Nieuwe wegen beoosten Haarlem DIAMANT-OCCASIONS Politieke delinquenten ondergedoken op Duin en Kruidberg? BOEKEN? Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Kort en Bondig Opticien STiENS erv. boekhoudster Dienstbode VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD" De weg naar Schiphol eind 1948 gereed In de polders ,die Haarlem aan de Oost zijde- begrenzen, wordt hard gezwoegd aan de laatste étappe van de moderne provin ciale weg, die van de Spaarnesiad via Schiphol. Amstelveen en Ouderkerk buiten dc hoofdstad om naar de Rijksweg door het Gooi leidt. In 1942 moesten de werkzaamheden aan de op de nieuwe brug over de Ringvaart aansluitende weggedeelten stopgezet wor den; na de bevrijding heeft men die weer hervat. Het betreft trajecten van de brug tot de Zomervaart aan de Haarlemse zijde van de Ringvaart en tot de kruising van de Spaarnwouderweg en de Spieringweg aan de overzijde daarvan. Bovendien wordt een aftakking gemaakt naar de straatweg Amsterdam-Haarlem. Deze aftakking ein digt voorlopig op een 400 meter afstand van de Amsterdamse weg. ter hoogte van de Israëlitische begraafplaats. Zolang nog niet is vastgesteld op welke wijze beide wegen "met elkaar verbonden worden, zal deze zijtak nog niet verhard worden. Over wogen is de weg naar Amsterdam ook ach ter de begraafplaats te leggen, waarop een groot verkeersplein niet alleen de zijweg op de weg naar Schiphol, maar ook een weg, die in een flaawe bocht om de Am sterdamse buurt naar de Buitenrustbrug zou buigen en waarover in de verre toe komst de baan van de tram naar Amster dam zal worden gelegd, uitkomt. Tenslotte zou op datzelfde*verkeersplein de weg naar het Noorden, die via Spaarndam naar de Zaanstreek geprojecteerd is, uitmonden. Dit is alles echter nog toekomstmuziek. Werkelijkheid is. dat lange slierten logge bakken zich net zo lang door de sluizen en de bruggen op het traject IJmuiden-Vijf- huïzen gewurmd hebben tot de 310.000 m3 zand, die er voor het maken van de aarden "baan der eerstgenoemde weggedeelten no dig waren, aangevoerd waren. Wanneer er geen al te vroege vorst komt, dan wordt e: tegen het eind van het jaar achter dit sta dium van het werk een punt gezet. 'Dan is de beurt aan de verharding van het ruim drie kilometer lange traject. Be halve de opritten naar de brug, die waar schijnlijk beklinkerd worden, wordt asfalt toegepast. Aan de Haarlemse zijde van de brug komt een dubbele rijbaan, voor het motorverkeer, door een gazon gescheiden en tevens een breed rijwielpad. De Provinciale Waterstaat hoopt haar aandeel in de Haarlem-Sch'iphol-Gooi- verbinding tegen het einde van 1948 ge reed te hebben. Om deze weg echter doeltreffend te doen zijn. is het noodzakelijk dat dan de gemeente Haarlem de 1200 meter tussen Zomervaart en Buiter.rustbrug, die voor haar rekening komen, ook klaar heeft. Tot nu toe is hieraan alleen nog op papier ge werkt. Op Openbare Werken werd ons echter verzekerd, dat men verwacht deze aansluiting gelijk met het gedeelte van de Provinciale Waterstaat voor het verkeer te kunnen openstellen. Verbeteringen Verversingshuis in Groenendaal B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor een crediet van 275 be schikbaar te stellen voor de aanleg van een electrische aansluiting van het buffet bij het Verversingshuis in Groenendaal, 750 wegens bijdrage in de kosten van ver nieuwing van de vloer in de restauratie zaal en 1300 voor vergroting van de speeltuin door daaraan langs de noordzijde over de gehele lengte een strook ter breedte van ongeveer vijf meter toe te voegen. Wat het laatste betreft, zij meegedeeld, dat de pachters aan de speelwerktuigen een schommelbak op rails wensen toe te voe gen. waarvan een groot aantal kinderen gelijktijdig gebruik kan maken. Fa STUURMAN 4 COHEN - PLEIN 15 - TEL. 17286 HAARLEM Bloem en daal breidt begraafplaats uit K.en deel van de besorekingen ln de Donderdag middag gehouden vergadering van de gemeente raad van Bloemer.daal was gewijd aan het al of niet verlenen van een biidrage aan het bestuur der R K. Parochiale school te Vogelenzang voor aanschaffing van twee trapr.aalmach'nes. De twee leden van de K. V P u!t dat gedeelte der gemeente, de 'heren Brouwer en Van Haajtert hielden e*n pleidooi om medewer king te verlenen He: schoolbestuur had uit eigen middelen reeds de kosten, ontstaan door het aanbrengen van schade door de Duitsers, betaald. De lieer N {j d a m (comm.) en