is sa si Demobilisatie-centrum in Huis ter Heide kan per dag 600 militairen helpen Lagere prijzen of anders: zuiniger leven Inzameling van aardappelschillen bespaart f 18 millioen deviezen Franse devaluatie nieuw lapmiddel PATROONTEKENEN EN KNIPPEN I.L.M.O. c J IJshockey niet op Olympische Spelen Wereldnieuws ZATERDAG 31 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD SOLDATEN WORDEN BURGERS A! aks de jongens uit Indië en masse zulle;. -TUgkeren zal in Huis ter Heide, in de 1 - kamp" een apparaat gereed zijn, dat hun zal helpen bij de terugkeer in de maatschappij. Het demobilisatie-centrum, een groot kamp, is ingericht voor registra tie. keuring, kleding, sociale hulp en psy- cho-technisch onderzoek. Reeds lang voor dat de militairen terug gaan naar het moe derland begint het omvangrijke demobili satie-orgaan te werken. Op een invulfor- mulier verstrekt de militair uitgebreide inlichtingen over personalia, genoten on derwijs of vakopleiding en kansen op werk. Op hetzelfde formulier geeft de commandant een beoordeling betreffende het karakter, capaciteiten en geschiktheid voor door hem gekozen beroep. Aan de hand van deze vermeldingen krijgt men reeds een goede indruk van de militair. Het demobilisatie-centrum bereidt nu met behulp van de inlichtingenstaat de terug keer voor. Voor hen, die niet weten, wat zij in de burgerlijke maatschappij willen beginnen, voor hen, die nieuwe beroepen kiezen, overheidsbetrekkingen wensen of willen gaan studeren, wordt een psycho technische test gearrangeerd. Bij zijn te rugkeer ontvangt de militair soldij, Cadi- rantsoenen, 100 debarcatiegeld plus 70 voor een costuum, voorts distributie-be scheiden, waaronder 190 textielpunten, prioriteitsverklaringen voor een costuum, twee overhemden, twee stel ondergoed en twee paar sokken. Een groot aantal zaken in Nederland, kenbaar aan de plaat met het opschrift: „Wij werken mee voor onze jongens over zee", hebben de verplichting op zich genomen, om op deze prioriteits verklaringen de militairen ten spoedigste aan het door hen gewenste te helpen. Heb ben de militairen deze zaken in ontvangst genomen, dan gaan zij naar huis met vier weken verlof. De eerste week van hun verlof kunnen zij gebruiken voor familie bezoek en het opnemen van contact met oude en nieuwe werkgevers. De tweede zo nodig voor het psycho technische onderzoek en contact met de gewestelijke kantoren van de sociale dienst van het ministerie van Oorlog. Van deze gewestelijke bureaux, die in nauw verband staan met de ge westelijke arbeidsbureaux en uit de bur gerij gevormde plaatselijke demobilisatie comités wordt verwacht, dat zij 80 procent van de gedemobiliseerden weer op weg helpen. De laatste week van hun verlof komen de manschappen gedurende een of twee dagen naar het centrum. Hier wordt gecontroleerd of de militairen „sociaal ge reeds zijn" voor demobilisatie. Zij worden doorgelicht en medisch gekeurd. Er wordt voorts nagegaan, of de demobilisant licha melijk geschikt is voor het door hem ge wordt een groot-verlof pas, een ere-certi- ficaat, een getuigschrift en een insigne uit gereikt en de burger gaat de wereld in. Zijn er moeilijkheden, dan blijft de sociale- en psychotechnische dienst voor de demo bilisant werken, tot hij zijn plaats gevon den heeft, zonodig na her- of omscholing. Het demobilisatie-centrum-kamp kan 600 man per dag op deze wijze afwerken. Het streekplan voor Noord-Kennemerland De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland heeft de technische voorbereiding van het streekplan voor Noord-Kennemerland opgedragen aan de Vaste Commissie van de Provinciale Pla nologische Dienst van Noordholland. Ook is ten behoeve van de technische voorbe reiding van het streekplan voor West- Friesland een bijzondere commissie in gesteld. Prins Bernhard heeft in zijn kwaliteit van Inspecteur-generaal van de Landmacht het demobilisatie-centrum der Koninklijke