Reorganisatie van het Stationsplein Veertig jaar bestaat het ULO in Haarlem Amersfoorter sloeg zijn vrouw neer en legde haar op de spoorbaan Nederlandse verliezen in Indonesië Predikbeurten ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Over een tijdelijke en een definitieve oplossing De verkeerstoestand op het Stationsplein te Haarlem is thans allesbehalve ideaal. Moeten wij nog alle nadelen opsommen? De passagiers der tram die op de Jansweg uitstappen moeten dikwijls met gevaar voor Hun leven de rijweg oversteken om in het station te komen. Enkelen komen in het ziekenhuis tot de wetenschap, dat zij daar bij gefaald hebben. Alle trampassagiers op het Stationsplein en een deel der buspas sagiers moeten in de openlucht in queue staan voor zij kunnen instappen. Menigeen heeft daarbij een verkoudheid en enkelen zelfs eer. longontsteking opgedaan. Het af- en aanrijden van autobussen en taxis is zo goed mogelijk geregeld, maar heel fraai is het niet. Nu zal, naar althans in Haarlem wordt aangenomen,' de tram in de loop van 1948 worden vervangen door autobussen. De autoriteiten bestuderen daarom plannen om het verkeer op het Stationsplein te reorga niseren. Beslissingen zijn nog niet genomen. Te verwonderen :s dit trouwens niet. want het is niet gemakkelijk een oplossing te vinden. Thans komen er op het Stations plein per uur ongeveer 40 autobussen. Het is aan te nemen, dat dit, als de tram haar dienst staakt, zeer sterk zal toenemen. De bus HaarlemHeemstede zal daar dan ook komen, evenals de bus naar Noordwijk. Als de busdienst op IJmuiden ook in exploitatie genomen wordt, komen ook die bussen er bij (nu staan die op het Ken nemer plein). Bovendien is het nog mogelijk dat er meer stadslijnen bijkomen. Het juiste aantal bussen dat elk uur op het Stationsplein zal komen, is nog niet op te geven (veel hangt van de frequentie der lijnen af)» maar onze deskundige zegsman taxeerde het op 75, Er liggen enige plannen op tafel die stuk voor stuk voordelen bieden, maar daaren tegen ook bezwaren hebben. Alles zal tegen elkaar worden afgewogen om tenslotte het meest aanlokkelijke te kiezen. Of het daar bij zal komen tot het invoeren van een richtingverkeer op het plein is nog niet te zeggen. Wel staat vast, dat de bussen niet voor het station zullen parkeren, maar al leen even stoppen voor het uit- en inlaten van passagiers. Elke lijn krijgt zijn vaste standplaats, zodat de passagiers zich daar in rij kunnen opstellen. Voor een deel zal dit zijn onder de overkapping, zodat zij daar beschut staan. Het wordt mogelijk ge acht voor de passagiers die buiten moeten wachten, enige beschutting te geven door een glazen overkapping te maken. Thans wordt bij vernieuwing betreurd dat het Stationsplein te klein is om in alle opzichten te kunnen beantwoorden aan alle eisen van het verkeer. Er is indertijd al eens overwogen om de ingang van het station aan het Kennemerplein te maken, maar ook daar is te weinig ruimte, tenzij villa's aan het Bolwerk en alle aan de Zuid zijde van het Kennemerplein zouden wor den afgebroken en een ruim plein gemaakt zou worden. Daarmee zouden grote kosten gepaard gaan, want de Spoorwegen zouden dan ook aan die kant nieuwe gebouwen moeten zetten. Thans is de tijd ook niet geschikt voor uitvoering van zulke kost bare plannen. Nu is alleen de mogelijkheid overwogen een deel der autobussen naar het Kennemerplein te leiden, maar daar tegen rezen ernstige bezwaren. Indien de N.V. Beynes door de tijd uit voering geeft aan haar voornemen haar fabriek naar Beverwijk over te brengen, zou de mogelijkheid komen het gebouwen complex aan te kopen om de grond te be stemmen voor een vergroting van het Sta tionsplein. Maar ook dat is toekomst-muziek. De oogst van de straat Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem. Nassauplein 3, kunnen op alle werk dagen van half elf tot half een inlichtingen ngewonnen worden omtrent de navolgende, in de afgelopen week, als gevonden aange geven voorwerpen: autotreeplank, armban den. gummibal, broche, beitel, brillen, ceintuurs, das. étui met inhoud, gewicht, geld, handschoenen, zilveren ketting, lorgnet, pakje muziekstukjes, kindermutsjes, gouden oorbel met steentjes, postduif, porte- monnaies met inhoud, gouden ringetje, ronzenkrans, sleutels, zilveren vulpotlood, vulpenhouders. wanten. trekwagentje, broodzak met inhoud, honden, herenhoed. DE NALATENSCHAP VAN MUSSERT. Aan het Utrechtse tribunaal is de be slissing voorgelegd over de nalatenschap van ir. A. A. Mussert. Mr. J. Sloor, die voor de bijzonder gemachtigde, mevrouw