Capels Jlaada Zal Bloemendaal zich verzetten tegen Gedeputeerde Staten? „Het Gouden Hoekje" \Kor\ en Bondigj Taxi? Bel 1.2.3.4.5 J. F. Wemelsfelder RADIO UNIQUE r boeken „£uteka" Godsdienstoefening i. h. Sportfondsenbad DOOP naar bijbelse wijze Onderwerp: DE VERBONDSBELOFTE gediplomeerde VERPLEEGSTERS Kerststaven, plm. 250 gram Grote prijsverlaging ALUMINIUM PANNEN VROOM DREESMANN VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Verschil van mening over verhoging der tarieven voor gas en ivater Reeds enige keren hebben Ged. Staten van Noordholland en ook de minister van Binnenlandse Zaken bij het gemeentebe stuur van Bloemendaal aangedrongen om de tarieven voor gas en water te verhogen teneinde daardoor het begrotingstekort te verminderen. Daarbij werd er op gewezen dat de Bloemendaalse tarieven lager zijn dan die van de omliggende gemeenten. Ged. Staten schreven d.d. 1 October 1947 o.a., dat zij verwacht haddep, dat de ver langde verhogingen uiterlijk met ingang van het laatste kwartaal van 1946 zouden zijn ingevoerd. „Gelet voorts op de nader door de minister van Binnenlandse Zaken uitgeoefende drang tot het onverwijld ter hand nemen van de bedoelde tariefsher zieningen, welke wij bij onze missive van 14 Mei 1947 aan u overbrachten en op het feit, dat die herzieningen thans wederom haar beslag nog niet gekregen hebben, ver wachten wij, dat deze op korte termijn tot stand zullen komen. Wij nodigen u uit ons thans ten spoedigste in kennis te stellen met de maatregelen, welke uw college zich heeft voorgesteld op dit punt te doen ne men". i. en W. hebben daarop (dd. 29 October 1947) in een brief aan Ged. Staten er op gewezen, dat de moeilijkheden om tot uit voering van de wensen van Ged. Staten te komen zeer groot zijn. Zij zijn getroffen door de tegenstrijdigheid, die bestaat tus sen het voortdurend streven der regering cm een stijging van de kosten van het levensonderhoud te voorkomen en het eisen van een tariefsverhoging voor gas- en waterverbruik, welk verbruik toch zeker jerekend moet worden tot de eerste levens behoeften te behoren. B. en W. hebben er voorts de aandacht van Ged. Staten op gevestigd, dat deze maatregel niet nodig zou zijn. indien niet de reserves van de bedrijven door het Rijk aan zich waven getrokken, zulks om een tekort in de gemeentebegroting te dekken, dat door de (gedurende de afwezigheid der Sta ten-Generaal) tot stand gekomen wijziging in de financiële verhouding tus sen het rijk en de gemeenten is veroor zaakt. In de d.d. 4 November 1947 gehouden vergadering van de Bloemendaalse Com missie van bijstand in het beheer van net Gas- en Waterbedrijf is deze aangelegen heid opnieuw aan (te orde gesteld. Na uitvoerige gedachtenwisseling is de commissie tot de conclusie gekomen, dat verhoging van de gas- en waterprijzen( on gewenst is, zo lang de noodzaak daartoe niet dwingt om tot een sluitende begroting van elk der bedrijven te komen, zulks uit overweging, dat wel naar verlaging maar zeker niet naar verhoging der prijzen van de allernoodzakelijkste levensbehoeften moet worden gestreefd.- Indien onverhoopt op aandrang van ho gerhand toch tot verhoging der tarieven voor gas- en waterverbruik zou moeten worden overgegaan, zou de commissie in rweging genomen willen zien. om het verbruik boven een voor noodzakelijk levensonderhoud nader te bepalen hoeveel heid, tegen een hogere prijs te berekenen. De meerderheid der commissie acht het dan evenwel niet uitgesloten dat, als ge volg van een zodanige prijsbepaling, groot verbruikers zullen gaan bezuinigen, het geen weer zal leiden tot een aanmerkelijk mindere omzet en veel minder inkomsten, waaruit weer vei hoging van de tarieven, ook voor de minder-draagkrachtigen, zou moeten volgen. Zes