DANSLES CORSETTEN Dronken kellner doodt bejaarde vrouw NUTSSPAARBANK Taxi? Bal 1.2.3.4.5 MAANDAG 15 DECEMBER 1947 HAARLEM? DAGBLAD 3 Metselaar ernstig gewond door pistoolschot In Rotterdam heeft Zaterdagavond de 31- jarige kellner K. B. in dronkenschap een 79-jarige vrouw doodgeslagen en een 46- jarige metselaar door een pistoolschot zeer ernstig gewond. De kellner woont in de Eerste Pijnacker- straat boven een café. Zaterdagavond om streeks zes uur kwam hij dronken het café binnen en geraakte ma nog enige borrels gedronken te hebben in een vecht lustige stemming. Hij raakte slaags met de cafébezoekers, die daarop besloten,hem naar zijn woning op de bovenverdieping te brengen. Boven gekomen kreeg de kellner een uitbarsting van woede, haalde een pistool van groot kaliber uit een kast een loste een schot, waardoor de 46-jarige metselaar A. J. J. in de buik getroffen werd. B. schrok zo van zijn daad, dat hij hard wegliep. De zwaargewonde metselaar werd in zorgelijke toestand naar een ziekenhuis overgebracht. In de Bloklandstraat zag B., die het pistool had meegenomen, een vrachtauto staan. Hij stapte in de cabine en bedreigde de chauffeur met zijn wapen. Deze sprong uit de auto nadat hij nog kans had gezien het contactsleuteltje weg te nemen. K. loste een schot op hem, dat ge lukkig geen doel trof. Toen de kellner merkte, dat hij de auto niet kon starten, liep hij weg, gevolgd door een 16-jarige jongen. In de Willebrordus- straat wilde hij zich blijkbaar voor zijn achtervolger verbergen. Hij belde bij een willekeurig huis aan, bewoond door de 79-jarige weduwe A.-Z. De bejaarde vrouw- opende de voordeur en heeft waarschijnlijk geweigerd B. binnen te laten. De man loste een schot op haar, doch het wapen ketste. Met de kolf van het pistool sloeg hij daar op de oude vrouw zo hard op het hoofd, i dat zij dood neerviel. Op dat ogenblik belde een buurvrouw aan. Een 18-jarig meisje, dat op de tweede verdieping woont, wilde de deur open trekken. Zij schrok, toen zij een vreemde man in een hoek van het portaal zag staan, die haar zeide de deur niet te ope nen en boven maar te zeggen dat er nie mand was. Door het schemerig licht in het portaal kon het meisje niet zien, welk drama zich beneden had afgespeeld. Zij ging dus weer naar boven. Toen B. be merkte, dat- er niemand meer voor de deur stond, verliet hij het huis. Hij zette zijn tocht voort en ging op de Gordelweg bij een kennis aan. Deze was niet thuis. Met de vrouw des huizes heeft B. een tijdlang rustig zitten praten, waarna hij afscheid narft. Op de Bergweg ontmoette hij een vrien dinnetje, dat reeds van het gebeurde in de Pijnackerstraat had gehoord. Zij heeft B., die in een zeer opgewonden toestand ver keerde, gekalmeerd. Al wandelend en pra tend kwamen zij op de Oostkousdijk, waar zij een taxi namen naar het Noorden. Op aanraden van het meisje wierp B. zijn pistool weg in het zand van een opgebro ken stuk straat in de Vijverhofstraat, waar het later werd gev9nden. Vervolgens liepen zij in de richting van de Bergsingel. Het meisje wist B. over te halen naar het po litiebureau te gaan. Hij werd daar onmid dellijk opgesloten. Van zijn aanslag op de chauffeur en van de doodslag op de oude vrouw kon B. zich niets herinneren. Wel wist h^bdat hij in het perceel van een woning aan de Willebrordusstraat was geweest. Verleden jaar werd B. wegens poging tot doodslag in dronkenschap op een bri gadier van politie tot zeven maanden voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Hij was toen, omdat bezoekers, die te laat in zijn café waren gebleven en door de politie naar het bureau waren gebracht, naar het posthuis gegaan om daar op te spelen. Een grote hond, die hij bij zich had, wilde de brigadier aanvallen. Deze trok zijn revolver om zich te verdedigen. B. greep hem dit wapen uit de hand en loste twee schoten, die de brigadier echter misten. Een nieuw jaar, 'n nieuwe kans. Een goed overzicht van Uw uitgaven helpt U rondkomen met Uw inkomen. En wanneer U rondkomt, leeft U gelukkiger: Kwartaal-overzicht 5 ct., voor beeld met toelichting gratis; Spreekuur voor advies Dins dagsmiddags van 2-4 uur, kantoor Jansstraat 19. Egb. Winkelman overleden In de ouderdom van 75 jaar is overleden de heer Egbert Winkelman, destijds op zichter van de gemeentelijke begraafplaats aan de Schoterweg-Kleverlaan. De heer Winkelman kwam 1 April 1910 in dienst der gemeente Haarlem, 1 October 1936 werd hij gepensionneerd. De begrafenis is Woensdag te 12 uur op de begraafplaats aan de Schoterweg. JITTERBUG. Tijdens het dansen in het Krelagehuis in de nacht van Zaterdag op Zondag is een 51-jarige man gevallen. Hij liep een lichte hersenschudding op en werd per ziekenauto naar huis gebracht. