Haarlems Dagblad Bizonië Er komt spoedig een wetsontwerp tot regeling van het radiobestel Auto bij Vogelenzang in de Leidsevaart „Reis naar Indië noodzakelijk om ons opnieuw te oriënteren" zegt dr. Beel De staking te Rome doodgelopen Eindelijk accoord Voorstellen van de commissie van drie niet door Nederland verworpen Weerbericht 62c Jaargang No. 18812 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Fibert Peereboom Zaterdag 13 Deccmficr 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107 Advert.tarieven op aanvraag bij de Administrate Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TWEEDE KAMER INIT ZONDERLINGE NIEUWE WOORD is niet de verzamelnaam van de hokken en wandelplaatsen der bisons in Artis, of schoon de directeur van deze instelling er wel door bekoord moet zijn. Het duidt evenmin het gebied van de een of andere Afrikaanse negerstam aan. Wie er in een atlas naar zou willen gaan zoeken kan zich de moeite sparen. Het betekent de economi sche samenvoeging van de Britse en Ame rikaanse bezettings-zönes van Duitsland onder Amerikaanse leiding. In ruil voor het prijsgeven van economisch gezag zal Groot- Brittannië een groot deel van zijn bezet- tingskosten op Amerika kunnen overheve len. Dit is geen machtig besluit van Britse zijde, maar het is er dan ook toe genoopt door de financiële crisis, waarin het land verkeert. Groot-Brittannië houdt uitver koop van dure buitenlandse verplichtingen. „Commitments" zegt men in Engeland. Overigens heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ten stelligste de ge ruchten ontkend, dat ook de politieke lei ding in de twee zones aan de Amerikanen zou toevallen. Laat ons dus aannemen dat dit niet in de overeenkomst is opgenomen. Maar laat ons tegelijk begrijpen, dat met het economisch gezag ook de Amerikaanse politieke invloed sterk zal stijgen. Want dat politiek en economie niet gescheiden van elkaar bestaan, maar te allen tijde in elkaar verstrikt zijn is sinds jaar en dag gebleken. Bizonië. In Amerika en Engeland schrijft men natuurlijk: Bizonia. Laat mij nogmaals verzekeren dat het niets met bisons of Midden-Afrika te maken heeft, evenmin als Benelux met stofzuigers of gort-prepa raten. Onze taak is voorlichting en wij streven er altijd naar. ook de betekenis van al die merkwaardige nieuwe namen te doen doordringen. Bizonië is de economische een heid van twee zones van Duitsland en het bijvoeglijk naamwoord ..bizonaal" wordt ook niet gebezigd om het uiterlijk of de eigenaardigheden van een bison aan te duiden, maar wel de maatregelen, die op die twee zönes betrekking hebben. Uit pure ijver herinner ik er nog maar eens aan. dat Benelux de tolunie-in-wording en in het algemeen de economische samenwerking tussen België, Nederland en Luxemburg aangeeft. Ondanks alle pogingen der Neder landse Pers is onlangs uit een rapport van het Instituut voor de Publieke Opinie ge bleken, dat. een vrij aanzienlijk percentage der bevolking het woord nog altijd niet begreep. Wij moeten erkennen dat die nieu we namen lelijk en dus niet gelukkig ge kozen zijn, maar willen tevens de hoop koesteren, dat zij het begin van een men selijke opmars naar de weg van het gezond verstand betekenen. Want zij verenigen iets, al is het nog niet zoveel voor wie de wereldkaart erbij in zijn gedachten haalt. Het schijnt dat Bizonië te vroeg onthuld is. De Britse mi luister-raad heeft erover ver gaderd en daarna is er een indiscretie ge