Mussert-Witlam, optrad, concludeerde in zijn pleidooi tot onbevoegdheidverklaring van het tribunaal. De beheerder, mr. B. R. Wesseling, verklaarde dat niet alle be standdelen van het vermogen bekend zijn. Over 14 dagen zal het tribunaal voorlopig advies wijzen. CITY TAX NV i TELEFOON 16.12.2 Rozenstraat \9, DAG EN NACHT ASFALTERINGSWERK TE HAARLEM Voorlopig alleen slechts reparatie Een half jaar geleden besloot de raad van Haarlem een crediet beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van grote asfal- termgswet*kzaamheden. In alle straten en wegen waar geen tram loopt is dit werk voltooid. Het overige deel moet wachten tot de beslissing over de opheffing der tram gevallen is. Gaat de tram inderdaad verdwijnen, dan worden de rails er uitge haald en krijgen de straten een nieuw asfaltdek. In afwachting daarvan worden de allerslechtste stukken van het asfalt gerepareerd om althans de toestand dra gelijk te maken. Postambtenaren onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is onze oud-stad genoot. de heer A. J. Bruggeman. te 's Gra- venhage, directeur van het Postkantoor al daar. benoemd tot Ridder in de Oorde van de Nederlandse Leeuw. Benoemd zijn tot officier in de Orde van Oranje Nassau de heren .T. M Ridderikhoff, inspecteur van de P. T. en T cn F. Smit. referendaris, di recteur van het Haarlemse Postkantoor. Aan de heer C. Koster, besteller by de P. T. en T. is toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Candidaat-notaris uit Heemstede werd gemachtigde van Mussert Het Tilburgse tribunaal heeft advies ge wezen in de zaak tegen H. J. van Lvroeger candidaat-notaris te Heemstede, Hij was be schuldigd van vrijwillig dienstnemen bij het vrijwilligerslegioen Nederland, het houden van propagandaredevoeringen voor dit le gioen. werkzaamheid als districtsleider en als gemachtigde van Mussert voor Noord- Brabant en als leider van hoofdafdeling pers en propaganda der N.S.B. Het advies luidde 5 jaar gevangenisstraf mei aftrek van voorarrest, betaling van f 150.000 en verlies van beide kiesrechten. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem (Vleeshall Ha tot en met Hei. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.15 uur letter E; 2 tot 4.30 uur F en Ga. Bloemendaal (Hartenlustschool), D, E en F. NACHTDIENST APOTHEKEN. Th Klinkhamer, Koninginneweg 69, tele foon 11596: firma Grijssels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telefoon 11000; Frans Hals apotheek. Frans Halsplein 1, telefoon 11180: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206 —208 te Heemstede, telefoon 28320. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 December 1947 ONDERTROUWD: 5 Dec., R. Doets en H. M. van Gelder: E. Brand en P. C, Langcveld. BEVALLEN van een zoon: 3 Dec., D. Riet hof f—Schipper; 4 Dec.. A. Hendriks—Heili gers: A. M. Meijer—Ligthart: H. M. Beukert Artz; E. W. M. Margadant—Grandia. BEVALLEN van een dochter; g DecA. H. TrompBuurman: 4 Doc.. M. Boskemp?r Fchres: W. C. van Hazebrock—Moser; C. G. Bexkens—van der Tuijn; M. H. Romeijn— Croese; J. de Jong—Boxhoorn: A. Tiekking— Tau: 5 Dec., H. H. Fiohil—van Kuyl; A. E. de LoopcrLange. OVERLEDEN: 30 Nov.. J. Smit. 71 j.. Sla perdijk: 3 Dcc.. H Saeijs—van der Kolk. C* j Langedijkstraat: T H M van der Rcco, 1 rr A. L. Dyserinckstraat; 4 Dee.. J. Draijer. 6".' j Bcsoekistraat; P. de Vos, 67 j., Timor- straat, i Veertig jaar wordt in Haarlem uitgebreid lager onderwijs gegeven (tot 1920 sprak men van meer uitgebreid lager onderwijs) en dit feit zal Dinsdag 9 December gevierd worden in het Concertgebouw, omdat de oudste ULO school, gevestigd aan de Jacobstraat 2, dan veertig jaar bestaat. Omstreeks de eeuwwisseling vertoonde zich een nieuw leven in het onderwijs. In Haarlem uitte de stroming zich hoofdza kelijk doordat de belangstelling voor een driejarige HBS afnam. Toen de gemeente raad in 1904 een voorstel van B. en W. besprak, om een nieuw gebouw voor de HBS te stiohtene diende de heer H. van den Berg een motie in, om over te gaan tbt de oprichting van een school voor „Meer Uitgebreid Lager Onderwijs". De raad aanvaardde de motie op 3 September, doch het heeft tot 7 September 1907 ge duurd, alvorens in het gebouw van de HBS, destijds gevestigd aan de Jacobijne- straat, een cursus begon. Als hoofd trad op de heer E. L. Brouwer. In Mei 1908 werd de inmiddels gebouwde school aan de Jacobstraat in gebruik genomen. De school bestond uit negen klassen, waarvan zes voor gewoon lager en drie voor MULO. In de volgende jaren ging de gemeente et- toe over dergelijke scholen te stichten aan de