Haarlems Dagblad Sa Kanaaltunnel Republiek heeft de zes punten te aanvaarden voor wat ze zijn Een tragedie van vergissingen Indonesisch debat weer uitgesteld Rusland wilde Duitsland helpen met de verdeling van Europa Amsterdam en het Gooi ruim een uur in het donker Arabische inval in Galilea 1 62e Jaargang No. 18843 llet Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, ErI 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur lEsl 15054' By,cantoor H.N., Soendaplcin 37. TeL 12230. b| Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 22 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem en in hel 1 nstj verbi H i-RANSE-EN BRITSE deskundigen heb- r J- ben weer eens van gedachten gewisseld over de mogelijkheid van een tunnel onder Kanaal, die dus Frankrijk en Engeland verbinden zou. De Britse woordvoerder heeft gezegd, dat uitvoering van het plan acht a negen jaar zou vorderen en veertig J°°J, a vijftig millioen pond sterling kosten. Van ïmj Franse z'jde heeft men zich bescheidenlijk i tot de gedachte van een enkele tunnel be- 380' paald, maar de Britse experts willen eerst ^.Kj een tunnel voor autoverkeer en later nog raai een dubbele spoorwegtunnel bouwen. Dit is een dierbaar oud plan. Het is al vele tientallen jaren oud. Het initiatief is altijd van de Fransen uitgegaan en de En- 1 gelscn hebben telkens de uitvoering tegen- HED gehouden. Niet hun ingenieurs en verkeers- Lenl experts, c''° enthousiast genoeg waren, maar hun politici. Er is indertijd een mooie va- DIC riant op het plan geweest, namelijk voor de the» bouw van een brug. Die zou North Foreland j met kaap Blanc Nez moeten verbinden. VN> Maar dat fantastische denkbeeld heeft men d jj spoedig losgelaten. Bij een andere gelegen heid is het zover gekomen, dat de Fransen L.W,' een begin gemaakt hebben met het boren van een tunnel. Het werk is evenwel na ox> korte tijd gestaakt. De Engelsen wilden er weer niet aan. Na de eerste wereldoorlog kwam de zaak opnieuw aan de orde en het 1 aantal Engelse voorstanders was toegeno men, omdat het ontstaan van de luchtvaart de ..splendid isolation" van het eiland Groot-Brittannië tot een einde scheen te hebben gebracht. De afzondering was in elk geval niet zo prachtig meer. Maar nogmaals won het oude verzet, al voerden velen ook aan dat zo'n tunnel in oorlogstijd volstrekt geen gevaar kan opleveren, omdat men hem onmiddellijk onbruikbaar zou kunnen maken door het water erin toe te laten. De Britse Admiraliteit moest er toch niets van hebben. De Admiraliteit is altijd een mach- tige instelling in den lande geweest, die .."immer grote invloed heeft doen gelden in ip1 die kleine kring van adviseurs van de Brit- - l sc Kroon, waarover vaak geschreven is, 33 maar waarvan niemand de nauwkeurige ichs machtspositie ooit heeft kunnen omlijnen, -EN] omdat zij nooit een officieel lichaam heeft Commissie van Drie: Ceen voortgang der besprekingen voor misverstand is opgehelderd vle- gevormd en nooit precies gedefinieerd van samenstelling is geweest. Aangezien het plan voor de Kanaaltunnel al zo oucl is en zo vaak verworpen kost het ook nu moeite te geloven, dat het werkelijk tot uitvoering zou worden gebracht. Er hebben blijkbaar Britse overwegjngen bij gegolden, die volstrekt niet van militaire aarcl zijn. Men heeft er kennelijk tegen op gezien. het contact met het vasteland al te gemakkelijk te maken. De Engelsen hebben er zich ook nooit op toegelegd, het vreem delingenverkeer "in het binnenland sterk te ontwikkelen. De gaarde beseffend van hun sterke nationale samenhang, die ook in hun onderlinge politieke verhoudingen waar borgt, dat