Heemstede groeit steeds Het ontslaan van personeel Kort en Bondig ZATERDAG 17 JANUARI 194S HAARLEMS DAGBLAD Een nieuwe regeling wordt voorbereid In de bezettingstijd is in ons land een regeling ingevoerd waarbij werd vastge legd, dat een werkgever niemand mag ontslaan zonder toestemming van de di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Wederkerig mocht ook geen werk nemer zonder verlof van deze directeur ontslag nemen. Alleen was uitgezonderd het geval waarin beide partijen met het ontslag genoegen namen. Na de bevrijding is deze regeling van kracht gebleven. Natuurlijk zijn er in de praktijk verschillende moeilijkheden ge bleken. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem wordt in deze aangelegenheden geadviseerd door een commissie. Elke week worden door deze commissie, waarin ook vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties zitting hebben, ongeveer een 40 ge vallen behandeld, waarmee een hele mor gen gemoeid is, want stuk voor stuk moe ten zii bekeken worden. Nagegaan moeten worden de motieven waarop het ohtslag gegeven of gevraagd wordt, waarbij niet alleen moet kennis genomen worden van de persoonlijke omstandigheden, maar ook het belang van het betrokken bedrijf. Ons werd verzekerd dat het in menig geval veel voorbereiding kost om tot een beslissing te komen. Die wordt evenwel met zoveel beleid genomen, dat in het al gemeen wel blijkt, dat de partijen er zich geheel bij neerleggen, omdat de overtui ging verkregen is. dat gestreefd' is naar een billiike beslissing. Het blijkt uit de praktijk, dat de maat regel niet alleen ongemak voor de betrok kenen betekent, maar daar nevens ook be scherming. Het bedrijf kan op deze wijze krachten, die het niet of moeilijk kan mis sen, behouden. De arbeider vindt het na tuurlijk een nadeel als hem belet wordt elders een functie te aanvaarden die hem meer loon oplevert, maar aan de andere kant voorkomt de regeling in menig geval een ontslag, dat voor de arbeider soms werkloosheid tengevolge zou hebben. Er is nu bij de regering het voornemen om de regeling door een andere te ver vangen. Daarover is reeds in de kringen van de Stichting van de Arbeid beraad slaagd. Het is nog niet te zeggen hoe het in de toekomst zal worden. Wel is als vrij zeker aan te nemen dat de oude toestand, dat een werkgever alleen de beslissing had over de vraag of hij een arbeider zou ont slaan en ook iedere werknemer gerechtigd was om ontslag te nemen (natuurlijk met in achtneming van de daarvoor in de wet vastgelegde bepalingen), hersteld zal wor den. Maar wel is waarschijnlijk dat de nieuwe regeling soepeler zal worden. Er zijn stemmen opgegaan om dit te zoeken I Taxi ~Bei i $000' DAG EN NACHT Bedrijfsleider kocht bonnen voor collega in Den Helder Bij het voortgezette onderzoek naar de praktijken van de bedrijfsleider van de Algemene Verbruiks- en Productievereni ging „Helder", de 33-jarige J. W. van de V., zijn nog meer feiten aan het licht ge komen. De 53-jarige bedrijfsleider van een coöperatieve verbruiksvereniging te Haar lem J. J. W. heeft vermoedelijk om Van de V., die door zijn knoeierijen in moei lijkheden was geraakt, te helpen 1800 textielpunten voor hem gekocht. W. die zoals wij reeds mededeelden, in voorar rest te Haarlem zit, heeft de punten over genomen van de 24-jarige kantoorbedien de van de coöperatie mej. J. M. L. uit Hillegom, die de punten op haar beurt van het echtpaar Van D. te Haarlem kocht. Mej. L. is na verhoor vrijgelaten. De grondstoffen voor zijn clandestien ge- exploiteerde koek- en gebak-fabriek be trok Van de V. zwart van. de 59-jarige fabrikant in bakkerijgrondstoffen E. J. H. V. te Duivendrecht. Tegen allen is proces verbaal opgemaakt. Oud-rechercheur verduisterde Toen in het najaar van 1945 de thans in Amsterdam wonende B. rechercheur van politie in Haarlem was, nam hij bij het instellen van een onderzoek naar een rij wieldiefstal behalve de fiets ook een radio toestel in beslag. Het toestel werd op het bureau van politie geplaatst en na enkele maanden uitgeleend aan een bewoner in Aerdenhout. Later verkocht B. het toestel in een plaats in de provincie Utrecht. De rechtmatige eigenaar meldde zich op het bureau van politie, doch hij vernam, dat het toestel verdwenen was. Daarna deed hij aangifte van verduistering. Donderdag stond B. voor de rechtbank terecht. Hij deelde mee het verzoek ontvangen te heb ben het toestel te verkopen. Dezer dagen is de vroegere rechercheur aangehouden, verdacht van een andere verduistering. De officier van justitie eiste een gevangenis straf van acht maanden, met bevel tot on middellijke gevangenneming. Tot dit laatste besloot de rechtbank. In zijn pleidooi merk te de verdediger, mr. B. W. Stomps op, dat verdachte in de