zachtjes aan. „Komt er in, gij die daar buiten staat!" riep een holle stem en Panda stapte zenuwachtig de grote kamer binnen. „Ik kom op d-de brief d-die U me geschreven hebt!" begon hij. Maar toen gaf hij een kreet. „Joris!" riep hij. „Joris Goedbloed!" „Welaan, mijn kleine vriend Panda!" sprak Joris vriende lijk. „Ik verwachtte U reeds! Ik zag Uw De procureur-fiscaal achtte het geen verdienste dat Voüte het infiltreren van de NSB in de-gemeente Amsterdam ver hinderde. evenmin als zijn optreden jegens de gemeentelijke universiteit en jegens het stu den ten ver zet Naar het oordeel van de procureur-fis caal zou men bij een opinie-onderzoek in Amsterdam wellicht tot de conclusie ko men, dat „deze stad .het nog niet zo slecht getroffen had met burgemeester Voüte". Hij heeft inderdaad verkeerde din gen voorkomen. Als men echter de volledi ge feiten kende, zou men er toch wel anders over oordelen. De procureur-fiscaal zeide tenslotte,-dat hij in Voüte 'n figuur ziet, die van „een, eer zuchtig landsverraderlijk intrigant groeide tot een burgemeester in hart èn nieren". Uitspraak op 8 December. Dr. van Roven "bespreekt besluiten van Lafie Success Dr. J. H. van Royen, plaatsvervangend leider van de Nederlandse delegatie ter algemene vergadering der Verenigde Vol ken, heeft op een persconferentie te New York verklaard, dat de Nederlandse dele-: gatie voldaan is oyer het besluit van de algemene vergadering, de volgende zitting in Europa te houden. De voordelen liggen op politiek en psychologisch terrein, daar het contact tussen Europa en de Verenig de Volken hiermee nauwer wordt en de delegaties van overzee beter inzicht kun nen krijgen in de toestanden in Europa. Dr. van Royen legde er de nadruk op, dat Nederland zijn goedkeuring aan het be sluit hechtte onder het voorbehoud, dat het geen precedenten schept. Naar aanleiding van de bespreking in de politieke commissie van de betrekkingen met Spanje verklaarde dr. van Royen, dat Nederland het betreurde, dat Argentinië niet gehandeld heeft volgens de verleden' jaar door de algemene vergadering aan genomen resolutie om de diplomatieke bpt—b-idngen te verbreken. '"derlandse delegatie heeft bezwaar gem kt tegen het deel van het eindont werp, waarin op voorstel van Polen de verleden jaar aangenomen resolutie op nieuw bevestigd ..wordt. Daar' Nederland zich toen onthield van stemming kon het nu niet voor stemmen. Commissie van drie vraagt vertrouwen en medewerking Het Belgische lid van de commissie van drie voor Indonesië, de heer Paul van Zeeland, heeft voor radio-Batavia een re devoering gehouden waarin hij opwekte tot begrip en vertrouwen. „Wij kwamen hier met niets dan goede wil", aldus de heer van Zeeland, die tenslotte vroeg om volledige medewerking in het belang van een rechtvaardige en durende vrede. De heer Kirby, het Australische lid,, sprak in dezelfde trant voor radio Djokja. Politieke commissie neemt resolutie van India aan De politieke commissie der Verenigde Volken heeft met 28 tegen 14 stemmen (Engeland steijide onder anderen tegen) de resolutie van India aangenomen, waar in verzocht wordt, dal een ronde-tafelcon ferentie wordt gehouden over het geschil tusserf India cn Zuid-Afrika over de be- Dat is een jongen, waar iets in zit! sprak handeling van de Voor-Indische bevolking ik tot mezelf! En ziedaar: Daar zijt ge! Ge in Zuid-Afrika. Indien de algemene ver- wilt dus tovenaar worden, niet