Haarlems Dagblad Suriname is teleurgesteld Keer in Frankrijk Het vakverbond geeft de strijd op Stakingscomité opgeheven Belgisch de over parlement beraadt zich koningskwestie Nederlandse eisen inzake grenscorrecties werden door een commissie onderzocht 62e Jaargang No. 18809 Bureaux: Grote Houtstr 93 Tel Admin 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 10 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4^Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem C R IS GOED NIEUWS uit Frankrijk en laten wij ons erin verheugen. De poli tieke aanslag, door het Russische commu nisme tegen de democratische republiek van het Westen ondernomen, is mislukt. Dat is de werkelijke betekenis van het ver lopen der grote stakingsbeweging, die for meel verbetering van de economische po sitie der arbeiders en kleine ambtenaren ten doel had, maar die door het stellen van onvervulbare eisen, het stichten van onrust en het plegen van sabotage in werkelijkheid politieke doeleinden nastreefde. Dat verbetering in de loonpositie nood zakelijk was, om de mensen een redelijk bestaan te waarborgen, was duidelijk. De nieuwe regering-Robert Schuman, de re gering van de middenpartijen en socialis ten. heeft gedaan wat zij kon en geweigerd verder te gaan. Zij heeft krachtige wet geving tot handhaving van de orde in het land voorgesteld en er in de Assemblée doorgekregen, ondanks woedend verzet en obstructie van de communisten. Zij heeft troepen uit de koloniën laten komen en tachtigduizend reservisten opgeroepen. De troepen hebben haar gehoorzaamd. Van dat ogenblik af stond zij sterk tegenover looneisen, die het dubbele wilden van haar concessies en tegenover een vijfdaagse werkweek in de mijnen, die het land zich niet veroorloven kan. De staking begon te verlopen; het volk wilde geen opstand; de stakers keerden in dagelijks groter menig ten naar het werk terug, zonder zich meer te storen aan de ophitsende taal der com munistische leiders en aan het voortdurend verzet van Benoit Frachon, de woordvoer der van de communistische meerderheid in de C.G.T. Hiermee is „de aanval op het Plan-Marshall" mislukt. Gramschap in Moskou treedt onmisken baar aan de dag. Dat de Franse handels delegatie, die daarheen vertrokken was om grote graanleveranties te verkrijgen, plot seling een botte afwijzing mee naar huis beeft gekregen is tekenend. Dat de Franse repatricrings-commissie, die in de Sovjet unie verbleef om er Franse onderdanen op te sporen, de boodschap heeft gekregen on middellijk het land te verlaten, is dat niet Minder. En de Franse zaakgelastigde te Moskou heeft twee nota's ontvangen, waar in de Sovjet-regering protest aanteltent tegen dp „vervolging" van Russen in Frank rijk. Ja, Moskou kan dat wel vervolging fioemen, het kan wel verontwaardigde Woorden gebruiken, maar die Russen heeft de regering-Schuman eenvoudig laten in tekenen omdat zij agitatie voerden in Frankrijk. Het is in ieder land zo, dat men &an vreemdelingen het allerminst toestaat Om de orde te verstoren en hen inrekent pis zij het toch doen. Zo zou het ook hier gaan. De Franse regering heeft de eerste slag gewonnen. Zij is hiermee natuurlijk niet ban het eind van haar moeilijkheden. De economische crisis blijft haar volle aan dacht vragen. Zij zal maatregelen moeten nemen om de wedloop tussen lonen en prij zen te stuiten. Zij zal inderdaad, zoals de leider van de socialistische minderheid in de C.G.T.Léon Jouhaux, het heeft uitge drukt, moeten zorgen voor voldoende koop kracht bij de arbeiders. En de weigering Van Russische graanleveranties