c J c Engeland zet koers naar ket vaste1 and 'Al s gedemoM'seerden u t Indië komen' JZ Dronken bestuurders hoorden zwaardere straffen tegen zich eisen Wereldnieuws VRIJDAG 16 JANUARI 1948 Beaverbrookse critiek doet verouderd aan {Van onze Londense correspondent) In de bestrijding van het Marshall-plan hebben de communisten er een onver wachte bondgenoot bij gekregen. Beaver- brooks bladen hebben voor het plan geen goed woord over, natuurlijk op andere gronden dan Moskou. De critiek van de machtige persmagnaat is wel de meest extréme vonn van de opvatting dat Enge land, wijs geworden door de teleurstellen de ervaring met de Amerikaanse lening, die zijn handelsvrijheid zo gevoelig be perkte. zoveel mogelijk op eigen kracht moet steunen met gebruikmaking dan al- fijd van de nog steeds rijke bronnen van het gemenebest. Een politiek van isolatie dus, die in deze tijd wel een falikante te genstelling vormt met andere verschijn selen. Het is namelijk belangwekkend te con stateren, dat Engeland, trachtende de be roemde middenkoers te varen, thans op nieuw de steven wendt naar het Europese continent. Aanvankelijk aarzelde het nog. ongetwijfeld om de Russen niet nodeloos af te stoten. Na de mislukking van de Londense conferentie behoeven die echter niet meer te worden ontzien, althans niet meer in die mate als voorheen. De banden definitief doorsnijden wil niemand, zeker niet nu 't handelsverdrag pas onder zeil is. Doch het initiatief van de Britse La- bourpartü tot een congres van zusterpar tijen uit de Marshall-landen vormt een bewijs, dat men na veel getalm thans de weg wil inslaan naar concreter Europese samenwerking. Verwacht wordt, dat het congres zal aandringen op een gemeenschappelijke organisatie die Europa collectief zal ver tegenwoordigen bü de administratie van het Marshall-plan. De „Times" merkte op. dat de komende samenwerking begrensd zal zijn, omdat bij de deelnemende landen nu eenmaal het element van concurrentie overheerst Het zal daarom een kwestie zijn van geven en nemen. Inderdaad geeft het te denken, dat bijvoorbeeld de post voor tabak in het Marshall-plan de hoogste is van de Britse lijst niet alleen, doch dat dit artikel alle andere leveranties in waarde ver ach ter zich laat. De verklaring is, dat de Ame rikaanse tabaksteelt zonder de Britse af name niet kan bestaan. Wanneer echter alles gaat zoals men wenst, dan zal nog in 1952 de Britse le vensstandaard lager zijn dan die in 1938. Engeland heeft daarbij Lord Beaverbrook niet nodig om te vertellen, dat het niet op zijn lauweren mag gaan rusten, nu de huismoeders eerstdaags weer wat eipoeder bij hun boodschappen zullen vinden. Het Britse volk heeft zich in het pas afgesloten jaar magnifiek gehouden. Vorig jaar om deze tijd lag alles stil door gebrek aan brandstof. Thans varen de eerste kolen schepen naar het continent. Behalve de mijnen haalde ook de staalindustrie top- cijfers. De export vliegt omhoog, maar er zijn moeilijkheden bij de afzet. Engeland is niet meer alleen aan de markt en is vaak te duur. Eregraf voor Engelsen op Westerveld Gedurende de oorlogsjaren zijn op de Westerbegraafplaats voorlopig ter aarde besteld de lichamen van zes Engelse ge sneuvelden van de lucht- en zeemacht. Daar het gemeentebestuur van Velsen geen gunstige plaats beschikbaar had, heeft het zich in verbinding gesteld met het bestuur van de begraafplaats Westerveld. Gezien het aandeel dat Engeland gehad heeft in de bevrijding van Nederland, heeft het bestuur gemeend belangeloos een plaats te moeten af staan en de graven te adopteren. Dezer dagen heeft in tegenwoordigheid van burgemeester mr. M. M. Kwint de opgraving in IJmuiden plaats gehad, later werden de kisten opnieuw bijgezet in een gezamenlijk graf in het benedengazon van Westerveld. Hierbij was aanwezig de ka pitein van het Engelse leger D. A. Sidwells. Het tuinpersoneel van de begraafplaats zal ten spoedigste een begin maken met de beplanting van het graf, waarna de krui sen, die op de voorlopige graven stonden, er op worden geplaatst. Vier namen zijn bekend, van de andere twee militairen ont breken nadere gegevens. Wanneer deze zomer de nabestaanden uit Engeland het graf van hun dierbaren komen bezoeken, kunnen zij dit eregraf beschouwen als een blijk van waardering voor hen, die vielen in de strijd om de vrijheid. SnuiPen wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7 45 en 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Tsjechische muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Weense muziek. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en orgel. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Dans orkest. 13.50 Film èn toneel. 14.40 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.15 Concert der jongeren. 15.45 Kiosk. 16.00 Man nenkoor. 16.20 Lezin. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Pianoduo. 8.15 Week- overzich. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Volksliederen. 19.35 Banden die binden. 19.45 Regeringsuitzending. 20 05 De gewone man. 20.12 Hoe heet deze plaat.?. 20.30 Licht baken. 21.00 Operaconcert. 21.40 „Het een zame hart". 22.00 Orkest. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.20 Kamerorkest.. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1785 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Orgel. 840 Platen. S.35 Symphonische muziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Nederlandse liederen. 11.00 Voor arbeiders in continu bedrijven. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.15 Kalender. 13.20 Platen. 14.00 A. J. C. 14.15 Harmonie-orkes ten. 15.00 Lezing. 15.15 Platen. 16.00 Over het onderwijs. 16.15 Kleinkunst. 16.45 Artistieke staalkaart. 17.15 Volksconcert 18.15 Sport- praatje. 18.30 Om en bij de 20. 18.55 Hon gaars strijkkwartet. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 De Bijbel in steen. 20.08 Dingen van de dag. 20.15 Oké-nvond. 23.15 Socialistisch commen taar. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Luisterspel „Lady Dona". 22.30 Orkest Malando. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Biljartreportage uit Luik en platen. Alles hangt af van internationale sa menwerking. met gelijktijdige correctie van ongelijke productieverhoudingen. Voor geen land is het moeilijker dan voor Engeland, zich niet langer blind te staren op eigen voortreffelijkheid. Beaverbrooks kijk getuigt van een verouderd, nationaal egoisme. Hij gunt Europa zijn Marshall plan, als Engeland er zelf maar buiten blijft. Alsof Engeland iets op eigen houtje zou kunnen ondernemen en het er niet naar moet streven, spil te worden van de toe komstige Europese samenwerking. Hr. Ms. „Evertsen" in het vaderland terug Donderdagmorgen is Hr. Ms. torpedo- bootjager „Evertsen" de haven van Den Helder binnengevaren. De oorspronkelijke bemanning van de „Evertsen" is groten deels in Indië achtergebleven. Het schip was thans bemand met marinepersoneel, dat gedemobiliseerd wordt of naar Neder land is overgeplaatst. De commandant der zeemacht Schout bij Nacht J. Willinge inspecteerde het schip en de bemanning. De „Evertsen" heeft op de thuisreis met zwaar weer te kampen gehad. Bij het bin nenvaren van het Kanaal sloeg een golf over het achtei'dek, waardoor drie matro zen zeer onzacht met het dek in aanraking kwamen. Zij moesten in de ziekenboeg worden opgenomen. In de wateren rond de Indische eilanden werden uitgebreide pati'ouilletochten ondernomen. Tijdens een patrouillevaart in de Pangpangbaai wex'd de torpedoboot- jager herhaaldelijk beschoten door een kustbattei'ij, welk vuur door de jager werd beantwoord. Gedurende de politiële actie had de „Evertsen" vooi'ts een belangrijk aandeel in de maritieme operaties. Op de thuisreis kocht de bemanning te Trinco'malee op Ceylon twee jonge lui paarden en doopte deze Comelis en Johanna Evertsen. Artis in Amsterdam en de diergaarde Blijdorp te Rotterdam zul len elk een dezer dieren ten geschenke ontvangen. De 9 Muzen Discussie. De