St. Nicolaas BRIDGE KACHELBLOKKEN aangeb. De Partij van de Arbeid uit zich over de burgemeestersbenoeming Voorstellen voor een wettelijke regeling van de omroep I Kort en Bondig Verpleeghulp ,De Schildersprenten9 Belangrijk bericht JERCÜRIUS" Weggelopen op bezoek bij 's Morgens 's Middags Tot 6 uur geopend H. O. V. GEERTS Wilt u de zomer in uw huis? Dan..!. „twieka DINSDAG 18 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer W. F. H-a p p nam Maan dagavond in het Gem. Concertgebouw de gelegenheid te baat om loco-burgemeester jj. J. A. Geluk de dank en. erkentelijkheid der partij te betuigen voor de loffelijke wijze, waarop hij gedurende acht maan den het burgemeestersambt had waarge nomen. Een waardering, die, zoals de heer jlappé ook opmerkte, niet tot de leden van de Partij van de Arbeid beperkt bleef, maar gevoeld werd in alle lagen en groe pen der bevolking. •Wij mogen.echter niet zwijgen over de benoeming van de nieuwe burgemeester, aldus de heer Happé, In strijd met de verwachtingen is niet alleen niet één van ons. maar zelfs iemand van een stroming, die niet overeenkomt met de meerderheid der bevolking benoemd. Een gevoel van onbehagen in de partij en daarbuiten en ook bij een aantal Rooms-Katholieken, die dit niet juist achten en betreuren, is er bet gevolg van geweest. Er is hier geen rekening gehouden met de gerechtvaar digde verlangens van een groot deel der Haarlemse bevolking en te veel aandacht geschonken aan de onredelijke verlangens van een minderheid daarvan, aldus de beer Happé, die zijn gehoor verzekerde, dat deze critiek niet de persoon van de nieuwe functionaris raakt. „Onder de ge geven omstandigheden zal het hem echter niét gemakkelijk vallen het vertrouwen te winnen, vooral als de verhouding in het college van B. en W. zou blijven als die thans is". Benadering der sociale gerechtigheid. Hierna hield mr. A. M. Joekes een rede over de benadering der sociale ge rechtigheid. Zij, die door de oorlog zwaar getroffen zijn, moeten zo betoogde bij geholpen worden, het is bil lijk dat de daarvoor benodigde milliarden worden opgebracht door hen, die er altijd beter aan toe zijn. Voorts moet door bijzondere maatregelen gezorgd worden dat het Nederlandse volk voorzien blijft van het allernoodzakelijkste. Zolang kan de distributie niet gemist worden, daar anders de weinige goederen die er zijn in handen zouden komen van hen, die over vele middelenbeschikken. Daarbij moet de overheid er voor waken, dat de eerste levensbehoeften tegen redelijke prijzen verkrijgbaar zijn, hetgeen in 1948 op zijn minst een bedrag van 500 millioen gulden zou vergen. Al deze maatregelen vergen ordening, een ordening die helaas nog lang niet ver genoeg gevorderd is en die zeker niet verward moet worden met bureaucratie en een topzwaar ambtenarenapparaat. In tegendeel wil de Partij van de Arbeid tot bedrijfsorganisatie der bedrijfsgeno- komen. Dit is in het belang van het bedrijfsleven en de middenstand, opdat men niet, zoals in het verleden zo dikwijls het geval was, via een moordende con currentie weer -tot crisis en massa-werk loosheid zal vervallen. In dit verband merkte mr. Joekes op. dat. waar er zoveel geknoeid wordt, waarbij de bedrijvers der duistere praktijken helaas altijd nog te veel medewerking onder de bevolking vin- dep, het ambtenarencorps op kleine uit zonderingen na tegen een sobere beta ling zijn plicht steeds naar eer en geweten verricht. Overeenkomst in doelstellingen wettigt huidige coalitie. Mr. Joekes was van oordeel, dat de so ciaal-economische doelstellingen van P. v. d. A. en K.V.P. 