Modernisering van de Armenzorg Nederlandse verliezen in Indonesië JÊ IS 3l ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Belangrijk werk van Sociale Zaken te Haarlem Enkele dagen geleden wezen wij er op. dar het aantal armlastigen te Haarlem sinds 1938 verhoudingsgewijze belangrijk verminderd is. Er zijn wel niet minder gesteunden. maar de bevolking van Haar lem is in het vergelijkingstijdvak met niet minder dan 15 gestegen. Natuurlijk is die verbetering voor een deel toe te schrij ven aan de „willigheid" van de arbeids markt. Nu er een tekort aan arbeidskrach ten is, slagen ook wel mensen die niet meer over 100 van hun arbeidsvermogen be schikken er in om nog een baantje te vinden. Maar dat is toch niet de enige reden. Ook de modernisering van de Armenzorg heeft een gunstige invloed op het aantal gesteunden. De tijd dat de bedeelden alleen wat geld kregen en soms, als zij zich mis droegen, een vermaning, is gelukkig voor bij. Er werd ingezien dat het ongewenst was er zonder meer in te berusten, dat de steun overging van vader op zoon, van moeder op dochter. Het streven ging er naar uit om de gesteunden op te heffen en vooral om de kinderen van gesteunden te behoeden voor een dreigende mislukking op maatschappelijk gebied. Dit opbouwende werk is natuurlijk niet gemakkelijk. Enkele gemeenten ook Haarlem hebben aan hun diensten voor Sociale Zaken speciale afdelingen opge richt om zich aan die taak te wijden. De ervaringen, daarmee opgedaan, zijn gun stig. Dit bleek ons niet alleen in Haarlem, maar ook in Amsterdam. In Haarlem werken twee ambtenaren aan die afdeling. Het zijn mensen die voor dit bijzondere werk ook bijzondere capaci teiten hebben. Elk geval moet natuurlijk op zich zelf bekeken worden. In het ene gezin schort hei aan de man, in het andere aan de vrouw, niet zelden aan beide. Met leiding en raadgeven zyn in sommige ge zinnen de weerstanden op te heffen. Vaak is het nodig dat dit gepaard gaat met bij komstigheden. Eén daarvan is het schep pen van een gezellige huiselijke sfeer. Die kan niet gemaakt worden in een kamer waarin „een blind paard geen schade kan doen". Er moeten dan wat meubelen ko men, serviesgoed en andere dingen. Als een vrouw door ondeskundigheid haar ge zin verwaarloost, kunnen de sociale werk sters haar leren hoe een huishouden in elkaar zit. Een zeer belangrijke kant van de zorg is de opvoeding der kinderen. Zo het enigszins mogelijk is moeten zij vakbekwaamheid opdoen om zioh in de toekomst een bestaan te verschaffen. De jongens gaan naar de Ambachtsschool, de meisjes naar de Huishoudschool. Natuur lijk zou het voor het gezin (en ook voor Sociale Zaken!) voordeliger zijn als een jongen, die de lagere school verlaat, met- een geld gaat verdienen als loopjongen, maar dan is het vrij zeker, dat hij zich nooit zal opwerken uit het milieu. De grootste zorg van degenen die zich wijden aan de opheffing van gezinnen van ge steunden is de opvoeding der kinderen. Het begint al met de naleving van de Leer plicht, want in het schoolverzuim zit vaak al de kiem van het kwaad. In Haarlem heeft de dienst ook van de betrokken gezinnen het beheer der bonnen voor het Consumentencrediet in handen genomen. Het geld wordt in overleg be steed voor de dingen waaraan het gezin de meeste behoefte heeft. Dit werkt zeer gunstig. ten te vinden. Er wordt evenwel naar ge streefd zo spoedig mogelijk dit tweetal uit te breiden. In Amsterdam wordt ook ge werkt met vrijwillige armverzorgcrs. die aan de gesteunden die dit wensen de steun thuis bezorgen en tevens morele bijstand verlenen. De ervaring is evenwel, dat het belangrijke werk der „opheffing" ambtenaren die daarvoor een opleiding j hebben gehad en bovendien bijzondere ca paciteiten hebben, moet geschieden. In Haarlem voelt men niets voor het Amsterdamse stelsel om vrijwillige arm- verzorgers in te schakelen. Er wordt nauw samengewerkt met de Voogdijraad en de Kinderrechter. Soms is het nodig om, als de ouders niet willen meewerken, de kinderen aan de verkeerde invloed van het huisgezin te onttrekken. Alles wordt gedaan om zo het enigszins mogelijk is ouders en kinderen tezamen de goede richting in te sturen. Helaas komen er zoals trouwens bij elk maat schappelijk werk en bemoeiing van armen zorg soms teleurstellingen, maar in het algemeen kan gezegd