De Boog Door vele offers gewijde aarde uiteifprovinciënopdeDam bijgezet Londen wacht op „Molotof-mirakel" Amerikaanse soldaten uit Italië vertrokken an De Sovjet-regering gaat over tot drastische geldzuivering Weerbericht 62e Jaargang No. 18813 w v i„ 11 1 MaanHag 13 DeccmBer 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, F"™* I I 1 1^^ I ^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I 1 1 1 1 I W""* I 1 I M 1 I 1 I lil 1 I 1 Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. JL Jt» X JL JL JL fj JL f Franco P«r post ƒ4.50. Postgiro 273107 Drukkerij Z. B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. J Advert.tarleven op aanvraag bjj de Admlnlstrai Directeur-Hoofdredacteur: Fibert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nE EUROPESE VOLKEN hebben nogal wat doorgemaakt sinds 1914. Daarom is het begrijpelijk dat zij genoeg van dit soort ervaringen hebben. Als men leest over Engelse kiezers die oorlogsmoe zijn, over Franse kiezers die weinig vatbaarheid voor „ismen'* en verkiezingsleuzen tonen en over een Franse massa-staking die spoedig verloopt, omdat de mensen niet meer naar de agitators luisteren en op eigen houtje het werk hervatten, doet die factor zich telkens gelden. Men heeft ge- nöeg van wanorde, dus ook van oorlog. En de programma's bevredigen niet, omdat men meer wil dan beloften van hoger loon en korter arbeidstijd," welker nakoming twijfelachtig is, vooral als het hogere loon minder koopkracht heeft dan het lagere van vroeger tijd en als vele artikelen vol komen onverkrijgbaar zijn. Men heeft nogal wat ervaring opgedaan. De tVvintigste eeuw is niet jong meer en zelfs ruzie en sensatie worden op den duur vermoeiend. Ook is niemand zo volgzaam of hij be grijpt, dat de eerste voorwaarde om een betere samenleving te bereiken bestaat in leven en werken. Niet in doodgaan en niet werken. Om kort te gaan: de twintigste eeuw heeft de boog een beetje erg strak gespan nen. Het jongste nummer van de Groene citeert de Engelse auteur en professor in phllosofie Cyril Joad, die in een tafelrede heeft gezegd: Ik sprak onlangs een jonge tje, dat op de vraag: „Wat zou jij willen zijn als je groot bent?" antwoordde: „Levend". Ofschoon ik niet weet hoe dat jongetje heet en hoe oud het is twijfel ik niet aan de juistheid van de anecdote. Want alleen een kind kan zo'n 'verpletterend juist antwoord geven. En het is geen won der als het, na meermalen naar de radio en naar gesprekken van volwassenen te hebben geluisterd, tot de slotsom moet zijn gekomen dat in deze zonderlinge wereld kleine jongetjes er maar niet op moeten rekenen dat zij, eenmaal groot geworden zijnde, nog zouden mogen leven ook. Het antwoord van het Engelse jongetje aan prof. Joad houdt een vernietigende veroordeling van de tegenwoordige wereld in. Dat heeft het jongetje in zijn onbe vangenheid wel niet begrepen, maar daar door wordt de veroordeling des te schrij nender. Eeuwen geleden schreef de Zweed se staatsman Oxenstiema aan zijn zoon: „Gij weet nog niet, met hoe weinig wijs heid de wereld geregeerd wordt". Die eenvoudige waarschuwing is een gevleu geld woord geworden. Maar het woord van dat Engelse jongetje in deze tijd vind ik veel aangrijpender. En het zal weer klank vinden in de harten van duizenden volwassenen, die van degenen, die beweren htm heil te zullen verzekeren, in de eerste plaats de waarborg voor een redelijk veilig bestaan verwachten. Heel eenvoudig. Zij willen de kans op leven voor zichzelf en him gezin. Atoombommen en raketprojec tielen wekken hun afkeer op en zij be schouwen het niet als de ideale toekomst voor hun kinderen, dat zij omtrent hun achttiende of twintigste jaar voor het vaderland mogen sneven. Hun eerste poli tieke programpunt voor Jantje's heil is dat hij, als hij groot zal zijn, zal mogen leven. De rest is van minder belang, omdat als aan deze eerste voorwaarde niet kan worden voldaan de rest niet meer uitvoer baar is. U ziet dat ik er nuchter en zakelijk ovër ben, terwijl die uitlating