landsbelang steeds welbewust boven partijbelang wordt gesteld, hebben zij achterdocht gevoeld tegen een al te mas sale vermenging met andere volken in hun eigen land. Misschien zouden zij het zelf nooit zo omschrijven. Vaak motiveert Brits beleid zijn houding niet. Dan is het intuïtie, een aanvoelen van de situatie, een soort innerlijk verzet, dat zich doet gelden. Het is dit soort houding, kenmerkend voor het Britse optreden bij onderhandelingen, dat juist de Fransen met hun liefde voor hel dere logica en "nauwkeurig omschreven ar gumenten zo vaak lot wanhoop heeft ge bracht. Een uitzondering was Aristide Briand, een Fransman wiens intuïtieve, vaak slecht voorbereide en weinig gedocu menteerde werkmethode zijn landgenoten inet verbazing en twijfel vervulde al er kende men zijn genialiteit en riep men hem daarom telkens wceV aan het bewind. In Britse politieke en diplomatieke kring had men gaarne met Briand te doen, wiens per soonlijkheid te Londen zeer hoog werd aan geslagen en begreep hem volkomen. Het Kanaaltunnel-plan is. technisch be schouwd. nu al bijna anderhalve eeuw oud, want in 1802 werd het door de Franse ingenieurItlalhieu voor het eerst op papier gezet. Dat was in Napoleon's dagen en kans op uitvoering deed zich toen hele maal niet voor. In 1880 >verd het Franse begin-van-een-tunnel ondernomen en werden ook aan Britse zijde proefboringen de kalkbodem verricht. In 1930 opperde Lord Sydenham als leider van de ..Channel Tunnel Company" een plan. waarvan de \ajVuitvoeringskosten op 30 millioen pond ge- raamd werden. In vergelijking daarmee lijkt het nu door Christopher Powell ge opperde bedrag van veertig a vijftig mil lioen in de huidige omstandigheden erg laag. In elk geval zou trouwens bij een Toe^dergelijke onderneming dc raming van "~L kosten wel ver overschreden worden. Dat een Kanaaltunnel zowel door het versnelde vervoer van goederen en post als door de enorme uitbreiding van het vreemdelingenverkeer zijn kosten ruim schoots zou opbrengen staat overigens vast. De vraag blijft alleen: zijn de Engel sen zover, dat zij over hun oude tegenzin kunnen heenstappen? Ware dat zo. dan zou het een feit van grote betekenis in de i( wezenlijke toenadering en aaneensluiting van de West-Europese landen zijn. Het zou een nieuwe toekomst helpen inluiden. Er zit aan dat oude Kanaaltunnel-plan meer vast dan een interessante technische verkecrsontwikkeling. het behalen van zekere commerciële voordelen en liet voor- uitzicht, dat men per trein van Parijs naar Londen zou kunnen reizen in vier uur inplaals van zoals nu per trein en boot in zeven. Daavom verdient de herle ving van het oude streven toch weer aan dacht: het bliji't een groot project van Ingrijpende betekenis. R- P. lijk ifel iter 165 agt afe! MA In kringen van de Commissie voor Goede Dfensten te Batavia werd Woensdagavond aan Aneta verklaard, dat de moeilijkheden, ontstaan door het accepteren van de overeenkomst door de republiek, op basis van de concep ties en de verduidelijkingen, gegeven te Kali Oeraug op 13 Januari, „op een misverstand berusten". „De Neder landers" aldus dc zegsman van Aneta „hebben de zés additionele punten van de Commissie voor Goede Diensten geaccepteerd, voor wat ze zijn, zoals de Nederlanders beloofd hadden. De re publiek dient hetzelfde te doen en niet de aanvaarding afhankelijk te stellen van wat dan ook, nadat zij zich verbon den had, de zes punten te aanvaarden; in het bijzonder niet, nu de verduide lijkingen niet zijn, zoals de republiek het voorgeeft." Officiële verklaring. Van officiële zijde in Den Haag wordt het volgende medegedeeld: De