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten te: Haarlem (Vleeshal) restant letter K. Heemstede (Binnenweg 160). 9 tot 12.15 uur Ke tot en met Ki, 2 tot 4.30 uur KI tot en met Kn. Bloemendaal (Hartenlustschool) X, IJ en Z. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 December 1947 GEHUWD: 13 Dec. J. J. de Groot en P. W. de Vries: J. L. de Vries en A. Berkhout. BEVALLEN van een zoon: 10 Dec.. E. van LeeuwenSepardan; 12 Dec., L. EL Roeland ^•Versteeg. BEVALLEN van een dochter: 11 Dec., M. A. PlokkerSchulz: 12 Dec., J. E. van Gulik Dernison: E. J. TeljeuxBruijn; 13 Dec. A. M. RomiinMense; M. H. BijvoetsHeer schop: A. J. A. HopmanBrouwer. OVERLEDEN: 11 Dec. W. van de Wall Pernévan Eek, 74 j., Raamsingel; N. M. Althuizen. 81 j., Wilhelminastraat; P. van der Have, 56 j., Jacobijnestraat; 12 Dec., M. 1 Inave Dam- -van Hooff, 84 j., Kampervest. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: P. J. van Bemmel en J. C. Weijers: D. P. Visser en E. Klaassen; T. J. Schouten en A. M. Wesselman. GETROUWD: M. G. Houben en J. H. M. Westerkamp; A. J. N. M. van der Weiden en C. M. van der Horst. BEVALLEN: H P. van Kesteren—Hen driks, z.; J. T. VerheijdenPijpers, d.; A. M. ter Wolbeekvan der Aar. d.; A. Middel koopRip, d.; A. SiemerinkLaarman, G. S. KeuneHoekman, z.; H. J. Suidman Spierings, d. OVERLEDEN: Wed. A. M. Akkermans— Werner. 71 .1.; G. H. W. Muysert, 67 j.; G. J. Divendal. 78 j.; P. H. J. Thissen, 43 j. AMSTERDAMSfH£ RIJTUIG MIJ. Agend-a voor Haarlem MAANDAG 15 DECEMBER Stadsschouwburg: Stichting Haarlemse Opera „Czardasfiïrstin", 8 uur. Palace: „Onze forresDondent meldt", toeg. bov. 18 j., 2.00. *.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Arsenicum en oude kant". 13 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Citv: „De vrouw in het venster". 18 j., 2.15. 4.3Ö, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Vol gas". 14 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Captain Kidd", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van Bernadette". 2.30 en 7.30 uur. DINSDAG 16 DECEMBER. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. IT 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. „Draag de zon in je hart" De Bonte Trein, die Zondagavond onder het motto „Draag de zon in je hart" door de Haarlemse Concertzaal reed, bestuurd door Lou Bandy, met als passagiers de Wama's, Frans du Mee, Greetje van Schaik, Coby Beek en Ted Valerio, loste een aan tal grappen, die zo laag-bij-de-gronds waren, dat men zich afvroeg hoe Bandy er van het podium af bij kon. Maar tevens vielen er een paar vonken ware humor uit. die aantbonden hoe een verdienstelijk hu morist Bandy zou zijn, indien het publiek het hem niet zo makkelijk maakte. Het blijft trouwens een kringloop, want Lou Bandj' laat zijn trein met zoveel vaart en handigheid lopen, dat de toehoorders, die gekomen zijn om zich te laten amuse ren en bij aldien niet bijster critisch zijn, nauwelijks in de gelegenheid komen om de kwinkslagen op hun waarde te toetsen. Van de rest verdient alleen Frans du Mee vermelding, voor de waarlijk koddige wijze waarop hij zijn vrij banale teksten tot iets levends promoveerde. Het schijnt wel onvermijdelijk bij dit soort programma's dat de locomotief een paar wolkjes al te zoetelijke sentimentali teit in de zaal blaast. De kem van wee moed die bijvoorbeeld in eerf*liedje over de dromende soldaat ln zijn klamboe ligt besloten, zou helderder uitkomen bij een sobere voordracht en een wèrkelijk- gevoelige formulering. Nederland—Indië