c D tët De boze stiefmoeder Voorkeur voor bepaalde candidaten De bel doet astingbetaler zijn best Jd5 M yZ ii Wereldnieuws ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD IN DE WERELDPOLITIEK: Sprookjes zijn er niet alleen voor kleine kinderen. De goede, oude verhalen van dwergen en prinsessen, die de eeuwen overleven en telkens weer in schoner drukvorm en boeiende kleur grote en kleine mensen komen onderhouden, hebben dik wijls een ernstige levensechte moraal, en de werkelijkheid, ook de moderne, komt vaak overeen met de kern van het opge smukte verhaal over beloonde onschuld en gestrafte misdaad. Zo kan men met enige ruimheid van opvatting onmiskenbare spiegelbeelden uit het betoverende sprook je van „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen" opvangen bij de beschouwing van de politieke ontwikkeling in een land, dat vooral de laatste tijd van zich heeft doen spreken. Dat land is Roemenië, geregeerd door de jonge koning Michael. Met enige verwon dering heeft men enkele weken geleden deze jonge vorst zien verschijnen aan het bruiloftsmaal van de Engelse prinses, want algemeen verwachtte men dat hij zou af zien van een komst naar Engeland, om elke schijn van „westerse gebondenheid" in het belang van de binnenlandse vrede in Roemenië te vermijden. Maar Michael kwam desondanks wel en hij bleef aan zienlijk langer dan de meeste andere bui tenlandse gasten. Telkens weer stelde hij zijn vertrek naar het Oosten uit, en de praatgrage goegemeente rook reeds een verloving. Het is best mogelijk dat Michael zijn zorgvolle functie van Roemeens koning zo lang mogelijk heeft willen ontvluchten door langer dan het de gewoonte is ge bruik te maken van de ongedwongen gast vrijheid van het Engelse hof, want wan neer men zich realiseert onder welke om standigheden deze koning zich aan zijn troon vast moet klemmen, begrijpt men dat zijn uitstapje een feestelijke vacantie voor hem is geweest een vacantie in het democratische, politiek nog tamelijk rustige Westen. Doch dat er ook een vrouw in het spel was, staat nu buiten twijfel. En daarmee begint het verhaal van het sprookje. Het is misschien een enigszins ridicule omstandigheid, dat de rol van Sneeuw witje in dit geval door de robuste. grim mige koning Michael moet worden ge speeld, doch er zijn talrijke overeenkom sten. Ook hij is van koninklijke kom-af, ook zijn aspiraties richten zich naar een romantisch geluk en ook hij heeft een boze stiefmoeder. Want Roemenië staat op het ogenblik onder de straffe, meedogen loze hand van een kilhartige vrouw, die niets liever zou doen dan de koning het bos insturen en het land overleveren aan de strenge dictatuur van een minderheid, die reeds door allerlei machinaties een groot deel van de macht heeft veroverd. De communistische invloed in Roemenië groeit gestadig als een wurgende liane rond de wankele stijlen van de konings troon, die nog steunt op de aanhankelijk heid van een bevolkingsmeerderheid doch een meerderheid die zich steeds dieper VERLOVINGSRINGEN Eon kleine zaak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws 8.18 Zingende torens. 8.30 Voor het platte land. 8.45 Platen. 9.15 Idem op verzoek. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Doopsgezinde kerkdienst 11.45 Toespraak. 12.00 Harmonie-orkest. 12.30 Zondagclub. 12.40 Koor. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Spoor wegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Concertgebouworkest m. m. v. George van Renesse, piano (Handel, Mozart, Brahms. Pauze: Filmpraatje. 16.30 Sport. 17.00 Ge sprekken met luisteraars. 17.20 Een gedicht. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 Kinder koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.15 Concert m. m. v. Tito Schipa. tenor. 21.10 Cabaret Chiel de Boer. 21.45 Speeldoos. 22.00 Detective-luister spel. 22.35 Jacht-kwartet, Mozart. 23.15 Dans- orkest. HILVERSUM n, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 8,00. 9.30. 13.00, 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8.15 Handel. 