Nederlandse regering heeft de zes punten, voorgesteld door de Commissie voor Goede Diensten, in hun geheel onvoorwaar delijk aanvaard als basis voor politieke be sprekingen met de republiek. Het is thans gebleken, dat ae republiek deze punten slechts aanvaard heeft onder voorbehoud van eenzijdige interpretaties. De Neder landse regering heeft opheldering gevraagd. Zij meent te mogen verlangen, dat de zes punten door de republiek worden aanvaard zonder restricties zoals zij door de Com missie voor Goede Diensten zijn voorge steld alvorens zij de nadere uitwerking ter hand kan nemen. Alleen op deze wijze wordt bereikt, dat over de verplichtingen van beide partijen geen misverstmd ontstaat. United Press vernam uit kringen der Nederlandse delegatie te Batavia, dat de voorgenomen verdere besprekingen op de „Renville" geen voortgang zullen hebben voordat het heersende misverstand volko men zal zijn opgehelderd. „Avis d' opinion" en „Compte rendu" In een nadere bespreking met de heer Van Zeeland, aldus A.N.P., heeft deze nog eens bevestigd, dat de vijf „avis d' opi nion", welke los staan van de zes'door de Commissie voor Goede Diensten toegevoeg de punten, Zaterdag voor de onderteke- ningsplechtigheid aan boord van de „Ren ville", door de voorzitter der Commissie voor Goede Diensten zijn voorgelezen ten overstaan van de delegaties en de pers. Deze vijf „avis d' opinion" geven met elkander de opvatting weer, welke da Com missie voor Goede Diensten van 't bereikte accoord had. Het is echter mogelijk, dat de compte-rendu van de besprekingen, op 12 en 13 Januari te Kali Oerang gevoerd, pas I.ater is verschenen en dat daaruit de moei lijkheden zijn ontstaan. Deze compte-rendu bevat een verslag van conversaties over een gehele reeks van punten, welke naar aan leiding van tal van zaken tussen de repu blikeinse delegatie en de Commissie voor Goede Diensten zijn behandeld. Crisis in Djokja. Onze correspondent in Batavia telegra feerde gisteren: In republikeinse kringen te Batavia ver wacht men een kabinetscrisis in Djokja nu blijkt dat behalve de Masjoemi ook de P.N. I. het sluiten van de bestandsovereenkomst afkeurt. Deze grote rechtse partij dringt sterk aan op kabinetswijziging en zelfs de linkervleugel was verdeeld in zijn oordeel over de overeenkomst. De regerïng-Sjarifocddin heeft veel van haar prestige verloren omdat zij in de ogen van velen verder terug is gegaan dan Ling- gadjati door het prijsgeven van haar de facto aanspraken ook op de gebieden bin nen de Van Mooklijn. De ratificatie van het vriendschapsver drag met Egypte na de erkenning van de Nederlandse souvereiniteit maakt in krin gen der Nederlands-Indische regering een uiterst pijnlijke indruk. De republiek ba seert haar recht tot die ratificatie op de notulen van de besprekingen te Kali Oerang en op de woorden van Graham: ..You are what you are!" aan welke uitlating zij het recht ontleent, buitenlandse betrekkingen aan te knopen. De Nederlands-Indische regering is som ber gestemd ten opzichte van dc politieke onderhandelingen, wanneer reeds thans moeilijkheden ontstaan op grond van ver schil van interpretatie van de pas gesloten overeenkomst, aangezien dit sterk doet den ken aan de ervaring in Linggadjati. Indien het kabinet-Sjarifoeddin komt te vallen na het afgesloten bestand zoals het kabinct- Sjahrir viel na de overeenkomst van Ling gadjati, dan is daardoor wel het bewijs geleverd dat machtige stromingen in de republiek niet geneigd zijn tot een over eenstemming met de Nederlanders. Accoord met Oost-Indoucsië Naar United Press uit Batavia mededeelt heeft de republiek Indonesia