Haarlems Dagblad De Mahatma f Een jonge Hindoe vermoordde de „Grote Ziel" met vier schoten „Tachtigjarige worsteling vertoont gelijkenis met vijfjarige strijd van enkele jaren geleden" Indonesisch debat weer uitgesteld Brits lijntoestel vermist Nederlandse verliezen in Indonesië Weerbericht 62e Jaargang No. 18831 Bureaux Grote Houtstr. 93. Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 31 januari 1948 Verschjjnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem D. E MAN, die in New Delhi door moorde naarshand gevallen is, was een groot, een wonderbaarlijk groot mens. Als ge ver neemt dat minister-president Pandit Nehroe voor de radio met een door ontroering be klemde stem de woorden uitend: „De Vader der Natie is niet meer" het gehele volk van India heeft opgeroepen om tot eenheid te komen en bij de grote ramp van Gandhi's dood alle geschillen bij te leggen, dan voelt ge dat zulk beroep op de wereld zou kun- 3en worden gedaan. Want deze man was een der edelsten en onbaatzuchtigsten die ooit leefden en de titel Mahatma Grote Ziel hem door zijn aanhangers gegeven, heeft erkenning ver buiten hun kring, ver xelfs buiten het grote Oosterse gebied met de bevolking van honderden millioenen, gevonden. Overal in de wereld zijn er vele mensen te vinden die Gandhi's vervulling van de levenstaak, die hij zich gesteld had, met diepe bewondering en eerbied hebben aanschouwd. Dit leven is inderdaad, voor de levende mensheid, een wonder geweest cn tegelijk een voorbeeld, dat haar tot in keer zou moeten brengen. Als profeet van het geweldloos verzet heeft hij vrienden en tegenstanders onder zijn ban gebracht, is xijn invloed tot een omvang en een diepte gegroeid, die in de moderne tijden haar peerga in de wereld niet gekend heeft, zijn hevige conflicten vermeden alleen door de indruk die zijn lijden, als hij opnieuw tot ielfkastij ding overging, wekte. Hoe kon één enkele man een dergelijke invloed verwer ven? Wij kunnen als Westerlingen de vraag ontwilken door de veronderstelling, dat al leen in de sfeer der Oosterlingen zulk een mythe als om de Mahatma leefde, kon groeien. Maar is dat meer dan een uit vlucht? Ook in het Verre Oosten heeft sinds vele eeuwen alleen deze man een dergelijke invloed kunnen uitoefenen en wij zijn zeker dichter bij de waarheid als wij het hoofd buigen voor zijn nagedachtenis en hem de erenaam Mahatma, die Grote Ziel betekent, ook onzerzijds toekennen. Dat te Lake Success de vlaggen van zeven-en-vijftig naties halfstok gehesen zijn moge meer dan een formele getuigenis zijn: het is zeker dat dit gebaar instemming zal vinden bij tal- toen in al die zeven-en-vijftig volken. Helaas heeft Pandit Nehroe's woord „Het beste gebed, dat wij aan Gandhi en zijn nagedachtenis kunnen schenken, is onszelf te wijden aan de waarheid en de zaak, waarvoor hij leefde en stierf" niet overal in India weerklank gevonden. Want er zijn reeds onlusten in Bombay uitgebroken en men verkeert in onzekerheid wat de ver dere gevolgen van het heengaan van de grote, vredelievende mens zullen zijn. Of jet heengaan van zijn levende, bindende jersoonliikheid een leegte zal nalaten,waar- r de hartstochten wild zullen oplaaien. Of, mders wellicht, het woord van Nehroe en ir.deren zoveel gehoor zal vinden dat de lerinnering aan zijn leven de mensen zal lelpen tot zelfbedwang. De ganse wereld herdenkt hem. Zuid- (frika's talrijke Hindoe-bevolking, die zo intzaglijk veel te danken heeft aan zijn rroegere, onverpoosde arbeid voor haar leil, verkeert in diepe rouw. Uit Vaticaan- tad wordt gemeld, dat het bericht van landhi's dood door de Paus en de Heilige