Haarlems Dagblad ^Wapenstilstand „Deze overeenkomst garandeert een vreedzaam bereiken onzer idealen" Noodkreet bleek kwajongensstreek Inhoud van poiitiek accoord 020 Jaargang No. 18810 Bureaux: Grote Houtetr 93. fel Admin 10724, tar-14825 Redactie 106UU Directeur-Hoofdredacteur 2 der0548«kant00r HN Soendapleln 37. TeL 12230 oni>rukkerö Z. B. Spaarne 12. Tel 12713. 10132 lenj urs, Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom im- ;nd-«= Maandag 19 Januari 19-18 Verschijnt dageiijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b)j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem :ingf (I t o^n aekj iril- to-p\E OVEREENKOMST, waarbij Zaterdag wolkeen wapenstilstand tussen Nederland en pe republiek is gesloten, kenmerkt de in trede van een nieuwe phase in de verhou- Gejmgen in Indonesië en hopelijk de ontwik- décling van een blijvende goede samenwer king op nieuwe grondslag in de overzeese gebiedsdelen. De vraag of de Commissie °erVoor Goede Diensten daarbij een meer of a!"Wder belangrijke taak heeft vervuld, is - eJan minder betekenis dan het feit, dat haar Jenlptredcn tenslotte deze loop van zaken heeft hikievorderd. jaaï Er zit veel aan deze wapenstilstand vast. immers, het treffen van de overeenkomst "houdt in dat de republiek tenslotte de po- ^Gitie van één der statey binnen het kader ee^er Verenigde Staten van Indonesië heeft /oe^anvaard en erin berust heeft dat de souve- ereijeiniteit over het gehele grondgebied door driijederland zal worden uitgeoefend tot het üjdstip, waarop het die aan de Verenigde jital.cn van Indonesië zal kunnen overdra gen. In hoofdzaak blijft het vraagstuk op te lossen hoe, op grondslag van wederzijds EM|egrip en vrijwillige bereidheid, deze sou- Jereiniteit met de uiteindelijke souvereini- KOdr'1 van de ^roon in overeenstemming zal muf 01f'en Sebvacht. Het republikeinse kabinet 948,11 Djokja heeft nu toe moeten geven dat iel zich niet langer afzijdig kon houden Jan de politieke ontwikkeling in de rest D)an Indonesië. Hef is niet in staat geweest gènlIC ontwikkeling tegen te houden. Dat in eiktje overeenkomst bepaald is dat de termijn eijan in-werking-treden 48 uur na de jndertekening op verzoek van een der iartijen aan de andere partij van twee tot [eerticn dagen verlengd zou kunnen wor- len, en dat Sjarifoeddin deze wens tot uit- Irukking heeft gebracht, levert inmiddels log enige vertraging in de practische ont wikkeling van zaken op. Binnen niet min- Jer dan zes maanden en niet langer dan ontten jaar zal voorts door volksstemming toiienen te zijn uitgemaakt, of de bevolkin- t 'Ojcu van Java. "Sumatra en Madoera hun Jespeetieve gebieden deel wensen te doen li'.maken van het gebied der republiek of ran een der andere .staten. Tenslotte zal iet alles moeten leiden tot de tJnïe van de vatferenigde Staten van Indonesië met Neder- wis^nd. onder de Nederlandse Kroon. tre*' Het is nu wel volkomen duidelijk ge- jrorden, dat het jaar 1948 van zeer beslis- 'oigjende en kritieke betekenis zal kunnen zijn ji de groei van de nieuwe Nederlands-Indo- s iiesische verhoudingen. Het jaar is nog jong in wij zijn inderdaad nog maar pas aan akjfc-t begin. Na al hetgeen zich reeds tijdens je Indonesische crisis heeft afgespeeld, na de teleurstellingen, fouten en misverstan- Jen die zich hebben voorgedaan, zullen jelen in ons land daar sceptisch tegenover ifentaan. Zij zullen zich op dit ogenblik zelfs eifvragen, beginnend bij het begin, of de 've1!euwe wapenstilstand wel werkelijk een Wapenstilstand