c J De visie van gouverneur Brons op deSurinaamse „staatsgreep" Beheersinstituut onder controle Is in Haarlem ook zolderruimte voor bewoning geschikt te maken? Sportprogramma's voor Zondag Wereldnieuws VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Rassenonderscheid is er niet vreemd aan (Van onze correspondent) Gouverneur Brons heeft de Surinaamse Staten een voorlopig antwoord verstrekt op het verzoek om inlichtingen over de vstaatsgreep" in dit gebiedsdeel. Hangende het inmiddels door de rechter-commissaris aangevangen onderzoek, acht de Land voogd het niet wenselijk reeds nu volledig op de kwestie in te gaan. Omtrent „de aanleidende oorzaak, welke men heeft menen te moeten aangeven", is hij even wel bereid de Surinaamse Staten inlichtin gen te geven. Volgens zijn onderhavige brief is de ontevredenheid van de betrok ken oorlogsvrijwilligers en kanonniers (in Suriname ..gunners" geheten) gebaseerd op de volgende klachten: 1. Op schepen, waarop de Surinaamse militairen voeren, zou rassenonderscheid zijn voorgekomen, met dien verstande, dat de kleurlingen een mindere behandeling ondergingen dan de blanken (o.a. op de „Kotha Gedeh"); 2. Trage en onvoldoende afwikkeling van de vorderingen, die de „gunners" op de verschillende scheepvaartmaatschap pijen. in welker dienst zij hadden gevaren, beweerden te hebben. 3. De moeilijkheden, welke de militai ren, na hun terugkeer uit Indonesië, onder vonden om aan de slag te komen; 4. De trage afdoening van vorderingen, waarop de betrokkenen beweren recht te hebben krachtens hun dienstneming in het Ned. Indisch leger; 5. Uitoefening van dwang op de mili tairen om veelal tegen hun wens in naar Suriname terug te keren. dat-niet alle militairen zich bij deze dienst lieten registreren.) De klacht van een aantal oorlogsvrijwil ligers, dat zij ten onrechte naar Suriname zijn teruggezonden, acht de Ned. Indische regering, waarmede contact werd opgeno men. ongegrond, „aangezien niemand op het ogenblik der terugzending in Australië de beschikking had over een verblijfsver gunning". De Gouverneur heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen met klem ver zocht deze aangelegenheid te doen onder zoeken, aangezien hij zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat er waarheid schuilt in de beweringen der klagers, dat hun geen enkele keus werd gelaten. Inte ressant is nog te weten, dat het links ge oriënteerde Venezolaanse blad „El Nacio- nal" een artikel aan de staatsgreep heeft gewijd, waarin de redactie het betreurt, dat deze poging niet gelukt is. Rattenbestrijding De rattenbevolking van Nederland wordt op zes millioen dieren geschat. Binnenkort hoopt men dit aantal tot drie millioen terug te brengen. Op 15 December begint name lijk een landelijke actie ter bestrijding van deze schadelijke knaagdieren. Zij zal wor den uitgevoerd door gemeentelijke bestrij- dingsploegen, welke door de Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen zijn opge leid. De verdelging der ratten geschiedt met stukjes brood, welke een conserverings middel en een extract van de zeeajuin be vatten. Knaagdieren, die er van eten, gaan dood, voor huisdieren en mensen is het middel ongevaarlijk. HOOFDREDACTEUR VAN „DE NIEUWE POST" VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 38- jarige hoofdredacteur van het weekblad „De Nieuwe Post", L. A. R. L. Wegens zich in het openbaar in geschrift in be ledigende vorm uitlaten over het open baar gezag werd de heer R. veroordeeld tot een boete van 500.subsidiair een maand gevangenisstraf. TWEEDE KAMER P.R.A.C.'s worden Gouverneur van de hand. Ust klachten Tn zijn ajitwoord aan de Staten wijst de Gouverneur de eerste vier klachten van de hand. Aan de kwestie van het ras senonderscheid kon door hem weinig ver anderd worden, vooral omdat deze moei lijkheden pas na terugkeer der militairen ter kennis van het Bestuur werden ge bracht. Met de minister van Overzeese Gebiedsdelen werd over deze aangelegen heid gecorrespondeerd, waarop tenslotte een ..in het licht der omstandigheden" be vredigend antwoord werd