varfdat jongetje, dat prof. Joad sprak, mij toch wel heel diep getroffen heeft. Maar het is nu alleen mijn doel, er uw aandacht op te vestigen dat het in zijn onbevangenheid glashelder tot uiting heeft gebracht wat duizenden ik moet eigenlijk zeggen: millioenen vol wassenen denken. Zij vragen niet in de eerste plaats om arbeidsvoorwaardenmaar om levensvoorwaarden. Daar maken goede arbeidsvoorwaarden deel van uit, maar zij vormen er maar een klein deel van. Er behoort veel toe. Er behoort ook vrijheid, "van godsdienst en van meningsuiting toe. Men wil geen geheime politie. Degenen die daar nu nog mee werken dienden te begrij pen, dat het levende geslacht bij ervaring weet wat geheime politie is en er zich geen enkele illusie meer over maakt. Het denkt met afschuw voorzover het in West- Europa woont en er nu vrij van is aan de mogelijkheid, dat het zoiets nog eens zou moeten ervaren. De tegenwoordige Europeaan vindt dan ook, nog afgezien van oorlogsgevaar, geen enkele aantrekkelijk heid in de gedachte dat hij (zoals een van mijn collega's het dezer dagen uitdrukte) plotseling „als een rookpluim door de schoorsteen" ongemerkt zou kunnen ver dwijnen. Ik zal niet alles gaan opsommen wat de gemiddelde mens. wie hij ook zii. minstens van de samenleving verwacht. U weet het wel. Er was een tijd waarin dat niet veel leek. Nu schijnt het buitengewoon veel te zijn. Want het wordt hem niet aangeboden door hen, die de machtigen der wereld heten te zijn en die toch zozeer naar zijn gunst dingen. Zij doen het met steeds min derend succes. Hun propaganda faalt. Want hij wil een beetje levensgeluk. Dat is eigenlijk de samenvatting van zijn wensen. En dat tonen zij hem niet. R. P. Belgische troepen zullen naar de Congo gaan Na de terugkomst van de militaire com missie uit de Belgische Congo blijkt het door deze commissie geopperde plan tot het zenden van blanke troepen naar de Belgische koloniën in Afrika tihans snel vastere vormen te krijgen. De Libre Bel- gique wijst er op dat in de Congo sterke luchtbases zullen worden aangelegd, waar voortdurend Belgische eenheden gesta-. tionneerd zullen zijn. Het blad voegt er aan toe dat de aanwezigheid van een Belgische legermacht in de Congo ongetwijfeld vèel kosten met zioh zal brengen, doch dat er redenen van politieke en strategische aard zijn, die deze maatreglelen rechtvaardi gen. Verwacht wordt dat als gevolg van het zenden van troepen naar de koloniën het contingent der bezettingsmanschappen in de Belgiscne bezettingszone van Duits land aanzienlijk verminderd zal worden. De bezetting van de Belgische sector van Duitsland zal binnenkort worden toever trouwd aan gespecialiseerde eenheden.met beperkte getalsterkte. Direct na de bevrijding wilden een aan tal Nederlanders met een motorschip uit Duitsland naar het vaderland terugkeren. Bij Delfzijl liep het vaartuig op eet} mijn en zonk. Het schip is een dezer dagen gelicht. Aan boord werden de stoffelijke overschot ten der slachtoffers aangetroffen. NATIONALE GROND VOOR HET-NATIONALE MONUMENT EXTRA TREINEN VOOR KERSTMIS Met ingang van heden is wegens net te verwachten druk reizigersvervoer een groot aantal extra treinen ingelegd tussen Rotterdam en Dordrecht, Den Haag en Rotterdam, Amsterdam en Rotterdam en Amsterdam en Haarlem. Voorts zijn trei nen ingelegd tussen Amsterdam en Castri- cum. (Van onze speciale versfaggever) Er stonden elf urnen in het Damplant- soen. Iedere urn vertegenwoordigde een gewest. En ieder gewest had aarde gezon den. Aarde doordrenkt met bloed. Aarde uit het concentratiekamp te Vught, uit het dorpje Putten, van de Waalsdorpervlakte, van de Bloemendaalse duinen, van de Westkappelerzeewering. van de Grebbe- berg, van de Afsluitdijk en van Wester- bork en van nog vele tientallen andere plaatsen, waar Nederlanders heldhaftig streden tegen de Duitse overmacht of waar zij voor Duitse lopen het hoogste offer brachten. „Aarde door offer gewijd, samenge bracht uit gans het land; teken tot in verre tüd van heugenis en V3ste