bezettingsjaren veel goeds heeft gedaan. Na de bevrijding ondervond hij teleurstelling en had veel werk te ver richten. Hij kbn hier niet tegenop en raakte in moeilijkheden. De rechtbank zal op 29 Januari uitspraak doen. De „dodenrit" in moderne uitvoering In ons stuk over „meer dan 200 bomen te Haarlem voor de bijl" herinnerden wij er aan, dat in het begin dezer eeuw de „dodenrit" bestond. Elk jaar trokken de burgemeester jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, de wethouder Joh. de Breuk en de directeur van de dienst voor den Hout en de Plantsoenen er in een open landauer op uit om een excursie te maken langs alle bomen die op de nominatie ston den om geveld te worden. Het blijkt ons thans dat die „dodenrit" ook nu nog ge houden wordt, maar in een moderne uit voering, zodat het publiek er niets van merkt. Nu rijdt een gesloten auto, waarin gezeten zijn de wethouder van Openbare Werken, de directeur en twee leden van de raadscommissie van toezicht op den Hout en de Plantsoenen, langs de aspirant slachtoffers om zo nodig het doodvonnis te vellen. Maar zij behoefden niet over de meer dan 200 hun veroordeling uit te spreken, want alle zieke iepen vallen bui ten hun bemoeiing. Die worden /tamelijk geveld op voorschriften die door het rijk zijn uitgevaardigd- in een verlenging van de termijnen waar op een ontslag ingaat. Dan is ook door sommigen gepleit om de beslissing over een ontslag niet meer in handen te leggen van de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, maar van het bedrijf zelf. namelijk van een instantie waarin zowel werkgevers als werknemers zitting hebben. Met grote interesse ziet men, zowel in kringen van werkgevers- als van werk nemersorganisaties uit naar de voorstellen over de nieuwe regeling, omdat het hier een quaestie betreft die ingrijpend is. Valse kwitanties door ambtenaar opgemaakt Aan de veertig jarige technische mede werker R. H. uit Óverveen, die inspecteur voor autovervoer was geweest bij het Cen traal Bureau voor de verzorging van oor logsslachtoffers en voor de Haarlemse rechtbank terecht stond, was valsheid in geschrifte ten laste gelegd. In 1946 was hij o.a. belast met het aankopen van auto's en banden en het was niet erg, als hij prijzen betaalde, welke hoger waren dan de wettelijk voorgeschrevene. Eerst op 1 Augustus 1946 had de minister van Bin nenlandse Zaken bepaald, dat er niet lan ger „zwart" gekocht mocht worden. R. had in het Zuiden van het land van een slager enige auto's overgenomen en bij zijn vertrek ontving hij 400, die hij voor zich zelf gebruikte. Aan de slager had hij ook gevraagd 80 tot. 100 banden in België te kopen en verdachte zou dan 5 per stuk moeten ontvangen. De levering is echter niet doorgegaan. Ook stelde de in specteur zich in verbinding met garage houders en kocht banden op. In Beverwijk moest hij 2250.betalen voor een aan tal banden en in Amsterdam 2960. Verdachte deelde mee, dat geen kwitanties verstrekt werden, omdat de prijzen te hoog waren. Daarom schreef hij zelf kwi tanties uit, ondertekende ze met de namen van de Beverwijkse en Amsterdamse ver kopers, doch bovendien legde hij er een bedrag van 500 op. De president infor meerde. waarom verdachte de kwitanties niet zelf ondertekende, waarop hij mede deelde. dat een echte kwitantie vereist w#rd. Een referendaris van het departe ment van Binnenlandse Zaken deelde mee, dat het bekend, was, dat voor te hoge prij zen Ingekocht werd en dat er geen be zwaar bestond, als verdachte kwitanties getekend had. Enkele getuigen waren niet verschenen en op verzoek van de verdediger, mr. Van Löben Seis Jr. werd de zaak uitgesteld tot 12 Februari. ONGELUK OP SCHIPHOL. Vrijdagmorgen is bij het werk aan de Verkeerstoren op het vliegveld Schiphol door onbevoegd in werking stellen van een lier, een ongeluk gebeurd, tengevolge waar van een arbeider van de Amsterdamse Bal- lastmaatschappij, de heer A. L. uit Ilpen- dam, een schedelbasisfractuur opliep. De staaldraad van de lier sleurde drie planken van de steiger aL waarvan er één op het hoofd van het slachtoffer terechtkwam. Hij is naar het Wilhelminagasthuis te Amster dam vervoerd. 'T IS GEEN DOEK, zo'n wieg zelf te bekleden, een akelig ondankbaar werk. en meestal lukt het niet. Wij kunnen voor Februari weer wie gen aannemen Van IVeeit Anegang 46 voor de Baby Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 16 Januari 1948 BEVALLEN van een zoon: 14 Jan J. I. H. MüllerKluck. A. J. Heek er—Cohen de Boer 15 Jan.: W Boudewijnvan Pruissen. A. van JelgerhuisBodewits. G. H.. J. Diekmann— van Dijk. C EngelsWaldvogel. C. Stoute Serné. J. H. BastiaanseMaks. G. van War merdam—Jansen. 16 Jan.: G. Heesakkers— Borst. BEVALLEN van een dochter- 15 Jan.: R. van WalGalama OVERLEDEN: 14 Jan W. J. de Graaff, 75 j., Aelbertsbergstraat. 