Franse acteur Samson Fainsilber sprong gisteravond van het toneel van de „Comédie des Champs Elysées" te Parijs en begon een gevecht met de criticus Jasques Lemarchand, die een slechte kritiek over de acteur had geschreven. Collega's van Lemarchand kwamen hem te hulp S an Gogh-expositie naar Birmingham. De Van Gogh-expositie door de Lonöena- ren als „Gog", „Van Goff", „Van Go' of „Van Guff" aangeduid die in de Engelse hoofd stad door 150.000 bezoekers gezien werd, zal nu gedurende drie weken te Birmingham gehouden worden. Een moderne rattenvanger De Engelsman Heywood heeft een fluitje geconstrueerd, dat nauwkeurig de lokroep van de rat nabootst. Op deze manier is het mogelijk ratten te lokken en dan te ver nietigen. Deze nieuwe rattenvanger heeft fluitjes naar Amerika en Nederland ge- exporteei-d en er zijn reeds nieuwe orders binnengekomen. Het geluid van de fluitjes ligt bijna boven het menselijk gehoor. Proteststaking in West-Duitsland De vakverenigingsafgevaardigden van de steden Duisburg, Millheim en Oberhausen hebben tijdens een bijeenkomst in Bochum besloten vandaag gedurende 24 uur een algemene staking te houden, uit protest tegen de slechte voedseltoestand in het Ruhrgebied en het Rijnland. De mijnwer kers zulleix niet aan de staking deelnemen, de arbeiders van de openbare werken en vervoer wel. HOESTPAREUS I 3ü»mcma y Kt n i'APEtSPó.Rfi, Enige weken geleden heeft de kanton rechter een hechtenisstraf van één maand en ontzegging gedurende een jaar motor rijtuigen te besturen opgelegd aan drie personen, omdat zij onder invloed van sterke drank een auto of een motor had den bestuurd. Tegen de vonnissen waren de betrokkenen in beroep gegaan en Don derdag stonden zij voor de Haarlemse rechtbank terecht. De Haarlemmer N. G. W. had op een avond een café bezocht en toen hij in de Barrevoetestraat met zijn auto reed, werd hij door een agent van politie aangehou den, omdat hij naar drank i-ook. Het tweede geval betrof de koopman F. W. van M. uit Amsterdam, die een nacht feestje had bijgewoond met zijn vrouw, 's Morgens om half zeven van de 3e Aug. reed hij op een mtor door de Grote Hout straat, doch doordat de ketting brak, vie len beiden op straat. De echtgenote wilde niet meer meerijden en dacht nog met weemoed terug aan het feit, dat zij kort tevoren een verzoek van vrienden, onx per auto naar huis gebracht te worden had afgeslagen. De motorrijder ging zijn vrouw achtex-na en greep haar vast. Inmiddels naderden twee politiemannen, die consta teerden, dat de Amsterdammer naar drank rook en zij namen hem mee. Op het bu reau van politie moest de motorrijder de voorwerpen uit zijn zakken halen en non chalant wierp hij enige papiertjes, die bankbiljetten tot een waarde van.... 28.000 bleken te zijn, in de hoek van zijn cel. De politiemannen vonden, dat de man wel erg dronken geweest moest zijn, maar voor de rechtbank verklaarde de Amster dammer, dat hij door jalouzie zo vreemd was opgetreden. De derde verdachte was de caféhouder J. H. K., die in September jl. een bezoek aan een café in Zandvoort had gebracht. Hij had wat gedronken en toen hij op straat stond, liep hij niet zuiver. Agenten Duitse directeur kwam terug: arbeiders staken De werklieden vaxx de tricotagefabriek „Rocker en Co" te Sittard hebben het werk neergelegd, toen de vroegere directeur, een Duitser, in de fabriek terugkeerde. Dit be drijf was na de bevrijding onder leiding gesteld van het Beheersinstituut, omdat de directeur tegen het einde van de oorlog Nederland had verlaten. Enige tijd geleden is hij echter teruggekeerd. Omdat de zaken op de tricotagefabriek niet naar wens gin gen en volkomen deskundige leiding de enige mogelijkheid bood weer op orde te geraken, heeft de controle-commissie van het Beheersinstituut geadviseerd de dii'ec- teur weer met de leiding van het bedrijf te belasten. van politie zagen dat en volgden de man, die in een auto stapte en wegreed. Na honderd meter lieten de politiemannen de auto stoppen en de