Economisch Handvest TT 1 T-v 11 1 Naar Unie h:; „Europa moet economische en politieke Unie vormen" Vroege lente Hoog water veroorzaakt verlies van drie millioen stenen Nieuwe minister vanEconomischeZakeri 62e Jaargang No. 18841 TT* 1 TT^Sk Tl 1 Dinsdag 20 Januari 1918 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, ff™- "1^ I W\ I 1 I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 114825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I I 1 g I VI I M V I I VV lil 1 I V Abonnementsprijs per weck 31 cent. per kwartaal J15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Jy JL aSn X JL JL Ja Bkw \|(-4 Ja 4.Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. J Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Yroorlichting te Haarlem :T IS BELANGRIJK dat het aantal •oorstanders van Europese Federale Unie hand over hand toeneemt en dat zich ionder hen al veel mensen van invloed en betekenis hebben geschaard. Niettemin is >men geneigd zich met bezorgdheid af te vragen, of het tempo wel snel genoeg is. De tijd dringt. En het geldt hier geen ideaal der toekomst, dat misschien na veel wik ken en wegen wel eens omtrent het jaar :2000 tot verwezenlijking gebracht zou kun nen worden. Het betreft de noodzaak van een radicaal nieuw beleid op korte termijn. 'Noch economisch, noch militair kunnen de staten van West-Europa in hun verouderde staatkundige versnippering het bestaan van hun bevolkingen meer waarborgen. Noch de voorziening met noodzakelijke levensbe hoeften, noch de veiligheid van deze volken (zijn voor de toekomst verzekerd. Men voert lop de oude grondslag slechts een beleid, idat hopelijk de situatie nog voor enige (jaren kan redden, maar dat geen vaste ikoers. geen ontwikkelings-lijn heeft. En Europa, dat zoveel eeuwen toonaangevend in de wereld is geweest en dat nog steeds de mensen, de bekwaamheden en de ener gie bezit om toonaangevend te zijn, voelt zich geremd iiï zijn daadkracht, is zijn oude positie kwijt en ziet geen anderen, die haar op gelijkwaardige wijze kunnen innemen. Worden het onbehagen en de onbevredigd heid met de bestaande gang van zaken, die zovejen bevangen hebben, hierdoor niet verklaard? Is het niet volkomen begrijpe lijk. dat velen het gevoel hebben dat hun' parlementen en regeringen zich maar bezig zitten te houden met zaken en met. tegen stellingen, die de werkelijke vraagstukken van de tiid niet raken en die geen uitzicht voor de toekomst bieden? De uitvoering van het plan-Marshall, als het in zijn voorgestelde omvang door het Amerikaanse Congres wordt aanvaard, zal 'West-Europa's economische ineenstorting Ivoorkomen en het bij voldoende werke lijke samenwerking der betrokken zestien landen met hun 270 millioen inwoners [weer in zekere mate op gang brengen. Meer iniet. Men lost politieke tegenstellingen niet op door economische samenwerking, zoals het verleden overvloedig heeft bewezen. Iedere economische samenwerking blijft een tijdelijke en onzekefe zaak, als de po- litieke scheidingslijnen van een verouder- of de staatkunde er dwars doorheen blijven o- lopen. Ook kan men niet verwachten dat de z- regeringen van West-Europa plotseling de koppen bijeen zullen steken om zich op Europese Federale Unie te beraden. De regeringen zitten er immers slechts bij de -s" gratie van de politieke partijen, waarvan en haar leden deel uitmaken en zij kunnen, zoals de Londense ..Observer" dezer dagen ■e."jin een hoofdartikel onder de titel „Unie j.;nu of nooit" heeft opgemerkt, niet sneller 35 handelen dan die partijen. Dus moet de wil 'es tot het vormen Van Europese eenheid zich kenbaar maken in de politiek-werkzame