„Het tijdstip der afschaffing van maatregelen is eerder verwijderd dan dichterbij gebracht" Vertroebeling is ontstaan Topic Mixture Taxi? Bel 1.2.3.4.5 In Zuid-Kennemerland zijn talrijke fietspaden in voorbereiding Utrechtse professor schrijft verzetsroman en wint zeven duizend gulden Kort en Bondig Nederlandse vrouw was bevriend met Japanse kampcommandant CRUM's Bloemenmagazijn MAANDAG 22 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD J Bh OEMBOLLENCUL TUUR door actie-Grootebroek „Als ik de gang van zaken in de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur beschouw, kan ik u niet verhelen dat deze het hoofdbestuur met ernstige bezorgdheid vervult", aldus zou jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter der ver eniging, zich vanmiddag richten tot de af gevaardigden en leden, die in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond bijeenkwa men. „De door het bestuur geopende moge lijkheid, om door middel van een referen dum een diepgaand en gefundeerd onder zoek in te stellen naar de opinie der vak genoten, is op onverantwoordelijke wijze doorkruist door een actie, welke w e 1 heeft geleid tot verbreding van de klove, welke de vakgenoten gescheiden houdt en tot het in fie kiem smoren van elke poging om met beleid tot vermindering van de druk der maatregelen of tot geleidelijke afschaffing van een deel daarvan te gera ken, maar welke niet heeft geleid tot enig resultaat, hetgeen de initiatiefnemers, zulks bij voorbaat ten onrechte, er van hadden verwacht. De actie-Grootebroek is haar doel ten enenmale voorbijgeschoten en het tijdstip van de afschaffing der maatregelen is nu eerder verwijderd dan dichterbij gebracht. Zelfs het middel van een referendum kan nu geen heil meer brengen, omdat ten gevolge van de ge schapen sfeer de minister van Landbouw zijn standpunt definitief heeft bepaald en reeds verklaard heeft ook aan de uitslag van een nu nog te houden referendum geen waarde meer te kunnen hechten. Het practische resultaat van het voorslel- Grootebroek is verdere vertroebeling van de verhouding tussen het bloembollen vak en de overheid, welke nog maar zeer weinig nodig zal hebben om tot een vol ledige breuk te geraken, wat zeker niet in het belang van het vak en de organisatie zal kunnen zijn." Volgens spreker is onomstotelijk vastge steld, dat de tijd voor afschaffing van alle maatregelen nog niet gekomen is. De on verbiddelijke conclusie is, dat dit onder werp niet langer de splijtzwam in de Alge mene Vereniging mag zijn. De vereniging heeft nog een belangrijke en veelomvat tende taak, welke behalve uit het advise ren over de voi;m en inhoud van de be- drijfsmaatregelen, bestaat uit het bloe- menkeuringswezen en voorbereiden van tentoonstellingen en de werkzaamheden van tal van zeer belangrijke commissies als voor de belastingen en brandstoffen. De moeilijkheden van het vak kunnen niet door de „vrije", noch door de „geleide" economie als een toverwoord worden op gelost. Het hoofdbestuur zal op de bres staan voor de grootst mogelijke rechtvaar digheid in de toepassing der maatregelen. Tenslotte zeide spr. het dringend ge wenst te achten, dat op korte termijn ver andering komt in de verhouding van het vak en .het Bedrijfschap voor Sierteelt producten. Een eerste vereiste is, dat de beraadslagingen van de commissie van bij stand openbaar zijn. Slechts openbaarheid geeft vertrouwen en voorlichting. Er zijn nog vele punten waarover wij het in grote lijnen eens kunnen zijn, aldus besloot spre ker, doch dan moeten wij niet de energie blijven verspillen aan de strijd tegen el kaar, aan een strijd daarenboven, welke toch voorlopig zonder uitzicht op volledige bevrediging gestreden zou worden. Geld en goud gestolen Duizend gulden en enige gouden sieraden werden in de nacht van Zaterdag op Zondag bij een inbraak in een perceel in de Bad huisstraat te Haarlem ontvreemd. De dieven hebben zich via een schutting en een ver brijzeld ruitje toegang verschaft. MR. J. C. A. M. VAN DE MORTEL OVERLEDEN In de leeftijd van 67 jaar is te Tilburg over leden mr. J. C. A. M. van de Mortel, lid der Eerste Kamer en oud-burgemeester van Tilburg. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkadrten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en tabaks- en versnapcrings- kaarten te: Haarlem: restant N. O tot en met Op. Heemstede: 9 tot 12.15 uur restant M 2 tot 4.30 uur N tot Ni. Zandvoort: R tot en met S. Markt in Haarlem-Noord trekt grote belangstelling Het houden van een markt aan de Flo- resstraat in Haarlem-Noord is een succes geworden. Na de opening van de markt op 19 Juni bleek spoedig, dat er grote belang stelling voor bestond, zowel van de zijde van marktkooplieden als het publiek. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de ta rieven voor de markten aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Het maand tarief voor de algemene- en bloemen-, planten- en bomenmarkt kan vervallen en een afzonderlijk jaartarief zal in de ver ordening worden opgenomen. Dat is ge combineerd voor de Maandag-, Donder dag- en Zaterdagmarkt en voor de Maan dag- en Donderdagmarkt. Een afzonderlijk tarief, gecombineerd voor de Maandag en Zaterdag, is niet gewenst, omdat op deze dagen in de regel plaats te kort is. Voor de standwerkers wordt een mini mumtarief voorgesteld. Deze kooplieden bezoeken de markten zeer onregelmatig, zodat voor hen invoering van een jaar abonnement overbodig is. Stoelen voor uitvoeringen in het Frans Hals Museum B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat de ervaring geleerd heeft, dat het Frans Halsmuseum zich uitstekend leent voor het daarin geven van kunstuitvoeringen op het gebied van voordracht, muziek, zang enz. Om de mogelijkheid tot" het organiseren van deze uitvoeringen te vergroten is het noodzakelijk, dat het museum de beschik king krijgt over 200 stoelen. De kosten voor aankoop er van worden geraamd op f 3.800. B. en W. stellen de raad voor een crediet voor 't doel beschikbaar te stellen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 20 Dec. 1947 GEHUWD: 20 Dec.: J. D. Meijjes en E. M. van Diest, R. baron de Smeth en C. H. van Geelen. G. van het Hof en C. A. Taylor Kraay A. J- Ottho en A.%. Scholtz. S. van Rees Vel- linga en B. W. Staal. BEVALLEN van een zoon: 18 Dec W. M. Struiksma—Schouten. 19 Dec.: J. H. Brouwer Reijmerink. E. JacobsRoosloot. A. C. Jan sen—Wensing. E. G. van Hamelsveld—Ipen- burg. J J. van der Ham—Wakka L. Beelen de Haan. H. Sloosde Wilde. H- J. A. Dillen Vermeulen. 20 Dec.: N. ScholtenVersteeg. BEVALLEN van een dochter: 20 Dec.: A. M Wieldersvan der Meer. OVERLEDEN: 18 Dec.: A. Knaven—Mes, •87 j.. Kweektuinstraat. 19 Dec.: M. A. Kaas enbroodde Mol. 29 j.. Kamperlaan. Rook één pijp geurige Aromatische TOPIC MIXTURE en die speciale pijp wordt Uw Topic-pijp Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij Jan van der Pigge GROTE HOUTSTRAAT No. 81 Oudste tabakszaak Ao. 1800 (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 22 DECEMBER Luxor: ..George verovert de vloot", alle leeft., 2 30. 7.00 en 9 15 uur. City: ..Jane Eyre". 14 j.. 2 15. 4.30. 7 00 en 9.15 uur. Spasme: „Comedie om geld 14 j 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Walvis in zicht" Rem brandt: ..Make a wish", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Kermisklanten", alle leeft.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 23 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Langs de kust: een Noord-Zuidverbinding Het duingebied van Zuid-Kennemerland zal in de toekomst door een aantal speciale rijwielpaden voor het toeristenverkeer met het achterland worden verbonden en bo vendien zal het Noord-Zuidrijwielpad Den Helder-Hoek van Holland binnen niet te lange tijd werkelijkheid worden. Het rijwielpad door de duinen van de „Hoek" naar de marine-stad is al een oude droom van de A.N.W.B., die voor een groot gedeelte reeds verwezenlijkt is. De ge meente 's-Gravenhage zag het belang van deze verbinding al spoedig in en ging tot de aanleg van het traject den Haag- Monster over, al spoedig gevolgd door Rot terdam, dat Hoek van Holland-'s-Graven- zande voor zijn rekening nam. De weiger achtigheid van 's-Gravenzande