De maandelijkse contactavond der afde ling Haarlem van de Band Nederland-Indië had een enigszins plechtig karakter, daar de voorzitter van het Provinciaal bestuur, de heer Bosman, aan de afdeling de vlag met het embleem van de Band „Neder land-Indië" heeft overgedragen. De heer K. v. d. Knoop hield daarna een boeiende voordracht over het leven en werken van de Mohammedaanse bevol kingsgroep in Indonesië, waarbij vooral aandacht werd besteed aan de vele van het heidendom afkomstige gebruiken. Na de pauze werden zeer leerzame en interessante films vertoond. Bij de leden, waaronder ook die van de afdeling Velsen, werd deze Indische avond ten zeerste ge waardeerd. „JE KUNT HET TOCH NIET MEENEMEN". De -JTilmkring H 46 vertoonde Zondag ochtend in het Luxor-Theater opnieuw de Frank Capra-film „Je kunt het toch niet meenemen", de humoristische en wijsge rige bespiegeling over het Amerikaanse leven, die haar toeschouwers voor houdt, dat alle stoffelijke gewin toch maar heel betrekkelijk van betekenis blijft, zolang de mens terwille daarvan zichzelf geweld aan doet en zich niet gelukkig voelt. Het merk waardige is, dat Capra's laatste film: „Ar senicum en oude kant" op het ogenblik ook in Luxor vertoond wordt, zodat men onwillekeurig aan het vergelijken gaat en dan tot de conclusie komt, dat Capra's nieuwe film dezelfde stijl van dolle dwaas heid heeft, maar jammer genoeg achter staat bij „You can 't take it with you" zowel wat de filmische vorm als wat de diepte van de inhoud betreft. De oogst van de straat Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem, Nassaulaan 3, kunnen op alle werkda gen van half elf tot half een uur inlichtingen ingewonnen worden omtrent de navolgende, in de afgelopen week, als gevonden aangege ven voorwerpen: autoband, armbanden, bril len, leerboekje, broches, leesboek, notitie boekje met inhoud, brood, ceintuurs, collier met steentjes, hoofddoek, das. duimstok, emmer, flesje odeur, gewicht, geld. honden, handschoenen, handbeschermer, haarstrik, inlegvel, kachelkop, halsketting, zakkam, lorgnet, bakkersmandje, nummerplaten, gou den oorbel, portemonnaies met inhoud, zil veren pijpje, alpino-pet. 0 portemonnaie inh. geld en textielpunten, pakje inh. rijwielrepa- tatriemateriaal, rozenkrans, zilveren ringetje, sigarenaansteker, sleutels, shawl, schilder stukje, tassen met inhoud, tekeningen, vul penhouders, voile, dames- en kOnderwanten, vele kinderschoentjes, zakje met groenten. Wielrennen Cor de Best winnaar in een afvalwedstrijd De Haarlemmer Cor de best doet Veer van zich spreken in het Antwerpse Sportpaleis. Na zijn overwinning in de achtervolging over 3 km. op de Belg René Mertens op 22 No vember in de zeer goede tijd van S min. 50 sec. (baanrecord 3 min. 49 2/5 sec.) won hij Zaterdag uit een veld van 28 renners, in een afvalwedstrijd. Door steeds met verbluffend gemak zijn tegenstanders voorbij te spurten gaf hij blijk in vorm te zijn. 25 December neemt hij deel aan een koppelwedstrijd, welke als selectie geldt voor de a.s. Zesdaagse van Antwerpen. Wie zijn koppelgenoot is, is niet bekend Begrip gevraagd voor de taak der militairen in Indonesië Oe heer W. M. B. S. Klooster, kapitein van het Koninklijk Nederlands Indische Leger, heeft op een bijeenkomst van de af deling Haarlem en omstreken van de Ko ninklijke Vereniging „Oost en West" ge sproken over „De taak onzer troepen in Indië", waarbij hij gelegenheid kreeg de toehoorders een beeld te geven van de toestand. Volgens hem heerst er een wan begrip over de taak van de militairen en daarom achtte hij het van belang, dat er op bijeenkomsten uiteenzettingen ge geven worden. Spreker merkte op, dat er veertig jaar geleden reeds een drang naar vrijheid was, welke zich uitte in het vormen van poli tieke organisaties. Tijdens de Japanse overheersing kregen de gedachten vastere vorm en na de bevrijding was de drang naar vrijheid groter dan ooit. Vele legers werden gevormd, welke echter op drift ge slagen zijn. De soldaten hielpen het volk niet maar zij buitten het uit. Anders was dat, toen de Nederlanders hun acties be gonnen. Spreker deed mededelingen over de