15 Jan.; M. C. Warmer dam, 25 j-, v. Oosten de Bruynstraat. CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 49 DAG EN NACHT (Adv.) BINNENLAND In een aantal gemeenten worden door de commissies inzake woningvordering dok tersverklaringen gevraagd. De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst heeft echter het afgeven van dergelijke verklaringen door behandelende artsen ver boden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen medegedeeld dat in Amsterdam en waarschijnlijk ook elders in de commissie voor woningvordering artsen zitting hebben en dat deze eventueel inlichtingen aan behandelende artsen kunnen vragen. De minister geeft de gemeentebestu ren in overweging, op deze wijze een oplos sing van de moeilijkheden te zoeken. De rijkspolitie te Rosbergen heeft een vrachtauto aangehouden van een beschuit en koekfabriek te Rotterdam. Bij onderzoek vond men tussen de lading van ledige bis- euitblikken, welke uit België naar ons land werden teruggebracht, een aantal kisten mpt gesmokkelde radio-onderdelen ter waarde van enige duizenden guldens De beide inzit tenden, personeelsleden van de Rotterdamse firma, werden gearresteerd. Auto en de la ding zijn in beslag genomen. Voor het jaar 1948 is een gewijzigde kinder büslagpremie vastgesteld. De doorbe rekening in de prijzen is echter dezelfde ge bleven, zodat ook nu 2.25 pet. van het loon, dat voor premiebetaling in aanmerking komt, mag worden ingecalculeerd. In bijzondere gevallen kan de Directeur-generaal van de Prijzen echter afwijkingen van dit percentage toestaan. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. de Vos, die op 26 Januari 65 jaar hoopt te worden, zal op 31 Januari de dienst der posterijen verlaten, na 41 jaar bij de PTT werkzaam te zijn geweest. De heer De Vos heeft vroeger deel uitgemaakt van de Haarlemse gemeenteraad. De Koninklijke Letterlievende Vereni ging „J. J. Cremer" geeft Op Woensdag 28 Januari in de Stadsschouwburg een voor stelling van „De eerste mevrouw Fraser", comedie in drie bedrijven door John Ervine, Het bestuur heeft besloten dit jaaT geen bal- masqué te houden, echter wel een kien- avond op Zaterdag 20 Maart. Ds. F. J. Emous, Ned. Herv. predikant te Badhoeve dorp ontving een toezegging van beroep van de Ned. Herv. Gem. van Rotter- dam-Hilligersberg in de vacature van de 6e predi kantsplaats. Een caféhouder op de Botermarkt hoor de Vrijdagavond laat gestommel aan de achterkant van zijn huis. Hij ging kijken en trof daar een 24-jarige IJmuidense groenten- handelaar aan, die onder invloed van de drank verkeerde en in het bezit was van drie flessen jenever. De "man is naar het bureau van politie overgebracht. Vandaag is de heer C. J. Peters, chef- drukker bij Boom Ruygrok, uitgevers- en drukkersbedrijf, veertig jaar in dit bedrijf werkzaam. Op hartelijke wijze is hij toege sproken door de heren J. M. Boom, namens de directie, die een geschenk onder envelop benevens de oorkonde met medaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel aanbood. W. Versteeg, namens het personeel en W. Sterk, als voorzitter van de afdeling Haarlem van de Algemene Neder landse Grafische Bond. „Een partijtje poker" door „Heemstede-W est" „Sprankelende champagne met een Ameri kaans etiket" had regisseur Ferd. Koolber gen het blijspel „Een partijtje poker", dat Donderdagavond in hotel „De Leeuwerik' te Haarlem door de toneelvereniging „Heemstede-West" werd opgevoerd, geka rakteriseerd. Daaruit bleek eens te meer. hoe het begrip „blijspel" gedevalueerd is en eigenlijk in de meeste gevallen op niets- om-het-lijf-hebbende kluchten wordt toe gepast. Bij een blijspel komt nu een keer dé psychologie om de hoek kijken en daar hebben we in dit Amerikaanse product niet veel van gemerkt. Het was allemaal „lollig", hetgeen ook zijn verdienste kan hebben en ons enige bezwaar is, dat de beide hoofdrolspelers het zo nu en dan wel eens te leuk maakten. Tenslotte dient er zelfs in een klucht nog enig contact met de werkelijkheid te blijven en aan de mogelijkheid, dat deze opgewon den standjes, firmanten van een bloeiende onderneming waren, ook al ging het om de productie van maagpillen, konden we niet geloven. Lof hebben we voor de boekhouder van Joop de Bruyn, die deze figuur binnen de grenzen van het aanvaardbare hield, voor de advocaat van Meine Dalman en zeker niet in de laatste plaats voor de negermeid van Corry van Son. De toneelaankleding verdient eveneens vermelding. Onjuist was de eigen vondst v in één der spelers: „Je lijkt Mussert wel". Zo belang rijk was deze figuur niet, dat een Ameri kaan zijn naam vlot over de tong gebracht zou hebben. De talrijke aanwezigen hebben zich bij zonder vermaakt, niet alleen