c c 3 Waar Europa buiten kap Volgende week komt eerste groep noodlijdende kinderen uitDuitsland Wie helpt (jEtllVl ivz&ï- tociv •eAuict Naspel van het algemeen debat ££n e^cwe Algemene klacht van kamerleden isgebrek aan voorlichting Wereldnieuws WOENSDAG 19 NOVEMBER 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Er zijn maar weinig politici van voor de oorlog, die zich vandaag aan de dag kun nen beroemen op het feit dat zij niet ge laaid hebben in hun beleid en dat zij geen fouten gemaakt hebben. Zelfs Churchill. ,die ten aanzien van de oorlog vaak een schier profetische blik bleek te bezitten en in zijn functie van Brits oorlogsleider op talrijke momenten beslissingen heeft geno men waarvan de strekking pas jaren later juist is gebleken, zou het waarschijnlijk in vele opzichten anders doen dan hij het thans gedaan heeft. Maar Engeland telt toch één man, die zich op dit ogenblik op de borst kan slaan in de trotse overtui ging dat hij het steeds bij het rechte eind heeft gehad en dat zijn woorden van voor de oorlog thans volkomen worden beves tigd. Die man is sir Oswald Mosley. Sir Oswald Mosley was voor de oorlog leider van de Britse fascisten en hij is het thans, blijkens zijn handelingen, nog even zeer. Waaruit volgt dat deze sir zonder let sel uit de strijd is gekomen en dat hij ge durende de vijf jaren van Engelands ge vecht om het bestaan zelfs zijn fascistische overtuiging heeft weten te behouden. D.t laatste is een prestatie, die tenminste even indrukwekkend is als het eerste. Sir Oswald heeft voor de oorlog tevergeefs getracht, de publieke opinie in zijn richting te lok ken doch de woorden die hij^iaartoe ge bruikte, gingen zozeer verloren in het ru moer der oorlogsvoorbereidingen, dat geen enkele Brit ze zich nog kan herinneren. Daarom heeft Mosley ze nog eens ten beste gegeven op een politieke vergadering in Londen, waar hij voor het eerst na de op heffing van zijn huisarrest een „grote rede" uitsprak. Hij toonde aan, dat hij steeds ge lijk heeft gehatk niemand zal daar een speld tussen kunnen steken. Hij beweerde indertijd dat „een oorlog volkomen on nodig was en een ramp. zou betekenen voor Engeland en de hele wereld",' en om dat hij en zijn volgelingen dat beweerden, kregen zij vijf jaar huisarrest^ maar np kan iedereen constateren hoe juist onze op vatting was!" aldus klaagde sir Oswald :n zijn „grote rede". Afgezien van het feit dat het op zijn minst onrechtvaardig moet -worden ge noemd, iemand vijf jaar huisarrest te ge ven enkel en alleen omdat hij gelijk heeft, zijn de Engelsen wel heel erg verblind ge weest dat zij niet hebben ingezien, hoe een oorlog een'ramp zou worden voor hun land en de werelds liet was immers zo eenvoudig geweest, die onnodige oorlog te vermijden, door bijvoorbeeld Hitier de vrije hand in Europd te geven en hem te steunen in zijn strijd tegen het bolsjewismeIn dat geval zou er nu een groot, vrij en blij Europa zijn, weliswaar onder supervisie van de Duitse dictator, doch tenminste be vrijd van de communistische dreiging. Bovendien zou er dan thans geen sprake zijn van distributie in Engeland. Noch benzine, noch overzeese tabakken, noch j andere begerenswaardige producten zouden gerantsoeneerd zijn \yant zij zouden er eenvoudig helemaal niet meer zijn, even min als er nog een vrij Engeland of een democratisch Europa zou zijn. Dat de toestand van Engeland en Europa op het ogenblik verre van rooskleurig is, zal niemand sir Oswald Mosley betwisten. Men behoeft slechts de rede van president Truman, in het Congres over de noodza kelijkheid van hulpverlening te lezen, om daarvan nog eens een duidelijk beeld te krijgen. Er is waarlijk geen „grote rede" van een fascist voor nodig, om die treurige Europese positie te schilderen. In dit op zicht moet men zelfs Hitier onzaliger ge dachtenis gelijk geven, die eens beweerde dat met de ondergang van Duitsland ge heel Europa met een rouwfloers zou wor den bedekt. Maar dat betekent allerminst, dat Hitiers voornemens' ten opzichte van Europa 1^1 als een „gemiste kans" zouden (moeten worden voorgesteld. Er is op het ogenblik in EurojJa wel meer de neiging merkbaar, de zogenaamde „goede dingen" uit het fascisme aan te bevelen voor na oorlogse toepassing en het moet in dat verband als een morele steun voor de bru taliteit van de Mosle'ys worden gezien dat de Engelse Labourregering soms overhelt naar maatregelen, die in principe gelijken op wat Hitier indertijd in uiterste conse quentie en zonder aarzeling toepaste: De nationalisatie van belangrijke industrieën en de dwang der arbeidsbeurzen ten aan zien van het plaatsen van werknemers zijn er voorbeelden van, en Churchill heeft in zijn functie van oppositieleider meer malen de vergelijking getrokken, waarop hier-wordt gezinspeeld. Dit alles gevoegd bij-de. onmiskenbare •wending naar rechts op het politieke Euro pese toneel, de Franse en Engelse verkier zingssurprises en <ie steeds duidelijker for mulering van een tegen de vloedgolf van het communisme gerichte Europese een stemmigheid, geeft blijkbaar aan de over levenden van het getorpedeerde fascistische piratenschip, zoals Mosley, Franco en de leiders van de Italiaanse „Uomo-Qua- lunque" volkomen ten onrechte een ge waarwording, dat er weer behoefte komt aan hun agitatie. Vooral Mosley en de Italianen schijnen geen weerstand te kun nen' bieden aan de verleiding, zich te laten gelden en zij beginnen opnieuw met de methoden, die toch zo ondubtelzinnig en voorgoed uit de Europese samenleving zijn gebannen: Efe Italiaanse neo-fascisten pro voceren straatgevechten en laten bommen exploderen, Mosley raast in een- auto met zijn lijfwacht op de treeplanken door Lon den en laat zijn ^vergaderlokaal bewaken door een cordon aanhangers, die rode arm banden met een zwarte ,.M" dragen. Van daag of morgen verschijnen zij natuurlijk weer in uniformen met veel rood en zwart en grote petten en knuppels en grimmi; gezichten. Wat Europa op dit ogenblik ook nodig heeft in zijn strijd tegen de economische ondergang en de communistische infiltratie zeker niet Mosleys of weerafdelingen of zwartkijkers in zwarte uniformen of straat- veroveringen. Als het ergens definitief mee heeft afgerekend, dan is het wel met deze anachronismen, die alleen nog een gecon serveerd bestaan dienen te voeren in de musea, waar dè herinneringen aan een veeljarige afgrijselijke droom van gebral, laarzengestamp, strijdgezang en terreur ter waarschuwing worden bewaard. J. L. De 9 Muzen Compositie van Haarlemmer te Arnhem. Op Vrijdag 21 November wordt te Arnhem onder leiding van Willem Wernicke de eerste uilvoe ring met orkest gegeven van de kindercantate „Herboren Holland" van Jos. de Klerk op tekst van Jaap Moulijn. Op hetzelfde concert wordt ook de ..Rubenscantate" van Peter Benolt uit gevoerd. Herman Krebbers naar Italië. De violist Herman Krebbers zal, vergezeld van zijn accom- pagnateur Henk te Strake, gedurende de maand December een uitgebreide concerttournée door Italië maken. Zijn eerste concert wordt gegeven te Florence, daarna volgen vijftien andere steden. Dramatische expositie. Het ligt ln het voor nemen van de Haagse dienst voor schone kuns ten in het najaar van 1948 ln het Gemeente museum een tentoonstelling te -organiseren, die een beeld wil geven van de geschiedenis van de dramatische kunst, speciaal met het accent op hetgeen in dit opzicht varr" belang is voor Neder land. Verschillende vooraanstaande figuren uit de toneelwereld hebben reeds toegezegd hun medewerking te verlenen. Alberto Cavalcanti komt naar Haarlem. De filmregisseur Alberto Cavalcanti zal voor een kort verblijf naar ons land komen Cavalcanti is de gast van het Nederlands Historisch Filmarchief en zal voor een aantal filmkringen in Nederland lezingen houden. Op Zondag 30 Noveptber zal hij onder auspicièn van de Haarlemse Kunstgemeenschap ln het Frans Halstheater een lezing houden over het werk van enkele onbekende regisseurs uit het begin van deze eeuw en ovef dat van de Engelse cineast Len Lye. De lezingen worden met de vertoning van creaties van deze kunsttenaar opgeluisterd. F.en geschenk ▼oor elke vrouwen- ca meisjeshand, vooral m herfst cn winter. Is een tube Ha:.:. - Gelei Mijnhnr I Jpr. -5 et. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7 1)0. 9 00. 13 00. 18 00. 30.