MARTIN RUIMT OP 70% reductie J. J. Heijnen Het ei van Columbus? Medio Februari Gaat U over zee...? F. DAMiAANS ZN. Vergeten gebiedsdelen |^orj op het witte doek en Bon WOENSDAG 28 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD TRAM -AUTOBUS In Den Haag wordt nog beraadslaagd i Het antwoord was: „Dan zouden wij weer over de vraag of voldaan kan worden aan op de tram terug moeten vallen. Alleen het verzoek van de N.Z.H.V.M. om de tramlijnen Haarlem-Heemstede en Haar lem-Leiden te mogen vervangen door autobussen. zijn er enige bezwaren aan zo'n proef ver bonden. Allereerst zal zij voor onze onder neming extra financiële lasten betekenen. Bovendien is er het nadeel, dat de ge- Naar aanleiding van de vele aanvragen om enkele dansen zoals Foxtrot, Eng. Wals en Tango a.s. zomer te kunnen mededansen, hebben wij het genoegen U mede te delen, dat wij uitsluitend voor eerstbegin- nenden een cursus zullen houden bestaande uit 10 lessen waarvan de aanvang bepaald is Inschrijving en besprekingen Maandag en Donder dag van 1112.30 en 25 uur Sehagchelstraat 29, Haarlem. Verwacht wordt dat het nog wel enige meente Haarlem in die tijd de tramlijnen tijd zal duren voor deze beslissing valt. J in de stad moet laten liggen, daar wij het Men kent de situatie. De N.Z.H.V.M. trammateriaal moeten opbergen in de verklaart overtuigd te zijn, dat zij in remise aan het Soendaplein Haarlem zou staat is met autobussen in de vervoers- dus in die tijd niet met de vernieuwing behoeften te voorzien. De gemeente- van het asphalt kunnen beginnen", raad van Haarlem deelt blijkbaar die opvatting evenals het college van B. en W., want met een zeer grote meerder heid werd een uitspraak gedaan ten gun ste van de autobus. Daarentegen hebben zich alle raden van gemeenten tussen Haarlem en Leiden uitgesproken voor het behoud van de tram Haarlem-Leiden, om dat gevreesd wordt, dat de autobus niet in staat zal zijn het vervoer op de spits uren en bjj bijzondere gelegenheden te verwerken. Twee verwachtingen staan dus tegen over elkaar. Wij vernemen dat gedacht is over de mogelijkheid de N.Z.H.V.M. wel een voor lopige toestemming te geven om „over te schakelen" op autobussen, maar onder voorwaarde, dat de tramrails en het tram materiaal enige tijd in reserve gehouden worden. De directie zou dan de gelegen heid krygen in de praktijk te bewijzen, dat zij inderdaad het vervoer met auto bussen naar behoren kan verzorgen. Mocht daarentegen blijken, dat de autobussen niet in de vervoersbehoeften kunnen voor zien, dan zou alsnog de tram gehandhaafd kunnen worden. Natuurlijk gaat het hier in het bijzonder over de lijn Haarlem-Lei den. Wij hadden over deze kwestie een kort onderhoud met de heer J. J. Jurrissen, di recteur der N.Z.H.V.M. Deze verklaarde, voor het eerst van dit denkbeeld te horen, maar liet er op volgen, dat hij er wel iets voor zou voelen, althans er geen over wegende bezwaren tegen kon inbrengen. „Wij zouden dan in staat zijn te bewijzen, dat wij met onze autobusdiensten het ver voer naar wens kunnen verzorgen, zodat de tegenstand daartegen ongemotiveerd is", zei hij. „Maar", zo merkten wij op, „als dan eens zou blijken, dat de autobus tpch niet aan de verwachtingen voldoet?" Taxi i Bel 13 0 0 0 DAG EN NACHT Ex-N.S.B.-advocaat Milde „kameraadske"' helpen Bedrog bij echtscheidings procedure Onlangs wist een 32-jarige gehuwde vrouw, die lid is geweest van de N.S.B., uit het vrouwenkamp in Weesp te ont vluchten. Zij ontmoette een gewezen Am sterdamse advocaat, eveneens ex-lid der N.S.B., die haar vertelde, dat hij wel een middel wist om aan geld te komen. Zij moest zich uitgeven voor de echtgenote van de Amsterdammer Van. der P. en aan een advocaat in de hoofdstad mededelen, dat zij van Van der P. wilde scheiden. De vrouw ging op dit voorstel in, tekende valselijk enige stukken en ging tweemaal naar de president van de rechtbank, die haar tenslotte verlof gaf, de echtscheiding aanhangig te maken. Zij kreeg voor haar moeite 150 van de ex-N.S.B.-advocaat. De zaak kwam aan het licht, toen de op de echtscheiding betrekking hebbende papieren aan de ware mevrouw Van der P. werden toegezonden. Zowel de ex-advocaat als de vrouw hadden zich thans voor de Amsterdamse rechtbank te verantwoorden. De Officier van Justitie, die de handelwijze van de ex-advocaat zeer verachteliik noemde, eiste negen maanden gevangenisstraf. Drie maanden eiste hij tefen de vrouw, die ver klaarde, dat zij voor de in uitzicht gestelde beloning was bezweken. De rechtbank zal op 11 Februari uitspraak doen. De vrouw is naar het kamp in Weesp teruggebracht en de advocaat is opnieuw gedetineerd in het kamp te Laren. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 Januari 1948 ONDERTROUWD- 28 Jan J C J. van Amerongen en M H Koop: M. van Veen en C. ten Bosch: W. F. Coert en J. A. Veenstra: P. J Moonen en E. Antonisse; W. van den Engel en C. Bode: J. C. Saris en M, C. de Lange; D. C. Tukker en .T. J. van den Ploeg: J. C. van Loevesijn en M. Geutker.s: C. van Leeuwen en E J van Dijk; P B. Hees en J. van den Noort: J. B3kker en M. H. van den1 Hoef: C. van Wingerden en S. Beukman; J. van Duuren en J. M. Beenen; D. Vroeginde- weij en S. Peetoom- W. Kooer en G. J. Ho- man; A. van der Heide en A. R. E. Balluais; J. J. Beaufort en M. A J van Dijk: J. B. Boer en E. M. Mentink; J. E. van Pelt en W. C. Holtus; P. F. Voorting en H G. Wassen- burg; P. van der Westen en C. S. Blei; G. A. Schous en E. H. Kenselaar; G. Bastiaan en H. van de Wetering: C. Stijnman en J. G. Dolfing; W. Hopman en S. D. Bakker. GEHUWD: 28 Jan.. L. P. Borms en G. P de Groot: J. RosaGastaldo en E. M der Kinderen; P. V. Broekhof en P. S. Bauwens; D. Verkerk en N. M. Uittenbosch: C. J Hof- stra en M. Lensen; J. P. Vooren en J. C. Tuin: B. Radstake en H. Hutten: N. Laan en J. H. Louwen; M. de Klerk en K. van der Wulp: M. J. Content en G. Balk; C. van Baak en A Meeuwissen; T. de Meester en D. Bakker; T. C. Neeskens en H. M. Hof: H. R. Watzema en A. Ruijgh; M. Vermeulen en C. van Mun ster; J. W. Kramer en M. A. J. Blom van Weezei: L. S. W. Boonders en A. E. Zeute- voet: H. Lippes en M G. Rosenhart; J. A N. Sandfort en C. A. C. Scheepers: W. van Mel- sen on M. L. Hartman; J. van Soelen en M. van Reijcndam; B. W. de Graaf? en T. T. van Gemert; L. M. A. A. van der Hoff en H. F M Nieuwland: H. Vos en A. Goeman: R. Rodenburg en C. A. Schravendijk. BEVALLEN van oen zoon: 27 Jan.. M. C- Alders—Akersloot: A. Kamp—Overbeek. BEVALLEN van een dochter: 24 Jan., C. B M. van Ommeren—de Graauw; 25 Jan., H. Wiedijk—Klok; 27 Jan., T. Gooijer—Berg man; G. van den BergZuidam; G. M. Jacobs—Pardoel. OVERLEDEN: 25 Jan.. J. F. Meelker. 84 j.. Spaarndamseweg; 26 Jan., M. H. C. van As. 45 j., Oranjekadc. Meer subsidie voor leeszalen en bibliotheken De nieuwe saiarisregeling voor het per soneel der openbare leeszalen en bibliothe ken heeft een verhoging van het gemeen telijk subsidie noodzakelijk gemaakt, waar voor Gedeputeerde Staten reeds machti ging aan het gemeentebestuur van Haar lem hebben verle'end. Inmiddels heeft het bestuur de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek zich tot B. en W. van Haarlem gewend om het subsidie op grond van het verhoogde rijkssubsidie te verhogen. Op de begroting van 1947 was reeds een bedrag van 4.400 uitgetrokken. Het College stelt de raad voor 2.578 meer beschikbaar te stellen. Pianoavond Theo van der Pas Het Italiaans Concert van Bach, waarmee Theo van der Pas zijn piano-avond in de Concertzaal opende, kwam slechts geleidelijk op dreef; iets wat we van deze meester op het klavier niet gewend zijn, want gewoonlijk zit hij van de eerste aanslag midden in de vereiste sfeer. Dit laatste was dan ook het geval met de derde sonate van Brahms (op. 5), die zowaar het hoofdgerecht van het muzi kale menu van de avond werd. Markant en pathetisch, met volle overgave aan de ro mantische „Sturm und Drang" van de jonge Brahms, teer poëtisch de klavierklank bezie lend, hem orchestraal kleurend (hoorde men daar niet een hoorn-trio en elders een zin speling op wat later de eerste symphonie zou worden?), zwaar mediterend over duistere levensvragen, hartelijk opgaand in de frisse geest die een volkslied thema aanvoert, een tamelijk brokkelig maar muzikaal gezond ge heel tot een stevige, doorleefde eenheid her scheppend, zo vertolkte Theo van der Pas deze uitgebreide sonate, die zeer veel van de vinger- en de hersentechniek vergt, maar daarnaast evenveel van hart en tempera ment. Het drieluik „Oude Kasteelen" van B. v. d. Sigtenhorst Meyer werd ook zeer plastisch en kleurig in klank gezet. Vervolgens ver gastte Theo van der Pas zijn talrijk gehoor op een precieuse uitvoering van de Sonatine no. 3 van Léon Orthel, een lief stukje, ge schikt om aan kinderen voor te spelen en er een leuk sprookje bij te fantaseren. Deze CCJI ICUÜ Di/iwujt VIJ IC j aiïJK.UctciI SCI111UCIL IJ1J Udli UUh II1CL CCU kwalificatie is heus niet ongunstig bedoeld zekere lust in het bruine. Hij