Haarlems Dagblad Heden „Staakt het Vuren" en „Op de Plaats Rust" Op Java, Sumatra en Madoera Jarig prinsesje Beroep op noodverordeningen bij instelling van Co'legiaal Orgaan ':)e uitbreiding van het aarlemse Nazorgwerk In Londen gaat men geloven dat er werkelijk een „Plan-M"is 150.000 arbeiders protesteren tegen ongunstige voedselpositie Voorlopig geen conferentie van de zestien „Marshall-landen" Nederlandse verliezen in Indonesië Weerbericht >2c Jaargang No. 18839 jureiiux 4825 Ri aux. Urote Houtsti. 03, TeL Admla 10724, Redactie LU6U0 Directeur-Hoofdredacteur fiU51 Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37. Tel 12230. jrukkerg Z. B Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 17 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. por kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert-taricven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Voorlopig het gehele grondgebied onder Nederlandse souvereiniteit Dc wapcnstilstandsovcrcenkomst tussen t republiek en Nederland is vandaag om 25 uur Nederlandse tijd op de „Renville" ■dertekend, waarna de afkondiging ge- ihiedtle door beide delegaties van de be- èlen: „Staakt het vuren" en „Op de plaats 1st", geldend voor het grondgebied van iva, Sumatra en Madoera, welke bevelen 'tonen 48 uur na de afkondiging moeten jn. opgevolgd. Reuter meldt bovendien og dat de republiek de positie van staat innen het raam der Verenigde Staten van Jfloncsië heeft aanvaard, en wel in de vorm ials de Verenigde Staten van Indonesië Uien worden georganiseerd op dc grond- 8S van achttien staatkundige grondbegin- Den. over welke grondbeginselen een in- h-mcle overeenstemming tussen de beide jj de wapenstilstand betrokken partijen iu bestaan. Als een uitvloeisel van deze llittien grondslagen zou de souvereiniteit rer het gehele grondgebied van Indonesië orden uitgeoefend door Nederland, tot het jdstip, waarop Nederland haar zal over- ragen aan de Verenigde Staten van Indo- fsië. 'De overeenkomst welke als termijn van jwerkingtreding noemt: 48 uur na de on- [rtekening, liet tevens de mogelijkheid it het verlengen van deze termijn tot 14 [gen na de ondertekening, indien een van tide partijen aan de andere partij het trzoek hiertoe zou doen. Sjarifoeddin jeft per brief aan de Nederlandse delega- e zijn wens te kennen gegeven deze ter- fijn te verlengen, zodat thans de termijn jn 14 dagen geldt. jAan alle deelstaten aldus Reuter ver- jr zou een representatieve vertegen- bord iging worden aangeboden in enigerlei jorlopige federale regering, gevormd voor t ratificatie ener grondwet voor de Ver- jigde Staten van Indonesië. Binnen niet inder dan zes maanden en niet meor dan m jaar na de ondertekening van de poli- eke overeenkomst zal door volksstemming lenen te zijn uitgemaakt, of de bevolkin- Ln van Java, Sumatra en Madoera hun fepectieve gebieden deel wensen te doen kmaken van het gebied der republiek of |n een der andere staten. |Tot aan de ontbinding van de Commis- fe van Goede Diensten kan door beide Irtij'en het verzoek worden gedaan, dat commissie haar diensten zal blijven rlenen tot het bijleggen van geschillen, zich gedurende de interim-periode I Indië mochten voordoen. (Van betrouwbare zijde werd voorts ver- bmen, dat de uit tien artikelen bestaande fepenstilstands-overeenkomst voorziet in In „op-de-plaats-rusl"-töestand op de lenslijnen tussen de Nederlandse en de publikeinse strijdkrachten, zoals deze in omschreven in de officiële, bekend- [aking van de Indische regering van 29 ugustus. Dit komt neer op een stand- Duden in of nabij de huidige opstelling, Barbij dus alle door de Nederlanders Kens de politiële actie op Java, Ma- [era en Sumatra bezette gebie'den, on- [r Nederlands bestuur blijven. In overeenstemming