jaar geëist tegen Haarlemmer Zes jaar gevangenisstraf en twintig jaar ontzetting uit de kiesrechten werd geëist tegen de 55-jarige Haarlemmer Th. P., die voor het Bijzonder Hof in Arnhem terecht stond. P. werd in 1934 lid van de N.S.B. en kreeg tijdens de bezetting een baantje bij de „Oostcompagnie", waarvoor hij totaal ongeschikt bleek te zijn. Daarna werd hij adjunct-directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Nijmegen, in welke functie hij er steeds op uit was, zoveel mogelijk jongemannen naar Duitsland te sturen. Hij registreerde zelfs alle kooplieden op de Nijmeegse markt en liet tijdens een be langrijke voetbalwedstrijd een razzia op jongemannen houden. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag.bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem: Keg tot en met Ki. Bloemendaal: letter T. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 December 1947 GEHUWD: 11 Dec., E. de Vries en N. Rous- sac; J. de Redelijkheid en M. Bruins: W. J. van Beek en J. ten Klooster: C. van Luijken en M. A. Opdam; C. van Leeuwen en M. L. C. van den Broek. BEVALLEN van een zoon: 8 Dec.. E. van PanhuysCornelissen; 10 Dec., C. M. Schuit -Duin; L. Roubos—Bakker; G. P. Breed— e Vogel; 11 Dec., A. E. BosmaSchoon; J. G. A. UijtewaalGroeneveld; D. VosClaus. BEVALLEN van een dochter: 9 Dec., M. A. TerhorstLetanche; 10 Dec., M. L. A. BeunKramer; 11 Dcc., N. CoolenPaap. OVERLEDEN: 9 Dec., J. N. Haak—Visser, "3 j., Spionkopstraat; 10 Dec., J. J. van der Steeg, 31 j., Hazepaterslaan; M. Daudeij, 59 Gasthuissingel. Wij hebben dringend nodig GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met tn zonder inlevering, bij GIERSTRAAT 45, HAARLEM Agenda voor Haarlem VRIJDAG 12 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 8 uur. Restaurant Brinkmann: Comité Bene lux. voordracht Bert Decorte, 8 uur Spaarn- dam: Ned. Herv Kerk, evangelisatieavond, 7.30 uur. Palace: „Onze correspondent meldt", toegang boven 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Arsenicum en oude kant", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vol gas". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Captain Kidd", 14 jaar, 2.30, j7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van Ber- i jnadette". 2 30 en 7.30 uur. i ZATERDAG 13 DECEMBER J Stadsschouwburg: „Schipper naast God", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. De commissie merkt voorts nog op, dat de hoge inkoopsprijs van het door Haarlem geleverde gas (plus minus 7 cent per M3) de voornaamste oorzaak is van de reeds tot stand gekomen verhoging van de gas- prijs voor de verbruikers; Bloemendaal is door deze hoge inkoopsprijs zwaar belast, in tegenstelling met Heemstede, welke ge meente ook gas van Haarlem betrekt, doch tegen een veel lagere prijs (plus minus 4 cent per m3). Blijkens mededeling van de Vakgroep Waterleidingbedrijven bestaat volgens de z.g. „Beschikking prijsstop" een verbod om water te verkopen tegen een hogere prijs dan die, welke op 4. September 1944 was toegelaten. De waterprijs was op 9 Mei 1940 in Bloemendaal reeds f 0.18 per m3. B. en W., zich verenigende met de over wegingen en de conclusie van de commissie van bijstand, stellen mitsdien aan de raad voor niet tot verhoging van de waterprijs en ook niet opnieuw tot verhoging van de gasprjjs over te gaan. Opticien STIENS AANGESLOTEN BIJ ALLE Z.FONDSEN GIERSTRAAT 27 (Advj Een kampeercentrum aan de Zeeweg? De agenda van de op Donderdag 18 De cember te houden vergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal bevat der tien punten. Het vorig jaar diende het raadslid de heer U. Hempenius een voorstel in, inzake de inrichting en exploitatie van een kam peercentrum in het duingebied aan de Zeeweg. Het