over verschil lende aangelegenheden overeenstemming bereikt met de regering van Oost-Indonesië en zal zij met deze samenwerken tot spoe dige verwezenlijking van het federale staatsverband. Binnenkort zal een commis sie uit Oost-Indonesië naar Djokja vertrek ken om besprekingen te voeren over ver dere détails van de samenwerking. Op haar vijfde verjaardag heeft prinses Margriet van de Nederlandse koopvaardij een pop ten geschenke gekregen, gekleed in een matrozenuniform der koopvaardij. Bovendien kreeg het jarige prinsesje een miniatuur-klerenkast met de bij de koop vaardij in gebruik zijnde officiersuniformen van kapitein tot derde stuurman. Hoop op goede afloop '(Van onze parlementaire redacteur). Gisteren hebben wij de gelegenheid ge had een tweetal gesprekken met de heer Van Zeeland te voeren. Daaruit bleek ons onder meer het volgende. Op 17 Januari is volgens hem aan boord van de „Renville' in de openbare bijeenkomst door de presi dent van de Commissie van Goede Dien sten, nadat eerst de wapenstilstand was ondertekend, alkmede het stuk dat de twaalf politieke beginselpunten bevat en nadat aan de beide partijen een zestal andere punten, door de Commissie van Goede Diensten opgesteld, was voorgelegd ter latere ondertekening, waartoe zij op 19 Januari zijn overgegaan, ook nog voorlezing gedaan van een vijftal opinies van de Com missie van Goede Diensten. De heer Van Zeeland was verbaasd en wij niet minder dan hij, dat wij hier te lande de inhoud van die vijf opinies nog altijd niet kennen! Ons tweede gesprek kwam in het bijzon der neer op de kwestie van de door de Commissie van Goede Diensten met de re publikeinse delegatie op 12 en 13 Januari gevoerde besprekingen te Kali Oerang. "Daar hadden de republikeinen een hele reeks van vragen gesteld, waarop de Com missie haar mening had kenbaar gemaakt. Overeenkomstig een van de regels van onze werkwijze, aldus de heer Van Zeeland, heb ben wij vervolgens officieus contact ook met de Nederlandse delegatie gehad om deze in te lichten over het gesprek te Kali Oerang. Maar tenslotte is pas later Frankrijk wil zich bij Benelux aansluiten Volgens berichten uit Parijs zou de Franse regering voornemens-zijn met de landen der Benelux besprekingen te voeren over de mogelijkheid van toetreding tot deze economische drielandencombinatie. officieel de kern van het daar verhandelde op papier gesteld in een verslag. Dit vei-slag is, zo gxng de heer Van Zeeland voort,' na myn vertrek uit Indonesië blijkbaar aan de partijen overhandigd en nu is het denk baar dat er in verband daarmede moeilijk heden zijn gerezen. Het ligt voor de hand dat ik dit niet met enige zekerheid kan zeggen, omdat het hier iets betreft wat pas sinds mijn vertrek zal zijn voorgevallen. Alles tesamen hebben wij de indruk dat de Commissie van Goede Diensten mis- 'schien niet voldoende waarborgen heeft ge nomen om misverstanden te voorkomen en daaruit is dan ontstaan, wat zich nu aan vankelijk als een tragedie van vergissingen voordeed. Inmiddels schijnen er tekens te zijn die er op wijzen, dat de Commissie van Goede Diensten is gaan beseffen, dat er iets moet gebeuren om aan deze ti'agedie een einde te maken. Vandaar bijvoorbeeld het telegram uit Batavia, vermeldende dat de republikeinen zich ten onrechte op iets an ders beroepen als op de inhoud van de zo wel door hen als door ons ondertekende zes traditionele punten. In het kader van de misverstanden past overigens nog altijd ook dat men in Den Haag nog maar steeds be- weert de inhoud van de vijf opinies ifiet te kennen die nota bene volgens de heer Van Zeeland in de openbare zitting