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 is Gymnastiek 7.30 Platen 7.50 Dagopening. t8 15 Operettemuziek 8.45 Symphonlsche muzdek. S15 Morgenwijding. 9.30 Orgel. 9.45 Platen 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Vrfolijke muziek. 10.50 Voor kleuters. 11.00 De vrouw in de omroèp. 11.25 Irv 't spionnetje. 11.30 Metropole»orkest_ 12.00 Reportage van het huwelijk van prinses Elisa beth en Philip Mountbatten. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Solisten. IS.00 Voor zieken. 16.00 XJ kunt het geloven of niet. 16 05 Reprises. 17.00 Kaleido- scoop. 17.20 Dr. A. Portielje. 17.30 Dansorkest. 18.15 Sportpraarje. 18.30 Strijdkrachter.program- ina. 13.00 Het klokje van zeven uur. 19.05 Praatje lilt New York. 19.15 ..Sor.gs from Broadway". 19.45 De RVD antwoord: 20 05 De huidige wo- nlngcxploltn'.le. 20.10 Mendelssohnherdenking. 21,15 Luisterspel ..ZIJ lieten de zaak zoals die was". 21.50 Dansmelodieën. 22.20 Muzikaal herfst programma. 22.45 Reportage-Jou mafIstlek. 23.15 Feestklanken uit Londen. 23.25 Amerikaanse platen. HILVERSUM, II. 414.S M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19.00 20 00 en 22 30 uur Nieuws. 7 15 Platen 7 30 Gebed. 7 45 en 8.15 Platen. 9.00 Symphor.ische muziek van Haydn 9.35 Johann. Strauss. 10 00 Leger des Hcllsmuztek. 10.15 Mor- gre.dienst 10.45 Bazeler Kamerkoor. 11.00 Zieken bezoek. 11.45 Hobokwartet van Mozart 12.00 Re portage huwelijk prinses Elisabeth. 14.00 Lichte f-uziek. 14 40 S< Ntcolaas In het gezin 15.00 Pinr.oplaten. 35 15 Strijkkwartet van Debussy. 15.50 Maartje Offers zingt. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Concert voor hoorn en orkest van Mozart. 17.00 Jeugdjournaal. 17 30 Geestelijke liederen. 17.50 R'.tk over zee.'18.00 Voor land- en tuinbouw. 13.15 p:.ir.:> 18,30 Koorzang. 19.15 Lezing over zending. J9.S0 Actualiteiten. 1S.45 Platen. 19 55 Bachkoraal. 29 05 Proloog 20.13 Steravond. 21.30 De vaart der v .en. 21.50 Reportage. 22.45 Overdenking, 23,00 Sach, 23.30 Platen, Zondag is in de berken een kanselbood- ■schap voorgelezen om de gelovigen te be wegen, kinderen uit het -buitenland liefde rijk op te nemen. Op 24 November komen de eerste honderd kinderen naar Nederland. Zij gaan naar het D.U.W.-kamp in Horst- America in Noord-Limburg, waar zij me disch worden gekeurd. Vervolgens gaan ze naar de instanties welke voor het onder brengen in de gezinnen zorgen. Wekelijks zullen tweehonderd kinderen in het ont vangstcentrum aankomen. De kinderen worden behoorlijk gekleed aan de pleegouders overgedragen. Zij ont vangen de normale Nederlandse distributie bescheiden. Reeds hebben vele mensen, die zelf geen kind kunnen opnemen, financiële steun toegezegd. Anderzijds zijn er velen, die wél gaarne een kind in hun gezin zouden willen opnemen, doch voör wie de extra-uitga ven een bezwaar vormen. De organiserende instanties hebben deze beide mogelijkhe den gecoördineerd, zodat niemand uit gel delijke overwegingen zijn deur voor een hongerend kind gesloten behoeft te hou den. Hongerende kinderen! De kleinen in Duitsland, die vernemen dat ze naar Ne derland worden gezonden, zeggen niet „we gaan op reis" maar: „we gaan eten!" Het gaat in de eerste plaats om ongeveer tienduizend kinderen vam Nederlandse ouders in Duitsland, maar ook om andere kinderen, die in noqd verkeren. Het depar tement van Sociale Zaken, de Nederlandse Militaire Missie in Duitsland eif vele an dere overheidsinstanties werken mee om het menslievend initiatief van het Inter kerkelijk Overleg te steunen. In de Van Speykstraat 20 in Den Haag komt een bureau, waar de gehele organi- Lónen en pensioenen Van het spoorwegpersoneel De Personeelraad der Nederlandse Spoorwegen is met de directie tot over eenstemming gekomen over de met ingang van 1 Januari 1948 aan te brengen wijzi gingen in de arbeidsvoorwaarden van het N.S.