drukt zich het T entoonstelling „Heerkens Thyssem" W. Steün. Op Steijn's ongewoon talent heb ik al meer aan eens de aandacht gevestigd naar aanlei ding van een paar schilderijen in groepsten toonstellingen geëxposeerd. Ik noemde hem een eenzame, een stille dromer. Nu hij zijn eerste meer uitgebreide tentoonstelling houdt blijkt, dat hij niet zó stil is of hij komt hier en daar met een sterk ding voor de dag. In het landschap „Aarde" is zelfs een zekere grootheid te constateren. De eentonigheid dei- kleur, het steeds terugkerende bruin, zou wijzen op eenzijdigheid als er in die kleur niet iets leefde, dat bij machte is een feller coloriet te suggereren. In „Bloembollenveld bij Sassenheim" bijvoorbeeld, groeit bij lan ger beschouwen de kleurimpressie evenals, hoewel minder, in het interessante „Amstel- hótel". Dit laatste vertoont daarbij een eigen kijk op Amsterdam. Het overheersende bruin is bij machte te boeien maar volstrekt niet altijd te juister plaatse aangewend, in „Zee" is het misplaatst. Het behoort evenwel zó bij zijn techinek en zijn kijk op de dingen, dat het werk in dit gamma het best wordt. Soms wenst men wat meer optimisme, een blijder toon. Kom-er- eens-uit zou men willen zeggen. Gebruikt Steijn een. volgens hem, kleurrijker gamma als in „Bollenvelden" met het overheersend geel, dan is zo'n doek armer aan atmosfeer. Blijkbaar schildert hij dan ook met een zij wil alleen het karakter van het werk aan- duiden. Ten 6lotte speelde de concertgever een reeks van Vijf Etudes; een van Hans Franco Mendes, een mooi klinkend en zeer pianis tisch klankstuk van Debussy die „pour les degrés chromatiques" en de Octaven-étude, de eerste zeer verfijnd, de tweede machtig vertolkt, dan een melodisch-pathetische van Szymanowsky en een heroïsche van Scria- bine. Alles bij elkaar was het een programma, dat, de platgetreden wegen ontwijkend, aan boeiende kracht niet te kort schoot en Theo van der Pas gelegenheid gaf in een beheerst impulsief spel ook zijn technisch meesterschap te demonstreren. Jammer echter, dat hij in Bach zijn volle maat niet gaf. JOS. DE KLERK. Voor verpakking ZIJLVEST 41 - HAARLEM - TEL. 12456 Burgerlijke stand van Bloemendaal „Jan Campert" speelde voor ouden van dagen Er zijn zo van die. naar het aantal orga niserende personen gerekend, kleine comi tés en stichtingen in de Spaarnestad, die zonder aan de weg te timmeren op gezette tijden aan hun minder door de fortuin be zochte medemensen een goed werk ver richten. Er zijn ook gelukkig! amateur verenigingen op artistiek gebied, die niet alleen hun familieleden en kennissen twee of drie keer per jaar van hun prestaties willen laten genieten, maar die hun tijd en inspanning dan ook ten goede laten komen aan hen, die als regel afzijdig moe ten blijven van vele uitingen van kunst en vermaak. Wanneer twee van zulke organisaties elkaar vinden, dan kan men er zeker van zijn, dat velen, die uitgerangeerd werden op de zijpaden van het leven, voor enkele uren de monotonie van hun eenzaamheid hoe goed ze overigens ook verzorgd mogen worden zullen kunnen vergeten en de levensvreugde uit jeugdige jaren j hervinden. Zulk een gelukkige samenwerking had Woensdagmiddag in hotel „De Leeuwerik" plaats, waar de toneelvereniging „Jan Cam pert" haar seizoensucces „De kuise brui gom" voor enige honderden bejaarde Haar lemmers bracht, daartoe door het Comité „Autotochten voor ouden-van-dagen" uit hun rusthuizen of van hun stille hofjes ge haald. De oudjes genoten zicht- en hoorbaar van de verrassing, die. zoals de heer E. Tenckinck in zijn openingswoord opmerkte, bedoeld was om de lange tijd tussen de autotocht in de afgelopen zomer en die dit jaar op het programma staat te breken. De actrices en acteurs van „Jan Cam pert" hadden moeilijk een dankbaarder publiek kunnen treffen Erkentelijk niet alleen over de geestdriftige opvoering, maar ook wegens het pianospel in de pauzes door de heer Mica en niet in het minst voor het gebakje tussen tweede en derde bedrijf De heer B. W. Lasschuit was na afloop dc tolk van het opgetogen gehoor. A. F. J. VAN DER ZIJDEN BEGRAVEN. Gisterenmiddag werd op de Noorderbe graafplaats de heer A. F. J. van der Zij- den, in leven directeur der Haarlemse GEBOORTEN: J. S. Doting—Pasveer, z.; K. j^an^ge die Zaterdag onverwacht over- Landa-suckerK Boersmo-Nieman. d grave gcdragen ONDERTROUWD: L. Th. Gerard er. H. M. Vele van zijn leerlingen en vrienden, v. Wamel: A M. Honkoop en K. K. Plevier; waren aanwezig om deze instructeur, die F A. M Tordoir en P M. I. de Vreeze. GEHUWD: W. A. Sabelis en W. A. Brou wer: J. J. Verzijl en G. A. P. M. Bakker; P. C. Boudesteijn en N. M. J. v. Kampen. OVERLEDEN: F. F. Kluver, 67 j.; A. L. de Graaff—Donker. 