Frans Hals wordt op de binnenplaats van de „Doelen" tot leven gebracht arl van Empelen DONDERDAG 18 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 4 Louis Saalborn regisseert Het openluchtspel over „Frans Hals", dat dr. P. II. Schroder in opdracht van de stichting „Haarlems Bloei" voor het Haar lems Bloemenfeest in 1948 schrijft, zal niet, zoals met „De Vrijheid Vlagt" in 1946 het geval was, op de Grote Markt opgevoerd worden. De keuze is gevallen op de binnenplaats van de oude „Doelen" aan de Gasthuis straat. Bij de eeuwfeesten in 1946 heeft het open luchtspel, met de grote historische optocht, een grote menigte ook uit andere plaatsen aangetrokken; „Haarlems Bloei" heeft ge meend, dat er in het vorstelijke jubileum jaar 1948 weer zulk een attractie moet zijn en heeft dr. P. H. Schroder verzocht een openluchtspel te schrijven. Dr. Schroder heeft de opdracht aanvaard en tot onder werp van zijn spel gekozen een periode uit het leven van Frans Hals. Het heeft bij „Haarlems Bloei" een punt van langdurige overweging uitgemaakt, waar dit spel zal moeten worden opgevoerd. De Grote Markt, die bij de bijzondere ge beurtenis van 1946 als speelplaats kon wor den gekozen, kan daarvoor in 1948. wegens de vele bezwaren daaraan verbonden, niet weer worden bestemd. De keuze is nu ge vallen op de binnenplaats van de oude „Doelen", waarmee de regisseur die ook nu Louis Saalborn zal zijn zich heeft verenigd. De zeer mooie gevel van de Doelen zal tot achtergrond van het spel dienen. Op de binnenplaats wordt een tribune gebouwd, die ruimte zal kunnen bieder, aan ongeveer 1500 toeschouwers. Feestelijk schouwspel. In het spel komt een tafereel voor van een schuttersmaaltijd in gro*" met kaar sen verjichte Doclcnzaal: van de tribune af Drie inbraken in een nacht Twee militairen gearresteerd In de afgelopen nacht is de Haarlemse politie drie keer tegen inbrekers in actie gekomen, waarvan tweemaal met gunstig resultaat. Woensdagavond laat hebben dieven zich toegang verschaft tot een perceel aan de Gasthuissingel, waar zij uit een slaapka mer een brandkastje, inhoudende duizend gulden en enige gouden voorwerpen mee namen. De dienstdoende agenten werden daarop tot r ig grotere waakzaamheid aangespoord hetgeen bij de volgende inbraak, die om ongeveer half drie door het open schuiven van een raam in een huis aan de Korte Dijk plaats had. een goed gevolg had. want agenten konden op de hoek van de Bake- nessergracht en de Zakstraat de daders een Heemsteease dienstbode en een in de Kou- denhom-kazerne gelegerde militair, aan houden. De vrouw had op de uitkijk ge staan, de soldaat klom naar binnen en stal een leren tas. Een half uur later verbrijzelde een an dere soldaat uit de Koudenhorn-kazerne de étalageruit van een modemagazijn in de Grote Houtstraat en nam daaruit een bont mantel ter waarde van drie-duizend gul den mee, die hij aantrok. Een agent, die op de Grote Markt dienst deed, en de man ontwaarde, vond dit ondanks het koucle jaargetijde toch wel een enigszins vreemde dracht en hield de man aan. Evenals zijn collega met diens gezellin is ook hij ingesloten. De centimeters van de Dam Jeugdige verkepers gevraagd Op Maandag en Dinsdag a.s. zal een ge- luidswagen van ..Ereschuld en Dankbaar heid" ter beschikking staan van het Haar lemse Comité, dat zich belast met de verkoop van de vierkante centimeters Damplantsoen. Deze geluidswagen zal door de buitenwijken van de stad rijden, naar het ccmité hoopt omstuwd door jongens en meisjes boven de 16 iaar, die de nodige cm2 aan de man moe ten brengen, en die natuurlijk vol enthousias me gaarne een ochtend, middag of hele dag van hun vacantie offeren, om mee te bouwen aan het Monument voor hen, die vielen en financiëel te zorgen voor hen, die achterble ven. Jongelui, het is jullie zeker allen be kend om welk doel het gaat, welnu, draagt op deze wijze ook je steentje bij, want deze actie moet slagen. Opgaven gaarne aan het Bureau der U.V.V.. Stadhuis, ingang Grote Markt, Vrijdag van 9—5 uur, Zaterdag van 9—12 uur. Taxi Del i 3 0 00! (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 17 December 1947 ONDERTROUWD: 17 Dec.. J. Tuinstra en W. van Zomeren: M. J. Contant en G. Balk; W. de Jong en H. M. van Slooten: J. A. Kbe- horst en M. C. Stoute: J. A. M. Meijer en M. J. de Gruijter; F. H. F. Luken en G. A. Lin