mevrouw Fahre nfort (Partij van de Vrijheid) onder steunden het verzoek, de laatste, omdat zij het gebruik van naaimachines voor de ieugd van belang acht. Nadat wethouder mr, R o h 11 n g (K.V P.) uiteengezet had, welke motieven er hij B. en W. toe geleid hadden, te adviseren geen medewerking te verlenen, stelde wethouder Van Geluk (Partl) van de Vrijheid) voor het voorstel aan te houden, om na te gaan in hoe verre het mogelt'k 1= een schadevergoeding voor de school te verkriigen. Aldus werd besloten. Bij het voorstel tot toekenning van een bijslag aan bijzondere scholen voor middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs, wegens bezoek van D mendaalse leerlingen aan die scholen, ver- zr en enkele leden voor de toekomst inzage var te boeken. Na een besloten zitting verenigde de -""d zich met het voorstel. P -!< zij de medewerking van Ingezetenen blijft de koepel van „De Rijp" behouden. De heer C a s s e (Partij van de Anbeid) hoopte, dat het mogelijk zal zijn ook de ijskelder en de koepel van .rwlldhoef" in stand te houden. Door aankoop van duinterrein zal de algemene begraafplaats uitgebreid worden. Mr. H ij s z e- 1 e r (A. R.) verwachtte, dat met eigen krachten een mooi gedeelte tot stand zal komen. Aan het verslag der directie van de levens verzekering-maatschappij ..Haarlem" te Haarlem over 1946 ontlenen wij: In 1946 werden 1603? nieuwe verzekeringen af gesloten met f 6.880 627,50 verzekerd kapitaal; door overlijden, expiratie, afkoop, enz. werden afgevoerd 8020 verzekeringen mgt f 2.463.156,70 verzekerd kapitaal. De netto toeneming van het verzekerd kapitaal bedroeg 8012 verzeke ringen met f 4.417.470.90 verzekerd kapitaal, waar-, door de totale stand per 31 December 1946 105.888 verzekeringen met f 27.605.301.15 verzekerd kapi taal bedroeg. De stbrfte was ln vergelijking met vorige Jaren vee', '.ager. al werden ln 1946 nog talrijke achter stallige uitkeringen uit de oorlogsperiode afge- W.kkeld. De waargenomen sterfte bleef onder de berekende. De bezittingen der maatschappij bedroegen op 91 December ".946 f 5.601.248 45'"2. Van het winstsaldo ad f9.302.55 werd f3000 gereserveerd voor dubieuse vorderingen en het restant ad f 6.302,55 toegevoegd aan de extra reserve Eigenaardige diefstallen Ongetwijfeld houden vele delin quenten zich hier of daar in ons land schuil. Af en toe worden er dan ook aan gehouden. De gedachte is gerezen over de moge lijkheid dat ook enkelen ondergedoken zijn op het grote duinterrein tussen Bloemen- daal en IJmuiden. De politie te Bloemen- daal en Velsen heeft tn de laatste maanden aangiften van enkele diefstallen gekregen die een eigenaardig karakter dragen en die enigszins wijzen in die richting. Allereerst I noemen wij verschillende inbraken waarbij alleen geld en levensmiddelen-bonnen zijn gestolen. Voorwerpen die in het algemeen i in aanmerking komen om meegenomen te worden door inbrekers (o.a. radiotoestel len) werden onaangeroerd gelaten. Boven dien worden meermalen levensmiddelen gestolen. Daarbij is nog gekomen het feit, dat kort geleden zes dekens gestolen zijn uit de lighallen van het „Brederodeduin" Later zijn twee van deze dekens terugge vonden op enige afstand van dit herstel lingsoord. blijkbaar waren die door de dief of dieven verloren. Wilden zo wordt ge vraagd de onderduikers de dekens heb ben om zich tegen de koude te beschermen? Tenslotte is er nog de zonderlinge om standigheid dat in het grensgebied tussen Bloemendaal en Velsen verschillende rij wielen gestolen zijn, die later op enige af stand teruggevonden werden. Blijkbaar had de dief alleen behoefte om zich snel të verplaatsen. ,Wij hebben van de politie te Bloemen daal vernomen, dat ook zï.i wel eens ge dacht heeft aan de mogelijkheid, dat hier inderdaad gedacht moet worden aan. daden van politieke delinquenten, hoewel er geen besliste aanwijzingen bestaan. De politie „DE BOEKPERS" GR. HOUTSTRAAT 55-57 - HAARLEM TEL. 13397 Te koop aangeboden Duitse kruissnarige piano in koper gebouwd, moderne eiken kast, prijs 875. WALTER, pianohandcl, Zjjlweg 86, tel. 19916 Benauwd avontuur van oud-Bloemendaler De sluiers opgelicht De in Engeland geliefde schrijfster Margaret Morrison hoeft in haar roman „IIOOG IN DE LUCHT", waarvan dc Engelse drukken meer dan 100.000 exemplaren bedroegen, op frap pante wyze hel leven getekend van die moe dige kleine schare van jonge Nederlandse vrouwen, welke door onze K.L.M.