pleegd. Denkelijk zal er ditmaal geen mi nister door vallen, zoals onlangs in Londen geschiedde toen de Kanselier van de Schat kist (in eigen persoon) een half uur te vroeg onthulde wat er in zijn staatsbegro ting stond. Maar Bizonië is nog geen vol dongen feit en het was niet de bedoeling dat het bekend zou worden tijdens de con ferentie van de Grote Vier. Want de Russen zullen eruit afleiden, dat de Amerikanen en de Britten helemaal geen Duitse een heid wensen en hen er tussen genomen hebben. Het Britse communistische dag blad Daily Worker haalt dit er dan ook al uit en toont zich zwaar verbolgen. En re geringskringen in Londen betreuren het tijdstip van de overeenkomst, waarbij men zich evenwel moet afvragen of de droefheid wel zo erg gemeend en de indiscretie eigen lijk wel zo indiscreet is. Misschien wint de overtuiging veld, dat het bakken van zoete broodjes en het uitoefenen van geduld bij Mololof niets uitwerkt en men in het Wes ten beter cloet. met een eigen beleid te voeren. De Amerikanen geven steeds meer blijk van deze opvatting en het rapport van hun commissie van Buitenlandse Zaken uit het Huis van Afgevaardigden, dat wij gisteren geciteerd hebben, spaart Russische gevoelens evenmin als meneer Richard M. Scammon.van hun militair bestuur in Duits land. het heeft gedaan. De commissie heeft vastgesteld, dat de communisten hun kans op een wettige politieke overwinning in Europa hebben gemist en nu tot geweld moeten overgaan of zich „ingraven", in afwachting van een latere kans. Scammon heeft het communisme als neo-fascisme met een rood geverfd jasje betiteld, ontstellen de mededelingen omtrent wantoestanden achter het IJzeren Gordijn gedaan, gezegd dat duizenden mannen en vrouwen daar gemarteld worden omdat zij van hun rech ten van politieke vrijheid hebben gebruik gemaakt en eraan toegevoegd, dat Hitier op dezelfde wijze handelde. De Amerikanen nemen dus jetgens Sovjet- Rusland volstrekt geen bedeesde, voor zichtige of zelfs afwachtende houding meer aan. Zij bewandelen hun eigen weg. Als een verdere en belangrijke stap op die weg zullen de Russen zeker de voorgenomen schepping van het economisch Bizonië on der Amerikaanse leiding zien. Wij. tussen de machtigen van Oost en West gelegen, mogen met intense aandacht de ontwikke ling der gebeurtenissen gadeslaan de Duitsers, temidden der oorlogsverwoestin gen, hebben er nog meer reden toe. Want de grens loopt, steeds duidelijker, dwars door hun land. R. P. Gunstige cijfers voor de uitvoer van bloembollen Tot en met October zijn door Neder land uitgevoerd 31.121.000 kg. bloembollen, met een waarde van ongeveer 64'<2 mil- lioen gulden. Dat zijn 3.000.000 k.g. en 13 millioen gulden meer dan in 1946. De verwachting is zo deelt het Week blad voor Bloembollencultuur mede. dat in het resterende deel van 1947 de cijfers nog zullen stijgen tot 33.000.000 kg. en 68 mil lioen gulden. Huwelijksreis voorbij De huwelijksreis van prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zal Zondag eindigen. Het paar keert dan naar Londen terug. De hertog moet Maandagmorgen, volgens de officiële indeling, zijn nieuwe functie bij de admiraliteit beginnen uit te oefenen. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat het onwaarschijnlijk is, dat het echtpaar binnenkort een buitenlandse reis zou maken. I Spoorwegramp in Tijdschriften en radiogidsen kunnen meer papier krijgen (Van onze parlementaire redacteur) Nadat mevrouw F o r t a n i e rD e W i t (Vrijheid) Donderdag al geklaagd had over d.e regeling inzake politieke radioredevoe ringen tijdens de verkiezingsstrijd in 1946, viel mr. Teulings (K.V.P.) haar gis teren tot op zekere hoogte in dit opzicht bij. Doch volgens hem was het fout, dat men het vooroorlogse stelsel op dit punt niet hersteld had. De minister zegde toe, dit te zullen doen. Alle politieke stromin gen, welke aan de stembusstrijd deel nemen, zullen over gelijke mogelijkheden beschikken om door de aether hun opvat tingen kenbaar te maken. Zodoende kregen in het bijzonder ook de communisten dat gene, wat zij met veel klem en zelfs met een motie verlangd hadden, welke de heer W a g e n a a r nu introk. Deze had het overigens een beetje aan de stok met de heer Van SI een (Arbeid). Deze had uitgeroepen geen Koejemans te zijn, die de communistische partij laat zeggen vat hij wil. De heer Wagenaar be- betoogde, dat hetzelfde opging ten aanzien van de invloed, die de wil van prof Romme (K.V.P.) op de fractie van de Partij van de Arbeid uitoefent. Mr. Teulings (K.V.P.). die even eens de communisten geprikkeld had, kwam vooral voor de autonomie van de omroepverenigingen op, wenste een zo algemeen mogelijk programma, maar niet, gelijk mevrouw FortanierDe Wit ver langde, via een nationale omroep. Natuur lijk liet dr. Bruins Slot (A.R.) de ge legenheid niet voorbijgaan om namens zijn geestverwanten het spreekverbod, dat voor prof. Gerbrandy door de regeringscommis saris was uitgevaardigd, scherp af te keu ren. Hiertegenover voerde minister Gielen aan, dat deze maatregel een volkomen wettelijk en geoorloofd uitvloeisel was van de bepalingen inzake controle op radio redevoeringen. Wat overigens het gehele vraagstuk van het radiobestel aangaat, verwees de be windsman naar hetgeen 'hierover in de Troonrede van 1946 al was aangekondigd. Hij ging verder op de structuur van de spoedig in te dienen Radiowet thans niet in en verklaarde, het niet juist te achten in het definitieve bestel de Wereldomroep met behulp van de luisterbijdragen te be kostigen. Verder kondigde hij aan, dat zowel radiogidsen als in het algemeen tijd schriften wat meer papier zullen krijgen, wanneer zij een wachtlijst kunnen tonen, welke door een accoutant is geverifieerd. Meer papier krijgen de grote bladen niet. want voor inwilliging van het verzoek van de heer Stufken s (Arbeid) om de be staande verhouding van de papierverdeling tussen die bladen en de regionale pers ten gunste van eerstbedoelde groep te wijzi gen, bleek de minister niet te vinden te zijn. Wat de distributie van de technische couranten-apparatuur betreft, daaromtrent zal de Kamer zeer spoedig een wettelijke regeling bereiken, los van de zuivering. Dus het zal niet datgene zijn wat de heer Stuifkens in zijn pleidooi voor de ex-illegale bladen aanbeval. Zonder hoofdelijke stemming ging de begroting van Excellentie Gielen er ten- soltte door, nadat hij mr. Beernink (C.H.), die de plaats innam van de niet aanwezige fractieleider Tilanus, althans voorlopig bevredigd had betreffende de beide raadadviseurs aan zijn departement. De ene is alleen persoonlijk adviseur van de minister en zijn functie heeft slechts een tijdelijk karakter. Mr. Beernink liet daarna zijn plan achterwege, de begrotingspost in kwestie met 1 te laten verminderen in de hoop, dat het volgend jaar die persoon lijke raadadviseur niet meer op de begro ting zal paraderen. Laat op de middag