met het stuk, maar ook met de tombola in de pauze en het bal na afloop, zodat „Heemstede-West" wel met voldoening op deze avond kan terugzien. Nu wonen 24.000 mensen in minder huizen dan 20.000 in 19401 Heemstede groeit. Zelfs heel snel! Toen de oorlog begon was het aantal inwoners nog onder de 20.000. Nu zijn er meer dan 24.000. Het juiste cijfer op 31 December 1947 is nog niet vastgesteld, maar het ver moeden is, dat het zelfs op 24.125 komt. Een jaar geleden waren er 23760, zodat al leen het laatste jaar een stijging opleverde van 365. Natuurlijk is de woningnood ook heel erg. In de oorlogsjaren en ook in de 2)4 jaar die er na de bevrijding verliepen, is er geen enkel huis bijgekomen. Wel zijn er in de oorlogsjaren nog 40 percelen afgegaan. Die 24.125 mensen wonen dus heel wat dichter op elkaar dan in 1940. Toen was de behui zing in de gemeente, zoals trouwens in de meeste gemeenten die zich in een zekere welstand mochten verheugen, ruim, maar nu is het heel anders geworden. Veel hui zen zijn dubbel bewoond en het is zelfs in noodzakelijke gevallen moeilijk ergens nog een paar kamers voor mensen die dringen de aanspraken kunnen doen gelden op woonruimte in deze gemeente te krijgen. Er wordt op dit ogenblik wat gebouwd, maar dat zijn slechts negen arbeiders woningen, waarvan de bouw al het vorig jaar begonnen is. Dit is dus niet meer dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. Er zijn aan het einde van het vorige jaar plannen goedgekeurd voor de bouw van twee complexen, namelijk 10 en 53 arbei derswoningen. Er wordt alles op gezet om die 63 percelen voor het einde van het jaar gereed te hebben. De ruïne aan de Dreef Veel ergernis van omwonenden en voor bijgangers wekt de* ruïne aan de Heem- steedse Dreef. In de oorlogsjaren woonde in dat huis een N.S.B.'er. Zijn huis brandde hoewel het onbewoond was, af. De Duitsers waren overtuigd dat hier een wraakneming in het spel was en stonden reeds klaar om bij wijze van représaille enige huizen in de omgeving door brandbommen te ver nietigen. Dit werd alleen voorkomen door dat een der buren hen aan het twijfelen bracht, door te vertellen dat de bewoner veel aan scheikundige proeven deed, zodat het aan te nemen was, dat er stoffen in huis waren gebleven, die tot zelfontbranding waren gekomen. Die dreiging ging dus over. Maar het huis was door de brand half ver woest. In de periode van de brandstoffen- nood hebben toen mensen die in de kou zaten al wat nog brandbaar in het huis was achtergebleven, weggesleept. Er bleef toen een ruïne over. Het gemeentebestuur heeft na de bevrij ding veel gedaan om de herbouw van het huis (de helft van een dubbele villa) mo gelijk te maken. Er ging heel wat tijd mee gemoeid voor men wist bij welke maat schappij het huis verzekerd was. Toen men eindelijk een beetje gevorderd was met de onderhandelingen met het Beheersinstituut, kreeg de oude bewoner zijn rechten terug. Nu kon men weer opnieuw met onderhan delen beginnen, die nog door de omstandig heid dat de belanghebbende in een inrich ting verpleegd wordt, bemoeilijkt worden. Men heeft hoop, dat het tenslotte voor el kaar zal komen, maar daarmee zal in elk geval nog wel enige tijd gemoeid zijn. Van boer tot handwerksman Voor de afdeling Haarlem van de vereni ging NederlandCanada sprak gisteren de heer H. Feaver, eerste secretaris van de Canadese ambassade in Den Haag over de veranderingen, die de laatste jaren in Ca nada hebben plaats gegrepen en over de politieke en economische situatie in dat land. Hij wees er op, dat Canada niet meer in de eerste plaats een agrarisch land is. maar door de eisen die de oorlog aan het land gesteld heeft, wat aangaat de fabricatie van oorlogsmiddelen, geworden is tot een hoofd zakelijk industrieel land. Wat betreft de hulp, die Canada na de oorlog heeft geboden, zei Mr. Feaver, dat Canada weliswaar geen Marshall-plan of Mackenzie King-plan heeft, maar dat het wel vele geallieerden en in het bijzonder Engeland geholpen heeft door grote leve ranties tegen lage prijzen. Zo is het ge- exporteerde graan naar Engeland gegaan tegen een prijs, die slechts de helft tot een vierde bedroeg van wat men er in de open markt voor had kunnen krijgen. Na de causerie van de heer Feaver wer den enige bijzonder fraaie films vertoond over het land van' onze bevrijders. Vrijdag is de „Hudson" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst met de grote drijvende bok „Ajax" de sleepreis naar Indië begonnen. De reis zal ongeveer drie maanden duren. Heemstede „RIJKSEENHEID" VERGADERDE. In het R.