ontvangen, waarvan de inhoud aan de Surinaamse Bord van Oorlogsveteranen werd meege deeld. ..Onaangenamer en ingewikkelder" acht Gouverneur Brons de kwestie van de af wikkeling der vorderingen, waarbij hij echter vooropstelt, dat de afrekening ge heel buiten het Surinaamse gouvernement om had behoren te geschieden, en wel door cp vertegenwoordiger van de Netherland Shipping en Trading Company, i.e. de agent van de Kon. Ned. Stoomvaart Mii te Paramaribo. Uit waardering voor de prestaties van de Surinaamse oorlogsvrij willigers en kannoniers. besloot het Gou vernement echter onverplicht zijn bemid deling te verlenen en gaf het de terug gekeerden een voorschot van vijftig pro cent op hun vorderingen met een maxi mum van tweehonderd gulden. In totaal werd aan voorschotten een bedrag van 7913 gulden uitgekeerd. Inmiddels kreeg het Gouvernement 2368.01 gulden terugbe taald. zodat een bedrag van 5544.99 on- verrekend is gebleven. Vakcursussen georganiseerd. Ter oplossing van het arbeidsprobleem werden vakcursussen in het leven geroe pen. waarvoor een belangrijk bedrag werd uitgetrokken. Mede op grond van ver schillende andere financiële uitkeringen (toelagen, doorbetaalde soldij) bestaat er, naar mening van het bestuur, weinig aan leiding voor de klacht der oorlogsvrijwil ligers. in totaal 165, dat er voor hen door het Gouvernement niets is gedaan. Een achttal hunner staat nog bij de dienst der Arbeidsbemiddeling als werk loos ingeschreven. (Hierbij zij opgemerkt, opgeheven (Van onze parlementaire redacteur) Er waren gisteren bij de afdeling bij zondere rechtspleging en ook met betrek king tot het Beheersinstituut zeer ernstige zaken in de Kamer aan de orde. Mr. Stokvis (Comm.en de heer Sc heps (Arbeid) vreesden, dat er wel licht'respectievelijk voor politieke delin quenten en voor economische collaborateurs redenen zouden zijn om een vreugdedans uit te voeren. Maar de minister gaf te ken nen, dat daartoe heus geen aanleiding zou bestaan, want hij was niet van plan om via in vrijheid te verrichten arbeidsplicht tot massale vrijlating van politieke delinquen ten over te gaan. De beduchtheid van de heer Scheps, dat vooral grote economische collaborateurs straks hun blijd^hap zou den kunnen uiten doordat met"! Juli aan het instructiewerk van de P.R.A.C.'s een einde zal komen, bleek eveneens ongegrond. Met nadruk verzekerde Zijne Excellentie, allerminst de bedoeling te hebben en volgens hem was dit tot dusverre ook wel gebleken de kleintjes te pakken en de groten te laten ontsnappen. Tenslotte moet er ook aan dit deel van de bijzondere rechts pleging en wat daaraan verwant is na drie jaar een einde komen, doch men kan er staat op maken, dat wanneer na genoemde datum nog enige ernstige economische col laboratie aan het licht zou treden er wel degelijk een vervolging ingesteld zal wor den. Volgens mr. Stokvis had de bewindsman zich een volleerd hogeschoolrijder van het stokpaardje der barmhartigheid getoond, waartegen over deze de cqmmunistische af gevaardigde antwoordde, dat hij van heel ■at grotere behendigheid blijk had gege ven door in zeer korte tijd van het paard der barmhartigheid hier dacht de minis ter aan het door hem allerminst gedeelde Publicatie gevraagd van het rapport-Cleveringa Het Eerste-Kamerlid mr. G. J. van Heu- ven Goedhart heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: Is het de minister bekend, dat de open baarmaking van het rapport der commis- sie-Vorrink inzake de verzorging van krijgsgevangenen en politieke gevangenen met pakketten door regerings- en Rode Kruis-instanties gedurende de bezetting geleid heeft tot verontrusting ten aanzien van de inhoud van het rapport der Com- missie-Cleveringa. dat grotendeels dezelfde materie en de gestie van dezelfde perso nen behandelt? Is de minister niet van oordeel, dat zo wel deze verontrusting als redenen van algemeen democratische aard het ten zeer ste wenselijk maken, dat het rapport der commissie-Cleveringa wordt gepubliceerd? Zo ja, is de minister dan bereid, de open baarmaking van het rapport der commis sie-Cleveringa te bevorderen? De radio geeft Zaterdag HILVERSUM T. 301.S M. 7.00 8 00 16.00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Sylvestri-kwartet. 