was tot nu toe oorzaak, dat het 1200 meter lange tra ject 's-Gravenzande-Monster niet tot stand kwam. Dank zij de provincie Zuidholland, die de ANWB in zijn streven naar meer en betere toeristische rijwielpaden van harte steunde, kwam in de jaren voor de oorlog het dertig kilometer lange pad van Den Haag naar de grens met Noordholland gereed. Deze weg werd in werkverschaf fing uitgevoerd, kostte drie ton en verbond de Residentie, het Wassenaarse Slag, Kat wijk, Noordwijk en het radiostation Nora met de Zilk. Doortrekking van het pad naar Zandvoort stuitte af op de bezwaren van de Amsterdamse duinwaterleiding, door wier gebied het moest lopen. Veranderde situatie De situatie in dit gebied en ook tussen het Bloemendaalse strand en IJmuiden is echter volkomen veranderd, doordat de Duitsers er wegen bouwden ten behoeve van hun kunstverdedigingswerken. Deze wegen, die deels geasfalteerd, deels beklin kerd en op sommige plekken met puin ver hard zijn, kunnen uitstekende diensten be wijzen voor de fietsers, die van de duin flora en -fauna willen genieten. Deze trajecten worden afgerasterd, zodat men niet in de aangrenzende duinterreinen kan komen. Dit is noodzakelijk omdat de natuur hier zeer kwetsbaar is en een mas saal bezoek van dagjesmensen niet ver draagt. De Amsterdamse Waterleiding is nu be reid gevonden de door de Duitsers aange legde klinkerweg op haar terrein open te stellen. De provincie Zuidholland zal voor de vier kilometer lange aansluiting op deze weg die parallel aan 't Westerkanaal en van Limburg Stirumkanaal loopt, zorg dragen. Van het Bloemendaalse strand loopt een Duitse weg naar IJmuiden over de gron den van de Erven Van Vliet, de families Cremer en Boreel en de gemeente Velsen. Zoals wij reeds bericht hebben, is de kans groot, dat binnenkort het gebied van de Erven Van Vliet als natuurreservaat door het Rijk wordt aangekocht; daarmee is de kans op openstelling van de weg ook groot geworden. Van de andere eigenaren is niet gebleken, dat zij tegen deze plannen zijn en in het uitbreidingsplan van Velsen is de weg reeds als rijwielpad opgenomen. Van Wijk aan Zee tot Egmond bestaat er reeds een op speciale toegangskaarten toe gankelijk pad over de verschillende pro vinciale duinterreinen. Van Egmond af tot den Helder bevinden de plannen zich nog in het stadium van voorbereiding. Intussen voert de A.N.W B. onderhan delingen met de provincie Noordholland over nieuwe toeristische verbindingen tus sen Amsterdam en de kust. Overwogen wordt een rijwielpad van de hoofdstad door de oude polders tussen Spaarndammerdijk en spoorlijn met aftak kingen via Spaarndam en Santpoort naar „Duin en Kruidberg" en via Haarlemmer- liede naar de bij de lichtfabrieken te bou wen brug over het Spaarne. Langs Klop per- en Schotersingel en de Verspronck- weg kan dan de Zeeweg bereikt worden. In de derde plaats wordt aan een pad door de Schalkwijker polders gedacht. In de ontwerp streekplannen ..Zuid-Ken nemerland" en „IJmond-Noord" wordt ten slotte nog de mogelijkheid opengehouden voor een fietspad van Amsterdam naar Noorddorp tussen Castricum en Beverwijk over Assendelft, Assumburg en Marquette. AANTAL WERKLOZEN GESTEGEN Volgens de gegevens van de Arbeids- Gijsbert Japicx" bestaat een halve eeuw De vele in Haarlem wonende Friezen, die Zaterdagmiddag naar de Grote Markt kwamen om in restaurant Brinkmann het bestuur van „Gijsbert Japicx" geluk te wensen met het gouden jubileum van deze Friese vereniging, werden aangenaam ver rast door de vertrouwde melodieën van Friese liederen, welke op het carillon van de St. Bavo ten gehore werden gebracht. En ln de Kroonzalen werd deze middag alleen maar de „memmetael" gesproken en echte „Fryske koeke" gegeten. Menig maal weerklonken ook de bekende „sank- jes", begeleid door een orkestje, dat uit le den van de vereniging bestond. Het bestuur had heel wat gelukwensen in ontvangst te nemen, onder andere van de oprichter van het „Selskip". de heer Hellinga. van leden die de vereniging van de oprichting af trouw zijn gebleven en van vertegenwoordigers van zustervereni gingen uit