Haarlems Dagblad ^Coede Betrekkingen De Amerikaan Graham als lid der Commissie van Drie vervangen Oud-Consul te Batavia zijn opvolger Frankrijk protesteert krachtig tegen „bizonale" maatregelen Arabische vrouwen en kinderen maken plaats voor invasieleger (62e Jaargang No. 18819 Bureaux: Grote tioutstr 93, Tel. Admin. 10724, I IJ4S25 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur J jl5054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. S Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Pobert Peereboom Don<1er(la<; 29 JamTvi 1948 Verschijnt dagelijks oehalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratis Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem :ert en. fctnii Llwp, «11 ren. int-pR IS EEN ENGELSE AMBASSADEUR ud-Puit Den Haag vertrokken en zijn opvol- W.jer zal binnenkort in functie treden. Wij lebben dat gemeld. Sir Nevile Bland, ge- jant in de jaren 19381940 en ambassa- genJeur sinds de bevrijding van ons land, toen van jij bovendien Doyen of wel Deken van het rs", Corps Diplomatique werd, is heengegaan, .iw-sjr Philip Nichols, Engels ambassadeur in idi-Kjecho-Slowakije, zal Praag verlaten en van fem llier °Pvolgen. De man die 's heenge- jaan was een vriend van ons land en hij •ige leeft dat hartelijk tot uiting gebracht in is Jen afscheids-boodschap. De dagbladen totferschijnen nog steeds in uiterst beknopte ienjmvang te beknopt zodat alles bekort poet worden. Wij hebben ook van de bood- ririchap van Sir Nevile Bland maar in enkele ak. legels gewag gemaakt. Maar ik wil er op die*ruS komen en haar hier in haar geheel :ie" {even ens „Wat kan ik zeggen nu ik Holland ver- bat aan het slot van mijn officiële loop- aan? In de geest ben ik meer dan negen iar met u allen geweest, ofschoon het in ersoon minder dan vier was en die periode, "de oortrokken van crises voor en na de oor- ti- eg, mij bitter weinig tijd heeft gelaten om iet jet land rond te reizen. Al diegenen, die ik itmoct heb zijn zo vriendelijk jegens mij /eest, dat het mij bedroeft te denken dat als er maar gelegenheid voor was ge- reest, hier zelfs meer vrienden had kun- lagsen krijgen dan het geval is geweest. Nog eisjieer bedroeft mij de gedachte, de vele hienden te moeten verlaten die ik wel ge- I"0* paakt heb. En als ik zeg „ik", zou ik willen ^jfat u begrijpt dat ik mijn vrouw en mijzelf bedoel, want zij is het die de vrienden <fG jiaakt; ik beproef slechts ze te behouden. Ik had er een afkeer van u te verlaten in J940: ik wachtte tot vier uur op die ver schrikkelijke Maandagmiddga (13 Mei) en ncj joen pas werd het volkomen duidelijk dat 30I inijn plicht in Engeland lag, bij H. M. uw Dierbare Koningin en bij uw regering. Vijf tot jnesle jaren gingen voorbij, waarin even- te wel licht werd gebracht door voort- luiend contact met uw landgenoten in Ingeland en bemoediging doordat wij ver fje ismen van de moedige inspanning van de ei- Verzetsbeweging in Holland. Toen kwam m- jen laatste het ogenblik een van de ge le- jukkigste van mijn leven waarop ik in :er April 1945 weer op Hollandse bodem land- fie. Het bezoek gold slechts een lang week- 3p fend. maar ik slaagde erin van Breda naar ar Walcheren te komen in één richting en van iet Breda naar Zwolle in een andere. Een twee- an Je week-end kwam een maand later, toen «rij onze staf in de Ambassade weerzagen a<* fen tenslotte onze definitieve terugkeer in g" Augustus. Wat een vreugde was het, terug Ie zijn. B. Welke prachtige vorderingen hebt gij Ie- andsdien gemaakt in het herstel. 