Haarlems Dagblad l'Affa ire Dakota van de „Air France bij Le Bourget neergestort Bekende wielrenner was leider van een bende veesmokkelaars Jxinda Djokja is bereid tot deelneming Guerilla-artillerie in Albanië béstookt de Griekse troepen Weerbericht 62c Jaargang No. 18830 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10721, 14825. Redactie 106U0. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. DrukkerQ Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacleur: Robert Pecreboom Woensdag 7 Januari 1918 Verschijnt dagelijlcs behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. AdverUarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem T"\ IT NIEUWE JAAR is er een. dat onge- twyfeld ifieuwe dingen zal brengen: hopelijk niet alleen ontstellende.„maar ook goede. Het zal bovendien het is hier al gezegd een jaar van herdenkingen zijn. De eerste betreft een gebeurtenis, die zich niet in ons land heeft afgespeeld, maar die geheel Europa jarenlang in beroering heeft gehouden en ook in Nederland felle discus sies doen ontstaan: l'Affa ire Dreyfus. Het was in de langdurige loop van de zaak- Dreyfus, dat de vermaarde Franse roman schrijver Emile Zola in een brillante, be zielde Open Brief aan de president der Republiek Félix Faure zijn banbliksems slingerde naar de Franse Generale Staf. Binnen enkele dagen, op 13 Januari zal het een halve eeuw geleden zijn dat zijn „J'accuse" ik beschuldig verscheen in het Parijse dagblad l'Aurore. Dat was een geweldig moment in „1'Affaire", zoals zij toen al zonder nadere aanduiding ge noemd werd, omdat alle andere processen er ver bij in het niet verzonken. Het bracht het keerpunt. De waarheid begon haar opmars; tenslotte zou het Recht zegevieren. In deze tijd, waarin met gehele volken gejongleerd wordt, waarin wereldproble men aan de orde zijn en waarin de ontaar dende werking van twee wereldoorlogen het publieke rechtsgevoel zozeer onder mijnd heeft, zal menigeen zich nauwelijks kunnen voorstellen dat het recht van éen enkele man, die bovendien slechts een onbekende kapitein der artillerie was Alfred Dreyl'us, een Elzasser, geboren te Mülhausen in 1859 heel Europa in op schudding kon brengen. Erkend moet worden dat aan l'Affaire veel meer vast zat dan zijn persoon, dat de macht der militaire kaste in Frankrijk er bij in het geding kwam en later bovendien het anti semitisme, dat de Dreyfusards tot zo hevige en rechtmatige verontwaardiging dreef. Tenslotte werd het slachtoffer zelf een pion in een geweldige schaakpartij. Maar dat neemt niet weg. dat in de aanvang althans alles om zijn persoonlijk recht draaide. En wij zullen wel moeten erken nen, dat in de negentiger jaren recht en vrijheid van het individu veel warmer en overtuigder pleitbezorging in Europa von den dan tegenwoordig. De 35-jarige kapitein Alfred Dreyfus, een Jood. was al enige tijd bij het ministerie van Oorlog te Parijs gedetacheerd toen in de zomer van 1894 een stuk ontdekt werd, dat aan dé Duitse militaire attaché Schwarzkoppen gestuurd was en een over zicht bevatte van geheime stukken, aan hem uit te leveren. Iemand verried dus de Franse militaire geheimen. Omdat het handschrift van het stuk in het proces steeds aangeduid als „le bordereau" op dat van Dreyfus geleek, werd hij gear resteerd. Hij ontkende vierkant, maar alle kwade machten schenen tegen de Joodse stafofficier samen te spannen. Dus werd Dreyfus door een krijgsraad met algemene stemmen veroordeeld. In het openbaar werd hij gedegradeerd, waarbij de offi ciers-distinctieven van zijn uniform gerukt werden, en voorgoed verbannen naar dat verschrikkelijke deportatie-oord in Frans Guyana, dat in Frankrijk als l'Ile du Diable en bij ons, in letterlijke vertaling, als het Duivelseiland bekend staat. Daar verbleef hij jarenlang. Intussen kwamen krachten van verzet tegen 'dit vonnis in Frankrijk in werking. Het bleek dat verdachte handelingen waren gepleegd om een veroordeling te bewerkstelligen, maar