53 j.; M. Zwemmer— gtienen, 69 j.; C. J. Veldkamp—Roode, 53 j. een groot ruiter en een groot mens was een laatste groet te brengen en uit alle woorden, die daarbij gezegd werden, viel te beluisteren, hoeveel sympathie deze op rechte figuur in zijn leven gewonnen heeft zuiverst uit in zijn „zelfportret", het grote en vooral in het zeer fraaie doek „Winter Waar- derpolder". Ik wijs met nadruk op het kleine getekende „Kinderkopje", dat misschien wel het meest de kunstenaar verraadt. In ieder geval is hij erin geslaagd zich een eigen plaats te verzekeren en weet hij met zijn werk te boeien. P. Giltay. Enigszins verwant aan Steijn is P. Giltay, een tekenaar aan wie alle uitbundigheid vreemd is. Liever dan de schoonheid der lijn is ook hem de schoonheid van atmosfeer en stemming. Hij streeft vooral het schilder achtige in zijn tekeningen na.Gevoelig kneedt hij zijn gewillig materiaal zonder veel kracht, maar met goede smaak. Hij koos een mate riaal. dat veel vrijheid veroorlooft. Hij weet er mee om te gaan. „Dorpsschets" werd ster ker dan al het andere, heeft een fijne atmos feer. Al is „Stadsgezcht" onherkenbaar voor iemand, die dagelijks dit Haarlems plekje passeert lomdat ieder détail, dat aan de plek herinnert, ontbreekt) het is, om zijn eenvoud van bouw verdienstelijk. Documentair wil het nu eenmaal niet zijn. „Aardappels" verraadt sterker de schilder in hem dan de tekenaar en het zou mij niet verwonderen als deze kunstenaar, door de picturale kant van zijn aanleg gedreven, ons met de resultaten hiervan eens zou verrassen. Th. Beerendonk. Een soortgelijke schilderachtigheid geeft Th. Beerendonk in zijn etsen, maar hij is een sterker tekenaar. De techniek is voor deze graficus wel middel doch geen hoofdzaak. Zijn etsen zijn vol inhoud. Men kan hem een romanticus noemen. Het is juist van tekening. Het is realistisch genoeg om de liefhebber van het natuur getrouwe te bevredigen en bezit tevens de gelukkige eigenschap niet te vervallen in na bootsing zonder meer. Beerendonk is beschrijvend-illustratief, verhalend-romantisch. Ik noem een paar etsen, die als hoogtepun ten in dit fraaie werk zijn: „Schelde bij on weer", „Scheepswerfje te Volendam", „Pol derlandschap bij regen" en „Scheepswerf te Monnikendam". De tentoonstelling, die veel belangstelling verdient eindigt op 14 Februari. HERMAN MOERKERK. Piet Lentz bij de H.O.V. In onze recensie van gisteren sloop een verwarringwekkende technische fout. De onleesbaar geworden passage moest luiden: „Het speelse karakter, afgewisseld door lyrische passages, wier zangerigheid ge zonde muzikaliteit verraadt, zijn in ieder geval waarden van betekenis genoeg, om bij een harmonisch in evenwicht gebrachte en met fijne spiritualiteit bezielde vertol king te boeien". DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en textielkaa.rten te: Haarlem (Vleeshal) Gen tot en met Go. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.15 uur Do tot Dr. Bloemendaal (Hartelustschool) A en B. LEIDSE SPOORWEGPLANNEN DOOR DE RAAD GOEDGEKEURD. De gemeenteraad van Leiden heeft een plan goedgekeurd, volgens hetwelk de spoorbaan en het station verhoogd zullen worden zodat de verschillende overwegen zullen kunnen verdwijnen. Het station zal voorts belangrijk worden vergroot. De totale kosten bedragen 20 millioen, waar van een vierde gedeelte voor rekening der gemeente Leiden komt. KNAAPJE AANGEREDEN Ter hoogte van de Waalstraat in Haar lem-Noord had gistermiddag op de Rijks straatweg een aanrijding plaats tussen een auto rijdende in de richting van de stad en een vijfjarig jongetje, dat de rijweg wilde oversteken. Vermoedelijk heeft de bestuur der van de personenauto met te grote snel heid gereden, waardoor hij het knaapje niet meer kon ontwijken. Het brak zijn lin kerarm en is naar het Diaconessenhuis overgebracht. Na de aanrijding reed de auto nog onge veer 25 nieter door en botste vervolgens tegen een verkeerspaal. j Toneel Comedia speelt Oblomow Het prototype van de overtollige mens Enkele dagen geleden heeft men in deze courant kunnen lezen dat het repertoire van Comedia half Februari o.m. wordt uit gebreid met een toneelbewerking door de dichter Gerard den Brabander van de in 1859 verschenen en inmiddels klassiek ge worden roman „Oblomow" van