Haarlems Dagblad De Grote Vier Tachtigduizend Franse reservisten gemobiliseerd tegengewelddaden Dertig doden door sabotage Amerika vreest een Russische interventie in Palestina Tram ramt tram bij Sloterdijk Echtscheidingsvraagstuk ter spral Amerika ontving dit jaar meer uit Rusland dan het leverde Weerbericht 62e Jaargang No. 18801 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel Admin 10724. 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230 Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713, 10132 Tïonderilag 1 ÜecemBer 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4tFranco per' post 4,60 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem iiST KOST ENIGE MOEITE deze term "te bezigen, als men de berichten over de conferentie in Londen heeft gelezen. De grootheid schuilt daar alleen in de' afme tingen van landen en bevolkingen, die er vertegenwoordigd zijn. Niet in de bespre kingen, die van iedere grootheid zijn ge- jpeend. Men zanikt nog steeds over de irocedure.- Daar is men 'al een week mee «zig. En over die punten wordt nog niet eens eenstemmigheid bereikt. Eergisteren stonden er drie op de agenda. Het eerste betrof de samenstelling van commissies en subcommissies, tot welker instelling men jndertijd al te Moskou besloten had. Het tweede gold de samenstelling van een commissie „voor inlichting en raadpleging", die dezelfde Moscovitische voorbereiding had gehad. Maar geen van die commissies jtwam gereed. Molotof wou er zo weinig mogelijk landen iri vertegenwoordigen en Marshall zoveel mogelijk. Het moest dus uitlopen op een gemiddeld aantal, maar dit jleek te moeilijk om het er in een hele dag over eens te worden. Dan was er nog punt de wereldschokkende vraag of de vredes conferentie over Duitsland gehouden moet worden onder de auspiciën van de Grote Vijf dus met inbegrip van China of van de Grote Vier. Evenals in Moskou wil frisland er de Chinezen niet bij hebben; ie andere drie willen het wel. De Londense correspondent van de N.R.C. >etitelt de hele eerste week van de corffe- ■entie als „een rondje schaduw-boksen". Er heeft zich een tweede mislukking naast ifgespeeld, want de plaatsvervangers van Je vier ministers van Buitenlandse Zaken de Vier Grote Invallers, om ze zo maar e noemen hebben intussen ook te Lon- |en vergaderd, namelijk over Oostenrijk, hebben evenmin overeenstemming be reikt. Dit is neergelegd in een rapport en uf zullen de Grote Vier-zelf erover begin- ien. Intussen zouden de invallers zich op iun beurt aangenaam bezig kunnen gaah louden met de procedure voor het Duitse vredesverdrag. Men krijgt de indruk dat Ie hele wereld voor de gek gehouden wordt geen gewoon mens begrijpt waarom de ieren eigenlijk, met hun aanhang van zes- ïonderd adviseurs en secretarissen, go'n voorstelling ten beste geven. Gisteren begóh Bidault's geduld blijk- jaar op te raken. Hij was even weg ge weest, naar Parijs, omdat de Gaulle blijk- jaar gezegd had dat hij bepaalde besluiten niet zou aanvaarden als hij aan het bewind »u komen. Dat was dus geen staaltje van lehadu w-boksen, maar van schaduw- egeren. Het beviel Bidault vermoedelijk liet en toen hij terugkwam in Londen moest lij meteen presideren,. Want de Grote Vier jresideren onderling bij toerbeurt, vanwege de strikte rechtvaardigheid. Molotof stelde voor om het vredesverdrag met Duits land te baseren op de besluiten van Yalta Potsdam (jaren geleden genomen) en dan over twee maanden allemaal met voor- itellen te.komen. Dat was dus een nieuwe vertragings-idée en als het voorstel aange nomen was had deze conferentie uiteen