aanvankelijk kon men die niet bewijzen. Ik kan dat alles hier niet ophalen, maar oudeven zullen zich de namen van de nobele kolonel Picquart, die onvermoeid voor Drevfus streed en daar grote persoonlijke offers voor moest brengen, van de vervalser kolonel Henry van de Geheime Dienst die later zelfmoord pleegde van de verdachte majoor Esterhazy en van Dreyfus' grote vrienden buiten het leger I herinneren. Tot die grote vrienden be- I hoorden de latere minister-president Georges Clemenceau, zijn broeder de jurist j Albert Clemenceau, de vice-president van I de Senaat Scheurer-Kestner en Emile Zola. Het was diens onversaagde J'accuse. dat Frankrijk en Europa in gloed zette voor de onschuldig-veroordeelde. Het departement I van Oorlog diende een aanklacht tegen Zola in. die binnen enkele weken terecht i stond. Albert Clemenceau en de vermaarde advocaat Labori waren zijn verdedigers. Hij werd niettemin tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld en voorkwam zijn arrestatie alleen door naar Engeland uit te wijken. Toch had hij zijn doel bereikt: de revisie van het proces-Dreyfus kon niet meer uitblijven en in 1899 werd de ver oordeelde van het Duivelseiland terugge- haald. Opnieuw verscheen hij voor een krijgsraad, ditmaal in Rennes, het Norman- I dische stadje dat in de Tweede Wereld oorlog zo zwaar heeft geleden. Maar het resultaat was diep-teleur stel lend voor zijn vele vrienden: de krijgsraad sprak een zonderling, halfslachtig oordeel uit. dat eindigde in een nieuwe veroordeling dit maal tot tien jaar gevangenisstraf. Inmid dels was Europa verdeeld geraakt in Dreyfusards en anti-Dreyfusards en het voortbestaan van Franse regeringen hing I van haar houding in l'Affaire af. De toen malige regering begenadigde Dreyfus. Het was geen bevredigende oplossing. Gelukkig bleef het er niet bij. In later jaren kwamen nieuwe feilen aan het licht en eindelijk in 1906,'twaalf jaar nadat l'Affaire begonnen was, werd Dreyfus' onschuld door het Hof van Appèl erkend en verkreeg hij volledig eerherstel. Hij werd in het leger terugge bracht als majoor en nam na een jaar zijn ontslag. Bij de overbrenging van Zola's stoffelijk overschot naar het Panthéon in Juli 1908 loste de anti-semiet Gregori twee' schoten op hem. Hij werd slechts licht ge wond. Toen in 1914 de Eerste Wereld oorlog uitbrak en Frankrijk door de Duitse militaire vloedgolf overstroomd dreigde te worden, meldde hij zich weer voor militaire dienst aan. Hij maakte de gehele oorlog mee. werd luitenant-kolonel en verwierf het Legioen van Eer. Ondanks de zware lichamelijke en geestelijke beproevingen. die hij ondervonden had en een zekere kleurloosheid en bedeesdheid in zijn op treden. die ten tijde van het proces zijn vrienden vaak teleurgesteld had, bleef hij oen man van buitengewone geestkracht en taaiheid. Hij stierf in 1935. zes-en-zeventig jaar oud. Emile Zola. Fransman van Italiaanse j afkomst, wiens ontzaglijke litteraire arbeid nu geen lezers meer vindt het natura- I lisme van zijn dagen heeft sinds lang afge daan heeft als strijder voor hel Recht eon gedenkteken in de harten der mensen gesticht. Zijn vlammend J'accuse was een Een van de zestien inzittenden in leven Een Dakota van de geregelde dienst Brussel-Parijs, toebehorende aan de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France", dat om hall zes uit Brussel was vertrokken, is gisteravond bij zeven uur verongelukt aan de rand van Parijs, waarbij vijftien van de zestien inzittenden om het leven kwamen. Twee Belgen, twee Engelsen, drie Ameri kanen, een Pool, twee Fransen en vijf leden der bemanning, alle Fransen, zijn omge komen; een Franse dame werd gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk is te wijten aan een misverstand tussen de gronddienst van het vliegveld Le Bourget en de bemanning, waardoor de instructie om niet te landen op het door mist verduisterde vliegveld verkeerd werd begrepen. Het vliegtuig viel van geringe hoogte