-personeel. Het thans .geldend reglë- ment dienstvoorwaarden loopt 31 Decem ber af. De Personeelraad heeft zich op grond van de door de regering vastgestelde loon politiek bepaald tot voorstellen tot verho ging van de lonen der laagste loongroepen. Voor het spoorwegpersoneel zijn tevens aanhangig gemaakt voorstellen tot wijzi ging van de Pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925. Deze bevatten zowel 'verbeteringen in de pensioenregeling als aanpassing der pensioenen aan de huidige lonen. Er wordt naar gestreefd voor de gepensionn eerden in afwachting van de totstandkoming van deze wetswijziging di rect enige verbetering te verkrijgen. Vuurzee in Pontianak In de nacht van Maandag op Dinsdag is in Pontianak een grote brand uitgebro ken, tengevolge waarvan 80 huizen en toko's, een pasarloodsen het moderne bioscooptheater Capitol zijn verwoest. 'Pe schade van de brand, welke in het amuse mentscentrum „Happy World" begon, wordt op 2.000.000 gulden geraamd. Dit is de tweede brand in Pontianak na d.e oorlog. Bij de eerste werden 160 toko's verwoest. Ook nu bleek het brandweer materiaal onvoldoende. satie geconcentreerd wordt. Dit bureau is telefonisch te bereiken onder nummer 391676. Men behoeft slechts aan dit bureau of aan het kerkgenootschap waartoe men behoort adres, beroep, samenstelling van het gezin, geloofsovertuiging en eventuele wensen aangaande geslacht en .leeftijd van de kinderen, die men wil opnemen, op te geven en alles komt in orde. Er komen uitsluitend kindéren van 6 tot 14 jaar naar Nederland. Er zal contact mogelijk zijn met de ouders via de Militaire Missie in Duits land. TWEEDE KAMER Buitenlandse Zaken gecritiseerd (Van onze parlementaire redacteur). Op de parlementaire perstribune hebben we in het algemeen grote eerbied voor onze volksvertegenwoordigers. Wanneer deze, zoals gisteren, bij hun repliekgn ter gelegenheid van het algemeen debat niet veel anders deden dan wat in de volks mond heet „na-ruzie-en", noemen wij dat „naprevelen". Hoe het zij, dit naspel kwam in hoofdzaak neer o$ een woordenstrijd tussen mr. v. d. Goes v. Naters (Arb.) en de heer Wagenaar (comm.) tegen en voor het onderstrepen van het blokken-con- trast (dat van het kapitalistisch imperia lisme en 'dat van het anti-kapitalistische democratische Rusland), tussen de woord voerder van de fractie van de P. v. d. A. en prof. Romme (K.V.P.), welke laatste zijn in tweede instantie nogal belaagde fractiegenoot mr. Kortenhorst er van trachtte vrij té pleiten destijds toch be paald de fout te hebben begaan als Ka merlid reclame te hebben gevoerd voor de belangen Van een onderneming, waar van hij zelf commissaris is en tenslotte was er. een polemiek van prof. Romme n\et de heer Schouten (A.-R.). Deze kreeg te horèn, dat de beginselen van de K.V.P. 'nu eenmaal nog niet diezelfde zijn als die van deanti-revolutionaire partij, zodat de K.V.P. geenszins haar beginselen had ver raden toen zij bereid was geweest, op grond van 's lands belang, het aangaan van een overeenkomst met „een kind der revolutie" (de Republiek Indonesië) aanvaardep. De minister-president deelde mee, dat de regering een noodvoorziening over weegt voor de verlening van kinderbij slag aan de zelfstandigen, zulks met be hulp van de omzetbelasting. De vraag of en zo ja, hoe de militairen in Indië het volgend jaar aan de Kamerverkiezingen zouden kunnen deelnemen is in studie. Uit dr. Beel's mond vingen we nog een vrij optimistische klank op over de moge lijkheid dat men via de Commissie van Drie in Indië toch nog een bevredigende oplossing zal bereiken. Een soortgelijk geluid liet minister Lieftinck horen met betrekking tot tijdige en voldoende hulp dank zij het plan-Marshall. Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de Nationale Schuld verdedigde de minister - van Financiën uitvoerig de ,,goedkoop-geld"-politiék van de regering. Zonder hoofdelijke stemming ging dit ont werp er door, wat ook gebeurde met de wet op de middelen, nadat de communis ten bij moncje van de heer Wagenaar ver klaard hadden dat zij hun „tegen" aan getekend wensten te zien wegens hun be zwaren tegen de loon- en prijspolitiek, te gen de volgens hen in Indië gevoerde koloniale oorlog en tegen de militaire uit gaven. Buitenlandse Zaken. Minister v. Boetzelaer en zijn staf, met name ons diplomatieke corps, kregen enige harde noten te kraken. De heer Serrarens (K.V.P.) en dr. Bruins Slot (A.