Haarlems Dagblad Wij Europeanen Amerika en Engeland streven naar viermogendheden-accoord Begroting van oorlog aan de orde Bonnen voor brood en tabak „Politiek samengaan tussen K.V.P. en P.v.d.A moet verbroken worden' Nederlandse actie bij Krawang Veer bericht 62c Jaargang No. 18820 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 11825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dins'dag 23 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 27310. Advert-tarieven op aanvraag by de Administrate Directeur-Hoofdredacteur: Eabert Peereboom Uitgave van de Slichting Voorlichting te Haarlem „Hier spreekt de stem van Amerika", riepen de communisten in de Italiaanse constituerende vergadering, toen minister president de Gasperï zich verhief om een wijziging in de samenstelling van zijn kabinet toe te lichten. „Hier spreekt de stem van de Sovjet- Unie", riepen de rechtse afgevaardigden, toen de communistische leider Togliatti opstond om de Gasperi's betoog te bestrij den. Toen. ik dit las vond ik het alleen maar zielig. Algezien van de vraag, in hoeverre de slakers van deze kreten gelijk hadden, vond ik het zielig. Het herinnerde mij ook aan die mensen, die indertijd bij Duitsland zwoeren en van wie nu zovelen voor bijzondere gerechtshoven en tribunalen erkennen dat zij een fout hebben begaan. Dat is ook zielig. Wij moeten ons niet aan de een of andere machtige natie verslinge ren in een willoos toegeven aan de dwaze gedachte, dat die alles beter weet en kan en doet dan wij. Want dat is niet zo. Het is integendeel nog altijd zo, dat in Europa de beproefde oude kern van dat inzicht, die beschaving en die wijsheid leeft, die de wereld naar beter samenleving kan leiden. Dat een aantal Europeanen daar niet meer in gelooft of op vertrouwt ver andert niets aan het feit. Dat zovelen zich bewust zijn van de waarheid, dat al die afzonderlijke kleine naties elk voor zich buiten staat zijn om oplossing te brengen dient ons te doen beseffen, dat Europa zich dus verenigen moet en een nieuwe koers inslaan, om zijn invloed opnieuw te kunnen doen gelden. Ook als het voorlopig alleen West-Europa betreft, betekent dat toch een bevolking van tweehonderd mil- lioen, in een rijk gebied met grote moge lijkheden. Dr. H. Brugmans, de Nederlandse voor zitter van de steeds in invloed toenemende beweging van Europese Federalisten, heeft in oen knappe brochure onder de titels „Chaos of orde? Europa's eigen taak" geschreven: „Wij zijn op nuchtere, con crete overwegingen tot de slotsom geko men dat er in Europa van geen herstel, geen nieuwe bloei, ge'en veiligheid naar buiten en geen bevrediging naar binnen sprake kan zijn, wanneer ons werelddeel verdeeld, machteloos en zonder perspectief zou blij ven. Daarom willen wij rondom een prac- tisch programwerken aan een Europese krachten-concentratie, waarvan de politieke invloed de balans naar de goede kant kan doen doorslaan. Het eerste nodige is daarbij onze volken te verlossen uit de verlam mende malaise die loodzwaar op ons drukt, die ons belet een eigen lijn te volgen en die ons ertoe brengt lijdelijk te aanvaarden wat anderen de zogenaamde „Groten" omtrent ons bepalen, Elke beweging met toekomst heeft dat moment gekend: het verzet tegen de machteloosheid, tet,en het feit dat er over ons leven wordt beslist. .Voor alles zijn wij: een beweging van Europese fierheid, van Europese bewust wording". Lijkt u dit niet krachtiger en gezonder taal en staat zij u niet veel beter aan dan die van Europese mensen die elkaar toe- roepon: „Jij spreekt de taal van Amerika", en „Jij spreekt de taal van de Sovjet- Unie" met de onvermijdelijke uitwerking dat men in Amerika zowel als Rusland, zulk een „debat" lezend, de indruk >.al krijgen dat het met de Europeanen droevig gesteld is? De wereld lijdt aan de ziekte van Europa, dat de ervaring, het inzicht en de wijsheid in zijn kern. draagt, maar tot schade dei- wereld de energie nog niet heeft getoond om dat in een nieuw beleid in daden om te zetten. Gelukkig is de periode van vol komen koersloosheid en besluiteloosheid achter de rug. In tegenstelling met de toestand van nog maar anderhalf jaar ge leden wordt nu door velen krachtige actie gevoerd. Dit ontwaken geeft hoop op wer kelijke resultaten. Mocht het Plan-Marshall in hoofdlijnen door het Amerikaanse Con gres worden aangenomen, dan zal deze materiële hulp, waaraan zakelijke voor waarden verbonden zijn die zestien landen tot economische samenwerking nopen, door die voorwaarden zelf West-Europa een verdere aansporing tot vereniging kunnen geven. Als eigen beleid. Want het moet zichzelf hervinden en besturen. Anderen kunnen dat niet doen. Met het geluk van die materiële hulp. die van geen andere zijde te krijgen is. zou Europa dus zijn voordeel moeten doen en daarop zelf moe ten voortbouwen. Doet het dat niet, dan zal de materiële hulp niet baten. Want ook Amerika kan onze toekomst niet verzekeren als wij zelf geen nieuwe wegen gaan. Ik zou hier weer Brugmans willen citeren: „Bij velen be staat de voorstelling, dat wanneer Amerika ons begint te helpen, wij grondig en royaal uit het moeras zullen worden getrokken. Niets is minder waar. Zelfs als de Verenig de Staten niet terugvallen in een afzon- derings-bcleid. zelfs als zij diep in hun zak lasten zelfs dan zal er voor ons nog slechts sprake kunnen zijn van een be perkte hulpverlening". Brugmans raadt ons Europeanen het beleid der Europese eendracht als enige uitweg en enige politiek aan. Hetzelfde is op deze plaats sinds de bevrijding voort durend en in vele toonaarden naar voren gebracht. Er is geen andere kans en wij verknoeien onze tijd als wij gaan dispu teren over pro-Amerika of pro-Azië. Als wij slagen willen moeten wij pro-Europa zijn. niet met het plan om nieuwe tegen stellingen le scheppen en zeker niet in de verwachting van een oorlog tussen Oost en West, die niets oplossen en alleen de ellen de der wereld vergroten zou. Als wij fede raal in Europa zouden slagen, zouden wij moeten hopen op verdere federale uitbrei ding in de wereld. De betrekkingen van de Europese federalisten met de Wereld federalisten zijn nauw en geen wonder: beide bewegingen streven naar opbouw Instede van die vernietiging, die nooit baat en nooit vooruitgang brengt. Bidault heeft pas in Brussel verklaard: „Ik wanhoop niet. De tijd kan komen, dat dooi bemiddeling van Frankrijk een voor allen nuttige oplossing kan worden gevon den. Aan het Plan-Marshall zijn geen politieke voorwaarden verbonden en dat zou ook niet mogelijk zijn". Wij weten niet of het door bemiddeling van Frankrijk zal zijn. Europa heeft Frankrijk wel zeer nodig, maar op zichzelf is het niet genoeg. Het zal veeleer de in vloed van West-Europa moeten zijn, die zich doel gelden. Al lijkt dat nu nog vreemd.. Maar het tempo der ontwikkeling versnelt zich. R. P. Bij de Gereformeerde Kerk van Bloe- l»iendaal is beroepen Ds. J. B. van der Sijs van Amsterdam-West. De militaire gouverneur van de Ameri kaanse zóne van Duitsland, generaal Clay, heeft Maandag verklaard, dat de Ameri kaanse autoriteiten