Haarlems Dagblad Het uit Londense spel is Ceen gegronde redenen tot ernstige klachten Mislukking Conferentie der grote Vier eindigde in ijzig zwijgen Naar eenheid in de organisaties voor Europese samenwerking Weerbericht 62e Jaargang No. 18814 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10721, J4825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleïn 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Öinsclag 16 "Dcccmlïcr 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal /4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-taricven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Ribert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem i~\E CONFERENTIE van de vier ministers '-'van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Londen is definitief mislukt. Zij heeft totaal niets bereikt. Er is wel op een enkel punt overeenstemming bereikt, namelijk ten aanzien van de limiet der Duitse staal- productie, maar dat betreft slechts een on derdeel, dat niet tot uitvoering gebracht kan worden zolang er geen volledige over eenkomst is. De practische betekenis van dit besluit is dus ook gelijk aan nul. Ik weet niet de hoeveelste maal het van daag is, sinds het einde van de eerste Wereldoorlog door het sluiten van de vrede van Versailles in .1919, dat de mislukking van een international^ conferentie gemeld wordt. Wij hebben de tel niet bijgehouden. De lezer zou hieruit af kunnen leiden, dat het eigenlijk niet zo belangrijk is. Maar zo staan de zaken toch niet. Van deze con ferentie werd, ondanks slechte voortekenen, vrijwat verwacht. Bevin had, enige maan den geleden, die verwachting versterkt door met grote nadruk en in krachtige bewoor dingen haar bijzondere betekenis in het licht te stellen. De laatste maanden van dit jaar zouden, zo verzekerde hij, grote be slissingen omtrent Duitsland moeten bren gen. Welnu, ze zijn uitgebleven. De wereld is slechts onthaald op een wekenlang vruchteloos geredekavel, dat alleen duide lijk maakte dat de belangen der vertegen woordigde staten niet overeenstemden en dat de Sovjet-Russische minister Molotov niet van zins was zijn kaarten op tafel te leggen en een soort obstructie voerde. Ten slotte is men elkaar uitvoerige verwijten gaan maken en het eind was dat de Ame rikaan Marshall maar verzocht, de confe rentie te verdagen. Op de vraag van Bevin, die gisteren aan de beurt w'as om te presi deren, waar en wanneer de volgende bij eenkomst zou worden gehouden, kreeg hij geen antwoord. Dat is op zichzelf een ern stig feit. Men ziet geen uitweg, men is uit een gegaan zonder een datum en plaats voor de voortzetting der onderhandelingen vast te stellen en dus heeft het woord ver daging in dit geval ongunstiger betekenis dan die van opschorting en uitstel. Er zijn op deze conferentie veel bittere woorden gesproken, maar wat heeft een mensheid daaraan, die snakt naar vrede en rustige opbouw en walgt van oorlogen? Ilc heb hierboven herinnerd aan de in 1919 gesloten vrede van Versailles. Bij het slui ten van die vrede werden ongetwijfeld grote fouten begaan, die kwade gevolgen hebben gehad. Maar is de toestand na de Tweede Wereldoorlog beter? Zeker niet. Men sluit nu helemaal geen vrede. Met de beste wil van de wereld kan niemand dit als een beter beleid beschouwen. Het einde van de gewapende strijd ligt twee-en-half jaar achter ons en er is nog geen vredes verdrag met Duitsland, evenmin met Oos tenrijk, evenmin met Japan. De plaatsver vangers der vier ministers gaan voort met redekavelen over Oostenrijk, welks minis ters zich daar overigens geen illusies over maken, zoals uit hun