van 17 Januari door de pi-esident zouden zijn voor gelezen! Tenslotte kunnen wij nog vermelden, dat in regeringskringen gisteravond bepaald meer hoop scheen te leven dat de zaak goed voor elkaar zou komen en ook dat wij me nen te weten dat uiterlijk voor a.s. Dinsdag een nader contact tussen de Nederlandse delegatie en de Commissie van Drie zal plaats vinden, kennelijk ter opimiming van alle vergissingen. Wij wijzen er nog op dat, zoals de heer Van Zeeland gisteren reeds had gezegd, de Commissie van Drie bestaat uit vertegenwoordigers van de landen die daarin zitting hebben gekregen, zodat in dien een of meer van de hoofdpersonen tijdelijk afwezig zijn, zij door landgenoten worden vervangen. De heer Van Zeeland schijnt van zins te zijn om nog voor zijn. vertrek naar Lake Success opnieuw in Den Haag te komen. Uitbreiding verdrag van Duinkerken Lage landen zullen worden uitgenodigd Het Franse persbureau A.F.P. ver neemt in welingelichte Engelse kringen dat de regeringen van Engeland en Frankrijk het er over eens zijn gewor den Nederland. België en Luxemburg uit te nodigen tot een politiek verdrag, dat zon kunnen worden beschouwd als een uitbreiding van de indertijd te Duinkerken tussen Frankrijk en Enge land gesloten alliantie. Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, zal wellicht heden in het Lagerhuis een toespeling op dit voorstel maken en men verwacht te Londen, dat Bidault te Parijs gelijktijdig een mededeling in dezelfde geest zal doen. Naar het A.N.P. verneemt, zijn de minis teries van Buitenlandse Zaken van Neder land, België en Luxemburg Woensdagoch tend door de onderscheidene vertegenwoor digers van Engeland en Frankrijk van het voornemen der laatstgenoemde landen in kennis gesteld Bij het Nederlandse mini sterie van Buitenlandse Zaken kon nog geen commentaar worden verkregen. (Te Duinkerken werd op 4 Maart 1947 een Brits-Frans verdx-ag van bondgenoot schap getekend, met het doel de onderlinge samenwerking en de samenwerking met andere volken der UNO te bevorderen tot het bewaren van de vrede en het weer stand bieden aan agressie. Het bestond uit zes punten waarin werd omschreven, dat ingeval van een herhaalde Duitse agi-essie de beide landen elkander gewapende bij stand zullen verlenen. Verder voorzag het verdrag in uitbreiding der economische betrekkingen. Het werd gesloten voor 50 jaar. Red.) De Nederlandse regering zal, naar wij menen te weten, haar standpunt omtrent eventuele toetreding tot het Engels-Franse verdrag van Duinkerken pas kenbaar ma ken, na eerst kennis genomen te hebben van de heden door minister Bevin in het Lagerhuis te houden rede. Hel woord is aan. J B. Priestley: De dromen van de mensen heb- ben vaak een vreemde diepere zit» en hetgeen wij tciUcn is nxogclif-te niet hetzelfde als hetgeen w\j denken te willen. Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer zou Woensdagmiddag het Indonesisch debat voortzetten, doch minister Jonkman begon met een korte uit eenzetting, waarin hij zeide. dat er sprake bleek te zijn van een door de Commissie van Goede Diensten gegeven advies en ook van een aan de republiek op 13 Januari vei-strekte toelichting, welke onze afvaar diging niet kende. Dit had de regering er toe gebracht in Batavia nadere inlichtingen in te winnen. Tot zolang moesten wij ons al oxxze rechten voorbehouden en bestond er voox-alsnog twijfel of er, althans wat de zes door de Commissie van Drie toegevoeg de en door beide partijen op 19 dezer onder tekende zes punten betreft, wel over eenstemming was bereikt. Toen de heer Schouten A.R.de vraag geopperd had, of het thans maar niet