stelt haar Voor een nieuw probleem. Is het niet op- Vallend, dat Moskou graanleveranties wei gert aan een volk dat in nood verkeert? Dit feit zullen de politieke tegenstanders van het communisme in Frankrijk zeker niet nalaten naar voren te brengen. Er is een andere kant van de zaak, die dacht verdient. Dit verloop der Franse ge beurtenissen heeft de papieren van de generaal de Gaulle niet doen stijgen, maar integendeel doen dalen. Het is de regering der middenpartijen en daarmee de parle mentaire democratie van het Westen, die zich heeft weten te handhaven en zich sterk getoond in een uiterst gevaarlijke crisis. Bij de grote economische moeilijk heden, die haar ter overwinning zijn voor gelegd verkeert zij nu toch in een stukken betere positie dan twee weken geleden: zij heeft haar gezag bevestigd en men kan het woord waarderen van de minister van Arbeid Daniel Mayer, die twee dagen ge leden de meerderheid der C.G.T. aanried* „Hef uw staking nu maar op, anders zijn er straks helemaal geen stakers en is er niets meer op te heffen." Er is geen sterke man nodig geweest om de orde in Frankrijk te herstellen. De democratie kan het zelf wel. Als men dit overweegt en daarbij overdenkt in welke stemming het Franse volk al sinds geruime tijd verkeert, twijfelt men aan de Gaulle's kansen op het verwerven van de macht. De Amerikaan John Foster Dulles, die tot ont stemming van Washington maar vast op eigen houtje met de Gaulle was gaan on derhandelen, had dat beter kunnen nalaten. Het is nog niet zover en het is de vraag of het zover ooit zal komen. Minister Bidault is verleden week uit Londen naar Parijs gegaan om inlichtingen te vragen, toen hij vernomen had dat de Gaulle bepaalde (eventuele) besluiten van de Grote Vier nimmer zou goedkeuren. Als hij vandaag of morgen weer een dergelijke waarschu wing kreeg zou hij zeker rustig in Londen blijven. De papieren van de regering zijn sterk gestegen. Gebleken is dat de meer derheid vrn het Franse volk geen onrust en geen opstand wil. Die meerderheid heeft genoeg van ruzie en conflict. Zij wil opbouw en rustige ontwikkeling. Zij wenst een be scheiden maar goed gewaarborgd bestaan. En zij behoorde dat waarachtig ook te kun nen verwerven in een land met zulke bodemschatten, met zulke rijke bronnen van welvaart, als Frankrijk. Als het Franse volle erin slaagt de magische aantrekkings kracht, die ruzie en conflict op de mensheid der twintigste eeuw uitoefenen, consequent tif te wijzen en daarmee zowel avonturen van uiterst-links als van uiterst-rechts te beletten door eenvoudig te weigeren, er ge hoor aan te geven, zal het opnieuw een voorbeeld van beschaving en democratische Ontwikkeling geven. In Italië zijn de stakingsgolf en de heer sende onrust ook gaan luwen. De Italiaanse communistische poging om de stakingen in beide landen in samenwerking met elkaar te brengen is geheel mislukt. De Komin- form in Belgrado is niet in haar pogingen geslaagd. p* De gemeentelijke gasfabriek van Loon- op-Zand-Kaatsheuvel heeft voor het eerst in haar 35-jarig bestaan binnen het jaar een millioen kubieke meter gas geproduceerd, een productie welke honderd procent groter is dan die van de jaren 19301939 in totaal Aan de gehuwde ambtenaressen en vrouwelijke arbeidscontractanten bij de P. T. T. is medegedeeld, dat zij voor 1 Januari 1950 de dienst moeten verlaten. VANDAAG WERKT FRANKRIJK WEER Rusland breekt de handelsbesprekingen met Frankrijk af Heden, 10 December, zijn er geen stakers meer in Frankrijk. Het vakverbond C.G.T. heeft de strijd opgegeven en bevel