'een samengaan dezer par tijen wettigden, als was men het dan op onderdelen wel eens niet eens. Spr. uitte zijn grote waardering voor de grote be- heersirfg, waarmee de drie samenwerkende vakcentrales, tezamen met de werkgevers organisaties aan de loonpolitiek mede werkten, waardoor de arbeidsvrede ten onzent gunstig afstak bij die van andere landen. Vastgesteld moest worden, dat de prijspolitiek minder goed geslaagd was. Na opsomming te hebben gegeven van de sociale maatregelen, die door minister Drees genomen waren kinderbijslag, consumentencrediet, noodvoorziening ouden van dagen zeide mr. Joekes, dat ook gestreefd moest worden naar gerech- tigheid in onze verhouding met de volken in Indonesië, Suriname en Curacao. Nu Nederland weer op het punt staat in onder handeling te treden met de republiek, moet het zich hoeden voor kortzichtigheid. Geen overeenkomst met lieden, die wij uitzoe ken, maar personen, die ginds het vertrou wen hebben, vasthouden aan het program van Linggadjati en geen uitbreiding van de militaire actie. In het gezicht van de komende verkie zing, zo besloot mr. Joekes, moeten wij oordeelvorming niet overlaten aan de kan keraars en de mopperaars. Wij moeten er op uittrekken en ervoor zorgen, dat onze doelstellingen voldoende doordringen tot grote groepen, die bij ons horen. Dan kun nen wij de toekomst'moedig tegemoet zien. De spreker beantwoordde nog een aan tal vragen. De avond werd opgeluisterd door de Ar beidersmuziekvereniging „Excelsior" onder leiding van de heer Peters. "DISTRIBUTIENIEUWS "Woensdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en 6choenenbonnen te:, Haarlem: (Vleeshal), restant V. Wa tot en met Wen. B'ennebroek 912.30 uur H. I en J.; 24 K. tn L. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM,'17 November 1947 GEHUWD: 17 Nov.: N. Dijkstra én E. C. [Breet. BEVALLEN van een zoon: 15 Nov.: J. M. BourceEversen, E. C. BosClaij, C. C. Bon- ke—v. d. Stoop, 2 z., G. W. M. Verhulsdonk- Verbeek. 16 Nov.: A. v. Groningen—d. Groot. Baan—Bok, H. J. M. Vrancken—Meijers. 17 Nov.: C. M. M. Kauling—Severijnse, E. 'isserv. Die. BEVALLEN van een dochter: 14 Nov.: M. C. Rietveld—v. Paridon, 15 Nov.: E. E Spoor— Benkei, J. H. Neuteboomd. Jong. OVERLEDEN: 14 Nov.: D. P. Joolen, 67 j., Bakenessergracht. 15 Nov.: C. v. a. Vlugt, 81 j. Gaelstraat. A. v Veldhoven, 69 j., Ged. Raamgracht. 16 Nov. J L. Kroone, 91 j., M. Cörnelisstraat. J. J. Blokker, 10 m., Medan- siraat. TaxiBel 13000 DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem DINSDAG 18 NOVEMBER Gcm. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V. 8 uur. Gebouw Ver. Vrfjz. Hervormden: Chris tian Science Society, 9 uur. Haarlemse Kegel bond: I-Iaarlemse Handelsvereniging, verga dering 8 uur. City: „Gevaarlijke vrienden", 14 j,, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, Spaarne: „De opschepper'", alle leeft. 2.30. 7 en 9.15 uur Frans Hals: „De Barbier van Sevilla". alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De hemel kan wachten", 18 j„ 2. 4 15, 7 en 9.15 uur Palace: „Zigeuncradel". alle leeft., 2 415, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrolijke jongèns" tile leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 19 NOVEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. van loenen et jrères tel. 14851, haarlem normale verkoop van de amerikaanse revlon nagellak 8 ostadestraat Cursussen voor de schoolvrije jeugd begonnen Maandagavond is de stichting „Jong Haarlem vooruit!" gestart met haar cur sussen voor de schoolvrije jeugd. De eer ste lessen in Esperanto en algemene ont wikkeling werden, in het gebouw van de ULO A gegeven. Loco-burgemeester Geluk opende met een toespraakje, waarin hij. zijn vreugde uitsprak, dat niet minder dan 700 jonge Haarlemmers in