Grote meerderheid voor de bus Na de uitspraak van Haarlems Raad blijft het de vraag: tram ot bus? Beslissing ligt in den Haag Toonkunstenaarsbond ontevreden over het beheer van de H.O.V. I Kort en Bondig DONDERDAG 8 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM „Dit vraagstuk leeft in de bevolking" „De leden van de raad van Haarlem, van oordeel dat de belangen van de gemeente niet gediend zijn bij de handhaving van de tram voor het openbaar vervoer in de binnenstad, nodigen Burgemeester en Wethouders uit stappen te ondernemen welke ertoe kunnen leiden dat het locale openbare vervoer zal geschieden door autobussen". Deze motie, voorgesteld door de heren Noordhoff (Arb.), Hooy (K.V.P.) A lb recht (Arb.) en Van der Veldt (K.V.P.) en aangenomen met 31-5 stem men, bekroonde een beraadslaging van drie uur. die in de vergadering van de Haar-' lemse gemeenteraad Woensdagmiddag over het dilemma „tram of autobus" plaats had Er waren zo bleek in de loop van het debat aperte voorstanders van de tram. Er waren zeker geen even besliste voor standers van de bus door dik en dun. De heer Hooy zei al dadelijk: „Een oplossing springt niet naar voren. Aarze lend heb ik voorlopig mijn stem bepaald". De heer Hooy liet vervolgens alle argu menten pro en contra de beide vervoèr- middelen de revue passeren en ontstreed dat de exploitatie van de tram ook na vernieuwing en verlenging van de baan en de aanschaffing van modern materieel goedkoper zou zijn dan de bus, dat de tram de bescheidenste weggebruiker zou zijn en dat de bedrijfszekerheid in de winter gro ter zou zijn. Wat de beantwoording van de vraag of de bus het vervoer in de toekopist aan zou kunnen betrof, wilde de heer Hooy zich als leek neerleggen bij de ver zekering, die daaromtrent door de ver voermaatschappij gegeven werd. De heer Proper (C.P.N.) had in het prae-advies van B. en W. een afweging van de belangen van de bollenstreek ge mist, terwijl de opheffing van de tram Haarlem-Leiden toch ook financiële con sequenties voor Haarlem kon meebrengen. „Kijken de dorpen in de bollenstreek niet verder dan hun velden reiken, aldus deze afgevaardigde. B. en W. van Haarlem zien niet verder dan de Haarlemmerhout".%Spr. noemde het een ernstige dwaling te me nen. dat de bus het vervoer niet zou aan kunnen. Twintig 60-persoonsbussen zou den het traject Haarlem-Leiden, dat in twintig minuten korter zou worden afge legd dan met de tram, bedienen. Wel vreesde de heer Proper tariefsverhoging, ondanks de twee millioen gulden winst, die de N.Z.H. volgens hem in 1946 geboekt zou hebben. Spr. drong er bij B. en W. op aan. dat de gemeente haar invloed zou doen gelden, opdat de N.Z.H. een gunstige regeling zou treffen voor het overcompleet personeel, dat voor het personeel verder goede arbeidsvoorwaarden zullen gelden ter voorkoming van het „afschuwelijke fooien- stelsel" en hoopte voorts, dat de verkeers politie straf zou optreden tegen overtre dingen van de maximumsnelheid, waartoe de chauffeurs door te krap berekende rij tijden nu gedwongen zouden zijn. Mevrouw Scheltem a-C o n r a d i (Vrijh.) noemde het vervoer „het vraag stuk van de Individuele burger". Talrijke documenten en brieven uit alle lagen van de bevolking hebben de raadsleden hier over bereikt. Een bewijs, dat deze zaak onder bevolking leeft. Volgens haar sloeg de schaal door ten gunste van de tnyn. Wij zien immers nu al op de spitsuren hoe het gaat met de bussen". Voetbalvel den. aansluitingen op de Amsterdamse tram 'en op het station, drie ziekenhuizen, schouwburg en concertzaal maakten deze lijn volgens spr. ongeschikt voor autobus- tractie. Bovendien is men met de benzine motor sterk afhankelijk van het buiten land. Mevr. Scheltema weidde voorts uit over het gebrek aan comfort van de auto bus en besloot: „De verantwoordelijkheid van de raad is groot, wanneer de tram wordt prijsgegeven geschiedt iets onher stelbaars". Ook de heer Bakker (A.