Hef „Volkscongres" als dekmantel voor geraffineerd Russisch spel (T. y towwid do&i Tuin qfans Vertraagde film Tragiek met een rode neus Er wordt vee! oud papier in de huishouding gebruikt 4 Wereldnieuws ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 2 Fil ipartij voor de Westelijke zones? (Van onze correspondent te Berlijn) Moskou speelt in Duitsland een geraffi neerd politiek spel, maar niet geraffineerd genoeg om de ware bedoelingen van dit hamer- en sikkelspel voor de wereld te verbêrgen. Slechts naïeve geesten kunnen zich met de hoop hebben gevleid, dat Mo- lotof naar Londen is gegaan met de voor opgezette bedoeling, een grootmoedige regeling te treffen en een duurzame vrede te stichten. Er is de Russen weinig aan een spoedige oplossing der Europese pro blemen gelegen; elk uitstel betekent voor hen een kans te meer om de heersende politieke verwarring en de economische ontreddering te vergroten en om, in troebel water vissend, de grootst mogelijke voor delen te behalen. Men kan zelfs zo ver gaan te beweren, dat een welslagen der Londense confe rentie niet past in het kader der Russische politiek en een mislukking der minister besprekingen Rusland tijd en gelegenheid biedt om de plannen ten opzichte van Duitsland te laten rijpen. Hetzelfde argument, waarmede de ver- tragingspolitiek der Sovjets kan worden verklaard, geldt aan de andere kant ook voor hun tactiek om een openlijke breuk tussen Oost en West te vermijden. Moskou stelt alles in het werk om althans de schijn te redden, dat het de eenheid van Duits land op het oog heeft. Vandaar dat het Russisch spel een dubbelzinnig karakter draagt. Een formele scheiding tussen Oost en West-Duitsland is waarschijnlijk, maar de Russische politiek is er op uit de schuld aan deze scheiding de tegenpartij in de schoenen te schuiven, om vervolgens van de nieuwgeschapen situatie te profiteren en zijn stellingen verder naar het Westen uit te breiden. Het „Volkscongres voor Duitse eenheid en een rechtvaardige vrede" is daar een sprekend voorbeeld van. Met veel poeha is dit congres door de SED (de gecamoufleer de communistische partij in de Russische zóne) op touw gezet. Met leuzen, die sterk aan de praktijken van het Nazi-régime herinneren, hebben de Duitse handlangers van Moskou gepoogd, brede kringen van het Duitse volk en prominente persoonlijk heden uit alle kringen van het maatschap pelijk en geestelijk leven voor hun actie te winnen. Het succes van hun bemoeiingen moet twijfelachtig worden genoemd. In het net van Moskou. Vogels van diverse pluimage hebben in het koor van het volkscongres meegezon gen. Dr. Kiilz, de voorzitter van de Libe raal-Democratische Partij, Erich Kastner, de dichter van moderne obscène verzen en Gustav Gründgens, de prominentste vertegenwoordiger der Duitse toneelwe reld, hebben adhaesie betuigd of zich zelf als actieve medewerkers ter beschikking gesteld. Zij allen hebben zich in de ban laten slaan door de suggererende propa ganda der communisten of zijn gezwicht voor de dreigementen der SM A (Sovjeti- sche Militaire Administratie), het orgaan der Russische bezetting, dat de verleide lijke agitatie der SED de nodige kracht bij zette. In werkelijkheid was het volkscongres niet georganiseerd om een delegatie van Duitsers naar Londen te sturen. Zo naïef zijn noch de Russen, noch de Duitse com munisten, dat zij de hoop zouden hebben gekoesterd, hun afgevaardigden toegang tot het Lancasterhouse te kunnen verschaf fen. Zij hebben evenwel iets anders op het oog gehad: het volkscongres moet het ap- De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20 00. 23.00 uur Nieuws 8.18 Zingende torens. 8.30 Causerie over dui vensport. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Platen op verzoek. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Koor. 10.30 Brieven van Tolstoï. 11.00 Populair con cert. 12.00 Platen. 