De verdere inpoldering van het IJselmeer wordt bestudeerd Ja IS 5Z Sport in het kort Volksuniversiteit biedt aantrekkelijk programma eriBondiql ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD' 4 Verbinding tussen Marken en de vaste wal? De minister van Verkeer en Waterstaat verklaart in de memorie van Antwoord over de begroting van het Zuiderzeefonds in te stemmen met het betoog van zeer vele kamerleden, dat het voor de uitbrei ding van de oppervlakte cultuurgrond in Nederland nodig is, de verdere inpoldering van het IJselmeer te doen geschieden, zodra de omstandigheden dit mogelijk maken. De dienst van de Zuiderzeewerken gaat voort met de bestudering en uitwerking van de plannen voor de beide nog te maken inpolderingen. Het zal waarschijnlijk mo gelijk zijn in 1948 een aantal beslissingen te nemen van verstrekkende betekenis. In de eerste plaats zal dan de uiteinde lijke vorm van de polders kunnen worden vastgesteld, waarbij kan worden beslist over de in de plannen opgenomen brugver- binding tussen de Zuidoost- en Noordoost polder. Hiertoe zal de IJselmeerarm tus sen beide polders, welke een breedte heeft van ongeveer 4 km, plaatselijk tot ongeveer 1 km dienen te worden versmald. Tussen de Zuidoost- en de Zuidwestpolder, welke gescheiden zullen zijn door een 400 m breed kanaal, is ook een brugverbinding in de plannen opgenomen. Een tweede belangriike beslissing zal ook in de loop van 1948 kunnen worden genomen, over de vraag, of eerst de Zuid west- dan wel de Zuidoostpolder tot stand zal worden gebracht. De minister is bereid te doen onderzoe ken of het economisch voldoende verant woord is een verbinding tussen Marken en de vaste wa! te maken. In 1947 waren in de Noordoostpolder bruto ongeveer 21.000 ha in cultuur. Dit cijfer zal voor 1948 ongeveer 28.000 h.a. bedragen. Indien in dit zelfde tempo zou kunnen worden doorgegaan, zouden nog drie jaar nodig zijn om de 20.000 h.a. nog braak liggende gronden in cultuur te brengen. Als de omstandigheden niet gun stiger worden, zullen echter nog 4 jaar ge moeid zijn met de voltooiing van het in cul tuur brengen van de poldei Het maximum aantal politieke delin quenten, hetwelk dit jaar in de polder te werkgesteld is geweest, bedroeg 345. Dit aantal is thans verminderd tot 300, doch zal weer worden aangevuld. De arbeids prestatie dezer geselecteerde gedetineerden is behoorlijk. Indien het gehele voor 1948 voorziene bouwprogramma zal kunnen worden uit gevoerd, zullen eind 1948 in totaal 1577 gezinnen in de polder gehuisvest kunnen worden. De vestiging van Walcherse boe ren in de Noordoostpolder hangt ten nauw ste samen met de mate, waarin woningen en bedrijfsgebouwen kunnen worden ge sticht. Er wordt naar gestreefd om in de herfst van 1948 zowel voor Walcherse boe ren als voor zg. pioniers een aantal bedrij ven beschikbaar te hebben. Toelating van middenstanders geschiedt naar behoefte en naar de mate, waarin woningen en be drijfsgebouwen gebouwd kunnen worden. Er worden alleen die zaken toegelaten, die ter voorziening in de dagelijkse behoeften der bevolking of voor de exploitatie der gronden onmisbaar worden geacht. CHIN IND. HAARLEM, REST. HONGKONG De „Willem Ruys" in Batavia geestdriftig begroet Woensdag kwam de „Willem Ruys" na een voorspoedige reis te Batavia aan. Daar mee was de eerste helft van de maidentrip van het 21.300 tons vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd volbracht. Het Schip heeft aan alle verwachtingen be antwoord. De torpedobootjager „Bunkert" voer het nieuwe schip tot het eiland Edam tegemoet en vuurde een salvo saluutschoten af bij het binnenvaren van de haven Tand jong Priok. Een escadrille vliegtuigen cir kelde over het schip, toen het statig voor de eerste maal de kust van Java naderde. Zodra het schip in de haven was, begonnen alle schepen, die feestelijk gepavoiseerd waren, een fluitconcert, dat een kwartier duurde. Nauwelijks lag de „Willem Ruys" voor de wal of enige muziekcorpsen op de kade zetten het volkslied in, gevolgd door vorlijke marsmuziek. Langs de kade stond een enthousiast publiek te juichen en te