METAALINDUSTRIE Zwarte Alida" voor het Tribunaal I Kort en Bondig Taxi? Bel 1.2.3.4.5 overhemden- of lingerienaaister Prima verkoopster gevraagd KQUSEN-REPARATRICE WINKELJUFFROUW gevraagd V.J intelligente jongste bediende Restaurant „Bolwerk" TAXATIES WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD TERREUR IN KLEIN FORMAAT II De schim van Krist waarde door de rechtszaal „Nee, u was geen lid van de N.S.B. en dat is u ook niet ten laste gelegd, want dat lag niet in uw lijn. Daar was u ook te intelligent voor. Maar u ziet graag, dat andere mensen bang voor u zijn. Wellicht komt dit. omdat u in het leven teleurge steld bent en heeft dit zich omgezet in machtswellust. U bent geen politieke figuur, maar uw daden in de bezettingstijd zijn het gevolg van dingen, die. veel en veel erger zijn." Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de tweede kamer van het Haarlemse Tribunaal, mr. F. van der Goot, na een zitting waarin de zaken die de weduwe mevr. A. M. R.K., in de Leidse buurt beter bekend als „Zwarte Alida", ten laste waren .gelegd, behandeld waren. De verdachte had, dat kwam in al deze gevallen duidelijk aan het licht5 er beha gen in geschept een terreur over haar buurtgenoten uit te oefenen, door bij iedere schimpscheut, die zij over de Duitsers of de N.S.B. te horen kreeg, de loslippige onmid dellijk aan te geven bij haar commensaal, de rechercheur van de Inlichtingendienst Fake Krist. Ter zitting ontkende zij echter alles of wist zij zich de feiten niet zo "best meer te herinneren. „Als voorbeeld van uw systeem van ver raad en uw wijze van ontkennen, zal ik dan de stukken laten voorlezen, die be trekking hebben op het geval-Paradijs", zei de voorzitter. Een bewoner van de Leidsebuurt, een zekere Paradijs, had in de zomer van 1943 per fiets zijn radiotoestel naar een familie in Hillegom gebracht om het daar te laten onderduiken. Bij aankomst in Hillegom bleek hem, dat hij gevolgd was door Zwarte Alida. Even later deed de Hillegomse poli tie op het duikadres een inval, waarbij deze onmiddellijk zijn naam noemde en naar het radiotoestel vroeg. Inbeslagneming en ar restatie waren het gevolg. De verdachte had een verhaal opgedist, waarin zij beweerde, dat zij niet alleen was geweest, maar in gezelschap van haar in April 1945 geliquideerde echtgenoot. Deze zou met Paradijs een vete hebben en hij had zijn vrouw gevraagd deze te volgen en de politie te waarschuwen.-Paradijs kende R. echter in het geheel niet en niemand had kunnen zien, dat er op zijn fiets een radiotoestel vervoerd werd. Volgens degene bij wie de verdachte de Hillegomse politie opgebeld had, had deze gezegd: „Ik ben de vrouw van rechercheur- Krist en doe goed werk." Verdachte ontkende ook het aangeven van drie vrouwen, die haar hadden aan gewezen met „Daar heb je worteltje boven". Verdachte was twee rechercheurs tegen gekomen en had gecommandeerd: „Heren, deze dames moeten naar het Nassauplein, denk er om, niet naar de Smedestraat." De rechercheurs hadden de drie dames naar 't Nassauplein gevoerd, waar zij van Krist een gepeperde schrobbering in ontvangst hadden te nemen. Drie meisjes, die een vraagteken in de lucht hadden aangeduid, werden eveneens op instigatie van verdachte aangehouden. ,De aanwezigheid van de beschuldigde in mijn kapsalon, vormde altijd een bron van onrust," vertelde een kapster. Eén keer had de opmerking van een, cliënte tot ge volg, dat „Zwarte Alida" haar adres aan haar commensaal opgaf, waar deze bij de prompt daarop volgende inval een onder duiker aantrof, die niet meer uit het con centratiekamp zou terugkeren. Dan kwamen er nog politie-rapporten ter sprake, waaruit bleek, dat de beschuldigde op 31 Augustus 1941 de politie had verwit tigd, dat in haar omgeving overal oranje blóemen voor de ramen stonden. Verdachte ontkende, zoals zij eveneens loochende, dat zij ooit circulaires van de N.S.B. had verspreid. „O ja," zei mr. Van der Goot, en groef uit de berg van 38 getuigenverklaringen een proces-verbaal op. waaruit bleek, dat zij bij die gelegenheid iemand had aange bracht. „Ja, nu ik me goed herinner, heb ik toen voor één keer meegeholpen en bij die gelegenheid werd ik uitgescholden. