mOLTOPECT Het Vlaamse Volkstoneel en Johan de Meester Madame la Mode Een sieraad van het landschap maar ook energieverwekker Meerderheid van het publiek wil bestaand omroepstelsel handhaven een psycholo, ZATERDAG 17 JANUARI 1943 5 1 one e-l herin neringen eii toneeJportretten Toen de Vlamingen in de eerste wereld-! j oorlog een klein stuk van hun land nog in hun bezit hadden en met leeuwenmoed I verdedigden, werd er achter het front door Vlamingen voor de soldaten komedie ge speeld. Dat gebeurde door het Front To- I neel err de zeer knappe dr. Oscar de Gruy- ter was er de bezielende artistieke leider van. Hij speelde er niet flauwe kluchten of gemakkelijk te begrijpen stukken, maar Stai'kadd van Hegenscheidt, Freuleken van 1 Roelvink en Warenar van Hooft. Welk een repertoire voor eenvoudige soldaten! En zij leefden mee tot het slot en juichten de spelers enthousiast toe, als het spel gedaan was. I Uit* het Front-Toneel is na de oorlog het Vlaams Volkstoneel, dat een zo grote in vloed op het toneel in Vlaanderen heeft gehad, geboren. In de eerste jaren was dr. De Gruyler nog de ziel ervan, maar toen De Gruyter in 1922 de directie van j de Nederlandse Schouwburg te Antwer- - pen overnam, ging .hij voor het Volks- j toneel verloren. Eerst nog een persoonlijke herinnering 1 aan deze zeer merkwaardige, knappe, enthousiaste en wilskrachtige toneelhervor- mer, die in Vlaanderen een plaats innam ongeveer gelijk aan die van Willem Royaai-ds in ons land. Vele Nederlanders I hebben indertijd met dr.' De Gruyter en 1 zijn gezelschap in het openluchttheater in Valkenburg kennis gemaakt. Ik heb dit voorrecht niet gehad, maar ik mocht Hooft's Warenar van het gezelschap van Antwer pen bijwonen met dr. De Gruyter in de hoofdrol op een schoolvoorstelling, die hij op mijn verzoek in Maart 1924 te Haarlem I heeft gegeven, een der mooiste opvoerin- j gen van een Hollands klassiek blijspel, die ik ooit heb gezien. Ik kon mij na die op voering het enthousiasme van Barbarossa begrijpen, die over De Gruyter na een 1 voorstelling in Valkenburg schreef, dat I hij als acteur alleen maar met onze aller grootsten. een Jan Musch in zijn beste i ogenblikken en Louis Bouwmeester kon worden vergeleken. En thans kom ik weer tot het Vlaams Volkstoneel terug. Het leidde na het ver trek van dr. De Gruyter een kwijnend bestaan en zou waarschijnlijk zijn verdwe- nen, wanneer niet Wies Moens had be- werkt, dat de regie aan de jonge Johan de Meester werd toevertrouwd. I Wat deze Nederlander als regisseur met het Vlaamse Volkstoneel heeft bereikt, j was wel zeer merkwaardig. De Meester's regie was zo vol fantasie, fris. bezield en gedurfd, dat het Vlaam§ Volkstoneel eigen- lijk het enige werkelijk avant garde toneel in Vlaanderen en Nederland in de jaren na de eerste wereldoorlog kon wordfen ge noemd. I Johan de Meester was de eerste, die hier I voorstellingen bracht, waarbij geheel ge- broken was met de mooie, rijke of realis- tische décors. Zijn tonelen bestonden in navolging van het Russisch toneel uit die tijd uit contvuctïeve bouwsels, soms niet drie verhogingen, die aan houten ge raamtes deden denken. Maar hoe verras send waren de resultaten, die hij daarmee wist te bereiken. O, niet allen waren verrukt 'van De i Meester's regie. Ik kan mij begrijpen dat j I.ouis Moor, die uit de oude school kwam, na de voqrstelling van Van der Velde's Tijl door het Vlaams Volkstoneel in de Stadsschouwburg te Amsterdam, locn hij met mij de trappen afdaalde, het hoofd schudde en voor het portret van Roobol staan blijvend, met een zucht zeicle: Roo bol, kerel, wees blij, dat je dood bent en vanmiddag niet hebt