&msz Haarlem moet scholen bouwen WOLTERING's Bankbedienden steken 5 millioen gulden in de zak Van 1300vermoedelijk overleden Haarlemmers is nog geen akte te maken Predikbeurten Radio Moors CITY TAX n v.n ZATERDAG 10 JANUARI 1948 HAARLEMS D 4 G BI AD In 1952 moet gerekend worden op een bijna dubbele bezetting der 1 e klassen van de lagere scholen Het tekort aan woningen ls in Haarlem' groot. Er moeten, willen wij van die plaag afkomen, veel meer huizen gebouwd wor den. Maar de woningnood is niet het enige probleem waarvoor de gemeente staat; het tekort aan schoolruimte vraagt ook dringend om een oplossing. Nu is het na tuurlijk waar dat beide problemen vrijwel in alle steden en dorpen bestaan, maar die wetenschap alleen brengt hier geen ver lichting. Juist het wijzen op een plaatse lijke toestand, die natuurlijk het beste in détails bekeken kan worden, stelt de nood zakelijkheid van een oplossing van het lan delijke vraagstuk duidelijk aan de orde. Op het ogenblik kunnen te Haarlem de kinderen op de lagere scholen (openbaar en bijzonder onderwijs) gelukkig nog geplaatst worden, hoewel er verscheidene klassen zijn die te veel leerlingen hebben. Maar er is met wiskundige zekerheid aan te ne men dat in de komende jaren voor veel meer kinderen plaats gezocht moet wor den. Dit blijkt uit de volgende statistiek: jaar geboorten inwoners 1938 2364 137.576 1939 2374 140.469 1940 2520 142.686 1941 2624 144.064 1942 2580 144.923 1943 3014 148.656 1944 3224 149.862 1945 2681 150.464 1946 4395 155.759 1947 3895 ^58.652 Thans zijn de kinderen die in de jaren 1938-1941 geboren zijn op school. In die tijd varieerde het geboorteaantal tussen de 2364 en de 2624. Ook de stijging van het aantal inwoners heeft invloed op de school bevolking, want onder de nieuw gevestig- den zijn ouders met schoolgaande kinderen. Nu zijn er 158.652 inwoners, tegen 142.686 in 1940. In het eerste jaar is nog geen schok kende vermeerdering van het aantal schoolgaande kinderen te verwachten. In 1942 was het geboortecijfer immers slechts 2580. Met het huren van tijdelijke locali- teiten zal dé moeilijkheid tegen September van dit jaar wel te ondervangen zijn. Bo vendien zijn er enkele scholen die nog enige lokalen hebben die niet gebruikt worden. Maar in 1949 komen ernstiger zorgen, want in 1943 steeg het aantal geboorten al vrij sterk; toen was het namelijk 3014 tegen 2580 in 1942. Dat wil dus zeggen een vermeerdering met 434, of een schoolbe volking van 10 eerste klassen, nog niet meegerekend kinderen die uit het „vesti gingsoverschot" daarbij komen. Zeer ernstig wordt de toestand in 1952, in 1946 steeg het geboortecijfer namelijk Prof. Brogan over Amerika Voor het genootschap NederlandEngeland hield prof. W. D. Brogan, van de universiteit In Cambridge, waar hij politieke wetenschap doceert, gisteravond een lezing in Brinkmann over Amerika. Na in het kort de karakteristieke eigen schappen van dat land en de redenen die tot zijn machtspositie hebben geleid te hebben opgesomd, nam hij het Marshallplan onder de Joupe. Volgens hem maakte dat plan een gerede kans om aangenomen te worden, hoewel er ongetwijfeld sterk oppositie tegen zal worden gevoerd, omdat er inderdaad reële opofferin gen voor de Amerikanen aan vast zitten. Aan de andere kant koopt Amerika iets mat het plan, namelijk een periode van stabiliteit en dat gevoegd bij het verantwoordelijkheids gevoel der natie, dat sterk ls toegenomen 6inds zij de atoombom bezit, zat er waar schijnlijk toe leiden dat het Marshall-plan zal worden aangenomen. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma C. Loomeyer, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175: Park apotheek, Kleverpark weg 13, telefoon 11793; Teyeler-apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946. Meubileering-Maatschappij. Amsterdam - Opgericht 1889. Zo juist ontvangen een zeer grote bijzondere collectie DONZEN-DEKENS in zeer aparte kleuren, beide zijden prima kwaliteit Damast en extra fijne donsvulling, «enpers. maat 125x170* 98,50 tweepers. maat 130 x 185 f 139,00 llts-iumeaux 170 x. 200 195,00 in terra, goud, groen, blauw en rose kleuren Unieke Collectie gepolitoerde SLAAPKAMER AMEUBLEMENTEN in edele houtsoorten uitstuitend 1e klas uitvoering Leidse Wollen Dekens Tapijten-Lopers- Gordijnstoffen Bezoekt onze Toonzalen (6000 meter oppervlakte) in onze magazijnen aan de Dam Nieuwendijk Damrak telefoon 39444 (3 lijnen) Levering per eigen autotapisiè- re door het gehele land. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Jan. 1948 BEVALLEN van eeh zoon: 8 Jan.: P. W. G. Aafjesde Nijs. J. E. Vegter—Peasi. E. N. van den Berg—Wateler. 9 Jan A. van der Eems— Kamstra M. H. Zuidam—Rodegom. E M. Buijs—Moens. BEVALLEN van een dochter 7 Jan.. A C. Peen—van den Heuvel. C. H Schaefer—van Scha.k. 8 Jan. J M- van Kuppeveld—van Gemert. A. Libbenga—Pennock 9 Jan C M A. van der HeijdenSteeman OVERLEDEN: 5 Jan.: J. 't Hart. 78 Juno- plantsoen. 6 Jan.: M. Koning. 36 j-, Kenne- merstraat. 7 Jan.: T. van Rijsens, 71 j., Bui tenrustlaan. A S Bljleveldvan Spankeren, 87 j-, Leidsevaart. N. W. Born, 79 j., Ceder- Straat. Rectificatie: Bevallen van een dochter: 5 Jan.: S. de Bijll Nachenius—Ridderhof. plotseling tot 4395. Bij het jaar 1941 ver geleken (het geboortejaar dat nu de schoolbevolking levert) een stijging van niet minder dan 1769. Als wij daarenboven nog rekening houden met hel steeds stij gende inwoner-aantal van Haarlem, kan gezegd worden dat er in 1952, vergeleken bij 1947, gerekend moet worden, op een bijna dubbele bezetting van de eerste klassen der lagere scholen. Dat is niet op te vangen met lapmidde len. Reeds nu is de bouw van enkele scho len in Haarlem noodzakelijk, maar dan wordt het geheel onvermijdelijk. Het Haarlemse gemeentebestuur is reeds lang bezig om in Den Haag een urgentie verklaring voor schoolbouw te krijgen, maar tot heden is dit niet gelukt. Onge twijfeld zal met steeds meer klem daarop aangedrongen worden. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21. Telefoon 21375 (Adv.) Samenstelling der Indonesische interim regerin' Naar Aneta verneemt, zullen heden de namen van zes der leden van de interim regering worden bekend gemaakt. Deze zouden zijn: Raden Abdoelkadir; Wisak- sono Wirjodihardjo (burgemeester van Buitenzorg); professor Hoessein Djaja- diningrat (voorzitter van het Komité In donesia Serikat); Pangeran Kartanegara (voorzitter van de raad van zelfbestuur- ders in Oost-Borneo); een lid van de voor lopige raad van Sumatra's Oostkust (naam onbekend). De zesde naam is Santoso, doch Aneta kon niet te weten komen, wel ke Santoso dit zou zijn. Venvacht wordt, dat de officiële bekendmaking der namen nog hedenmiddag te Batavia zal plaats hebben. Zwarte winst Onrechtmatige toeëigening Vastgesteld werd, dat dit enorme bedrag onder 15.000 bankbedienden werd verdeeld. Alleen reeds in 1947 hebben zij zich aldus eeft salarisverhoging van ge middeld f 350.bezorgd. De betekenis van bovenstaande is, dat opnieuw door de actie der vakbonden een achterstand in de salariëring werd inge haald. In de strijd voor betere arbeids voorwaarden en grotere sociale gerechtigheid staat de Algem. Bond „Mercurius" als steeds vóóraan. Alle niet-aangesloten handels- en kantoorbedienden, handels reizigers en verzekeringsagen ten, die met deze actie accoord gaan en er meer van willen weten, worden verzocht, hun instemming te betuigen 'door het toezenden van deze mede deling, uitgeknipt en als druk werk gefrankeerd, aan de Alg. Bond „Mercurius", Paulus Potterstraat 9, Amsterdam-Z. Zij ontvangen dan gratis het fcjóëkje: Spijkers met koppen. Een droevig gevolg van de oorlogsjaren In de eerste ttjd na de bevrijding was er onzekerheid over een zeer groot aantal Nederlanders, ook Haarlemmers, die in de oorlogsjaren door de Duitsers uit ons land als „misdadigers" of oorlogsslaven waren weggevoerd, of die aanvankelijk vrijwillig naar Duitsland vertrokken waren, om daar te gaan werken. Een groot deel kwam na de ineenstorting van Duitsland terug, van zeer vele anderen kon, dank zij de naspo ringen van het Rode Kruis, worden aange nomen, dat zij vermoord of overleden waren. Op die verklaringen van het Rode Kruis mochten de ambtenaren van de Burgerlijke Stand een overlijdensacte opmaken. Maar er zijn nog altijd veel „vermisten", want zo lang er geen voldoende feiten zijn vastgesteld die het overlijden zo goed als waarschijnlijk maken, mag natuurlijk zo'n akte niet opgemaakt worden. Het is nog altijd mogelijk dat sommigen achter het „ijzeren gordijn" verborgen zijn, of om een speciale reden, zich elders schuil houden. Ook zijn er nog verschillende zeelieden die vermoedelijk in de oorlogsjaren zijn omgekomen, maar waarvan toch niet met zoveel stelligheid het overlijden is aan te nemen, dat er termen