Haarlems Dagblad Tsjechoslowakije streeft naar vriendschap met West-Europa Scandinavische de hoofden bij landen steken elkaar De Russen besteden hun dollars niet aan nylons en sigaretten Curacaose delegatie nu eensgezind Weerbericht 62e Jaargang No. 18835 Bureaux; Grote Houtstr. 93. Tel. Admin. 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15U54. Bijkantoor H.N., Soendaplcln 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Dontlertiag 5 FclJruari 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Pobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Lage Landen zijn de beste klanten Dr. K. Fink, de directeur van de Praagse Jaarbeurs, die dit jaar zowel in het voorjaar als in de herfst zal worden gehouden, ïs naar Nederland en andere West-Europesc landen ge komen om contact op te nemen cn de banden met het Westen te verstevigen. Het ANP had een belangwekkend on derhoud met dr. Fink, waarin deze de nadruk legde op het feit dat het geens zins de bedoeling van Tsjechoslowakije is, zijn handel uitsluitend naar het Oosten te richten. West-Europa zal een dominerende positie blijven innemen in de in- en uitvoer van bepaalde pro ducten. „Door de geografische ligging heeft Tsjechoslowakije in Praag een centraal punt voor de grote verkeers- kanalen, welke Europa van Noord naar Zuid cn van West naar Oost doorkrui sen. Ook in economisch opzicht wil Tsjechoslowakije zieli naar alle zijden richten. Het land heeft de eerlijke be doeling, om met alle landen vriend schappelijke betrekkingen en handels relaties te onderhouden", aldus dr. Fink. Tsjechoslowakïjes grootste leverancier is op het ogenblik. Engeland, gevolgd door de Verenigde Staten, Zwitserland, Zwe den, de Sovjet-Unie en Nederland. Beziet men de exporten van Tsjechoslowakije, dan is Zwitserland de grootste afnemer, onmiddellijk gevolgd door Nederland, En geland, België en Zweden. Door die ex portcijfers naar Nederland en België, vormt de „Benelux" in feite de beste „klant" van Tsjechoslowakije. Dr. Fink wees er op, dat Tsjechoslowa kije met ons land al zeer lang goede rela ties heeft onderhouden. Ook op het ogen blik ontwikkelen deze historisch gegroeide relaties zich in gunstige zin. Voor 1948 is er een handelsverdrag tussen de beide landen gesloten, waarbij voor een bedrag van 280 millioen gulden goéderen zullen worden in- en uitgevoerd. Zo zullen uit Tsjechoslowakije machines en industriële uitrustingen, textiel (een deel voor Indo nesië), glaswaren en porcelein, staal, halffabricaten ten behoeve van machine- en scheepsbouw, papier, hout en meube len, auto's enzovoort komen. Uit ons land rijn er bijvoorbeeld tin, rubber, verfstof fen enz. te verwachten. Nederland heeft voorts een belangrijk aandeel in de trans portdiensten. In Praag zullen dit jaar weer twee jaar beurzen worden gehouden. De voorjaars- Hirs van 12 tot 21 Maart en de najaars- •urs van 12 tot 19 September. bos- ilk- BI)- Schaderegeling principieel onaanvaardbaar Oorlogsgetroffenen hebben tal van bezwaren Het wetsontwerp op de materiële oor- ogsschade, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer is ingediend, heeft bij de oorlogs- TJ8 'licbtoffers geen onverdeelde instemming {«vonden. De Landelijke Federatie Stichtingen van Oorlogsgetroffenen noem le gisterenJn een persconferentie te Utrecht bij monde van de heren J. A. Koops, voor- litter en J. C. A. Merx, directeur, het huis wetsontwerp „principieel volkomen A?. unvaardbaar' sl°'' Dat niet over de gehele lijn op basis van fervangingswaarde vergoed wordt, noemde le heer Merx een ernstige teleurstelling. Jffiet oorlogsschaderecht vraagt, dat de ge- roffenen hersteld worden in hun vroegere ociale en economische positie, ongeacht in draag racht. De stelregel, dat de eco- «misch .vakkeren niet op gelijke wijze ils de sterkeren behandeld dienen te wor sen, dient pas tot zijn recht te