Haarlems Dagblad Kentering in Engeland Communistische operette in zaal der Nationale vergadering Prins' Bernhardkapel nam afscheid van Prinselijk Paar in Soestdijk Jeveel formalisme en bureaucratie, te kort aan initiatief en durf" H.M. de Koningin in de hoofdstad 62e Jaargang No. 18802 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel Admln 10724, 14825. Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132 Dlnstlag 2 DccomBer 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdaffea. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,— Franco per post 4.50 Postgiro 273107 Advert-tarleven op aanvraag bQ de Administrate Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TVTA DE- GROTE. VERLIEZEN, die de 1 Labour Party bij de onlangs gehouden Engelse gemeenteraadsverkiezingen geleden heeft, blijkt een zekere kentering te zijn ingetreden. Want het succes der Conserva tieven is niet bevestigd bij sindsdien ge houden tussentijdse verkiezingen voor het parlement. Het zou bevestigd zijn, als zij daarbij een zetel van Labour terug hadden kunnen winnen. Zowel in het district Gravesend als in het Schotse district East Edinburgh is hun dat evenwel niet gelukt. Te Gravesend was de Conservatieve can- didaat Taylor zeer optimistisch over zijn kansen, maar hij kwam niet verder dan een nederlaag met matig verschil. Zijn voorganger had het met een achterstand van 9000 stemmen afgelegd. Hij werd door de Labour-candidaat Sir Richard Asland met 1500 stemmen verschil verslagen. In East Edinburgh haalden de Conser vatieven ook meer stemmen dan de vorige maal en daalde Labour's meerderheid, maar zij bleef daar aanzienlijk. De Labour- candidaat John Wheatley had nu een meer derheid van 5416 stemmen over.de Conser vatief D. Matthews, nadat de vorige maal Labour's meerderheid 5817 had bedragen. Er i$ dus maar een klein verschil met het vorige resultaat. Een derde tussentijdse verkiezing heeft plaats gehad in een vanouds onwrikbaar conservatieve district: Howdenshire. Hier werd opnieuw een Conservatief gekozen en de reeds grote meerderheid werd nog ver groot. Odey (Cons.) behaalde 23.344 stem men tegen Neville (Lab.) 9298 en J. E. .Wilson (Lib.) 3819. De conservatieve meer derheid op nummer twee bedroeg 14046 stemmen; in 1945 wa§ zij bijna vierduizend stemmen kleiner. Dit is dus een prettiger resultaat voor Churchill's partij, maar veel betekenis heeft het nog niet. De voor naamste overweging is, dat zij er nog steeds niet in geslaagd is bij een tussentijdse ver kiezing een zetel aan Labour te ontrukken. En er zijn sinds de algemene verkiezingen van 1945, waarbij Labour de meerderheid in het Lagerhuis behaalde en aan het be wind kwam, al tweeëntwintig Labour- zetels in het geding gebracht. Het dagblad der partij, de Daily Herald, beroept er zich op dal het behoud van alle betwiste zetels ener regeringspartij in twee jaar en drie maanden tijds een prestatie vertegenwoor digt, die sinds zeventig jaar niet is ge ëvenaard. Natuurlijk "begeleidt de Herald de ver- kiezings-resultaten metfliet nodige bazuin geschal en maakt zij er zoveel mogelijk politieke propaganda mee. En zeker is het merkwaardig, dat na ruim twee jaar be wind een regering nog steeds haar meer derheid in het parlement ongedeerd heelt weten te houden, al slinken haar stemmen- aantallen wel wat. De ervaring leert im mers, dat iedere regeringspartij tijdens haar bewind, veren moet laten en soms gaat het in onmiskenbaar tempo naar een ommekeer bij de volgende algemene ver kiezingen. De uitslag van de onlangs ge houden gemeenteraadsverkiezingen scheen aan te duiden dat het keerpunt voor Labour was gekomen. Het is verwonderlijk dat zo spoedig volgende tussentijdse verkiezingen voor het parlement daar weer mee in strijd •zijn en men dus van een nieuwe kentering moet spreken. Betrof het alleen Gravesend (een Engels arbeidersdistrict dicht bij de Theemsmond) dan -zou men het aan de bijzondere activiteit van een plaatselijke arbeidersorganisatie kunnen