voorstel is in handen gesteld om advies van de Woningwet- en Schoon heidscommissie. De meerderheid van deze commissie is van oordeel, dat het, gelet op de grote behoefte aan kampeergelegenheid in de kuststrook gewenst is, een proef te nemen en als kampeercentrum te bestem men het nieuwe exerceerveld aan de noordzijde van de Zeeweg, schuin tegen over het helmmonument, ter oppervlakte van ongeveer vier hectaren. De bedoeling der meerderheid is het terrein van water te voorzien en de exploitatie over te laten aan een particuliere ondernemer en onder beding, dat de gemeente 'geen kosten heeft voor de inrichting van het kamp. Een min derheid in de commissie is van mening, dat een uitbreiding van de gelegenheid tot kamperen kan worden gevonden op het strand. De meerderheid van het college van B. en W. kan zich verenigen met de mening van de minderheid der commissie en de minderheid van het college wil uit sociale overwegingen aan het plan der meerder heid der commissie meewerken. Mocht de raad een proef willen nemen met het kam peren aan de Zeeweg in het zomerseizoen 1948, dan zouden B. en W. in overweging willen geven de exploitatie in handen te leggen van de A.N.W.B. en niet van een particuliere ondernemer. Voor de stille armen van Heemstede Het Comité voor de Stilte Armen te Heem stede ontving de navolgende bijdragen: C. A. v. M, ƒ10,—, Mevr. E. A. C. L. S. ƒ5,—, eMj. D. C, de M. O. ƒ100,—, N. N. ƒ2,50, W. ƒ5,—, E. v. d. N. ƒ10—, W. ƒ2,50, Ir. C. B. 25—, W. J. V. 2,50, Mevr. A. S. 10,—, M. J. V. ƒ3,—, A. F. L. 10.—, A. L. ƒ5,—, Mevr. de K. 2,50, J. G. W. 5,—, J. C. D. 10,—, P. M. v. d. G. 10—, Mr. E. C. H. de R. 2,50, Mevr. Wed. E. M. v. d. H.—B. ƒ2,50, K. J. ƒ5,—, S. K. ƒ5,—, Mej. A. M. de M. O. 100.-, A. S. ƒ2,50, Mevr. M. T.—v. A. v. R. ƒ2,50. Mevr. W. ƒ2,50, D. v. W. ƒ100,—, Mej. W. de V. ƒ2,—. Het Comité hoopt dat nog velen een bij drage zullen zenden. De penningmeester van het Comié, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw bijdrage in ontvangst nemen, zo wel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12, als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308. Concentratie en koppeling van electrische centrales De concentratie van de electriciteitspro- ductie en koppeling der centrales in ons land is reeds lang in voorbereiding. Op aandrang der regering wordt een 150 kv (kilovolt)-verbinding gemaakt: Lutterade - Roermond - Eindhoven - Geertruiden- berg - Dordrecht - Rotterdam - 's-Graven- hage - Leiden, een 150 kv-lijn Roermond - Blerick en een 100 kv-lijn Zwolle - Deven ter - Hengelo en door een 60 kv-lijn zullen verbonden zijn. Gasselte - Groningen - Leeuwarden en Lemmer, welke lijn ge deeltelijk door geringfe middelen voor be drijf met 100 kv geschikt gemaakt kan worden. De 150 kv koppellijn van Leiden wordt doorgetrokken tot Velsen en Amsterdam. Dit werk wordt thans uitgevoerd, de pro vincie Noordholland stelde daarvoor reeds zes millioen gulden beschikbaar. De drie centrales in Noordholland (PEN, Haarlem en Amsterdam) zijn al gekoppeld. Er zal nu worden overgegaan tot oprich ting van een N.V. Samenwerkende Electri- citeits Productiebedrijven (S.E.P.) met een kapitaal van 500.000. Ged. Staten van Noordholland stelten aan de Provin ciale Staten voor deel te nemen met 50.000. Haarlems sabelploeg der politie boekte succes Deze week is in het bureau van politie te Leiden voor de tweede maal in dit jaar een tweekamp gehouden tussen een sabelploeg van de Leidse en de Haarlemse politie, om de E. H. Tenckinck-beker. De Haarlemse équipe, bestaande uit G. J. Endlich, J. Dijk stra. G. J Rauwendal. C. van Rijswijk en E. Holtslag, heeft na een zeer felle en spannen de wedstrijd met 14 tegen Leiden 11 gewon nen partijen, de beker, die