Tuchthuisstraat (hoofd de heer 1. T. Popma) en aan de Nassaulaan (hoofd de heer W. Kloeke). Met ingang van 1 Sep tember 1919 werden de drie kopklassen van deze scholen verenigd tot twee scholen in één gebouw aan de Jacobstraat. Van school letter A bleef de heer Brouwer hoofd en van de school letter B de heer Popma. Nadat in 1921 aan de heer Brou wer wegens het bereiken van de penstoen- gerechtigde leeftijd eervol ontslag was ver leend, zijn de scholar verenigd en hoofd werd de heer Popma. Deze verliet op 1 Maart 1930 het onderwijs en werd opge volgd door de heer J. A. J. Paulen. Van l April 1934 tot 1 November 1945 fungeer de de heer J. J. Klimbie als hoofd en daar na ging het hoofdschap over naar de heer J. Koerts. Bij de oprichting in 1907 telde de school 144 leerlingen en op het ogenblik 340. In de gemeente Haarlem zijn thans drie ULü- seholen gevestigd. Op de jubilerende school heerst een goe de geest. Ook buiten schoolverband vor men zich clubs, o.a. sportploegen, die reeds vele successen hebben geboekt. De ouder commissie treedt actief op en verzamelde reeds gelden voor aankoop van een piano. Ook is een fonds gesticht, waaruit geld beschikbaar wordt gesteld voor verschil lende doeleinden. Op de jubileumavond op Dinsdag 9 December zal namens ouders en Sint Nicolaasfeest in de Concertzaal Het mag nog wel eens vastgesteld worden hoeveel eer de Haarlemse onderwijzers heb ben gehad van het jaarlijkse St. Nicolaas feest dat zij, dank zij de medewerking van burgerij, oudercommissies en vakverenigin gen, de afgelopen week voor de leerlingen van alle klassen der lagere scholen in de Concertzaal op royale voet hebben kunnen bereiden. In totaal zijn er voor de diverse leeftijdsgroepen veertien voorstellingen ge geven. Gisteren was het de hoogtijdag, toen na melijk de allerkleinsten aan de beurt kwa men. Onder luid gezang van de verzamelde eerstejaars-scholieren deed Sinterklaas om circa kwart over tien zijn intrede. Een broe keman, die tegelijk met de bisschop jarig was, werd op het toneel geroepen om een persoonlijke gelukwens en een extra tracta- tie in ontvangst te nemen. Het was een aardig moment toen een even klein meisje de stoute schoenen aantrok en uit eigen be weging dit voorbeeld volgde. De kinder vriend nam haar op schoot en onderhield zich enkele minuten tot algemene vreugde met deze jarige. Maar er waren ook ongehoorzame kinde ren bij: één jongen die drie dagen gespijbeld had „peuen" noemde Sinterklaas dit met geestdriftig stemmende kennis van zaken en een andere die. zo jong reeds, de schrik van de buurt werd genoemd. Zij werden uit een oogpunt van algemene preventie met zak en roe bedreigd, de Sint volstond echter met een vermaning. Na zijn uittocht bleek dat hü grote zakken snoep en speelgoed voor ieder een boek, voor de meisjes bovendien een springtouw en voor de jongens een spel in de zaal te hebben achtergelaten. Het dit bezoek omlijs tende programma was met dezelfde zorg gekozen, die ook de voorgaande bijeen komsten voor de jeugd tot evenzovele feesten had gemaakt. De kinderen zullen dit niet gauw vergeten, evenmin als de ouders die van het onthaal getuige mochten zijn. De commissie, die dit alles ten koste van zeer veel moeite en met grote liefde heeft voorbe reid, verdient behalve hulde ook materiële steun om dit voortreffelijke werk tot in lengte van dagen te kunnen voortzetten. Haarlem danste ter overwinning Onlangs vond te Leiden de return-wed strijd plaats tussen de Leidse en Haar lemse dansleraren. De Leidenaars kwa- thans veel sterker uit dan de vorige keer in Haarlem. Niettemin wisten ook thans weer de Haarlemmers de overwin ning te behalen, zij het met geringe winst. Nadat Leiden in de Slow-Foxtrot met een halve punt de leiding had genomen, haalden de Haarlemmers bij de wals dit weer in en wisten zelfs een kleine voor sprong te behalen, die bij de tango nog werd opgevoerd. In Quick-step haalden de Leidenaars weer iets op, doch de overwin ning kwam toen niet meer in gevaar. De eindstand luidde: Leiden 444, Haar lem 446 3. 