Haarlems Dagblad Léon Bl um is geweigerd Schuman formateur Openbaarheid Prinselijk paar ontmoet Marshall Italiaanse democratie is in gevaar Croentenhandelaren stellen vrijwillig prijzen voor „stapelgroenten" vast Prijsveranderingen Weerbericht 62e Jaargang No. 18791 Bureaux. Grote Houtstr 93 Tel Admin 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 22 November 19471 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Franse crisis verscherpt: De Franse Nationale Vergadering heef» geweigerd de grijze Léon Blum te aanvaarden als kabinetsformateur. Het vertrouwensvotum werd afgestemd met 277 tegenstem men, waardoor Blum niet de vereiste meerderheid kreeg. Toen de uitslag door Edouard Herriot, de voorzitter der vergadering, werd bekend gemaakt, rees do gebogen figuur van de oude staatsman langzaam op, terwijl de socialisten hem toejuichten en riepen: „In ieder geval leve de republiek!" Blum verliet de regerings- bank en ging zonder een woord te spreken uit de vergaderzaal weg, om de presi dent, Vincent Auriol, verslag uit te brengen van zijn nederlaag. Men is het er in Parijs over eens, dat de gloedvolle rede van Blum voor de stemming hem de overwinning heeft gekost, doordat hij daarin een felle aanval deed op de „Gaullistische bedrei ging". De Gaulle heeft in de Assemblée ongeveer 70 aanhangers. Er werden 300 stemmen vóór Blum uitgebracht. De absolute meerderheid was 309. Als laatste nieuws uit Frankrijk wordt gemeld, dat de minister van financiën in het afgetreden kabinet, Robert Schuman (M.R.P.), door president Auriol is belast met de vorming van een regering. Schu man voert thans besprekingen met partij leiders. zaak van deze universele solidariteit inzien, omdat zij begrijpen welk een gevaar deze voortdurende verdeeldheid voor de vrede betekent en omdat zij ook begrijpen wat het woord „oorlog" heden ten dage be tekent. Frankrijks rol en missie is om te helpen de internationale derde macht te grondvesten, welke gebruikt zou worden voor het uit de weg ruimen van misver standen en achterdocht door onvermoei baar voor verzoening te ijveren". MINISTER VAN BOETZELAER heeft lVi bij de behandeling in de Tweede Ka mer van zijn begroting van Buitenlandse Zaken geheimzinnig gedaan over de rappor- ten-Cleveringa en -De Visser. Hij heeft wel maar zoals onze parlementaire redacteur zei: met merkbare tegenzin verklaard, dat de regering aan het Rode Kruis heeft medegedeeld geen bezwaar te hebben tegen de publicatie van het rapport der commissie-Vorrink. Dat rapport betreft het niet-zenden, in de jaren 19401945, van pakketten naar Nederlandse politieke gevangenen in Duitse kampen. Maai- die particuliere commissie heeft hij nog een veeg uit de pan gegeven, omdat zij z.i. on het gebied van het regeringsbeleid getreden is en ernstige beschuldigingen geuit heeft tegen ambtenaren, die niet voldoende in staat zijn geweest zich te verdedigen. Dat doet al een beetje vreemd aan, zoals onze parlementaire redacteur heeft opgemerkt, want,die ambtenaren zijn door de commis sie gehoord. Erger is evenwel, dat de minis ter de rapporten-Cleveringa en -De Visser niet openbaar wil maken, maar ze alleen vertrouwelijk aan de Kamer mededelen. Het eerste rapport geldt het beleid van ambtenaren van onZe buitenlandse dienst tijdens de oorlog, het tweede een aantal voorvallen bij onze militaire missie Duitsland. Dit zijn dus zaken van openbaar belang, aangelegenheden die het belang van laud en volk direct raken. Verscheidene Kamerleden protesteerden dan ook tegen het voornemen van de minister, die stuk ken alleen maai- vertrouwelijk aan de Ka mer ter inzage te geven, behielden zich het 'recht voor er later op terug te komen en reiden dat zij opening van zaken geboden achtten. Het zwakke argument van de minister „dat er strikt persoonlijke aange legenheden in behandeld zijn" had blijk baar geen indruk op hen gemaakt. Het ligt op de weg van de Pers in een parlementair-democratisch geregeerd land, openbaarheid van zaken met alle kracht te bevorderen. Ik zou daar niet gaarne in achterblijven. Die