111 ieder '1- ppzicht. van uw land! Ik wens u toe dat tij daarin een voortgezette reeks successen jnoogt behalen. I Deze laatste twee-en-half jaar zijn in een :L Bits voorbijgevlogen en als ik u opnieuw fioet verlaten hoop ik, dat het niet voor Itijd zal zijn. Iemand schreef dezer dagen, {leer vriendelijk, aan mijn vrouw dat wij 'deel van Holland" waren. Wij zouden jraag willen aannemen dat u dat ook denkt 77 en als dat zo is wij denken het zelf tnoeten wij zeker terugkeren, j Ik zou deze gelegenheid te baat willen lemen om afscheid te nemen van al onze rrienden hier: Nederlanders, diplomaten en (ritten. Tijdsgebrek heei't helaas belet dit n persoon te doen; wij verzoeken u allen Ie wil voor de daad te nemen. U bent allen 'riendelijk voor ons geweest. En als ik Vaarwel, bedoel ik „het ga u goed" en net „goodbye" meen ik „God zij met u" net als slotwoord „Tot ziens". Eigenlijk vraagt een zo hartelijke en ge- noedelijke boodschap aan het Nederlandse •elk welker laatste twee woorden geen lertaling behoefden geen commentaar, k zou er toch iets aan willen toevoegen, liet alleen omdat het hier een werkelijk ;rote vriend van ons land geldt, maar ook imdat het nauw toehalen van de vriend- chapsbetrekkingen tussen de landen van West-Europa zozeer in het middelpunt der «langstelling staat. Niet omdat wij ons Jaarmee tegen anderen willen keren, maar imdat wij elkaar nodig hebben en elkaar enslotte ook heel goed begrijpen. Ver- luderde afscheidingen hebben veel belem- nerd. dat bereikt kan worden. Gelukkig is lit sinds de bevrijding tot veler begrip loorgedrongen en heeft het al grote activi- eit doen ontstaan. Vooral ten aanzien van Engeland, al is het niet minder gewenst dat het nauwe persoonlijke contact zich ook in Zuidelijke richting ontwikkelt. „Be- ïelux" heeft reeds een sinds 1830 onge kende samenwerking doen ontstaan, die men poogt gestadig uit te breiden en die door persoonlijke betrekkingen het best lal worden gesteund. In zijn zo indrukwekkende en belang rijke rede van verleden week heeft de En gelse minister van Buitenlandse Zaken Er- nest Bevin, zijn nieuwe beleid ter bevor dering van West-Europese aaneensluiting aankondigend, ook duidelijk blijk gegeven dat hij de betekenis van dit verband tussen staatkundige en persoonlijke toenadering beseft. Want hij heeft onderhandelingen met de landen van het Westen beloofd, om het onderling vacantie-bezoek op zo ruim mogelijke schaal te bevorderen. Hij wil dat 1 Veel Engelsen het vasteland zullen bezoe ken en dat wederzijds grote aantallen Ne derlanders, Fransen, Scandinaviërs. Belgen enz. naar Engeland zullen komen. ..Ik streef Sr naar om voorwaarden te scheppen, waar onder goede verstandhouding tussen de volken kan worden bereikt" heeft Bevin lezegd. J 4 Sir Nevile Bland's afscheidswoord, dat toals ik weet uit het hart kwam. kan daar lekei- toe bijdragen. Daarom heb ik het in lolt blad naar voren gebracht. R. P. De Masjoemi draait bij Het republikeinse persbureau Antara meldt, dat de Masjoemi heeft besloten deel te nemen aan het nieuwe kabinet. Daarbij overweegt zij, aldus Antara, het volledig vertrouwen in de positie der republiek in binnen- en buitenland te kunnen verbete ren door gebruikmaking van alle verdui delijkingen door de Commissie voor Goede Diensten omtrent de status der republiek gegeven. Trygve Lie's reis ten einde Trygve Lie is Woensdag uit Praag te Londen aangekomen, waar hij bespre kingen zal voeren met McNeil, de Britse minister van staat. Hij zal ongeveer een *eek te Londen verblijven, waarna hij via Oslo naar Amerika zal terugkeren. In een Woensdagmiddag aan boord van de „Renville" gehouden vergadering van de Nederlandse en republikeinse delegaties werden twee subcommissies ingesteld: een om te onderzoeken, waar het best een nieuwe vergaderplaats voor de onderhan delingen kan worden gevestigd, opdat de „Renville" vrijheid heeft om te vertrek ken en voorts een organisatorische sub commissie voor de werkverdeling. Beide subcommissies moeten zo spoedig mogelijk haar rapporten uitbrengen. Na afloop der vergadering vernam Aneta uit gezaghebbende bron, dat waar schijnlijk zal worden uitgegaan van de mogelijkheid van aanwijzing van alterna tieve vergaderplaatsen, in dier voege dat, als er een vergadering is