s L Eris I weer I Begin de dag met Teo jam! J DELFTSCHE SLAOLIE Wederopböuw-probiemen Beide partijen zijn tevreden Panda Wereldnieuws DONDERDAG 18 DECEMBER 1947 2 De beslissende factor van het plan-Marshall Wij beschikken thans over de tekst van een rede die de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, on langs gehouden heeft op een persconferen tie. Om de grote belangrijkheid daarvan vestigen wij er in het bijzonder de aan dacht op. De minister heeft er op gewezen dat er drie factoren zijn die de problemen van de Wederopbouw sterk beïnvloeden: de werk krachten, de materialen en het geld. De laatste twee hangen nauw samen. Het geld. Het begint thans tot ons volk door te dringen, dat wij door en in de oorlog arm geworden zijn. De toestand is dreigend en gevaarlijk. Wij behoeven slechts te letten op onze import en export. Dit verschil, na de oorlog fantastisch, is nog steeds buiten gewoon groot. Wij hebben geleefd op lenin gen en de verwachting gekoesterd, dat onze export zou stijgen, zodat het verschil wel gauw zou worden ingehaald. Het blijkt nu, dat dit nog in geen jaren het geval zal zijn. Materialen. Onze eigen materialenpositie is hopeloos. Er zijn geen voorraden mee* en alles wat nodig is, moeten wij in het buitenland kopen. Deviezen. Is er geen geld voor, dan moet geleend worden. Maar lenen betekent: naleving der gestelde voorwaarden, beta lingsplicht. Overschrijdt men de lenings mogelijkheden, dan gaat men failliet, komt er inflatie. Er zijn in Europa zeer ernstige voorbeelden van een dergelijke politiek, welke de economie van het land vernietigd hebben, aan te wijzen. Arbeidskrachten. Een derde remmende invloed vormen de arbeidskrachten, die voor de enorme be hoeften onvoldoende zijn. Ondanks de sterk gestegen behoefte zijn er niet meer bouw vakarbeiders in ons land dan vóór de oor log, namelijk ongeveer 150.000. De vak bekwame arbeiders zijn in de oorlogsjaren zeven jaar ouder geworden en de vakbe kwaamheid van de jongere generatie laat veel te wensen over. Ook Indië heeft veel arbeiders aan ons land onttrokken. Scho ling en herscholing eisen tijd en bovendien zijn er niet veel arbeiders die tot bouwvak arbeider omgeschoold kunnen worden, want ook in andere vakken is veelal een tekort aan werkkrachten. Om te kunnen bouwen wat nodig is, zou ons land ongeveer tweemaal zoveel bouw vakarbeiders moeten hebben als thans be schikbaar zijn. De productie der bouwvakarbeiders is ongeveer 60 hetgeen per se te laag is. Sommige factoren zijn onafhankelijk van het individu, zoals materialenschaarste. on geregelde aanvoer daarvan, remmende in vloed van ongeschoolde op geschoolde ar beiders en gebrek aan élan. Dit laatste wordt geweten aan het feit, dat men niet overal vrij in tarief kan werken. Anderen betogen dat nu er zoveel werk is de prikkel die in angst voor werkloosheid gelegen is, ontbreekt. De arbeidsonwil is aanmerkelijk minder dan in 1945. Er wordt aandacht gegeven aan de vraag hoe de arbeidspro ductiviteit is op te voeren. Stopzetting onderhouds werk. In 1948 zal het nodig zyn het onderhouds werk nog over een langere termijn stop te zetten dan in 1947 is geschied. Daaraan zijn ongetwijfeld bezwaren verbonden, maar er is niet aan te'ontkomen. Er is niet minder dan 100.000.000 gulden in onder- De zuinigste de beste! CALVÉ DELFT houdswerk gestoken, gedeeltelijk zijn de materialen daarvoor zwart gekocht. In het vervolg zal zonder pardon elk zwart ge bouwd perceel worden afgebroken. Alleen die krachtmaatregel zal ï'emTnend werken op het geknoei. Wat is in 1948 te bereiken? Omdat de productie in 1947 dreigde ach ter te olijven bij heb uitgegeven volume is in de loop van dat jaar door de Wederop bouw toestemming