8.30 Morgenwijding. 9.55 Hoogmis. 11.30 Piano-trio van Dvorak. 12.15 Apologie. 12,30 Metropole-orkest. 13.35 Radio-feuille ton. 14.05 Kamerkoor. 14.45 Fanfare-orkest. 15.10 Cabaret. 15.45 Causerie over wereld regering. 16.05 Platen op verzoek. 16.25 Ves pers. 17.00 „De jonge kerk hoort het oude Woord". 18.30 Bach. 19.00 Psalmen van Swee- linck. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.55 Sport. Actualiteiten. Gewone man. 20.20 Lichte mu ziek. 20.45 Luisterspel. 21.30 Nderlandse lie deren. 22.15 Avondgebed. 22.50 Concert: Concerto grosso, Handel. Psalm. Herman Strategier, Requiem, Fauré. Maandag voelt neergedrukt. Die stiefmoeder is Anna Pauker, een Russin, thans minister van Buitenlandse Zaken, wier echtgenoot als Trotzkiist werd „gezuiverd" door een revol verschot en die nu in Roemenië de feilloze uitvoering der Russische orders garandeert. Zij heeft de regering-Groza in de hand en voert een bewind, dat alle kenmerken van de terreur draagt. De zuiveringen van Anna Pauker zijn thans reeds berucht. Niet minder dan 165 hoge functionarissen der departementen, waaronder secretaris sen-generaal en gezanten, werden er tot nu toe het slachtoffer van. Koning Michael leeft onder haar hiel een benauwd en gevaarlijk bestaan. Hij is naar de dwergen gevlucht als men de Engelse society mag vergelijken met deze kleine mensjes. Maar de vergiftigde appel van Anna Pauker volgde hem. Hij wilde zich verloven met prinses Anne de Bourbon Parma, en vroeg zijn regering van Londen uit om toestemming. Zijn re gering dat was Anna Pauker en zij gaf het verzoek, ongetwijfeld voorzien van haar giftig advies, door naar het Kremlin. Het antwoord laat zich raden. Een Roe meens koning, toch al zo ontvankelijk voor Westerse invloeden dat hij een gerekt bezoek aan het Engelse hof bracht, laten huwen met een „Westerse" prinses? Daar kon niets van inkomen. Een kort en krach tig „neen" ging naar Londen terug en Michael dankte de Engelse koning voor de gastvrijheid, nam een langzame trein en ging naar zijn politieke stiefmoeder terug. Zo eindigt dit sprookje voorlopig enigs zins anders dan het oorspronkelijke. De vergiftigde appel werd geslikt, de verlos sing en het geluk bleven uit. De stiefmoe der bleef regeren en triompheren. Maar sprookjes malen niet om tijd of momenten. Zij overspannen de jaren en de eeuwen en niemand kan zeggen, of er niet eens een tijd zal komen dat ook dit verhaal een ge lukkig slot krijgt. Als het zo is, zullen Roemenië, Europa en de gehele wereld in Michaels geluk delen, want zowel voor Roemenië, Europa als de gehele wereld vormt Anna Pauker thans een zwart en dreigend symbool. J. L. Nederlands herstel wekt verbazing „Nederland heeft een bijna ongelooflijke mate van herstel bereikt", aldus verklaar de Eugène R. Black, uitvoerend directeur voor de Verenigde Staten bij de Wereld bank, in een rede over deactiviteit van de Wereldbank op de jaarlijkse bijeen komst van de Investment Bankers Asso ciation. Na gewezen te hebben op de le ningen, die de wereldbank aan Nederland en Luxemburg heeft verstrekt, memoreer de Black zijn recente reis door Europa, gedurende welke hij Nederland, België, Luxemburg en Zwitserland heeft bezocht. Hij legde de nadruk op de verbazingwek kende wijze, waarop Nederland zich heeft hersteld van de ernstige oorlogsverwoes tingen, en verklaarde, dat de aanblik van de energieke Nederlanders, die hun land weder opbouwen, hem een groot gevoel van innerlijke voldoening had gegeven, daar hij wist een kleine bijdrage te heb ben geleverd in het verschaffen van de fondsen, die nodig waren om een derge lijke aanblik mogelijk te maken. „Paulus de Ruyter" voor het Gooise tribunaal De schrijver van talloze revueteksten en liedjes Jacques van Tol had zich gisteren voor het Gooise tribunaal te Hilversum te verantwoorden als leider van het beruchte Zondagmiddag-cabaret van Paulus de Ruyter. Hij verklaarde, dat na de eerste twee uitzendingen geen enkele tekst meer van zijn hand is geweest. Wel was hij verant woordelijk geweest