deman; J. B. M. C. Ridden en A. J. in 't Veld: C. B. Lagerweij en J. J. van de Pas; B. ten Have en J. Sterkman: J W. A. Klein en Groot en M. Statema: J. J. S. Hoes en M. A. Staphorst; J. Biersteker en M. H. Snoeks; J. van Leeuwen en H. E. C. Waage; J. van Ispe- len en M. Sommer; J. Timmers en G. van der Meulen; W. H. A. de Jong en M. L. Kalmt- hout; H. de Liefde en A. Beremann; J. P. Kroon en F. Brand; J. H. van Duijn en J. M. Bruikman: S. Jellema en F. Maassen; G. W. Caron en M. Wensing; P. J. Tholen en P. M. Rood; L. A. Rempt en N. Steenken; H. Stamps en 4VL F. Petrus; J. A. Verdonkschot en M. A. A. van der Vlugt; C. de Ruijter en H. Tibboel. GEHUWD: 17 Dec., R. Hoefsmit en J. Hen- driks; G. C. Janssen en J. van Roode; G. Smits en M. G. G. Coeckelbergh; G. Span jaard en A. J. de Graaff; A. Wildschut en G. Slijver; J. J. Ekel en M. J. Haasbeek; C. T. Steenman en W. van der Heide; H. H. M. Kubbinga en H. A. Nuijten; N. G. Weijland en R. van Leen; W. H. Berkhout en M. C. Kimman; E. J. Vink en M. A. Slats; H. Hoo- fiën en M. Vos; J. C. Slikker en C. Sierhuis; C. Muis en A. Timmerman; J. van Es en W. Bergsma: E. J van de Beek en J. J. van Opiinen; N. G. Landman en A. B. Dirks: E. Brand en P. C. Langeveld; G. Steenbakker en M. P. Teekamp; G. W. Deen en W. C. A. van der Wal; M. van den Heuvel en J. W. Donders; J. Hoekstra en K. Oosterdijk. BEVALLEN van een zoon- 15 Dec., H. P. Koene—Boeréi 16 Dec. C. Groot—Wit; 17 Dec., S. G. AdolfsRodel. BEVALLEN van een dochter: 16 Dec.. A. M. de Heer—Louwerens; S. M. de Waard— van Gog; E. van Breemen—van Egmont; C. Vermaat—van Egmond; 17 Dec., H. Leis- Verloop. OVERLEDEN: 15 Dcc.. A. B. Koster, 69 j„ Groot Heiligland; 16 D~c„ J. B. C. Schnei ders van Greijffenswerth, 75 j., Kamperlaan. zal men dit feestelijke schouwspel goed kunnen volgen. Het ligt in de bedoeling elke avond van de feestweek een voorstelling te geven, waardoor dus ongeveer 9000 mensen het spel zullen kunnen volgen. Bovendien zal een aantal opvoeringen tegen lage prijzen worden gegeven om de gehele burgerij in de gelegenheid te stellen dit spel te volgen. Cdosepi Toet helpi! Handel in zwart hout bestraft metnegenmaanden Plus vijftig mille boete en honderbvijftig mille ver beurdverklaring Woensdagmiddag werd voor de Econo mische rechter te Haarlem mr. C. G. Bij- leveld opnieuw de zaak behandeld tegen de Haarlemse houthandelaar F. G. J. B. De officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste tegen hem een ge vangenisstraf van een jaar, een boete van 100.000 gulden, ingeslagname van het clan destiene hout ter waarde van 150.000 gul den en vijf jaar uitsluiting van de bevoegd heid om een leidende functie in de hout handel te bekleden. In z:jn requisitoir zei de officier dat als een mannetje uit de Vijfhoek voor de rechter komt wegens handel in zwarte si garetten, hij al gauw tot een maand ge vangenisstraf wordt veroordeeld. Nu staat voor de rechter iemand die zich schuldig gemaakt heeft aan een veel ernstiger zaak. en bovendien is hij enkele malen million- nair. Daarom is een voorbeeldige straf nodig. Diimaal waren er twaalf getuigen op geroepen en de behandeling van de zaak vergde uren. Deze uiterst ingewikkelde affaire waarover een warnet van elkaar soms tegensprekende, soms half-dekkende verklaringen lag en die er door een non chalante administratie niet duidelijker op werd, is door mr. Bijleveld behandeld met een taaiheid en een vasthoudendheid, die vooral in de scherpe kruisverhoren alle bewondering verdiende. Tenlastelegging. Bi; de zitting op 31 October, waarvan wij destijds een uitvoerig verslag publi ceerden. was de tenlastelegging reeds in extenso, behandeld. B. was ten laste gelegd dat hij valse opgaven aan het Rijksbureau had gedaan, hij zou een partij in Sassen- heim er. een voorraad op zijn „Slavonische zolder" verzwegen hebben en een partij hout voor te hoge prijzen hebben verkocht. Bij het getuigenverhoor kwam ditmaal niet veel nieuws ter sprake, het zij dan dat wel duidelijk werd aangetoond, hoe men het ook draaide, de voorraadopgave inder daad te wensen overliet. Toen dan eindelijk de officier opstond om zijn requisitoir te nemen, hing er een voelbare sfeer van spanning in de rechts zaal. Hij bracht hulde aan de opsporings ambtenaren. die getracht hebben in deze zaak de grootst mogelijke klaarheid te