Haarlems Dagblad „Niet een der partijen, doch gezond verstand overwon' De Masjoemi-partij uit het kabinet Critiek op de staatsrechtelijke opzet van de Unie India maakt verzoenend gebaar in de richting van Pakistan Weerbericht - ii2e Jaargang No. 18838 )Jureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, k825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur (5054. Bykantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. [rultkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 1(> Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- cn Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107, Advert,tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Reereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Rond het Indonesisch accoord: ?rs de Geen politieke overeenkomst, ris doch alleen wapenstilstandsaccoord enïede.i heeft dr. Van Mook in Batavia een persconferentie gehouden, waarbij hü tc ar-jennen gaf, dat het bereikte accoord alle mogelijkheden bevat voor een spoedige oplos- fing. De Commissie van Goede Diensten heeft de totstandkoming van het accoord in officieel communiqué uiteengezet. Dr. Van Mook verklaarde dat de Nederlandse aniutorïteiten de overeenstemming niet beschoswen als een overwinning van een der delartijen, doch slechts als een overwinning van het gezonde verstand. Nederlandse en [ringen te Batavia vestigen er volgens United Press de aandacht op, dat het accoord mkcl de wapenstilstand betreft en geen politieke overeenkomst is, al bevat het de R' janvaarding van de politieke voorwaarden der UNO en der Nederlandse regering. re"jlet vormt slechts een basis, die zal kunnen dienen om vruchtbaarder onderbande- |a^lngen over de uiteindelijke politieke overeenkomst te dragen. Deze onderhandelingen m-lullen zo spoedig mogelijk beginnen. tot;Dc Commissie van Goede Diensten zegt 4 haai' communiqué: de („Rechter Kirby, voorzitter van de week 'a-an de Commissie van Goede Diensten en Graham, zijn hedenochtend (16 Januari) It Djokjakarta teruggekeerd - en hebben mei Paul van Zeeland, die 14 Januari was teruggekeerd, gecön- enfereerd. De Commissie grijpt deze eerste aan, om aan te kondigen, dat ssteren de republikeinse eerste minister zijn regering de ïfcderlandse voor- voor een wapenstilstand, welke on- zi^n geweest van de recente be- te Eatavia en Djokja tussen de «legaties en de vertegenwoordigers van de Jommissie van Goqde Diensten, heeft ge republikeinse premier heeft de ken- m-psgeving van deze aanvaarding aan de ;dsjoorzitter van de commissie overhandigd ;n-h deze heeft de aanvaarding onmiddellijk wepar Batavia geseind aan de voorzitter van ste|e Nederlandse delegatie. De republikeinse ie"jremier heeft namens zijn regering tevens >geDgeslemd met een aantal punten, welke ndeeds aanvaard waren door de Nederlandse uisielegatie, als grondslag voor de oplossing 'orgn politieke controverse. 'b-l De tekst van de overeenkomst tot staking ïg"£an het vuren wordt onmiddellijk opgesteld definitieve ondertekening door de :ijen. Onmiddellijk na de ondertekening llykl een plenaire zitting worden gehouden beide delegaties en de commissie en rel aan boord van de „Renville", waar ook volledige tekst van de overeenkomst en an|e grondslagen voor politieke onderhande- zullen worden gepubliceerd. Deze plenaire bijeenkomst zal vermoede- morgenmiddag 17'Januari worden ge- jouden". Dr. van Mook: „Goed nieuws" Dr. Van Mook heeft heden in een pers- mferentie vei'klaard, dat de journalisten dan eindelijk „nieuws, goed nieuws" idden gekregen, ie-'Ten aanzien van de overeenkomst zelf jlf.ion dr. Van Mook niets zeggen, omdat dit ie-pt de competentie van de Commissie van [oede Diensten behoorde. Dr. Van Mook "Side, dat hij gaarne openbaar bekend wil- ^c.e maken, dat hij de Commissie van Drie rfeliciteerde. Hij voegde hieraan toe, dat de ;h»ak van de commissie zeer moeilijk en in kybmmige opzichten vervelend was. Deze ïe-Rak werd echter met