band", zoals het opschrift van het tijdelijk monument zo treffend luidt. Zaterdagmiddag werd deze aarde, die zal dienen als Nationale grond voor het Nationale Monument in het Damplantsoen, in tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie en van ongeveer duizend geno digden, die het maatschappelijk en cul turele leven in al zijn geledingen verte genwoordigden, plechtig overgedragen aan de zorg van het gemeentebestuur van Amsterdam. Juist toen het carillon van het Paleis met de eerste maten van het „Wie -gaat mee over zee" de uurslag van drie uur inleidde, schreed de Koningin, gevolgd door de Prinses en de Prins onder de toe juichingen van de honderden belangstel lenden over het Damterrein in de richting van de urnenbewaarplaats waar vertegen woordigers van land-, zee- en luchtmacht en van de Binnenlandse Strijdkrachten *tram in de houding stonden. Bij het betreden van het Damplantsoen boden de dochtertjes van de penning meester van de Nationale Monumenten- Commissie. Marleen en Dea van Hall de Koningin een bouquet rode rozen en de Prinses witte anjers aan. Nadat de Landsvrouwe temidden van haar kinderen had plaats genomen, plaat sten de Commissarissen der Koningin in de door de Provinciale Wet bepaalde volg orde: Noord-Brabant, Gelderland. Zuid- holland. Noordholland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijssel, Groningen. Drenthe en Limburg, terwijl de beiaardier vader landse klanken strooide, de urnen die ge dragen werden door een uit de betrokken provincie afkomstige militair in de nissen van de bewaarplaats. Het Wilhelmus. Toen de Commissaris van Nederlands zuidelijkste provincie zijn plaats in de rii weer had ingenomen, klonk het volkslied plechtig over het hart van het land. De driekleur klom statig in de mast en de Vorstin droeg tezamen met haar adjudant J. C. Buhrmann een krans met linten in de kleuren van het verzetskruis wijn rood met oranje banen en van de Mi litaire Willemsorde oranje metflblauwe banen en legde die aan de voeffen van het gedenkteken neer. Na de Koningin droegen het Prinselijk Paar en de minister van Binnenlandse Zaken mr. dr. P. J. Witteman kransen naar de gewijde plek. De voorzitter van de Nationale Monu menten-Commissie, jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten droeg vervolgens met een rede, die gebaseerd was op de be kende regel uit een gedicht van H. M. van Randwijk „Laat ons slechts wat zij wonnen met hun pijnen, herboren worden tot één vaderland", het monument, dat de natio nale cenotaaf wil zijn, over aan het ge meentebestuur van Amsterdam, de stad, die door haar fiere houding in de bezet tingstijd het devies „heldhaftig, vastbera den en barmhartig" heeft verdiend. Burgemeester mr. A. J. d'Ailly verklaar de daarop plechtig, dat de hoofdstad de bijgezette urnen zal bewaren en bescher men ter ere van en herinnering aan hen, die in de jaren 19401945 voor het va derland vielen. De plechtigheid werd met het volkslied besloten. Kerkdienst vooraf. Aan de onthulling van het voorlopige monument was een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk voorafgegaan, die door Prins Bernhard met zijn gevolg werd bijge woond. In de banken rond het spreekge stoelte kon men talrijke hoogwaardigheids bekleders zien zitten, onder meer de pre sident van de Hoge Raad mr. dr. J. H. Donner, generaal H. Winkelman, luitenant- APPELEN VOOR NEDERLANDERS IN DUITSLAND. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw heeft 20.000 pakketten met 5 kg appelen beschikbaar gesteld welke door het Rode Kruis gedistribueerd zullen worden onder de in Duitsland wonende Nederlanders. Eert overzicht van de plechtigheid op het midden-Damterrein. admiraal Ch. Helfrich, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis e^ generaal-majoor H. Koot. Van de talrijke kerkelijke vertegen woordigers noemen wij de bisschop van Batavia, mgr. P. J. Willekens. Er waren vele deputaties van grote in stellingen en organisaties eveneens pro- vincie-gewijs samengesteld waarvan die