andere plaatsen. Een plechtig moment was het, toen aan een vlaggemast een grote Friese vlag werd gehesen, een geschenk van de vereniging aan het be stuur. Dames in Fries costuum zongen hierna het volkslied. Het was al laat in de middag toen de voorzitter, de heer S. Metz, deze bijzonder gezellige receptie met een toepasselijk woord van dr. Eeltje Halbertsma besloot en allen bedankte voor de hartelijke toe spraken en de omvangrijke bloemenhulde. Hedenavond wordt de jubileumviering, welke op Zond«ig 14 December werd inge leid met een kerkdienst in de Friese taal, waarbij ds. C. P. Hoekema, Doopsgezind predikant te Haarlem voorging, voortge zet in de Stadsschoywburg, waar door on geveer honderd medewerkenden een Friese revue van Y. C. Schuitmaker wordt op gevoerd. En daarna is er „efternei douns- jen" in het Krelagehuis. Gewezen procureur-generaal voor het tribunaal Het tribunaal in Den Bosch heeft de zaak behandeld tegen mr. N. J. van L., die tij dens de bezetting enkele jaren procureur- generaal was bij het gerechtshof te Den Bosch. Mr. Van L. was via het lidmaat schap der NSB in deze functie benoemd. Het tribunaal kwam tot de conclusie, dat van laakbare handelingen van mr. Van L. in zijn ambt als procureur-generaal niets was gebleken. Het advies luidde interne ring voor de tijd gelijk aan, het voorarrest --=>7 VUUI uc uju gciijn aoii, nti luuioinoi bureaux bedroeg het aantal geregistreerde en ontzetting uit het passief kiesrecht, werklozen 24.600 tegen 22.400 eind October. T Wachtgeld ontvingen 1200 (1000) personen. Termen om mr" ^an h®t rachtu t® °,nt~ Voorts stonden 13.700 D.U.W.-arbeiders ge- nemen een openbare functie te bekleden registreerd tegen 7900 eind Otcober. Werden niet aanwezig geacht. Haarlemse uitgever deelt prijzen uit Postfanfare blies kinderzegels aan de man Een gedeelte van Haarlem werd Zaterdag middag opgevrolijkt door pittige marsen en tromgeroffel door de leden van de Haarlem se Postfanfare voortgebracht ter stimulering van de verkoop der kinderpostzegels. Jonge ambtenaren gingen van huis tot huis en menigeen liet zich door Sousa of Willy Schootemeyer tot de aankoop van een serie bewegen. Zo toonde het personeel van de P.T.T. metterdaad, zich met het lot der misdeel de jeugd begaan is. Ds. C. M. Briët herdacht In de godsdienstoefening van Zondagmor gen heeft ds. G. A. Parger in kapel ..Nieuw Vredenhof" zijn ovei ieden collega ds. C. M Briët. die twintig ja^r predikant bij de Ne derlands Hervormde Gemeente van Heem stede is geweest, herdacht met een toespraak, waarin de voorganger het werk van de over ledene in herinnering bracht. Op verzoek van ds. Barger werd een minuut stilte be tracht. Het waren allemaal gelukkige mensen Zaterdagmiddag in. hötel „De Leeuwerik" aan de Haarlemse Kruisstraat. Zeven auteurs, die verheugd waren, dat hun in- en transpiratie in klinkende munt zou worden omgezet, een uitgever, die zich in de handen wreef in het vooruitzicht van een paar „best-sellers", een jury, blij van een drukkende last verlost te zijn en een groepje belangstellenden-uit-andere-hoof- de, die het ook niet onaardig vonden eens 26.500 gulden te zien uitdelen. De heer J. H. Gottmer was de gulle uit gever een woord met een dubbele be tekenis in dit verband die eens in de vier jaar geldprijzen uitreikt aan auteurs, die hem een manuscript ter hand stellen, dat volgens een deskundige vierschaar goede ontspanning aan litteraire kwali teiten paart. De heren Jan H. de Groot, Piet Bakker, P. W. Assmann, Karei Jonckheere en André Demedts hadden de koek in zeven mootjes gesneden om gelijke behandeling mogelijk te maken tussen een paar handschriften, die weinig voor ell^aar onderdeden. Nadat Jan H. de Groot in een geestige boutade de legende, dat uitgevers schatrijk worden aan de ingevingen van een ander, nieuw leven had ingeblazen, analyseerde Karei Jonckheere op scherpzinnige wijze de verschillende categoriën, waarin de inzendingen waren onder te verdelen. De Vlaamse dichter roemde het peil waarop het werk der prijswinnaars stond en het verheugde hem bijzonder, dat ook enige eerstelingen bekroond