gehouden in de ene plaats, de volgende vergadering zal plaats hebben in de andere, gelijk dit voor de aankomst der „Renville" geschiedde te Batavia en te Kali-Oerang. Aneta vernam voorts, dat voor <Jc Ame rikaanse delegatie een plaatsvervanger voor de heer Graham is benoemd, daar de heer Graham „hoogstwaarschijnlijk niet meer terug komt". Opvolger van Graham is de heer Coert Dubois, die van 1927 tot 1930 consul-generaal te Batavia is geweest. De heer Grahacn vertrok, gelijk in de bedoeling lag, hedenochtend per Constella tion naar Nederland, ondanks het feit, dat het Australische lid Kirby niet te Batavia is aangekomen, daar het vliegtuig, waar mede hij reisde, wegens slecht weer niet uit Singapore kon vertrekken. De bedoe ling is thans, dat de heer Kirby onderweg, waarschijnlijk te Bangkok, het toestel van Graham zal inhalen. Glerni Abbey blijft inmiddels voorzitter der commissie tot staking van het vuren van de Commissie voor Goede Diensten en neemt tijdelijk de functie van de heer Graham waar. Voorlopig staan er geen vergaderingen der delegaties op het program. Een afscheidswoord. Voor zijn vertrek uit Batavia zeide Graham tot de leiders der beide delegaties: „Nu ik op het punt sta om te vertrekken, om tezamen met mijn collega's van Zee land en Kirby rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad, wil ik met enige een voudige woorden uiting geven aan mijn gevoelens, welke kunnen worden samen gevat in de woorden; gelukwens, voor zichtigheid en hoop". De heer Graham voegde er aan toe, dat hij persoonlijk zo wel als in zijn officiële functie „vertrou wen heeft in de oprechtheid van de Ne derlandse en van de republikeinse rege ringen voor wat betreft hun dynamisch en vooruitziend leiderschap in een der grootste democratische avonturen van onze tijd". „Met het aanbevelen van voorzichtig heid aan beide regeringen bedoelen wij, dat zij beide gedurende de overgangs- Benelux antwoordt op Brits-Frans aanbod Naar uit Luxemburg wordt gemeld, zal de interministeriële conferentie der Bene- luxlanden, die lieden aldaar zal worden ge opend, een gezamenlijke verklaring opstel len in antwoord op het Engels-Franse aanbod lot vorming van een „Westelijke Unie". De Brits-Franse delegatie, die Europese hoofdsteden bezoekt om besprekingen te voeren over de uitvoering van het plan- Marshall, is gisteravond uit Bern vertrok ken na een conferentie van twee dagen met Zwitserse autoriteiten. Over enkele dagen zullen Brussel, Kopenhagen en Stockholm bezocht worden. Voor het ver trek uit Bern deelde de delegatie mede, dat eerlang een pennanent secretariaat in Parijs zal worden gevestigd ter verwerking van de gegevens, die betrekking hebben op de verwezenlijking van het plan-Marshall. berichten, dat Zwitserland zich zou willen distanciëren van het plan-Marshall, werden in ambtelijke kringen te Bern cate gorisch tegengesproken. De Marine gaat IJmuiden verlaten 'aar wij vc -nemen zal de Koninklijke Marine in Februari IJmuiden verlaten. Op 10 Februari gaat de „Cornelis Drebbel", liet hospitaalschip van de M.M.O.D. naar Nieuwediep en op 17 Februari volgt de „Vulkaan", het in het Noordzeekanaal ge stat ionneerde reparatieschip. periode niet uit het oog zullen verliezen de fundamentele grondslagen en het pro gram waarvan een spoedige verwezenlij king van zulk een diepgaand belang is voor tachtig millioen mensen". De heer Graham vervolgde, dat het niet verstan dig zou zijn, als een der partijen de nieuwe geest, die zich weerspiegelt in de bereikte wapenstilstand zou breken door weer te rug te vallen op de oude aanklachten en beschuldigingen over en weer. „Laten beiden het tot hun eerste plicht rekenen, er voor te zorgen, dat zulke aanklachten onbestaanbaar zijn". Vliegramp in Californië Drie en dertig doden Een gioot transportvliegtuig is bij Fresno in Californië neergestort en in brand ge vlogen. Er zün 33 doden te betreuren. Er