Oorlogsverklaring aan „muziek in blik' CITY TAX nv te/jen rheumMiek De jaarwisseling tijdens Haarlems beleg gaf de burgers weer veel moed De nieuwe bonnen Predikbeurten Taxi? Bel 1.2.3.4.5 WOENSDAG 3t DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD „Little Caesar" zet de klok terug (Van onze correspondent te New York). James Caesar Petrillo, President van de American Federation of Musicians (de vakvereniging der beroepsmusici) heeft de oorlog verklaard aan de gramofoonplaten- makers. Hij heeft bekend gemaakt, dat in 1948 geen van de bij zijn bond aangesloten musici nog een noot zal blazen, tokkelen, toeteren of tingelen voor gramofoon- opnamen. De muziek op de gramofoonplaat (spot tend genoemd „canned music", muziek in blik), zegt little Caesar, is een uitvinding, die uiteindelijk een verwoestende invloed moet hebben op de werkgelegenheid van mijn musici. Met één plaat, afgedraaid voor de radio, wordt een gehoor van mil- lioenen luisteraars bestreken. Hetzelfde geldt op kleinere schaal daar, waar de kleinere cafés en restaurants geen eigen bands meer hebben, maar hun bezoekers met een gramofoonversterker en platen zoet houden. Het quantum nummers, nodig om via platen door de omroepstations te worden uitgezonden, kan door een handjevol bands en musici vervaardigd worden. De be hoefte aan levende bands zal dalen en er zal geen broodje meer te verdienen zijn voor Petrillo's 225.000 aangesloten musici De aristocratie van de radio. Petrillo zet de omroepstations en hun gramofoonplaat-aankondigers z.g. disk- jockeys) lelijk schaakmat. Wat deze laatste betreft, zij hebben een goudmijn aange boord. Deze disk-jockeys, de nieuwe aris tocratie van de radio, die met gladde tong gramofoonplaten aankondigen, hebben zich in een fantastische salarisklasse weten te werken. Zodanig is hun betaling, dat de grootste beroemdheden uit de kringen van de lichte muzièk hun bands opdoeken om zich in de studios achter een stapel platen te verschuilen: Paul Whiteman, de King of Jazz „himself", heeft zijn kroon opgeborgen en draait plaatjes af voor 208.000 dollars per jaar. Tommy Dorsey that sentimen tal gentleman from Georgia heeft baton en trombone aan de wilgen gehangen voor een disk-jockev-baan, met een contract van 5 jaar, dat hem. 1.500.000 dollars zal opleveren. Maar dit zijn juist de gevallen, die de maat voor Petrillo deden overlopen. Het feit. dat Whiteman en Dorsey hun grote bands liquideerden en hiermede tientallen eerste klas vertolkers van de lichte muziek op straat zetten, was voor hem het sein, dat het gevaar niet langer een hersenschim was. Intussen hebben de gramofoonplaten- maatschappijen niet stil gezeten. Wat er voor hen op het spel staat, is duidelijk, wanneer men bedenkt, dat er in 1946 in Amerika 250 millioen gramofoonplaten verkocht werden, met een waarde van 350-.000.000 dollars. (De cijfers voor 1947 zijn nog niet bekend, maar liggen naar ver wachting nog hoger). In de studios wordt dag en nacht gewerkt en men hoopt tijdig een voorraad matrijzen te hebben, voldoen de om tot 1950 het publiek met nieuwe nummers zoet te kunnen houden. Compo nisten, bands, crooners en andere vertolkers sloven en zwoegen om de industrie aan een voorraad te helpen, die haar in staat moet stellen het te kunnen uitzingen (of liever uitspelen) totdat de maatschappijen met Petrillo juridisch uitgeworsteld zijn. Het is niet de eerste keer, dat de radio- Uitzending van gramofoonplaten als een doodsgevaar werd beschouwd. Tien jaar geleden waren het de gramofoonplaten- maatschappijen, die moord en brand schreeuwden en was het n.b. Paul White man, financieel gesteund door RCA-Victor, die een proces begon tegen de omroepmaat- schappijeu. De fabrieken redeneerden: welke luisteraar zal nog platen kopen, als hij ze gratis voor de radio kan beluisteren? Maar men bleek het volkomen bij het ver keerde eind te hebben: het publiek had via de radio meer gelegenheid om platen te be luisteren en te kiezen dan het ooit in een showroom had kunnen doen, met als resul taat dat in de laatste 10 jaren de platen- verkoop vertienvoudigde. De radio, door middel van de gehate disk-jockey, blies de gramofoon een hoe veelheid nieuw leven in, waarvan de gehele platenindustrie, blijkens