konden worden, al moest er hier en daar wat bijgevijld wor den. Hij waarschuwde de laureaten echter tegen het waandenkbeeld dat een bekro ning een waarkorg voor een duurzaam succes zou betekenen. Begenadigden. Vervolgens maakte de heer J. H. Gott mer de uitslag bekend. V. Sirolf uit Utrecht ontvangt 7.500 voor zijn verzetsroman „De viersprong der grote wegen". De Nijmegenaar Charles Peters schreef een documentaire roman toen hij als tolk bij de geallieerde legers in Duitsland werkte over de weerwolf-activiteit. „De wolf in het bos" werd met 5000 bekroond. Piet van de Laan uit Zutfen kreeg 3.500 voor zijn huwelijksroman ..Eva en ik". De Gentse vrederechter Willy Carsau ontving voor zijn onder het pseudoniem W J. Els- man geschreven „Vigneron vlindert voor bij" 3000 gulden evenals Gabriël Gorris voor zijn historische koloniale roman, het op het dagboek van Columbus geïnspi reerde „Mayoba, de goede Kacike". De bekende schrijfster van meisjesboeken Rie van Rossum uit Leeuwarden sleepte met haar vlot verhaal over jonge mensen in benauwde jaren „Het scheepje naar Ar- cadië" 2500 gulden in de wacht. Tenslotte was er een aanmoedigingsprijs van 2000 gulden voor de Antwerpenaar Zeger van Grasdonck met zijn boerenroman „Het huis ter Berg". Piet Bakker sprak namens de jury nog een slotwoord, waarin hij vertelde, dat deze prijsvraag voor goede ontspannings- boeken het college heel wat amusement had bezorgd, al was dat nu juist niet door de bekroonde manuscripten veroorzaakt. Recidivist. De eerste prijswinnaar V. Sirolf, achter welke schuilnaam zich een Utrechtse hoog leraar verbergt, is een recidivist. Reeds bij de eerste prijsvraag van de firma Gottmer in 1943 stak zijn manuscript torenhoog boven de andere uit. De schrijver bleef evenwel in de meest letterlijke zin in het verborgene, want Sirolf behoorde tot de om hun ras vervolgden De voorzitter van de Kultuurkamer, dr. J. van Ham, heqft nooit geweten, dat hij de prijs niet aan de ware auteur maar aan-diens vriend, die zich daarvoor uitgaf, overhandigde. Dit werk, „De schuldenaar", is juist van de pers gekomen. In „De Viersprong der grote wegen" heeft de jury vooral de scherp getypeerde tijdgeest gewaardeerd; de feitelijke ver zetsstrijd blijft op de achtergrond. In 1946 werd een verzenbundel van zijn hand „Tubal Kaïn" en dit jaar een toneel stuk „De aanslag op de zogenaamde graaf van Serdan" door de stad Amsterdam be kroond. „Doet u dat nu voor uw pleizier?" vroe gen wij de professor, die onder geen be ding wilde, dat wy zijn identiteit ont hulden en zelfs liever de faculteit waaraan hij verbonden is, niet genoemd wilde zien. „Óch", luidde het antwoord, „als je er ruim 7000 gulden mee verdient kun je moeilijk nog van plezier spreken". BISSCHOP VAN GENT OVERLEDEN. De bisschop van Gent mgr. H. Coppïeters is in de leeftijd van 73 jaar overleden. Mgr. H. Coppieters was in 1930 door wijlen mgr J. D. J. Aengenent benoemd tot erekanunnik van het Haarlems kapittel. Muziek Polyhymnia zong in de Nieuwe Kerk Zondagmiddag had in de Nieuwe Kerk een Kerstuitvoering plaats, die verzorgd werd door het gemengd koor Polyhymnia, direc teur Henk Arisz. met medewerking van de zangeres mevr. Jannie van Houten—Kruger en van de organist Dolf Hendrikse. Ds. G. J. Waardenburg leidde de uitvoering in en hield na de eerste helft van het pro gramma een passende toespraak, waartoe h:ï de ware betekenis van het zingen tot uit gangspunt nam. Polyhymnia kwam ditmaal niet gemakke lijk op dreef; het „Wachet auf" van Bach en twee Kerstliedbewerkingen van Röntgen waren gedrukt van klank en stemming; bo vendien miste het eerste werk de nodige kernachtigheid. Het leek wel of het koor niet durfde. Te groter was dus de verrassing, toen Poly van het vijfstemmige ..Hodie" van Sweelinck een vertolking gaf, die stralend van klank en volkomen zuiver was. Ik had er nog wel graag enkele karakteristieke dynamische effecten voor de hand liggen de echo's in gehoord; doch dat is bijzaak. En mijn verrassing ging nog in stijgende lijn. toen Palestrina's motet „Sicut cervus" fris stevig en goed in stijl ten gehore werd