12.30 Zondagclub. 12.40 Koor. 13.15 Lichte muziek 13.50 Spoorwegen. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Kamermuziek, van Ravel. 15.00 Filmpraatje. 15.15 Orgel en zang. 15.45 Dansorkest. 16.30 Sport 17.00 Pla ten. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 In gesprek met de lezer. 18.30 StrijdRrachten. 19.00 Jeugddienst. 20.15 Walsen. 20 45 Hersen gymnastiek. 21.20 „De speeldoos". 21.40 De tective-luisterspel. 22J 5 Platen. HILVERSUM II, 414.5 3VL, 218 M. en 1875 M. 8.00, 9:30, 13.00, 19.30, 22 30 uur Nieuws. 8.25 Hoogmis. 9.45 Kerstliederen. 10.00 Ned. Her vormde Kerkdienst. 11.30 Handel. 12.15 Apo logie. 12.30 Lichte muziek. 13.35 Radio feuilleton. 14.05 „Don Juan", opera van W. A. Mozgrt. 15.15 Stadsfries cabaret. 15.45 Platen op verzoek. 16.10 Boekbespreking. 16.25 Ves pers. 17.00 Gereformeerde Kerkdienst. 18.30 Gewijde muziek. 19.00 Psalmen van Swee- linck. 19.15 Kent Gij uw Bijbel?. 19.55 Sport. Actualiteiten en Gewone man. 20.20 Neder landse liederenpotpourri. 21.00 Luisterspel. 21.40 Filmmuziek. 22.15 Avondgebed. 22.50 Symphonieconcert. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Lys Gauty zingt. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Piano. 11.45 Een dichter. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerpraatje. Voor het platteland. 12.38 Filmland „Fantasia". 13.20 Dansorkest. 14.00 Voor de jonge moeder. 14.15 Strijkkwartet. 14.45 Luisterspel. 15.55 Kamerorkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Symphonic van Mozart. 17.45 Het Rijk over zee. 18.15 Orgel. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Klankbeeld. 20.15 Caba ret. 21.00 Prof. ir. W. Schermerhorn spreekt. 21.20 Lichte muziek. 22.00 Uitzending uit het R A I.-gebouw te Amsterdam. Grote de monstratie van de Partij van de Arbeid. Evert Vermeer spreekt. 23.15 Metropole orkest. HILVERSUM n. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. S.00, 13 00. 19.00. 20.00, 22 30 uur Nieuws. 7.15 Platen 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9 35 Platen. 1030 Morgen- dicnst. 11.00 Platen. 11.15 Voordracht. 11.35 Platen. 11.50 Sopraan en piano. 12.15 Orgel. 13.15 Marinierskapel. 14.00 Vncantievertel- ling. 14 30 Lichte muziek. 15.30 Kamermu ziek voor blaasinstrumenten. 16.00 Bijbelle zing. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Koperkwartet. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Sport. 18.30 Piano. 19.15 Boekbespreking. 19.40 Vraaggesprek. 20.1.5 Sprookjesmuziek van Ravel, 22.00 Cur sus kerkelijk orgelspel. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nederlandse kamermuziek voor blaas instrumenten. 23.30 Platen. paraat worden, dat de grondslag legt voor een gecamoufleerd communistische be weging., die in Oost-Duitsland. na de for mele scheiding, de erfenis overneemt van de danig is miscrediet geraakte SED. Een aanvankelijk succes is bereikt. Tot dusverre bestaan er in de Russische zóne van Duitsland drie partijen tussen wie de Duitse bevolking kan kiezen: de Socialistische Eenheidspartij Duitsland, de Liberaal-Democratische Partij Duitsland en de Christelijk-Democratische Unie. In de beide niet-communistische partijen heeft het volksconcert een crisis tewege- gebracht, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Dr. Külz, die reeds in 1926 rijksminister van binnenlandse zaken was en met de gedachte speelt, bij de gratie van Moskou straks in een eventueel te formeren Oostduitse staat een leidende functie te bekleden, heeft zich aan de zijde van het volkscongres geschaard en een groot deel van zijn liberaal-democra tische partij, niet alleen in het Westen, maar ook in het Russisch beheerde Saksen, tegen zich in het harnas gejaagd. Nu is hij een partijleider zonder partij. En hij laat een partij achter zonder leiding. Bij de Christen-democraten is de situatie om gekeerd. De leiding der partij heeft