toeschrijven. Maar nu hetzelfde verschijnsel zioh in een Schots district, dat geen typisch arbeiders- centrum is, heeft voorgedaan, kan dat mo- 1 tief "moeilijk meer naar voren worden gebracht. Wel geldt tenslotte de overweging, dat m.en verkiezingsresultaten allerminst als 'wiskundige zekerheden kan beschouwen. Het zijn geen doorslaande bewijzen. Allerlei grillige invloeden doen er zich bij gelden en daarbij zijn bij het districtenstelsel de persoonlijke factoren1 niet de minst belangrijke. De candidaten houden een wekenlange campagne, waarbij zij zich aan alle kiezers in het district vertonen en een groot deel van hen toespreken. De persoon lijke sympathie, die de candidaat wekt in de mate van zijn welsprekendheid en slag vaardigheid en tenslotte ook in zijn uiter lijk denk aan de kiezer essen is van niet geringe invloed. Het is overigens bekend dat de Engelse kiezers vrij mat en lusteloos zijn -en noch voor de regeringspartij,- noch voor de oppo sitie grote geestdrift tonen. Dat is ook wel gebleken uit de matige opkomst bij de laatste twee tussentijdse verkiezingen: in East Edinburgh brachten nog geen 65 van de kiezers hun stem uit; in Howden shire 67 Zódat eigenlijk deze nieuwe kentering in cijfers toch weer met zekere reserve moet worden vastgesteld. Er zijn nog meer tussentijdse verkie zingen op til. R. P. Nederlandse verliezen in Indonesië Het Nederlandse communiqué maakte vandaag'bekend, dat het aantal verliezen van 4 Augustus tot 18 November in totaal 1186 bedraagt, gespecifiëerd als volgt: 294 doden. 868 gewonden en 24 vermisten. Verder wordt gezegd, dat gisteren vier Nederlanders werden - gewond tengevolge van Republikeinse sluipschuttersactie te gen Nederlandse patrouilleposten. Dertigduizend textielpunten van handelaar gestolen Inbrekers hebben zich toegang weten te verschaffen tot de woning van een textiel handelaar te Vorden. Niet minder dan 30.000 textielpunten in coupures en losse punten werden ontvreemd uit een bureau. Bovendien werden de distributiebescheiden van de gezinsleden, een partijtje textiel- goed en een fiets meegenomen. Toen de diefstal werd ontdekt heerste er een vol ledige chaos in de woning; Kasten en laden waren opengebroken, de telefoonleiding was doorgesneden en de winkellade gefor ceerd. Zelfs hadden de inbrekers dë bier en sigarenvoorraad duchtig aangesproken. OP TWEEDE KERSTDAG VLEES IN RESTAURANTS. Van overheidsweg^ is voor Tweede Kerstdag ontheffing verleend van de be- y schikking inzake vleesloze dagen. Op 26 December mag dus in restaurants en der gelijke inrichtingen vlees worden ver- Strekt. FRANSE SLAG" DUURT VOORT Vechtpartij in de Senaat, nog geen accoord tussen CGT en regering In de toch al onrustige Franse Nationale Vergadering werden de gemoederen Maan dagavond nog meer verhit, toen voorzitter Ilerriot een disciplinaire maatregel tegen een communistische afgevaardigde, Raoul Calas, nam. Calas had tijdens het debat verklaard dat het leger moest weigeren orders te gehoorzamen, „die tegen het volk gericht" waren. De voorzitter Herriot zeide dat Calas' uitlating „een oproep tot mui terij" was en bij stemming besloot de ver gadering Calas tijdelijk van de bijeenkom sten uit te sluiten. Calas weigerde de vergadering te ver laten en is na de daarop gevolgde schor sing van de vergadering tot vijf uur Dins dagmorgen op zijn zetel blijven zitten. Een 'aantal collega's hield hem de gehele nacht gezelschap. Alle uitgangen van het gebouw, op een na, waren gesloten en werden be waakt door leden van de republikeinse garde, gewapend met bajonetten, en politie manschappen. Meer dan honderd verslag gevers hielden ook de gehele nacht de wacht in het gebouw. Met het verstrijken der uren verdween de spanning uit de at mosfeer en werd men meer en meer ge neigd de zaak als een grap te gaan be schouwen. Ernst. De regering nam de kwestie echter zeer ernstig op. Herriot aarzelde aanvankelijk geweld te gebruiken. Tenslotte echter, n? ontvangst van een resolutie van