zwaaien. Kortom, de „Willem Ruys", het grootste schip, dat ooit de verbinding tus sen het moederland en de overzeese gebieds delen onderhield, viel een grootse ontvangst ten deel. Ook in de aanloophaven Belawan, waar een zestigtal Delianen aan boord werd ont vangen en in Singapore was de „Willem Buys" feestelijk ingehaald. In laatstge noemde haven viel het schip een geestdrif tige ontvangst ten deel. Een jongeman, die op de uitreis ter hoogte van Malta aan boord werd geopereerd aan de blindedarm, heeft het schip in Batavia hersteld verlaten. Wie zal dit betalen? Op 5 Juni heeft een aan de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij toebeho rende autobus, als gevolg van het feit, dat de chauffeur uitweek 'voor een van de Nieuwe Gracht uit de richting Kruisweg komende militaire auto, de Nassaubrug aangereden. Hierdoor is voor de gemeente een schade ontstaan van naar raming 1200. De maatschappij, waarbij de N.Z.H. T.M. is verzekerd, is niet bereid de ge leden schade aan de gemeente te vergoe den. B. en W. delen de gemeenteraad mede, dat zij van mening zijn hierin niet te mo gen berusten en geven in overweging een rechtsvordering in te stellen. Gereformeerde predikanten voor Indie Een beroep op vier in Haarlem en omgeving Er is meermalen is daarop gewezen een grote behoefte aan predikanten in Indië. vooral voor de verzorging der militairen. De classis Haarlem van de Gereformeerde Ker ken heeft voor uitzending voor twee jaar een beroep gedaan op de predikanten Ds. P. de Ruig te Haarlem. Dr. P. F. Richel te Heemstede. Ds. de Lange in Haarlemmer meer en Ds. Meyer te Beverwijk. Nieuwsjaarsreceptie van de Commissaris De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en mevrouw de Vos van Steenwijk zijn voornemens voor autoriteiten en besturen met hun dames een Nieuwjaars- receDtie te houden op Zaterdag 3 Januari, des namiddags van 1517 uur ten Provinciehuize (ingang Paviljoenslaan). DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenonbonnen. tabaks- en versnaperings- kanrten te: Haarlem: Peu tot en met Pre. Zandvoort: O. P en Q. Heemstede: 9 tot 12.15 uur P. tot en met Fe; 2 tot 4.30 uur restant P ea Q. George verovert de vloot (Luxor). De nautische belevenissen van George Formby zijn geprolongeerd. Twee meisjes en een matroos (R e m- brandt) is een gezellige Amerikaanse rolprent, waarin twee lieve meisjes, een hele reeks boy-friends en een indrukwek kende falarlx podium-prominenten niets onbeproefd laten om de toeschouwer een paar genoegelijke uren en zichzelf inge wikkelde avonturen te bezorgen. De twee meisjes zusjes vormen als kinderen reeds een - lieftallig danspaar. Wanneer ze zo om en nabij de tweeduizend weken tellen, beseffen zij, dat hun char mes het verlof van eenzame soldaten zeer wel kunnen opmonteren. In een leegstaand pakhuis wordt een daverende amusements tent gesticht, waar de beroemdheden der jazz-fans als Harry James en Xavier Cugat, maar ook meer serieuze artisten als de pianist José Itift-bi applausorkanen oogsten. Wie de Maecenas achter de schermen is, die deze oog- en oorfestijnen ook financiëel mogelijk maakt, blijft lang een mysterie. De onthulling is tamelijk verrassénd en veroorzaakt in meer dan één opzicht een blij einde. South of the border (S p a a r n e) Gene Autry. de zingende cowboy, stelt in de film „South of the border" zijn brein, spieren en stem in dienst van de Verenig de Staten ter ontmaskering van de leiders van een Mexicaanse revolutie, daarbij braaf geholpen door de kleine Patsy, die op het critieke moment haar pop, waarin het voor de opstandelingen bestemde geld, laat vallen en zo belangrijk bijdraagt tot een gelukkige afloop. Het jodelwohder Mary Lee paart haar vocale gaven op amusante wijze aan die van Gene. „Road to Singapore" (Palace) Van de vele wegen, die Bing Crosby en Bob Hope, vergezeld van Dorothy Lamour, naar al lerlei vreemde plaatsen hebben afgelegd, is de „Weg naar Singapore" nog het minst geplaveid met dwaze situaties. Niettemin is er een ruime dosis te vinden van dat soort humor, waarvan Amerika ons, wan neer het plan-Marshall in werking treedt, gerust