8.35 Platen. 9,30 Symphonische muziek. 10.00 Mor- gewljdlng 10.20 Feuilleton. 10.35 Zang en piano. 10.55 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Strijdkrachten- programma. 13.30 MJllersextet. 14.00 A. J. C- ultzending. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.00 Lezing. 15.15 Gevraagde platen. 16.15 Kleinkunst. 16.45 Om en bij de 20. 17.15 Volksconcert. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Werken van Fauré en Debussy. 19.30 Voor de jeugd. 20.08 Dingen van de dag. 20.15 De noten kraker. 21.15 Socialistisch commentaar, 21.30 Weekendorkest. 22.00 Luisterspel „Adriaan en Olivier". 22.35 .Tango-rumba-orkest. 23.15 Hobby hoek. 23 30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. cn 1875 M. 7.00. 8 00, 13.00. 19.00, 29.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebed. 7.45 Koorzang. 8.15 Platen. 9 10 Weense walsen. 9.35 Mozart en Reger. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen, 11 00 Ziekenbezoek, 12 00 Angelus. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boekT. 13.20 Dansorkest. 13,40 Filmpraatje. 13.50 St. Nico- laaslledjes. 14.00 Toneelpraatje. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.00 Voor jongeren. 15.15 Zang en piano. 15.45 Kiosk. 16.00 Platen. 16.20 Naar breder vlucht. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Negerliedjes. 16.15 Weekoverzicht. 18 30 Luister spel ..Lord Jumpatlt". 19.20 Metropole-orkest. 19 45 Banden die binden. 19.55 Orgel. 20.05 Actua liteiten 20.12 De gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Morgen is het Zondag. 31.40 „Een koets vol verhalen", 22.10 Weeleend-serenade. 22 40 De Van Rooyens. 10.45 Güövtti. 23.13 Sympliouische muziek. De journalist C. K. Elout overleden Te Wassenaar is in de leeftijd van 77 jaar overleden de hekende Kamerverslaggever „Hoefijzer-correspondent" van het Al gemeen Handelsblad, de heer C. K. Elout. De heer Elout was van 1891 tot 1901 redacteur van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam en van 1901 tot 1936 redac teur van dit blad*te 's-Gravenhage. Zijn artikelen en Kameroverzichten, voordien van zijn hoefijzer-kenteken, werden in brede kring gelezen. Hij maakte voor zijn blad reizen naar Indië en Zuid-Amerika. Van 1936 af was hij ook als kunstcriticus werkzaam. De "heer Elout was vele jaren bestuurs lid van de Nederlandse Journalisten Kring. De teraardebestelling geschiedt Maandag om half vier op de begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. Woensdag sneuvelden zeven Nederlanders Volgens tot dusver ontvangen berichten bedroegen de verliezen in Indonesië op 3 December zeven gesneuvelden en vijftien gewonden. Op Java en Sumatra zijn tal rijke gevechten geleverd tegen Nederlandse posten en patrouilles. In het grensgebied van West-Java (bij Bantam) kregen Ne derlandse patrouilles ten Noordwesten van Tangerang, ten Noordoosten van Tjoeroeg en ten Zuiden van Leuwilang contact met republikeinse strijdgroepen. Republikein se strijdgroepen, die ten Zuid-Oosten van Tjoeroeg waren binnengedrongen, zijn verdreven. In de grensgebieden van Mid- den-Java ten Zuiden van Weleri en nabij Ambarawa zijn enige benden verdreven, evenals in het grensgebied van Noord- Sumatra ten Westen van Merak. standpunt van mr. Stokvis, dat N.S.K.K.'ers en brood-N.S.B.'ers eigenlijk geen erger lijke landverraders zijn op het paard van de gestrengheid over te springen. Dit laatste sloeg dan op de critiek op het gratie beleid. „Gij moet het paard van de gerechtig heid berijden met de teugels van de barm hartigheid in de hand," riep de heer Scheps de minister toe om voorts te beweren, dat deze, door telkens van teugels te verwis selen, van zijn ros was afgeduikeld en een eind door de circus-piste was meegesleept. Een motie-Scheps ter voortduring van de P.R.A.C.'s verwierp de Kamer met 44 25: alleen de communisten, de aanwezige leden van de P. v. d. A. op twee na en een deel van de