-R.). die zijn gedegen betoog vestte op het rapport van jr. F. Ottevangers en op een artikel van de gewezen directeur van de N.Z.H ir. W. J. Burgersdijk en eigen ervaringen met de buslijn naar Haarlem, verklaarde zich te gen de bus, maar zijn partijgenoot Spek constateerde aan de hand van de vervoer- cijfers der laatste maanden, dat het pu bliek een voorkeur voor dit vervoermiddel aan de dag legde en wilde onder bepaalde waarborgen de sprong wagen. Maar dan zouden er meer dan 60 bussen moeten ko men en grotere zorg voor de veiligheid betracht. „In de beperking toont zich meester", aldus begon de heer Voogd Arb.zijn rede, „maar het College heeft zich in het prae-advies toch wat al te veel meester getoond". Want al was het merendeel van de fractie van de heer Voogd geneigd ach ter B. en W. te staan, het rapport liet te veel vragen open, dan dat men zich defini tief kon uitspreken. Waarom is het trolleybusplan van het tapijt verdwenen? Waarom is verlegging van de tramroute of verplaatsing van de rails naar de linkerzijde van dé straten niet overwogen? Waarom zijn er geen cij fers van deskundigen over de vervoers- (Taxi b7i 13000 PAG EN NACHT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Januari 1948 ONDERTROUWD: 7 Jan.: A. Bos en G. van der Veen. W. G F- Bange en M. C. van der Viugt. D. Assendelft en C. A van der Kort. J G. Feije en N. van Bergen. C. A. Beens en G G R- Yntema. A. van Nederpelt en C J. Kalb. A. P. Huijbens en M. E. A. van Kleeff. H. Sanberg en J. M W. Rap. T. J. H in den Bosch en B. G. Snijders. J. Stammls en G- C. Cornelissens. J. Stolp en M. C. Zuilhof. J Meijer en T. Goossen. T. de Meester en D. Bakker. L. P. Borms en G. P de Groot. J J. van der Feen en C. J. L. Waaijer. A. F. Hon- coop en A. P. ten Boom. H Snoeks en H. H. Boerwinkel. A. J. M. Wlllemsen en M. A. van Lunenburg. P. G. H. Vos en M M. Teekamp. A. Vis en A. M. Sulstere. H. D. van 't West- enóe en C J. van der Graft. GEHUWD: 7 Jan J. Koster en H. P. Jans eens. J. T. de Block en A, M. C. van den Hoek. W. A. R. Brammer en C. H. Ie Noble. E A. T. Vermond en A. T. Chamot. M. Olivier en J. 'A. Hobo. S Jonker en H. Besseling. J. Groen en F. Woelinga. W. van Bilderbeek en U. Riepel. J, J- A. Stavenuiter en J. C. Hoger- heijde J. de,Cock en H. R. M. Vedd r. D. H. Pietersen en H. Ketting. J. A. Koehorst en M. C Stoute. H. Smid en L. W. Beusekamp. BEVALLEN van een zoon: 5 Januari: M A- Bos—Jon gen eel. 8 Januari: A Slebe— Roosloöt 7 Jan.: A. H Nieuw»nhuisvan de Kama J M. van Poelgeest—van Leeuwen. C. Koning—van Duijn. J. E. Verharen—de Nijs. W. AchterbergBom. BEVALLEN van een dochter: 5 Jan.: R. B Sichel—Samann. S. de Bijll—Ri^derhof. 6 Jan.: A BomZwart. .1 W A. Be'.mer—Platvoet. G- A ScheelingsRaps. D. M. W Robbers- van Oosten. H C. van der Reep—Lammers. OVERLEDEN: 4 Jan.: M. M. Ebberfr-dc Bas, 59 j., Vosmaerstraat. Tramremise wordt bus garage „Die tramremise kan mooi gebruikt worden als wijkcentrum voor Haarlem- Noord", opperde het raadslid Noordhoff gistermiddag. Inderdaad, het gebouw aan het Soendaplein zou zich uitstekend lenen als vergaderzaal of tentoonstel lingsruimte. De grote hal, hvaar de trams uitrusten, is honderd meter lang, vijfentwintig meter breed en acht meter j hoog. Meer dan 2000 personen zouden er een plaats kunnen vinden. Boven dien ligt nog een even groot terrein op zij braak voor eventuele uitbreiding i met kleinere zalen en dienstvertrek ken. Maar het zal niet zo mogen zijn. De j N.Z.H. gaat het gebouw inrichten tot Centrale busgarage. daar het comnlex aan de Leidsevaart nu al veel te klein is om de bussen behoorlijk onderdak te orengen. capaciteit en -omvang gepubliceerd? Hoe staat het met de financieel-economische zijde van het vraagstuk? Handhaving van de tram zou zes millioen en de bus twee- en-een half millioen aan deviezen kosten. Maar na hoeveel tijd staat men bij de bus weer voor een nieuwe deviezenuitgaaf? De heer De Vries (C-H.) deelde me de, dat hij zich aansloot bij de zienswijze van mevr. Scheltema en de heer Bakker. Wethouder Angenent. Om zes uur begon wethouder Ange nent aan de verdediging van het prae- advies'allereerst tegen de heer Voogd. Het trolleybus-object is vervallen, omdat ge bleken is, dat dit vervoermiddel niet tijdig in voldoende mate geleverd kon worden, bovendien hadden de aangrenzende ge meenten overwegende bezwaren. Boven dien de kern van het vraagstuk ligt te Haarlem en vraagt daar om een oplossing. De plannen van de N.Z.H. waren gerijpt voordat het rapport van de vervoerscom- missie bekend was, ook dat is een reden waarom het prae-advies van B. en W. summier gebleven is. Uit gegevens van A.N.W.B. en K.N.A.C. zou blijken, dat in 1946 per een millioen kilometer door de tram 50, door de bus 47 a 48 aanrijdingen veroorzaakt werden. Voor de eerste acht maanden van 1947 bedroegen deze