4 punten. Voor Haarlem kwamen uit: Fortgens, riek. Klaster. Knol, v. d. Moolen Sr., Sallé en Schroder. oud-leerlingen een bedrag worden aange boden, bestemd als basis voor een fonds voor het aanschaffen van een geluidsfilm installatie. Donderdag zal een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen onderwijzers en leerlingen op het terrein van EDO en op Zaterdag 13 December worden de fees telijkheden besloten met een zwemfeest. Oud-leerlingen kunnen zich eventueel in verbinding stellen met de heer L. A. Meyer, Oranjestraat 39, bestuurslid van de Ver eniging van Oudleerlingen. Hebt U reeds uw stukje Dam-terrein Men schrijft ons: Er zullen niet veel Haarlemmers zijn, die niet begrijpen wat met bovenstaande vraag bedoeld wordt, hoe zonderling hij ons ook vroeger in de oren geklonken zou hebben. Voor wie de zaak nog niet geheel dui delijk is diene de volgende toelichting: Dc Nationale Monumenten-Commissie stelt zich ten doel een aantal oorlogsmonumen ten op te richten, en bovendien zal een belangrijk deel der gelden worden af gedragen aan de Stichtingen, die de nage laten betrekkingen der in de oorlogsdagen en bezettingstijd gevallen Nederlanders verzorgen. Om deze gedachte te kunnen verwezen lijken, wil de Commissie het terrein op de Dam, waar het Centrale Monument zal verrijzen, symbolisch verkopen. Een ieder, die voor 50 cent per cm2. zijn stukje Damterrein koopt, zal op deze wijze zijn aandeel hebben in de verwezenlijking van dit schone plan van grote nationale betekenis. Op velerlei wijze is men in de gelegen heid een certificaat van één of meer cm2. te kopen. Wij willen hier echter speciaal de aandacht vestigen op het Centrale punt in onze stad. waai^ieder in de komende weken wel eens langs zal komen, namelijk op het verkoophuisje op de Grote Markt. Dit huisje is door de zeer gewaardeerde medewerking van velen tot een aantrek kelijk geheel gemaakt; de U.V.V. zal zor gen voor verkoopsters en van Maandag 8 December af kan ieder daar dagelijks van 104 uur terecht voor zijn stukje Dam. Nietwaar, nu het u zo gemakkelijk ge maakt wordt, blijft geen Haarlemmer ach ter? Het Haarlemse Comité rekent ten stelligste op ieders medewerking, onder het motto: „Iedere Haarlemmer zijn eigen plekje grond". Minister Neher in Batavia Heden is minister Neher met een Con stellation in Batavia aangekomen. Hij was vergezeld van de gezant en gevolmachtigd minister van België, de heer Horremans. Dr. van Mook, generaal Spoor en de heren Abdoelkadir, Koets, Elink Schuurman, de Villeneuve en van der Stichelen waren voor de begroeting op het vliegveld aan wezig. Gevulde chocolade vrij? Naar ons wordt medegedeeld, ligt het in het voornemen om binnenkort de pure chocolade uit de markt te nemen en alleen gevulde chocolade dus fondant of andere vulling met een laagje chocolade er om heen in de handel te brengen. Dit soort versnapering zou dan vrij van de bon komen. Een voorbijganger heeft Vrijdag op de spoorbaan Amsterdam-Amersfoort bij de Middelhocfse weg te Amersfoort het zwaar verminkte' lijk van een jonge vrouw aan getroffen. De Amersfoortse politie, die deze zaak in onderzoek kreeg, nam aanvankelijk zelfmoord aan. Een sectie op het Hik en een onderzoek in de omgeving van de spoorbaan wezen echter uit, dat voor een passerende trein het lichaam verminkte, een worsteling moet hebben plaats gehad. Vrij spoedig na de ontdekking ging de politic over tot de arrestatie van de 29- jarige Amersfoorter H. van Z. xlie werk zaam is bii de bewakingstroepen van het interneringskamp te Laren. De man heeft aan de politie bekend zijn vrouw te hebben vermoord. Hoewel de motieven, die tot deze moord geleid heb ben, nog niet duidelijk zijn, kon uit mede delingen van omwonenden worden afge leid, dat Van Z. zijn 29-jarige vrouw G. P. cn zijn drie jonge kinderen geheel aan hun lot overliet. Van Z. heeft, toen hij Donderdagavond met zijn vrouw bij de spoorbaan liep, haar met een zwaar voorwerp op het hoofd ge slagen, waardoor zij het bewustzijn heeft verloren. Hij heeft haar daarop op de Snel en streng optreden tegen suikerdieven Uit de „Holland" verdwenen tonnen suiker Vrijdagmiddag verschenen achttien ar beiders, die er allen van verdacht .werden ten nadele van hun werkgeefster, de suiker fabriek „Holland" te Halfweg, suiker te hebben ontvreemd, voor de politierechter te Haarlem. Bij een onderzoek, dat de politie op ver zoek van" de directie in de fabriek had in gesteld, was gebleken, dat in hun bergkast- jes zich grote hoeveelheden suiker bevon den, variërende van 18 tot 63 kilo. In totaal was daarbij twee ton achterhaald. Volgens de directie was tijdens de afge lopen campagne voor vele tonnen aan sui ker verdwenen. De verdachten beriepen zich op de vele campagnes, die zij al had den meegemaakt en waarbij het altijd ge woonte geweest zou zijn, dat een voorraadje werd aangelegd om tijdens het zogenaamde „nawerk" op het brood en in de koffie ge bruikt te worden. De politierechter meende, dat de gevon den hoeveelheden ver uitgingen boven de normale behoefte, zodat hij concludeerde, dat men deze suiker geleidelijk uit de fabriek