Landmacht te Huis ter Heide bezocht. PUBLIEK WENST GEEN DERDE LOONRONDE In de afgelopen maand heeft het N.I.P.O het oordeel van het publiek gepeild over wat er met de prijzen en lonen moet ge beuren. Gevraagd werd: „Wanneer het leven in ons land duurder zou worden, welke drie van de volgende dingen zou men dan het beste kunnen doen: lonen en salarissen verhogen, zodat men toch uitkomt, al zouden de werkgevers hier misschien moeilijkheden door krijgen; de prijzen verlagen, zodat men toch uitkomt, al zouden winkeliers en fabrikanten hier misschien moeilijkheden door krijgen; waar mogelijk prijzen verlagen en waar moge lijk lonen verhogen, maar wanneer dit niet helpt om toch uit te komen, zuiniger leven en met minder tevreden zijn. Resultaat: Prijzen verlagen 39 pet. Met minder tevreden zijn32 pet. Lonen en salarissen verhogen 21 pet. Geen oordeel8 pet. Ongeveer een vijfde deel van het publiek is voor nieuwe verhogingen van lonen en salarissen, zeven op de tien daarentegen menen, dat er gezorgd moet worden voor lagere prijzen of anders: zuiniger leven. Naar inkomen onderscheiden treffen we echter grote verschillen van opinie aan: 5 c '2 O) V, CL J'C O Laagste inkom. 44 pet 17 pet 28 pet 11 pet Lage inkomens 36 pet 38 pet 18 pet 8 pet Middenklasse 35 pet 43 pet 17 pet 5 pet Welgestelden 27 pet 64 pet 5 pet 4 pet De lagere inkomens-trekkers voelen veel meer voor prijzen verlagen en veel minder voor zuiniger leven dan de bevolking als totaal. Hier wordt de spanning tussen lo- - nen en prijzen het sterkst gevoeld en zijn kozen beroep Zo niet, dan wordt door de besparingen nauwelijks mogelijk. Toch sociale dienst een ander beroep aange- wordt nog door 17 pet. zuiniger leven ge- Blijkt alles in orde dan kan de antwoord! raden. soldaat zijn laatste uniform inleveren. Er De heer H. Diemer geridderd De heer H. Diemer, de bekende leken- rechter van de drukkersgemeenschap her dacht gisteren zijn vijf-en-twintigjarig voorzitterschap van de centrale commissie, het hoogste rechtscollege in het typografen- bedrijf. Op een receptie in hotel de l'Europe te Amsterdam deelde mr. dr. A. A. van Rhijn de jubilaris als vertegenwoordiger van de minister van Sociale Zaken mede, dat de Koningin hem benoemd heeft tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Mr. van Rhijn zeide dat binnen kort de gewestelijke arbeidsbureaux de bevoegdheid zullen krijgen arbeidsgeschil len te berechten. Het ligt echter in de be doeling van de regering ook dan het grafisch bedrijf alle geschillen zelf te doen behandelen. Dit vertrouwen is niet voor een gering deel aan het werk van de heer Diemer te danken", aldus mr. Van Rhijn. De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00, 9 30, 13.00, 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8.15 Bach. 8.30 Ned. Herv. Kerkdienst uit de Begijnhofkapel te Haarlem. 9.55 Trio, Chopin. 10.25 Hoogmis. 12.03 Piano. 12.15 Apologie. 12.30 Lichte muziek. 13.35 Radio-feuilleton. 14.05 Harmonie-orkest. 14.35 Concertgebouw: Militaire symphonie, Haydn en Pianoconcert, Pijper. 15.40 Platen op verzoek. 16.10 Boek bespreking. 16.25 Vesper. 17.00 Geref. kerk dienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Sweelinck. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.50 Sport. 20.05 Gewone man. 20.13 Viool en orgel. 20.45 Serie-luisterspel. 21.35 Nederlandse potpourri. 22.05 Actualiteiten. 22.15 Avondgebed. 22.55 Oude kamermuziek 23.30 Belgische en Ne derlandse componisten. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20,00, 23.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende torens. 8.30 Voor het platte land. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Platen op ver zoek. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondags halfuur. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 11.45 Toespraak. 12.00 Harmonie-orkest. 12.30 Zon dagclub. 12.40 Koor. 13.15 Musette-orlcest. 