Iwan A. Gontsjarow. Hoewel van dit boek in de Wereldbibliotheek jaren geleden reeds een vertaling is uitgekomen, geniet deze uit voerige kroniek van „petits faits" zo weinig bekendheid, dat een inleiding niet over bodig is. Oblomow is het prototype van de over tollige mens, die op de lange duur te gron de gaat aan zijn ingeboren traagheid en wiens leven zo veel mogelijk bestaat uit lusteloos vegeteren. Hij bewoont één kamer van zijn woning in de Gorochowajastraat te Petersburg, waar hij zich de gehele dag overgeeft aan dromen van een arcadisch luilekkerland en nooit verder komt dan tot het nemen van theoretische besluiten. Na zijn verhuizing noodzakelijk geworden omdat het overschrijven van een brief hem te veel moeite was verwerft hij de liefde van een sterke edelaardige vrouw, Olga, die hij zich echter laat ontgaan zodra hij bemerkt hoeveel inspanning het hem zou kosten om zich tot het peil van haar recht vaardige verwachtingen op te werken. On verbeterlijke parasiet als hij nu eenmaal is, geeft hij er de voorkeur aan zich te laten vertroetelen door zijn bemoederende hos pita, die vervuld is van ontzag voor de vriendelijke charme van deze kalme edel man, tot de dood hem uit zijn onnozele moeilijkheden verlost. De indolentie van Oblomow was voor de revolutie in zekere zin een nationale eigen aardigheid, want over het algemeen be hoorde een aanhoudend-regelmatig arbeids vermogen niet tot de sterkste zijden van de gemiddelde Rus, die perioden van inten sieve. bezigheid zo snel mogelijk afwisselde met een demonstratie van tomeloze vadsig heid. Daaraan is het te danken dat deze romanfiguur van Gontsjarow in de Russi sche omgangstaal de onsterfelijkheid heelt verworven en men het onvermogen tot duurzame activiteit met de term Oblomo- vvisme aanduilt. In de Sovjet-propaganda treft men deze benaming aan ter typering van de bourgeois-satisfait ten tijde van het kapitalisme. In de literaire critiek verkreeg Oblimow zijn burgerrecht als „de onge neeslijke Russische Hamlet". Zoals uit het bovenstaande volgt, is deze toneelbewerking, bij gebreke van sterke dramatische verwikkelingen, een proeine- mtng waarvan regisseur Cor Hermus echter hooggestemde verwachtingen koestert. In de eerste plaats omdat de opvoering van Een maand op het land" wel heel duide lijk heeft bewezen dat het schouwburgpu bliek zeer gevoelig is voor de weergave van „atmosfeer". Het realistische maar uiterst subjectieve waarnemingsvermogen van de schrijver doet alle kenmerkende détails uitkomen als onderdelen van een natuurlijke orde. die nauwelijks verster- king van buiten behoeit. KoNmG De eerste mevrouw Fraser St. John Ervine's vriendelijk blijspel „De eerste mevrouw Fraser" stond gisteravond op het programma van de Koninklijke Let terlievende vereniging J. J. Cremer en heeft inderdaad het dankbare onthaal gevonden, waarop regisseur Henk Bakker in zijn voor beschouwing al hoopte. Deze comedie, ge schreven en voor het eerst vertoond in 1929, behandelt de problemen van een vijftigjarige zakenman die met zijn eerste vrouw wil her trouwen. in een reeks even charmante als geestige dialogen,.welke slechts staande kun nen worden gehouden wanneer zij steunen op volkomen in hun rol levende wezens. Ik zeg dit met nadruk, omdat deze opgave voor amateurs zeldzaam moeilijk is. De opvoering deed voor de pauze het beste verwachten. En zie dat kwam ook. De vertolking van het laatste bedrijf stond van begin tot einde op een peil dat ik altijd voor dilettanten onbe reikbaar heb geacht. Mijn grootste bewondering gaat uit naar mevrouw Eki OostwaldBouwer die het ge hele stuk vulde met een ontroerende humor, waarvan haar gezicht de milde weerglans droeg. Hoe aanstekelijk werkte niet haar echte binnenpret bij het dwaze huwelijks aanzoek van de bejaarde huisvriend en haar kinderlijke vreugde bij de verwachting van het zeker terugkerend geluk aan het slot! Bewondering heb ik ook voor Apneke de Wilde als de tweede mevrouw Fraser, ook vond zij niet steeds de gezochte toon. Johan van Doorn werd tweemaal met een open doekje beloond voor zijn typering van de amoureuze vrijgezel, die achter het net vist. Deze hulde was volkomen verdiend. Van de beide zoons zag ik Wim Rijke het liefst. Het klonk allemaal zo gemeend wat hij zei en het was zo prettig om te horen. De drie hier ongenoemden waren echter even zeer voor hun werk berekend. Voor wie het nog niet wist, werd wel heel duidelijk bewezen dat Henk Bakker, voor treffelijk regisseur als hij is. het