gegeven tot algemene hervatting van het werk op hedenmorgen, daarmede erkennend dat de actie, die het land wekenlang op de rand van een economische ineenstorting en een politieke omwenteling heeft gehouden, doelloos was geworden door het verlopen van de stakingen en de lusteloosheid der massa om de wanorde te continueren. De snelle ontwikkeling van de situatie in deze richting heeft de betrekkingen van Frankrijk met Rusland ver slechterd. Het arresteren en uitwijzen van Russische onderdanen, die deelnamen aan de agitatie tegen de regering, heeft de Sovjet-Unie beantwoord met het uitwij zen der Franse repatriëringscommissie en met het afbreken der handelsbesprekingen, die ten doel hadden Russisch graan voor Frankrijk te verkrijgen. Het Nationale Stakingscomité, dat zich zelf heeft opgeheven daar het „zijn taak volbracht had", heeft voor zijn verscheiden een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat het heeft besloten, het werk met ingang van Woensdag te doen hervat ten, aldus „zijn plicht vervullend tegenover de arbeiders". Voorts worden allen, die aan de strijd hebben deelgenomen of hem hebben ge steund, gelukgewenst. Er zal een verkla ring aan de Franse arbeiders worden op gesteld, die alom gepubliceerd zal worden. De arbeiders dienen, aldus het communi qué, hun eenheid binnen de CGT te ver sterken. Er worden, fondsen ter beschik king gesteld voor families van „helden, die gedurende _de strijd gevallen of ge arresteerd zijn." Het communiqué legt er de nadruk op, dat op negen December ruim één millioen vijfhonderdduizend personen in staking waren en dat de mijnen en de havens ge heel stil lagen. „Evenwel is de reactie er in geslaagd ons front op verscheidene plaatsen aan te tasten. Zij hoopt een beslis sende slag aan de arbeidersklasse en aan de CGT toe te brengen. Wij zullen niet toe staan, dat de strijdkrachten der arbeiders een voor een verslagen worden". De minderheidsgroep, zo meldt A.F.P., heeft zich bij de meerderheid in de CGT aangesloten. Het communiqué was onder tekend door de communistische secretaris generaal van de CGT Bénoit Franchon, voorts door Louis Saillant (soc.), Gaston Menmousseau, Pierre Lebrun en Julien Racammond. In het communiqué vindt men voorts een opsomming van de resultaten van de staking: Er zal een nieuw minimumloon gelden met ingang van 1 December. Sta kers en niet-stakers krijgen familietoesla gen, welke met twintig procent verhoogd worden. Er komt een maandelijkse duurte- toeslag van 1500 francs voor alle arbei ders, met terugwerkende kracht tot 24 No vember. Tot Juni a.s. zal de regering het plan om salarissen te blokkeren laten varen en er zullen maatregelen worden genomen ter stabilisering van lonen en prijzen tot 1 Juni. „Deze resultaten hebt gij zonder hulp van wie ook bereikt, door uw stakings comité", aldus het communiqué. De Franse minister van Arbeid, Daniel Mayer, drukte zijn tevredenheid over de opheffing van de staking uit. Hij meende, dat de arbeiders thans het economisch as pect van de staking scheidden van „de politieke exploitatie van hun aanspraken". Jouhaux, de leider van de niet-commu- nistische minderheid in de CGT, heeft voor de i'adio verklaard, {lat de regering thans het evenwicht tussen lonen en prijzen zal moeten vinden en zal moeten zorgdragen voor voldoende koopkracht bij de arbei der. Jouhaux was tegen de staking ge weest maar had de eisen van de arbeiders ondersteund. Geen Russisch graan, nu Frankrijk heeft weer arbeidsvrede, maar zijn kans op grote graanaanvoeren uit Rus land is verspeeld. De