uitlatingen na de Londense mislukking blijkt. De Duitsers zien hun laatste hoop op een verenigd Duitsland verdwijnen en de Oostenrijkers spreken van een vernietigerjde slag, hun land toegebracht. Het moet ook hun vol komen duidelijk zijn wat onze Londense correspondent vanmorgen in zijn commen taar zegt: „De Russen houden onwrikbaar vast aan hetgeen zij in hun greep hebben. Hun voorstellen werden alleen gedaan om bepaalde effecten te bereiken, hetzij op de tegenpartij hetzij op anderen, met name de Duitsers, die met alle mogelijke middelen moeten worden gepaaid. Het is alleen jam mer voor Molotov dat de meeste Duitsers zijn spel doorzien. Alleen ten koste van het Westen en van geheel Europa zou over eenkomst mogelijk geweest zijn. Dat was Voor de anderen onaanvaardbaar." Wat zal er nu gaan gebeuren? Aan ver onderstellingen ontbreekt het niet, maar aan zekerheid wel. Het lijkt waarschijnlijk, dat de aaneensluiting van de geallieerde zones in het Westen van Duitsland zich \"erder zal ontwikkelen, nadat een paar dagen geleden reeds een economisch „Bi- zonië" tussen de Engelse en Amerikaanse zones, onder Amerikaanse leiding, is ont huld. Het zou zich spoedig kunnen uitbrei den tot een „Trizonië", drie zones inplaats van twee omvattend, als ook overeenkomst met de Fransen werd bereikt. Maar dan? Onze Londense correspondent bericht dat het „in ieder geval niet waar is, dat poli tieke aaneensluiting tussen de Westelijke zones in een afzonderlijke West-Duitse staat al in kannen en kruiken zou zijn." Neen. Wat is er wèl in kannen en kruiken? Officiële kringen in Washington verwach ten een conferentie van Drie (Frankrijk- Engeland-Amerika) om de thans ontstane toestand te bespreken. Het feit. alleen zou nieuwe nadruk leggen op de splitsing in een Oostelijk en een Westelijk blok, die de Lon dense mislukking aanduidt. Het Parijse blad „lTntransïgeant" (van gematigde richting) oppert de mogelijkheid dat het Frans-Sovjetrussisch verdrag zal worden ongezegd en merkt op dat Frank- rijks bewegingsvrijheid in de buitenlandse politiek ten einde is en dat het een keuze zal moeten doen. Bidault zelf heeft al ge zegd, dat zijn bemiddelaars-rol tussen Oost en West is uitgespeeld. En l'Ordre, een links-radicaal Frans dag blad. voorspelt de vorming van een Duitse regering te Frankfort of Weimar door de Engelsen en Amerikanen (misschien ook de Fransen) en van een tweede Duitse regering te Leipzig door de Sovjets, waarbij het blad betwijfelt of men de schijnvertoning van de geallieerde bestuursraad te Berlijn zal kunnen handhaven. Veronderstellingen als deze zijn belang wekkend, omdat zij het alle in dezelfde richting zoeken. Men zou er zonder grote verbeeldingskracht verdere gevolgtrekkin gen aan kunnen vastknopen, hetgeen ik zal nalaten, omdat ze mij vooralsnog voorbarig lijken. Wel kan men met zekerheid aan nemen, dat de drang naar aaneensluiting in het Westen tengevolge van de Londense mislukking sterk zal toenemen en dat dit uit vele beschouwingen van de toestand zal blijken. R. P. Onder auspiciën van de Commissarissen der Koningin van Limburg en Noord-Bra bant, de voorzitters van de Kamers van Koophandel en enkele industriëlen uit Lim burg en Noord-Brabant is thans een stichting tot stand gekomen tot vestiging ener tech nische hogeschool in het Zuiden. Een jaar geleden werd tegen de Hilver summer N. de doodstraf geëist, omdat hij ondergedoken Joodse landgenoten verraden zou hebben. Na een nieuw onderzoek luidde enkele weken geleden de eis: vrijspraak. Het Bijzonder Hof heeft N. thans tot 3 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Algehele onzekerheid