met de in het ver- ag aangegeven linies, zullen gedemili- riseerde zönes worden ingesteld. In af- tchting van een politieke overeenkomst, de verantwoordelijkheid voor rust eil de in deze zones berusten bij de burger- ke politie van elk der partijen. De po- ie-beambten mogen zich niet in de we derzijdse zones begeven, tenzij begeleid door een der militaire assistenten van de Commissie voor Goede Diensten en een politie-beamble van de andere partij. De drie leden der commissie Voor goede diensten, Van Zeeland, Kirby en Graham, zullen zich per vliegtuig naar Lake Success begeven, teneinde rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad. Ieder hunner zal via zijn eigen land reizen en zij zullen over 14 dagen weder bijeen zijn te Lake Success. Geen legerbcricht meer. De Dienst legercontacten deelt mede, dat in afwachting van de ondertekening van de wapenstilstandsovereenkomst aan Ne derlandse zijde besloten is het uilgeven van de dagelijkse militaire communiqués te staken. Bij de besprekingen te Kalioe- rang werd destijds het staken van de pu blicatie van militaire cpmmuniqués be schouwd als een der daden, welke eep gunstige sfeer konden scheppen. Op 20 Januari 1943 ver namen wij, luisterende aan onze voor de bezetter verborgen radiotoestellen, het heugelijke nieuws uit het gastvrije Canada: de vorige avond om zeven uur had Prinses Juliana het leven geschonken aan een dochterEn nu, vijf jaar later, is dit in balling schap geboren konings kind opgegroeid tot de vrolijke Margriet, die zich een plaats heeft veroverd in de harten van alle Nederlanders, die Maan dag haar vijfde verjaar dag zullen vieren. Opsporing oorlogsmisdadigers Leden van Ned. missie in Duitsland gearresteerd Naar het A.N.P. verneemt, zijn bij de Nederlandse Missie tot Opsporing van Oorlogsmisdadigers in Duitsland onregel matigheden ontdekt. Een aantal leden wordt er vap verdacht zich goederen te hebben toegeëigend, welke toebehoorden aan Duitse burgers. Na een onderzoek door de recherche-afdeling van de Ko ninklijke Marechaussee werden acht leden in arrest gesteld, van wie er thans nog zes worden vastgehouden. Hel woord is aan. Gandhi: Vrijheid is niet waard te bezitten, als zij niet de vrijheid inhoudt fouten te maken. STRIJD IN HAIFA De Haganah heeft te Haifa een Arabisch huis opgeblazen. Zeven Arabische kinderen en een vrouw werden gedood. Zeven per sonen, onder wie drie kinderen werden gewond. De Haganah beweert, dat zij hedennacht te Haifa 82 Arabieren heeft gedood en 19 Arabische bussen heeft ver nield. INDIË-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER Zoals bekend, zal het plaatselijk Nazorg- s" :rk voor onvolwaardige arbeidskrachten ;n' Haarlem in de toekomst aanmerkelijk il, irden uitgebreid. e- Er zijn besprekingen gaande met een zijn omliggende plaatsen om te komen v-> een groot Nazorgdistrict, waarover bin- -n nkort nadere mededelingen zullen wor- t n gedaan. r Bovendien -zal in de toekomst het grote in van wethouder mr. S. C. van der Wall o. srkelijkheid kunnen worden, nu de ge el senteraad de gronden, die daartoe nodig v. n, ter beschikking heeft gesteld. Het be- -n :ft hier de bouw van een Centrale Ar- e" idsinrichting aan de Schalkwijkerweg bii het Zuider Buitenspaarne. Voorlopig 0> 1 volstaan moeten worden met een nood- ht bouw voor de jongemannen, die op het rreïn tuinarbeid zuilen verrichten. In deze Centrale Arbeidsinrichting zullen 52 werkzaamneden op een hoger plan ko- L. ïn om tientallen onvolwaavdigen door in delijke plaatsing geschikt of weer ge likt te maken voor maatschappij of huis- R- zin. Ter verwezenlijking van dit project is s* n Gebouwenfonds gesticht, dat de be- 1 likking zal moeten hebben over een be- ag van f 100.000. a- De bewoners van het