gezien, wat ik heb gezien". Maar wij, jongeren ik was toen ook nog pas vijftig en dat noem ik nu jong waren enthousiast. O zeker, niet alles wat de Meester hier bracht met het Vlaams Volkstoneel kon ik bewonderen zijn Lucifer-opvoering bijv. was niet minder dan een aantasting van Vondel maar hoeveel voortreffelijks stond'daar tegen over. Zijn opvoering van Reinaert de Vos van Paul de Mont was zo origineel, zo boorde vol geestige vondsten en rijk aan fantasie i prachtig en karakteristiek bijv. de kleu- j rige dierencostuums en maskers! dat het 4 een vreugde was er naar te kijken, zijn j Nieuwbakken Edelman Le Bourgeois Gentilhomme een zo groteske transfor matie in de tegenwoordige tijd, dat de mo dernisering van Tartuffe, verleden jaar I door Comedia gegeven onder regie van Cor Hermus, daarbij vergeleken nog heel j ouderwet; moet worden genoemd. Hoe I suggestief was de opvoering van Tijl! Ik zal nooit het visionnaire slot van het eerste bedrijf van dit stuk vergeten, de verschij- 1 ning van de Vliegende Hollander, eerst j vóór op het schip, een vfere spookfiguur I in het witte licht en dan later als Tijl I het schip betreden had het hijsen van de mooie, geel-zwarte Leeuwen-vlag met daarachter, groot en breed, het rode zeil. I Tijl, fier en flink, midden op de voorplecht met Lamme Goedzak en Brabo naast hem. dat was een toneelbeeld, dat in zijn felle kleuren en zijn symboliek tot ons sprak en diepe indruk maakte. Het was waarlijk geen wonder, dat vooral de toneelspelers enthousiast waren n^ dit toneel, dat zo fris en zo nieuw was. Misschien zou het ons nu niet meer zo enthousiasmeren, maar ik zou toch willen, dat er bij het tegenwoordige toneel een zo frisse geest was, als toen bij Johan de Meester en zijn Vlaams Volkstoneel, waar bij enige uitstekende krachten waren, zo als Tilly vaij Speybrouck en vooral Staf Bruggen, een prachtige speler, die mij ook later in Uilenspiegel van Graverson door zijn lenigheid, zijn rapheid van spel, zijn bezield masker, zijn brandende harts tocht en vurig temperament heeft medege- sleept. J. B. SCHUIL. Bakkers hebben bezwaren tegen het nieuwe bonnensysteem De Nederlandse Bakkersbond te 's-Gra- venhage heeft een telegram gezonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin wordt ver zocht om een onderhoud op korte termijn. De Bakkersbond acht deze bespreking no dig „in^het belang van een ordelijke dis tributie van brood welke onmogelijk wordt door hel nieuwe broodbonnen-systeem". NOG MEER CAKE-KOLEN. De Care heeft machtiging ontvangen voor aankoop van een tweede partij anthra- ciet van 1000 tQn voor verscheping naar Nederland. (ANP-Aneta). BORDETYIJK GEOPEREERD. In dc toestand van de schrijver mr. F. Bordewijk, die in de Rudolf Steinerkliniek te Den Haag twee operaties heeft ondergaan, is een lichte verbetering ingetreden, sporen. HOESTSIROOP De voortvluchtige P. N. Menten Madame La Mode wordt langzamerhand een bekende verschijning in ons blad, al hult zij zich telkens in an dere wollen, katoenen of zijden bevalligheden. Het wordt tijd om haar eens te introduceren met de eigen schap, die zelfs haar vijan den in haar bewonderen, namelijk haar vrijmoedige durf. Zij is. niet bang, die Madame, en zij waagt het vaak met een glimlach de wereld te trotseren. Wie anders dan zij zou' zich hebben verstout, in verleng de shorts of verkorte lange broek hoe men het geval ook noemen wil in het openbaar te verschijnen? Wij hebben haar gevraagd wat ter wereld haar het idee aan de hand heeft ge daan. Zij- zeide met die hautaine beminnelijkheid, waarmede zij haar wetten pleegt te lanceren: ..Shorts vind ik enigszins ongekleed, een lange