goede wil en vol- (arding volbracht. ?5-|Dr. Van Mook zeide uitdrukkelijk: „Wij dit niet als een overwinning een van beide partijen, doch als een van het gezond verstand. Het tijd, dat wij eindigen met te twisten over wat eigenlijk geen conflict is. Immers jet doel van de republikeinen cn de niet- is gelijk, namelijk om zo mogelijk te komen tot een opbouw (an dit land als souvereine natie. De luitenant-gouverneur-generaal meen- dat de overeenkomst alle mogelijkheden por een spoedige oplossing bevat. Op vragen ten aanzien van liet ple- Pjbiscict kon dr. Van Mook geen ant woord geven, omdat hij niet A'ooruit wenste te lopen op de publicatie van de documenten door de Commissie van Drie. Hij volstond echter met de op merking. dat een van de noodzakelijk heden voor het totstandkomen van de Verenigde Staten van Indonesië is een eerlijke en democratische toetsing van de publieke opinie inzake de construc tie van de Verenigde Staten. ke Op de vraag of algehele oplossing van het ie* idonesische probleem bereikt was. zeide nelheidscontrole ia^n Halfweg Niet meer dan 40 km! Naar de A.NW.B. van de Rijkspolitie •n erneemt, zal binnen de bebouwde kom Halfweg tussen Haarlem en Am de snelheid van de motorvoer- jigen gecontroleerd 'worden. Zoals be tend mag worden verondersteld is de 'ettelijk voorgeschreven snelheid binnen ia*te bebouwde kom 40 km per uur. dr. Van Mook onder meer, dat dit afhangt van de snelheid der ontwikkelingen en de uitvoering van het bestand. Hij zeide: „Wij verwachten, dat de besprekingen veel ge makkelijker zullen gaan. indien er geen „schietpartijen" meer zijn." De heren Neher en Abdoelkadir woon den de persconferentie bij. Onder het audi torium van journalisten bevonden zich vele vertegenwoordigers van buitenlandse cn republikeinse pers. Sjahrir: „Een der vele" Sjahrir heeft heden tegenover het repu blikeinse persbureau Antara verklaard, dat de republiek door de aanvaarding van de Nederlandse voorstellen in principe dezelfde positie-krijgt als de andere federatie-staten, tenzij, zo zeide Sjahrir, de republiek haar positie weet te handhaven. Masjocmi doet niet mee. De Masjoemi-partij, een der sterke poli tieke groeperingen in de republiek, kan zich niet met het accoord verenigen cn heeft haar vijf ministers uit het kabinet teruggetrokken. BANKROVERS GEGREPEN. Vijf gewapende mannen hebben een over val gedaan op de Ottman bank te Nabloes in Noord-Palestina. De directeur van de bank weigerde de sleutel van de safe te overhandigen, waarna de rovers het geld, dat de kassier onder zijn beheer had, mee namen. Buiten werden zij echter door een menigte Arabieren omsingeld. Twee van hen werden gevangen genomen en aan de politie uitgeleverd. Voorlopig nog geen devaluatie van hët pond In officiële Britse kringen worden alle berichten over een op handen zijnde devaluatie van het pond sterling tegen gesproken. Volgens een zegsman van het ministerie van Financiën zijn er goede redenen om aan te nemen dat Engeland niet zal devalueren. De geruchten, welke omtrent devaluatie de ronde doen en welke hun oorzaak vinden in suggesties over hetgeen de Franse minister van Fi nanciën René Mayer met sir Stafford Cripps zal bespreken hebben inmiddels tot gevolg gehad, dat op de beurs goud-, dol lar-, industriële- en handelswaardepapie ren plotseling stegen en staatspapieren zijn gaan dalen. De „Financial Times" zei Donderdag in een hoofdartikel, dat „vroeger of later de devaluatie-profeten gelijk zullen krijgen". Het blad liet er echter op volgen: „De tijd voor devaluatie is nog niet gekomen". (United Press) Australië lef op de Cominform In Sydney zijn door de regerings autoriteiten voorzorgsmaatregelen geno men na de ontvangst van berichten als zou getracht worden een filiaal van de „Com inform" in Sydney te vestigen. Volgens de veiligheidsdienst is een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar het Joegoslavische schip Partizanka dat in de haven