ge bracht. V«Tat gaven de bassen daar een mooie sonore ondergrond! „Paternoster" van Verdi slaagde minder goed: de dames waren weer te bedeesd, net als in 't begin. Maar hoe dan ook. het koor heeft met Sweelinck en Pa- lestrina getoond waartoe het in staat is en voor dat resultaat verdienen Polyhymnia cn vooral haar directeur een hartelijk com pliment Dè organist Dolf Hendrikse trof het niet. en wij evenmin, want hij moest zijn interes sant Kerstprogramma (Daquin en Buxtehude) op een zeer ontstemd instrument vertolken, wat hij technisch vaardig deed: maar vals is lelijk en ontstemming wekt geen stem ming. Gelukkig zijn er altijd nog van die conservatieve registers, zoals holpijp en fluit die té allen tijde een zuivere begeleiding waarborgen. Deze diende naar behoren de liedervoordrachten van Mevr. van Houten Kruger, die vooral in Vondel's Kerstlied en in de zangen van J. W. Franck zeer opmer kelijk waren om hun zuivere sfeer Dit zin gen kon gelden als illustratie by de toe spraak van Ds. Waardenburg. JOS. DE KLERK. Moskou stemde Stalin Maarschalk Stalin, die Zondag zijn 68ste verjaardag vierde, had zich candidaat ge steld bij de gemeenteraadsverkiezingen die gisteren gehouden werden. Nadat om 8 uur 's ochtends de stem- bureaux waren geopend, hadden alle kie zers in Moskou binnen drie uur hun stem op Stalin uitgebracht. Sommige kiezers schreven zelfs groeten aan hem op hun stembiljetten. Izwestia schrijft naar aanleiding van de verkiezingen: „Noch de woede van de oorlogsophitsers, noch de inspanningen van de imperialistische roofvogels zullen ons in onze gestadige en snelle opmars naar het communisme stuiten". ONTVOERDER VAN OPERA-ZANGER VEROORDEELD. Op 9 April 1946 heeft de# Amsterdam mer F. H. de operazanger Chris Reumer ontvoerd om daardoor een voorstelling van „Fidelio" door de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg te Amsterdam onmo gelijk te maken, welke toeleg ook gelukte. De „ontvoerder" is thans tot 3 maanden voorwaardelijk en een boete van 150 veroordeeld. SCHEEPVAARTMEUWS VINKE EN CO. Ittersum, 19 Dec. van Rosario te Buenos Aires. Ootmarsum, 19 Dec van Rotterdam naar Baltimore. K. N. S. M. Atair, 19 Dec. te Barcelona. Euterpe, 19 Dec. te Amsterdam. Orestes, 20 Dec. te Hoek van Holland. MIJ. NEDERLAND. Riouw, 19 Dec. te Port Said. OCEAAN. Elpenor, 20 Dec. van Amster dam vertrokken naar Glasgow. K. P. M. Banggai, 18 Dec. Ouessant ge passeerd, RotterdamBatavia. Batavia, 17 Dec. Gibraltar gepasseerd, RotterdamBata via. Kalianda, 20 Dec. te Beiroet. K. H.-L. Amstelland. 19 Dec. te Santos (thuisreis). Waterland, 20 Dec. te Amster dam. Westland, 19 Dec. te Bahia. H. OOST AFRIKA LIJNEN. Randkerk. 19 Dec van Port Soedan naar Mombasa Sibajak, 19 Dec. van Rotterdam naar Las Palmas en Kaapstad. Zaterdag is de 90 meter lange en honderd ton wegende tweede overspanning van de brug bij Keizersveer op de pijlers geplaatst. Een Engels sportvlirgtnig dat op weg was van Keulen naar Lympne, heeft op het voormalige vliegveld te Vlissingen een nood landing gemaakt. De inzittenden, een Engelse piloot en een Duitse dame kwamen onge deerd uit het toestel, dat bij het uitlopen in een greppel geraakte en lichte schade aan schroef en landingsgestel opliep. Dc Rijksvakschool voor Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk zal door een stichting. gevormd door de Vakgroep Schoenindustrie en de Vakgroep Leder industrie overgenomen worden Tevens zal dan de school een instelling voor middelbaar onderwijs worden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een 28-jarige visventer uit St. Jacobiparochie die zijn aanstaande vrouw had verdronken, tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een 4S-jarige ex-belastlnginspccteur uit Groningen, die met de gelden van de be lastingbetalers samen met een vriendin goede sier had gemaakt, is tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld. Voor brieven tt>t en met 20 gram en voor briefkaarten naar België geldt het binnen lands posttarief. Drukwerken moeten echter volgens het tarief voor het buitenland ge frankeerd worden B. en W. van Maastricht hebben hun ernstige bezwaren kenbaar gemaakt tegen de door de regering verlangde verhoging der vermakelijkheidsbelasting. HAARLEM EN OMGEVING - Op Zondagmorgen 28 December beleg gen het Humanistisch Verbond en het Insti tuut voor Arbeidersontvikeling een oude- jaarsbijeenkomst in restaurant Brinkmann, Grote Markt, waar de heer M J Ehrbeckcr zal spreken over levenswaarden, mevrouw Freddy Kole zal declameren. Mej. A. Otto te Bloemendaal en de heer Doorn te Haarlem zjjn geslaagd voor het examen Nederlandse taal en letterkunde M.O.