Haarlems Dagblad De nieuwe burgemeester deed zijn intrede Hels tumult in Frankrijk en in de Nationale Vergadering Om de Macht Strijdliederen en beledigingen De UNO-vergadering aanvaardt het voorgestelde deei-plan Eelle Arabische reactie Weerbericht 62e Jaargang No. 18801 Bureaux. Grote Houtstr 93. Tel. Admin 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maanclag 1 December 191? Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,—» Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b|j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem T N FRANKRIJK is een strijd om de macht ontbrand, waarin communisten en Gaul listen tegenover elkaar staan en de met liberaal-democratische bevoegdheden be klede regering der middenpartijen de groot ste moeite heeft, haar gezag te handhaven om de nog zo jonge Vierde Republiek voor ineenstorting te behoeden. Aan beide zijden wordt zij bedreigd door dictatuur: van uiterst-links door de dictatuur van een volksgroep, een minderheid, die kennelijk zwaar beïnvloed wordt door Sovjet-Rus land, waar men zulle bewind alleen heeft kunnen handhaven door het in de persoon van één man, Josef St*lin, te concentreren;, van rechts door een ambitieuse generaal, geladen met ouderwetse opvattingen om trent de roem en glorie van zijn vader land. De generaal heeft zich nooit als dictator aangekondigd, maar zijn woorden Sfeer van openhartigheid en vertrouwen bij de installatie-plechtigheid en methoden van propaganda laten nan- I h„ burgemeesterlo7e tijdperk van welijks ruimte voor twijfel. Frankrijks 3 K voor bewogen historie kent trouwens een spre kend voorbeeld in de korte geschiedenis van de Tweede Republiek (1848-1851). Het is bijna een eeuw geleden dat prins Louis Napoleon Bonaparte, neef van de Grote Keizer, zich tot president liet kiezen en de eed van trouw aan de grondwèt der republiek aflegde. Op 2 December 1851 deed hij een staatsgreep en liet zijn poli tieke tegenstanders gevangen zetten. Bin nen het jaar was hij keizer Napoleon III. Een nieuwe dictatuur, die ditmaal achttien jaar zou duren, was aangevangen. Derge lijke gebeurtenissen in zijn moderne ge schiedenis vergeet een volk niet, te minder als zij geleid hebben tot de ruïne, waarin iedere dictatuur onvermijdelijk schijnt te moeien eindigen. De meerderheid van het Franse volk wenst zeker geen dictatuur; zij is er fel tegen gekant evenals de grote meerderheid van ons volk. Maar het Franse volk, on danks zijn hoge peil van beschaving en intelligentie, is in zijn weerstandsvermogen verzwakt en daarom ziet de democratie van het Westen met ongerustheid de nieuwe beproevingen, waaraan het is blootgesteld. Als men Frankrijks verzwakking in korte woorden zou willen omschrijven, zou moe ten worden gezegd dat zijn zelfbewustzijn en zelfvertrouwen zijn ondermijnd. Een Nederlander kan zich die toestand voor stellen sinds de inzinking, die ons volk na de bezettingstijd heeft beleefd. Maar het heeft zich grotendeels daaraan ontworsteld: één dergelijke ervaring was bij lange na niet genoeg om zijn veerkracht te verlam men. Bij de Fransen waren het daaren tegen herhaalde hevige schokken en. ook nog andere -factoren, die zich hebben doen gelden: het. meest wellicht zijn vervreem ding van de godsdienst, die een leegte heeft geschapen waarin ook de verschillende republikeinse régimes slechts weifelend en onzeker, met talloze wisselingen in het bewind, het volk hebben kunnen besturen. Toch zijn ook de Fransen fn meerder heid trouw gebleven aan de beginselen der Westerse democratie, die een liberale demo cratie is omdat zij grote volksvrijheden vooropstelt: vrijheid van menings-uiting, van Pers en vergadering, vrijheid van godsdienst, vrijheid om het wetgevend lichaam zelf onbelemmerd te kiezen en het periodiek te vernieuwen. Toen Winston Churchill ons land bezocht getuigde hij bij herhaling van zijn onwrikbaar geloof in „liw.eral