de verkoopcijfers de rijkste vruchten plukte. Wat wil Petrillo? Men zal zich afvragen: ziet Petrillo niet In. dat hij de klok terugzet? Little Caesar, die een heel sluw mannetje is hij laat Zich door zijn musici honoreren met 46.000 dollars per jaar, plus een vrije auto, plus een (belastingvrije) toegestane onkosten- declaratie van nog eens 18.000 dollars, plus een suite in het luxueuze Waldorf Astoria Hotel in New York heeft waarschijnlijk heel wat anders op het oog dan de torpede ring van de gramofoonplatenindustrie, die after all een financieel lang niet onaantrek kelijk arbeidsveld is voor een deel van zijn musici. De ware reden voor zijn besluit is waarschijnlijk te zoeken in het feit, dat in de nieuwe arbeidswet van de Verenigde Staten, de z.g. Taft-Hartley-Wet, een voor ziening voorkomt, die hij niet goed zetten kan. In een eerder conflict tussen de musici en de gramofoonplatenindustrie in 1944, wist Petrillo gedaan te krijgen, dat zijn vak vereniging van de industrie een royalty zou krijgen, variërend van 1/4 cent tot 5 cent per verkochte plaat. Het potje, dat per eind 1946 reeds 2.600.000 dollars bedroeg, zou worden gebruikt voor steunuitkering aan werkloze musici. Petrillo sloeg zich toen op de borst en noemde deze regeling ,.de grootste overwinning die een arbeiders organisatie ooit bevochten had". Maar. de Taft-Hartley Wet verbiedt .voor de toe komst zulke royalty-betalingen en daar staal Petrillo plotseling in de koude. „Als de wet ons die kwart cent niet gunt. dan moeten we zelf maar een platen industrie vestigen", dreigde little Caesar, maar daarna beschikte hij, dat hij voorlopig niet verder zou gaan dan het bovengesigna- leerde verbod aan zijn musici om hun medewerking nog langer te geven aan pla- tenopnamen. Waar Petrillo heen wil, is nog niet recht duidelijk, maar dat de gehele platenindu strie in de USA zou komen stil te liggen, wil er bij niemand in. Dat men aan de andere kant voor Little Caesar een uitzondering zou maken in de Taft-Hartley-Wet is al evenmin denkbaar. Het tegendeel is zelfs eerder te verwachten, want de wettenma- kers in Washington houden in het geheel niet van verboden, zoals door Petrillo uit gevaardigd en donkere wolken pakken zich samen om te geraken tot eèn wetgeving om Amerika van zulke tyrannen als Little Caesar, de muziekdictator, te verlossen. Taxi Bel 13 000 DAG EN NACHT „Glazen speelgoed" het stuk van het jaar Het behoort tot de goede gewoonten om ter gelegenheid van de jaarwisseling ge maakte fouten te erkennen en voor zover mogelijk de aangerichte schade te herstel len. Zo publiceert een algemeen bekend Engels weekblad eens per twaalf maanden een lijst van alle films en toneelstukken, I waarvan de betekenis bij de eerste bespre- king te laag werd aangeslagen dan wel j lichtvaardig overschat. Men maakt dan I levens van de gelegenheid gebruik om apart melding te maken van de beste spel- prestatie, het fraaiste décor, de grootste mislukking en de vervelendste revue. Met dit voorbeeld voor ogen heb ik mijn recensies van de meeste voorstellingen in I het afgelopen jaar nog eens rustig nage- I lezen om daarop de zo nodige en nuttige I zelfcritiek te kunnen toepassen. Afgezien van enkele passages, die ik achteraf stellig anders zou formuleren, vind ik slechts 1 aanleiding om in één geval op mijn oordeel terug te komen. En dat betreft de opvoe- 1 ring door de eerste bespeler van onze schouwburg, de toneelgroep Comedia, van l het prachtige stuk „Glazen Speelgoed" door Tennessee Williams, waarmee het kwartet Mien van Kerckhoven-Kling, Ellen Vogel. Guus Oster en Han Bentz van den Berg onder leiding van Johan de Meester een onvergetelijke indruk heeft achtergelaten op ieder, die het voorrecht genoot daarvan getuige te zijn. Door welke omstandigheden dan ook is het enthousiasme, dat mij op de lange weg van de schouwburg naar huis geen ogen blik verliet, in mijn bespreking onvoldoen de tot uitdrukking gekomen Als er een theaterclub bestond die, zoa's tegenwoor dig met films pleegt te geschieden, eer volle vermeldingen uitdeelde, dan zou deze vertoning het praedicaat „het stuk van het I jaar" met vlag en wimpel verdienen. Een reprise van „Glazen Speelgoed" zou nog talloze mensen in het nieuwe jaar enkele