voor de regie en had hij deels op aanwijzing van de „rijks dramaturg" de binnengekomen teksten, vele tientallen per week, tot een pro gramma bewerkt. Dit gold eveneens voor de gesprekken van „keuvel en klessebes". Tenslotte noemde Jacques van Tol tot zijn verdediging nog het vele illegale werk, dat hij had verricht. Hij had Joden gehol pen en laten onderduiken, een mitrailleur in zijn huis verborgen gehouden en na de spoorwegstaking zeven gezinnen van spoorwegemployés in zijn huis opgenomen. Voorts had hij reeds in 1942 J. Hahn, alias „Peter Pech", uit de gevangenis te Leeuwarden weten te bevrijden. De verdediger mr. W. J. M. Russell be pleitte een straf gelijk aan de voorinterne ring, mede omdat Van Tol is geruïneerd en zijn gezondheidstoestand ernstig is ondermijnd. FLESSEN SNEUVELDEN BIJ TREIN ONTSPORING. In Rotterdam is Vrijdagmorgen tussen het Beursstation en het station Delftse Poort een goederentrein ontspoord. De lo comotief en vier wagons werden vrij ern stig beschadigd. Een der wagons was ge laden met flessen, welke door het ongeval in een hoop schei-ven veranderden. Een zijspoor werd versperd, de hoofdsporen bleven vrii. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 9.15 Morgenwijding. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10,30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 11.00 „Op de ui'kijk". 11.15 Zang. 11.35 Russische muziek. 12.30 Weerpraatje. In 't spionnetje. 12.39 Lichte muziek. 13.50 Tenor en orgel. 14.20 Wat gaat er om in de wereld? 14.35 Viool en piano. 15.00 Gevarieerd programma. 16.30 Causerie over Spaanse muziek. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Het rijk over zee. 18.15 Piano. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Voor kleu ters. 19 05 Mozart. 19.30 Dr. Van Anrooy: „Inleiding tot muziekbegrip". 19.45 „De Dam. hart van het koninkrijk". 20.05 Gevarieerd programma 21.45 Luisterspel „De glimlach van La Gioconda" naar Aldous Huxley. 22.30 Spaans programma. 23.15 Swing College. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7 00. 9.00, 19.00, 20.00 22.30 uur Nieuws. 7.15 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Piano. 9 15 Voor zieken. 9.35 Gershwin. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Voor dracht. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Piano er orkcl. 12 30 Lichte muziek. 13.15 Mariniers- kanel- 14.00 Voor scholen. 14.30 Orgel. 15.00 Musette. 15.25 Viool en piano. 16.00 Bijbel lezing. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Mozart en Ha; '-G. 18.15 Sport. 18.30 Sas Bunge speelt pianomuziek van Ravel. 19.15 Boekbespre king 19.30 Reportage uit Zuid-Afrika. 20.15 Causerie door ds J C. Koningsberger. 20.35 Vijfde symphonie. Sibelius. 21.05 „De grote stad", lezing. 21.30 Akke de Vries zingt lie deren van Ravel. 22 00 Cursus kerkelijk or gelspel. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nederland se kamermuziek voor blaasinstrumenten. 23.30 Platen. Joe Louis behoudt zijn wereldtitel Kampioen ging twee maal neer, maar was meer in de aanval Joc Louis heeft Vrijdagavond zijn wereld titel zwaargewicht behouden door na vijftien ronden op punten van Walcott te winnen. Voor de vier en twintigste maal had hij zijn titel op het spel gezet, maar ook thans werd hjj winnaar. Na vijftien ronden wachtten de achttien duizend bezoekers in Madison Square- garden en millioenen, die om hun televisie toestel de partij volgden, het resultaat af. Het verschil in punten kon niet groot zijn. De beslissing viel ten gunste van Louis. De scheidsrechter kende Walcott de overwin ning toe en de twee juryleden waren van me ning, dat de titelhouder recht op de zege had. De beslissing viel niet in goede aarde bij het publiek. Er werd gefloten en ge schreeuwd. Walcott werd toegejuicht, toen hij de ring verliet. Men meent, dat de jury leden hun beslissing hebben gebaseerd óp het feit, dat Louis het meest in de aanval is geweest, terwijl Walcott hem voortdurend ontweek. Het begin was sensationeel, omdat de titel houder spoedig