Kamerleden verdienen dus onze bijval. Openbaarheid is een dier voorwaarden, die de parlementaire demo cratie met de meeste overtuiging stelt en die de dictatuur het meest verafschuwt. Zij is niet altijd aangenaam. Maar zij is nood zakelijk om een blijvend gezond staatsleven te waarborgen. Wie tekortkomingen in de bestuursorganen poogt te bemantelen opent daarmee de weg voor nieuwe en schept toenemende achterdocht bij de bevolking. Nieuwe tekortkomingen ontstaan, omdat de controle der openbare mening en critiek zich niet doen gelden. Toenemende achter docht groeit, omdat onvermijdelijke ge ruchten gaan lopen en men niet meer weet wat men al of niet geloven moet. In zulke omstandigheden krijgt „The man in the street" het gevoel, dat hij er tussen geno men wordt en de waarheid voor hem wordt verborgen. Dat aanvaardt hij niet en ik geef hem gelijk. De Tweede Kamer heeft onlangs het voorstel tot het houden van een enquête naar het regeringsbeleid in Londen en naar dat van het kabinet-Schermerhorn-Drees aanvaard'. Een goed besluit. De Tweede Kamer, een jaar geleden nog erg gedwee, geeft tegenwoordig een goed beeld van een volk, dat na de verdovende uitwerking van bezettingstijd weer helemaal wakker is geworden. Zij wil weten. Dat is haar taak. En zij wil ongaarne rapporten over gevoerd bestuursbeleid ter inzage krijgen zonder zich daarover in het publiek te mogen uiten. Terecht. Zij is een openbaar lichaam en geen onderonsje. Als in de rapporten-Cleveringa en -De Visser strikt-persoonlijke aangelegenheden vermeld zouden zijn, die met de zakelijke betekenis van het gevoerde beleid niets uit staande hebben, zou de Kamer die er bij publicatie uit kunnen laten. Persoonlijke schandaaltjes hebben geen zin. De grote kwestie is: controle op het gevoerde beleid door openbaarheid. Niets werkt heilzamer en preventiever. Ik kan mij overigens slecht voorstellen, dat de rapporteurs in onnodige persoonlijke uitweidingen zouden zijn vervallen. Ook zal wel blijken, dat sommige geruchten schromelijk overdre ven zijn. Dat is met zoveel geruchten het geval. Maar wij moeten van de verheime lijking, die zich na de bevrijding nog in menig geval in ons land heeft doen gelden, verlost raken. De lezer begrijpe wel, dat wij als jour nalisten op de publicatie van zulke rap porten geenszins gebrand zijn. Wij hebben steeds nijpend gebrek aan plaatsruimte, heden en toekomst vorderen alle aandacht en bovendien is nakaarten in het algemeen geen prettige bezigheid. Andere taken ple gen productiever te zijn. Niet zonder schrik zullen wij de ongetwijfeld ellenlange docu menten van de commissie-Vorrink, wel licht dan nog gevolgd door die van de com- misise-Cleveringa en -De Visser, zien opda gen. Als wij niettemin voorstaan, dat ook de- te laatste ter openbare kennis gebracht wor den, geschiedt dat omdat wij de vrije Pers een vrij land helpen vertegenwoordigen, omdat die Pers zoal niet officieel, dan toch onafscheidelijk bij het régime behoort en omdat zij de erenaam Vrije Pers alleen ver dient, als zij voor de openbaarheid ppkomt en die helpt verzekeren. Dat minister Van Boetzelaer voor zijn ambtenaren opkomt zal ieder in het alge meen begrijpen en waarderen. Maar als hij tich eens een weekje als doodgewoon bur ger onder de doodgewone burgers begaf en gesprekken met hen voerde zou hij beter begrijpen dat men dat niet doen kan door bun bestuursbeleid te verheimelijken, maar alleen voorzover het dan onder zijn ver antwoordelijkheid valt door dat geopen baarde beleid zo mogelijk te verdedigen of, als omstandigheden daar aanleiding toe geven, te vergoelijken. R. P. WERD DE KONING VAN SIAM VERMOORD? De Siamese politie heeft bekend gemaakt dat de tweede luitenant der Marine Vaja- fatshai Tsjaiyasitheit. voormalig adjudant van wijlen koning Ananda Mahidol, wordt gezocht in verband met de geheimzinnige dood van de koning, die indertijd met een bogelwond in het hoofd in zijn paleis werd aangetroffen. AMSTERDAMSE TYPISTE IN KELDER GEWORPEN De twee Amsterdammers, die door de politie waren aangehouden, omdat zij er