itoel met grote droefenis is ontvangen. Hij rerd beschouwd als een apostel en een Tiend der Christenheid. In het Amerikaan- Congres zal een voorstel worden gedaan ot het doen oprichten, op kosten van het Hmerikaanse volk, van een monument te Washington voor de mens, die de voorstel er noemt „de grootste man van deze gene- atie". Vanmiddag reeds zal het stoffelijk over ichot van Gandhi aan de oever van de ivier de Djoemna worden gecremeerd, zo- Is hij gewenst heeft dat dit geschieden zou. lit New-Delhi kwam vanmorgen de tijding, lat de stoet reeds uit het huis van Birla. waarin de Mahatma sinds enige maanden me", [«n kamertje bewoonde, in de richting van rivier was vertrokken. Er was een ge weldige menigte, waaronder zich Hindoes. lJ lohammedanen. Sikhs, Christenen, Boed- -Khisten, gelovigen en niet-gelovigen bevon- ge ziet in dit beeld wie hij was: de jote vriend van allen. Een massa bloemen i bloesems werd over de stoet uitgestort. Waarom moest deze wonderbaarlijke 62,50 nens zo wreed aan zijn einde komen? Ja" Waarom moest hij worden vermoord en dat nog wel door een dergenen die hem iet naast waren: een Hindoe? Wie is deze lendt noordenaar, die ons tot dusver alleen ieven ifkend gemaakt als de zesendertigjavige fathoeram Vinajak Gode? Is hij een gek >T.BV i? een volkomen verdoolde? Hoe was hij era- lot een dergelijke misdaad in staat en dat e be- op het ogenblik, waarop de Mahatma zich s zijn eenvoud en nederigheid naar de ge- Jj ledsplaats begaf? De wereld heeft zoveel L ""'echt zien geschieden en zovelen zien vermoorden; zij is ongevoeliger geworden; och heeft deze misdaad een zo diepe af leer en afgrijzen gewekt, dat de geweld- ladige dood van al die anderen erin ver- a. ft legenwoordigd schijnt te zijn. Want dit was Ie man die aller vriend was, die van een pl.miroot mededogen en een onbegrensde be- on ra eidheid tot helpen was vervuld. Moge zijn ponn even blijvende vruchten voor de arme ■ieven fensheid dragen. R. P. BLE- •Se: i. 40 bill S. Ov Twee luchtrampen De Amerikaanse Dakota, die vermist rerd tussen Istres en Udine is vijftien km CHElun Digne (Zuidwest-Frankrijk) terugge- n" widen. Het toestel ligt ondersteboven, op lijna vijf en twintighonderd meter boven Ie zeespiegel in de bergen. Er werden geen ig jij |enen van leven waargenomen. De lucht- 1 eddingsdienst van Aix-en-Provence neemt leel aan de pogingen om het vliegtuig te pifl aderen. Vijftien toestellen, waaronder L 65i tven Franse, voeren de pogingen uit. 7evcfl 1S r> Zoekend Superfort neergestort s ga uiige. Een Amerikaans Superfort. dat op zoek tas naar de in Zuid-Frankrijk, vermiste iMESpkota van het Amerikaanse leger, is bij spot l-gne met tien personen aan boord neer- it 1$ «stort. Volgens de laatste berichten zijn ir acht doden cn twee overlevenden. Het :REIi*liegtuig is tegen een bergtop gevlogen en ma" n brand geraakt. Het nieuwe republikeinse kabinet bekend gemaakt In Djokja zijn heden de nieuwe ministers ir ij «kend geworden van het kabinet-Hatta. ;boü» zetelverdeling is als volgt: drie voor de 1. bsjoemi, drie voor de P.N.I.. een voor de N'TE Johammedaanse partij, drie partijlozen, Fraqeen Katholiek en een der Christelijke partij. India treurt om Gandhi Zoals gisteren in liet kort gemeld, is Vrijdag de bejaarde strijder voor de Indische onafhankelijkheid en voor vechter van een vreedzame verbreking van de koloniale banden, die zijn va derland met Engeland hebben verbon den, Gandhi, door een viertal revolver schoten dodelijk gewond en later over leden. De dader was een jonge Hindoe uit Bombay, een van zijn eigen aan hangers dus, die ter plaatse werd ge