verenigde de Kamer zich debat- en stemmingloos met het wets ontwerp houdende voorzieningen inzake het waarborgfonds Rechtsherstel en inzake de effectenregistratie. Dinsdag en Woensdag komt de begroting van minister Jonkman aan de orde. midden-Frankrijk Tot nu toe 17 doden Tussen Riom en Pontmort in midden- Frankrijk heeft Vrijdagnacht een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij, voor zover bekend, 17 doden en 20 gewon den zijn te betreuren. Brandweer, politie en vrijwillige hulp ploegen zetten het zoeken naar verdere slachtoffers voort. Het ongeluk gebeurde, doordat een snel trein in botsing kwam met een electrische wagen, die in tegenovergestelde richting reed. De electrische wagen vloog onmiddel lijk in brand. Volgens ooggetuigen heeft de machinist van de sneltrein de naderende electrische gezien en getracht te remmen. Hij kon ech ter de hevige botsing niet vermijden. Men vond het geheel verbrande lichaam van de machinist met beide handen om de handles geklemd. Men gelooft, dat het ongeluk aan een fout bij het zetten van de wissels te wijten is. Ontploffing in Batavia Buiten de bioscoop Capitol" in Batavia is vannacht een onbekend voorwerp ont ploft, waardoor twee personen zwaar en 15 licht werden gewond. De ontploffing vond plaats in de onmiddellijke nabijheid van een militaire vrachtwagen, die buiten de bioscoop stond geparkeerd. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Het woord is aan..... Bezit is net als mest en deugt nergens loc, tenzij bij ver breiding. Hedenmorgen om kwart over elf is van Schiphol de minister-president dr. L. J. M. Beel in gezelschap van zijn secretaris H. G. Hermans naar Indonesië ver trokken. Minister Beel hoopte, naar hij zeide, voor Nieuwjaar terug te zijn. Voor zijn vertrek stond hij de talrijke journa listen in de koffiekamer bij het vliegveld even te woord: „Ik vrees", zo zeide hij, „dat ik u in uw verwachtingen moet te leurstellen. Belangrijk nieuws heb ik niet. Men heeft de indruk gewekt, dat deze reis iets te maken zou hebben met per sonen. Dit moet ik uitdrukkelijk ontken nen. Mijn reis heeft uitsluitend een zake lijk karakter. Het is niet te verwonderen, dat af en toe de noodzaak gevoeld wordt, dat enige ministex-s naar Indië gaan. Wan- De twee inzittenden verdronken Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is Vrijdag een vrachtauto van de kolen handel Gebroeders Wokke te Alkmaar ter hoogte van 'de Vogelenzangseweg onder Vogelenzang van de weg afgegleden en in de Leidsevaart terecht gekomen. Twee in zittenden zijn daarbij om het leven geko- Vandaag ailes weer aan het werk De algemene staking in de stad en de provincie Rome, die geen ogenblik alge meen is geweest, is een volkomen misluk king geworden. Zij is in twee dagen tijds verlopen en de Ai-beidskamer heeft beslo ten te middernacht van Vrijdag op Zater dag haar stakingsbevel in te trekken. Van daag is alle werk weer hervat, ofschoon de eisen der stakers niet door de regering zijn ingewilligd. Er hebben nog wel ongeregeld heden plaats, waarbij veel arrestaties ver richt worden. Verzoek aan onze weekabonnés Wegens incassomoeilijkheden in ver band met de Kerstdagen, verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 15-20 December, tevens het abonnementsgeld voor de week van 2227 December aan onze bezorgers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE Een visser heeft de vrachtauto normaal zien passeren. Later bemerkte hij, dat de