Anti-Revolutionnairen hadden voorgestemd. Erg overtuigend was de minister niet, toen hij uiteenzette hoe het komt, dat men in ons land oorlogsmisdadigers als Wimmer, Fischböck en Ritterbusch op het ogenblik nog steeds niet voor onze eigen rechters kan brengen. Evenmin vonden we hem sterk in zijn verklaring over de arrestatie van de heer Asscher en prof. Cohen, eens voormannen van de Joodse Raad. Mr. Sik kel had als grond voor die arrestatie aan gevoerd, dat zulks geschiedde in het belang van het onderzoek, welk standpunt door de bewindsman werd goedgekeurd. Zodra het onderzoek ver genoeg gevorderd is (en dat zou vermoedelijk nog deze week zijn) komt er een einde aan die detentie. Verder regende het klachten over tal van misbruiken vanwege het Beheersinstituut aan de dag gelegd. De minister nam de topleiding in bescherming en schreef zekere uitwassen aan lager personeel van deze crisis-instelling toe. Maar mej. mr. Tendeloo (Arbeid) achtte het onvoldoende, dat er niet meer gelegenheid tot klagen over een dergelijk optreden bestaat en dat er niet meer toezicht is. Een daartoe strekkende motie, waarvoor de minister in zijn hart niet veel voelde, ging er zonder hoofdelijke stemming door, wat insgelijks met zijn begroting en met het wetsontwerp gebeur de, waardoor het Beheersinstituut en de Bijzondere Gerechtshoven onder meer de bevoegdheid krijgen het beheer over land- verraderlijk vermogen te doen eindigen. Aan he't slot van de middag vormde er zich een ongebruikelijk „eenheidsfront": mèt de heer Schouten (A.R.) verzetten zich de heer Hoogcarspel (Comm.) en mr. J o e k e s (Arbeid), tegen het voorstel van de centrale sectie, door de president verdedigd, om reeds op 12 December het wetsontwerp inzake de herziening van de staatsinrichting van de West in de afdelin gen te onderzoeken. Zulk een overhaasting in de begrotingstijd, welke aan de leden onvoldoende gelegenheid biedt een derge lijke materie zo snel te bestuderen, achtten zij uit den boze. En dus zal het nu wel wat later worden. „Van je vrienden in Eindhoven, Holland" Het Engelse blad Daily Herald vertelt een merkwaardig geval van geheugen verlies, dat een 24-jarige typiste te Ply mouth overkwam. Zij viel tijdens een bioscoopvoorstelling in slaap en ontwaakte met de gewaarwording, dat zij haar adres en naam niet meer wist. Zij belde in een telefooncel de politie op, die haar afhaalde en naar het bureau vervoerde. In haar tas werd een cigarettenkoker aangetroffen met de inscriptie: „Van je vrienden in Eindhoven, Holland". Verder vond men geen aanwijzingen omtrent haar identi teit, doch met behulp van deze inscriptie werd per radio-oproep de moeder van het meisje opgespoord. Het bleek dat de typiste Joan Wallace heette en tijdens de obrlog als ATS in Nederland en Eindhoven was geweest. De doktoren stonden machteloos bij dit geval van geheugenstoornis, doch ver wachtten dat de tijd heilzaam zou werken eq het meisje langzamerhand haar geheu gen zou teruggeven. Opinies van de directeuren van Openbare Werken en Bouw- en Woningtoezicht Ir. A. Ingwersen heeft in Elseviers week blad het denkbeeld gelanceerd om zolders te gebruiken voor woonruimte. Hij heeft in het bijzonder het oog op Amsterdam waar vele huizen zijn met platte daken, die alleen voor het aanzien een stukje schuin dak hebben. Zonder veel kosten en met weinig materialen kunnen de gevels opgetrokken worden, waardoor een hele étage voor bewoning gewonnen wordt, in ruil voor een zolder die nu veelal niet ge bruikt wordt. Dit denkbeeld heeft zo zei ons ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken voor Amsterdam en wellicht ook voor enkele andere grote steden ongetwijfeld waarde. In Amsterdam zijn namelijk veel percelen die voor zo'n verbouwing in aan merking komen. Bovendien verwacht ik van het optrekken dezer huizen geen ver slechtering van het Amsterdamse stads beeld, misschien zou het zelfs een ver betering jcunnen geven. Maar als' men mij vraagt of dit denkbeeld ook in Haarlem te verwezenlijken zou zijn, moet mijn ant woord ontkennend zijn. Allereerst zijn hier