twee tellen down ging. Louis herstelde zich en ging tot de aanval over. Ook in de vierde ronde slaagde de uitdager er in zijn tegenstander op de knieën te kra gen en ditmaal voor niet minder dan zeven tellen. N.I. P. O. -PROEFVERKIEZING „Volgend jaar komen er nieuwe ver kiezingen. Nu zouden wij u een vraag wil len stellen over uw keuze, wanneer er van daag verkiezingen zouden plaats vinden. Hier is een stembiljet met de namen van alle candidaten. Als u op een van de vol gende candidaten zou moeten stemmen, op wie zoudt u dan vandaag uw stem uit brengen?" Deze vraag stelde het Nederlands Insti-: tuut voor de Publieke Opinie eind Novem ber aan een nauwkeurig „miniatuur" van stemgerechtigd Nederland. De candidaten stonden op een kaart, bij het ene vraagge sprek in alphabetische volgorde, bij het andere in omgekeerde volgorde, dus bij de Z. beginnend. ~Tot welke partij deze canddaten behoren was er niet bij vermeld en op welke partij men zou stemmen werd pas later gevraagd. De antwoorden van het publiek hebben dus zuiver en elleen betrekking op de voorkeur voor verschillende personen. De uitslag van deze proefverkiezing is als volgt: (de antwoorden op de later ge stelde vraag betreffende de partijkeuze zyn er naast vermeld) Effecten- en Geldmarkt Minister Lieftinck heeft wat betreft de claimhandel-Koninklijke voet bij stuk ge houden, iets waarover men hem niet hard mag vallen. De Nederlandse regering kan toch moeilijk de arbitrage tussen Amster dam en New York bevorderen, wanneer daarbij ..zwarte" guldens een rol spelen. Het blijft dus zo als het was: Amerikanen kunnen alleen op nieuwe aandelen Konink lijke inschrijven als zij harde dollars be talen of hier overdraagbaar tegoed hebben. Aanbod van claims is er dus van die zijde niet te verwachten, althans niet in over stelpende mate. Intussen is inzake het betalingsverkeer met Frankrijk een overeenkomst gesloten, waardoor de inschrijving door Franse hou ders mogelijk geworden is en tevens de beurshandel in Nederlandse aandelen te Parijs kan worden hervat onder enkele be schermende voorwaarden. De uitbreiding en vergemakkelijking van het betalingsver keer tussen beide landen zal ook aan het goederenverkeer ten goede komen, wan neer althans de binnenlandse onrust in Frankrijk zal zijn overwonnen. Hoewel de hoogste tot dusver bereikte koers voor de claims Koninklijke, 1005. niet kon worden gehandhaafd en terwijl we dit schrijven e.a. 960 betaald wordt, is toch van groot aanbod geen sprake en schijnt de belangstelling van de belegger om zich bij Olies te interesseren nog altijd groot te zijn, hetgeen, gezien de aanmer kelijk gedaalde koers ook niet te verwon deren is. De Amsterdamse beurs heeft weinig be langstelling getoond voor de thans ver schenen deblokkeringsbesluiten, waardoor de geblokkeerde gelden binnen een termijn van enkele jaren weer zullen vrijkomen, kleine bedragen (max. 300) reeds per 1 Juni 1948. Het heeft geen zin meer te twisten over de vraag of hier billijke rege lingen worden getroffen voor hen. die geen belastingschulden hebben en bij het begin der geldsanering toevallig gelden bij ban ken of spaarbanken hadden gedeponeerd. Houders van Grootboekinschriivingen-1946 zullen deze aan anderen, die belasting moe ten betalen, kunnen overdoen via de beurs, waar ze voor tenminste 98 zullen mogen worden verhandeld. De gehele zaak blijft ingewikkeld en we zullen nog enige jaren moeten wachten alvorens het geldverkeer zich weer geheel in vrije banen kan be weger.. Intussen heeft de minister van de aan de effectenregistratie verbonden administra tieve rompslomp blijkbaar nog niet zijn bekomst, want naar verluidt wordt eèn „depotdwang" voor binnen- en buitenlandse effecten voorbereid, om de minister na de effectenregistratie de controle over het ef fectenbezit te doen behouden. Men acht dit in strijd met de destijds gedane toezeggin gen, zodat op dit punt door de betrokken instanties met de minister nog wel een hartig woordje zal worden gewisseld. Ofschoon de handel in claims en aan