wagen naar links uitweek en in de Leidse vaart terecht kwam. Onmiddellijk waar schuwde hij omwonenden en deze hebben nog getracht de inzittenden te redden, echter zonder succes. Zij voeren een schuit naar de plaats waar de auto lag, doch het was onmogelijk haar omhoog te krijgen. Later is om een kraanauto verzocht. Hier mee is de auto, die 75 cm onder Water lag, naar boven gehaald. Met behulp vaTi enige burgers, die zich te v.ater begaven, werden de inzittenden uit de cabine gehaald, maar zij waren reeds overleden. De juiste oorzaak van het ongeval heeft de politie niet kunnen vaststellen. Het horloge van één der verongelukten was op zeven minuten over elf blijven stil staan. De slachtoffers zijn de 50-jarige café houder T. van der Molen en de 38-jarige vrachtrijder B. Huiberts, beiden uit Alk maar. BRITS-RUSSISCHE HANDEL Donderdag werden in Britse officiële kringen de berichten bevestigd, dat bij de handelsbesprekingen tussen Engeland en de Sovjet-Unie op de belangrijke pun ten overeenstemming is bereikt. Van gezag hebbende zijde wordt vernomen, dat de Britse minister van Handel, Harold Wil- |son, een verklaring omtrent de besprekin gen in het Lagerhuis zal afleggen. De defi nitieve ondertekening hangt af van de be sprekingen van de in Moskou gebleven delegatie onder leiding van de Britse am bassadeur, sir Maurice Peterson. Naar te Moskou verluidt zal de handels overeenkomst waarschijnlijk over 7 a 10 dagen worden getekend. CONFERENTIE TE LONDEN De zone-fusie blijft steen des aanstoots Gistei-en hebben de vier ministers in Londen weer vergaderd zonder succes. In het begin van de zitting wees Marshall met klem een beschuldiging van Molotof van de hand, dat een plan tot economische en politieke fusie van de drie Westelijke zones van Duitsland in voorbereiding is. Marshall noemde de fusie van de Engelse en Amerikaanse zóne een overeenkomst van zelfverdediging tegen de Sovjet-Rus sische politie, die in 't zelfde tempo econo mische rijkdom uit de Oostelijke zóne van Duitsland haalt, waarin deze de Weste lijke zóne wordt binnengebracht. Hij wees er echter op, dat de fusie slechts een tijde lijke regeling is in afwachting van de vol ledige eenheid en dat deze regeling ieder jaar moet worden vernieuwd. Daarna ging men over tot besprekingen van de herstel betalingen, die geen resultaten hadden. neer men zich realiseert hoe gecompliceerd de problemen zijn, waarmede men te doen heeft, is het begrijpelijk dat direct contact noodzakelijk is voor de uitoefening van het bewind. De Indonesische problemen moe ten wij hier, zowel als in Indonesië be handelen. Bij de ontwikkeling der dingen in Indo nesië staan wij telkens weer voor nieuwe feiten. Dit ook noodzaakt ons opnieuw te oriënteren. Het Indonesische probleem is niet alleen een probleem van Nederland en de republiek, het is een internationale kwestie, hetgeen vooral de laatste tijd dui delijk gebleken is. Wij willen zelf bepalen hoe een nauwe samenwei'king moet ge schieden en op welke wijze. Uiterst moei lijke problemen moeten worden opgelost. Ook door prominente figuren in Indonesië zelf is de gedachte aan federatie naar voren gebracht. Overleg en contact met deze men sen is in hoofdzaak de aanleiding tot mijn reis. Wanneer men zegt, dat mijn reis het ge volg zou zijn van een conflict tussen de Landvoogd en regering, moet ik dat sterk tegenspreken. Niets is minder waar." Met nadruk zeide minister Beel nog, dat cr in de verste