waar? Dat gadering over deze resolutie met dezelfde siert U! Ik zal U het vak leren, maar vóór j cijfers zou stemmen, zou zij niet worden we beginnen moet ik er U op wijzen, dat aangenomen, daar een meerderheid van ge mij Sahib moet noemen!" I tweederde vereist is. annonce in mijn avondblad en herinnerde mij de prettige dagen die wij tezamen in gepaste vrolijkheid hebben doorgebracht Nieuwe uitgaven Ultg. Amsterd. Bbek en Courantenmij. N.V., Amsterdam: Kleine Kosmologie, door Albert Helman. Uitg. Amsterd. Boek- en Courantenmij. N.V., Amsterdam: Thuishaven, Cen roman over din gen, door M. Revis. C. V. De Boekerij, Uitgevers. Baarn: Gedach ten van de kleine Frits, In de taal van volwas senen overgebracht door de grote Frits Pijl, Uitgevers-bureau Boek en Periodiek. Den Haag: Een liefde, door Lodewljk van Deyssel, 4de druk. Uitgevers-Bureau Boek en Periodiek. Den Haag: Gedenkschriften, 1864—1924. dpor Lodewljk van Deyssel. 2de druk. Uitgave Boom-Ruygrok. Haarlem: Slagschadu wen over Nederland: J3e gesch' denis van de oorlog van 10 t.m. 28 Mei 1940 öp Nederlands grondgebied in Europa, door W. A. Poort en Th. N. J. Hoogvliet; Vliegwereldbibllotheek no. 4. Uitgave T3oom-Ruygrok, Haarlem: De verove ring van Venus, door Claudius; Vliegwereld- bibliotheek no. 5. Uitgeverij Bom, Assen; De Knopenman, ge volgd door Gammastralen en Colporteur, door Maurlls Dekker, Ultg, v/h, van Ditmar, Amsterdam: Mijn eigen rechter, Roman uit het leven van een psychiater, Hoor Nlgll Balchin, vert, van w." Ploegsma; oorspr. titel: „Mine own executioner". Uitg. v/h. van Ditmar, Amsterdam: Mijn we reldreis in oorlogstijd, door Eve Curie, vert. N. G. Haz^lhoff; oorspr. titel: „Journey among warriors", Ultg. v/h. van Ditmar, Amsterdam. De kinde ren op het eiland, door,Lisa Tetzner, vertaling van Bep Otten, Ultg. van Gorcum Comp., Assen: Dokter,- mag ik eens vragen 7 Een spiegel voor Jonge moeders, door Dr. A. J. M. Lamers. Uitg, J. G. Gottmer. Haarlem: De schuldenaar, door V. Sirolf. Uitgeversmij. N.V. Kosmos. Amsterdam, Pa radijs der Herinnering, door Jan Mens. Uitg. F. G. Kroonder, Bussum: Het vluchtend geluk, door Anton van der Vet. Uitg. M. Stenvert Zoon. Meppel: Het ge slacht Dalman: Op Drift, door C. Baardman. Ultg. A. A. M. Stols. Den Haag: Twee tegen Een. Roman door B. Rijdes. Uitg. De Toorts, Heemstede: Ons Volkslied, Om te zingen en te Spelen. Deel I, II en III, Nederlandse Liederen uit Noord en Zuid. ver- zameld door Albert de Klerk, Jan Mul en Her man Strategier. Waarom zie ik je nooit in de Schouwburg? Bij de jeugd heersen ontstel lende misvattingen over het toneel De leider van de Avro-Zondagclub, de heer R. Feenstra, heeft in een zijner uit zendingen aan de. leden de vraag gesteld: „Waarom zie ik je nooit in de schouw burg?" Al bleek dan ook spoedig dat hij zijn termen te kras had gekozen, toch waren de antwoorden, ook van de in het theaterleven belangstellenden, in hoge mate onbevredigend. De heer Feenstra gaf een gelukkig voor beeld door zijn besluit het niet daarbij te. laten. Zondag bracht hij een jonge ac trice voor de microfoon: Elisabeth Ander sen (men heeft haar bij Comedia kunnen zien in „De mooiste ogen van de wereld" en in /.