nog één poging zullen doen om Duitslands meest urgente proble men. zoals geldsanering. bankwezen en goederenhandel, op basis van overeen komst tussen de vier mogendheden op te lossen. „Indien echter deze laatste poging zal fa len", aldus Clay, „zullen de Britse en Ame rikaanse autoriteiten alle mogelijke stappen doen om de economie van de Westelijke zóne gaande te houden". Generaal Clay was van mening, dat de mislukking van de Londense conferentie geen nieuwe toestand in Duitsland heeft .jeschapen, doch dat zij wel de oude heeft geaccentueerd. Over de geruchten, dat de Amerikanen Berlijn zouden verlaten, zeide de generaal: ..Daar denken wij in het ge heel niet aan!" Generaal sir Brian Robertson, Brits mi litair gouverneur van Duitsland, heeft op een persconferentie te Berlijn eveneens verklaard, dat Engeland zal blijven streven naar een viermogendhedenovereenkomst in Duitsland. Robertson ontkende, dat Engeland en Amerika reeds van te voren op mislukken van de Londense conferen tie hadden gerekend en dienovereenkom stig van te voren plannen hadden gemaakt. Hij herhaalde, dat beide mogendheden vastbesloten zijn, de eenheid van Duits- NOG ÉÉN, POGING: land te verzekeren, zodra dit op reële wijze mogelijk is. Robertson meende te mogen zeggen, zonder de zaak al te rooskleurig voor te stellen, dat de nieuwe fase in de beide Westelijke zones van Duitsland waarschijn lijk een fase van vooruitgang en herstel zal zijn. De grootste verantwoordelijkheid voor het economisch herstel ligt volgens Robertson bij de Duitsers zelf, „die wel veel hebben doorstaan, doch nog meer moe ten doorstaan; die wel hard werken, doch nog harder moeten werken". Robertson noemde uitbanning van corruptie, zwarte handelspractijken en zelfzucht die ver vangen moeten worden door een eerlijk zelfopofferend streven voor het algemeen welzijn het enige werkelijke middel tegen de huidige kwalen. Naar het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaanse zóne verneemt zullen be sprekingen tussen de acht premiers van de Brits-Amerikaanse zóne en de Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs, Ro bertson en Clay, waarschijnlijk op 7 Janu ari worden gehouden. Dr. Erich Koehler, president van de bizonale economische raad. en dr. Karl Spieker, voorzitter van de uitvoerende raad zouden deze bespre kingen bijwonen. Generaal Robertson ver klaarde gisteremin Berlijn, dat de bespre kingen reeds lmg tevoren waren over wogen. Zij hadden ten doel de functione ring van het bizonale apparaat te bestu deren. In het postkantoor van Batavia heerst een overweldigende druïde zoals in talrijke postkantoren over de gehele wereld op het ogenblik. Maar Batavia'is toch wel extra belast, want de postpaketten voor de Nederlandse militairen komen in onafgebroken stroom binnen. Nederlandse verliezen op Maandag Volgens officiële mededeling bedroegen de Nederlandse verliezen gisteren 1 gesneu velde en 4 gewonden. Ten Zuid-Oosten van Cheribon werd opgetreden tegen ram- pokkers. In de grensgebieden van Midden- Java, bij Modjokerto, in het grensgebied van Noord-Sumalra en bij Loebeck-Aloeng in Midden-Sumatra werden geïnfiltreerde republikeinse strijdgroepen verdreven. Bij Soemedang in West-Java werd een Rode- Kruis team door republikeinse sluipschut ters onder vuur genomen. TREINBOTSING BIJ KOBLENZ Maandagavond zijn bij Neuwied bij Ko blenz twee expresse-treinen met elkaar in botsing gekomen. Volgens berichten aan gehaald door de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne zijn er bij het ongeluk 35 