verte geen sprake is van verwis seling van personen, die een leidende func tie bekleden. „Wie mijn reis anders ziet, dan in dit licht", zo vervolgde dr. Beel, „vergist zich ernstig. Ik zal op mijn reis ook troepen onderdelen bezoeken. Ik ga niet uitsluitend naar Java. Een gedetailleerd programma heb ik echter nog niet. Minister Jonkman, die deze week nog met zijn begroting bezig is, zal mij spoedig volgen. Minister Drees zou oorspronkelijk vandaag met mij zijn meegegaan, maar door omstandigheden gaat hij iets later. Wij hebben deze reis reeds lang geleden voorbereid en", zo voeg de minister Beel er aan toe, „ik vind het niet onverdienstelijk, dat wij het zo lang geheim hebben weten te houden." Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor hel candidaatsexa- men in de Engelse taal mejuffrouw M. J. E. Niesten te Haarlem. De verongelukte auto wordt weer boven water gebracht. De voorzitter van de delegatie van het Koninkrijk Abdoelkadir, lodens het uitspreken van zijn redevoering op de eerste formele bijeenkomst van de beide delegaties met de leden van de commissie voor de goede diensten aan boord van de Renville. Voor de stille armen De tijd dringt Het Comité voor de Kerstinzameling is dit keer zijn actie iets later begonnen dan vorige jaren. Dat maakt dat de tijd dringt, tot spoed aanzet. Wil het Comité in staat zijn de Kerst- gave vóór de feestdagen aan de Stille Armen uit te reiken, dan moet al het geld natuurlijk voor die tijd binnen zijn. Wie daarom een bijdrage wil geven om dit sympathieke streven te steunen, moét dit spoedig doen. Dit geld in het bijzonder voor de stortingen op de Giro. Deze werkt nog steeds niet snel, zodat er meestal 3 of 4 dagen over verlopen. Vorige jaren zijn er op verschillende kanto ren en werkplaatsen inzamelingen gehouden voor de Stille Armen, dikwijls met een ver rassend mooi resultaat. Wie neemt opnieuw zo'n initiatief? Kerstinzameling voor de Stille Armen. 6e verantwoording. G. T. 1,J. R. F. f 1, Wed. E. S.—H. 1.—, C. v. H. 1,—. M. C. T. 1,—, J. M. V. 1,50, N. N. ƒ2,—. A. F. N. T. ƒ2.50, A. J. v. L. f2,50, S. B. ƒ2,50, Wed. H. S.—M. A. L. ƒ2,50. Ha. Wa. D. ƒ2.50. R W. 2.50, A. D. P. 2,50, Wed. B. E. K.—den B. ƒ2,50. Mej. M. G. B. ƒ2,50, G. E.—Th. ƒ2,50, Mevr. C. A.—G. ƒ2.50. H. O. P. M.—H. 2,50, A. J. v. d. B. 2.50, D. J. W. 2,50, P. M. M. A. ƒ2,50, Mevr. C. J. G. v. O. ƒ2,50, Mevr. A. P. E. S.—v. D. ƒ2.50. J. H. M. ƒ2,50, C H. V. ƒ2.50. C. H. F. ƒ3.—, P. K. 4,Dames D. en B. 5,A. Gr. 5,P- R. ƒ5,—, Mevr. A. R K. ƒ5.—. M. H. Gr. 5.—. M. H. v. S. L. 5.—. Ir. II. J. S. 5.—. G. H. E. E. Jr. ƒ5.—. H. V. ƒ5.—. Fam. v. II. ƒ5.—. S. J. E. P. W. ƒ5.—. Mevr. J. E. v. Z. ter M. ƒ5,Suze B.W. ƒ5,G. L. Sch. 5.—. Mej. D. X. M. Sch. 5.—. H. G. V. 5.—. Dr. H. de J. ƒ5,—. M. M. A. ƒ5,—. G. Kn. 5.—. H. F. 5.—. P. C. B. de W. f 5,—. Mevr. L. W. 5Mevr. v. H.—B. 10.—. A. V. d. G. 10.-, Mevr. Mr. G. W. C. P. 10,-, Mej. M. W. S. 10.—. N. N. 10,—, E. Pr. G. 10.—, J. W. B. 10,—. Mevr. J. A. B.—la B. 10,—, Mevr. J. ten K.—Th. 10,—, D. v. K. 10—, Jhr. P. J B. f 10.—, C. M. B. t 10.—. Wed. M. J. V.—C. f 10.—, Mevr. E. J. S. v. L.—R. f 10.—. J. N. f 10—, H. I. f 10.—, Mevr. Dr. M. C.—P- f 10.—, Dr. D. M. H. f 10.—, Dr. J. v. D. f 10.— Dr. A. v. E. f 10.—, Mevr. J. B. v. S. f 10.—. H. J. M. V. f 10.—H L. f 10.—, Jac, v. d. N. f 10.—, H. a K. f 10.—, Wed. J. A.—II. f 10.—, Mej. J. G. W. v. W. f 10.—, J. de B.—W. f 12.50. Dames M. f 20.—, Wed. G. P. M.—v. B. t 25.