bevrijding van Palembang, waaraan hij heeft deelgenomen. De bevolking was zeer dankbaar gestemd. De heer Klooster zei, dat de taak van de Nederlandse militairen moeilijk is, maar de stemming lijdt er niet onder. Afleiding en vertier zijn belangrijke punten en in dit verband herinnerde spre ker aan de taak van de Nederlanders. Door het schrijven van brieven, het zenden van kranten en van pakketjes verrichten zij bijzonder goed werk. Tenslotte vroeg de heer Klooster begrip voor" de taak voor de militairen. In het tweede deel van de avond werd de film „Brengers van recht en veiligheid" vertoond, welke een beeld gaf van het leven der militairen. Daarbij werd de aan dacht gevestigd op de demarcatielijn, waar over spreker mededelingen deed. Bert Decorte besprak Vlaamse literatuur Op een drukbezochte bijeenkomst, be legd door het comité Benelux afdeling Kennemerland en de Nederlands-Vlaamse vereniging „Noord en Zuid" kwam dezer dagen de jonge Vlaamse dichter Bert Decorte vertellen over de Vlaamse litte ratuur sinds 1830 en voordragen uit eigen werk. Hij werd ingeleid door dr. P. J. Meertens, die deze taak had overgenomen van Anton van Duinkerken, aangezien deze laatste niet ter vergadering aanwezig kon zijn. Dr. Meertens hield een belang wekkend betoog over de noodzakelijkheid van een nauwer contact tussen de Neder landen en signaleerde daarbij de nieuwe Nederlandse geest, die in de plaats is ge komen voor de beperking der gedachten binnen de nationale grenzen. Deze nieuwe Nederlandse geest is een Europese, die ge dragen wordt door dienaren der kunst als Bert Decorte en niet gebonden is aan geo grafische afscheidingen. Nu ons wereld deel in benauwenis geklemd wordt tussen de groptmachten die de wereld beheersen, is de opstanding van deze Europese geest een levensvoorwaarde geworden, die niet genoeg kan worden bevorderd en aange prezen. Spreker introduceerde de dichter Decorte als een van de fakkeldragers er van, die ongetwijfeld door zijn voordracht als zodanig in het licht zou treden. Bert Decorte gaf voor de pauze een be knopt en enigszins vluchtig overzicht van de ontwikkeling der Vlaamse litteratuur, gestimuleerd en geïnspireerd door de Vlaamse strijd om de gelijkberechtiging, die niet, zoals misschien lijkt, uitsluitend een taalstrijd doch een gevecht op alle ter reinen van het leven is. Zich bepalend tot wat de litteratuur in dit opzicht te zien geeft, noemde Decorte als eerste Hendrik Conscience, die het bewustzijn voor de rechten der Vlamingen via zijn boeken in de massa van het volk opwekte of schoon hij, uit litterair oogpunt beschouwd, zijn volk „slecht lezen" leerde. Het „mi rakel" Guido Gezelle was een cultureel hoogtepunt, zijn werk droeg met dat van August Vermeijlen en Karei van de Woestijne de Vlaamse Litteratuur naar het Europese peil. Na de oorlog van 1918 kwam het expressionisme aan bod, vertegenwoor digd door Paul van Ostaije, Gerard Wal schap, Lode Zielens en Willem Elschot. De inzinking daaropvolgend duurde lang voort, waarin slechts de romans van Paul Louis Boon en I .et van Aken culmineer den. Bert Decorte is in deze inzinking met een eigen, opmei..alijk geluid gekomen als de heraut van een beginnende herle ving, gezien zijn werk, dat de frisheid en originaliteit ener waarlijke renaissance draagt. De gedichten, die hij na de pauze horen liet, hadden behalve de muziek van de Vlaamse taal een sfeer van wereldse wijdheid, die internationale verstaanders heeft en deswege bij uitstek past in de over de nationale grenzen berstende be wustwording in Europa. Zijn gehoor bleek dankbaar voor het ge- bodene. Afscheid G. D. Gratama De heer G. D. Gratama heeft in de Za terdag gehouden vergadering van de plaat selijke commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs afscheid genomen als lid-voorzitter. Het oudste lid, de secretaris mr. dr. F. S. Witteveen, bracht in herinnering, dat de heer Gratama meer dan 30 jaar zitting heeft gehad ir. deze commissie, de laatste jaren als voorzitter. De heer Gratama wenste tenslotte het middelbaar onderwijs een „Vivat, floreat. crescat" toe. JEUGDIGE DIEFJES. De Haarlemse politie