een officiële deelneming aan het volkscongres van de hand gewezen. Jakob Kaiser, de partijleider, heeft deze houding verdedigd en gemotiveerd, en gepoogd zijn partij er voor te redden, dat zij in het communis tisch vaarwater wordt meegesleurd. Enke len zijner partijvrienden, die hun domicilie in de Sovjetzöne hebben, konden zich even wel niet aan de communistische dwang onttrekken en besloten uit persoonlijke overwegingen aan het congres deel te nemen. Daarna zijn de Russen en de Duitse communisten er door geweld in geslaagd om ook Kaiser, als leider der C.D.U. ten val te brengen. De SMA roept nu over al in de Sovjetzóne werkcomités van het volkscongres in het leven, waarin ook ver tegenwoordigers der CDU tegen wil en dank zitting moeten nemen. Geen wonder, dat er onder de Christen-democraten van Oost-Duitsland verwarring heerst en dat het voortbestaan der partij onder deze om standigheden dubieus is geworden. Het spel is geraffineerd, maar het is duidelijk, waar het om gaat. Als het tot een formele scheiding tussen Oost- en West-Duitsland mocht komen, dan moet bij voorbaat de oppositie in Sovjet-Duitsland zijn gefnuikt. De SED heeft een groot deel van haar aan trekkingskracht ingeboet, de volkscongres beweging moet haar plaats innemen. Zij is de voorloopster der eenheidspartij en van het totalitair régime, waarmede de Rus sische bezetter in Oost-Duitsland zijn macht hoopt te vestigen. Voorschot aan mobilisatie slachtoffers 1914-1918 Aan vóór 1945 gepensionneerden is een extra uitkering over 1947 verstrekt als voorschot op een nieuwe regeling van de pensioenen. Het ligt in de bedoeling over 1947 ook een voorschot te verstrekken aan hen, die een uitkering ontvangen als mobilisatie slachtoffer 1914-1918 krachtens de wet van 3 December 1931 als niet pensioengerech tigde weduwe of als gepasporteerd mili tair. De betaalbaarstelling van dit voor schot zal in de tweede helft van Januari 1948 geschieden. EX-POLITIECOMMISSARIS KRIJGT LEVENSLANG. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de 59-jarige voormalige Amster damse commissaris van politie R. W. D. von B. tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Von B. was tijdens de bezetting chef van het bureau Joodse Zaken en heeft vele Joden aan de Duitsers uitgeleverd. Op 12 December had de Advocaat-fiscaal de doodstraf geëist. PATER BORROMAEUS DE GREEVE OVERLEDEN. Te Rotterdam overleed vrij plotseling in het St. Franciscus-gasthuis de bekende kanselredenaar pater Borromaeus de Gree- ve, in de leeftijd van 72 jaar. ^/ZUU^ PER DOOS 23 CT (Advi) Effecten- en Geldmarkt Een rondblik in hef afgelopen jaar Vergeleken bij het perspectivisch beeld, dat in September 1946 door het Centraal Planbureau van de naaste toekomst werd getekend, maakt het jaar 1947 de indruk van een vertraagde film. En niet dit is de grief tegen de ontwer pers der „planologie", dat de toestand van ons land zich anders heeft ontwikkeld dan men gedacht en gehoopt heeft, maar dat men er zoveel waarde aan hechtte dat de regering haar financieel-economisch beleid daarop baseerde en de bevolking in de ijdele waan deed leven dat „alles sal rech kom". Eerst in November 1947 komt minister Lieftinck met de openlijke bekentenis dat zonder hulp van het Marshall-plan zowel de consumptie als de kapitaalsinvestering aanmerkelijk moet worden ingekrompen en een week geleden velt minister Mansholt over de regering, waarvan hij zelf deel uit maakt, het vernietigend vonnis dat zij het volk niet voldoende heeft ingelicht en dat door een veel te grote consumptie van niet, essentiële goederen een uiterst gevaarlijke schijnwelvaart is ontstaan. Drs. Kohnstamm tot voor kort een der leidende figuren aan het departement van Economische Zaken, verklaart dat zonder een productiestijging van 65 boven die van 1938 in de indu striële sector, de consumptie in ons land zal worden teruggedrongen