is aan gekomen met 700 immigranten van 19 ver schillende nationaliteiten aan boord. Vol gens door de politie ontvangen berichten zou een eventueel filiaal van de Cominform te Sydney het communistisch werk in ge heel Australië en mogelijk in geheel het gebied van de Stille Oceaan controleren. Behalve de Partizanka wordt nog een ander Joegoslavisch schip te Sydney ver wacht, namelijk de Radnek. die evenals de Partizanka in Australië wonende Joe- goslaven via Canada zal repatriëren. (United Press) Brits-lraaks verdrag getekend Te Portsmouth is Donderdag het nieuwe verdrag tussen En'geland en Irak getekend, dat in de plaats treedt van het in 1930 gesloten verdrag, waarbij het Britse man daat over Irak werd beëindigd en dit land onafhankelijk werd verklaard. Alvorens te tekenen, verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin. dat dit verdrag het begin is van een nieuw aantal verdragen, die uitdruk king zullen geven aan de vriendschap tus sen Engeland en de volken in het midden Oosten. Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" bemand met marinepersoneel dat gedemobili seerd wordt of naar Nederland is overgeplaatst, kwam Donderdag uit Indië in Den Helder terug. De bemanning kocht op Ceylon twee jonge luipaarden, welke respec tievelijk aan Artis en aan de diergaarde Blijdorp geschonken zullen worden. SPANNINGEN BINNEN DE REPUBLIEK Paleisrevolutie bij de Duitse CDU De Berlijnse correspondent van het .N.P. meldt, dat in hel partijgebouw der Ihr. Dem. Unie tc Berlijn Donderdag een oort paleisrevolutie heeft plaats gehad, 'ien van de twaalf leiders van het hoofd- ureau der partij hebben onder leiding an prof. dr. Dovifat hun ambt neerge- :gd als protest legen de nieuwe koers, de ie de partij op bevel der Russen in de ovjet-zóne is ingeslagen. De centrale der heeft hiermee vrijwel al haar lei- - "nde figuren verloren. Ook het grootste ;1 der bureau-ambtenaren heeft ontslag enomen. daar het niet onder de door de Russen aangestelde partijsecretaris Dertin- er wil werken. >'t OPSPORINGSDIENST VOOR VERMISTEN. Volgens ..Het laatste Nieuws" zal in de oop van dit jaar in Brussel een interna- ionale dienst voor opsporing van vermis- en worden ingesteld. Dit bureau zal de iersoncn, die thans nog als gevolg van de torlog vermist worden,, trachten op te Het zwaartepunt van de beoordeling van de toestand is niet in de eerste plaats of aan de demarcatielijn zich nog wel eens een incident voordoet, maar wel of door de republikeinse regering een eind ge maakt kan worden aan terreur of het aan zetten daartoe, aldus deze gezaghebbende kringen. Wanneer mocht blijken, dat dit boven de krachten van Djokja zou gaan, kan er zelfs geen sprake zijn van politieke dis cussies. laat staan van politieke beslis singen of samenwerking met de republiek. Woensdag vijf gewonden Volgens het legercommuniqué van Don derdag werden in Indonesië op 14 Januari vijf militairen gewond. INDIË-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER Aanvulling op de regeringsverklaring (Van onze parlementaire redacteur In de Tweede Kamer heeft minister president dr. L. J. M. Beel gistermiddag ter aanvulling van de regeringsverklaring van Dinsdag het volgende medegedeeld: „Hoewel er nog geen officiële mede deling door de Commissie voor Goede Diensten is gedaan, is er alle reden om aan te nemen, dat de voorzitter der republikeinse delegatie officieel heeft aanvaard het voorstel nopens de uit werking van de wapenstilstand, als mede het voorstel, dat als basis zal dienen voor verdere politieke bespre kingen, met welke voorstellen wij ons reeds hadden verenigd. Voorts, dat de wapenstilstand zeer waarschijnlijk Za terdag door beide partijen zal worden ondertekend. Het verheugt de regering, dat de Commissie voor Goede Diensten dit reeds thans heeft welen te berei ken." Terstond na deze aanvullende verklaring begon het debat ofschoon de Kamer toen dfe inhoud der bedoelde voorstellen