an verdacht werden een 20-jarige typiste op de Baarsjesweg in een kelder geworpen te hebben, zijn onschuldig gebleken en vrij- i gelaten. De politie zoekt nu naar de ware Aan boord van het motorschip „Brastagi" van de Rotterdamse Lloyd dat aan de «huldigen. Het meisje heeft geen licht in! Oostkust van Zuid-Afrika op de rotsen liepis brand uitgebroken. Volgens de laatste deze nog duistere zaak kunnen brengen, berichten woedt het vuur nog slechts in een der ruimen. „Geen dictatuur van een politieke partij" Gistermiddag even na drie uur beklom Léon Blum het spreekgestoelte in de Na tionale Vergadering om Frankrijk te ver tellen, welke maatregelen zijn toekomstig kabinet zou willen treffen om de déplora- bele toestand van het land te lijf te gaan. Het grootste deel van zijn rede bleek echter gewijd aan de politieke verhoudingen en de daarmede volgens de socialisten opge roepen politieke gevaren, waarbij hij zo wel de communistische als de Gaullisti sche pogingen om de macht te verwerven, aan de kaak stelde. Hij deed een beroep op alle Fransen om zich rond de socialisten te scharen voor het behoud van de repu bliek. Hij vroeg alle Fransen te weigeren, zich te bukken voor de onpersoonlijke dic tatuur van het proletariaat evenzeer als voor de persoonlijke dictatuur van één man, die zijn macht tracht te vestigen door de dictatuur van één partij. Blum zeide, dat het internationale communisme de oorlog verklaard heeft aan de republiek en de Franse democratie. „Het ogenblik is ernstig", aldus Blum. „De republiek is in gevaar de republiek, welke ons vaderland is. Onze burgerlijke vrijheden, de publieke vrede, in feite de vrede zelf worden bedreigd". Hij stelde krachtige maatregelen voor tegen de stakingen, welke reeds drie-kwart millioen van de Franse arbeiders werkloos gemaakt hebben en legde een programma van vier punten aan de Nationale Verga dering voor om de orde te herstellen: Wederinstelling van de autoriteit van de republiek: versterking van de discipline onder het politiepersoneel: garandering van regelmatige en effectieve functionne- ring van de constitutionele organen, en sanering van het economische leven. Blum verklaarde, dat de stakingsgolf met kracht en zonder aarzelen moest wor den opgevangen, dat het van essentieel belang is om tegelijkertijd de lonen, de prijzen en de franc te stabiliseren totdat de hulp van het Marshall-plan, „welke aan Europa is geboden door de regering van de Verenigde Staten in een edele geest van internationale solidariteit", de Franse economie toestaat een duurzame vaste lijn aan te houden. „Derde macht". Sprekende over de internationale ver houdingen zeide Blum: „Er zijn in Europa op alle continenten staten, groepen en in dividuele personen die begrijpen dat bij de huidige stand van economische ontwik keling geen groot probleem meer bevre digend kan worden opgelost binnen het raam der nationale grenzen; dat geen volk nog langer in welvaart kan leven of zelfs kan bestaan zonder deze vitale solidariteit met de anderen en dat het noodzakelijk is om zich aaneen te sluiten daar men anders ten onder zal gaan. Zij stemmen er niet mee in om zich bij de kampen te voegen welke de wereld schijnen te verdelen, omdat zij de nood- Russische samenvatting van verwijten Maarschalk Wassily Sokolofsky, de Sov jet-Russische militaire bevelhebber in Duitsland, heeft op de laatste bijeenkomst van de geallieerde bestuursraad voor Duitsland vóór de Londense vergadering van de raad van ministers van Buitenland se Zaken, alle beschuldigingen herhaald, die Rusland in het afgelopen jaar tegen de andere bezettende machten heeft geuit. Sokolofsky las een 25 bladzijden tellende verklaring voor. waarin hij zowel Frank rijk als Engeland en Amerika aanviel. Vol gens Sokolofsky is het optreden van de Westelijke mogendheden in Duitsland ge richt op het veilig stellen van West- Duitsland, „opdat de imperialisten een basis hebben, van waar uit zij een nieuwe oorlog kunnen voeren". Hij veroordeelde de economische fusie van de Britse en Amerikaanse zóne van Duitsland en be schuldigde de drie Westelijke mogendhe den van traagheid en tegenzin om de demilitarisatie en zuivering van Duitsland te voltooien, van schending van het ver drag van Potsdam en van aanslag op de eenheid van Duitsland. Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, sprak er zijn leedwezen over uit, dat Sokolofsky de oude beschuldigin gen heeft herhaald op de laatste verga dering van de bestuursraad, nu op een vol gende bijeenkomst geen antwoord meer kan gegeven worden. Naar de mening van de Britse afgevaar digde verwacht Sokolofsky geen antwoord, daar de in zijn verklaring vervatte be schuldigingen reeds herhaaldelijk waren weerlegd. Generaal König (Frankrijk) zeide, dat hij de verklaring aan zijn ï'ege- ring zou doorgeven en laten beantwoorden. Commissie van drie houdt zich met Madoera bezig De leden van de commissie van goede diensten, die gistel-middag een bijeen komst hebben gehouden, houden zich le vendig bezig met de berichten over de onverwachte houding der Nederlanders op Madoera. aldus meldt het Franse pers bureau AFP. Paul van Zeeland, die gis termiddag van een kort bezoek aan Ma kassar is teruggekeerd, is door zijn col lega's direct op de hoogte gebracht van de situatie. Enige onrust heerst in republi keinse kringen te Batavia waar men van oordeel is. dat de „vreedzame penetratie" der Nederlanders op Madoera gevolgd zou moeten worden door strenge tegenmaat regelen van de commissie van goede dien sten, willen geen soortgelijke handelingen plaats hebben in de republikeinse zónes van Java en Sumatra, „die slecht verdedigd worden door gebrekkig uitgeruste republi keinse troepen". Aneta verneemt, dat de Verenigde Sta ten er in hebben toegestemd een schip ter beschikking van de commissie van goede diensten te stellen. Er is nog niets bekend over de aankomst daarvan. Hel woord is aan..„ Kardinaal de Retz: Wie een volk om zich heen verzamelt ontroert liet altijd. (Mémoires) Bradley volgt Eisenhower op Generaal Omar Bradley is door president Truman benoemd tot opvolger van gene raal Dwight Eisenhower, chef van de ge nerale staf van hot Amerikaanse leger. Truman stelde geen datum vast voor de overneming van Eisenhowers taak door Bradley. Generaal Bradley voerde het be vel over het eerste Amerikaanse leger en het twaalfde legercorps tijdens de veld tocht in West-Europa en is thans hoofd van de afdeling voor Amerikaanse oud strijders. Generaal Eisenhower zal zijn post neer leggen, zodra hij de functie van president van de Columbia Universiteit te New York aanvaard heeft. Ondanks zijn eigen her haalde ontkenningen ten opzichte van po litieke ambities wordt hij ook nog steeds genoemd als mogelijk republikeins candi- daat voor het presidentschap. Roemeens vliegtuig verongelukt Een Praags blad deelde Vrijdag mede dat zes personen wei-den gedood en veer tien anderen gewond bij .een vliegtuig ongeluk met een toestel van de Roemeense luchtvaart maatschappij. Het toestel was onderweg van Boekarest naar Praag en is in een dichte mist verongelukt. Volgens het blad bevonden zich 19 pas sagiers en een bemanning van zes koppen aan boord. (TJ.P.) Picard stelt zijn duik uit Professor Picard, die in de loop van de eerste drie maanden van het volgende jaar in de Golf van Guinea tot twee-en-een- halve mijl diepte naar de bodem van de Oceaan zou duiken, heeft zijn tocht uitge steld. Het schip, de „Scaldis", vanwaar de diepzeeduikerklok zou afdalen, kan name lijk niet voor Maart of April weer uitge rust zijn. Daar de expeditie niet voor de periode waarin veel typhoons voorkomen ter plaatse zal kunnen zijn, zal de tocht waarschijnlijk pas na Juni 1948 aanvaard worden. De Dakota, waarmee Prinses-regentes Juliana en Prins Bernard gistermiddag om kwart over een naar Nederland zouden vertrekken, is door motorpech op het vlieg veld Northolt opgehouden. Het vliegtuig taxiede de-startbaan af, doch keerde toen terug, waarna werktuigkundigen van de Britse Koninklijke Luchtfnacht met het herstel begonnen. Prins Bernhard verliet de machine. Prinses Juliana bleef aan,boord, waar een steward haar koffie en sandwiches bracht. Het herstel van het motordefect vergde enige uren. Juist toen de Dakota startklaar was, kreeg een binnenkomend vliegtuig van een der Engelse luchtlijnen op de startbaan een lekke band, waardoor het de weg voor de Dakota versperde. Van dit nieuwe oponthoud maakten de Prinses en de Prins gebruik, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall te begroeten, die met het juist gelande vliegtuig was aangekomen. Om halfzes vertrok de Dakota met het Prinselijk Paar .naar Soesterberg, waar het toestel om kwart voor zeven aankwam. 