Reuters commentaar luidt: „De Lon dense conferentie is geëindigd in een sfeer van algehele onzekerheid over het geen thans zal gebeuren. Het falen ten aanzien van de twee vredesverdragen is bitter teleurstellend, overschaduwd als het wordt door de gedachte, dat, ten zij er een wonder geschiedt, de betrek kingen tussen de grote mogendheden er door in gevaar zullen geraken. De vraag is thans, of er middelen gevonden zul len worden om de raad van ministers opnieuw aan het werk te krijgen of dat een openlijke breuk, welke de wereld in twee rivale kampen zou verdelen, als realiteit wordt aanvaard." Maandagmiddag is het einde van de Londense conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken gekomen, plotseling en zonder dat er ten aanzien van de besproken problemen ook maar het minste bereikt was. Formeel is zij verdaagd voor onbepaalde tijd, doch practisch betekent dit einde het droevig slot van het intergeallieerd overleg ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk. Wat wij gisteren als een evidente mogelijkheid opperden, voltrok zich reeds enkele uren later: De Amerikaanse minister, Marshall, zag geen enkele reden meer om nog langer te pogen, een accoord te bereiken en kwam met het voorstel, de conferentie op te heffen. De andere drie ministers deden geen poging, dit voorstel te torpederen. Zij waren het op dit punt eindelijk roerend eens Onbeantwoorde vraag: „Wanneer weer bijeen?" Toen Bevin na het verzoek van Marshall om de conferentie te verdagen, de vraag stelde waar en wanneer de volgende bij eenkomst zou gehouden worden, was het ijzig stil in de conferentie-zaal van Lan caster-House. Een der aanwezigen ver klaarde na afloop van de bijeenkomst, dat na de vraag van Bevin, die als voorzitter optrad, Marshall onbewegelijk bleef zitten zonder zijn emotie te laten blijken. Molo- tof trok onrustig aan zijn sigaret en ver meed zijn collega's aan te zien. Ook Bidault keek strak voor zich uit, blijkbaar bang iets van zijn gevoelens te laten blijken. Bévin keek zijn collega's een voor een aan en wachtte op het antwoord dat niet ge geven werd. Daarna werden door de ministers woor den van dank gesproken aan het adres van de Britse minister en het Britse volk voor de gastvrijheid bewezen aan de ministers en hun delegaties, waarop Bevin zijn col lega's uitnodigde met hem naar het buffet te gaan en een glaasje te drinken. Ook Molotof gaf aan deze uitnodiging gehoor. Aldus kwam een eind aan de zeventiende bijeenkomst van de zesde ministersconfe rentie, de tweede in Londen. Nooit in de moderne geschiedenis werd op een bijeenkomst van ministers van geallieerde mogendheden zoveel bitters tegen elkaar gezegd, nooit werden zulke zware beschuldigingen geuit, als op deze conferentie, die begonnen was met weinig verwachtingen voor een goed einde, doch eindigde met minder hoop dan iemand durfde verwachten. Ondertussen voelden de Duitsers, aldus bericht United Press uit Berlijn, het nieuws van het einde der ministers-confe rentie als een slag in het gezicht. De laat ste hoop voor een verenigd Duitsland gaat voor hen hiermee verloren en men ver wacht dan ook, dat de eerste reactie zal zijn, dat duizenden Duitsers zullen trachten uit de Sovjet-zóne naar het Westen te komen. Conferentie van drie? In officiële kringen te Washington ver wacht men, dat het verdagen van de con ferentie der vier ministers zal worden ge volgd door een conferentie van drie (Frankrijk, Engeland en Amerika) om de thans ontstane toestand te bespreken. Men verwacht dat de geallieerden zich in het Westen nog nauwer zullen aaneen sluiten en dat de fusie van de Franse zóne met de