bevolkingsgroepen van elke Europese natie. Het Britse liberale blad geeft daarom zijn rs, belangstelling te kennen voor het besluit van de Britse Labour Party om een con- )N ferentie bijeen te roepen van de socialisti- z. sché partijen van alle landen, die bij het Plan-Marshall betrokken zijn. Het consta teert weliswaar dat alles afhangt van jiet gebruik, dat men van deze conferentie maakt. Als zij niet verder komt dan een nieuw applaus voor het Plan is zij over bodig. Als zij de macht van het Europese socialisme achter het streven naar Europese 3 eenheid plaatst, zal zij daarentegen iets tot stand brengen. Maar als zij werkelijk aan ;trTlde eis van de tijd wil beantwoorden, zal zij de grondslag moeten leggen voor een TSjEuropese socialistische partij, in staat tot :tr. het verrichten van arbeid in een Europese 'eg Federale Vergadering. In deze lijn verder redenerend betoogt de „Observer" de wenselijkheid van een der- ^-jgelijke eenheid tussen de Britse Conserva- oiejtieve Partij en de Christen-democratische •es-partijen in de „Marshall-landen". Men ziet ccnldat zulk betoog voorstellen tot daadwerke- rfdjJijk handelen inhoudt. Evenals dat het ge nval is met de actie van graaf Coudenhove- ne]Kalergi, die de voorstanders van Europese N-GUnie in de verschillende parlementen bijeen ivlriwil brengen om een Europese grondwet te ,uii ontwerpen. Er zullen altijd wel mensen zijn, die senjvan deze dingen schrikken, omdat ingebo gen behoudzucht hen instinctmatig tot ver giet tegen grote veranderingen drijft. Zij fjzullen vooral aanvoeren, dat de Europea nen geen werkelijke neiging tot .vereniging dj hebben. Tot dusver hoort men weinig van rkljhen; als het streven nagr Europese Unie het enjdomein van de practische politiek gaat be treden zullen zij zich wel luid doen horen. (e"jlk geloof dat dit onderwerp: de vraag, ïujTwelke samenhang in waarheid tussen Euro- Ipeanen bestaat en bestaan heeft en welke onpsychologische overeenstemming bijvoor- aambeeld tussen de volken van het Westen iheerst. in deze tijd aan de orde gesteld be- cnjjhoort te worden. Men komt daar niet af ""Imet conflicten in het verleden op de voorgrond te stellen, ook al hebben de 'historici aan de politieke geschillen bijzon- Oudere aandacht geschonken. Er is meer ge- tinjschied in Europa: er heeft zich wel dege- mijlijk in de loop der eeuwen een toenemende aajvereniging in belangstelling, in streven en xJin idealen voltrokken, een samengaan in erkenning van geestelijke en maatschappe- v 2|lijke waarden, dat Napoleon reeds tot er- Ikenning bracht toen hij zei dat de Europese müanden zich verenigen moesten en dat iedere 23Europese oorlog een burgeroorlog was. Het ulsjis waarlijk aan onze tijd, zich, op deze grote |j Vragen en mogelijkheden te bezinnen en Jaan onze generatie, niet willoos op drift te [blijven in een gang van zaken, die geen g( uitzicht biedt. R. P- Breclero in brand Reuter meldt uit Singapore, dat aan boord van het 7.300 ton metende "Neder- 1 rflandse schip „Bredero", dat voor de rede laJ van Penang ligt, een brand is uitgebroken, die 22 uur geduurd heeft. De bootsman werd met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Brandweerlieden hebben de brand, die in een ruim was uitgebroken ge blust. Een deel van de lading, rubber en copra is verwoest. Sjalirir naar Amerika? Volgens het republikeinse blad „Merde- ka" heeft Sjahrir geen plannen om een eventuele kabinetspost te aanvaarden, doch ■oi zou hij voornemens zijn naar Amerika te vertrekken. Voorts wordt verklaard, dat Sjahrir slechts bereid is een kabinetspost te aanvaarden, indien zijn eigen partij (de Partai Sodalis) hem het volle vertrouwen