delen Koninklijke deze week minder om vangrijk was, heeft hij op de overige rubrie ken toch een deprimerende invloed gehad, waardoor de koersen merendeels verder zijn afgebrokkeld. Er is echter weinig nodig om de beurs van koers te doen veranderen. Na het midden der week kreeg men blijk baar opeens oog voor het feit, dat er in de nog altijd-gunstige vooruitzichten van vele Nederlandse industrieën niets is veranderd en dat ook het Indische bedrijfsleven zich begint te herstellen. Men ontwaakte uit zijn lethargie door de vrij stellige geruchten over een te wachten zeer bevredigend divi dend op de aandelen Ned. Handel Maat schappij. Hieruit kan worden afgeleid dat het bankbedrijf in en op Indië tijdens de oorlog nog redelijke winsten heeft kunnen behalen. Geen wonder dat ook aan aan delen Koloniale Bank en Nederlands Indi sche Handelsbank meer aandacht geschon ken werd en dat Indische Waarden meren deels enige vraag ontmoetten. Een verslag als dat van de Handel Maatschappij Europa Azië, de mededelingen van Lindeteves, volgens welke de bedrijven in Indië, de omstandigheden in aanmerking genomen, met bevredigende resultaten werken, ma ken uiteraard op de beurs een goede in druk. Mogelijk dat ook de toeneming van de bankbiljettencirculatie met 65 millioen als een aanwijzing beschouwd wordt voor de aanwezigheid van het inflatieverschijn sel, hoewel de kapitaalverschuivingen in verband met de Koninklijke-emissies een juist oordeel over de geldmarkt verhinde ren. Een verblijdend symptoom ter zake van de financiële positie van ons land is de voortgaande stijging der inkomende belas tingen, waardoor thans, na tien maanden, zelfs de verhoogde raming, voor het gehele jaar reeds is overschreden. Voorts heeft minister Lieftinck medegedeeld dat de na vordering reeds zoveel heeft opgebracht, dat zij de geraamde opbrengst van de V.A. B. nabij komt. Aan de belastingbetaler zal het dus niet liggen als de minister het budgetair even wicht voor de staatsfinanciën niet bereikt. Puddingpoeder goedkoper In het Voedselvoorzlenrtngsblad is een ver ordening gepubliceerd van het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, welke een be langrijke prijsverlaging Inhoudt voor pudding poeder van tarwe- en gortgriesmeel. De maxlmumconsumenten'prljzen zijn: los uit gewogen 5 cent per 100 gram (10 cent), ln carton- verpakking van 250 gram netto 20 cent per pakje (29 cent), van 500 gram netto 39 cent (55 cent) per pakje en van 1000 gram netto 74 cent (f 1.05) per pakje. Voor andere verpakkingen gelden de volgende maximumconsumentenprijzen pgr 100 gram: In carton verpakking 6.2 cent. ln pa pierverpakking 6 cent. (Tussen haakjes zijn de oude maximumprijzen vermeld). Taxi 2 Bei i 3 0 0 0 DAG EN NACKT Voetbal Nederlands elftal bezoekt, in 1949 Curacao De voorzitter van de Curacaose Voetbal bond, mr. L. A. Weber, is tijdens zijn be zoek aan Nederland met de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond overeen gekomen dat het Nederlands elftal in 1949 een be zoek zal brengen aan Curasao. Door de Olympische Spelen was het niet mogelijk in 1948 een wedstrijd te spelen. Pogingen van de heer Weber, om Kaufman of Bon- sema als oefenmeester van het elftal van Curasao aan te stellen zijn mislukt. E.D.O. speelt in Den Haag Voor Zondag staan inhaalwedstrijden op het programma. De eerste en tweede klas- sers. die op 15 November door de wedstrijd om de Onafhankelijkheidsbeker niet konden uitkomen, spelen morgen. EDO trekt naar ADO, om te trachten de serie overwinningen voort te zetten en VSV naar Hilversum, om 't Gooi er onder te houden. In de tweede klas krijgt Velsen bezoek van VUC en het zal het niet gemakkelijk krijgen. De Kennemers kan de positie verbeteren, als op eigen ter rein van Fortuna gewonnen wordt. Voor de derde klas zijn de ontmoetingen vastgesteld, welke Zondag j.l. niet doorge gaan zijn, n.l. in 3 b: RipperdaBeverwijk: Always ForwardTerrasvogels en QSC— HFC en in 3 c: ZandvoortmeeuwenKW. Haarlem speelt vriendschappelijk tegen AGOW uit Apeldoorn. De voor