democracy" en het verwonderde sommigen omdat hij immers een conserv tief is. Maar die mensen waren de ruime betekenis van het woord liberaal, dat vrij heidlievendheid betekent, vergeten; zi beperkten het tot het program en dan feitelijk nog maar tot een deel van het program van een bestaande politieke partij. Dat deed Churchill niet, ofschoon ook in zijn land een liberale partij bestaat. De Russen hebben ons meermalen doen weten dat zij hun régime als de ware democratie beschouwen, omdat volgens hen het volk de macht uitoefent. Wij kun nen dat niet aanvaarden, want in de Sovjet-Unie met haar dictatuur en geheime politie is het volk verstoken van de vrij heden, die de volken van het Westen als absolute levensvoorwaarden beschouwen. Als men ze lang en ongestoord ervaren heeft, zoals dat met ons volk het geval was geweest toen het in 1940 er tijdelijk van beroofd werd. blijkt bij sommigen het besef van de kostbaarheid dier vrijheden te ver vagen. Dat verzwakt dan de democratie. De periode 1940-1945 heeft de meesten duidelijk gemaakt, wal het verlies dei- vrijheden betekende. Want dat was de dictatuur. Niet slechts de dictatuur van Hitler, nlaar de dictatuur als zodanig. Zij treedt overal en altijd met dergelijke methoden op. Er kunnen détail-verschillen zijn, maar meer niet. Want haar wezen is dwang en haar middel geweld. Zonder dat kan zij zich niet staande houden. - Het kan u niettemin ook nu nog over komen dat u mensen ontmoet, die. een voorkeur voor „de sterke man" m.a.w. de dictator tot uiting brengen. Dat zijn moedeloze mensen. Zich gedwee te onder werpen, zelfs alleen maar in gedachten, aan een dictatuur betekent: het opgeven. Waarom geven zij op? De democratie is zo moeilijk. Er gebeurt zoveel in, dat anders zou moeten. Ja, maar het antwoord is dui delijk. Het antwoord is: streef dan naar verbetering en niet naar een régime, dat oneindig groter misstanden brengt en ons van onze volksvrijheden zou beroven. Het is waar dat de toepassing der vrije democratie moeilijk is. Men moet er voort durend aan werken, er voortdurend aan trachten te verbeteren. Men moet zich, als men de openbare zaak op enigerlei wijze wil dienen niet alleen in openbare be sturen. maar ook in verenigingen, die im mers ook alle op deze leest geschoeid zijn veel tegenspraak van anderen getroosten. Vaak is lang overleg nodig om tot een resultaat te komen. Dikwijls moet men en-aren. als men juist meent de wijsheid in pacht te hebben, dat tegenovergesteld inzicht overwint. En het duurt dan wel eens een lijd eer men tot de ontdekking komt, dat dat toch eigenlijk beter blijkt te zijn. Ja. het is moeilijk. Het is soms erg vermoeiend ook. Maar acht u het kwaad of ongezond, ons te vermoeien? Neen. En het doel is het waard, omdat het volk dat deze noeste arbeid opgeeft geen andere oplossing rest dan de dictatuur, die dwang en geweld is en dus onaanvaardbaar. üe hoop op de Fransen geef ik niet op. Onlangs heb ik een woord van een groot intellect uit htm historie aangehaald. Ik zal het opnieuw doen. Het ontppert mij telkens als ik eraan denk. Het luidt: „Ik ben het volmaakt met u oneens, maar ik ben bereid te strijden lot mijn dood voor uw recht, om het te zeggen". Deze bereid heid is ook een macht in de wereld. Een macht, die nooit zal vergaan. It. P. Toen hedenmiddag even voor twee uur de auto, waarin mr. P. O. F. M. Cremers mot zijn echtgenote, mevr. Cremers-de Bruyn, zijn bejaarde moeder mevr. Cre- mers-van Nispen tot Sevenaer en vier van zijn kinderen met hun geleidster gezeten waren, voor de Pandpoort van het Haar lemse stadhuis arriveerde, was daarmee de Spaarnestad bijna ten einde. De loco-burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk, wachtte het gezelschap aan de Pandpoort op en leidde het, nadat zijn dochtertje mevr. Cremers bloemen had overhandigd, naar de gang naast de raads zaal. Hier geleidde mr. Th. A. Wesstra, de moeder