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonne, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem: restant L. Heemstede: 912.15 uur La tot Li; 24.30 restant L. Zandvoort: C, D en E. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 December 1947 GEHUWD: 16 Dec., L. J. Fabel en M. G. Priester. BEVALLEN van een zoon: 15 Dec., J. Ol denburgvan der Putten; 16 Dec., A. Wak kerde Wijs: M. J. DuijnKooij. BEVALLEN van een dochter: 14 Dec., B G. MartinKruse; M. C. VeelenturfBelt; 15 Dec.. A. C. Dijkerde Dood; C. Mensen Kluijt; 16 Dec., A. J. BreedKonings; I. C. ZuurbierVanhöfen: H. A. SmitSieber. OVERLEDEN: 12 Dec., W. Pinguele—Hen driks, 70 j.. Middenweg; 13 Dec.. E. Winkel man. 75 j.. Joh. de Breukstraat; J. H. Blank water, 59 j., Archipelstraat; 14 Dec.. A. Bloem, 47 j., Parklaan; C. J. Croon—van Huijssen. 83 j.. Ripperdapark; K. van den Houten, 83 j., Crayenesterlaan; 15 Dec., J. G. van der Heide, 76 j.. Floresstrï^at; H. de Vries, 78 j., Teslastraat: C. Melchior, 66 j.. Molijnstraat; J. W. Rodenburg, 91 j. Cederstraat; G. A. van der Veldt, 22 j., van 't Hoffstraat. OPTICIEN - STIENS OOK AAN BRIL-REPARATIES SCHEN KEN WIJ ONZE VOLLE AANDACHT Gierstraat 27 - Tel. 16764 Agenda voor Haarlem WOENSDAG 17 DECEMBER Gem. Concertzaal: Concert Willem An- driesscn, piano, 8 uur. Palace: „Onze corres pondent meldt", toeg. bov. 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Arsenicum en oude kant", 18 j., 2.30, 7.00 cn 9.15 uur. City: „De vrouw in het venster", 18 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Vol gas", 14 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Captain Kidd". 14 j„ 2.30, 7.00 en 0.15 uur. Rembrandt: „Het lied van Bernadette", 2.30 en 7.30 uur. DONDERDAG 18 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Het Tribunaal behandelde uitvoerig de bemoeienissen van „Zwarte Alida" bij de dood van Fake Krist, die op 25 October 1944 om ongeveer kwart voor acht 's mor gens door de illegaliteit uit de weg werd geruimd. Een rechercheur van politie, die toen rapport had opgemaakt, verklaarde, dat de beschuldigde opzettelijk bij die gelegenheid een valse verklaring had afgelegd, waarin ze beweerde, dat de schoten van uit de in gang van de kathedraal werden gelost en dat de pastoor erbij had gestaan. Een Duit ser had toen gedreigd „We zullen dat nest wel uitbranden." De gewezen agent van politie, Tijs Bouma uit Bloemendaal, die met Krist min of meer vertrouwelijk was omgegaan, meende dat de kogels juist uit de tegenovergestelde richting waren ge komen. „Zwarte Alida" had de dienstdoende Landwachten beloofd: „Ik zal lekkere kof fie voor jullie zetten" en had op de door haar gekochte grafsteen voor Krist laten beitelen: „Gevallen door moordenaarshand" „Zijn eer was trouw", hetgeen min of meer in tegenstelling was tot haar verklaring, dat zij haar commensaal de laatste jaren niet meer zo goed lijden kon, ook al bracht zij hem regelmatig medicijnen op het Nas sauplein en al vermaakte hij zijn bezittin gen aan zijn kostjuffrouw. De beschuldigde schoof de verantwoor delijkheid voor de tekst van het grafschrift en van de advertentie op de „kameraden" af. „Het is jammer, dat d(e voornaamste ge tuigen, Krist en uw man, dood zijn," meen de de 'president, die de vrouw voor het hekje niet verheelde, dat het Tribunaal geen vertrouwen in haar had. ,Wij hebben op uw ogen gelet, toen Wil- lemsen weigerde te getuigen en dat zei ons genoeg." aldus mr. Van der Goot. Intussen had Willemsen