uren verschaffen van het hoogste geluk dat iemand in een schouwburg deelachtig kan worden. Althans wat het moderne repertoire betreft. DAVID KONING. Nieuwe komeet Aan de Franse toneel- hemel is plotseling een nieuwe schitte rende ster versche nen. die nog zeer jong is en juist daar om door haar presta ties zeer bijzonder de aandacht trekt: De negentienjarige Jeanne Moreau heeft bij haar debuut in een „grote rol" tij dens de Parijse op voering van het Rus sische stuk „Een maand op het land" van Tourgeniev alle critici sprakeloos doen staan (of zit ten). Zij wordt be schouwd als een uit zonderlijk begaafde actrice, die een bril- lante toekomst voor zich heeft. De foto graaf verraste de jonge hoef drolspeel ster bij I aar debuut, in Parijs tijdens een, korte speelpauze, ter wijl zij tussen de coulissen wachtte op het moment, waarop zij weer zou moeten opgaan. De Ziekenkassen van de Raad van Arbeid Geen verhoging premie Ziektewet over 1948 Dc wettelijke algemene premie van 3% voor de Ziekenkassen van de Raden van Arbeid zal, ingevolge een besluit van de minister van Sociale Zaken, voor het jaar 1948 niet worden verhoogd. Ook de premiën, welke voor bedrijven met een hoger dan normaal risico zijn vastgesteld, blijven ongewijzigd, een na- heffing over 1946 zal niet plaats vinden. De bevoegdheid van de Raden van Ar beid om voor afzonderlijke ondernemingen met een hoger risico een premie vast te stellen welke afwijkt van, de normaal premie, blijft uit de aard der zaak bestaan. De heer J. H. Borger gehuldigd door gemeente en ambtenaren Nadat de heer J. H. Borger, directeur vart de Incasso-, Stortings- en Ophaal dienst, die vandaag wegens het bereikeen van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst verlaat, Maandagmiddag in een vergadering van B. en W. hartelijk was toegesproken door de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, volgde Dinsdag middag in het gebouw van de dienst aan de Jacobijnestraat een huldiging in tegen woordigheid van alle ambtenaren. De wethouder van de bedrijven mr. dr. A. F. H. S c h r e u r s zeide, dat de heer Borger op voortreffelijke wijze de ge meente gediend heeft. Waarom laat zij hem dan niet in functie? Het reglement van de ambtenaren schrijft voor dat op een bepaalde leeftijd pensioen moet wor den verleend. In de loop der jaren was de heer Borger een goed ambtenaar en een directeur van een dienst, die uitstekend geleid werd. Eerst heeft hij de dienst ge organiseerd en die taak was niet gemak kelijk. omdat hii hoge eisen stelde. Een goed bedrijf is tot stand gekomen, waar voor B. en W. grote waardering hebben. De hoofdboekhouder, de heer M. R u m p f f besprak de totstandkoming van de dienst en roemde de goede verhouding tussen di recteur en ambtenaren. Mr. Tli. A. W e s s t r a. gemeentesecre taris vertegenwoordigde de hoofden van takken van dienst en dankte voor de goede samenwerking. De heer P. Jongbloedt sprak woor den van dank namens de ambtenaren van de binnendienst en de heer C. Mever namens die van de buitendienst. Tenslotte bood de onder-directeur, de heer J. P. Star re veld uit naam van alle ambtenaren een leeslamp aan. De heer Borger richtte zich tot de sprekers en de ambtenaren van zijn dienst, waarna hij receptie hield. Hoofden van takken van dienst en vele ambtenaren na men van de heer Borger afscheid. CARILLÖNBESPELING OP NIEUWJAARSDAG. De Haarlemse stadsbeiaardier Reinout Heering zal op Nieuwjaarsdag van 14 tot 15 uur op het carillon van de Grote Kerk het volgende programma ten gehore brengen: 1. Variaties over „Est-ce Mars", J. P. Sweelinck; 2. a Mil dezen nieuwen Jahre; b Heer Jezus heeft een hofken; c Zijt vro lijk, groot en kleine, Oud-Nederlandse lie deren: 3. Les Moissoneurs, Couperin: 4. Triptiek voor Beiaard, Al ie Michielsen; 5. a Het liedje van de smid, F. Andelhof; b Klokke Roeland„G. Destoop; 6. Gavotte, H. J. C. de Man: 7. a Gondellied. C. M. v. Weber; b Een- Scheepje, J. J. Viotta; 8. Menuet, W. Créman. TELEFOON 16.112 Rozenstraat 49, DAG EN NACHT Engelse diensttijd voor ambtenaren telt dubbel Bij Koninklijk Besluit van 8 Augustus 1946 is bepaald, dat voor het marine-per soneel het tijdsverloop van deelneming aan krijgsverrichtingen dubbel zal tellen als diensttijd