-stewardes- n wordt gevormd. Een fleurige en gezonde nan vol ..inside information". Aantrekkelijk voor alle jeugdige harten van 1770 jaar. Uw boekverkoper weet er meer van. (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 20 November 1947 GEHUWD: 20 Nov.. J. A. v. d. Steen en J. J M Sialpers; J M. A. Bouman en M. W. Dljk- mans: G. J. M. ci. Wolf en J. L. Dlekman. D. Kaap en M. J. G v. Herten; L. d Bok en W. E. Diepeveen; D, H. v. Daalen en M. R. P. Koscky; G. J. Rcimerlnk en K. B. d. Graaff. BEVALLEN van een toon: 19 Nov. A. Huijs- tnans—Twisk; 20 Nov. A, S. v. Dam—Stiegheuver. BEVALLEN van een dochter; 19 Nov., A. Eel- man—Hulsegge; G. Nibourg—Boekholt; T. J. Itcljer—v. d Zee: S. J Veen—Bottenheft; 20 Nov.. C D. v. Don elaar—v Oosten. B Landac! Strebe OVERLEDEN: )S NOV.. A. A. M. Spithoven— Ruiter. 54 J„ Westergracht; 19 Nov. H. M. Essen- berg—EIburg. 31 j„ Schermerstraat, Pim Breitenstein in Seattle door bankrover bedreigd In de Seattle Times van 10 November lezen wij een verhaal, waarin de oud- Bloemendaler Pim F. Breitenstein, die thans kassier is van de Peoples National Bank in Sea tie de rol van lijdend voor werp heeft moeten spelen. Zijn bank kreeg namelijk bezoek van een „hold-up man" een bankrover, die met een flesje nitro glycerine in de hand naar het loketje van Breitenstein kwairf en hem een papiertje toeschoof. Op dit papiertje stond: „Ik ben een ex-sergeant van de genie. Ik heb uit 84 staven dynamiet genoeg nitro-glycerine gehaald om alles en iedereen in een straal van 40 meter te vernietigen. Ik wil al het geld, dat je bij de hand heb. Als je een kik geeft voordat ik de bank uit ben, jaag ik ons allemaal de dood in". Breitenstein trapte onmiddellijk op een alarm-handle en riep de kassier in de volgende kooi. Deze hoorde echter niets en de „hold-up man" zei; ..Vrindje als je dat nog eens doet, blaas ik de hele boel op''. Hij gaf de kassier vervolgens een en velop en beval hem daar het geld in te stoppen. Hij kreeg 4$00 dollar en vluchtte vervolgens. Breitenstein verklaarde later aan de po litie: „Hij was erg nerveus maar niet meer dan ik. Hij hield het flesje zo in zijn hand, dat ik het slechts kon zien. Ik wist niet of er werkelijk nitro-glycerine in zat, maar ik nam het zekere maar voor het onzekere". HET BUTLIN-KAMP Formeel geen beroep mogelijk Gevolg gevende aan de ln de laatste raads vergadering genomen beslissing, besloten B en W. zich te wenden tot de Kroon. Inzake de ves tiging van een vacantie-ceotrum ln Zandvooit. Dit in verband met het feit, dat tegen de beslis sing van Gedeputeerde Staten, om in het ont- werp-ultbreidingsplan niet de mogelijkheid te openen voor de stichting van een vacantle-cen- trum, formeel geen beroep open staat. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Oranje. i9 Nov.. pass. Gibraltar wordt te Amsterdam verwacht. Roepat. 20 Nqv. te Ea^t-London "Pelisse. 18 Nov. van Co lombo naar Hallfax Tawall. 19 Nov. van Aden naar Batavia H OOST AFRIKA LIJN. - Emancipator. t9 Port Said op weg naar de Kaap Larenberg. 18 Nov. Kaap Frio gepasseerd naar Buenos Aires H. WEST AFRIKA LIJN. - Amstelstad. 19 Nov. van Le HSvre naar Hamburg. VINKE EN CO - Larenberg 18 Nov. Kaap Frio gepasseerd naar Bahla Blanca Ootmarsum.j positie op 19 Nov. was 50 gr. N., 30 gr. W Ros-1 sum. 19 Nov van Sfax naar Gibraltar Zijpen-1 berg, 19 Nov. passeerde Prawle Point, vermoe delijke aankomst te Rotterdam op 21 Nov. I K. N. S. M Berkel, 19 Nov. te Llvorno. I Cottlca, 19 Nov. van Dover naar Madeira. Deo: Duce, 19 Nov te Antwerpen. Helena. 19 Nov. v Antwerpen naar Lelxoe» Hercules. 19 Nov. van Mutsena naar Istanboe! Hydrc. 19 Nov. van Punta Cardon naar Curacao. Orestes. 20 Nov Prawie Point gepasseerd Sarpedon. 19 Nov te Sevilhi Svoldei. 20 Nov te Amsterdam Theseus 19 Nov. te Venetie i K H. L. Amste.'landi 19 Nov. te Montevideo, op thuisreis. j in Velsen verklaarde ons evenwel geen geloof te hechten aan de onderduik-theorie. Inderdaad zou het mogelijk zijn dat men sen zich in dit uitgestrekte duingebied schuil houden, want er zijn daar niet min der dan 400 bunkers. Het terrein is nog nooit stelselmatig afgezocht kunnen wor den. Er is wel eens gedacht om met politie honden te werken, maar dit stuit op het grote bezwaar, dat men de honden niets kan voorhouden dat eigendom is geweest of althans aangeraakt door personen die men zoekt. Er komt ook nog bij, dat het duinterrein nog niet geheel gezuiverd is