beste van zijn scherpzinnige verbeeldingskracht onder zijn discipelen verdeelt met als gevolg dat zijn eigen rollen een tamelijk stereotyp karakter dragen. Naarmate het stuk vorder de, begon hij zich echter meer en meer thuis te voelen in het milieu dat hij met zoveel vakkennis en toewijding heeft geschapen voor deze ene avond, waaraan alle aanwe zigen (zo meen ik althans te mogen veron derstellen) met het grootste genoegen zullen terugdenken. DAVID KONING SCHEEPVAART K. H. L, Cardoba, 25 Jan. van Rio de Janeiro (uitreis). MIJ. NEDERLAND. Ceram, 27 Jan. van Batavia naar Pladjoe. Johan van Oldenbar- nevelt, 27 Jan. vertrok van Aden naar Suez. Johan de Witt. 27 Jan. passeerde Gibraltar op weg naar Algiers. Lombok, 27 Jan. van Manilla naar Los Angeles. Mapia, 27 Jan. komt aan te Port Said naar Londen (uit Indië). Rempang, 28 Jan. van New Orleans naar Nederland. Rotti, 27 Jan. te Ras el Mis- haab naar Bombay. Singkep, 27 Jan. te Aal burg van Amsterdam. Sumatra, 26 Jan. van Colombo naar Port Said. Tabinta, 28 Jan. te Port Said op weg naar Aden. K. N. S. M. Berkel, 27 Jan. te Gibraltar van Dublin naar Valencia. Draco, 27 Jan. te Kopenhagen van Aarhus naar Amsterdam. Ilos. 27 Jan. van Amsterdam naar Tanger. Orestes. 27 Jan. te Dublin van Amsterdam n. Amsterdam. Ornen, 28 Jan. te Amsterdam. Socrates. 27 Jan. te La Guaira van Cumana1 naar Puerto Cabello. Stentor, 27 Jan. te Li- masol van Alexandrië naar Famagusta. Tibe- ruis, 27 Jan. van Algiers naar Oran. Ardea, 27 Jan. van Antwerpen naar Valencia. Her cules, 27 Jan. van Hamburg naar Amsterdam. Roelf, 27 Jan te Bilbao van Amsterdam naar *$5.. OOST AFRIKA LIJN. Aalsum, 27 Jan. van Hamburg naar Rotterdam. Bloem fontein. 26 Jan. te Beira van Lorenzo Mar- quez naar Durban. Boschfontein, 26 Jan. van Mombassa naar Tanga. H. WEST AFRIKA LIJN. Larenberg, 28 Jan. van Amsterdam naar Antwerpen. Salatiga, 30 Jan. te Amsterdam verw. UNO-BURGERS. The United Nations Citizenship League (de liga der burgers van de Verenigde Naties) in Baltimore is van plan in de lente een „vredesvliegtuig" naar de voor naamste steden der wereld te zenden. De bedoeling hiervan is, de bewoners dier steden bewust te maken van hun bur gerschap der Verenigde Naties. Het vlieg tuig zal documenten van de UNO meevoe ren in de talen der landen die bezocht zul len worden. i Er bestaat ontegenzeggelijk sedert de be vrijding voor de West-Indische gebieds delen heel wat meer belangstelling dan vóór de oorlog. Deze interesse wordt niet zozeer aangewakkerd door de ook daar tot uiting komende drang tot het in handen nemen van eigen lot politieke problemen spreken nu een keer niet erg tot de ver beelding van de gemiddelde mens maar vaak vooral door het onberedeneerde ge voel, dat er van die tot nu toe verwaar loosde gebieden met uitzondering dan van Curagao dat een lot uit de loterij ge trokken heeft nog wel iets te maken zou zijn. Men heeft van deze stemming in het moederland daarginds onmiddelijlk profijt getrokken en daartoe alle registers van het publiciteitsapparaat aangeslagen. Eén daar van was de film. Uit een initiatief van Ne derlands Volksherstel ontstond de „Film stichting West-Indië", waarin behalve de gouvernementen van de betrokken gebie den ook enkele grote ondernemingen finan cieel participeren, die een aantal goede films over deze landen wilden laten op nemen. Polygoon-Profilti had eveneens plannen in die i'ichting en een gelukkige samenwerking was het gevolg. In het voorjaar van 1947 vertrokken de cineasten L. J. A. van Dijk en P. N. Buis naar de West om wat journaals te maken, die inmiddels in de Nederlandse theaters gerouleerd hebben. In de zomer keerden zij met een grote opdracht terug: het maken van zeven documentairen (vier over Suri name en drie over Curasao) en twee kleine touristische films voor reclame-doeleinden in Noord- en Zuid-Amerika. Beide heren zijn sedert een veertien dagen weer in Ne derland en gisteren kregen wij een voor proefje te zien van het resultaat van hun inspanning en toewijding: 16000 meier film die tot banden van 3 tot 400 meter zullen worden versneden. Zij hebben het woeste binnenland van Suriname niet geschuwd en zijn tot dicht bij de Braziliaanse grens door gedrongen. Hieruit is een zeer gedétailleerd verslag ontstaan over het doen en laten van de inlandse bevolking, dat kenschetsend is voor de primitieve levenswijze der Surina- mers. Uit toeristisch oogpunt waren de opne mingen interessant, die op de kleine Antil len gemaakt werden. De