voor het bepalen van de pen sioengrondslag. Verscheidene ambtenaren, behorende tot het personeel van loodswe zen, betonning, verlichting en bebakening, zijn na de bezetting van ons land naar Engeland gegaan en werden daar geacht in militaire dienst te zijn. Echter ziet dit per soneel zijn pensioensaanspraken geregeld in de Pensioenwet 1922, welke geen bepa ling bevat, welke voor deze gevallen een dubbele telling van de militaire diensttijd toelaat. Naar de mening van de minister van Binnenlandse Zaken bestaat alle aan leiding, hiervoor een voorziening te tref fen met terugwerkende kracht tot 10 Mei 1940, teneinde reeds verleende pensioenen a -ii gewezen ambtenaren, die aan krijgs verrichtingen hebben deelgenomen, met inachtneming van deze wijziging te kun nen herzien. Eduardo del Pueyo bij de H.O.V. Het „buitengewoon" concert van de H. O. V., onder leiding van Marinus Adam en met medewerking van de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo had velen naar de con certzaal gelbkt, en ik ben overtuigd dat er niemand vandaan gegaan is die deze mu ziekavond niet werkelijk buitengewoon ge vonden heeft, althans zeker wat betreft de werken waarin de solist betrokken was. Del Pueyo speelde twee concerten, Mozart's Kroningsconcert en Beethoven's'Vijfde. We kregen een superbe Mozart te horen, magi straal en aristocratisch, levendig en innig, zeer doorzichtig en bovenal beheerst. Men hoorde en voelde in dit spel de aanwezig heid van de ware musiceergeest, die om zich heen kan grijpen en allen, op het podium en in de zaal, kan meeslepen en tot eenheid dwingen. De kracht der persoonlijkheid sprak wel heel sterk uit de hei-schepping van de pianist, en dat zonder uiterlijk ge baar, alleen door de stevige bewustheid van zijn spel. Hij gaf aan 't slot van het eerste deel een eigen cadens te horen die van smaak getuigde, maar hem tevens de ge legenheid schonk met een brillant en pare lend spel zijn pianistisch meesterschap te tonen. Van zeldzaam poëtische charme was de Romance, zo bros en teer, dat er een ge weldige spanning ontstond, die tot ademloos luisteren dwong. Zo'n robuste kerel en zo'n tot verstilde innigheid gebalde kracht! Maar wacht, met Beethoven's Es-dur zouden wij hem anders horen! Doch hoe krachtig ook en hoe bewogen, hoe lyrisch en hoe beel dend, het was alles weer met een volmaak te beheersing en met een persoonlijk cachet dat ons in zijn hevige doorleving meevoer de, zoals hij het daar straks met Mozart's werk gedaan had. En dat was ook te mer ken aan het orkest, dat niet meer bege leidde, maar meespeelde in dezelfde sfeer, die deze magiër van het klavier om zich heen wist te scheppen. Adam was de man die de vonk opving en haar gloeiend op het orkest overbracht. Dat is hem trouwens toevertrouwd. Vooraf was een verzorgde uitvoering ge geven van Haydn's symphonie in Es (no. 99), maar de „vonk" die deze avond wer kelijk „buitengewoon" maakte, kwam pas toen Del Pueyo op het podium zat. JOS. DE KLERK. RttEUMHSflfï DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem: (Vleeshal) Ri tot en met Ro Heemstede: Binnenweg 160 9 tot 12.15 uur S tot Scha: 2 tot 4.30 uur Scho. Zandvoort; (Haltestraat) U, V en W. Bij de jaarwisseling willen wij aandacht vragen voor het beleg van Haarlem, dat 375 jaar geleden de grootste kracht inspanning van de burgers opeiste. Het zag er in de nacht na Oudejaarsavond naar uit, dat er een gunstiger tijd zou aanbreken voor de dappere strijders. Een uitval aan de zijde van de Zylpoort had weliswaar niet het gewenste resultaat, maar de Span jaarden, die reeds ondervonden hadden, dat de Haarlemmers taaie verdedigers waren, moesten ervaren, dat dezen niet bij de pakken neerzaten. De actie gaf de be woners van de belegerde stad moed, verder te strijden. Inmiddels was de toestand van het Spaanse kamp, dat in het noorden der 1 stad gelegerd was, kritiek geworden. De tegenslagen veroorzaakten vele slacht offers en het koude jaargetijde was on gunstig voor de gewonden. De Spanjaarden hadden er op gerekend, dat zij half Januari ook Haarlem veroverd hadden. Het was immers in die tijd niet de gewoonte in de wintermaanden oorlog te voeren. Bovendien was het" een koude win ter, welke reeds in November was ingezet. Maar