de folders iets van hun gading hadden gevonden en hoopte, dat binnenkort het aantal cursis ten de duizend zou overschrijden. Van Zeeland verlaat Indonesië tijdelijk Naar A.N.P. mededeelt, zal de heer Paul van Zeeland, de Belgisch^ vertegenwoor diger in de comrrtissie voor goede diensten, dezer dagen tijdelijk naar België terug keren, omdat zijn aanwezigheid 'aldaar dringend nodig is. Volgens berichten in de Belgische pers zou de heer van Zeeland Zondag a.s. in België verwacht worden in verband met een belangrijke vergadering betreffende de koningskwestie. De heer Taymans zal van Zeeland tij delijk vervangen. De Belgische minister-president en mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul Henry Spaak, verklaarde tegenover het ANP, dat hem van een uittreden van de heer van Zeeland uit de commissie niets bekend Rapport van de Radioraad De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft thans voor publicatie vrijgegeven het rapport van de Radioraad over een wettelijke regeling van de omroep in Nederland. Het rapport is vergezeld van een ontwerp van 'wet en een memorie van toelichting. De Radioraad adviseert een overkoepe lend omroeplichaam' te stichten, dat de vorm zal hebben van een stichting en be last zal worden met het gehele beheer van de omroep, waartoe onder andere behoren de technische verzorging en de exploitatie der zendinrichtingen, de buitenlandse ver tegenwoordiging en de verzorging van de wereldomroep. De stichting beheert, onder toezicht van de overheid, de opbrengst van de luister bijdrage. Zij heeft een publiekrechtelijke taak en kan bindende voorschriften geven aan alle omroepinstellingen. De omroeporganisaties zullen geheel zelfstandig beschikken over zendtijd, welke zij allereerst kunnen bestemmen voor het uitdragen van eigen beginselen en voorts desgewenst voor de verzorging van andere programmastof. Zij zullen in het bestuur van het overkoepelend omroeplichaam zit ting hebben. Teneinde als omroep-organi- satie te worden erkend, zal een organisa tie zich uitsluitend, althans hoofdzakelijk-, tot doel moeten stellen het doen van uit zendingen en moeten aantonen, dat zij als vertegenwoordigster kan worden be schouwd van een belangrijke stroming in ons volksleven. Naast het programma van een omroep organisatie zal in beginsel steeds een al gemeen programma kunnen worden be luisterd, dat aan de volgende normen., zal moeten voldoen: Het moet erop gericht zijn, op hoogstaande en harmonische wijze Muziek Euterpe verrast met een uitstekend concert De uitvoering op Maandagavond van het dilettanten-orkest Eutei-pe was voor mij een aangename verrassing. Er was een heel mooi en stijlvol programma (Bee^io- ven, Mozart, Schubert, Weber), doch een dat zulke hoge eisen stelde, dat men er allicht een beetje bedenkelijk tegenaan mocht kijken, overwegende dat het door louter amateurs moest worden vertolkt. Maar de prompte inzet van de Egmont- ouverture, en het zuivere samenspel van de houtblazers dat er op volgde, gaven ver trouwen. En ook het verdere verloop van de ouverture was van dien aard, dat we ons gewonnen konden geven. Het zat over 't geheel stevig rhythmisch in elkaar; kleine ontsporingen vielen nauwelijks op. Mevrouw Nely de Bock 'zong daarna met orkestbegeleiding de twee Cherub in- ariëtta's uit Mozart's Figaro, en hoefde zich door het orkest niet geremd te voelen, om een mooie vocale prestatie te leveren; haar heldere sopraanstem klonk fris, geestig en bevallig. De entre-acte-muziek uit Rosamunde werd een compleet succes, dank zij vooral het beheerste spel van de blazers. Vervolgens kwam de solo-klarinettist van „Euterpe", de heer H. J. Zedel, het Concertino van Weber