op een stuk bouwland en werd door een ontploffing uiteen gereten. De gewonde werd door de brandweer uit het brandende wrak gesleurd. Vlak voor de veilige haven Het slechte vliegweer wind en regen vlagen, afgewisseld door dikke mist moet waarschijnlijk als de directe aan leiding van de mislukte landing worden beschouwd. Het zicht op Le Bourget was zeer gering, waardoor de piloot van het verongelukte vliegtuig genoodzaakt was enige tijd boven het vliegveld te cirkelen. De gronddienst gaf hem radio-instructies om niet le landen en een vliegveld in de buurt op te zoeken, dat nog open was. Daarop kwam de machine echter met uit gezet landingsgestel en brandende landings- lichlen laag op Le Bourget af. Waarnemers op het vliegveld dachten dat het een nor male landing zou worden, doch juist voor het bereiken van de uitlopers der start banen verdween de machine achter de bomen en onmiddellijk daarna verkon digde een felle lichtflits en een donderende ontploffing, dat er een ontzettend ongeluk was gebeurd. Ambulances, politie en brandweer waren spoedig op het terrein van de ramp aanwezig, doch konden niets uitrichten door de geweldige hitte van het brandende wrak, dat op een stuk open terrein was neergekomen, in de nabijheid van een bebouwd gedeelte van Gonesse. Slechts een der inzittenden, een Franse dame. mademoiselle Hecht, werd met brandwonden overdekt uit de vlammen bevrijd. Zij is naar een ziekenhuis in Go- nesse overgebracht. De lijken van de om gekomenen heeft men nog niet kunnen identificeren, daar zij vreselijk verminkt /aren. Naar de vliegtuigautoriteiten op Le Bourget verklaren was er op het ogenblik van het ongeluk wegens de slechte weers omstandigheden voor de vliegtuigen een verbod van kracht tot landen en opstijgen. Een half uur eerder heeft een vliegtuig van een Afrikaanse luchtvaartmaatschap pij op het vliegveld Le Bourget eveneens een ongeluk gehad. De piloot Ame Faure werd licht gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van de enige overlevende van hét vliegtuig is critiek. De stoffelijke resten van tien andere passagiers zijn naar een schoolgebouw te Blanc-Mesnil ver voerd, die van de vijf leden der bemanning naar het vliegveld Le Bourget. De over levende, is met een bekkenfractuur in een ziekenhuis opgenomen. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken, dat de piloot zich Buziau gaal weer optreden Naar wij vernomen zal Buziau dit jaar weer gaan optreden. Hoewel liet contract nog niet is getekend, acht men het zeer waarschijnlijk dat de komiek deel zal uit maken van het eerstvolgende Bouwmees ter-schouwspel. Zo zal men Buziau dan na een afwezigheid van vijf jaar weer op de planken kunnen begroeten. Roofoverval te Tilburg Even voordat het personeel zou vertrek ken, kwamen twee gemaskerde mannen, waarvan er een met een revolver gewa pend was, het gebouw van de Noord-Bra bantse Christelijke Boerenbond te Tilburg binnen. De boekhouder, die juist twee geldkist jes had weggesloten, werd onder bedrei ging met een revolver gesommeerd de kluis, waarin deze geborgen waren, te openen. Nadat hij hieraan had voldaan, verdwenen de mannen met de geldkistjes, welke ongeveer 1400 bevatten. in de hoogte misrekend heeft door het mistige weer en zijn landïngslichten pas 'opstak toen hij te dicht bij de bomen was om het toestel nog op te kunnen trekken. De verminkte lichamen van enkele pas sagiers werden meters ver weggeslingerd toen het vliegtuig zich in de grond boorde. Brandweerlieden, die -een kwartier latei- ter plaatse verschenen, hoorden de kreten der ongelukkigen, die zich in het bran dende staartgedeelle van het toestel be vonden. Palestina Een 22-jarige Joodse jongen, Moshe Lackman, u:as de enige van een gezin van acht, die de oorlog overleefde. Van j zijn vader en moeder, drie broers en twee zusters werd gemeld dat zij in een Pools concentratiekamp om het leven gebracht waren. Moshe zelf had het geluk in 1939 naar Palestina te kunnen vertrekkenwaar