nog geenszins kende, behalve dan uit al of niet betrouwbare persberichten. Dit gaf de heer Schouten (A.R.) aanleiding te vragen, hoe het nu eigenlijk zat met een eventueel te houden volksstemming. Prof. Romme (K.V. P.) en de heer Tilanus (C.H.) wilden meer over de regeling inzake de demarcatielijn weten. De oude scheidingslijnen tussen hen, die het regeringsbeleid inzake Indonesië wilden steunen en de oppositie vielen ook nu weer te bekennen', al moge dan de heer Schouten in sommige opzichten een wat schappelijker geluid hebben laten horen. Toch bleef hij en ditzelfde kan onder andere mede van mr, Vonk (Vrijheid) gezegd worden fel gekant tegen samenwerking met deze republiek, hetgeen zich ten dele ook uitte in opmerkingen, die mr. Joekes (Arbeid) als zeker op dit ogenblik wel heel tactloos brandmerkte. Een wat tevredener geluid dan weleer kon de A.R.-fractie-aanvoerder ditmaal laten horen over hetgeen er in de regerings verklaring omtrent de positie van de repu bliek en tevens omtrent de verschillen tus sen republicanisme en nationalisme voor kwam. Doch hetgeen over de Unie was uit eengezet, bleek deze afgevaardigde alles behalve te kunnen bewonderen en voor hem was het per se noodzakelijk dat in de unie het rijksverband werkelijk gehand haafd wordt. Heel critisch was eveneens het geluid van mr. Vonk (Vrijheid) over de unie. Dit vooral omdat zij zou bestaan uit twee souvereine staten. Later op de dag (zo omstreeks het middernachtelijk uur) zette mr. Joekes (Arbeid) uiteen dat en waarom het juridisch met die unie, gelijk zij nu is gedacht, wel in orde is. Juridisch kon men volgens hem de heren Schouten Tilanus en prof. Romme dachten daar an ders over het collegiaal orgaan gewoon bij Koninklijk Besluit instellen, al mocht op den duur vanwege het.grote belang dat bij dit orgaan betrokken is, politiek bezien, een wettelijke regeling wel op haar plaats zijn. Had de heer Schouten eveneens een wet verlangd omtrent de prefederale rege ring, mr. Vonk meende, dat dit orgaan in strijd met de Grondwet geacht moest wor den. Uit de over het algemeen zeer gou vernementele rede van prof. Romme, die overigens, voorzichtig man als hij is, de tijd voor juichen ook nu nog niet aangebroken achtte, zij opgetekend, dat deze afgevaar digde niet zo goed te spreken bleek te zijn over de staatsrechtelijke opzet, welke de regering zich voor de unie en dan met najne ten opzichte van de verantwoordelijkheid der unie-organen heeft voor ogen gesteld. Overigens meende hij. ook na de jongste regeringsmededeling, nog geen vrije avond, welke hij zich gaarne zou gunnen als het inderdaad met de unie in orde kwam, in zijn agenda te kunnen noteren. Een waar woord sprak hij vooral, toen hij betoogde, dat het er bij federatie en unie in de eerste plaats om gaat, dat zij door de volkeren worden gedragen in de praktijk van het maatschappelijk leven. Over het algemeen uitte zich de communistische woordvoerder de heer De Groot zeer oppositioneel. In zijn ogen had men thans te doen met een door dr. Van Mook geleid wajongpoppenspel en die poppen waren dan de deelstaten. Ten slotte zij aangestipt, dat mr. Joekes (Ar beid), die de woordvoerder van de K.V.P.- fractie te woord stond naar aanleiding van een door deze ondernomen aanval wegens zekere uitlatingen van prof. Schermerhorn, zijn rede eindigde met het wijs vqrmaan om zich in de grote zaak, waarom het thans gaat, te onthouden van alles wat slechts kan leiden tot verzuren en verknoeien. Vrijdagmiddag wordt het debat voort gezet. Voordat dr. Beel zijn aanvullende ver klaring aflegde, was de begroting van Ver keer en Waterstaat zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, nadat door de tegenstand van de K.V.P. en de P. v. d. A. het amendement-Beernink (C.H.) tot schrapping van 5000 op de post voor de commissie inzake rampen in de binnen wateren met 5026 was verworpen. Over een motie-Roolvink (K.V.P.) ten gunste van