vertolken, met een zo fraaie toon en vlotte techniek, dat het beroepswerk ging lijken. Ook het orkest was hierbij op de hoogte van zijn taak. Speciaal compliment verdienden de alten voor hun zuiver spel in het Adagio. Ten slotte de eerste Symphonie van Beethoven. Al het voorgaande had het vertrouwen gegeven dat deze krachtproeve ook nog wei zou slagen; en waarlijk, het werk liep als gesmeerd; alleen de inzet van het Andante door de tweede violen was een beetje twijfelachtig .van intonatie, maar bij de herhaling werd het goed. Jammer dat de trompet doorlopend te sterk was; sonoriteit en zuiverheid waren echter zeer te waarderen, wat ook geldt voor de hoorns. De eerste violen leverden bijzon der goed werk in de finale van de sympho nie. De directeur van ..Euterpe", de heer J. A. Meng mag ditmaal wel een extra pluim, hebben voor de correcte voorbereiding van het programma. Het samenspel oft deze avond was ten slotte zijn werk; men kon respect hebben voor een dergelijk resul taat. JOS. DE KLERK. Verdachte figuur gearresteerd In samenwerking met de politie van Bennebroek heeft de Hillegomse politie v. d. V. gearresteerd in een woning aan de Hillegommerdijk. Daar vermoed werd dat v. d. V., die wegens verschillende inbra ken gezocht werd, van een vuürwapen ge bruik zou maken, werd het huis door vijf man omsingeld. Dé gezochte, inziende dat tegenstand nutteloos was, ging echter mee zonder tegenstand te bieden, en is aan de 1 Rijkspolitie te Zoeterwoude overgegeven. een zo getrouw en veelzijdig mogelijk beeld te geven van het geestelijke, maat schappelijke en culturele leven van het Nederlandse volk. Het moet zo zijn, dat daaraan redelijkerwijs geen aanstoot kan worden genomen. Het algemeen program ma zal door een apparaat van de stichting worden verzorgd onder toezicht en verant woordelijkheid van een algemeen program ma-commissie, benoemd door de raad van beheer van de stichting en samengfesteld uit vertegenwoordigers der grote geeste lijke, maatschappelijke en culturele orga nisaties en instellingen. Aan de kerken zal zendtijd worden toegewezen, ten behoeve van de verzorging van kerkdiensten. „Nieuw Leven" Zaterdag- en Zondagavond organiseerde de geheelonthoudersvereniging -„Nieuw Leven" in de concertzaal_ twee cabaret avonden verzorgd door het cabaret Faveur- Wagter. Het moet ons van het hart, dat we voor dit gezelschap weinig bewondering kunnen hebben. Want telkenmale compenseert de conférencier Roland Wagter zijn tekort aan humor door het maken van' grapjes over bepaalde attributen en bezigheden, waar over slechts onsmakelijke grapjes te maken zijn. Wim van Herk „de bekende cabaretier van Bouwmeesters revue" deed dat trou wens eveneens. Katinka Kusler, bekend van de Bonte Trein handhaafde met haai" liedjes aan de 'vleugel de reputatie van deze Bonte Trein. Hetwelk geen compliment is. Gelukkig was er in dit ensemble één, die de narigheid min of meey goed wist te maken, namelijk de muzikale clown Rexis; een waarlijk fenomenale potsenmaker. Wat het bal na betreft, moet ter ere van „Nieuw Leven" gezegd worden, dat de ranja de stemming niet drukte. Integen deel. AMERIKANEN VERLATEN GROENLAND. De Amerikaanse 'troepen hebben Ang- magsalik, de enige basis die zij op Groen land bezet hadden, verlaten. Het proces tegen Krupp is te Neurenberg begonnen. Alfred Krupp en zijn 11 medewerkers vel-klaarden „niet schuldig" te zijn. Doodstraf geëist tegen landwachter Maandag eiste de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier, tegen de landwachter P. d. L. te Hoofddorp de doodstraf. De ver dachte had in September 1944 tezamen met. een zestal andere leden van de landwacht bij een landbouwer in de