de Gaul listische afgevaardigden waarin er op aangedrongen werd het besluit van de ver gadering tenuitvoer te leggen, gaf hij order het gebouw te ontruimen. Een -af deling ongewapende leden van de republi keinse garde, onder leiding van kolonel Maurice Marquond, kreeg opdracht de order uit te voeren. De kolonel deed de ronde door alle vertrekken van het ge bouw en verzocht alle aanwezige afgevaar digden te vertrekken. Tenslotte betrad hij met zijn afdeling de vergaderzaal en som meerde, tot driemaal toe, volgens de v.oor- schriften, de daar aanwezigen de zaal te verlaten, waarna hij, vergezeld van twee garde-leden, naar Calas toe ging, hem be groette en hem verzocht met hem het gebouw uit te gaan. Calas antwoordde: „Ik weiger ingevolge een ongrondwettelijke en tegen de régels indruisende beslissing heen te gaan. Ik vertegenwoordig tweeduizend kiezers. Doe uw plicht, kolonel. Ik doe de mijne". Daarop namen de twee garde leden deafgevaardigde hoffelijk bij de armen en' Calas ging mee, gevolgd door zijn collega's. Bij het verlaten van het ggbouw tussen een- dubbele haag garde leden door zongen zij o.a. de Mavseillaisse. De kolonel en zijn mannnen gingen, toen de Marseillaise gezongen werd, in de hou ding .staan en salueerden Ook de raad van de republiek heeft met 209 tegen 84 stemmen het eerste gedeelte van de anti-stakingswetten der regering, waarbij machtiging wordt verleend tot het oproepen van tachtigduizend reservisten, aanvaard. De stemming vond plaats na een debat van vier-cn-twintig uur, tijdens het welk door de communisten obstructie ge voerd werd. Scheuring in vakverbond? Volgens een communiqué van de com munistische meerderheid in de CGT zijn thans de besprekingen met de regering over de lonen „volkomen mislukt". „Nu vaststaat dat de misdadige wet, waarover thans in de assemblee wordt ge debatteerd, van kracht wordt, heeft onder handelen met de .regering geen zin meer", aldus het commuqiqué. Zich de groeiende onenigheid binnen de rangen van- de CGT bewust, 'besloot de regering om niet toe te geven, hetgeen tot afbreken van de onderhandelingen leidde. Amerikaanse Senaat keurt hulpprogramma goed De Amerikaanse Senaat heeft Maandag het 597.000.000 dollar omvattende pro gramma voor tussentijdse hulp aan Frank rijk, Italië en Oostenrijk goedgekeurd. Italië zal 227.000.000 dollar krijgen, Frankrijk 328.000.000 dollar en Oostenrijk 42.000.000 dollar. Senator Vandenberg, de republikeinse deskundige op het gebied van buitenlandse zaken, had er op aangedrongen om dit wetsontwerp voor Europa zo spoedig mo gelijk af te handelen en eindstemming ge vraagd voor het invallen van de nacht. Martin, de voorzitter van het Huis van afgevaardigden, verklaarde te hopen, dat het congres de volgende week zijn goed keuring aan de tussentijdse hulp zal hechten. Vliegramp: 23 doden Naar te Belgrado wordt vernomen is een tweemotorige Douglas van de Joego slavische luchtvaartmaatschappij de vo rige week Donderdag in de bergen van Montenegro tijdens een sneeuwstorm ver ongelukt. Alle inzittenden 23 personen kwamen daarbij om het leven. De ramp is een van de ernstigste in de geschiedenis van het luchtverkeer in de Balkan en het tweede ongeluk, waarbij de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij in een periode van tien jaar is betrokken. Nieuwe bandenbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 31 Januari op de bon D 45 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B I 612 een toerbinnenband verkrijgbaar is. Verder is eveneens tot genoemde datum op de bon nen A 02 en A 25 van het inschrijvingsbe- Verwacht wordt dat de regering thans on derhandelingen zal aanknopen met de minderheidsfractie van Léon Jouhaux in de hoop de scheuring in de Franse vak beweging te stimuleren. De communisten zullen daar ongetwijfeld op reageren door meer stakingen af te kondigen. Het ziet er echter naar uit dat zij veel van hun drijf kracht hebben verlorten en dat van een algemene staking bijna geen sprake