van mijnen, wat ook het onderzoek bemoeilijkt. Maar zo vervolgde onze zegsman het opval lende is. dat de grenzen van dit duinterrein geregeld onder controle staan van de po litie en de jachtopzieners, die nog nooit een verdachte hebben gezien. Het is geen kleinigheidje om zich maandenlang schuil te houden in zo'n duinstreek, waar geen levensmiddelen gevonden worden. Willen de onderduikers het leven behouden, dan moeten zij geregeld contact onderhouden met de bewoonde wereld en dan zou daar van toch op den duur iets bemerkt worden. Intussen houdt de politie van Velsen en Bloemendaal haar aandacht op deze zaak gevestigd. Als er personen zijn die verdachte personen in de omgeving zien, zal zij van 'die gegevens graag gebruik maken. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Woningen bij de Kerklaan in Heemstede De gemeente Heemstede heeft in Septem ber aangekocht de terreinen, gelegen ten westen van de Raadhuisstraat en ten zui den van de Kerklaan. .Architect Koster heeft plannen ontworpen voor de bouw van 53 woningen. De bouwkosten worden geraamd op 578.000. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een crediet van 87.409 beschikbaar te stellen voor de grond en f 578.000 voor de bouw en tevens uit 's Rijkskas een zo hoog mogelijke bij drage in het exploitatietekort op de wo ningen aan te vragen en te aanvaarden. Dit complex zal aan een woningbouwver eniging in beheer worden gegeven. B. en W. merken op, dat in het algemeen een openbare aanbesteding van een. derge lijke bouw niet het gewenste resultaat op levert en de gunning is ook afhankelijk van de toestemming van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het is daarom dienstig te trachten de bouw onderhands aan te besteden. Het is te ver wachten, dat de vereiste toestemming zal worden verleend, mits de aanneemsom niet hoger is dan 549.185, gebaseerd op 35 per ms. Voorts stellen B. en W. voor over te gaan tot de bouw van nog tien arbeiderswonin gen aan de Vijfherenstraat en het Wieken- plein en het daarvoor bij raadsbesluit van 28 November 1946 reeds voor negen wo ningen beschikbaar gestelde crediet van 101.480 te verhogen tot 225.512, onder voorbehoud, dat de van het rijk te vragen geldelijke steun wordt verkregen. Crematie A. H. Dekker Onder grote belangstelling is gisteren op Westerveld gecremeerd het stoffelijk over schot van de heer A. H. Dekker, voorzitter van de Heemsteedse Reddingsbrigade en bestuörslid van het district Noordholland van de „Nederlandse Bond tot het redden van Drenkelingen". In de aula nam als eerste spreker de commissaris van politie te Velsen, de heer J. P. Weyburg het woord om als voorzitter van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen afscheid te nemen van deze afdelingsvoorzitter. De spreker zei, dat het bondsbestuur*" zich verplicht acht dank te brengen voor de activiteit en het enthousiasme waarmee de overledene zijn taak heeft vervuld. De heer M. v. d. Mije, voorzitter van de Zandvoortse reddingsbrigade noemde de heer Dekker een eminente voorzitter op wie men nimmer tevergeefs een beroep deed. De heer H. Hessels vertegenwoordigde het bestuur van de Heemsteedse reddings brigade en roemde de overledene als een voorbeeld van plichtsbetrachting, zijn werk zal in 'de dezelfde geest worden voortgezet. Van de afdeling Heemstede der E.H.B.O. was de heer Dekker een prominent lid. een zeer gezien kameraad, zei de heer A. Ruhl. Vervolgens wees de heer G. Koot, afge vaardigd door leden en bestuur van de bond van Spoor- en Tramwegpersoneel er op, dat de overledene het devies: Ik dien. nooit had verloochend. De heer A. P. Bakker, voorzitter van het district Noordholland van de Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen sloot de rij van sprekers, waarna de kist. onder de tonen van het orgel lang zaam daalde. Na de cholera de typhus In Cairo is men bevreesd, dat een typhus- epidemie zal uitbreken, nadat officieel werd medegedeeld, dat 30 gevallen van typhus in de afgelopen dagen in de pro vincies werden gerapporteerd. Het aantal doden tengevolge van de cholera is tot 12 per dag gedaald volgens een communiqué van het Egyptische mi nisterie van gezondheid Slechts 21 dorpen van de 4.000 zouden nog door cholera aangetast zijn. Wie bouwt Aardenburg op? Onze reportages van de wederopbouw van Aardenburg hebben bij sommigen de in drukt gewekt, alsof onze speciale verslag gever, met voorbijzien van alle