een paar scheepsladingen kan sturen. De intrigue doet er niet zoveel toe, maar de garantie dat ge op het eind van dit sombere jaar bij het zien van deze film nog even naar hartelust kunt lachen, kan zonder meer gegeven worden. Kit Carson (City). Wie in zijn jeugd „Indianenboeken" verslonden heeft, zal nog eens zijn hart kunnen ophalen aan de ze film. Kit Carson is de held van het wel zeer spannende verhaal, waarin wreed aardige Shosonies het voorzien hebben op de scalpen van soldaten en kolonisten die gezamenlijk een lange en moeilijke tocht ondernemen door een onherbergzame streek. Een kapitein, die alleen maar regle menten en orders kent. is oorzaak dat sol daten en kolonisten in een hinderlaag val len. Maar. Kit Carson en zijn grappige vrienden brengen in het heetst van de strijd met de Indianen uitkomst en de ge bruikelijke beloning blijft niet uit. Een film met spanning, sensatie, roman tiek en humor, waarbij men vergeet, dat dit alles een eeuw geleden bittere wer kelijkheid was Frans Hals. „De onbekende echt genoot". Deanne Durbin is ouder geworden en daarom treedt zij op in films, waarin zij een rol vervult van een meisje, dat geen bakvisje meer is. In „De onbekende echt genoot" is haar de sympathieke rol van een verzorgster van een aantal oorlogs kinderen toebedeeld en daarin treedt zij ook in het bijzonder op de voorgrond. Het zingen komt op de tweede plaats en als zij een lied ten gehore brengt, geschiedt het, om kinderen in slaap te sussen. Vlot is zij in haar optreden en verlegen, als zij in moeilijkheden geraakt Dan is zij zo sym pathiek, dat zij veel steun ontvangt, ook van haar onbekende echtgenoot, die haar echtgenoot eigenlijk niet is, maar die zij heeft gekozen, om de kinderen, met wie zij zo te doen heeft, een goed onderdak te bezorgen. NACHTDIENST APOTHEKEN Duim en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65. tel. 23525. De aankoop van „Meer en Berg" door Heemstede Het wachten is op de steun van rijk en provincie Onze lezers weten dat de gemeente Heem stede in het begin van het jaar een aanbod kreeg het nog resterende deel van het buiten „Meer en Berg" te kopen (Het huis en een deel van het park zijn te voren aan een R.K. instelling verkocht). De bedoeling was. dat door deze grondaankoop het wandelbosch „Groenendaal" vergroot zou worden. Wij vernemen thans dat de gemeente be reid is op dit aanbod in te gaan. Het wachten is evenwel nog op de financiële medewerking van het rijk. en de provincie, die zich in be ginsel daartoe bereid verklaard hebben. Voetbal Zege voor de Rotterdammers Nadat het elftal van „De Zwaluwen" met rust een voorsprong van 1—0 had behaald, is het resultaat tegen het Rotterdams elftal in het Stadion Feijenoord toch een neder laag van 31 geworden De reden was de verzwakking, welke ontstond doordat Möh- ring en De Vos vervangen werden door Hokke (CVV) en Schwenke <HBS> Schaap ('t Gooi) ging stopperspil spelen. Spoedig hadden de Rotterdammers de achterstand in een voorsprong van 2—1 omgezet door toe doen van Van Lent, en Brandes en later maakte Van Munster er 31 van Het was over het algemeen een vlotte partij. Terlouw van DCV speelde op goede wijze stooperspil tegen Hanse van RCH Groeneveld van VFC heeft het doelpunt va/i De Zwaluwen gemaakt A.F.C. op de onderste plaats Vrijdag zijn enkele wedstrijden in de tweede klas b van district I gespeeld. ZVV behaalde een gelijk spel tegen WFC (00) en Alemaria Vietrix speelde tegen TOG 11. Door deze resultaten is de situatie voor AFC ernstig geworden. De stand van de onderste groep luidt: 8. West Frisia 12 4 1 7 9 24—26 9. Alcm Vietrix 12 3 2 7 8 20—32 10. ZW 12 2 3 7 8 10—21 11. AFC 12 1 2 9 4 14—35 In de eerste klas van het Noorden won Leeuwarden met 10 van Veloeitas. Verder zijn gespeeld, derde klas B: QSC—Bever- .wijk 1—2; derde klas C: VVZ-VVA 1—4. Engelse league De resultaten Van Vrijdag waren: Aston Villa—Wolverhampton Wanderers 1—2; EvertonSunderland 30; Manchester City—Huddersfield Town 1—1; Preston North EndBurnley 32 Voor de eerste maal na de oorlog heeft Burnley meer dan twee doelpunten tegen zich laten maken