gegeven tot het uitvoe ren van alle projecten die voorbereid wa ren. Een groot deel daarvan wordt niet in 1947 voltooid. Er kan evenwel worden aan genomen dat alles in de loop van 1948 klaar komt, dat zijn dan 28.000 woningen. Verder zal met de bouw van een aantal andere percelen begonnen worden. De rem die grote beperkingen oplegt is de geld- en materialenpositie. Kunnen wij geen geld lenen of de beschikking over materialen krijgen, dan dreigt geen cata strophe, doch komt deze er. De oplossing van dit probleem is de mogelijke realisering van het plan-Marshall. De beslissing hangt af van het Congres der Verenigde Staten. Luidt deze gunstig, dan zullen wij de resul taten ervan kunnen bemerken aan het ein de van het eerste of het begin van het twee de halfjaar 1948. Luidt zij ongunstig en bij de opzet heeft de Wederopbouw daarop gerekend dan zullen wij ons enorme be perkingen moeten opleggen, willen wij het niveau 1947 kunnen handhaven en zal veel achterwege moeten blijven. Een verwer ping van het plan-Marshall zal terugslaan op elk facet ran ons maatschappelijk leven, zo ook op de Wederopbouwplannen. Behalve huizen ook scholen en fabrieken. Behalve huizen moeteri er ook fabrieken en scholen gebouwd worden. Onze industrie moet in staat zijn om haar exportkansen te gebruiken en scholen zijn nodig omdat de leerplichtige jeugd vermeerderd is. I\uim nieuwe scholen moeten er .komen, maar natuurlijk zal met de uitwerking van het plan ook met de mogelijkheden rekening gehouden moeten worden. HO€STPARELS»BONN€MA<< De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Operettefragmenten. 8,50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Trio van Beethoven. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Spaanse liederen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Symphonische muziek. 11.30 De sneeuwgans. 11.45 Zangplaten. 12.00 Vaudeville-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda. 12.38 Piano. 13.15 Virtuoso- sextet. 13.45 Gigli zingt. 14.00 Kookkunst. 14.20 Symphonische muziek. 15.00 Boekbe spreking. 15.20 Platen. 15.30 Frans cabaret. 16.00 Orgel, 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Schumann-liederen 17.20 Causerie over Grieg. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten- programma. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeonorkest. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Platen. 20.30 Geloof en Leven. 21.00 Platen. 21.30 Lekenrechtbank. 21.00 Pianomuziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Swing and Sweet. 22.35 Biljartreportage. 22.40 Mej. dr. N A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 SvmDhonische muziek. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19.00 en 23.00 uur Nieuws. T.15 Platen 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Ge wijde muziek. 8 30 Werken van Liszt. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Platen. 10.30 Herdenking 150-jarig bestaan der zending. 12.00 Piano duo. 12.30 Weerbericht. 1233 Metropole orkest. 13.15 Mandolinata. 13.50 Pianorecital. 14.20 Voorlezing. 14.40 Tenor en orgel. 15.15 Havdn en Beethoven. 16.00 Declamatie. 16.20 Symphonische muziek, 17.20 Pianowerken van Haydn en Mozart. 17.40 Werken van Gag- nebin i8.30 Geestelijke liederen 18.45 „Werk op de achtergrond". 