kunnen gaan. Maar niemand voelde er iets voor en Bidault zei knorrig, dat hij dacht. Jat men hier was om een- vredesverdrag net Duitsland voor te bereiden. Deze schok kende Verklaring zal in de gehele wereld net instemming vernomen worden. Want dat dacht de hele wereld Qok. Zij heeft zich evenwel tot dusver vergist. Men gin'g toen maar weer een beetjè vau mening verschillen over Oostenrijk. Wij hebben tussen de twee wereldoor logen in al veel mislukkende internationale conferenties aanschouwd, maar zulke be spottelijke vertoningen als de tegenwoor dige'bieden gaven zij* niet ten beste. Mis schien is dit noodzakelijk om tot het besef te komen, dat verandering in de verhou dingen der volken onvermijdelijk is. De U.N.O. met haar Veiligheidsraad stapelt er oortdurend bewijzen voor op en de Grote Vier met hun plaatsvervangers voegen er de hunne aan toe. Men kan er niet meer uitkomen. Men is vastgelopen. Er bestaat geen uitzicht op dat men met „souVereine" naties, wier belangerf tegenstrijdig zijn en die elk vóór zich in de waan verkeren, dat die belangen het hoogste ter wereld- zijn en moeten vóórgaan, ooit tot constructieve internationale arbeid zal komen. Dat een steeds groeiend streven is ontstaan naar federale samenwerking der volken waar bij zij 'een deel van hun souvereiniteit aan een hoger gezag zouden afstaan en hun eigen bewind tot binnenlandse wetgeving bepalen en dat dit streven zich is gaan Uitbreiden tot het logische einddoel-: Wereld regering, is dan ook volkomen begrijpelijk. Deze ontwikkeling van zaken was* van het trnde van de oorlóg af onafwendbare zeker heid: er is geen andere weg naar werkelijke oplossingen. Wie daar niet in gelooft of er geen aandacht aan besteden wil, omdat hij alle werkelijke verandering afwijst, zegt eigenlijk, d^t hij er liever in berust dat men dan maar weer naar een volgende oorlog afzakt. Want met „wij zullen wel nen" worden de problemen niet opgelost. Er moet tenslotte iets worden gedaan en ander „iets doen" verstaat men geen weken lang geleuter over procedure-kwesties, tonder enig resultaat. Stel u voor dat men in uw bond of vereniging op deze wijze tijd en energig ging verknoeien! R. P. Kerstbrieven voor militairen in Indië Familieleden en vrienden van 5n Indië vertoe- rende Nederlandse militairen worden in de gelegenheid gesteld een speciale Kerstbrief nabr Indië te zenden. Het ligt in de bedoeling, dat commandanten deze brieven op Kerstavond bi) de gezamenlijke viering van het Kerstfeest lan de militairen overhandigen. De brieven moe ten daartoe worden gesloten in een enveloppe. Kaarop alleen de naam. voorletters en het leger- tuminer van de geadresseerden behoort te wpr- vermeM. en vervolgens in een tweede om- •lag. ie adresseren aan de commandant van het betrokken onderdeel. Op de enveloppe behoort tevens de aanduiding „Kerstbrief" te worden ge- itejd. De brief mag niet zwaarder wegen dan 20 Tam en moet op de normale wijze worden gefrankeerd. Teneinde ervan verzekerd te zijn, dat ook de commandanten van verder afgelegen onderdelen de Kerstbrieven tijdig in hun bezit hebben, moeten deze brieven uiterlijk 9 Decem ber in Nederland ter post worden bezorgd. MINDER VEE, MAAR MEER PAARDEN DAN IN 1938. Een statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat gegevens over de grootte van onze veestapel gedu rende dé laatste 10 jaren. Er blijkt uit dat de rundveestapel, vergeleken met 1938, teruggelopen is tot 84 pet., de varkens- itapel tot 46 pet., de schapenstapel tot 12 pet. en de hoenderstapel tot 49 pet. Het «antal paarden' bedraagt thans 115 pet. Van