andere be trokkenen, de lof voor de grootse prestatie die in dat gewest geleverd werd en wordt, uitsluitend aan de dames Van den Broecke en aan burgemeester Van Dongen toege zwaaid zou willen zien. Dit was niet de bedoeling. Wel heeft de verslaggever naar voren willen brengen, dat de wederopbouw naast een materiële ook een culturele kant heeft en het is dit terrein, waarop vooral mevrouw Van den Broecke zich grote verdiensten heeft ver worven, en de werkzaamheid van haar dochter demonstreert het aandeel van de jeugd aan het nationale herstel op ver kwikkende wijze. Dit alles, neemt natuurlijk niet weg, dat noch de 'dames Van den Broecke, noch bur gemeester Van Dongen iets hadden kunnen beginnen, indien zij niet ter zijde waren gestaan door een schare medewerkers van hoog tot laag, die zowel het gemeenteper- soneel, de ambtenaren van de wederop bouw, de architecten en de aannemers als alle anderen, die arbeiden om Aardenburg te doen herrijzen, omvat. Zij allen verdie nen ongetwijfeld - een ere-saluut voor de onverdroten arbeid, die zij in het belang van de gemeenschap verrichten. Tenslotte vermelden wij op verzoek van ir. F. H. Klokke, dat het „imitatie-oud-Hol lands" waarin vele verwoeste Zeehwse ste den, als Middelburg en Sluis, zullen wor den opgebouwd, in Aardenburg niet zal worden toegepast. Weliswaar is ook daar reeds één zo'n geveltje verrezen, doch dit berust op een vergissing. Doodstraf voor hoofdfiguur uit het Wormshoeve-drama Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft de 37-jarige ex-luitenant der Staats politie M. J. die eerst werkzaam was bij de S.D. te Rotterdam en later een der hoofd figuren werd in het Wormshoeve-drama te Lunteren, conform de .eis tot de doodstraf veroordeeld. Brand door twee wakkere jongens geblust Twee knechten van een bakker en een groentenboer aan de Zandvoortselaan te Heemstede ontdekten omstreeks kwart over twaalf dat er rook uit het dak van de villa Heijermanslaan 13 te Heemstede kwam. Zij stelden onmiddellijk een onderzoek in. Het bleek dat er een brandje ontstaan was bij een kachel in een kamer op de eerste verdieping aan de voorzijde van het h.uis. De bewoners hadden dit nog niet opgemerkt. Zij waarschuwden onmiddellijk de brandweer en begonnen zelf met behulp van een tuinslang en een paar emmers met de blussing. Toen de brandweer kwam was het vuur gedoofd. Te veel biergroot getier In de prille Vrijdagmorgen kwamen een burger en een mllttair in de Hagestraat een andere ingezetene van Haarlem tegen, die zij aanklamp ten met de vraag of hij hen een sigaret kon afstaan. De man wilde aan dit verzoek niet vol. doen, hetgeen het tweetal in woede deed ont steken. welke gemoedstoestand ln een reeks handtastelijkheden ontladen werd. Op het geraas schoten een paar polltie-dlenaren toe, die aan „een waggelende gang, het uitslaan van wartaal en een naar alcohol riekende adem" bij het duo een kennelijke staat constateerde. De militair bleek nog in staat zijn weg op eigen kracht te kunnen vervolgen, maar zijn metgezel werd ter ontnuchtering in het posthuis bij de Amsterdamse Poort ingesloten. Hier maakte hij luidkeels en met gebruik van vuist en voet zijn misnoegen over deze gang van zaken kenbaar, zodat hij ter kalmering de route naar het bureau in de Smedestraat moest afleggen. Vandaag heeft hij in alle vrede zijn proces verbaal wegens dronkenschap en mishandeling in ontvangst kunnen nemen. Hannie Schaftschool B. en W. van Zandvoort stellen de ge meenteraad voor aan de namen der open bare scholen de volgende namen te geven: Karei Doormanschool (aan de Parallel weg); Hannie Schaftschool (aan de Heren straat) en de Wim Gertenbachschool (aan de Schoolstraat). In de oorlogsjaren heb ben Hannie Schaft, Karei Doorman en Wim Gertenbach zich voor de vaderlandse zaak verdienstelijk gemaakt. In de betrok ken scholen zal ten behoeve der leerlingen een bord worden aangebracht, waarop in het kort enkele bijzonderheden over deze personen voorkomen. De kerken van Spaarnwoude en Spaarndam Tijdens zijn verblijf in Spaarndam heeft ds. H. J. Plaggemars, thans predikant der Nederlands Hervormde Gemeente te Gro ningen, een studie gemaakt van de historie van de Hervormde kerken van Spaarndam en Spaarnwoude. Op een bijeenkomst van de vereniging „Haerlem" in het Krelage- huis heeft ds. Plaggemars Woensdagavond een voordracht gehouden en op boeiende wijze de historie van de kerken verteld. Spaarnwoude