19.15 Regeringsuitzen ding. 19.30 Oratorium „The Messiah" van ÈLkndeL 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. Tien distributie-ambtenaren gearresteerd Zij leverden bonkaarten aan bonnenhandelaars De Haagse economische recherche is er in geslaagd de hand te leggen op een veer tiental bonnenhandelaren, dat zich van de hulp van een tweetal ambtenaren had weten te verzekeren. Bij deze arrestatie werden 350 nieuwe bonkaarten, enige dui zenden textielpunten en ongeveer 10.000 gulden in beslag genomen, De economische recherche heeft het daarbij echter niet ge laten. Voorts heeft de economische recher che in nauwe samenwerking met de po- litie-buitendienst van het Centraal Distri butiekantoor, tien distributieambtenaren gearresteerd, die zich in samenwerking met negentien andere personen bezig hielden met handel in distributiebescheiden. De ambtenaren verkochten algemene bonkaar ten, textiel-, tabaks- en versnaperings- kaarten aan lieden, die van het verkopen van distributiebescheiden hun „beroep" maken. Deze fraude, waarbij duizenden distri butiekaarten in de handel zijn gekomen, werd gepleegd van eind 1946 tot eind No vember 1947. Een groot aantal der beschei den werd achterhaald en kon in beslag worden genomen. De tien distributie-amb tenaren, die bijna allen werkzaam waren bij de distributiedienst te 's-Gi-avenhage, zijn reeds voor de Officier van Justitie ge leid, evenals vijftien van de negentien andere personen. Het onderzoek, dat zich ook uitstrekt tot buiten 's-Gravenhage, wordt voortgezet. Nederlanders in Duitsland krijgen Kerstpaketten De Nederlandse Caritas Missie te Sittard is thans druk bezig met het sorteren en ordenen van de enorme hoeveelheden schoenen, textielgoederen, levensmiddelen, welke na een radio-oproep van pater Henri de Greeve voor hulpverlening aan in Duitsland wonende Nederlandse ge zinnen werden toegezonden. Er werden 1300 pakketten ontvangen met allerlei goederen, welke in kleinere pakketten worden overgepakt. Voorts zijn er nog een 450 baby-pakketten, welke voor daarvoor in aanmerking komende jonge gezinnen bestemd zijn. Dezer dagen gaan de pakketten in vrachtauto's van het Rode Kruis en van de Nederlandse Militaire Missie naar Ber lijn. Daar zullen ze worden gedistribueerd onder de ongeveer 70.000 geregistreerde Nederlandse gezinnen in Duitsland. Dit ge schiedt door de Nederlandse Militaire Mis sie, in nauwe samenwerking met het Ne derlandse consulaat-generaal en de rijks dienst tot steun aan behoeftige Nederlan ders in het buitenland. WERKNEMERS IN DE SCHOENEN INDUSTRIE ZEGGEN C. A. O. OP. De werknemers in de schoenenindustrie hebben de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie, welke 31 Decem ber afloopt, opgezegd. Deze opzegging heeft in hoofdzaak betrekking op een wijziging betreffende de vacantietoeslag. waarover geen overeenstemming is bereikt. NEDERLANDERS NAAR Z.-AFRIKA Het geheel gerestaureerde m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd komt weer in de vaart. De regering heeft het schip gecharterd, teneinde 150 emigranten met hun gezinnen, in totaal 700 personen, naar Zuid-Afrika te brengefi, allen geschoolde arbeiders. POST VOOR MILITAIREN De opvarenden van het s.s. „Zuiderkruis", dat met militairen naar Indië gaat. kunnen in Port Said post ontvangen mits deze uiter lijk 19 December gepost is. Voor uitreiking bij aankomst in Batavia dient men uiterlijk 4 Januari te posten. De Balkan wil marcheren „schouder aan schouder" Naar radio Sofia meldt is te Plofdif in centraal Bulgarije tussen Bulgarije en Albanië een verdrag van vriendschap, culturele samenwerking en wederzijdse bijstand en een protocol betreffende eco nomische samenwerking, getekend. De Bulgaarse premier Dimitrov onder tekende dit verdrag voor Bulgarije, en sprak daarna te Plofdif (Philippopel) een volksmenigte toe. Hij zeide, dat Bulgarije, Albanië, Roemenië en Joegoslavië schou der aan schouder zullen opmarcheren, des noods met de wapenen in de hand, om de imperialistische plannen te doen misluk ken. „De kapitalistische imperialisten trachten de samenwerking dezer democra