Anglo-Amerikaanse zone thans spoedig een feit zal worden. In Wenen was de verslagenheid niet ge ringer. Twee leden van het kabinet Leo pold Figl verklaarden: „Dat is de meest vernietigende slag, die ons' land en ons volk kan worden toegebracht. Een slag die wellicht de gehelij natie ontmoedigen zal. doch", zo voegde minister Krauland, van de Oostenrijkse Volkspartij, hieraan toe: „Mijn partij zal blijven vechten voor haar recht en wij zullen schreeuwen, schreeu wen, totdat onze stemmen gehoord zullen worden". De minister van Justitie zei kort: „Het Twee olie-tankschepen in aanvaring Drijvende vlammenhel Voor de kust van Curacao zijn gisteren (wee tankschepen in aanvaring gekomen. Een van de twee, de Venezolaanse tanker „Tucupita" was met vliegtuigbenzine van octaangehalte geladen en vloog onmiddel lijk in brand. De brand sloeg over naar de Argentijnse tanker „Los Pozos" en in de hel van vlammen die ontstond zijn, voor zover bekend, vier mensen verbrand. Gis teravond werden nog negentien mensen vermist. De Shell heeft onmiddellijk al haar blussingsmateriaal uit Willemstad naar de plaats des onheils gedirigeerd. De pogingen om de Tucupita te bergen heeft men inmiddels opgegeven. is voor mij niets nieuws. Kleine naties hebben blijkbaar geen kans hun gerecht vaardigde eisen kenbaar te maken". De Heilige Koe komt al De „Heilige Koe", het vroegere particu liere vliegtuig van president Truman, heeft opdracht gekregen Dinsdag naar Londen te vertrekken, om minister Marshall te halen. De 100.000 is er uit Bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de hoofdprijs van f 100.000,gevallen op nummer 13765. De prijs van f 25.000,viel op nummer 18932. Dc Britten ontruimen Joodse gebieden Naar officieel werd medegedeeld, zou den de Britse strijdkrachten te midder nacht het overwegend Joodse gebied, ge legen om Tel Aviv, Ramat, Gan en Petah- Tiqvah volgens plan hebben ontruimd. Een Joodse burgerwacht van 500 man zal zich in deze streek, waar ruw geschat tweederde van de Joodse bevolking van Palestina woont, belasten met het hand haven van orde en rust. In het gebied lig gen ook vijf Arabische dorpen met een gezamenlijk inwonertal van 5.000. In Jeruzalem doen geruchten de ronde, dat Abdoel Khader Hoeseini, de Arabische leider bij de onlusten van 1937 tot 1939, naar Palestina gekomen is om het actieve verzet tegen het verdelingsplan te orga niseren. Hij is een familielid van de Moefti van Jeruzalem. „Zwart geld-scliandaal" in Frankrijk In kringen, die in nauw verband staan met het Franse ministerie van Binnen landse Zaken, verluidt dat 12 personen zijn geari-esteerd in verband met „een van de grootste schandalen op het gebied van de handel in zwart geld sedert de oorlog" Volgens dezelfde kringen bevindt zich onder hen een attaché van het Ameri kaanse ministerie van Oorlog. De bende handelde in obligaties tot een waarde van minstens 500.000 dollar. EX-GRIFFIER VOOR HET TRIBUNAAL. De gewezen griffier van de Provincie Noordholland, H. J. v. U., zal zich op Dinsdag 23 December voor de tweede kamer van het Haarlemse tribunaal hebben te verantwoor den voor zijn houding in de bezettingstijd. Gisteren heeft H.M. in het Koninklijk paleis te Amsterdam het ere-doctoraat van de Leuvense Universiteit aanvaard. De aanbieding geschiedde door een delegatie van hoogleraren onder leiding van de rector magnificus mgr. H. van Wayenburgh (mid den), promotor was de deken der rechtsfaculteit prof. F. Collin (rechts). - Men zie verder pag. 2. Politieke coördinatie primair geacht In het komende voorjaar zal in Den Haag een conferentie van de Europese eenheid worden gehouden. Een