worden, dat de resul taten bemoedigend zijn. Er werken nu te Haarlem aan deze afde ling twee ambtenaren. Gaarne zou men het werk uitbreiden, maar het is moeilijk voor dit zeer bijzondere werk geschikte krach ten te vinden. CITY TAX nv. r-« TELEFOON 16.12.2 I Rozenstraat 49, DAG EN NACHT Provinciaal personeel kreeg reeds gratificatie In aansluiting op het bericht over het verlenen van een gratificatie aan het Pro vinciaal personeel van Noordholland ver nemen wij, dat Gedeputeerde Staten reeds tot uitkering er van zijn overgegaan. De regeling moet echter nog goedgekeurd worden door de Provincale Staten. TESTWEDSTRIJD IN BRISBANE. Op de eerste en tweede dag van de tweede testwedstrijd tussen Australië en India in Brisbane kon door de regen slechts 75 minu ten gespeeld worden. In die tijd scoorde India 38 runs voor het verlies van twee wickets. De Nederlandse militairen in Indonesië zorgen zo nu en dan eens voor afwisseling in het dagelijkse soldatenmenu door de jacht op zwijnen, die grote schade aan richten in de te velde staande gewassen. Een gevelde wroeter levert een flinke bout. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. W. Tromp van 3 Reg. Jagers.* afkomstig uit Haarlem. Gesneuveld 30 November 1947 te Sagaran- ten. Sold. Th. J. Balvers uit Wijk bij Duur stede. Korp. J. L. H. Brabers van 4-11 R.I. uit Tilburg. Serg. L. C. Dongelmans, van 1-4 R.I., uit Abcoude. Sold. C. A. L. Klerkx, van 4-11 R.I., uit Vlijmen (N.Br.). Sold. 1ste kl. J. B. Marinissen van 8 R.S., uit Vlissingen. Sold. H. Blauw van 3-2 R.I.. uit Renkum. Luitenant-kolonel T. H. J. A. Boers, commandant 1-11 R.I., afkomstig uit Nijmegen. Sold. M. Scheffer, van 4-11 R.I., uit Roermond. Sold. J. Spaan, van 13de Genie Veld Cie, uit Alphen a. d. Rijn. Wachtmeester G. M. Weyers van 2 R.V.A.. afkomstig uit Haarlem. Gesneuveld 8 De cember 1947 te Saraganten. Kon. Marine en Kon. Ned.-Ind. Leger: geen opgave ontvangen. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse vérliezen op 11 Decem ber drie gesneuvelden en drie gewonden doorbedroegen. TELEURGESTELDE PLEEGOUDERS Onderzoek gevraagd aan minister Drees Koperen tegelasbakken v.a1.50 Koperen zwavelbakjes v.a4.50 Koperen emmertjes v af 6.50 Verder ketels, emmers, curiosa, strijkijzers enz. enz. „Het Friesche Schathuis" JANSSTRAAT 8 TELEFOON 20141 't Huis met de Friese vlag t'o Nutsspaarbank lAdv.i Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 December 1947. ONDERTROUWD: 12 Dec. H. M. Beere en D. J. M. Welter. BEVALLEN van een zoon: 10 Dec., S. van BeemZwarts; 11 Dee. M. SnelNoordhof; T. Hoogendijk—Fortgens; 12 Dec., H. van Donge—van Rheenen: H. F. B. BrandMid deljans: F. Hooning—Sloothaak. BEVALLEN van een dochter: 10 Dec.. M. C. C. van der PuttenBlankenstein; J. A. Coe- nenBuurma; 11 DecC. S. van Groningen Schoen: J. G. SondorpSteenkist; M. J. A. H. van den BeltCoelen; 12 Dec.. A. 'M. DemmersMoolenaar; D. C. ToornendRo- senhart. OVERLEDEN: 10 Dec. K. W. Lammens, 53 j Gasthuisvest: J. G. Hendriks, 75 j., Groot Heiligland: S. van LoevesijnMeijer. 83 j., L. Hofstraat: S. van der Tonge, 81 j„ M. van Heemskerkstraat. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten te: Haarlem (Vl-"shal> Kl tot en met Ko Heemstede (Binnem/eg 1601, 9 tot 12.15 uur restant J. 2 tot: 4,30 uur Ka. Bloemcndaal iHartenlustschool) U, V en W. Taxii Bell 3 0.0 0 DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem ZATERDAG 13 DECEMBER Stadsschouwburg: „Schipper naast God". 8 uur. Palace: „Onze correspondent meldt", toeg. bov 18 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Arsenicum en oude kant", 18 j., 2.0, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „De vrouw in het venster", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 cn 9.15 uur. Spaarne: „Vol gas", 14 j.. 2 30, 7.00 en 9 15 u. Frans Hals: „Captain Kidd". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van Ber- nadette", 2.30 en 7.30 uur. ZONDAG 14 DECEMBER Stadsschouwburg: „Ieder de helft". 8 uur. Luxor: Filmkring H 46 „Je kunt het toch niet meenemen", 11.30 uur. Gem. Concert gebouw: Revue met Lou Bandy en Frans du Mee, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. MAANDAG 15 DECEMBER Stadsschouwburg: Stichting Haarlemse Ooora „Czardasfürstin". 