zal blijken te zijn. Men kan jich er gemakkelijk zwartgallig over uit- ike#'cn- mf>ar daarbij niet ontkennen dat toch iderdaad „een nieuwe figuur" ontstaan is: at de republiek door de omstandigheden edwongen is tot een zeer belangrijke ver- ndering van houding en het aanvaarden een voor haar nieuwe positie ten op- chte van de andere deelstaten en dat bo- endien de feitelijke voorwaarden van de ■apenstilstand nieuw zijn door de instel- ng van een gedemilitairiseerde zóne. Beter an een zwartgallige opvatting van de stand NJU|an zaken kan men op dit ogenblik een (.„Jiwaehtende houding aannemen, daarbij j^jjrkcnnend dat nieuwe mogelijkheden zich eerfoordocn, waarbij het overleg met de Qom- zoeijiissie van Goede Diensten tot gunstige (esultaten heeft geleid. lt k In bel. algemeen leert de geschiedenis vajan dergelijke conflicten als "in Indonesië ^jejiitstaan zijn, ook als andere landen erbfj ^eijetrokken, waren, ons wel dat de oplossing jltijd veel tijd heeft gevergd en het berei- tcn van nieuwe, heilzame verhoudingen looit langs eenvoudige rechte lijnen en Reeds met veel tegenslag, conflict, verwar ing en misverstand in zijn werk is gegaan, pit moge schrale troost bieden, het is niet- emïn der overweging waard voor menige |uurmap-aan-wal. die meende het zo erg (oed te weten en die zo eenvoudig uitkom- pen op korte termijn bereikbaar zag. Meer palen heeft de loop van zaken hem ver- laasd; meermalen hebben zich nieuwe jmstandigheden voorgedaan die ook hij liet begreep en niet voorzien had. Het zou levecl zijn te verwachten, dat van dit ogen- f flik af. nu een nieuwe phase intreedt, zich jen olstrekt geleidelijke en regelmatige rtwikkeling zal gaan voordoen. Er is meer pden om met zekere mate van tegenslag e blijven rekening houden, daarbij noch- Èns erkennend dat de ontwikkeling in donesië thans vaster vormen is gaan fennemen en beter kansen in zich bergt. R. P. Iribunaallid wilde sen extraatje verdienen Een beschuldigde zijn bemiddeling aangeboden Te Axel is op last van de officier van istitic te Middelburg gearresteerd het lid het Zeeuwse tribunaal G. W. Vorig jaar werd voor het tribunaal te irneuzen. behandeld de zaak tegen G. J. van der P-, die tijdens .de bezetting ecteur was van een handel in bouwma- irialén. In deze zaak werd geadviseerd it verbeurdverklaring van 150.000. Op advies werd fiat geweigerd. De zaak ferd verwezen naar het Goesse tribunaal, aar zij de vorige maand opnieuW werd ihandeld. W-, die geen deel uitmaakte van bet treifcllege dat de zaak behandelde, schijnt ge- pepeten te hebben, dat het fiat in deze ak geweigerd werd, omdat de opgelegde ïrbeurdverklaring te hoog werd geacht, tij heeft van deze wetenschap misbruik akt. Hij bood Van der P. zijn bemid- tterjding aan teneinde een lagere verbeurd- irklaring te bewerkstelligen. Van der P. mg hier, na gerechtelijke instanties te j^jjebben gewaarschuwd, zogenaamd op in, e iaavna op 27 December te Antwerpen onderhandeld. Van gerechtelijke had men zich verdekt opgesteld. Het 'oerde gesprek werd op gramofoonpla- opgenomen. W. stelde als eis 10 pro- djnt van het bedrag, dat minder dan _Yan 150.000 zou worden verbeurd verklaard, s T ontvangen. jjlNa afloop van deze onderhandelingen vorprd "W. gearresteerd. [Bij ziin verhoor verklaarde hij het voor tel aan Van der P. te hehben gedaan, ten- —-jinde op deze wijze achter de waarheid '^Ti diens zaak te komen. i REPUBLIKEINS COMMENTAAR Soekarno en Sjarifoeddin stellen hun hoop op het komende plebisciet Na de ondertekening van