ja, de vreugde bij de Spanjaarden was groot, nadat zij eerst Zutfen en daarna Naarden veroverd hadden. Verder trokken zij via Amsterdam in de richting van Spaarndam. De schans in dit dorp was op 8 November spoedig genomen. Tegen de overmacht konden de Haarlemmers niet op. Verder rukte de vijand op en kort daarop was het Leprozenhuis (het tegen woordige Tehuis voor Ouden van Dagen) bezet. Het Huis Ter Kleef en een aantal woningen in het dorp Schoten kwamen eveneens in handen van de Spanjaarden en sneller dan de Haarlemmers hadden kun nen vermoeden had de vijand zich opge steld. Don Frederik vestigde zijn kwartier in Huis Ter Kleef (waar thans de Stads- kweektuin aan de Kleverlaan gelegen is). Inmiddels waren ook troepen aangekomen aan de west- en zuidzijde der stad. doch het aantal soldaten was daar geringer in aantal. Toen Don Frederik voor de aanval ge reed stond, meende hij, dat de stad zich wel spoedig moest overgeven. Een reeds gedane poging was mislukt. Daarom be gon hii met de Jans- en Kruispoort hevig te laten beschieten Op 18 December 1572 om acht uur klonk het eerste schot. Er waren veertien stukken geschut opgesteld en af en toe werden alle tegelijk in werking gesteld. De schade aan de müren van het Noordelijk deel der stad was na de eerste dag reeds aanzienlijk, maar de Haarlem mers. jong en oud. spanden al hun krach ten in om ze weer te versterken. Twee dagen duurde het schieten. Er waren echter zo vele projectielen gebruikt, dat cfe Span jaarden het vuren moesten staken Om de Haarlemmers niet de gelegenheid te geven de verdedigingswerken te herstellen in de periode, dat "ewacht moest worden op de aanvoer van munitie, ging de vijand tot bestorming over. Er was blijkbaar niet gerekend op een zo taai verzet van de Haarlemmers en Don Frederik moest voor lopig zijn pogingen staken. De rust keerde in de stad terug. De Kerstdagen gingen voorbij, zonder bijzon dere acties en een dag later verspreidde zich de heuglijke tijding, dat voor de eer- "ste maal een transport van twee-en-dertig sleden met proviand was aangekomen. Haarlem maakte dus eveneens gebruik van het ijs, want over het Meer kon de stad aan de oostzijde bereikt worden. Nadat op 29 en 30 December kleine uit vallen ondernomen waren, volgde in de Oudejaarsnacht een grote. Zeshonderd Walen en Duitsers verlieten bij de Zijl poort de stad. Het doel was tot het „ver nagelen" van de Spaanse batterijen over te gaan. Het weer was echter helder en de uitval gelukte niet. Wel werd bij de bat terijen gevochten, waar zes vendels de wacht hielden. Aan beide zijden vielen drie doden te betreuren. Succes heeft de uitval bij de jaarwisse ling niet opgeleverd, echter wel vertrou wen voor de toekomst niet alleen bij de Haarlemmers, maar ook bij velen in den lande. BURGEMEESTER VAN DELFT NAM AFSCHEID. Mr. G. van Baren heeft officieel afscheid genomen als burgemeester van Delft we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. In een buitengewone Raadsvergadering verklaarde de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. Kesper. dat het provinciaal bestuur zich over het beleid van mr. Van Baren nimmer zorgen behoefde te maken en zelfs gaarne op zijn kompas zeilde. De Commissaris deelde mede dat de Koningin mr. van Baren had be noemd tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Namens de raad bood loco-burgemeester J. A. Lausberg de scheidende burgemeester een gouden herinneringspenning aan. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 30 DEC. 1947. BEVALLEN van een zoon: 23 Dec.: J H. M. van der Eem-Smid. 25 Dec.: E. M. J. Tromo-Hazenberg. 29 Dec.: P E. van den Berg-Niemeijer. G. H HagenPlisson. W. M. HoogewerfUilenburg, G. van Dam Cornet. 30 Dec.: A. M. E. RosierKrom. BEVALLEN van een dochter: 24 Dec.: M. Koster—van Loevezijn. 25 Dec.: C. E. Bot man-Bakker. 26 Dec.: E. Elsing-de Kempe naar. 28 Dec.: F. van LammerenLommers, H. T Leeuwenberg—van Steenbergen. 29 Dec.: J. VroomBerends. C. J. ClaijWim- mer. C. J. RootliebScheepers, J. M. Smit- Goes. G. van MegenVer duin. OVERLEDEN: 27 Dec.: G. Faber. 74 j„ Magdalenastraat, 28 Dec.: H Sjoerds. 40 j. Tafelbergstraat, C. J 2 j„ z. van C. van Roode. Oudeweg. C. Hilbrink. 72 j., St. v. d. Wielenstraat. 