8 uur. Bioscopen: Middag- cn avondvoorstellingen, Naar aanleiding van ons bericht van enkele dagen geleden, betreffende teleur gestelde pleegouders, kan thans nader wor den gemeld, dat deze pleegouders zich nog niet met de gang van zaken betreffende het hun ontnomen pleegkind hebben kun nen verenigen, en thans aan minister Drees hebben verzocht een nader onderzoek te willen instellen. De pleegouders zijn thans nog steeds onbekend met de verblijfplaats van hun pleegkind, evenmin heeft men hen de naam van de werkelijke moeder genoemd. Buisleiding door Spaarne weer opgehaald De buisleiding voor de watervoorziening van Amsterdam, die van Leiduin uit het Spaarne bij de Mariastichting snijdt, heeft de uitvoering van een omvangrijk werk daar ter plaatse noodzakelijk gemaakt, aangezien twee buizen van 108 meter lengte zes meter diep in de rivierbodem moesten worden aangebracht. Dit werk was met vele moeilijkheden tot stand gekomen, doch dezer dagen bleek dat de in het water neergelaten buisleidingen niet in de conditie waren die men er van verwachtte. Om de fout op te sporen moesten de buizen weer aan de oppervlakte worden gebracht, waarmede Vrijdagochtend werd begonnen. De scheepvaart ondervond geen noemens waardige onderbreking en de reusachtige buizen waren des middags aan de Ooste lijke oever op het droge. Thans zal een deskundig onderzoek moeten uitmaken, welke fout er in de leidingen schuilt. Geen gasprijsverlioging in Haarlem In een raadszitting van Beverwijk is de zer dagen medegedeeld, dat op aandrang der regering de gasprijs verhoogd moest worden, omdat de toeslag op de kolen ver vallen is. Wij vernemen dat het vervallen van die bijslag geen reden geeft om ook de gasprijs te Haarlem te verhogen. In Haarlem zou daarvoor alleen reden bestaan indien de kolenprijs zelf zou stijgen. ZONDAGSDIENSTEN TE HEEMSTEDE. Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door: dr. A. J. v. Ravenswaaij, ZandvJaan 70. tel. 27913; Dr. A. G. Dege- naar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920, Dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763. Geopende apotheken: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197, Aerden- hout Apotheek, Zandv.laan 164, tel. 26772. Wijkverpleging: Zr. Badings, Heemst. Dreef 138, tel. 29818. Ds. J. W. Weenink, van de Baptiste Ge meente, zal a.s. Zondagmiddag 4 uur in het Sportfondsenbad te Haarlem, naar Bijbelse wijze de doop toedienen aan 4 jonge mensen. H.O.V. herdacht Ravel Gijs Beths nam afscheid als concertmeester In samenwerking met de Haarlemse Kunstgemeenschap herdacht de H.O.V. de vóór tien jaar overleden componist Maurice Ravel, met een concert geheel aan werk van hem gewijd. Het stond onder leiding van Marinus Adam, Gijs Beths was solist en nam tevens officieel afscheid als con certmeester. In het kader van het pro gramma kon hij een prachtige beurt ma ken met de fameuze ..Tzigane", het karak teristieke en brillante stuk dat hem zo goed ligt. Maar ja, dat zouden we ook van hem kunnen zeggen met betrekking tot elk van de talrijke concerten die hij tijdens zijn coneertmeesterschap hier ten gehore bracht. Maar toch een feit is het, dat de Tzigane hem na aan het muzikantenhart ligt; en hij toonde dit deze avond door haar een weergave te bezorgen waarin de op virtuositeit speculerende Ravel in Beths zijn man vond, die hem tevens volop kon bevredigen inzake de geraffineerde muzi kaliteit van het werk. Het was voor Gijs Beths een schitterend afscheid deze prach tige prestatie, te zamen met de ovaties van het publiek, een mooie bloemenhulde en de hartelijke woorden van dank en de goede wensen van het H.O.V.-bestuur, bij monde van de voorzitter mr. A. Beets. Het orkest was in opvatting en stuwing één met de solist; het verdiende ruim zijn deel in het succes. Ook op de rest van het veel eisende programma valt weinig af te dingen, al leen zou ik er willen op wijzen dat de te laag gestemde celesta zo niet langer te ge bruiken is. Kan dit instrument dan niet bij gestemd worden? Overigens lukte het Adam uitstekend zijn zin voor kleuren in de tintenrijke par tituren van Ravel te voldoen en, wat er mee verband houdt, de klare, doorzichtige tekening dezer wonderlijke muziek onge rept te houden, alsook haar grote span ningen de vereiste bezieling te geven. Wij hoorden aldus een nobel klinkende „Pavane pour une infante défunte" en een „Tombeau de Couperin" die verrassend van klankverhouding was. Sinds dit num mer voor 't eerst op een H.O.V.