-R.) vonden het uit den bozê, dat rap porten over onze militaire missie in Duitsland en over de gedragingen van allerlei leden van onze buitenlandse dienst in de oorlogsjaren nog niet gereed en in elk geval niet ter kennis van de Kamer waren gebracht. Kort samengevat, keer den- zij zich met scherpte tegen de blijk- lieuwe uil vee PALESTINA 'Amerika en Rusland zijn hei volkomen eens Wegens misstelling herplaatsen wij on derstaand bericht: De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn Maandag tot algehele overeenstem ming gekomen over het plan terzake de verdeling van Palestina, waarbij de aerste Augustus 1948 is ^vastgesteld als uiterste datum voor het terugtrekken der Britten. De Joodse en de Arabische staat zullen onafhankelijk worden twee maanden na de algehele terugtrekking van de Britse troe pen, aldus het ontwerp-plan van de sub commissie der commissie vodr Palestina van de UNO, waaromtrent men het eens geworden is. VROUWELIJKE REGISSEUR De Amerikaanse actrice Claudette Colbert heeft aangekondigd dat zij in 1948 niet langer zal acteren, maar de regie van een film zai ■voeren. Haar collega's geloven er niet veel van en zeggen dat nog nooit een vrouw op dit gebied succes heeft gehad, omdat het te zwaar werk is. Misschien is het alleen maar reclame, en dan is het tenminste op dèt ge bied wa^ nieuws baar nog steeds aanwezige neiging op het Plein om misslagen met de mantel der liefde te willen dekken. Ook de heer Schmal (C.-H.) bleek deze mening te delen, doch hij week van som mige andere sprekers af, door niet bij voorbaat Rusland als het land der duister nis te willep disqualificeren. Overigens ging zijn hart vooral uit naar federale groepering lussen de Russische en Angel saksische groeperingen in. Hier moest onze regering nu eens progressief voor gaan en niet in de eerste plaats luisteren naar onze beroepsdiplomaten. een an- nexionistisch geluid van mr, Roolvink (K.V.P.), die meezong in het koor van hen, die boze klanken lieten horen wegens het niet inlichten van de Kamer als zodanig over onze militaire missie in Duitsland. Zes en dertig arrestanten wegens spionnage in Bokemen Volgens een communiqué zijn „wegens spionnage voor een buitenlandse mogend heid" in verschillende delen van Bohemen 36 personen gearresteerd. In een gemeenschappelijk communiqué vdn de ministeries van Binnenlandse Za ken en Nationale Verdediging wordt gezegd dat de groep inlichtingen aan buitenlandse agenten verkocht, illegaal gewapend was voor daden van geweld tegen de staat, en personen die het iand ontvluchtten illegaal over de grens hielp. Goedingelichte kringen delen mede dat een aantal arrestaties verricht werd te Most! een industriestad ten Noordwesten van Praag, waar de Stalin-fabriek, de be langrijke fabriek voor synthetische ben zine, gevestigd is. In het communiqué wordt nog gezegd, dat de groep uit militairen en burgers be- rionck De meeste hebben een volledige be kentenis afgelegd. Alle arrestanten zullert voor het gerecht komen. (U.P.) STAKINGEN. •MaandSg moesten verschillende Parijse bakkerijen gesloten blijven, daar er door de staking in 2000 meelmöalderijen eert te kort aan meel was ontstaan. In Noord-Frankrijk hebben 10.000 mijn werkers het werk neergelegd. Dinsdagochtend is bij de Renault-fabrie- ken in Parijs een algemene staking uitge broken. LEDENCONCERT H. O. V. Het derde leden-concert vap de Vrijdagserie der Haarlemse Orkest Vereniging wordt op 21 November gehouden. Op dit concert, dat weder om onder leiding van Kees Hartvelt staat, zal een Russisch programma ten gehore worden ge bracht De violiste ^enate Zwaardemaker zal haar solistische medewerking verlenen, Van de drie Russische componisten Mous- sorgsky, Prokofieff en RImsky-Korsakoff zal achtereenvolgens worden uitgevoerd; het sym- phoniseh gedicht „Een nacht op de kale berg", het tweede vioolconcert in g kl. terts, te vertol ken door Renate Zwaardemaker en na de pauze de symphonisehe suite „Shéhérazade". „Verschrikkelijke wreedheid" in Griekse burgeroorlog Onder luide bijvalsbetuigingen verklaar de de ,Britse nnder-minister van Buiten landse Zaken, Christopher Mayhew, in het Lagerhuis, dat de Britse regering „de ver schrikkelijke