30.000 kilo goud terug uit Duitsland Hedenmorgen is 30.000 kilo van de door de Duitsers tijdens de bezetting uit ons land geroofde goudvoorraad naar Amsterdam teruggebracht. Het bestaat voor ongeveer de helft uit gemunt goud, waaronder gou den munten uit verschillende Europese landen. In totaal vertegenwoordigt het te ruggevoerde goud een waarde van 90 mil lioen gulden. Even voordat Prinses Juliana en Prins Bernhard van het vliegveld Northolt ver trokken, arriveerde daar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall. De Prinses en de Prins onderhielden zich enige ogenblikken met de minister. De massa neemt het recht in handen tegen opkomend fascisme Van een afstand gezien, zullen de troe belen der laatste dagen in Italië, naar ik vrees, moeilijk te begrijpen zijn. Men vraagt immers niet alleen: wat gebeurt er? Doch evenzeer, en met meer recht: waarom gebeurt dit? Wie is de schuldige? En het antwoord is niet eenvoudig, wanneer men tenminste objectief wil blijven. Dat de uiterst linkse partijen zouden trachten door stakingen en relletjes de moeilijkheden der regering de Gasperi te vergroten, was te voorzien. Dat zij .daarbij gebruik zouden maken van hun sterke overmacht in het Algemeen Italiaans Vak verbond eveneens. De pogingen om het vierde kabinet-de Gasperi langs parlemen taire weg te doen vallen, zijn mislukt. De verkiezingen voor de Romeinse gemeente raad wijzen er zelfs op, dat de aanhang van de Gasperi in den lande toeneemt. Doch de linkse partijen, alle linkse partijen, achten het ongewenst, dat de verkiezingen, welke in April moeten plaats vinden, wor den voorbereid onder een strikt Christelijk- democratische regering. Een deel der linkse partijen tracht alsnog in het kabinet de Gasperi te worden opgenomen (republi keinen, Saragat-socialistenDe bedoeling der uiterst-linksen kan men afleiden uit de woorden van Togliatti: „Wij zullen op par lementair terrein strijden zolang dat mo- fascisten georganiseerd. Aan beide kanten vielen doden en gewonden. Een kleine papieren bom werd door een uit de partij gestoten ex-communist gelegd in het partij gebouw der communisten; uit wraak wer den de gebouwen der qualunquisten en vooral die van de fascistische „Movimento Sociale" geplunderd. Dan grijpt de bewe ging om zich heen. In Piëmonte plundert men (te Vercelli en elders) ook liberale partijgebouwen en krijgen de onlusten het karakter van een actie tegen de regering, tegen de Gasperi en tegen de liberale vice- president Einandi. In Napels wordt het stadhuis belegerd en de zetel der royalisti sche partij, die nergens sterker is dan juist daar, vernield. Herhaaldelijk blijkt, dat de ergste gewelddaden bedreven worden, na dat onverantwoordelijke elementen onjuis te geruchten hebben verspreid over voor vallen, die in een ander deel der stad zou den zijn gebeurd. Men schroomt evenwel daarachter bewuste misleiding door volks menners te zoeken. Dc mars naar Rome. Er gebeuren zeer zeker dingen, die elk anti-fascist ergeren, meer nog dan bevreem den. Juist in deze dagen werd bijvoorbeeld De Vecchi, de enige overlevende der ..qua- drumviri" van de ..mars op Rome" veroor deeld tot vijf jaar en tegelijk geamnesteerd gelijk is». En hu voegde eraan toe: „Er en vrijc voatcn ,e,d De rechtbanfc bestaan trouwens ook democratrsche revo- achtte niel bewe2en, dat hü een der vier hoofdorganisatoren van de „mars" en tot op het laatst toe een der meest promi nente fascisten ..in belangrijke mate had bijgedragen