waren 29 passagiers aan boord 28 Mexicanen en een Amerikaan" en een bemanning van vier koppen. Tot dusver zijn 19 lijken geborgen. OOK NA 1 FEBRUARI GAAT VERKOOP DAMPLANTSOEN DOOR. Het blijkt noodzakelijk de sluitings datum (1 Februari) van de inzamelings actie der Nationale Monumentencommissie te verschuiven. Vele van de ongeveer plaatselijke comités zijn eerst in staat om in Februari de certificaten-verkoop krach tig ter hand te nemen. Er blijft dus de vol gende weken gelegenheid bestaan certifi caten voor de vierkante centimeters Dam- plantsoen te kopen. De Noord-Zuid - Hollandse Redding maatschappij, die v de bijna 115 jaren van haar bestaan niet minder dan 7153 schipbreuke lingen het leven redde, beschikt mo menteel over een moderne outillaye. Het gehele omvang rijke apparaat met zijn één en twintig motorreddingboten, :es roeireddingbo- en, negen vletten n jollen, zeven ractoren, talloze ooothuizen, lijnwerp toestellen, weasels ;n andere onmisbare zaken, wordt door giften en contribu ties in stand gehou den, waarvoor per jaar een kleine drie ton nodig is. Naar officieel in Parijs werd bekend remaakt heeft Frankrijk bü de Verenigde Staten en Groot-Brittannië een krachtig protest laten horen over de bizonale over eenkomst van de generaals Clay en Robert son die op 7 Januari in Frankfort gesloten werd. Deze overeenkomst leidt volgens het Franse memorandum onvermijdelijk tot het herstel van een krachtig gecentrali seerd Duitsland. ,De angelsaksische machten zijn een v/eg opgegaan, die tot herstel van een ge centraliseerd Duits rijk zal leiden", aldus verklaarde een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren ten aanzien van de Anglo-Ameri- kaanse economische maatregelen in Duits land. „De Franse regering heeft aan Lon den en Washington een nota gezonden, waarin het Franse standpunt uiteengezet wordt, een aantal concrete voorstellen wordt gedaan en de voornaamste reden voor Frankrijks gereserveerde houding wordt toegelicht. De Franse regering is van mening, dat er slechts een alternatief is: Een beroep doen op de welwillendheid van de Duitse staten afzonderlijk of ge weld gebruiken om te vertegenwoordigers der verschillende staten op zij te zetten, hetgeen de hei-oprichting van een opge legd Duits centraal bestuur, uitlopend op een nieuwe totalitaire staat, onvermijdelijk zou maken". Naar te Parijs wordt vernomen, beveelt de nota die de Franse regering aan Washington en Londen heeft doen toeko men, de terugkeer naar een sterker Duits federalisme aan. De Franse regering zou in haar nota de volgende vijf vragen hebben gesteld; 1. Waarom moeten de provincies min der macht hebben dan de executieve com- .missie te Frankfort, die niet direct uit de provincies voortkomt? 2. Waarom komen de fiscale ontvang sten aan het centraal bestuur en niet aan de provinciale regeringen? 3. Waarom wordt de president van de executieve commissie niet gekozen dooi de leden van de consultatieve raad in plaats van door die van de economische raad? 4. Waarom wordt de taak van de ver schillende provinciale ministers niet ge coördineerd met die van de gelijkwaardige uitvoerende functionarissen te Frankfort, zodat er geen twee onafhankelijke autori teiten op een verschillend niveau werken? 5. Waarom wordt er niet in elke pro vincie een hoogste gerechtshof ingesteld in plaats van het voorgesteld centrale ge rechtshof? HET RESIDENTIE-ORKEST TE HAARLEM Na zijn optreden in de jaren 1943 44. toen het orkest van de H.O.V. op non-actief was gesteld, zal het Residentie Orkest op Dinsdag 3 Februari wederom in het Gem. Concertge bouw te Haarlem oencerteren en onder Frits Schuurman het 5e leden-concert van de serie A verzorgen. Drie bekende werken sieren het program ma, dat aanvangt met de Symphonie No. 4 van oJh. Brahms, na de pauze wordt voort gezet met „La Mer" van Debussy en de Falla's „El sombrero de tres picos" (de