-b. - De heer C. C. Krouwels te Haarlem herdenkt op Vrijdag 2 Januari het feit. dat hij zich voor 25 jaren vestigde als electro- technisch installateur. Aan de Technissche Hogeschool te Delft zijn geslaagd de heren W. Geerts, Haarlem (prop. examen civielingenieur) en D. T. Creemers, Bleomendaal (prop. examen elec- trotechnisch ingenieur). Aan de Leidse universiteit is geslaagd voor het propaedeutisch examen Godge leerdheid de heer .1 W. S Smit te Heemstede. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem mr. J van den Oever, inspecteur van politie te Amsterdam. De Bond van Gem. en Mannenkwartet- ten Haarlem en Omstreken geeft op Zondag avond 28 November een concert in de turn zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Medewerking wordt verleend door Jan Hoe ben. viool en Fred. Luykcn. piano. De burgemeester en de wethouders der gemeente Bloemendaal zullen deze week geen spreekuur houden. Verraad van medegevangenen niet bewezen geacht Een 48-jarige in Indië geboren Neder landse vrouw, die er van beschuldigd werd enkele harer vrouwelijke mede-gevange nen uit het kamp „Tjideng" bij Batavia aan de Japanse kampcommandant te heb ben verraden, hoorde Zaterdag voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam vijf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen en bevond zich ruim een half uur later, na het pleidooi van haar raadsman, jhr. mr. W. F. C. van Lidt de Jeude, op vrije voeten. Aan de verdachte mevrouw H. R.-K. was ten laste gelegd, dat zij van 1944 tot Juni 1945 gefungeerd had als vertrouwens persoon van de Japanse kampcommandant Sonei in het vrouwen-interneringskamp Tjideng en dat door haar inlichtingen deze Sonei verschillende der geïnterneerde vrouwen had mishandeld. Een zevental thans gerepatrieerde Ne derlandse vrouwen was als getuigen a charge in deze eerste „Indische zaak", die in Nederland berecht wordt, verschenen. Uit haar verklaringen bleekt dat de ver dachte onder de andere vrouwen een slech te naam had. Positieve bewijzen van ver raad kon echter geen dezer getuigen leveren. Verdachte, die in Maart van dit jaar is De Wilhelmstrasse in Neurenberg Zaterdag is is te Neurenberg het „proces van de Wilhelmstrasse" begonnen, zoals de berechting van een en twintig voor malige Duitse diplomaten op grond van oorlogsmisdaden, misdaden tegen de mens heid en deelneming aan de voorbereiding en organisering van een aanvalsoorlog wordt aangeduid. Onder de beschuldigden bevinden zich Ernst von Weizsaecker. de voormalige Duitse ambassadeur bij het Vaticaan, Adolf Steengracht von Moyland, de voornaamste medewerker van Von Rib- bentrop, Wilhelm Kappler. economisch raadsman van Hitier, Wilhelm Bohle, chef van de organisatie van „Duitsers in de vreemde", dr. Lammers, chef van de Rijks kanselarij, dr. Dietrich, perschef van het derde rijk. Allen verklaarden zich, zeker niet tot verbazing der rechters, onschuldig. gearresteerd, had tegenover de P.R.A. ver klaard, dat Sonei een „hoogstaand mens" was en dat het een rechterlijke dwaling was geweest, toen men Sonei als oorlogs misdadiger liet ophangen. Naar haar me ning hadden vele vrouwen in het kamp haar benijd voor de goede verstandhouding die zij met de kampcommandant onder hield. De advocaat-fiscaal mr. P. N. Jansen zeide in zijn requisitoir, dat hij zelf in Indiè geïnterneerd was geweest tijdens de Japanse overheersing. Een Nederlander, die zich in Indië aan de zijde van de bezet ter schaarde, was een zeer hoge uitzonde ring. Hij achtte bewzen, dat verdachte ver raad had gepleegd en zich onvaderlands