bestuurder moest uit stappen, om zijn papieren te laten zien. Door de drank beïnvloed sloeg voorover op de motorkap. De politie achtte het raadzaam hem ter ontnuchtering in te sluiten. De officier van justitie was van mening, dat in deze zaken de straf te licht is ge weest en eiste een hechtenisstraf van zes weken en ontzegging gedurende een jaar motox-rijtuigen te besturen. De rechtbank zal op 29 Januari uit spraak doen: Adres van het N.V.V. over de vermakelijkheidsbelasting Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft zich met een adres tot de minis ter van Binnenlandse Zaken gewend, waarin verklaard wordt, dat de voorge stelde verhoging der vermakelijkheids belasting juist die vermakelijkheden treft, welke de arbeiders bij voorkeur bezoeken. Een berekening van de verhoging in de toegangsprijzen van film, cabaret en variété zal tengevolge hebben, dat een groot deel van de arbeiders zich de wei nige ontspanning, welke zij nu nog heb ben, ook nog zal moeten ontzeggen. Verder zegt het adres, dat de vex-hoging der vermakelijkheidsbelasting het bezoek aan de inrichtingen van vermaak zal doen dalen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de verwachte hogere opbrengst voor de gemeentefinanciën achterwege blijft en onder de artisten werkloosheid zal optre den. Het verbondsbestuur geeft de minister in overweging in overleg met het Directo- raat-genei-aal van de Prijzen te beweiic- stelligen, dat de grote bioscoopconcerns, voor zover mogelijk, aanwijzing krijgen, dat zij de entréeprijzen niet of slechts in geringe mate mogen vex-hogen na de ver hoging van de vermakelijkheidsbelasting. Het vei-zoekt de gemeentebesturen een grote mate van vrijheid te laten in hun beslissing om de verhoging van de ver makelijkheidsbelasting al of niet toe te passen, teneinde op die wijze ook in de kleinere plaatsen het voox-tbestaan van bioscopen mogelijk te maken. Geen vervolging van Willemsen Naar wij vernemen is het niet waarschijn lijk, dat tegen de gewezen rechercheur van de Haarlemse Inlichtingendienst Willemsen die Donderdagochtend de president van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam naai de keel vloog, voor dit feit een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Wel zal een rapport hierover aan het dossier van Willemsen worden toegevoegd. Zijn zaak moet nog door de Bijzondex-e Raad van Cassatie worden behandeld. Maatregelen en voorzieningen in Haarlem en omgeving Er komen reeds nu gedemobiliseerden uit Indië, maar de grote stx-oom is nog in aantocht. Hoeveel er komen die uit Haarlem en omgeving afkomstig zijn is niet te zeggen. Officiële instanties die bij de demobilisatie betrokken zijn durven ook nog geen cijfers te noemen. Wel weet men bij de gemeente dat er thans 2000 mannen uit Haarlem in Indië dienen. Uit de omgeving (wij nemen het gebied dat onder de zorgen van het Gewestelijk Ar beidsbureau valt, waartoe behoren de ge meenten Bloemendaal, Zandvoort, Velsen, Beverwijk, Haarlemmerliede, Haarlem mermeer, Zandvoort en Bennebroek) zijn er zeker evenveel. Tezamen dus ruim 4000. Verwacht wordt dat daarvan in de loop van het jaar de helft zal terugkex-en. Dat wil dan zeggen, dat er in Haarlem in 1948 gerekend moet worden op de komst van 1000 gedemobiliseerden en in de om streken zelfs op iets meer. Voor de gedemobiliseerden zijn en moe ten nog meer maatregelen genomen wor den. Er is daarbij evenwel een grote moei lijkheid. Er moet op gerekend worden, dat er dagen zullen zijn waarop in eens een groot aantal moet worden verwerkt. De opkomst der gedemobiliseerden ging inder tijd streeksgewijze en nu is aan te nemen dat ook de demobilisatie sti-eeksgewijze gaat. Het is dus zeer goed mogelijk dat er op één dag 500 a 700 man tegelijk uit Indië hier aankomen. Dat zal de betrokken dien sten natuurlijk voor een zware taak stel len. Voorlopig is er-evenwel nog weinig kans op. De jongelui uit de eerstbevrijde px-o- vinciën zijn het eerst naar Indië gegaan, zodat het ook redelijk