beter was het debat over Indonesië te vei-dagen viel prof. Rom- me (K.V.P.) hem in dit opzicht ten volle bij. Ook mr. Joekes (Arbeid) ging er ten slotte mee accoord. Resultaat: schorsing van het Indonesisch debat, dat blijkbaar pas voortgang zal kunnen vinden, nadat de Commissie van Goede Diensten inlichtingen of ophelderingen zal hebben verstrekt. Laat op de middag begon de Kamer weer er. wel om een uitvoerig betoog aan te ho ren van minister Lieftinck ter verdediging van de voorgestelde nationalisatie van de Nederlandse Bank, waarover het debat Donderdag wordt voortgezet. PAPIEREN WIJZEN HET UIT: Te hoge prijs bracht Hitier tot „echtscheiding" De Abdij van Egmond wordt uitgebreid met drie vleugels en een kerkgebouw. - De bouw van de eerste vleugel is reeds ver'gevorderd. Eerste contacten lot uitvoering van het bestand HA Prij Naar het persbureau „Antara" legerkringen verneemt, zullen op 24 Janu- 51 Jii tussen de gewestelijke republikeinse en Nederlandse militaire commandanten de f 31 Eerste besprekingen plaats hebben betref- l 31 lende de militaire aangelegenheden. Deze be fesprekingen zullen plaats vinden op vijf nei plaatsen op Java. BOMAANSLAG IN NEURENBERG. 335' ïou vót Woensdagavond is in een groot hotel te hek Neurenberg, waar veel Amerikanen komen. ten helse machine tot ontploffing gekomen wal ip een moment, dat zich veel gasten in de tetzaal bevonden. Ofschoon er enige ma teriële schade is aangericht, zijn er geen i(j ilachtoffers te betreuren. Een nauwkeurig onderzoek is ingcstelct. Storing in Amsterdamse centrale Om halfzeven Woensdagavond ver dwenen plotseling de beide Hilversum- se radiozenders uit de aether ten ge volge van een storing in dc electrici- teitsvoorzicning, welke ook in Haarlem en omgeving merkbaar was, doordat het elcctrisch licht een ogenblik bijna uit ging. In een deel van de hoofdstad en het Gooi veroorzaakte de storing groter ongerief, aangezien daar de spanning op het electriciteitsnet tot ongeveer kwart voor acht zo laag bleef, dat de lampen slechts flauw gloeiden. De oorzaak van de storing was een defect aan een kabel in de centrale-Noord aan de Papaverweg te Amsterdam. Via deze kabel wordt stroom geleverd aan de Nederlandse Spoorwegen en toen men hem om halfzeven inschakelde, ontstond een hevige rookont wikkeling tengevolge van kortsluiting, waar door tevens ae automatische schakelaars in werking traden, welke de turbo-generato- ren in de centrale beveiligen. Hierdoor wer den vijf turbines tot stilstand gebracht en de overige waren niet in slaat, voldoende stroom te leveren, zodat de spanning sterk daalde. Daar de centrale-Noord niet alleen de hoofdstad, maar ook het gehele Gooi van stroom voorziet, waren ook de radiostudio's in Hilversum van electriciteit verstoken, zodat de uitzendingen gestaakt moesten worden. Vele luisteraars hebben even na halfzeven nog juist de mededeling van een omroeper gehooi-d, dat de programma's door een storing in het electriciteitsnet on derbroken moesten worden. Tegen acht uur was men er in geslaagd zodanige voorzieningen te treffen, dat de stroonxlevering weer normaal was. De stox-ing heeft ook vertraging veroor zaakt in het electrische treinverkeer tussen Amsterdam en het Gooi. Er was niet vol doende om de treinen op volle snelheid te doen rijden en bovendien werkte het sein- stelsel niet. De vertraging bleef tot een kwartier a twintig minuten beperkt. De N.Z.H.V.M. heeft geen moeilijkheden gehad op de lijn Haarlem-Amsterdam, maar in Waterland heeft de tram gedurende de storingstijd niet kunnen rijden. In Palestina gelegerde Britse troepen hebben Woensdag ingegrepen