c C J Achtergrond van de Amerikaanse presidentsverkiezingen in November Wallace op de wip Olympische schaatsrijders trainen Meerderheid vóórA wereldregering i DINSDAC 20 JANUARI 1948 2D De presidents-verkiezing in de Verenigde Staten zal weliswaar pas op 2 November plaats hebben, doch vormt nu al de over heersende factor, waaraan het politieke leven tot aan die datum toe wel onderge schikt zal blijven. Evenals nu vormde ook bij de laatste presidents-verkiezing in 1944 de buiten landse politiek een van de voornaamste strijdpunten, maar toen was het nog oor log en ondanks oppositie van de zaken wereld was er een ruime meerderheid voor de voortzetting van Roosevelt's buitenlands beleid. Onze na-oorlogse jaren, die ook voor dé gemiddelde Amerikaan de voor spoed en welstand van vredestijd nog al lerminst hebben doen terugkeren, schep pen een geheel andere achtergrond voor de verkiezingen van '48. De inflatie is nog geenszins geremd. Een officiële schatting deed uitkomen, dat wat men in 1939 met 500 dollar kon kopen, thans 825 dollar vereist. Loonsverhogingen hebben nauwelijks ge lijke tred gehouden met de stijgende voed selprijzen. Voor dit alles moet een poli tieke zondebok worden gevonden. Zoals ook in de jaren kort voor Amerika's in trede in de oorlog, staan de democraten dichter by de gevoelens der Europese lan den dan de republikeinen, by wie men schakeringen kan vinden zowel in de richting van het oude isolationisme als van het imperialisme. De democraten en ook een partijloze figuur als George Marshall tonen meer begrip voor de stel ling, dat de welvaart der Verenigde Sta ten nauw verbonden is met die van de •overige werelddelen en van Europa in het bijzonder. Wallace Verder is er de figuur van Henry Wal lace. Al maakt hij, bij het Amerikaanse kiesstelsel of welke andere democratische verkiezingsmethode ook, geen schijn van kans gekozen te worden. Zyn betekenis schuilt in het feit, dat hij op de wip zit en vermoedelijk ten gunste van de republi keinen de doorslag zou kunnen geven wan neer in de huidige constellatie geen ver andering komt. In eerste instantie richt hij zich tegen de „oorlogszuchtige buitenland se politiek" der beide grote partijen. Hij is het oneens met de Truman-leer (het beteugelen van Rusland binnen de huidige invloedssfeer van de Sovjet-Unie) en hij is van oordeel dat betere internationale samenwerking en wereldvrede slechts be reikt kunnen worden door een toenadering tussen de 'Verenigde Staten en de Sovjet- Unie waarbij vooral Amerika concessies zou moeten doen om het vertrouwen der Rus sen te winnen. Hij is voor een plan- Marshall voor Europa, maar wil het initia tief daartoe geheel laten aan de UNO. Voor het ogenblik echter heeft zijn can- didatuur klaarblijkelijk invloed op de hou ding der grote partijen. Dit is ondubbelzin nig gebleken uit de „State of the Union"- boodschap (enigszins te vergelijken met onze Troonrede) van Truman bij het begin van de officiële zitting van het 80e Congres. De president, die tijdens de vorige zitting tot twee maal toe een wetsontwerp tot het verlagen van de inkomstenbelasting had getorpedeerd door van zijn vetorecht ge bruik te maken, kwam nu met het voorstel een belastingverlaging van 40 dollar per persoon per jaar toe te staan, waarbij dan de schatkist verhaal zou moeten zoeken op het zakenleven. Het algemene oordeel over deze zet op het schaakbord was eensluidend ongunstig. Men veroordeelde het plan als een manoeuvre om stemmen te winnen en als een zet ingegeven door de angst dat linkse-groepen in de democratische partij zouden overlopen naar Wallace. Zelfs in kringen van de democratische partij vreest men, dat Trumans belastingvoorstel niet aan zijn doel zal beantwoorden. Dat het in het Congres verworpen zal worden staat vrijwel vast. Of het voor de partij veel stemmen zal opleveren is twijfelachtig, om dat de republikeinen een eigen plan tot belastingverlaging zullen indienen, dat de burgerij grotere financiële verlichting biedt, zonder het bedrijfsleven nieuwe lasten op te leggen. Dit wil echter