dat in 1938. Amerika wordt ongerust en zendt een waarnemer naar Parijs De Franse stakingen verlopen zienderogen, doch de golf van sabotage en geweld neemt toe. De overgebleven stakers, die kunnen worden beschouwd als de fanatieke aanstokers en de kern der agitatoren vormen, nemen thans blijkbaar hun toevlucht tot directe geweldpleging om de wanorde te doen voortbestaan. Hun sabotage daden hebben reeds vele mensenlevahs gekost. De regering is thans overgegaan tot het oproepen van de 80.000 reservisten van luchtmacht, landleger en marine, waartoe de in de Nationale Vergadering in haar geheel geaccepteerde anti-stakings- wet haar«machtigt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, maakt zich ernstig bezorgd over de Franse toestand en heeft van Londen uit een waarnemer, John Foster Dulles, naar Parijs gezonden om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken. $Intus;en is bekend geworden dat het aantal doden van de%treinramp bij Atrecht tot 30 gestegen is. Er zijn drie spoorweg stakers gearresteerd, aangezien duidelijk bleek dat de sabotage die de ramp ver oorzaakte, door spoorwegpersoneel was gepleegd. In de Nationale Vergadering hebben communistische afgevaardigden de aanhangers van generaal de Gaulle de schuld van deze gruweldaad gegeven. De reis van John Foster Dulles, die als adviseur de Londense conferentie mee maakt, heeft opzien gebaard, vooral omdat bekend werd dat de Amerikaan .ook' met generaal de Gaulle in contact zal treden. Hoelang zijn reis zal duren is nog niet bekend. De missie van Dulles wordt algemeen beschouwd als dienend om de stand te bepalen van de politieke en economische crisis in Frankrijk, die er in zo grote mate toe heeft bijgedragen dat dé discussies over Duitsland op de ministersconferentie practisch zijn vastgelopen. Na zijn terugkeer zal Dulles persoonlijk aan Marshall rapport uitbrengen. Marshall wil speciaal weten wat de in vloed van de huidige Franse crisis op het plan-Marshall zal zijn, aldus U. P.. en ook wat voor soort regering in Frankrijk ver wacht kan worden, voordat hij zijn uit eindelijk standpunt ten aanzien van kwes ties als internationalisatie van het Ruhr- gebied vaststelt. Het verluidt dat Marshall er zeer weinig voor gevoelt om accoorden te tekenen die Frankrijk grotere zeggenschap over de ontwikkeling van West-Duitsland zouden geven, indien Frankrijk binnen enkele maanden door uiterst links dan wel uiterst rechts geregeerd zou worden. Guerilla. Naar Reuters correspondent uit Parijs meldt, neemt de sabotage-campagne, die thans in ^Frankrijk begonnen is, de om vang van een guerilla aan. Minister-presi dent Schuman heeft het parlement om speciale volmachten verzocht om de sabo tage het hoofd te bieden, doch het wets ontwerp daartoe wórdt door de commu nistische afgevaardigden reeds vier dagen opgehouden. Generaal de Gaulle is te Parijs aange komen. Het onafhankelijke conservatieve blad „le Monde" schrijft, dat de doden en ge wonden van het spoorwegongeluk bij Atrecht de eerste slachtoffers zijn van „de verkapte burgeroorlog" welks symptomen zich met de dag duidelijker tonen. „Doch alles wijst er óp", aldus het blad, „dat wij. getuige zijn van de laatste stuip trekkingen van een mislukt offensief. On der de meerderheid van het Franse volk neemt .het verzet toe". Het woord is aan Prof. A'. N. Whiteh'ead: In een levende beschaving be slaat altijd een element van onrust. Want gevoeligheid voor ideeën betekent nieuwsgierig heid, avontuur en verandering. Uit: Adventures of Ideas. Sint Nicolaas in de hoofdstad Drie prinsesjes zongen hem toe Duizenden