Met 32 won Vrijdag Preston North End thuis en het was tevens de eerste nederlaag van Burnley in een uit wedstrijd van dit seizoen. Sinds 27 Septem ber had de club geen nederlaag meer ge leden De positie van Arsenal aan de kop van de ranglijst is danig versterkt Met drie punten voorsprong en een wedstrijd minder gespeeld staat Arsenal er niet slecht voor JAARLIJKSE STEENWEDSTRIJD. In de Turnhal te Amsterdam is de jaarlijkse Steen wedstrijd van de Amsterdamse Turn bond gehouden Bij de dames werd mevrouw G. J HeilBonnet eerste en bij de heren Vos. HONKBALFILMS. In de maand Fe bruari en begin Maart zullen door de Neder landse Honkbalbond filmvoorstellingen worden gehouden De eerste voorstelling wordt op Donderdag 5 Februari in Amster dam gegeven. Haarlem is op 12 Februari aan de beurt. JüBILEUMWEDSTRIJD DEM. Nieuw jaarsdag speelt DEM te Beverwijk ter gele genheid van het 25-jarig bestaan een wed strijd tegen TYBB uit Haarlem. TRIBUNE VOOR TYBB. Op het terrein van TYBB aan de Muiderslotweg in Haar lem-Noord wordt een onoverdekte tribune gebouwd, waarop een aantal toeschouwers kan zitten. Woensdag 14 Januari zal in de met kaar- De taalcursussen in Engels en Esperanto y Taxi Bel J3000 DAG EN NACHT Schee psberichten K. N. S M. Atair, 22 Dec. te Savona van Barcelona naar Livorno Cottica. 22 Dec. van Trinidad naar Azoren. Danae. 23 Dec. te Amsterdam van Antwerpen. Deo Duce, 23 Dec van Odense naar Kopenhagen. Hos. 22 Dec. te Fiume v. Triëst naar Sevilla Jacoba. 22 Dec van Kopenhagen naar Amsterdam Martini. 21 Dec van Oporto naar Amfcer- dam. Omen, 22 Dec van Gothenburg naar Amsterdam Orpheus. 23 Dec van Antwerpen te Amsterdam Simcoe Park, 22 Dec. te Pisco van Antofagasta naar Peru. Tiberius. 22 Dec. van Tunis naar Malta Venus. 22 Dec. te Se villa van Rotterdam naar Ceuta Ary Schef- fer, 23 Dec te Amsterdam van Kopenhagen. Breda, 23 Dec. van Amsterdam naar Ant werpen Euterpe. 24 Dec. van Amsterdam n. Bilbao. Hercules, 23 Dec. van Gibraltar naar Antwerpen. Juno. 23 Dec. te Barcelona van Genua naar Cartagena Orestes, 24 Dec. te Cardiff van Hoek van Holland naar Dublin. Tiberius. 23 Dec. te Malta van Tunis naar Piraeus. Trajanus, 22 Dec. van Gibraltar n Alexandrië. MIJ. NEDERLAND. - Borneo, 24 Dec. v. Vlissingen naar Amsterdam. Talisse, 24 Dec. van Halifax naar Boston H. O. A. L. Bloemfontein, 23 Dec. van Southampton naar Teneriffe. Boschfontein. 24 Dec van Marseille naar Genua. Nijkerk, 23 Dec. van Antwerpen naar Hamburg. Aalsum, 21 Dec. van Lobito naar Teneriffe vandaar naar Antwerpen. Emancipator, 22 Dec. van Mombassa via Zanzibar naar Dar es Salaam. Langlee Scott, 22 Dec. te Kaapstad var ^eneriffe naar Port Elisabeth. Oranje- fo- 22 Dec. van Kaapstad naa>- Teneriffe. De training van de Nederlandse schaatsenrijders die eventueel vn.uai.merging humen voor een plaats in de Olympische ploeg, is in volle gang, Langedijk, Broekman en Kostenoever maken een rondje op de prachtige baan in Hamar Woensdag 14 Januari zal in de met kaar sen verlichte Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum een avond, geheel ge wijd aan het Aziatische lied, worden ge geven. Bernard IJzerdraat, zo juist teruggekeerd van zijn trip met het gamelan-orkest naar Parijs, zal het Aziatische lied, zijn zangers en zangeressen bij het auditorium inleiden. De Soendanese zangeres E. P. Sadjadibrata zal een en ander met West-Javaanse liede ren illustreren. Met deze stijlvolle séance luidt de Volks universiteit voor Haarlem en omstreken haar programma voor de periode der len gende dagen in. Dit tweede deel kan tn actualiteit, ge degenheid en afwisseling zeker met succes met de voorafgaande reeks wedijveren Van de luistercursussen noemen wij die van prof. dr. J. Fransen over „Vijf Franse romanschrijvers, spiegels van hun tijd", van mr. dr. A. A. van Rhijri over „Nieuwe sociale plannen", van Theo van Rhijn over „Hoogtepunten in de Italiaanse voor-, vroeg- en hoog-renaissance, van Gothiek tot Barok" en de „Inleiding tot het wijs gerig denken" door prof. dr. H. M. J. Olde- welt. -v De jonge pianist Sas Bunge zal aan de vleugel een panorama van een eeuw piano