tische landen tegen te gaan. Geleid door Amerika hebben de kapitalistische impe rialisten een trouwe dienaar gevonden in de fascistische Griekse monarchie, die met alle mogelijke middelen tegen onze vrijheid provoceert. Ook via de UNO trachten de imperialisten onze internatio nale garantie voor vrijheid te vernietigen en zelfs tot een nieuwe oorlog aan te moe digen. Toen de Balkan in zichzelf verdeeld was, hadden zij kunnen slagen, doch nu is dat niet langer mogelijk". Encycliek voor Kerstmis Autoriteiten van het Vaticaan maken bekend, dat de paus voor Kerstmis een kleine encycliek zal uitgeven om opnieuw op te roepen tot een kruistocht van gebed voor de vrede. Soortgelijke encyclieken werden in Oc tober 1946 uitgegeven en verscheidene malen tijdens de oorlog. DE ROMEINSE STAKING WAS KORT (Van onze Romeinse correspondent) „De arbeiders hebben gewonnen; Rome heeft de ranselstok van de minister der onderkruipers gebroken" schrijft de com munistische „Unita". „De socialistisch- communistische chantage is mislukt; de al gemene werkstaking van Rome is een hoon geweest voor de hongerenden" meent de „Risorgimento Liberale" en de „Messagero" verklaart heel neutraal; „De staking is ge ëindigd". Wie de zaak objectief beschouwt, moet wel tot de conclusie komen, dat er geen aanleiding was voor een zo ernstige beslis sing als het uitschrijven van een algemene staking. Trots alle propaganda der uiterst linkse groepen heeft de bevolking dit ge voeld. Uit vrees voor gewelddaden waren op de eerste dag der staking de winkels gesloten en lag werkelijk bijna alle werk stil. Het bleek echter reeds op die eerste dag, dat de politie in staat was de orde te handhaven en werkwilligen te beschermen. Des nachts kwamen politietroepen uit an dere provincies de stad binnen en tevens werden tal van vrachtauto's door particu liere firma's beschikbaar gesteld om de trams en autobussen te vervangen. Ook de kleine vrachtautotjes, die in de zomer van 1944 de enige openbare vervoermiddelen in Rome vormden (de Duitsers hadden de electrische centrale vernield, zodat de tram niet kon rijden, en alle autobussen bij hun aftocht meegenomen), en die nog steeds op secundaire trajecten dienst doen, staakten niet en bewezen uitstekende diensten. Op elke vrachtauto reden twee goedgewapende „carabinieri" mee, zodat de stakers ze onge moeid moesten laten. Zodra bleek, dat de politie inderdaad bij machte was de werk willigen te beschermen, verschenen vele arbeiders op hun werk. Banken, koffiehui zen, winkels, schouwburgen, bioscopen wer den geopend en tegen de avond van de tweede dag had Rome reeds een vrijwel normaal aspect. Des nachts werd toen de staking afgelast. De „Kamer van de Ar beid" gaf een manifest uit, verklarende dat het gestelde doel geheel was bereikt. De regering beantwoordde dit met een nuch tere mededeling, die een geheel andere kijk op de toestand geeft. Een stok zoeken. De aanleiding tot de staking was drie voudig: sedert enige tijd waren onderhan delingen gaande tussen de regering en de Romeinse Kamer van de Arbeid. Tenslotte stelde deze een ultimatum, waarbij werd geëist: bestraffing van de politieman, die schuldig zou worden bevonden aan de dood van een jongeman tijdens een opstootje in een arbeidersvoorstad van Rome; beschik baarstelling van tien milliard lire voor bij zondere werkzaamheden in Rome en pro vincie ter bestrijding der werkloosheid; verhoging van werklozenonderstand en toekenning aan de Romeinse werklozen van Het boekje en de Meestervlieger is nu verschenen en verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dagblad: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 te Haarlem en van de IJmuider Courant: Kenne- merlaan 