-K. Verenigingsgebouw te Heemstede sprak Vrijdagavond dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn voor de afdelin gen Heemstede en Aerdenhout van het comité „Handhaving Rijkseenheid". De spreker wilde aantonen, dat de Indone sische Republiek, hoewel volgens hem van fascistische oorsprong, via een socialistische tussenfaze thans geheel communistisch ge oriënteerd zou zijn. Spr. meende, dat de maatschappelijke structuur van Indonesië deze ontwikkeling zeer zou bevorderen, daar de Nederlanders, Chinezen en Ara bieren als kapitalistische klasse slechts drie millioen zielen telden tegen de massa van Indonesische bezitlozen ten getale van 47 millioen. In de toekomst voorzag spre ker dan ook een Sovjet-republiek der Ver enigde Staten van Indonesië, „daar de Republiek met 50 millioen communisten de 20 millioen democraten van de Malino- gebieden zou overheersen". Een serie, lantaarnplaatjes moest het betoog onder steunen. Nadat de spreker enige vragen beantwoord had, werden er nog enige films vertoond. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door: Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76. tel. 15538: Dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertzs- laan 6, tel. 29875; Dr. E L. Kout, Herenweg 197. tel. 26224. Geopende apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 28320. Wijkverpleging: Zr. Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. „Er komt een vriend vanavond" (City). Een reprise van deze meer spannende dan reële verzetsfilm, die een zwart-wit- bewerking is van het gelijknamige toneel stuk, gaat deze week in City. En zo kun nen we dus weer getuige zijn van de strijd der Maquis tegen „les boches", een strij'd die zich afspeelt in een sanatorium voor zielszieken. Madeleine Sologne en Michel Simon vervullen de hoofdrollen. „Het Bloedeiiand" (Spaarne). In „Het Bloedeiiand" wordt.ons een historisch verhaal van de Philippijnen gedaan, dat zich in de laatste oorlog afspeelt. De Ame rikaanse bezetting op eén der Philippijnse eilanden is er maar penibel aan toe, doch de technicus Wedge Donovan weet er raad op. De geallieerden moeten „constructie bataljons" uitsturen, bestaande uit soldaten, die zowel kunnen bouwen als vechten. Van de heroïsche strijd van deze „zeebijen" tegen de Japanse scherpschutters en de idylle tussen de ingenieur Wedge Donovan (John Wayne) en een charmante oorlogs correspondente kunnen de liefhebbers van spanning, avonturen en romantiek naar hartelust genieten. „Waterloo Bridge" (CinemaPalace) Oppervlakkig bezien is men geneigd de in 1940 door de Amerikaanse regisseur Mervyn le Roy vervaardigde film „Water- )o Bridge" als een meesterwerk aan te kon digen Er is een ontroerend scenario, de beide hoofdrolspelers. Vivien Leigh en Ro bert Taylor betokkelen overtuigend het gehele register van menselijke gevoelens en de aandacht wordt door een strakke re gie, fijnzinnige camerabehandeling en deli cate muzikale illustratie de belde laatste ongetwijfeld op Carne's „Havenkwartier" geïnspireerd tot het einde toe vastge houden. Helaas wordt dit verhaal van een balletdanseresje en een kapitein die voor elkaar bestemd zijn, maar door het leven gescheiden worden, door enige denkfouten ontsierd. In de eerste plaats wil het er bij ons niet in, dat een normaal ontwikkeld meisje in de wereldoorlog I niet op een behoorlijke wijze haar brood zou kunnen verdienen. Ook toen was er een enorm ge brek aan arbeidskrachten. In de tweede plaats wordt ons gesuggereerd, dat Myra Lester en haar vriendin, die beiden niet bepaald gespeend van uiterlijk schoon zijn, met hun charmes slechts een karige boter ham weten te veroveren. Ook dit is in strijd met de feiten. Tenslotte wordt ons getracht diets te maken, dat het meisje zo getroffen is door een regimentsaanduiding, die een zekere eer vooronderstelt op de mouw van haar verloofde, dat deze een gelukkige her eniging in de weg staat, hoewel uit alles blijkt, dat men haar ook met haar verleden wil accepteren. Jammer van deze overmaat aan „litteratuur", waar er overigens in deze rolprent heel veel valt te waarderen „Bad Bascombe" (Frans Hals). Wallace Beery fungeert als bendeleider in de Wild West, die zonder er een hand voor om te draaien, de brutaalste misdaden uit haalt, maar die toch nog niet zo slecht is, of de kleine Margaret O'Brien brengt met een oogopslag of twee het goede in hem naar boven, wanneer hij schuilplaats zoekt bij een Mormonen-karavaan die naar Utah trekt. Hoe hij deze karavaan weet te redden bij een Indianen-aanval wordt u gepresen teerd in een film, die een zeer grote dosis spanning en een zeer redelijke dosis humor bezit en ondanks het klein beetje melo dramatische gegeven toch best de moeite waard is om naar te gaan kijken, wanfteer u van het genre houdt. En het verhaal heeft niet eens een happy-ending. „Gevangenen van het verleden" (L u x o r). Bij alle respect die men kan hebben voor de creatie van filmische spanning