kleine en grote Amsterdam- mers hebben gisteren Sint Nicolaas begroet bij zijn traditionele intqcht in de hoofdstad. Toen de stoet op de Dam arriveerde, ver schenen de Koningin, Prinses Juliana, Prins Bernhard en de prjnsesjes Beatrix, Irene en Margriet op het bordes van het paleis, luide toegejuicht door de -ontelbare hoofdstedelingen. Even later kwam de Koninklijke Fami lie naar buiten. Prins Bernhard tilde achtereenvolgens Beatrix, Irene en Mar-1 griet op. opdat zij de Sint een hand konden geven. Margriet had -een grote wortel voor het paard meegebracht, welke de schimmel smakelijk oppeuzelde. De Britse minister van Buitenlandse Za- Burgemeester A. J. d'Ailly riep Sint- ken, Bevih, heeft gisteren het Amerikaanse Nicolaas een hartelijk welkom toe in de standpunt aanvaard ten aanzien vat de hoofdstad. De Amsterdamse jeugd heeft compensatie vóór geallieerde particuliere eigendommen in Oostenrijk. Deze verandering in de Britse houding betekent, dat Engeland erin toe zal stem men, dat onderdanen van geallieerde lan den niet op minder gunstige basis schade loosstelling voor hun bezittingen in Oosten rijk zullen ontvangon dan de Oostenrijkers zelf. Conferentie van Londen Molotof wilde twee maanden uitstel tritse avift, uw vermaningen van verleden jaar niet in de wind geslagen, zei de burgemeester. „Er zijn veel minder-valse brandmeldingen en ook de plantsoenen hebben lang niet zoveel te lijden gehad."- Een kinderkoor zong vervolgens een Sint-Nicolaasliedje. De prinsesjes zongen dapper mee. En toen het lied ujt was kre gen zij van Zwarte Piet chocoladeletters, Zwarte Piet had chocoladeletters voor de een B„ een M., een I en een R. (De laatste^ prinsesjes meegebracht. Nederlandse verliezen op Dinsdag Volgens officiële berichten bedroegen de Nederlandse verliezen op 2 December een dode en drie gewonden. Op Java en Su matra zijn Nederlandse posten en pa trouilles beschoten. Bij Tandjong Poera zijn 700 vluchtelingen in veiligheid ge bracht en geëvacueerd.. Antara meldt nieuwe Nederlandse operatie Volgens Antara hebben Nederlandse troepen tussen Bandoeng en Tjilatjap op grote schaal aanvallen ingezet, welke van de lucht uit door bombardementen en dóór ontschepingen\ op de kust worden gesteund. Het republikeinse persbureau meldt verder, dat de Nederlandse aan vallen op 22 November zijn begonnen en op 28 November zijn geëindigd met de'be zetting van het vliegveld bij Pameumpauk. Op dit vliegveld heeft indertijd een Ame rikaans vliegtuig met Nederlandse mili tairen aan boord, die later door republi keinse autoriteiten zijn vrijgelaten, een noodlanding gemaakt. Een anonieme hoge autoriteit van het Amerikaanse leger voorspelde dat Rus land binnen enkele maanden Palestina zal bezetten, daarbij de Joods^Arabische woe lingen als een excuus gebruikend. Rusland zou daif aan de Middellandse Zee zitten en niets zou h- daar vandaan krijgen. Hij vertelde dat de Amerikaanse gene rale staf de Palestijnse situati^ inclusief de mogelijkheden van Sovjet-interventie, in discussie heeft. De commissie voor buitenlandse aange legenheden uit het huis van afgevaardig den meldde dat er 480.000 soldaten in Zuid-Rusland zijn en. een militaire bron meende dat de nabij Turkije en Iran lig gende Russische soldaten Palestina bijna van de ene dag op de andere zouden kunnen bezetten. (United Press). Nog geen Britse reactle; De Britse regering heeft geen officiële reactie doen horen, naar aanleiding van de door de Verenigde Staten geuite vrees, dat de'Sovjet-Unie zou aanbieden troepen te zenden ter verdediging van de Joodse staat, wanneer de