hij op een boerderij werk vond. j Verleden week ontdekten ambtenaren van het Joods Bureau, dat het bericht, dat de vader van Moshe dood teas, op een misverstand berustte en dat deze zich levend en wel op Cyprus bevond, waar hij was heengebracht, nadat hij op j illegale wijze Palestina had trachten te bereiken. Een vertegenwoordiger van het Bureau haastte zich naar de boer- j derij waar Moshe werkte om hem het heugelijk nieuws mee te delen, doch i kwam juist op tijd, om de begrafenis van Moshe mee te maken, die de vacht te voren door Arabieren gedood was. Franse anti-inflatiewet definitief aanvaard De door de Franse regering ingediende anti-inflatiewet is, na door de Raad van de Republiek met 160 tegen 109 stemmen aanvaard te zijn, door de Nationale Ver gadering in tweede lezing door handop steken geaccepteerd. Watersnood in Frankrijk vooral in het Oosten hebben talrijke plaatsen te lijden van de buiten haar oevers tredende rivieren. - Een dorpsgezicht uit de buurt van Nancy. Lek bij controlepost in Dinteloord gedicht Aan de wilde geruchten over het smok kelen met gepantserde oud-Amerikaanse legerwagens iu West-Brabant is een einde gemaakt door de arrestatie van A. Bras- penninx te Zundert, die de chauffeur blijkt tc zijn van de pantserauto, welke vorige maand door de kommiezen op de rijksweg le Wouw overmeesterd werd. De aange houdene is een broer van de bekende wiel renner. Te Zundert werd ook Van H. ge arrcstcerd, bij wie men een volledige boekhouding aantrof, waaruit men vol doende gegevens kon putten om tot meer arrestaties over te gaan. Onder de gear resteerden bevindt zich een dienstgeleider, een douane-ambtenaar en enige ex-poli tiemannen. Er deden de laatste weken in West-Bra bant nogal wat verhalen de ronde over een tweede pantserwagen, welke de grensstrook onveilig zou maken. De grens controle ontkent deze geruchten echter ten sterkste. Een dergelijke wagen is niet ge signaleerd en men heeft reden om aan te Het s.s. „Nieuw Holland" van de K.P.M. is oo weg naar Nederland met 1200 repa triërende militairen uit Indië. Een opname van het 11.066 ton metende schip, dat 4 Januari Algiers verliet. en de MEESTERVLIEGER kunt u ook bij onze bezorgers bestellen. 0-65 per exemplaar. I daad van hoogste morele moed en bezielend idealisme, die hun uitwerking niet konden missen. Hij was een man van het kaliber, dat onze tijd zozeer behoeft. Zijn schallende taal in l'Aurore verdient, na een halve eeuw en lang na zijn dood, in eerbied tc worden herdacht. R. P. Sinaasappelen op bon 0-89 en 5-89 De voorinleveringsbonnen voor 500 gram sinaasappelen 0-89 en 5-89 Algemeen, aangewezen op 18 Dec. 1947^ zijn tevens koopbonnen, waarop de groentehandelaren onmiddellijk tot aflevering kunnen over gaan. In de bonnenlijst van deze week zullen opnieuw voorinleveringsbonnen voor 500 gram sinaasappelen bekend worden gemaakt. Op Vrijdag 9 Januari zal de nieuwe rijksweg Moerdijk—Breda voor het verkeer wórden opengesteld. nemen dat door de arrestaties der laatste dagen de gemotoriseerde en gewapende veesmokkelaars in West-Brabant hun lei ders verloren hebben. Het onschadelijk maken van deze smok- kelaarsbende, waarvan de reeds enige maanden geleden gearresteerde wielrenner J. Braspenninx de leider was, is voor een deel te danken aan een verslaggever van ,,Het Vrije Volk", die onlangs in een Am sterdams cafétje een gesprek afluisterde tussen smokkelaars en de justitie waar schuwde. Volgens dat blad bestond het complot reeds tijdens de oorlog, toen corrupte Duitse officieren hun medewerking ver leenden. Na de bevrijding werden de za ken op grootscheepse wijze voortgezet met medewerking van omgekochte Canadese militairen en Nederlandse douane-ambte naren. Men maakte aanvankelijk gebruik van gestolen Engelse uniformen, valse R.A.F.-papieren en militaire vrachtauto's. Later bezigde men ook gepantserde wa gens. Ambtenaar hielp smokkelaars. In Dinteloord zijn voorts door de C.C.D. ernstige knoeierijen ontdekt, welke ge pleegd werden door een ambtenaar van de voedselvoorziening. Bij Dinteloord is een doorlaatpost van de zogenaamde 20 km.