de wedstrijd tegen Hermes in voorverkoop gekochte kaarten zijn voor deze ontmoeting niet gel dig, doch uitsluitend voor HaarlemRFC op 14 December. RCH speelt tegen DHC en Bloemendaal tegen APGS. L. J. M. Beel C. P. M. Romme W. J. Andriessen Ch. I. M. Weiter L. C. Kortenhorst W. Drees W. Sehermerhorn Koos Vorrink M. v. d. Goes v. Naters A. M. Joekes wS Br Mc- a i: Sfsl Js 3 8*" O - 10 3'/2 1 ChïS J. Schouten 8 Professor Gerbrandy 4 J. A. H. J. S. Bruins Slot 1 Gerben Wagenaar A. J. Koejemans Paul de Groot H. W. Tilanus 3V<2 l Va - l y2 i O vjr. v uiik. -1 1 -Q Mevr. A. Fortanier-de Wit y% c* D. U. Stikker G. Vonk 2* I M Nieuwe uitgaven Toneel en Werkelijkheid door Dr B. HUNNINGHER Rotterdam 1947. W. L. J. Brusse N.V. Dr. B. Huoningher. voor de oorlog jarenlang als recensent verbonden aan de N. R. C. en thans, na een te kortstondige werkzaamheid als ministerieel adviseur, hoofd van het Centraal Coördinatiebureau voor het toneel, heeft een zeer gedegen studie bijna had ik gezegd: 'n proefschrift gewijd aan de drie dramaturgen, die als belangrijkste vertegenwoordigers van hun generatie, omstreeks de eeuwwisseling hun werken publiceerden of lieten opvoeren. Met professorale maar daarom nog geenszins droge nauwgezetheid komen daarin alle stukken en schetsen van Joslne Simons Mees (geb. 1863) Marcellus Emants (1848—1923) en Herman Heijer- mans (1864—1924) aan de beurt om op hun Inner lijke waarde gewogen te worden. Niemand zou de betekenis van dit omvangrijke boekwerk scherper in het licht kunnen stellen dan de schrijver het zelf ln zijn Inleiding heeft gedaan. Na te hebben opgemerkt dat een nationaal toneel niet kan teren op de buitenlandse productie alleen, doch een eigen dramatische literatuur nodig heeft, die de zwenkingen en veranderin gen van aesthetisch en maatschappelijk besef weerspiegelt, komt hij tot de conclusie dat een rechtgeaarde Nederlandse theaterkunst zich steeds op realisme zal baseren. Daaruit volgt de erkenning dat de lange en uitvoerige toneel- practijk der behandelde schrijvers niet een er varing was voor hen alleen, doch dienen kan voor allen van wie ons volk de reeds zo lang verhoopte herbloei van zijn dramatiek zal mogen verwachten. De veertig afbeeldingen, voornamelijk naar voorstellingen van Herman Heijermans, vormen doeltreffend Illustratiemateriaal. „Toneel en Werkelijkheid" hoort niet alleen thuis op de werktafel van iedere man of vrouw van het theater, maar van ieder wie de bloei van ons toneel ter harte gaat. De drie daarin gebundeldefctudles zijn voltooid in de bezettings tijd. Herinnering en verlangen hebben de schrij ver in die donkere dagen bezield en hem een helder licht doen opgaan, dat niet slechts als een betrouwbaar baken ls blijven schijnen, doch waarvan de uitstraling talrijke passages ln het bijzonder tot een verheugende reeks glanspunten heeft, aangezet. DAVID KONING Set Ds. P. Zandt Geen keuze uit deze „candidaten" Panda en de Meester-goochelaar 1 Geen en andere 22% party-keus Bekende en onbekende figuren. Uit deze cijfers blijken bij aandachtige beschouwing een aantal interessante en merkwaardige dingen. Van elke honderd ondervraagde Neder landers stemmen er bij deze pi-oef verkie zing 27j/2 K.V.P.; 23V2 per 100 weet zich uit de beperkte candidatenlijst van het N.l.P.O., waarin de steun van „Nummer één van lijst een" ontbrak een candi- daat te kiezen. Van 211/2% Partij van de Arbeid-stem- mers kunnen 19V2% dat eveneens. Van de 11V2 per 100 Anti-Revolution- nairen kiezen 9V2 hun man uit en van 8% communistisch-gezinden 6%. Vier van de 7V2 per honderd Christelijk Historischen doen hetzelfde. Van de 7 per honderd Partij van de Vrij heid-stemmers slechts 2|/o- De 2%, die op de „Partij Oud" wil stem men, kiest ook consequent de N.I.P.O.