Haarlemmermeer een auto gevorderd. Het bleek hun echter dat'zich daar een hoeveelheid handgranaten en andere munitie bevond, die van een ge heime bergplaats van de K. P. afkomstig was. Bij onderzoek, dat zij met behulp van de Duitsers instelden, werd de schuilplaats vpn drie K.P.'ers, Albert Hoekstra, Bern- hard Lenderink" en Johan van Hulst ge vonden, die ter plaatse door de Duitsers gefusilleerd werden. In December van het vorige jaar had de procureur-fiscaal tegen de voornaamste be schuldigden in deze zaak reeds de dood straf geëist. Tegen de verdachte W. B. F., die voor hetzelfde feit gisteren*voor het Bijzonder Hof terecht stond, werd vijftien jaar ge- eist. In de middagzitting stond P. v. d. L. nogmaals terecht wegens het deelnemen aan verschillende huiszoekingen in de Haar lemmermeer. Voor dit feit werd acht jaar geëist. Uitspraak op I December a.s. „De Oosthoek" vierde opge wekt haar twintigjarig bestaan Een gezellige stemming heerste in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond, waar de Overijsselse, Gelderse, Drentse Vereni ging „De Oosthoek" haar twintigjarig be staan vierde. Uit de grote belangstelling bleek wel, dat „Oosthoek" een vooraan staande plaats inneemt. Uit Alkmaar, Am sterdam en Leiden waren afgevaardigden van zusterverenigingën overgekomen, om het feest mee te vieren. De zaal was ver sierd met bloemen. De ere-voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, had be richt van verhindering gezonden. Nadat de heer K. Lodewijks, als voor zitter van de feestcommissie, d# bezoekers welkom had geheten, volgde een huldiging van de heren M. van Aken, G..A. Hulsegge ën«Z. Schutte, die van de oprichting af lid zijn. Het programma werd verzorgd door Van Delderi*s Uabanet-revue. Met zang, sketches en imitaties oogstten de dames en heren van het gezelschap groot succes. Een bal, onder leiding van de heer J. Westervoorde, besloot het feest. „The Moonlight Serena- ders" verleenden medewerking D" dirigent Jan Davids, die dezer dagen vijftien jaar musicus is, werd door het bestuur van „De Oosthoek" gehuldigd. Meisje door auto gegrepen Zwaar gewond in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen Zondagmorgen is een ernstig onge luk gebeurd op de Oosterweg te Heemskerk, waarvan de dochter van de familie B.. wonende aan de Rijks- straatweg, het slachtoffer werd. Door een windvlaag werd het .meisje legen de melkauto van de heer C.- B„ die haar tegemoet kwam rijden, geworpen, waarbij ze een haak van de laadbak in haar borst kreeg. Snel werd het slachtoffer naar haar /ouderlijke woning gebracht, waar door •dokter I. N. H. Tromp de eerste hulp ver leend werd. Daarna werd zij naar het,Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Door dat een long van het meisje geraakt is, is de toestand zeer ernstig. De heer C. B. treft geen schuld. Ook dit jaar znllen weer weldadig heidszegels met een toeslag ten behoeve van het kind worden uitgegeven. Zij wor den van 1 December tot en met 5 Januari op de postkantoren verkocht en zullen tot en mét 31 December 1948 voor de fran kering geldig blijven. Salariscommissië komt 21 November bijeen Maar directeuren en rectoren trekken zich terug De besturen van vier verenigingen, om vattende de rectoren, con-rectoren en direc teuren der scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs delen mede, dat zij hun vertegenwoordigers in de sala riscommissie hebben verzocht zidh daaruit terug te trekken. De besturen zijn van men mg, dat bij de beperking, waaraan de regering vasthoudt, slechts door een ge deelte der leraren en door de leid9rs der. kleinste scholen enige verbetering van po sitie kan worden verkregen, zodat de voor gestelde