zou schenken en hem voor een functie zou voordragen. BERNARD BARUCH: Amerika behoort bases te eisen in ruil voor hulp Bernard Baruch, Amerikaans afgevaar digde in de atoomcommissie der UNO en oud-adviseur van president Rposevelt, heeft voor de Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen getuigenis afgelegd over het plan-Marshall, waarbij liü heeft voorgesteld, dat de Euro pese landen een economische en politieke unie zouden.vormen met als einddoel het verlagen van de tarieven tussen de unie en de buitenwereld. Deze landen zouden elkaar steun moeten toezeggen tegen agressie, terwijl zij en bloc een dergelijke garantie van Amerika dienen te ont vangen. „Met garantie", aldus Baruch, „bedoel ik de regelrechte belofte om in de oorlog te treden, indien een van deze landen wordt aangevallen". Bernard Baruch. Baruch verklaarde, dat iedere economi sche hulp, die Amerika zou verlenen, waardeloos zou zijn, indien de Europese landen niet bereid zijn hun handen ineen te slaan en yoor hun vrijheid en onafhan kelijkheid te vechten. Over een Amerikaanse garantie zeide Baruch: „Laat ons er niet voor terug schrikken te verklaren, wat wij willen doen voordat een toekomstige aanvaller aan de verleiding tot agressie heeft toe gegeven". Baruch wees erop, dat het hand vest van de UNO in een dergelijk regio naal verdrag voorziet en hij drong erop aan, dat deze wederzijdse verdedigings overeenkomst in de constellatie der UNO zal worden besloten. „Andere landen zul len zich 'in deze wederzijde verdedigings- ovéreenkomst bij ons aansluiten", aldus verklaarde Baruch, „en, naar wij hopen, ook de Sovjet-Unie". Militaire tegenprestaties Op een vraag, of de Verenigde Staten om bases en luchtvelden in Europa zouden moeten verzoeken als tegenprestaties! voor de hulpverlening, antwoordde Baruch: „Mijns inziens wel". Verder zouden volgens Baruch de Ver enigde Staten een „generale vredesstaf" in het leven moeten roepen, die een productie campagne over geheel Amerika op touw zou zetten, groter dan die tijdens de oor log; Amerika zou zijn economie moeten stabiliseren door de prijzen voor levens middelen te verlagen, loonsverhogingen onmogelijk te maken en het huidige be- lastingpeil nog twee jaar te handhaven. Verder zouden de Europese regeringen „Marshallcommissie" gaat op tournée In Parijs werd Maandag officieel bekend gemaakt, dat een Engels-Franse commissie, bestaande uit drie personen, diezelfde avond naar Italië zou reizen om daar besprekin gen te voeren over het plan-Marshall. De commissie zal tot Maandag in Rome blijven en zich vervolgens naar Bern begeven voor soortgelijke besprekingen. De bedoeling van de reis naar de hoofd steden van Italië en Zwitserland is het sti muleren van de economische samenwerking tussen de zestien landen, die deelnemen aan het plan-Marshall en het leggen van een basis voor een permanente organisatie. Het besluit tot het organiseren van deze tournée werd verleden week te Londen ge nomen op Amerikaans advies. Zodra de twaalf andere landen van het Marshallplan hun instemming met de voor gestelde besprekingen te kennen hebben gegeven, zal de commissie ook aan de res pectievelijke hoofdsteden van deze landen een bezoek brengen. Italië en Zwitserland waren de eersten die antwoord hadden ge stuurd. De Engels-Franse commissie bestaat uit de heer Berthoud, assistent van sir Oliver Ranks, hoofd van de Britse delegatie bij de conferentie der zestien landen, Robert Mar- jolin, assistent van de „planning"-gevol- machtigde en Claude Bouchinet Serreulles, secretaris-generaal van de Europese EcO' nomische Commissie. (United Press) inde bollenstreek Al bloeiende