zijn om een over lijdensakte af te geven. Als bekend is, dat iemand op egn schip was dat getorpedeerd is, waarbij de gehele bemanning om het leven kwam, is er practisch geen onzeker heid, maar anders staat het wanneer het bekend is, dat een groot deel gered werd. Dan is er immers een mogelijkheid dat een vermiste zich ergens in het buitenland be vindt. In Haarlem zijn thans nog ongeveer 1300 personen waarvan men wel het vermoeden heeft, dat zy in de oorlogsjaren zijn om gekomen of overleden, maar waarvan toch nog geen overlijdensakte kan worden op gemaakt. Daaronder zijn zo werd ons bij.de Burgerlijke Stand medegedeeld ongeveer 1200 Joden. Deze schatting berust op de volgende gegevens- Vóór de oorlog waren hier ongeveer 1600 Joden. Er waren er wel niet meer dan 1050 in de Statistische Ge gevens der gemeente opgenomen. Dit waren degenen die bij de kerkelijke gemeente ingeschreven waren. Maar de Duitsers hiel den er een andere maatstaf van beoordeling op na, zodat er veel meer onder hun maat regel vielen. Nu zijn er nog ongeveer 300. Van slechts 50 Joden kon een overlijdens akte worden opgemaakt, hoewel de moge lijkheid bestaat dat ongeveer 50 na de be vrijding naar elders vertrokken zijn. Ei- blijven dus ongeveer 1200 vermisten over. Daarbij komen dan nog ongeveer 100 andere ingezetenen. Tezamen dus 1300. Het ontbreken van overlijdensakten ver oorzaakt in vele gevallen moeilijkheden. O.a. bij het sluiten van een nieuw huwelijk „Java, voorheen en thans" Voor de afdeling Haarlem van de Konink lijke Vereniging „Oost en West" sprak Vrij dagavond professor G. Gonggrijp in hótel „De Leeuwerik" over „Java. voorheen en thans". In zijn inleiding merkte hij op. dat het onder werp op het ogenblik minder aantrekkelijk lijkt. Toch moet het behandeld worden In tijden van welvaart had men er belangstelling voor en nu moet het onderwerp ook de aan dacht hebben. Spreker zeide. dat Rusland daarbij ook belangstelling verdient. De vraag is immers, of de wereld de richting van het Kremlin of die van Amerika zal kiezen. Wat de Aziatische volken betreft merkte spreker op, dat zij sympathie voelen voor Rusland. In Indonesië wonen Immers vele arbeiders en arme boeren. Uitvoerig besprak professor Gonggrijp de verhouding NederlandIndië en Engeland Brits Indië. In het tweede deel van de avond beant woordde de professor een aantal vragen. ONTVANGDAGEN Baronesse de Vos van Steenwijkvan Royen is voornemens in de maanden Januari en Februari, te beginnen met 14 Januari be zoek te ontvangen elke Woensdag van 3 uur 30 tot 5 uur 30 tc haren huize Paviljoens laan 5. en het verdelen van boedels. Voor het slui ten van huwelijken is in bijzondere geval len toestemming te verkrijgen door tussen komst van de rechterlijke macht, maar daarmee is veel tijd gemoeid. Volgens de bestaande wet kan in geval len van onzekerheid alleen een verklaring van .overlijden gegeven worden na verloop van een zekere tijd. Betreft het een zeeman dan is de termijn 5 jaar, voor anderen geldt 10 jaar. Reeds lang ligt op een departement in den Haag een ontwerp klaar om de wet te wijzigen, maar het komt maar niet tot een openbare behandeling. De gedupeerden1 worden niet ten onrechte! onge duldig. EEN SMALLE BEURS behoeft geen beletsel te zijn om toch goed gekleed te gaan. Volgt onze officieel erkende schrif telijke cursus in Patroontekenen, knippen en naaien. Per les 75 ct. Cursisten ontvangen gratis een fraaie modeplaat. Abonné's van dit blad kunnen zich schriftelijk aan melden knipcursus „Ilmo" Bureau van dit blad. (Adv.) DISTRIBUTIENIEUWS Maandag is er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenen bonnen, tabaks- en versnaperingskaarten te: Haarlem: V tot en met Vi. Overveen: S, T. U en V. Heemstede- 912.30 uur Wo; 24.30 uur restant W, X, IJ en Z. De Commissaris der Koningin in Noord holland zal op Donderdag 15 Januari geen audiëntie verlenen. ZONDAG U JANUAR. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag. Consistoriekamer, ing. Oude Groenmarkt. 7.30: Avondgebed. Ds. P. J. Mackaay. Zondag. 10: Ds. A. J. van Rhijn, Bev. van Ouderlingen en Diake nen. 7: Ds. Maas. Bennebroek. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. J. van Elden H. Avondmaal. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. E. Dijkhuis. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Dijkhuis. 7: Ds. P. J. Mackaay. Bakeiiesserkerk. Vrou westraat. 