de wapenstil standsovereenkomst, die zoals gemeld Za terdag op het dek van de „Renville" plaats had, heeft de Indonesische premier Sjari foeddin namens zijn delegatie het woord gevoerd. HU zeidc: „WU waren teleurge gesteld, omdat herhaaldelük de voorstel len, die gedaan waren door de Commissie van Goede Diensten en die wü hadden aanvaard, niet door Nederland werden aangenomen. Natuurlük zijn wij thans te leurgesteld over de Nederlandse voorstel len in deze overeenkomst, omdat zU zoveel verschillen van wat wij gehoopt hadden en wat wü verwacht hadden van dc Com missie van Goede Diensten. Niettemin zul len wü deze bestandsovereenkomst uit voeren en deze politieke beginselen, zo goed als dit in ons vermogen ligt". Vooi* de Nederlandse regering tekende Abdoelkadir, voorzitter van de Neder landse delegatie en plaatsvervanger van de luitenant-gouverneur-generaal, dr. van Mook. Abdoelkadir zei: „Door' de onderteke ning van deze overeenkomst is de eerste mijlpaal geplant op een moeilijke weg". De republikeinse opperbevelhebber, ge neraal Soedirman, beeft Zaterdagavond ongeveer 20.45 uur Javatijd de eerste in structies voor de wapenstilstand voor ra dio-Djokja voorgelezen. Precies om 21 uur Javatijd sprak generaal Spoor de troepen toe en las dezelfde instructie voor waarbij hij nog zeide: „Het bestand beoogt de be ëindiging van de vijandelijkheden, sabo tages enzovoort in de rrnmste zin van het woord. Ik moet wederom het uiterste aan discipline en besef van de trogpen vra gen". Soekarno sprak. Zaterdagavond heeft de president der Indonesische republiek, ir. Soekarno, een radiorede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat hoewel een overeenkomst nu is be reikt. er nog hard gewerkt zal moeteVi worden om de idealen van 't Indonesische volk te verwezenlijken. Hij bracht dank aan de Commissie van Goede Diensten voor haar werk. Hij verklaarde voorts, dat hoewel de bestandsovcreenkomst op dit ogen blik voor de republiek nadelig blükt, zij toch in de toekomst perspectieven zal openen, die voor de republiek voordelig kunnen zijn. „Indien de re publikeinse idealen langs vreedzame weg kunnen worden bereikt,waarom zullen wij er dan voor vechten?" Hij zeide verder, dat de vrije en sou- vereine-Verenigde Staten van Indonesië langs vredige weg gevormd zullen worden en dat de republiek in het thans bezette gebied zal kunnen terugkeren. „Omdat thans jle garantie bestaat, dat de republi keinse idealen langs vreedzame weg be reikt kunnen worden, durfden wij de over eenkomst te aanvaarden". Soekarno spoor de het volk en het leger aan vertrouwen te stellen in de regering en de bevelen uit te voeren. Hij zeide tevens, dat ook de be-' volking in de bezette gebieden het hare kan bijdragen tot het komende plebisciet. Hij spoorden tenslotte aan tot nationale discipline. De vice-president, drs. Mohammed Hatta, hield eveneens een toespraak voor radio Djokja. die in het bijzonder gericht was tot het leger en de bevolking van Sumatra. Ook hij verklaarde, dat de over eenkomst in^ de toekomst moet worden gezien, daar eerst later het nut voor de republiek zal blijken. Ook generaal Soe dirman, opperbevelhebber der republikein se strijdkrachten, sprak in dezelfde zin. Persconferentie. „Indonesië rekent er op. dat de UNO de eerlijkheid zal garanderen van het ple- blisciet, dat het lot van dit getroffen land zal bepalen", aldus verklaarde de repu blikeinse minister-president Amir Sjari foeddin in het eerste interview, dat hij gaf sinds de bestandsovereenkomst