komen bij ie omslag van de belastingen, die geheven loeten worden om de vergoeding te be- ostigen. Stelt men zich op het standpunt, dat in- igrale vergoeding een te zware last op ons tolk zou leggen, dan dient er sprake te zffn werkelijke differentiatie en niet, zoals et wetsontwerp voorstelt, van een zekere «grenzing. Afgezien van de principiële tijde van het vraagstuk had de federatie R tok uit practisch oogpunt tal van aanmer ingen over de regeling van de schade aan Moerende goederen, zowel als die van misraad, ook al ontkent men niet, dat in (der geval, wat het laatste betreft, voor «paalde categorieën verbetering is gelco- ïen. De vergoeding van bedrijfsuitrusting chiet ver te kort en de mogelijkheid van redietverlening is veel te afhankelijk van «paalde ministeriële opvattingen. De federatie vreest, dat indien dit ont- rerp wet wordt, de getroffen gebieden in tras 8 *oe'iomst nooit meer het welvaartspeil «reiken van vroeger. Zij vraagt daarom dra en vergoeding, welke in principe integraal il zijn en laat aan de minister de keuze acht rer de termijn van uitkering. Op soortge- mel ;ke wijze is ook in België en Frankrijk 'oct »e materie geregeld. Bij de Tsjechen zit niet de bedoeling voor, hun buitenlandse handel vooral op de Sovjet-Unie te richten. Wel zal die handel toenemen, doch deze be hoeft de economische verbindingen met de West-Europese landen niet te verminderen. Dit wil men bereiken door het opvoeren der productie, welke een grotere afzet naar de Sovjet-Unie mogelijk maakt, zonder die naar de West-Europese landen te verminderen. Zo zal bijvoorbeeld ten aanzien van staal West-Europa een dominerende positie hebben in de uitvoer van Tsje choslowakije. Amerikaans vlootbezoek aan Italië ongewenst Te Washington doen geruchten de ronde, dat Italië aan de Verenigde Staten in over weging gegeven zou hebben de bezoeken van Amerikaanse oorlogsschepen aan Ita liaanse havens af te gelasten, „vanwege de politieke munt, welke de Italiaanse com munisten er uit slaan". AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN VOOR GRIEKENLAND Livesay, het hoofd van de militaire sectie van de Amerikaanse hulpmissie in Grie kenland, heeft medegedeeld, dat de eerste Amerikaanse vliegtuigen, geschikt voor verkennings- zowel als gevechtsdoeleinden, aan de Griekse luchtmacht zijn overgedra gen. Livesay wilde geen aantal noemen. Wel zeide hij, dat de machines uit Duits land naar Athene gevlogen waren door Amerikaanse piloten. Commandanten van de afdelingen, welke Woensdag deelnamen aan een demonstratie aan de 1700 meter lange hindernisbaan op de Stormschool te Bloemendaal. melden zich bij Prins Bernhard, die als inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht een bezoek aan de Stormschool bracht. New York weer in de sneeuw Tel want Als gevolg van sneeuwstormen moest te iije, 'ew York al het luchtverkeer worden ge- laakt. De treinen rijden nog, maar onder- leien veel vertraging. Gisteravond lag er Kds 10 cm sneeuw en verwacht wordt dat vandaag nog veel bij zal komen. De leeuwplaag heeft de stad deze winter al igeveer zes millioen dollar gekost. Witlof naar de vaalt Een partij van 26.000 kilo tweede soort Ulof, welke op de veiling in Venlo. onver- Ma* Opbaar was, is vernietigd. Een en ander rui* een gevolg van de grote aanvoer van 876, *'aliteitswitlof uit België, dat zelf over- roomd wordt door nog goedkoper Ita- .tfpans witlof. COMMUNISTEN OP CYPRUS Het Britse ministerie van Buitenlandse 1 «ken heeft medegedeeld dat een aanzien- j£l ik aantal leden van de comiftunistische i 4Q 'dij onder de 15.000 Joden, die thans op ïprus zijn gedetineerd, ontdekt is. De ministers van Buitenlandse Za ken der Scandinavische landen komen vandaag te Stockholm bijeen om de plannen voor een nauwere samenwer king te bespreken. Gisteren heeft, zoals bekend, de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Oesten