9.30: Ds. P J. Mackaay. Kinder- kerk. 10 30: Ds. G. A. Alma. Lisse, Jeugd dienst. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Dhr. J. P, ven Eijsdcn, Kinderkerk 10.45: Ds. G. J. Waardenburg. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstr. 6 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglïse Wallonne, Be gijnhof 30. Dimanche 11 Janvier a 10 h. 15: Service présidé par Mr. Prof. de Zwaan de Leyde. Church of England. Sunday, Jan. 11th 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kin derhuissingel: Evensong. Rev. C. E. Elton. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7,30: G. Baas, Evangelist. Zaandam. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. -10: Dhr. J. Se- vensma. Evangelist te Amsterdam. Zang door Adr. Pape. 5: Evangelisatiesamenkomst. J. Sevensma. 7.45: Jeugdbijeenkomst. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Ds. B. E. J. Bik. Hersteld Evang. Luth. pred. te Amsterdam. O. R. G. Centrum Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente. Parklaan 34. Zater dag 10 Jan. 7.30: Lit. Zangdienst. Zondag 10.45: Ds. H. Schutz. Vrije Evang. Gemeente Bakenessergracht 65. 10 en 5: L. J. Neerings, Evangelist. Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Intrede van Dr. J. W. Herfst, bevestiging door Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhel- minakerk .10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. A. Mi Boeyinga. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Lyceum- kerk. 9.30: Ds. A. Dondorp. 5: Prof. Dr. G. C. Aalders. Geref. Kerk (Art. 31) Begijn hofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Oud-Geref. Gemeente, Frans Halsstraat 4, Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptiste Ge meente, Parklaan '34. 9T3Ó en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem) Leger des Heils. Schagchelstraat 26. 10 en 8: Mevr. Maj. Hovenier-v. d. Ploeg, van Zut- Shen. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Ged. iude Gracht 47. Spi\s. H. v. d. Brink, te Bloemendaal en J. Dammuller te Alkmaar. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Ge lovigen. Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heren, jarige Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Ge meente Gods, Frans Halsstr. 4. 10: Samen komst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. O. Gracht 47. 10.30 en 6: Vergaderingen. De Christen gemeenschap, Jansstr. 33. 10 Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst Gemeente van Christus, Ged Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingsge meente, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendings gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Universele Eredienst (Soefi beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wij dingsmorgen. Dhr. H. C. L. v. d Laan. Haar lem. Het Rozekruisers Genootschap. Bake nessergracht 13. 7.15: Tempeldienst. Dhr. J. Leene. Vrijzinnig Christ. Jeugd. Ged. O. Gracht 47. 4.30: Ds. J. de Graaf. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10: Dr. H v d. Loos, Voorber. H. Avondmaal. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk. 10: Ds. J. de Jong, Voorber. H. Avondmaal. 7: Ds. C. 'de Ru, Zariffvoort, Jeugddienst. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. J. Kroon, H. Doop. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10 30: Ds. C. H. Brandt. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 1030: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Pot, van Haarlem, Jeugddienst. 7: Ds. J. Kroon. West. Kon, Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon, H. Doop. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. lö; Ds. G. A. Barger. 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw-Vreden- hof: 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. H. Avondmaal. 7: Ds. G. A. Barger. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. P. D. Tjalsma Rem.. Rotterdam. Doopsgez. Kring. Geb. Volksbond. Hst. Dreef. 10.30: Ds. Soutendijk. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Prof. Dr. G. C-. Aalders. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 441. 8.15 en 3: Ds. de Vries, den Haag. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Johs. Bronsgeest, van Velsen. Geref. Kerk. 9. 1030 en 5: Ds. H. de Wit, van Win terswijk. Soefi-Beweging, Centrum Bloe mendaal. Popellaan 1. 