spoedige bevaarbaarmaking van de Gelderse IJssel zal Vrijdag worden gestemd. Clandestiene slachtplaats ontdekt De Economische dienst van de Haarlemse politie heeft Donderdag in samenwerking met personeel van het posthuis bij de Am sterdamse Poort een inval gedaan in een schuur aan de Kerkhofstraat, waarin men een clandestiene slachtplaats vermoedde. Op het ogenblik van de inval was juist een schaap geslacht, terwijl de lijken van drie anderen, die doodgeslagen bleken te zijn, nog in de nabijheid lagen. Drie schapen, wie hetzelfde lot beschoren was, stonden hun beurt af te wachten. Een 19-jarige slager, eigenaar van deze dieren, en een 51-jarige koopman werden in de loorls aangetroffen en gearresteerd. Een kist met slagersgereedschappen werd in be slag genomen. Treinramp in Canada Negen doden, 55 gewonden In het hoge Noorden van de Canadese staat Quebec zijn twee sneltreinen met grote snelheid op elkaar gelopen. Beide treinen werden ineengedrukt en volgens de thans beschikbare gegevens zijn negen in zittenden om liet leven gekomen en 55 per sonen werden gewond. Nog 14 uur na de botsing zochten arbei ders in de bittere koude naar andere slachtoffers, die zich tussen de wrakstuk ken bevonden. Koning van Yemen overleden Volgens uit Cairo ontvangen berichten is de Imam (koning) van Yemen, Yehia, op 35-jarige leeftijd overleden. In Sana, de hoofdstad van Yemen, is een nieuwe con stitutionele regering gevormd, aan het hoofd waarvan, aldus berichten uit Aden, een nieuw gekozen Imam staat. Naar verluidt, is de naam van de nieuwe Imam: Sayed Abdoellah Ibn Ahmed Al Wazir. Het is gekozen „volgens het heilige nationale handvest, dat door het gehele volk voor de dood van Imam Yehia is aanvaard". Naar voorts gemeld wordt is de zoon van de overleden vorst, die in De cember 1946 naar Aden is gevlucht, tot voorzitter van het parlement benoemd. Radio Djokja maakt bekend, dat de Masjoemi-partij Donderdagavond haar ministers uit het republikeinse kabinet heeft teruggetrokken, daar zij niet in stemt met de jvapenstilstandsoverecn- komst. Tevens wordt gemeld, dat in verband met deze ontwikkeling, de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Commissie voor Goede Diensten. Frank Graham, een be zoek heeft gebracht aan de voorzitter van de Masjoemi, dr. Soekiman. De vijf ministers, behorende tot de Masjoemi, hebben reeds hun zetels ter be schikking van de minister-president ge steld en ook de Masjoemi-leden in de republikeinse delegatie. Roem en Natsir, hebben zich teruggetrokken. De republikeinse minister-president, Sjarifoeddin, de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Sa- lim en de overige leden der republikeinse delegatie worden morgen te Batavia ver wacht. Mr. Tamzil heeft op het vliegveld aan de pers verklaard, dat Sjarifoeddin nog heden voor het werkcomité van het K.Ni.P. een verklaring zal afleggen om trent de jongste ontwikkelingen en een uiteenzetting zal geven over de betekenis van de bereikte overeenstemming. De stap van de Masjoemi zou volgens mr. Tamzil leiden lot hergroepering van het repu blikeinse kabinet. Plij kon niet zeggen of het waarschijnlijk is, dat Soetan Sjahrir wederom in de regering zal worden opge nomen. Over de uilvoering van datgene, waarover te Djokja overeenstemming is bereikt, worden nog besprekingen gehou den. Perspectief minder fleurig Gezaghebbende Nederlandse kringen hebben aan Aneta verklaard, dat het beeld heden sterk beïnvloed wordt door de in middels binnenkomende reacties, speciaal van de zijde der Masjoemi, die er op wij zen, dat grote tegenstand onder een in vloedrijk deel van de republikeinse politici bestaat tegen het accepteren van de wa penstilstand. Blijkbaar heersen in Djokja grote moeilijkheden. Dit draagt er toe bii, dat het perspectief niet wordt "Pgefleurd. Immers, indien opnieuw de toestand' zou ontstaan, dat de wapenstilstand slecht; op „w. papier bestaat, dan zou wederom een un- van het