29 Dec. G. M Preenen Slenders. 33 j Zuidertuindorplaan. L. M Vreede-Norenburg. 91 j., Gasthuisvest. GEHUWD: 30 Dec. C. Snijder en J. H. Preus. Van 4 tot en met 17 Januari zijn de vol gende bonnen geldig. Bonkaarten KA. KB. KC 713: 091 Melk3', litei melk 094 Melk 6 liter melk 095 Melk 6'; liter melk 096 Vlees 100 gram vlees 097 Vlees 300 gram vlees 098 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 099 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 114 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 116 Algemeen 1800 gram brood (geldig lot en met 10 Januari) 117 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. (geldig t.m. 10 Januari) 118 Algemeen 125 gram koffie (reeds aan gewezen) 119 Algemeen 50 gram thee (reeds aan gewezen) 103 Reserve.. 800 gram brood (geldig t;m. 10 Januari) 106 Reserve.400 gram brood (geldig t.m. 10 Januari) Bonkaarten KD. KE 713: 594 Melk 10 ".iter melk 595 Melk 11 liter melk 596 597 Vlees 100 gram vlees 598 Boter250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 599 Boter.... 125 gram margarine of 100 gram vet 616 Algemeen 400 gram brood (geldig t.m 10 Januari) 617 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. (geldig t.m. 10 Januari) 618 Algemeen 200 gram brood (geldig t.m. 10 Januari) 603 Reserve. 400 gram brood (geldig t.m. 10 Januari) 605 Reserve.100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten MA MB MC MD MF MG MH 713 (bijz. arbeid, as. moeders en zieken): 1033 Brood 800 gram brood 1^58 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 1032 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 1034 Kaas200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1039 Eieren.5 eieren 1037 Melk 5 liter melk 1031 Vlees 300 gram vlees 1036 Vlees 200 gram vlees Deze bonnen kunnen op Vrijdag 2 Januari worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maan- dag 5 Januari a.s. mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt: 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, mie, maizena, aardappelmeel, ge- oxydeerd aardappelmeel, tarwezetmeel, aaiklappelsago, aardappeltapioca, pudding poeder, custard, tarwegriesmeel of 400 gram vermicellisoen (d.i. droge soep, waarvan ten minste 75 pet. uit vermicelli bestaat of de vermicelli vorm heeft). Men doet verstandig bovenstaande op gave uit te "knippen en te bewaren. WOENSDAG 31 DECEMBER en DONDERDAG 1 JANUARI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Woensdag. Nieuwe Kerk, Nwe Kerksplein. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerk, Velserstraat. 7: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk. Zomerkadc. 7: Ds. E, Dijkhuis. Donderdag: Nieuwe Kerk 10: Ds. E. Pot. Ver. van Vryz. Herv., Jacob- straat 6. Woensdag 7 30: Ds. J. Heidinga. Eglisc Wallonne, Begijnhof. Mercredi 31 Dé- cembre a 19.30 h.: Service de fin d'année, présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. Woensdag 8: J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Woensdag 7.30: Dhr. J: Sevensma, Evan gelist te Amsterdam. Jaavsluiting. H. Avond maal, vrij voor alle gelovigen. Donderdag geen dienst. Vrije Evangel Gemeente, Ba- kenessergracht 65. Woensdag 7.30: Ds. D. J. D. du Fossé. Donderdag 10.30: Dezelfde. Broedergemeente, Parklaan 34. Donderdag 11: Ds. H. Schutz. Her-ingebruikneming van het kerkgebouw. O. R. G. Centrum, Wester- houtpark IA. Woensdag 7.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente. Woensdag 8: Ds. W. Spliethoff. Rustoord: 8: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente Woensdag 7: Ds. Hoekema. Remonstr. Gereform. Ge meente. Woensdag 7.30: Dr. W. R. M. Noord- hoff. Geref. Kerk. Woensdag. Kloppersin gelkerk. 7.30: Ds. A. M. Boeyinga. Wilhelmi- nakerk 7.30: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oos- terkerk 7.30: Ds. P. de Ruig. Lyceumkerk geen dienst. Donderdag: Wilhelminakerk 10.30: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. Woensdag 8.30: Ds. A. Bos. Donderdag: 10.30: Ds. A, Bos. Clir. Geref. Gem. Raaks. Woensdag 7.30: Ds. Holtrop. Donderdag 10: Dezelfde. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. W. Wee- nink. Zev. Dag Baptiste Gemeente, Park laan 21. Woensdag 7: Ds. P. Taekema Sab bat (Zaterdag) 10: Ds. P. Taekema. De Chris tengemeenschap. Jansstraat 83. Wocnsdag- 7: Preek. Hersteld Apost. Zendingsgemeente Jacobijnestr. 