niet zeggen, dat de republikeinse partij „binnen" is. Haar grootste probleem ligt in de betrekkelijk geringe -populariteit van haar candidaten. Dewey's aanhang is vrijwel beperkt tot de staat New York; dat hij eenmaal als de verliezer uit de stembus is gekomen is een duidelijk nadeel. Daarbij heeft hij over geen enkel der huidige wereldproblemen een mening uitgesproken. Senator Warren heeft uitsluitend steun in Californië. Harold Stassen paart grote kennis aan matige po pulariteit. Eisenhower's candidatuur wordt door de republikeinse partij niet zeer toe gejuicht. Men is huiverig voor „nog een militair in de hogere leiding van de staat". In het huidige stadium hebben de conserva tieve senator Taft en zijn partijgenoot in het Huis, speaker Joe Martin, de beste papieren. De meest vooraanstaande repu blikein van deze dagen, senator Arthur H. Vandenberg, is de man, die het dichtst bij het democratisch standpunt staat. Misschien is het ook zijn Europese .(Nederlandse) af komst die hem meer dan wie ook onder zijn partygenoten doet inzien, dat de in twee kampen gespleten wereld van thans geen verdere versplintering door onver schilligheid voor eikaars welzijn toelaat. Hij ziet het als zijn taak, het plan-Marshall er bij de Senaat door te krijgen. Joodse transporten uit Italië Volgens de correspondent in Rome van de „News of the World" zouden tenminste zes schepen in Italië door Joodse illegale organisaties gereed gemaakt worden om de blokkade voor Palestina te doorbreken. Be halve de immigranten zouden de schepen vele jonge mannen vervoeren, die door de Hagenah en Irgoen Zwai Leoèmi voor straatgevechten getraind zijn. Ook zouden grote hoeveelheden automatische wapens en handgranaten aan boord genomen worden. "'^epen zouden de volgende week uit varen. De 9 Muzen De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19 00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Orgel. 8 30 Platen. 9 00 Voor zieken 9 30 Werken van Bach en Franck. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kwartet van Schubert. 11.30 Herhaling „Do jeugd maakt werk" (I). 12.00 Orgel. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Ancoratrio. 13.15 Russische pia- no-muziek. 13.45 Cantate en kwartet van Teleman. 14.15 Marsen. 14.30 Lichte muziek. 35.00 Werken van Pierné. 15.15 Kamermuziek. 35.45 Voor kleuters. 16.00 Voor jonge post zegelverzamelaars. 16.15 Meisjeskoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Maatschanpelijk werk. 17.35 Metropole-orkest. 18 00 Vrouwenkoor. 38.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Platen 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse las. 20.05 Proloog. 20.15 Viool. 20.25 Concertgebouw orkest en Annie Woud. 21.15 School en doop. 21.35 Concertgebouworkest. 22.15 Liederen van Schubert en Beethoven. 22.45 Overden king. 23.00 Fluitsonates van Bach. 23.30 Platen. HILVERSUM n. 414.5 M„ 218 M. cn 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18 00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. "15 en 8.15' Platen 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonische muziek. 9.35 Con cert voor 2 piano's van Mozart. 10 00 Morgen wijding. 10,20 Voor de keuken. 10 35 Werken van Brahms. 10.45 Voordracht. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Kil ma Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Orkest Malando. 13.50 Platen. 14.00 Lezing over Einstein. 1415 Jeugdconcert. 15.00 Luisterspel voor de jeugd. 15.30 Kinderkoor 15.45 Voor zieken 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Masetteklanken en cabaretliedjes. 17.45 Het hart van Java. 18.30 Dansorkest. 18.45 Be ginselprogramma P. v. d. A. 19.00 Koor. 19.15 Nieuws dit Indië. 19.30 VPRO-lezing. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Veilig verkeer. 20.15 Operamuziek en -zang. 21.10 Lckenrochtbank. 21.15 Uit Neerlands verleden. 22.05 Lichte muziek. 22 25 Cello-recital. 