van de burgemeester en de kinde ren naar hun plaatsen en de heer Geluk ging zijn opvolger en diens echtgenote voor naar de anti-chambre, waar de wethouders hen begroetten. Om vijf minuten over twee nam het College zijn plaatsen in de raadszaal in en stelde de voorzitter het enige punt van de agenda aan de orde: de installatie van mr. P. O. F. M. Cremers tot burge meester van de stad. Hij verzocht daartoe de secretaris voorlezing te doen van het Koninklijk Besluit, waarbij de heer Cre mers benoemd was en van de brief, waarin de Commissaris der Koningin kennis gaf van de beëdiging van de nieuwe magistraat. Vervolgens werden het oudste en jongste raadslid, de heren H. J. L. Klein Schip horst en drs. J. J. Voogd, tot leden van de commissie benoemd die tezamen met de secretaris mr. Cremers de vergadering zou binnenleiden. Vervolgens sprak de heer Geluk mr. Cremers toe. Hij herinnerde agn de span ning en het ongeduld, waarmee Haarlem op de benoeming van de nieuwe functio naris heeft gewacht en ging verder: „Ik kan echter niet onvermeld laten het zou onoprecht zijn het niet uit te spre ken dat het aanvankelijk gerucht van uw benoeming, dat uiteindelijk door de feiten is bevestigd, teleurstelling, ja zelfs misnoegen heeft gewekt in brede krin gen van de Haarlemse bevolking van zeer uiteenlopende richtingen. Deze teleurstel ling en de bezwaren, die tegen deze be noeming bestaan, gelden niet de persoon of de bekwaamheid van de nieuwe burge corps, waarbij hij in het bijzonder de grote kennis van zaken en het heldere oordeel van de gemeentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra roemde, die hij tevens dankte voor de grote steun, die deze hem tijdens de zware taak van de waarneming gebo den had. De loco-burgemeester wenste mr. Cre mers kracht toe om zijn schone, doch dik wijls moeilijke taak te volbrengen. Hierin zult Gij aldus de heer Geluk zeker een steun vinden in Uw echtgenote. Spre ker wenste de moeder van mevr. Cremers, die door een noodlottig ongeval de instal latie van haar schoonzoon - niet kon bijwonen, een spoedig herstel toe. Vervolgens hing hij mr. Cremers het teken van zijn waardigheid, de ambtsketen, om en overhandigde hem de voorzitters hamer. (Zie verder pagina J) Het woord is aan.... Edward Stettinius: Wy kunnen alleen streven naar een algemeen welzijn, jiaar een wereldvrede, maar noch God noch de mense7i zul len het ons vergeven, als wij het geloof missen dat het ons mogelijk maakt, aldus te stre ven. Als een huwelijkscadeau aan het Engelse prinselijke paar schonk de Zicitserse rege ring aan twintig Engelse bleekneusjesde gelegenheid tot een vacantie in de Zwit serse bergen. - De kinderen, die dezer dagen van het Engelse vliegveld Northolt vertrokken, zullen een maand in Lausanne mogen doorbrengen. Deel van Anti-stakingswet aangenomen Het voorbije weekeinde heeft in Frankrijk het hoogtepunt van rumoer en wanorde gebracht en zeker was dat het geval in de Nationale Vergadering, die meer dan veertig uren achtereen bij elkaar was. Deze zitting zal in de parlementaire geschie denis moeten worden opgetekend als de luidruchtigste en meest verwarde bijeen komst, die ooit een volksvertegenwoordiging heeft beleefd. Strijdliederen, ge schreeuwd door de communistische fractie, wisselden af met de Marseillaise, ten beste gegeven door de rechterzijde. Daartussen door vlogen de scheldpartijen en verwensingen over en weer. De premier, Schuman, hoorde zich de meest grove beledigingen toevoegen en hijzei' verweet de communisten op de man af, dat zij buitenlandse onruststokers in het land smokkelden, lules Moch, de minister van Binnenlandse Zaken, die in deze zitting een drastische anti-stakingswet voorlegde, die voor 'n deel aanvaard werd, moest een stortvloed van scheldwoorden in ontvangst nemen toen hij uitgesproken was. En elders in Frankrijk was het rumoer navenant. Er werden honderden personen