z;eer weinig huizen van het beoogde type. Indien wij de enkele die er zijn, zouden gaan optrekken, zou dat ongetwijfeld ons stadsbeeld ernstig schaden. De Amster damse huizen zijn namelijk veel ji°ger dan in Haarlem en daardoor is het aanzien der platte daken ook heel anders. In Am sterdam vindt men vrijwel uitsluitend étagewoningen, tèrwijl in Haarlem de eengezinsbewoning overheersend is, het aantal' huizen met bovenwoningen bepaalt zich tot slechts 10 procent. Wij zouden in Haarlem een oplossing langs een andere weg moeten zoeken en alleen door interne verbouwingen naar willen streven om zolders, die nu ongebruikt zijn, in behoorlijke woon ruimte te veranderen. Natuurlijk zou den dan meer dakkapellen gemaakt moeten worden en in verschillende gevallen zullen die vermoedelijk wat groot van opzet zijn, maar dat zal het stads beeld niet ernstig benadelen. Bovendien is er immers van een noodtoestand sprake en dan kunnen ook de schoonheidseisen niet in al hun strengheid gehandhaafd worden. Voor de zeer velen die verlangend naar woonruimte uitzien, moet een oplossing gezocht worden, nu het helaas niet moge lijk blijkt op korte termijn voldoende nieuwe huizen fe bouwen. Het zou uiteraard nodig zijn, dat een stelselmatig onderzoek wordt ingesteld om vast te stellen van welke huizen de zolders geschikt zijn om te verbouwen tot woonruimte. Ir. D. Kruijf, directeur van Bouw- Woningtoezicht, was ook overtuigd, dat het plan-Ingwersen beter in Amsterdam (mis schien ook in Den Haag en in Rotterdam) uitgevoerd kan worden dan in Haarlem. Er is namelijk in Haarlem niet veel onge bruikte zolderruimte. De arbeiderswonin gen, eengezins huizen, vallen al meteen uit, daar de zolder al gebruikt wordt voor slaapkamers. In de meeste gevallen slechts een klein stukje zolder over voor het bergen van wat rommel. Maar in veel ge vallen slapen ook op dat zoldertje nog kin deren. In bijna alle middenstandshuizen is het evenzo gesteld. Een groot aantal huizen De Gravesteenenbrug mag nog niet gebouwd worden Verscheiden maanden geleden besloot de Haarlemse gemeenteraad het wrak van de Gravesteenenbrug over het Spaarne te ver vangen door een ophaalbrug voor klein verkeer, die uitstekend zou passen in het oude stadsbeeld daar ter plaatse. Men ziet evenwel nog niets gebeuren dat op de aanvang van het "werk wijst. Daarom hebben wij naar de oorzaak ge ïnformeerd. Het bleek ons, dat het college van Gedeputeerde Staten tot heden geen goedkeuring aan dit raadsbesluit gegeven heeft. Blijkbaar gelden hier financiële over wegingen. Intussen moeten per dag vele duizenden Haarlemmers zich een flinke omweg ge troosten, want nu is er geen verbinding over het Spaarne tussen de Melkbrug en de St. Catharijnebrug.Vroeger werd er veel van de Gravesteenenbrug gebruik gemaakt. Ook al toen die voor het zware rijverkeer was gesloten. Per uur gingen er soms 600 wandelaars, fietsers en karren over. Vereniging van oud-saboteurs De vereniging van Oud-saboteurs heeft twee bijeenkomsten georganiseerd, één voor de jeugd en de andere voor ouderen. Woensdagmiddag is het Sint Nicolaasfeest gevierd, waaraan ook wezen van gesneu velde illegale werkers deelnamen. In de Stadsschouwburg kwamen Donderdag avond velen bijeen voor een feestelijk sa menzijn, waarvoor ook weduwen van ille gale werkers uitgenodigd waren. Het ge zelschap Roland Wagters verzorgde het programma, dat bestond uit acrobatiek, muziek en zang. Panda en de Meesfer-goochelaar 18. Panda was nieuwsgierig wat Joris Goedbloed van plan was. Hij kende hem lang genoeg om te weten, dat hij een on verbeterlijke schavuit was en het beviel hem niets, dat de Sultan nog niet was aan gekomen. Natuurlijk maakte Joris daar ge bruik van. H\j liet een groot aantal hand werkslieden roepen en gaf vele bevelen. „Hoort toe!" riep Joris. „Zijne Hoogver heven Grootheid de Sultan waarbij ver geleken ik zelf slechts een schaduw ben en gijlieden niet meer dan zwevende stofjes heeft mij opdracht gegeven dit paleis te verbouwen! Het moet gereed zijn voordat de Grootmachtige terugkomt. Luistert dus naar de voorschriften