Unden in het parlement verklaard, dat zijn land niet zal deelnemen aan een West- Europese Unie, als voorgesteld door Bevin, maar dat het voorstander was van een nauwere samenwerking tussen de Scandi navische landen. Men ziet met belangstelling de Russi sche reactie op deze verklaring tegemoet. Tot dusver hebben alle pogingen om tot nauwere samenwerking' in Scandinavië te komen Moskou geïnspireerd tot de be schuldiging, dat de Noordlanden een blok tegen de S. U. willen vormen. Zweden begreep Bevin niet. Commentaar leverend op de verklaring van de Zweedse minister van Buitenland se Zaken, Oesten Unden, dat Zweden zich afzijdig wilde houden van een eventuele West-Europese Unie, heeft een woordvoer der van het Britse departement van Bui tenlandse Zaken gezegd, dat Unden Bevins verklaring ten aanzien van de organisatie an West-Europa verkeerd begrepen moet hebben. „Bevins bedoeling is", aldus de woord voerder, „dat de landen van West-Europa individueel en collectief hun aangelegenhe den zo organiseren, dat de Westelijke waarden niet zullen bezwijken onder de druk van toenemende verarming en bin nenlandse tweedracht. Wij en de Fransen hopen tot een verdrag te komen met de Benelux-landen, omdat wij geplaatst zijn Nederlandse en republikeinse nota's aan bestandscommissie Over schendingen der overeenkomst Naar United Press uit Batavia meldt, heeft zowel de Nederlandse als de repu blikeinse delegatie een nota aan de be standscommissie overhandigd, waarin ge protesteerd wordt tegen overtredingen van de wapenstilstandsovereenkomst, die op de „Renville" gesloten werd. De Nederlandse delegatie slaat op het standpunt, dat de verdere politieke on derhandelingen niet kunnen beginnen al vorens de militaire situatie volledig is op geklaard. Roem. de voorzitter der repu blikeinse delegatie cn opvolger van Sjari- foeddin, heeft verklaard, dat de onder handelingen onmiddellijk kunnen begin nen. Intussen is er nog geen aanwijzing ten aanzien van de datum, waarop de be sprekingen zullen worden voortgezet. Mor gen komen de delegaties bijeen om een agenda vast te stellen. Amersfoort lieeft weer een automarkt In Amersfoort is de eerste naoorlogse officiële automarkt gehouden. De aanvoer bestond uit 136 wagens. De handel bereikte pas 's avonds omstreeks negen uur een hoogtepunt. Enthousiast waren de hande laars overigens niet: er is te veel controle volgens deze lieden, die ook de taxatievoor schriften niet erg waarderen. Een vrij sterke politiemacht was op de been. Slechts één uitweg was vrij en daar stonden de mannen van de prijsbeheersing en van de politie voor controle der papie- •en. Particulieren kopen niet op deze markt of beter gezegd de handelaar verkoopt niet aan vreemden. De wagens gaan van hande- I laar naar handelaar. Achter de prijzen komt met niet. Conferentie in Stockholm tegenover gemeenschappelijke problemen in Duitsland. Later, aldus zeide Bevin, zouden we ook moeten gaan tot buiten de kring van onze naburen doch hij deed te vens verstaan, dat er verschil zou kunnen bestaan in onze formele betrekkingen met onderscheidene landen". Passagierslijsten Op onze bureaux liggen ter inzage passagierslijsten van de „Kota Inten" en de „Johan van Oldenbamevell", welke met militairen uit Indië naar Nederland onderweg zijn. De schepen zullen ver- j moedelijk aan het eind van de volgende week respectievelijk in Rotterdam en in Amsterdam aankomen. AMERIKAANSE MACHINES NAAR RUSLAND (Van onze correspondent te New York) Ondanks de Russisch-Amerikaanse con troverse worden uit Amerika regelmatig scheepsladingen waardevolle machines naar de Sovjet-Unie geëxporteerd. Van verschillende zijden in Amerika wordt daar bezwaar tegen gemaakt, waarbij zij er aan herinneren, dat Amerikaanse „za- kenkringen" indertijd tot het laatste ogen blik grote hoeveelheden schroot en ben