regeling onaanvaardbaar is. Dit uittreden moge tevens bewijzen aldus de mededeling" .dat de berichten als zou overeenstemming in de salariscommissie zijn bereikt, onjuist waren. De raad van leraren bij het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs deelt, mede: „In tegenstelling tot de mededeling van de minister-president in de vergade ring der Tweede Kamer van 13 November, als zouden m de salariscommissie voor de leraren bij 't voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs de laatste besprekingen zijn gehouden, kan worden gemeld, dat de commissie tegen 21 November in vergade ring is bijeengeroepen." Verkoper van tabaksbonnen bad een nieuwe pet nodig De Politierechter voor Économische za ken wijdde Maandagmiddag een deel van zijn zitting aan de Vijfhoek, waar tabaks bonnen verhandeld waren. Een bewoner uit deze omgeving had kopers mee naar huis genomen en enige bonnen van de hand gedaan. „Wat deed u met de opbrengst?" was de belangstellende vraag van de Politierech ter. „Ik heb een nieuwe pet gekocht, want ik moest op bezoek bij mijn dochter in Enk huizen" antwoordde de man. De off icier van justitie was van mening, dat het eigenlijk het beste zou zijn de ver dachte van de straat te houden, zolang er distributie is. Het vonnis luidde zes weken gevangenisstraf en drie maanden Rijks werkinrichting. Een andere buurtgenoot had op straat bónnen verkocht en was aangehouden. Na enige dagen werd hij op vrije voeten ge steld en kort daarop hield hij zich weer bezig met het yerkopen van bonnen. Hem werd een straf van drie maanden opgelegd. Een koopster en kopers van bonnen wer den veroordeeld tot geldboetes van 25 of 40. BOUWKUNDIGE VEROORDEELD DIE VOOR DE DUITSERS WERKTE. Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft de bouwkundige N. W. uit Huizen, die in Bloemendaal, Velsen, Schoorl en Bergen voor de Duitsers verdedigingswer ken had aangelegd, veroordeeld tot twee jaar en vier maanden gevangenisstraf en ontzetting uit de kiesrechten voor-tien jaar. MODERNE WASBEHANDELING. Donderdagavond aanstaande gaat de af deling Heemstede van de Vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting op bezoek bij de zustervereniging te Haarlem. In het ge-- bouw in de Frans Halsstraat wordt een demonstratie gegeven op het 'gebied van moderne wasbehandeling. Voetbal De nieuwe spelregels toegelicht Voor de Scheldsrechtersgroep „Haarlem" heeft de heer F. J. van Veen uff Amsterdam Maandag avond Jn restaurant Brlnkmann voor negehtlg bezoekers een uiteenzetting gegeven van nieuwe spelregels, welke deze maand ingevoerd zijn. Dat ze nogal Ingewikkeld waren, bleek n, •de pauze, toen er gelegenheid bestond vragei. te stallen, waarbij een aantal punten besproken werd. Ook deed de heer Van Veen mededelingen over het Internaat voor voetbalscheidsrechters, dat In Lunteren gevestigd is. Er zijn plannen het volgend jaar opnieuw cursussen te geven. BINNENLAND De voormalige ambtenaar van het Openbaar Ministerie Dij net kantongerecht te Utrecht, mr. 1 H van de R. werd door het B •on8er Ge rechtshof wegens verraad tot een "aar gevange nisstraf voorwaardelijk mei een proeftijd van drie jaar veroordeeld De Bijzondere Raad van Cassatie vet minderde deze straf tot drie maan den voorwaardelijk met de bepaling, dal mr. Van de R. gedurende tien Jaar geen openbare ambten zal mogen bekleden en voor dezelfde tijd van zijn kiesrechten vervallen ls verklaard. Prijs voor Jong romancier. De Retna Prin sen Geerligs-prljs. uitgeloofd voor letterkundi gen beneden 25 jaar is dit jaar voor dc eerste keer toegewezen aan de 23-J.arlge Amsterdam mer Simon van het Reve voor#zlJri roman „De avonden" De Belgische eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken Spaak zal 12 Januari te "s Gravenhage op een conferentie van het „Comité van Belgisch-Nederlands-I.uxemburgse samenwerking" een rede houders over de Bene- lux-gedach:e. Op,13-Januari zal hij een voor dracht nouden te Amsterdam. In Eindhoven geraakte een uit Luik af komstige auto me: vijf inzittenden te water. Twee van de vijf-personen z'.jr. verdronken. Volgens de voorlopige telling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn voor het eerst na de bevrijding meer cf.