gearresteerd en hevige gevechten geleverd tussen stakers en politie. Intussen zijn de onderhandelingen tussen regering en vakverbond opnieuw mislukt. C.G.T. heeft de zes millioen leden verzocht de stakingsactie voort te zetten, i De regering heeft bekend gemaakt, dat I gedurende de laatste 48 uur 324 saboteurs gearresteerd zijn en zij voegde er aan toe, i dat enkelen van hen tot legers van vreem- de mogendheden behoorden, Jules Moch Schuman zeide in zijn commentaar op de verklaarde voorts, dat in het Noordelijke meester, dit wil ik met nadruk voorop- voorgestelde anti-stakmgswet, dat deze de mjjngebicd „mijnwerkerscommando's" in stellen, het bezwaar geldt slechts de rich- regering de noodzakelijke wettelijke wa- vrachtauto's "rondreden, die zich ten doel ting, waartoe de nieuwe burgemeester be- pens moet verschaffen tegen hetgeen hij steiden te saboteren waarbij zij soms ge- hoort. noemde ,.de nieuwe practijken van sabo- bruit maaklen van Duitse krÜESsevance- Wij zijn van mening, dat in het algemeen teurs en van hen, die inbreuk maken op de nen bij benoemingen de capaciteiten en de ge- vrijheid van arbeid" De Partjse politie heeft het nummer van schiktheid van een gegadigde de belang- Herhaaldelijk onderbroken door woeden- het communistische blad „Ce Soir". dat een rijkste factoren zijn en daarbij de politieke de kreten van de zijde der communisten, of godsdienstige richting geen rol mag zeide Schuman: „Het is uw schuld, dat wij spelen. Een uitzondering daarop vormt in gedwongen worden deze maatregelen te het bijzonder wel de benoeming van een i nemen. Wij moeten ons wapenen tegen alle burgemeester. In verband met diens bij zondere bevoegdheden ten aanzien van het openbaar leven is het gewenst, dat er harmonie bestaat tussen zijn opvattingen en die van de meerderheid der bevolking. Naar de mening vaii zeer velen is daarmee bij uw benoeming niet voldoende rekening gehouden". De heer Geluk verzekerde echter nog- illegale machten". In het. wetsvoorstel zijn ook maatregelen tot het vergroten der politiemacht vervat. Na de korte rede van Schuman ontstond er een heftige woordenwisseling tussen de communistische en niet-communistische leden der vergadering. Een communist riep: „U dorst naar bloed". Schuman antwoordde met stemverheffing: „Onder de ophitsers maals, dat dit alles geheel los staat van de en onruststokers bevindt zich een aantal persoon van de benoemde en dat zowel de vreemdelingen, die door u (communisten) wethouders als de raad hem met vol ver- in het land zijn gebracht. Wij zullen on trouwen zouden tegemoet treden. „Onder barmhartig tegen hen optreden." deze omstandigheden zal het voor U wel- Het aanvaarde deel der anti-stakingswet licht geen gemakkelijke, maar misschien 1 geeft de regering bevoegdheid tot het op een des te aantrekkelijker opgave zijn, te roepen van 80.000 reservisten. In het nog trachten het vertrouwen van de Haarlemse niet aangenomen deel der nieuwe wet wordt bevolking in haar geheel te winnen". i bepaald, dat personen, die de staking steu- De heer Geluk schetste vervolgens de nen en medewerking verlenen aan ophit- historische, culturele en sociale aspecten i sing, obstructie van de arbeidsvrijheid, het van de Spaarnestad en van hen. die daarin schrijven van persartikelen of op enigerlei wonen. Hij memoreerde, dat de verschil-1 wijze het posten bevorderen en propaganda lende schakeringen van het stedelijk levengeschriften verspreiden, welke tot staking. niet geringe mate gestimuleerd werd door de heer Reinaïda, die de gave had door zijn actief voorbeeld de burgers aan te moedigen in hun offervaardigheid en dienstvaardigheid aan de gemeenschap. Spreker sprak de verwachting uit, dat onder de heer Cremers de teamgeest in de bestuurscolleges zou voortbestaan en gaf de» verzekering, dat mr. Cremers kon re kenen op de medewerking en steun van een uitstekend en bekwaam ambtenaren actie of tegenstand tegen de regering aan zetten, gevangenisstraf en boetes kunnen krijgen. 