wilde smokkelen, doch één der arbeiders onthulde, dat op de suikerfabriek de verhouding tussen brood en suiker om gekeerd was aan die van de rest van de bevolking. Daar de arbeiders van de „Hol land" bovendien iedere week vijf pond suiker voor hun gezin meekrijgen en de gemiddelde toewijzing aan de bevolking ongeveer achttien kilo per jaar bedraagt, achtte de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman deze fabrieksdief- stallen dubbel ergerlijk en achtte hij een streng optreden gewenst. De eis luidde een maand gevangenisstraf. De politierechter maakte er drie weken van. De veroordeel den werden op deze dag van suikergoed en marsepein onmiddellijk in hechtenis geno men. Vier verdachten, die het ten laste gelegde ontkenden, werden voor een nader onder zoek vastgehouden. Tussentijdse verkiezing in Epsora: voor Conservatieven De conservatieve candidaat Malcolm McCorquodale heeft bij 3e tussentijdse verkiezing te Epsom in Surrey (Engeland) de meerderheid behaald en is daarmee in het parlement gekozen. Hij kreeg 33.633 stemmen, de Labour-candidaat 17.339. De conservatieve meerderheid is meer dan 150 pCt. groter dan in 1945. Reuters politieke correspondent schrijft, dat de re gering alle plaatsen, die zij voor de tus sentijdse verkiezingen reeds bezette, wel iswaar behouden heeft, maar dat de meer derheid bij de verschillende verkiezingen kleiner is geworden; de meerderheid der conservatieven is in de verschillende ge vallen aanzienlijk groter geworden. Ep»om is het treffendste voorbeeld van dit laatste. Bii de laatste algemene verkiezingen waren de cijfers voor Epsom: Conservatie ven 27.081; Labour 20.533. spoorbaan gelegd. Een electrische trein uit Amsterdam heeft daarna de vrouw over reden. De moordenaar is na zijn daad naar het huis van zijn schoonouders gegaan en heeft daar met verwondering over het uitblijven van zijn vrouw gesproken. Hij heeft ge probeerd op deze wijze alle verdenking van zich af te schuiven om later zelfmoord van zijn vrouw aannemelijk te maken. Officieren beëdigd Hedenmorgen om elf uur zijn op de Storm- school Bloemendaal zes officieren beëdigd voor het front van de troep en in aanwezig heid van militaire autoriteiten, onder wie kolonel Dulfer, directeur van het directoraat van de Infanterie, majoor Melse, vertegen woordiger van de sectie opleiding van de Generale Staf en majoor Van Vollenhoven, secretaris van Generaal Kruis. Door het zen den van een telegram had de heer Kruis, die verhinderd was, een blijk van belangstel ling gegeven. Nadat de benoemingen waren voorgelezen, legden de zes officieren met de hand aan het vaandel de eed van trouw af. Zij werden vervolgens toegesproken door de comman dant van de Stormschool, reserve-majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezel. Deze ves tigde er de aandacht op, dat de reserve officieren, die thans in het beroepscorps worden opgenomen bij de Prinses Irene- brigade actieve frontdienst hebben verricht. Zij zijn voortgekomen uit de rangen, waarin zij blijken hebben gegeven van hun capaci teiten. De plechtigheid werd besloten met een défilé door het dorp Bloemendaal. de namen der beëdigden zijn: C. de Ruiter, kapitein, J. G. van den Bregh, J. P. IT. van der Meer, W. van der Veer, J. C. Woerd en W. van der Eem, allen eerste-luitenant. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week in Indo nesië de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Marine: Geen opgave ont vangen. Koninklijke Landmacht: sold. W. de Voogd, 3-3 R.I., afkomstig uit Grijpskerke (Zeeland). Gesneuveld 5 Augustus 1947 na vermissing bij Delitoewa. Korp. A. v. Polen, 1-11 R.I., afkomstig uit Harderwijk. Ge sneuveld 22 November 1947 te Tasikmalaja. Sold. S. Bouwma, 3 Inf. brigade werkplaats, afkomstig uit gem. Menaldumadeel. Ge sneuveld 23 November 1947 te Cheribon. Sold. Ch. Dienaar, 4 R.I.. afkomstig uit Den Helder. Gesneuveld 24 November bij Bras- tagi. Sold. J. Moen, 3 R.S., afkomstig uit Hilversum. Gesneuveld 24 November 1947 te Garoet. Sold. Ie kl. A. Tuin, 3-9 R.I., afkomstig uit Vollenhove. Gesneuveld 25 November 1947 te Gempol. Sold. P. B. de Jon£, 1-4 R.I., afkomstig uit Rotterdam, Gesneuveld 26 November 1947 te Cheribon. Serg. J. J. de Koning, le comp. paratroepen, afkomstig uit Zwartsluis. Gesneuveld 26 November 1947 bij Tjikampek. Sold. D. L. Nap, 3-2 R.I.. afkomstig uit Kamerik (Utr.) Gesneuveld 26 November 1947 nabij Soe- rakardja. sold, le kl. A. L. de Visser, 3 R.S., afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 26 November 1947 bij Tjimangoe. Korp. J. H. de Vroedt, le