213.50 Spooiwegen spreken. 14.06 Boekenhalf uur. 14.30 Requiem van Fauré. 15.10 Film praatje. 15.25 Lichte muziek. 16.00 Dans- orkest. 16.30 Sport. 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.20 Een gedicht. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.25 Metropole-orkest. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.15 Fragmenten uit „Ernani". Verdi. 21.35 „De roos van Dekama" als luisterspel. 22.20 Zigeu nerorkest. 22.40 Cabaret 23.15 Platen. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Bach 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek 9.00 Piano. 9.15 Voor zieken. 9,30 Vragen aan voorbijgangers. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Strijkkwartet, Sjostakowitsj. ll.J5 Voorlezen. 11.35 Sopraan en piano. 12.05 O-gel. 12.33 Rachmaninoff 12.55 Bachkoraal. 13.15 Vioolsonate. Fauré. 13.40 Musette. 14.00 Scholen. 14.30 Blaaskwintet. 15.00 Dans- orkest. 15.30 Quatre mains. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Bariton. 17 00 Voor kleuters. 17.15 Viool concert in Es, Mozart. 17.45 Wederopbouw van Indonesië. 18.00 Debussy. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking 19.30 Actueel geluid. 19.45 Causerie over vlasteelt 20.15 Lichte muziek. 20 40 Vraag gesprek 21.00 Koor. 21.30 Kwartet van Mo zart. 22.00 Cursus kèrkelijk orgelspel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Lichte muziek. 23.30 Koorplaten. HILVERSUM n. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13 00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 9 15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 11.00 Op de uitkijk. 12.30 Weerpraatje. In 't spionnetje. 1238 Platen. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Orgel. 14.20 Causerie. 14.35 Vioolsonate. Mozart. 15.00 Gevarieerd pro gramma. 16.15 Causerie over „De Toverfluit" van Mozart. 17.15 Dansorkest. 17.45 Voor pad vinders. 18.15 Piano met zangtrio. 19.00 Voor kleuters. 19.05 Piano. 19.15 Oude muziek. 19.45 Inleiding tot muziekbegrip. 20.05 Gevarieerd programma. 21.25 Luisterspel. 22.30 Italiaans aro&ramma. 23.15 Dansorkest 23.30 Platen. De hogere inkomens-trekkers zien de oplossing eerder in zuiniger leven; lonen en salarissen verhogen is door hen het minst genoemd. Het voorkomen van een TER DOOD VEROORDEELDE GETUIGEN VOORTAAN GEBOEID. Na de aanval van de ex-rechercheur Willemsen op de president van het Bijzon, dere Gerechtshof te Amsterdam zijn maat- regelen genomen om een herhaling te voor komen. Tot de doodstraf veroordeelde ge detineerden die nog als getuige gehoord moeten worden, zullen in de zittingzaal ge boeid blijven. Deze maatregel is reeds toe- gepast, toen de ex-rechercheur P. J. Faber van de voormalige Haarlemse inlichtingen dienst gehoord moest worden in een zaak tegen een inwoner van Laren. Dit verhoor geschiedde terwijl F. met boeien aan een parketwacht was geketend. Willemsen, die ook in deze zaak als ge tuige moest optreden, kon niet verschijnen, daar hij nog in de ziekenzaal van het Huis van Bawaring wordt verpleegd. Henry Ford II Bezoek aan ons land De Nederlandse Ford Automobiel Fabriek deelt ons mede dat de tegenwoordige leider van het machtige Ford-concern, de pas 30-jarige Henry Ford II, binnenkort een bezoek aan Nederland zal brengen. Ver moedelijk zal hij op 29 Februari te Am sterdam aankomen. Zijn grootvader Henry Ford I, de stichter en schepper van het grote Amerikaanse bedrijf, heeft in de vooroorlogse jaren ook eens Nederland bezocht. Wij herinneren ons de toen door hem geuite mening, dat wij verstandig zouden handelen door onze kanalen te dempen en er autowegen van te maken. Uit Amerikaanse beschouwingen van de laatste tijd is wel gebleken dat men Henry Ford II als een man van groter betekenis dan zijn vader (Edsel Ford) en als iemand van gans andere inzichten dan zijn grootvader beschouwt. Tengevolge van zijn sociale belangstelling en zijn mo derne