drie kante steek». Ongetwijfeld zal het dc Haarlemse muziek liefhebbers genoegen doen, het Residentie Orkest en niet in de laatste plaats de dirigent Frits Schuurman, wederom op het podium te kunnen begroeten. De Belgische regering heeft enige tijd geleden de prijzen van enkele artikelen verlaagd en toen een reclamecampagne tegen de zwarte handel op touw gezet. Zo werden de locomotieven der Belgische spoorwegen beschilderd met leuzen als: „Laat u niet beet nemen, koop niet voor te hoge prijzen." Een der prijsverlagingen, die der spoor wegen zelf, moest echter weer teniet worden gedaan omdat de exploitatiekosten niet werden gedekt. Een onbekende spotvogel beschilderde toen een locomotief met het op schrift, dat men op de foto ziet en dat voor zichzelf spreekt. Ex-hoofdrcclacteur van „De Waarheid" vrijgesproken Veertien dagen geleden stond de vroe gere hoofdredacteur van het dagblad „De Waarheid" de heer A J. Koejemans, te recht voor de Amsterdamse rechtbank, omdat hij op 24 September een caricatuur in zijn blad had opgenomen welke het Openbaar Ministerie beledigend achtte voor minister-president Beel. De Officier van Justitie eiste toen 500 boete De rechtbank heeft thans de heer Koeje mans vrijgesproken. Het college was van mening, dat de beledigende vorm van dc plaat niet was bewezen. „De caricatuur brengt weliswaar tot uitdrukking, dat de regering verzet tegen troepenuitzendingen naar Indië op bloedige wijze onderdrukt maar dit is regeringsplicht, zodat in het bijzonder hier van een belediging geen sprake is", aldus luidde het vonnis. Mr. J. A. van der S. uit Den Haag, die in „De Ochtendpost" een artikel had geschre ven, dat beledigend werd geacht voor dr. Van Mook, werd conform de eis tot 300 boete veroordeeld. Uitvoering der bestandsinautregelen Een speciale verslaggever van Aneta. die de bestandsbesprekingen te Poerwakarta bijwoont, seint, dat aldaar Woensdag te 13.00 uur de besprekingen zyn begonnen. Zij werden van Nederlandse zijde gevoerd door de kolonel Uilenberg, commandant der tweede infanteriebrigade, met officie ren van zijn staf. en van republikeinse zijde door de majoor Sadikin, eveneens verge zeld door stafofficieren. Als waarnemers van de commissie voor Goede Diensten waren bij deze besprekingen aanwezig de Chinese kapitein Lie en een Australisch officier. Dinsdagavond werd door de repu blikeinse militaire delegatie het eerste con tact met de Nederlanders gemaakt. Voor Zuid-Sumatra werd de desbetreffende militaire overeenkomst Woensdagavond getekend door de kolonel Mollinger voor Nederland en de kolonel Hassan Kasim voor de republiek. De besprekingen over de bestandslijn, de uitvoering van de eva cuatie der republikeinse troepen en de te demilitariseren gebieden hadden plaats gehad op 25 en 26 Januari. Bij de onderte kening waren hier aanwezig de regerings commissaris voor Sumatra, dr. J. J. van de Velde en de regeringscommissaris voor Zuid-Sumatra, de heer Wijnmalen. De militaire besprekingen tot uitvoering van de wapenstilstand hebben in West- Java een zeer gunstig verloop gehad. De eerste contingenten der te evacueren repu blikeinse troepeneenheden worden Vrijdag of Zaterdag op de vastgestelde punten ver wacht. De juiste aantallen en sterkte van die groepen zijn echter nog niet bekend. Te Tasikmalaja worden 5000 man verwacht, die via Bandoeng. Porewakarta en Chenbon per trein naar republikeins gebied zullen worden afgevoerd. De correspondent van Aneta meldt nog, dat in West-Java door sabotage aan een brug, een werktrein gedeeltelijk in een rivier stortte. Er waren drie doden en 28 gewonden. Ignaz Friedman v.De Poolse pianist pro fessor Ignaz Friedman is dezer dagen op 65- jarige leeftijd te Sydney overleden. Prof. Friedman was in 1882 te Krakau geboren en vestigde zich in 1940 te Sydney. In 1943 moest hij het optreden in het openbaar staken we gens rheumatiek in de handen. Het