brengen. Vervolgens stelde hij vast, dat verdachte 100 kubieke meter teakhout ver kocht had tegen te hoge prijs, aan welke handel hij vijftigduizend gulden verdiend had. Temeer daar verdachte met rege ringsopdrachten naar de V. S. is geweest, kenschetste hij B. als een autoriteit, die beter moest weten en vond dat hij uit sociaal en economisch oogpunt beneden de maat was gebleven. Hii deelde mede, dat deze geruchtmakende affaire zelfs de aan dacht van de ministerraad heeft. Hij was van mening dat een voorbeeldige straf hier op zijn plaats was en deed de in de aanhef vermelde eis. De eis tot onmiddellijke inhechtenisne ming motiveerde hij door te zeggen, dat verdachte gebruik makend van zijn rela ties en zijn kapitaal, de vlucht zou kunnen nemen. De raadsman, mr. T. A. M. A. van Löben Seis hield een uitvoerig pleidooi waarin hij onder meer zei dat opzet bij de valse voorraad-opgave niet bewezen was. omdat verdachte destijds in Amerika was en niet geheel verantwoordelijk voor de daden van zijn procuratiehouder gesteld kon worden. Hoewel hij de zwarte verkoop van1 het hout wel bewezen achtte, vond hij de geëiste straf buiten verhouding zwaar, te meer daar prijsovertreding „in de lucht hing", omdat zelfs de dagvaarding niet de toegelaten maximum-prijs vermeldde. Hij wees vervolgens op verdachte's verdiensten in oorlogstijd, B. had een grote partij hout uit handen van de bezetters gehouden, een wapenarsenaal verborgen en in de honger winter veel goeds gedaan. Een onmiddellijke gevangenneming vond pleiter onbillijk, aangezien de kans voor verdachte op appèl gezien de over belasting van het gerechtshof daardoor beknot werd. Nadat de officier nog gememoreerd had. dat de partij teakhout die verdachte voor 650.per kubieke meter verkocht had na door verschillende handen te zijn ge gaan 1300.per „kuub" opbracht en de verdachte erkend had dat zijn boekhou ding te nonchalant en de zwarte verkoop van het hout „fout" was geweest, deed de politierechter onmiddellijk uitspraak. Hij veroordeelde B. tot negen maanden gevangenisstraf met onmiddellijke gevan genneming, vijftigduizend gulden boete en inbeslagneming van de clandestiene hout- voorraad ter waarde van honderdvijftig duizend gulden. Vrouwen houden Kerstmarkt De wethouder van Sociale Zaken, mr. S. C. van der Wall, zal op Zaterdag 2 December om 15 uur in gebouw „De Nij verheid" aan de Jansstraat te Haarlem de door de vrouwengemeenschap „G.G.G." georganiseerde Kerstmarkt openen. Op Zondag 21 December wordt door een vrouwenkoortje een Kerstzangmiddag ver zorgd en op Dinsdagavond 23 December een Kerstuurtie voor kinderen van tien tot twaalf jaar. DE HEER H. J. BORGER NEEMT AFSCHEID. Op Dinsdag 30 December zal er van 34 uur ten kantore van de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst, Jacobijnestraat 22, ge legenheid bestaan om afscheid te nemen van.de directeur de heer J II. Borger, die na een diensttijd van ruim veertig jaren de gemeentedienst gaat verlaten. Het kantoor is die middag voor het pu bliek gesloten. Nieuwe commissaris der Koningin in Zeeland Burgemeester van Westcapelle ingaande 1 Februari benoemd Met ingang van 1 Februari 1948 is be noemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. dc Casembroot, burgemeester van Westca pelle. De nieuwe Commissaris der Koningin is in 1906 geboren. Hij werd op 27 Mei 1932 benoemd tot burgemeester van Westcapelle en was voordien adjunct-secretaris van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. In Januari 1941 nam hij zitting in het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Na de bevrijding werd hij militair Commissa ris voor Zeeland. Met ingang van 15 Janu ari 1946 nam hij zijn functie van burge meester van Westcapelle weer op. Autorijden op Zondag Ook de rechtbank spreekt Groningse advocaat vrij De rechtbank te Groningen heeft heden vonnis gewezen in de principiële zaak tegen de Groningse advocaat en procureur mr. N. J. Polak, die terecht stond wegens auto rijden op Zondag. De kantonrechter had hem van rechtsvervolging ontslagen, waar na de ambtenaar van het O.M. hoger be roep aantekende. De officier van Justitie eiste 1 boete, doch de rechtbank achtte het tenlaste gelegde niet bewezen en sprak mr. Polak vrij. In haar vonnis overwoog de rechtbank onder meer, dat de vergun ning een vergunning is en blijft, dat het