tot beneden het peil van 1947 en zelfs voor 1952 verwacht hij nog een deficit op onze betalingsbalans van meer dan 1 milliard, ofschoon vol gens de schatting van het Centraal Plan bureau in dat jaar van een tekort geen sprake meer zou zijn. Het tekort op de Rijksbegroting voor 1947 bleek bij de in diening van de begroting 1948 c.a. 400 millioen groter te zijn dan de aanvanke lijke raming en tegenover een oorspronke lijke raming van het tekort voor 1948 van half a één milliard, wordt thans dat tekort op 2 milliard aangenomen. Dit zijn sombere cijfers, waarvoor de regering zeker niet uitsluitend aansprake lijk kan worden gesteld. Het is niet haar schuld dat het prijsniveau in het buiten land, op een daling waarvan zij gerekend had, in 1947 verder gestegen is en dat de politieke spanning in de internationale ver houdingen aan een ordening van de valu- taire verhoudingen en daardoor ook aan een normale uitwisseling van goederen in de weg blijft staan. Maar velen zullen het haar wel als schuld aanrekenen dat de be drijven langzamerhand worden verstikt in een vloedgolf van administratieve bepalin gen, waardoor ettelijke honderduizenden werkkrachten aan het productieproces wor den onttrokken. In de irrentabiliteit van ons Indisch ac tief ligt een der voornaamste oorzaken van het vertraagde herstel in ons land. Want ook al is het verheugend dat de arbeids productiviteit de laatste maanden aanmer kelijk is toegenomen, zodat het indexcijfer 3 hoger ligt dan dat van 1938 en de Nederlandse export van 615 millioen in 1946 tot ruim 1600 millioen in 11 maan den van 1947 is gestegen, vast staat wel dat door verdere industrialisatie alleen en op voering der productie het evenwicht op onze betalingsbalans niet kan worden ver kregen. De Nederlandse welvaart is altijd afhan kelijk geweest van handel en scheepvaart, van onze economische diensten aan het bui tenland, van de baten uit Indië en van de inkomsten uit onze buitenlandse beleggin gen en het is zelfs niet zonder gevaar thans alle krachten te concentreren op de indu strialisatie, omdat het economisch herstel van Duitsland, waaraan thans hard gewerkt wordt, zonder enige twijfel een concurren tie zal betekenen, waarvan het de vraag is of we die zullen kunnen weerstaan. Daarom is er voor het zwarte pessimisme van drs. Kohnstamm geen reden, wanneer we aan het einde van dit jaar mogen constateren dat met name de Nederlandse scheepvaart zich in 1947 krachtig heeft kunnen herstel len, dat de handelsvloot na voltooiing van het aanbouwplan groter zal zijn dan voor de oorlog en dat allerwege het verloren gebied wordt teruggewonnen. Minister Mansholt meent dat de hoge winsten der rederijen moeten worden ge drukt. Wij geloven dat dit waarlijk niet het voornaamste is. De grote winsten der scheepvaartmaatschappijen, zowel als die der industriële ondernemingen zijn ten dele schijn, voor zover zij gesteld worden tegen vooroorlogse kapitalen en de vooroorlogse aanschaffingsprijs der activa, maar ook overigens kan men zich over die winsten slechts verblijden omdat ze voor een goed deel op het buitenland worden verdiend en als deviezenwinst een belangrijke post zijn op onze betalingbalans door het Plan bureau op f 600 millioen geschat en voorts de maatschappijen in staat stellen de vloot te vernieuwen en de sociale positie der werknemers te verbeteren, om er niet van te spreken dat ook de fiscus zijn „be scheiden deel" opvordert. Hoe zou het mo gelijk zijn dat de rijksmiddelen in 1947 ca. f 400 millioen meer zullen opbrengen dan de raming, wanneer er geen grote winsten werden gemaakt? De tijd is voorbij dat die grote winsten enkel aan het „kapitaal" ten goede kwamen! Men denke aan de maat regelen tot bezitsspreiding, aan de pheno- menale stortingen in pensioenfondsen en aan de gewijzigde winstverdelingen bij grote concerns ten voordele van het per soneel. Wij willen