was een rustige buurt en in Spaarndam heerste steeds een grote druk. te. Daarvan gaf de spreker een interes- santé schets. De kerk in Spaarnwoude kende men reeds in de elfde eeuw en daar was een eigen parochie gevestigd. Zij was toegewijd aan Sint Gertrud en behoorde tot de oudste kerken van deze streek. Na de reformatie in 1587 werd de Hervormde gemeente gesticht. De kerk, zoals zij thans is, staat er 200 jaar. In 1844 is de toren er afgebroken. Spoedig na de stichting van Spaarndam, omstreeks 1285 is daar een kapel gebouwd van de Haarlemse kerk. Ook over de kerk in Spaarndam deed ds. Plaggemars uitvoerige medede lingen. Het tegenwoordige gebouw dateert van 1627 en het had de vorm van een acht hoek. In 1663. is de kerk vergroot, omdat de toenmalige predikant zovele gelovigen onder zijn gehoor had. Ds. Plaggemars vertelde vele bijzonderheden over het in wendige van de kerk. Wat daar te zien is bleek ook uit een tentoonstelling, welke in de zaal was ingericht. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de heer P. A. Dykema de spreker voor zijn voordracht en deelde mee. dat de vereni ging „Haerlem" de studie van ds. Plagge mars in boekvorm zal uitgeven. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN A Verdegaal—v. d Poel. dochter. G. J. v. d. Veldtv d. Berg. dochter J C. Vlugterden Hartog. zoon ONDERTROUWD- geen HUWELIJKEN X C Wi'Vrr.- *n M M Vink H R Arends cn J M Bus OVERLEDEN Wed M Loggere—Sto-M 81 jaar. F. G. v Veen, oud 80 jaar, L. ua. W Munters, oud 79 jaar. Muziek Mannenkoor „Caecilia" gaf najaarsconcert Duvosel's „Koorsymphonie" kwam goed tot haar recht Dit was een mannenkoor-concert in uit stekende vorm. Directeur Hoogerwerf had gezorgd voor een koor-menu met een paar kapitale middengerechten en een aller smakelijkst dessert. Na de plechtige klan ken van het Wilhelmus liet de directeur een eigen compositie vertolken, waarin een toonuitwijking even een verrassend, maar goed effect maakte; daarna werd met succes de landelijke avondstemming van Bonset's Avondlied bereikt. Een volgende koorbeurt was gewijd aan de Altrhapsodie van Brahms. De zangeres Jouck Cuperus gaf haar zware partij relief door goede voordracht en uitnemende dictie, kwali teiten die soms enig tekort aan adembe- heersing om de robust getrokken zang- lijnen van Brahms intensief te vullen een dankbaar tegenwicht gaven. De ach tergrond der bronskleurige mannenstem men was wat hij wezen moest, een orgel gelijk, geen dominerende stemmen, maar een volmaakt geheel. Het derde element in deze fraaie compositie, de begeleiding, werd keurig en muzikaal zeer meegaande vertolkt door Frieda Hoogerwerf. Het volgende koorwerk was „Fiat Lux" van Lieven Duvosel, een stuk dat enorm hoge ejsen stelt, maar dat, als daaraan vol daan wordt, een totaal nieuwe wereld voor het mannenkoorgenre ontsluit: een vocaal- symphonisch borduren op de stemmingen van het gegeven. Hoogerwerf wist met „Caecilia" te bereiken, dat de „koorsym phonie" van Duvosel haar doel niet miste. Het was knap werk. De componist, in de zaal aanwezig, kon van harte zijn dank aan de uitvoerders betuigen. De twee Tsjechische werkjes aan het slot van de avond werden zeer karakte ristiek gezongen. Aldus over de hele lijn een voortreffelijke kooruitvoering. Jouck Cuperus toonde in haar solozan gen do.orlopend haar zeer ontwikkelde zin voor de voordracht, waardoor zij menig lied tot een juweeltje maakte. Met de Jota van De Falla bereikt zij een hoogtepunt, ook vocaal. Even een opmerking: de com ponist van Stichtelijke Mengelzang, Wil lem Vermooten, is niet een Antwerpenaar uit de 18e eeuw, zoals het programma ver* meldde, maar een Haarlemmer. Frieda Hoogerwerf was deze avond niet alleen een vaardige begeleidster, maar ook een soliste die er wezen mocht. Vooral met de Sonatine van Ravel en de Ballade in As van Chopin liet zij zich zeer gunstig gelden. j Het concert was druk bezocht. Onder de aanwezigen bevond zich ook de*bescherm- I heer der vereniging, de heer M. A. Rei- i nalda, Commissaris der Koningin in de I provincie Utrecht, alsmede mevr. Reinalda en de ere-voorzitter dr. E. Dusterbeck. JOS-. DE KLERK. Toneel Musici spelen toneel Het toneelspelen zit de megsen in het bloed. Neem de leden van de Haarlemse Hawaiianmuziek Vereniging die blijkbaar niet voldoende hadden aan hun teerhartig snarenspel hetgeen ik mij heel goed voor kan stellen en derhalve besloten onder de raadselachtige naam