Zuidelijk deel van ?n prdholland worden opgeroepen tot steun >r. n dit belangrijke werk. Het secretariaat V. n de vereniging „Haarlemse Werk- richting" is gevestigd Kleine Houtweg 47, H* tarlem. ne Franse communisten R, ge als burgemeester afgezet ;r,Hct Franse ministerie van binnenlandse j^'ken heeft de communistische burge meesters Giraud en Morel van het 11de en fete Parijse arrondissment uit hun ambt V-Jtzet. r-Met ministerie maakte bekend, dat het -tj deze maatregel was overgegaan „we- r*ms de vijandige houding, die deze func- TTparissen tegen onze republikeinse in- 'inellingen hebben aangenomen, en welke >nrcrenigbaar is met de onpartijdigheid, die beentelijke functionarissen tijdens hun N.pbtsperiode moeten tonen" U-jln regeringskringen wordt vernomen, de twee burgemeesters gedurende de 'fevemberstaking actieve steun aan de "Users hebben verteend. COMMUNISME IN DUITSLAND Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de tekst gepubli ceerd van het „plan-M.". waarin ver vat zijn de plannen, die de Duitse communisten zouden koesteren om stakingen in het Rulirgebied te orga niseren en het vervoer in West-Duits- land te desorganiseren. Dit plan werd door Duitse autoriteiten openbaar ge maakt. Een woordvoerder van het ministe rie verklaarde, dat nadere inlichtin gen omtrent de bron van de tekst het Foreign Office dieper dan tevoren overtuigd hadden van de authentici teit er van. In het document wordt verklaard, dat deze winter de beslissende periode in de geschiedenis van de Duitse werkende klasse zal zijn. „Zij zal door hardnekkige strijd en tezamen met de werkende klasse in geheel Europa de sleutelposities in de productie veroveren. Deze strijd heeft niet net bezetten van ministeriële posten ten doel, maar van positiès, die het uitgangs punt vormen voor de uiteindelijke strijd voor' de bevrijding van 'het wereldprole- tariaat. De Sovjet-Unie, waar het socialis me gevestigd is, kan en zal deze strijd tegen de monopolistische kapitalistische machten met alle middelen, die haar ter beschikking staan, steunen". Het voornaamste doel van de Vinter- strijd is de aanval van de monopolistische kapitalisten, die zij uitvoeren door hun zo genaamde plan-Marshall te breken. De besluiten, waartoe de communisti sche functionarissen „na rijpe overwe ging" zijn gekomen, zijn vervat in vijf delen. In het eerste deel wordt gezegd, dat de centra van de massastrijd zijn: Het Ruhrgebied en zijn productie en de trans portmiddelen in het Westen van Noord- Duitsland. Het is noodzakelijk, dat de op stand der arbeiders tegelijk in de ver- voers- en productiebedrijven uitbreekt. Het centrale uitvoerend comité zal een uniforme uitvoering geven aan de pro- paganda-agitatie. Deze heeft de volgende oogmerken: a. Het plan-Marshall is een plan van de monopolistische kapitalisten der Ver enigde Staten, dat slavernij beoogt: b. de stakingen in alle landen onder monopolis tisch kapitalistisch bestuur zijn tekenen van verwording van de kapitalistische maatschappij en c. een gestadige en voort durende ontwikkeling van de Oost-Eüro- pese economie onder bescherming van de Sovjet-Unie. Agitatiekaders zijn belast met het po pulair maken van een plebisciet en socia lisatie van het Ruhrgebied. Het rooster is als volgt tot eind Decem ber: het tot stand brengen van een ge meenschappelijke basis van de Duitse sociaal-democratische en communistische partij voor het doen houden van een ple bisciet. Tot het eind van Februari: een gron dige organisatie van stakingskaders en van het begin van Maart af: organisatie van algemene stakingen. Postbeambten in Noordwijk verduisterden pakketten Sedert anderhalf jaar werd bij de Noord wij kse politie en bij de P.T.T. regelmatig aangifte gedaan van het verdwijnen van