onlangs ten Noorden va» Haifa aa» de grond gelopen cmigraidètischip ignited passé intreden met alle gevolgen van dien. I Nations- pc opvarenden gaan aan laad. Het woord is aan. Anonymus: Wij zjjn gerocjien tot arbeiden, tot een verantwoordelijke taak. niet tol een bezigheid. Personenauto te water drie slachtoffers Vrijdagmorgen om zes uur is een per sonenauto uit T wij zeierhei de in Friesland, in Franeker in het water van de Zuider gracht gereden. De chauffeur J. Kempe naar uit Twijzelerheide wist zich door een der ramen te bevrijden. De drie andere inzittenden, de bakker G. Zijlstra, de land bouwer J. O. Bosma, beiden uit Twijzeler heide en de landbouwer Tj. van der Meu- len uit Kollumerzwaag zagen geen kans meer uit de omgeslagen auto te komen en verdronken. De 35-jarige bakker Zijlstra was ge huwd en vader van vijf kinderen. De landbouwer Tj. van der Meulen was 40 jaar oud en had een gezin met vier kin deren. De 24-jarige landarbeider J. O. Bosma was ongehuwd. De vier inzittenden van de auto waren op weg naar Den Haag om de laatste pa pieren voor hun emigratie naar Canada in orde te maken. Bij het uitrijden van de Vijverstraat in Franeker werd de chauf feur Kempenaar door een tegenligger ver blind. Hij is toen inplaats van rechts af rechtuit gereden. Terroristen op Celebes gaven zich over Op 8 Januari heeft de laatste der ver zetslieden in Zuid-Celebes. de Karaeng (hoofd van een adatgemeenschap) van Palembengkeng, zich met zijn strijdgroep van 45 man als gevolg van de gecombineer de activiteit van leger, bestuur en politie, overgegeven. Bij de groep bevond zich de reeds lang gezochte massamoordenaar Basoeloe Daeng Lewa. Bij de overgave werden ingeleverd een geweer, een karabijn, zes revolvers, een groot aantal steekwapens, patronen, twee handgranaten en het gehele archief van de groep. Ruim twee jaar heeft dit voormalig adat- hoofd van Palembengkeng in deze streek terreur op de bevolking uitgeoefend. Er heerste dan ook duidelijk merkbare ver ademing onder de bevolking en het be richt van de overgave werd alom met vreugde ontvangen. De overgave geschiedde in aanwezig heid van verschillende militaire autori teiten. SALARISSEN BI.T HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Naar het A.N.P. verneemt is in de sala riscommissie voor de leraren en leraressen bij het nijverheidsonderwijs overeenstem ming bereikt en zijn haar voorstellen door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aanvaard. TREIN DOOR BRUG GEZAKT. De eerste vier rijtuigen van een goede rentrein zijn door de Saarbrug bij Forbach in Frankrijk gestort, daar de brug door de overstroming was verzwakt. De machinist verdronk. „KLEINE OORLOGVOOR DE UNO Donderdag heeft de gedelegeerde van India bij dc UNO, Ayangar, for meel aan de Veiligheidsraad verzocht zich bezig te willen houden met de ongeregeldheden in Kasjmir. Hij vroeg de raad een einde te maken aan de „kleine oorlog" die dagelijks in hevig heid toeneemt en voegde er aan toe, dat de houding van Pakistan de we reldvrede in gevaar zou kunnen bren gen door dat dit land de guerilla's in Kasjmir in bescherming neemt. Tegelijkertijd heeft de regering van India stappen genomen om haar goede wil in deze aangelegenheid te bewijzen. Zij heeft zich bereid verklaard de overeenkomst, die zij met de regering van Pakistan heeft ge sloten bij de verdeling van Brits-Indië ten aanzien van de uitbetaling der verdeelde activa aan Pakistan, opnieuw ten uitvoer te leggen. Deze overeenkomst was bij het uitbreken der vijandelijkheden opgeschort. Bovendien heeft India voorgesteld, de be volking van Kasjmir zelf te laten be slissen over haar lot. Een plebisciet zou moeten uitmaken bij welke natie, India of Pakistan, de staat Kasjmir moet worden gevoegd; het voorstel voor dit plebisciet werd op de zitting van de Veiligheidsraad, aarop India de kwestie voorlegde, door de Indiase gedelegeerde geopperd in tegen woordigheid van de