die ik U ga geven en werkt nijver en aandachtig!" De Oos velen en al gauw was het hele paleis ge vuld met lawaai en gehamer en geroep. „Wat ben je eigenlijk van plan?" vroeg Panda ongerust. „Ik kan me niet herinne ren, dat de sultan je hiervoor opdracht heeft gegeven". „Wacht maar af!" zei Joris. „Hel wordt een verrassing! Boven- terlingen bogen diep en trokken ac.;i de dien moet ge nu werkelijk niet meer jij arbeid. Joris liep heen en weer en gaf be- i en jou zeggen, mijn beste! Ik heb het U verboden!" van middenstandsbouwverenigingen heeft bovendien geen zolder. Alleen een betrekkelijk klein aantal oude huizen heeft flinke zolders, die bij de bouw niet zijn aangewend voor het maken van slaapkamers. Het is evenwel de vraag of die zolders thans niet gebruikt worden voor slaapgelegenheid? nu in vele huizen twee of drie gezinnen zijn ondergebracht. Een onderzoek zou kunnen uitwijzen hoe veel percelen een ongebruikte zolder heb ben die tot woonruimte is te verbouwen. Al zijn het er maar 100 of 200, dan kan het toch de moeite zijn. Maar dan komt de moeilijkheid: wie moet de verbouwing laten uitvoeren en wie moet de kosten betalen. Die kosten zullen niet gering zijn. Er moeten niet alleen kamers met ramen of dakkapellen gemaakt wor den, maar ook schoorstenen, een W.C., af- en aanvoer van water. 'Als ik een ruwe schatting moet maken, dan kom ik zeker tot 4000. Welke eigenaar zal zich die uit gaaf willen getroosten? De overheid kan het volgens de bestaande regelingen alleen voor haar rekening nemen indien een huis gevorderd wordt. In Amsterdam staat men voor dezelfde moeilijkheden, daarom past men het denkbeeld nog alleen toe bij com plexen van woningbouwverenigingen. Maar te Haarlem komen die juist niet in aanmer king. In Haarlem gaan wij hu een andere weg bewandelen zo vervolgde ir. Kruijf. Wij gaan nu als proef een complex arbeiders woningen bouwen die opgezet zijn als ruime eengezinswoningen, maar die „tijdelijk" ingericht worden als twee afzonderlijke woonruimten. Als de tijden weer eens nor maal worden, kunnen die percelen weer met weinig kosten tot eengezinswoningen verbouwd worden. Het voordeel van dit systeem is, dat de beide gezinnen geheel afzonderlijk wonen,wat onaangenaamheden voorkomt. Zijn zo vroegen wij vele nu be staande huizen ook niet op dezelfde wijze voor ttfree gezinnen te verbouwen? Het antwoord was: Natuurlijk, maar het zou een belangrijke uitgave vereisen en bovendien zou het de woonruimte niet veel vermeerderen, want als regel wonen in die huizen reeds twee gezinnen. Waterpolo D. E. van Leersum-prijs Dinsdagavond 9 December organiseert de H. Z. en P. C. ..De Waterratten" het jaarlijks waterpolo-tournooi om de „In memoriam D. E. van Leersum wisselprijs" in het Sport- fondsenbad. Aan het tournooi nemen deel HPC. HVGB. Haarlem. DWR en ZVZ. DWR heeft reeds viermaal de prijs gewonnen, HPC 3 maal en HVGB 1 maal. Als tussenwedstrijden worden gespeeld voor de Rococentbeker competitie van de KNZB. DWRHDZ en voor de competitie Kring Haarlem, de -wedstrijd: DWR 2Haarlem (dames) Zeilen De „Koninklijke" viert honderdjarig bestaan Op 16 December zal het honderd jaar gele den zijn, dat de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging werd opgericht. Reeds omstreeks 1600 werd op de Neder landse wateren druk aan watersport gedaan, hoewel de beoefenaars in die tijd het begrip „sport" niet kenden. In de eerste helft van de vorige eeuw voelden de watersportlief hebbers behoefte, zich te verenigen. Prins Hendrik, broer van Koning Willem III nam het initiatief tot oprichting van de Konink lijk Nederlandse Jachtclub te Rotterdam, waartoe 1n Juni 1846 besloten werd. Deze club is in 1879 opgeheven. 