heeft twee knaap jes één van 11 en één van 12, in de kraag gegrepen, die een rozenkrans ter waarde van zeventig gulden hadden gestolen uit een damestas. Zij wilden haar verkopen cm naar de bioscoop te kunnen gaan. DE EERSTE BON. Op de Grote Markt is een voetgangster bekeurd die overstak zonder gebruik te maken van een daartoe aangewezen over steekplaats. Dit is de eerste maal dat de politie sinds haar waarschuwingscampagne een bekeuring uitdeelt voor een voetgan gersdelict. DE TABINTA OP DE THUISREIS. De „Tabinta", die onder commando staat van kapitein R. Verweij, en op 2 December met troepen van Singapore, via Aden naar Southampton is vertrokken, kan omstreeks 27 December in die haven worden ver wacht. Nadat de troepen in Engeland zijn ont scheept, wordt de reis naar Amsterdam voortgezet, waar het schip op 28 dezer kan arriveren. Op 17 Januari vertrekt het schip we derom van Amsterdam naar Indonesië, Zwaarste straf geëist tegen ex-politiemajoor Tegen de 58-jarige gewezen commissaris van politie te Amsterdam, R. D. von Bu- cholz, die tijdens de bezetting majoor der Staatspolitie werd, heeft de advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam mr. M. H. Gelinck, de doodstraf geëist. B. was chef van het bureau Joodse zaken en mede verantwoordelijk voor het depor teren der Joodse inwoners van de hoofd stad. Het verweer van verdachte was, dat hij niet wist wat er met de gedeporteerden zou gebeuren en dat hij ook wel Joden heeft gered. Militairen mogen ook boven België vliegen Nederlandse en Belgische militaire vlie gers mogen voortaan tijdens oefenvluchten onbelemmerd boven beide landen vliegen. Dit is bepaald in een overeenkomst, welke Zaterdagavond door de chefs van de Ne derlandse en Belgische luchtstrijdkrachten werd ondertekerd. Ter gelegenheid hiervan bood de chef der Nederlandse luchtmacht generaal-ma- joor C. Giebel aan zjjn Belgische collega kolonel Leboutte een diner aan. De mi nister van Oorlog en Marine luitenant kolonel A. H. J. L. Ficvez overhandigde kolonel Leboutte de versierselen van com mandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Commissie van onderzoek naar Madoera Het communiqué van de commissie van goede diensten van Zaterdag meldt, dat besloten is een onderzoek-team, bestaande uit civiele en militaire assistenten van elke delegatie uit de commissie van goede dien sten, naar Madoera te zenden. Het team vertrekt heden en blijft circa vijf dagen weg. Verder zegt het communiqué, dat, nu de staf der commissie enigszins is uitgebreid, men soortgelijke onderzoekploegen naar uitgezochte plaatsen op Java en Sumatra zal zenden om zich van tijd tot tijd ter plaatse van de toestanden op de hoogte te stellen. De molen „de Hoop" te Rijswijk in Gel derland is al ruim 300 jaar oud en zal vermoedelijk wegens bouwvalligheid ge sloopt moeten worden. Een nieuw kabinet in Oosf-lndonesië Uit Makassar wordt gemeld: Na een zeer intensief overleg is de nieuwe formateur Anak Agoeng Gde Agoeng er in geslaagd een coalitiekabinet samen te stellen. Dit kabinet is te beschou wen als het sterkste, dat tot nu toe aan het bewind is geweest. Om een evenredige deelneming van de parlements-fracties te verkrijgen was de formateur genood zaakt het aantal portefeuilles met drie uit te breiden, zodat de nieuwe ministerraad 16 leden telt. Nieuwe Russische nota aan Franse regering Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat de Sovjet-am bassade te Parijs de Franse regering een nieuwe nota heeft overhandigd, waarin protest wordt aangetekend tegen Vrijdag verrichte anestaties van Sovjet-burgers te Marseille en Parijs. De nota eist „de onmiddellijke invrij heidstelling" van een aantal gearresteerde Sovjet-burgers. Het rapport-Cleveringa Naar aanleiding van een bericht, dat de minister van buitenlandse zaken de com- missie-Cleveringa heeft gemachtigd slechts dat gedeelte van haar rapport te publiceren, dat betrekking heeft op de houding van de heer B. Ph. Harïnxma thoe Slooten, wordt medegedeeld, dat de commissie alleen met dit deel van haar rapport gereed is. TOMATENSAP GOEDKOPER. Met ingang van 13 Dec. zijn de maxi mumverkoopprijzen