is, dat die bij de demobilisatie voorrang hebben. Het is dus vrijwel zeker dat de grote stroom gedemobiliseerden in Haarlem en omgeving pas in de tweede helft van dit jaar komt. In alle grote steden waar Gewestelijke Arbeidsbureaux gevestigd zijn (25 in ons land) zijn of worden Demobilisatieraden ingesteld. Te Haarlem is er een gevormd onder voorzitterschap van de burgemees ter, mr. P. O. F. M. Cremers. Secretaris is de heer P. Koen, die zijn bureau heeft in het gebouw van de Werkloosheidsdienst in de Hoofmanstraat. Verder zijn er afge vaardigden van de werknemers- en werk geversorganisaties en personen die betrok ken zijn bij Sociale Diensten. Ook de di- ï-ecteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau is lid. De installatievex-gadering van de raad heeft al plaats gehad. De gedemobiliseerden die hier aanko men krijgen eerst een kort vei-lof. Daarna moeten zij zich melden bij de verschil lende demobilisatie centra. Daar krijgen zij dan allerlei aanwijzingen. Men beschikt daar reeds over gegevens over de gedemo biliseerden die in Indië verzameld kon den worden. Mensen die niet in aanmer king komen voor onmiddellijke plaatsing in een wex-kkring worden getest om vast te stellen of zij voor hei-scholing of vak opleiding in aanmerking komen. In die demobilisatiecentra krijgen de mensen nieuwe aanwijzingen. Verwacht dat onge veer 75% zal moeten worden verwezen naar de Sociale Diensten, die in de grote steden gevestigd zijn. Het Haarlemse bu reau is ondergebracht in de kantoren van Hoe Washington over Nederland denkt „Internationaal handelaar en makelaar" Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft nieuwe gegevens omtrent het hulpprogramma voor Europa gepubliceerd. Aangaande Nedex-land werd opgemerkt, dat het herstelwex-k aldaar tot nu toe in drukwekkend is geweest, maar als de Ne derlandse regering er niet in mocht slagen noodzakelijke maatregelen te nemen, ook met betrekking tot de betalingen van en naar het buitenland, dan „lijkt toenemende controle der regering op de binnenlandse economie onvermijdelijk" en het verlies op uitzicht van de terugkeer naar een stelsel, dat wijde mogelijkheden biedt aan het par ticulier initiatief, zou stellig leiden „tot vergrotingen der politieke spanning". In het departementale rapport wordt verder nog verklaard, dat de huidige eco nomïsche staat van Nederland samenhangt met de oorlogsvernietigingen, het weg vallen van de inkomsten uit Indonesië en de door de Nederlandse koopvaardijvloot geleden schade. Men verwacht volgens het xapport, dat Nederland na de periode van het plan-Marshall voortdurend nog 250 millioen dollar per jaar tekort zal komen in de handel met de landen van het Weste lijk Halfrond. Het tekort aan staal zou het huidige Ne derlandse scheepsbouwprogx-amma kunnen vertragen, doch indien dit programma af gewerkt is, zal het aanzienlijk bij kunnen dragen tot het oplossen van de moeilijk heden in de overzeese betalingen. Het rap port noemt als belangrijke bijdi-age van Nederland tot het wereldherstel de erva ring van dit land als internationale han- delsstaat en makelaar. en die Meesteir-Ëooehelaar 51. „Oef!" zuchtte Joris Goedbloed toen ze door de stille warme straat liepen. „Dat is dat! Ge hebt miji tegenover die dikke Sultan lelijk te kijk gezet, jonge Panda! Ik moet eigenlijk ernstig onstemd op U zijn! Aan de andere kant hebt ge mij ervan weerhouden een beloning in ontvangst te nement die mij niet toekwam. We zijn dus quitte, zoals wij latinisten zeggen. Eh.... wacht even! Welk een aardig kleedje ontwaart zijn oog! Een ogenblikje, dat ene tapijtje ga ik kopen! Een aan denken aan dit land, dat wij zo schielijk gaan veria ten!" Joris stapte het winkeltje binnenbetaalde eerlijk en stapte even later met het tapijtje onder zijn arm, naar een café-terrasje. Een ogenblikje, mijn waarde!" zei hij. „Ik moet nog even een belangrijke zaak afwikkelen, die haast aan mijn aandacht ontsnapt was. Ga hier zit ten en nuttig een kopje mocca: ik kom direct terug! Wacht hier dus even rustig op mij!" het Gewestelijke Arbeidsbureau Het staat onder leiding van de kapitein Blanken- steyn, die bijgestaan wordt door een of I meer officiei-en. De taak van deze dienst is hulp te verlenen bij alle voorkomende moeilijkheden, of althans de weg daarvoor aan te geven om daartoe te kunnen komen. Er kunnen gezinsmoeilijkheden zijn. exti-a, behoeften voor aanschaffing van kleding en huisraad, zorgen om een onderdak te krijgen, enz. Een deel der gedemobiliseerden zal ver moedelijk zelf een wei-kkring kunnen vinden. De overige zullen om hulp moeten aankloppen bij het Gewestelijk Arbeids bureau. Vermoedelijk zal dit wel met 50% het geval zijn. Een speciale contactman wijdt zijn zorgen aan deze mensen. Wie voor vakopleiding of herscholing in aan merking komt wordt vex-wezen naar de werkinrichtingen te Haarlem, want voor de Ambachtsscholen zijn allen te oud. Bij plaatsing in het vrije bedrijf hebben de ge demobiliseerden voorrang bij de behan deling. Er zijn wachtgeldregelingen voor de tijd dat de gedemobiliseerden naar werk zoe ken, of voor een vale worden herschoold of opgeleid. In Haarlem wordt werk gezocht voor de Haarlemmers, de gedemobiliseerden uit de omstreken worden verwezen naar de plaat selijke bui'eaux van het Gewestelijke Ar beidsbureau. In het algemeen wordt verwacht dat het gelukken zal om de gedemobiliseerden aan werk te helpen. Reeds nu zijn er on der werkgevers die daarvoor belangstel ling getoond hebben en aan het Arbeids bureau hebben medegedeeld, dat zij graag mensen die uit Iixdië komen zullen aan nemen. Helaas moet evenwel gevreesd worden, dat dit gedeeltelijk zal gaan ten koste van minder bekwaam en ouder per soneel dat nu aan het werk is. Huwelijkszwendelaar lichtte zijn verloofde voor f20.000 op In de zomer van 1947 kwam een inwoon ster van Velp in kennis met zekere A. te Brussel. Deze kennismaking liep uit op huwelijksplannen. Het huwelijk zou zo spoedig mogelijk worden gesloten, waarna het echtpaar zich in het buitenland, waar A. een beti-ekking had, zou vestigen. Om dat haar toekomstige echtgenoot niet bij zonder ruim bij kas bleek te zijn, ver strekte zijn verloofde hem telkens geld. Zij bezat nog enig spaargeld en geldswaai-dige papieren en op aanraden van A. werden deze alle verzilverd, hij zou er voor zorgen dat dit geld terstond zou worden omgezet in buitenlands geld, dat als een solider be legging werd beschouwd. Bovendien zou den daarvan in het land van vestiging een huis en inboedel worden aangeschaft. De- viezenbepalingen behoefden geen rol te spelen, want A. beschikte over relaties om deze te ontduiken. In volkomen vertrouwen werden de welbespraakte minnaar in korte tussenpozen bedragen van 1500 tot 4500 gulden ter hand gesteld, tot een totaal van ongeveer 20.000. Toen de spaarpot tot op de bodem leeg was trachtte A. een zuster van zijn verloofde te bewegen een poosje met hem naar het buitenland te gaan, als zij hem het reisgeld wilde voorschieten. De zuster hield zijn voorstel in beraad. Door enige uitlatingen van A. kreeg zij argwaan en toen zij vernam dat A. van haar zuster reeds 20.000 had gekregen, werd de politie in de zaak gemoeid. A. was intussen per taxi voor een paar dagen naar België. Onmiddellijk na zijn terugkeer werd de garagehouder, die hem vervoerd had, door de politie aan de tand gevoeld. Deze was geheel te goeder trouw. Hij verklaarde reeds verschillende ritten met A. naar het buiten land te hebben gemaakt, waarbij A. voor gaf voor officiële instanties dienstreizen te maken. De kosten werden steeds vlot be taald. A. werd daarna gearresteerd en deze arrestatie bleek juist bijtijds te zijn ge schied. Want het bleek, dat A. een dag later in het huwelijk zou treden met een meisje in Amsterdam. Voorzichtigheids halve werd A. uit zijn woning gelokt om meteen in een gereedstaande auto te wor den „gewerkt". De aankondigingen waren reeds rondgestuurd, de kerkelijke inzege ning geregeld. Echter bleek geen enkele