wel eens verklaard, dat mevr. R.K. regelmatig Krist bezocht of opbelde en dat als regel daarna de arresta tiebevelen uitgingen. Pleidooi. De verdediger, mr. C. Blankevoort trok een parallel met de zaak tegen mevro: Sieval. eveneens beschuldigd als tïpgeefster an Krist te zijn opgetreden, maar door het Bijzondere Hof te Amsterdam wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Ook in deze zaak achtte hij het bewijs niet af doende geleverd. De verraadzaakjes, die mevr. R.K. ten laste worden gelegd zijn alle van klein allooi en hebben geen ern stige gevolgen gehad. Hij meende, dat het Tribunaal een zware taak had om de straf te bepalen, die zijn cliënte toe kwam. want ,er zal veel verborgen blijven en nooit aan het licht komen." Uitspraak op 30 December. Meiidelssolin-lierdenking bij de H.O.V. Stefan Askenase solist Vooraf een rectificatie betreffende mijn verslag van het H.O.V.-concert van verleden Vrijdag. Waar men las dat de Suite Ma Mère 1' Oye „behoorlijk" uitgevoerd was, had moe ten staan „bekoorlijk". En nu onze bevindingen over de Mendels- sohn-herdenking, met Marinus Adam aan de dirigeerlessenaar en met de Poolse pianist Stefan Askenase als solist. Laat ik beginnen met deze laatste. Askenase is geen onbekende voor het trouwe H.O.V.-publiek van jaren- her. En de wijze waarop hij ditmaal het Concert in g van Mendelssohn vertolkte, zal bij de talrijke bezoekers van het leden concert ongetwijfeld weer de goede herin nering nalaten van een sterk pianistisch talent, van een rasmusicus met groot beel dend vermogen. Alles aan deze klavier- virtuoos is rhythme. is door de oerkracht der muziek geordende beweging. Zelfs met zijn wenkbrauwen markeert hij de maat en houdt hij aldus mimisch contact met dirigent en orkest. Zijn levendige en uiterst klare vertolking maakte dat het werk van Men delssohn. hetwelk de laatste jaren, nog voor dat de nazi's er hun veto over uitspraken, tamelijk op de achtergrond was geraakt, fris en sprankelend aandeed. Vooral de finale met haar Summernight-sfeer in pittig stac cato, was in staat een onbedaardelijke ovatie te verwekken. Tot het geheel droeg niet weinig bij het correcte en vlotte reageren van dirigent en orkest. Akenase dankte met het Spinnerlied uit de Lieder ohne Worte in een brillante weergave. Adam liet de avond openen met de Italiaanse Symphonie, waarin het kleurige spel der houtblazers in het Andante en in de doorwerking van de Saltarello zeer opvallend was. Na de pauze gingen de ouverture en drie nummers uit de toneelmuziek voor Shake speare's Midzomernachtsdroom. De ouverture was een bijzonder knappe prestatie van dirigent en orkest. Zo verzorgd heb ik dit delicate werk bij de H. O. V. nog nooit ge hoord. De glaszuivere accoorden van het hout, het licht en puntig staccato van de strijkers, alles lichtvoetig en dartel in strenge gebondenheid. het was de geniale jeugd- compositie van Mendelssohn volkomen waar dig Evenveel lof verdiende ook het Scherzo, waarin vooral de blazers, inzonderheid de solo-fluitist een riskante taak hebben. Een speciaal compliment voor de duidelijkheid en de sonore klank van de lage fluittonen. In de Nocturne maakte de solo-hoornist een goede beurt. De Hochzeitsmarsch gaf de Mendelssohn-herdenking een opgewekt be sluit. JOS. DE KLERK „Stormschool" op Wildhoef gaat naar Roosendaal In de Memorie van Antwoord op de be groting voor 1947 heeft de minister van Oorlog medegedeeld, dat het in de bedoe ling ligt het landgoed „Wildhoef" te Bloe mendaal, waar nu de „Stormschool" ge huisvest is, aan zijn oorspronkelijke be stemming, nl. van rusthuis voor ouden van-dagen te hergeven. Bii informatie bleek ons, dat nog niet bij benadering vastgesteld kon worden, wanneer do „Stormschool" naar Roosen daal (N.