van tomatensap met 15 a 20 procent verlaagd. De nieuwe maxi mum-consumentenprijzen zijn: per fles van 180—190 cc 0.30, van 270—280 cc 0.39, van 370380 cc 0.47 en van 740760 cc f 0.81. PRIJS VAN JAM VERLAAGD. De onlangs aangekondigde prijsverla ging voor de tweede Soort huishoudjam is vandaag ingegaan. De prijzen voor deze jam zijn thans: glazen pot van 450 gram: 53 cent: kartonnen bekers van 450 gram: 55 cent; kartonnen bekers en blikken van 500 gram: 601'-» cent; los uitgewogen 11J4 cent per 100 gram. VLIEGTUIGONGELUK IN PENNSYLVANIA In Pennsylvanië is een tweemotorig leger vliegtuig neergestort. Twee personen zijn gedood; de vier andere inzittenden zijn met hun parachutes uit het vliegtuig ge sprongen en veilig geland. TWEED* KAMER VERGADERT OOK IN DE KERSTWEEK. De Tweede Kamer zal in afwijking van de traditie dit jaar niet vóór Kerstmis gereed zijn met de behandeling der be groting. Het ligt in het voornemen, dat de Kamer ook in de Kerstweek vergadert, waarna voor het gebruikelijk Kerstreces slechts korte tijd zal overblijven. De be grotingsvergaderingen zullen op 6 Januari worden hervat Kerstvacanties te Haarlem Op de lagere scholen in 1948 weer een vrije Woensdag middag De Kerstvacanties op de openbare scho len te Haarlem zijn als volgt vastgesteld; H.B.S.'en, Lyceum en Gymnasium en de U.L.O.-scholen: de vacantie begint na de schooltijd op Zaterdag. 20 December. De eerste schooldag is weer Maandag 5 Januari. Lager onderwijs, Voorbereidend Lager Onderwijs en Voortgezet Lager Onder wijs (Centrale Scholen): de vacantie be gint na de schooltijd op Vrijdag 19 Decem ber. Maandag 5 Januari komen de kinde ren weer op school. •Buitengewoon Lager Onderwijs: vacan tie begint na de schooltijd op Donderdag 18 December. Aanvang van het onderwijs weer op Maandag 5 Januari. Wegens kolennood werd op de lagere scholen op Zaterdag geen les gegeven, maar wel op Woensdagmiddag. Er zijn evenwel bezwaren gekomen tegen het les geven op Woensdagmiddag, omdat de kinderen dan veelal bijzondere lessen heb ben (piano-onderwijs, enz.) Om daaraan tegemoet te komen wordt na de Kerst va cantie voorlopig ook op Woensdagmiddag geen school gehouden. De andere lesuren zijn wat verlengd om de uren van Woens dagmiddag in te halen. De schooltijden worden nu: Voor de Opleidingsscholen: a. morgen schooltijd klasse 1: van 8 3/4 tot 11 1/4 uur;«.'s Woensdags echter tot 12 1/4 uur; b. morgenschooltijd klassen 2 en hoger: van 8 3/4 tot 12 1/4 uur: c. middagschool- tijd voor alle klassen: van 14 tot 16 uur. Voor de 7-klassige scholen: a. morgen schooltijd klassen 1 en 2: van 8 3/4 tot 11 1/4 uur; b. morgenschooltijd klassen 3 en hoger: van 8 3/4 tot 12 1/4 uur; c. mid dagschooltijd voor alle klassen: van 14 tot 16 uur. De scholen voor voortgezet-, buitenge woon- en voorbereidend L. O. volgen voor zoveel mogelijk de regeling der schooltij den van de 7-klassige scholen. De op Zaterdag gestelde lessen in de lichamelijke oefening kunnen, indien geen andere regeling mogelijk is, op die dag ge handhaafd blijven, voor zover dit in ver band met de temperatuur in het gymnas tieklokaal mogelijk is. Haarlemse politieman voor Bijzonder Hof Op een avond in December 1942 moest een Haarlems Joods juwelier met zijn vrouw en vader van een duikadres in de Cederstraat vluchten naar een nieuwe on derdakgever, een makelaar aan de Rijks straatweg. Juist toen hij bij deze aange beld had, kwam een politie-agent op het gezelschap af. De juwelier vond het veili ger om maar direct te zeggen dat zij Joodse vluchtelingen waren en de agent raakte m onzekerheid hoe hij met het geval aan moest. Tenslotte nam hij het besluit hen naar het dichtst bij zijnde politie-posthuis over te brengen, hoewel de makelaar in middels de deur had geopend en huisves ting, aanbood. Het gevolg was dat de oude vader in Auschwitz is omgekomen. De juwelier wist nog dezelfde nacht te ontsnappen. Ook zijn vrouw mocht de oorlog overleven. Het tweede feit, waarvoor de 36-jarige gewezen politie-agent, W. H., zich Maan dag voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam had te verantwoorden, was inge wikkelder. Bij zijn