der Amsterdamse studentënweerbaarheid met haar gepluimde steken en die van de Limburgse kompels met hun brandende Davy-lampen en houwelen wedijverden wie het meeste bekijks had. Tot de genodigden uit Haarlem en om geving behoorden onder anderen de bur gemeesters van Haarlem en Velsen, mr. P. O. F. M. Cremers en mr. M. M. Kwint, wethouder D. J. A. Geluk, dr. H. Wamste- ker, P. J. Kapteijn en jhr. T. W. M. van Grotenhuis van Onstein. Mevrouw Claudine Witsen Elias decla meerde het Wilhelmus en de bariton Lau rens Bogtman omlijstte de toespraak van de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, die de betekenis van het Nationale Monument in het licht stelde, met aria's van Handel en Constantijn Huvgens. Henk Loohuys be speelde het orgel. Prinselijk Paar kocht Nationale grond. Om even voor half vijf verliet het Prin selijk Paar het Paleis op de Dam. Om stuwd door een grote schare, die direct de prinselijke standaard op de auto herkende, zwenkte de wagen het midden-Damterrein op en reed in de richting van het Damrak.' Plotseling stopte de hofauto voor het gebouwtje van de Nationale Monumenten commissie. Terwijl de politieslechts met grote moeite een doortocht voor het Prin selijk Paar kon banen, verlieten de Prins en Prinses de auto en kochten van de twee U.V.V.'sters, in Overijsselse klederdracht, elk een aantal vierkante centimeters Dam plantsoen. Voor de stille armen 15 December 1947 Kerstinzameling voor de Stille Armen. 7e verantwoording: Mevr. P. ƒ2,W. K. 2,50. L. B. ƒ5.—. Dames S. 10,—. Juffrouw Fr. ƒ50—. v. L. H. ƒ50.—, A. F. M. v. B. 5.—, T. H. 3.—. K. 2.50. Br. L. B. 100,—, S. K. 10.—. Th. de B. D. 10.—. R. A. K. 10.—. E. G. M. 2.—. F. S. 5,—, H. J. W. ƒ5—, .T. S. ƒ2.50, J. B. S. ƒ10.—. Mevr. M. ƒ5—, J- M. 2.50. P. A. v. d. K. 1.—Fam. P. F. C. ƒ10.Kienavond Pers. Ver. Fa. J. Th. K. 83,77. E. v. D. 5.—. H. de G. 2.—. J. L. 2,50, Opa K. 2.50. Fam. O. 2.50, N. N. ƒ2,50, C. V. ƒ10,04. Fam. v. M. ƒ2,50, L. ƒ2.50. N. N. ƒ10,—. W. M. ƒ2,50, G. v. A. 2.50. Dagtotaal 433,SI. In 't geheel is thans bij ons binnengekomen een bedrag van ƒ3672,42. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen daplein 37. Ons Postgironummer is 27 3 107, s.v.p. bij vermelden: „Voor de stille armen". Allemaal een Kerst-ei Op 18 December zal voor alle leeftijds groepen een bon bekend gemaakt worden, waarop één ei verkrijgbaar is. Nederlands schip door piraten overvallen Het 5000 ton metende vrachtschip van de Java-China-Japanlijn „Van Heutsz". is Zondag in de Bias-baai bij Honkong aan gevaren door zeerovers. De kapitein sein de later, dat hij de situatie meester was en zou terugkeren naar Honkong. Het schip was onderweg naar Swatow. Ministersconferentie kan plotseling eindigen De houding die de Amerikaanse delega tie aanneemt in antwoord op de beschuldi gingen van Molotof tijdens de raad der ministers laat er geen twijfel over bestaan, dat Amerika zich voorbereid houdt op een mislukking der Londense conferentie, het geen tevens blijkt uit de voorbereidingen die bij de Amerikaanse delegatie reeds worden getroffen om naar huis terug te keren. Niettemin acht men bij de Amerikaanse delegatie een „Molotof-mirakel" niet uit gesloten. Molotof alleen wordt momenteel j Eén flag teerden voor j j het hongerige hin<l Op 29 Februari in het schrikkeljaar 194S zal aan iedere burger van de 56 landen der UNO gevraagd worden een dag salaris af te staan ten bate van de hongerende kinderen in de wereld. Enige I bijzonderheden van dit plan, dat door j de algemene vergadering der UNO werd goedgekeurd en door vakbonden, coö- j peralieve landbouwbedrijven en werk- geversorganisaties over de gehele wereld werd gesteund, werden bekend gemaakt door Aake Ording, de Noorse j directeur van de organisatie „United Nations Appeal for Children". De heer Ording vertoeft op het ogenblik in Lon- den, waar hij behulpzaam zal zijn bij de oprichting van het Britse comité voor hulp aan kinderen over de gehele wereld. Truman liet ernstige waarschuwing horen Met het