4: Kerkdienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Bev. van Ambtsdragers. 10: Jeugd- kapel, 12-16 jaar in „Irene" Elswoutslaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu werikenlaan. 10: Ds. J. E. Drost, H. Doop. Relig. Kring. 11.30: Próf. R. Casimir. Taxi Bel 13 OOO! D.*G EN* NACHT Miuzieh Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Het druk bezochte concert vaq de Ko ninklijke Liedertafel ving, als gebruikelijk, aan met het Wilhelmus, in de stoere zetting van Roeske. Hiermee was de gewenste sfeer gewekt, waarin twee madrigalen van de oud- Engelse componist Thomas Morley gunstig konden klinkeh. De stukken zijn een belang rijke aanwinst voor het repertorium. De zangers zaten stevig in hun partij en zelfs de vreemdste rhythmische verschuivingen konden ze niet uit het veld slaan. Dit mag als een goed succes van de dirigent J. P. Loory gelden. Een voortreffelijke vondst was ook het in studie nemen van Mendelssohn's Festgasang an die Künstler, geschreven voor het eerste Duits-Vlaams Zangersfeest te Keu len in 1846, waarop het onder leiding van de componist door een duizendkoppig koor met begeleiding van koperorkest ten doop werd gehouden. Dat koperorkest zou in een zaal als de onze een riskante onderneming zijn; doch de oplossing die er voor gevonden was, om het stuk met orgelbegeleiding uit te voe ren (met Pierre Palla voor de klavieren) mocht zeer gelukkig geacht worden, ja kon mijns inziens het effect van het origineel overtreffen. Het koor zong deze plechtige feestzang met gloed en overtuiging. Daar vraagt hij ook om. wanneer hij in de aanhef de kunstenaars bedoeld zijn natuurlijk ook de uitvoerders op het hart drukt de men selijke waardigheid in hun kunst hoog te houden! „Um Mitternacht" van Bruckner is een vrij wat moeilijker opgave; het leek noch tans dat de dirigent zijn zangers over de ge vaarlijke klippen heen zou loodgen. Doch in 't zicht van de haven werd nog even een lek opgelopen. Kalmte kan je redden op zo'n moment. En jawel, de vloot kwam behouden aan wal. Dat Badings „Liet van den Hhyncen wyn" hier en daar een paar dorre maten telt mag geen rede zijn om het stuk als geheel te ver werpen; integendeel want wanneer het zo fris en levendig gezongen wordt als ditmaal, maakt het uiteindelijk een effectvolle in druk. Aan 't slot van de avond werd een offer gebracht aan de lichte muze, en dat ging met een vlotheid alsof het dagelijks werk was. Het succes was daverend, men kon merken dat het publiek het amusant vond, niet alleen om het leuke zingen van het koor, maar meer nog, geloof ik, om de quasi coregrafische manier van dirigeren van de heer Loory. Er is deze avond, behoudens tijdens een kleine ontsporing in „Um Mitternacht" geen ogen blik vals gezongen. Dit is een zeer belangrijk punt, dat een compliment verdient. Ik meen dat het te danken is aan de bezielende directie van de heer Loory. Maar van de zaal uit gezien is zijn dirigeren nu niet bepaald fraai; er is veel overtolligs aan wat wij hem dringend raden af te wennen. Trouwens een meer beheerste houding van de dirigent kan niet anders dan de gelijkmatigheid van de koorklank gunstig beïnvloeden. En als die weer bereikt wordt staat Zang en Vriend schap weer zo stevig als ooit. De solistische medewerking van Pierre Palla als pianist verschafte aan het publiek de verbazing van een notenlawine, toen hij de Fantasia Bae- tica van Manuel de Falla vertolkte. Van zijn vlotte techniek had hij toen reeds een dapper staaltje gegeven met de Polonaise op. 53 van Chop'in, De tweede solist was een jonge tenor, een zekere Tony Diamant, een verre verwant van wijlen de belande koordirigent Bernard Diamant Deze jonge zanger heeft een mooi geluid, en is helemaal ingesteld op het Italiaanse operarepertoire. Zijn solo in Bruck ner's „Um Mitternacht" bleek hem niet bij zonder te liggen, maar men kon alle respect hebben voor zijn Tosca-aria, om slechts het beste van zijn programma te noemen. Het is te hopen dat deze jonge man in goede han den terecht komt voor zijn" verdere artistieke ontwikkeling en wat er voor een zanger alle maal bij hoort. Hij had aan Emmy van Eden een begeleid ster uit de duizend! JOS. DE KLERK JONGE KUNST IN HAARLEM Daar de tentoonstelling „Jonge Kunst" in het Frans Halsmuseum zich in een bijzondere belangstelling mag verheugen, zal zij worden verlengd tot en met 21 Januari a.s. Onder de ongeveer 1000 bezoekers be vond zich ook burgemeester Cremers, die de jonge schilders aan zich heeft voor doen stellen en hen heeft toegesproken. Heden werden uit het Fonds voor Kun sten en Wetenschappen der gemeente Haarlem werken van een viertal der expo santen aangekocht. Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv i BINNENLAND Tussen de Nederlandse en de Belgische regeringen is overeenstemming bereikt over het overnemen der lijnen en de wijze van exploitatie van de spoorwegmaatschappij MechelenTerneuzen. Ingaande 21 Januari huren de Nederlandse Spoorwegen de lijnen voorzover deae op Nederlands gebied liggen. Deze lijnen lopen van Terneuzen over Sluis kil. Axel. Hulst tot de Belgische grens in de richting van St. Nicolaas en van Sluiskil over Philippine. Sas van Gent tot de Belgische grens in de richting Selzaete. De Belgische i spoorwegen nemen de exploitatie over van de op Belgisch gebied gelegen lijnen. In het RAI-gebouw te Amsterdam is de tentoonstelling „Veer en Pels" geopend. Meer dan 3500 konijnen, 800 duiven, 750 hoenders i en een groot aantal kleine siervogels zijn j door alle Amsterdamse verenigingen en vele landelijke organisaties bijeengebracht voor deze grootste tentoonstelling, welke 9p dit gebied in Nederland tot nu toe gehouden is. Zij duurt tot en met Zondag. Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", welke op 15 December onder commando van kapitein-luitenant ter zee S. den Boeft uit Batavia is vertrokken, wordt Donderdag 15 Januari in Den Helder verwacht. Om 10 uur zal het schip de haven binnenvaren. De be manning zal tot 25 Januari met verlof gaan. De Kroon heeft vernietigd een besluit van Gedupeerde Staten van Noordholland, waarbij enige wegen, lopend door het win- gebied van de waterleiding te Laren aan het openbaar verkeer waren onttrokken. HAARLEM EN OMGEVING Hondenbezitters in Haarlem moeten het aangiftebiljet voor de hondenbelasting per soonlijk op de vierde afdeling van het Stad huis terugbezorgen. Zij ontvangen dan een hondenpenning ten bewijze dat de belasting is voldaan. Toezending van het ingevulde biljet is niet voldoende. Onze stadgenoot ds. L. W. Korvinus. miss.-predikant der Geref. Kerken, wiens verlof om was, heeft van de zendend? kerk van Heeg verlenging van verlof gekregen zolang hij niet aangezocht wordt voor de kerken op Java of voor heruitzending. BELLE OF THE YUKON (City) Een allereenvoudigste intrigue diende tot ex cuus om een aantal schone jongedames in de romantische omgeving van een goudzoe- kersstadje tijdens wat men in Amerika de „ondeugende negentiger jaren" noemt op het doek te brengen. In kleuren nog wel. Dat men zich om dé schonen in het alge meen en Dinah Shore in het bijzonder in een gunstiger daglicht te plaatsen hier en daar wel eens 'n anachronisme op het com- mercieele geweten laadt is van niet veel be lang. De uiterst moderne dansmuziek die ten gehore wordt gebracht, dient er althans toe om de stem van Dinah Shore op de meest passende wijze te omlijsten. In het voorprogramma zorgt de kleuren film van het huwelijk van Prinses Elisabeth voor een dosis romantiek in goud en schar laken MINNEBRIEVEN. (Frans Hals) Een Engelse officier met een fijn besnaarde ziel schrijft aan het Italiaanse front uit tijd verdrijf aan het vriendinnetje van zijn vriend, een vlotte, maar zeer oppervlakkige natuur. Het meisje krijgt een geidealiseerd beeld van haar vriend een beeld dat nadat zij met hem getrouwd is. spoedig vernietigd is. Omgekeerd voelt ook de man. dat hy geestelijk niet bij haar past. Op een avond komt er onenigheid tussen de jonggehuw den. De man wordt dood gevonden, de vrouw zit er in een met bloed besmeurde jurk. een mes in haar nabijheid, bij. Het. blijkt, dat zij haar geheugen verloren heeft. Intussen is ook de briefschrijver naar Engeland teruggekeerd, ontmoedigd omdat hij de hoop verloren heeft het meisje, dat hem zulke roerende epistels zond, ooit te kunnen aanschouwen. Maar ziet, hij toeval ontmoet hij een spontane jonge vrouw op een fuifje en wederzijds ontstaat een diepe genegenheid. De officier komt weldra tot de ontdekking, dat Singleton, die zich van haar leven vrijwel niets meer herinnert, identiek is aan Victoria Remington, hot meisje, waarmop h'i eons correspondeerde. Zij tr:i uw en, waarna een crilieke periode- aanbreekt, omdat Singleton zich langza merhand dingen gaat herinneren, die zij al eens eerder beleefd heeft. Haar echtgenoot