—, A.Z. f 25.—, Dr. J. E. B. de V. v. S. f 25.—, A G. M. f 25.— Th. M. H. f 25.—, J. M. B. f 25—, E. V. f 35.—. N- S. f 250—, X. Y. Z. f 250—. P. Fr. f 10—, Mr F. J. D. T f 25—, N. N. f 5—, G. P. f 1—, A. J. W. f 25—. H W. S. f 2.50, W. P. Z. f 2.50. T. de J. f 10—, J. S. f 10—. D. A. M- f 2.50. I. C. M. f 1—, v. E. f 1.—, L. de B. B f 1 Mevr. de Wed. S. f 1—. A. N. f 10—, Dames R. f 5—, P. A. Br. S f 20—, Mevr. v. d. B. f 2—, N. N 2.50, G. f 1Bridgehome Bolwerk f 8-36. J. v. B. f 2.50, V. f 7.50, J. V. f 5.Vrijmetselaars-loge „Kennemerland" f 50—, L. M. f 2.50. Mevr. O. f 2.50, A B. f 1—. van Sch. f 10—. N. N. f 25 A C. K. f 2.50. H J. v. V!. f 10—, var. Jopie f 2.50. A. T. f 2.50. Fam. Fr. f 4—. H. de K. f 2.50._ Dagtotaal f 1436.86. In 't geheel is thans bij ons binnengekomen een bedrag van f 3238 61. Gestort op de Twentse Bankvereniging door: N. N. ƒ10.—, J. B. f25.—, S F. V. D K 10.—. Ingekomen bij het Comité: Mej. C. C. ƒ25.-. Mej. P. B. ƒ50,—, E. v d. W. f 10.—. J. J. W 10.—. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen daplein 37. Ons Postgironummer is 2 7 3 1 0 7. s.v.p. bij vermelden: „Voor de stille DE BESPREKINGEN OVER EEN NIEUWE PARTIJ. Naar wij uit kringen van belanghebben den vernemen, zouden de heren mr. D. U. Stikker en mr. P. J. Oud in principe tot overeenstemming zijn gekomen over de vorming van een nieuwe partij. De besprekingen over de naam duren nog voort. Nederlands-Indische R.V.D. antwoordt op republikeinse verklaring elke vorm van propaganda, welke provo ceert of troepen of burgers verontrust, troepen en burgers via radio of op andere wijze op de hoogte brengen van de delicate situatie en van de noodzaak om het boven bepaalde na te leven, alsmede aan de mi litaire waarnemers en de civiele assisten ten van de commissie voor goede diensten alle kansen geven om hun werk te ver richten. Tevens zouden andere punten kunnen woixien opgenomen, waarover reeds over eenstemming bestond, namelijk het onmid dellijk staken der publicaties der militaire communiqués, behalve de wekelijkse ver- lieslijsten, het in principe accoord gaan met het voorstel de gevangenen vrij te laten. Aldus luidde de samenvatting van de Nederlandse voorstellen, die aan de com missie voor goede diensten is voorgelegd. Het communiqué is voorzien van een aanhangsel waarin een aantal subversieve acties van republikeinse zijde worden op gesomd. Auto ramt twee andere auto's in Heemstede Wonderlijk goed afgelopen ongeluk Vrijdagavond te half negen reed een be stuurder van een auto met zeer grote snelheid door de Van Merlenlaan te Heem stede en wilde de Herenweg opdraaien, i juist op het moment dat daar twee auto's voorbijreden, waarvan de een de ander op normale wijze wilde passeren. De auto mobilist die uit de v. Merlenlaan kwam verleende geen vooi'rang en reed in volle vaart op de beide andere auto's in. Het gevolg was, dat de wagen die het eerst werd geramd, met geweld tegen de naast hem rijdende wagen werd gedrukt. Hoewel alle drie wagens ernstig werden bescha digd. liep dit ongeval bijzonder goed af; slechts één dame, die in een der auto's was gezeten, liep een schram op boven het oog lid, zodat zij verbonden moest worden. De andere inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto, welke uit de Van Merlenlaan kwam, werd bestuurd door de dierenarts T. uit Den Haag. De drie vrij ernstig be schadigde auto's zijn door kraanwagens weggesleept. De bonnenlijst van