getallen 78 en 57. Verkeersinspectie en -politie ach ten de snelheid van de bus in alle opzich ten te verdedigen. Wat de tarieven aan ging: bij modernisering van de tram zou den de huidige ritprijzen niet te handha ven zijn. De wegdekken in de binnenstad schreeuwen om herstelling. Vervolgens doceerde wethouder Ange nent de raad met een grote kaart aan de muur het ontworpen busnet waarvan ons blad gisteren de gedetailleerde gegevens pumieeerde. Het argument, dat benzine voortdurend deviezen opslorpt bestreed hij door op te merken, dat in de huidige deviezenpolitiek der regering juist kolen worden uitgevoerd om daardoor goedkoper benzine te verkrij gen. Verder merkte de wethouder op, dat er reeds maatregelen worden genomen om het doorgaande verkeer buiten de binnen stad te houden, doch dat dit toch niet meer dan 15% van al het wegverkeer betrdf De kern van de zaak raakte de wethou der ongetwijfeld, toen hij uitriep: „Men zou zo graag de zekerheid willen hebben, dat de bus het vervoer kan verwerken". De heer Angenent meende evenwel, dat het de N.Z.H. er alles aan gelegen is. dat het publiek tevreden over haar is. Een opinie, die de heer D e V r i e s blij kens zijn interruptie: „Een Monopoliebe- drijf!" niet deêlde. Wethouder Geluk ging nog even in op de van vele zijden bedekt geuite critiek, dat het College zijn mening al klaar had en deed gelden, voordat de raad gehoord was. Hij legde uit, dat het raads besluit tot uitvoering van asfalterings- werkzaamheden in de binnenstad de tram- directie voor het vraagstuk van de baan- vernieuwing stelde. Zij wilde natuurlijk weten waar zij aan toe was. Omgekeerd had het gemeentebestuur belang bij een spoedige beslissing, omdat ook de asfalte ring geen dag meer kan wachten. Aanvan kelijk meende de directie, dat.zij eerst in de tweede helft van 1949 over voldoende bussen zou beschikken, later bleek, dat dit reeds in het voorjaar van dit jaar het geval kon zijn. Wethouder Geluk merkte nog op, dat men thans voor de aanschaffing van uiter mate duur trammateriaal stond, zodat men twintig jaar op zware lasten zou zitten. Wanneer over vijf jaar nieuwe bussen aangeschaft moeten worden, zijn de prij zen wellicht al een heel eind gezakt. Vervolgens gaf de heer Geluk nog enige cijfers, waaruit de zorgelijke financiële positie van voor de oorlog van de maat schappij bleek en waarschuwde: „De ver liezen van de N.Z.H. worden tenslotte door de gemeenschap betaald". Daarna dienden de heren Noordhoff c.s. hun motie in met het bovenvermelde re sultaat. Tot de trampaladijnen bleven me vrouw Scheltema en de heren Kloet. Bak ker, Silvis en De Vries behoren. Er waren ook nog andere punten. De directeur van de N.Z.H.V.M, en de andere leidende figuren van de vervoer maatschappij, die met vele chefs van de betrokken gemeentelijke afdelingen en diensten en van de politie, naar het debat waren komen luisteren, moesten be halve de Nieuwjaarsrede van mr. Cremers eerst een hors d'oeuvre van twintig agendapunten verteren, alvorens de tram taart werd aangesneden. Het belangrijkste punt. het voorstel van B. en W. om aan het onderwijzend pérso- neel van het Buitengewoon Lager Onder wijs een bijzondere verhoging toe te ken nen, die hun jaarwedde 300.boven de rijksregeling zou brengen, ondervond te genkanting van de heer Bakker die, van oordeel was, dat hierdoor de salarisver houdingen met ander onderwijzend perso neel ontwricht zouden worden. Bovendien hadden hij en mevr. Van E c k-T hiel (Arb.) en mej. Bol si us (K.V.P.) be zwaren tegen het ingaan met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1947. Wethouder Geluk sloot zich bij zijn partijgenoot Vliegen aan. die betoogd had, dat de leerkrachten bij dit soort on derwijs veel meer behoefte hadden aan culturele verkwikking dan hun collega's en dat bovendien hun promotiekansen zeer gering waren. Wethouder Van der Wall vertelde, dat de terugwerkende kracht noodzakelijk was om ook voor de toekomst voor deze uitgave een rijksbijdrage te verkrij gen. Zeven raadsleden stemden toch te gen de terugwerkende kracht; wethoijder Schreurs deed per vergissing met hen mee. Een amendement van de heer Voogd, 1 die aankondigde dat zijn fractie bij de begroting het een en ander te berde zal brengen over de positie van het St. Elisa- bethsgasthuis, waardoor B. en W. alleen voor 1948 gemachtigd worden de ver- pleegtarieven te