-Br.), waar zij in een kazerne on dergebracht zal worden, zal verhuizen. De nieuwe cursus, die in Februari begint, zal fio&.op „Wildhoef" gegeven worden. Sclioolscliaaktournooi Voor de twaalfde keer zal op 29, 30 en 31 December het schoolschaaktournooi worden gehouden, dat georganiseerd wordt door de Haarlemse Schoolschaakbond Er wordt weer veel belangstelling verwacht. Alle scholieren kunnen deelnemen. Zij moeten zich vóór 22 December aanmelden bij de heer P. J. Arnold, Verspronckweg 161, Haarlem. Taxi Bel 13 000 DAG EN NACHT Toneel Voorstellingen voor personeel van grote bedrijven Het aantal mensen, dat nooit of zelden in de schouwburg komt. is nog altijd veel te groot. Om aan het voornaamste bezwaar tegemoet te komen, heeft de directie van de stadsschouwburg, in overleg met de com missie van toezicht, een serie voorstellingen in het leven geroepen, speciaal ten dienste van het personeel van grote bedrijven, dat tegen een sterk gereduceerd tarief kennis kan maken met het goede toneel. Ter bevor dering van dit streven en om het practisch ingang te doen vinden is een uitvoerend comité samengesteld uit het bedrijfsleven, waarin gemeente, provinciale en particuliere ondernemingen in totaal door drie leden ver tegenwoordigd zijn. In het algemeen kan gezegd worden dat deze eerste proefneming geslaagd is, zij het dan ook niet geheel naar verwachting. De serie van vijf voorstellingen is volgeboekt Merkwaardig daarbij is dat de goedkoopste rang ver ondertekend werd, en er teveel aanvragen waren voor de op één na duurste rang. Om aan al deze verzoeken te kunnen voldoen, heeft men het aantal plaatsen voor deze prijs aanzienlijk uitgebreid, doch het volgend jaar zal meri moeten nemen wat er is. Het is jammer dat er ditmaal zoveel mensen, die ook de gewone voorstellingen bezoeken, van deze goedkope gelegenheid gebruik hebben gemaakt, waar het de bedoe ling was in de eerste plaats de arbeiders te trekken, die in te geringe getale zijn opge komen. Dit experiment, een navolging van een dit seizoen te 's Gravenhage genomen initiatief, mag niet uitdraaien op een ver kapte prijsverlaging, doordat het publiek het er op toe zou leggen een „koopje" te behalen. Het is daarom te hopen, dat de bedrijfslei dingen meer actief begrip zullen demonstre ren voor de opvoedende waarde die er van deze personeelsvoorstellingen kan uitgaan. De directies die in de toekomst hun mede werking willen verlenen, doen er verstandig aan een actieve propaganda te voeren o.a. door het verspreiden van circulaires en het ophangen van biljetten. Gisteren had de eerste voorstelling plaats. Comedia vertoonde „Het glazen paleis", het jubileumstuk van Rika Hopper. De andere vertoningen worden verzorgd door het Am sterdams Toneelgezelschap, de Haagse Kunst stichting en het Rotterdams Toneel. Deze gezelschappen nemen genoegen met een ge ringere vergoeding dan-normaal, bij wijze van tegenprestatie voor de van overheids wege verstrekte subsidie. Bom-aanslageii in Breda gedeeltelijk opgehelderd In de loop van een half jaar hebben twee bomaanslagen de gemoederen van de inwoners van Breda in beroering gebracht. Na lang zoeken heeft de politie thans de vermoedelijke dader van deze aanslagen te pakken kunnen krijgen. Het is een zekere G. M. uit Raamsdonksveer, die in deze plaats ongunstig bekend staat. De zaak is aan het rollen gekomen, om dat de dienstbode van een café te Breda en pakje ontving, dat zij niet openmaakte, doch naar de politip bracht, waar bleek, dat het een handgranaat bevatte. Het pake was te Oosterhout aan het postkan toor aangeboden. Bij. het onderzoek is ge bleken, dat een jongeman zulks deed op verzoek der broers G. M. en A. M. uit Raamsdonksveer. De politie bracht dé gevaarlijke surprise in verband met een aanslag, die in Juli in hetzelfde café gepleegd was. 