de regering de eer niet ont houden voor de handhaving van de sociale vrede bij een nog altijd bestaande spanning tussen lonen en prijzen, maar men vergete niet dat sociale vrede haar basis tenslotte alleen kan vinden in sociale zekerheid en deze laatste niet verkregen kan worden door allerlei wettelijke bepalingen, maar door 'n zodanige rentabiliteit der bedrijven, dat niet alleen voor pensioenfondsen, maar ook voor krachtige reserves gezorgd kan worden, welker vorming door fiscale facili teiten zal moeten worden bevorderd. Het is dus als een lichtpunt te beschou wen dat er in het afgelopen jaar in het Nederlandse bedrijfsleven grote winsten konden worden behaald, dat tal van maat schappijen de dividendbetaling hebben kunnen hervatten of de uitkering aan aan deelhouders konden verhogen, dat handel en industrie ondanks allerlei „bottlenecks" Korfbal Sport Vereent komt in liet bezit van de Frans Hommersbeker De uitslagen van het door Oosterkwartier georganiseerd tournooi, om de Frans Hom mers beker luiden: OosterkwartierAurora 20; AuroraSport Vereent 02; Sport Vereent—Oosterkwartier 2—1. Winnaar werd dus Sport Vereent, waar door de beker voor de eerste maal naar een andere vereniging verhuisde, daar deze drie maal door Oosterkwartier was gewonnen. Na afloop reikte de voorzitter van Oosterkwar tier, de heer Donkelberg, de beker aan de aanvoerder van Sport Vereent uit. nieuw commercieel initiatief aan de dag legden en in bescheiden mate tot nieuwe kapitaalsinvestering kon worden overge gaan. Wé zijn hiermee nog ver beneden de normale omvang, maar het bedrag der nieuwe emissies beliep in- 1947 toch ruim 100 millioen, wat aandelen van indu striële-, handels- en scheepvaartonderne mingen betreft, ongeacht de 300 millioen, welke de Koninklijke vraagt. Het is dan ook geen wonder dat de Am sterdamse beurs - om hiermee onze rondblik te besluiten in het afgelopen jaar een heel wat levendiger .aspect toonde en de omzetten aanzienlijk gestegen zijn. In 1946. toen op 10 Mei de beurs heropend werd,' werden 110.6 millioen aandelen en 277 millioen obligaties verhandeld, in 1947 zijn deze cijfers voor 11 maanden resp. 325 millioen en 293 millioen. De handel zou nog heel wat omvangrijker kunnen zijn als de minister interne ruilingen van Amerika nen wilde toelaten, de effectenregistratie en de geldblokkering definitief liquideerde, kortom ook voor de fondsenhandel een minder geleide economie voorstond en een sneller tempo naar de terugkeer van nor male financiële verhoudingen mogelijk maakte. Door een wijziging van de goed koop-geldpolitiek zou voorts het sparen worden bevorderd, ook al zal zelfs dan de ministeriële raming van 800 millioen per jaar wel niet worden gehaald. Gelukkig dat de bevolking, voor zover zij de oud- Hollandse spaardeugd beoefent, hiermee niet wacht tot de dit jaar opgerichte Natio nale Spaarraad actief optreedt, want zij is nog steeds in ruste. Door werken en sparen zullen we de ge- léden oorlogsschade tenslotte goed moeten maken. En al is in 1947 op. dit punt niet bereikt wat men gehoopt had, er is toch in vele opzichten vooruitgang. Daarom past op het voorbijgegane jaar het beeld van de vertraagde film. Moge de nieuwe jaarkring ons de gekoesterde ver wachtingen meer nabij brengen! Tennis Om du Davisbeker 1948 Het ligt in de bedoeling van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennisbond ook in het jaar 1948 deel te nemen aan de wedstrijden om de Davisbeker. Reeds hebben Engeland. Polen, Argentinië en Mexico een brief ge zonden aan de Amerikaanse Lawn Tennis bond. waarin zij mededeling deden van hun deelneming voor het jaarlijks tournooi. Het is niet uitgesloten, dat Australië door het dollarstekort het volgend jaar ver stek zal laten gaan voor de Daviscupwed- strijden. Voetbal Mortensen mag niet weg Een verzoek van Mortensen. de bekende rechtsbinnen uit het Engelse nationale