opvatting van het arbeidsvraagstuk heeft hij reeds ingrijpende verbeteringen tot. stand gebracht, waardoor de verhou dingen onder het enorme personeel zijn herzien en de vreugde in de arbeid is toege nomen. Bij zijn eerste optreden als leider van het concern heeft de jonge Ford onmid dellijk een krachtige sanering van de hogere bedrijfsleiding ten uitvoer gebracht. KOEIEN ZONDER LAND Meer dan 200.000 ton aardappelschillen wordt jaarlijks door het Nederlandse volk bijeen gebracht ter verbetering van de nijpende veevoederpositie, welke een be dreiging van onze veestapel moet worden genoemd! Het zijn vooral de grote steden, die hun aandeel daartoe leveren. Ingewij den hebben niettemin de overtuiging dat nog steeds teveel schillen naar de mest vaalt verdwijnen. De 200.000 ton schillen, welke thans per jaar worden bijeen gebracht, komen voederwaarde overeen met die van 50.000 ton graan. Om die hoeveelheid in het bui tenland te kopen zou Nederland 10 mil lioen gulden beschikbaar moeten stellen aan deviezen! De vraag naar aardappelschillen, con- derde loonronde wordt met andere woor den door het overgrote deel van ons volk - - als wenselijk geacht. Wanneer de verhou- i centreert zich voornamelijk m de omtrek ding tussen lonen en prijzen nog slechter I van de grote sleden. Tal van veehouders- zou worden, ziet men de oplossing van de bedrijven zijn in de loop der jaren in het moeilijkheden door druk op de prijzen hetgeen vooral door de lagere inkomens trekkers wordt voorgestaan èn door de buikriem strakker aan te trekken het geen vooral door de beter gesitueerden wordt aanbevolen. steeds groeiende stadsgebied opgenomen. Bij hen vindt men de „koeien zonder land'' die ook 's zomers op stal moeten blijven omdat er geen grasland meer in de omge ving is waar zij kunnen weiden. Van ouds her waren die veehouders al aangewezen De devaluatie van de Franse franc, waar op wij enige dagen geleden in dit blad een korte toelichting gaven, is symptomatisch voor de ontreddering, welke er thans, meer dan twee en een half jaar na de oorlog, op economisch gebied nog altijd in de wereld bestaat. Men heeft door talloze conferenties en internationale overeenkomsten getracht de scheef getrokken verhoudingen tussen de economisch van elkaar afhankelijke lan den te herstellen, maar het resultaat is tot dusver nog niet anders geweest dan dat men alleen met kunstmatige hulpmiddelen de radicale ontwrichting van het econo misch leven heeft gecamoufleerd. Ook Bretton Woods was in feite niets meer dan een palliatief, dat thans door de devaluatie van de Franse Franc in zijn gebrekkigheid zichtbaar wordt. Men heeft valutaverhoudingen vastgesteld, die niet gebaseerd waren op de werkelijk economi sche verhoudingen, met het gevolg dat de noteringen van de meeste West-Europese valuta in meer of minder sterke mate van de gefixeerde koersen afweken. In Frankrijk was het al heel erg gewor den. Hoewel de dollar officieel frs. 120 waard was, betaalde men er vlot frs. 350 voor en de voortdurende waardeverminde ring van de franc in het binnenland leidde tenslotte tot een zo sterke prijsstijging, dat export nagenoeg onmogelijk werd met alle gevolgen daaraan verbonden. In zoverre kan het niet verwonderen dat de Franse regering tot devaluatie van de franc is overgegaan, ook al moet hier aan stonds aan worden toegevoegd dat dit een nieuw lapmiddel is om de werkelijkheid te verdoezelen, vooral nu men tot de instel ling van een z.g. gedifferentieerde valuta is overgegaan. Immers zal de met 44.4 ver laagde koers van de franc alleen gelden voor de exporteurs, die voor de verkregen buitenlandse valuta de helft in francs tegen de nieuwe vastgestelde koers ontvangen en de helft op de vrije markt mogen verkopen, waardoor ze gemiddeld c.a. frs. 280 per dollar ontvangen. De consequentie hiervan heeft men echter niet aangedurfd, zodat voor de invoer van z.g. essentiële goederen