en dra matische kracht zoals deze rolprent te zien geeft, moet men toch nu en dan in de loop van deze geschiedenis zichzelf even nuchter tot de orde roepen: De makers van deze iilm zijn werkelijk wel eens uit de band gespringen bij hun pogingen om het geval zo boeiend mogelijk te maken. Zij verwaar loosden daarbij de grens van het geloof waardige en aannemelijke, om zich geheel en al over te leveren aan de onuitputtelijke mogelijkheden van het grote toeval. Het begin van de film is waardevol door een aanvaardbare intrige, doch als de verleiding van het „zo ingewikkeld en tragisch moge lijk maken" komt, kunnen de vervaardigers er niet aan weerstaan en daar duikelt de filmische waarde naar het peil van de draak omlaag. Een man die zijn geheugen verliest is een geloofwaardige verschijning, doch een man die dat tweemaal overkomt, wordt enigszins ridicuul en er is dan ook geen enkele garantie meer, dat hij niet voort durend aan de gang zal blijven met zijn periodieke belevenissen weer te vergeten. De film maakt er een tamelijk gezocht slot aan, maar het geheel blijft onbevredigend en geeft geen grootse herinnering. Wat niet wil zeggen, dat de voor romantiek en dra matische verwikkelingen gevoelige toe schouwer er niet zijn genoegen aan zal be leven. Het voorprogramma ontbreekt dit maal. „Sinbad de Zeeman" (Rembrandt). Wie in zijn kinderjaren genoten heeft van de opwindende verhalen over de merk waardige avonturen van Sinbad de Zee man, zal de held van deze fantastische en romantische belevenissen kunnen aan schouwen in de gelijknamige film, welke nu in Rembrandt wordt vertoond. Men heeft voor deze film uiteraard het verhaal wat moeten comprimeren en hetgeen men te zien krijgt, is eigenlijk niet meer dan een episode uit het veelbewogen leven van Sin bad. We zullen niet proberen na te vertel len, wat deze stoere zeeman allemaal be leeft in deze film, die vooral gezien moet worden als een prentenboek met prachtig gekleurde platen, waarin men met veel ge noegen bladert. Douglas Fairbanks Jr i: precies de Sinbad, zoals we hem in onze jeugdfantasieën hebben voorgesteld, maar de Oosterse pracht en praal, welke ons in 'n weelde van kleuren wordt voorgetoverd, wint het verre van hetgeen we ons daarvan in rinze kinderdromen voorstelden En zij, die de kinderschoenen ontwassen zijn, zul len niet onbewogen blijven bij het aan schouwen van de schone Maureèn O'Hara, die in Sinbads filmleven een beslissende rol speelt. Is hier iets van IJ bij? jp Aan het hoofdbureau van politie te Haar-a( lem zijn op alle werkdagen van 10.3012.30»; uur inlichtingen tc verkrijgen omtrent de*j navolgende, in de afgelopen week als gevon-P den aangegeven voorwerpen: armbanden, autoband met wiel, autoslinger, ceintuurs, kindercape. das. dynamo, hoofddoek, duim-, stok, etui met inhoud, geld, horloges, hand-*= schoenen, honden, handdoek en zwembroek, haspel, regenjas, haarkam, kano, seizoen-4 kaart, wasgoed, mondorgel, overall, porte»V monnaies met inhoud, pantoffel, rijwielpomp,1 sleutels, kinderschoentjes, shawl, amaril-' stenen, tassen met inhoud, springtouw, to-r neelkijker, vulpenhouders, wanten, maaswolj- windjack, scheerzeep. L ROOFOVERVALLEN BERECHT 'r De achtste kamer van het Bijzondere GeJ' rechtshof te Amsterdam zette gisteren d&c behandeling voort van de geschiedenis deijci roofovervallen, die in de „hongerwinter" i^c de Haarlemmermeer op verschillende boeryc derijen en op enkele inwoners van HaarlenL plaats vonden. Zoals men weet zijn in dezï' zaak tegen de betrokkenen L. D. J. M. W. eirli W. B K- reeds vonnissen van resp. twee-enjP half jaar gevangenisstraf met ter beschik-Óc langstelling van de regering en acht jaar uitgesproken. [n Gisteren werd tegen hun handlanger A. J.c van der M. uit Heemstede drie jaar en ze( j maanden geëist en tegen de gebroeders Th! H. en F. A H. te Haarlem, die resp. ee# vrachtauto en een pakhuis voor het vervoeJa en het opslaan van de geroofde goedere&e ter beschikking hadden gesteld, resp. dri$< jaar en een jaar gevangenisstraf. L 1 CHIN. IMD. HAARLEM. Sroedestraat 21. R 2L m REST HONGKONG Predikbeiuirteo ZONDAG 18 JANUARI - HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 730: Consistorieka mer. Avondgebed. Ds. A. J. van Rhijn Zondag 10: Ds. E. Pot. 4: Liturgische Gods dienstoefening voor doofstommen en slecht horenden m de Consistoriekamer. 7: Jeugd dienst. Ds. G. v. Leeuwen. Den Haag. Nieuwe Kerk, N.we Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waar denburg. Noordërkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. A. J, van Rhijn. 7: Ds. E. Dijkhuis. Oos- terkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. J van Elden 7: Ds. P. J. Mackaay. Bakenesserkerk, Vrou westraat. 