212 communistische amendementen waren tevoren en bloc verworpen. Bénoit-Franchon, communistisch secre taris-generaal van de C.G.T. heeft vanmor gen medegedeeld, dat de onderhandelingen tussen de C.G.T. en de regering zijn afge broken. De centrale stakingscommissie van de Om de Amsterdamse watervoorziening te verbeteren, wordt er een nieuw buizen stelsel gelegd, dat begint by Leiduin en onder andere door het Spaarne in Haarlem loopt. Hiertoe moest het Spaarne ter plaatse zes meter worden uitgediept, hetgeen een moeilijk karwei bleek te zijn, daar de geul steeds dichtslibde. Men is er niette min in geslaagd na Zondag en de afgelopen nacht te hebben doorgewerkt het bagger- werk klaar te krijgen en de buizen le laten zinken. Zo kon vanochtend om zes uur ook het scheepvaartverkeer weer vrij gegeven worden. - Men ziet op de foto de twee pijpen van 108 meter in afwachting van hun ,flnderduiken"t speciale editie had verzorgd onder de kop „de republiek is in gevaar", in beslag ge nomen. Een speciale editie van het communisti sche ochtendblad „l'Humanité", werd even eens in beslag genomen. Gevechten. In verschillende delen van Parijs kwam het gisteren tot gevechten tussen stakers en politie. In Montmartre trachtten 50 sta kers een telefoonkantoor te bezetten. Na anderhalf uur slaagde de politie er echter in hen uit het gebouw te verdrijven. In het kantoor vond de politie twee agenten, die door de stakers waren ontvoerd. In een ander deel van de stad ontruimde de politie twee isolatoren! abri eken. De stakers boden hevig weerstand en wierpen straatsterïeïi en stukken brandend hout naar de agenten. Te Etienne, een mijnwerkersstad in Mid den-Frankrijk, is, naar de politie meldt, gebruik gemaakt van troepen, die voorzien waren van traangasbommen en in tanks arriveerden, om de menigte uiteen- te drij ven, die het stadhuis poogde binnen te dringen. De Parijse metro is vandaag geheel stop gezet wegens gebrek aan electriciteit, ver oorzaakt door de stakingen. Eredoctoraat van Leuven voor H.M. de Koningin De bul wordt 15 December Amsterdam aangeboden in De aanbieding van het eredoctoraat van de rechtsfaculteit der Leuvense universiteit aan Koningin Wilhelmina zal op 15 De cember om half twaalf in het Koninklijk Paleis te Amsterdam geschieden. Mgr. Van Waeyenbergh, de rector magnificus van de universiteit te Leuven en prof. Collin, deken der rechtsfaculteit zullen Hare Majesteit toespreken. De bul zal daarna aan de Koningin worden overhandigd, die vervolgens een korte toespraak zal hou den. IJmuider vloot ligt binnen Nadat de E.V.C. Vrijdag bericht had ge kregen dat zij niet gekend zou worden in de onderhandelingen over een eventueel nieuwe arbeidscontract is Zaterdag door het bü de E.V C. aangesloten vissersperso- neel besloten niet uit te varen. Hedenmorgen om elf uur kwamen zowel de Centrale Bond van Transportarbeiders als de E.V.C. bijeen om de zaak te bespre ken. Er is ook vanmorgen geen enkele boot uitgegaan. BESPREKING OVER PARTIJ-VORMING Het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid en het bestuur van het „Comité tot voorbereiding van de oprichting van een democratische volkspartij" hebben hun goedkeuring gehecht aan het resultaat van de besprekingen tussen de delegaties uit beide besturen. >e voorstellen zullen thans worden voorgelegd aan de partijraad van de Partij van de Vrijheid, welke op 13 December zal bijeenkomen. Het bestuur van het Comité- Oud zal de voorstellen voorleggen aan de vergadering van het volledig comité, dat eveneens op 13 December zal vergaderen. Drie doden bij vliegtuig ongeluk in Seattle Een D.C.