Britse troepen vertrok ken zijn en er aanvallen van de Arabieren dreigen gedurende de, overgangsperiode. In welingelichte kringen meent men te weten, dat de Britse regering de terug trekking der troepen niet zal uitstellen. Evenwel, aldus de Britse minister van Koloniën, Creech Jones, in het Lagerhuis, zal Engeland zorg dragen" voor de hand having van recht en orde, totdat het man daat geheel is overgedragen. Hij hoopte dat de terugtrekking in Augustus geëindigd zou zijn. Op de vraag, wat er in Palestina zou geschieden om orde en rust te handhaven, wanneer de Britse troepen weg zijn, gaf Jones geen" qntwoord. Woelingen duren voort. In de in Egypte verschijnende Arabi- Aan de Haarlemmerweg op ongeveer 200 meter van de halte Sloterdijk is gister middag om 17.15 "uur een driewagenstel van de N.Z.H.V.M., komende uit de rich ting Haarlem met grote snelheid op een rangerende „Sloterdijker" gereden. Deze kantelde, maar er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De Sloterdijker was leeg. Het voorbalcon van de motorwagen van de tram uit Haarlem werd ingedrukt, maar zelfs de bestuurder werd niet ge wond. De Sloterdijker op zijn kant, nadat hij het duwtje van zijn grote broer uit Haarlem geïncasseerd had. Het was op het kantje af. van opzij-. Deze kantelde en bleek onder een hoek" van circa 40 graden te liggen. Beide sporen werden door het ongeluk geblokkeerd en het heeft tot^ 's nachts half twee geduurd, voordat de zaak weer vrij was. Dat er geen persoonlijke ongeluk ken gebeurden, mag gezien de srielheid van de tram uit Haarlem eeq bijzondere mee valler genoemd worden. Er ontstond natuurlijk een ernstige stag- De oorzaak van de aanrijding was de 1 natie in de dienst, die men na enige* onoplettendheid van het personeel in tijd heeft opgevangen door een overstap- Sloterdijk, dat niet voldoende aandacht dienst Amsterdam-Sloterdijk-Haarlem., Er schonk aan de mogelijkheid van een na- kwam ook nog een N.Z.H.-bus op de prop- derende tram uit Haarlem. Toen deze dan pen, maar toen deze verscheen wareh de ook kwam, reed de rangerende Sloterdijker meesten al met een „overstapje" geholpen, juist met zijn balcon op het hoofdspoor. De Inmiddels hadden veel passagiers hun bestuurder van de tram uit*Haarlem kreeg heil maar vast bij de trein gezocht, geen kans meer om een ongeluk te voor- Hedenochtend functioneerde de dienst komen. Hij ramde de Sloterdijker schuin weer normaal. sche bladen is Donderdag een manifest gepubliceerd, waarin de „zonen van de Arabisch# wereld en de Islam" werden opgeroepen hun leven en bezittingen ten offer te brengen in „een heilige oorlog". Het manifest was afkomstig van de raad der Islamietische universiteit te Cairo. Woensdagavond heeft de „Haganah" een communiqué gepubliceerd, waarin" wordt gezegd, dat tijdens de gevechten tussen Arabieren en Joden op de grens van Jaffa en Tel Aviv „drie Arabische stellingen werden ingenomen". De „Haganah" zou bij gevechten elders de Arabieren verliezen toegebracht hebben. Te Haifa deden Arabieren met tommy- guns en brandende fakkels een aanval op een Joodse houtopslagplaats, die dicht bij olietanks staat. De brandweer rukte met groot materiaal uit om de felle brand te blussen, terwijl de „Haganah" over ging tot de aanval op de Arabische brand stichters. De algemene secretaris der Verenigde Volken Trygve Lie, heeft meegedeeld, dat er geen speciale zitting van de Veilig heidsraad over de onlusten in Palestina zal worden gehouden, maar dat de kwestie Palestina op de agenda van de Veiligheids raad wordt gezet. Dappere stewardess redde vele levens Autoriteiten