22.45 Boekbespre king. 23.15 Zang en orgel. Dezer dagen arriveerde op Schiphol dc Surinaamse delegatie voor de Rijksconfe rentie, die waarschijnlijk nog niet op 21 Januari zal kunnen aanvangen, gelijk was aangekondigdVerwacht wordt, dat de conferentie enkele dagen later na de aankomst van de delegatie van Curagao zal beginnen. Nuttige kunst. Zigeuners zijn te Boldog- kovoralja, in Hongarije in het onbewoond kasteel Zichy binnengedrongen en hebben een schilderij van Velasquez en vier werken van Titiaan meegenomen Zij kookten de stukken in water en gebruikten het doek om er schoenen van te maken. De overblijfselen van de Velasquez werden in 'n zigeunerwagen gevonden, doch de andere vier stukken zyn verdwenen. Bouwmeester zonder Buziau. Naar in Amsterdamse artistenkringen thans als vast staand wordt aangenomen, zal Buziau niet. zoals eerst verwacht word, in de Bouwmees terrevue van dit jaar optreden. Hoewel on derhandelingen hebben plaats gevonden, schijnt Buziau zich niet gezond genoeg te achten om zijn rentrée te maken. Naar ver luidt zou de variété-artist Rexis thans de rollen, die aan Buziau waren toegedacht, krijgen. Voorts schijnen Fritz Steiner ('van de vroegere Fritz Hirsch-operette)Harry Boda en Jacques van Bijleveldt geëngageerd te zijn. Yvonne Georgi zou belast zijn met het ontwerpen der balletten voor een deel waar voor Jan Koetsier de muziek componeert. Wonderkind. Dc elf-jarige John R. Fri- sora te Worchester werkt aan een opera, waarmee hij 4 jaar geleden begonnen is. Drie van de vier bedrijven zijn thans gereed en de jonge componist heeft deze onlangs aan de studenten van de universiteit van Clark voorgespeeld. „Monsieur Vincent" bekroond. De film „Monsieur Vincent", die deze maand in Ne derland zal worden vertoond, heeft met algemene stemmen de grote prijs van de Franse cinema verworven. Clark Gable taboe in Moskou. De Rus sische autoriteiten hebben de verkoop verbo den van foto's van filmsterren uit Hollywood. Deze verkoop geschiedde de laatste tijd op grote schaal in de kapperswinkels van Mos kou. Leningrad, Bakoe en andere grote steden. De meest gevraagde foto was daarbij die van Clark Gable. Gebleken is, dat de reproducties niet uit Hollywood kwamen, maar in Leningrad werden vervaardigd. Distributie-amblenaar knoeide met toewijzingen Dertig personen betrokken bij fraude te Harlingen Te Harlingen is een distributiefraude ge constateerd. De kruidenier H., de caféhou der B. en de distributieambtenaar B. zijn gearresteerd. Deze fraude betreft ongeveer 100.000 rantsoenen van artikelen als vlees, suiker, koffie, thee, tabak, cacao en ver snaperingen. De kruidenier H. leverde deze artikelen aan de meeste schepen, welke Harlingen aandeden. Hij werd daarbij ge assisteerd door de caféhouder B., daar deze de Engelse taal machtig was. Voor door de kapiteins ondertekende bestellingen wer den op het distributiekantoor aan de krui denier toewijzingen verstrekt. Door bemiddeling van de distributie ambtenaar B. wist de kruidenier meer toe wijzingen te krijgen dan het aantal rant soenen, dat hij moest afleveren. Deze distri butie-ambtenaar verrichtte hiertoe opzette lijk te hoge boekingen. Hij heeft hiervan echter geen financieel voordee.1 getrokken. De zaak kwam aan het licht na de ar restatie van de bonnenhandelaar K. uit Alkmaar, die in het bezit was van scheeps- toewijzïngen. In totaal zijn er in deze zaak thans ongeveer dertig processen-verbaal opgemaakt. Bij het onderzoek is gebleken, dat er soms per week voor meer dan 5000 aan toewijzingen werd verhandeld. EEN BRUG OP EEN BRUG. Op de in aanbouw zijnde nieuwe ver- keersbrug over de Maas bij Hedel heeft men een meter boven het geprojecteerde wegdek een 300 meter lange Baileybrug gebouwd. Tot het nemen van deze nood maatregel is men overgegaan sinds de toegang tot de schipbrug door de hoge waterstand geregeld onder water stond. Koreanen zouden goede tijden maker „Engels weekend" verdient hier geen aanbeveling Oordeel van ministers van Binnenlandse en Sociale Zaken Meermalen is de vraag gesteld, of het niet wenselijk is voor de rijksdienst als regel over te gaan tot sluiting van de kan toren en bureaux op Zaterdagochtend, uiteraard gepaard gaande met een even