15. Woensdag 7: Godsdienst oefening. Donderdag 10.30: Godsdienstoefe ning. Het Rozckruisers Genootschap, Bake- nessergracht 13. Woensdag 7.15: Hr. J. Leene. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Woensdag. Julianakerk 7: Ds. G. Koch. Im- manuëlkerk 7: Dr. H. v. d. Loos. Donderdag Immanuëlkerk. 10.30: Dr. H. v. d. Loos. Ver. Doopsgez. Gem., Berkenslraat 10 (N. P. B.) 7.30: Ds. Daalder Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk. Woensdag 7.30: Ds. J. A. van Arkel Donderdag 10.30: Ds. J. W. Siertsema. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. Woensdag 7.30: Ds. J. C. Maris. Donderdag 10: Dezelfde. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Woens dag. Kerk Wilhelminaplein 8: Ds. Bartlema Kapel Nw. Vredenhof. 8: Ds. v. Nieuwen- huijzen. Donderdag Kerk Wilhelminaplein 10.30: Ds Berger. Verenigde dienst. Ned. Prot. Bond. Woensdag 7.30: Dr. H. Jansen. Geref. Kerk. Woensdag. Koediefslaan 7.30: Ds. A. Dondorp. Camplaan 7.30: Dr. P J. Richel. Geref. Kerk (Art. 31). Herenweg 141. .Woensdag 8.30: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Woens dag 8: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring. Woens dag 7.30: Mej. Ds. E. B. A. Poortman. Rem. Predikante Leiden. BEXXEBROEK. Ned. Herv. Kerk. Woens dag 7: Ds. W. M. Maas. Donderdag: 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMEND A AL. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 7: Ds. J. C. van Dijk. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. Woensdag 7: Ds. E. Kuiper. Dg. Amsterdam. Geref. Kerk. Woensdag 7.30: Ds. J. Mulder, Donderdag: 10: Ds. J. Mulder. OVER VEEN'. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 7: Dr, Ch. de Beus. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 8: Dr. Evenhuis. v. Amsterdam Donderdag: 10: Ds. Mulder, v. Amsterdam. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp Woensdag. 7: Ds. M. M de Jong Abbenes. 7: Ds J. Breeuwsma. Bethelkaoel 7: D'nr. W. T. J. Koudstaal Donderdag: Dorp: 9.30: Ds. M. M. de Jong. Abbenes: 9.30: Ds J. Breeuw sma. Betbelkapel: 10: Dhr. W. T. J. Koud- staad RIJK. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 6.30: Dhr. E. J. Brugman, van Amsterdam. Don derdag: 10: Cand. R. Middelkoop, van Bad hoevedorp. SANTPOORT Ned. Herv. Kerk. Woens dag 8; Ds P A Tichelaar. Donderdag 10.3" Ds. P. A. Tichelaar. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Woens dag. Oost. Oude Kerk 8: Ds. J. Kroou. West., Nieuwe uitgaven „Eén wereld of géén" (Verschillen de medewerkers, uitgave Elsevier, Amsterdam). Amerikaanse geleerden van naam en tege lijk bekende publicisten op hun gebied schreven een iceks opstelion over een actueel onderwerp: de atoomkracht en zij deden dat op een wijze, die het grote probleem dat de wereldconstellatie beheerst van talrijke be langrijke zijden benaderde Er is zeker nog geen boek verschenen dat het belang en de evolutionnaire betekenis van de ontdekking der atoomenergie en haar vrijmaking en toepassing zo veelzijdig en zo begrijpelijk in het licht stelde. De achtergrond, die de schrij vers-deskundigen voor hun populair-weten- schappeluke uiteenzetting gebruikten, was bij alle dezelfde: Een strenge, nadiukkelijke waarschuwing tot de wereld, dat zij speelt met haar beslaan en toi de beschaving dat zij speelt met haar essentiële waarden door de atoomkracht lichtzinnig te gebruiken. Een waarschuwing tevens, dat er op een wereld die over atoomkrachten kan beschikken, geen plaats meer mag ziin voor absolute verdeeld heid dat er slechts één keus overblijft onder dwang van de nieuwe ontwikkelings gang van wetenschap en techniek: „Eén we reld of géén". De schrijvers der artikelen zijn geen poli tici. Zij zijn mannen der wetenschap, die zich. reeds eerder in de geschiedenis over de gren zen van hun land heen met andere weten schapsmensen verbonden voelden en thans de dwingende noodzakelijkheid van eenheid en verstandhouding ook en vooral aan de politici willen voorhouden, maar dat doen door middel van voorlichting der lezende massa, in de hoop dat deze haar politieke leiders zal vermanen en zal wijzen in de rich ting. waar alleen de