muziek ontrollen en iets zeer aparts belooft de voordrachtavond van Marguérite Cou perus op Zaterdag 21 Februari in de Re naissance-zaal van het Frans Halsmuseum, „Het Franse chanson door de eeuwen" te worden. In Haarlem-Noord zal Willem van Iepen- daal het verband tussen „Bargoens en moe dertaal" demonstreren en zal ds. A. van Biemen plaats en gestalte van „Het chris tendom in een na-oorlogse wereld" analy seren. Ook ifi Heemstede zal een viertal luistercursussen gegeven worden. Tram of autobus? Een spoedige beslissing van Verkeer en Energie te ver wachten De beslissing Tram of Autobus voor Haar lem en omstreken is nog steeds niet ge vallen, maar komt nu toch wel nabij. Bekend is, dat het wachten is op de be slissing van het ministerie van Verkeer en Energie. Dit departement moet zich name lijk uitspreken over het plan der NZH om de tram op te heffen en te vervangen door autobussen. Voor den Haag evenwel haar besluit neemt wil zij het advies van de betrokken gemeentebesturen hebben. Daarom is door het departement gevraagd via de colleges van Gedeputeerde Staten. Bijna alle adviezen zyn binnengekomen. Heemstede. Bennebroek en de gemeenten in de Bollenstreek hebben zich uitgespro ken voor het behoud van de tram Haar lem-Leiden. De Haarlemse raad komt Woensdag 7 Januari bijeen. Het voorstel van B. en W. is om het advies van de Ver- keerscommissie, dat strekte tot het behoud van de tramlijnen, vcor kennisgeving aan te nemen, daar bekend is dat het college voorstander is van de vervanging der tram door autobussen, vooral om redenen van verkeer-technische aard. (De ongeschikt heid der nauwe straten in de binnenstad voor tramverkeer). In de laatste tijd is aandacht gevraagd voor de mogelijkheid wel in de Haarlemse binnenstad de tramlijnen te vervangen door autobussen, maar de lijn Haarlem- Leiden te laten bestaan, die dan haar eindpunt zou kunnen hebben in Den Hout of op de Dreef. De rijksinspecteur van -het vervoer heeft reeds persoonlijk een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het tram-autobusvraagstuk in Haarlem en omliggende gemeenten. Zilveren jubileum R.K. parochie Aerdenhout De Sint Antoniusparochie te Aerden- hout-Bentveld viert haar vijf-en-twintig jarig bestaan en verder zijn de heren P. F. J. Everard, kerkmeester, P. Korstenbroek, voorzitter van het collectantencollege, G. Bergman, collectant en C. Seders, lid van het zangkoor al die jaren in functie. Zon dag zal het jubileum van de parochie ge vierd worden en Vrijdag zijn de jubilaris sen gehuldigd. Na de hoogmis volgde een bijeenkomst in de pastorie. Medegedeeld werd dat de heer Everard onderscheiden was met Pro Ecclesia et Pontefice en de heren Korstenbroek, Bergman en Seders met de ere-medaille Bene Merite. Als jubi leumgeschenk is een bedrag van f 30.000 bijeengebracht. Hiervan is f 24.000 bestemd voor aflossing der schuld van het kerkge bouw en f 6.000 voor verfraaiing van de kerk. In de gevel is een beeld aangebracht voorstellende „Sint Antonius spreekt met de vissen". „Kareol" werd niet vergeten „Kareol" werd niet vergeten in de Kerst dagen. Aan de vooravond van de feestdagen kwam er weer een vorstelijke zending van de Aals- meerse kwekers die op gezette tijden blijk geven, dat zij de oud-illegale werkers niet vergeten voor de ongeveer tachtig patiën ten, die door de Stichting „1940—1945" in het fraaie gebouw aan de Van Lennepweg ver pleegd worden. Op Kerstochtend zongen Heemsteedse pad- vindsters de oude en steeds weer nieuwe zangen van het Hoge feest en enkele uren later verscheen een deputatie van de Sociale Commissie der. Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen in de smaakvol versierde hal. die op haar beurt aan ieder van de verpleegden een met zorg en toewij ding samengesteld Kerstpakket, dat allerlei geest en lichaam verkwikkende gaven be vatte. overhandigde. Ook de patiënten, die in het herstellings oord „Unicum" te Heemstede en in het Rode Kruissanatorium te Santpoort worden ver pleegd. werden niet vergeten. Zij ontvingen door bemiddeling van het „Welfare-werk" van het Nederlandse Rode Kruis een pakje met zeer gevariëerde en zeer op prijs ge stelde inhoud De Kerstman op Brederodeduln Met zang, dans, muziek en toneel be reidde de ontspanningsvereniging „Pax" de patiënten in de lighallen van „Brede- rodeduin" te Santpoort op Tweede Kerst dag een door hen zeer gewaardeerde ver strooiing. Bovendien hadden de leden van „Pax" zelf voor iedere patiënt en ook de verpleegsters en het verder personeel een kleine Kerstverrassing vervaardigd, en enkele jonge krachten van het gezelschap gingen met een mand heerlijke appelen rond. Het gehoor dankte met een tot een ovatie aanzwellend applaus. De hoofd verpleegster dankte met enkele welgeko zen woorden en ontving van het bestuur de stellige verzekering, dat „Pax" graag nog eens zal terugkomen. De taalcursussen in Engels en Esperanto (de laatste in samenwerking met het In stituut voor Arbeidersontwikkeling en de Vereniging van Arbeiders-Esperantisten) worden voortgezet. Zoals vanouds fungeren de Stadsbiblio theek en -leeszaal en het filiaal als inschrijf bureau, waar bovendien litteratuur over de te behandelen onderwerpen geraadpleegd kan worden. De Heemsteedse begroting van 1948 Vermoedelijk sluitend zonder tekort De Heemsteedse begroting voor 1948 is bijna gereed. Zij zal vermoedelijk zonder tekort sluiten, hoewel het moeilijk is om „de eindjes aan elkaar te knopen". Heem stede valt namelijk niet in de termen voor een extra uitkering uit het Gemeente fonds, waarop gemeenten die noodlijdend zijn aanspraak kunnen maken, daar het tot heden steeds mogelijk was met sluitende begrotingen te komen De gemeente heeft wel enig voordeel gehad van de wijzi gingen die er in de loop van het jaar in de financiële verhouding tussen rijk en ge meenten gekomen zijn, maar belangrijk is dit toch niet. Film „Zo is liet leven" Gemaakt door Multi-film, bestemd voor export. Jan (Bakker) Niemeijer, redacteur van de Wereldomroep, algemeen bekend als de vroegere nieuwslezer James Yoland, heeft in nauwe samenwerking met Tony Roxini en Carel Verhey een zes-minuten impressie uit het kinderleven vervaar digd in de studio van Multi-film te "Haar lem. De muzikale verluchting werd ver zorgd doof het ensemble van Jan Cor- duwener. Dit experiment, dat de volwassenen op hun tekortkomingen wil wijzen met de hulp van argeloos spelende kleuters, hinkt nog volkomen op kinderschoenen. De eer ste aflevering van de serie, die men perio diek hoopt te kunnen laten verschijnen, is gewijd aan de vertolking van de Kerst boodschap. Men kan het resultaat van deze poging aanschouwen in 't voorprogramma van het Roxy-theater te Amsterdam. Erg overtuigend is het, ondanks enkele aardige opnamen, nog niet. Daarvoor zijn de ge dachten, éie er aan ten grondslag liggen, te onvolwassen en te onsamenhangend en is de gesproken tekst juist iets te banaal, in de stijl van de titel: „Zo is het leven!" Maar het plan als zodanig verdient aan moediging, temeer waar het de bedoeling is ook een Engelse versie van deze pro ductie voor export-doeleinden te vervaar digen. De film kan een machtig instru ment zijn ter versterking van de nationale goodwill. Mede daarom dient aangedron gen te worden op een straffere behande ling der onderwerpen en verbetering der geluidstechniek. D. K. Beeldende kunst ener kloosterlinge In ons blad van Woensdag heeft onze kunstcriticus Herman Moerkerk een be schouwing gegeven over een tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van een Zuster Benedictines uit Oosterhout en van kleurtekeningen van D. Lindeboom. Abusie velijk was hierbij niet vermeld, dat deze tentoonstelling gehouden wordt in de kunst zalen Frans Heerkens Thijssen," Plein 13. Haarlem. Hoeveel fooi moet ik aan een taxi-chauffeur geven „Hoeveel fooi moet men een taxi-chauf feur geven?" vroeg een lezer, die ons deel genoot maakte van enkele pijnlijke erva ringen met deze nuttige lieden in onze stad. „De ritprijs bedroeg 1.75 en ik gaf twee gulden. De onbeleefde houding van de chauffeur na m'n afscheidsgroet beduidde me, dat ik te weinig gaf. Een andere keer maakte ik een korte rit in de stad. Kosten: vijf-en-tachtig cent, ik betaalde met een gulden. Toen