redige verlenging van de werktijden op de vijf resterende werkdagen. Naar aanlei ding daarvan heeft de minister van Bin nenlandse Zaken aan de overige ministers en de colleges van B. en W. geschreven, in overeenstemming met het oordeel van zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, dat het z.g. Engelse weekend om economische en sociale redenen in het belang zowel van de dienst als van het burgerlijk overheids personeel naar hun mening geen aanbeve ling verdient. De brands'offenschaarste zou echter tij delijk gedurende het stookseizoen tot een andere gedragslijn kunnen nopen. Engelse piloot \erraden? De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen de heer R. Z. H. uit Emmen, die door het Bijzondere Ge rechtshof te Leeuwarden was veroordeeld tot 10.000 boete of drie maanden hechte nis. Hem was ten laste gelegd, dat hij tijdens de bezetting aan een pro-Duitse politieman had medegedeeld, dat in het Diaconessenhuïs te Emmen een Engelse piloot werd verpleegd en dat dit wel eens moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. De raadsman van de heer Z. H. betoogde, dat hier niet van verraad gesproken kon worden. De Duitsers waren er van op de hoogte, dat de Engelsman in het ziekenhuis verpleegd werd. Toen de illegaliteit plannen beraamde, de piloot te ontvoeren, hetgeen deze zelf niet wenste, was de heer Z. H. naar de politieman gegaan, omdat hij re présailles der Duitsers vreesde. De illegali teit was van deze stap op de hoogte gesteld. De Duitsers hebben de piloot later overge bracht naar een militair hospitaal. Na de bevrijding is hij naar Engeland terugge keerd. De heer Z. H had tegenover de nolitieman alleen medegedeeld, dat de pi loot zover hersteld was dat hij vervoerd kon worden en niet gerept van de voor genomen ontvoering door de illegaliteit. De procureur-fiscaal requireerde tot ver wijzing van de zaak naar het Bijzondere Gerechtshof in Arnhem. Op 9 Februari zal de Bijzondere Raad uitspraak doen. Doodstraf verantleril in twintig jaar Het Bijzondere Gerechtshof te Maas tricht heeft twee personen veroordeeld, tegen wie dé advocaat-fiscaal veertien da- "en geleden de doodstraf had gevraagd. De leraar J. P. W. uit Valkenburg, die in de oorlog de organisatie en de leiding van de Nederlandse SS had gevoerd, later in Duitsland Nederlandse arbeiders had ge ronseld voor de Duitse krijgsdienst en'ten slotte verantwoordelijk leider van de Duit se Reiehsschule" in Valkenburg was, kreee 2n iaar gevangenisstraf. De temmerman W. G. G. V uit Maas tricht^ die behoord had tot een Duits vuurpeloton, dat op één dag in een dgr Nederlandse concentratiekampen 36 land genoten had gefusilleerd en die bovendien een Joodse gevangene uit Amsterdam. had neergeschoten en voorts transporten j. van gedeporteerden naar Duitse concen- tratiékampen had begeleid, werd eveneens tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een beetje onwennig door dè grote over gang van Noorwegen met zijn strenge vorst via het in regen gehulde Nederland naar het zo hoog in de bergen gelegen St. Moritz, stonden de vier leden van de Olympische ploeg. Broekman, Langedijk, Huiskes en De Koning op het wat stroeve ijs van de Olym pische 400 meter baan. Om hen heen draaien Amerikanen, Belgen, Zwitsers. Canadezen en Koreanen hun rondjes, in stijlvol glijden of met kleine nijdige sprintjes.waarbij vooral de drie Koreanen de aandacht trokken. Van hen gaan verhalen in schaatsenrijderslatijn rond, welke zelfs een Jan Langedijk, die overal en op elke baan haantje de voorste is door zijn gx-ote internationale routine, een beetje doen griezelen. Een 500 meter van zo'n Koreaan in 43.8 sec. is inderdaad geen kleinigheid, maar trainingstijden moet men nu eenmaal met een korreltje zout nemen. Vei-der ver telt men van een van hen. dat hij de 10.000 meter in 17 min. 24 sec. heeft gereden, een tijd. welke het wereldrecord van Charles Mathiesen al aardig benadert. Of deze vei'halen waar zijn of verzinsel, de tijd zal het wel leren, maar een feit is het, dat zij oersterke lichamen hebben en dat