de hogere franckoers niet behoeft te wor den betaald en het deviezeninstituut zal op deze wijze dus francs tekort komen, waarin op economisch verantwoorde wijze zal moe ten worden voorzien. Het is dan ook zeer de vraag of, zo de regering haar plannen tegen de wil van socialisten en communisten weet door te zetten, de jongste valuta-operatie een wer kelijke verbetering van de economische toe stand in Frankrijk zal brengen. Want als „Ik stond eerst een beetje wantrouwend tegenover dit schriftelijk te leren maar ben erg blij te hebben doorgezet. Nu durf ik alles zelf te knippen". Zo schreef een onzer cur sisten. Heus 't is niet moeilijk. ZENDT EENS EEN BRIEFKAART MET UW NAAM EN ADRES, DAN ONTVANGT U VAN ONS EEN GRATIS PROEFLES, 't Is de moeite waard om 't eens te proberen. Ook aan Uw familie en kennis sen in Indië, Canada enz. verzenden wij onze lessen. Zij zijn daar meestal op zichzelf aan gewezen met hun naaiwerk en kunnen met onze complete cursus als HANDLEIDING zonder hulp alles zelf maken. EMMASTRAAT 47 HILVERSUM (Off. erk. d. Inspectie S. Onderwijs) (Adv.) Frankrijk zijn Renault, die frs. 167.500 of 1395 koste, thans voor 636 kan leveren, dat is c.a. de helft minder dan de prijs van de Engelse Austin, wil dat zeggen dat de Franse arbeider met een aanmerkelijke verlaging van de levensstandaard genoegen neemt. De socialisten en communisten voe len het wel juist aan als zij menen dat ook van deze devaluatie de arbeider in eerste .instantie de dupe wordt, tenzij de Franse export een zodanige vlucht neemt dat een krachtige opleving der industriële bedrij vigheid het gevolg is. Maar hier raken wij aan de buitenkant van de kwestie. Terecht voelt Engeland zich door de Franse valuta-operatie be dreigd, met name door de instelling van een vrije goud- en valutamarkt (nominaal al leen voor dollars en escudos) en er worden reeds onderhandelingen gevoerd om door nieuwe handelsovereenkomsten de nadelen voor Engeland af te wenden. Maar dat wil dan weer zeggen dat de Franse export zich niet vrij zal kunnen ontwikkelen en de maatregel dus in het binnenland het ver wachte effect zal missen. In elk geval betekent de Franse devalua tie, gelijk door Camille Gutt van het Int. Monetaire Fonds is opgemerkt, een nieuwe ontwrichting van de internationale handels verhoudingen met de mogelijkheid dat an dere landen het voorbeeld van Frankrijk zullen (en moeten) volgen, gelijk dit. bijv. ook in het najaar van 1936 het geval was. Met grote dankbaarheid mag worden ge constateerd dat de financieel-economische politiek van Nederland, welke aanmerkin gen men er ook op moge hebben, uitermate gunstig afsteekt bij die van Frankrijk, door dien men hier, zij het ook met kunstmatige middelen, het loon- en prijspeil heeft weten te beheersen, zodat hierin geen noodzaak schuilt voor een devaluatie van de gulden. Het is intussen bêgrijpelijk dat ook de Amsterdamse Beurs in navolging van haar Engelse en Belgische zusters de natuurlijke reacties op de Franse maatregelen vertoon de. In Londen liepen de 2V2 Consols tot beneden 90 terug, een nieuw dieptepunt voor Engelse Staatsfondsen, de aandelen, met name die der goudmijnen, stegen scherp Dit laatste was ook te Brussel en te Amster dam het geval. Op het Damrak heeft men het hoofd echter niet verloren. Na het mid den der week kreeg een kalmere stemming de overhand. De 3 Nederlandse Dollar- lening, thans het schibboleth voor de de valuatieverwachting, steeg van goed pari tot 104 maar zakte later weer een paar punten in. Vooral nu er duidelijke symp tomen zijn van een wezenlijk economisch herstel, zou het te betreuren zijn als ook hier tot een valutamanipulatie moest wor den overgegaan, tenzij dan in het raam van een nieuwe internationale valutaregeling. Dat deze alleen bij uitvoering van het Marshall-plan mogelijk is, behoeft geen betoog. Want zolang de betalingsbalansen der West-Europese landen uit het lood