vertrek der laatste 1600 Ameri kaanse soldaten uit Italië dat Zondag te Livorno plaats had, eindigt een tijdvak dat op 9 September 1943 te Salerno begon, toen Amerikaanse soldaten met de hulp van de marine en luchtmacht de eerste landing volvoerden op het Europese con tinent, in een land dat bij vergissing ge noemd werd het „zachte onderlijf" van Hitler's fort Europa, aldus United Press. Tussen Salerno van toen en Livorno van thans liggen de gevechtslinies Gustav, Gothic, Djengis Khan, liggen Anzio en Cassino en 33.000 dode Amerikanen. De Amerikaanse offers op het Italiaanse schiereiland waren de achter grond van president Truman's open hartige verklaring van Zaterdag. Hij zeide dat, hoewel de Verenigde Staten Zondag hun troepen uit Italië terug trekken, hun belangstelling voor „een vrij cn onafhankelijk Italië" blijft be staan. Truman voegde hieraan toe dat. zo Italië's onafhankelijkheid direct of indirect bedreigd zou worden, de Ver enigde Staten „zich verplicht zouden zien te overwegen welke maatregelen geëigend zouden zijn ter handhaving van vrede en veiligheid". •Snélle aanvallen zette de Zuidhollandsehockeyploeg op in de wedstrijd tegen Noordholland, welke Zaterdag te Bloemendaal is gespeeld. - Een foto van het tweede doelpunt van Zuidhollanddat Bromberg maakte. Terwijl de Italianen Zondag hun kranten kochten die deze verklaring met grote kop pen publiceerden, zagen zij acht super- forten boven Rome een laatste Ameri kaanse groet brengen als een uitroep teken achter Truman's verklaring. De meeste gematigde, centrum en recht se bladen ontdeden deze verklaring van haar franje. Zij betekent, aldus deze pers. dat zo Rusland via Joegoslavië of de Italiaanse communistische partij van bin nen uit, Italië's onafhankelijkheid in de toekomst zouden bedreigen, de Verenigde Staten handelend zouden optreden. Het communistische blad Unita, hoewel een vriendelijk woord voor de vertrekken de soldaten en zelfs voor Truman over hebbend, noemde de verklaring.Van laatst genoemde „een dreigement van militaire en politieke interventie in Italiaanse in terne aangelegenheden" en vertelde de Amerikaanse president dat de Italianen voor eigen onafhankelijkheid en vrijheid kunnen zorgen. Regeringsherziening vordert. De Italiaanse eerste minister, de Gasperi. heeft president Enrico de Nicola bezocht en hem bij die gelegenheid meegedeeld, dat de door hem gevoerde besprekingen ter verbreding van de basis zijner rege ring gunstig zijn verlopen. De socialistische (minderheids) partij van Giuseppo Saragat en de republikeinse partij zullen aan de coalitie deelnemen. Beide partijen zullen een vice-premier aanwijzen. De socialisten van Saragat zou den vqorts de portefeuille van industrie en nog een portefeuille krijgen, de repu blikeinen zouden de portefeuille van lands verdediging ontvangen. Tot dusver- waren deze portefeuilles in handen van christen democraten. Veiligheidsraad komt Dinsdag bijeen Te Lake Success is bekend gemaakt, dat de Veiligheidsraad aanstaande Dinsdag bijeen zal komen. Op de agenda staan de veto-kwestie, Indonesië cn de vroegere Ja panse eilanden in de Stille Oceaan. Zware gevechten in Mantsjoerije Naar verluidt, zijn zware^gevechten uit gebroken in West-Mandsjoerije, waar 30.000 communisten een aanval op Chin- chow, een belangrijk spoorwegcentrum 125 km ten westen van Moekden, hebben in gezet. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft voorlopig afgezien van de invoering van nieuwe persoonsbewijzen. De in 1941 uit gereikte bewijzen hadden een geldigheids duur van vijf jaar. in staat geacht deze conferentie tot een enigszins succesvol einde te brengen of althans de gelegenheid te bieden voor een der vele nog openstaande problemen een oplossing tot stand te brengen. ^Deze week evenwel zal van beslissende betekenis zijn voor de conferentie. De ko mende besprekingen zullen onherroepelijk verband moeten houden met het plan- Marshall, waartegen Molotof zich vierkant heeft gekeerd en er zelfs van heeft verklaard dat hij