woordvoer der van de beweging van Churchill ver klaarde, dat de beweging een leidend aan deel zal hebben in het streven naar een Europese eenheid en een grote delegatie naar de conferentie in Den Haag zal zen den. Het is nog niet zeker, of Churchill persoonlijk aanwezig zal zijn. De woordvoerder verklaarde te geloven, dat reeds 80% van de bewoners van Euro pa voor een federalistische unie gewonnen zijn. Bij de voorbereidende werkzaamheden is men nagegaan of langs economische of politieke wegen moest worden doorge werkt. Het was gebleken, dat de meerder heid voor politieke actie was, daar bü een zuivere economische federatie de elemen ten offerzin, idealisme en verdraagzaam heid zouden ontbreken. In het afgelopen, weekeinde is te Parijs een internationaal comité voor Europese Eenheid opgericht, waarin Groot-Brittan- Alfred Krupp von Bohlcn und Halbach wordt hl Neurenberg met andere kopstukken van het industriële nazi-apparaat berecht. -Krupp in gesprek met zijn advocaat. nië. Frankrijk, Nederland, België en Zwit serland zijn vertegenwoordigd. Voorzitter van het bestuur is Duncan Sandys, voor malig Brits parlementslid en schoonzoon van Winston Churchill. Bestuursleden zijn o.m. Lord Layton, een vooraanstaand Brits liberaal, Gordon Lang, Labour-par lementslid, dr. Henri Brugmans en Piet Kerstens (Nederland), Paul Bastid, vc malig minister van Handel (Frankrijk) en Paul van Zeeland (België). „Het internationale comité van de be wegingen voor Europese eenheid" zoals de officiële benaming luidt heeft de vol gende verklaring uitgegeven: „Tijdens de afgelopen dagen is er in Parijs een aantal bijeenkomsten gehouden van vertegen woordigers van de vier voornaamste be wegingen, die streven naar de eenheid van Europa. Deze bewegingen zijn de bewegin gen voor een Verenigd Europa (voorzitter: Winston Churchill), de Franse raad voor een Verenigd Europa (voorzitter Edouard Herriot), de onafhankelijke liga voor Euro pese Samenwerking (voorzitter: Paul van Zeeland) en de Europese Federalistische Unie (voorzitter: dr. Henri Brugmans). Deze beweging-en hebben besloten haar streven op internationaal terrein te coör dineren en zekere belangrijke plannen sa men uit te voeren. Er zal een algemeen secretariaat worden opgericht ouder lei ding van dr. J. H. Retinger. In de loop van de komende weken zullen te Parijs en Londen kantoren worden geopend en bin nenkort zullen plannen voor de gezamen lijke campagne bekend gemaakt worden. Parlementaire Unie. Het bestuur van-de Europese Parlemen taire Unie, dat onder voorzitterschap van de fractieleider der Belgische socialisten, Georges Bohy, van 12 tot 14 December te Gstaad bijeen is geweast, heeft besloten 8 September '48 te Interlaken een plenaire vergadering van de unie te houden onder de naam „parlementair congres voor de stichting van de Verenigde Staten van Europa". Coudenhove-Kalergi, de secreta ris-generaal der Unie, heeft op een pers conferentie verklaard, dat op het congres te Interlaken de verschillende landen naar verhouding van hun aantal inwoners ver tegenwoordigd zullen zijn. Als symbool voor de Verenigde Staten van Europa is een kruis in een cirkel aan genomen en als vlag een rood kruis op een gouden zon in een blauw veld. DE JOHAN DE WITT. De Johan de Witt wordt hedennacht om één uur in IJmuiden verwacht. Vermoe delijk zal het schip door varen naar Am sterdam, waar dan morgenochtend met debarkeren wordt begonnen, J TRIBUNAAL-UITSPRAAK. De tweede kamer van het Haarlemse Tri bunaal bracht reeds hedenmorgen advies uit in de zaak tegen de Haarlemse psychiater C. K„ die zich verleden week had te verant woorden. Zij