zuster in Ede was een Joods meisje ondergedoken, doch deze kreeg langzamerhand angst voor mogelijke ge volgen. zodat zij op een middel zon om van het meisje af te komen. Welke rol deze dame en de verdachte in het drama dat volgde, speelden, werd niet duidelijk, al leen dat H. van Agema. de chef van de Inlichtingendienst, opdracht kreeg met de rechercheur Berkelaar naar Ede te gaan om het meisje en haar moeder te arreste ren. Verdachte kreeg gedaan, dat zijn zwager en zuster daarbij vrijuit zouden gaan. De voor de verdachte meest gunstige verklaring, die door een der getuigen ge geven werd, luidde dat hij aan een ver trouwd lid van het politiecorps in het bij zijn van anderen om een oplossing ge vraagd had. Door praatjes was de I.D. er tenslotte achter gekomen. De twee Jodin nen en een buurman van de zuster van H., die de moeder verborgen had. werden gearresteerd. De Joodse vrouwen keerden nooit terug. De procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier. meende dat het hier een moeilijke zaak betrof, zowel wat de feiten als de waar dering daarvan aangaat. Door tegenstrijdigheden in de verkla ringen van de betrokkenen werden détails, die een licht zouden kunnen werpen op de mentaliteit van verdachte, onzeker. In ieder geval was de arrestatie van de juwe lier volkomen overbodig en in het Edese geval had de verdachte niet voldoende overleg gepleegd en waarschuwingsmaat regelen beraamd. Anderzijds wilde mr. Besier in aanmerking nemen, dat H. -als goed bekend stond en dit ook de enige fei ten waren, die hem ten laste gelegd konden worden. Spr. eiste een jaar gevangenis, zonder ontzetting uit rechten. De verdachte, die nog op vrije voeten is en geen advocaat genomen had, daar hij naar hij zeide. op het juiste oordeel van het Hof vertrouwde, beleed voor de rech ters zijn spijt over het gebeurde, dat hij vooral aan zijn onervarenheid weet Uitspraak 29 December. OFFICIËLE PUBLICATIE Met ingang van 1 Januari 1948 zal het voor het rij-examen verschuldigde inschrijfgeld worden verhoogd van f 4,50 tot f 5. Voor het aanvragen van de z.g. „rijproef' zal dus in het nieuwe jaar een bedrag van f 5 per postwissel of per giro (no. 124149) aan het centraal-bureau voor de afgifte van be wijsstukken van rijvaardigheid te 'sGraven- hage moeten worden overgemaakt. BINNENLAND Hoewel de nieuwe fabriek van de Al gemene Kunstzijde Unie. welke te Emmer Compascuum gebouwd wordt, nog niet klaar is. heeft men een gedeelte ervan toch zo ver gereed, dat vandaag 45 arbeiders aan het werk kunnen gaan. De Haagse politie verzoekt opsporing van de 8-jarige Arie Terol, en de 7-jarige Hendrik Terol. wonende Dirk Hogenraad- straat 152 te 's Gravenhage. De kinderen heb ben Donderdag 11 December de ouderlijke woning verlaten en zijn niet teruggekeerd. De P.T.T.-kantoren zullen op 27 Decem ber als op gewone Zaterdagen geopend zijn. In het park Birkhovcn te Amersfoort zal een dierenpark worden ingericht. HAARLEM EN OMGEVING De heer P. J. Bogaert te Haarlem won de eerste prijs in de afdeling Modelbouw op de tentoonstelling „Eigen werk" van het spoorwegpersoneel, die Zaterdagimddag door ir, F. Q. den Hollander te Utrecit ge opend werd. Jan Strijbos zal zijn film over de wal visvaart van de „Willem Barendsz" op Vrij dag 19 December in het R.K. Verenigings gebouw aan de Herenweg te Heemstede voor de Heemsteedse afdeling van de Party van de £rbeid vertonen. Het Zuiderkapclkoor geeft op Woensdag 17 December in de Zuiderkapel te Haarlem een Kerslwijdingsdienst waar aan mede werken: spreker Br. P. Bardelmeijer uit Noordwijk aan Zee. cello-solo de heer C. J. Engbertsen, Heemstede, pianobegeleiding Co de Jong. Haarlem, bas-solo de heer J. Morhinger. Haarlem en P. L. Wapenaar uit IJmuiden. declamatie. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Bloemendaal heeft op het tweetal geplaatst ds. S. G. Bloem te Hoogkerk en ds. J. B. van der Sijs te Amsterdam-West. Het Frysk Selskip „Gysbert Japicx" te Haarlem bestaat op 22 December 50 jaar. Ter viering van dit feit wordt op die datum een taferelenspel opgevoerd, getiteld „Klink dan en daver je. in de Stadsschouwburg. Humanistisch Verbond. De heer H. van Laar zal voor de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond op 18 December een lezing houden over „Aanleg en Milieu" in het gebouw 2e Zuid Polderstraat 50. De heren F. E. Bruyning te Haarlem en J. Sluyter te Bloemendaal slaagden aan de Vrije Universiteit voor het eandidaatsexamen rechten. Tc Haarlem is een afdeling opgericht van de onlangs gevormde Bond van Prot Chr. Begrafenisondernemers. De Blauwe Week-commissie uit de Nat. Commissie tegen het alcoholisme heeft beslo ten de groote sluitingsdemonstratie op 2e Pinksterdag a.s. aan het einde van de z.g. blauwe week in 1948 te Haarlem te houden. Aan B. en W. is goedkeuring gevraagd voor het houden van een optocht door de stad. Het Haarlems Drankweercomité heeft reeds zijn medewerking voor de organisatie van een en ander toegezegd. Donderdag 18 December organiseert de afdeling Haarlem en omstreken van de Ne derlandse Vrouwen Electriciteits Vereni ging een Kerstmiddag in restaurant Brink- mann. Mevrouw Marguérite Couperus zal Kerstzangen uit verschillende' landen en eeuwen voordragen. Ds. R. Oosterhoff, Gereformeerd predi kant te Hoofddorp is beroepen tot de Gere formeerde Kerk te Sliedrecht. Zaterdagavond is een kleedhuisje op de tennisbaan aan de Caspar Fagellaan te Heem stede uitgebrand. Het brandje is waarschijn lijk door kwajongens aangestoken. „Haarlem"-vel<l bespeelbaar in volgend seizoen? Het bestuur van de voetbalvereniging „Haarlem" heeft thans vergunning aange vraagd voor de bouw van de staan- en de zittribunes. Deze komen aan drie kanten van het grote speelveld. De capaciteit de zer tribunes is berekend op ongeveer 10.000 toeschouwers, maar kan gemakkelijk voor bijzondere gelegenheden uitgebreid worden. Wanneer de vergunning spoedig afkomt, is het zeker, dat het „Haarlem"-veld bij de aanvang van het nieuwe seizoen in ge bruik genomen kan worden. Aan de vierde kant van het grote speel veld komt het hoofdgebouw (kleedkamers, restaurant) en overdekte tribune. Wanneer dit nog niet gebouwd zal kunnen worden, zal het nodig zijn tijdelijke voorzieningen te treffen om het veld toch in gebruik te kunnen nemen. Het „Haarlem"-bestuur rekent er op, dat de vergunning voor het bouwen der staan- en zittribunes verleend zal worden. Niet alleen omdat „Haarlem" oorlogs slachtoffer is, maar ook omdat vergunning voor het uitvoeren der zelfde werken ge geven is aan „Stormvogels" en aan „V.S.V." te IJmuiden. De Koningin schenkt de hoofdstad een vlag Woensdag om half drie zal de Koningin in het paleis op de Dam aan Amsterdams burgemeester, mr. Am. d'Ailly, een stadsvlag aanbieden, voorzien van het de vies dat H. M. kort na de bevrijding aan de hoofdstad schonk: „heldhaftig, vastbe raden, barmhartig". Na afloop van deze plechtigheid zal het gemeentebestuur zich naar de vlaggemast in het Damplantsoen begeven. Daar zal de vlag worden geheschen. In de gemeente raadsvergadering, welke om vier uur be gint, zal de burgemeester naar aanleiding van deze gebeurtenis een rede uitspreken Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A K- U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijd Deü Maatschappij H. V. A. A'dam Rubber Ned Handel Mij. N.-l. Handelsbank Hillitnn Mil II Claims Kon. Olie Slotkners Openings Vrijdag koersen 295-4 291% 284 284% 366% 361 170% 159% 335 Z49 298 181 194 195% 187% 190 161% *61% 221 222% 147*4 156 158 ln4% 420 901.— 882,50 Voor een beter genre corset prefereert Iedere vrouw een CELESTE corset met of zonder buikband. Origi nele sluitingen. Levertijd 3 4 weken, bij bestelling 6 pnt. inleveren. Inlichtingen bij onze corsetière MeJ. M. DE VOS. KI. iloulstr. 56. Haarlem en bij onze corsetière Mevr. TH. SCHELLEVIS. Groeneweg 15. IJmuidcn-Oost. elke Dinsdag- en Donderdagmiddag van 2-5 uur Fa. C. DE WILDE. Weteringschans 197, Amsterdam Gevestigd sinds 1932 Telefoon 31485 Aanvang Nieuwe Cursussen voor Beginners en Gevorder den begin Januari. Aparte clubs voor Gehuwden. Privé- les op elk verlangd uur. In schrijving dagelijks. Vraagt prospectus Dansschool KWEKKEBOOM NIEUWE GEACHT 94.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3