pantalon doet me te mannelijk aan. - Deze nieuwe dracht is specifiek vrouwelijk en zeer gekleed. Ook mijn vak is voor tach tig procent empirischIk wed dat de komende vacan- tie duizenden vrouwen over de hele wereld er uit zullen zien als ik thans". Wijnwed- den niet ?7iet Madame La Mode want zij wint altijd. DE HOLLANDSE MOLEN Wind krijgen we voor niets" Er zijn veel liedjes over molens, ver haaltjes over molens en schilderijen van molens. Maar gaat de belangstel ling voor de oude cultuurmonumenten van ons land nog verder? Voor zeer velen is de molen verstard tot een idyllisch mijmeringsobject. De typische bouwsels, die nog op vele plaatsen het Hollandse landschap karakteriseren, x kunnen, vooral nu, ook heel zakelijk beschouwd worden. Daartoe heeft dezer dagen een groep bin nen- en buitenlandse journalisten een ex cursie gemaakt langs verschillende molens in Zuid-Holland op uitnodiging van de vereniging „De Hollandse molen". In 1923 werd deze vereniging in het leven geroe pen door mensen, die met zorg vervuld waren over steeds toenemende slopings- woede, waaraan de fraaiste molens ten prooi vielen. Van de bijna zevenduizend, die ons land aan het begin dezer eeuw nog telde, zijn er nu nog slechts ruim dertien honderd over. Aanvankelijkvoerde de vereniging hoofdzakelijk het pleit voor de molens uit folkloristisch en aesthetisch oogpunt. Maar de overtuiging won veld, dat het „minderwaardigheidscomplex", hetgeen men de molen wilde opdringen, geheel onverdiend was. Een goed gebouw de molen gaat langer dan zeshonderd jaar mee en er is geen machine, of zij nu ge dreven wordt door stoom, olie of electrici- teit, welke daar, wat haar levensduur be treft, tegen op kan. Bovendien kan het product dat de industriemolens (koren-, olie-,hout-, papier- en gortpelmolens) af leveren, zeer goed een vergelijking door staan. met hetgeen andere machines ver vaardigen. Speciaal het „molenmeel" heeft het hart van veel bakkers veroverd-. In de na-oorlogse' tijd van deviezengeknies kan de vereniging tot het behoud van de mo lens een dubbeldikke streep zetten onder het nut van haar protégés. Steenkolen en olién moeten immers grotendeels uit het buitenland betrokken worden en wind krijgt men voor niets. „Die komt je zo aan waaien", zo drukte een der molenaars het treffend juist uit. Om de capaciteit van een windmolen te evenaren zou men kostbare en grote ma- Op de vraag van het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie: „De Radio- raad heeft voorgesteld, om de omroep in ons land zo te regelen, dat één zender de hele week een algemeen programma krijgt, waar-in alle stromingen in ons volk tot uiting komen en de andere zender voor de verschillende omroepverenigingen be schikbaar blijft. Waaraan geeft u de voor keur: aan het bestaande systeem met de omroepverenigingen de hele week op bei de zenders óf aan dit voorstel met één zen der algemeen programma en de andere zender door de omroepverenigingen?" Van de ortdervraagden die een mening hebben over deze kwestie antwoordde 59 pet.: „voor het bestaande omroep-systeem". Een-en-veertig procent wenste éen zender voor een algemeen programma, de andere voor de omroepverenigingen. Vijf-en-dertig procent van de onder vraagden had geen mening over dit vraag stuk, voor het grootste deel bestaande uit mensen, die geen radiotoestel of aanslui ting op radiodistributie bezitten. Een meerderheid voor het voorstel" van de Radioraad, dus voor één zender Natio nale Omroep, werd aangetroffen onder de mannen en vrouwen, die Partij van de Arbeid. Chr.