arresteerd. Over de motieven werd tot nu toe nog niets gemeld, doch men veronderstelt dat de vredesactie van Gandhi, geaccentueerd door zijn laatste vastenperiode, de gemoederen der Hin does heeft verhit, aangezien Gandhi voor het opgeven van zijn vasten eisen stelde die ten goede kwamen aan de Mohammedanen. Toen Gandhi zich kort na 5 uur plaatse lijke tijd naar de gebedsplaats begaf, werd hij door een jonge Hindoe tegemoetgetre- den, die van dichtbij vier schoten uit een revolver op hem loste. Gandhi werd in de borst getroffen en viel neer, badend in zijn bloed. Een kwartier later waren'de levens geesten reeds geweken. De dader deed geen poging om te vluchten en werd gemakkelijk door toeschietende agenten gearresteerd. Zijn daad heeft de grootst denkbare ont steltenis gewekt in geheel Voor-Indië. De droefheid over het heengaan van deze no bele figuur is algemeen. Voordat hij stierf, heeft Gandhi de politie verzocht zijn moordenaar niet te streng te behandelen. Zijn leven. Mohandas Kax-amchand Gandhi, door zijn aanhangers Mahatma genoemd, stamde uit een aanzienlijke familie en werd in 1869 als zoon van een minister te Porbandar (Kathiawar in Voor-Indië) geboren. Van 18881891 studeerde hij te Londen in de rechten, waarna hij advocaat te Bombay werd. Van 18931914 vertoefde Gandhi in Zuid-Afrika, waar hij zijn streven voor de vrijheden van de in dat land gevestigde Voor-Indiërs begon. Hier ontwikkelde zich ook zijn opvatting over verzet zonder ge weld. Hij zeide het advocatenbestaan, waar hij grote inkomsten van ontving, vaarwel en stichtte bij Durban een op Tolstoiaanse leest geschoeide kolonie voor zijn landge noten. Gandhi maakte zich driemaal zeer verdienstelijk voor de regering: hij richtte een Rode Kxuis-eenheid in de boerenoorlog op en voerde de leiding hierover, hij zoi'gde voor de oprichting van een speciaal zieken huis, toen te Johannesburg de pest uitbrak, en stond aan het hoofd van een draagbaar colonne tijdens de onderdrukking van de Natal-opstand in 1908. „Grote Ziel". Toen in 1914 enkele oorzaken van de ontevredenheid der Indiërs waren wegge nomen, beschouwde Gandhi zijn taak in Zuid-Afrika beëindigd en keerde hij naar Voor-Indië terug. Hier zette hij zijn actie voort. In 1920 riep hij een algemene actie uit voor „niet-gewelddadige niet-samen- werking". De Hindoe-bevolking beschouw de hem als een heilige en gaf hem de titel Mahatma („grote ziel"). In 1921 was Gan dhi op het toppunt van zijn macht. Het na tionaal congres droeg zijn gehele bevoegd heid aan hem over en machtigde hem zijn eigen opvolger te benoemen. De beweging voor niet-samenwerking had echter een dergelijke onrust in het land verwekt, dat hij in Maart 1922 werd ge arresteerd en beschuldigd werd van pogin gen de regering omver te werpen. Tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld, werd hij in 1924 vrij gelaten na een blindedarm operatie. In 1930 drong hij aan op „onge hoorzaamheid der burgers", tengevolge waarvan hij weer werd gevangen genomen. In 1931 vrijgelaten, trad hij in onderhan deling met de onderkoning, hetgeen leidde tot het sluiten van het verdrag van Delhi. In dat jaar was hij ook afgevaardigde op de tweede rondetafelconferentie. In 1934 legde hij zijn voorzitterschap van het na tionaal congres neer. Door voortdurende periodes van vasten trachtte hij zijn invloed op de gebeurtenissen te behouden. In 1947 eerde Nehroe, thans minister president van het dominion India, hem op de onafhankelijkheidsdag van India met de volgende woorden: „Op deze dag gaan onze eerste ge dachten uit naar de maker van het ge bouw der vrijheid, de vader van ons volk. die