voet balelftal. om op de transfer-lijst te worden geplaatst, is door de leiding van zijn club Blackpool afgewezen. De „waarde" van Mor tensen wordt op het ogenblik geschat op een bedrag tussen 15.000 en 20.000 pond, doch insiders beweren te weten, dat men Morten sen niet kwijt wil, al werd het dubbele geboden. Engelse league De resultaten van de wedstrijden, gespeeld op Eerste Kerstdag voor de Engelse league in de eerste divisie luiden: Blackburn RoversDerby County 34; BlackpoolStoke City 12; BurnleyPres ton North End 10; Charlton AthleticMidd- lesborough 10; Grimsby TownChelsea 0—0; LiverpoolArsenal 13; Manchester UnitedPortsmouth 32; Sheffield United Bolton Wanderers 21; SunderlandEverton 2—0. 35. Ik zal U bewijzen, dat iets nimmer zo zwart is als het schijnt te zijn!" zei Joris Goedbloed. Zelfs in de meest droevige omstandigheden is er altijd nog een kleine lichtstraal, die de hoop levendig houdt! De kunst is slechts om deze lichtstraal te ont- dekken! Welnu.Let op!" Zo sprekende drukte hij op een uitsteeksel in de muur en tot Panda's grote verbazing schoof het traliehek voor het keldervenster geruisloos omhoog. „Ziedaar!" sprak Joris eenvoudig en klom naar buiten. Panda volgde en zo stonden ze even later in de maneschijn op Oud-Internationals komen weer op bezoek 1 Januari 1922 werd voor de eerste maal op het terrein aan de Spanjaardslaan de voetbalwedstrijd HFCOud-Internationals gespeeld. Als over enkele dagen de ploegen aantreden, is het vijf-en-twintig jaar ge leden dat de wedstrijden werden ingesteld. Er heerste een sfeer van een internationale ontmoeting. Een muziekcorps stond opge steld, toen de elftallen het veld betraden en de spelers werden met het Wilhelmus begroet. Een legertje fotografen stond ge reed. Donderdag a.s. hoopt het bestuur van HFC de sfeer van vroeger weer te kunnen scheppen. Het Haarlems Politie muziek corps is uitgenodigd medewerking te ver lenen en de gasten zullen een oranjeshirt dragen. De wedstrijden van de Oud-Inter nationals blijven 'n attractie voor Haarlem, omdat de spelers alleen tegen HFC zullen uitkomen en wel op Nieuwjaarsdag. Deze geste is gemaakt tegen de oudste voetbal club, omdat zij zoveel voor de ontwikkeling van de voetbalsport heeft gedaan. Als scheidsrechter is dr. J. F. van Moor se! uitgenodigd. Dat betekent tevens het af scheid van deze sympathieke arbiter. Hij heeft een functie in het buitenland aan vaard en kan dus niet meer zijn medewer king aan wedstrijden verlenen. Dr. Van Moorsel zal ter zijde worden gestaan door de heren F. Kotte en mr. M. A. V. SLingen- berg. VOETBALOVERZICHT Belangrijke wedstrijd voor Haarlem tegen Ajax Een wedstrijd tussen Haarlem en Ajax is altijd een attractie voor het Haarlemse pu bliek geweest. Meestal stonden de roodbroe- ken lager op de ranglijst, maar dat nam niet weg, dat een goede partij werd gegeven. Thans staat Haarlem er beter voor en te begrijpen is, dat de Amsterdammers zullen trachten wat hoger op te komen. EDO heeft vrij en zal met belangstelling de resultaten afwachten van SpartaFeijenoord en Storm vogelsDFC. Het is niet uitgesloten, dat de positie van de Haarlemmers verbeterd wordt, ook als zij niet spelen. De vierde club uit Kennemerland, VSV, trekt naar HBS. Het wordt tijd, dat de ploeg zich herstelt. RCH heeft een vrije Zondag en hoopt, dat VFC er in zal slagen SW een punt afhandig te maken. Velsen kan op eigen terrein van VIOS winnen, maar De Kennemers zal het in de uitwedstrijd tegen Fortuna moeilijker hebben. In de derde klas zullen velen nieuwsgierig zijn, of Ripperda er op eigen terrein in zal slagen ook het leidende Zaandijk er onder te houden Met de volgende ploeg treden de Haarlemmers aan: doel: Balk; achter A Dreyer en Nieuwenhof; midden: Th. Dreyer, H Dreyer en Kruyff; voor: Korenstra, Oomen. Koning. Perukel en Koster. HFC on derneemt de reis naar Helder, om HRC te ontmoeten. Voor