-Hist. en C.P.N. stemmen. Voor voorstel Voor bestaande Radioraad Omroep-systeem zenders, onder de Hei-vormden is de ver deling 57 pet. voor de Omroepvereniging gen. 43 pet. voor het plan van de Radio raad en onder de mensen, die niet bij een Kerkgenootschap behoren: 35 pet. voor de Omroepverenigingen, 65 pet. voor het voorstel van de Radioraad. De schoolopleiding, welke men genoten heeft, maakt veel verschil. De velen, die alleen de lagere school bezochten zijn in grote meerderheid voor de Omroepvereni gingen op beide zenders (65 pet.), van de mensen, die H.B.S., Gymnasium e.cL be zochten is 51 pet. voor het voorstel-Radio- raad en van de kleine gt'oep, die universi tair onderwijs genoot, stemt 64 pet. voor het plan van de Radioraad. De molen „De Hoop", die al meer dan 300 jaar relief geeft aan het landschap bij Rijswijk. chinos moeten aanschaffen: bij een flinke wind is deze namelijk gemiddeld 200 pk! De grote molen, welke het water van de Googerpolder (287 bunder) op peil houdt eti bij de excursie het eerst bekeken en beklommen werd, is in 1715 reeds ge bouwd. Terstond na de oorlog heeft deze watermolen getoond waartoe hij in staat was: de geïnundeerde landen (er stond 60 cm water op) werden in 310 uren leegge- nialen! Door een vijzel wórdt het water vijf meter opgevoerd en daarna op de Ringvaart uitgeslagen. „Maar als er nu een waterlast is en geen zucjitje wind?" zo werd de molenaar gevraagd. ..Dan gaan we met de armen over elkaar zitten", zei deze, „maar dat komt weinig voor. Een beetje wind hebben we in Nederland altijd wel". En in dat „beetje" maakten de wie ken al heel wat omwentelingen. Het komt natuurlijk bij andere molens wel voor, dat ze door hun ligging soms niet genoeg wind vangen, maar in die gevallen Kan er een motor in gebouwd worden, het geen reeds verschillende molenaars deden. Heus, het zijn geen conservatieve man netjes op klompen die de molens naar de wind „kruien"; in Wassenaar is de mole naar tevens een graanhandelaar met een grote omzet. Zijn prachtige molen moest bij de gestadige uitbreiding van het dorp ver schillende mfden verhoogd worden. Het gedeelte boven de balie het hekwerk dat om dergelijke molens heen loopt is 175 jaar oud. De eerste molen op deze plaats bestond reeds in 1550. In Leidsendam is een grote houtzaag industrie gevestigd onder een enorme „b<flie"-moIen. Ook daar wordt van de windkracht geprofiteerd. Chronologisch zijn de molens in verschillende typen te verdelen; het oudste is dat van de stan daardmolen. Hierbij bevindt zich de wo ning van de molenaar in het draaibare ge deelte van de molen: draait hij de wieken naar de wind. dan draait dus zijn hele hebben en houden mee! De wipmolen, waarvan er nog verschei dene in ons land voorkomen, vormt het overgangsstadium. De wipmolens zijn tevens de eerste watermolens. Daarna kwam de kapmolen, waarvan alléén de Kap gedraaid wordt en welk type nog steeds gemoderniseerd wordt door gestroomlijnde wieken, het geen het effect belangrijk verhoogt. Bij een flinke bries halen de wiektoppen snelhe den van 160 km per uur. „De Hollandse Molen" kan, gezien de materialenpositic, uiteraard moeilijk gaan bouwen, maar herstellen en restaureren doet zij steeds meer. Uit de explicaties van de technische adviseur ingenieur A.' J. de Koning en dc heer Ykema een journalist, die ook vlam heeft gevat voor de zaak van de molens, en er binnenkort in Amerika lezingen over gaat houden bleek overduidelijk, dat het zakelijke be lang, dat ons land bij draaiende molens heeft, alle aandacht verdient. Immers: op een molen spaart men kolen! Restitutie kolenprijs Maandag begint op de postkantoren de terugbetaling van het te veel betaalde voor brandstoffen. Die dag zijn in het gehele land aan dc beurt: „A