stelde hem in vrijheid, doch legde nog een jaar internering voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, als mede een boete van vijftienduizend gulden, op. Ook werd K. voor tien jaar uit de kies rechten ontzet. Het woord is aan..... Louis Latzarus: Een volk, dat meent zich te kunnen regeren zonder zijn élite, is verloren. (La Politique, 1928) Rapport Cleveringa over mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten Gebrek aan hartelijkheid en menselijke belang- stelling bij de bejegening van uitgewekenen in Lissabon99 „Van gegronde redenen voor ernstige klachten is der Commissie niet gebleken. De heer van Harinxma thoe Slooten heeft in uiterst moeilijke omstandigheden stellig werk verricht dat gewaardeerd verdient le worden Dat hij hier of daar een steek heeft laten vallen is mogelijk, gelijk wel niemand in zijn omstandigheden de volmaaktheid had kunnen bereiken; doch er is haar niet gebleken van enige aanleiding de staf over zijn weik te breken. Wellicht is het mogelijk, dat hij op twee, mogelijk met elkaar samenhangende, punten van bijkomstige, doch in de gegeven omstandigheden toch wel van belangrijke aard te kort is geschoten, doch er kan achteraf hieromtrent te weinig tastbaars worden vastgesteld dan dat een afkeuring gerechtvaardigd kan worden geacht. In deze moet dan het „in dubiis pro reo" gelden". Zo luidt voornamelijk de conclusie van 't rapport der Commissie-Cleveringa over de houding van mr. B. Ph. baron v. Harinxma thoe Slooten in de bezettingstijd. De com missie had tot taak een onderzoek in te stellen naar de houding van Nederlandse diplomatieke en consulaire ambtenaren tegenover Nederlandse uitgewekenen. De commissie verklaart, geen volledig heid te hebben kunnen bereiken, zodat de mogelijkheid open blijft van een of andere verrassende ontdekking. De ervaring heeft de commissie bovendien geleerd, voorzich tig te zijn met getuigenverklaringen. Voor een deugdelijke beoordeling zou men de sfeer moeten proeven, waaruit dergelijke verklaringen zijn voortgekomen. Verschil lende gegevens tonen aan dat ook het ge drag der uitgewekenen niet steeds vlekke loos is geweest. Legale en illegale evacuatie. Op 24 Augustus 1940 werd de zorg voor de zeer talrijke vluchtelingen in het Zuiden van Frankrijk tijdelijk opgedragen aan de heer Van Harinxma thoe Slooten. Hierbij was alleen gedacht aan legale evacuatie. Of dit juist gezien is geweest, is achteraf wel eens betwijfeld. In een nota van 3 Augustus 1943 schrijft de gezant Van Pal- landt: „Er van uitgaande dat de officiële instanties zich niet dienden te compromit teren met illegaal werk, heeft men gedacht twee geheel van elkander onafhankelijke organisaties het verschillende werk te laten doen, vergetende, dat de vluchtelingen op een van beide wijzen geholpen moesten worden en dus onder beide organisaties ressorteerden. Er had moeten bestaan een vluchtelingenbureau in Londen met grote volmachten. Als dat er in 1941 was geweest waren waarschijnlijk honderden bruikbare jongelieden uit Frankrijk en Zwitserland geëvacueerd en uit Nederland aangetrok ken." De commissie laat de juistheid van deze zienswijze in het midden. Van hogerhand was een splitsing gemaakt. De opdracht aan de heer Van Harinxma strekte zich niet tot illegale evacuatie uit. De illegale eva cuatie schijnt eerst van Londen uit te zijn bevorderd, toen in Augustus 1943 de over ste Warners naar Lissabon kwam. De heer Van Harinxma heeft in Frank rijk overleg gepleegd met de heer Seven- ster, aan wie de verzorging der vluchtelin gen in Frankrijk was opgedragen. De repa triëring van Nederlanders, die naar Neder