Spaarnespatters enkele malen per jaar tot wederzijds ver maak het masker van Thalia te dragen. Ik heb gisteravond in de schouwburg eens naar zo'n gelegenheid mogen kijken en ;k moet eerlijK zeggen: het stond hen niet slecht. Maar daarbij mag ik niet verzwij gen dat zij het toch ook niet verder brengen dan tot een verdienstelijke vertolking van de geschreven tekst. Het is geen onbeleefdheid als ik de heren voor de dames noem, want zij hebben het er naar gemaakt. Het driemanschap Jaap Baars, Jann Donker en regisseur J. D. van Dongen liet de beste indruk achter j eerstgenoemde was bijna de hele avond in j een moeilijke rol op het toneel en maakte j weinig fouten en de beide anderen gaven leuke typeringen zonder in overdreven charge te vervallen. Van de vrouwelijke krachten moet men Coby van Kleef-Jore eens een betere kans geven. Zij liet in het eerste bedrijf aardige dingen zien. Ook haar opvolgster als dienst bode, Mies Priester, mag tevreden op deze avond terug zien, Ik heb met opzet de naam van het stuk (dat in de afgelopen jaren reeds meer dan eens in Haarlem ten tonele werd gevoerd) tot het laatste bewaard om er een opmer king aan te verbinden. Gespeeld is „Het paard van Troje" van Henk Bakker. De auteur deelde mij namelijk mede dat er op last van de politie een scène geschrapt moest worden. Kort geleden werd de Bourgeois Gentilhomme van Molière aan deze preventieve keuring onderworpen. De betrokken functionaris kende dit stuk blijkbaar nog niet. DAVID KONING BINNENLAND Speciaal voor de militairen, die behoren lot de luchtstrijdkrachten is een regeling getroffen om hen de post uit Nederland voor de feestdagen in December tijdig te bezorgen. Indien men er zeker van wil zijn. dat een ^rief op een bepaalde dag aan de betrokkene wordt uitgereikt, dient men deze brief te verzenden in een enveloppe, waarop behalve de naam van de betrokkene, zijn nummer en het onderdeel, tevens vermeld wordt; per adres chef ..Welfare" M. L.. Koningsplein Noord 15, Batavia, alsmede de datum waarop de brief moet worden uitgereikt. Van 5 tot 7 December zal Hr. Ms. torpedo- bootjager „Van GnlerV' de haven van Ceylon, Trincomaly, aandoen. De opvarenden kunnen daar gewone en aangetekende brieven en brief, kaarten ontvangen, mits deze uiterlijk 27 Novem ber gepost worden. De frankering kan geschie den volgens binnenlands tarief. De Nederlandse hond van Accordeon- en Mond-accordeonverenigingen, zal 3 November te Utrecht zijn 20ste jaarcongres houden. In Bussum's station zijn in tegenwoordigheid van vele spoorwegautoriteiten de onthulling en de overdracht van een gedenkraam en gedenk plaat geschied, een geschenk van de burgerij aan de spoorwegen uit dankbaarheid voor de electrt- flcatie van de spoorlijn Amsterdam—Utrecht— Amersfoort Op een te Tilburg gehouden vergadering van alle Nederlandse studentenorganisaties zijn plannen besproken om te komen tot een massa- demonstralie van studenten ter gelegenheid van het regeringsjubileum ln 1948. Een dame. die Woensdagmiddag ln de Sta tionsstraat te Hilversum op haar flets een stil staande auto voorbij reed en tegelijkertijd door een vrachtauto werd gepasseerd, raakte uit angst de macht over haar stuur kwijt en kwam onder de achterwielen van de vrachtauto terecht, zij was op slag dood. Haar kindje, dat achterop de fiets zat. bleef ongedeerd. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde een 42-Jarlge orgelbouwer »ot drie Jaren gevangenis straf, met ter beschikkingstelling van de regering wegens dreiging met doodslag van zijn vrouw. Tevens werd hij schuldig bevonden aan handeling van zijn 3-jarig stiefdochtertje en aan oplichting van drie personen. Met ingang van 17 November is het tele foonverkeer tussen Nederland en Palestina her opend. Hef 5e bataljon van het 5e regiment Infan- terle, dat hoofdzakelijk uit Twenthenaren bestaat en op 17 December naar Indië vertrekt, heeft te Enschedé een afscheidsparade gehouden. HAARLEM EN OMGEVING Het zangkoor van het Leger des Hells van Amsterdam-Oost zal Zondag de gast zijn van d« afdeling Haarlem. Behalve aan de diensten van 10 uur v.m. en 8 uur n.m. in de zaal aan de Schagchelstraat zal het koor meewerken aar middagsamenkomst. Het programma vermeldt koorzang, dubbelkwartet en mannenkwartet. De oud illegalen, die verpleegd worden ln hel sanatorium Duinhage te Bentveld, zijn Don- derdagmlddaag verrast door Frits Duif en zij ensemble. Het was een zeer geslaagde