-4 van de „Alaska-Airlines" is door een verkeerde manoeuvre bij de lan ding op het vliegveld te Seattle neergestort en in brand geraakt. Drie personen kwamen om het leven, de overige 24 inzittenden werden in een zie kenhuis opgenomen. Het arbeidscontract in het bloembollenvak De werkgevers in het bloembollenvak hebben het collectief contract met de werknemers tegen één Maart 1948 opge zegd. Het is nog niet bekend, wanneer de onderhandelingen over een nieuwe over eenkomst zullen beginnen. Muizen peuzelden gemeentebegroting op In Helllendoom hadden de gemeente- ambtenaren wekenlang gewerkt om de gemeentebegroting voor 1948 op papier te zetten. Vrijdag was men met het om- vangrijke werk gereed en het concept werd opgeborgen in een lade van een schrijfbureau op de secretarie. Des nachts vonden echter de muizen, die in grote getale het vervallen raadhuis be- volken, de weg naar de bxireaulade en peuzelden een groot gedeelte van de begroting op. Dc ambtenaren zullen nu opnieuw aan de slag moeten gaan. Naar verluidt zal er op de nieuwe begroting nog een post bijkomen voor de aanstel- ling van een officiële gemeentekat. Vorrink voor een breuk tussen Oost en West-Europa De Nederlandse afgevaardigde op de Internationale socialistische conferentie te Antwerpen, de heer K. Vorrink heeft aangedrongen op breuk tussen de socialis ten van de Oost-Europese landen en die der West-Europese landen. Hij verklaarde, dat het nutteloos is te trachten overeen stemming te bereiken met delegaties, die geen vrije vertegenwoordigers zijn, doch „geterroriseerd werden door de communis ten en aan hen onderworpen waren". Hij meende, dat het beter was door te gaan met de duidelijk omschreven politiek der Westerse socialisten die gebaseerd is op het plan-Marshall en de oppositie tegen de communisten. In tegenstelling tot de mening van de heer Vorrink stonden de afgevaardigden der Oost-Europese landen samenwerking met de communisten en oppositie tegen het plan-Marshall voor. De Britse Labour- partij bevond zich tussen de twee uiterste meningen in en verdedigde het standpunt, dat het plan-Marshall zeer wel te ver enigen is met een opbouwende socialistische politiek en een maximale inspanning ver eist om de eenheid van Europa te hand haven. De contactcommissie wordt delegatie Naar ANP meldt is heden een ministe rieel besluit te verwachten waarbij de de legatie wordt aangewezen, die met de com missie voor goede diensten de politieke besprekingen zal voeren teneinde te komen tot een oplossing van het conflict met de Indonesische republiek. Deze delegatie zal bestaan uit dezelfde leden, die thans zit ting hebben in de Nederlandse contact commissie. Minister Neher, die heden naar Indonesië vertrekt, heeft mede de opdracht naast de landvoogd met de commissie voor goede diensten en de delegatie, waar no dig, overleg te plegen. Ook Aneta deelt thans mede, dat de le den van de contactcommissie, te weten de heren van Vredenburgh, Abdoelkadir Widjojoatmodjo Dzoelkarnain en Soumokil zullen optreden als vertegenwoordigers van het koninkrijk bij de komende bespre kingen op het Amerikaanse schip de „Renville". Communiqué. Zaterdagavond heeft de commissie van goede diensten een communiqué uitgege ven, waarin in zeven punten een pro gramma wordt gegeven van de werkwijze, welke bij de behandeling van de verzoe ken om een onderzoek in te stellen naar de beweerde inbreuken op de bestands resolutie, zal worden gevolgd. PALESTINA '5 LOT BESLIST De Algemene Vergadering der Verenigde Volken heeft het verdelingsplan voor Palestina, nadat op voorstel van Frankrijk de stemming vierentwintig uur was uitge steld, aangenomen met drie-en-dertig stemmen voor, dertien tegen en negen onthoudingen. Volgens het verdelingsplan, dat thans aanvaard is, wordt Palestina verdeeld in een Joodse en een Arabische staat. Jeruzalem blijft internationaal gebied. De algemene vergadering der UNO zal een commissie aanwijzen, die Palestina bestuurt, als de Engelsen terugtrekken en de twee staten nog niet onafhankelijk zijn. Tegen 1 Augustus 1948 zullen de Engelsen uit Palestina verdwenen zijn. De