bepalen, werd door het College overgenomen. De verordening op de heffing en invor dering van marktgelden bracht de heer Mol (C.P.N.) tot een amendement, waar door ook een voordelig tarief voor koop lieden, die alleen op Maandag en Zaterdag in Haarlem-Noord willen markten moge lijk zou worden. Nadat wethouder Van der Wall had uitgelegd, dat juist een Donderdagmarkt gestimuleerd moest worden, sneuvelde het amendement met alleen de stemmen van de communisten voor. De he,r Van der Giessen (Arb.) was blij met het schoolgebouw, dat de Ne derlandse Jeugdgemeenschap mag huren, maar wilde het nog goedkoper. Wethouder Geluk vond, dat het gebouw eerst maar eens intensief gebruikt moet worden, daarna is er over de huurprijs door de gemeente toch al 1000 lager gesteld altijd nog te praten. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) wilde graag het hele schoolgebouw aan de Scho terstraat hebben om de leerlingen aanwas van het Triniteitslyceum op te vangen, maar wethouder Geluk zei, dat dat be slist niet ging, want ook het Christelijk Lyceum had een verzoek tot het huren van maar liefst dertien lokalen gedaan en het openbaar onderwijs had wellicht ook wel behoefte aan meer ruimte. De heer Van der Veldt (K.V.P.) brak een lans voor de centrale verwarming van de St. Bavo-school, betogende dat het niet om een bedrag van ruim f 25.000, dat de aanschaffing zou kosten, ging, maar al leen om de rente daarvan. Het College bleef op zijn standpunt staan, dat het nu geen tijd was voor dergelijke objecten en de meerderheid van de raad gaf het gelijk (25—9). Hamerpunten. De raad voteerde in totaal 7.880. voor de vernieuwing van het dak van het Huis te Zaanen, voor stoelen in het Frans Halsmuseum, voor boeken en leermiddelen en voor een proefneming met muziek onderwijs aan de Buitenrust-school. Personalia. Tot curatoren van het stedelijk gymna sium werden benoemd: ds. A. J. van Rhijn en dr. J. W. Kamerling, waarbij de heer Noordhoff de wens uitsprak in het vervolg ook eens een vrouw op de voor dracht te zien; tot leden van de Plaatse lijke Commissie van toezicht op de scho- rlen voor middelbaar onderwijs mevr. mr. E. van Eek-Thiel en ir. A. G. de Koningh, tot lerares in de Engelse taal aan het Ste delijk Gymnasium mevr. M. Hempenius- Hissink, tot tijdelijk leraar in de Oude talen aan dezelfde instelling J. H. M. M. van Loenen en tot tijdelijk leraar tekenen aan de meisjes H. B. S. de heer N. Bronk- horst. Eervol ontslag werd verleend aan mej. H. van Dalen als onderwijzeres aan de Centrale school I en aan de heer JL. de Klerk als onderwijzer aan de Centrale school II. Nijmegen doet het anders j i Reeds in1937 besloot het gemeente- j bestuur van Nijmegen tot liquidatie van de electrische tram, omdat het jaarlijks optredende deficit te groot werd geacht. Nijmegen is een der weinige plaatsen, waar de Duitsers de tractie en de wa- gens niet totaal vernield hebben, zodat i na de bevrijding het trambedrijf kojt worden voortgezet met het gunstig ge- volg, dat de tram met een ruim over- i schot ging rijden. Hoewel de laatste jaren de inkomsten enigszins zijn ge- j daald, behaalt men toch nog het vier- j voudige van de jaren 1937 en 1938. B. en W. zullen nu onderzoeken of er I l redenen zijn te adviseren het besluit tot liquidatie der tram in te trekken. In het verslag van de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Haarlemse Gemeenteraad is te lezen dat de Raad zich met 31 tegen 5 stemmen heeft uitgesproken voor de vervanging van de tram Haarlem- Heemstede en HaarlemLeiden door auto bussen. Dit wil evenwel niet zeggen dat daardoor de beslissing in de kwestie tram of autobus definitief gevallen is. Ter voorkoming van misverstand wijzen wij er op, dat de directie der N.Z.H.V.M. a?n het ministerie van Verkeer en Water staat vergunning gevraagd heeft om de be doelde tramlijnen te mogen opheffen. Voor Den Haag een beslissing neemt, heeft het departement (via de colleges van Gedepu teerde Staten) aan alle betrokken gemeen tebesturen een advies in deze aangelegen heid gevraagd. De gemeenten Heemstede en Bennebroek en voorts alle gemeenten in de Bollenstreek hebben zich uitgesproken voor het behoud van de tramlijn Haarlem Leiden, omdat zij vrezen dat autobussen het grote vervoer niet zullen kunnen ver werken. Het besluit van Haarlems Raad is dus ook niet veel meer dan een advies aan Den Haag. De Leidse