tot het in stand houden van het fascistische régime". Geen wonder, dat de eenvoudige man bij zulk een recht spraak zegt, dat de fascisten worden be schermd om ze op het geschikte ogenblik weer op het volk los te laten. bestaan trouwens ook democratische revo luties. Valse geruchten. Het is vrijwel onmogelijk te zeggen, hoe de relletjes ontstonden. In Sicilië werd een ondergeschikt ambtenaar van een commu nistische vakbond voor de deur van zijn ouderlijk huis doodgeschoten. Zeer waar schijnlijk was de aanslag op zijn broer ge munt en was de reden van de moord niet politiek. Uit protest werden te Milaan sta kingen en „straf-expedities" tegen neo- Onder het motto: „Een goed product voor een redelijke prijs", hebben veilingen, groot- en kleinhandelaren in groenten en fruit met goedkeuring van het directoraat van de prijzen, kilogramprijzen voor de voornaamste wintergroenten, of wel sta pelgroenten, vastgesteld. Deze prijzen gelden tot 1 Januari 1948 en worden wel licht daarna verhoogd met enig bewaar - loon. Het gevolg van deze samenwerking, die voortspruit uit particulier initiatief, is, dat de normale kwaliteiten kool, peen. uien enzovoorts tegen veel lagere prijzen in de handel zullen worden gebracht, dan thans het geval is. Dit betekent met in gang van aanstaande Maandag een aan zienlijke prijsverlaging voor de meeste dezer producten. Men hoopt minstens de helft van de kleinhandel voor dit prijzensysteem te winnen. De heer R. Mol, voorzitter van de on dervakgroep Binnenlandse Groothandel, verklaarde, dat onlangs maximum marges voor de handel in groenten en fruit wer den vastgesteld en dat het voornemen be stond maximumprijzen voor de stapel groenten in diverse sorteringen vast te stellen. In de betrokken groepen was men van oordeel, dat een vrijwillige samen werking op het gebied van prijzen een betere waarborg voor medewerking van alle zijden zou bieden. Daarom kwamen vertegenwoordigers van veilingen, groot- en kleinhandel overeen aanvoer en distri butie zo te regelen, dat een prijzenvast- stelling van overheidszijde achterwege zou kunnen blijven. Indien op de veilingen, voornamelijk in Noordholland, een der genoemde produc ten een vastgestelde prijs te boven gaat, wordt de partij uit de markt genomen en tegen deze vastgestelde pry's onder de groothandel verdeeld. De groothandel zal dus te allen tijde de kleinhandel op een zodanige wijze kunnen bedienen, dat deze niet van de gestelde prijs behoeft af te wijken. De prijzen gelden voor de beste producten, zodat mindere soorten goed koper kunnen worden. Kleinhandelaren, die niet meewerken, krijgen in dit opzet niets van de grossiers. Wat zij hier buitenom kopen, moeten zij veelal duurder betalen, dus duurder ver kopen. Witlof, spruitkool en boerenkool zijn niet in deze regeling betrokken. Met ingang van Maandag 24 November worden enkele verbruikersprijzen als volgt verhoogd: melk, pap en yoghurt met Een andere grief is dat er sedert kort weer twee openlijk erkende fascistische groepen bestaan, de „Movimento Sociale" en dc uit dc rechtse vleugel der qualunquis ten ontstane „Nationalistische partij voor sociale democratie". Dc namen zijn on schuldig, behalve dat woord „nationalis tisch", doch dc publicaties dier partijen, vol verheerlijking van het vroegere regiem, zijn het allerminst. Mussolini wordt gepre zen. niet alleen Triest, doch Fiume en Dal- matië opgeëist, ja zelfs Corsica van het trouweloze Frankrijk gevorderd en de ge allieerde volken de „bevrijders" in alle toonaarden beschimpt. Sforza, Nilti. enz. zjjn dc „hyena's, de aasgieren, die in het gevolg der vreemde heersers kwamen om het stervend Italië hel vlees van de'been deren te scheuren". Demoeratie bedreigd. Terecht protesteren alle anti-fascisten tegen deze groepen en liet is plausibel, dat de linkse partijen er bij de regering op aandringen, dat maatregelen worden ge nomen, o.a. in verband met artikel 17 van het vredesverdrag, waarbij wederoprich ting <ler fascistische partij verboden wordt. Doch dit rechtvaardigt allerminst het eigen gereid optreden