crocussen Uit Sassenheim wordt ons gemeld: Het zachte weer van deze winter heeft een aantal crocussen misleid. In Sasssen- heim bloeit reeds de nieuwe oranje-gele dr. J. P. Lotsy-crocus. Deze crocus is het resultaat van kruisingsproeven van een Roemeense met onze gewone gele crocus, genomen door dr. W. E. de Mol, die om de overleden erfelijkheidsonderzoeker, dr. J. P. Lotsy te eren, dit bolgewas diens naam heeft gegeven. Ook bloeiende goudsbloemen. In een voortuin in deRembntndtlaan iti Heemstede zijn bloeiende goudsbloemen te zien. Januari 1948! iedere Amerikaanse lening van particu lieren in dollars moeten terugbetalen voor dat tot nationalisatie van enige industrie, waarin Amerikaanse particulieren geïn vesteerd hadden, werd overgegaan. Dit hield echter geenszins een beperking in van het recht van de Europeanen om welke hunner industrieën ook te nationaliseren. Baruch wilde de Europese landen aan bevelen, de productieve bronnen van het vasteland te organiseren, en de wel vaartsbronnen van het Ruhr-gebied te regelen door middel van prioriteiten .en internationale controle. Baruch was de i Volken Trygve Lie en de adjunct-secre- overtuiging toegedaan, TT*-'~L - - - - - Italiaans generaal door politie gedood Zondagmorgen is Ernesto Coup, generaal bij de Italiaanse luchtmacht, in zijn wo ning door politiemannen doodgeschoten. De politie had een anonieme waarschu wing van een vrouw gekregen, dat de appartementen van generaal Coup voor hazardspelen gebruikt werden. In de vroege ochtend deed de politie een overval in het huis. De vrouw van Coup wilde de politie niet toelaten, omdat zij meende niet met werkelijke politiemannen te doen te hebben. Coup zou zijn pistool hebben gehaald en de politiemannen scho-t ten, met noodlottig gevolg. De politie had zich op zelfverdediging beroepen, maar een ander onderzoek zou hebben uitgewezen dat Coups pistool nog in de holster was. Men voorziet mutaties bij de politie, daar de politie zonder volmacht binnen gedrongen was. buitenland konden helpen zonder zichzelf te ruïneren. Indien het Europese herstelpro gram werd aangepakt moest het goed ge beuren. Dit betekende veel meer dan alleen maar het toewijzen van geld, voor hoeveel milliarden dan ook. Het betekende, dat men de zaak goed moest organiseren en met beleid beheren. Het betekende tevens, dat iedere Amerikaan het zijne moest bij dragen. Trygve Lie Donderdag in Nederland secretaris-generaal der Verenigde Trygve Lie en de adjunct-secre- dat de V.S. het taris de heer A. Pelt zullen Donderdag avond per trein uit Brussel in Den Haag aankomen. Zondagavond vertrekken beide heren naar Praag. GEDWONGEN ARBEID. Met hel oog op de maatregelen tot ge dwongen arbeid is men overgegaan'tot de registratie van alle Britten, geboren tussen 1923 en 1929, die geen volledige betaalde arbeid verrichten. voor de' gecombineerde West-Duitse zones Stichting van handelsbureau onder Amerikaans-Britse leiding Het Britse en Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft te Berlijn de bepalingen van een Handvest be kend gemaakt, dat tot doel heeft de ontwikkeling van de Britse en de Ame rikaanse zóne tot een zelfstandige eco nomische eenheid te bevorderen, die niet langer financieel door Engeland en Amerika behoeft te worden gesteund. Volgens het Handvest worden het Brits- Amerikaanse bureau voor in- en uitvoer en het gemeenschappelijke deviezenbureau tot een eenheid, die volledige bevoegdheid bezit om de export van de dubbele zóne tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren. Directeur-generaal van het gereorgani seerde bureau wordt William John Logan, een Amerikaanse bankier, die