daarom niet is aan te nemen, dat deze op een bepaalde dag of op bepaalde dagen niet zou bestaan, zoals de officier had be toogd. Uitdrukkelijk is bepaald, dat van het verbod van op Zondag te rijden de ver- keersautoriteiten ontheffing kunnen ver lenen. Het ging de rechtbank te ver. dat men bij het rijden op Zondag zonder deze ontheffing kan spreken van rijden zonder vergunning. De officier is voornemens tegen dit von nis beroep in cassatie in te stellen. „Heel de wereld moet het weten" Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de Districtsband Haarlem van de Ne derlandse Padvinders wordt op 27 en 29 De cember in het Concertgebouw te Haarlem een Padvindersavond gehouden, genaamd „Heel de Wereld moet het weten". Het programma vermeldt demonstraties, zang en dans van padvinders. Tot slot wordt een grote taptoe uitgevoerd, waaraan behalve de Districtsband het Harmoniekorps „Arti et Religioni" medewerkt. Buraerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN- J H. de Wilde—v. Kessel. z P. L. Koonman— Noordzij, d.: F. Pieterv Haastert. z P J GerbrandsRuttenberg, z.; A. M. Rutte—Vink. z. ONDERTROUWD: A J. de Graaff en H. J. S. Bosman; E T. E. de Nijs Bik en C R. v. Scherpenberg; A. J S Merhottein en T. A. Kuiper GEHUWD: J. A. v. d. Kruïjs en J. Koose. OVERLEDEN: J. J. van Duin. 51 j.; Wed. S. SchipperBakker, 75 j.; D. Bais, 76 j. Voor de stille armen te Heemstede Het comité voor de Stilie Armen te Heem stede ontving de navolgende bijdragen: N. N. 5—, N. N. 10.—T. G. ƒ100.—, J. R. 5.—. B. 100.—. W. S. 2.50. Mevr. H. M. B. B. 10.—. J. C. V. ƒ2,50. Mej. T. N. 10.—. A. C. M. B. ƒ5.—. Mevr. P. E. A. H. ƒ100,—J. E. H ƒ25,—. B. F. de H. ƒ2.50. F. C. de II. ƒ5,—, Mevr. Wed. H H. J.—v. V. ƒ5.—. Mevr. A. C. v. L. 10—, B. O. ƒ5,—, P. v. O. ƒ3,—, L. Q. ƒ10,—, Mevr. Wed. H. S.—L. ƒ2,50. Mei. H. J. S. ƒ2,50, J. M. S. ƒ10,—, J S. ƒ10,— H. M. S. 10,—, Mej*M. H. v. S. L. 10.—, C T. 50,—, Ir. I. W. 25—, Mevr. L. B. Z.—B. ƒ2,50, v. L. ƒ25,—, A. B. ƒ5,—. Mevr. A. v. d. W.—v. A. 25,—, Mevr. M. W. I v. L. ƒ5,—, Mevr. S. ƒ5,—, T. D. ƒ2,50, J. D. J. K. 5,—, J. v. H 25,—, Jkvr. W. v. d. G. 5,—, Z. J. H. J. 200,—, J. P. V. 2,50, J. d. G. ƒ2,50, J. de B. D. ƒ25—, H. W. B. ƒ5.—. G. E. V. L. B. ƒ5,—. L. A. B. ƒ10,—, W. B. ƒ10,J. D. ƒ5.Mej. R. D. ƒ2,50, Mevr. G. C. A. v. d. H.—S. ƒ2.50. Mevr. J. H L. 1,50, P. H. K. S. 50.—, Mevr. J. M. P. K.— B. 2.50, W. M. 5.—. D. CV. N. Jr. 5.—, Wed. W. R. v. H.—L. D. 10—, P. J. S. 10,—. Mevr Wed. C. F. J. S.v. d. H. ƒ2,50, Mej. M. M- v. d. V. 10—, D. V. 2,50, F, J. G. W. 5.—. W. B. 5,—, W. R. 10,—, Mevr. N. J. —de H. 10—, N. N. 10—, H. v. U. 2,50, P. W. 5.— en S. 10.—. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wmgerde, zal gaarne nog meer bij dragen in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antoni Duycklaan 12, als ten Raad- huize. Zijn gironummer is 153308. Jeugdparlement stelt „Statuut" vast Het Haarlemse Jeugdparlement heeft Woensdagavond langdurig gedokterd aan de formulering van een „Statuut voor de jeugd". Tenslotte werd men het eens over de volgende tekst: „Het Haarlemse Jeugdparlement stelt vast., dat de meest elementaire voorwaarde voor een lichamelijk en geestelijk gezonde jeugd een goed gezinsmilieu is. Als basis voor het „Statuut" stelt het Haarlemse Jeugdparlement vast, dat de jeugd recht heeft» op: materieel goede le vensomstandigheden, arbeid, ontwikkeling, vrije tijd, vacantie en ontspanning en het mede-beslissen over eigen lot; kortom: een menswaardig leven, dat creatieve moge lijkheden biedt." Het parlement zal zich in de zittingen na het Kerstreces, dat op 7 Januari eindigt, met een nadere omschrijving van de ver schillende onderdelen van het „Statuut" bezig houden. In het bestuur werden zes nieuwe leden gekozen. Barkeeper was een slechte huisbewaarder De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de barkeeper J. van W. uit Amsterdam, die tijdens afwezig heid van een bewoonster in Haarlem-Zuid als huisbewaarder optrad. Hij verkocht echter de inboedel ter waarde van twintig duizend gulden. Het vonnis luidde een ge vangenisstraf van één jaar en drie maan den. Ontsnapte gevangenen stalen naaimachines Drie gevangenen, die in de strafgevange nis van Hoorn vertoefden, waren op 3 Juli ontsnapt. Zij begaven zich naar Amsterdam, maar na enkele dagen hadden zij gebrek aan