redding van beschaving te vinden is. „Eén wereld of géén" is een boek dat iedereen moet lezen, omdat het geschreven is voor iedereen tot beter begfip en tot heil van de lezer zelve. L. Katholieke Nederlandse Mystiek (Dr. M. M. J. Smits van Waesberghe S.J., uitgave H. Meulenhof. Amsterdam). t Parapsychologische verschijnselen (Dr. K. H. E. De Jone; uitgave Ned. Uitgevers maatschappij N.V., Leiden). Afwikkeling geldzuivering Uitgifte van investeringscertificaten Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de Beschikking Afwikkeling Geldzui vering 1947 alsmede de eerste en tweede aanvullingsbeschikkingen daarop met in gang van 2 Januari 1948 in werking wor den gesteld. Op dezelfde datum treedt in werking de derde aanvullingsbeschikking Afwikkeling Geldzuivering 1947, welke de voorwaarden bevat voor de uitgifte van investeringscertificaten. Deze schuldbewijzen ten laste van de Nederlandse Staat zijn uitsluitend ver krijgbaar voor houders van zogenaamde oplierekeningen. Dit zijn geblokkeerde rekeningen waarop de belastingdienst geen aanspraak meer maakt voor de voldoening van aan de houders opgelegde belasting- aangeslagen. De rente der investeringscertificaten bedraagt 3 procent 's jaars. De koers van uitgifte is lOCTpröcent, de looptijd 20 jaren. Te beginnerl per 1 Januari 1959 geschiedt de aflossing in tien gelijke jaarlijkse ter mijnen. De schuldbewijzen kunnen niet worden gebruikt voor betaling van aansla gen in de Vermogensbelasting en de Ver mogensheffing-ineens. De mogelijkheid tot inschrijving op de investeringscertificaten vormt voor het bedrijfsleven, waarvoor zij in'het bijzon der in het leven werd geroepen, de aan gewezen weg tot vrijmaking van voor in vestering bestemde geblokkeerde tegoeden. Anderzijds is deze optie eveneens van be lang voor hen, die tegoeden op optiereke ning rentegevend wensen te beleggen of geleidelijk ter vrije beschikking wensen te krijgen. De tweede aanvullingsbeschikking Af wikkeling Geldzuivering 1947 geeft aan houders van inschrijvingen in het Groot boek 1946, die geen aanslagen in oude be lastingen of in de beide vermogensheffin gen meer hebben te voldoen, de gelegen heid hun inschrijvingen over te dragen aan hen, die nog aanslagen in deze belastingen hebben te betalen. Inschrijvingen waarvan het saldo op 15 October 1947 500 of minder bedroeg, kunnen zonder machtiging worden ver kocht. De verkoper ontvangt de opbrengst in vrij geld. Het maximaal -over te dragen bedrag per verkoper bedraagt 10.000. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. SCHEEPVAART K. N. S. M. Delft, 28 Dec. van Curasao naar La Guaira. Odysseus. 26 Dec. te Oporto van Leixoes naar Lissabon. Orestes. 25 Dec. te Dublin v Cardiff naar Amsterdam. Venus, 28 Dec. te Faro van Ceuta naar Holland MIJ. NEDERLAND Ceram, 29 Dec. van Suez naar Batavia. Groote Beer, 28 "Dec. van Colombo naar Amsterdam. Nieuw Holland, 29 Dec. v. Port Said naar Amsterdam. Riouw, 29 Dec. te Port Said van New York naar Ba- tavia. Tarakan. 30 Dec. te Makassar van Banioewangi naar Batavia. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Alphacca, 29 Dec. van Port Said naar Genua. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. - Salatiga, 28 Dec. van Lobito. VINKE EN CO Mijdrecht. 29 Dec. St Paul Rocks gepasseerd, van Amsterdam naar Kaapsiad OCEAAN. Glaucus. .25 Dec. Gibraltar gepasseerd, van Batavia 'naar Amsterdam. Medon. 27 Dec. van Singapore naar Batavia. Phrontis. 23 Dec. van Amsterdam te Batavia. Polyphemus, 25 Dec. te Aden van Batavia naar Liverpool. Kon. Emmaschool. Raafstr. 8: Ds. G. H. v. d. 1 Woord. Donderdag: Oost. Oude Kerk. 10: I Ds. G H v. d. Woord. West. Kon. Emma school. 10: Ds. J, Kroon. LISSE. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 7: Ds. J Kadders. Donderdag: 10: Ds. Mr. G A. Alma. Geref. Kerk. Woensdag 7: Dr. Th. Ruijs Jr. Donderdag: 10: Dr Th. Ruijs. j Ger. Gemeente. Woensdag 7: Leesdienst j Donderdag 10: Leesdienst. Öud-Gcref. Gem. Wroensdag 7: Leesdienst Donderdag: 9 30: Leesdienst Geref. Kerk (Art 31). Woensdag 7.30. Ds J J. Verleur. Donderdag 10.30. Ds. I J. .1 Verleur. Chr. Ger. Kerk. Woensdag 7: Leesdienst. Donderdag 9: Ds. H. Visser, van Sassenheim.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6