zij ongetwijfeld op de lange afstanden heel wat zullen presteren. Het was jammer, dat de baan niet op de juiste afmetingen was uitge zet, zodat de Nederlanders hun bochten maar een beetje zelf moesten raden. De chef d' équipe Van der Scheer zal met de organi satoren over dit euvel gaan praten, opdat ook bij de training de baan aan de vereiste afmetingen voldoet. De eerste eis is thans, dat de rijders zo spoedig mogelijk acclimatiseren. Ten slotte hebben zij nog i-uim twee weken om zich aan de andere omstandigheden aan te passen en Zwemmen D.W.T. tweede in de vierkamp Bij de derde ontmoeting van de vierkamp voor heren tussen Dolfijn, AZ 1870, Neptu- nus en de Haarlemse Watertrappers leverde de DWT'er Jan Lablans een nationale presta tie op de 100 m. schoolslag. Van start af trok hij fel door en de AZ'er van Daatselaar ki-eeg geen kans. Met een tijd van 1 min. 17 sec., plaatste Lablans zich bij de groten op dit nummer. De andere nummers gaven veel strijd, vooral tussen Dolfijn en de WatertraDpers. De clubs gaven elkaar niet veel toe en "start ten op alle 20 nummers volledig. De voor naamste prestaties waren: Jongens 100 m. borstcrawl: 1. N. Knape. Dolfijn 1 min. 4.8 sec.; 2. F. van Dam, DWT 1 min. 13.1 100 m. rugslag: 1. R. Klaver, Dolfijn 1 min. 24; 2. J. v. d. Heijde, DWT 1 min. 28.1. 3 x 25 m. wisselslag pers.: 1. A. Degens, Dolfijn 1 min. 1.2; 2. M. Molenaar, DWT 1 min. 4.9. 3 x 50 m. wisselslag estafette: 1. Dolfijn 1 min. 47; 2. DWT 1 min. 51.4. 5 x 50 m. borstcrawl estafette: 1. Dolfijn 2 min. 42; 2. DWT 2 min. 54. Heren, 100 m. schoolslag: 1. J. Lablans, DWT 1 min. 17: 2, J. van Daatselaar, AZ 1 min. 20.8; 3. H. Lok, DWT 1 min. 24.8. 100 m. rngslag: 1. J. Adams, Dolfyn 1 min. 22; 2. W. M v, Dolfijn 1 min. 26.4; 3. P. Geu- kers, DWT i min. 28.2. 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk: 1. F. Roo- zekrans, DWT 2 min. 12.1; 2. H. Wortel. Dol fijn 2 min. 17.2. 3 x 50 m. wisselslag estafette: 1. DWT 1 min. 47.9; 2. Dolfijn 1 min. 48; 3. Nep- tunus 1 min. 49.2. 5 x 50 m. borstcrawl estafette: 1. Dolfijn 2 min. 39; 2. DWT 2 min. 42; 3. AZ 2 min. 50. De totaalstand luidt: 1. Dolfijn 2168.4; 2. Watertrappers 2239.1; 3. Neptunus 2468.9; 4. AZ 1870 2628.4. o dit dient zo geleidelijk mogelijk te geschie den. Langedijk en Broekman vonden de baan een'beetje stroef en vooral de laatste had even moeite om aan het ijs te wennen. In derdaad is de samenstelling van het ijs te St. Moritz geheel anders dan dat te Hamar. Jan Langedijk, die zo menigmaal in Zwitserland i? geweest, weet dat natuurlijk wel. maar Broekman, De Koning en Huiskes, zijn ei voor het eerst. Schaken Wereldkampioenschap in Den Haag In de Maandagmiddag gehouden vergade ring van de Haagse gemeenteraad is het voorstel, opi ten laste der gemeente deel te nemen in het mogelijke nadelige saldo var het in 1948 te Den Haag te houden eerste ge deelte van het tburnooi om het wereldkam pioenschap schaken, tot een bedrag van ten hoogste f 25.000, met algemene stemmen aan genomen. Hockey Proefwedstrijd voor dames De dames elftal-commissie van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond liet Zondag in Den Haag een proefwedstrijd spelen, waarin „Oranje" en „Blauw" tegen elkaar uitkwamen. Mej. Roemers (Hilver sum) was verhinderd haar doel te verdedi gen en mej. Jurissen, die men aanvankelijk met de bedoeling de jongeren een kans te geven hun capaciteiten te tonen, niet had opgesteld, nam haar plaats onder de lat weer in. Voor mejuffrouw Vreede, die nog ziek is, speelde mej. Van Duyn (HBS) mee. De wedstrijd, die door twee keurige doel punten van de Eindhovense mej. Koene in een overwinning voor Blauw eindigde.werd or.der vrij ongunstige omstandigheden ge speeld. Met moeite hielden de speelsters zich staande en van de noodzakelijke snelle reacties als starten en wenden kon dan ook niet veel terecht komen. Dat het spelpeil hieronder ernstig leed is duidelijk. Toch waren er wel enkele conclusies aan de hand van deze oefenpartij te trekken. Eén daar van is. dat Nederland thans over een vol doend aantal