-can- didaat Oud en de 1% Staatkundig Gerefor meerden kiest ds. Zandt. De grote meerderheid der stemmers blijkt dus tenminste één voorman van zijn eigen partij goed te kennen, alleen de Partij v. d. Vrijheid-figuren zijn dat wijzen de cijfers uitveel minder be kend. De meeste stemmen krijgen in volgorde de volgende politici: Premier Beel, R.K. fractieleider Rommen, minister van Sociale Zaken Drees, de A.R fractie leider Schouten en ex-premier Sehermer horn. Aanzienlijke aantrekkingskracht als Ka- mer-candidaat oefenen ook uit de heren Koos Vorrink, Tilanus, prof. Gerbrandy, mr. P. J. Oud en Gerben Wagenaar. Slechts weinigen trekken veel stemmen buiten eigen kring. Die enkelen zijn in de eerste plaats Oud en Gerbrandy en verder, maar al in veel mindere mate: Drees, Sehermerhorn en Schouten. 4 Als „eigen partij" zijn bij de candida- tuur Oud de antwoorden „De Partij Oud", „Democratische Volkspartij" en „Vrijzin nig Democraten" beschouwd. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM. Smedestraat 21. Telefoon 21375 19. De sultan kwam twee dagen later in Dagbad aan en reed naar zijn paleis. Hij werd ontvangen door buigende bedienden en bovenaan de trap stonden Joris en Panda om hem welkom te heten. Panda was in die twee dagen steeds ongeruster geworden omdat Joris het hele paleis in opschudding had gebracht met zijn verbou wingen. Maar Joris zelf was even rustig en zelfverzekerd als altijd. Grote Heerser!" riep Joris. „Mijn hart heeft geschreid om Uw afwezigheid! Ik, worm, heb de secon den geteld, dat ge weer tn ons midden zoudt zijn! Om U mijn toewijding en trouw te betonen heb ik Uw paleis laten verande ren in een toverslot, dat U de machtigste vorst der aarde zal maken!" ,,Huh?!" zei de sultan die verbluft naar de gangetjes en poortjes keek, die Joris in zijn zalen had laten optrekken. Wat betekent dit alle maal? Gij, zoon van een slak! Waarom hebt gi} al deze ommuringen in mijn troon zaal gezet? Huh? Wat zijn dit voor be nauwde hokjes? Huh?" „Verheven vorst!" riep Joris. Weest niet boos! Wacht een oegenblik! Ik zal U uitleggen wat het be duidt. Hebt vertrouwen in mijn tover macht en toewijding!" Panda, die er even min iets van begreep als de sultan, hield zijn hart vast. Korf ba! Sport Vereent kan hoger op Oosterkwartier gaat Zondag naar Landlust te Amsterdam, waartegen in Haarlem slechts gelijk werd gespeeld, hetgeen op het ogen blik het enige verliespunt der Haarlemmers is. Oosterkwartier zal trachten zich te revancheren. Sport Vereent heeft een goede kans, om Zondag twee punten rijker te worden, door van BEP te winnen. WatervlietAurora, een semi-plaatselijke ontmoeting, zal wel weer spanning brengen. Het kan een gelijk spel worden. Animo Ready ontvangt OBZB, waarvan reeds ïn Amsterdam werd gewonnen, zodat ook nu de Haarlememrs de beste kansen hebben. Waterpolo Programma voor de komende dagen Het programma van de waterpólowedstrü- den in de week van 7 December tot en met Zaterdag 13 December luidt: competitie Kring Haarlem Zondag 7 December, afd. 1 heren: Haarlem—HPC; DWTVZV. Afd. II: heren: Haarlem 2HPC 2. Afd. III, heren' HPC 3—VZV 2. Afd. IV. heren: DWT 3— HPC 4. Centrale Wintercompetitie KNZB: HVGBZIAN. Maandag 8 December: Rococentbeker competitie: DWTVZV. Dinsdag 9 Deceber, afd III. heren: PSV DWR 3. Dames: DWR 2Haarlem 1. Donderdag 11 December, dames, HPC 1 DWT 1. Zaterdag 13 December, adspiranten: VZV —Haarlem. Afd. III. heren: VZV 2—DWR 3. Rococentbeker competitie KNZB: VZV DWR, Bekercompetitie KNZB: VZV 1 Zijl 1. Sport in 't kort OXFORDCAMBRIDGE TOCH OP ZA TERDAG. De jaarlijkse bootrace tussen de universiteitsploegen van Oxford en Cam bridge is nader bepaald op Zaterdag 27 Maart 1948 en niet op Woensdag 24 Maart, zoals oorspronkelijk was vastgesteld. Deze beslissing is gevallen op aandringen van de autoriteiten, aangezien de bootrace op een door dc weekse dag te veel publiek zou trek ken. heigeen Engeland zich niet kan veroor loven in verband met de economische positie van het land. De hertog van Windsor beschrijft zijn leven De hertog van Windsor, vroeger de prins van Wales, daarna koning van Engeland en daarna wereldreiziger als echtgenoot van „miss Simpson", schrijft momenteel in het Amerikaanse tijdschrift „Life" een autobiographie in afleveringen. De Ameri kaanse lezers worden