meer kan zy'n. De stakingsgolf heeft zich niet aanzien lijk uitgebreid. Tegenover enkele nieuwe stakingen te Parijs, Marseille, Montpellier en Nice, stond het verlopen van de spoor weg- en mijnstaking. Echter namen de sabotage en daden van geweld toe. Op dq Noordelijke kolenvelden waar reeds gedurende twee weken een grote toepenmacht ligt, ontstonden hevige gevechten toen de troepen verscheidene gebarricadeerde mijnen over namen van stakers die met messen en boksbeugels ge wapend warén. Gevecht In de Senaat. In de Franse Senaat is het Maandag na een verhit debat van twee uur tot een vechtpartij gekomen. Communistische af gevaardigden- beschuldigden de eerste-rni- nister Schuman, die de debatten bijwoonde, er van, dat hij In 1914 Duits officier is geweest en .voorts, dat hij de republiek had verraden. Op dat ogenblik- geraakten de socialist Dassault en de communist Guyot slaags. Afgevaardigden van beide zijden mengden zich in het gevecht en het duurde verscheidene minuten alvorens de politie de orde kon herstellen. Radiostations te Parijs bezet. Te Parijs zijn de gebouwen waar radio zendstations zijn ondergebracht door troe pen bezet om te voorkomen, dat onbe voegden zich toegang verschaffen. De maatregel is genomen naar aanleiding van berichten, dat een stakingsactie in de ge nationaliseerde radiobedrijven mogelijk was. Gesplitst Palestina Gezien de incidenten tussen Joden en Ara bieren in Palestina, is de leiding der UNO Maandag in speciale vergadering bijeen gekomen voor een zo snel mogelijke rege ling van dè Palestijnse splitsing. Trygve Lie. hoopt binnen veertien dagen de com missie van vijf in te stellen welke het oppertoezicht zal houden op de omschake ling van Brits mandaat in twee souvereine staten. Intussen onthulden Britse autori teiten dat Engeland nog wel drie of vier maanden het heilige land onder gezag zal houden, hetgeen de UNO waardevolle tijd zal bieden om de commissie te instUlleren en provisorische regeringsraden in de Ara bische en de Joodse staat in te stellen. Wat betreft het toelaten van Joodse immi granten zal Engeland zich zolang hei man daat bestaathouden aan het quotum van 1.500 per maand. Zodra het mandaat is neergelegd zullen de Britten zich niet meer bemoeien met immigratie in gebieden waaruit zij zich hadden teruggetrokken. De Palestijnse politie zal bij het neerleggen van het mandaat ontbonden worden, doch het zal de leden waarschijnlijk vrij staan om zich aan te melden voor een eventuële politiemacht der UNO. (United. Press.) Prinses Margriet maakt kennis met 'het door de kapel geadopteerde jongetje Jan Bernhard Binam. Conflict in bloemenhandel Het woord is aan Op de tellingen te Honselerdljk. Rijnsburg en Aalsmeer is Maandag een conflict uitge broken tussen de velllnghesturen eh de kopers wegehs een door de velllngbesturen opgelegde heffing van 2 pet. voor vel'.ingservlcc De bloe- menhantfelaren besloten niet meer ln te kopen met uitzondering voor de export en hun voorraden tot Vrijdagavond uit te verkopen en met Ingang van Zaterdag hun zaken ge sloten te houden. Naar wij van de ztjde der Haarlemse bloe misten vernamen. Is vooral van de z(Jde der straathandelaren tegen deze heffing protest aangetekend. De bloemenhandel 6taat bulten het conflict.'daar deze veiling-service tenslotte doorberekend kan worden. Men verwachtte, dat het conflict binnen enkele dagen bijgelegd zou worden. Nader wordt uit- Aalsmeer gemeld, dat de zeven organisaties ln de bloemenhandel Maan dag ln vergadering bijeen zijn geweest. Er werd besloten de handel op Woensdag 3 Decembef 1947 onder protest te hervatten Den Haag .voorgesteld als vergaderplaats voor UNO Het plaatsvervangend hoofd der Neder landse delegatie bij de UNO, dr. J.