zine naar Japan hebben geëxporteerd, welke goederen, kort daarop, als wapenen tegen de Amerikanen zelf werden ge bruikt. Wanneer men de goederenbeweging tussen Amerika en de Sovjet-Unie na der onder de loupe neemt, dan is het duidelijk, dat de Russen hun dollar deviezen waarlijk niet aan Ameri kaanse luxe-producten besteden. Voor hen geen nylons, geen sigaret ten, geen films, geen luxe-automobie- len, maar machines wat de klok slaat. In een periode van 9 maanden kochten de Russen voor een bedrag van ongeveer 65.000.000. De Russische exporten naar Amerika bedroegen ongeveer S 59.000.000, Dit wijst er op, dat men in Amerika de Russen met contanten over de brug laat komen, van kopen op crediet is geen spra ke meer. In de eerste maanden van 1947 liepen er nog wat Lend Lease transacties, maar die zijn vrijwel opgedroogd. En wanneer de Russen niet genoeg goederen kunnen leveren om hun handelsbalans met Amerika in evenwicht te krijgen, welnu dan moeten zij in goud betalen, goud, waarvan zij immers, naar zij zelf beweren, ontzaglijke hoeveelheden bezitten. Hoe degelijk de Russen hun dollars be steden, blijkt wel uit het volgende staatje van aankopen: S 10.000.000 electrotechnische machines en apparaten; 3.500.000 motoren, turbines en onder delen; 5.000.000 machines en transportsyste men voor de bouwnijverheid; 5.000.000 mijn- en pompmachïnerïeën; 17.500.000 metaalbewerkingsmachine rieën, draaibanken etc.; 1.000.000 textiel-, naai- en schoenma kersmachines: 18.000.000 diverse machinerieën: 2.500.000 landbouwTnachinerieën; 1.200.000 goederenwagons; 1.400.000 automobielen en onderdelen. Het Amerikaanse Commerce Depart ment wordt regelmatig onder druk gezet om aan deze waardevolle exporten een einde te maken. Dat zij nodig zijn om Amerikaanse industrieën aan het werk te houden, kan niet meer gezegd worden, dat zou misschien in 1939 of 1940 een argu ment zijn geweest. Voor al deze producten bestaat een overweldigende vraag, zowel van de zijde van Amerikaanse afnemers als van vredelievende Europese of Zuid- Amerikaanse landen. Voor het Commerce Department is het natuurlijk een moeilijk vraagstuk. Zou inderdaad de export naar Rusland gestopt worden, dan zou dit practisch neer komen op een economische oorlogsverklaring en dat wil men in Washington niet. In plaats daarvan komt men met argumenten om de uitvoer naar Rusland te verdedigen: RONDE TAFELCONFERENTIE Men is thans binnen de Curagaose dele gatie bij de Rondetafelconferentie tot vol ledige overeenstemming gekomen. De Cu racaose delegatie is bezig met détailstudies zowel betreffende de inwendige structuur als de bovenbouw van het Koninkrijk. Vei'moedelijk zal de volgende week een openbare vergadering worden gehouden. Binnen de Curagaose delegatie zijn drie commissies gevormd, respectievelijk ter bestudering van problemen betreffende de nationale en internationale politiek, de methoden om te komen tot feitelijke demo cratisering van het bestuur op Curagao en cle staatsrechtelijke reconstructie van het Koninkrijk. Van Nederlandse zijde wordt hierbij grote medewerking ondervonden. De conferentie, welker duur aanvankelijk op drie weken was geraamd, zal thans ver moedelijk wegens de talrijke detailpunten, welke behandeld moeten worden, wel langer dan een maand duren. De Curagaose delegatie heeft het verzoek gericht tot mi nister Jonkman om nog deze week in be spreking te treden over de onmiddellijke feitelijke en noodzakelijke veranderingen betreffende de democratisering van het bestuur en de zelfstandigheid van Aruba. Mr. J. Schreuder is benoemd tot secreta ris van de Curagaose delegatie. Surinaamse persstem. Het „Nieuwsblad Suriname" noemt de rede van de minister-president bij de ope ning van de Ronde-tafel-conferentie te- Met onderdelen, welke uit Zweden zijn ontvangen, bouwt men op het ogenblik op het vliegveld Schiphol een