technisch geschoolde sneel- sters beschikt. Aan techniek alleen hebben we echter niet genoeg. Voor het samenstel len van een homogeen en goed sluitend elf tal is verband in en tussen de linies onont beerlijk en daaraan ontbreekt het bij de dames nog maar al te veel. Een goede trai ning en veel oefen-wedstrijden kunnen en zullen echter veel goed maken. Waarde en export van landbouwproducten De totale waarde der landbouwproduc tie in het oogstjaar 1946-'47 bedroeg 1344.5 millioen, vergeleken met 874.3 millioen in 1945-'46 en 737.5 millioen in 1938-'39. Hiervan bedroeg de totale waarde van akkerbouwproducten 458.6 millioen, van dierlijke producten zonder zuivel 331.8 en van zuivel 554.1 millioen. In de eerste tien maanden van 1947 heeft Nederland aan land- en tuinbouwproduc ten geëxporteerd voor een waarde van 434.546.000 tegen 208.074.000 in de zelfde periode van 1946. Op basis 1937-'39 100, bedroeg het indexcijfer voor de uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar de waarde 149, naar de hoeveelheid 33. In 1946 waren deze cijfers resp. 71 en 19. Van Cogh wekt sensatie in Londen Van een Londense correspondent). Londen heeft het wonder van Van Gogh beleefd. En hoe! Zelden heeft een tentoon stelling zoveel mensen getrokken. De Tate Gallery was meer dan een maand lang dag aan dag het doel van duizenden. Was het alleen maar sensatie, zoals sommige schou derophalende ingezonden-stukken-schrij vers ons willen doen geloven, die niet ver dragen kunnen, dat een kunstgebeurtenis getrokken wordt in de sfeer van een voet balmatch? Misschien was het sensatie, maar dan een van de goede soort. Wat de massa naar Vincent's doeken heendreef, was een honger naar licht en kleur. Het was vooral een psychische be hoefte, die wilde uitkomen boven de win-r terse naargeestigheid en het gevoel van beklemming door de algemene situatie. Tij dens de oorlog kon men hier hetzelfde ver schijnsel waarnemen. Men vluchtte weg uit de vaak al te barre realiteit naar con certzaal of schouwburg. Hiervan is iets blijvèn hangen. De kunstgevoeligheid is tot brede lagen van de bevolking doorgedron gen. En zo kwamen zij, niet alleen de habi tués en experts, maar het kantoormeisje, de busconducteur, de metaalbewerker, de za kenman, de winkelbediende, de huisvrouw, de schooljongen. En Vincent «overstraalde hen met de glans van het wonder. De tentoonstelling trok bijna 160.000 be zoekers en gaat nu naar Glasgow en Bir mingham, de twee overige dichtstbevolkte centra van Engeland. Zestien Meteor-jagers voor de Nederlandse luchtmacht De jachtvliegschool van de Nederlandse legerluchtmacht zal dit jaar uitgebreid worden met een oefen-eskader van mo derne jagers. Zestien „Meteor"-vliegtuigen zullen daartoe worden aangekocht. Er zal bovendien een oefen-radarorgani satie opgebouwd worden. Deze zal met de „Meteor"-afdeling de grondslag vormen voor de toekomstige luchtverdediging. Het eerste „Meteor"-straalvliegtuig voor de legerluchtmacht werd reeds in de afge lopen herfst verwacht. Het is echter nog niet afgeleverd. Wel zijn enkele Nederlan ders in Engeland opgeleid tot instructeur voor dit type. Stofzuigerfaforiek wil personeel ontslaan Een stofzuiger- en instrumentenfabriek te Den Haag heeft voor 55 leden van haar personeel een ontslagvergunning aange vraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het is mogelijk, dat over enige tijd een dei-gelijke vergunning zal moeten worden aangevraagd voor nog een aantal arbei ders. De directie der fabriek deelde mede, dat de Nederlandse regering het voor dit jaar voor de Nederlandse markt te fabriceren contingent stofzuigers heeft verkleind. Ons land telt tien stofzuiger- en motorenfa- brieken. Deze vervaardigden het vorige jaar tezamen 150.000 stofzuigers. Voor het komende halfjaar zullen deze fabrieken tezamen slechts 36.000 stuks mogen ver vaardigen. Voorts wordt volgens de direc tie de export van stofzuigers bemoeilijkt door deviezenbepalingen, zodat tal van contracten moesten worden geannuleerd. Men wil thans electromotoren gaan ver vaardigen doch