de toorts der vrijheid hoog heeft gehouden en een licht heeft doen schijnen In de duisternis, die ons om ringde. Niet alleen wij, doch komende generaties zullen in hun hart het beeld meedragen van deze grote zoon van India, schitterend in zijn geloof en kracht en moed en nederigheid." De naam van de moordenaar is Nathoe- ram Vinajak Gode. Hij is 36 jaar oud. Pandit Nehroe, de minister-president van India, heeft in een radiorede het gehele land opgeroepen om tot eenheid te komen en om in het aangezicht van de grote ramp van Gandhi's dood alle geschillen bij te leggen. „Het beste gebed, dat wij aan Gan dhi en zijn nagedachtctiis kunnen schenken, is onszelf te wijden aan de waarheid cn de zaak. waarvoor onze grote landgenoot leefde en stierf", al dus Nehroe. Het bericht van Gandhi's dood heeft In dia in diepe rouw en stilte gedompeld. Te New-Delhi zijn de winkels en bioscopen gesloten Door de donkere straten rijdt slechts het noodzakelijke verkeer en man nen en vrouwen staan buiten hun huizen en wenen zonder zich te schamen. Ook in andere steden in geheel India doen zich dergelijke taferelen voor. Gandhi's lijk, bedekt met een wit kleed, dat zijn hoofd vrijliet, werd in de avond naar het terras van het Birla-huis gedragen en daar onder het licht van een schijnwer per opgebaard. Rondom de verlichte baar was alles donker. Later op de avond, toen Gandhi's familie, vrienden en volgelingen zijn stoffelijk over schot naar binnen droegen om de laatste riten te beginnen, verbraken honderden het politiecordon om een laatste blik op de Ma hatma te werpen. Door het bureau van de minister-president werd heden aangekon digd. dat geheel India 13 dagen in staat van rouw zal zijn. De vlaggen zullen half stok waaien en er zullen geen publieke vermakelijkheden worden gehouden. Eerste uitbarsting. De politie moest Vrijdagavond te Bombay met pantserwagens uitrukken om een plot seling wederoplaaien van de burgerstrijd te onderdrukken. Volgens officieuze cijfers werden 11 personen gedood en meer dan 50 gewond. De politie heeft het vuur geopend, nadat enige steekpartijen hadden plaats gehad naar aanleiding van Gandhi's dood. Er is om troepen verzocht, die de politie moeter. versterken. Vrijdagavond zijn in geheel India veiligheidsmaatregelen genomen en aan de commanderende officieren van het leger is bevel gegeven zich gereed te hou den de burgerlijke autoriteiten bij te staan. De wereld treurt Met een door emotie verstikte stem heeft Pandit Nehroe voor de Indische omroep over het sterven van Gandhi gesproken. „Ik weet niet, hoe ik 't u vertellen moet", begon hij. „de vader der natie is niet meer". Zaterdag zal in India gevast en gebeden worden. „Wij, die onze beminde leermees ter zoveel jaren hebben gekend, kunnen bij hem nu niet meer om raad gaan en dit is een zware slag, niet slechts voor mij, ■maar ook voor de millioenen en millioenen in dit land". President Truman heeft zijn diepgevoeld leedwezen betuigd met de dood van Mahat ma Gandhi. Truman's secretaris Charles Ross heeft verklaard, dat de president Gan- Vrijdagmorgen zijn in het lJshockeystadion te Sint Morilz de Olympische Winterspe len officieel geopend. - Een foto van het stadion tijdens het défilé. Het in de dertiende eeuw gebouwde kasteel Weldamtussen Goor en Diepenveen worden betrokken door Dr. D. Hannema, oud-directeur van museum Boymans Rotterdam, die er zijn belangrijke schilderij env er zameling zal onderbrengen. Hel woord is aan..._ C. RL v a n H i 11 e-G a e r t h Misschien zijn het niet eens de grote problemen, die het ons zo zwaar maken in de omgang met kinderen; of misschien is dit