pakketten uit het buitenland, welke als brief verzonden waren. Aangezien er van deze stukken geen administratie bestaat, was het onderzoek zeer moeilijk, te meer daar de verdwijning op tal van kantoren tijdens de lange weg van verzending moge lijk was. Na een nauwgezet onderzoek dooi de opsporingsdienst van de P.T.T. en de Noordwijkse- politie kwam echter vast te staan,' dat de verduistering in Noordwijk moest geschieden. Men kreeg verdenking tegen twee postbeambten, de 28-jarige J. A. Z. en de 32-jarige P. C. Z. Zij werden onmiddellijk gearresteerd. Na huiszoeking, waarbij verschillende verduisterde goede ren gevonden werden, viel het tweetal door de mand. Het bleek, dat zij de laatste twee jaar tientallen postbrieven uit het buiten land hadden achtergehouden. Ter zake van heling werd ook een opderzoek geopend tegen,de 54-jarige J. M. Z. en de 31-jarige J. C. Z., die beiden bekenden. Tegen nog een postbeambte was verdenking gerezen, doch deze ontkende tot nog toe iets met de zaak te maken te hebben. Hij is evenals de vier anderen voor de Officier van justitie te Den Haag geleid. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De communistische partijen en bladen zijn heden een campagne begonnen tegen de hun toegeschreven stakingsplannen in het Ruhrgebied en in Noord-West-Duits- land. Zij volgden daarbij zowel in het Oosten als in het westen de lijn, die Is aangegeven in een resolutie van het hoofdbestuur van de socialistische een heidspartij, dig. het gepubliceerde „proto- col-M." een „plompe provocatie" noemt, die zou zijn geproduceerd door de Britse en Amerikaanse geheime diensten. Volgens het blad der partij zal men rekening hou den met „nog meer onbeschaamde provo caties". Alle communistische stemmen vergelijken de publicatie van het docu ment met de door Goering georganiseerde Rijksdagbrand De „Voleiidam" komt al 23 Januari Het s.s. „Voletjdam", dat met ongeveer 1100 militairen aan boord op weg is van Batavia naar Rotterdam, wordt daar Vrijdag 23 Januari des morgens om 6 uur ver wacht. Spoorwegstaking in V.S.? Officiële bemiddelaars zijn er in Chicago niet in geslaagd een loongeschil tussen de Amerikaanse spoorwegen en drie vakver enigingen van machinisten en wissehvach- ters bij te leggen. Deze vakverenigingen hebben reeds besloten tót staking over te gaan. Het is mogelijk dat een staking van 125.000 vakverenigingsleden 6 Februari in- Bloembollenexporteur werkte met gefingeerde order Enige tijd geleden heeft de Tuchtrechter voor de voedselvöorziening te Haarlem een bloembollenexporteur veroordeeld tot een geldboete van 30.000. Deze exporteur had op een gefingeerde C'.anadese order een uitvoermachtiging verkregen, doch de zending bloembollen die voor 62.000 gefactureerd werd in Engeland doen lossen, zogenaamd omdat de order geannuleerd was, juist toen de zending uit Nederland verscheept was. Ilct jcugdparlcment te Haarlem verga dert Woensdag 21 Januari in het Kennemer Lyceum. De heer Dr. P. H. Schroder houdt 'n inleiding over de schoolorganisatie. Antwoord van minister Jonkman (Van onze parlementaire redacteur). Even was de Kamer Vrijdag nog met Waterstaat bezig, toen zij met 50 tegen 26 (Arbeid), de motie-Roolvink (K.V.P.) in zake het op korte termijn bevaarbaar ma ken van de Gelderse IJsel aannam. Doch terstond daarop ging het debat over de In donesische kwestie verder En wel met critische opmerkingen van zeer uiteenlo pende aard. Zij kwamen van de heren Hoogcarspel en mr. Stokvis (Comm.), ds. Zandt (St. Ger.) en dr. Bruins Slot (A.R.) Toen kwam eindelijk minister Jonkman aan het woord, die hier en daar nog al fikse terechtwijzingen uitdeelde. Zo verweet hij aan de oppositie dat zij juist nog op een dag als deze wantrouwen tegenover de wederpartij kenbaar