16 December 1847 werd de Nederlandse Zeil- en Roeivereni ging te Amsterdam opgericht. Reeds in 1851 werd het praedicaat „Koninklijk" verkregen. In de loop der jaren gaf het bestuur voor lichting en leiding aan nieuwe verenigingen. Bij het roeien treedt „De Koninklijke" als wedstrijdgevende vereniging op. De zeil- sport op de binnenwateren vormt de hoofd schotel in het bestaan. Ter gelegenheid van het jubileum zal op Zaterdag 13 December een receptie in „De Grote Club" te Amster dam worden gehouden. Biljarten Kampioenschap klein biljart Donderdag zijn de voorwedstrijden van het kampioenschap van Nederland, klein biljart 35/2, in restaurant „Bolwerk" beslo ten. Het resultaat was: G. Metz, 4 gew., 2 verl., 8 pnt., 17.92 gem. G. Wessels 3 gew., 3 verl.. 6 pnt., 19.15 gem. J. Steffens 3 gew., 3 verl., 6 pnt., 16.26 gem. H. Schoen 2 gew., 4 verl., 4 pnt., 15.98 gem. In totaal nemen 42 spelers aan de voorwed strijden deel en acht worden er geplaatst. De kans, dat een of meer van bovengenoemde spelers aan de eindstrijd zullen deelnemen, is niet groot. Het kampioenschap wordt in Leeuwarden gehouden. Tennis Franse tenniszege De eindstand van de in Den Haag gehou den tenniswedstrijd NederlandFrankrijk is 24 geworden. Interessant was de strijd tus sen Borotra en Van Swol. De Fransman won dank zij uitstekend volleren met 6—8, 6—3, 64. Dubuc versloeg met 7—5, 60 Rinkel. De Nederlander speelde onregelmatig en miste in de eerste set twee kansen,/ om te winnen. Het dubbelspel Borotra met Brug- non tegen Van Swol en Rinkel leverde even eens een Franse zege op, n.l. 75, 62. De gasten gaven in deze partij de Nederlanders een lesje. Europese Joden gaan als kolonisten naar Suriname Abram Fisher, bouwkundig ingenieur uit Honoloeloe, is per Pan-American clip per van het vliegveld Laguardia vertrok ken naar Paramaribo om tezamen met een commissie van vier andere deskundigen een nederzetting voor te bereiden voor dertigduizend Joden uit geheel Europa. opdracht van de Freeland League of Manhattan zal Fisher een streek in Suri name uitkiezen die geschikt is voor Joodse kolonisatie. De League kreeg hiertoe ver gunning van de Surinaamse regering. Fisher schatte dat voor het doel een opper vlakte van duizend vierkante mijl nodig zow. £ijn. Fisher deelde mede, dat de Joden zich hoofdzakelijk met de landbouw zou den bezighouden. Nieuwe uitgaven „Rekenschap van Europa". Uitgeverij Vrij Nederland. Amsterdam Dr. Ernst von Schenck. Zwitsers journalist en voorvechter van een federatieve Europese politieke eenheid, woonde in 1946 te Genève de eerste ..Rencontres Internationales" bij en verza melde de daar uitgesproken redevoeringen in een boek, waar hij in zijn inleiding van zegt: „Ik was bijzonder verheugd de teksten der voor drachten nog eens gedrukt te kunnen lezen, omdat ik maandenlang door de herinnering aan deze eerste „Rencontres Internationales" ernstig gedeprimeerd ben geweest." De vraag, die de deelnemers aan de bijeen komst te Genève werd gesteld, luidde: „Bestaat er een bepaalde Europese geest cn zo Ja, wat li deze naar zijn wezen, oorsprong en ontwikke ling; wat betekent hij vandaag en voor de toe komst?" De depressie van Ernst von Schenck werd veroorzaakt door het antwoord, dat Georges Bernanos op deze vraag gaf in een uitvoerige uiteenzetting, die hem kenschetste als een pro feet van Europa's ondergang. Er waren in to taal negen mannen van naam en van verschil lende nationaliteit uitgenodigd, hun standpunt te openbaren. Zij vormden de keur van het Europese intellect, en benaderden het gestelde probleem van negen verschillende kanten, doch hun gedachten zijn alle zo vol waarde voor de Europese toekomst en zo rijk aan practische wenken behalve dan misschien het betoog van Bernanos. dat geen hoop wekte ddch slechts haat zaaide, aldus von Schenck dat het lezen van deze verzameling voor de Europese mens alleen maar kan worden aanbevolen. Het programma van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond voor Zondag luidt: eerste klas, district 1: HBSZeebur- gia, AjaxHermes, NeptunusRFC, 't GooiVSV. District 2: DOSFeyenoord, ADOEDO: SpartaExcelsior. Tweede klas A: De KennemersFortuna, Velsen— VUC; VIOSDCV, EmmaScheveningen, Tweede klas B: QuickUVS, SVVUnitas, OvermaasCVV. District 1, derde klas: DEM—IW. Vierde klas: DIO—Sloterdijk, EHSASR, The UnityVliegende Vogels. District 2, derde klas A: TYBB-LFC, Woer denHBC, HillinenAlphen. Vierde klas C: RijswijkLisse, BSMTeylingen, DOS