het moeilijke in de verhouding uan mens tot kind, dat wij volwasse- nen de waarde van belangrijk en onbelangrijk zo anders bepalen dan de kinderen doen. Radiorede van de Koningin over Nederland en Indonesië De Koningin is voornemens op Dinsdag 3 Februari om half zeven 's avonds over de zender van de Nederlandse Wereld-omroep het woord te richten tot de bondgenoten van Nederland uit de wereldoorlog. Het is de bedoeling van de Koningin, voor haar toehoorders over de gehele wereld een duidelijk beeld te schetsen van de verhouding tussen Nederland en Indo nesië. dhi's dood een droevige gebeurtenis voor de gehele wereld acht. Te Lake Success zijn de vlaggen der 57 verenigde volken halfstok gehesen. De correspondent van Reuter in Den Haag vernam van minister-president dr. L. J. M. Beel met betx-ekking tot de dood van Mahatma Gandhi het volgende: „Diep ben ik geschokt door het bericht, dat Gandhi op gewelddadige wijze de dood heeft gevonden. Zijn leven was steeds gewijd aan het lot zijner medemensen, voor welk doel geen persoonlijk offer hem te groot was. Het heengaan van figuren als Gandhi is bijzon der in tijden als wij thans beleven een ern stig verlies." Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaanse mi nister-president, verklaarde, dat met Gan dhi een der grootste mannen van onze tijd is heengegaan en dat Zuid-Afrika met In dia treurt om dit onherstelbare verlies. De Franse Nationale Assemblée heeft een motie aangenomen, waarin zij haar diepge voelde deelneming betuigt aan volk en re gering van India. Mahatma Gandhi, zo zegt de motie, was een vriend van Frankrijk, een patriot en bovenal een wijs mens, „wiens voorbeeld een iegelijk kan leren, dat liefde sterker is dan haat." Attlee, de Engelse minister-president, heeft in een verklaring onder meer gezegd: ..Het zedelijke en geestelijke leiderschap van Gandhi is een inspirerend voorbeeld geweest voor een verward en troebel tijd- nerk. Engeland zal delen in de smart van India over deze ramp." De crematie van Gandhi zou heden om elf uur plaats hebben op de oever van de heilige rivier Jumna. een zijtak van de Ganges. VREDE VAN MUNSTER HERDACHT Minister Gielen sprak in Nieuwe Kerk te Delft „Er zullen wel weinig jaartallen in de geschiedenis van ons vaderland zijn. die bij alle Nederlanders zulk een rijkdom van gedachten, zulk een warmte van gevoelens en zulk een verscheidenheid van reacties opwekken als 1648", aldus de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. Jos. J. Gielen, Vrijdagmiddag tijdens een toespraak in de Nieuwe Kerk te Delft ter herdenking van de Vrede van Munster. De minister zeide, „dat de geschiedkundige wetenschap, de beeldende kunsten en het onderwijs dit nationale jaartal onuitwis baar in ons geheugen hebben gegrift en ons van de betekenis, de belangrijkheid en de vruchtbaarheid van het grote gebeuren van dat jaar, van generatie tot generatie hebben doordrongen. Het jaar 1648 was er echter niet alleen een van blijdschap en feestvreugde. In Zeeland werd geen feestklank gehoord. In Brabant en de andere generaliteitslanden heerste verslagenheid. Zien wij verder zuidwaarts, dan doemt de vraag op, aldus de minister, in hoeverre „Munster", zelfs TWEEDE KAMER Minister Jonkman komt Dinsdag aan het woord (Van onze parlementaire redacteur). Een Indonesisch debat zonder verras singen is tegenwoordig blijkbaar onbe staanbaar. De surprise van gisteren was dat minister Jonkman, toen de afgevaar digden in eerste instantie uitgesproken waren, schorsing van de beraadslagingen tot Dinsdag vroeg. Een minister heeft ook maar één lichaam Een flink stuk na het middernachtelijk