afgevaardigde van Pakistan, die zich van commentaar ont hield. Dit plebisciet zal echter, volgens Ayangar, pas kunnen worden gehouden nadat rust en orde zijn hersteld. De Vei ligheidsraad moet daartoe snelle stappen ondernemen, zo zeide de afgevaardigde, aangezien de troebelen in Kasjmir zich voortdurend uitbreiden. Het tegemoetkomend voorstel van India A. Terwijl de troebelen vi Palestina met de dag bloediger gevolgen hebben, trachten Joodse emigranten uit Europa op alle mogelijke manieren het Beloofde Land binnen te komen. De Engelse zeeblokkadc wordt nu cn dan door kleine zeevaartuxgen door broken en dc emigranten worden (inn tm nvgranten. die snel aan land gaan cn zich verspreiden om aan de Engelse nasporingen rc ontsnappen. De foto toont een sloep Grootscheepse Arabische actie tegen Joodse nederzettingen „De slag om de nederzettingen", die thans in geheel Palestina ontbrand is, toont aan, dat het Arabische plan de campagne en dc „sla-toe-en-Ioop-weg" tactiek van gucrillatroepcn nu ver vangen worden door grootscheepse aanvallen op verspreide Joodse neder zettingen. Ofschoon de Arabische leiders in het Ara bische Hoge Comité een dringend beroep op de strijdgroepen gedaan hebben om ge duld te betrachten tot de zendingen ge- standariseerde wapenen uit de aangren zende Arabische landen zijn aangekomen en opgeleide officieren en ervaren guerilla- leiders in Palestina hun posten betrokken hebben, hebben grote afdelingen gewapen de Arabieren .die in de bergen zijn afge richt, een soort IndianenoorJog ontketend, die ten doel heeft afgelegen Joodse kolo nies weg te vagen. is ongetwijfeld mede te danken aan de invloed van Ghandi, die nu reeds vier dagen vast en volgens doktoren zeer zwak is. Dit werd overigens toegegeven door de premier van India. Pandit Nehroe, die het plan tot uitbetaling van de activa aan Pa kistan in het parlement bekend maakte tegelijk met een ander voorstel, dat even eens bedoeld was om de rust en orde in het voormalige Brits-Indië te bevorderen. Hij opperde namelijk het plan om in de door India bezette staat Junagadh eveneens een volksstemming te houden die uit zal moeten maken, welke keuze het volk wil maken tussen. India en Pakistan. Prins Bernliard reikte onderscheidingen uit Aan boord van het vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman", liggende in de Maashaven te Rotterdam, heeft Prins Bernhard aan ongeveer 75 leden van de koopvaardij, landmacht en marine onder scheidingen mitgereikt wegens bijzondere daden in de oorlog verricht. Aan de timmerman J. de Jonge, die aan boord van het s.s. „Tiba", speciaal aan de Noord-Afrikaanse kust van bijzondere plichtsbetrachting had blijk gegeven werd het Bronzen Kruis verleend. Vijf-en-twln- tig gezagvoerders ontvingen het Kruis van Verdienste. Van de leden der marine werd de bootsman W. F. Schonau met de Bron zen Leeuw gedecoreerd, dertig personen met het Bronzen Kruis en drie met het Kruis van Verdienste. Van de leden der landmacht ontvingen de voormalige reser ve kapitein der genie dr. J. H. Zaayer, de sergeant der genie L. Th. van Lent, de kor poraal der infanterie G. Th. Dekker en de korporaal Th. W. Herkemij de Bronzen Leeuw, zestien personen het Bronzen Kruis en éen het Kruis van Verdienste. Na de gedecoreerden cn hun familiele den te hebben gelukgewenst, zeide de Prins, dat de leden van koopvaardij, marine en landmacht prestaties hebben geleverd, waarop het Nederlandse volk trots kan zijn. RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I, in De Bilt, geldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond: S Zwaar bewolkt met op vele plaatsen S nevel of mist, doch hier en daar op- klarend. Vrijwel overal droog weer. Weinig wind. In het binnenland plaat- S se'.ijk üchte vorst, overigens weinig verandering in temperatuur 17 Januari: J Zon op 8 41 uur, onder 16.>9 uur 1 Maan op 11.26 uur. onder 23,38 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1