ik me verwijderde, schreeuw de de chauffeur me over straat na, dat dat geen fooi was". We hebben ons met enkele taxi-onder- nemers in verbinding gesteld en hun deze gevallen voorgelegd. Zij waren het er allen over eens, dat het gedrag van beide be stuurders in ieder geval afkeuring ver dient, ook als de fooi inderdaad lager dan gebruikelijk was geweest. Doch zij verze kerden ons, dat een gemiddelde van 10% normaal is. zodat de passagier in het laat ste geval zelfs belangrijk meer had ge geven. Natuurlijk ligt de zaak enigszins anders, wanneer de chauffeur behulpzaam moet zijn bij het uit en in de wagen zetten van koffers of bij het vervoer van inva liden. Doch dit moet tenslotte, aan het in zicht van de cliënt worden overgelaten. Al met al zouden wij de vraag willen stellen: Wordt het geen tijd, dat de we reld van dit absurde, en in de grond der zaak mens-onterende fooienstelsel verlost wordt? Wordt tunnelbouw te Velsen in 1949 hervat? De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn Departement meegedeeld, dat hij de hervatting van de tunnelbouw te Velsen van groot belang acht en dat hij hoopt, dat het mogelijk zal blijken voor 1949 op de begroting een post voor dit werk op te nemen. De Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht. M. A. Reinalda. zal op de Nieuwjaarsbijeenkomst van de federatie Haarlem van de Party van de Arbeid op Vrijdag 2 Januari in het Gemeentelijk Con certgebouw het woord voeren. Tevens zal hem bij die gelegenheid namens de federatie een Gedenkboek worden aan geboden. MUTATIE «BIJ HET TRIBUNAAL. De tweede kamer van het Haarlemse Tribunaal zal haar werkzaamheden per 1 Januari eindigen. Zij, die tot geregelde toehoorders van de voorzitter van deze kamer, mr. F. van der Goot. behoorden, zullen zijn wijze van be handeling der „lichte gevallen", die zich door een fijn psychologisch inzicht ken merkte, slechts node missen. Mr. W. Glastra wordt thans secretary van de eerste kamer van het Tribunaal. De mening dat na 1 Januari geen me disch personeel meer naar Indonesië wordt uitgezonden is onjuist, aldus verklaart het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Artsen, verpleegsters en verpleeghul pen kunnen zich melden Prinsessegracht 31 in Den Haag In Maastricht is de in September 1944 door de Duitsers verwoeste St. Servaesburg na herstel weer in gebruik genomen. Er is een zuiveringsraad voor verkeer en voor hötel-.café-, restaurant-, pension- en aanverwante bedrijven ingesteld. Voorzitter is prof mr. J. M van Bemmelen te Leiden. Prof. H. van Oyen. hoogleraar aan de Groningse universiteit is benoemd tot hoog leraar in de systematische theologie aan de universiteit te Bazel De senaat der Landbouwhogeschool te Wageningen heeft het eredoctoraat verleend aan Sir John Boyd Orr, directeur van de Food en Agriculture Organisation te Was hington. aan ir. S. L. Louwes, directeur-gene raal van de Voedselvoorziening en aan ir. S. Smeding, directeur yan de Wieringermeer- Noord -Oostpolderwerken. De Haagse bommen-affairc zal op 20 Januari door het Hoog Militair Gerechtshof worden behandeld. Een handelaar in Meppel, die radiotoe stellen tegen te hogé prijzen verkocht, is tot f3000 boete veroordeeld. Zijn zaak wordt twee maanden gesloten. De machinist der Nederlandse Spoor wegen J S. Lokerman te Maastricht, die in 1945 in Neuengamme overleed, is door de Engelse koning posthuum onderscheiden met de „Silver Laurel Leaf Emblem". De heer Lokerman heeft vele Engelse piloten helpen ontvluchten uit de bezette gebieden. Dc heer F. J. Meessen uit Wylre was de 600.000ste bezoeker van Schiphol na de be vrijding. Hij kreeg een gratis retourbiljet op een der binnenlandse K.L.M.