-programma voorkwam, wat ik mij nog goed herinner al is het jaren geleden, heeft ons orkest toch een merkwaardige evolutie door gemaakt. De suite „Ma Mère l'Ove" klonk be'noorliik, op de celesta na. Hoogtepunt geloof ik wel de „samenspraak tussen de schone en het monster" te mogen noemen. Er was enerzijds een echte contrafagot en anderzijds maakte Jan Hesmerg, de nieuwe concertmeester in dit onderdeel een zeer goede beurt. De Rhapsodie Espagnole besloot glans- Toneel „School der dapperen" Sergeant Arthur Laurents heeft zich tijdens de oorlog bijzonder verdienstelijk gemaakt door het schrijven van hoorspelen, die wer den uitgezonden in het programma voor de Amerikaanse strijdkrachten. Eenmaal gede mobiliseerd bleef hij dit werk voortzetten, doch ging zijn aandacht speciaal uit naar de moeilijkheden die de invaliden bij hun te rugkeer in de samenleving te wachten ston den Zijn toneelstuk „School der Dapperen" dat juist twee jaar geleden voor het eerst op Broadway werd vertoond, verraadt zijn radiotechniek maar al te duidelijk. Men lette slechts op het gedeeltelijk retrospectieve ver loop van de handeling, het telkenmale onder breken van scènes en het nogal veelvuldig toepassen van geluidseffecten, die een actieve rol spelen. Onder leiding van Albert van Dalsum heeft het Amsterdams Toneelgezelschap er een zeer sterke fascinerende voorstelling van gegeven. Als men het louter aesthetisch beschouwd, kan men onmogelijk van een kunstwerk spreken. Daarvoor is de lengte te oneven redig aan de inhoud de laatste taferelen dienen vrijwel nergens anders toe dan om de avond te vullen en zijn bovendien wat al te optimistisch en komen er teveel onwaar schijnlijkheden in voor.Speciaal het reciteren van een afschuwelijk vertaald gedicht ten overstaan van een bijna dol geworden sol daat die zijn gewonde strijdmakker uit de vijandelijke greep in het oerwoud wil gaan bevrijden, is een koelbloedig verzinsel. Doch men doet er verstandig aan dit stuk van een andere gezichtshoek uit te benade ren. Het publiek heeft dat ook gedaan en toonde zich buitengewoon ontvankelijk voor de actuele problemen die het kreeg voor gezet. In het bijzonder wordt het zogenaamde „beschaafde" antisemietisme meedogenloos aan de kaak gesteld. Ook de nogal dilettan tistisch aandoende psychiatrische behande ling van het schuldgevoel bij een soldaat, die zich verheugde dat' niet hij, maar een ander werd getroffen, bood de schrijver ge legenheid tot het lanceren van uitspraken die zo volkomen oprecht aandoen, dat men niet anders dan dankbaar kan zijn het stuk hier te hebben mogen aanschouwen. De jonge acteur Robert de Vries speelde zijn ontzaglijk veel talent eisende rol met zo'n natuurlijke overgave dat 't publiek hem tweemaal een kleine ovatie bereidde. Voor zover er van overdrijving in zijn gemoeds uitingen sprake was, kan men aanvoeren dat deze wonderwel paste in de sfeer van be zield pathos waarmede regisseur Van Dalsum de levensles van het spel de harten der toe schouwers heeft willen opdringen. In één woord meesterlijk was de creatie van Ber Groenier: zijn sergeant Mingo was een kere" die men zou willen omhelzen. Ontroerenc' verbeeldde Cas Baas leven en dood van d' boerenzoon Finch, knap slaagde Lo van Hensbergen er in het stereotype karakter van zijn onsympathieke rol een lijnrecht ter zake doend aspect te geven en rustig deed Van Dalsum zijn werk als geneesheer. Het was jammer dat Jacques Snoek bij de anderen ten achter blecl'. „School der Dapperen" moge dan geen gaaf kunstwerk zijn, het is veel meer dan een ge wone oorlogsreportage. Deze vertoning was een gebeurtenis, zo niet vaii de eerste dan toch van een uiterst belangwekkende orde. DAVID KONING Een openluchtspel over Frans Hals Onderdeel der Haarlemse feesten in 1948 Wij hebben reeds medegedeeld dat de Haarlemse feestweek in 1948 van 31 Juli tot en met 7 Augustus gehouden wordt. Het voorlopige programma vermeldt: een bloemencorso (getracht zal worden dit nog grootser te 'maken dan het deze zomer was), een openluchtspel, een lunapark en een vuurwerk, Dr. P. H. Schroder te Haarlem heeft op zich genomen een nieuw openluchtspel te schrijven. Dit keer zal Frans Hals hoofdpersoon zijn. Het is nog niet bekend waar