der menigte tegen deze neo-fascisten. Het rechtvaardigt evenmin het optreden der typografen, die alle redac ties hebben gedwongen een door hun vak verbond aangenomen motie af te drukken, waarbij zij de journalisten wijzen op hun democratische plichten. De motie is op zich zelf prijzenswaardig, doch waar blijft de twee cent per liter, tater met 96 cent per dem^'ratie. waaneer dë"Sef van de druk- kilogram, .kaas met 35 cent voor volvettekerjj <je redactie dwingt de volledige tekst Finland tussen twee vuren De Finse premier Pekkala heeft rapport uitgebracht over de Fins-Russische onder handelingen welke onlangs te Moskou werden gehouden toen een delegatie van het Finse kabinet een bezoek aan cfe Rus sische hoofdstad bracht ter gelegenheid van de viering van de 30-ste verjaardag der Russische revolutie. De premier ver telde de parlementscommissie voor buiten landse aangelegenheden dat „slechts par ticulier" een Fins-Russisch militair ver dedigingsverdrag ter sprake is gekomen. Dc Finse onderhandelaars hebben nadruk kelijk naar voren gebracht dat Finland nooit een militaire basis voor een anti- Sovjet aanval zou worden. Zondag IC November zijn alle meelfabrieken in Nederland begonnen mei het verrichten van Zondagsarbeid ten einde het tekort te compen seren. dat ontstaan is door de staking bij de „Holland". De „Holland" hoopt binnenkort weer op volle capaciteit te werken door aanneming van nieuw personeel io vaste dienst.. De arbei ders ontvangen voor de Zondagsarbeid een toe slag van 100 pet. op het loon. en met 30 cent per kilogram voor 40 plus kaas. varkensvlees met gemiddeld 28 cent per kilo en vleeswaren met ongeveer 10 cent per kilogram. Er is een regeling getroffen op grond waarvan ds prijzen der voornaamste win tergroenten als kool, bieten, peen, uien en koolrapen met enige tientallen procenten, waarschijnlijk circa 30 procent worden verlaagd: De mogelijkheid van een prijsverla ging voor afgehaald brood wordt nog ender ogen gezien. Voorts zullen dc prijzen van de volgende levensmiddelen worden verlaagd: groentenconserven, naar gelang soort en kwaliteit, met 12 tot 25 procent; tomaten puree van 50 tot 35 cent per blikje; huis- houdjam II met 5 cent per pot, (de eerste huishoudsoort kersenjam werd kortgeleden met 17 cent verlaagd), appelstroop met 5 cent per kilogram, gort en havermout in kartonnen verpakking met 1 cent per 500 gram en met 2 cent in de papierverpakking, ontbijtkoek en biscuit met 1 cent, alle soorten banket en koekjes met ruim 10 procent, spekbokking met 1 cent per stuk, tomatensap, bessensap en appelsap met 15 a 20 procent. K.N.I.L.-CENTRUM IN NIJMEGEN GEOPEND. De minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. J. A. Jonkman heeft gisteren in de Prins Hendrikkazerne het K.N.LL.-centrum officieel geopend. Vroeger werden in de Prins Hendrik kazerne vrijwilligers gevormd voor Indië. Thans wordt ^iit centrum een doorgangs huis van beroepssoldaten en dienstplichti gen, die naar Indië gaan en vandaar terug keren naar het burgerlijk leven. dier motie af te drukken, indien zij wil. dat de courant ter perse gaat? Alle redacties, ook de meest rechtse, hebben toegegeven, met uitzondering der liberalen en der re publikeinen, wier bladen op die dag niet verschenen. De democratie, dc democratische vrij heden, in de eerste plaats het vrije woord en de vrije pers. verkeren in Italië in gevaar. De Koningin op 1 December naar Amsterdam De Kóningin is voornemens op Maandag 1 December voor een verblijf van enige tijd haar inttek te nemen in liet paleis te Amsterdam. Verwacht mag worden dat Hare Majes teit op deze datum de uitoefening van het Koninklijk Gezag zal hervatten. REGEN Verwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen en matige, tijdelijk krachtige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind. Later minder zacht. 23 November: Zon op 8 12 uur. onder 10.40 uur Maan op 15 02 uur. onder 1.45 uur 24 November: Zon op 8.13 uur, Onder 16 39 uur Maan op 15.14 uur, onder 2.59 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1