handelsdelegatie, die een accoord met de Sovjet-Unie wilde af sluiten waarin de graanleveranties de voornaamste factor vormden, heeft een botte afwijzing mee naar huis gekregen. Rusland heeft de onderhandelingen giste ren plotseling afgebroken, nadat de Franse zaakgelastigde te Moskou twee Russische nota's had ontvangen waarin bij de Franse regering geprotesteerd werd tegen de „ver volging" van Russische burgers in Frank rijk en de»arrestaties van leiders van het „verbond van Russische burgers in Frank rijk". Deze arrestaties hadden plaats bij het culmineren der Franse stakingsgolf, toen bleek dat deze Russen een actief aan deel namen in de agitatie. De Russische tegenzet bestond in het uitwijzen der Franse repatriëringscommissie, die zich in de Sovjet-Unie bevond voor het opsporen van Franse onderdanen. Het afbreken der handelsbesprekingen volgde even later, en werd door Radio- Moskou gemotiveerd met „de vijandige houding die de Franse regering tegen de Sovjet-Unie heeft aangenomen." Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken hoeft ver klaard, dat men in regeringskringen met verrassing heeft kennis genomen van het besluit der Sovjetregering. Frankrijk hoopte een contract af te slui ten voor de verscheping van 300.000 ton graan uit de Sovjet-Unie in x*uil voor Franse industrieproducten. De Franse regering heeft de Sovjetbur gers uitgewezen wegens „handelingen, in strijd met de veiligheid van Frankrijk". De woordvoerder van het departement verklaax*de, dat hier niet bepaald sprake behoeft te zijn van spionnage. De zaak had iets uitstaande met de stakingsgolf en de „door communisten geleide relletjes" in Frankrijk. Er is ook weer een Sovjet-burger, werk zaam aan de Sovjet-ambassade in Frank rijk, geax*resteerd. De Franse vcrzetheld generaal Leclerc, die aan het hoofd van de Vrije Franse Strijd krachten eens Parijs binnentrok, maakte zijn laatste gang langs rijen rouwende Parijzenaars, naar de Dóme des Invalides, waar zijn stoffelijk overschot werd bij gezel. - Een foto van de rouwkapel. Het woord is aan Wie het recht en het geduld heeft, voor hem komt ook de tijd. (Faust) Sigaretten en tabak worden goedkoper Dool* verandering in het systeem van grondstoffenöistributie is het mogelijk ge worden de prijzen van de sigaretten en kerf tabak in de naaste toekomst te verlagen. Door medewerking van de betreffende in- dustrieën zal deze verlaging dusdanig ge schieden, dat practisch alle bestaande merken een prijsklasse omlaag gaan. Dit betekent, dat een pakje sigaretten van 84 ct. straks 72 ct. gaat kosten: van 72 ct. zal 60 ct worden: van 60 ct. zal 48 ct. wox*den en van 48 ct. zal 42 ct. ox" minder worden. Een dienovereen komstige verlaging zal de prijs van een pakje pijptabak en shag ondergaan. Sigaretten te gen de verlaagde prijzen zullen omstreeks het tijdstip van de eerste bonaanwijzing in Februari verkrijgbaar zijn. koleubon wordt ongeldig Het Centraal Distributiekantoor vestigt er de aandacht op dat bon 75 BV der brand- stoffenkaart TA 707 na 13 December niet meer geldig zal zijn. Deze bon is destijds aangewezen voor drie eenheden vaste brandstoffen. Rantsoeneringswet ingediend bij Amerikaans Congres De Amerikaanse regering heeft gisteren bij het congres de wet tot rantsoenering van vlees, olie en andere artikelen inge diend. Forster, de onderminister van Handel, verklaarde tegenover de juridische sub commissie van de senaat, dat de wet de regering zou machtigen tot het opkopen van de gehele tarwe-oogst en andere ar tikelen. Nieuwe verkiezingen indien coalitie op dit struikelblok