middag Ter gelegenheid van het twaalf en half Jarig bestaan van de rijwiel- en motorhandelaren- organisatie zal op Donderdagmiddag 27 Novem ber In Hötel „De Leeuwerik" een receptie wor den gehouden De bazar van de Vereniging van Vrilz. Her vormden heeft een netto bedrag van f 6000 onge veer opgebracht. Donderdagavond gaf de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" ten bate van de R K. Blin- denbond „St, Odilla" ln het R.K. Verenigings gebouw te Heemstede een opvoering van het spel van Henk Assmann „Naar het volle leven". De voorzitter van de afdeling Haarlem besprak de houding van de regering en de volksvertegen woordiging ten opzichte van de blinden. Voor het blinde kind bestaal geen leerplicht en het is aan d« zorg van de particuliere liefdadigheid overgeleverd. Ook in het spel werd dit onder werp aan de orde gesteld. Ds. G. D. Kuiper te Sassenheim staat op het tweetal bij de Geref. Kerk van Kralingen. Dr. J. P. Richel uit Heemstede spreekt Don derdag 27 November in het wijkgebouw in de Molenaerstraat voor de Anti-Rev. districts Kies vereniging ..Dr. A. Kuyper" over ..Russische problemenVoor een Kerstmisviering ln het Huis van Bewaring en de strafgevangenis is een actie op touw gezet doorDr. H. van der Loos en Ds. A. J. van Rhtjn. Een filmavond ten bate van het Chr. Blin dentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo heeft plaats op Vrijdag 28 November in het gebouw van de Kegelbond in de Tempeliersstraat. Ds. C. Aalders uit Voorburg spreekt Dinsdag 25 November in het gebouw van de Ned. Pro testantenbond aan de Postlaan te Heemstede voor de wijkbewoners van wijk Zuid der Ned, Herv. Gemeente, over Karl Barth en zijn beste kenis voor de kerk. Mevrouw K. uit <\e Eikenlaan te Heemstede wilde Donderdagmiddag, komende uit de Koe- diefslaan. per fiets de Herenweg oversteken, zij werd door een uit de richting Den Haag komende auto aangereden en viel. waardoor zij bewuste loos geraakte. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, ls zij naar de Maria-Stiehting o gebracht. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 405 402% Unilever 286 287 Philips 363 356# A K U. 163% 161# Fokker Nederlandse Ford378% 379 Nederlandse Kabel 289% Calvé certificaten 173% 173# Scheepvaart-Unie 190 189% Holl -Amerika Lijn 185 183 Deli Maatschappij 163 163# H. V A224% 226% A'dam Rubber 155 159% Ned Handel MIJ 138# N.-l. Handelsbank 102# Billiton Mij II 400 Het was Donderdag de laatste dag walrin op de effectenbeurs te Amsterdam het hoofdkoer- j sensysteem van kracht was en vandaag zal de j handel plaats hebben volgens het voormalige Voor moderne Brilmonturen Gierstraat 27 Telefoon 16764 Nederlandse verliezen in Indonesië Hét Nederlands legercommuniqué van heden meldt, dat de verliezen Donderdag bedroegen: een gesneuvelde, 5 gewonden en een vermiste. Op Java en Sumatra hadden de gebrui kelijke beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles plaats. Op West-Java zijn in het grensgebied van Bantam enige schermutselingen met republikeinse strijd groepen gaand*» gewekt. In de randgebieden van Midden-Java, ten Zuid-Oosten van Pekalongan, nabij Demak, bij Goeboeg en Salatiga moest worden opgetreden tegen binnengedrongen TNI-afdelingen. In het grensgebied van Midden-Sumatra werden republikeinse benden nabij Loe- boek Aloeng verdreven. DISTRIBUTIENIEUWS In de Vleeshal te Haarlem ls Zaterdag*na-ult- reiking- van bonkaarten voedingsmiddelen en sehoenenbonnen. In de Vleeshal te Haarlem bestaat gelegenheid voor het afhalen van extra rantsoenbonnen brandstoffen voor gezinnen van 8 of meer per sonen voor hen, die wonen in straten, welke beginnen met F en G. In Heemstede kan men zich wenden tot kan toor Binnenweg 160. Bij de N V UITGEVERSMIJ. „FOCUS". Zulder Stationsweg 33. Bloemendaal, kan worden Vereisten. 5-j H B.S prak- tUkdlploma boekhouden, eni ge Jaren praktische ervaring. Elsenh geschreven ultv soil, met opgave van leeftijd, verl salaris etr ;p richten nar de Directie i Net Dagmeisje van 9-5; hoog loon. Aanm. v. 7-9 uur Gen Cronjéstraat 160 Ie KAPSTER" I kan geplaatst worden bij L. j Plérlót, Zijlstraat 88. Haarlem Flink 17-Jarlg meisje b.za. als I v. d. en n Br. no. 9377 Electrische VERWARMINGS KUSSENS f 14-75 Personen weegschalen t 31131, Kinderwagens f 120, Baby weegschalen f 87.50. VRIJ en KOOL ORANJE NASSAULAAN 163 bus 4 halte Stoops Bad

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6