dit zal enige tijd in beslag nemen en zijn er moeilijkheden wat be treft de materiaalvoorziening. DE „REMBANG" AAN DE „NEDERLAND"-VLOOT TOEGEVOEGD Het motorschip „Rembang", dat te Mobile van baby Flattop tot C-3-schip is ver bouwd, is 15 Januari door de Gulf Ship building Corp., aan de maatschappij „Ne derland" afgeleverd. DE „ORANJE" WORDT 6 MAART IN AMSTERDAM VERWACHT Nader wordt medegedeeld dat het motor schip „Oranje" ten gevqlge van de reeds gemelde motorschade, waardoor de lopende reis met aanmerkelijk verminderde snel heid moet worden afgelegd, niet eer dan 2 Februari te Batavia zal kunnen arri veren. In verband hiermede is het vertrek van Batavia naar Amsterdam eveneens uitge steld, doch men verwacht, dat dit op 8 februari zal kunnen platxts hebben, zodat de „Oranje" omstreeks 6 Maart te Am sterdam kan worden verwacht. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING Het bestuur der Rijksverzekeringsbank deelt mede, dat op 1 Januari 1948 bij de Raden van Arbeid 330.000 aanvragen voor uitkering volgens de Noodwet Ouderdoms voorziening waren binnengekomen, waar van ongeveer een tiende gedeelte afge wezen werd. Door de Raden van Arbeid gezamenlijk waren tot op die datum ruim 90.000 uitkeringen betaalbaar gesteld. Voor aanvragers, die reeds een rente van de Rijksverzekeringsbank trekken, geschiedt, na behandeling door de Raden, de betaal baarstelling door de Rijksverzekerings bank, waarbij eventuele op die renten rustende toeslagen moeten worden stop gezet of in enkele gevallen verminderd. Het aantal dezer betaalbaarstellingen heeft thans de 100.000 overschreden. Gemiddeld komen per dag 1500 gevallen gereed. Over het streven naar een wei'ekhege- ring hoort en leest men sinds de tweede Wereldoorlog steeds meer en een voornaam punt bij deze discussies is de noodzaak voor de staten apart om een deel van hun souvereiniteit prijs te geven. j Om te peilen hoe de gi-ote massa opfI1 dit terrein denkt en voelt hebben vijf Gal-jg lup-instituten, leden van de Intei'natio- nale Vei'eniging van Publieke Opinie-^ instituten, kortelings aan „steekproeven"^ uit het publiek in deze landen de volgende^ vraag gesteld: i0; „Zoudt u er voor of tegen zijn, om de8r Organisatie der Verenigde Volken sterkerie, te maken, zodat het een soort wereld-a[ regering wordt, die de macht heeft over dem legers van alle landen, ook over ons leger?" jj De uitslagen van deze miniatuur-volks-[,r; stemming luiden: j o UNO versterken Tegen Geen ,tot wereldregering meningL il In Nederland Zweden Australië Ver. Staten 56 Frankrijk 60 44 47 48 20 15 27 30 38 *1 15 H 14 ri 31 ge In al deze landen zijn er dus meerder-jtv heden vóór de versterking van een centraal^ de gehele wereld omspannend gezag. j In ons land denken de aanhangers derir verschillende partijen er als volgt over: [te UNO versterken' Tegen Geen gj m tot mening wereldregering K. ,V. P 46 17 37 P. v. d. Arb. 54 13 33 41 27 33 C. P. N 32 36 32 Chr. Hist 42 23 35 P. v. d. Vi'ijheid 44 28 28 Panda en de Meester-goochelaar 54. „Vergeef mij, Grote Heerser!" sprak Joris. „Gij hebt mij uit dit land verbannen en ik haast mij U te gehoorzamen, maar toen ik op het punt stond te vertrekken, bedacht ik mp. Nog één maal wilde ik Uw schoon en vriendelijk gelaat aanschouwen, Nog één keer wilde ik U mijn dank betui gen en U verschoning vragen voor de on rechtmatige daden, die ik bedreven heb! En hier ben ik! Kunt gij, Grootmachtig vorst, mij vergeven?" „Verdwijn!" knorde de Sultan. „Ik heb genoeg van je praatjes. Ik begrijp niet, xoaar je de brutaliteit van daan haalt om hier nog eens te verschijnen! Vergeven! Bah! Lariekoek! Hoepel ow* Joris Goedbloed klemde zijxi kleedje ondijf l de arm, maakte een buiging en schreed afgemeten de zaal uit. „Helaas!" prevelde hij. „Helaas! Ik arme! Ongetroost ga ik heen!" Op dat moment holde Panda de zaal binnen, recht op de Sultan af. „Houd hem tegen!" riep Panda, „Vaart allen wel!" zei Joris zijn hoed afnemend. Toen was hij verdwenen. (Nadruk verboden) Klassieke muziek voor Belgische arbeiders™ (Van onze Brusselse