had gémaakt. Mr. Vonk (Vrijh.) kreeg er van langs wegens diens beroep op een op ondemocra tische en on-Nederlandse wijze door een dagblad gepubliceerd zeer geheim stuk, dat overigens, voor zover het waar was, slechts als bewijs kon dienen, dat de legerleiding een gedeelte uit een geheim memorandum van Generaal Spoor in „Hét Dagblad"). Uit de voorstellen, waaromtrent thans overeenstemming is bereikt, zal men, zodra hun tekst openbaar wordt, kunnen zien, dat zij recht doen wedervaren aan onze verantwoordelijkheid en aan Linggadjati. Wat de wapenstilstandsregeling nog in het bijzonder aanging, kon de bewindsman mededelen, dat, voor zover er „pockets" bestaan, de Indonesische troepen deze zul len verlaten om zich naar de andere zijde van de Van Mooklyn te begeven. Uit wat minister Jonkman over de Unie organen zeide, viel op te maken, dat hij hier prof. Rornrne niet wenste te volgen. Wel degelijk zullen er twee constituties zijn, een van Nederland en een van Indo nesië. D#Unie-organen zullen een dubbele bezetting hebben, te weten telkens voor elk departementaal onderdeel van Unie-aan gelegenheden een Nederlandse en een In donesische minister, die dan respectievelijk tegenover het Nederlandse parlement en ginds waarschijnlijk tegenover de presi dent van de Verenigde Staten van Indo nesië verantwoordelijk zullen zijn. Meer en meer voelt men er in Indonesië voor, het Amerikaanse stelsel te gaan toe passen, dat wil dus zeggen een stelsel met STAKING IN DUITSE STEDEN In verschillende steden van het Ruhrgebied en Noord-West Duitsland zijn Vrijdag algemene stakingen uitgebroken, waarbij naar schatting 150.000 arbeiders uit allerlei takken van industrie betrokken zijn. Duisburg, Mühiheim, Dinslaken, Oberhausen, Essen en Düsseldorf leverden de grootste contingenten stakers op, waardoor in deze steden dc bedrijven practisch stil kwamen te liggen. Deze staking, die door Duitse arbeidersleiders wordt omschreven als a-politiek en als een protest tegen dc slechte voedselpositie, zal tot de mijnen worden uitgebreid indien niet spoedig verbetering in de voedingsmiddelen-distributie komt Sander, de socialistische voorzitter v^n de Duisburgse bedrijfsraad, gaf te ken nen, dat beweringen, inhoudende dat de staking een onderdeel zou zijn van een communistisch complot „volkomen on waar" moeten heten. Het betrof, naar hij zei. stakingen wegens honger en zij hadden niets uit te staan met politiek. „Bij deze stakingen", voegde hij er aan In Essen hadden de laatste dagen, evenals in andere Duitse industriesteden, massale demonstraties en stakingen plaats als protest tegen de voedselschaarste. Conducteurs en conductrices van de Essense trams en bussen lieten hun wagens in'de steek en voegden zich bij'de demonstranten, die zij op hun weg tegenkwamen. Europees economisch overleg volgt een nieuwe methode Door Amerikaanse tussenkomst zij" de Frans-Engelse plannen om in Fe bruari een tweede bijeenkomst der zestien Europese landen te houden ter bespreking van de resultaten der voor bereiding tot het Marshall-plan, opge schort. Er is thans besloten een com missie van Fraiise en Britse deskundi gen te zenden naar de zestien hoofd steden ter inspectie van de situatie in elk der hulpbehoevende landen, die daarna een rapport zal opstellen over haar ervaringen. De experts zullen moeten overzien, wat tot nu toe gedaan is en wat nog te doen staat op het gebied van economische samen werking, zoals het verlagen van tarieven en het verdelen van watergracht en derge lijke. Voorts zouden zij moeten nagaan wat gedaan moet worden in verband met het instellen van een permanente organisatie voor de uitvoering van het plan-Marshall. De Britse en de Franse regering hebben een gemeenschappelijk communiqué opge steld, waarin