hangar. leurstellend. Het blad heeft niets concreets daarin aangetroffen, doch slechts woorden, die reeds zo vaak gehoord zijn. Het blad betwijfelt, of de taak van de delegatie in derdaad zo moeilijk zal zijn na alles wat aan de conferentie voorafging, tenzij de heer Beel bedoeld heeft, dat alles niet zo gemakkelijk zal gaan en de delegatie niet datgene zal bereiken, waarvoor zij in Ne derland gekomen is. „De betrokken par tijen in Suriname zullen er geen genoegen mede nemen, indien de delegatie met ledige handen terugkeert". Het artikel ein digt met de verklaring, dat daden moeten worden gezien en niet minder. „Den Haag moet beseffen: De redevoeringen zijn voor ons bittere teleurstellingen." Rijksbegroting Woensdag in de senaat In een korte vergadering der Eerste Kamer is het nieuwe lid mr. Th. Wijers (K.V.P.) beëdigd. Zonder beraadslaging of stemming wer den goedgekeurd de begrotingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf voor 1948, het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van het Besluit op de On dernemingsbelasting 1942. de begrotingen van het Scheepvaartfonds, het Staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden en een vier tal naturalisatie-ontwerpen, waardoor 84 personen het Nederlanderschap verwerven. De algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1948 zullen Woensdag 11 Februari beginnen. uitvoer naar Rusland bespoedigt het her stel van dat land, waardoor Rusland een leverancier van West-Europa zou kunnen worden, hetgeen uiteindelijk slechts ten gunste zal zijn van die West-Europese landen, die eerlang hulp van het Marshall plan kunnen verwachten. Duitsland zal nog jaren bezet blijven De bevelhebber van de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft te Parijs verklaard, dat het her vormde bestuur van de Brits-Amerikaanse zóne niet het model zal zijn voor een toe komstige centrale regering van enig deel van Duitsland. Clay noemde het nieuwe bestuur, dat binnenkort zal worden inge steld. een economische noodzakelijkheid en hij zeide, dat de bevoegdheden van dit be stuur alleen versterkt waren om de econo mische problemen meester te kunnen wor den. Deze bevoegdheden zullen uiteindelijk bij de individuele staten komen te berusten Op een vraag betreffende de geruchten, dal veldmaarschalk von Paulus een leger in de Sovjet-Unie vormt, antwoorde Clay, dat hij niet geloofde, dat Paulus veel aanhang zou vinden, daar „de meesten hem als een ver rader beschouwen." Desgevraagd antwoordde generaal Clay, dat de bezetting van Duitsland zal duren tot de Verenigde Volken bereid zijn Duits land in de volkenfamilie op te nemen. Dit zou 10 jaar. doch ook 25 jaar kunnen du ren, aldus Clay. Voorbereiding van een Europese douane-unie In de loop van de tweede conferentie van de studiegroep voor een Europese douane unie, die gisteren in Brussel plaats had. werd besloten te Brussel een permanent bureau te vestigen, waar de deskundigen der onderscheidene landen de vraagstuk ken, die aan de vorming van een Europese douane-unie zijn verbonden, aan een voort gezette studie zullen onderwerpen en waar de bijeenkomsten van de studiegroep zul len worden voorbereid. Zoals reeds werd gemeld, heeft de studiegroep eveneens een uitnodiging gezonden aan de militaire be velhebbers der vier bezettingszones van Duitsland de eerstvolgende conferentie, welke waarschijnlijk einde Maart te Brus sel zal worden gehouden, als waarnemers bij te wonen. Een ander belangrijk resultaat van deze conferentie is. dat in beginsel werd beslo ten een economische commissie in te stel len, die in het bijzonder een onderzoek zal doen naar de economische vraagstukken, die aan de vorming van een Europese douane-unie zijn verbonden. Tot rappor teur-generaal van deze economische com missie, waarin economische deskundigen van de studiegroep zitting zullen hebben, is