zich uit zaken heeft teruggetrokken. J. H. Cahan van het Britse ministerie van Financiën wordt onder-directeur., Het handvest is opgesteld overeenkomstig de herziene bizonale fusieovereenkomst, die de vorige maand te Washington is gesloten. Het nieuwe bureau, dat zal worden geleid door een raad van commissarissen, bestaan de uit de financiële en economische advi seurs van het Britse en Amerikaanse be stuur, zal onmiddellijk stappen doen om het bestaande apparaat voor de controle van de buitenlandse handel der beide zónes efficiënter te doen functioneren. Volgens de herziene bizonale over eenkomst zal Amerika, uit hoofde van zijn grotere financiële deelneming, de meeste zeggenschap in het nieuwe bu reau hebben. Naar overeenstemming in India Volgens inlichting uit goede bron zijn de vertegenwoordigers van India en Pakistan, na tussenkomst van de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Belgische gedelegeer de van Langenhove, tot overeenstemming gekomen over instelling van een commis sie van drie leden tot beslechting van het geschil tussen de twee. staten. Men meen* te weten, dat India en Pakistan ieder een lid van die commissie zullen kiezen en dat de twee aldus aangewezen leden het derde lid zullen kiezen. De derde man zal dan als voorzitter van de commissie fungeren. DE STEM VAN AMERIKA. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft eenstemmig besloten presi dent Truman éen wet voor te leggen, waarbij de volledige goedkeuring van het congres wordt gegeven aan de intensive ring van de door het ministerie van Bui tenlandse Zaken verzorgde uitzendingen naar het buitenland. „De stem van Ame rika", welke bedoeld zijn als antwoord op de Sovjet-propaganda. Het ligt in de bedoeling, dat de taak van het bureau zo spoedig mogelijk door het Duitse bestuur wordt overgenomen. Er zal Duits personeel worden opgeleid om te zij ner tijd het geallieerde personeel te vervan gen. De ter beschikking van het bureau ge stelde deviezenbronnen zullen worden aan gesproken, opdat de voor de staatshuishou ding en de ontwikkeling van de export der dubbele zóne benodigde grondstoffen kun nen wofden aangeschaft. Het bureau is be voegd ten behoeve van im- en export over eenkomsten te sluiten voor de levering van goederen en diensten en voorts om alle maatregelen te treffen die nodig zijn in het belang van handel en industrie. Spionnage vóór en tijdens de oorlog Zeventien jaar geëist tegen ex- politiecommissaris uit Heerlen Voor het Bijzondere Gerechtshof stond te Maastricht terecht de 43-jarige ex-politie commissaris van Heerlen, G. J. H. S. Deze politieman werd verdacht van spionnage ten behoeve van Duitsland vóór 1940 en in de oorlogsjaren gepleegd. Verdachte had in 1937 van dc Nederlandse autoriteiten op dracht gekregen om met de Duitsers con tact te zoeken voor het verkrijgen van in lichtingen. In 1939 werd deze opdracht in getrokken, maar het sterke vermoeden be-' staat dat S. is doorgegaan met zijn spion nage, nu ten behoeve van Duitsland. Ver dachte erkende dat hij in de oorlogsjaren contact heeft onderhouden met de „Ab- wehrstelle Driebergen" en dat hij aan deze instantie meermalen inlichtingen heeft ver strekt. Onder andere had hij blanco pas poorten en persoonsbewijzen aan deze spionnagedienst geleverd. Waarschijnlijk moesten deze papieren dienen voor pseudo- Engelandvaarders, die door de Duitsers als spionnen werden uitgezonden. Verdachte ontving 100.per week als vast inkomen van de Duitse spionnage dienst. Hij stond in de dossiers van deze dienst aangegeven onder de schuilnaam Otto Houke. Welke inlichtingen hij in die Jaren heeft verstrekt, kon niet met zeker- deid