in Seattle zijn vol lof over de- dappere 22-jarige stewardess, Reva Monk, die aan boord van het vliegtuig bleef, dat dezer dagen met 28 passagiers aan boord- op het vliegveld van Seattle tegen een auto botste en in brand vloog. Terwijl de vlammen in en' rond het vli'è'gtuig hoog oplaaiden, bleef de stewar dess aan boord en leidde de passagiers naar de uitgang, totdat zij in elkaar zakte. Tengevolge van zware brandwonden is zij Dinsdag overleden. Vijf overige passagiers vonden de dood, waaronder een baby van achttien maanden en "feen blinde vrouw, doch het aantal do den zou aanzienlijk groter zjjn geweest, indien de stewardess niét aan boord was gebleven, aldus de autoriteiten. Een vrouwelijke passagier in de auto, waartegen het vliegtuig opbotste, wérd eveneens gedood. Molotof stelde gisteren in de zitting der Londense conferentie voor dat de regerin gen der grote vier binnen twee maanden hun voorstellen zouden overleggen betref fende een basis voor de voorbereiding van een vredesverdrag met Duitsland. Bidault, die de zitting presideerde, merkte op dat men reeds een week met de discussie van de voorbereiding van dit verdrag bezig is en dat er nog veel meer op de agenda staat. „Indien wij het Russische voorstel aanne men. kunnen we than? wel naar huis gaan." aldus Bidault. Hij meende dat het voorstel buiten' de agenda viel. Toen ook de andere ministers hem niet steunden, trok Molotof zijn voorstel "in. Korte tijd hielden de ministers zich bezig met het rapport dat hun plaatsvervangers over het Oostenrijkse verdrag hadden uit gebracht. De zitting werd vroeg gesloten, daar de ministers gisteravond in Bucking ham Palace de gasten van de koning zou den zijn. Minister Marshall heeft gisteren een uitnodiging van minister Molotof aan vaard om Vrijdag oo de Sovjet-ambassade de lunch te gebruiken. Slachtoffer van kolendamp Een dame, die .-dagavond laat de in de Grote Houtstraat te Haarlem wo- twee voor Irene, omdat de I zo klein is) en een rol chocolaadjes. Een Spaanse filmoperateur keek zijn ogen uit en maakte vele opnemingen van de enthousiaste wijze waarop de Neder landers de Spaanse Heilige inhaalden. Vrouw stichtte brand Zij wilde haar man in de vlammen laten omkomen In de nacht van Dinsdag op Woensdag in de Herenstraat te Hilversum een bovenhuis uitgebrand. De bewoner, de 4' jarige M. werd in zijn slaap door het vuur verrast en was gedwongen uit een raam te springen om zich in veiligheid te brengen. Hij werd vrij ernstig gewpnd en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Thans is gebleken dat de 38-jarige vrouw van M., die geestelijk niet geheel normaal is, de brand heeft aangestoken, vermoede lijk met het doel haar man in de vlammen te laten omkomen. Het'echtpaar had 's avonds hevige ruzie gehad over het feit, dat de man door zijn patroon was ontslagen. Toen M. naar bed was gegaan, sloot de vrouw de deur van zijn slaapkamer af en stak vervolgens enige in petroleum gedrenkte doeken in brand. Zij verliet daarna de woning. Na de gehele nacht over de hei gedwaald nende mevrouw M. E. B.-H. wilde bezoe- te hebben, stapte zij de volgende morgen ken, trof deze in zeer benauwde toestand in een autobus om naar huis terug te gaan Toen zij enige medepassagiers over de brand in de Herenstraat hoorde praten, riep zij uit: „Die brand heb ik aangesto ken!" De passagiers waarschuwden een agent, die de vrouw meenam naar het politiebureau, waar zij bij haar verhoor nog verklaarde, Dinsdagmorgen petroleum gekocht te hebben, om het huis in brand te kunnen steken. aan. Zii waarschuwde onmiddellijk de Ongevallendienst, die kolendampvergifti ging constateerde. Gedurende een uur heeft men met het zuurstofapparaat ge tracht het intreden van de dood te voor komen. doch het mocht niet baten. De overledene was 78 jaar oud. De kolendamp werd vernioedélijk.door. een verstóppiifg van de schoorsteen ver oorzaakt. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Een bonte reeks onderwerpen hield de afgevaardigden bij het algemeen debat over begrotingshoofdstuk IV (Justitie) bez.ig. Daar was Jiet echtscheidingsvraagstuk, dat in het bijzonder mr. Stqkvis (Comm.) aan leiding gaf om te betogen, dat ter wille van de "sëhijn onze wetgeving verschillende goede gronden voor echtscheiding niet wil aanvaarden, hetgeen ook bij de aan te bren gen hervormingen op dit gebied de minister van Justitie niet wenst te veranderen. Hier ontmoette' hij mr. Donker (Arbeid) die er de aandacht op vestigde, dót er in ons volk op dit gebied zeer uiteenlopende opvattin gen bestaan, waaraan Excellentie Van Maarseveen zijns inziens niet voldoende recht wil laten wedervaren. Hiertegenover betoogde de bewindsman,dammen niet alle groepen tevreden kan stellen en dat 'men een principiële keuze moot doen, welke volgens hem vooraf dient te gaan aan de algehele "herziening vdn ons Burgerlijk Wetboek, met welker voorbereiding prof. Meyers zich belast ziet. Mr. Terpstra (A.R.) vond dit laatste met het oog op het natio nale karakter dat ons Burgerlijk Wetboek Belangrijke ertsen uit de Sovjet-Unie ingevoerd Naar aanleiding van een vraag uit het 1 herstelprogramma goed op gang komt, zal Congres lichtte de Amerikaanse onder-(het misschien nodig zijn om in deze poli minister van Handel, William C. Foster, tiek een wijziging aan tê brengen, teneinde het comité voor buitenlandse handel van het Huis van Afgevaardigden gisteren in omtrent de omvang en de aard van de Amerikaanse handel met de Sovjet-Unie gedurende de eerste negen maanden van dit jaar. De verschepingen onder Lend Lease en UNRRA waren zo goed als opgehouden in het derde kwartaal. Amerika heeft een grotere hoeveelheid in dollar-waarde uit Rusland geïmporteerd dan het naar laatst genoemd land heeft geëxporteerd. De af zonderlijke cijfers welke voor het d^rde kwartaal werden gegeven, zijn 26.500.000 dollars voor de import en 22.800.000 dollars voor de export. Foster zeide dat Amerika ruim een derde deel van de geïmporteerde mangaan ertsen (5.500.000 dollar) uit Rusland had ont vangen, 'de helft van de geïmporteerde chroomertsen (6.200.000 dollars) en ruim de helft van de ingevoerde platina (2.900.000 dollars). Hij wees erop dat zulke grondstoffen niet alleen elders moeilijk te krijgen zijn, doch dat zij bovendien van "groot belang voor de Amerikaanse industrie zijn. Hij voegde hieraan toe dat bovendien de han del tussen Oost- en West-Europa van be lang is voor het uiteindelijke economische herstel, en het bijgevolg verstandig lijkt om de handel met Rusland voort te zetten teneinde volledig herstel vau deze betrek kingen te bevorderen. De Amerikaanse politiek is er bp ge richt, geen onderscheid te maken, aldus aan West-Europa «voorrang te geven voor bepaalde soorten van n^achinerieën voor de industrie, met betrekking waartoe thans geen exportbeperkingen bestaan." „Ik hoop nog steeds" besloot Foster, „dat indien wij in de vrije landen van de wereld een herstel teweeg kunnen brengen, dit zich ook achter het ijzeren gordijn zal doen- gevoelen." De onderhandelingen op „de Renville" uitgesteld De onderhandelingen op de „Renville" die. zoals bekend, morgen zouden aan vangen. zijn uitgesteld, omdat het spe ciale