in het bezit *.ir Leiden was, naar de Spaarnestad terug ir.o- gen voeren. Deze beker moet vijf maal achtereen of tien maal in het geheel worden gewonnen, wil hij definitief eigendom wor den en jaarlijks worden daarvoor twee wedstrijden geschermd. De medailles voor de beste persoonlijke prestatie bij iedere équipe werden gewonnen door G. J. Endlich met vijf en de Leidenaar D. J. Verzijden met vier gewonnen partijen. NED. HERVORMDE KERK. Bij de Ncd. Hervormde Kerk te Haarlem is in de vacature ontstaan door het vertrek van Ds. I. P. van der Waal naar Den Haag, i beroepen Ds. J. Bronsgeest te Velsen. CRUM'S BLOEMENMAGAZIJN TEMPELIERSSTRAAT 56 - TELEFOON 16f Verzorgt Uw bloemengroet in binnen- en buitenland „De Prinsestacr' Begin Noveritber 1947 is in de pers een waarschuwing gepubliceerd tegen het weekblad „De Prinsestad", met de aanhef, dat dit bericht werd geplaatst op verzoek van het Haarlemse gemeentebestuur. Dit berustte op een misverstand dat ont- staah is doordat het bericht tegelijk met een gemeentelijke publicatie werd inge zonden. Burgemeester en Wethouders van Haar lem verzoeken ons mede te delen, dat deze waarschuwing niet van hun College af komstig was, doch van de secretaris der afdeling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, die als ambtenaar in dienst der gemeente is. Van een minder juist optreden van de zijde van de uit gever van „De Prinsestad" is het gemeente bestuur niets bekend. Toneel „Dizzepie-dizzepu" Dit jaar is in de schouwburg van de stad Groningen een borstbeeld onthuld ter na gedachtenis aan de voorman van de Gro ninger dialect-beweging, de in 1864 te Stadskanaal geboren leraar G. W. Spitzen die onder het pseudoniem Geert Tèis Pzn. enkele bundels proza en poëzie in zijn moedertaal publiceerde en ook als schrij ver voor het toneel, speciaal in het Noor den des lands, terecht vermaardheid ge noot. Het is mede een gevolg van zijn stre ven geweest, dat de in Haarlem en omstre ken woonachtige Groningers in Mei 1914 hun vereniging „Gruno" hebben opgericht. Om niet achter te blijven bij het hulde betoon in de provincie van herkomst gaf de toneelafdeling van „Gruno" gisteravond in de Haarlemse schouwburg een voorstel ling van de door bovengenoemde schrijver kort voor zijn dood vervaardigde nieuwe versie'van zijn klucht „Dizzepie-Dizzepu" die in de jaren onmiddellijk na de eerste wereldoorlog honderden malen met groot succes werd opgevoerd door ettelijke rede rijkerskamers op het platteland. Voor wie deze titel vreemd in de oren mocht klinken zij hier medegedeeld dat „Dizzepie-Dizze pu" een verbastering betekent van de La tijnse zegswijze muftdus vult decipi, deci- piatur ergo de wereld wil bedrogen zijn enz. De oud-Groningers hebben deze uiter lijk zotte, maar in wezen leerzame geschie denis van een waanwijze boer met zoveel gemoedelijke geestdrift, vertolkt, dat de zaal er een avond lang uitbundig plezier aan beleefde. Het devies van de vereniging, zoals dit in het clublied wordt uitgedrukt „de zeden en gebruken; van gunze stre ken heer, wat andren d'r ook van zeggen, wie hollen ze in eer" geeft de beste ver klaring van de vreugde, die er aan weers zijden van het voetlicht heerste. Het tiental medewerkenden gaf trou wens, eigenlijk zonder uitzondering, aardig comediespel te zien. Voor mijn gevoel was de wederzijdse hulpvaardigheid, waarmee men elkander over de zwakke plekken heen trok, zo innemend, dat ik de indivi duele prestaties onbesproken laat, om al mijn hulde ter beschikking van het gehele ensemble te stellen. Het was een avond van gezellig vermaak, zelfs voor ondergete kende, die toch nu en dan enige moeite had het gesproken woord te volgen en daardoor vaak met een onbewogen gezicht tussen de schaterlachers