worden nagegaan. Verdachte heeft hierover steeds hardnekkig gezwegen. De advocaat-fiscaal zeide, dat de voor oorlogse spionnage van verdachte wettelijk niet bewezen kon worden. Wel staan vast zijn contacten met Duitse spionnagediensten tn Münster en Driebergen, alsmede zijn schuld aan de aanhouding van enkele Ne derlanders door de Duitsers. De advocaat fiscaal eiste 17 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit beide kiesrechten. Aanrijding niet dodelijke af loop in de Haarlemmermeer Op de hoek van de Kruisweg en de IJ weg in de Haarlemmerméér werd Maan dagmorgen even over tienen de bejaarde mejuffrouw G. het slachtoffer van een aanrijding. Vèrmoedelijk heeft zij in haar haast om de passerende bus nog te halen bij het oversteken niet goed opgelet, waar door een personen auto, bestuurd door de heer L. G. M. K., haar tegen het wegdek sloeg. De dood trad onmiddellijk in. De politie van Haarlemmermeer onderzoekt het ongeluk. De adjudant S. Kok, groepscommandant van de Parketwacht te Haarlem, is morgen. Woensdag een kwarteeuw in politiedienst. Wegen en velden bij Deventer opnieuw onder water Gisteravond moest vrijwel plotseling alle verkeer met voertuigen over de schip brug te Deventer stopgezet worden, omdat nabij de schipbrug het IJsselwater was gestegen tot de kruin van de rijksweg naar Apeldoorn. Alleen voetgangers en wielrijders kun nen de schipbrug bij Deventer thans nog passeren. De weg van Deventer naar Ter- woldc staat opnieuw onder water, zodat het verkeer van Deventer thans over Twello geleid moet worden. De kade langs de IJssel in Deventer staat wederom gro tendeels blank. De Baakse Overlaat is eveneens weer in werking getreden. De gedeeltelijk droog gevallen landerijen liepen weer onder wa- Goutl voor Griekenland Het hoofd van de Amerikaanse missie in Griekenland Dwight Griswold heeft be kend gemaakt, dat een hoeveelheid goud, ter waarde van 10.800.000 dollar, dat tot dusverre in de Verenigde Staten was vast gehouden. weer ter beschikking van Grie kenland zal worden gesteld. „Ik heb aan de premier, de vice-premier en de onderscheidene economische minis ters medegedeeld, dat op basis van. het na komen door de Griekse regering van het onlangs tussen de. Griekse regering en' de Amerikaanse missie gesloten economisch verdrag, de 10.800.000 dollar aan goud- waarde, welke thans bij de Federal Re serve Bank te New York berusten, vrij gegeven zullen worden en in de vorm van goudstukken ter beschikking van de Griekse regering zullen worden gesteld", aldus verklaarde Griswold. (United Press) Nu er dan eindelijk in de toestand in Indonesië een opklaring is u-aar te nemen in de donkere u-olken. die zich boven dat land hebben samcnge}jakt, is het van harte te hopen dat het verlofcentrum „Dc rustende strijders'' in Bandoeng, u-aar u-c op dit plaatje een aantal ran onze jongens in de cantine verpozing zien zoeken, zij-n naam alle eer aan k an gaan doen. ter. Ook de wegen, welke, nadat het water onlangs gezakt was, weer begaanbaar wa ren, zijn weer „ondergedoken". De stand van de Waal voor Nijmegen was gisteren ruim 12.70 m. boven N.A.P. Men verwacht, dat hiermede vrijwel de hoogste stand bereikt is van deze hoog waterperiode, welke gelukkig niet zoveel schade heeft aangericht als die van enkele weken geleden. Volgens officiële gegevens zijn er tengevolge van de hoge waterstand in het Rijn- en Waalgebied op de steenfabrieken ongeveer 3 millioen stenen-verloren gegaan; Er zijn maat regelen getroffen om verdere schade te kunnen voorkomen. Het hoge water heeft ook invloed ge oefend op het werklozencijfer. In de afge lopen week werden bij de Gewestelijke