ten val komt Misdaad volgt op stakingen Twee expresse-treinen moesten heden voor Marseille stoppen, omdat op de lijn tussen Saint Chamas en Miramaz een bom ontdekt was. De Belgische afgevaardigden bereidden zich gisteren voor op 't belangrijke Kamer debat van heden over de kwestie van de terugkeer van koning Leopold uit Zwitser land. Dit vraagstuk houdt België in twee groepen verdeeld en vele politici geloven, dat het debat een kloof in de huidige socia listische en Christelijk sociale coalitierege ring teweeg zal brengen. Het is duidelijk dat een dergelijk conflict kan leiden tot de ontbinding van het parlement en het uit schrijven van nieuwe verkiezingen, welke met de koningskwestie als inzet zouden worden uitgevochten. Socialisten, liberalen en communisten hebben zich tegen de koning verklaard, omdat zij hem verwijten, dat hij op 28 Mei 1940 de capitulatie van het Belgische leger ondertekend heeft en de Belgische regering niet gevolgd is naar Londen. De socialistische minister-president Spaak heeft in de controverse altijd een verzoe nende rol gespeeld en ofschoon hij dit nim mer in het openbaar heeft gezegd, gelooft men algemeen dat hij een vriendschappe lijke oplossing het beste acht voor het laxxd. United Press verneemt uit gezaghebben de bron, dat Spaak tijdeixs zijn recent be zoek aan Bern een onderhoud heeft gehad met Leopold, waarbij de gehele aangelegen heid besproken is. Het was de bedoeling van Spaak door de Belgische regering een publicatie te doen uitgeven, waarin geconstateerd zou wox*den dat er geen smet kleefde aan de eer van de Wielrijd gelukt er veron Op de hoek HoofdstraatMiddendorp straat te Santpoort is hedenochtend de 66-jarige D. R. uit Spaai*ndam, die werk zaam was bij het Provinciaal Ziekenhuis, aangereden door een hem tegemoetko mende vrachtauto uit Katwijk. De man werd vermoedelijk tegen de rand van het trottoir gedrukt en is in aanraking ge komen met de linkex*zijde van de auto, waardoor hij tegen de grond sloeg. De dood moet vrijwel onmiddellijk zijn in getreden. De bestuurder van de auto en twee naast hem zittende passagiers verklaren niets te hebben gezien, en alleen een klap te hebben gehoord. De commissaris van politie van Velsen verzoekt degenen, die ooggetxxige van dit ongeluk zijn geweest, zich onverwijld met hem in verbinding te stellen. Het stoffelijk overschot van de aange- redene is naar het Velsense politiebureau overgebracht. In Palestina dreigt een oorlog. De zönes tussen de'Joodse en Arabische staat zijn nie mandsland geworden, waar hevige vechtpartijen u-orden geleverd. Prikkeldraad waarachter zovele Joodse mannen, vrouwen en kinderen een deel van hun leven sleten domineert ook thans liet beeld in vele Palestijnse stedin. koning als hoofd van de dynastie. De koning zou daarop toegestemd hebben in abdicatie ten gunste van zijn zoon Boudewijn, die in September 1948 achttien jaar wordt, waar mede hij de constitutionele meerderjarig- heid heeft bereikt. Wankelmoedig. Later vertrok een monarchistische dele gatie naar Zwitserland om een bezoek aan de koning te brengen. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat deze beidefactoren medegewerkt hebben aan een gewijzigd standpunt van de koning. In ieder geval heeft Leopold daarna een verklaring afge legd, waarhij in tegenstelling met hetgeen hij tegenover Spaak liet blijken, zeide, dat V ij zelf bereid was zijn constitutionele plich ten te hervatten, wanneer hij officieel van alle blaam gezuiverd zou worden. Naar ANP verneemt, heeft de heer Van Zeeland tijdens de bijeenkomst van de contactcommissie van de Katholieke Volks partij gisteren verklaard, dat het belang van België eist, dat een regeringscrisis voorkomen wordt. De minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de leden van de Eerste en Twee de Kamer toegezonden een exemplaar van een door oud-minister ar. ir. J. A. Ringers uitgebracht rapport betreffende een inspec tietocht welke dit jaar langs de Nederlands- Duitse grens door een Nederlands-Britse delegatie werd gehouden naar aanleiding van het memorandum betreffende de Ne derlandse tei*ritox*iale en economische eisen, dat op 5 November 1946 bij de grote mo gendheden is ingediend. Het behoeft niet te verwonderen, aldus wordt in het rapport verklaard, dat hier en daar afwijkende meningen geconsta teerd werden bij de beoordeling van de feiten. Van Engelse zijde werd bijvoorbeeld het belang van de betrokken grensstrook voor de Duitse voedselvoorziening aanzien lijk hoger aangeslagen dan door de Neder landse deskundigen geschiedde. Bij de besprekingen met de Engelse com missie werd nog eens uitdrukkelijk vastge steld, dat de Nederlandse regering zich haar recht om grenscorrecties van groter om vang te vragen voorbehoudt, indien niet aan verschillende andere economische desi derata, die in het memorandum van 5 No vember 1946 gesteld werden, zou worden voldaan. Er werden ook besprekingen gevoerd om trent de Nederlandse wensen met betrek- Icing j:ot Duitse mijnbouw-concessies in het gebied links van de Rijn. Aan de hand van de ex'varingen, die opgedaan werden tijdens de inspectietocht, werd een nieuwe kaart opgesteld over de corx*ecties van de Neder lands-Duitse grens. Op deze kaart zijn aan gegeven de nieuwe grens volgens het oor- spronkelijke memorandum van 5 Novem ber 1946, waaraan toegevoegd waren enige kleine wijzigingen voortspruitende uit het memorandum van 25 Januari 1947 en een nadere uitwerking van de nieuwe grens, zoals deze behandeld werd in de Brits- De Nederlanse belangstelling voor dit gebiedsdeel was ontoereikend „De verhouding tussen Suriname en Ne derland is de laatste jaren steeds meer gespannen geworden en er heerste tenslotte een zodanig gebrek aan vertrouwen, dat de normale gang van zaken ernstig werd be lemmerd. Dit is een der voornaamste redenen, dat Suriname tenslotte inging op het Neder landse voorstel om een vertrouwensman van de Surinaamse samenleving als ver tegenwoordiger naar Nederland te zenden," aldus verklaarde in een persconferentie de vertegenwoordiger van Suriname in Neder land. dr. R. H. Pos. Naar zijn mening kan dr. Pos namens het overgrote deel van het Surinaamse volk spreken, omdat hij door de Staten met steun van zo goed als alle politieke partijen voor zijn functie was voorgedragen en deze voordracht daarna door de gouverneur was bekrachtigd. „De toestand", aldus dr. Pos, „was wel niet zo ernstig, dat een soort revolutie drei gend was al waren hiervoor wel symp tomen aanwezig maar toch was het ver trouwen van de kant van Suriname zo danig geschokt, dat het normale overleg zeer moeilijk wa? gewox*den en er een zekere impasse was ontstaan. Suriname heeft zijn uiterste krachten gegeven aan de gemeenschappelijke oorlogsvoering van het Koninkrijk. Veel jonge mannen hebben vrijwillig dienst genomen in het leger of Aanvankelijk ging echter alles op de oude voet voort en van hervormingen was in Suriname bitter weinig te bespeuren Nederland concentreerde zich op Indonesië. Men had moeite de aandacht te richten op de grote West-Indische gebieden, die voor een groot deel nog op ontginning wachten. Men miste dus een