woprd is aan Het gebrek aan geld is een belang rijker werkelijkheid dan het bezit ervan. Franse valuta-wet aan zijden draad Socialisten zullen heden_ beslissen Reuter meldt, dat de Franse socialis ten „na een stormachtige vergadering, die vier uur duurde". Woensdag beslo ten hebben zich bij de behandeling van het wetsontwerp der regering aangaan de de vrije goudmarkt en dc vrüe markt voor harde valuta, te onthouden van stemming. Woensdag heeft ook het Franse kabinet langdurig vergaderd. Na afloop van dc ka binetszitting verklaarde minister-president Schuman, dat men de politieke toestand had besproken, doch niet voornemens is het wetsontwerp tot instelling van een vrije goudmarkt te wijzigen. „Wij hebben beslo ten Donderdagochtend opnieuw bijeen te komen om een uiteindelijke beslissing te nemen", aldus Schuman. Op de vraag, of hij de vertrouwenskwes tie in de Nationale Vergadering zou stellen, weigerde de premier in te gaan. Men neemt aan, dat in de kabinetszitting van Donder dagochtend hierover zal worden beslist. De socialistische fractie zou, naar men verwachtte, zich heden vóór de bijeenkomst van de Nationale Vergadering opnieuw be raden over een definitieve beslissing. Na een dag van kabinetsbesprekingen en indi viduele onderhandelingen tussen Schuman, de minister-president, en de zeven socialis tische ministers, scheen de spanning ietwat afgenomen te zijn. Tevoren had men reeds openlijk gesproken over de mogelijkheid van aftreden van de regering ingeval haar voorstellen afgestemd zouden worden. Voordat de Nationale Vergadering gister avond laat werd verdaagd, verklaarde René Maver, de radicale minister van Financiën, ter verdediging van zijn wetsontwerp, dat het verschil van inzicht bij de Britse en de Franse regering omtrent de op financieel gebied te nemen maatregelen niet van in vloed was op het karakter van de algemene betrekkingen tussen beide landen. HAAGSE DIERENARTS WERD SLACHTOFFER VAN EX-SS ER. De 19-jarige L. G. uit Scheveningcn. di« de overval pleegde op de Haagse dieren arts dr. R„ blijkt een gewezen lid der SS te zijn. G. was na de bevrijding geïnterneerd in Vught en onlangs voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij is reeds tweemaal wegens diefstal veroordeeld. Volksstemming in Kasjmir De Belg van Langenhove, de voorzitter an de Veiligheidsraad, heeft Woensdag bij de opening van de vergadering van de raad verklaard, dat India en Pakistan tot overeenstemming zijn gekomen over de wijze, waarop over de toekomst van Kasjmir zal worden beslist Van Langenhove zeide, dat beide par tijen hadden toegestemd in het houden van een volksstemming door de UNO in het betwiste gebied. Bijna zeker „Het is bijna zeker dat de Europese zitting van de Algemene Vergadering der UNO te Parijs zal worden gehou den". aldus heeft Pierre Abelin, woord voerder der Franse regering verklaard. PALESTIJNSE IN- EN UITTOCHT: United Press meldt uit Beiroet, dat de Arabieren bezig zijn ongeveer drieduizend man gewapende troepen over de Palestijn se grens te sturen, terwijl de vrouwen en kinderen uit het gebied worden verwijderd, dat spoedig oorlogster rein zal worden. Uit alles blijkt, dat de Arabieren in zo wel als buiten Palestina zich opmaken voor bloediger gevechten dan die van de laatste weken. Er stromen voortdurend vrijwilligers van Syrië, de Libanon en Transjordanië naar Palestina, terwijl van de andere kant de Negentien millioen voor Schiphol De gemeenteraad van Amsterdam heeft op voorstel van B. en W. een crediet van negentien millioen gulden beschikbaar ge steld voor het uitvoeren van uitbreidings werken op het vliegveld Schiphol. B. en W. deelden mede, dat zij een com missie hadden benoemd, welke een onder zoek zal instellen naar de economische be tekenis van het vliegveld voor Amsterdam. Voorzitter van deze commissie is de oud burgemeester van Amsterdam F. de Boer, directeur