Arbeidsbemiddeling te Nijmegen 3412 werkzoekenden gemeld. Hiervan werden er 1563 bij de werkverschaffing geplaatst. Men hoopt spoedig op de steenfabrieken weer aan het werk te kunnen gaan. Ook de omgeving van Meppel heeft weer met hoog water te kampen. Bij Rui- nerwold staat ongeveer 600 h.a. blank. Vele partijen aardappelen en voederbieten, alsmede de ingezaaide rogge zijn verloren gegaan. De weg Meppel-Zwartsluis is nog steeds voor alle verkeer gesloten. De overstromingen van de gedeeltelijk gekanaliseerde Wold A. zijn telkenjare een weerkerende overlast. Er bestaat een plan tot verbetering der dijken, dat door de waterschapsbesturen en het provinciaal bestuur is goedgekeurd, maar door ho gere instanties werd verworpen. De Franse regering besluit tof devaluatie Exportfranc met andere koers Volgens United Press heeft de Franse regering Maandag besloten tot een alge mene devaluatie van de franc en de creatie van een exportfranc met afwijkende koers. Naar verluidt zal dc franc bij de alge mene devaluatie op 180 voor de dollar gebracht worden; de export franc voor de aankoop van buitenlandse goederen zal op 240 voor de dollar komen. De devaluatie van de franc zal plaats vinden ondanks het feit, dat Groot-Brit- tannië bang is, dat dit een devaluatie van het pond sterling tot gevolg zal hebben. Naar vernomen wordt heeft Sir Stafford Cripps tijdens het afgelopen weekeinde geprobeerd René Mayer ervan te overtui gen, dat een devaluatie van de franc de ernstigste gevolgen hebben kan voor het pond sterling, doch Mayer weigerde van zijn voornemen af te zien. De devaluatie kan niet bekend gemaakt worden voordat het kabinet hierover heeft beslist hetgeen niet eerder dan morgen 'kan gebeuren, daar premier Schuman mo menteel in Metz is en morgen in Parijs wordt terug verwacht. Aanvankelijk had men verwacht, dat het kabinet zou wachten met de bekendma king tot Vrijdagavond na het sluiten van de beurs, doch de geruchten van de laatste dagen hebben een ware paniekstemming veroorzaakt zodat men het niet raadzaam acht langer dan tot Woensdag te wachten Het woord is aan Anonymus: Het geweten krijgt veel van d9 eer. die aan dc vrees toekomt. Prof. dr. J. R. M. v. d. Brink volgt minister Huysmans op Met ingang van 21 Januari Is bü Konink lijk Besluit benoemd tot minister van Eco nomische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink te Laren (N.II.)i hoogleraar te Nij megen cn lid van dc Eerste Kamer. Prof. Van den Brink zal de jongste mi nister zijn in het huidige kabinet. Hij is tevens de jongste minister, die ooit deel heeft uitgemaakt van een Nederlandse regering. Dr. C. Lely, die in 1891 minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid werd in het ministerie-Tienhoven, had toen de leeftijd van 36 jaren bereikt, hetgeen reeds een uitzondering genoemd kan worden. Later, in 1934, trad mr, M.P.L. Steenberghe op 35-jarige leeftijd in Hfct derde ministerie- Colijn als minister van Economische Zaken op. Ook mr. dr. J. Donner, die in 1926 mi nister van Justitie werd, had toen de leef tijd van 35 jaar. Wat de leeftijd betreft worden allen overtroffen door de thans benoemde functionaris, die 12 April 1915 te Laren geboren werd en dus 32 jaar is. Hij bezocht de R.K. Hogere Burgerschool te Hilversum en studeerde vervolgens aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, waar hij cum laude het candidaats- examen in de economie aflegde en in 1940 cum laude het doctoraal examen. In dat zelfde jaar volgde zijn benoeming tot ad viseur bij het directoraat voor Handel en Nijverheid aan het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, in 1941 die tot adviseur