's Nachts was en ingebroken en was een handgranaat aan een deur bevestigd, Een jongeman be- eaf zich 's morgens naar zijn werk, deed de deur open en werd dodelijk getroffen door de scherven van de ontploffende handgranaat. Destijds is G. M. aangehouden, doch hij moest bij gebrek aan voldoende bewijzen worden vrijgelaten. Hoewel hij thans ont kent ook maar iets met deze aanslag uit staande te hebben, meent de politie genoeg bewijsmateriaal in handen te hebben, om hem de twee aanslagen te kunnen aan rekenen. Men verneemt, dat de aanslagen een uitvloeisel zijn van de verbroken ver kering tussen de dienstbode en G. M. Een tentoonstelling in de Amsterdamse Poort De graficus L. Schouten bewoont een der dichterlijkste plekjes van Haarlem, de eeuwenoude Amsterdamse Poort. Hij is op de goede gedachte gekomen om enige malen in het seizoen werk van schilders, grafici en kunstnijveren in zijn atelier ten toon te stellen. Wie het treft, dat de hprfstzon door een venster valt op het ogenblik, dat hjj de kronkeltrap bestijgt en boven gekomen, de glorie van het wijde stadsgezicht aan schouwt, wil het eerste uur niet meer weg, nestelt zich behaaglijk op de divan bij de kachel en laat zonder de minste inspanning de herinneringen op zich aanstormen. Gelukkig de liefhebber-werker, die in zulk een sfeer, hoog boven het gekriebel van onze tijd, zich kan laten inspireren. De eerste expositie, huiselijk verspreid tussen de meubelen, instrumenten, boeken en bibelots van het huiskamerachtig atelier, duurt tot 20 December. En zij is de moeite waard van een klauterende gang langs de kronkeltrap, ook al om de romantiek waar in zo'n bezoek is gehuld. Tussen het aardewerk van Lucie Bakker, dat zijn sierlijkheid voornamelijk dankt aan eenvoud van motieven, rustig en lo gisch van vorm is en meestal zeer sober van kleur, zodat het zich, in een omgeving, pretentieloos zal aanpassen, hangen reis schetsen van Louis van Rijn, aquarellen, die vlot, soms al te vlot op het papier zijn geworpen en daardoor vaak oppervlakkig schijnen. Daar zijn echter uitnemende din gen bij zoals „Panorama" en een gekleurde pentekening „Scheepswerf", nauwelijks aangeraakt, teer van contour en doorplast met fraaie doorschijnende kleuren. Dit werk is in geen geval van Hollandse allure. Men herkent de manier als een bij uitstek geschikte voor illustratiën bij reisbeschrij vingen, waarvoor zij dan ook herhaaldelijk in buitenlandse tijdschriften is toegepast. Deze aquarellen zijn meestal gezond- modern, waarmede ik bedoel dat zij niet als evenzovele vraagtekens voor de be schouwer zijn. Ze zijn bij machte om de indrukken van de zwervende artist op de beschouwer over te brengen en vervullen daarmede hun illustratieve plicht. De derde exposant is Livinus van de Bundt, die etsen en litho's heeft ingezon den, twee procédés, waarmede hij vol komen verschillende resultaten bereikt heeft. Zijn etsen (droge naald) missen naast een niet te loochenen élégance, zuiverheid van tekening. Om nu terwille ener gevoels uiting de tekening te negeren, is de eerste te gering van betekenis. Men zou het willen omdat de sympathieke manier èn de sier lijkheid er toe uitnodigen, maar er ont breekt aan de tekening toch te veel. Geheel anders zijn de litho's, opmerke lijke dingen, die, feitelijk, slechts weinig met tekenzuiverheid te maken hebben en eerder zijn ontstaan door een bewuste non chalance, eenzelfde speculatie op de artisti citeit van het toeval, die een pottenbakker bezielt als hij zijn verven over het baksel de vrije loop laat. Zó ontstonden er mooie dingen, impressies van fantastische bloemen, waarin zich nu en dan vrouwenfigu ren bewegen, bloemen, die volkomen on verantwoord zijn. maar die stemmingen op roepen, gemoedsaandoeningen veroprzaken. Deze kant van des kunstenaars talent is een zeer bijzondere, want ofschoon er veel te danken is aan de complaisance van het toeval, is het een verdienste om hiervan op de juiste manier partij te trekken* De expositie is huiselijk en gezellig. Daarmee heeft het werk nu wel niets te maken, maar een bezoek wordt er toch zeker aantrekkelijker door. HERMAN MOERKERK. Botsing door verblinding Een bestuurder van een autobus der N. Z. H. V. M. werd Dinsdagavond ter fioogte van het Krelagehuis te Haarlem door een tegen ligger verblind en reed tegen een rechts van de weg geparkeerde auto op. Een toeschou wer. die naar reparatiewerken aan die wagen keek. werd licht gewond. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Tegen de ver- blinder werd proces-verbaal opgemaakt. Franse aetheidag. Op Zondag 21 Decem ber zal van 9.4.5 uur af tot middernacht het programma van Hilversum II geheel gewijd zijn aan de verschillende aspecten van de Franse cultuur. -» J. B. Schuil vertelde van zijn toneel-herinneringen Voor een levendig reagerend gehoor, be staande uit leden van de vereniging voor huisvrouwen, heeft de heer J B. Schuil gistermiddag geput uit de schat van toneel herinneringen die hij heeft verzameld gedu rende zijn dertigjarige loopbaan als criticus. Het was een leutige bloemlezing met toege voegde tierelantijnen uit de korte feuilletons van zijn hand, waarvan men er wekelijks één in dit blad kan aantreffen. De heer Schuil bewees, voor wie dat nog niet wisten, dat hij over een fabuleuze kennis van de kunst van het theater en dcszelfs beoefenaars be schikt en dat hij een gezellige praetvaer is, die men met het grootste genoegen nog wat langer aan het woord had gelaten. Vooral de dwaze belevenissen van en met dieren op de planken variërend van poezen tot Nubi sche ezels en kamelen werden zeer geestig naverteld. Grote hilariteit verwekte spreker door de critische beoordelingen van zijn eigen toneelstukken met elkaar te vergelij ken. aan welke grap hij een wijze les ver bond door aan te dringen op de vórming van een eigen oordeel. Deze luchtige causerie, die een aparte bekoring ontleende aan de onge dwongen manier van voordragen een veel te zwaarwichtig woord voor dit gemoedelijk oprakelen van oude vreugde getuigde vooi alles van een onverwoestbare en aansteke lijk werkende liefde. Na een korte pauze hield de heer Schuil een populaire doch belangwekkende verhan deling over de psychologie van toneelspeler en toneelspel, toegelicht door pakkende anecdotes. In haar dankwoord sloeg mevrouw VisserBrutel de la Rivière de spijker op zijn kop met haar beschouwing van de gast- verteller afc het levende toonbeeld van de krasse vitaliteit die zoveel toneelkunstenaars eigen is en die zij te danken hebben aan de wisselende spanning van hun beroep dat tevens hun hoogste liefhebberij is. De bijeenkomst werd gehouden in het Kre- lagehuis. Er bestond veel belangstelling, die zich uitte in hartelijk applaus. Plan-Marshall komt deze week voor Congres Volgens een bekendmaking van het Witte Huis zal president Truman Donder dag of Vrijdag het Congres zijn boodschap over het plan-Marshall doen toekomen. Warren Austin, de leider der Ameri kaanse delegatie bij de UNO heeft in een rede te Chicago verklaard, dat de Sovjet- campagne tegen het plan-Marshall de steun voor het plan heeft doen toenemen inplaats van deze te doen wegvallen. Ge durende de afgelopen zitting van de Al gemene Vergadering der UNO heeft de actie der Sovjet-Unie de twijfelende lan den ertoe gebracht de Amerikaanse zijde te kiezen. De kleine en middelgrote landen hebben verantwoordelijkheid aanvaard en als er hoofdelijk gestemd werd, deden zij mee. Austin verklaarde verder, dat de sta kingen en daden van sabotage in Frankrijk en Italië een deel vormden van de Sovjet campagne tegen het plan-Marshall Hoe wel dit onderdeel der campagne mislukt is. aldus Austin, is het gevaar nog niet geweken. De gebeurtenisgen in deze lan den zijn bemoedigende manifestaties van de kracht van het besluit