-fn 1000 woningen in één maaand gereed gekomen. In September alleen werden volgens deze telling 1009 woningen voltooid. De EDgelse regering heeft de maximum- Importprijs voor uien verhoogd, waardoor het weer mogelijk is uien naar Engeland tc expor teren. De vooroorlogse export naar Engeland bedroeg gemiddeld 100 000 UO.OOO ton. in het seizoen I94S47 werd ongeveer 60.000 ton ge ëxporteerd. Het Gronings tribunaal heeft de Veendamse kweker K.. die aan de Duitsers planten leverde voor camouflage van vliegvelden f 30 000 boe:e opgelegd. Eenzelfde boete kreeg de caféhouder H. uit Heillgerlee. die ltd was van alle N.S.B.- organlsatles en die tn Winschoten 18 hulzen vaa Joden kocht en er een aan de N.S.B. schonk. HAARLEM EN OMGEVING De netto-opbrengst van het op 12 November door de dames Jartnle .van Houten— Kruger, mezzo-alt en Ans Bouter, plano, ten bate van de NI WIN gegeven concert ln de Gereformeerde Kerk aan de Koedlefslaan te Heemstede, is f 592,65. De kerkeraad der Geref. Kerk van Scheve- nlngen heeft dr. H. Holtrop voorheen te Bever wijk enkele weken vérlof verleend ln begin "48 om te Davos als geestelijk verzorger werkzaam te zijn. De heer W. van Beelen te Haarlem ls aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamenrechts- geleérdheld. Cand. J. Berger, te Heemstede ontving een beroep van de Geref Kerk van Eestruip (Fr.). Ter verzorging van het culturele werk voor de patiënten van Kareol en Dutnhage wordt Maandag 1 December door de Ontspanningsver eniging Pax een Bonte Avond georganiseerd, in Hötel De Leeuwerik. De Politierechter voor Economische zaken heeft een een en twintig jarige Haarlemse druk ker. d:e vijfduizend tabaksbemnen had gedrukt, veroordeeld tot eer. gevangenisstraf van acht maanden, waarvan 'Ier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. Gebleken was, dat de jongeman het feit gepleegd had. om een vriend te helpen. De vCbuwen-geme'enschap Geluk door Gees telijke Groei" zal van 20 tot en met 23 Decem ber Sn de benedenzaal van het gebouw de Nij verheid. Ja.nsstraat, een Kerstmarkt houden. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart-Unié Hol 1 -Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij II.... Slotkoers gisteren 426 287 367 y2 164 290 i7i y2 188*4 I8II/2 170 228 1541/2 140 1031/2 402 Heden 1 yA uur 424 285'Vi 36614 164 176V4 378 285 173 187>,4 183 167 228 154-X 140*4 102^ 408 V'2 Gevraagd met ervaring. Leeftijd pl.m. 25 Jaar. Verpleeg huis Zonneweelde, Oranjelaan 2. Oegst- geest. WEGGELOPEN Zondag 16 Nov. "ca. 4 u. Houtplein: zw.- brulne bastaard-herder, reu, 7 mnd., nlet-opstaande oren. staart gekruld, brulnl. halsb. m. sleutelring. Teg. bel. ter. bez. Wagenweg 182, tel. 11065 WIE NEEMT MIJ MEE per luxe auto le week Decem ber tegen vergoeding naar Doetinchcm. Mevr. Stammers, Lanckhorstlaan 101, H'stede. Pracht Gothisch AMEUBLEMENT te koop met vooroorl. stof. Zfjlweg 82 Te koop: een groot notenhou ten (mahonie gebeitst) BUREAU MINISTRE Te bezichtigen 's morg. van 9-12 uur op het Kenaupark 30 (1ste etage). BOEKVERKOPERSBOND voor HAARLEM cn OMSTR. Maandag 24 November KROONZAAL RESTAURANT BRINKMANN, 8 uur Lezing: Dr. A. MELCHIOR