Zaterdag door Nederlanders en Indonesiërs onder tekend werd. Sjarifoeddin liet er op volgen: „De Nederlanders kunnen thans niet langer volhouden, dat de Indonesische kwestie een binnenlandse aangelegenheid Zij hebben .de bemiddeling aanvaard. Het plebisciet is een wereldbelang en het succes daarvan zal de wereld een prachtig voorbeeld geven van de wijze, waarop de organisatie der Verenigde Volken versterkt kan worden". j Sjarifoeddin gaf te verstaan, dat de re publiek onmiddellijk met een politieke campagne zal beginnen en de bevolking door middel van redevoeringen en pam fletten met het plebisciet in kennis zal stellen. In antwoord op de vraag, of hij van plan was persoonlijk een tournee door Java, Sumatra en Madoera te ondernemen, antwoordde de premier: „Niet in dit sta dium. Wij moeten eerst de toepassing van de order „staakt het vuren" aan beide zijden verzekeren". Sjarifoeddin zeide, dat aan de Indone sische guerillastrijders het bevel zal wor den gegeven de gewapende actie stop te zetten en te beginnen met de „politieke strijd" onder de waarborgen van vrijheid van het gesproken woord, vereniging en vergadering en drukpers, welke vervat zijn in de overeenkomst, welke Zaterdag aan boord van het Amerikaanse marine vaartuig „Renville" getekend is. De over eenkomst geeft tevens aan beide partijen het recht te verzoeken om voortgezet toe zicht van de UNO en Sjarifoeddin ver klaarde, dat althans de repbliek zeer ze ker van dit recht gebruik zou maken. „Boven alles", zo zeide Sjarifoeddin, „rekenen wij er op, dat wereldopinie een eerlijk plebisciet zal garanderen. Wij stel len vertrouwen in de democratische prin cipes". De Veiligheidsraad wordt ingelicht. Op het einde van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft de Belgische afge vaardigde, van Langenhove, als voorzitter, medegedeeld, dat Nederland en de Indo nesische republiek in de namiddag van de 17e Januari een wapenstilstandsovereen komst hebben getekend aan boord van een oorlogsschip voor Batavia. Hij deelde na der mede, dat twee uren later de order „staakt het vuren" was afgezonden aan de troepen, en dat ook een overeenkomst was getekend over twaalf politieke begin selen als basis voor een regeling van de huidige moeilijkheden; alsmede dat ter stond onderhandelingen waren begonnen teneinde tot een definitieve overeenkomst te. geraken. De Commissie van Goede Diensten van de UNO samengesteld uit vertegenwoor digers van Australië. België en de Ver enigde Staten, wier taak thans geëindigd is, zal terstond naar Lake Success terug keren, waar men 31 Januari hoopt te arri veren om zich ter beschikking van de Veiligheidsraad te stellen. De commissie stelt een rapport op, dat zij aan de raad zal vporleggen zodat deze de bespreking van de Indonesische kwestie zal kunnen vervolgen. Dr. Beel dankt de Commissie van Goede Diensten. De minister-president heeft aan de voor zitter van de Commissie voor Goede Dien sten te .Batavia het volgende telegram ge zonden: Namens de Nederlandse regering betuig ik uwe Commissie gaarne mijn dank voor liet belangrijke resultaat door uwe goedé diensten in het belang van Neder land en Indonesië en van de internationale gemeenschap bereikt. Dodelijk ongeluk op het Teylerplein Zondagmorgen is de negen en twintig jarige Haarlemmer J. van M. nabij het Teylerplein aangereden door een auto en later aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur overleden. Van M. reed op een racefiets met grote snelheid in de Jacob Geelstraat in de rich