154. Haalt nog heden uw boekje(s) af, want de oplaag is niet onbeperkt De prijs is 65 cent per boekje. een bijzondere Kerstgratificatie. De minis ter van Binnenlandse Zaken verklaarde, dat er geen aanleiding bestond tot bestraffing over te gaan van een politieman, die aan gevallen door een woedende menigte, uit lijfsbehoud een schot had gelost en dat bovendien het slachtoffer getroffen was door een projectiel van een ander kaliber dan de politie gebruikt en dus waarschijn lijk door een van zijn kameraden wès ge troffen. Voorts wees de regering er op, dat niet tien, doch ruim elf milliard beschik baar waren gesteld voor het omschreven doel en'dat besprekingen in gang waren met het Algemeen Vakverbond over een Kerstgratificatie aan alle werklozen in het land en over verhoging der steungelden: het ging niet aan Rome in dit opzicht an ders te behandelen dan andere provincies. De zeer sterke linkergroep van de Kamer van Arbeid verklaarde zich niet tevreden en kondigde, trots het protest van de ver tegenwoordigers der Christen-democraten en der Saragat-socïalisten, een algemene werkstaking af. Dagbladen, die het bericht over de reeds toegewezen elf milliard pu bliceerden, zouden op de eerste stakings dag, toen voor het laatst de ochtendbladen uitkwamen, niet mogen verschijnen. Door de krachtige houding van sommige directies en redacties, vooral de liberale, werd dit verbod ingetrokken, zodat de bladen onder elkander de regeringsverklaring met spe cificatie der uitgetrokken tien milliard lire publiceerden, benevens 'de mededeling de Kamer van Arbeid, dat die verklaring vals was en bovendien nog een nota van de Christelijke groep in de Kamer van Arbeid, waarbij die laatste aantijging werd tegen gesproken. Bij het afgelasten der staking verklaarde de Kamer van Arbeid, dat de stakers had den gewonnen: de gevraagde milliarden waren beschikbaar gesteld: besprekingen waren aan de gang over een Kerstgratifi catie aan alle werklozen in het gehele land; alle tijdens de staking gearresteerde per sonen zouden onmiddellijk in vrijheid wor den gesteld. Een heilige dag. De eerste twee punten waren kennelijk juist. Zij waren dit ook vóór de staking. Het derde punt werd tegengesproken door de minister van Binnenlandse Zaken, die mededeelde, dat op vrije voeten zouden worden gesteld die personen, van wie bij onderzoek zou blijken, dat zij zich niet aan strafbare handelingen hadden schuldig ge maakt. Inderdaad werden van ongeveer 700 gearresteerden er reeds op de eerste dag na de staking 500 vrijgelaten. Hoewel de communistische pers de zaak anders voorstelt, is het duidelijk, dat de staking, die naar men in regeringskringen aanneemt, een politieke bedoeling had, een mislukking geweest. Het verloop was vrij rustig. Er was veel politie op straat, die op sommige plaatsen, vooral rondom het par lement, de volksmenigte af en toe door middel van charges met jeeps of door drei ging met gummistokken het samenscholen belette. Het algemene stadsbeeld was ech ter veeleer dat van een heel bijzondere hei ligedag, zo heilig zelfs, dat de wijnkroegjes en het kleine koffiehuisje op de hoek ge sloten waren NATIONALITEIT ^BEWIJZEN VOOR AUTO'S. Met het oog op de controle op en vernieu wing van de nationaliteitsbewijzen voor auto mobielen, deelt de K.N.A.C. mede. dat zij, die hun nationaliteïtsbewijs moeten inleveren en daardoor kans lopen enige dagen dit bewijs te moeten missen, ten kantore van de invoer rechten een voorlopig bewijs kunnen krijgen, waarmede ze zich zonder moeilijkheden naar het buitenland kunnen begeven. „Zuiderkruis" met 1550 man naar Indië vertrokken Gistermiddag is het s.s. „Zuiderkruis" uit Rotterdam naar Indië vertrokken met 1550 man troepen