uur had Excellentie Jonkman zich na de Donderdngavondver- gadering pas ter ruste kunnen begeven Vrijdagochtend moest hij zijn tijd en aan dacht wijden aan zaken betreffende de con ferentie'met de West. Dit alles was reeds voldoende reden om behoefte te hebben aan enige tijd ter voorbereiding van zijn beantwoording der sprekers En zulks te meer, nu men het de regering, vooral van wege haar jongste uiteenzettingen over de Unie, moeilijk had gemaakt. Dr. Bruins Slot (A.R.) vond onder meer in hetgeen prof. Romme (K.V.P.) hierover had be toogd, aanleiding te verkondigen, dat deze afgevaardigde niet steeds zichzelf was ge bleven en dat hij met zijn geestverwanten beter gedaan zou hebben zich destijds bij het door de Anti-Revolutionnairen ten aan zien van de Unie ingenomen standpunt aan te sluiten. Dan had thans niemand een beeld van de Unie gegeven waarin de sou- vereiniteit van een staat ten enennmale ontbreekt. Prof. Romme kleedt zelf aan, gedoogt echter dat anderen uitkleden. Zijn uitspraken wat betreft de noodzaak om eigenlijk het Collegiaal Orgaan bij de Belgische gezanten moeten de koning begroeten De Brusselse „Soir" van heden weet te melden, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, de Belgische gezanten heeft opgedragen de koning te begroeten, inge val hij hun zijn voornemen zal kenbaar maken, dat hij een bezoek zal brengen aan het land, waarin ze geaccrediteerd zijn. Als de koning dus Zondag in Havana aan komt, zou hij ontvangen moeten worden door de Belgische ambassadeur van Cuba. Liftende verpleegster gedood bij auto-ongeluk Op de Amersfoortseweg bij Apeldoorn is een personenauto, bestuurd door een in woner van Heerde, op een stilstaande tank auto gereden, waardoor een naast hem zit tende verpleegster, de 26-jarige mej. E. Singer uit Zutphen, die van Amersfoort af had gelift, op slag werd gedood. De bestuur der werd zwaar gewond. De tankwagen was door de militaire chauffeur aan de kant van de weg gezet om een defect aan het achterlicht te verhel pen. Een Rotterdamse „verpleegster" wist van enige dokters recepten voor morfine te krijgen, voorgevend dat de morfine moest dienen om de pijnen van een harer patiënten te verzachten. Later bleek, dat zij een mor- finiste was die in een sanatorium een ver pleegstersuniform en -insigne had gestolen. 1 De rechtbank heeft haar tot 7 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Luehtmaarschalk Cunningham aan boord Het Engelse Tudor-vliegtuig „Star Tiger" van de Engels-Zuidamerikaanse luchtvaartmaatschappij wordt tussen de Azoren en Bermuda vermist. Volgens het Franse persbureau AFP bevindt lueht maarschalk Sir Arthur Cunningham zich onder de passagiers. Behalve Cunningham bevinden zich 25 passagiers en een bemanning van zes per sonen aan boord van het vermiste vlieg tuig. Men vreest, dat het toestel 640 kilo meter ten Oosten van Bermuda in zee is gestort. De Amerikaanse kustwacht meldt, dat er nog steeds niets is te bespeuren van de „Star Tiger". De Amerikaanse marine heeft al haar vliegtuigen gerequireerd om bij daglicht nasporingen te verrichten. Vlie gende forten van het leger zetten het zoe ken in het donker voort Michael en Anne zullen zich in Frankrijk vestigen Volgens United Press zal het huwelijk tussen-exkoning Michael van Roemenië en prinses Anne van Bourbon-Parma binnen kort in Parijs of aan de Rivièra gesloten worden. Het paar zal zich in Frankrijk vestigen, op wens van de prinses, die in 1940 als luitenante van een ambulance detachement in Frankrijk heeft dienst ge daan, terwijl haar vader in het Franse leger diende. wet in te stellen, gaven de A.R spreker