voorgeschreven wettelijke voorbereiding te zijn getroffen, zodat met zijn arrestatie ex-ger teleurstelling kon worden voorkomen. Een woning in het buitenland was reeds ingericht en de formulieren voor inklaring van de inboedel verzorgd. Na zijn arresta tie werd A. met zijn „verloofde" in Velp geconfronteei-d, waarbij hij zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken ont kende deze ooit gezien te hebben. Eerst na een langdurig verhoor legde hij een be kentenis af. Het onderzoek naar de door de oplichting verki-egen gelden wordt voort gezet. Aangezien A. op royale voet pleegde te leven sedert zijn „kennismaking" zijn de verwachtingen omtrent het resultaat niet hoog gespannen. In het verleden bleek A. ook reeds enige ontmoetingen met de politie te hebben ge had, doch tot heden nog steeds de straf fende hand te hebben kunnen ontgaan. Bij het verder onderzoek kwam nog vast te staan, dat A. reeds gehuwd is geweest, welk huwelijk eerst in December 1947 ontbonden werd. Truman pleit opnieuw voor strengere anti-inflatiewet President Ti-uman heeft Woensdag het Congres in een „economische boodschap" gewaarschuwd, dat een depressie in de Verenigde Staten zeker zöu zijn, wanneer niet onmiddellijk maatregelen genomen worden om de lopende inflatie tot staan te brengen. Het is volgens de president niet mogelijk nauwkeurig te zeggen, wanneer de ineenstorting zou komen. Er kan slechts met zekerheid gezegd worden, dat wanneer men de zaak op zijn beloop liet, de ineen storting met vernielende kracht zou komen, en hoe ernstig en van hoe lange duur een dergelijke toestand zou zijn in dit geval, kan niet voorspeld woi-den. Van welke aard de depressie ook moge zijn, zij zou veel meer schade toebrengen aan de men selijke weivaart en de regering tot veel dieper ingrijpen in het economische leven van het land noodzaken, dan de maatrege len, die noodzakelijk zijn om haar te voor komen. Truman deelde mede. dat de Ameri kaanse export in 1947 de invoer met 11 milliard dollars heeft overtroffen, hetgeen 3 milliard meer is dan in het voorafgaande jaar. Hij deed ophieuw een beroep op het Congres, om een anti-inflatieprogramma te aanvaarden, waarin controle op prijzen en lonen en rantsoeneringsbevoegdheden ver vat zullen zijn. Breda heeft thans meer dan 85.000 in woners. Op 1 December telde Bi-eda 85.805 zielen, 1309 meer dan op 31 December 1940. j Vannacttl wierpen i'.n'.w ...nu.-nwerj üc-i'S 15 ton explosieve stollen op het. eiland Helgoland en deden vervolgens een schijn]^ aanval op de rangeerterreinen bij Hannoj ver. De dertig Britse bommenwerpers werdei vergezeld door een groep Mosquito's en b|e aankomst boven Hull en Nottingham oprt! ;evangen door Britse jagers. I'S Het ministerie van Luchtvaart verklaar* de dat de resultaten van de aanval nog nie?e' bekend waren en dat deze onderzocht zouPa den worden bij daglicht. Volgens de eerstF' berichten was de oefening echter uitsteken! geslaagd (U.P.). P Zoals men zich herinnert, hebben de geP° allieerde militaire autoi'iteiten enige tijP geleden opdracht gegeven tot vernietiginl01 van het eiland Helgoland, dat altijd voop' de Duitsers een belangrijk militair steun*};1! punt is geweest. Het eiland werd gehef"1 met dynamiet ondermijnd en voor een be langrijk deel gingen de verdedigingswerkei 1 de lucht in. Na deze vernietigingen werr' aangekondigd, dat men de nog in tact zijn31 de verdedigingswerken te zijner tijd af1 oefenobject voor de R.A.F. zou gebruike^' Biljarten •y 110 Twee overwinningen»' I n I ls voor van de Pol po De eerste dag van het Europese biljarp kampioenschap in Luik, bracht zoals gebru|e kelijk is. eerst de spelers van hetzelfde laije tegen over elkaar en zo stonden dan in tjai eerste partijen van de dag de Belgen Gabriëjei en Van Hassel tegenover elkaar. Dit betekeij^ de tevens de eerste sensatie, want de kleiiL, ambitieuze Van Hassel was-er direct goao in en kwam in de achtste beurt op 69lwu Gabriëls, die stroef begonnen was. scooi-<jm toen een