liggen missen de vastgestelde valutaverhoudingen hun basis en zweven zij feitelijk in de lucht. Bon voor bananen In de bonnenlij st van Donderdag zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend worden gemaakt. Aangezien de verstrekking van bananen afhankelijk is van allerlei facto ren, welke met de transitohandel in dit product samenhangen, zal op deze bon eerst later worden geleverd. Zodra bananen beschikbaar komen, zal de aflevering op de begin October aange wezen bon voorgaan. DE HEER K. KRUIJER OVERLEDEN. Vrijdag is te Haarlem in de leeftijd van 59 jaar overleden de heer K. Kruijer, beherend vennoot van de firma J. Th. Kort te Haar lem. De gestorvene was in vakkringen een algemeen gewaardeerde figuur. De ter aarde- bestelling geschiedt op Woensdag 4 Februari om 14 uur op de Algemene Begraafplaats te Panda en de Meester-goochelaar 64. „Aha!" zei de inspecteur. „De zaak is bewezencommissaris! Komaan, jonge duidelijk! Deze twee zogenaamde veld wachters brengen de goede naam van ons korps in gevaar! Stapt in, schurken, ik zal U naar het bureau brengen om verhoord te worden." „Hartelijk dank!" sprak Joris vriendelijkU hebt ons een grote dienst makker, we gaan verder!" De politie-auto reed weg en Joris begon terug te lopen. „We gaan naar de herberg!' legde hij uit. „Ik wit mijn tapijt terug hebben!" „Ik be grijp er niets van!" zei Panda. „Hoe wist je, dat die veldwachters geen politiepen ningen hadden?" „Wel, dat is vlug ver klaard", zei Joris. „Die had ik hen afge nomen. En aangezien ik nu dus in het bezit van twee van die nuttige artikelen ben zullen we die herbergier eens even een be risping gevendie hem zal heugen! Kom mee, Panda!" op het voeren met schillen en de in restau rants en eethuizen verzamelden etens resten. De naam „schillenboer" vindt hier zijn oorsprong! Als men de cijfers van de inzameling over de laatste vier maanden bekijkt, dan blijkt dat Groningen aan de top staat met een gemiddelde van 1.07 kg. per inwoner per week. Amsterdam komt op 1.03, Arn hem op 0.84, Hilversum op 0.81, Haarlem op 0.70 en Utrecht op 0.68. De grootste schillenopbrengst wordt in Juni bereikt en daalt belangrijk in de schraptijd, stiigt weer in September tot vele mensen in October konijnen gaan houden. Na Kerstmis zijn de meeste ko nijnen geslacht en zienderogen gaat de opbrengst van de schillen-inzameling dan weer omhoog! Over de slordigheid van het publiek kunnen de schillenophalers meepra ten! Een ophaler in Rotterdam heeft zijn vrouw gelukkig kunnen maken met een complete collectie vorken, lepels en messen alsmede een nog bruikbare koffiemolen en zijn zoontje met een paar rolschaatsen. Alles ge vonden tussen de schillen! Om van de tientallen aardappelschilmesjes maar niet te spreken. Biljarten De Ruyter vestigt nieuw Nederlands record Er wordt zeer sterk gespeeld in Tilburg, waar het kampioenschap van Nederland groot biljart 45/1 hoofdklasse gehouden wordt Metz evenaarde in zijn partij tegen Van de Pol met 60 het Nederlandse record van De Leeuw voor het hoogste gemiddelde in één partij (in Februari 1947 tijdens de Eüropese kam pioenschappen te Montpellier gevestigd waar De Leeuw alle Nederlandse en Europese records in dit kader verbeterde) door in vijf beurten (68-12-35-30-155) de 300 vol te maken. De Ruyter rekende in drie beurten met Kobus af, met een hoogste serie van 223, en bracht het Nederlandse record daardoor op 100 De uitslagen luiden: Van de Pol 199 5 69 39-80 Metz 300 5 155 60.— Jacobs 220 22 114 10— Sweering 300 22 63 13.63 Kobus De Ruyter Van de Pol De Ruyter Nieuwe uitgaven AVRO-ka!