aanleiding tot enige opmerkingen. Rlr. Stokvis (Comm.) noemde het Don Quichotterie van de Nederlandse re gering om de souvereiniteit van de repu bliek niet te willen erkennen, waarna zijn geestverwant Hoogcarspel met een motie kwam, waarin instelling van het Collegiaal Orgaan bij de wet geëist werd. Als derde communistische spreker trachtte de heer De Groot duidelijk te maken dat Wallstreet bezig was om via de Com missie van Goede Diensten waarover Ds. Zandt (St. Ger.) zij het om andere redenen, slecht te spreken was evenals over hetgeen op 17 Januari was bereikt de meest rechtse elementen in de republiek, die juist de felste anti-Nederlandse groe pen vormen, te paard probeert te zetten. Hierin zag hij bovendien de grootste ge varen voor de werkelijke vrijheid van het Indonesische volk. De Commissie van Drie had volgens deze spreker, onder de dek mantel van de Veiligheidsraad, in feite louter Amerikaanse en imperialistische belangen gediend. Daarom moesten wij bij de Veiligheidsraad op een nieuwe samen stelling van de Commissie aandringen. Dinsdag wordt het debat voortgezet. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. Ie kl. A Hendriks, uit Brunsum, gesneuveld 20 Jan. 1948. Sold. R. A. Vellinga, uit Leeuwarden, overleden ten gevolge van oorlogsverwon ding 21 Jan. 1948. Sold. P. F. Doon, uit 's-Gravenhage, overleden ten gevolge van oorlogsverwonding 22 Jan. 1948. 2e luite nant G. T. H. Bom, uit Batavia, gesneuveld 23 Jan. 1948. Korp. J. A. de Broos, uit Ber gen op Zoom, overleden ten gevolge van oorlogsverwonding 24 Jan. 1948. Sold. T. van Gelder, uit Renkum, gesneuveld 24 Jan. 1948. Sold. L. Ouwerkerk. afkomstig uit 's-Gravenhage, gesneuveld 24 Jan. 1948 Sold. L. Wessel. afkomstig uit Schiedam, gesneuveld 25 Jan. 1948. Sold. A. van Rjjs- woud, afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld 26 Jan. 1948. Kon. Nederlands-Indische Leger: Amb sold. Ie kl. J. Kalarie, afkomstig uit Ned.- Indië, overleden ten gevolge van bekomen verwonding 24 Jan. 1948. Man. sold 2e kl. artillerie R. H. B. Rasuh. afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 20 Jan. 1948. Tor. sold. 2e kl. infanterie D. Andi, afkomstig uit Ned.-Indië, overleden aan bekomen ver wonding 20 Jan. 1948. Eur. mil. sold. 2e kl. G. T. Elliot, afkomstig uit Ned.-Indië, over leden aan bekomen verwonding 23 Jan. 1948 Koninklijke Marine: geen verliezen ge meld Orville Wright overleden Orville Wright, die met zijn broeder Wilbur het eerste vliegtuig construeerde, dat in 1903 (Ohio, V. S.) een geslaagde vlucht maakte, is in een ziekenhuis te Dayton op 67-jarige leeftijd overleden tengevolge van een hartaanval. Wilbur Wright stierf in 1912. Het corso in de bloemenstreek Dit voorjaar zal het bloemencorso in de Bloembollenstreek gehouden worden op Vrijdag 23 April. als men rekening houdt met de opvattingen van die dagen, de toets van barmhartig heid en gerechtigheid doorstaan kan. Het jaar 1648 is voor ons een jaar van vrede, onafhankelijkheid, vrijheid en welvaart. Voor de tijdgenoot van voor 1648 was dat anders. Voor hem was de toekomst duister en onzeker. Er was wel een voorstelling van de toekomst, maar die wisselde met de tijd. Enerzijds was er de lang niet onver mengde vreugde bij de sluiting van de vrede, anderzijds de achtergrond der on derhandelingen. welke aan het vredeswerk zijn idyllisch karakter wel grotendeels moesten ontnemen. Thans willen wij in het oude Delft, in het gdbouw waar hij te ruste gelegd is, de gedachtenis op roepen aan hem, die wij in dit verband met meer recht dan ooit de ..Vader des Vaderlands" mogen noemen. Indien wij nu