geld. Eén van hen had een plan. Hij was als schilder werkzaam geweest in een school in Heemstede en wist, dat een oud collega van Hem nog in het bezit was van een sleutel, welke op de deur aan de ach terkant paste. De man ontving de sleutel en het drietal bestelde een taxi, om des avonds naar Heemstede te gaan. Uit de Rooms Ka tholieke Meisjesschool nabij de Cruquius- weg stalen zij enige naaimachines en cou pons stof. De gestolen goederen werden naar Amsterdam vervoerd. Kort daarop werd het drietal en de chauffeur van de taxi aangehouden. Donderdag hadden zij zich voor de Haarlemse rechtbank te ver antwoorden. De officier van justitie eiste tegen de drie gevangenen een gevangenis straf van één jaar en zes maanden en tegen de chauffeur een straf van zes maanden. De rechtbank zal op 30 December uitspraak doen. Republiek tolereert autonome gebieden Naar het persbureau „Antara" meldt, kan eerlang de afkondiging ener regeling van de republikeinse regering worden tegemoet gezien, welke voorziet in de mogelijkheid tot instelling van autonome gebieden binnen het de facto grondgebied •an de republiek. Een er, ander geschiedt in overeenstemming met de onder het volk levende democratische wensen. Volgens Antara werd het besluit tot. deze regeling genomen in verband met uit bevolkings kringen ter kennis van de republikeinse regering gekomen wensen tot ontwikkeling van de eigen kenmerken op cultureel ge bied zowel als ter bescherming van de democratische rechten van het volk. Scheepsberichten Laatste positie Nederlandse passagiers schepen, Donderdag 18 December: Boschfon tein, AmsterdamOost Afrika, 17 Dec. van Southampton. Congostroom, 17 Dec. van Accra naar Lagos. Indrapoera, 18 Dec. 8.10 uur van Rotterdam naar Batavia. Johan van Oldenbarnevelt, AmsterdamJava, passeerde 17 Dec. Kaap Bon. Kota Baroe, Rotterdam Java. 18 Dec. te Sabang. Kalianda (KPM), RotterdamBatavia, passeerde 17 Dec. Kreta. Kota Inten, RotterdamJava, passeerde 18 Dec. Point de Galle. Maaskerk. 17 Dec. van Freetown naar Port Bouet. Oranjefontein. 17 Dec. van Durban naar East Londen. Stuyve- sant, AmsterdamParamaribo, 18 Dec. te Dover. Tabinta, SingaporeAmsterdam, 17 Dec. van Port Said. Volendam, 18 Dec. van Soerabaja te Batavia. Zuiderkruis, 17 Dec. van Rotterdam naar Batavia. Honderd maal Candida Zaterdagavond geeft Comedia alhier een volksvoorstelling van Candida. het meest geliefde blijspel van G. B. Shaw. Het wordt de honderdste maal, dat Mary Dresselhuys de titelrol speelt met medewerking van El len de Thouars, Cor Hermus, Gijsbert Ter- steeg, Fons Radema kers en Jack Dixon. Deze voortdurende po pulariteit van een toch als klassiek te be schouwen „sentimen tele" comedie is een verheugend verschijn sel, dat tevens pleit voor de kwaliteit van de opvoering. Mary Dresselhuys als Candida in het gelijk namige stuk van Shaw met Gijsbert Tersteeg als de Reverend James Mavor Morell. „Een stuk dat iedereen gelukkig maakt Het thema van het stuk is zeer in het kort als volgt: een jonge dichter raakt ver liefd op de 15 jaar oudere vrouw van een enigszins zelfingenomen socialistische pre dikant. Als hij aan het einde het huis ont vlucht, omhelzen de echtelieden elkaar zon der dat zij het geheim kennen dat de min naar in zijn hart meedraagt. Er zijn ontelbare uitleggingen gegeven aan het karakter van deze vrouw. Shaw be schouwde zijn Candida aanvankelijk als een soort moeder-heilige, later als zeer immo reel en volkomen koudbloedig, 't Leek mij In teressant om Mary Dresselhuys te vragen hoe zij daar, op grond van haar ervaringen met deze rol over denkt. Haar antwoord was zo verrassend als men van de geestige actrice maar verwachten kon. „Deze man en vrouw leiden een heel goed huwelijk, maar de jonge dichter. Eugene, legt al zijn zwakke plekken bloot en werkt op de fantasie van Candida, die. als iedere vrouw, veel behagen schept in de gedachte helemaal verkeerd te worden begrepen. Candida is geen matrone, geen ideale moe der, geen overspelige, maar absoluut een doodgewone vrouw. Zij heeft haar zwakke zijde, maar verlangt niet meer dan geeste lijk contact met Eugene. Haar spel met hem is misschien wreed maar zij probeert toch ook zijn moeilijkheden op te vangen De mensen voelen zich allemaal gelukkig na het zien van dit stuk omdat iedereen meent dat 't gelijk aan zijn kant staat. Ik vind