lievend had gedragen en eiste een gevange nisstraf van 5 jaar. Dc verdediger achtte het ten laste geleg de verraad niet bewezen en vond dat ver dachte voor haar vriendschap met Sónei voldoende gestraft was door de ruim ne gen maanden voorarrest. Hij verzocht een straf gelijk aan dit voorarrest op te leggen en verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. Het Hof willigde dit laatste verzoek in. Op 3 Januari volgt de uitspraak. Extra kunstmest voor Gelderse boeren De provinciale voedselcommissaris voor Gelderland ir. W. Kooy heeft een Kerst- verrassing voor de Gelderse boeren aan gekondigd in de vorm van een ruimere toewijzing kunstmest. In September zijn de toewijzingen voor 1948 reeds bepaald, doch de overheid is thans in staat een extra toewijzing van 20 kilo zuivere stik stof per ha grasland en koolzaad en tevens een extra kalitoewijzing voor hakvruchten van 40, 60 of 80 kilo per ha te verlenen. De toewijzing hangt af van de grondsoort. Ir. Kooy zeide voorts, dat er geen reden is om verdere verlaging van het rantsoen vet, vlees en brood te vrezen. De regering beschouwt de huidige rantsoenen van deze voedingsstoffen als het minimum dat de mens nodig heeft. De graanpositie is moei lijk doordat de oogst 1947 is tegengevallen maar tot April is de graanpositie verzekerd. De veevoederpositie is in vergelijking met de graanpositie gunstiger. Een belangrijk kwantum extra veevoeder is gekregen voor de verdroogde gebieden, waarvan Gelder land een grote portie kreeg toebedeeld. TEMPELIERSSTRAAT 50 - TELEFOON 10873 Voor Uw KERSTGESCHENKEN Afgetreden premier van Perzië gearresteerd De pas afgetreden premier van Iran, Ghavam es Sultaneh, werd Zaterdag ge arresteerd, toen hij op het punt stond per vliegtuig via Zwitserland naar de Ver enigde Staten te vertrekken, aldus meldt United Press. Volgens de persberichten is Ghavam gearresteerd op last van de openbare aan klager en heeft de politie zijn paspoort in beslag genomen. Zaterdag kondigde de president van het Iraanse parlement aan, dat een parlementaire commissie van on derzoek zich met de kwestie der arrestatie zal bezighouden. Minder chocolade De prijzen van cacaobonen op de we reldmarkt zijn sterk gestegen, waardoor het voor Nederland niet mogelijk blijft de omvang van zijn aankopen te handhaven, zo deelt het ministerie van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening mede. Er zijn echter nog voorraden cacaobonen, die te gen een lagere prijs zijn aangekocht. Door deze tezamen met de duurdere partijen te verwelken kan op de binnenlandse markt de prijsverhoging zeer matig zijn. Teneinde de prijs vast te stellen en een beperkte be voorrading van de handel mogelijk te ma ken is een verbod tot aflevering en ver voer van cacaobonen, cacaomassa, cacao poeder. couverture, chocolade en alle an dere cacao-grondstoffen en cacaoproduc- ten aan of door respectievelijk naar of van cacao- of chocoladefabrikanten uitgevaar digd. Productie cn bevoorrading dienen zich aan te passen, aan de gewijzigde om standigheden. Daarom zal in het versna peringen-assortiment een verschuiving naar de suikerproducten plaats hebben. Drie S.D.-rechercheurs krijgen levenslang Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft de drie voormalige SD-rechercheurs L„ V. en P. tegen wie veertien dagen ge leden de doodstraf was geëist, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Heemstede „EN WAAR DE STERRE BLEEF STILLE STAAN". Zondagavond gaf de toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" voor de leden van de Kath. Arb. beweging een opvoering van het Kerstspel van Felix Timmermans „En waar de sterre bleef stille staan". Een woord van lof mag niet worden ont houden voor de manier waarop de spelers dit stuk ten tonele hebben gebracht. De stampvolle zaal waardeerde het ook. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Claims Kon. Olie Slotkoers Vrijdag 283 275 344 167 356 300 183 19314 193 15314 205 14214 159 10014 442 846.— Openings koersen 29114 275 34014 163J4 20114 154J4 212 '4' 14414 159*4

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3