nagaan, welk gebruik wij gemaakt hebben van de verkregen vrijheid en onafhankelijkheid, dan mogen wij met gerustheid verklaren, dat ons volk er in geslaagd is de krachten, die in hem schuil den. tot ontplooiing te brengen Evenals onze eerste vrijheidsstrijd ze genrijk bevochten was onder het Oranje huis en zowel in 1672 als in 1747 hel in zijn zelfstandigheid bedreigde volk in Oranje-vorsten zijn verdedigers had ge vonden, zo ook stond bij de herrijzenis van ons volksbestaan in 1813 een Oranje voor ons op de bres en opnieuw brak een eeuw van vrede aan. Tot 1940. In 1945 sloeg echter het uur der bevrijding, het uur van herstel van onze in Munster gewaarborgde vrijheid en zelfstandigheid. Groot is de overeenkomst tussen het doel van de vijf jarige en dat van de tachtigjarige wor steling: ook nu weer ging de strijd tegen overheersing door een continentale macht tegen lijfs- en geestesdwang, en voor het het recht, om ons lot in eigen hand te nemen, voor die vrijheid zonder welke Nederland niet leven kan. En voor de tweede maal volgen wij het voorbeeld onzer vaderen: nu wij samen op de Dam opnieuw een monument zullen bouwen, een monument van dankbaarheid en eeuwige herinnering". De plechtigheid in de Nieuwe Kerk werd door tal van autoriteiten en enige nazaten van de ondertekenaars van het verdrag bijgewoond. Zij waren tevoren door het gemeentebestuur van Delft ten stadhuize ontvangen en hadden zich onder 't luiden van de zwaarste klok van Neder land. de Bourdon in de Oude Kerk. naar de Nieuwe Kerk begeven. Daar sprak de loco-burgemeester van Delft, de heer J. A. Lausberg een korte rede uit. Hij her dacht de „Vader des Vaderlands", zonder wiens idealisme, humaniteit, doorzettings vermogen en organisatietalent de tachtig jarige strijd nooit tot een goed einde zou zijn gebracht. Na de rede van minister Gielen werd een slotwoord gesproken door ir. S H. .Stoffel, voorzitter van de stichting „Het Princonhof" te Delft, die mededeelde, dat op 5 Juni in het Prinsenhof een tentoon stelling zal worden geopend, welke aan bezoekers gelegenheid zal bieden zich een ogenblik in te leven in de gebeurtenissen van driehonderd jaar geleden. Franse Assemblée aanvaardt valuta-wetsontwerp De Franse Nationale Vergadering heeft het wetsontwerp der regering, strekkende tot het instellen van een vrije markt in goud en harde valuta's, aanvaard met drie- honderd-vier-en-twintig tegen tweehon derd-zes-en-twintig stemmen. De Franse Raad van de republiek (eer ste kamer) heeft de wet op het blokkeren van vijfduizend-francbiljetten aangenomen met 167 tegen 126 stemmen. In antwoord op een vraag antwoordde minister Mayer, dat de regering geen plan nen heeft de 1000 franc-biljetten in te trek ken, zoals dit met de 5000 franc biljetten is gebeurd Ten aanzien van de intrekking van de 5000 franc biljetten waren nog geen nadere bijzonderheden beschikbaar, maar het staat thans wel vast, dat voor Dinsdag geen bil jetten op de bank ingeleverd kunnen wor den en dan nog slechts twee biljetten per persoon. De Parijse banken waren Vrijdagmiddag weer geopend en zullen heden en Zondag eveneens geopend zijn. De beurs van Parijs is heden eveneens de gehele dag geopend. AANVANKELIJK OPKLAREND Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I In De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Aanvankelijk weinig bewolking, nog •erder afnemende Zuidwestelijke wind en iets kouder Morgen in de •oop van de dag weer toenemende be wolking met later plaatselijk enige regen, geleidelijk aanwakkerende Zuid. westelijke wind er. iets zachter-

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1