het zal worden opgevoerd, vermoe delijk zal weer de Grote Markt gekozen worden. Natuurlijk zal weer veel aandacht gewijd worden aan de versiering van de stad met bloemen. Offensief van de Haganah Vele doden in Palestina De Haganah, het Joodse verdedigings- leger, heeft zijn tot nu toe grootste offen sief tegen de Arabieren ingezet: overal in het land worden aanvallen gedaan op transporten. Naar schatting zijn dertien Arabieren hierbij gedood. Gisteravond deden Joden, gewapend met handgranaten, een aanval op het dorp Tireh nabij Haifa. Twaalf Arabieren werden ge dood en zes gewond. In de afgelopen 24 uur zijn 25 Arabieren en 12 Joden gedood. Een autobus van de Britse luchtvaart maatschappij is op weg van het vliegveld Lydda naar Jeruzalem door Arabieren aan gevallen. Drie personen werden gedood, een aantal wordt vermist. De nationaliteit der slachtoffers is nog niet bekend. Majoor Samuel Weiser, voorzitter van het Joodse legioen, dat een expeditiemacht van Britse Joden wil vormen ter verdedi ging van Palestina, heeft heden verklaard, dat er in Frankrijk, Zuid-Amerika en Zuid- Afrika delen van het Joodse legioen wor den gevormd, die tezamen uit 100.000 man zullen bestaan. Koeien in gepantserde auto over de grens In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft, de douane nabij Wouw op de rijksweg Bergen op ZoomRoosendaal een gepant serde smokkelauto aangehouden, die, ge laden met vijf koeien, op weg was naar België, meldt de „Volkskrant". De chauf feur en zijn handlanger zijn ontkomen met een kleine auto, die vóór de smokkehvagen uitreed. De douane trof de pantserauto on beheerd op de weg aan met een begin van brand in de laadbak. Met een snelblus- apparaat werd de brand geblust. Twee van de vijf koeien moesten echter ter plaatse worden afgemaakt. Vermoedelijk is men hier gestuit op een perfect georganiseerde, brutale smokkelaarsbende, die in Rotter dam koeien opkoopt en ze dan eerst per schip en later per pantserauto naar België vervoert. Meer dan eens was de drie-tons Ameri kaanse legerauto, waarvan de motor en de cabine waren gepantserd met staalplaat van een halve centimeter dikte, door de douane gesignaleerd op moeilijk begaan bare zandwegen en bospaden tussen Putten a Roosendaal. Verscheidene malen was net stenguns en geweren het vuur er op teopend, doch zonder resultaat. Verschei dene malen had de douane geprobeerd bar ricaden op te werpen, maar deze werden door de chauffeur genegeerd. Radio SVoors Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Pliilips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem „Vijf jaren oorlog over Haarlem" Op verzoek van het gemeentebestuur werd de heer G. M. Nieuwenhuis bereid gevonden een verslag samen te stellen, dat een historische schets geeft van alle weder waardigheden van de gemeentelijke huis houding in de oorlogsjaren. Het zal bij de Drukkerij v.h. Gebroeders Nobels en Jan sen als het officiële verslag van de ge meente verschijnen over de jaren 1940-1945 .onder de titel „Vijf jaren oorlog over rijk de avond. Vooral het effect van „Ferïa" Haarlem" was groot. JOS DE KLERK. Het Trio Pasquier voor liet Muzen-Forum Te midden van de talrijke meesterwerken der toonkunst vormen de composities ge schreven voor de instrumentale combinatie bestaande uit. viool, alt-viool en violoncel een betrekkelijk kleine groep. Toch vertegen woordigt deze minderheid een muziek-schat van zeldzame waarde. In al haar absolute schoonheid mani festeert zich hierin de muziek, onaangetast door de invloeden, die haar wezen in zovele programmatische en psychologisch-diepzin- nige werken vervormden en daarmede funest werden voor een zuivere muziek-ervaring. Tevergeefs zal men zoeken naar niet- muzikale problemen in de strijktrio's, die het Trio Pasquier gisteravond voor de Bloe- mendaalse kunstkring Muzen-Forum te Overveen kwam vertolken. Want zowel het Trio op. 9 no. 3 van L. v. Beethoven, het Trio op. 141 b van Max Reger als de Trois pièces en trio van Gabriel Pierné welden op uit de eeuwige, klare muziekbron en zij kwamen tot ons met het karakter, dat de persoonlijk heid van hun schepper er aan af. Beethoven's werk als reflex van de klassieke musiceer - geest en van innerlijke emoties, vooral tot uitdrukking gebracht in het bewogen Adagio en het tintelende Scherzo, het trio van