wreedheden, die door beide partijen, in Griekenland worden gepleegd" geheel veroordeelt. Mayhew zeide het „monsterachtig" te vinden, te veronder stellen, dat Britse troepen in enig opzicht verantwoordelijk waren voor deze gruwel daden. Hij voegde'eraan toe, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken van me ning was, dat het terugtrekken van Britse militaire en politiële missies uit Grie kenland in dit Radium niet verantwoord zou zijn. De Britse autoriteiten in Grieken land, aldus Mayhew, hadden steeds hun in vloed aangewend tegen het plegen van aeze wreedheden. AMERIKA WEIGERDE SOVJET-ORDER VOOR SUPERFORT-ONDERDELEN. De chef-staf van de Amerikaanse lucht macht, generaal Spaatz, heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet-Unie een eigen uitgave van de B-29 superfort bouwt. Hij herinnerde in dit verband er aan, dat in 1945 twee superforten tot dalen gedwongen werden en in Sovjet-Russische handen viejen. Verder zeide hij, dat de Sovjet-Unie een jaar geleden poogde in de Verenigde Staten banden, wielen en rem- accessoires voor dit type bombardements vliegtuig te kopen. De order werd echter geweigerd. Tijdens de jongste feesten ter herdenking van de October-evolutie zou den superforten boven Moskou gevlogen hebben. De Sovjets zouden misschien een kleine duizend in de komende zes maan den kunnen aanmaken. Panda en de Meester-gooehelaar 4. ,De naam Joris Goedbloed heb ik af gelegdzei Joris, „tiet was een aardige naam, vol scherts en luim, als ge me ver staat, maar niet geschikt voor mijn nieuw beroep." „Als ik geweten had, dat jij het was, was ik niet gekomen!" zei Panda. „Ik vertrouw je nog steeds niet!" Joris zuchtte diep en keek Panda treurig aan, Welk een taal!" zei hij afkeurend. „Ik zal het ditmaal laten passeren, maar de volgende keer zal ik U ernstig moeten berispen! Kom eens hier ventje!" Panda deed dorzelend een stap naar voren en Joris stak zijn hand uit. Met een eenvoudig gebaar begon hij een lang, wit lint uit Panda's oor te trek- „Schlldcrs van het Stilleven", Dr R VAN LuriTERVELT. Ultg. „In den Toren", Naarden Hoe de stillevensehllders waren eb nóg zljnt „zich terugtrekkend uit het volle leven"; hoe aanvankelijk slechts de vraag werd gesteld t" ze shcllderden en eerst later „hoe" ze schilderden; hoe ongecompliceerd ze waren en er maar één „hoe" bestond omdat er nog geen „ismen" waren, die het „hoe" splitsten door-, 'sneden eb problemen stelden dit alles behan delt de schrijver in zijn Inleidend woord en nij voegt er bij„forse bewegingen, grote passie, sociale stromingen, heel de bonte beweging van het leven van alle dag vermogen ztj ln hun wer- ken niet weer te geven". Zij trekken zich, terug bij hun stille dingeh. Dan verdeelt hij zijn stof op onderhoudende manier ln hoofdstukken, die mei het zogenaamde „Ontbijtgen' beginnend (2e helft der 16e eeuw) een Interessant .beeld geven van de groei der stillevenkunst tot ln onze tijd. Hij vertelt van de „Kedkenslukken". die een „kleine maaltljd'l gaven of ook we! het overblijfsel daarvan. Zede- meestere waren de schilders toen nog niet ze gaven de voorwerpen, die aan zulke maaltijden werden gebruikt zonder meer het menselijk gebruik had er zijn sjempel nog niet op gedrukt. Hij vervolgt met ,,"t Visstllleven", de „Waar schuwing" of „Vanitas" ook wel „Memento" geheten: „Want al wat boven nooddruft ls Maakt in de ziel een duisternis". In elf hoofdstukken behandelt hij de rijke stof: „In Weelde Siet toe". Flora's Lustwarande (het Bloemstllleven) en het „Impressionisme" tot aan de ..Zoekende Schilders" (Vrncem v. Gogh en anderen) van onze tijd. Hij vertel» uitvoerig over de bijzonderheden, die de schil ders in het licht van hun tijd plaatsen en ver lucht de tekst met een groot aantal reproduc- tiën ln kleur en in zwart-wlt. De historische stof ligt overzichtelijk voor d« lezer open. de afbeeldingen maken het lezen tot'een genot. Men behoeft niet te vrezen voor eenzijdigheid want het boek tintelt van levenl Het stilleven als zodanig verheugt zich niet ln een onbeperkte belangstelling. Velen zijn bevoor- "oordeeld en gaan. zonder ontroering, de volgenj hun mening „niets-zeggende" stillevens