ting van het Teylerplein. Toen hij het kruispunt Nagtzaamstraat-Jacob Geel- straat-Teylei plein naderde, kwam van rechts een auto, die van de Amsterdamse Vaart was gekomen en in de richting van de Nagtzaambrug reed. Een botsing volgde, waarbij de wielrijder een schedelbasisfrac tuur opliep. Hij is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar hij des avonds is overleden. Surinaamse delegatie op Schiphol aangekomen Verklaring van mr. 3. A. E. Buiskool Zaterdagmiddag arrivieerde per KLM- Constellation uit New York op Schiphol de delegatie uit Suriname, welke aan de ron detafelconferentie in Den Haag deelneemt. In de douaneloods gaf mr. J. A. E. Buis kool, voorzitter der delegatie de volgende verklaring: „Wij gaan naar de rondetafelconferentie in Den Haag om mede te werken aan de volledige liquidatie van het koloniale regiem. Als wij niet de verwachting had den, dat ook Nederland daaraan wil mede werken zouden wij niet naar Nederland gaan. Wij zijn voorstanders van overleg en samenwerking en zien daarin het belang van alle delen van het Koninkrijk der Nederlanden. Suriname is als land van het Weslelük halfrond Amerikaans ge oriënteerd, maar dat doet niet af aan het Nederlands karakter van Suriname. Een juiste toepassing van de democratische beginselen brengt mee, dat Suriname zelf voor zijn belangen zal opkomen. Het hand vest der Verenigde Volken kan daarbij als richtsnoer dienen. Wij hopen, dat deze rondetafelconferentie een nieuwe en betere periode zal inluiden". Vervolgens begaven de gedelegeerden zich naar het kasteel Oud-Wassenaar, waar z\j tijdens hun verblijf in Nederland zullen vertoeven. Balkanfederatie in voorbereiding Georgj Dimltrof. de Bulgaarse mi nister-president. heeft op een perscon ferentie te Belgrado verklaard, dat Bulgarüc. Joego-Slavië. Albanië, Roe menië, llongarüe, Tsjecho-Slowaküe, Polen „en ^misschien ook Griekenland" momenteel voorbereidingen aan het treffen ziin voor de mogelijkheid van oprichting van een Balkanfederatie of Oost-Europese federatie. De „Tabinta" met troepen naar Indië Zaterdag is de „Tabina" met ruim 1000 militairen, voor het grootste gedeelte tech nisch personeel uit Amersfoort, Utrecht en Nymegen uit Amsterdam naar Indië vertrokken. In het ruim van de Tabinta staan zes cantinewagens, welke döor de NIWIN aan geboden zijn. Het woord is aan. M o r e t Een dwaas is hij die voorgeeft onwrikbaar in zijn denkbeelden, meningen en overtuigingen te zijn. Vier huizen in de as gelegd in Bergen op Zoom In de nacht van Zaterdag op Zondag orak brand uit in een woning aan de Ant werpse Straatweg in Bergeli op Zoom. De bewoners waren genoodzaakt zich over het dak een uitweg te zoeken. Het vuur deelde zich mede aan drie aangrenzende huizen, welke eveneens vrijwel geheel uitbrand den. Een der inboedels ging geheel ver loren. ROOFOVERVAL WAS GEFINGEERD Op 9 December deed een fabrieksarbei der uit Bergen op Zoom aangifte by de politie, dat hij door twee mannen was neergeslagen en van zijn geld beroofd. Thans is gebleken dat de man het verhaal verzonnen heeft, om zijn figuur te redden. Hij had namelijk op 9 December bij een vechtpartij met een medeminnaar een nederlaag geleden en was er niet zonder kleerscheuren afgekomen.... S.O.S.•bericht in een fles: Doris Rijkersmaakte nodeloze Reddingboot speurtocht Op het Scheveningse strand vond Zon dagmiddag een jongen een fles, waarin hü een briefje aantrof met de volgende woor den: „Coaster Annemaric kapitein Jong bloed, verkeer in zinkende toestand 5; graden Noord. 