het heerlijk deze rol te spelen, zelfs voor de honderdste maal, ook al is dat wel heel vaak en al voel ik mij in het laatste bedrijf een; beetje als een soort onderwijzeres!" Mary Dresselhuys speelt graag in Haarlem, evenals al haar collega's, omdat daar zo'n „heerlijk publiek" woont. Bovendien is zij zo gesteld op de schouwburg, dat zij zou willen „het hele gebouw met personeel en al op een taartschep naar Amsterdam te kunnen dragen." D. K DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat de gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, ■."hoenenbonnen. tabaks- en versnaperings- '-aarten te: Haarlem: Ma tot en met Mei. Zandvoort: F en G. Halfweg: M, O en P. Muziek Klavieravond Wilicm Andriessen In naam gelijk, maar in wezen zeer ver schillend waren de composities waarmede de pianist Willem Andriessen gisteravond in de Gem, Concertzaal zijn klaviervoordracht be gon. Het betrof hier de Chromatische Fanta sie, gevolgd door de bijbehorende Fuga van J. S. Bach en de Fantasie op. 77 van L. v. Beethoven. Wanneer men beide werken naar hun artistieke waarde vergelijkend beoor deelde, zou de conclusie ongetwijfeld ten gunste van Bach's compositie worden ge vormd. Een juiste vergelijkende maatstaf voor de genialiteit van beide meesters kan deze conclusie evenwel niet zijn, omdat het genie van Bach zich in de Chromatische Fan tasie in al zijn grootheid openbaart en Beet- hovens schepping geenszins representatief voor diens compositorisch vermogen ge noemd kan worden. Wel geeft de Fantasie op. 77 een indruk van de wijze, waarop Beet hoven op zijn concerten improviseerde. Maar waarschijnlijk is het door directe inspiratie ontwikkelde improvisatorische klavierspel van Beethoven indrukwekkender geweest dan deze genoteerde Fantasie zou doen ver moeden. Geestdriftige getuigenissen van Beelhovens tijdgenoten vormen hiervoor het bewijs. De Fantasie, welke met enige variaties wordt besloten, kreeg op deze avond een lo gische aansluiting met een andere reeks va riaties, met name de Etudes symphoniques op. 13 van Rob. Schumann. „Studies" noemde Schumann de twaalf variaties op een melo disch gegeven van een, blijkbaar zeer muzi kale. amateur, maar zij betekenen, meer dan de louter voor de technische ontwikkeling bedoelde werken. Na de pauze bracht Andriessen zijn talrijk auditorium in contact met composities van Franse oorsprong: de Valses nobles et senti- mentales van M. Ravel en het monumentale Prélude, Choral ct Fugue van César Franck, Andriessen's spel werd gekenmerkt door een opvallende verinnerlijking, een domi nerende subjectiviteit, die koele verstande lijkheid. ook daar waar het de strenge po- lyphonie van Bach en Franck betrof op de achtergrond hield. Daarbij werd plaats gela len voor uiting van vreugde in de stuwing van levendige klanken en aan een verfijnde klankenschildering, waartoe de muziek van Ravel in zo ruime mate gelegenheid biedt. Voor de warme bijval dankte Andriessen met een eigen bewerking van het oud-Neder- lande Kerstlied „Komt wilt U spoeden na(ar) Bethlehem". P. ZWAANSWIJK. „De Minnestreelen" Hoezeer een koor met jongensstemmen uit de aard van dit materiaal geregeld wis selingen moet ondergaan, het ensemble „De Minnestreelen" van Hubert Cuypers blijft niettemin aan zichzelf gelijk. Iedere vol gende generatie jongens kweelt weer op dezelfde wijze als de voorgaande en draagt het kenmerk mee van Cuypers: straffe rhythmiek en een gedrild zijn op allerhan de effectjes. De voortreffelijke mannenbe- zetting, die evenals het knapenkoor zijn so-( listen oplevert, is de blijvende kern van het koor met de leider die zijn eigen tradi ties heeft en daar geen hand breed van renst af te wijken. Zo begon het programma, dat de Minne streelen Woensdag voor de vereniging Ge loof en Wetenschap uitvoerden, met een Gregoriaans nummer in bewerking en op vatting van Cuypers. en het eindigde in een vrolijke stemming. Ondertussen was er po- lyfoonwerk ten gehore gebracht, alsmede kerst- en andere volksliederen in verschil lende talen en in afwisselende bewerkingen. Een van de treffendste nummers was bui ten kijf het fraaie kerstlied uit Bohemen Nesem van Noviny, in een moderne bewer king, die het uitstekend doet. Doch ook het arrangement van de Canzone dei Zampognari waarvan het instrumentale tussenspel ef fectvol voor koor gezet is, mag