zat. DAVID KONING. en de Meestervlieger zullen binnenkort hun opwin dende vlucht in de grote wedstrijd voor u herhalen in boekvorm. Voor Kerstmis zal dit boekje bij Haarlems Dagblad verkrijg baar zijn. Dan kunnen kinderen en ouders nog eens van de span nende avonturen van Panda en Oehoe genieten. Muziek Nikita Magaloff toont zijn virtuositeit Een nieuw phenomeen onder de pianis ten. De voordracht van Magaloff begon met aldoor te boeien, geleidelijk ging zy bewondering wekken, steeds meer en meer om eindelijk het kookpunt van verbazing te bereiken, waar de warmbloed igen onder de toehoorders .de critische rem al lang kwyt waren in hun enthousiasme, terwijl hun tegenvoeters al even lang de remmen voelden knellen. Zo ten minste is mijn veronderstelling. Een dergelijke dubbele Uitwerking op een publiek van allerlei temperamenten, schijnt de concertgever wel verwacht te hebben, want hij hield als bisnummer na de daverende vertol king van Stravinsky „Petrouschka", een probaat middel in petto, om die op de gol ven te gieten, namelijk het koraal van Bach - Myra Hess. Nu kan ik best wat hebben en mij tot op zekere hoogte laten opwarmen door een prestatie, die technisch bekeken zeer bewonderenswaardig is, maar de nuchtere overweging - de critische rem - mogen wij toch nooit in de steek laten. Dat de taak van de pianovirtuosen binnen de begren zing van het voor klavier gedacht en ge schreven repertorium groot, en ook ver scheiden genoeg is, deed de balans enigs zins zakken. Bovendien waar voert de con sequentie heen? Terug naar de romanti sche tijd van de klavierhelden die de orkestwerken van Berlioz speelden en het publiek amuseerden met virtuoze parafra ses van bekende opera's en liederen? We meenden daar voor goed van verlost te zijn. Laat ons hopen dat een nieuw vir- tuozendom, die weg-terug niet opgaat. De verbazing die het spel van Nikita Magaloff wekt, geldt niet alleen zijn tech nisch kunnen, dat onbegrensd lijkt. De wijze waarop hij de Toccata in c van Bach speelde, verried al direct een herscheppend vermogen van zeldzame grootheid. Drie Sonates van Scarlatti waren delicate klankbeelden in tinten die op zichzelf al een pianistisch wonder leken. De Sonate in bes van Chopin wie heeft ze ooit zo ge hoord? Zo fantastisch, zo geladen, ik kan ook zeggen zo persoonlijk? Maar nooit is mij de macabere zin van dit pianistisch meesterwerk der romantiek, zo logisch en zo verklaarbaar voorgekomen. Twee Etudes van Chopin: de techniek .poëzie geworden! De karakteristieken van Albeniz en Debussy? Magaloff biedt ze als op een goudschaal. Die drommelse virtuoos schijnt alles uit de vleugel te kunnen haten, zelfs Petrouschka en ....Bach! JOS. DE KLERK. EEN DICHTERES OVER; Ontmoetingen met de muze De dichteres Jacoba Eggink leidde Don derdagavond de leden van de Haarlemse af deling van de Nederlandse bond van Vrou wen werkzaam in bedrijf en beroep rond in het domein van de dichter. Allereerst ging zij een aantal misvattingen, die over de poëzie bestaan, te lijf. betogende dat de dichtkunst in wezen geen abracadabra voor dc gemiddelde lezer behoeft te zijn, mits deze dezelfde innerlijke concentratie en be reidheid tot luisteren weet te vinden, als de'schrijver bij het scheppen. Voorts merkte zij op. dat het privé-leven van de dichter alleen dan zijn lezers mag interesseren, wan neer dit iets te maken heeft met zijn werk» Met een citaat uit de „Voorzang op Von del" van prof. dr. W. A. P. Smit illustreerde Jacoba Eggink de dienéhde functie, die de poëzie heeft. Vervolgens ging zij in het bijzonder in op het oeuvre van Henriëtte Roland Holst. Clara Eggink en Vasalis. De eerste zag zij als een heroïsche figuur, een profetes, die gedreven wordt dooc het verlangen naar een alomvattende