gestadige belangstelling van Nederland. In Suriname bestaat grote behoefte aan kapitaal en aan deskundigen. Alleen door de opstelling en uitwerking van een weloverwogen en tot in détails uitge- werkt plan kan Suriname vooruit geholpen worden en men verwacht dit van Neder land. Het Welvaartsfonds-Suriname be tekent een belangrijke bijdrage in deze richting, maar de beschikbaar gestelde gel den (40 millioen gulden) zijn geheel on toereikend." Betx*effende het wetsvoorstel tot hervor ming der Surinaamse staatsregeling ver klaarde dr. Pos nog, dat men in Suriname algemeen van mening is, dat dit ontwerp te vaag is. Men acht het mogelijk, ook zonder herziening van de Grondwet, het bestuur over dit gebiedsdeel in handen te leggen van mensen, die het vertrouwen van de be volking genieten en daarop kunnen steu nen. In dit opzicht is het ontwerp niet vol doende duidelijk. In antwoord op verschillen^ vragen lichtte de heer Pos zijn uiteenzetting nader toe en verklaarde, dat de Nederlandse be- hun krachten ter beschikking van de koop- vaardij gesteld. Het land zelf leverde op angsteUing tot nu toe te frapicnUnxch en grote schaal bauxiet voor de Amerikaanse te incidenteel ,s geweest Vooral het feit. - - - dat men in het verleden al te vaak deskun digen op Indonesisch gebied zonder meer als deskundigen naar Suriname had gezon den, hoewel toch de problemen in West- Indië geheel anders van aard zijn dan in Indonesië, meende de heer Pos te moeten afkeuren Tenslotte was hij van mening, dat Suriname ook moet profiteren van de ervaringen, die Amei*ikaanse en Engelse deskundigen in de aan Suriname grenzende gebieden hebben opgedaan. vliegtuigproductie, waardoor een zekex*e welvaart ontstond. Dit is echter achteraf slechts schijn gebleken. In werkelijkheid heeft deze bauxxet-levering de Surinaamse economie enigszins ontwricht. Zij had ot gevolg, dat de plantages voor een zeer ernstig tekort aan personeel kwamen te staan. Hier tegenover stonden van Nederlandse zijde ge. arende de oorlog beloften van autonomie voor het gebiedsdeel Suriname. Het konink rijk zou na de oorlog zodanig worden her vormd, dat de vier samenstellende gebieds delen in beginsel volkomen gelijkgerechtigd zouden zijn. Grote indruk. Deze Nederlandse belofte heeft in Suri name meer indruk gemaakt aan men in Nederland wel eens veronderstelt. Men had dan ook de stellige verwachting, dat on middellijk na de oorlog een serieus begin zou worden gemaakt met de verwezenlij king van de gedane beloften. Men vergete niet, dat men in Suriname de houding der Nederlandse regering slechts beoordeelt naar haar daden. Paarden-esca rade Het jongste van een span paarden, dat een vrachtwagen met gamellen trok. sprong vanochtend ter hoogte van het Postkantoor te Haarlem in een jolige bui over de streng Daarbij werd het op een gevoelige plaats zodanig geraakt, dat het op hol sloeg in de richting van het Verwulft. De vrachtrijder wist door behendig mennen de Stoofsteeg in te sturen, waar hij de macht over het vurige ros herkreeg. Een Jeugdig boompje op de Gedempte Oude Gracht heeft ten gevolge van deze uitspatting het leven verloren. Territoriale aanspraken welwillend beoordeeld Naar de correspondent van het ANP van dé zijde van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken verneemt, bestaan er gegronde redenen om aan te nemen, dat de Belgische en Nederlandse territoriale eisen ten aanzien van Duitsland welwillend wor den beoordeeld. In een resolutie, die de premiers van alle staten der Britse zóne van Duitsland heb ben aangenomen, wordt gezegd, dat