het op alle hem mogelijke wijzen zal bestrijden. Het is echter duidelijk, dat Marshall zelf er alles op zet zijn plan te voltooien, waarbij hij tevens acht zal moe ten slaan op de nog te nemen stappen door het Amerikaanse Congres, dat zijn plan vernietigen kan indien zijn thans genomen besluiten niet de volle goedkeuring weg dragen van de afgevaardigden en senato ren. Het Marshall-plan zal ongetwijfeld te voltooien zijn met West-Europa alleen, hetgeen misschien nog gemakkelijker zou zi.in, daar Rusland dan geen stem zou hebben in West-Duitsland, wat wel het ge val zal zijn. wanneer tot economische een heid wordt besloten; doch van de andere kant is het Marshall-plan erop gericht de handel op gang te brengen niet alleen tus sen de Europese staten onderling of het Westelijke Europa en de Verenigde Staten, maar ook tussen West- en Oost-Europa. Het zou voor Molotof een prachtige ge legenheid zijn het plan-Marshall in de war te sturen, wanneer hij zich door de econo mische eenheid van Duitsland goed te keu ren zou weten te verzekeren van een stem in het Duitse kapittel, doch de consequentie voor hem zou zijn, dat hij het ijzeren gor dijn moet ophalen en zijn eis voor tien milliard schadevergoeding zal moeten la ten varen. De algemene indruk in kringen van de conferentie is, dat Marshall Molotof heden nog de kans wil geven zijn opinie ten aan zien van de herstelbetalingen te verande ren. Doet hij dit niet en blijft Molotof steil vasthouden aan zijn eenmaal ingenomen standpunt, dan zal voor Amerika niets meer te bespreken overblijven en zullen de Amerikanen hun seintje naar New York doorgeven om vliegtuigen te sturen, waar mee ze ruim voor Kerstmis thuis zullen komen, aldus United Press. Het woord is aan... Benjamin Franklin: Er was nooit een goede oorlog j of een slechte vrede. Lord Stanley Baldwin overleden De 71-jarige Britse staatsman Lord Stanley Baldwin is Zaterdagavond in zijn slaap overleden in zijn woning te Stour- port. Baldwin, die tot de conservatieve partij behoorde is drie maal eerste minister van Groot-Brittannië geweest. Toen hij in 1937 het premierschap overdroeg aan i\'e- ville Chamberlain kreeg hij de titel graaf Baldwin of Bewdley. Sinds die tijd heeft hij met zijn gezondheid gesukkeld en de laatste dagen voor zijn sterven leed hij aan ernstige verkoudheid. Baldwin wordt door velen als de cen trale figuur in de koningscrisis van 1936 beschouwd, toen Edward VIII afstand deed wegens zijn huwelijk met de Amerikaanse mrs. Simpson. Baldwin was eerste minister tijdens de algemene staking van 1926. Na een lange strijd deed hij een beroep op de natie te vergeten, wat had plaats gehad en de toe komst zonder bitterheid tegemoet te gaan. In deze periode ondertekende Groot- Brittannië ook het verdrag van Locamo. Van huis uit was Baldwin industrieel en eerst op 41-jarige leeftijd ging hij in de politiek. Negen en twintig jaar heeft hij dezelfde kieskring vertegenwoordigd en twaalf jaren daarvan is hij premier ge weest. Lord Stanley Baldwin. Hij kwam gedurende de eerste wereld oorlog in de regering en werd in 1922 mi nister van financiën. Toen Bonar Law aftrad, werd hij eerste minister, maar spoedig maakte zijn regering plaats voor een minderheidsregering van Labour onder MacDonald. Toen MacDonald bij de alge mene verkiezingen verslagen werd, keerde Baldwin naar Downingstreet 10 terug, maar hij ruimde in 1929 opnieuw het veld voor een Laboui;-vegering, die de econo mische crisis poogde op te lossen. In 1935 werd Baldwin premier van een coalitie regering, waarin de conservatieven de meerderheid hadden. „Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" De onderhandelingen tussen de partij van de Vrijheid en het comité-Oud hebben tot resultaat gehad dat de volgende maand beide instanties de „Volkspartij voor Vrij heid en Democratie" zullen oprichten met mr. D. U. Stikker als voorzitter en mr. P. J. Oud als ondervoorzitter. Radio-Moskou heeft Zondagmiddag de tekst bekend gemaakt van een decreet van de ministerraad