gemeenteraad komt op Maan dag 26 Januari bijeen. Er is dan kans dat over de tram-aangelegenheid een beslissing zal worden genomen. Er is evenwel toch geen zekerheid of het college van B. en W. aanleiding vindt deze zaak in de raad te brengen, omdat er feitelijk weinig belangen van Leiden mede gemoeid zijn, daar de tram haar eindpunt heeft ten Noorden van het station en dus niet in de binnenstad komt. Wij hebben gepoogd in Den Haag te in formeren hoe men daar tegenover £e vraag „tram-autobus?" staat. Indertijd hebben wij reeds gewezen op de mogelijkheid dat wel toestemming ge geven zou worden voor de opheffing van de tramlijnTIaarlemHeemstede, maar dat de mogelijkheid onder het oog wordt gezien om de tramlijn HaarlemLeiden te laten voortbestaan. Daaraan zijn evenwel grote bezwaren verbonden. Allereerst is het cbl- lege van B. en W. en blijkens de uitspraak van de raad ook het overgrote deel der raadsleden er sterk op tegen dat de tram in de nauwe binnenstad blijft rijden. In het bijzonder gelden die bezwaren natuurlijk voor de grote Leidse diensten. Van Haar lemse kant zouden er dus sterke bedenkin gen ingebracht worden indien de tram HaarlemLeiden bij haar voortbestaan tot het Haarlemse station zou blijven rijden. Een oplossing zou zijn het begin- en eind punt in dat geval te verplaatsen naar de Dreef of den Hout, maar ook daartegen zijn Op 5 Mei zal op de Oude Begraafplaats te Zaandam een monument onthuld worden Ier jiagedachtejiis van hen die in de bezet tingsjaren als gevolg van de oorlogshande lingen getroffen zijn. Het monument is drie-en-halve meter hoog en zal in brons gegoten warden. Het ivordt geplaatst op een hardstenen voetstuk. De voorstelling is een vrouw, die do.or bloemen aan te bie den hulde brengt aan hen, die heengegaan zijn. Op het voetstuk zullen de namen der veertig getroffenen vermeld worden. Ont werper is de Haarlemmer de heer Theo van Reijn. Een adres aan de gemeenteraad „Over de tegenwoordige toestand berei ken ons van de zijde van onze leden bij voortduring klachten. De wijze, waarop het bestuur zijn taak vervult, is voor hen een bron van grote zorgen. Het ondeskundig geliefhebber van dit bestuur brengt aan liet artistieke peil van het orkest grote schade toe en de orkestleden vragen zich af. waartoe dit in de toekomst nog kan leiden." Dit is een zinsnede uit een adres, dat dezer dagen door de Nederlandse Toon kunstenaarsbond, waarin naar deze op geeft, de meerderheid van de orkestleden der Haarlemse Orkestvereniging georga niseerd is, aan de leden van de Haarlemse gemeenteraad werd gericht en dat uiting geeft aan de ontevredenheid, die onder de musici over de gang van zaken bij de H.O.V. zou heersen De adressant is van oordeel, dat de ex ploitatie van het orkest niet in handen mag blijven van uitsluitend particulieren. De gemeentelijke bemoeiïtg moet volgens hem verder gaan dan het verstrekken van belangrijke subsidies. Naast de gemeente, aldus het adres, zal ook aan de leden van het orkest medezeg genschap en daarmee verantwoordelijkheid in het beheer van het orkest gegeven moe ten worden. Met de zakelijke leiding zou moeten staan Misschien zou het over weging verdienen aan de plaatselijke vak- centralen een plaats in het bestuur te geven, waardoor zeer aanzienlijke bevol kingsgroepen een stukje culturele mede zeggenschap en verantwoordelijkheid zou den verwerven, aldus adressant. In het adres wordt voorts op scherpe wijze critiek geoefend op de benoeming van één der dirigenten. Prae-advies wordt uitgebracht. De gemeenteraad besloot gisteren het adres in handen van B. en W. te stellen voor het uitbrengen van een prae-advies. Naar wij vernemen zal de Wethouder voor de Kunstzaken, de heer D. J A. Geluk, zich in de naaste toekomst met deze materie diepgaand bezig houden Mening van de voorzitter. De voorzitter van de H.O.V., mr. A. Beets, meende, dat hij tegen een vertegen woordiger van de gemeente in het orkest geen bezwaar zou maken. „Wij hebben niets te verbergen. Trouwens rijk, provin cie en gemeente krijgen jaarlijks een in- en overzicht van ons beleid. Daarop is nog nooit aanmerking gemaakt". Wat de dirigentenkwestie betreft Mr. Beets herinnerde er aan, dat Eduard van Beinum en Frits Schuurman in het begin van het optreden met de H.O.V ook een deskundige, dus een musicus, moeten slechte critieken kregen. Toch zijn het worden belast, aangesteld