aan boord, voor het meerendeel bestaande uit een bataljon in fanterie uit Schalkhaar en enkele deta chementen marinetroepani Aan boord van de „Zuiderkruis" bevin den zich 1600 NI WIN Kerstpakketten, wel ke tijdens het Kerstfeest op zee zullen worden uitgedeeld en welke gelijk zijn aan die, welke de soldaten in Indië zullen ont vangen. Mr. B. J. Stokvis krijgt geen visum voor Spanje De Spaanse legatie in Den Haag heeft onlangs afwijzend beschikt op het verzoek van het Communistisch Tweede Kamerlid mr. B. J. Stokvis, hem een visum voor Spanje te verstrekken. Mr. Stokvis vroeg dit visum aan. omdat hij op een in Brussel gehouden congres der „Association Internationale des Juristes Démocrates" met 13 juristen uit andere landen gekozen was in een internationale commissie, welke opdracht had zo spoedig mogelijk een onderzoek in te stellen naar de rechtspleging en de gevangenistoestan den in Spanje. De Spaanse legatie had medegedeeld, dat haar niets bekend was over de benoeming van mr. Stokvis in deze commissie en dat men derhalve geen reden had gevonden, hem een visum te vertrekken. Mr. Stokvis protesteerde bij de legatie en legde de copie van een brief over, welke hij op 7 Augustus aan de Spaanse legatie had verzonden. Daarin stond vermeld, dat hij in de genoemde internationale commis sie was gekozen en dat hij in zijn kwali teit als commissielid verzocht een visum toegewezen te krijgen. Bovendien ver klaarde mr Stokvis, dat hij de aangelegen heid uitvoerig had besproken met de Spaanse ambassadeur en diens secretaris te 's-Gravenha.ee. Het ANP heeft van de Spaanse legatie thans de volgende mededeling ontvangen: „Mr. Stokvis heeft de legatie nimmer het bewijs van zijn benoeming in de interna tionale commissie overgelegd, noch is de legatie iets bekend over het bestaan van de door mr. Stokvis genoemde „Association Internationale des Juristes Démocrates". Hoe zeer bezoeken van vooraanstaande buitenlandei's van ieder geloof of iedex'e politieke overtuiging de Snaanse regering ook welkom zijn. zij heeft doorgaans de gewoonte de bezoeken van leden der Com munistische Partij niet aan te moedigen, een gedragslijn, welke zoals bekend in de practijk door vele andere regeringen even eens wordt gevolgd". Nederlandse afdalingen op buitenlandse jaarbeurzen Van 12 tot 27 April 1948 wordt wederom te Milaan een internationale jaarbeurs gehou den. Gezien de wenselijkheid tot verruiming van het handelsverkeer met Italië en de te verwachten belangstelling is besloten met een collectieve Nederlandse inzending aan genoemde jaarbeurs deel te nemen. Deze deelneming zal geschieden in het kader van de „Benelux"gedachte. De organisatie van de Nederlandse inzen ding zal worden verzorgd door de Economi sche Voorlichtingsdienst Verder is besloten met een officiële collec tieve Nederlandse inzending aan de belang rijke internationale jaarbeurs te Poznan in Polen deel te nemen, die van 24 April tot 9 Mei zal worden gehouden. Er is komen vast te staan dat deze beurs tot de goed georgani seerde jaarbeurzen van Europa kan worden gerekend. Nederlandse bedrijven, die in principe aan deze collectieve expositie wensen deel te nemen, welke eveneens door de Economische Voox-lichtingsdienst zal worden georgani seerd, dienen zich onverwijld schriftelijk en uiterlijk 31 December op te geven. Een dikke kabel CURIOSA Blondim Het is een halve eeuw geleden dat Blon- din stierf. Hij was een kooi'ddanser. Dit is geen bevredigende aanduiding voor iemand, die alle mogelijke andere dingen op gespan nen koorden deed dan dansen. Maar onze taal is niet rijk in benamingen van dit mei'kwaardige beroep en wij moeten ons behelpen met équilibrist en acrobaat, geen van beide woorden van