comp. paratroepen, afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld 26 November 1947 bij Tjikampek. Sold, le kl. P. H. Ver- meeren, 1-3 R.I., afkomstig uit Goirle. Ge sneuveld 27 November 1947 te Madjalenka. Sold. J. Wischmeyer, 3-12 R.I., afkomstig uit Rijnsburg. Gesneuveld 28 November 1947 te Madjalenka. Chinees sold. 2e kl. Johnny Chan. Gesneuveld 27 November 1947. Javaans sold. 2e kl. inf. Ratam Bin Sanirpan. Gesneuveld 25 November 1947. Maarten Kuiper tot de doodstraf veroordeeld Het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam heeft hedenmorgen de voormalige agent van politie Maarten Kuiper, die tij dens de bezetting als SD-rechercheur tal loze Joden, onderduikers en anderen ar resteerde, tot de doodstraf veroordeeld. „Zijn misdaden en zijn geestesgesteld heid" aldus luidde de sententie, „getuigen van een dusdanige onmenselijkheid, dat alleen de zwaarste straf in aanmerking kan komen, omdat er voor personen als deze verdachte geen plaats meer is in de Nederlandse volksgemeenschap". K. heeft het recht binnen acht dagen beroep in cassatie aan te tekenen. BINNENLAND Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 December 927.031 tegen 910.841 op 1 November. Op 1 Novem ber waren er 488.095 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 486.046 op 1 October. Een reusachtige hoogspanningstransfor mator met een gewicht van 110.000 kilo is uit Frankrijk in Lutterade aangekomen op een speciaal voor dit vervoer geconstrueerde twaalfassige spoorwagen. De transformator is bestemd voor de voeding door de staats mijnen van een koppellciding van 150.000 Volt, welke via Eindhoven en Rotterdam tot Den Haag loopt De voormalige commissaris van politie te Kampen J. B. is conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. De verlaging der abonnementstarieven der Nederlandse Spoorwegen, welke op 1 Januari ingaat bedraagt ongeveer 15 procent. Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft vonnis gewezen tegen de beide direc teuren van een scheepswerf in Krimpen aan de IJssel, waar tijdens de bezetting schepen voor de Duitse marine werden gebouwd. De 58-jarige C. van der G. kreeg f20.000 boete en de 56-jarige P. van der G., die twee ar beiders bij de Duitsers had aangebracht en lid van de landwacht was geworden, zes jaar gevangenisstraf. Han van Meegeren heeft verzocht zijn straf van een jaar te mogen doorbrengen in een inrichting waar met zijn ongunstige ge zondheidstoestand rekening kan worden ge houden en waar hij zodanig kan werken, dat hü aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen. HAARLEM EN OMGEVING Het Haarlemse politiecorps zal Dinsdag morgen om half twaalf aan de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, worden voorgesteld. Het treinverkeer tussen Haarlem cn Zandvoort is hedenochtend van circa acht uur tot kwart over negen gestagneerd ge weest, omdat er geen stroom was. De dienst functioneert thans Weer normaal. De afdeling Haarlem van de Koninklijke Maatschappü voor Tuinbouw cn Plantkunde vergadert Dinsdag a.s. in restaurant Brink- mann; de heer A. Glas zal spreken over „Bestrijding van ziektes in fruitbomen". „COMPLOT IN TEHERAN" (Pal ace) is een Engelse film. die in de Italiaanse stu dio's gemaakt werd en zij begint dan ook met eer. inleiding, die zich in Rome af speelt ten tijde van de intocht der geal lieerde troepen. Wat dit. tot een raamver telling uitgesponnen begin met de eigen lijke geschiedenis te maken heeft is niet helemaal duidelijk, het is misschien een verontschuldiging voor het gebrek aan sa menhang tussen de onderscheidene episo des. De voornaamste daarvan heet zich in Teheran af te spelen, ten tijde van de voor bereidingen voor de conferentie tussen Churchill. Roosevelt en Stalin, en wij zien een Engelse journalist de draden van een complot tegen het leven van Roosevelt ont rafelen en met de hulp van een wat onbe rekenbare, maar erg mooie danseres er in slagen noodlottige gebeurtenissen te ver ijdelen. Er gebeuren erg veel geheimzinnige dingen in kleine Oosterse winkeltjes en weidse paleizen, er wordt braaf geschoten en met messen geworpen, zodat er verschei dene slachtoffers vallen. Aan liefdesbetui gingen ontbreekt het evenmin, aan de inspi ratie, die een met spanning geladen verhaal had kunnen scheppen echter wel. „VjELIGE HAVEN" (City) hoort tot het genre der Franse films, waarin het noodlot een belangrijke plaats inneemt. De motie ven zijn zo langzamerhand overbekend ge worden: Jean Gabin die gewikkeld wordt in een noodlottige liefdesgeschiedenis, Michèle Morgan tegenover hem als