volgende landen stemden vóór Australië, België. Bolivia, Br; .ilië, Wit- Rusland, Canada, Costa Rifta, Tsjechoslo- wakije, Denemarken. Dominicaanse Re publiek, Equador, Frankrijk, Guatemala, Haiti, IJsland, Liberia, Luxemburg, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Nicaragua. Noor wegen, Pauama. Paraguay, Peru. de Phi- lippijnen, Polen, Zweden, de Oekraine, Zuid-Afrika, Uruguay, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Venezuela. Onverwacht was het vóór stemmen van Frankrijk, Haiti, Liberia en de Philippijnen. Tegenstemmers waren: Afghanistan, Cuba, Egypte, Griekenland, India, Irak, Njemen, Libanon. Pakistan, Perzië, Saoedi- Arabië. Syrië en Turkije. Argentinië. Chili. China, Columbia, San Salvador. Ethiopië. Mexico. Groot-Brittan- nië en Joego-Slavië onthielden zich van stemming. De Siamese delegatie was niet aanwezig. Binnen enkele uren nadat de beslissing van de UNO inzake Palestina bekend werd, werden in Palestina zes Joden door Ara bieren gedood. In de Arabische landen van het Midden-Oosten steeg de spanning bij het uur. Te Cairo verklaarde Abdel Rahman Azzam Pasja, de secretaris-gene raal van de zeven landen omvattende Arabische Liga. dat het verdeelplan het Nabije Oosten in vuur en vlam zal zetten. De premier van de Libanon, Riad El Solh Bey, die thans te Bagdad vertoeft, sprak van een geheim besluit van de Arabische Liga, volgens hetwelk de legers van Syrië en de Libanon onmiddellijk tot actie zou den overgaan. Te Cairo en Alexandrië werden door studenten demonstraties ge houden. In de centrale gevangenis te Acre vielen de Arabische gevangenen tijdens het ..luchten" hun Joodse lotgenoten aan. De bewakers kwamen tussenbeide en aan Arabische zijde vielen gewonden. Er zijn polïtieversterkïngen naar de gevangenis gezonden, terwijl ook militairen een oogje in het zeil houden. Te Jeruzalem mochten de Britse troepen, die geen dienst hadden de kazernes niet verlaten. De premier van Irak. Salih Djaboer, voorspelde een ongelofelijk bloedbad. Het Irakse kabinet heeft gedurende drie uur vergaderd en, naar verluidt, de onmiddel lijke tenuitvoerlegging van de op dc Ara bische conferentie te Bloedan genomen be sluiten besproken, alsmede de samenwer king tussen de staten van de Arabische Liga. Het Arabische Hoge Comité in Palestina heeft Zondag de gehele dag vergaderd. Aan het slot van de bijeenkomst werd een re solutie aangenomen, waarin het besluit van de UNO inzake Palestina wordt verworpen en een algemene staking van drie dagen in het gehele land wordt bevolen. De staking zal Dinsdag beginnen. Voorts wordt een volledige boycot van alle Joden bevolen. Arabieren, die met Joden omgaan, zullen als verraders worden beschouwd. Amerikaanse troepen blijven voorlopig in Italië Het te Rome verschijnende blad -v.Daily American" verklaart van een woordvoer der van het Amerikaanse leger in Italië te hebben vernomen, dat de ontruiming van Italië door de Amerikaanse troepen voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld. Deze woerdvoerder zou hebben verklaard, dat dit bevel als een verrassing komt, daar de troepen Italië Woensdag zouden verlaten en alles reeds voor het vertrek gereed is. Naar Reuter meldt, heeft een woord voerder van het Amerikaanse leger in Italië verklaard, dat het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Italië, dat op Woensdag was vastgesteld, wegens trans portmoeilijkheden enkele dagen is uitge steld. DEPRESSIES IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwakke wind met hier en daar nevel of mist en op vele plaat sen lichte vorst. Later geleidelijk aanwakkerende wind uit Oostelijke r.vhtingen Toenemende bewolking met voornamelijk in hei Zuiden van het land tijdelijk enige sneeuw of regen Temperatuur om het vriespunt. 2 December: Zon op 8.26 uur. onder 16.32 uur Maan op 20.49 uur. onder 12.52 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1