<*ndtj Al vele jaren geeft de Algemene Verea ging „Radio Omroep" een kalender uit. waa: van de eerste foto de voorzitter, de tweed het dagelijks bestuur en de derde de dire; teur laat zien. Dan volgen de tradition» prentjes uit het omroepbedrijf waartus» alleen de beeltenissen der artisten in J loop der jaren wel eens variëren. Zes rept) ducties van schilderijen, die wonderwel as-, sluiten bij de gemiddelde Nederland huiskamer, dienen als blikvanger. Als gehè? een symbool van de stabiliteit der Nedp landse samenleving. Overijssels Jaarboek 194 Aan het Jaarboek voor Overijssel (hetj de tweede keer dat dit verschijnt) hebba ook ditmaal vele kunstenaars uit die provi* cie meegewerkt, zodat het weer een belact rijk werk op gebied van cultuur en histoij is geworden. Het lied van de arbeid klinkt in Overijsii ondanks menige remmende factor. Verwoea boerderijen herrijzen, vernielde brugg» worden hersteld, nieuwe industrieën geva tigd, organisaties opgebouwd om de belang! van het gewest te bevorderen. Daarover i veel interessants in dit jaarboek te le&j Veel is in verhaaltrant geschreven, wat m lezen bijzonder aangenaam maakt. Ook j kunst werd niet vergeten. Enige illustrata en gedichten verlevendigen het boek. ij erven J. J. Tijl N.V. te Zwolle zorgde voj een smaakvolle uitvoering. I Voetbal E.D.O. en Haarlem spelen een thuiswedstrijd EDO moet rekening houden'met de moj lijkheid, dat Feijenoord nog enige punten k verliezen en daarom moet morgen teg DWS goed voor de dag worden gekomi Verleden Zondag speelden de Amsterdai mers gelijk tegen Feijenoord en zij zuil trachten tegen EDO minstens een eve resultaat te bereiken Met belangstel! worden ook afgewacht de uitslagen van Feijenoord en DFCDOS. Haarlem krijgt bezoek van Hermes weet, dat een nederlaag vermindering kansen betekent. In Rotterdam kom Xerxes en Ajax tegenover elkaar en de u slag is van groot belang voor de roo broeken. RCH heeft vrij. In Santpoort wordt Vel; Emma gespeeld en wij veronderstellen, de gasten zullen winnen. Het is niet mogelijk te verwachten, HFC op eigen terrein Zaandijk een nederla toebrengt. De bezoekers hebben immers te goede kans op het kampioenschap, die eens verloren zou gaan, als niet gewon» werd. Terrasvogels trekt naar HRC en zal 1 evenmin tot een overwinning kunnen brc gen. Bloemendaal kan Schoten een dienst b wijzen door het op bezoek komende "Wl een punt afhandig te maken, maar dan mi Schoten, dat weer op het terrein aan Schalkwijkerweg speelt, van RKVVA w. nen. Zandvoortmeeuwen speelt thuis teg DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelgenheid tot het halen van bonkaarten voedingsmiddel! schoenenbonnen en textielkaarten te: Haarlem (Vleeshal) Ha tot en met Hei, Heemstede (Binnenweg 160) 912.15 restant letter D; 2—4.30 uur letter E. Bloemendaal (Hartelustschool) D en E. Henry Ford H, een kleinzoon van Her. Ford I. zal eind Februari met zijn echts1 note een bezoek aan Nederland brengen. Het Internationaal Olympisch Comité heeft Vrijdagavond besloten, om het Ijshockey af te voeren van het pro gramma der vijfde Olympische Win terspelen. Verder heeft het I.O.C. beslist, dat het de internationale ijshockeyfederatie niet langer meer erkent als het lichaam dat internationaal de amateur üs- hockeysport zal regelen en controleren. Tenslotte betreurt het IOC het ten zeer ste, dat het Zwitsers organisatie-comité Vrijdagmorgen de wedstrijd tussen Zwit serland en de A H A-ploeg van de Ver enigde Staten heeft laten spelen, alhoewel men wist, dat het IOC besloten had de Amerikaanse ploegen van het Olympisch IJshockeytournooi uit te sluiten. IJshockeywedstrijden Vrijdag waren de ijshockey wedstrijden begonnen met ZwitserlandVerenig de Staten (AHA-ploeg). De Amerikanen werden door een deel van het publiek uit gefloten en door een ander deel hartelijk toegejuicht. Zwitserland won met 5-4. Verder zijn gespeeld: Zweden-Canada 1-3; Tsjechoslowakije-Italië 22-3. Tweepersoonsbob-wedstrjjden De uitslagen van de tweepersoonsbob- wedstrijden waren: le rit: 1 Zwitserland' (2e bob), 1 min. 22.4 sec. 2. Zwitserland (le bob) 1 min 23.7 sec. 3 België (le bob) 1 min. 24.4 sec. 4. Verenigde Staten (le bob) 1 min. 24.9 sec. 5. Italië (2e bob) 1 min. 25 sec. 6. Italië (le bob) 