-zöne, welke is in gesteld om het smokkelen van vee naar België tegen te gaan. In deze zóne is al het vee geregistreerd op veeboekjes. Als boeren of veehandela ren uit dit gebied vee willerr kopen in Rotterdam of daar dieren aan de markt willen brengen, moeten zij gebruik maken van geleidebiljetten en aankoopvergun ningen en hun vee vervoeren langs vast gestelde wegen. Aan de doorlaatposten worden dan de biljetten gestempeld en getekend door een ambtenaar van de voed selvoorziening. Het veeboekje van de be trokkene wordt bijgewerkt aan de hand van de invoer of uitvoer. In Dinteloord trad de voormalige politie chef te Steenbergen Van der K. op als controle-ambtenaar. Hij spande samen met de boeren en handelaars-veesmokkelaars Van der V.. V, en P. uit Steenbergen. Deze mannen brachten volkomen legaal vee binnen de zóne en hun veeboekjes klopten dus altijd haarfijn. Zij lieten echter heel wat vee naar België verdwijnen en dus zou bij controle blijken dat het aantal bij hen voorradige dieren niet in overeen stemming was met het cijfer in het vee boekje. Zodra de smokkelaars enige koeien of paarden clandestien naar België hadden gebracht, zorgde Van der K. voor geleide- biljetten waaruit bleek, dat het betrokken vee naar het Noorden des lands was ver voerd via de doorlaatpost te Dinteloord. Vervolgens werd het aantal dieren nor maal van het veeboekje afgevoerd. De knoeierijen kwamen tenslotte aan het licht doordat het de C.C.D. opviel, dat de laatste maanden het veevervoer via de doorlaatpost in Dinteloord zo sterk was toegenomen. Bij een geheime controle bleek de administratie van de ambtenaar niet in overeenstemming te zijn met het aantal doorgelaten koeien. Toen men hem wilde arresteren, vluchtte hij, maar later heeft hij zich vrijwillig bij de politie aan gemeld. Ook de drie smokkelaars zijn in het Huis van Bewaring te Breda opge sloten. Het Indonesische persbureau Antara meldt uit Djokja, dat de republikeinse regering een bekendmaking heeft uit gevaardigd. waarin zij verklaart bereid te zijn om deel uit te maken van de democratische en souvereine Verenigde Staten van Indonesië. De verklaring zegt verder, dat de repu- klikeinse regering zich ten doel gesteld heeft geheel Indonesië samen te vatten in een onafhankelijke en souvereine staat en zulks op de vlugst mogelijke wijze, te we ten door de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. „Momenteel is de republikeinse regering door middel van haar delegaties en met gebruikmaking van de commissie van goede diensten bezig de positie van de re publikeinse regpring en de Nederlandse regering met betrekking tot de vorming van de souvereine Verenigde Staten van* Indonesië vast te stellen, waardoor de re publikeinse regering niet handelt buiten de commissie van goede diensten. De re publikeinse regering overweegt, welke maatregelen zij in deze aangelegenheid zal treffen", aldus de verklaring. Washington op de hoogte gesteld De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. N. van Kleffens, heeft de onderminister van Buitenlandse Zakj?n der Verenigde Staten, Lovett, op de hoogte gesteld van „de nieuwe Nederlandse oriëntering met betrekking tot de Indo nesische kwestie", aldus meldt het Franse Persbureau A.F.P. Volgens zijn verklaringen, na het on derhoud met Lovett afgelegd, heeft mr. v. Kleffens. die een half uur met Lovett van gedachten heeft gewisseld, de onderminister in kennis gesteld van het verzoek, dat door sociale en politieke Indonesische organisa ties aan de gouverneur-generaal te Bata via is gedaan op 4 Januari 1948, om de onmiddellijke bijeenroeping van een con ferentie ten einde te komen tot de in stelling van een voorlopige regering in Indonesië, als eei-ste stap naar een fede ratie van Verenigde Staten van Indonesië. De heer Van Kleffens heeft er de nadruk op gelegd, dat dit geen vijandige geste,ten opzichte van de Indonesische republiek in houdt, die. zo zei hij, „welkom zal zijn, indien zij deel wil uitmaken van de fede ratie". Mr. Van Kleffens gaf de verzekering, dat onderminister Lovett een zeer groot begrip voor de Indonesische problemen toont. Gruwelijke brandstichting in Karatsji Een tempel der Sikhs in Pakistan's hoofdstad Karatsji, waar 250 geëvacueerde Sikhs uit Boven-Sind (provincie van Pa kistan) een tijdelijk onderkomen hadden gevonden, is door een menigte bestormd en in brand gestoken. 