West- Duitsland gaarne met de Benelux-landen op economisch gebied nauw wil samenwer ken. De territoriale aanspraken van deze lan den zijn echter ongerechtvaardigd, zegt de verklaring, zowel in historisch opzicht als ten aanzien van de bevolking. Het aanvaar den van deze aanspraken zou een onmete lijk zware last aan het Duitse herstelwerk toevoegen. Nederlandse grens-commissie. Deze nieuwe grens wijkt slechts op een aantal kleine onderdelen af van de oorspronkelijk voor gestelde grenswijziging. Het gebied dat daardoor eventueel toegevoegd zou worden aan het grondgebied van Nederland is niet groter dan het gebied, dat door de oor spronkelijk voorgestelde grenswijziging zou worden omvat. Voordat het rapport van ir. Ringers af gesloten werd, werd in 's-Gravenhage nog een bespreking gehouden met leden van de •Engelse commissie waarbij de arbeid der oommissies op verschillende punten werd vergeleken. Sindsdien heeft de Nedei-landse regering omtrent deze aangelegenheid geeD verdere mededelingen ontvangen. Voor de stille armen Leven beneden het bestaansminimum De directeur van Sociale Zaken te Haar lem. de heer D. H. Suerink, heeft ook nu wéér de Kerstinzameling voor de Stille Armen met sympathie begroet. Het is, zo zei hij ons, dit jaar niet minder nodig dan in het verleden. Nog steeds is het aantal personen dat tracht zich zonder officiële hulp door de moeilijkheden des levens heen te slaan, groot. Dit is nog in de afgelopen maanden gebleken toen wij aan onze dienst een deel van de aanvragen voor de Noodvoorziening voor Ouden van Da gen controleerden. Het kwam uit, dat er verscheidene mensen zijn die op eigen krachten poogden staande te blijven, hoe wel zij veel minder inkomen hadden dan het steunbedrag dat hier ter stede aan armlastigen wordt uitgekeerd. Hoe is het mogelijk? Maar vergeet niet wat zulke mensen zich hebben moeten ontzeggen. Gelukkig krijgen zij nu in het vervolg ouderdomsuitkering. Maar er zijn nog honderden anderen die nog niet zo oud zijn om voor die uitkering in aanmerking te komen en die worstelen nu nog voort. Dit zijn stille armen. Zij hebben het moei lijk. Daarom is het te hopen dat de Kerst inzameling aan de verwachtingen van het Comité beantwoordt, waardoor 't mogelijk zal worden al is het slechts voor korte tijd, ook enige verlichting van hun zorgen te brengen. Kerstinzameling voor Stille Armen. 3e erantwoording: J. R. P'. G. 1.—, J. P. ƒ1, Mej. Joh. C. A. B ƒ4.—, N N. ƒ1.—. D. A. K. f3.—. Mei. J. M. ƒ3.—, N. N. ƒ5—, N. N. ƒ2.50. H. C. S. ƒ2.50. A. D. v. S. r'2.50. V. v. N. ƒ5.A. v. Meeteren ƒ10.Tempelman ƒ10,—. E. W. ƒ2.50. J v. d. B f 1.—M. S. ƒ5,—. W F. B. ƒ2.50. V. v. N. ƒ5.—. C. v. B. ƒ5.—. T. P. ƒ2.50. E. H. v. M.—V. ƒ10—, O. B. ƒ2.50. J. en E V. f 20.—. K. en V. ƒ2.—, E F. ƒ2.—. M. B. O. ƒ10.—. C M. ƒ1.—, C, E. V.—A. ƒ2.50. J. C. E.R. ƒ2,50, Mevr. v. H. 1.—. W. H. v. d. H 10.—. Mevr. H. ƒ1.—. Mevr. H. J. D.-S. ƒ100. Totaal binnengekomen giften f 238,50. Samen 1331.50. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen daplein 37. Ons Postgironummer is 273 107; s.v.p. by vermelden: „Voor de stille armen". RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het KNMI in De Bilt. geldig van Woens- S Tagavond tot Donderdagavond: Over het gehele land geleidelijk afne- 5 mende bewolking, maar in de avond en nacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Weinig wind. Iets kou- der met hier en daar lichte vorst. 11 December: Zon op 8 37 uur. onder 16.29 uur Maan op 7.37 uur, onder 15.35 uur S

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1