mensen- en wereld liefde. De dichteres van „Schiereiland" en „Landinwaarts", die bij een eerste kennisma^ king een lichtelijk gedesillusioneerde in druk maakt, schetste zij als een tussen ver loren illusies en heimwee-gevoelens wanke lende vrouw, die echter toch niet in de wan hoop vastloopt. „Pessimistisch realistisch' wilde spr. haar geesteskinderen noemen, waarin met een minimum aan poëtische ge gevens een maximum aan dichtertijke spankracht bereikt wordt.. Tenslotte liet Jacoba Eggink met vele voorbeelden de dames de trfeffende samen smelting van gevoel en verstand, objectivi teit en humor in de gedichten van Vasalis horen. Met een enkel woord sprekende over haar eigen bundels, merkte spr. op. dat zij in geen hokje wenste te worden ingedeeld. Moest zij zich karakteriseren, dan zou zij zich „essentialiste" willen noemen. De stro fen. die zij voorlas, bewezen, dat zij zeker niet de minst begenadigde der muzen „Poiitiemuziek" verrijkt haar repertoire Veelzijdig concert aan begin van het winterseizoen Ongetwijfeld heeft de Haarlemse Politie- muziekvereniging aan haar eerste winter- concert, Woensdag in de gemeentelijke concertzaal gegeven, een tijd van intensieve voorbereiding moeten laten voorafgaan. Want het programma bevatte geen enkel vertrouwd repertoire-werk. Alle gekozen composities werden voor het eerst op een concert der vereniging uitgevoerd en daar- 'onder trokken „Tsjaikofski-herinneringen" van Alb. Meyns en de 2e Suite in F van de Engelse componist Gustav Holst in het bijzonder de aandacht door de bijzondere eisen, die de uitvoering er van stelt. De „Tsjaikofski-herinneringen" zijn een aan eenschakeling van muzikale gedachten uit bekende werken van de Russische meester. De bewerking is niet voortdurend geslaagd, vooral het ontbreken van klankkleurver scheidenheid is een overwegend bezwaar tpgen dit arrangement. De suite van Holst daarentegen is een uitnemend werk, fris van geest, goed geïnstrumenteerd, rijk aan melodische vondsten, inderdaad een aan winst voor het repertoire van fanfare corpsen. De dirigent van de politie-muziek- vereniging, de heer L. P. v. d. Hoef heeft met de keuze van deze suite een greep van betekenis gedaan. De uitvoering had behalve verschillende goede hoedanigheden, enige oneffenheden. Zeer zeker zal de technische vervolmaking komen, wanneer de betrekkelijk nieuwe, ongewone»klankentaal van de suite geeste lijk bezit van de corps-leden geworden is. Op vertrouwder muziekterrein kwam men met de Selectie uit „De Vogelkoopman" van C. Zeiler, waarvan de uitvoering, hoewel wat neutraal geleid, veel verdienstelijks inhield. Een Fantasie voor twee trompetten, van de dirigent schonk aan de corpsleden J. Wildschut (trompet) en J. van Straten (piston) gelegenheid tot het demonstreren van vaardig spel. Uit het politie-corps werd enige tijd ge leden een kwartet gevormd, dat op deze avond als Politie Koperkwartet onder lei ding van J. Wildschut voor het eerst op trad. De keuze van Oud-Engelse dansen en een Scherzo van Paul Gilson getuigde van muzikale smaak en de uitvoeringen vielen, op enige onzuiverheid na, te loven. Na de pauze opnieuw een andere politie combinatie; het Politie-amusements-orkest, dat onder leiding van J. Wildschut in vlotte vaart met sprankelende klanken en pittige rhythmiek een feestelijke sfeer schiep, ge accentueerd door het optreden van enkele zangsolisten en door een virtuoze trompet solo van de heer Wildschut zelve. Het concert werd bijgewoond onder an deren door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de hoofdcommis saris van politie, de heer J. Fontijne en de oud-hoofdcommissaris, de heer E. H. Tenckinck. P. ZWAANSWIJK. Scheepsberichten K. H. L. Rijnland. 10 Dec. van Rio de Janeiro naar Santos. Westland. 