de beide landen verklaren. leg te plegen met de 14 andere aan het plan-Marshall deelnemende landen. Een woordvoerder van de Franse rege ring verklaarde, dat de commissie van on derzoek haar aandacht hoofdzakelijk zal wijden aan de vorderingen, die zijn ge maakt met betrekking tot productie, geld- sanering en inter-Europese economie. Te vens zal de commissie de oprichting van een permanente organisatie van de 16 mo gendheden bespreken. Zij zal evenwel geen besprekingen voeren over herziening van de in het rapport der 16 landen genoemde cijfers of over de voorwaarden, die de V.S. voor hun hulp zouden kunnen stellen. Bij de Frans-Britse besprekingen te Lon den, aldus de Franse woordvoerder, is het bijeenroepen van een nieuwe conferentie der 16 besproken, doch na overleg met de V.S. heeft men besloten, dat een commissie van onderzoek de voorkeur verdiende en dezelfde resultaten zou kunnen boeken als een formele conferentie. Naar het A.N.P. verneemt, bevindt dr. H. M. Hirschfeld, het hoofd van de Neder landse delegatie voor het plan-Marshall, zich momenteel te Londen in verband met zich openhartig tegenover de regering kan een sterke uitvoerende macht en waarbij uiten (het betrof hier het afdrukken van de ministers niet aan het parlement, doch I aan de president verantwoording schuldig zijn. Wij vernamen voorts nog een en ander over het jongste besluit van Dr. van Mook, waarbij hij een voorlopige federale raad heeft ingesteld, welke men moet zien als voorloper van een prefederale raad, welke leden vermoedelijk als departementshoof den zullen gaan optreden. Mr. Jonkman, die uitbreiding van het ledental van het collegiaal orgaan als mo gelijk scheen te beschouwen, beweerde dat de instelling van dat orgaan wel degelijk op grond van de Londense noodbesluiten inzake Indonesië bij Koninklijk Besluit kon gebeuren, -hetgeen, nu alles nog in groei is, praktischer zou wezen. De minister onderstreepte met betrek king tot de republiek, dat deze nog wel een belangrijk element is, al is haar overheer sende positie door de omstandigheden wel verzwakt. Tenslotte kwam in Excellentie Jonkman's rede een verweer voor tegen de betichting dat de mannen van de „Stuw"- groep, waartoe onder andere de minister, zijn voorganger prof. Logemann en Dr. van Mook behoorden, het „Indië los van Ne derland" voorstonden. De Stuwgroep heeft zich voorzichtig destijds aldus uitgedrukt: een zelfstandig Indonesië met blijvende banden aan Nederland verbonden. De Kamer zal Dinsdag weer bijeenkomen voor de replieken. De regering .maakt bekend, dat lot haar leedwezen in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: koninklijke Marine: mar. 3 N. Visscher, (z. m.) afkomstig uit Venendaal. Overle den t. g. v. auto-ongeluk. Koninklijke Landmacht: sold. Ie kl. A. J. Berenman. afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 6 Januari 1948: serg. J. J. Kortekaas, afkomstig uit Lisse. Gesneuveld 6 Januari 1948: sold. Ie kl. B. W. van Loon afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 6 Januari 1948; sold. Ie kl. A. Steenhuisen, afkomstig uit Velsen. Gesneuveld 6 Jan. 1948; sold. Ie kl. G. B. te Winkel, afkom stig uit Utrecht. Gesneuveld 7 Januari 1948; korp. J. Euving, afkomstig uit Gees femeente Oosterhesselen (Dr.). Gesneu- eld 9 Januari 1948; sold. Ie kl. J. Ottens. afkomstig uit Annen gemeente Anloo (Dr.) Gesneuveld 9 Januari 1948; serg. P. Arendse, afkomstig uit Oost en West- Souburg. Gesneuveld 10 Januari 1948. Kon. Ned.-Ind. Leger: Chin. sol. 2e kl. Tjan O Thin, afkomstig uit Ned.