RHillegom. Zaterdagmiddagcompetitie: IJmuiden— CSV-Dindua; Blauw WitKennemerland. In de afdeling Haarlem Van de KNVB worden gespeeld: Eerste klas A: Beverwijk 2—DIO 2, Geel Wit—EDO 3. Kinheim 2— Haarlem 4, TYBB 2—RCH 4. Concordia— Waterloo. Eerste klas B: DSKZandvooi;t- meeuwen 4, RCH 5Schoten 2. Hillinen 2 Hoofddorpse Boys, Haarlem 3aHFC 3, DEM 2—EDO 4. Tweede klas A: DEM 3— WH, SpaarnestadTerrasvogels 2. Haar lem 5HFC 4. ETO 2Kennemers 4. Twee de klas B: DSS 2—HFC 5, RCH 6—Hille gom 2, Stormvogels 3Schoten 4. VSV 4 Vliegende Vogels 2. EHS 2WE 2. Tweede klas C: Halfweg 2DIO 3, Kinheim 3 HBC 3. RCH 7—Ripperda 3. TYBB 3—SVV, Haarlem 6VVB 3. Tweede klas D: Bever wijk 5Heemstede, Nieuw VennepKen nemers 5, Schoten 3Onze Gezellen 2, Vel sen 3THB 2, Bloemendaal 3VVD 2. Het programma van de Kon. Nederlandse Korfbalbond luidt: Eerste klasse: SwiftBlauw Wit, AW Archipel, AZRohda, SVKKZ, Luto— Westerkwartier. Tweede klasse B: DVD Amstelodanum, LandlustOosterkwartier, ZKVGroen Geel, WatervlietAurora, Sport VereentBEP. Tweede klas B: KZ 2 —Swift 2, Oosterkwartier 2Blauw Wit 2, Archipel 2DTV 2. Derde klas B: Nieu- wendamOKV, Animo ReadyOBZD, Vic toriaKVH. RodaADOS. Derde klas F: Aurora 2Swift 3, Sport Vereent 2DTV 3. In de Haarlemse Korfbalbond worden, gespeeld: Eerste klasse: Oosthoek 1Haar lem 1, Oosterkwartier 3Aurora 3. Twee de klasse A: N. Flora 2Onder Ons, Water vliet 2AAnimo Ready 2. Tweede klasse B'. THB 2SV 3. Derde klasse: Oosterkwartier 6Oosterkwartier 5, Aurora 5Watervliet 4, N. Flora 3Oosthoek 2, SV 4Ooster kwartier 6. Voetbal Aanwerven van profs wordt bemoeilijkt Volgens een besluit van de Engelse minis ter van Arbeid, inzake het laten verrichten van werk van essentieel belang, zal het in de toekomst niet meer mogelijk zijn essen tiële arbeiders beroepsvoetballer te laten worden, als zij hieraan hun hele tijd willen wijden. De minister heeft reeds aan Roy Wilcox, de productieve middenvoor van een amateurclub in Somerset, verboden een con tract met Arsenal te tekenen. Wilcox is chauffeur in dienst van een zaadhandelaar en hij moet in functie blijven. Wel mag hij in zijn vrije tijd voor Arsenal uitkomen. Ver der is bepaald, dat een amateur, die al een contract voor een beroepsclub getekend heeft, lid blijft van deze club. als hij voor de militaire dienst wordt opgeroepen. De over heid zal zich waarschijnlijk niet bemoeien met overdracht van spelers. HAARLEM ONTMOET A.G.O.V.V. Zondagmiddag speelt Haarlem een vriendschappelijke wedstrijd op het terrein- aan de Spanjaardslaan tegen AGOW uit Apeldoorn. VRIENDSCHAPPELIJKE ONTMOETINGEN RCH speelt Zondag in «het Heemsteedse Sportpark tegen de eerste klasser DHC een vriendschappelijke wedstrijd en Bloemen daal ontmoet op het terrein aan de Brede- rodelaan APGS uit Amsterdam. Olympische Spelen Amerikanen dreigen niet naar St. Moritz te gaan Het Amerikaanse Olympische Comité heeft gedreigd alle Amerikaanse ploegen an de Olympische Winterspelen 1948 te rug te trekken, indien het Zwitserse orga nisatiecomité de inschrijving accepteert van de door het Olympisch Comité der Verenigde Staten niet erkende Amateur Ice Hockey Association. Vrq. De Britse bezettingsautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat 6000 leden van de Waffen S.S vrijgelaten zullen worden. Dit geldt echter niet voor officieren en leden van door het internationale ge rechtshof als misdadig bestempelde on derdelen. «Dood. Op de voornaamste broedplaatsen van het Roekwameer (Belgische Congo) zijn bijna alle sprinkhanen gedood. Gedu rende tien dagen zijn 600 ha. per vlieg tuig met een oplossing van dinitri-otoh- orosol besproeid. Dit is de eerste keer, dat bij de bestrijding van sprinkhanen plagen gebruik is gemaakt van chemi sche verdelgingsmiddelen. Orde. In een kamp van drieduizend ver plaatste personen in Neustadt fSlees- wijk-Holstein) hebben de bewoners de Duitse politie aangevallen die een onder zoek naar de zwarte handel kwam instel len. Een detachement van ongeveer 90 Britse manschappen heeft de orde her steld.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2