10 Dec. van Santos (thuisreis). K. N. S. M. Berkel, 10 Dec. te Amster dam. Dundee. 10 Dec. te Antwerpen. Gordias. 9 Dec, van New York naar West Indië Helicon, 11 Dec. te Antwerpen. Hestia, 11 Dec. te Antwerpen. Jacoba. 10 Dec. van Ko penhagen naar Amsterdam. Niobe. 10 Dec. Brunsbuttel gepasseerd. Orestes. 10 Dec. van Amsterdam naar Dublin. Titus, 10 Dec. te Rotterdam. Trajanus. 10 Dec. van Amsterdam naar Terneuzen. MIJ. NEDERLAND. Joh. van Oldenbar- nevelt. 10 Dec. van Amsterdam naar Ned. Indië. Salawati. 10 Dec. van Beira n. Durban. WIJSMULLER. De sleepboot „Noord holland" arriveerde 11 Dec. van Kiel te Rot terdam met een ponton op sleeptouw. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren knersen Koninklijke Olie. 299)4 296)4 283 284% 361% 366 A K U 173 171% Nederlandse Ford 340 335 Nederlandse Kabel 294% Calvé certificaten 178 Scheepvaart-Unie 193)4 194% Holl.-Amerika Lijn 187 187)4 Dell Maatschappij 163 161% 226 224 A'dam Rubber 151 Ned Handel Mij. 158% 156)4 N.-I. Handelsbank 105 Bilüton Mü n 415 Claims Kon. Olie. 920.— 909.50 BINNENLAND Het departement van Sociale Zaken heeft aan de Stichting voor de Arbeid advies gevraagd, welke maatregelen genomen kun nen worden tegen beunhazerij op het gebied der amusementsmuziek en der amusements kunst. Binnenkort is een rapport over deze aangelegenheid te verwachten. f De gemeenteraad van Kerkrade heeft geweigerd gehoor te geven aan een verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken om een raadsbesluit in te trekken waarbij be paald was, dat aan het gemcentepersoneel een maand extra-salaris zou worden uitge keerd. In Vught zal op Zaterdag 20 December een monument onthuld worden ter nage dachtenis van dc honderden Nederlanders die bij het kamp Vught gedurende de laatste maanden voor de bevrijding werden ge fusilleerd. Een Utrechtenaar met een verre van blanco strafblad hij heeft reeds meer dan 6 jaar in rte gevangenis doorgebracht moet nogmaals :we° jaar zitten omdat hij 10.000 textielpunten en 1500 kolenbonnen heeft verhandeld De kolenbonnen waren nog vals bovendien. Een jaar en vier maanden gevangenis straf luidde het vonnis tegen een grossier in suikerwerken te Zuilen, die handel dreef in suiker- en versnaperingbonnen en een valse aangifte had gedaan van vermissing van 135.000 rantsoenen. Een vrachtauto, geladen met zesduizend flessen botste te Zenderen tegen een gepar keerde wagen. De botsing was zo hevig, dat de laadbak op de weg terecht kwam. De fles sen werden scherven Twee arbeiders, die het transport begeleidden, werden ernstig gewond. Op verzoek van de regering heeft het Philipsbedrijf in Mei 1946 een tiental poli tieke gevangenen uit Vught tewerkgesteld in een fabriek in Den Bosch. Het aantal werk krachten breidde zich uit en bedraagt op het ogenblik ruim 400 man. Onlangs is een ander bedrijf een wervingsactie begonnen onder politieke delinquenten, waarbij deze mensen voorwaardelijke invrijheidstelling in het vooruitzicht werd gesteld als zij zich voor een bepaalde tijd aan deze» firma wilden ver binden. Tegen deze actie, ten gunste van één bedrijf, hebben de N.V, Philips en andere industrieën, welke politieke delinquenten'te werk stellen, protest aangetekend. Door het te heet stoken van een kachel brak brand uit in een blok van vijf arbei derswoningen aan de Beekstraat te Hengelo. Door het ontbreken van brandmuren deelde de brand zich snel aan alle woningen mee, zodat vijf gezinnen dakloos werden. HAARLEM EN OMGEVING De Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid houdt op Maandag 15 December een openbare vergadering in het Hervormd Wijk gebouw aan de Ged. Oude Gracht 104. Spreker is mr. dr. A. A. van Rijn, secr.