Nederlandse oor sprong. Eigenlijk doe ik een groot man tekort. Wij hadden Blondin al in Februari van dit jaar moeten herdenken. Want toen viel zijn sterfdatum. Hij overleed als 73-jarige op de plaats, die eens als de gevaarlijkste van alle is aangeduid, omdat de meeste mensen daar sterven, namelijk: in zijn bed. Of schoon er in zijn tijd noch wereldoorlogen, noch zelfs vliegtuigen of race-auto's be stonden. had hij gedurende zijn lange levenstijd talloze kansen gelopen, om niet in zijn bed te sterven Uw vader of groot vader moeten u er al van verteld hebben, want er is nooit beroemder evenwichts kunstenaar dan Blondin geweest en zijn tijdgenoten kenden allen de man, die vele malen over de Niagara wandelde op een koord. Hij werd in Februari 1824 te Saint Omer in Noord-Frankrijk geboren en heette eigenlijk Jean Frangois Gravelet. Men moet in zijn prilste jaren al iets wonder lijks in hem ontdekt hebben, want als vijf jarige ging hij ter opleiding naar een gym- nastiekschool te Lyon en een half jaar later debuteerde hij in een circus als „Het kleine Wonder". In zijn jongensjaren ontwikkelde hij zijn repertoire van halsbrekende toeren en later verwierf hij zich een wereldnaam en een fortuin door de uitvoering van zijn plan, om over de Niagara te kuieren. Dat deed hij voor het eerst in 1859, dus als 35- jarige. Het koord was 330 meter lang en op 48 meter hoogte boven de brullende waterval gespannen. Blondin bepaalde zich niet tot één overtocht en ook niet tot een „gewone" wandeling. Hij legde zich op een hele staalkaart van theater-effecten toe en volbracht de overtocht geblinddoekt, daarna als zakloDer. daarna met een kruiwagen en toen op stelten. Daarop presteerde hij het feit nog eens met een man op zijn rug (die ook vrij onvervaard moet zijn geweest) en tenslotte zette de bedaarde Fransman zich middenop de draad neer. maakte er een ommelet klaar en at die met smaak op, zonder de minste eerbied voor de waterval onder hem. Een paar jaar later verscheen hij in Crystal Palace bil Londen, waarbij hij oo stelten salto's maakte op een koord, op 51 meter hoogte gespannen. Zijn laatste voor stelling. die wel wat bescheidener toeren omvat zal hebben, gaf Blondin als 72-jarige, te Belfast. Hii stierf te Londen. Blondin is een legendarische figuur ge worden. Eigenlijk missen wij hem erg in deze tijd. De wereld heeft zo'n behoefte aan lieden, die haar een voorbeeld van even wicht en stalen zenuwen geven. H. R. Enige dagen geleden is de^nieuwe tele foonkabel tussen Aldeburgh en Domburg officieel in gebruik genomen en zijn via deze kabel de eerste gesprekken gevoerd. Met deze kleine plechtigheid, waarbij de Engelse „Postmaster-General" Wilfx'ed Paling en zijn Nederlandse ambtgenoot, de directeur-generaal der Posterijen, de heer Van Houwelingen, aanwezig waren, was een belangrijke mijlpaal bereikt op weg haar de vervolmaking der telefoonverbin dingen. De „Monarch", één de schepen van de Post Office vloot, heeft dit in onze ogen gigantische werk volbracht. De „Monarch" had hiervoor 1400 ton kabel nodig, die 19 ton per zeemijl woog. De verbinding AldeburghDomburg heeft de primeur van deze bijzondere soort kabel; de pas gelegde kabel is de eerste van zijn soort, welke gebruikt zal worden voor het openbare verkeer. Over deze kabel kunnen namelijk 84 telefoongesprekken te gelijk gevoerd worden. Het zal daardoor mogelijk zijn, vrijwel dadelijk verbinding met Engeland te krijgen. Als'n kou U overvalt LIEE 3 'valt 29. Joris Goedbloed verdween en Panda begon als een wilde door de gangen te hollen. Poortje in en poortje uit liep hij, maar de uitgang vond hij niet. In tegen deel hij raakte steeds verder in het inwen dige van de doolhof en kwam