64 personen werden gedood, de overigen, alleen vrouwen en kinderen, werden gewond. Elders in de stad kwam het tot onlusten, waarbij 12 personen werden gedood en ongeveer 60 gewond. Kabinetsministers van Sind na men persoonlijk deel aan het optreden tegen plunderaars, die kleding en huisraad de straat op sleepten. De politie heeft een uitgaansverbod afgekondigd. Tatarescu onder bewaking Tatarescu, ex-minister-president en ex- minister van Buitenlandse Zaken van Roe menië, is op bevel van de regering onder huisarrest gesteld. Zijn woning wordt door de politie bewaakt. Het woord is aan Commerson: De nietsdoener doodt de tijd. de tijd doodt de nietsdoener. Chauffeur van autobus bij botsing gedood Hedenmorgen botste een autobus van de Westlandse Stoomtram Maatschappij bij Maasland tegen een personenauto van de NIWIN welke uit de richting Rotter dam kwam. De bestuurder van de bus, de 26-jarige J. Oskam uit Loosduinen, ge huwd en vader van twee kinderen, werd op slag gedood. Vijf buspassagiers werden gewond. Een van hen werd met een ge broken arm naar het ziekenhuis te Vlaar- dingen overgebracht. De NIWIN-auto reed na de botsing in een sloot. De chauf feur van deze wagen kreeg een hoofdwond. Volgens mededelingen van de politie zou de chauffeur van de bus verzuimd hebben voorrang te verlenen aan de personenauto. Commissie van Drie zendt waarnemers naar Rawa Gede In een Dinsdagavond uitgegeven com® muniqué van de commissie voor goede diensten wordt medegedeeld, dat militaire waarnemers van elke delegatie naar Rawa Gede zijn gezonden, om ter plaatse de situatie op te nemen. Een en ander ge schiedt in verband met een van republi keinse zijde bij de commissie voor goede diensten ingediend protest met betrekking tot de Nederlandse militaire actie in dit gebied. De militaire waarnemers zullen van hun bevindingen rapport uitbrengen aan de commissie voor goede diensten. Er wordt aan herinnerd, dat indertijd het re publikeinse ministerie van voorlichting melding maakte van Nederlandse militaire acties op 21 December in het Krawangse, bij Rawa Gede. 70 k.m. ten Oosten van Batavia, alwaar als resultaat van deze actie driehonderd burgers zouden zijn ge dood en tweehonderd gewond. Het communiqué van de commissie voor goede diensten vermeldt verder, dat se dert de laatst gehouden formele vergade ring met de Nederlandse en de Indone sische delegaties van Voor Kerstmis, er veelvuldig informele bijeenkomsten van de commissie met de beide delegaties hebben plaats gevonden; ook werd verschillende malen met de Nederlandse ministers ver gaderd. Het communiqué meldt, dat het interim-rapport aan de Veiligheidsraad, waarin de Veiligheidsraad op de hoogte zal worden gesteld van de ontwikkelingen van het Indonesische vraagstuk, in voorberei ding is. Het rapport is dus blijkbaar nog niet verzonden. Jouhaux blijft Franse Economische Raad leiden Leon Jouhaux, de voormalige niet-com* munistische algemeen secretaris van het Franse vakverbond CGT. thans leider van de afgescheiden „Force Ouvrière", is on danks sterke oppositie der communisten, herkozen tot voorzitter van de Economi sche Raad, het officiële raadgevende li chaam, dat in het bijzonder de regering van advies moet dienen in arbeidsaange- legenheden. De leiders van alle belangrijke Franse vakverenigingen zijn er in ver enigd. DRENKELING OPGEHAALD. Dinsdagmiddag is door de rijkspolitie uit de Ringvaart onder