deze week is wat betreft bon 546 Reserve niet geheel duidelijk. Op bon 546 Res is te krijgen: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. De Nederlands-Indische regeringsvoor lichtingsdienst heeft in een communiqué geantwoord op de republikeinse verklaring dat de Nederlanders de voorstellen van de commissie van drie ten aanzien van de order „staakt het vuren" hebben verwor pen. Het communiqué zegt dat de voorstellen van de commissie van drie niet door de Nederlanders zijn verworpen, maar dat slechts opheldering 'is verzocht op enkele punten. Vervolgens wordt er de nadruk op ge vestigd, dat het slechts de bedoeling van de Veiligheidsraad geweest kan zijn om rust en vrede op Java, Sumatra en Madoera te herstellen. Tevens moet worden aangeno men dat de republiek de acties tegen leven en eigendommen gepleegd door troepen onder republikeins gezag veroordeelt en aangezien de economische schade sedert de capitulatie van Japan veel groter is dan die tijdens de bezetting hadden de Neder landers voorgesteld, teneinde zo spoedig mogelijk tot een oplossing van al deze problemen te komen, de bestaande demar catie-lijnen aan te houden als voorlopige demarcatie-lijnen, de ogenblikkelijke uit vaardiging van de order „staakt het vu ren", de evacuatie van alle republikeinse strijdkrachten, die zich op Nederlands ge- bièd bevinden naar de republiek en de be perking van patrouille-activiteit. Dit bleek voor de republiek niet accep tabel. Het communiqué zegt dan, dat een radio rede van Sjarifoeddin met een beroep op zijn volgelingen om een einde te maken aan de stille oorlog tegen burgers meer ef fect zou hebben dan alle mooie woorden tot de wereld gericht. De Nederlandse commissie verklaart zich bereid met volle kracht verder te onder handelen over de laatste voorstellen van de commissie van drie. mits de republiek daadwerkelijk bewijst dat de huidige ver denkingen overboord gezet kunnen wor den. Nieuw voorstel De Nederlandse commissie hoopt een duidelijk antwoord - ja of nee - te krijgen. Is het ja dan zal een nieuw voorstel volgen dat inhoudt: het verbieden van sabotage, intimidatie en représailles tegen personen en groepen, alsmede van vernieling van eigendommen, aan wie deze ook toebeho ren, het afzien van radio-uitzendingen cn Italiaanse regering wordt gewijzigd Reuter meldt, dat heden een wijziging in het Italiaanse kabinet zal worden be kend gemaakt, waarbij drie gematigde so cialisten en twee republikeinen in het ka binet zullen worden opgenomen en twee Christendemocratische ministers zullen af treden. Officieus werden de volgende namen genoemd. Colonel Randolfo Pacciardi. de republikeinse leider, en Guiseppe Saragat, de leider der gematigde socialisten, zullen tot vice-premier benoemd worden, teza men met de tegenwoordige vice-premier, de onafhankelijke minister van financiën Einaudi. De christendemocratische ministers, die zullen aftreden, zouden Paolo Cappa van scheepvaart en Marico Cingolani van na tionale verdediging zijn. KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt. geldig var. Zater dagavond tot Zondagavond: Wisselende bewolking met aanvanke lijk enkele verspreide buien Geleide lijk afnemende en tijdelijk naar Noord oost draaiende wind Kouder. 14 December: Zon op 8 40 uur, onder 16.28 uur Maan op 10.49 uur, onder 17 41 uur 15 December: Zon op 8.41 uur, onder 16.28 uur Maan op 11.81 uur, onder 18.44 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1