-H. van Roijen, heeft op een persconferentie te New York medègedeeld, dat Nederland Den Ha^g heeft voorgesteld als de plaats voo.r de volgende zitting der Algemene Verga dering. De Nederlandse regering-had de commissie der UNO, d^ een reis door Europa zal maken teneiude een keuze te doen uit de Europese steden, uitgenodigd, ook een bezoek aan Den Haag te brengen. De Prins Bernhard-kapel, welke Woens dag wordt ontbonden, heeft Maandagmid dag op het paleis Soestdijk afscheid geno men van Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Prinses en Prins inspecteerden de op het gazon voor het' paleis opgestelde kapel, die Kees de bok en de Bengaalse geit Miky in haar gelederen had medege voerd. Terwijl^ de kapel enige vrolijke marsen speelde kwam prinses Margriet aan de hand van haar verzorgster, mevrouw Pen ning, naar buiten. Het prinsesje maakte kennis met het jongste lid van de kapel: Jan Binam, het Indonesische jochie, dat door eep van de leden van de kapel is ge adopteerd. Jan Binam bleek niet verlegen te zijn toen Margriet hem in zijn mooie uniform, de blinkende hoorn op de heup gedrukt, bewonderde. Prinses Juliana onderhield zich enige ogenblikken met Jan Binam en toen ook Prins Bernhard zich bij hen voegde was het grote ogenblik voor het bruine ventje aangebroken. Zonder schroom «verzocht hij de Prins toestemming, als twjeede naam Bernhard te mogen dragen, hetgeen werd ingewilligd. Miky de geit werd aan Prins Bernhard overgedragen met het verzoek het dier aan de prinsesj? te willen geven. De Prins sprak de leden van de kapel toe. „Uw contacf-officier, de kapitein Homan van 10 X R.I. in Haarlem zal zon der enige twijfel uw belangen uitstekend behartigen en als hij mij ooit nodig heeft zal ik altijd voor hem klaar staan", zei de Prins. Het afscheid werd besloten met het spelen van het volkslied en pen défilé voor Prinses en Prins. Van het afscheid is een reportage ge maakt welke hedenavond in het pro gramma voor de strijdkrachten zal wor den uitgezonden. Busken Huet: Een periodiek auteur van de eerste grootte moet over even onuitputtelijke hulpbronnen kunnen beschikken als een uorslin, die nimmer twee ma len in. hetzelfde kleed op de bals verschijnt. (Uit: Literarische Fanta sieën en Kritieken, 1863) Nederlandse delegatie voor Indonesië Vap officiële zU«le deelt men ons mede Maandag heeft, na gepleegd overleg met d> lultenant-gouverneur-generaal, de aanwijzing plaats gehad van de delegatie, die besprekingen voert met de commissie van goede diensten en tevens besprekingen zal voeren met vertegen woordigers van de republiek Indonesië tot op lossing van het conflict met die republiek. A8n?ewe7ci) zijn: als voorzitter: Raden Abdoel- fcad'.r Widjojoatmodjo, directeur-generaal voor algemene zaken. Als plaatsvervangend voorzitter: Jhr. mr. H. L. F K. var. Vredenburgh, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef der dlricUa politieke zaken van het ministerie van Buiten landse Zaken. Als leden: dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de lt.-couverneür-generaal. mr. Chr. Soumokil. minister van Justitie van de staat OosVIndonesië, mr. Tengkoe Dzoelkarr.ain. lid van de voorlopige raad van Oost-Sumatra. Adji Pangeran Kartanegara, voorzitter van de raad van zelf bestuurders van Oost-Borneo. mr. Masjarif Gel ar Lelo Uimndahare. voorzitter van de Bangkaraad. mr. A. H var. Ophuysen, ver tegenwoordiger van het Indo-Europees verbond, Thio Thiam TJong. advlsefc- van de luitenant gouverneur-generaal. Als secretaris: Jhr. A Th. Baud, adviseür van de lt. gouverneur*generaal Als adjunctsecretaris: mr. C. G. Stuyt, gezant schapssecretaris eerste klasse. Zo spoedig mogelijk zullen als leden dezer commissie worden aangewezen een financieel en een economisch deskundige. Het is de bedoeling, dat de commissie bij haar werkzaamheden voortdurend overleg zal plegen met de luitenant gouverneur-generaal en met de ministers, die ln Nederlands-Indlë aanwezig zijn of zullen zijn. RAPPORT DER COMMISSIE-VORRINK Nieuwe prijsverlagingen Voor fietsen, kachels en huishoudelijke apparaten Binnenkort zal een regeling tot stand komen, waarbij de fietsen-industrie ver plicht wordt een gedeelte van haar pro ductie in standaard-fietsen te vervaardi gen. Deze zullen