in Galilea. waar Arabieren een actie uitvoex-den tegen de Joodse nederzetting Yehiam. Verschei dende honderden geüniformeerde Arabieren werden door de Britten verdreven. De Brit se strijdkrachten bestonden uit eenheden van de zesde luchtlandingsdivisie van het Middlesexregiment. De nederzetting was gedurende verscheidene uren door de Ara bieren bezet geweest. De Britse troepen begaven zich uit Acre en Nahariya naar de nederzetting, nadat de bewoners om hulp gevraagd hadden in verband met de invasie van Arabische formaties, die uit de richtine van de Libanese grens kwamen. Naar voorts gemeld wordt, hebben de Britse troepen in het gebied van Sjeikh Jarrah in het Noorden van Jeruzalem vijf Joodse woningen doorzocht en daarbij een aantal slenguns en grote voorraden munitie in beslag genomen. Twintig Joden werden gearresteerd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken publiceerde Woexisdagavond het eerste deel van een aantal geheime documenten die op de Duitsers werden buitgemaakt, waaruit blijkt, dat Rusland tijdens zijn vriendschap met de nazis in de jaren 1939/41 te kennen gaf. dat de militai re campagne tegen Noorwegen. De nemarken, België en Nederland ge rechtvaardigd was. Molotof ging volgens deze documenten zelfs zover, dat hü zijn hartelijkste geluk wensen uitsprak over de schitterende suc cessen door de Duitse wehrmacht behaald. Uit de 260 buitgemaakte documenten, die door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werden gepubliceerd en die slechts een deel omvatten van de totale buit aan documenten, *blijkt, dat tussen de nazi's en de Russische leiders in het geheim schikkingen getroffen wa ren over de invloedsferen in Noord- en West-Europa en de manier waarop de twee regeringen elkander op economisch gebied gedurende de eerste jaren van de tweede wereldoorlog zouden helpen. Particuliere gesprekken tussen Stalin en von Ribbentrop en lange nota's over Mo- lotofs activiteit in Berlijn zijn iiierdoor aan het licht gebracht. Verder blijkt, dat de oorlog tussen Rus land en de nazi's tenslotte het gevolg was van een te hoge prijs welke Rusland van 4e nazi's vroeg de totale overheersing van de Balkan, de Dardanellen en de Bal tische Zee voor Ruslands deelneming aan het totstanabrengen van een nieuwe we reldorde. Van Amerikaanse zijde werd niet verklaard waarom deze documenten thans bekend gemaakt worden. De enige uitleg die werd gegeven was, dat men thans met het on derzoek der documenten gereed geko men is. Uit de documenten komt vast te staan, dat Hitier op de laatste eisen van Stalin om de Russische invloedsfeer uit te brei den tot en met de Balkan nooit geantwoord heeft, doch in plaats daarvan een geheim Twee vliegongelukken Drie doden, vijf en twintig overlevenden Een passagiersvliegtuig van de Eastern Airlines is gisteren bij Boston neei-gestort en geheel verbrand. Geen der 25 passagiers werd gedood en ook onder de bemanning vielen geen slachtoffers. Zeven passagiers liepen verwondingen op en moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Een der gewonden is de Nederlandse chemicus Henry Block (37 j.) die op weg was naar Brits Guiana. Block brak drie ribben. Zijn echtgenote, die hem op zijn x*eis vergezelde, brak een been. Het vliegtuig, dat door hevige sneeuwstormen gedwongen was vhn zijn route af te wijken, had gepoogd een noodlanding uit te voeren. (U.P.) Wellington neergestort. Op twee mijlen van het einddoel van een nachtvlucht over een afstand van 600 mijl is een Wellingtonbommenwerper heden nacht neergestort in de nabijheid van Swinderby. Drie RAF vliegers vonden hierbij de dood. Men