door de ge meente, na overleg met het Rijk en de leden van het orkest. Een bestuur, samengesteld uit vertegen woordigers uit het orkest, vertegenwoordi gers van de Gemeente en eventueel van het Rijk, en voorts vertegenwoordigers der burgerij, zou deze deskundige terzijde achteraf niet zulke héél slechte dirigenten gebleken. DR. A. MELCHIOR OVER DF GROTE KERK Dinsdag 13 Januari zal Dr Mélchior, Arts, in het Chr. Lyceum aan de Emmakade te Haarlem een lezing houden met lichtbeelden over de Grote Kerk te Haarlem voor de Ver eniging „Bos en Vaart". bezwaren. De tramreizigers die naar het station moeten (of van het station komen) zouden dan eerst van een autobus gebruik moeten maken. Dit overstappen is altijd een handicap. Bovendien zou indien het begin- en eindpunt aan de Dreef of in den Hout zou komen, daar een zeer druk auto- bussenverkeer ontstaan. Het gehele net van autobussen dat de N.Z.H.V.M. thans ont worpen heeft, is gebaseerd op het vervallen van beide lijnen. Het gemeentebestuur van Heemstede dat zich uitgesproken heeft voor het behoud van de tramlijnen heeft ook ernstige be zwaren tegen dit overstappen. De tramrei zigers uit Heemstede moeten, zo wordt ge zegd, zonder overstappen naar het station in Haarlem vervoerd worden. Ook is wel gebleken dat de directie der N.Z.H.V.M. weinig voelt om de lijn Haar lemLeiden te laten bestaan. In Den Haag vernemen wij dat daar nog geen spoedige beslissing te verwachten is, omdat men eerst moet wachten tot de ad viezen van alle gemeentebesturen door de colleges van Gedeputeerde Staten zijn bin nengekomen. Blijkbaar wachten deze col leges tot alle gemeenteraden hun adviezen hebben ingezonden. Eerst als die adviezen er zijn kan de zaak bekeken worden. Het is evenwel zeer gewenst dat de be slissing in Den Haag spoedig valt, want de toestand der Haarlemse bestrating en as- phaltering is zeer slecht. Niet langer houd baar. Voor evenwel iets ter verbetering wordt gedaan moet men eerst weten waar aan men toe is. Gaat de tramrails uit de straten dan kan tot opbreken worden over gegaan en worden de hoofdstraten opnieuw geasphalteerd. Blijft de tram, dan zou voor het asphalteringswerk kan worden uitge voerd 't onderbed der tramrails vernieuwd moeten worden, ook zijn er dan nieuwe rails nodig. De directie der N.Z.H.V.M. heeft mede gedeeld dat zij in staat zou zijn reeds in het komende voorjaar de bussen te laten rijden die de tram moeten vervangen, maar daarbij is zij natuurlijk uitgegaan van de verwachting, dat 'spoedig een be.slissing valt. Verkeerspaal stond weer in de weg Veertien dagen geleden is op de Rijksweg over de Kruisweg een voor het viaduct staande verkeerspaal omver gereden. Woensdag waren arbeiders, in opdracht van de A.N.W.B., bezig de paal weer te' plaatsen. Toen zij daarmee gereed waren, naderde een vrachtauto uit de richting Sassenheim en botste tegen de paal op. Ook reed hij de arbeider G. S. uit Den Haag aan, die zodanig gewond was dat hij naar de Maria-stichting te Haarlem moest worden vervoerd. Zijn toestand was van morgen bevredigend. De chauffeur van de vrachtauto, de Hagenaar Van 't H. deelde mee, dat hij door het slechte zicht de ver keerspaal te laat had opgemerkt. TRUCJE. „Deze gerepareerde pan is voor uw buren, die niet thuis zijn. Mag ik hem hier afgeven en wilt u dan even het bedrag voorschieten?" U moet goed oppassen, want er loopt iemand door Haarlem's straten, die op deze wijze aan waardeloze pannen nog wat hoopt te dienen. Kijkt u eerst maar liever of buren inderdaad niet thuis zijn. Voor de tweede maal getrouwd Voor de Haarlemse rechtbank had zich Donderdagmorgen de twee en dertigjarige E. T. S. uit Wassenaar te verantwoorden ver dacht van begamie. Hij was in 1940 te Medan gehuwd en hoewel hij geen bericht van overlijden had ontvangen of gescheiden trad de man op 20 December 1946 opnieuw in het huwelijk te Zandvoort. Verdachte deelde mee, dat hij drie en half jaar niets van zijn vrouw had vernomen, ondanks het feit, dat hij haar enige brieven geschreven had. Eerst zes maanden na het tweede huwelijk ont ving hij een brief van zijn eerste vrouw. Zij stemde in een scheiding toe. De officier van justitie meende, dat de om standigheden verzwaard zijn door het feit, dat verdachte aan zijn tweede vrouw niet meegedeeld heeft, dat hij getrouwd was. Daarom is van een ernstig feit sprake. De eis luidde een gevangenisstraf van tien maanden met bevel tot gevangenneming bij de uit spraak. De rechtbank zal op 22 Januari uitspraak doen. Haarlemse Bestuurdersboncl telt achtduizend leden Door de Haarlemse Bestuurders Bond werd een vergadering gehouden met de besturen van de aangesloten vakorganisaties. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer A. Mars. mede, dat ip het afgelopen jaar het ledental behoorlijk was toegenomen en dat het thans de 8000 heeft bereikt. Hij spoorde de aanwezigen aan in de komende maanden met nog groter élan aan de vergoting van het ledental te werken, aangezien het veld rijp is op te oogsten, dank zij de resultaten welke in het belang der leden reeds werden bereikt. Hierna werd door de heer van Wingerden, hoofdbestuurder van de Algemene Neder landse Metaalbewerkersbond, het beginsel program van het N. V. V. behandeld. Deze inleiding en de beantwoording van de ge stelde vragen werden met belangstelling door de aanwezigen gevolgd, waarna de voorzitter een woord vdn dank richtte tot de inleider. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: P A. M. HoogeveenNelis- sen. d.: J. DamesExel, d. ONDERTROUWD: J. J. Verzijl en G. A. P. M. Bakker; J H. Lanson en G. Schreijers. GEHUWD: J. van Duin en A. v. Eerden; W. C. v. Meeteren en W. van Looij. OVERLEDEN: J. H. Geerlings, 51 j.; J. Zwiers, 85 j J. H. Sauveur 80 jaar De'heer J. H. Sauveur, die een groot aantal jaren te Haarlem gewoond heeft, maar nu te Parijs verblijft, wordt 31 Januari 80 jaar. Voor de oorlog was hij consul van Frankrijk. Veel heeft hij ge daan voor de bloei van de Alliance Fran- Qaise in het bijzonder voor de afdeling Haarlem. Op 1 Januari 1940 werd hij ge huldigd omdat hij 50 jaar bestuurslid van deze vereniging was, zowel in Haarlem als andere steden van ons land. In 1897 werd de heer Sauveur benoemd tot leraar aan de-Rijks H.B.S. in Winters wijk, 4 jaar later werd hij benoemd aan de H.B.S. in Breda, 1 September 1907 volgde zijn benoeming aan de H.B.S. te Haarlem, welke functie hij vervulde tot 1 September 1928. Gedurende de oorlog verbleef de heer Sauveur in Vichy, voor zijn verdienstelijk werk daar kreeg hij van de Franse rege ring een onderscheiding. Thans woont de heer Sauveur, die zich nog in een goede gezondheid verheugen mag Rue Guynemer 34, Parijs 6C. v. BINNENLAND Het stikstofbindingsbedrüf Lutterade zal in de toekomst aanmerkelijk gaan uit breiden. Er staat een project op stapel voor een fabriek voor stikstof. Dit project zal in totaal 35 millioen gulden kosten. De kosten voor een watergas-installatie. die hiervan een onderdeel uitmaken, bedragen 12 mil lioen gulden. In de toekomst zullen nog een kalksalpeterfabriek, een phosfor-ammonfa- briek, een salpeterzuurfabriek en een soda- fabriek gebouwd worden, Op 17 December is een roofmoord ge» pleegd op de 50-jarige alleenwonende Tj. F. de Boer te Beekbergen. De hoofdcommis saris van politie te Apeldoorn verzoekt thans opsporing en aanhouding van Sybe Appel man, geboren 10 October 1918 te Hollum Ameland!die zich vermoedelijk te Amster dam bevindt. De politie te 's Gravenhage heeft in arrest gesteld een 47-jarige ambtenaar bij het gemeentelijk bureau voor huisvesting. Hij wordt er van verdacht zich te hebben laten omkopen bij de toewijzing van een woning. In November werd bij de algemene spaarbanken ingelegd f24.722.183 en terug betaald f 22.723.808. In de eerste elf maanden, van 1947 beliepen inleg- en terugbetaling f281.637.248 en f 261.039.737. Bij de bank- spaarbanken waren inleg en terugbetaling in November f 1.830.024 en f 1.752.093 en in de eerste 11 maanden van 1947 f 23.391.755 en f 21.446.427. In Delft heeft de politie twee mannen aangehouden, die met een auto van winkel tot winkel reden en overal pakjes boter kochten tegen inlevering van bonnen. Bij hun aanhouding lagen er 130 pakjes boter in de auto. Daar zij geen verklaring konden geven hoe zij aan zoveel bonnen kwamen zijn zij opgesloten. Vrijdagavond 9 Januari om 20.05 uur zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, over Hilversum I en II spreken over de prij zen van onze voedingsmiddelen. De minister zal speciaal een beschouwing wijden aan de Voor de economische politierechter te Rotterdam hebben terecht gestaan de rector en een broeder van het seminarie te Haastrecht. broeder had in December een aan het seminarie geschonken koe geslacht met