voor heren 108.25 en voor dames 111.25 kosten. De gemiddelde prijs voor alle andere fietsen wordt met ongeveer 10 pet. verlaagd. Auto-accu's zullen binnenkort 10 tot 20 pet. goedkoper worden. Voor kachels en fornuizen is een nieuwe prijsregeling ingegaan, waardoor een ge middelde prijsdaling van ongeveer 10 pet. tot stand zal komen. Ook een aantal huis houdelijke artikelen, zoals gascomforen, kachelonderdelen en draadartikelen zullen ongeveer 5 pet. in prijs dalen door een wij ziging in de handelskortingen. Voor de belangrijkste electrische huis houw-apparaten, zoals straalkachels, was machines, strijkijzers, waterkokers, thee ketels, comforen, broodroosters, alsmede voor zaklantaarn-batterijen, stekkers en smeltpatronen kan een prijsverlaging van 10 tot' 50 pet. worden verwacht, NEDERLANDSE ONDERSCHEIDING VOOR ADMIRAAL NIMITZ. Op de Nederlandse ambassade te Washing ton heeft de Nederlandse ambassadeur mr. Van Kleffens, namens koningin Wilhelmina admiraal Nimitz de orde van Ridder van het Grootkruis van Oranje Nassau met de zwaarden op de borst gespeld. De onder scheiding is verleend wegens de door ad miraal Nimitz tijdens de oorlog aan Neder land bewezen diensten. Levens van duizenden Nederlanders hadden gered kunnen worden. Het rapport van de Coipmissie-Vorrink over de werkzaamheden van het Neder landse Rode Kruis ten aanzien van de hulp welke tijdens en na de oorlog aan gevan genen werd verleend, is thans voor publi catie vrijgegeven. Elders in dit blad geven wij er een uit treksel van. De conclusies van de Com missie luiden: 1. Dat voor de hulpverlening aan de rijk en Spanje ontvingen, te wijten was aan de onvoldoende belangstelling van die autoriteiten in Lissabon en Madrid, van wie een zorgvuldige behartiging van de belangen van deze vluchtelingen en ge vangenen had mogen verwacht worden. 8. Dat de geringe hulpverlening aan politieke gevangenen en gedeporteerde Jo den door middel van pakketzendingen en ,de practisch geheel mislukte hulpverle ning door middel van evacuatie van Zwit serland uit voornamelijk een gevolg zijn van de zeer onvoldoende steun aan het particulier initiatief van de zijde van het H.M. de Koningin is gistermiddag per auto in Amsterdam aangekomen. Toen de auto de Qam opreed, ging een gejuich op, waarmede de Amsterdammers hun blijd schap toonden over het feit, dat Hare Majesteit wederom haar intrek in de wijs voor eerste montage een buitenband j hoofdstad des lands had genomen en dat en op de bonnen B 02 en B 25 van dit m- zij op deze dag haar ambtsbezigheden her- schrijvingsbewijs een binnenband verkrijg-1 vatte. baar. i Voor het paleis stond de Koninklijke De Koningin inspecteert de erewacht. Studenten Schietvereniging opgesteld, die H.M. de eerbewijzen bracht. De Mariniers kapel van de Koninklijke Marine speelde het Wilhelmus. Nadat de Koningin de erewacht had geïnspecteerd, betrad zij het paleis. Even later verscheen Zij op het bal- con en weer juichten de Amsterdammers. Nederlandse krijgsgevangenen zowel door Nederlandse gezantschap en de officiële het Nederlandse Rode Kruis te 's-Graven- j vertegenwoordiging van het Londen- hage als door het Londen-comlté van het comité van h.et Nederlandse Rode Kruis, N.R.K. en de Nederlandse Regering te Lon- welke instanties niet begrepen, dat zij alle den veel is gedaan om deze gevangenen prestige-overwegingen ter zijde hadden van voedselpakketten en kleding te-voor- te schuiven en alle hulp hadden te aan zien. vaarden, dip hun spontaan geboden werd. 2. Dat het resultaat van de hulpver lening aan politieke gevangenen in het I 9. Dat alle bovengenoemde grotere en buitenland van Nederland uit belangrijk kleinere tekortkomingen vrijwel alle beter hadden kunnen zijn, indien het toen- terug brengen tot e^n tekort aan initia- malig functionerend hoofdbestuur van het' N.R.K. te 's-Gravenhage meer moed, initia tief en fantasie had getoond door de hulp verlening, ondanks alle tegenwerking der Duitsers, desnoods Icings illegale wegen, toch door te zetten. 