9.30: Dhr J. van Winterswijk. Kinderkerk. Kapel Bethesda Sarepta. Haze- paterslaan. 9.30: Ds E. Dijkhuis, Kinderkerk 10.45: Ds. M. G. Blauw. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. E. Pot. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10 en 7.30: H. van Doorn, Evang. Heiloo. Zuiderkapël. Zuiderstraat. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk a Zee 5: De zelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugd bijeenkomst o.l.v. Theo Dikkes. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. Ed. W Pera, den Haag. Met medew. van het Zuiderkapelkoor. Vrije Evang. Ge meente, Bakenessergracht 65. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Broedergemeente, Park laan 34. Zaterdag 7.30: Lit. Zangdienst. Evang. Luth. Gemeente 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: •Ds. Hoekem^ 10.30: Jeugddienst. Ds. Leen- dertz. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingel kerk. 10: Ds. A. M. Bocyinga. 5: Ds. J. A van Arkel. Wilhelminakerk 10: Ds. L. Hoor weg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema, Zuid-Qoster- kerk 10: Ds.. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga Lyceumkerk 9.30: Ds. J. W. Siertsema 6: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk (Art. 31) Begijn hofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Ge meente, Parklaan 21. 10 en 5: Dhr. J. W. Kersten, uit Rotterdam. Oud-Geref. Ge meente, Frans Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Gemeente, Raaks. 10 en 4.30: Ds. M Holtrop Baptiste Gemeente, Bakenessergracht 65 9.30: Ds. J. W. Weenning. 5: Geen dienst. 7.30: Ds. J. W. Weenink, Jeugddienst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en 8: Lt. Ko lonel Chr. Röni^z. Ned. Chr. Gemcenschaps- bond, afd. Haarlem. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 8: H^ v. d. Brink, te Bloemendaalj en J. Dammuller, te Alkmaar. Pinkstergev meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Ver gadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30 Jb. Klein Haneveld. van Bodegraven. (Brood breken). Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Vergadering. Gem. Gods. Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Gemeente van Christus. Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Christian Science, Jansstr 74, 10: Ned. Taal. 11.15: En gelse Taal. Hersteld Apost. Zendingsge- mcente, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening Hersteld. Apost. Zendings gemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Universele Eredienst (Soefi beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonïa". 1030: Wij dingsmorgen. Mevr. de Jong-Iiasmeyer. Hrl. Het Rozekruisers Genootschap, Bakenesser gracht 13. 7.15: Tempeldienst Mevr. H. Stok- Huyser. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10 en 7: Ds. G. Koch. Zaterdag 7.30: Avondgebed Immanuelkerk 10: Dr H. v. d. Loos, H. Av. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. G. Kroon. 5: Dezelfde. Ned. Prot, Bond. 10.30: Mevr Ds. Mankes-Zernike. te Rotterdam. Ver. Doopsgcz. Gemeente, in de Noorder Kapel Minahassastraat 10.30: Ds. Daalder. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10 30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L Hoor weg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C Maris, HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein *10: Ds. G W van Deth. te Haarlem. 7: Dr J van Dorp. Ka pel Nieuw-Vredenhof, 10.30: Ds. A Dönszel- man, te Amsterdam. 7: Ds. J. W van Nieu- wenhuijzen. Ned. Prot, Rond, Postlaan 16 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen, Hv te Heemstede. Geref. Kerk. Koediefsaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp Camp- laan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P J Richel Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 141 8.15 en 3: Ds Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu werikenlaan. 10: Ds. J. E. Drost Relig. Kring 1030: Prof. Dr M A. Beek. Hoogleraar te Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv Kerk. 10: Ds. J C van Dijk, H Doop Ned Prot. Bond, Potgieterweg 4 10.30: Ds. A R de Jong Hv Haarlem Geref Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds W A Wiersinga, van Baarn Voorber H Av. OVERVEEN. JMed. Herv. Kerk. 10: Ds C. A. Alma. van Lisse. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W Fijn van Draat. BENNEBROEK Ned. Herv Kerk. 10: Ds. vv M Maas SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk O Oude Kerk 10» Ds G. H. v d. Woord Voor ber H. Av. West. Kon. Emmaschool, Raaf straat. 