veronderstelt, dat het vliegtuig ten gevolge van benzinegebrek is verongelukt Het is in volle vaart neerge stort doch niet verbrand De lijken der slachtoffers zijn tot dusverre niet ge vonden (U.P.) STALIN LEEFT NOG. Maarschalk Stalin heeft zich voor het eerst sinds de berichten, dat hij ziek was. weer in het openbaar vertoond, tijdens een bijeenkomst ter herdenking van Lenin. Hij werd door een storm van applaus begroet, aldus radio Moskou. bevel gegeven heeft aan de Duitse generale staf op 18 December 1940 om voorbereid te zijn om een „snelle campagne tegen Sovjet-Rusland" De werkelijke aanval begon pas zes maanden later. Tot het laatste ogenblik trachtte Stalin een oorlog te voorkomen, doch Hitier wenste aan het „huwelijk" een eind te maken. Verdere publicaties tc wachten. De selectie van documenten van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, die door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gepubliceerd, zal gevolgd worden door de publicatie van een selectie van alle documenten van het Duitse ministerie van Buitenlandse £a- ken, die door Engeland. Frankrijk en Amerika zijn buitgemaakt. aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zeide, dat het Amerikaanse ministerie de wens te kennen had gegeven alvast een selectie van zich onder Amerikaanse berusting be vindende documenten te publiceren en dat Engeland hiertegen geen bezwaar wilde maken, omdat een selectie van veroverde Duitse documenten ook reeds afzonderlijk door de Sovjet-regering was gepubliceerd. De Britse en Amerikaanse regeringen en later ook de Franse besloten hun buitge maakte papieren bijeen te doen en ze te publiceren, waarbij als maatstaf zou gel den de historische belangrijkheid en juist heid en niet de politieke opportuniteit. De driem ogendheden publicatie wordt op het ogenblik door een team f van drie redac teuren, een Brit. een Amerikaan en een Fransman, bewerkt en zal spoedig f het licht zien. De woordvoerder wees er op, dat de Sovjet-Unie cr de voorkeur aan gegeven had. haar buitgemaakte docu menten apart te publiceren. Meer melk en kaas De melkproductie is thans zoveel ver beterd. dank zij de zeer zachte winter en een gunstiger veevoederpositic. dat thans zal worden overgegaan tot een herziening van de rantsoenering voor melk en kaas. Met ingang van 1 Februari zal het nxelk- rantsoen op het oude peil van vóór October 1947 worden gebracht. Het melkrantsoen zal dan bedragen voor volwassenen van 21 jaar en ouder 2 liter per week; voor de jeugd van 5 tot en met 20 jaar 3>/2 liter per weck en voor de kinderen van 0 tot en met 4 jaar: 6 liter per week. Bovendien is een ruimere verstrekking van kaas mogelijk geworden, zij het dan dat het oude kaasrantsoen van vóór Octo ber 1947 nog nietkan worden hersteld. Met ingang van 15 Februari zullen de vol wassenen van 21 jaar en ouder en kinde ren van 5 tot en met 14 jaar 75 gram kaas en de jongeren van 15 tot en met 20 jaar 125 gram kaas per weck ontvangen. De rantsoenering voor dc allerjongsten blijft dezelfde als in October 1947. Kinderen van* 1 tot en met 4 jaar ontvangen 50 gram kaas. Kinderen van 0 tot en met 1 jaar krijgen geen kaas. Weerbericht TIJDELIJK OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het KNMI. in De Bilt geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Mees: zwaar bewolkt met nu en dan en:ge regen of sneeuw en plaatselijk vorming van nevel of mist Aanvanke lijk zwakke veranderlijke wind. later wat toenemend en draaiend naar Oos telijke richtingen. Tijdelijk enige da ling van temperatuur Zon op 23 Januari:

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1