3. Dat de Nederlandse regering te Lon den haar taak betreffende de zorg voor de politieke gevangenen eh gedeporteerde Joden afgeschoven heeft op andere instan ties. zonder er zich voldoende van te over tuigen, of deze taak naar behoren werd uitgevoerd. 4. Dat het een grove nalatigheid van de Nederlandse regering te Londen en het Londen-comité is geweest, dat tot Juni 1944 geen enkele maatregel, zelfs niet het registreren van aldaar bekende namen van politieke gevangenen en gedeporteerde Jo den, was gepomen om de directe hulpver lening aan genoemde gevangenen te orga niseren, zulks in tegenstelling met andere naties. 5. Dat in de jaren 1944 en 1945 de ac tiviteit van de meeste officiële Nederlandse instanties, te Londen nog zo gering was en eventuele toegezegde financiële hulp zo traag werd uitbetaald, dat iedere poging tot hulpverlening vrijwel tot mislukking gedoemd was. 6. Dat het departement' van Sociale Zaken en de onder dit departement ressor terende repatriëringsdienst door hun on voldoende medewerking ondanks de activiteit van enkele ambtenaren -r- er de oorzaak van zijn, dat belangrijke kansen tot hulpverlening via Zweden door middel van evacuatie niet zijn gebruikt. 7. Dat de geringe steun, die de vluch telingen en gevangenen in onbezet Frank- Republikeinse delegatie Woensdag naar Batavia? Aneta verneemt van gezaghebbende ziide. dat, indien het Amerikaanse schip ..Renville" geheel gereed is om de delega ties te ontvangen, de Republikeinse dele gatie Woensdag uit Djokja naar Batavia zal vliegen. Zij zal zich dan van het vlieg veld Kemajoran direct naar het schip be geven. De „Renville" wordt vandaag in de baai vhn Batavia verwacht. Reeds heden zijn de leden der Republikeinse technische com missie tot uitvoering van de wapenstil stand uit Djokja in Batavia aangekomen. Ook ir. Djoenda, lid van de republikeinse delegatie voor de komende politieke on derhandelingen, is in Batavia gearriveerd, i tief, durf en fantasie en een teveel aan formalisme en bureaucratie er de oor zaak van zijn, dat duizenden Nederlanders het leven hebben verloren welke naar menselijke berekening, bij tijdige hulp verlening zouden zijn gered. 10. Dat het noodzakelijk is, dat in de toekomst naast de internationale regeling voor de verzorging van krijgsgevangenen, civiele geïnterneerden en gijzelaars ook een status tot stand komt voor de politieke 'gevangenen en de burgerbevolking. Dr. P. J. A. ïdenburgli in Nederland Gisteravond arriveerde op Schiphol dr. P. J..A. Idenburgh, plaatsvervangend lui tenant-gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië. Dr. IJienburgh verklaarde, dat hij naar het moederland is gekomen met een officiële opdracht van dr. Van Mook. Over deze opdracht kon hij zich verder op dit moment niet uitlaten. „Abdoelkadir neemt tijdens mijn afwe zigheid voorlopig mijn functie in Indië waar", aldus dr. Idenburgh, die op de vraag of hij zelf als plaatsvervanger van Ar. Van Mook was afgetreden ontkennend antwoordde. „Voorlopig ligt het wel in de bedoeling, dat ik naar Indië terugkeer. Zekerheid daaromtrent bestaat echter niet. Dit houdt uiteraard - verband met de be sprekingen. die ik hier met de Nederlandse regering zal voeren". Dr. Idenburgh liet zich optimistisch uit over de aleemene toestand in Indonesië. Hii was van mening, dat deze in vele op zichten gedurende de laatste maanden is verbeterd. Over de Comrtiissie van Drie zeide hij: „Deze pakt de zaak inderdaad met grote' ernst aan". W eerbericht LATER IIJTS ZACHTER. Verwachting medegedeeld door het j KNMI in De Bilt, geldig van Din®- Z dagavond tol Woensdagavond: j Zwaar bewolkt met plaatselijk enige Z •sneeuw of regen Aanvankelijk tempe- ratuur om het vriespunt, later 'tijdelijk Z weer fets zachter. Meest matige, geleidelijk verder naar Noordelijke richtingen draaiende wind. -Z 3 December: Zon op 8 27 uur, onder 16.32 uur Maan op 22.17 uur, onder 13.21 uur Z

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1