Nieuw Vennep met een dreg opgehaald het lijk van de 11- jarige Jacob Staring, die een dag te voren bij stormachtig weer uit een roeiboot was geslagen. Verleden jaar heeft de familie Staring op dezelfde wijze een kind verloren. Versterking cler Britse troepen in Griekenland rerwaeht Volgens United Press is de artillerie van de Griekse guerilla-strijdkrachten op het ogenblik bezig Griekse regerings stellingen van Albanese bodem af te be schieten. Voorts zouden vliegtuigen van een andere mogendheid naar Albanië zijn gezonden voor de training van guerilla- piloten. Volgens dezelfde berichten zijn Alba nese vrachtauto's de Mertsanibnig, ten Noorden van Bourazani gepasseerd om gewonde guerilla's op te halen. De guerilla- artillerie zou staan opgesteld ten Zuiden van Leskovik in Albanië: de granaten ko men ten Noord-Westen van Konitza neer. Verder wordt in deze berichten gezegd, dat sommige artilleriestukken door de re geringstroepen gedwongen werden naar Albanië de wijk te nemen en enkele uren later opdoken ten Noorden van Skordilii. Ondanks regenachtig weer gaat de strijd tegen de guerilla's onafgebroken voort ten Noorden van Konitza en blijven de Griekse regeringstoestellen tactische aan vallen op de gucrilla-strijdkrachten uit voeren. Op het ogenblik is een hevig gevecht aan de gang ten Noordwesten van Konitza in de buurt van Peklari waar een muil ezelpad is gelegen. Na hevige gevechten'van man tot man zijn de regeringstroepen er in geslaagd Kavasila, ten Noorden van Konitza, te veroveren. De guerilla's hadden dit ge bied versterkt met prikkeldraad-versper ringen en fortificaties. Bezorgdheid in Londen De parlementsbesprekingen over de ge wijzigde koers van de Britse buitenlandse politiek zullen Donderdag beginnen en volgens welingelichte kringen zouden deze besprekingen tot gevolg hebben, dat de Britse strijdkrachten in Griekenland wor den versterkt. In Londen beziet men met de grootste bezorgdheid de berfchten, dat de artille rie van de guerilla's bezig is van Albanese bodem af ae Griekse regeringstroepen te bestoken. Indien deze berichten officieel worden bevestigd is het niet uitgesloten, dat de positie van de linkervleugel van de Labour-party zodanig verzwakt wordt, dat de regerin* ia staat zal zijn de ver- I zoeken van deze groep om de strijdkrach ten uit Griekenland terug tc trekken, af te wijzen. De uit Athene afkomstige berichten, dat de landen van de Balkan-commissie der UNO spreken over het zenden van een „internationale strijdmacht" naar Grie kenland, worden te Londen officieel tegen gesproken. Men wees er op, dat een be sluit om een dergelijke macht naar Grie kenland te zenden bij de UNO zelf zou be rusten en niet bij de Balkan-commissie. De berichten dat Amerika Engeland zou hebben uitgenodigd om een grote nieuwe Brits-Amerikaanse basis te Ben gasi (Lybië) te vestigen, worden .te Lon den eveneens officiéél tegengesproken. Meer geld voor wapens Voor het versterken van de Griekse strijdmacht volgens het programma van de Amerikaanse militaire hulp zal ook 15 millioen dollar uit fondsen, die oorspron kelijk voor het herstel van Griekenland bestemd waren, worden gebruikt, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Tenge volge van het falen van het Griekse leger om de guerilla te bedwingen was reeds 24 millioen dollar uit de herstelfondsen naar het militaire hulpprogram overgeheveld. Het staat nu welhaast vast, dat de Ameri- kanse regering het Congres om verdere fondsen moet verzoeken, wil het Griekse hulpprogramma volgens de oorspronkelijke opzet uitgevoerd worden NU EN DAN BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk zwakke tot matige ver anderlijke wind. doch reeds spoedig weer toenemend uit richtingen 'tussen Noord en West en opnieuw daling van temperatuur. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien. 8 Januari: Zon op 8.47 uur. onder 16.46 uur Maan op 6 39 uur. it 07 uur 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1