tot en met Be". In geleverd moeten worden de bonnen 78 BV en/of 81 BV van de brandsloffenkaart TB 707, waarop respectievelijk 2.40 en 1.60 uitgekeerd wordt. LIMONADE WAS TE PITTIG Rechercheurs van de Haarlemse politie, belast met de controle op de naleving van de Drankwet hebben bij ccn limonadefabriek vijftig kisten met 400 flessen sterke drank in beslag genomen, die in strijd met de be palingen voorhanden waren. Aau prof. mr. P. Lictfinck, minister van Financiën, is verleend het Grootkruis in de Kroonorde van België. Over Muziek Gershwin Kath. Volkspartij 24 pet. 76 pet. Partij v. d. Arbeid 54 46 Anti-Rev. 34 66 C.P.N. 77 23 Christ.-Hist. 62 38 Partij v. d. Vrijheid 25 75 Het onderzoek in zijn zaak word! voortgezet Wij hebben uitvoerig medegedeeld hoe I P. N. Menten uit Aordenhout, die in hech tenis genomen is, in afwachting van de behandeling van zijn zaak voor het Bijzon dere Gerechtshof le Amsterdam, uit een ziekenhuis in Wassenaar ontvlucht is. Dit gebeurde op Maandag 22 December. Hoe wel onmiddellijk maatregelen werden ge nomen om hem opnieuw aan te hóuden- hebben die tot heden geen resultaat opge leverd. Intussen vernemen wij dat de instructie voor de raadsheer-commissaris doorgang I vindt. Er moeten nog verschillende getui gen gehoord worden. Nog geen beslissing werd genomen over de vraag of er aanlei ding bestaat, als Menten voorlopig onvind- baar blijft, zijn zaak bij verstek te behan delen. Dat dit mogelijk is blijkt uit de om standigheid dat hel Bijzondere Gerechtshof de zaak van de Haarlemse caféhouder F. Slot zal behandelen hoewel ook deze voort- Vluchtig is. Onder Rooms-Katholieken is de meer derheid voor de oude, bestaande omroep- toestand het grootst (76 pet.), onder de Gereformeerde ondervraagden is 72 pet. voor de omroepverenigingen over beide Vaarplan van dc „Oranje" moeft gewijzigd worden Tengevolge van de onlangs bij Gibraltar opgelopen machineschade zal het m.s. „Oranje" de reis naar Batavia met ver minderde snelheid afleggen. Het vlagge- schip van de Maatschappij „Nederland" wordt nu met een vertraging van ongeveer tien dagen op 2 Februari in Batavia ver wacht, waarna het vermoedelijk op 8 Fe bruari dé- terugreis zal aanvaarden. Om streeks 6 Maart zal de Oranje dan de thuis haven Amsterdam kunnen bereiken. Verderè consequenties van de machine- schade kunnen nog niet worden overzien. Wel staat nu reeds vast, dat het eerstvol- gendp vertrek van Amsterdam niet op de oorspronkelijk vastgestelde datum van 12 Maart zal kunnen geschieden. Hetzelfde geldt voor de daarop volgende afvaarten. LEERLING-VLIEGERS UIT DE KOERS. Twee Tiger Moths van de Rijkslucht vaartschool stegen van het vliegveld Ypen- burg op voor het maken van een navigatie- vlucht naar het vliegveld Twenthe. Door het slechte weer raakten beide toestellen uit de koers en waren na verloop van enige tijd wegens benzinegebrek gedwon gen noodlandingen te verrichten. Het ene toestel landde nabij Assen. Het toestel bleef onbeschadigd. De andere Tiger Moth raakte heel wat verder ivit de koers en landde bij Oldenburg in Duitsland. Ook dit vliegtuig bleef onbeschadigd. wondermensen, die voor litteratuur, toneel, radio en film gelijkelijk begaafd zijn. Frankrijk had en heeft weer zijn Sacha Guitry, Engeland zijn Noel Coward en Amerika bezit Orson Welles. Jaren voor de oorlog was zyn naam op ieders lippen in de Nieuwe Wereld, toen hij in een luisterspel zo suggestief een oorlog tussen onze planeet en Mars beschreef, dat een algemene paniek uitbrak. Zulk een man kon Hollywood niet onge bruikt laten. Welles vroeg en kreeg carte- blanche en „Citizen Kane" waarin hij als scenario-bewerker, regisseur