over de Eerste walvisvaart vaa de Willem Barendsz Toegangsbewijzen 1.verkrijgbaar bij Uw boek handelaar. De baten komen ten goede aan hét sana torium „Brederodeduin". KUNSTZALEN FRANS HEERKENS THIJSSEN PLEIN 13, HAARLEM van 18 November7 December Iedere werkdag van 101 en 25 uur. Toegang vrij. Stichting Beeldende kunsten Binnen ieders Bereik. Bij de BONTVEILING welke morgen Woensdag 2 uur ln Hótel-Café-Rest 'De Leeuwerik zal worden gehouden zijn nog bijgevoegd; ENIGE STUKS PERZISCHE TAPIJTEN en een mooie collectie CERAMIEK. Buitengewoon geschikt voor St. Nicolaas cadeau. KIJKDAG: Morgen Van 9 tot 12 uur. De Veilingmeester: J. P. G. KOK Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP Gehele Kunstgebitten /J5.- Volledige behandeling in begrepen. Spr uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens af spr Avondspr uren: Maandag Woensdag Vrijdag 5—8 30-JARIG BESTAAN 20 NOV. 19171M7 Instituut Nieuwe clubs Steno- TYBEN. Handverb. Ta len en Boekh HOUTPLEIN 1 rd. Tél. 17764. Leert nu spelen volgens het beroemde Culbertson-systeem. Cursus enlgèzlns gevorder den) op Donderdagavond van 8-10 30 uur ln Rest Munniks. Gr. Markt 10. Vanaf half 8 gelegenheid tot inschrijving. Bridgeschool CASTELEIN 1 63, Heemstede. Gezocht door Koopvaardij Of ficier met verlof, echtpaar m, baby gemeub. KAMER, SLAAP KAMER met keuken, of Iets klein* zwart 'hohdje zonder staart (Tipple), Tegen bel. terug te bezorgen by A. L. Edelman-Sas, Heemst Dreef IN VOORRAAD: Plaatstroonilanip AZ 1. PV/4D1 f 4.50 Luidsprekers v.n. f 20.09 'De best gesorteerde zaak sinds 1900. H. J. v. d. MEER Schagchelstraat 7 TELEFOON 12430. WONINGRUIL A MSTEROA M—H EE MSTED E Gevr kl. woning, liefst met garage voor mooie etagewoning in Amsterdam-O., (Water graafsmeer) of mooie bene denwoning Amsterdam-Z. (bij Stadion). Brieven aan: Joh. Keplerstraat 59, Anisterdam-O.t VANAF WOENSDAG 19 NOVEMBER van 10.3012.30 in ons bedrijf Grote Houtstraat van 2.305.30 uur in ons bedrijf Korte Veerstraat Bij aankoop van f 2.50 op onze speelgoed- of schrljfwarenafdeling wordt een bon verstrekt welke recht geeft op een bezoek aan Sint Nicolaas. Gcm. Concertgebouw VrUdag 21 Nov. 1947, 20 u Leden-Concert (3e con'ccrt serie B) Dirigent KEES HART VELT Soliste: REN ATE ZWAARDEMAKER, viool Entrée f 1.50 plus belast. Voorverkoop en plaatsbe spreken bij Concertbureau Alphenaar. Koopt en verkoopt alle soor ten Dames-, Herenkleding en ander «bc-xtlcl. Inboedels, Zol- dcropnilmiiigcit, kortom alles Gratis taxatie Inboedels Goud. Zilver cn Curiosa JULIA NA PARK 14 hoek Gen Cronjéstr. H.-N. Tel 14672 St. Nicolaas staat voor de deur Kerstmis nadert Een degelijke en prima spelfndc RADIO, geheel compl met lngeb dyn. tuldspr. In keurig kastje v:a. f 95.nieuwe Philips lampen eerste klas mat. volle garantie Dito zonder luldspr. f 60. FOLKERSMA, Gedipl. Radiomonteur, Rlouwstraat 14. een „UNICUM" olieistook-installatie voor Uw centrale verwarming. Olietoewijzing wordt door .ons aangevraagd. Technischb Handel Onderneming „UNICUM" NASSAUPLEIN 8 - HAARLEM - TELEFOON 12600 op alle gewenste maten. Geen stobbenhóut en geen dennen hout tegen 70.— per ton. Franco huis. Tevens aanmaakhout D. v. ROOZENDAAL Dvqm en -Kruidbergerweg 70b, Santpoort. DEZE WEEK ls do meest geschikte tijd -om uw St. Nicolaas Inkopen te doen. wy. hebben tharis een pracht collectie GOEDE BOEKEN op elk gebied, voor jong en oud Ziet vooral onze etalages. Boekhandel Kruisweg 13, Haarlem, b() het station. knip dit urn Verhuur Geluidsinstallaties (met bediening) voor Bruilof ten en Partijen, Zalen cn ter reinen. Blllyke pryzen. H. J. KRIJGER, Cremcistraat 18, Haarlem-G^

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3