de Italiaanse gedelegeerde Grazzi, gevol machtigd minister, benoemd. De werkzaamheden van de studiegroep zullen Vrijdagmiddag met een openbare vergadering worden besloten. Jam komt niet vrij Geen sprake van bedorven voorraden De laatste tijd wordt meermalen ge vraagd waarom de jam niet vrijgegeven wordt of op een aparte bon verkrijgbaar gesteld. Het een noch het ander zal geschie den. Voorzover jambederf voorgekomen is hierop wil men wel eens de noodzakelijk heid van het vrijgeven van de jam baseren bleek dit het geval te zijn bij grossiers en winkeliers, die met hun schatting van de vraag uit hun klantenkring bedrogen uitkwamen. Ook het koppelen van grossiers zijde aan vrije artikelen als appelstroop dwingt winkeliers wel eens tot grote jam aankoop. Dat zich bij fabrikanten voorraden jam zouden ophopen is onmogelijk, doordat zij slechts grondstoffentoewijzingen ontvan gen tegen afgifte van coupures. Een fabri kant zonder omzet schakelt zich zelf auto matisch van de productie uit. Mocht een fabriek soms over voorraad beschikken, dan kan deze, om bederf te voorkomen, op nieuw gekookt worden. De hoeveelheden welke gevaar liepen te bederven, zijn uiterst gering, namelijk op de circa 3000 potjes één potje. Na het invoeren van de keuzebon is de consumptie van suiker gestegen en die van jam gedaald. Het vrijgeven van jam zou een sterke stijging van de vraag veroor- zaken. De beschikbare hoeveelheid suiker slaat niet toe aan deze verhoogde vraag te voldoen. Er zou dan suiker moeten worden geïmporteerd en dit is niet te verenigen met de deviezensituatie. Sclirif lelijke bekentenis van Ganrlhi's moordenaar Agence France Presse verneemt van wel ingelichte zijde, dat Gandhi's moordenaar een bekentenis van zesendertig bladzijden heeft geschreven, waarin hij leden van de Mahasabha beschuldigt, met name een ijzermagnaat, multi-millionnair uit New Delhi. Van andere zijde wordt vernomen, dat de Mahasabha de samenzwering voor bereid zou hebben en dat de leden zelfs op de dag van de aanslag uitgenodigd waren naar hun radio te luisteren om „ongelofe lijk en groot nieuws" te vernemen. Britten slaags met Arabieren Britse valschermtroepen en wachttroe- pen in het gebied van de Syrische grens in Noord-Palestina zijn slaags geraakt met een grote Arabische strijdmacht, welke over de Syrische grens Palestina was bin nengekomen. De Britten kregen steun van Palestijnse politie Ten Noorden van het meer van Galilea werd drie uren lang ge vochten. Een twaalftal Arabieren zou ge dood zijn en een zestal gevangen genomen. Aan Britse zijde waren geen verliezen. De Arabieren waren, naar gemeld wordt, in nieuwe khaki-uniformen gekleed en bewa pend met moderne Franse geweren. Op 13 Februari zal de Vrouwen Wereld gebedsdag worden gehouden. Hel woord is aan De Tao te Tsjing (een Chineesch boek); De weg des hemels kent geen bevoorrechting; altijd geeft hij gelegenheid om met anderen goed te worden. In 1948 meer gas en electricifeit? Uit de Haarlemse bedrijfs- begrotingen De begrotingen voor 1948 van de electri- citeits- en gasbedrijven van Haarlem wij zen er op, dat voor dit jaar een grotere omzet wordt verwacht. Hoewel dezelfde tarieven gehandhaafd worden, rekent het Electriciteiisbedrijf er op, dat de particu lieren nu voor 2.995.800 zullen afnemen, tegen 2.137.100 in 1947. Geraamd wordt dat Heemstede in 1948 voor 176.400 stroom van Haarlem zal afnemen, tegen 130.930 in 1947. Het gasbedrijf rekent op een verkoop aan particulieren te Haarlem tot een bedrag van 2.176.000, tegen 2.025.800 in 1947. Voor Heemstede zijn de bedragen: 19-17: 147.000. 