bij de dienst tot regeling van de prijzen en kort daarop die tot chef der afdeling prijzenpolitiek. Tijdens de bezetting nam hij als zodanig ontslag. In December 1942 promoveerde hij aan de Economische Hogeschool te Tilburg, cum laude tot doctor in de economische wetenschappen op proefschrift: „Maat schappij-structuur cn werkgelegenheid". In 1945 werd dr. Van den Brink benoemd tot hoogleraar in de economische weten schappen aan de R.K. universiteit te Nij megen. Prof. Van den Brink is economisch adviseur van de Katholieke Arbeidersbe weging en economisch adviseur van ver scheidene ondernemingen. Verdere uitwerking: van de Indonesische accoorden In een Maandagavond door de Commis sie voor Goede Diensten uitgegeven com muniqué wordt het volgende bekend ge maakt: „Door een sub-commissie, die Maandagmiddag, na beëindiging van de plenaire vergadering, werd ingesteld, werd besloten lot het instellen van de volgende sub-commissies: a) een algemene commissie van orde die tot taak heeft, de werkzaamheden voor de toekomstige conferenties te coördineren: b) een politieke sub-commissie, die alle politieke zaken, alsmede de staatsrechte lijke aangelegenheden, zal behandelen: c) een economische sub-commissie, welke aanbevelingen zal doen op economisch en financieel terrein. Besloten werd, de reeds bestaande com missies voor het staken van het vuren, door te laten werken ter behandeling van de vraagstukken voortvloeiend uit de wa penstilstands-overeenkomst. De Maandagmiddag ingestelde sub-com missie zal Vrijdag a.s. wederom vergade ren. Aneta geeft hierbij de volgende toelich ting: de eerstbedoelde sub-commissie is een commissie, door de beide delegaties ingesteld naar aanleiding van hetgeen Maandagmiddag in de plenaire vergade ring werd besloten. Deze subcommissie besloot dus. ondercommissies in te stellen ter behandeling van de onder a, b en c vermelde zaken. De „bestandscommissie" de voormalige „technische commissie tot uitvoering van het staken der vijandelijk heden", blijft dus bestaan om de détails van de wapenstilstands-ovcreenkomst ver der te behandelen. Russische inkopers naar Engeland Vermoedelijk nog deze week zal een Sovjet-missie te Londen aankomen om de aankopen van Britse industrie-uitrusting te beginnen, die overeengekomen zijn bij het Engels-Russische handelsverdrag dat de vorige maand te Moskou is ondertekend. De aankopen zullen een uitgebreid ter rein bestrijken en omvatten: rails, locomo tieven, vrachtauto's, uitrusting voor hout zagerijen en wetenschappelijke apparaten. Volgens de handelsovereenkomst moet de leverantie binnen een periode van een tot drie jaar geschieden. De Russen zullen hun orders plaatsen bij individuele Britse firma's, maar de regering zal het Russische verzoek om snelle aflevering steunen door middel van voorrangstoewijzingen aan die firma's van ruwe grondstoffen. Op dezelfde manier zal de Engelse rpgering de Russen helpen bij de aankoop in Engeland van wol, rubber, aluminium, cacaobonen en andere goede ren. De eerste scheepsladingen Russisch graan, bestemd voor veevoeder, worden de volgende maand in Engeland verwacht. (United Press) Weerbericht TIJDELIJK RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N NI 1. in Dc Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Plaatselijk nevel of mist. overigens zwaar bewolkt met opklaringen. Op de meeste plaatsen morgen droog weer met aanvankelijk weinig wind. doch ...ter weer wat toenemend uit Zuide* lyke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon op Maan op 21 .Januari: 8.37 uur. onder 17 06 uur 12 25 uur, onder 3-26 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1