beelden van het Zwitsers aandoende Philipsburg op St. Maarten, van de uitgedoofde vulkaan Saba en de goudrots St. Eustatius zullen in menig hart het verlangen opwekken eens een vacantie in deze verlaten oorden door te brengen. Daarnaast hebben Van Dijk en Buis de talloze aspecten van de olie-eilanden Cura sao en Bonaire niet vergeten en de filmi sche mogelijkheden, die de waarlijk gigan tische apparatuur der raffinaderijen biedt, terdege uitgebuit- De cineasten bleken trouwens een gevoelig oog te hebben voor kleine, fijne trekjes, wisten door een oor spronkelijke visie de bij documentairen al tijd dreigende monotonie steeds te vermij den en mengden op gepaste wijze in de beelden van zeeën en schepen, van rotsen en grotten, van oerwoud en stroomversnel ling een vleugje romantiek. Een gedeelte van deze documentairen, die over ongeveer drie maanden in circulatie zullen komen, zal door inheemse muziek opgenomen met een magnetofoon, worden geïllustreerd. Bloemendaal VERPLEEGSTERS GEVRAAGD Enige honderden jonge vrouwen heb ben Woensdagavond te Bloemendaal ge luisterd naar een geestdriftige oproep van Zuster KI. de Bruin, oud-directrice van een ziekenhuis, tot het werven van ver pleegsters. „Ik wil de roepstem vertolken van de lijdenden", zo riep de zuster uit, „en gij jonge vrouwen sluit uw hart voor deze roepstem niet. Het kan niet langer ge duld worden, dat de zieken weten, dat er wél plaats is, doch dat zij uw hulp moeten ontberen". Zr. De Bruin meende, dat velen op plaatsen werken, waar zij absoluut niet horen. De oorzaak hiervan is uitsluitend te wijten aan het feit, dat men zich door hoge salarissen laat verlokken. „Naast het huwelijk", zo betoogde spr., „is er voor de jonge vrouw geen mooier beroep denkbaar dan het verpleegsters vak. In het hart van iedere vrouw leeft het verlangen zijn zwakke medemens te •illen helpen en te vertroosten en als dat ook bij u het geval is, schaart u zich dan in het leger van verpleegsters! Daar en daar alleen ligt uw roeping", zo besloot Zr. De Bruin. Heemstede TUINLIEDENVERENIGING. Op de vergadering van de Tuinlieden vereniging welke Woensdagavond in het Volkskoffiehuis te Heemstede werd gehou den. trokken de lezingen van de heer L. de Boer over de cyclamencultuur en die van de heer B. Nieuwenhuis over de cul tuur van begonia's zeer de aandacht. De prijswinnaars van de Kersttentoon stelling ontvingen met enige vriendelijke woorden hun beloning uit handen van de Voorzitter, de heer W. A. v. Zadel. Op verzoek van enige leden zal op de volgende vergadering een vakman komen spreken over het spuiten van vruchtbo men. Aan de vele deelnemers voor de huisbroeitentoonstelling werd medegedeeld dat deze op 25 Februari zal worden ge houden. Voor de vorming van een nieuwe bind- cursus welke naar alle waarschijnlijkheid weer onder leiding van mevrouw Annie Wigman zal staan, was ook ditmaal weer belangstelling. Ter opluistering had de heer N. v. d. Meer cineraria's ingezonden en de heer P. Voorderhaken zorgde als altijd voor iets bijzonders door enige takken van de Turk se hazelaar en vruchten van de aracaria's mede te nemen. BINNENLAND Het tribunaal te Leeuwarden heeft ge- adviseerd dc 51-jarige S. D de J„ die tijdens de bezetting hoofdredacteur van de Friese Courant is geweest, te veroordelen tot 3 jaar internering met 2 proefjaren, verbeurdver-1 klaring van f 500 en twee radiotoestellen en ontzetting uit de kiesrechten voor 10 jaren. De minister van Oorlog, de luitenant- C kolonel A. H. J. L. Fiévez en de oud-p minister van Economische Zaken dr. G. W.L- M. Huysmans zijn door de Belgische rege- ring onderscheiden met het Grootkruis in^ de Kroonorde van België. r In Den Haag worden voorbereidingen'f' getroffen om te komen tot oprichting van pij „de federatie der Indische Nederlanders", po welke federatie ten doel zal hebben Nieuw- jjj Guinea als nieuw vaderland voor de Indi-js sche Nederlanders te verkrijgen. Het voor lopige secretariaat is gevestigd: Laan van? Meerdervoort 260, Den Haag. Cato Engelen-Sewing, die eind vorige *e' eeuw triomfen vierde als operazangeres, isjei op haar tachtigste verjaardag benoemd totfe: erelid van de „Vereniging van Vrienden m van de Opera" Zeven Amsterdamse jongens van 14 tot 16 jaar hebben maandenlang goederen r gestolen uit geparkeerde auto's. Zij maak--e' ten zeer goede prijzen bij opkopers, die KI tegen elkaar opboden om de „klandizie" |e' van de knapen te behouden. De jongens „verdienden" ieder op deze manier gemid- tej