tenslotte bij het middelpunt terecht. Dat middelpunt was een open ruimte, omringd door poor tjes, maar er was iets vreemds aan. Want toen Panda daar zoekend stond rond te kijken, begon de vloer onder hein weg te zakken. Nu is Panda een klein ventje en zijn voeten zijm ook niet groot. Daardoor slaagde hij er in een steunpunt te vinden op de smalle richel die er aan de kant over bleef. „Dit is dus het geheim van de dool hof," dacht hij toen de vloer-steeds verder zakte en er een grote duistere ruimte zichtbaar werd. „Als je hier in het midden komt zakt de" vloer weg en kom je onder de aarde terecht...." „DISPLACED PERSONS" IN ONS LAND AANGEKOMEN, Dinsdagavond arriveerden per extra- trein 237 „displaced persons", Joden, uit de Amerikaanse bezettingszone in ons land. Een gedeelte van deze personen, mannen, vrouwen en een groot aantal kinderen, is dooi'gereisd naar Den Haag en Utrecht. Een ander gedeelte is voorlopig in een Joods Jongenstehuis in de hoofdstad on dergebracht. De „d. p.'s" komen hoofdzakelijk uit Stuttgart. De werkkrachten onder hen zullen in de Nederlandse confectie-indus- trie worden geplaatst. BELASTINGHEFFING OP PENSIOENUITKERINGEN. De minister van Financiën heeft een be schikking genomen welke hoofdzakelijk betrekking heeft op de uitkeringen krach tens de wet Buitengewoon Pensioen 1940- 1945. De minister heeft bepaald, dat de inkomstenbelasting welke over deze uit keringen verschuldigd is, zal worden in gehouden op gelijke voet als de loonbe lasting van werknemers. Droppings. Vele politiemannen uit Europese landen en de V. S. speuren thans naar een bende, die zich bezig houdt met illegale handel in verdovende middelen. Naar het schijnt heeft deze bende haar hoofdkwartier te Rome. Cocaïne, heroïne, opium en andere verdovende middelen uit het Midden-Oosten worden per parachute boven Rome neergelaten. Twee keer zag men een vliegtuig, dat laag over de stad vloog, kleine pakjes uitwerpen, die aan een parachute beves tigd waren. Zodra deze pakjes de grond bereikten werden zij door onbekenden opgeraapt, die daarna in auto's sprongen en wegreden. Uitstel. Naar Radio Boedapest Woensdag avond mededeelde, heeft de Sovjet ambassadeur in Budapest. Oes.ikin, na mens zijn regering aan de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, dr. Molnar, een jaar uitstel verleend van de levering der 60.000 ton broodgraan, waar toe Hongarije zich voor 1947 had ver plicht. Geen referendum. In de Belgische senaat heeft de partijloze Katholieke afgevaar digde Dorlodot een voorstel gedaan, dat de totstandkoming van een wet beoogt, welke een referendum aangaande de koningskwestie mogelijk zal maken. Na ampele discussie is het voorstel ver worpen. Verontrustend. Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft in antwoord op een vraag in het Lager huis verklaard, dat de huidige omvang van het Bulgaarse leger „verontrustend" is Volgens Britse schattingen, aldus Bevin. omvatten de huidige militaire een heden in het Bulgaarse leger 76.000 man, de grenswacht telt 10.000 man en de militia telt 100.000 man. Bevin zei. dat het vredesverdrag Bulgarije een leger van 55.000 man toestaat. Derde. De „progressieve burgers van Ame rika", een linkse groep, die Henry Wallace, voormalig vice-president der V. S.. in zijn critiek op de Amerikaanse buitenlandse politiek krachtig heeft ge steund. is een campagne begonnen, welke de candidaatstelling van Wallace als lei der van een onafhankelijke derde partij beoogt. Indien Wallace candidaat voor het presidentschap wordt, verwacht men, dat Trumans kansen op herverkiezing in gevaar komen tengevolge van een moge lijke verdeeldheid der democraten.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2