Reger, frapperend door meesterlijke polyphonie en geniale variatiekunst cn ten slotte het trio van Pierné, een prachtige synthese van over tuigende innerlijke kracht, gevoelige lyriek en verfijnde spiritualiteit. De violist Jean Pasquier. de alt-violist Pierre Pasquier en de violoncellist Etienne Pasquier realiseerden deze muziek met tech nisch raffinement, geperfectioneerd samen spel en een volmaakte eenheid van artistiek inzicht Het auditorium was opgetogen en als dank voor deze waarderingsuiting speelde het trio nog een rank menuet van Mozart. P. ZWAANSWIJK. Arrestatie door de P.R.A.C. De P.R.A.C. te Haarlem heeft een opzich ter van de Genie gearresteerd onder ver denking van collaboratie met de vijand. Deze opzichter was gedurende de oorlog bij de „Wehrmachtsbezirksverwaltung" in het Kenaupark. De dienst van de Genie staat echter hier geheel buiten. Tussentijdse schenking van 150 millioen dollar De gemeenschappelijke conferentie-com missie van beide huizen van het Ameri kaanse Congres heeft haar goedkeuring gehecht aan de onmiddellijke verstrekking van 150 millioen dollar, als schenking, aan de landen die voor tussentijdse hulp in aan merking komen. Dit bedrag zal onder deze landen worden verdeeld. Het is niet bekend, of behalve Frankrijk, Italië en Oostenrijk ook China een deel van het bedrag zal ont vangen. Congresleiders bijeen President Truman heeft een nieuwe bij eenkomst met de leiders van het Congres bijeengeroepen. Tijdens deze Maandag te houden bijeenkomst zal de president hun de uiteindelijke versie der regering van het hulpplan vooc Europa op lange termijn voorleggen. Scheepsberichten K. N. S. M. Boskoop. 11 Dec. van Ant werpen naar Amsterdam. Dundee. 12 Dec. te Amsterdam. Jupiter. 11 Dec van Gibraltar naar Algiers. Roelf. 12 Dec te Rotterdam. Theseus. 11 Dec. van Gibraltar naar Lissabon. Titus, 11 Dec. van Rotterdam n. Alexandrië. Cygnus. 11 Dec. te Huil. Hercules, 10 Dec- van Piraeus naar Alexandrië Orion. 10 Dec. van Bourgas naar Istanboel. Omen, 10 Dec. van Bilbao ngar Amsterdam Orpheus. 10 Dec. te Malaga. H. O. A. L. Alphacca, 10 Dec. van Dar es Salaam naar Zanzibar. Emancipator. 10 Dec. ?e Mombassa Boschfontein. 12 Dec. Vlissin gen gepasseerd naar Antwerpen. Randkerk. 10 Deo. te Port Said. OCEAAN. Agamemnon. 9 Dec. te Ba tavia, Elpsenor, 9 Dec te Londen, komt dan naar Amsterdam. Glaucus, 6 Dec. v. Colombo naar Amsterdam. Melampus 6 Dec. te Ma kassar. Phrontis. 6 Dec. van Jedaah naar Batavia. K. H L. Rijnland. 11 Dec. te Santos 'uitreis) Merwedo. 11 Dec. thuisreis van pc •■Tnv*uco naar Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Joh. de Witt, II Dec. van Algiers naar Amsterdam. Rondo, 11 Dec. te Penang. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt, Zaterdag 7.30: Consistorie kamer. Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg, H. Av. 7: Jeugddienst. Ps. P. Fagel. Wassenaar. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10; Ds. H Bartlema. Heemstede. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. W. J. van Elden 7: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk Zomcrkade. 10: Ds. Saraber. Zandvoort 7: Ds. Dukhuis. Bakenesserkerk, Vrouwe straat 9 30: Ds. E. Dijkhuis. Kinderkerk. Kaoel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan 9 30: Mw. S. M. de Milde, Kinderkerk. 10 45: Ds. A J. van Rhijn. Diaconessenhuis. Haze paterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 14 Décembre a 10 h. 30: Service présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Church óf England. Sunday. Dec. 14th. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel: Evensong Rev. C. E. Elton. Stads Evangeli satie. Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: H. van Doorn, Evangelist, Alkmaar. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveer Evangelist te Alkmaar. 8: Sidney Wilson F.vangelist te Hilversum. Woensdag 8: ICcrstwijdingsdienst door het Zuiderkapel- koo; Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag 8: Ds. J. van Wyck, Vrij Evang. pred. te Gouda. Vrije Evangel. Gemeente, Bakenessergracht 65. 10 en 5: Ds. D J D. du Fosse. O. R. G. Centrum, Wes- terhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds, Soutendijk. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhel- minakerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Lyceumkerk. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. B. A. Bos. Oud-Geref. Gemeente, Parklaan 21,. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk van den Haag Chr. Geref. Gemeente, Raaks. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Park laan 34. 10: Ds. J. W. Weenink. 4: H. Doop. (Sportfondsenbad). 5.30: H. Avondmaal. 8: Jeugdsanienkomst (geb. Salem) Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 8: Samenkomst. Sprs. H. v. d. Brink te Bloemendaal en J. Dammuller te Alkmaar. Leger des Heils, Schagchelstr. 26. 10 en 8: Majoor P. Lenaarts. van Amsterdam. Ver gadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst Broodbreken)Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Sa menkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht -!7. 2.30: Eredienst en preek. Universele Eredienst (Soefi-bewegïng). Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Hersteld Apost. Zendingsgcmeente, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Elsa Kaiser, uit den Haag. Het Rozekruisers Genootschap, Ba kenessergracht 13. 7.15: Tempeldienst. Dhr. J. Bolland. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen dor Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Vergaderingen. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10: Ds. P. J. Mackaay, van Haar lem, Jeugddienst. 7: Ds. J. de Jong. Zater dag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk. 10: Dr. I-I. v d. Loos. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. J. Kroon. Jeugddienst. 5: Dezelfde. Evang. Luth. Gem., geb. N.P.B. Berken straat 10. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Noor der Kapel. Minahassastraat 7.30: Dhr. L. J. Pasman. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Barger. 7: Ds. Bartlema. Kapel Nieuw-Vredenhof 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. 7: Ds. Henkels. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. H Jansen, voorganger der afdeling. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Prof. Dr. K. Dijk. Camplaan 10: Prof. K. Dijk. 5: Dr. P. J Richel. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 141 8.15 cn 3: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. J. E. Drost. Rclig. Kring. 10.30: Ds. S. M A. Daalder. Doopsgez. Pred. te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds G W van Deth H Doop Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. C. P. F. Hoekema. DgHaar lem. Geref. Kerk. 9: Dr. B. Wielinga. 10.30: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. B. Wielinga. Soefi Beweging, Popellaan 1. 4: dienst. Vrije Ka tholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. ln' Ds G. H v. d. Woord. West. Kon. Emma. ol, Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon. Jeugdu.enst. 5: Dezelfde. Oehoe de onoverwinnelijke meestervlieger Panda zijn onverschrokken- angstige leerling en Kraan hun verachtelijke rivaal zullen in boekvorm verschij nen. Zeer binnenkort bij Haar lems Dagblad verkrijgbaar. U zult de nu verzamelde avon turen van Panda en de Meestervlieger niet willen missen. Interim-regering verwacht De reis van de Nederlandse ministers naar Indië wordt in welingelichte kringen te Batavia in de eerste plaats in verband gebracht met de plannen tot vorming van een federale interimregering. Naar Aneta verneemt, kan de vorming van een derge lijke regering binnenkort worden tegemoet gezien. Plet komité Indonesia Serikat, dat na de oproep door 12 vertegenwoordigers van niet republikeinse gebieden is gecon stitueerd en dat in de twee weken, die sedert dien zijn verlopen, uit alle delen van Indonesië adhaesiebetuigingen mocht ont vangen, zal, naar men uiteraard verwach ten mag, in belangrijke mate leden voor deze interimregering leveren, zegt Aneta. „KAPITEIN KIDD" (Frans Hals). Dat de schrijvers van zeeroververhalen vroeger hun fantasie de vrije teugel lie ten bewijst de film „Kapitein Kidd", ver vaardigd naar het gelijknamige boek, waarin de avonturen van deze gewetenloze kapitein worden beschreven. Het verhaal speelt zich af in de vijftiende eeuw, toen hebzuchtige zeerovers hun door plundering verkregen schatten begroeven in grotten op eenzame eilandjes en iedereen, die van dit geheim op de hoogte was, meedogen loos vermoordden. Men moet er dan ook rekening mee hou den, dat het nogal