-generaal van sociale zaken over: „Per spectief van het socialisme". Dc kcrkcraad der Gereformeerde Kerk van IJmuiden-Oost die een grote en een kleine kerk wil bouwen, heeft besloten eerst te beginnen met het bouwen van de kleine kerk met pl m. 600 zitplaatsen op een terrein aan de Zeeweg (weide van Grapendaal). Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor aan de Vereniging Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken, ten behoeve van de dopr haar te geven cursussen, te rekenen met ingang van het jaar 1947 een jaarlijkse bijdrage te verlenen, ten hoogste gelijk aan 50 c,'o van de som der bijdragen, welke per jaar door de gemeenten Haarlem en Heemstede voor hetzelfde doel worden verleend. Het gemeentebestuur van. Zandvoort heeft vanmorgen aanbesteed hei verbouwen van school A aan de Hogeweg 37 aldaar tot bureau van politie. Ingekomen waren 18 bil jetten. Laagste inschrijvers waren de heren P. en G. Buur uit Haarlem voor f 32.500. AMSTERDAMS»'HE RIJTUIG MIJ. VRIJ OP 27 DECEMBER De meeste fabrieken in Haarlem en omge ving zullen op 27 December gesloten zijn. Voor de werknemers zal deze dag van hun „snipperdagen" worden afgetrokken. Voor de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen, waar een van de meester metaal bedrijven afwijkende verlofregeling geldt, is een soortgelijke verlofregeling van kracht. OFFICIËLE PUBLICATIE INLEVERING BR ANDSTOFFENBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat handelaren in brandstoffen de bon 75 BV der brandstoffenkaart A 707 voor het laatst in het tijdvak van 14 t.m. 27 December a.s. bij de distributiedicnsten kunnen in leveren. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Wij geloven in God, de Eeuwige Vader en in Jezus Christus, Zijn Zoon, en in de Heilige Geest. Wij geloven dat de mens voor zijn eigen zonden ge straft zal worden en niet voor Adams overtreding. Spreker: PETER VLAM Gemeente Pres. van Amster damse Gemeente. 6 uur Zondagavond. GED. OUDE GRACHT 47. Vereniging Pro Juventute Alg. Vergadering, Maandag 15 Dec. 8 u., Morinnesteeg 7. Centrum voor Vrü Christendom Unum Necessarium LANGE VEERSTRAAT 16 Zondag 14 Dec. 10.30: over: De zevenvoudige sluier tussen aarde en hemel. Leeravond 22 Dec. 20 uur. Prima stofzuiger merk Ocomobiel te koop agb. 2e Emmastraat 36. Om uw avonden gezellig te maken een Gramotoon Combinatie in kast vanaf 219.75. KL. HOUTSTRAAT 11A Haarlem. De Radio-speciaalzaak. Kleding, Meubelen, Naaima chines koopt GEERTS Julianapark 14, Tel. 14672. WIJ KOPEN van particulieren, tegen oe- hooriyke prijzen Romans. Kunstwerken. Techniek, Verkilde Albums. Jongens en Meisjesboeken, enz, Bockhandel Belt ons op Tel. 21677. Ol zendt bericht WU komen ONTVANGEN pracht Tweed Jassen, Demies, Herencostumes, Dames, en Herenstoffen KLEDINGMAGAZIJN DE MATADOR ANEGANG 21. HAARLEM TELEFOON 13438 GEVRAAGD: NETTE EERSTE BEDIENDE v.g.g.v J, v, Goyenstraat, BAPTISTE GEMEENTE Haarlem e.o. Voorganger: Ds. J W. Weenlnk. Zondag 14 Dec. a.s. Openbare Frederikspark. Aanvang 4 uur 's nam. Deuren open V*. uur vóór aanvang. Vele zitplaatsen. Alle vrij. NED. VERENIGING VAN SPIRITISTEN „HARMONIA' Afd. Haarlem. Secretariaat Leidsestraat 12, 'tel. 1436E Zondag 14 December v.m. half elf in Cultura, Jansstraat 8? WIJDINGSMORGEN. Spreekster Mevr. Eisa Kaiser uit Den Haag. Het Marine Hospitaal te Overveen vraagt Inlichtingen te bekomen bij en sollicitaties te rich ten tot de Administrateur van het Marine Hospitaal ite Overveen Extra bericht voor onze cliënten gaat door op de ingeslagen weg. U weet wel LAGE PRI1ZEN PRIMA KWALITEIT vanaf Zaterdag a.s. 4 inlevering: 50 gr. boter, 75 gr. suiker. Prijs f 0.65 met geïsoleerde handvaten alle maten 16 t/m 30 cm. Thans: 2.90, Ï.90, 4.90, 5.90 eni.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3