der volken om hun eigen levenswijze te voeren zonder druk en intimidaties van buitenaf'. Onderwijszaken van Bloemendaal B. en W. van Bloemendaal stellen voor opnieuw te bepalen, dat de instandhou ding van de openbare lagere school de „Graaf Florisschool" wordt gevorderd. De voordrachten voor drie vacatures als onderwijzeres luiden: Bornwaterschool 1. mej. M. Weyling te Bloemendaal; 2. mej. L. H. van Bennekom te Krimpen aan de IJssel; 3. mej. G. H. Smit te Koudekerk. Julianaschool: 1. mej. H. I. C. Douma te Overveen; 2. mej. M. Weyling te Bloemen daal; 3. mej. C. M. J. van Steenis te Eist. Vondelschool: 1. mej. L. H. van Bennekom te Krimpen aan de IJssel; 2. mej. G. H Smit te Koudekerk; 3. mej. H. I. C. Douma te Overveen. Schenking. B. en W. stellen de gemeenteraad voor van mevrouw weduwe C. Voet-Rouwens in dank te aanvaarden enige uit historisch oogpunt waardevolle boekwerken, alsmede enkele zegelafdrukken. V BINNENLAND Een inbreker, die in het postkantoor in Sittard geen geld kon vinden, heeft blijkbaar om zijn woede te koelen alle postpakketten kapot gemaakt en de inhoud door het gehele kantoor verspreid. Het Rotterdamse vliegveld zal worden aangelegd in de polder Schieveen als de minister van Verkeer en Waterstaat zich met dit plan kan verenigen. Tijdens de bezetting heeft het toenma lige gemeentebestuur van Zaandam via het N.A.F. f 77 895 geleend van de Algemene Ne derlandse Metaalbewerkersbond. De bond verlangde dat de gemeente deze schuld er kent. Zaandam zal nu jaarlijks f2885 betalen, alsmede 3 procent rente. Het gemeentebestuur van Rotterdam ontving een officiële brief van het „Kentucky State Department of Health", in Louisville. Het adres op de enveloppe vermeldde: „Rot terdamDuitsland" HAARLEM EN OMGEVING De heer J. de Braai, inspecteur bij het Gemeentelijk Gasbedrijf te Haarlem zal Donderdag 18 December zijn zilveren jubi leum bij dit bedrijf vieren B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor het bouwen van 53 wonin gen op een terrein, gelegen ten westen van de Raadhuisstraat en ten zuiden van de Kerklaan onderhands te gunnen aan de firma gebroeders Van Putten te Heemstede voor f560.202. In het bestek zijn enige verande ringen aangebracht omdat het in de vorige vergadering beschikbaar gestelde crediet te laag was Vrijdag 26 December (Tweede Kerst dag) zal het dansor^test de Ramblers in het Concertgebouw optreden. Het Haarlems Christelijk Mannenkoor geeft op Vrijdag 26 December in de Wilhel- minakerk aan de Gedempte -Oude Gracht een concert, waaraan medewerken Lenie Pull (sopraan) en G. Faber (orgel). De Economische recherche van de Haar lemse politie heeft de verkoper van 30 kilo bonvrije koffie tegen zes gulden per pond aangehouden. Bij onderzoek bleek de koffie ten nadele van de in de Koudenhornkazerne gelegerde militairen verduisterd te zijn. Ook de koper werd aangehouden. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. ONDERZOEK OP DE VAN HEUTSZ. De politie van Hongkong heeft de 1600 Chinese passagiers van het Nederlandse schip de Van Heutsz, dat Zondag ten noor den van Hongkong door zeerovers werd overvallen, aan een uitgebreid verhoor on derworpen Tot dusver zijn nog geen ar restaties verricht. De Van Heutsz zou dezer dagen naar Swatow vertrekken. De poli tie blijft echter aan boord om het onder zoek voort te zetten. Er zijn 34 versteke lingen van boord verwijderd. Men gelooft echter niet. dat een hunner bij de overval betrokken is geweest GASEXPLOSIE IN WASHINGTON. In Washington is een huis van zeven ver diepingen tengevolge van een gas-explosie volkomen vernield. Een groot aantal per sonen ligt onder het puin bedolven. Tot nu toe zijn acht zwaargewonden geborgen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 290 H 284 285 Ti 2 82 li 357 170Va 169ji Nederlandse Ford 345 350 Nederlandse Kabel 292'4 Calvé certificaten 182 Scheepvaart-Unie 195 194 «4 rtoli -Amerika Lijn 1944i 1935a L)eli Maatschappij 159 '4 H. V A 220 Vi 218 '4 A'dam Rubber 14654 Ned Handel Mij. Hk) N.