Zandvoortmeeuwen is een thuiswedstrijd tegen Swift vastgesteld en Bloemendaal brengt een bezoek aan De Meer. TYBBHillinen en LFC—HBC staan op het programma voor de derde klas A in district 2. In deze ontmoetingen geven wij TYBB en HBC de beste kansen. De landenwedstrijden voetbal tussen Nederland en België zullen op 14 Maart 1948 in België en op 18 April in ons land worden gespeeld. Er waren maar even zeven clown in het circus. Een stortvloed van nonsens. Twee duizend mensen tegelijk zaten te schateren. Niet dal ik een uitzondering wil zijn. maar ik schaterde niet Om goede clowns kan ik alleen glimlachen. Maar dat is méér. Wie luid lacht geeft zich helemaal over. Wie glimlacht proeft de grappigheid op het puntje van zijn hart. En wie het werk van clowns ik bedoel van alle goede clowns, en dat waren het deze avond proeven kan. die proeft ook altijd een beetje wee moedigheid. Dat rechtvaardigt de glimlach als hoogste eerbewijs. Waarom lachen de mensen om clowns? Omdat zij de waarheid scheef trekken. Anders niet. Maar het moet altijd de waarheid zijn, die in beginsel aanwezig is Het grappig effect vfrordt alleen maar verkregen door dat de waarheid overdreven wordt. Doch waarheid blijft zij niettemin, Clowns in hun vreugd en hun verdriet, in hun geestdrift en in hun uitbundigheid, in hun rare kleren en in hun luidruchtig heid ge ontmoet ze altijd en de hele dag alleen: in alles wat ingetogener, wat voorzichtiger, wat banger voor hun om geving: maar clowns niettemin Die man met de rooie knopneus en de groene haren en de viool, die dat andere mannetje met de reuze-veiligheidsspeld al maar wegschopt als die ook wil gaan spelen Wel, dat is die ene meneer op kantoor, die zo graag de eerste viool wil spelen en die die andere meneer alsmaar stiekum trappen geeft. Die rooie neus, die groene haren trekken de waarheid alleen maar scheef en daar schateren wij om. Maar op kantoor is het om te huilen. En die mooie clown, die fijnerd, met zijn gepoeierd gezicht en zijn glinsterend pail- letteripak, .^ijn fijn-gezette mond en sier lijke witte'kousebenen dat is de fijne meneer van het spel. Die weet alles. En alles beter. Die jongens in hun armzalig- wijde jassen luisteren naar hem. Als een pauw tript hij door de arena. Dan is er die met die bolhoed, die telkens als de anderen willen gaan spelen met zijn ijle klarinetje ertussen komt en hun een melodietje af snoept. En één krijgt telkens slagen midden in zijn witte, vollemaansgezicht. Wanneer de anderen bekvechten om het succes komt zijn dom smoeltje ertussen en daar regenen de klappen op neer,. August de Domme. Wanneer hij begraven wordt in een gro teske ceremonie bent U dood, meneer? ja, iek bien dood, mieneer dan lopen de fijne en de trapper achter zijn baar en met stralen spuiten de tranen uit hun ogen. Er waren maar even zeven clowns in het circus. Wij hebben zo'n pret gehad. Met ons tweeduizenden hebben wij zit ten lachen om onze eigen werkelijkheid, die een beetje scheefgetrokken was. Een kenner zei tegen mij: „een. clown moet altijd iets tragisch hebben". Dit waren zeven goede clowns. Zeven maal tragiek met een rode knop neus, groene haren en een reuze-veilig- heidspeld. Ik heb veel geglimlacht, vanavond. Het was goed. ELIAS J.A.P.I. HEEFT CONCURRENTEN „Het wordt niet afgehaald" zeggen huismoeders Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft enige weken na het begin van de papierinzameling-actie door de schooljeugd, bekend onder de naam J.A.P.I., onderzocht in welke gezinnen men wel of niet oud papier over houdt en waarvoor het gebruikt wordt. De eerste vraag, die het N.I.P.O. daartoe stelde, luidt: „Houdt u (uw vrouw) in uw huishou ding geregeld oud papier, oude kranten e.d. over of wordt al het oude papier door u zelf (uw gezin) opgebruikt?" 