een le vend raadsel, aantrekkelijk, maar ondoor grondelijk en om hen heen een reeks goed getypeerde figuren, allen gewikkeld in een sfeer, die met knappe filmische middelen levoorschyn is geroepen, de levende mensen als een soort waas omgeeft en een zekere moedeloosheid verwekt, die de mensen minder bestand maakt tegen hun lot. Jean Grémillon's filmwerk heeft vele ver diensten. maar deze sombere verhalen heb ben het nadeel, dat zü bij herhaling weinig nieuws meer te bieden hebben. Deze film bouwt voort op werken als ..Quai des bru mes" en „Hótel du Nord", die openbaringen waren. Deze film is dat niet meer. „ARSENICUM EN OUDE KANT" (L u x o r) is verfilmd door niemand minder dan Frank Capra. maar jammer genoeg betekent dit niet, dat deze lichtelijk aangepaste versie van het veelgespeelde toneelstuk nu ook een goed stuk film is. Wie daar naar zoekt komt teleurgesteld uit, want hij ziet verfilmd toneel. Maar hij zal moeten erkennen, dat de manier, waarop het spel afgewikkeld wordt grandioos is. Deze onwezenlijke com binatie van klucht en „thriller" is een aan eenschakeling van taferelen, welker samen stelling verraadt dat zij door een man van het vak zijn uitgedacht. Weliswaar kan mer noch zin, noch een belangwekkende com positie erin ontdekken, maar het is een publiekstuk eerste rang. Er is goed spel te zien. Cary Grant, de veelgeplaagde enige verstandige man in de geschiedenis is nog niet eens de beste spe ler. Raymond Massav en Peter Lorre, als twee griezelige schurken, hebben nog veel meer effect, maar de meest fantastische verschijningen zijn de twee lieve, maar vol slagen krankzinnige tantes, die als naieve De veelgeplaagde Cary Grant in ,yArsenicum en oude kant". noodlotsengelen rondwaren, gesecundeerd door een niet minder zotte broer, die zich verbeeldt president van de Verenigde Sta ten te zyn. Dit is amusement, waarbij men niets moet denken. „BINKIE STUART" (S p a a r n e) is min of meer de opvolgster van Shirley Temple, maar zij heeft het in populariteit niet zo ver gebracht als haar Amerikaans voorbeeld is ook niet zo veelzijdig en wordt niet met zo'n rijke enscenering gebracht. Maar zij is een grappig bijdehand actricetje met een innemend snuitje en aardige maniertjes, dat de in deze soort films gewenste lach en traan by de toeschouwers kan opwekken. Ook zij ontsnapt niet aan het lot. dat der gelijke jeugdige verschijningen beschoren is namelijk, dat haar rol niet zozeer geba seerd is op wat des kinds is en wel op wat der grote mensen is. Binkie is dan ook eigenlijk een groot mensje dat leuk is. omdat zij haar kinderlijke spontaneïteit niet verlo ren heeft. Verder is het verhaal nogal zoe telijk, maar dat wordt goed gemaakt door de stoerheid van Roy Rogers in het voor programma. „HET LIED VAN BERNADETTE" (Re brandt) is geprolongeerd, zoals te ver wachten was. ZIJN SCHULDEN BETAALD (Frans Hals). Wanneer ooit een Nederlandse titel de inhoud van een film scherp heeft geka rakteriseerd is het wel deze, want de' sfeer van stuiversromantiek had moeilijk beter weergegeven kunnen worden dan door het zinnetje „Zijn schulden betaald". Het ver haal speelt zich af in een casino in Sjanghai waar het nogal een ongeregeld partijtje blijkt te zijn. Er drentelt een aantal avon turiers rond, die zich vermeien met rou lette en soortgelijke lichtzinnige bezighe den en de Mariene Dietrich-regisseur, Jo seph Sternberg, heeft het milieu zo interes sant mogelyk willen maken door het groot ste deel van de „cast" te laten spreken en de ogen te laten opslaan met de helft van de gebruikelyke snelheid, hetgeen echter op den duur een beetje eentonig gaat werken. Het meest belangwekkende van deze film is de wyze waarop de dochter van een En gelse speculant zich met panterachtige le nigheid naar het onverbiddelijk, noodlottige einde slingert en de Oosterse lethargie, die een vrij synthetisch-aandoende Turk daarbij aan de dag legt. Wij zullen u de intrigues van de intrigue besparen. Zy gaan beslist niet uit boven de voorstelling dfe een mid delmatige burgerjuffrouw zich van verdor venheid zou maken. ZONDAG 7 DECEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Consistorie. Avondge bed. Dhr. C. D. Kousemaker. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn, 4: Liturgische Godsdienst oefening voor doofstommen en slechthoren den in de consistoriekamer der Grote Kerk. 7: Ds. G. J. Waardenburg. Nieuwe Kerk, N.we Kerksplein 10: Ds. E. Pot, H. Doop. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. P. J. Mackaay. 7: Dezelfde. Heid. Cat. Zondag 50 Oosterkerk. Zomerkade 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesser- kerk. Vrouwestraat. 