-Indië. Overleden aan bekomen verwonding 8 Januari 1948; Soend. sold. 2c kl. Asmita- had, afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld 3 Januari 1948. RELLETJES IN CANTON Het veroordelen van twee Chinezen te Hongkong tot gevangenisstraf heeft tot anti-Britse demonstraties in centraal- China geleid. In Canton werden de Britse consulaire gebouwen en het kantoor van Reuter in brand gestoken en geheel ver nield. De Centrale Chinese regering heeft haar spijt betuigd over de anti-Britse relletjes in Canton. De buurt, waar de onlusten heb ben plaats gehad, is verklaard tot gebied dat in staat van beleg verkeert. dat zij thans de tjjd gekomen achten over- de daar gevoerde besprekingen. toe, „beschouwen wij, socialisten, de com munisten en de christen-democraten als bondgenoten". De staking, zo ging hij verder, is zowel gericht tegen de Duitse autoriteiten als tegen het Britse militaire bestuur, dat vol gens de vakverenigingen orders van Duit se instanties heeft herroepen en zijn veto heeft uitgesproken over wetten, die door het gewestelijk parlement waren aangeno men en waarvan de uitvoering de voedsel voorziening ten goede zou zijn gekomen. Het voornaamste verzoek van de vak verenigingen aan het militaire bestuur is onmiddellijke hulp van de troepen om de boeren te dwingen „geweldige voedsel voorraden, op hun boerderijen vergaard" af te geven. Douceurtje De Duitse ministers voor Voedselvoorzie ning in de dubbele zóne hebben besloten het vetrantsoen van de gehele zóne de ko mende maanden aan de bevolking van het Ruhr-gebied te verstrekken. Lord Pakenham, de Britse minister voor Duitse aangelegenheden, heeft verklaard, dat verhoging van de voedselimport in Duitsland niet mogelijk zou zijn. Hij be schouwde de huidige situatie als een kracht proef voor de effectiviteit der Duitse demo cratie. Het voedselprobleem, zei hij, moest door de Duitsers zelf opgelost worden. Bushaltes bij Postkantoor worden verplaatst Met ingang van 31 Januari zullen in de routes van een paar stadsbuslijnen en in de halteplaatsen enkele wijzigingen worden gebracht. De route van lijn 3 door het Kleverpark wordt via Verspronckweg en Santpoorter straat naar het Santpoorterplein geleid; die van lijn 4 zal via Schotersingel en Van Ostadestraat naar de Velserstraat gaan. Het tracé van de bocht bij het begin van de Velserstraat zal verbeterd worden. Om verkeerstechnische redenen zullen ook de halteplaatsen bij het Postkantoor enigszins gewijzigd worden. De halte van lijn 5 in de richting Haar lem-Noord wordt verlegd naar de Raaks ter hoogte van de vluchtheuvel. De halte van lijn 3 in de richting Bloemendaal komt nu op de Nassaulaan voer het perceel 12. De halte van lijn 4 blijft tegenover de in gang van het Postkantoor. De halteplaats op de Nassaulaan blijft eveneens gehand haafd. Op deze wijze hoopt men de chaotische toestand, dio nu wel eens door de opeen hoping van drie bussen aan één trottoir ontstond, vermeden te hebben. Nieuwe lijn. Binnenkort zal de N.Z.H. het eerste deel van lijn 6 in dienst stellen, die van Spaarn- hovenplein naar Station, Postkantoor en verder over de Brouwers- en de Lorentz- kade naar net Christiaan Huygensplein zal rijden. Het eerste deel omvat het traject Spaarn- hovenplein-Raaks, dat bereden zal worden, zodra de N.Z.H. weer nieuw materieel ont vangen heeft. Dit zal voor 1 April het geval zijn. Er worden 18 crosslevs ver wacht. waarvan de helft 46-persoonsbus- sen van het bekende model zijn. De andere negen zijn 42-persoonsbussen van een nie^w type. REGEN EN WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, eeldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Krachtige, nu en dan harde wind tus sen Zuidwest en West. Stijging van lemperatuur 18 Januari: Zon op 8 40 uur onder 17.01 uur Maan op ..1138 uur onder 0.14 uur (Eerste kwartier) 19 Januari: Zon op 8.39 uur, onder 17.03-uur Maan op 11.50 uur. onder 0.50 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1