en het centrale comité van dc communistische partij der Sovjet-Unie over de invoering van een valutahervor ming cn afschaffing van het rantsoenerings systeem. Op Dinsdag 16 December zullen er nieuwe roebels in omloop worden ge bracht tegen een koers van tien tegen een. Tot deze geldsanerïng wordt overgegaan, aldus het decreet, met het doel de wissel koers van de roebel te versterken, het ranlsoeneringssysteem af te schaffen en de handel tegen geünificeerde staatsprijzen uit te breiden. „Tijdens de oorlog stegen de uitgaven voor het onderhoud van het leger en de ontwikkeling van de oorlogsindustrie sterk en de geweldige oorlogsuitgaven maakten het in circulatie brengen van een grote hoeveelheid geld noodzakelijk", aldus het decreet. „De in circulatie zijnde hoeveel heid geld is aanzienlijk groter geworden, zoals in alle landen, die aan de oorlog hebben deelgenomen. Tegelijkertijd wer den de productie van consumptiegoederen en de omzet der kleinhandelsgoederen aan zienlijk kleiner. „De geldsanerïng is nood zakelijk om „de gevolgen van de tweede wereldoorlog ten aanzien van de geldcir culatie ongedaan te maken." Het decreet voegt hieraan toe, dat de Duitsers tijdens de oorlog een grote hoe veelheid valse roebels hebben uitgegeven op het tijdelijk bezette grondgebied der Sovjet-Unie. De volgende algemene regels gelden: Verplichtingen van de Sovjet-Uxjie tegen over het buitenland blijven op de oude voet voortbestaan. Deposito's worden aldus behandeld: Voor de eerste drieduizend roebels ontvangt men de nominale waarde terug. Voor de volgende zevenduizend roebels krijgt men tweederde van de nominale waarde in nieuwe roebels. (Voor elke drie oude roe bels twee nieuwe). Deze regeling geldt, als het gehele deposito een bedrag van 10.000 roebel niet overschrijdt. Is dat wel het geval, dan ontvangt men voor de eerste 3000 de nominale waarde en voor de volgende 7000 tweederde en voor de rest de helft in nieuw geld. Op 15, 16 en 17 December zullen geen transacties met bank-deposito's kunnen plaats hebben. Voor baar geld krijgt men, binnen zekere grerfzen. een tiende. Daar van de deposito's de eerste drieduizend in elk geval met de volle waarde worden vergoed, zal ,.de overgrote meerderheid der deposito houders" geen verlies behoeven te boeken. Het geld der coöperaties en collectieve boerderijen wordt met viervijfde van de nominale waarde vergoed. Reuter meldt nader, dat de algemene reactie der bevolking bij de mededeling, dat de rantsoenering wordt opgeheven, gunstig was: men Verwacht meer voedsel en verbruiksgoederen tegen lagere prijzen. Deze drastische valutahervorming wijst erop, dat de Sovjet-regering vast besloten is haar interne economie te versterken voor de komende strijd tegen het Marshall-plan, aldus United Press. Zoals de maatregelen van president Tru man erop gericht zijn de inflatie in Ame rika tegen te houden en de prijzen te druk ken om de Amerikaanse economie te ver sterken voor de uitvoering van het Marshall-plan. zo neemt de Sovjet-rege ring drastische maatregelen om dc Sovjet economie te verstevigen cn alles op alles te zetten om het Marshall-plan te bestrij den. Pe raad van ministers der Sovjet-Unie heeft besloten tot uitgifte van een binnen landse 3 procent premielening met een looptijd van 20 jaar. De eerste sei*ie van deze lening ten bedrage van 1 milliard roebel zal 19 December a.s. wpi'den uitge geven. De rente en premies der lening zijn vrij van alle belastingen. De uit te geven obligatiën bed-agen 100 en 200 roebels. 'S NACHTS MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door he! S KNMI in De Bilt geldig van Maan- dagavond tot Dinsdagavond Meest zwaar bewolkt met plaatselijk S enige lichte regen of motregen en in de nacht hier en daar vorming van 5 nevel of mist Zwakke tot matige wind tussen West en Noord-West. Minder koud. vooral des nachts. 16 December: Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur Maan op 12.01 uur, ónder 19.53 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1