correspondent) «ar ffo Maurits Roelants, de ook in Nederlander welbekende Vlaamse romancier, die de]d^ Nederlandse romanliteratuur met psycho-ic-\ logische meesterstukjes als „Komen enjn gaan" verrijkte, is thans tot voorzitter be-rcc noemd van een Vereniging voor Volkscon-st certen. H. M. Koningin Elisabeth, de Ko-lle ningin-Moeder, die de muziekkunstenaarsten' met goede raad en ruime geldbedragenifd ondersteunt, heeft de openingsvergadering|nd van de vereniging bijgewoond. Het komtpip er op aan, zeide Maurits Roelants, deuk grote klassieke meesters bij de arbeiders.len in de fabriekshal en in de werkplaatsen» te brengen. Voorlopig zal een viertalste grote concerten worden georganiseerd inïZ) verschillende steden van het land. In sa menwerking met de arbeiderssyndicateiL zullen de toegangskaarten tot deze con certen onder de arbeiders worden ver-1113 deeld. Nadien zullen abonnementsconcert" ten worden georganiseerd tegen een wer-[J0£ kelijk bespottelijk lage prijs van 34 francs^5c of iets meer dan 2 gulden voor een reeks: van 4 grote concerten, uitgevoerd door der*c beste nationale en internationale orkesten.*, 1? KOLEN UIT AMERIKA. Gr; tela Het s.s. „Bienville" heeft een zendingfê van 1000 ton kolen, welke door bemidde-ln ling van de „C.A.R.E." door het Ameri-jen' kaanse volk voor het Nederlandse bijeen-' gebracht waren, naar ons land gebracht. De eerste schep, welke in Rotterdam! door een kolengrijper uit de ruimen werd;e' gehaald was getooid met. de Amerikaanse; „Stars and Stripes" en de Nederlandse driekleur. De lading van de „Bienville" zal gedeel telijk in vier lichters en gedeeltelijk in; kolenwagons gestort worden. De wagonsjje zijn bestemd voor Utrecht. Twee lichtersjste' gaan naar Amsterdam en Den Haag. (ark rvul GELDOMZETTEN VAN WARENHUIZENjekt psp Op basis van de gemiddelde maandom«3e c zet 1938 100 bedroeg het mdexcijferrxe; voor de totale geldomz^t van warenhuizen? vi en eenheidsprijszaken in Novmber 209 tegen! 242 in October en 232 in November 1946,1®" Kenmerkend voor de St. Nicolaasinkopenjgj zijn de grote sprongen der indexcijfers voorj bepaalde geschenkartikelen: speelgoederentS van 286 op 1018, toiletax'tikelen van 196 opWas 321, lederwaren van 251 op 491, schrijfbe-'s hoeften van 198 op 524, bijouterieën va»'1 171 op 420, banket en chocolade van 99 op..?' 156. g j P* Mannequins-mannetjesputters. TijdenS"is) een modeshow te Stockholm hebben de&® Engelse mannequins May Hamlyn en{* Eve Phillips een order van 20.000 pond] voor haar land weten te boeken. De Zweden bleken zich vooral Je interesse-iPN ren voor wollen en kamgaren stoffen uit Bradford en Huddersfield. Voor bovengenoemd bedrag zullen ja-^ES ponnen worden geleverd. Fascisme. Jeffrey Hamm, politiek organi«j| m sator van de Britse „liga van oud-^v- strijders" heeft medegedeeld, dat SirJ^e' Oswald Moslev's nieuwe „Unie-bewe4^e ging" binnen twee tot drie weken tol[da stand zal komen. De Liga wordt danus— ontbonden. jL B( Tunnel. Britse en Franse deskundigen heb?||^e ben van gedachten gewisseld over eentd o: eventuele tunnel onder het Kanaal tus-[ sen>'Frankrijk en Engeland. Volgens det™ woordvoerder van het Britse gezel-jTfl schap, Christopher Powell, zou een dergelijk plan, wanneer de regeringen^» van beide landen het er over eens zou-! den worden, binnen acht a negen jaaU tot uitvoering gebracht kunnen zijn.irt De aanleg zou veertig a vijftig millioenig^ pond sterling kosten. De Fransen voe-j len voor een enkele, tunnel, de Brittenj daarentegen voor de aanleg allereerstitm. van een tunnel voor rijverkeer enjderi: daarna van een tweeling spoorwegtun-i?. 8 nel. Heer Immam van Yemen niet dood. Het bericht» en dat Immam Jehia, de koning van Yemeni-, 2.1 is overleden, werd door het secretari-jsent aat van zijn zoon, Seif al Islam Ab-[>7 0 doellah, formeel tegengesproken. Seifr5 al Islam, die momenteel in Londen ver-Li* blijf houdt, heeft thans, officiële be-tso richten uit Yemen ontvangen, dat dl] 85-jarige Immam nog in leven is. Itcop

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2