deld f 200 per week! Het Concertgebouworkest, dat op de. terugreis van Brussel waar het een concert r had gegeven, Wernhout passeerde, onder- vond daar enig oponthoud omdat door deio douane in koffers en muziekfoudralen arti- |o{ kelen werden aangetroffen, welke daar nietjj e in thuis hoorden, zoals textiel, sigaretten, chocolade en rozijnen Bij controle te YY'emhout ontdekte de douane, dat een Amsterdamse juffrouw*1 schoenen droeg met holle hakken, waarin f400 verstopt was. Het geld werd in beslag je genomen en de juffrouw moest haar reis )i! naar België opschorten. ff Op 12 Februari zal te Leuven de pro- motie geschieden van de aartsbisschop van L Utrecht, kardinaal De Jong tot ere-doctor in r de theologie. HAARLEM EN OMGEVING |Ï1 Aan de Technische Hoge School te Delft slaagde voor Natuurkundig Ingenieur de heer B. F. Jürgens te Bloemendaal. De heer J. Kroon te Lisse is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een Chr. school te Urk. Mej. L. Koene te Velsen is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School te Velsen-Noord (hoofd de heer W. B. Kleijwegt). In een woning aan de Dr. Leydsstraat speelde gistermorgen een zesjarig knaapje met lucifers. Hij gooide een brandende luci fer op de lampekap, waardoor deze vlam- vatte. Het brandje is door een onbekend ge bleven voorbijganger met een emmer water geblust. B. en W. van Haarlem stellen voor de afslagers aan de vishal te IJmuiden L. Schaap en A. Slarreveld te benoemen tot ambtenaar bij de Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem belast met de keuring van vis. B. en YV. van Haarlem vragen de raad een crediet van f 1400 voor het inrichten van een tiende klasse in de dr. Huetschool aan het Prinsen Bolwerk. Uit practische overwegingen hebben B. en W. een kortere redactie van de verorde ning tot wering van het ongeoorloofd school verzuim voorgesteld. KUNST- EN ANTIQUITEITENHANDEL li ZIJLYVEG 111 TELEFOON 17877 voorradige kunstvoorwerpen, antiquitel- schilderijen, curiosa etc. etc. met op de prijzen van 1947 Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 356 35854 324 324 381% 384 A. K. U 180 180% Nederlandse Ford 381 Nederlandse Kabel 320 Calvé certificaten 200 Scheepvaart Unie 183% 184 J4 Holl.-Amerika Lijn 220 Deli Maatschappij 179 183*4 H. V. A 242 243 A'dam Rubber 17654 176% Ned. Handel Mij. 178% 180% N.-I. Handelsbank 117% 118% Billiton Mij. 21 j 465 v Steden wedstrijd tegen Rotterdam Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond zal pogingen in het werk stellen, om op Zaterdag 27 Maart een stedenwedstrijd HaarlemRot terdam te organiseren. Er zijn ook toezeg gingen, dat het Amsterdams elftal dit voor jaar naar Haarlem komt. Uitspraken van de rechtbank De Haarlemse rechtbank bevestigde de vonnissen van de Kantonrechter in de zaken tegen de Amsterdamse koopman F. W. van M. en de Haarlemse caféhouder J. H. K., die resp. een motor en een auto be stuurd hadden, terwijl zij onder invloed van drank verkeerden. De straf luidde een hechtenisstraf van één maand en ontzeg ging gedurende een jaar motorrijtuigen te bestui'en. De fabrikant N. W., die in de Barrevoetstraat had gereden, nadat hij enige cafés had bezocht, werd veroordeeld tot 100 boete. De kantonrechter had ook hem een hechtenisstraf van een maand opgelegd. De gewezen rechercheur van politie M. C. B. uit Amsterdam, die in 1946 een door hem in beslag genomen radiotoestel had verduisterd, werd veroordeeld tot een I gevangenisstraf van zes maanden. DIEFSTALLEN Door twee surveillerende agenten werd een 29-jarige militair aangehouden op de Rijksstraatweg, die in het bezit bleek te zijn van een radiotoestel. Hij verklaarde dit toestel in de Cadiclub te hebben ont vreemd. Hij is voor nader onderzoek in gesloten. Door een openstaand raampje boven de keukendeur is men in de nacht van Dinsdag op Woensdag tijdens afwezigheid van de bewoners in een woning aan de Hospeslaan binnengeklommen. In de kamers bleken alle kasten en laden te zijn onderzocht. Voorzover kan worden nagegaan wordt een electrisch scheerapparaat vermist. Op dezelfde wijze is men binnenge drongen in een woning aan de D. van Hul- lelaan. Ook hier werden alle kasten en laden opengebroken. Commissie voor schoolvoetbal Dr. C. Spoelder heeft bedankt als voorzit ter van de commissie schoolvoetbal van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Neder- I landse Voetbalbond. Tot zijn opvolger is i gekozen de heer D. Beets.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6