1948: 170.200. Voor Bloemen daal: 1947: f 129.000, 1948: 154.500. Voor Zandvoort: 1947: 90.500, 1948: 125.000. Haarlemmermeer: 1947: 91.500, 1948: 115.250. Het trof ons, dat op de begrotingen geen afzonderlijke posten meer uitgetrokken zijn voor de administratiekosten die aan de rantsoenering verbonden zijn. In 1947 was daarvoor uitgetrokken 25.000. Ons werd, bij navraag, medegedeeld, dat daaruit niet kan worden geconcludeerd, dat een ophef fing der rantsoenering verwacht wordt. De rantsoeneringskosten worden nu in de an dere administratiekosten begrepen. Een schadepostje voor het G.E.B. komt als de tram HaarlemHeemstede en Haar lemLeiden wordt opgeheven. B. cn W, rekenen er in de begroting op. dat dit voor 8 maanden in 1948 een mindere ontvangst uit stroomverkoop van de N. Z. H, van 31.325 zal betekenen. Een vijfde autospuit te Haarlem De Duitsers namen er een weg! Het wordt noodzakelijk geacht dat de Haarlemse brandweer de beschikking krijgt over een vijfde autospuit. De kosten daarvan worden op 31.000 geschat. B. en W. hebben dit bedrag bij de raad aange vraagd. Haarlem had voor de oorlog drie auto spuiten. Een daarvan was niet zo best en werd daarom als reserve beschouwd. In de oorlogsjaren kreeg Haarlem van de rijks inspectie voor de brandweer er twee auto- snuiten bij. Maar een daarvan werd door de Duitsers in beslag genomen en naar liet Oosten vervoerd. Het is nooit gehikt die terug te krijgen. Daarom wordt nu de aankoop van een vijfde autospuit voor gesteld. Het is nog niet te zeggen hoe lang het zal duren voor tot levering kan worden overgegaan omdat eerst nog beslist moet worden welke type gekocht zal worden. De vroegere commandant acht het slanaard-type het meest aan te bevelen, maar door gebrek aan materialen is de levering daarvan binnen korte tijd on zeker. Als er een nieuwe commandant is zal vermoedelijk een beslissing genomen worden over de vraag of het gewenst is onder deze omstandigheden met een ander type. dat wel dadelijk geleverd kan wor den. genoegen te nemen. Haarlem heeft voor reserve ook nog elf motorspuiten. Dit zijn kleine wagens op twee wielen, die achter een andere wagen geschakeld kunnen worden. Zij hebben een capaciteit van 800 1: de autospuiten hebben een vermogen van 1500 a 2000 1. Keuzebon voor zeepproducten? Naar wij vernemen wordt de mogelijk heid overwogen een keuzebon voor zeep producten in te voei*en, zodat dan de huis vrouw één keer in de veertien dagen zelf kan bepalen welke zeepsoort zij van haar winkelier wenst te ontvangen. Generaal Blaskowitz pleegt zelfmoord Generaal Blaskowitz, die heden voor het Neurenbergse tribunaal moest verschijnen, heeft hedenmorgen zelfmoord gepleegd. Blaskowitz heeft kans gezien van de tweede verdieping van de gevangenis naar beneden te springen. De generaal was 64 jaar. Hij was de Duitse bevelhebber in Nederland tijdens de capitulatie in 1945. België overweegt geen devaluatie Ernest Selliers, directeur voor België van het internationale monetaire fonds, heeft ten stelligste ontkend, dat België een deva luatie van de Belgische franc zou over- •egen. Hij verklaarde, dat België niet tot invoering van het systeem der uiteenlopen de wisselkoersen zou overgaan. De heer Selliers legde zijn verklaringen af naar aanleiding van een radiobericht uit Parijs, waarin melding werd gemaakt van geruchten uit Washington, omtrent deva luatieplannen der Belgische regering. SPOORWAGENS UIT DUITSLAND TERUG. MAAR HOE De Nederlandse Spoorwegen hebben gis teren een aantal rijtuigen uit Duitsland teruggekregen. Het waren vijf beschadigde electrische personenwagons en tien vrijwel geheel vernielde Diesel-electvische rijtui gen WEER TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het 2 K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don- dei-dagavond tot Vrijdagavond; Krachtige, aan de kiist tijdelijk hardo wind tussen Zuid en Zuidwest. Meest S zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Wei- nig verandering van temperatuur. Zon op Maan op 6 Februari; 8.14 uur, onder 17.35 uur 6.41 uur, onder 13.29 uur j.29 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1