voorbij, Zij hebben ongelijk. Het stilleven heeft een eigen leven en dll lezenswaardige boek, zal voor zulke' bevooroor- deelden de ene ontdekking na de andere doen. Ze zullen Pleter Aertszen's volgeladen compo- sltles leren kennen evenals de keukenstukkec van de Rijck en Wttewaal. De stilleven-frag- menten uit de schuttersstukken van Frans Ha!j zullen Inhoud krijgen, Willem Claesz Heda, Jac den Uijl en Jan Treek zullen ze beter leren ge- nieten en de befaamde Haarlemmer Torrentlui met zijn veelgesmade romantiek zullen ze alt kunstenaar leren waarderen. Hij was een zonder ling heerschap, maar een knappe lterel. Jan •Steen's verscholen beeldspraak wordt duidelijk en Jan van der Heijden, de uitvinder de: brandspuit leren ze vatj een nieuwe kant ken nen. tfan Ruysdael's „Dode Vogels", Kolff, Vonck, Snijders en zelfs Rembrandt gaan een onbekende taal spreken. En als het boek be sluit met het heterogene gezelschap: Mesdag, van Houten. Bisschop. Breltner.- Robertson, Filarskl, Mankes, Hijnckes, Ket enVan der Leek, dan sluit de tezef even de ogen om er over na te denken hoe het mogelijk is, dat bij zulk een weelderige historie van Aertszen tot Ket, zoveel schittering en lyriek, bij zoveel realisme en bewondering van leven en schoonheid „Frultsehaaltje" Van Van der Leek werd gebo- ren, confetti die zo complaisant was om zodanig bijeen te waaien, dat ze in verre verten op de plattegrond van een fruitschaaltje begon te lijken. Dan opent de lezer weer de ogen en zegt: Eureka, het is een abstract fruitschaaltje. HERMAN MOERKERK OVERZEESE GEBIEDSDELEN' Blijkens het voorlopige verslag der Twee de Kamer over het XHIe hoofdstuk der rijksbegroting (overzeese gebiedsdelen) wezen sommige leden er op, dat naar bui ten de indruk wordt gewekt, als zou het ministerie stroef en weinig efficient wer ken. Of de bezetting der topfuncties op het departement wel in overeenstemming is met de "belangrijkheid der te vervullen taken, werd door hen betwijfeld. Vele leden spraken hun afkeuring er over uit, dat da regering blijkbaar nalaat de vertegenwoor digende lichamen der overzeese gebieds delen, voor zover aanwezig, te horen in gevallen, waarin het aangelegenheden be treft, die het gehele koninkrijk raken. "Algemeeff betuigde men instemming met de voorgenomen grondwetswijziging, die het mogelijk zal maken een nieuwe staats rechtelijke structuur van het koninkrijk tót stand te brengen. Nederlands-Indië Algemeen was men van mening, dat de behandeling der zaken in deze sector aan gepast moet worden aan de eisen van de tijd. Vele leden betreurden het ernstig, dat de minister generlei perspectief opent en zeer sober is in zijn tóelichting. Aange drongen werd daarom op het indienen van een nota of het publiceren van een witboek met aanvullende beschouwingen over de ontwikkeling der gebeurtenissen. Ook zou men gaarne een rapport ontvangen nopens de situatie in Indopesië tijdens de Japanse bezetting. Verscheidene leden waren verstoord over het ontbreken van elk inzicht in de financiën, door het ontbreken van een be hoorlijke Indische begroting. Wettelijk toch is de luitenant-gouverneur-generaal verplicht een begroting op te stellen. Deze, en ook andere leden, spraken er hun af keuring over uit, dat de# regering builen de algemeen staatkundige voorlichting wei nig exacte gegevens aan de Kamer ver strekt. waardoor van haar controlerecht maar bitter weinig terecht komt. Verscheidene leden zouden vair de minis ter willen vernemen of de regering voor nemens is investeringen in particuliere on dernemingen in Indonesië harerzijds te garanderen. Is de regering voorts van plan om een afzonderlijke lening in Amerika te sluiten tot het weder op gang brengen van het economische leven in Indonesië? Voorts zouden deze leden gaarne worden ingelicht over de vraag of het juist is. dat de N^-dcr- lands-Indische regering een overeenkomst met de „Shell" heeft aangegaan met een looptijd van tien jaar, waarbij harerzijds van deviezen verwerving uit export van aardolie werd afgezien. Algemeen was men belangstellend te vernemen hoe het staat met de uitbetaling van de achterstallige pensioenen, alsmede of er reeds'een