ruig toegaat in deze film, waarin een moord meer of minder er niet op aankomt, waarin beeldschone meisjes door schurken worden belaagd, maar waar in ook de knappe jonge held in alle op zichten over het kwaad zegeviert, hetgeen op de in filmverhalen-gebruikelijke manier gehonoreerd wordt. Wie een prachtige creatie van Charles Laughton wil zien en bovendien in staat is een behoorlijke dosis romantiek en sen satie te verteren, kan aan deze in fotogra fisch opzicht voortreffelijke film veel ge noegen beleven. „VOL GAS", (Spaarne) is een mis- aadigersgeschiedenis zoals die zich aneen in Amerika kan afspelen. Ze is vol actie en schokken en heeft allerminst gebrek aan tempo, wel aan waarschijnlijkheid, maar dat hoort bij het genre. Hetzelfde kan ge zegd worden van „De bende van Rio" de tweede film van het programma, waarin verhaald wordt van een roversbende, die het goede stadje Rio een slechte naam be zorgt. De regeringsambtenaar, die er op uit wordt gestuurd om de burgers hun veiligheid terug te geven ontdekt alras, dat le leider van de rovers de directeur van de plaatselijke bank is, een man, die erg op rust en orde gesteld is. Even spoedig zijn de rollen echter omgedraaid en is de dienaar der wet de achtervolgde, maar zoiets kan op den duur geen stand houden. Eer de snode directeur echter zijn ver diend en roemloos einde vindt, gebeurt er heel wat, raakt een mooi meisje in de knoei en kunnen de ambtenaar en zijn humoris tische helper, die naar de naam Soapy" luistert, hun onmiskenbare voorkeur voor rumoer en gerechtigheid in elk opzicht be vredigen. „ONZE CORRESPONDENT MELDT". - (P a 1 a a De specialist in „thrillers", Alfred Hitchcock, heeft ditmaal ons lana in een deel van zijn film betrokken en waar wij naar kijken is dus in de eerste plaats hoe die Nederlandse passage er uit ziet. Wel, die ziet er uit, zoals een buiten lander meent, dat ons land is, dat wil zeg gen: zoals het niet is. Zelfs al komen er een paar moeizaam gesproken Nederlandse zinnen en wat opnames van Amsterdam in voor. Het is een deel dat lachlust opwekt en zo was het helemaal niet bedoeld, want dit is verder een super-sensatie-verhaal, waarin een ontvoerde minister, een Duitse spionnage-organisatie en een reeks moord aanslagen een belangrijke plaats innemen. Dit genre ligt de regisseur bij uitstek, maar hij heeft zoveel schokkende gebeur tenissen opeen gehoopt, dat ze op den duur niet eens spannend meer zijn en bovendien maar half verklaard worden. Waarom bij voorbeeld een dubbelganger van de ont voerde Nederlandse minister neergescho ten moest worden is ook aan het slot nog niet duidelijk. Er is behalve humbug telkens goed film werk te zien en er is een rol, die van de gekidnapte staatsman, die een betere en tourage waardig was geweest. Ze wordt vertolkt door Albert Basserman, die in die paar scenes de levenswijsheid, de humor en de tragiek van een groot man, die een grote zaak verloren ziet gaan, doet leven. „IIET LIED VAN BERNADETTE" (Rembrandt) gaat zijn derde verto- ningsweek in, nog steeds onder grote be langstelling. „ARSENICUM EN OUDE KANT" (Luxor) is eveneens geprolongeerd. „DE VROUW IN HET VENSTER" (City) is een her-vertoning van Fritz Langs knappe visie op een moordzaak, waarin met een scherp oog het geval ont leed wordt van een professor, die ongewild in een gangster-affaire betrokken wordt en onontkoombaar op een weg gedreven wordt, die hij helemaal niet bedoelde te gaan. Het is een fascinerende film, maar aan het slot ontgoochelt zij de toeschouwer door de verklaring, die de regisseur van het geheel geeft een verklaring, waaruit blijkt, dat hij op een cynische manier de spot heeft gedreven. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 OFFICIËLE PUBLICATIE INLEVERING SCHEERZF.EPRONNEN Het CDK deelt mede. dat detaillisten de bonnen „Reserve 5 Tabak", welke zijn aan gewezen voor scheerzeep, uiterlijk op 22 De cember a.s, geplakt op opplakvellen in het bezit moeten doen zijn van een grossier of fabrikant Grossiers moeten deze bonnen eveneens op opplakvellen geplakt uiterlijk op 31 December a.s aan een fabrikant op zenden. Fabrikanten moeten de bonnen ten slotte in de week van 4 t.m. 10 Januari a.s. bij de distributiedienst inleveren ter ver krijging van een ontvangstbewijs.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6