prachtige serie van 200. Met serieel van 59, 63 en 54 bleef Van Hassel hem echteer volgen en toen Gabriëls op 352 strandde maakte Van Hassel met 64 de partij uit. i Aan de andere tafel voerden de Fi'ansa t een taaie strijd, die tenslotte door Albe', gewonnen werd. r Het tweede hoogtepunt van de dag vormijer de partij Van de Pol—Van Vliet. De Nedejte. landers startten goed. Van de Pol met 91 a 1 Van Vliet met 108. Daarna Liep Van Vliet x^n tot 365 en iedereen dacht dat Van de Puj verloren was, behalve de wereld ka mpioi... zeil', die op 183 stond. Met een zeldzaax fraaie serie van 217 maakt Van de Pol de 4fIJ vol. De nastoot leverde Van Vliet nog viFn caramboles op. [f° Van de Pol versloeg Nusberger in vijBl beurten. De score van Nusberger was: 0,2)1 1, 5, en van Van de Pol 26, 0, 211, 163. |2 In de partij Van VlietReicher kwam goi^ tot uiting, dat de Oostenrijker niet tot A. zwakkeren behoort, want in een fraaie coP stante partij moest onze nationale kampiod v de vlag strijken. p De uitslagen waren: fis Albert Chassereau Van de Pol Van Vliet Reicher Nusberger Gabriëls Albert Van de Pol Nusberger 400 19 70 21,1— 366 19 121 "I 400 13 64 30.1 352 12 200 27,rv 400 9 217 44.L 369 9 108 41.1 400 32 54 12.j- 289 32 61 400 4 360 ïoor* 92 4 90 23. 400 6 197 66.i 268 6 211 44.) E ol 400 4 211 lOOk 16 4' 10 4.(0-. les; 400 7 126 57 jan 191 7 88 27.fr Sch aatsenrijden Barbara Scott kampioene j Het eindklassement van de Europese karjee pioensehappen kunstrijden voor dames lui®o 1. Barbara Ann Scott (Canada) 181,66 pnlE 2. Eva Pawlik (Oostenrijk) 176.03 pnt.; tijk Alena Vrzanova (Tsjecho Slowakije) 174.loo pnt.; 4. Nekolova (Tsjecho Slowakije) 173.|ie pnt.; 5. Jeanette Altweg (Engeland) punten. Majoor deelt lakens uit. De majoor Jol Hanlon van het Amei'ikaanse leger te Brussel aangekomen om 500 pal beddelakens uit te delen aan de b| woners van Hamroulle-lez-Bastogn) ter vervanging van de lakens welke te tijde van het Ardennen-offensief va Von Rundstedt aan Hamlon's soldat^ ter beschikking zijn gesteld. De nieux lakens zijn een geschenk van de woners van Winchester. Late eis. De Canadese Indianen van h| Grand-River-reseiwaat in Ontario, in 1945 vergeefs poogden te worden toj gelaten als lid van de UNO, hebben ei eis tot schadevergoeding ingediend teg( de Britse kroon wegens „wanbehei van hun fondsen door Britse ambtenan in het begin van de negentiende eeui Zij eisen een som van ongeveer 322.31 pond sterling. Staking. Naar het Franse persbure^Q A.F.P. meldt, heeft de Duitse communiJ tische partij haar functionarissen org dracht gegeven stakingsbewegingen lat organiseren voor een algemene stakiij'o in Februari en Maart. Record. Twee Londense gebroeders, nd van de leeftijd waai'in Indianen-avoii turen een hoofdrol spelen in de fantasii waren zoek. Oudex-s en familieleden, bt| ren en politie speurden vergeefs de oi trek af. De jongens bleven zoek, drj dagen en twee nachten lang. totdat ee een oom toevalligerwijze de vermiste ontdekte in een oude watertank op gebombardeerde plek in de nabijhei van het ouderlijk huis. De jongens wa ren springlevend. De tank hadden reeds lang in gebruik genomen aj „hoofdkwartier" voor hun Indianer spelen,. Ze hadden er een oude mat i| gelegd, zich voorzien van een partij tï fruit, en aldus toegerust een pogii ondernomen tot het vestigen van et soort „uithoudingsrecord". Ernst Heinkel, de é2-jarige Duitse vliel tuigbouwer en ontwerper van de Heir kei-bommenwerper, zal medio Februx voor een zuiveringsrechtbank te An.«l bach terechtstaan. Brand. Vermoedelijk ten gevolge vat brandstichting is de Koninklijke ovef dekte tennisbaan in Stockholm afger brand. 10 meisjes wisten tei-nauwernooP uit het brandende gebouw te ontkomeiL beschuldiging. Twee Amerikaanse senaf toren en een aantal geestelijken hebbel Engeland ervan beschuldigd, dat het dfs Arabieren in staat stelt Jeruzalem t|) ontheiligen door hun blokkade van he|ii heilige deel der stad.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2