regeling tot stand js ge bracht met'betrekking tót de uitkering van salarissen onderscheidenlijk aan militaire en civiele-ambtenaren over de jaren, door deze fuhetionarissen in krijgsgevangenschap of in interneringskampen doorgebracht. Verscheidene leden drongen met klem TRIBUNAAL-UITSPRAAK. ken. Een lang lint was het waaraan geen De tweede kamer van het Haarlemse tri- etnd scheen te komen. „Vreemd.'mom- bunaal adviseerde Dinsdagmorgen in de pelde Joris. ..Waarom hebt ge dit in Uw zduk tegen de 54-jarige kleermaker-boek - oor gestopt, baasje?" Dat heb ik niet ge- houder H. S., die had meegeholpen mt-u- daan! riep Panda verbaasd. „Ik heb geen bels weg^te halen bij gearresteerde illegale ïinf in mijn oor!" „Dat weet ik wel!" zei werkers en Joden, tot een internering, die Joris glimlachend. Het is slechts een klei), op 23 Augustus 1948 zal eindigen. Kij werd voorbeeld van mijn toverkunst", j voor tien jaar uit alle rechten ontzet. op veelzijdiger voorlichting aan, waarbij zij onder meer dachten aan de 'vertoning van films over de toestanden m Indonesië, Zij-meenden te weten, dat de regering ver schillende van dezulke onder haar berus ting heeft. Suriname cn de Nederlandse Antillen. Algemeen werd, instemming betuigd met het voornemen van de regering op korte termijn een samenspraak met de vertegen woordigers uit de West-Indische rijksdelen te beleggen ter bespreking van de aan te brengen structurele veranderingen in de verhouding van Nederland tot de landen in de West. Zeer vele leden ontkwamen overigens niet aan de indruk dat bij het bevorderen van het bijeenkomen dezer conferentie d« regering niet die voortvarendheid heeft be tracht, die de zaak zou hebben gediend. Suriname De commissie van rapporteurs tekent in een voetnoot bij dit hoofdstuk aan, dat zij he?, in verband met recente berichten be treffende een voorgenomen aanslag op het bestuur in Suriname op prijs zal stellen, indien-de minister ter zake aan de Kamei inlichtingen wil verstrekken, mede ter be oordeling van de motieven, welke tot deze poging tot een aanslag hebben geleid. Kort proces. Ivan Jaczko en Charles Vizi, dit Zaterdag gearresteerd zijn ln verband, met hei Ipggen van een bom In hét stadhuis te Boe dapest en volgens een officiële verklaricj schuld hebben bekend, zijn Maandag avond terechtgesteld. Zij zouden nog andere terreurdaden hebben voorbereid, zoals hel verzenden van vergiftigde brieven en het zamelen van wapenen. Democratisch. Het blad van de Sovjet-Russi sche Communistische partij, Prawda, klaart dat bij het proces tegen de Roemeense leider der oppositie. Maniu. feiten aan licht zijn gekomen, waaruit zou blijken, dat Engeland en de V. S. zich aan directe inter ventie in Roemenië en andere staten zouden hebben schuldig gemaakt met het doei „de bestaande democratische regeringen" omver te werpen. Jeugdig verzoek. Ongeveer een mililoen Duitse Jongelieden in de Sovjet-zöne hebben boodschap gericht aan de jeugd van de ge hele wereld, waarin wordt verzocht te helpen bij het verhinderen van verdeling van Duits land, aldus meldt het blad „Berliner zej- tung". Dit is geschied in verband m< aanstaande vergadering der grote vier ln Londen De sigaar. Luitenant Philip Mountbatten, de toe komstige prins-gemaal heeft besloten het ro- a ken er aan te geven. Men vermoedt, dat besluit een gevolg is van een belofte aan prinses Elizabeth. Drie weken regen. Naar het Chinese persbureau „Central News" m,eldt. hebben drie weken van onophoudelijke stortregens op het eiland Formosa een overstroming veroorzaak! welke de hevigste is van deze eeuw. 10 OM personen zijn* dakloos en tot dusver heeft men 9 doden en drie ernstig gewonden geteld. ZU zUn er zelf b(j. Tenminste acht Duitse jour nalisten zullen verlof krijgen naar Londen te gaan om verslag te maken van de bijeen komst der ministers van buitenlandse zaken, welke 25 November begint. Vier der jou: listen komen uit de Britse-zóne. Ui» de Franse en Amerikaanse zóne komen elk twee jour nalisten. Het is nog niet bekend of journa listen uit de Russische zóne verlof zullen ontvangen naar Londen te reizen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2