35 pet. Houdt geregeld papier over. 60 niet, 5 weet het eigenlijk niet. Niet bij elk huis zal schooljongen of -meisje, die om oud papier komt vragen dus geregeld succes kunnen hebben. Maar 35 pet. van de volwassen bevolking bete kent toch altijd nog 800.000 a 900.000 ge zinnen waar men wèl kan aankloppen. Wanneer wij nog een advies mogen ge ven: „Ga vooral ook naar de betere buur ten". Het overhouden van papier hangt namelijk samen met de welstand van het gezin, omdat mensen met hogere inkomens vaak meer kranten en tijdschriften lezen. Dat blijkt uit het volgende overzicht: Houdt regel matig papier over Geen oor deel. 26 pet. 68 pet 6 pet. 44 43 straat. „De vrijheid wenkt!'' vervolgde hij. „Zoals ge ziet heb ik bij het bouwen van deze kelder aan alle kleinigheden gedacht! Het heeft me steeds voor de geest gestaan, dat gij, mijn kleine Panda, me de een of andere dagin ongelegenheid zoudt brengen!" i Gezinnen met: Laagste inkomen Lage inkomens Middenklasse Welgestelden Waarvoor de mensen hun oude kranten en ander oud papier gebruiken, blijkt uit de antwoorden op de vraag: „Waarvoor worden bij u in de huishouding oude kran ten gebruikt?" 72 pet. van het publiek gebruikt oude kranten om de kachel aan te ma ken; als pakpapier (voor boodschappen, boterhammen, enz.); als closetpapier; legt het op kastplanken, kelder planken enz: om er iets mee schoon te maken (petroleumstellen, kachels, pannen) om er huisvuil in te pakken, vuil nisemmers mee te „voeren"; om aardappels, fruit af te dekken: om eten mee af te dekken, pannen warm te houden. noemt nog een grote verscheiden heid van andere toepassingen. Tenslotte informeerden de enque-teurs: „Geeft u wel eens oude kranten en oud papier aan anderen, zoals de voddeman, 35 16 met de vuilnisman mee, aan de slager of groenteboer voor verpakking ed.? Aan wie?" Groenteboer, voddeman en vuilnisman blijken de ernstigste concurrenten voor de J.A.P.I.-ophalers te zijn, want de ant woorden luiden: pet. Aan de groentenman Aan de voddeman 19 pet 3 Vuilnisman I 2 Visboer 3 Aan andere leveranciers /4V2 pet. Aan de papierinzameling 3 Aan liefd. instellingen. Pcl iv, Aan de schooljeugd Noemt „J.A.P.I." 7 pet. Diverse anderen Geen antwoord 35 (die papier over houdt). J.A.P.I.-jongens en -meisjes zouden dus moeten proberen om vis- en groenteleve ranciers (die het papier voor nieuwe fabri cage onbruikbaar maken) vóór te zijn. En er is nog iets waar zij op zouden kunnen letten. Menige ondervraagde huisvrouw klaagt er over dat er wel wordt gezegd dat men oud papier behóórt te bewaren, maar er is niemand die het regelmatig afhaalt. Vaste afhaaldagën afspreken, en steeds op tijd terug komen om het papier dan ook werkelijk mee te nemen zal door menige huisvrouw gewaardeerd worden. Een paar dagen van de Kerstvacantie kunnen wel licht goed gebruikt worden om dat te or ganiseren. Tracisch. Een Engels^ vrouw, die werd op geschrikt door het gedaver van vlieg tuigmotoren vlak boven haar huis, rende de deur uit en zag nog juist hoe een vliegtuig op 20 meter achter haar wo ning te pletter was gevallen en onmid dellijk in brand vloog. Zij begaf zich terstond naar de politie en deed aangifte van het ongeval. Een uur later stond een agent voor haar deur om haar mee te delen, dat zo juist bij een vliegongeluk achter haar woning de R A.F.-piloot Ber nard Peter Parsons, haar echtgenoot, die op Kerstvacantie kwam. was gedood. Blyf zitten waar je zit Anna Pauker. de communistische vrouwelijke minister van buitenlandse zaken in Roemenië, heeft de gehele staf van de Roemeense ambassade en het consulaat in Turkije bevel gegeven naar Boekarest terug te keren met uitzondering van één raads heer en een persattaché. De zeven functionarissen, op wie de maatregel be trekking heeft, zullen hun burgerrecht verliezen, indien zij aan het bevel geen gevolg geven. Naar verluidt willen enke len als politieke vluchtelingen in Turkija blijven.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2