personen om het leven gekomen en 100 gewond. Geen trams of bussen op Oudejaarsavond Naar wij vernemen zal de N.Z.H.V.M. op 31 December vroeg sluiten. De laatste trams en autobussen zullen tussen 20 en 20.30 uur van de eindpunten vertrekken. Ook na de jaarwisseling zal er geen ver- voersgelegenheid zijn. Vele duizenden liters water gingen verloren Tijdens werkzaamheden voor de asfatering van de Wagenweg werd Maandagmorgen een toevoerbuis van de waterleiding stuk gesla gen. Het gevolg was. dat het water met een straal van drie meter omhoog spoot. Het duurde ongeveer een kwartier, alvorens de hoofdkraan afgesloten kon worden. Men schat, dat tussen 15 tot 18.000 liter water ver loren is gegaan. TWEEDE KAMER Het kwartje van mevrouw Kruis (Van onze parlementaire redacteur) Nu we nog steeds onze draai niet hebben gevonden zeker niet definitief wat doelstelling en taakomschrijving van ons defensie-apparaat betreft, is het te vroeg om de opbouw van ons leger voor goed te organiseren. Hierover waren mr. Vonk (Vrijheid) en de heer V o r r i n k (Arbeid) het eigenlijk wel eens. Daarentegen scheen de heer Tilanus (C.-H.), hoezeer ook hij erkende dat de aard van onze leger- organisatie moet samenhangen met het politieke doel, het toch wel mogelijk te achten een en ander in elkaar te gaan zet ten. Overigens bleek deze afgevaardigde weinig te kunnen ontdekken van werke lijke bezuinigingen „straks komt er wel weer een of andere suppletoire begroting", merkte hij min of meer schamper op en in dit verband moest men misschien ook zijn critisehe vraag zien, wat de anderhalve ton betekent voor de functie van inspec teur generaal (bekleed door Prins Bern- hard). De heer Vorrink kreeg van twee kanten een hartig wederwoord te horen. Zijn kritiek op het schema voor aflossing van de troepen in Indonesië gaf de heer Tilanus aanleiding de vraag te stellen of de hoofdverant'woordelijkheid hiervoor niet te zoeken is bij hen, die voorkomen hebben dat de politiële actie ten volle doeltreffend werd door haar beperktheid te verlangen. Hier ontmoette de C.-H.- woordvoerder even dr. Bruins Slot (A.-R.) die betoogde, dat de daling van het moreel van onze troepen ginds vooral een gevolg zou zijn van het achterwege laten van het enige dat wél uitzicht zou bieden: oprukken naar Djokja. Natuurlijk greep de heer Schoonen- 13erg (comm.) met beide handen de ge legenheid aan, om de heer Vorrink wegens zijn houding inzake Indonesië en wegens Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor de week van 28 Deember tot en met 3 Januari de volgende bonden zijn aangewezen voor het kopeiï van brood: 079 Algemeen 2000 gram brood 074 Reserve 800 gram brood 078 Reserve 400 gram brood 579 Algemeen 800 gram brood 574 Reserve 400 gram brood Voor het tijdvak van 28 December tot en met 10 Januari zijn voorts de bonnen Tabak U 01 en U 03 aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen tabak of siga retten. Minder vlees, maar nog niet meer kaas Toen eind September een aantal rant soenen verlaagd moest worden, werd ook het kaasrantsoen gehalveerd. Aangezien door het grote aanbod van slachtvee de hoeveelheid vlees, welke per week kon worden toegewezen, een belangrijke stij ging vertoonde, woog deze verlaging niet ai te zwaar. Er werd toen medegedeeld dat wanneer de aanvoer van vlees zou afnemen en uitsluitend weer het normale basis rantsoen zou worden verstrekt, het kaas rantsoen verbeterd zou worden. Deze week is voor het eerst sedert maanden het vlees rantsoen niet hoger dan het vroegere basis rantsoen