vreest dat zij hem. als zij tot de ontdekking van het bedrog met de brieven komt gaat haten. Gelukkig heeft zijn vrouw, wanneer het grote ogenblik daar is. voldoende reali teitsbesef om in te zien, dat zij nog lang en gelukkig samen kunnen leven. Er wordt erg veel gespééld in deze door William Dieterle bekend door de biogra fische films over Zola en Pasteur gere- gesceerde rolprent. Dit verwijt geldt in ieder geval niet voor Jennifer Jones, die. naar ons gevoelen, in deze „Minnebrieven" een nog zuiverder creatie geeft dan in „Het Lied van Bernadette". In het voorprogramma draait een Popeye-film van Max Fleischer. „DE ZOON VAN MONTE CRISTO" (Pa lace). Hoewel het verhaal, waarin de zoon van Monte Cristo de hoofdrol vervult een eeuw geleden gebeurd zou kunnen zijn, worden middelen toegepast, welke in de af gelopen jaren ook gebruikt zijn. De onder grondse strijders werken met drukpersen cn daarmee brengen zij de bewoners uit de staat Lichtenburg op de hoogte van de ge beurtenissen van het hof. De zoon van Monte Cristo is geen inwoner, maar hij heeft ter stond sympathie voor de staat. Dat komt vooral door de ontmoeting met de vorstin. Hij vervult de belangrijkste rol ten gunste van de bevrijding, waarbij zich sensationele gebeurtenissen, welke de toeschouwer in spanning houden, voordoen. Joan Bennett is de lieftallige vorstin en Louis Hayward haar moedige redder. 9 „HUE AND CRY" (Rembrandt). In de aankondiging van deze film wordt alleen de Engelse komiek Alastair Sim genoemd. Deze heeft echter slechts een rol van onder geschikte betekenis; de „hoofdrollen" wor den gespeeld door de jeugdige leden van een Londense „gang", een bende straatjon gens, waarvan er een tot de toevallige ont dekking komt, dat in een wekelijks ver schijnend detective-verhaal de sleutel ver borgen is voor de ontmaskering van een smokkelaarsbende In hun enthousiasme over deze vondst maken de knapen bij hun pogingen, deze bende onschadelijk te ma ken. een paar gevaarlijke vergissingen, waardoor ze zelfs genoodzaakt worden, door de riolen van Londen de vlucht te nemen Maar tenslotte behpi'-n zij, dank zij de as sistentie van hondci41en andere straatben gels. de overwinning. Dit ongebruikelijke filmverhaal is vlot verfilmd in een door bombardementen zwaar getroffen Londense stadswijk. Een groot contrast hiermee vormt de film over een andere Londense gebeurtenis het huwelijk van Prinses Elisabeth met lui tenant Philip Mountbatten, een fraaie re portage in kleuren. „DE ZWARTE ZWEEP VAN ZORRO" (Spaarne) Van deze avonturenfilm wordt thans het tweede en laatste deel vertoond, dat in spanning het voorgaande nog over treft. De strijd, welke ruim een eeuw gele den in Idaho ontbrandde tussen voor- en tegenstanders van federatie levert ook de stof voor de vele sensationele gebeurtenis sen, welke in dit tweede deel op sugges tieve wijze zijn verfilmd. „HET WONDER VAN DE 34ste STRAAT". (Lux or) De betrekkelijkheid van de din gen in het leven, die de mens met zijn starre begrip en zijn tot dogmas verheven stellin gen in belachelijke ijver verdedigt, wordt in deze film op een waarlijk brilliante wyze aangetoond en de keuze van het onderwerp, dat aan deze persiflage dienstbaar is ge maakt. is zo mogelijk nog brillianter. De sprankelende humor is een weldadige ver frissing van de geest, die door vele andere films wordt beneveld de vlotte wijze waarop de tendens van het verhaal wordt duidelijk gemaakt is een vondst op zich zelf. Kortom, er is eigenlijk niets dat men in deze film niet kan waarderen, of het moest de titel zijn. die waarschijnlijk niet de belang stelling oproept die deze uitzonderlijke rol prent verdient. Het klinkt waarschijnlijk belachelijk doch het is volkomen ernstig bedoeld: Deze film bewijst dat de Kerstman werkelijk be staat. Wie aan het bestaan van Sinterklaas of de Kerstman twijfelt, het zij jong of oud, zal na het aanschouwen van „Het wonder" inzien, dat hij schromelijk heeft gedwaald Het Hooggerechtshof van de staat New York heeft plechtig en naar eer en geweten ver klaard. dat het zo is en wie kan er dan nog aan twijfelen? Er is nooit iets voor een recht bank overtuigender en met meer zekerheid bewezen En achteraf kan men het ook zelf beredeneren. Deze film maakt het leven rij ker want zij bewijst dat de dingen die de fantasie bestaan met een heel klein beetje moeite werkelijkheid kunnen worden En dat opent perspectieven die niet te over zien zijn. Wie „Het wonder van de 34ste straat" niet beleeft, kan zich beklagen. telefoon 16.17.2 I - Rozenstraat 49, DAG EN NACHT Dieven roofden postauto leeg Autodieven hebben te Nijmegen een P.T.T.