-lijnen en een reistas van de American Overseas Airways. Tc Wieringerwerf is het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente, dat hij de inundatie van 17 April 1945 zwaar beschadigd werd. weer in gebruik genomen. HAARLEM EN OMGEVING Hedenmorgen waren de trams op het traject HaarlemLeiden een weinig van slag door een storing in de seinlichten. Gezien het Zondagse karakter van deze Zaterdag werd slechts een minimum aantal reizigers de dupe. De afd. Haarlem van de AIg. Ned. In validen Bond geeft Zaterdag 3 Januari aarï leden en invaliden een gezellige middag in De Leeuwerik. Aan de heer H. Seegers, assistent bij de Grafische Inrichting Johan Enschedé en Zo nen N.V. te Haarlem is de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. B. en W. stellen de gemeenteraad van Haarlem voor te rekenen van 1 September af aan ljet R.K. Lyceum ten hoogste zeven klas sen te verhuren tegen f35 per lokaal per maand van het schoolgebouw aan de Scho terstraat 2. Het schoolgebouw aan het Ly ceum is te klein en het is niet mogelijk voor lopig verbetering te verkrijgen. Het aantal leerlingen van de R.K. Industrie- en Huishoudschool is zo danig uit gebreid. dat het niet meer in het gebouw aan de Gedempte Voldersgracht ge huisvest kan worden. Leerlingen zijn onder gebracht in de scholen aan de Prins Hen drikstraat 1 en aan de Wilhelminastraat 43 a. B. en W. stellen de raad voor de lokalen in huur af te staan tegen f45 per lokaal per maand. Ook na afloop van het cursusjaar 1947'48 stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor de instandhouding van de Anslijnschool gevorderd te bepalen. Als gevolg van de tydelijke opschorting van de leerverplichting voor het achtste leerjaar is het aantal leerlingen der Centrale scholen 1 en 2 zo verminderd, dat het aantal verplichte leerkrachten aan elk dezer scho len met ingang van 1 Januari van 7 op 6 moet worden teruggebracht. Daarom stellen B. en W. voor aan mejuffrouw H. van Dalen en de heer L. de Klerk eervol ontslag te verlenen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor met ingang van 1 Januari 1948 te benoemen tot tijdelijk leraar in het tekenen aan de Hogere Burgerschool voor meisjes met 5 en 7 jarige cursus de heer N. Bronkhorst te Amsterdam. De tweede kamer van het Haarlemse Tribunaal heeft in de zaak tegen de 60-jarige vrouw M. J. G. V.R., die werkzaam is ge weest in het uitreiklokaal „De Vleeshal" van de Haarlemse distributiedienst, advies uitge bracht en haar een internering van drie jaar opgelegd. CITY TAX N V. -m TELEFOON 16.12.2 I Rozenstraat 49, U DAG EN NACHT De interlocale telefoon Het eerste gesprek tussen Haarlem en Amsterdam 60 jaar geleden Wij kunnen ons de samenleving, in het by zonder wat het zakenleven betreft, moeilijk zonder de telefoon meer voorstel len. Toch is het Januari 1948 pas *60 jaar geleden dat tussen Haarlem en Amsterdam het eerste interlocale telefoongesprek ge houden is. Aanvankelyk ging het niet vlot mei uitbreiding van de telefoon, omdat in de eerste tijd het gemak dat zij bood zeer be perkt was, daar nog slechts weinig mensen aangesloten waren. Het bepaalde zich in die tijd voornamelijk tot de grote zaken. Allengs gingen ook de particulieren zich aansluiten en nu is bijna ieder die veel contact met de buitenwereld heeft langs de draad te bereiken. De automatisering heeft bovendien de telefoon nog populairder gemaakt. Veel, waarover vroeger correspondentie gevoerd werd, doet men nu per telefoon af. Onge twijfeld lopen de gesprekken die nu per telefoon tussen Haarlem en Amsterdam gevoerd worden in de millioenen per jaar. Dijk verzakking bij Gouda werd bijtijds ontdekt 1 Aan de oplettendheid van een arbeider van de Provinciale Waterstaat uit Gouda hebben de inwoners van deze stad het te danken, dat de straten van hun stad en de kelders van hun huizen op de Tweede Kerstdag niet onder water ziin gelopen. De arbeider ontdekte een ernstige verzak king in de dijk aan de Oostzijde van de Gouwe. Een ploeg van ongeveer vijftig arbei ders van de Proviniale Waterstaat heeft de dreigende dijkdoorbraak met zakken zand en stenen weten te voorkomen. KOLENDAMPVERGIFTIGING De negentien jarige Ch. F. A. K„ wonende Pieter Kiesstraat te Haarlem is aan de ge volgen van een kolendampvergiftiging over leden Hij was Zondagavónd naar bed ge gaan, evenals zijn vader en zyn broer. Dinsdagmiddag werd de vader wakker en waarschuwde een dokter. De 19-jarige zoon was overleden en de vader en broer maaktea het goed.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6