van 200 gram per week. De melk- positie is, naar het ministerie van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening me dedeelt, echter dermate ongunstig, dat het voorgenomen herstel van het kaasrantsoen voorlopig moet worden uitgesteld. Erkenning gevraagd van de „van Mook-lijn" De memoranda, waarin de Nederlandse en de republikeinse opvattingen over de toepassing der resolutie tot staking van het vuren worden uiteengezet, zijn zoals gemeld door de Nederlandse en republi keinse militaire technische commissies in gediend bij de commissie voor goede diensten. Volgens bijzonder goed ingelichte bron nen. aldus A.F.P., zou hierin van loeder-- lanase zijde worden aangedrongen op er kenning van de „Van Mook-lijn" als uit eindelijke demarcatielijn. In het memoran dum. waarin het oorspronkelijke werkplan van de commissie voor goede diensten als werkbasis zou worden aanvaard, zou de algehele ontruiming van de „zakken" in de door de Nederlanders bezette gebieden door de republikeinse strijdkrachten wor den geëist. Van hun kant vragen de repu blikeinen toestemming tot het zenden van republikeinse ambtenaren en officieren naar de republikeinse „zakken" in het Ne derlandse gebied. DF, „GROTE BEER" KOMT THUIS. Het stoomschip „Grote Beer", dat als hospitaalschip dienst doet, zal vandaag van Batavia, via Colombo en Algiers, naar Amsterdam vertrekken. Omstreeks 15 Januari wordt het schip in Amsterdam verwacht. MANIFEST VAN COMITE-WELTER: „Het voorlopig katholiek Comité van Actie" zal in deze week een manifest pu bliceren, gericht aan de katholieken van Nederland. In dit manifest, ondertekend door de heren Ch. J. I. M. Welter, M. L. F. Bajetto en mr. H. P. Marchant, wordt gezegd, dat het comité zich ten doel stelt, zonder te streven naar een eigen partij en met behoud van de principiële eenheid der Nederlandse katholieken, een uitgebreide propaganda in woord en geschrift te voe ren om de katholieke kiezers en daarmee ook de K.V.P. van de noodzakelijkheid te doordringen, het politieke samengaan met de Partij van de Arbeid te verbreken. In het manifest wordt voorts gezegd, dat „steeds duidelijker is gebleken, dat het verschil tussen het K.V.P.-program en dat der socialisten zeer groot is en dat een voortdurende politiek van concessies aan de wederpartij nodig is, om de samenwer king in stand te houden, waardoor onze eigen doelstellingen aanhoudend verder op de achtergrond worden gedrongen". „Aan deze compromissenpolitiek", aldus het manifest, „moet het worden geweten, dat van het eerste punt van het door de partij aanvaarde urgentieprogram, de ver sterking der geestelijke en zedelijke grond slagen van ons volksleven, practisch nog niets is verwezenlijkt, terwijl men de vrij heid van gedachtenuiting die men naar bui ten voor ons allen opeist, in eigen kring beperkt. Daarnaast tolereer de regering, dat van communistische zijde de vrijheid wordt misbruikt, om ons volk door haat- en lastercampagnes te vergiftigen en een vijfde colonne op te bouwen. Wat de com munistische leiders hiermede voor hebben, vindt men gerealiseerd in de chaotische toestanden in Frankrijk en Italië. Als uit gangspunt voor de komende verkiezingen dient te worden aangenomen, dat de ka tholieken zich voor de komende parlemen taire periode niet vastleggen aan het sa mengaan van de K.V.P. met de Partij van de Arbeid, omdat dit samengaan op het ontworpen program een krachtig beleid over de gehele linie voor het behoud en de vernieuwing van de Christelijke grond slag van de Nederlandse beschaving