zeer geslaagd heten; en zo werd ook dit voortreffelijk ge zongen stukje een der opmerkelijkste din gen van het programma. Met een zesstem mig Gloria van Palestrina, het vijfstemmig Ave Maria van Cuypers en de dubbelkorige canon L'Eco van Orlando Lasso werd de meerstemmigheid in grotere stijl gediend. Dit laatstgenoemde stuk genoot een welver diend succes. Het mannenkoor zong met animo Duitse en Slowaakse liedbewerkin gen. In het laatste dezer liet een goede te- nor-solist zich horen. Ook een paar knapen kwamen met goed gevolg solistisch aan de beurt, Met ,,'t Soldaatje" van de knapen be gon de pretstemming, en men zou al een Nurks moeten geweest zijn om er zich niet van harte mee te verenigen, evenals daarna met „Jan Hennerik". gezongen door het hele ensemble in een bewerking van Cuy pers, die in de dolste effecten gezond ko misch blijft. Dit had het slot kunnen wezen! JOS. DE KLERK. Toneel Een solo-opvoering van „Scrooge en Marley" Rob Geraerds, tegenwoordig leider van het Nederlands Jeugdtoneel, gaf gistenniddag in de schouwburg een niet-officiële school voorstelling van het oerbekende Kerstlied in proza van Charles Dickens, bewerkt door Eduard Veterman, die dit spel naar hoofdpersonen „Scrooge en Marley" noemde. De verdiensten van deze dramatisering, meer dan twintig jaar geleden ontstaan, be hoeven thans niet meer in het geding te worden gebracht, al kan het geen kwaad er aan te herinneren dat zij van eerbied voor het oorspronkelijk verhaal getuigt. Van meer belang is de kwestie of Ge raerds. die in de loop van zijn vijfentwintig jarige praktijk als acteur bij de herhaalde opvoeringen verschillende rollen in dit stuk vervulde, er verstandig aan heeft gedaan het ditmaal geheel alleen te dragen. In zijn motivering van deze solo-vertoning spreekt hij de mening uit, dat de simplistisch gete kende figuren als gevolg van deze concen tratie beter tot hun recht zullen komen dan bij een toneel-uitbeelding in de breedte. Dit lijkt mij een zachtzinnig soort boerenbedrog, maar zelfs als het waar zou zijn, is mij daar niets van gebleken, al heb ik bewondering voor de virtuositeit. Enkele figuren kwa men zelfs helemaal niet tot hun recht, zoals met name de geest van Marley. De karak teristiek' van Scrooge miste nu en dan vaste begrenzing, doch over 't algemeen is er aan zijn typeringen zo weinnig te tornen dat wij hem onze gulle bewondering niet langer mogen onthouden. Geraerds heeft stellig bereikt dat de sympathie voor het spel duurzaam van kracht blijft, hetgeen bij een declamatie van het originele ver haal lang niet altijd het geval is. Waarom deze voorstelling in een mal dé cor werd gegeven, in plaats van in gordij nen, is mij een raadsel. En dan wil ik ten slotte Geraerds de raad geven voortaan de geluiden achter de schermen voetstap pen en geklop op een deur, waardoor nie mand binnen komt rustig weg te laten Dergelijke kinderachtigheden horen thuis in een radio-uitzending. Op het toneel, waarnaar men met open ogen zit te kijken, doen zij als volmaakt overbodig aan. DAVID KONING BükGEMEESTER OPENT PLUIMVEE- EXPOSITIE. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal op Vrijdag 19 De cember in het Gemeentelijk Concertge bouw om 20 uur een Nationale tentoon stelling van pluimvee, duiven, vogels, ko nijnen enz., die door de Vereniging voor sportfokkers van pluimvee, konijnen en duiven „Haerlem" op 20 en 21 December gehouden wordt, openen. BINNENLAND Er is een wettelijke regeling in voorbe reiding, waarbij zal worden bepaald, wat dient te geschieden met de gelden welke destijds door de bezetter ter beschikking van de gemeentebesturen zijn gesteld voor be taling van vorderingen op Duitse instanties. Een 22-jarige Amsterdamse tekenaar deed de Nederlandse Bank concurrentie aan door bankbiljetten van f 25 te vervaardigen. De politie had er reeds dertig achterhaald, voor zij de tekenaar kon arresteren. Op Schiphol arriveerden twee KLM- vlicgtnïgen uit Indië. welke samen 2000 pak ketjes aan boord hadden, geschenkzendingen van militairen in indië aan hun familieleden in Nederland. De 35-jarige machinist van de bok „Grutto". W. Warbout uit Maassluis, is in de buitenhaven van Den Helder verdronken. Om één uur 's nachts begaf hij zich met een roeibootje naai- de bok en is vermoedelijk tegen een staaldraad, waarmee de bok ge meerd lag, gevaren, overboord geslagen en verdronken. W. laat een vrouw en drie kinderen achter. Prinses Juliana zal Zaterdag in het voormalig concentratiekamp te Vught een gedenkteken voor de daar gefusilleerden onthullen. De staking van textielarbeiders, welke vier weken geleden bij enkele fabrieken in Tilburg was uitgebroken, is geëindigd, nadat was toegezegd dat wederinvoering van een premiestelsel voor topprestaties in overwe ging zou worden genomen. HAARLEM EN OMGEVING De voordrachtskunstenaar Albert Vogel Jr. zal op Zaterdag 20 December in het ge bouw van de Verenigde Nederlandse Scho len aan de Wagenweg te Haarlem optreden. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen schei kundig ingenieur de heer W. Visser te Haarlein. Bij de Ned. Herv. Gem. van Halfweg is beroepen ds. J. A. Dankbaar te Maassluis. Ds. H. v. d. Loos te Haarlem-N. is be- j roepen als evangelisatie-predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam-N. Mej. H. T. van Guldener uit Haarlem is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gepro- j moveerd tot doctor in de letteren en de wijsbegeerte op het proefschrift „Het Jozef- verhaal bij Rembrandt en zijn school". Mej. M. M. Valkenburg uit Hillegom is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan een Chr. school te Apeldoorn. Bij de Christ. Geref. Kerk te Lisse is beroepen ds. J. M. Visser te Hoogeveen. De Haarlemse politie heeft een 25-jarige bankwerker ingesloten, die van de metaal- fabriek waar hij werkte, veertien platen aluminium ontvreemd heeft. Onze Kerstetalage is a.s. Vrijdag gereed. Er is weer een grote collectie in prima kwa liteit, ook Kerstbomen. Aan alle Kerststukken, groot en klein, l wordt natuurlijk weer grote zorg besteed. U maakt het voor ons gemakkelijk als U Uw bestellin gen niet op de laatste dagen doet Mogen wij Uw orders bijtijds opnemen? BLOEMENMAGAZIJN Binnenweg 18. Heemstede, tel. 28080 Kostbare postzegelverzameling gestolen Terwijl de bewoners afwezig waren is ingebroken in een woning aan de Molen laan te Heemstede. De inbreker nam een zilveren theesesvies, enige andere zilveren voorwerpen en een kostbare postzegelver zameling mee. Compromis over Oostenrijk der plaatsvervangers De plaatsvervangers aer vier ministers te Londen zijn overeengekomen een Frans compromis inzake Oostenrijk als basis voor hun besprekingen te nemen. De Rus sen zullen op die basis nieuwe plannen voorleggen. De plaatsvervangers besloten op recès te gaan tot het Russische voorstel klaar zou zijn. Zij kwamen overeen om elkander voor 1 Februari weer te ontmoeten. (United Press) TRIBUNAAL-UITSPRAKEN. De derde kamer van het Haarlemse Tri bunaal adviseerde in de zaak tegen de ge wezen agent van politie te Bloemendaal T. B., die aan een paar razzia's en huis zoekingen had deelgenomen, tot interne ring, eindigende op 4 October 1948. De zevende kamer deed uitspraak Jn de zaak tegen de Zandvoortse bad-exploitaiit P. W„ die in de oorlog enige tonnen aan de Duitse weermacht verdiende. Deze werd een internering tot 23 April 1948 opgelegd. Beide delinquenten werdeh voor tien jaar uit de burgerrechten ontzet. PRINS BERNHARD MOET HET BED HOUDEN Prins Bernhard moet wegens een lichte bronchitis op doktersadvies enige dagen het bed houden. Amsterdamse Beurs i Slotkoers gisteren Openings koersen Koninklijke Oüe 283% 275 2821a 274% 349 342 A K U 168 162 Fokker Nederlandse Ford 350 352 Nederlandse Kabe: 305 Calvè certificaten 182)4 182)4 Scheepvaart-Unie 195 192 Hnll -Amerika Lijn 193 190% Deli Maatschappij 157 H V A. 217% 207 A'dam Rubber 145 Ned Handel Mij 158 158% N.-I Handelsbank 102% KilliiMn Mii n 440 Claims Kon. Olie 849— 803— OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. A.s en jonge moeders, in het bezit van z.g. C M. inlegvellen 703 kunnen hun extra levensmiddelenkaart MD 802/803. waarvan de geldigheid ingaat op 18 Janauri 1948 a.s. als volgt afhalen. Te Heemstede, Binnenweg 160, aan beide kassen, uitsluitend des morgens tussén 912 uur en 's middags van 2—3 uur, des Zater dags van 911 uur 19 December, letters AF 20 December, letters GJ 22 December, letters KP 23 December. letters QU 24 December letters VZ Te Bennebroek op 8 Januari 1948. des mor gens tussen 9 3012 uur, letters A—Z. Per kaart van 8 weken worden 2 inlegvel- bonnen Ingenomen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6