-I Handelsbank 103 Hilliton Mil 11 440 Claims Kon. Olie 863.— 851.— Prettige werkkring voor NET MEISJE als hulp in d$ huishouding Werktijden nader overeen te komen Goede behandeling. Goed loon. Jan Haringstraat 101. Modern geoutilleerde overhemdenfabriek vraagt voor spoedige indiensttreding een eerste klas om onderricht en leiding te geven aan ca. 20 meisjes Vereisten: volledige kennis van het vak, leeftijd minstens 25 jaar, vlotte persoonlijkheid. Voor serieuze kracht een prettige en verantwoor delijke werkkring met uitstekende salariëring. Reis kosten vanuit Haarlem of omstreken worden ver goed. Brieven onder no, 9554 bureau van dit blad. L. PAANAKKER. Schoenbandel Grote Houtstraat 46. Voor spoedige indiensttreding vragen wij een geroutineerde Persoonlijk aanmelden: Grote Houtstraat 54-60 HAARLEM voor de afd. kruidenierswaren. Met het vak bekend. „EIGEN HULP". Zijlstraat 56. Haarlem. Leerling, of Assistent-Automobielverkoper gevraagd. Br. met opgave van leeftijd, verlangd sal. enz. onder no. 9562 Mevr Dr. Eysvogel, Wagenweg 26, vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige MEISJE v.d.e.n. tegen 15 Jan. of later. Hulp van werkster. VERKOOPSTER gevraagd in zaak in bijouterieën, goud en zilver. Moet in staat zijn eventueel zelfst. een filiaal te I leiden. Zij, die met het vak bekend zijn, genieten de I voorkeur. Br. met opg. ref., leeft, en gewenst salaris onder No. 610 Advert. Bur. Moussault, Singel 272, I Amsterdam. JONGEDAME GEVRAAGD voor lichte kantoorwerkzaamheden, vlot kunnende typen en stenograferen. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met opgave van leeftijd en verlangd salaris aan SPORTHUIS HAARLEM, Grote Houtstraat 123. Haarlem. Op het hoofdkantoor van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noordholland te Bloemendaal, kunnen geplaatst worden: a. een mannelijke jongste kantoorbediende b enige jeugdige vrouwelijke krachten met M.U.L.O.-opleiding. Sollicitaties met uitvoerige Inlichtingen omtrent school opleiding enzvoorzien van pasfoto (welke wordt terug gezonden). schriftelijk in te dienen bij de Directie. Persoonlijk bezoek alleen na oproep. ALBERT HEIJN Gevraagd KRUIDENIERSBEDIENDEN leeftijd tot 25 jaar. Liefst bekend met etaleren en lakschrijven. Wij bieden: prettige werkkring. Loon naar bekwaamheid. Kans om later aangesteld te worden als filiaalhouder. Persoonlijk aanmelden filiaal Heemstede Jan van Goyenstr. en Overveen of schriftelijk aan het hoofdkantoor Zaandam. Op groot kantoor wordt gevraagd: leeftijd ca 16 jaar. Brieven met volledige inlichtingen onder no. 9561. Enige ervaren vakmensen uit de met aanleg voor precisiewerk kunnen direct geplaatst worden. Geen seriewerk. Aanmelden: Santpoorters* ra at 18 (Kleverpark) Haarlem 's avond? 810 uur 's Zaterdags 25 uur KENNEMERPLEIN 5 HAARLEM TEL. 16840 Reserveert vroegtijdig Uw tafel voor het ZWEEDSE KERSTDINER iÈ!$ E. G EKMAN AANK. RIJWIEL- en MOTORHERSTELLER gevraagd. C. W. van Meeteren, Dompvlocdslaan IA, Overveen. Wij vragen voor spoedige indiensttreding een vrouwelijke SOUS-CHEF voor onze afdeling DAMESHOEDEN. Sollicitanten naar deze interessante werk kring moeten beschikken over grondige vakkennis, goede smaak, gevoel voor mode en ervaring in eerste klas detailzaken; tevens moeten zij in staat zijn leiding te geven aan het verkooppersoneel. Uitvoerige brieven met foto onder letter DA 01 58 te richten aan de personeelleiding van N.V. Magazijn AMSTERDAM Fotocopieën beter, «nelier en goedkope? Foto Hilarius GR. HOM STRAAT 102 Tel 10866 Roer. en Onr. Goederen. H. W VROLIJK He Cd Mnkcliiut lleussensstt 16 Tel. 23093, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3