10 en 5: Ds. J. Kroon. OFFICIËLE PUBLICATIE l0 DISTRIBUTIEKRING HAARLEM^ Mededeling No. 228. L UITREIKING: 1. Bonkaarten voedingsmid*,, delen K 804: 2. Textielkaarten VA 804L 3. Schoenenbonnen; 4. Aanvraagformu. lieren brandstoffenkaarten, seizoen 1948/11 1949. ÏC In het tijdvak van 19 Januari t.m. 13 Maar 1948 zullen in het Centraal Uitreiklokaal „D*a Vleeshal", Grote Markt, alhier, de navolgen}" de distribütiebescheiden worden uitgereiktje I. en II bonkaarten voedingsmiddelen eipa textielkaarten. In te leveren risselingsbon. KA 802 KB 802 KC 802 KD 802 KE 802 Uit te reiken bonkaarten. KA 804 VA 804 KB 804 VA 804 KC 804 4- VA 804 KD 804 -j- VA 804 KE 804 4- VA 804 ?n Zelfverzorgers dienen zich voor de onttc vangst van deze bonkaarten te wenden f Bij deze uitreiking dienen te worden over-'1 gelegd: 1 Tweede distributiestamkaart.' f" 2. Inwisselingsbon v d. bonkaart 802. óc Ter bevordering van een vlotte gang vaA't zaken, wordt het publiek verzocht, de inwisfc: selingsbonnon der bonkaarten ir de betref: fende stamkaart te voegen. L AFKRUISING T. D. Bij deze uitreiking wordt de T. D. als vol# ïcodeerd: f1 gecodeerd: a Uitreiking bonkaarten: diagonaalkruis iB1 het vakje 402e van de T. D. ju b. Uitreiking textielkaarten: 804 in vakjsCi 402e 1„ III. SCHOENENBONNEN. Thans komen voor een bon in aanmerking1^ Ia. Personen, wier T D. nummer eindigt ojf het cijfer 0. Ib. Personen, waarvan de twee laatste cijferit: van de T. D. zijn: 54, 64, 74, 84 of 94, en>" die in het bezit zijn van een inlegveljj, waaraan zich nog de bon 612 bevindt. Aan kinderen, geboren op 4 Mei 1947 o later mag geen bon worden verstrekt. Het publiek is vrij een keuze te makelf'1 tussen de bestaande bonsoorten. INNAME BON. a De verstrekking van de schoenenbonnei c geschiedt tegen gelijktijdige inname van d n bon 612 van het inlegvel GA tot GE 605. Losse bonnen zijn ongeldig. AFKRUISING T. D. I( Voor de verstrekking Van een bon word" de betreffende T. D. in de categorie „Schoef; nen" gecodeerd in het vakje Le met 801Air resp. 802A, 803A, a IV. AANVRAAGFORMULIEREN BRAND,.. STO FFF. NK AARTEN. Aan gezinshoofden en daarmede gelijkge- stelden, wordt een aanvraagformulier Ml? 323-117 uitgereikt, ter verkrijging van eerf0 brandstoffenkaart voor het stookseizoe?ii 1948/49. fc: De inlevering dezer formulieren dient t« geschieden bij de volgende uitreiking vaij,. bonkaarten.' Hieromtrent volgen nog nadere publicaties'" De lettel-indeling voor deze uitreikingei!e luidt als volgt: Maand. 19 JanA. Dinsd. 20 JanBa t.m. Ben. Woensd. 21 JanBep t.m. Bod. Dondcrd. 22 Jan. Boe t.m. Bos. Vrijd. 23 Jan. Zaterd. 24 Jan. Maand. 26 Jan. Dinsd. 27 Jan. Woensd. 28 Jan. Donderd. 29 Jan. Vrijd. 30 JanGen t.m. Go. Zaterd. 31 JanRest. G. Maand. 2 Febr. Ha t.m. Hei. Dinsd. 3 FebrHek t.m. Hof. Woensd. 4 Febr. Rest. H. Bot t.m. Bro. j Rest. B. C en Da t.m. Di. Rest. D. E t.m. Ek. Rest. E, F t.m. Fl. Rest. F, Ga t.m. Gem. 1 I. Ja t.m. Jong. Rest. J, Ka t.m. Keg t.m. Ki. KI. t.m. Ko. Rest. K. Donderd. 5 Febr. Vrijd. 6 Febr. Zaterd. 7 Febr. Maand. 9 Febr. Dinsd. 10 Febr. Woensdag 11 Febr. La t.rn. Lez. Donderd. 12 Febr. Rest, L Vryd. 13 FebrMa t.m Mei. Zaterd. 14 Febr. Mem t.m Mol. Maand. 16 Febr. Rest. M, N t.m. Ni. Dinsd. 17 FebrRest. N. O t.m. Op. Woensd. 18 Febr... Rest. O. Pa t.m. Pet. Donderd. 19 Febr. Peu t.m Pop. Vrijd. 20 Febr Rest. P Zaterd. 21 Febr. Q, R t.n Maand. 23 Febr. Dinsd. 24 Febr. Woensd. 25 Febr. Raz. Re t.m. Ri. Rest, R. S t.m. Sche. Donderd. 26 Febr. Schi t.m Scho. Vrijd. 27 FebrSchr t.m SI. Zaterd. 28 Febr. Sm t.m. Sp. Sta t.m. Ste. Rest. S. Ta t,m. Th. Rest. T. U, Va t.m. Ver. Ves t.m. Vi. VI. t.m Vo. Rest. V W t.m. We. Maand. 1 Maart Dinsd. 2 Maart Woensd. 3 Maart Donderd 4 Maart Vrijd. 5 Maart Zaterd. 6 Maart Maand. 8 Maart Dinsd. 9 Maart Woensd 10 Maart Donderd. !1 Maart Rest. W Vrijd. 12 Maart" X. IJ. Z. Zaterd. 13 Maart Najuitreiking. Geopend voor het publiek: Maandag t.m Vrijdag van 8.30 uur—12.15 uur en van 14.#, uur— 16 45 uur; 's Zaterdags van 8.3012.15 u Voor SPAARNDAM geschiedt de uitreit king in het dienstgebouw aldaar van de Geve meente Secretarie en wel op: Dinsdag 3 Februari 1948 van 9.0012.00 u' letters A t.m G; 14 00—16.00 uur lettel H t.m N Woensdag 4 Februari 1948 van 9.00—12.# uur letters O t.m U; 14.00—16.00 uur letteric V t.m Z. je Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gejh vestigd, dat teneinde onnodig wachteijp voor het publick te voorkomen de uitrei king der distributiebescheiden uitsluitend op de voor elk aangewezen dag zal plaatr,( hebben. 1 De distributiebescheiden zullen slechtae worden uitgereikt aan diegenen, van wi®i de Tweede Distributiestamkaart bij dqp reconstructie van het Bevolkingsregister vaB een contrölezegel T. D. 2 en dienststempel il voorzien Aan personen beneden de leeftijd van 18 jaar zullen geen distributiebescheiden wori'1 den medegegeven. HAARLEM. 17 Januari 1948. De Directeur, A. VAN DRIElk'

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6