land wensten terug te keren was toen in volle gang. Deze terugkeer werd aanvanke lijk door de regering aangemoedigd. Op 20 Juni 1940 seinde de minister van Buiten landse Zaken aan de consul te Bordeaux: „Wil als algemene richtlijn zoveel mogelijk vluchtelingen via Duits bezet gebied naar Nederland zenden." Zo komen velen ge leidelijk naar huis. Doch er blijft een aan tal achter, waaronder veel Joden en ande ren, die reden hebben beducht te zijn voor tegen hen gerichte vijandelijke maatrege len. Er ontstaat voor hen een „Association de Secours aux Réfugiés Néerlandais" der voorzitterschap van de heer Sevenster. Portugal vreesde een grote toeloop van vluchtelingen en verleende slechts visa aan hen, die spoedig zouden vertrekken. On< danks grote moeilijkheden verliep evacua tie naar Nederlands-Indië vrij vlot, tot de oorlog met Japan uitbrak. Nadat nog enige groepen naar Suriname en Curasao waren gezonden, eindigde de legale evacuatie door de algehele bezetting van Frankrijk in No vember 1942. De heer Van Harinxma keer de naar Londen terug. Tussen September 1940 en einde 1942 hebben 1596 personen door zijn zorgen Frankrijk kunnen ver laten. Klachten. In een rapport over een onderzoek, inge steld vanwege het dagblad „Trouw" is een aantal klachten tegen de heer Van Ha rinxma geuit over het zenden van pakketjes aan N.S.B.'ers; instructies, om Engeland vaarders niet te helpen; het ontvangen van geregelde remises uit bezet Nederland en, wellicht in verband daarmede, verdachte manipulaties met deviezen; onbevredigend beleid inzake de verzorging van Engeland vaarders in het kamp Praia das Macaes; ontoelaatbaar optreden in een spionnage- zaak, waarin zijn secretaris de hoofdfiguur was en het persoonlijk weigeren van hulp aan Engelandvaarders. Deze klachten von den hun oorsprong bij mr. Maas Geestera- nus. van Maart 1941 tot December 1943 hoofd van de „Nederlandse Inlichtingen dienst te Lissabon". Ervaringen hebben gemaakt, dat de com missie ietwat huiverig is geworden al te snel te koersen op het kompas van de heer Maas Geesteranus. Zij heeft zich niet los kunnen maken van het gevoelen, alsof de heer Maas Geesteranus in zijn ijver tot het bevorderen van wat hem goed dacht en daarmee in het bloot leggen van wat ver keerd was, misschien onwillekeurig wel eens te ver is gegaan en daardoor klachten heeft opgeroepen of versterkt. De commissie gaat nader in op klachten Toen de heer Van Harinxma pakjes naar Nederland begon te zenden, deed hij dit aan de hand van een lijst, welke hij uit Londen had gekregen. Toen de heer Maasj*" Geesteranus vergissingen merkte, heeft hij dit aan Londen gerapporteerd. De slechte verstandhouding tussen de heren Maas Geesteranus en Van Harinxma maakte de samenwerking volkomen on mogelijk. Tot welke betreurenswaardige gevolgen zij leidde, toont het vrij onbe tekenende voorval van 2 of 3 verkeerde pakjes. Bovendien maakte het wel een teleurstellende indruk op de Engeland vaarders die kwamen in een omgeving, waarin enige belangrijke figuren hun we derkerige antipathie zo zeer lieten gelden, dat zij zelfs niet meer met elkaar samen werkten. De commissie heeft niet tot de vaststel ling van uitsluitende of overwegende schuld bij de een of de ander kunnen komen. (Zie verder pagina 2) Voor de stille armen 16 December 1947. Kerstinzameling voor dc Stille Armen. 8e verantwooi'ding: Zr. D. v. H. 1,R .T. V. l,_ A. E. 1,50, E. C S.—v. d. W. 1.50, R. F. 2.—, Dr. A. TE. S. S. 2.50. Mevr. Dr. H. O. de J. f 2,50, D. V. 2,50, M. G. B. f 2,50. A. W.—V. 2,50. Mevr. J. H. B.—T. 2,50, G. J. H. ƒ2,50, K. D. ƒ2,50, Mevr. M. M. L.