in de weg staat". Daders van textieldiefstallen in Tilburg aangehouden Het afgelopen jaar werd veertien maal ingebroken in de wollenstoffenfabriek der firma G. Droge te Tilburg. In totaal werd voor een waarde van 15.000 aan dames- en herenstoffen ontvreemd. De recherche heeft thans tegen veertien personen, waar onder twee vrouwen, proces-verbaal opge maakt wegens diefstal, medeplichtigheid aan diefstal en heling. Acht personen wer den ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Breda. Vier der aangehou denen bekenden bovendien ingebroken te hebben in de text iel verver ij „Tilvetex" te Tilburg, waar 90 kilogram breigaren werd gestolen. In het manifest wordt voorts verklaard, dat een diep meningsverschil tussen ge noemde partijen naar voren is gekomen op het economische congres van de Party van de Arbeid. „Dit congres eiste een meer socialistische economische politiek. Het congres der K.V.P. te Utrecht verlangde een zo groot mogelijke vrijheid voor de zelfstandige ondernemers. Door de te ver gedreven compromissenpolitiek worden de ondernemingsgeest en de spaarzin voor een groot deel lamgelegd. Hierdoor wor den voornamelijk de kleine boeren, de middenstanders, de kleine spaarders en de huizenbezitters ernstig getroffen. Zij, die het meest lijden onder een verzwakt productie-vermogen zijn altijd de arbei ders". „Een gevaarlijke belemmering van de eonomische opbouw van Nederland is de halfslachtige krachteloosheid van de Indi sche politiek onzer regering", zegt het manifest. „Nog in de laatste dagen is ge bleken, hoe ernstige schade onze regering Nederland en Indië beide door haar wan beleid heeft berokkend. Eerst thans ver klaren Amerikaanse en Engelse autoritei ten, dat zij een geheel verkeerde voorstel ling hebben gehad van de feitelijke toe stand, doordat Nederland tevoren ver zuimd heeft, hun juiste voorlichting te geven". Grimmig staan de gezichten en hol de ogen van deze vroegere soldaten van de Wehr- macht, die in Ruèsische krijgsgevangen schap raakten en drievier jaren door brachten in Russische kampen. Zij zijn lichamelijk verzwakt en zonder hoop op de toekomst teruggekomen bij hun gezinnen. zijn ijveren voor regionale veiligheids overeenkomsten aan te vallen. De heer Vorrink kreeg te horen dat hij eigenlijk een handlanger van het kapitalisme was door te kiezen vóór Marshall, vóór de ko loniale oorlog en het louter op winstbejag uit zijnde reactionnaire imperialisme. En de regering moest het verwijt incasseren, dat zij onze legerorganisatie aan het Ame rikaanse imperialisme ondergeschikt wilde maken, instede van zich tc richten op de enige stabiliserende vredesfactor: Rusland! In de middagvergadering had voorts de heer Vermeer (Arbeid) meer democra tisering van onze weermacht bepleit en een betere opleiding van de naar Indone sië uit te zenden contact-officieren, die meer begrip moeten krijgen van het al gemeen regeringsbeleid. In de avondvergadering kwamen nog tal van sprekers aan het woord, zoals mr. Roos jen (A.-R.) die het over de moei lijke taak van de legervoorlichtingsdienst had en jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) die tal van détails besprak, onder andere het Vrouwen Hulpcorps, dat in zijn ogen geen genade kon vinden. Te midden van veel saaiheid bracht ds Fokkema (A.