Ónze lieve Evelyn" doch zij speelt thans, beter op haar plaats, in het gezel schap van Cees Laseur) die heeft verteld waarom zij actrice is geworden. En op 7 December zullen de leden van de Zon- dagelub ,hun indrukken via de microfoon op de luisteraars lo^ laten van een ge meenschappelijk theaterbezoek. Theatrophobie? Wanneer het voorbeeld van de hier ge signaleerde uitzending tekenend is voor de „theatrophobie" der. hedendaagse school gaande generatie, dan ligt het, dunkt mij, op de weg van het middelbaar onderwijs om het heersende wanbegrip te helpen op ruimen. Met vreugde kan ik wijzen op het warme pleidooi in zeer beknopte vorm „Toneel, leraar en leerling" door de bij uit stek deskundige dr. B. Hunningher (Brusse N.V. Rotterdam) dat vele goede raadge vingen en aanwijzingen voor de „reini ging der dramatische kunst" bevat. „Gesprekken over toneel". Drie schrijvers"waarvan twee mannen uit de practijk van het toneel hebben de handschoen inmiddels opgenomen en een bundeltje opstellen gepubliceerd onder de titel „Gesprekken over toneel" bij de uit geverij Jacob van Campen te Amsterdam ten dienste van het onderwijs. Ben Groe- neveld zet zeer levendig de elementaire begrippen uiteen en.H. Knqrringa behan delt ontstaan en functie van het toneel in de klassieke oudheid. Het laatste deel, dat werd geschreven door Ferdinand Sterne- berg, schetst de eindfase van het groei proces in een bihnenlands overzicht van de afgelopen vijftig jaren. Dit gedeelte, waar over veel te zeggen zou zijn, is mede door de gemaakte onderscheiding tussen de apollinische en dionysische kunst een wel kome verrassing. Dit boekje is niet meer dan een hulp middel, een wegbereider. Ik waag het te betwijfelen of het bruikbaar is voor het onderwijs. Zeer zeker echter kan het goede diensten bewijzen aan leraren in moderne talen (en aan de leiders van het amateurtoneel!) om hen in staat te stel len, op zijn minst, een aanvulling te geven op het letterkundig onderricht, waarmede thans nog de smaak van vele leerlingen wordt bedbrVen, althans onvoldoende ont-' wikkeld. DAVID KONING. Normale wUze. Mtniste* Bevan zal Donderdag In het Lagerhuis door Lewis Austin (Labour) de kwestie voorgelegd worden betreffende de 14 htllzen. dte de voetballer Tommy Lawton bij zijn overdracht naar Notts County zijn aangeboden. Austin zal de minister verzoe ken stappen te ondernemen om deze kwestie te onderzoeken daar de inschrijvlngsltjsten voor huizen in Nottingham reeds meer dan 10.000 namen bevatten. Notts County Club beweert echter dat de huizen op normale wijze verkregen waren. Controle. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft medegedeeld, dat mgt ingang van twintig November een strengere contröle zal worden ingevoerd op de uitvoer van alles, wat Iets te maken heeft met het onderzoek betreffende de atoomenergie en verwante productie. Candidaat. De gouverneur van Caltforntë, Earl Warren, heeft bekend gemaakt dat hij repu blikeins candidaat voor het presidentschap zal zijn. Warren verklaarde dat hij niet ge ïnteresseerd is In de nominatie voor het vice presidentschap, Warren zal dus de strijd aanbinden* met. Haiyld Stassen en Robert Taft. Intussen bewaren generaal Elsenhower, generaal MacArthur en Thomas Dewey, die ook voor een candtdatuur genoemd worden, het zwijgen. (U. P.) Week. Een zegsman van het Poolse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat hij er van overtuigd was dat er geen nieuwe oorlog op handen was doch hij liet er op volgen dat Rusland het beste landleger had en dat dit leger in staat zou zijn binnen eeo week Parijs te bereiken.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2