4 graden 3 minuten Oost. Radio defect. Kom snel". De jongen bracht het briefje naar de vuurtorenwachter, die het bericht onmid- dellijk doorgaf, zodat reeds een half uur later de reddingboot „Dorus Rijkers" van de 'Noord-Zuidhollandse Reddingmaat schappij de haven van Den Helder verliet, om naar de Annemarie te zoeken. De op het briefje aangegeven positie van het schip was ongeveer 20 zeemijlen ten Westen van Den Helder. Deskundigen von- Te Luik werden wedstrijden om het Europees kampioenschap groot biljart cadre 45/2 gehouden. Dc Nederlander v. d. Pol, die tweede werd, wordt gecomplimenteerd door de president van de Belgische Biljartbond, de heer Treffaes. Commissie van Drie vraagt goede sfeer te schep pen Behalve de overeenkomst tot Staken van het Vuren is Zaterdag op de ..Ren ville" het politieke accoord dat ontstond uit de voorstellen der Commissie van Drie en de Nederlandse delegatie, die door de republikeinse regering werden geaccepteerd, getekend. Dit accoord omvat de positiebepaling-van de repu- pliek als deelstaat en de voorwaarde tot het houden van een plebisciet. Boven dien zijn vier punten uit de oude Ling- gadjati-overeenkomst gelicht, name lijk die betreffende de onafhankelijk heid van het Indonesische volk, de samenwerking tussen Indonesië eo Nederland, de vorming van een federa tie en de structuur van de unie tussen de Verenigde Staten van Indonesië enerzijds en de andere delen van het Koninklijk der Nederlanden anderzijds. Aan deze punten werden nog zes an dere bepalingen toegevoegd, welke wa ren opgesteld door de Commissie van Goede Diensten. Deze bepalingen luid den: Friedrich Flick, een van dc Duitse industriële kopstukken uit de tijd van Hitier, werd te Neurenberg veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf, waarvan 31 maanden wer den afgetrokken wegens voorarrest. Flick stond terecht tegelijk met Ernst van Wcisr- acker, - Een foto van het moment waarop Flick zijn genadige straf verneemt. 1. De Nederlandse souverèiniteit blyft gehandhaafd, totdat deze aan de Verenigde Staten van Indonesië wordt overgedragen. Hel recht van Nederland om de rechten en verantwoordelijkheden over te dragen aan de voorlopige federale raad der gebieden van de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië duurt voort, totdat de souverei- niteit is overgedragen. De status van de republiek zal die van een staat binnen de Verenigde Staten van Indonesië zijn. De Verenigde Staten van Indonesië zullen sou- veiein zijn in gelijkwaardig deelgenoot schap (partnership) met het Koninkrijk der Nederlanden in een Nederlands-Indonesi sche Unie, aan het hoofd waarvan de koning der Nederlanden staat 2. In genoemde voorlopige federale raad zullen alle staten een billijke vertegen woordiging moeten hebben. 3. De mogelijkheid wordt geopend de Commissie van Goede Diensten te verzoe ken aan te blijven om haar diensten te ver lenen in de interim-periode. Dit verzoek mag door de niet-verzoekende party niet geweigerd worden. De Nederlandse rege ring moet zulk een verzoek aan de Veilig heidsraad bekend maken. 4. De Commissie van Goede Diensten kan verzocht worden het plebisciet onder haar toezicht te doen houden. 5. De vertegenwoordiging der verschil lende staten, die deelnemen in de conventie voor samenstelling der grondwet, zal ge schieden volgens het bevolkingstal van de betreffende staten. 