-R.) enige vrolijkheid toen hij het had over het kwartje van mevrouw Kruis, de echtgenote van de chef van de generale staf, die voor elke nacht, dat zij buiten de kazerne slaapt, een kwartje zou ontvangen, zulks als kapitein van het Vrouwen Hulpcorps, in welke functie zij 3000.en bovendien militaire rantsoe nen zou krijgen. Na nog te hebben aange stipt, dat er tevens allerlei ander kleingoed besproken werd, kan ik het hierbij laten. De minister zal er wellicht in slagen meer lijn in het debat te brengen dan in het bijzonder Maandagavond te ontdekkeix viel. Minister Mansholt naar Londen De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S L. Mans- holt, is gisteren per KLM-vliegtuig naar Londen vertrokken. De minister zal na-* mens de Nederlandse regering een groot aantal vaarzen aan de Engelse regering tèn geschenke aanbieden als dank voor de vele hulp, welke Nederland na de oorlog van Engeland heeft ontvangen. Minister Jonkman in Batavia Hedenmorgen is minister Jonkman te Batavia aangekomen. Hij werd begroet door dr. Van Mook, de ministers Beel, Nehcr en Drees en vele autoriteiten. Hij deelde mede, dat zijn bezoek slechts van korte duur zou zijn. Op de vraag, of hij nog in contact zou treden met leden van de Commissie van Goede Diensten, ant woordde de heer Jonkman, dat hij zulks hoopte. Het woord is aan Shu n-T z e Wie de toppen der bergen tnydt, weet niet hoe hoog de hemel is: wie weigert af te dalen in het diepe ravijn, kent niet de massiviteit der aarde. Voor de stille armen 23 December 1947 Kerstinzameling voor de Stille Armen. 14e verantwoording: Mevr. B. ƒ10.—, D. M. 25.—.. Mevr. B. G. t'10.—Mevr. K. 10.— K. ƒ0.50, A. de \V. r' 10.—v d. D. ƒ2.50, v. d. D. ƒ2.50. Juffr. A. de B. ƒ5.—. Mevr. v. B. f 2,50, X. IJ Z. 10.—. A. de B. ƒ2.50. van O. 1.—. C. S Th. v. G. 10.—. N. H. ƒ2.—. G. P. 2.50. W. K. ƒ5.—. E. K. L. ƒ5.—. K. Z. f 4.—. B. R. f 5.—. V. S. 2.50. Mevr. S. 5.—. G. B. 2.—. Dames S. 6.—. B. V. 2.50, Mevr. de F. ƒ2.50. C. en E. ƒ2,50. v. E. ƒ1.—. J. C. S. d. O. ƒ2.50. Mevr. IJ. H. ƒ10.—. Mevr. A. v. N W. ƒ5,—. D K. ƒ5.—. H. H. ƒ10,—, Mej. H f 1.—. v. d. \V. ƒ5.—. W. v. W. ƒ25.—. M. G. f2.50. N. N. ƒ1.—, J- F. K. ƒ5.-. J. V. ƒ1,—. Van de Poolse Dame ƒ5.—. Fam. T. ƒ1.N. N. ƒ1.Makelaar ƒ5.Benjo ƒ2.50, H. B. ƒ1.50. v. d. VI. ƒ1.—. H. de V. ƒ2.—. Fam. W. ƒ2.-. Seh. 1.-. M. H. 1.50, N. N. 1,—. De Melodisten 2.50. T. J. 1.—. Mevr. C. J. ƒ5.—. C. ƒ10.—. N. H. ƒ2.50, C. W. ƒ5.—. W. <2,50. Uit Robbie's spaarpot f2.50. H. S. 1,A 2 ƒ15—, D. H. ƒ10—, N. N. ƒ5.—. Mej. Dr. F. C. v. H. ƒ25.—. M. C. F.—v. d. W. fin,—. J. A. L. ƒ10.—. M. C. S. v. G. K. S. 10.—. Mevr. E. W. W-S. ƒ10.—. Mej. H. F. G. P. ƒ10.—. Bridgeclub ..Oven-een" 10.—. C. B.—K. f 10.—. T. K— O. 10.—. A. K. R. 10.—. T. C. H. 10,—. A. B d. H. f5.—, J. A. Jr. ƒ5.—. W. M. v. H. ƒ5.—. M. H. L. ƒ5.—. A. B. ƒ5.—. P. d. J J. H. R. ƒ5.—, W. A. v. d. B. ƒ5.—, P. d. R. f 5.—. Mei. L. L. ƒ5.—. H. F. ƒ3.—. M. A. B. v. O v. 'H. ƒ3. Mej. M. E. K. ƒ2.50, J. C. v. P. f2.50. W. L. K. f2.50. K. J. M. ƒ2.50. J. M. E. v. S. T. ƒ2.50, E. en F. ƒ2.50. D. J. H. ƒ2,50, Mej. H. L. T. ƒ2.50. Rusthuis H. P. 3 f2.50. Mej. L. ƒ2.50. M. G. ƒ2.50. T. K. ƒ2.50. Mevr. R v. d. W. ƒ2,—. J. V. S T. ƒ2.—, Mevr. C. C. F.—V. ƒ2,—. D. J. N. K. ƒ2,—, J A. H. li—. Dagtotaal ƒ528,50. In totaal in thans bij ons binnengekomen 7839.79. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen daplein 37. Ons Poslgironummer is 27 3 1 07, s.v.p. b(j vermelden: „Voor de stille armen". Frans verzet tegen speciale belastingen In en buiten het parlement Communistische en Gaullistisch-gezinde gedelegeerden in het Franse parlement hebben Maandagavond meegedeeld, dat zij tegen een onmiddellijk debat over het re- geringsontwerp voor een speciale belas tingheffing tot bestrijding van de inflatie zouden stemmen. Dit samengaan van Gaul-' listen en communisten lokte een smalend geroep uit van de socialistische en katho lieke vertegenwoordigers. De Nationale Vergadering besloot met 312 tegen 265 stemmen het wetsontwerp voor bijzondere belastingheffing onmid dellijk in bespreking te nemen. Minister-president Schuman maakte een toespeling op groeiende animositeit tussen de aanhangers van de Gaulle en de rege ring, toen hij sprak over „ernstige sabo tage". Het verbond van kleine neringdoenden in Frankrijk heeft gedi-eigd met een pro teststaking op 6 Januari tegen de bijzon dere heffing op handelswinsten, welke een voornaam deel uitmaakt van het financiële plan van minister Mayer, dat thans in het parlement aanhangig gemaakt is. Het verbond, dat zegt meer dan een millioen winkeliers, handwerkslieden en klejne industriëlen te vertegenwoordigen, heeft verder gedreigd met bestrijding bij de eerstkomende verkiezingen van alle afge vaardigden, die voor het wetsontwerp stemmen. Strijd tegen terreur Over de Nederlandse actie in het Kra- wangse, waarover een republikeinse be schuldiging is uitgegeven die wij gisteren vermeldden, is van officiële Nederlandse zijde een toelichting uitgegeven, waaraan het volgende wordt ontleend: Gedurende de eerste maanden na de be ëindiging der politiële actie heerste er in het Ivrawangse een betxekkelijke rust Allengs had er echter infiltratie plaats van republikeinse elementen, die een goed ge organiseerde actie op touw zetten. Het was voor deze elementen niet zo moeilijk de gehele bevolking in het Krawangse onder hun dwang te brengen. Er werden op grote schaal vernielingen aangericht aan brug gen, rijstpellerijen en spoorlijnen, en ook tankvallen werden gegraven. Deze organisatie oefende een krachtige terreur uit. Zij, die niet met haar wensten mede te werken, liepen gevaar, te worden afgemaakt. Vele mensen werden onthoofd, waarna de lijken in een kali werden ge worpen. Zo werden uit de Tjitaroem reeds 28 onthoofde lijken opgevist. De toeneming van al deze terreurdaden maakte het noodzakelijk, op 9 December een actie in te zetten tot afsluiting van het gebied, waarin zij werden gepleegd. Hier bij kwam vast te staan, dat de kampong Rawagedeh het centrum was, van waaruit de bende opereerde. Toen deze kampong werd omsingeld, openden de bendeleden het vuur op de Nederlandse troepen, waar op deze 150 verzetslieden neerlegden en 8 gevangenen maakten, waaronder een Voor-Indiër. Van Nederlandse zijde werd bij deze actie geen gebruik gemaakt van zwaarder wapens dan lichte mortieren. In de vol gende algehele doorzoekingen van het ter rein kwam het tot een reeks kleine ge vechten met vijandelijke benden, waarbij deze verliezen leden, meestal ter grootte van om en nabij de 5 man. De toelichting vervolgt: „Wanneer dergelijke benden bij de nadering der Nederlanders in de kam pongs vluchtten, staakten onze troepen het vuren, teneinde te voorkomen, dat onschul- digen zouden worden getroffen. Er zijn ner gens gevallen geconstateerd, dat dit toch is gebeurd." De actie is nog steeds niet be ëindigd. „De beschuldigingen over door de Ne derlandse troepen bedreven roof en wreed heden zijn volkomen onwaar". VRIJ ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen. Plaatselijk enige regen of motregen. Nu en dan krachtige gelei delijk weer "haar Zuid-West krimpende wind. Weinig verandering van tempe ratuur. 24 December: Zon op 8 47 uur, onder 16.32 uur Maan op 14.03 uur, onder 4.29 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1