toestemming van de rector. De rector werd veroordeeld tot f 2000 boete en de broe der tot 3 weken gevangenisstraf. Den Haag telde op 1 Januari 1948 ruim 541.000 inwoners. Er zijn 31.000 vrouwen meer dan mannen. Tijdens de bezetting werden 8400 woningen verwoest en ongeveer 20.000 beschadigd. De stad zal dit jaar haar 700-jarig bestaan vieren. De Koningin en Prinses Juliana hebben in de Amsterdamse Stadsschouwburg een jeugdvoorstelling van „Gysbreght van Aem- stel" bijgewoond. Zij werden met applaus be groet door het jeugdige publiek dat spontaan het Wilhelmus aanhief. Vertegenwoordigsters van Amsterdamse jeugdorganisaties boden de hoge bezoeksters bloemen aan. HAARLEM EN OMGEVING Dr. H. van der Loos, predikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente van Haar lem-Noord heeft bedankt voor het beroep naar Amsterdam (Evangelisatie in Amster dam-Noord). Op het tweetal voor predikant bij de Chr. Geref. Kerk te IJmuiden zijn geplaatst ds. H. W. Eerland te Dokkum en P. Westerloo te Thesinge. De Haarlemse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een groentenhandelaar, die zakjes amandelen van 50 gram verkocht voor fl,50, hoewel de prijs f0,29 bedraagt. Honderd zakjes zijn in beslag genomen. Door een raam open te schuiven heeft men zich toegang verschaft tot een woning aan de Burgwal te Haarlem. Een linnenkast is opengebroken, waaruit distributiekaarten en geld zijn gestolen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een zes en veertig jarige colporteur wegens ver duistering van een bedrag van f 80 ten nadele van een stomerij. i Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen zal me vrouw Sophie de Vries op Woensdag 15 Januari in gebouw „Zang en Vriendschap" spreken over „Kinderen, ouders en groot ouders". Dinsdag 20 Januari verzorgen Ank Kamerling en Jaap Veenstra in het Krelage- huis een kleinkunstmiddag en op Vrijdag 30 Januari zal het gezelschap van Cor Ruys in de Stadsschouwburg een opvoering geven van „Aan d' oever van een snelle vliet". Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Pauw in dienst trad van de Melk inrichting Gebrs. Houtgraaf aan de Klever- laan. In het bijzijn van het personeel is de jubilaris in „Rusthoek" gehuldigd. De heer P. Houtgraaf schetste de verdiensten vooc het bedrijf en overhandigde een geschenk onder enveloppe. Namens het personeel voer de de heef H. Moleman het woord. Deze bood een fraaie rooktafel aan. Zaterdagavond 10 Januari zal de Har monievereniging „Sursurft" te Bloemendaal onder leiding van de heer J. A. Meng ia hótel „Vreeburg" een concert geven, waaraan het Nederlands Hervormd Kapelkoor onder leiding van de heer H. J. de Haas medewer king verleent. Voor ,;Les conférences frangaises" zal de heer Alfred Pouinard op Woensdag 14 Januari in Brinkmann een lezing houden over de Franse componist Claude Debussy. De kerkeraad der Chr. Geref. Kerk van IJmuiden heeft op het tweetal geplaatst ds. H. W. Eerland te Dokkum en P. Westerloo te Thesinge. Drie kinderen, die gistermiddag in een pension speelden, hadden lucifers bemach tigd, waarmee ze een stukje kaars aanstaken. De overgordijnen vatten vlam en gingen verloren. De pensionhoudster bluste de brand. A.B.C.-Gabaret komt naar Haarlem Op 10 en 11 Januari hoopt het A. B. C.- Cabaret onder leiding van Corry Vonk en Wim Kan de Stadsschouwburg Haarlem te bespelen met Wim Kan's nieuwste idéé „Salto Mortale" (De Comedie van de Va riété). Dit programma dat zich geheel afspeelt in de wereld van de variété en een pa rallel trekt tussen het bonte, soms adem benemende variétéprogramma en ons da gelijks leven, oogstte in Den Haag en Am sterdam een enorm succes. Aan de medespelenden worden hoge eisen gesteld als draadlopen, parterre-1 acrobatiek, fietsrijden enz. De medewerkenden zijn: Wim Kan, Corry Vonk, Cruys Voorbergh, Adrienne Canivez, Leo de Hartogh, Lya Sten, Beri Engelen, Teddy iSchaank. Cor Lemairel componeerde de muziek en begeleidt aan de vleugel. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabei Calvé certificaten S. heeuvaart Unie Holl -Amerika Lijn Deli Maatschappij H V A A'dam Rubber Ned Handel Mij. N.-I Handelsbank Billiton Mij. II Claims Kon. Olie Slotkoers gisteren 295 294 366 173 380 313 193% 1731/2 212 170 226 156 164% 107% 480 889.^ Openings koersen 302% 294% 174% 170 228% 158 168 1091/2

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6