6. Geen van beide partijen mag verhin deren, dat, indien een staat de grondwet niet wil ratificeren, deze, indien gewenst, volgens de artikelen drie en vier van Ling- gadjati een speciale verhouding tot de Ver enigde Staten van Indonesië of het Konink rijk der Nederlanden kan kiezen. Na de ondertekening werd een verkla ring der Commissie voorgelezen, waarin deze zegt, dat begrepen woijdt, dat door ondertekening van de wapenstilstandsover eenkomst een de facto verhouding is inge treden tussen deze overeenkomst en de politieke grondslagen. De Commissie van Drie geeft beide partijen ernstig in over weging door middel van radio, couranten, speeches, e.d., met medewerking van de commissie, de bewoners van Indonesië van liet belang en de bedoeling enz. van de politieke grondslagen en wapenstilstands overeenkomst op de hoogte te stellen om hierdoor een goede sfeer te scheppen. In de verklaring wordt tevens ernstig aangedron gen op politieke amnestie voor militairen en burgers. I Carvdhi eet weer Zijn vredespolitiek aanvaard Na ruim vijf dagen te hebben gevast heeft Gandhi een klein glas sinaasappelsap ge nuttigd en zijn vasten geëindigd, daar de ministers van de Indische regering onder leiding van Pandit Nehroe samen met de leiders van alle partijen, gemeenschappen en organisaties de belofte hebben onder tekend, aan de door Gandhi genoemde voor waarden gehoor te zullen geven. Het was de vijftiende periode van vasten in het leven van de thans 78-jarige Mahat- ma. Dit maal duurde zij 121 uur. Gandhi zat rechtop in zijn bed, ondersteund door dr. Sushila Nayer, toen hij in zijn kleine woning'te Birla, waar hij op 13 Januari zijn hongerstaking was begonnen, zijn besluit bekend maakte. Voordat hij zijn glas vruch tensap dronk, had hij van zijn oude vriend Nehroe, thans premier van India, cn andere leiders der Hindoes, Mohammedanen en Sikhs de belofte losgekregen, dat er een einde zou komen aan de bloedige onderlinge twisten, die India teisteren sinds het een dominion geworden is. Gandhi had zeven voorwaarden gesteld. Onder andere, dat de 117 moskeeën te Delhi, die na de ongeregeldheden van Sep tember tot tempels of residenties zyn om gebouwd, door niet-Mohammedfinen weer in hun oorspronkelijke staat worden terug gebracht zonder enige pressie van de zijde der regering. Voorts moeten de niet- Mohammedanen te Delhi er geen bezwaar tegen maken, dat Mohammedanen uit Pa kistan naar Delhi terugkeren. Auli-scmitisme in Duitsland Het Duitse nieuwsbureau in de Ameri kaanse zone, Dena, deelt mee, dat de Duit se sociaaldemocratische leider Kurt Schu macher op een bijeenkomst van het partij bestuur te München heeft verklaard, dat het anti-semitisme in Duitsland nog toe neemt. Zijn partij, voegde hij er aan toe, zal het energiek bestrydenwant anti semitisme sluit „nationalisme" in „NEDERLANDSE VOLKSUNIE" OPGERICHT. Te 's-Gravenhaee is een nletiwp nolbipk' organisatie ongericht* de ..NpH«riandsp Volksunie" Naar men aan het ANP me dedeelde. wil de N V U geen nieuwe noli- tieke beginselnartij zijn. maar streeft zij naar- „de samenbundeling van de natio nale kracht en overtuiging ter bestriiding van de materiële, geestelijke en staatkun dige gevaren van deze tijd". Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heren B. Boelhouwer, voorzitter en ir. A. J. Gouka, J. P. Albers, A. de Jonge en J. van Vogelpoel. den het direct al zeer onwaarschijnlijk dat een fles, op dit punt in zee geworpen, op het strand in Scheveninge.n zou aanspoe len. Hoewel men de mogelijkheid van een misplaatste grap niet uitgesloten achtte, wilde men toch de noodkreet op het briefje niet negeren In de seheepvaartregisters komen twee kustvaartuigen met de naam „Annemarie" voor. Het zijn beide scheepjes van 200 ton, welke tot de Duitse kustvaart behoren. Een expert op scheepvaartgebied, de di recteur van de Gruno Scheepvaart Maat- schppij, verklaarde mei zekerheid, dat een kustvaarder „Annemarie" onder comman do van kapitein Jongbloed niet bestond. Hij was er van overtuigd, dat het schrij ven van het briefje een kwajongensstreek is geweest. Na deze mededelingen van een deskundige besloot de directeur van de N. Z. H. R. M., de heer H. Th. de Booy, de ..Dorus Rijkers" radiotelefonisch van haar speurtocht, op de Noordzee terug te roepen. Intussen hield de Nederlandse Marine een Mitchell-vlicgtuig op het vliegveld Valkenburg gereed om zo nodig boven de Noordzee een speurtocht te ondernemen. Maandagmorgen werd het raadsel opge lost. Twee jongetjes uit Den Haag vaii respectievelijk 11 en 13 jaar hebben be kend het bewuste SOS-bcricht te hebben geschreven en het vervolgens in een fles in zee te hebben geworpen. Toen een van de jongens vernam, welke gevolgen deze daad heeft gehad, kreeg hij wroeging en biechtte alles eerlijk aan zijn ouders op. Dii-ect werd daarna de politie van de toedracht op de hoogte gesteld. Ook de „Noordholland" zocht vergeefs. Terwijl de „Dorus Rijkers" Zon dagmiddag zee koos, beleefden niet ver van de vermeende plaats, des on- heils (20 mijl ten Westen van Den Helder) acht opvarenden van de Duit se boot „Sierra Cordova" een nogal hachelijk avontuur De „Sierra Cor dova" is als herstelbetaling aan Enge land afgestaan en werd door de grote Britse marinesleepboot „Bushpur" naar Engeland gesleept. Zondagmorgen om 2 uur brak de sleeptros en dreef de Duitse boot" in het duister stuurloos op de woelige zee. Aanvankelijk slaagde de „Bushpur" er niet in het verloren contact met de „Sierra Cordova" te herstellen, zodat Zondagmiddag om 3 uur de sleepboot „Noordholland" van de firma Wijsmuller te Den Helder zee koos om zo nodig assistentie te verlenen. Intussen was een radio-oproep aan het scheepvaartverkeer gericht, naar de „An nemarie^ uit te kijken. Zowel de Engelse als de Nederlandse sleepboot antwoordden, dat zij naar de kustvaarder zouden zoeken. Uitspraken Bijzondere Raad van Cassatie De Bijzondere Rand van Cassatie ver oordeelde J. v. W. uit Haarlem, die lid is geweest van de Waffen SS tot een straf van zes jaar rijkswerkinrichting. De straf van J. B. H. uit Vijfhuizen werd verminderd lot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam had hem ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar wegens zijn dienstneming bij de Landstorm Nederland. Het beroep van P. J. L. de N. uit Haar lem, die wegens dienstneming bij de Waf fen SS door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht jaar, werd door de Raad verworpen. Morganatisch huwelijk van Deense prins Officieel is medegedeeld, dat prins Oluf, de vier-en-twintig-jarige zoon van prins Harald van Denemarken en neef van wij len koning Christiaan, in het huwelyk zal treden met mejuffrouw Annie Puggaard- Möller. Prins Oluf zal afzien van zijn suc cessierecht en de titel voeren van graaf van Rosenborg. Weerbericht ZUIDWESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het KNMI in De Bilt. geldig van Maan- J dagavond tot Dinsdagavond: Matige, later weer toenemende krach- tige wind tussen Zuid cn West. Wisse- lend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. 20 Januari: 8-38 uur. onder 17 04 t

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1