en hoofd rolspeler optrad was er in 1941 het ge volg van. Men kan rustig aannemen, dat met deze burger de Amerikaanse kranten magnaat Randolph Hearst, die door zijn ijdele praalzucht en niets-ontziende wils kracht meer de kwalificatie persproleet verdiende, bedoeld wordt. Maar, al moge s-v deze rolprent in de werke- i T~"l i lijkheid een aanknopings- H l\rn I punt vinden, hij gaat al i i spoedig boven de anecdote -s uit om een aangrijpende karakterstudie uit te beelden. Dat gebeurt niet door een logisch opgebouwd verhaal, waarin ons de ontwikkeling van de jonge Kane geschetst wordt, van het moment af dat hij de bezitter wordt van alle trusts en concerns, die met een goudmijn ver bonden zijn tot het tijdstip, dat hij uit machtswellust en doordrijverij voor zijn tweede vrouw een compleet operagebouw neerzet, waarin zij de gevierde ster moet worden. Er loopt in dit opzicht een merkwaar dige parallel tussen de held van het ver haal en de wijze waarop de schepper van de film zijn gegeven behandelde. Van alle bezittingen, die Charles Foster Kane in de schoot zijn geworpen, heeft hij eigenlijk maar voor één belangstelling: de New York Inquirer. Want met een krant kun je alles doen tenminste als je het vermogen hebt het een tijdje uit te zingen. Bij Kane komen moord en brand, roof en fraude, nood en ontucht met drie koloms koppen op de voorpagina. En het liefst van alles zijn hem de schandalen. Een ogenblik is men geneigd te denken, dat Kane een voorvechter is voor de armen en onder drukten, voor recht en vrijheid. Na twee uur projectie weet men beter: Kane zoekt in dit alles zichzelf. Heerlijk, dat gevoel te hebben, dat iedereen van je houdt. Ja, dat zou hij graag willen alleen in dit ene opzicht kriigt hij zijn zin niet. Zo lijdt zijn eerste huwelijk schipbreuk omdat hij bij een verkiezing de nederlaag lijdt. En zijn tweede huwelijk mislukt omdat hij in zijn vrouw tegen beter weten in een ge vierde operaster wil zien. En dan eindigt dit leven leeg en holalleen in een spookachtig lustoord. Welles heeft voor deze biografie de stijl van het pamflet gekozen: overrompelend, snel, onlogisch, dikke woorden en grove beelden, hier en daar een greep uit een aan uiterlijke gebeurtenissen rijk bestaan. De chronologie werd daarbij evenzeer verwaarloosd als de wetten die voor de compositie gelden en de maker hield zich slechts aan het wezen van de film: het vol houden van een nimmer verslappend rhythme, waarin we onverbloemd en on voorbereid met de meest verwarde gevoe lens geconfronteerd worden. En zoals „Citizen Kane" denkt: „met die krant kan ik van alles beginnen", zo moet Orson Welles overmoedig gedacht hebben: „Dat hele gigantische, technische apparaat staat mij ten dienste". Het aantal techni sche kunstgrepen is legio. Het geluid ver vult een geheel eigen rol. De echo wordt toegepast tot de stemmen onnatuurlijk hol klinken, bijvoorbeeld om de geestelijke verwijdering tussen 'man en vrouw aan te geven of om de nadruk £e leggen op de poverheid van het verhaal van de huis knecht, die een journalist „belangwekken de" mededelingen doet over het intieme leven van zijn meester. De muzikale begeleiding van de ope ningsbeelden, wanneer de camera over het ijzeren hekwerk van Kane's paleis glijdt, markeert de macabere en schrikaanjagen de sfeer van het huis en zijn eigenaar. De kunstenaar heeft op subtiele wijze weergegeven, hoe de diepere grond voor Kane's brute en willekeurige daden voor altijd een gesloten boek zal blijven. Hij laat een journalist stad en land afreizen om iedereen die de krantenkoning gekend heeft, te ondervragen naar de betekenis van diens laatste woord: „Rozeknopje". Na lang zoeken blijkt het op een futiliteit betrekking te hebben. De film eindigt dan, zoals hij begon: met het „Verboden toe gang" op het toegangshek tot het rots kasteel „Xanadu". Het is alsof Welles ons heeft willen duidelijk maken, dat uitein delijk ons zieleleven een gesloten boek is. Het komt ons voor dat de heren van Hollywood Welles ook iets hebben duide lijk gemaakt. Want de films, die wij reeds van hem zagen Jane Eyre en De Vreem deling mogen op zichzelf uitsteken bo ven het gemiddelde, dat de Amerikaanse filmindustrie pleegt af te leveren, zij mis sen toch de bezieling en de durf van deze eersteling. Goede films en goede zaken gaan nu een keer moeilijk samen. En het is niet te loochenen, dat Orson Welles met „Citizen Kane" wel iets eist van zijn pu bliek. J. H. B. Krantenkoning Kane temidden van zijn tastbare macht. Het is al weer ruim tien jaar geleden dat in Amerikh dc componist George Gershwin stierf. Hij was toen 38 jaar oud en de muzikale wereld wist dat hij niet behoorde tot de moderne amuscmcntsver- vaardigers die zich telkens herhalen, maar dat zijn muzikale productie zich ontwik kelde en een nieuw werk van Gershwin een verrassing kon betekenen. Wereldbe roemd werd hij met zijn ..Rhapsody in blue", het bekende orkeststuk dat door Paul Whiteman in 1924 voor 't eerst werd uitgevoerd. Er was toen in dc illusies van musici als Whiteman en Ellington ccn zeker punt van overeenkomst met de wijze van ontwikkeling in het muzikaal gedoente van de jonge Gershwin. Dc basis van deze jazz-orkesten (om nu maar de algemene naam te nemen) was evenals dc grondslag van Gershwin's componeren fundamen tcel verschillend van de klassieke en mo derne muziek in Europa. Voor vele serieuze Europeanen betekent dit een principiële veroordeling dier Amerikaanse muziek, want alles wat in dc grond goed is zou dan aan die muziek moeten ontbreken. Maar dit is een gevaarlijke redenering. De oer-oude wijze van musiceren op Bali bijvoorbeeld verschilt nog veel dieper van 't muziek-maken in Europa en hoewel deze muziektaal voor Europeanen veel moeilijker verstaanbaar is heeft toch ieder ontwikkeld mens in Europa het besef dat het musiceren der bewoners van Bali een volmaakt ernstige en voor de serieuze kant van het leven dier mensen een hoogst waardevolle betekenis heeft. Het verschil op zichzelf mag dus geen veroordeling oproepen. Iets anders is of dc afkomst der natuurlijke muzikale elementen: melodie, rhythme on harmonie voor principiële verwerping in aanmerking komt. En nu is het gek genoeg dat vele Amerikanen die er zich geen gewetensvraag van ma ken om negers met de nek aan.te zien of zelfs de nek om te draaien op even zeer gewetenloze wijze profiteren van muzikale eigenschappen die sommige serieuze elementen onder de negers bezitten; ik bedoel dat een groot deel van de amusementsmuziek niet een ontwikkeling maar een ontaarding is van de primitieve negerniuziek. Zonder een overweging over moraal komt men met een beoordeling over deze zaak niet uit. Ik zou niet durven beweren dat de negers immoreel zijn. maar ik zou evenmin durven vaststellen dat de amuse- ments-behoefte der Amerikanen, mitsga ders die van talloze Europeanen. nog vlekkeloos was vóór deze welgeklede wit- gezichtcn zich met de Jazz bezig hielden. Anderen mogen uitmaken waarom de rhythme-verschuiving de syncope in de muzikale beweging zo algemeen aan een behoefte ging voldoen bij de mensen die gewoon zijn zcér veel te dansen. Ik vind dit niet zo'n eenvoudige zaak; in ieder geval is het een zeer belangrijk verschijn sel, niet om de dansers, maar om het rhythme. Voor dat de „Rhapsody in Blue" in