vliegtuig, dat heden naar Djokja zou vertrekken om een radioverbinding tussen het schip en Djokja tot stand te brengen wegens weersomstandigheden niet kon op stijgen. Sja^ifoeddin en de republikeinse delegatie kunnen thans pas Zaterdag te Batavia verwacht worden. De eerste nacht zullen zij in Batavia doorbrengen. Enigen van hen, onder wie Sjarifoeddin, zullen in de ambtswoning van dr. Gani verblij ven. De overigen nemen hun intrek in hotel des Indes. Waarschijnlijk zal mert Zondag aan boord van de „Renville" gaan. BRANDJE IN ÏTLMSTAD. Bij een brand in een der gebouwen van de „filmstad" in Wassenaar is een aantal copieën van Amerikaanse films en een copie van de Nederlandse film „Merijntje Foster. Hij vervolgde: „Zodra het Europese Gijzen" verloren gegaan. dient te hebben niet zo gelukkig, aangezien het nu te veel eenmanswerk dreigt te wor den. Hiertegenover zwaaiden mej. mr. Ten- deloo (Arbeid) en mr. Vonk (Vrijheid) aan genoemde hoogleraar grote lof toe, de laat ste speciaal o'mdat prof. Meyers voor dat werk geen speciale bezoldiging wenst te ontvangen. Na een met beleid door mej. mr. Tende- loo onderpomen aanval ten gunste van de handelingsbevoegdheid, welke de gehuwde vrouw behoort te krijgen, bleek de minis ter in dat opzicht bereid tot een tegemoet komende, van hervormingszin getuigende houding. Veel is er ook gesproken over de kwestie van de uitzetting van ongewenste Duitsers. Vele afgevaardigden gaven uiting aan hun goedhartigheid, doch de minister bleek in zoverre voldoende werkelijkheidszin te be zitten, dat hij tegenover Duitsers, die ziofr tijdens de oorlogsjaren ten opzichte van de Nederlandse gemeenschap misdragen had den, met het belahg van onze eigen zelf bescherming rekening wilde houden. Intus sen staat de uitzetting tot 1 April stop: hier heeft menselijke edelmoedigheid het van andere overwegingen gewonnen. Mr. Vonk (Vrijheid) behoorde tot die genen die accoord konden gaan met de beraamde herziening van ons vennoot schapsrecht. ten doel hebbende om de ar beiders ook in de raad van commissarissen en in de aandeelhoudersvergadering te doen vertegenwoordigen® maar hij wenste wel dat men hierover ook nog de Stichting van de Arbeid zou horen, hetgeen Excellentie Van Maarseveen bereid is te doen. In de avondvergaderine bracht mr. Don ker (Arbeid) bij de afdeling bijzondere rechtspleging de kwestie van de detentie van de twee voormannen van de Joodse Raad ter sprake. Hij vroeg of het juist was, dat de procureur-fiscaal dit na 2*2 jaar deed en of de minister een dergelijke han deling dekte. Vreemd vónd hij ook. dat mr. Sikljol enerzijds aan de* Pers mededeling had gedaan over de motieven, welke tot die arrestatie hadden geleid, doch andersziids aan de redactie van het Nederlandse Juris tenblad deze informaties had geweigerd. Vermeld zij nog, dat in tegenstelling tot zijn collega van Binnenlandse Zaken de minister van 'Justitie er niets voor voelt om nu nog eens commissoriaal het vraag stuk van de politie-organisatie nader te laten onderzoeken en voorts, dat de heer Scheps (Arbeid) slecht te spreken was over een ministeriële aanschrijving aan de P.R.A., de opsporing van economische col laborateurs te staken. ZWAAR BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N M I in De Bilt. gelalg van Don- 5 derdagavond tot Vrijdagavond: Zwaaf bewolkt met plaatselijk enige regen df sneeuw en meest matige wind S uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperatuur 5 December: Zon op 8.30 uur. onder 18.31 uur Maan op uur. onder 13.58 uur (Laatste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1