-postauto, waarin de postzakken van alle brieven bussen en postagentschappen werden vervoerd, gestolen. Toen de beide beambten het laatste postagentschap dat i zij die avond moesten bezoeken, binnen- j gegaan waren, sprongen onbekenden in de auto en reden er mee weg in de rich ting van Groesbeek. Daar werd ook later i de postauto aangetroffen, maar leeg. Vol gens schattingen hebben de dieven aan geldzendingen en aangetekende stukken j in de auto een bedrag van ongeveer f 20.000 aangetroffen. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagdienst wordt op 11 Januari waar genomen door: Dr. J. Reurink, Acrdenhouts Duinweg 8, tel. 26035: Dr. J Laeijendecker, I Raadhuisplein 9. tel. 28103; Dr. A. G. Dege- naar, P de Hooghstreat 11, tel. 19920 Wijkverpleging: zuster Badings, Heemst. Dreef 138, tel. 29818. Geopende apotheek: Heemst. Apotheek, Binnenweg 98. telef. 18197; Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164, te.lef. 26772. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM DISTRIBUTIE VAN TOERRIJWIELEN EN TRANSPORTBANDEN. In het tijdvak van 12 t.m. 24 Januari a.s. bestaat in het Uitreiklokaal „De Vleeshal", Grote Markt, alhier, gelegenheid tot het: I. Indienen van aanvragen voor toer- rijwielcn. De betreffende formulieren (MD 333-08) kunnen, onder overlegging van de stam- kaart, worden afgehaald en ingediend, door personen, die het rijwiel nodig hebben voor de uitoefening van beroep of bedrijf, of om zich van huis naar werk te begeven en die ook overigens voldoen aan de than^geldende normen wat afstand, e. d. betreft. II. Indienen van aanvragen om transport- j banden. De betreffende aanvraagformulieren kun- nen worden afgehaald en ingediend door de- j genen, die een beroep of-bedrijf uitoefenen, waarin noodzakelijk van een transportrijwiel of carrier gebruik moet worden gemaakt, benevens ten behoeve van verhuurinrich- 1 tingen. Ook voor carriers, welke thans nog zijn voorzien van houten zywielen. kunnen aan vragen worden ingediend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat er na 24 Januari a.s. voorlopig geen gelegenheid bestaat tot het indienen van aanvragen om toerrijwielen öf transportbanden. HAARLEM. 10 Januari 1948. De Directeur. A. VAN DRIEL. I Mededeling no. 226. Aanvragen inschrijvingsbewijzen voor toer- rijwielbanden. In het tijdvak van 12 t.m. 24 Januari a.s. bestaat in het Uitreiklokaal „De Vleeshal", j Grotè Markt, alhier, gelegenheid tot het af- halen van aanvraagformulieren voor inschrij vingsbewijzen voor rijwielbanden (MD I 333-30) voor: 1. Personen, die in één der maanden Februari t.m. Juni 1947 voor de laatste maal 1 of 2 bonnen voor 1 toerbuitenband hebben ont vangen. 2. Personen, die tusSen 1 Januari 1945 en 31 Januari 1947 voor de laatste maal één of meer bonnen voor'een toerbuitenband heb ben ontvangen, doch nog niet in het bezit zijn van een „InschrijvingsbcwUs B. I.". Deze aanvragen, welke individucel moeten worden ingediend, behoren volledig inge- I vuld en ondertekend, volgens onderstaande letterindeling te worden ingeleverd in het Uitreiklokaal „De Vleeshal", waarbij de Tweede Distributiestamkaart dient te worden overgelegd. Codering T. D. Bij toewijzing wordt een „Inschrijvingsbe- wijs B. I." uitgreikt, waarbij de T. D. wordt gecodeerd in één der vakjes voor rijwielban den. onder toevoeging van de letter L De letterindeling luidt als volgt: Maandag 12 Januari 1948: A en C Dinsdag 13 Januari 1948: B Woensdag 14 Januari 1948: D t.m. F Donderdag 15 Jan. 1948* G en H Vrijdag 16 Januari 1948: I en J Zaterdag 17 Januari 1948 K Maandag 19 Januari 1948: L en M Dinsdag '20 Januari 1948: N t.m. Q Woensdag 21 Januari 1948 R en S Donderdag 22 Jan. 1948: T Lm. V Vrijdag 23 Januari 1948: W. X, IJ, Z. Zaterdag 24 Januari 1948 na-uitreiking. In verband met een goede organisatie dient men zich stipt te houden aan deze Iet- ter-indellng: op andere dagen kan men absoluut niet worden geholpen. Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrijdag van 8 3012 15 uur: en van 14.00 16.45 uur: des Zaterdags van 8.3012.15 uur. HAARLEM, 10 Januari 1948. De Directeur, A. VAN DRIEL

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6