—P. ƒ2,50, Mej. L. H. ƒ2,50. A. Cr. ƒ2,50, G. R. 2,50. J. W. J. v. d. S. 2.50, A. M. 2.50, Van Asta 2,50, C. P. H. 2,50. A. M. D. 2,50, A. J. H. W. S. ƒ2,50, P. G. D. ƒ2.50. C. G de G. ƒ3,—. Mevr. Dr. L. J. A. B. ƒ4,—. J. C. B. B. ƒ5.—, J. C. v. G. ƒ5.—, Dames E. ƒ5.—. P. N.—B. ƒ5.—, L. A. W. ƒ5.—. J. V. ƒ5.—, J. D. K. ƒ5,— J. B. 5—, J. J. B. ƒ5.—. H. M. K. 5,—. J. J. S. 5,—. M. N. V.—V. 5.—, F. J. S. W. ƒ5,Fam. J. K. ƒ5,Dr. J. S. B. ƒ5.—, N. M. S. v. d. A.—S ƒ5,—, C. H. A. E. ƒ5,—, S. T. v. d. V. ƒ5.—. J. P. V. ƒ5.—. J. J. F. 5.—, M. A. S.—K. 5,—. M. T. 5,—, J. F. K. ƒ5,—. Fam. L. v. Z. ƒ5,—, P. L. ƒ5,—, N. N. ƒ5.—, R. ƒ5—, F. O.—S. ƒ7,50. Bridgeclub H. S. 10.—. J. Th R. S. 10—, Me#r. Dr. F. A. M. v. H. ƒ10,— H. M. J. 10.—. J. B. S. 10,—, A d. V. 10.—. W. A. J. G. 10,—. E. W. S. 10,—, I-I. T. J. v. V. f 10.—. L. H. v. 't S. 10.—. A. H. 10,—. H. B. S. R. 10,—, Kadé 10,—. A. M. S. 10—, J. H. W. E.—d. K. 10.—. J. C. S. 10.—. H. B. 10—, D. C. Z. 10.—, J. U. A. 10.—, P. v. d. L. ƒ10,—, J. J. B. v. E. v. V. 10.—. N. A. ƒ10,—, P. ƒ10.—. P. S. ƒ10,— Mej. C. B. ƒ10,—. C. v. C. O. H. ƒ10.—, N. S. H. ƒ5.—, E. L. M. ƒ20—, Ir. L. L. G. v. R. ƒ25.—. Mr. M. A. v. E. 25,—, M. v. d. P. 25.—. D. v. W. ƒ50,—, C. J. F. ƒ4.—. L. H. ƒ2.50, A. J. M. S. ƒ3,—. J. M. ƒ2,80, C. E. P. ƒ2,50, Jan. R, ƒ10.—, Coralia ƒ20.—, P. R. ƒ10.—. A. B. ƒ3,—. N. N. ƒ5.—. M. W. B. ƒ5,—, Ambtena ren v. Prov. Griffie Bur. Motor en Rijwiel- wet 15,Rusthuis Voorhout 4,Henny ƒ1,—, Mej. X. ƒ2,N. N. tc Aerdenh. 25.—. J. Ph. W. ƒ1.—. Kaartclub Schakel 12.50. W. L. 10.—, J. H. 10—, N. N. ƒ2,50, S. f 1,—N. N. 1,—. C. N. H. de J. ƒ5,—. J. B. ƒ10,—. Mevr. M. S. ƒ2,50. S v. d. G. ƒ10—, T. v. W. ƒ3.—. Mr. W. ƒ5.—, N. N. ƒ1.—. J. B. ƒ5,—, A. en C. ƒ2.50, Mej. A. B. O. ƒ2,—. L. S. ƒ5.—. N. N. ƒ30.—, C. B. ƒ2,50, M. J. ƒ2.—. Mevr. E. II. ƒ5.—. fam. de V. 5,Ambt. ter Gem. Secretarie ƒ131.v. Moeder 1.J. W. d. K. ƒ5,Stads-Evan- gelisatie 10,B. v. M. G. 15.—, Tr. en A. f 10.Het humanisme is uit Christus 118. S. D. ƒ2.50. M. ƒ2,50. Dagtotaal 1147,30. In 't geheel is thans bij ons binnengekomen een bedrag van ƒ4819,72. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen- daplcin 37. Ons I'ostgironumuier is 2 7 3 1 0 7, s.v.p. b(j vermelden: „Voor de stille urmcn'V Strijd tegen de inflatie in de Verenigde Staten De Amerikaanse republikeinen, die de meerderheid in het Congres hebben, dien den in het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ter bestrijding van de inflatie in, dat lang niet zo ver gaat als de door president Truman voorgestelde maatrege len. De republikeinse leiders in het Huis verklaarden echter, dat zij niet verder wilden gaan en geen amendementen op het ontwerp wensten. Om dit laatste te kun nen doorvoeren, moest het ontwerp even wel ten minste tweederde der stemmen behalen. Dit gebeurde niet, want geen en kele democraat stemde voor. Met 202 tegen 188 stemmen (minder dan tweederde voor) werd het ontwerp aangenomen. De democraten maken er bezwaar te gen, dat het republikeinse wetsontwerp geen contróle op lonen en prijzen inhoudt, noch voorschriften ten aanzien van de rantsoenering, die volgens Truman onver mijdelijk is. WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K M I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met hier cn daar een enkel licht buitje Zwakke tot ma- tige wind uit Noordelijke richtingen. Enige daling van temperatuur met voornamelijk in het Oostelijk gedeelte van het land in de nacht plaatselijk lichte vorst en enkele nevel of mist banken. 17 December: Zon op Maan op 843 uur, onder 16.29 uur 12.24 uur, onder 21.04 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1