1 min. 25.1 sec. 7. Engeland (le bob) 1 min. 25.5 sec. 2e rit: 1 Zwitserland (2e bob) 1 min. 22.7 sec. 2. Zwitserland (le bob) 1 min. 24 sec. 3. Verenigde Staten (2e bob) 1 min. 24.1 sec. 4 en 5 Engeland (le bob) en België (le bob) 1 min. 24.4 sec. 6. Verenigde Sta ten (1ste bob) 1 min. 24.8 sec. 7. Italië (2e bob) 1 min. 25 sec. 8 Italië (le bob) 1 min. 25.1 sec. Er werden verschillende types van sleden gebruikt, zoals gestroomlijnde en open, maar het meest opvallend was wel net uiterlijk van de bobbers zelf. Zware sneeuwschoenen. dikke truien, grote led ven knie- en elleboogbeschermers en te slotte een reusachtige valhelm vormden voornaamste deel van de uitrusting deze doorgaans grote, zwaar gebouwde k reis. Dat deze bepantsering geen show b tekent bleek wel, toen de tweede plo van Frankrijk uit de bocht van de uitla vloog. Verschillende goede tijden werden er noteerd. In het bijzonder dienen die vi de Zwitserse ploegen te worden genoemd Taxi Bel 1 3 O 00 DAG EN NACHT Perceel aan de Voortingstraat wordt bewoonbaar gemaakt In 1940 is perceel Voortingstraat 42 bominslag getroffen. Later is het geheel ie gebroken. Om algehele sloping te voorkom is het echter dichtgemetseld. Aangezien een groot tekort aan woonruimte is en l nog wel enige jaren zal duren, voordat lt de uitvoering van het saneringsplan het Rozenpriëel wordt begonnen, achten en W. het gewenst het perceel bewoonba te maken. De kosten worden geraamd f 2025. Het Rijk is bereid voor het hersi f 1758 bij te dragen. B. en W stellen de f meenteraad voor het perceel aan te kop* voor f 1850 en het bewoonbaar te makes CHIN. IND REST HONGKON HAARLEM. Smedestraal 21. Telefooi Nieuwe bonnen voor fietsbanden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 31 Maart op de bon D 47 van het insehrijvingsbewijs voor ver vanging van rijwielbanden BI 702 een toerbinnenband verkrijgbaar is en op bon C 34 van genoemd insehrijvingsbewijs een toerbuitenband. Voorts op bon A 17 van het insehrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 17 van dit in sehrijvingsbewijs een binnenband. Nachtdienst apotheken Duym en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378: Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043; Marnix Apotheek, Marnix- straat 65, telefoon 23525. Zondagsdienst in Heemstede. De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: Dr. P. v d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 29903: Dr. J. G. M v. Walsem, Bronsteeweg 32. tel, 28377; Dr. A. G. Degenaar. P. de Hoogstraat 11, tel. 19920 Wijkverpleging: Zuster Koning, Bosb Toussaintlaan 28. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. 1 Slalin. De Poolse premier, Joseph Cyrai kiewicz, heeft te kennen gegeven, de gezondheidstoestand van maarscha! Stalin bij de besprekingen te Df uitstekend was en dat hij in een ze goede lichamelijke conditie verkeerd Geweldig schandaal. De sociaal-democra Keieman, die onlangs aftrad als Hoi gaars onderminister van Industrie, samen met elf anderen gearresteer De openbare aanklager gewaagde Vi een „geweldig schandaal", waarbij „sp onage in de industrie, deviezenzwend en sabotage" was gemoeid. De Hoi gaarse minister van Justitie, die zi( voor de internationale socialistisc! conferentie te Londen bevindt, is teruj geroepen om een onderzoek naar zaak in te stellen. Zo'» aap. Bery Scott, de vrouw van Johffl WeismLiller, de bekende „Tarzan' het witte doek, heeft, een echtsche dingseis toegewezen gekregen op gror van „verregaande mentale wreedhei' van haar echtgenoot- De drie kinder* uit het huwelijk zijn haar toegeweze „Tarzan" heeft inmiddels voorberei selen getroffen voor een huwelijk zijn vierde met de 22-jarige go! speelster Allen Gates. UNAC. Deze hulpactie der Verenig* Volken voor kinderen over de gehc wereld heeft aan de Oostenrijkse ki deren 60.000 liter levertraan geschoi ken.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2