Europa beroemd werd waren band-presta ties van Ellington hier al bekend en aan veel muziekliefhebbers ontging het zek,er niet dat er in dit musiceren nog iets an ders was dan alleen maar ordinaire bewe- gings-leverantie aan schuifelaars. Er was 'n zekere symphonische prestatie zowel in de samenstelling der composities als in de samenstelling van het orkest. Wie aan dachtig de zaak aanhoorde kon op den duur vaststellen, dat zowel 't een als het ander principieel uitging van 't orkest, of als men wil van de vereen- zclving van de componist met hot orkest. Wanneer nu dit orkest (of de band) een gescharrel was dan zou daarmee dit prin cipe veroordeeld moeten worden, maar deze orkesten waren muzikaal naar klank vermogen en technische beschikbaarheid geenszins onwaardig; integendeel, het klankverschijnsel en de mogelijkheden bij Whiteman en Ellington bijvoorbeeld waren zeer bijzonder. Maar de romantische gesteldheid der componisten, dirigenten en overige uitvoerders was anders dan wat wij erkennen als het wezen der meester-dichters van verleden en heden in Europa. Dit symphonische element emancipeerde zich in Gershwin's muziek voor een groot deel van de moderne dans-conventie, en hoewel de componist niet voortdurend en regelmatig op deze weg vooruitging, zijn er toch enige malen werken van hem verschenen waarin dit karakter op de voorgrond treedt. Ik denk hierbij aan zijn piano-concert dat hij in opdracht van de „New York-symphony" schreef, aan het aardig-vitale stuk „An American in Paris" en aan de tweede Rhapsody. Een zekere mate van tweeslachtigheid is aan dit com poneren niet te ontzeggen, maar feitelijk is de oude invloed van de Jazz hier na tuurlijker dan de bewuste aanwending van Jazz-effecten in vele Europese, ernstig- kijkende werken. Wat enigszins misstaat in een symphonie van Pijper is bij Gershwin een organisch onderdeel van een muzikale organisatie. Gershwin schreef zeer vele composities van de gebruikelijke lichte soort, waarvan mij slechts enkele flarden bekend zijn; hij schreef niet minder dan zeventien „mu sical comedies", die alle in Amerika een formidabel succes waren en waarschijn lijk nog zijn. Dit grote succes is natuurlijk geen waarborg voor de betekenis van hun karakter. Ik weet niet in hoeverre de com ponist ook in deze werken zich persoon lijk emancipeerde. Wat ons in de hier be kende composities interesseerde is de in dividuele zelfstandigheid bü het gebrui ken van een materiaal dat voor zo'n over groot deel het eigendom is van de platste en duurste dansende wereld. Wat bij een artist van belang is, is niet in hoeverre hij conventioneel is, maar in hoeverre hij zich onderscheidt. HENDRIK ANDRIESSEN. STAKING IN LIVORNO. In Livorno is een algemene staking uit gebroken om de regering te dwingen maat regelen te nemen tegen de aldaar heersende werkloosheid. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: „Naar het U lijkt". 7.30 uur. Rembrandt: „Sinbnd the Sailor". 14 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Waterloo bridtre". 18 j.. 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. Luxor: ..Gevangenen van het verleden", alle leeft 2.0n 4 15. 7 0(1 en 915 uur. City: „Er Vrm: ee~ vrend vanavond" 18 15. 4.30. 7 0O en gis uur Sp.i:,mp. PJo'-doiland". 18 i.. 2.30 7.00 er. 9.!.r, m:- Frans rials: ..Bad Bascomb" 14 i. 130. 7.00 en 9 15 uur. ZONDAG 18 JANUARI Stadsschouwburg: „Naar het U lijkt", 7.30 uur. Luxor Theater: Haarlems Kunst Ge meenschap „Mayerling". 11 30 uur Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 19 JANUARI Gom. Concerterelio1!-.'. i ;:<i Jo Vincent. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5