9.30: Ds. G. J. Waar denburg. Kinderkerk. 10.30: Ds. H. J. ter Haar Romeney, Bussum, Jeugddienst. Ka pel Bethesda Sarepta. Hazepaterslaan. 9.30: Dhr. R. Smit. Rotterdam. Kinderkerk. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Diaconessenhuis. Hazepa terslaan. 4.15: Ds. W. J. Van Elden. Ver. van Vrfjz. Hervormden. Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30:W. F. Kloos, Evang. Gouda. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15. 10: Dhr. Jac. Klein Haneveld, Evang. te Bodegraven H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Evangelisatiesamenkomst. Spr. Dhr. Klein Haneveld. Op*vekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. C. J. Hoeken dijk, Baarn. Vrije Evang. Gemeente, Bake- nessergracht 65. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Broedergemeente, Ripperdastr. 8. 10.30: Dhr. A. Schutz. Vrijz. Christ. Jeugd Ged. Oude Gracht 47. 4.30: Dhr. J. Mokken- storm Jr. Evang. Luth. Gemeente. 1030: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente 10.30: Ds. Hoekema. 10.30: Ds. Daalder, Jeugd dienst. Remonstr. Gercf. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhof 1'. Geref. Kerk. Klop persingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk. 10: Ds. J. Mulder, em. pred. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid- Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Lyceumkerk 9: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga Geref. Kerk (Art. 31). Begijnhofkapel. 10,30 en 5: Ds. A. Bos. Gereformeerde Gemeente. Parklaan 21. 10 en 5: Dhr. A. Vergunst. Oud- Geref. Gemeente. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente Parklaan 34. 10 en 5: Ds. T. Jansma. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en 8: Majoor C. H. Küh, van Amsterdam. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Ged. Oude Gracht 47. Sprekers de heeren H. v. d. Brink te Bloe mendaal en J. Dammuller te Alkmaar. Ver gadering van Gelovigen. Jansstr. 85. 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Pinksterge meente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Gemeente des Heren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Chris tian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Vergadering. Gemeente Gods. Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Hersteld Apost. Zendingsgemccnte. Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgenieente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging* Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmor gen. Ds. A. R. de Jong, Haarlem. Het Roze- kruisers Genootschap. Bakenessergracht 13 7.15: Tempeldienst. Dhr. J. Leene. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10: Ds. J. de Jong. H. Doop. Zaterdag 6 Dec. 7.30: Avondgebed. Imma- nuëlkerk. 10: Ds. G. W. van Deth. van Bloe mendaal. 7: Ds. G. Koch. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 7: Ds. N. Padt. te Zutfen. Geref. Kerk, Noord-Scho- terkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. Mulder, em. pred. Chr. Gercf. Kerk. Flo- resstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Noorder Kapel. Minahassastraat. 7.30: Dhr. L. J. Pasman. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. 7: Ds. J. van Dorp. Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Prof. Dr. G. Sevenster, te Leiden. 7: Ds. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. G. J. Sirks, Rem., Amsterdam. Geref. Kerk Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (Art. 31) He renweg 141. 8.15 en 3: Ds. J. Keizer, H. Av. AERDENIIOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring. 10.30: Ds. T. Jansma. uit Heemstede. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. van Heem stede. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. N. Padt. Hv. Zutphen. Vrye Ka tholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Prof. Dr. J. Waterink. 5: Ds. P. Riemersma, van Vy£- huizen. OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10 en 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop. Evangelisatie Bethel, Oost- kolk. 10: Dhr. de Wachter. ZONDAGSDIENSTEN TE HEEMSTEDE De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. K. L. Kout, Heren weg 197, tel. 26224: dr. J. J. v. Liiin, Bron- steeweg 76, tel. 15538, dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6. tel. 29875. Apothekersdienst. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, telef. 28320. Wijkverpleging: Bosb. Toussaintlaan 27,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6