van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij. Twintig per sonen uit de kringen van handel, verkeer en industrie, maken deel uit van deze com missie, waarvan ook dr. A. Plesman, pre sident-directeur der K.L.M. lid is. Bij de discussie werd ook de recente rede van dr. Plesman ter sprake gebracht, waarin deze de wenselijkheid van een cen trale luchthaven bij Burgerveen bepleitte. Men hoopte dat de commissie ook over deze aangelegenheid rapport zal uitbren gen. uittocht van vrouwen en kinderen naar de Libanon aanhoudt. Iedere nacht worden wapens Palestina binnengebracht en naar verluidt zou de organisatie thans aldus geregeld zijn, dat de Arabieren binnen en buiten Palestina onder één bevel staan. Bij Nakuora, Bint Jebeil en Alkhiyyam zijn verbandplaatsen ingericht; Rode Kruis delegaties zijn onlangs in Amman bijeen geweest om de toevoer van medische voor raden en hulp te bespreken. De vrouwen en kinderen die geëvacueerd worden, gaan naar vluchtelingen-centra bij Beiroet. Tyre en Angar. Sommige families komen met hun gehele huisraad, opgesta peld op hoge karren of vastgebonden op de ruggen van ezels. Over de militaire voorbereidingen is het nieuws schaars. Voor buitenlandse journa listen is het bijna niet mogelijk iets los te krijgen, maar alles wijst erop. dat een grote aanval in voorbereiding is. (United Pressl. ONTEIGENING OP HET GEBIED VAN HET PERSWEZEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend ter vaststelling van een aantal bepalingen over onteigening op het gebied van het perswezen. Het ontwerp bedoelt te zijn een vervan ging en verbetering van de regeling, vervat in de art. 1828 van de wet Noodvoorzie ning Perswezen. Materieel verschilt het slechts op betrekkelijk ondergeschikte pun ten, doch doordat de grondslag van de ont eigening een andere is, mag er rekening mee gehouden worsen, dat ze effectiever kan worden toegepast. Voor algehele onteigening zullen in de regel drukkerijen in aanmerking komen, welker leiding zich gedurende de bezetting heeft misdragen en die thans slechts als loondrukkerij fungeren. Het republikeins kabinet laat op zich wachten President Soekarno zal niet gelijk in het voornemen lag hedenavond de sa menstelling van het nieuwe republikeinse kabinet bekend maken, meldt „Antara". De reden van dit uitstel is, dat verschil lende ministers en leden van de republi keinse delegatie nog te Batavia vertoeven. Volgens een mededeling in „Merdcka" zal het nieuwe kabinet-Hatta de volgende politieke samenstelling hebben: Vier leden der P.N.I. (Nationalisten), vier leden der Masjoemi, drie leden van de partijen der linkervleugel, twee par tijlozen en een vertegenwoordiger der Parkindo (Partai Kristen Indonesia). Volgens „Merdeka" zullen er de volgen de persoonsbezettingen plaats hebben: Hadji Agoes Salim weer minister van Bui tenlandse Zaken; Mohammed Roem, Bin nenlandse Zaken; Mohammed Natsir, Voorlichting; Sjafroeddin Prawiranegara, Welvaart. Verder blijft ir. Djoeanda. mi nister voor Communicatie: All Sastroa- midjojo voor Onderwijs en ir. Lach voor Openbare Werken. Moh Hatta zou zelf de oortefeuille van Defensie nemen. Soetan Siahrir zou geen zitting hebben in het kabinet. Hij steunt Hatta ten volle, doch blijft de post van gevolmachtigd gezant der republiek in algemene dienst bekle den. Volgens „Merdeka" deelde de heer Prawiranegara in een interview mede, dat de huidige regeringspolitiek verschilt van de vroegere. Het zwaartepunt ligt thans niet bij strijd, doch bij wederopbouw en stabilisatie. Weerbericht ZACHTE WEER HOUDT AAN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Aanhoudend zacht weer met voorna melijk in de nacht' enkele buien en morgen overdag weer tijdelijke opkla ringen. Nu en dan krachtige wind tus sen Zuid en Zuidwest. 30 Januari: Zon op 8.25 uur. onder 17.22 uur Maan op 23.17 uur, onder 10,38 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1