zwaar op de proef gesteld, omdat de mésalliance natuurlijk hun grootste belangstelling heeft. De hertog bepaalt zich tot nu toe toe jeugdherin neringen. Maar wat hij vertelt, is toch wel de moeite waard, al kan niet worden ge zegd dat het verhaal overvloeit van eer biedige bewondering voor de figuren van de Engelse society, die hij beschrijft. Na een interessant relaas over de manier waarop hij en zijn broer George de te genwoordige koning in hun jeugd onder de tirannie van hun zuster Mary stonden, vertelt de hertog dat hij lelf zijn broer altijd naar zijn hand kon zetten. Toen de kleine Edward geboren werd, tekende zijn vader wijlen koning George de vijfde in zijn dagboek aan, dat „er een lief ke reltje geboren was". De hertog merkt niet zonder humor op dat hij deze juiste bena ming verder nooit meer hoorde of las. „Mijn vader gebruikte haar op die geboor tedag voor het laatst". De beschrijving van zijn vader laat de hertog als volgt luiden: „Hij was de vol maakte uitdrukking van de Victoriaanse en Edwardiaanse tijdperken. Hij geloofde in de onoverwinnelijkheid van de Britse vloot en in de voorrechten der ko ninklijke familie. Churchill en Dave Lloyd George waren bij de verkiezingen van 1906 in zijn ogen gevaarlijke, schier revolution- naire figuren". Het portret van zijn grootvader, koning Edward de Zevende, is enigszins sarcas tisch getint. „Hij was een joviale man, die ik mij slechts herinner als zittend achter een welvoorziene tafel, met een reusach tige sigaar tussen de vingers en nijgend in de richting van schone vrouwen". De hertog blijkt allerminst te spreken over zijn eigen opvoeding. Hij werd onge schikt voor de moderne wereld door zijn omgeving, zijn opleiding en de constitutio nele verplichtingen. Tot zijn dertiende jaar had hij nooit een kameraad, met wie hij zich meten kon. Daarna bezocht hij de Zeevaartschool in Osborne, waar hij „een pover figuur sloeg en bijvoorbeeld in werktuigkunde nummer negen-en-vijftig was van de negen-en-vijftig leerlingen". „Als ik geen prins was geweest, zou ik wellicht van school af gestuurd zijn Tweeling. Te Indianapolis is een mannelijke Siamese tweeling geeboren, met aaneen gegroeide schedels. Er is weinig hoop, dat de babies zullen blijven leven, hoe wel de reacties normaal zijn. De richting. De eerste uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen in Finland ge ven een lichte verschuiving naar rechts aan. De democratische volksunie, die communisten en uiterst linkse sociaal democraten omvat, heeft stemmen ver loren ten voordele van de rechtervleugel der sociaal-democraten. De officiële uit slagen zullen eerst Zondag bekend zijn. Besprekingen. Maria Marynowska, een 56- jarige voormalige employé van de Britse ambassade te Warschau, die met 6 anderen te Warschau berecht wordt op grond van verdenking van hoogverraad en spionnage, heeft in de rechtzaal ver klaard, dat zij als tolk dienst heeft ge daan op bijeenkomsten van leiders der Poolse illegale oppositie en Victor Cavendish Bentinck, de voormalige Brit se ambassadeur in Warschau. De plaats. Op de binnenplaats van de gevan genis, waar Hitier „Mein Kampf" schreef, zijn zes nazi's, die ongewapende mannen van de Amerikaanse luchtmacht hadden vevmoord, opgehangen. Vrouw. Marie Mandel. hoofd van de vrou wenafdeling van het concentratiekamp Auschwitz, is tijdens het proces, dat tegen haar cn 40 anderen wordt gevoerd, er van beschuldigd persoonlijk de executies van kinderen te hebben geor ganiseerd. Zij gaf ook het bevel om alle pasgeboren kinderen onmiddellijk te verdrinken. Nodig. De Perzische eerste-minister, Ghavam es Soeltaneh, heeft tegenover de pers bevestigd, dat op drie na alle ministers van zijn kabinet hun ontslag hebben in gediend. De premier verklaarde een nieuwe regering te zullen vormen. Zelf was hij niet afgetreden omdat het land hem nodig heeft. Slechts het parlement zou hem tot aftreden kunnen dwingen. De oppositie heeft later de Sjah verzocht Ghavam te ontslaan.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2