c c Dimitrof Qaichotte De föhn woei nog in St. Moritz Decca bepaalt nauwkeurig de positie van ieder varend schip Sportprogramma's voor Zondag Wereldnieuws t NDERDAG 5 FEBRUARI 1948 2 IN DE WERELDPOLITIEK: T nngzomerhand hebben praetisch alle •eke voormannen van de Westelijke ion in een of andere vorm en bij deze .ene gelegenheid verklaard, dat zij de tiding van de Sovjet-Unie in de na-oor- se uiternationale aangelegenheden moei- kunnen begrijpen. Nog zeer onlangs e de Amerikaanse onder-minister van litenlandse Zaken, Dean Acheson, in een <_eh voor leden van de Friendship •oague: „Ik kan deze toestand niet begrij pen. Wij hebben altijd gedacht dat het oorlog moet zijn, wanneer het geen vrede is, en dat het vrede is wanneer er geen oorlogstoestand bestaat. Maar thans is er geen oorlog en geen vrede en wij zullen er aan moeten wennen." Men hoort en leest vaak zeer positieve en resolute analyses van de beweegredenen der Russische politici, die geen twijfel laten over de doelstellingen en methoden van het Kremlin doch steevast komt men later weer voor feiten, die deze analyses ontze nuwen en stempelen tot tamelijk overijlde en niet-gefundeerde veronderstellingen. Men kan zichzelf een mening aanmeten over dit alles en daaraan consequent vast houden, maar dan komt men op een ge geven moment toch weer voor ontwikke lingen, die niet in die consequentie passen en daardoor staat men voor het gevaar, gevaarlijke vergissingen te maken ver gissingen, die zowel in Amerika als de an dere Westelijke landen al bij massas zijn begaan. Maar niet alleen in het Westen. Een van de gevaarlijkste vergissingen is nog niet zo lang geleden begaan door een man, die toch in de meest gunstige om standigheden verkeerde om te weten wat hi.i te doen had; die man was Dimitrof, communist in hart en nieren, gedwee vol geling van de Kremlin-politiek en bij dat alles ook nog premier van „het nieuwe Bul garije". Dimitrof nam op een kwade dag de vrijheid, voor zich zelf de logische lijn uit te stippelen, die de tot dan toe onder Sovjet-Russische supervisie gevolgde koers der Oost-Europese samenwerking aangaf. Wat Dimitrof deed, was consequent. Hij en zijn Joegoslavische collega Tito hadden zich al maandenlang met waarlijk apostolische ijver ingespannen om het evangelie van Molotof uit te dragen over de Balkan. Zij hadden verdragen geformuleerd en afge sloten, een reeks van dertien in getal, die als rode draden de communistisch geregeer de landen onder de rook van Moskou ver bonden tot een hechte en sterke eenheid. Een hechte en sterke eenheid, die zich koes terde in de „onsterfelijke vriendschap" en „welwillende steun" van de grote Sovjet- Unie, en in die koestering steeds hechter en sterker werd. Dimitrof was echter nog niet tevreden. Hij herinnerde zich telkens met enige wrevel dat er nog hinderlijke grenzen tussen die eenheid oprezen, die een vol komen deelgenootschap, zowel economisch al- nolitiek, in de weg stonden. En daarom zei hij op die kwade dag en hij kon we'-licht niet nalaten, daarbij een trotse blik te werpen in de richting van de Moskouse citadel, vanwaar welwillende blikken op hem neerzagen het volgende: „Een Oost- Europese federatie of tol-unie zal binnen kort gevormd worden, met inbegrip van Tsjecho-Slowakije en mogelijk ook Grie kenland, zodat wij met een geheel van Bal kan- en Donaustaten onder de onverge lijkelijke leiding van de onoverwinnelijke S: et-Unie in staat zullen zijn tot vol- k ren consolidatie van onze politieke en economische souvereiniteit." De Prawda, het Sovjet-Russische pers orgaan van het communistische comité in Moskou en de spreekbuis van het. Kremlin, bracht enkele dagen later voor Dimitrof de teleurstelling van zijn leven. De Prawda was zeer hoffelijk en vriendelijk tegenover de grote Bulgaarse kameraad, maar zei het niettemin dyidelijk en zonder omwegen: „Géén Oost-Europese federatie, geen tol- unie! Dimitrof vertelt sprookjes. Moskou wenst een dergelijke ontwikkeling niet. De Balkan- en Donaulanden hebben slechts te streven naar beveiliging van hun souverei niteit tegenover het Westen wat het Oosten betreft kan dat gevoeglijk aan de Sovjet-Unie worden overgelaten." Dit alles was in een zeer voorkomende vorm ge goten, doch Dimitrof kent de betekenis van een vriendelijk, vermanend Prawda-geluid. Hij had evenmin begrepen, langs welke duistere, onbegrijpelijke wegen de Sovjet politici naar hun doel wandelen. In de Oost-Europese landen heeft men waarschijnlijk even de adem ingehouden. Wat zou Dimitrof doen? Zwijgen en buigen, dat lag voor de hand. Maar Dimitrof kende het gevaar van zijn vergissing. Hij wist, wat het betekent, eigengereid te lijken in de ogen van het Kremlin. En hij deed, wat hij meende verplicht te zijn waarmede h:j de Westelijke wereld een zo duidelijk en niet-mis-te-verstaan symptoom van de verhoudingen in het Oosten leverde, dat zelfs een volk als het Tsjechoslowaakse, levend op de grens van Oost en West en voor een deel reeds geklemd in de greep van een dreigende communistische vuist, zich realiseerde hoe afgrijselijk het moest zijn, op een dergelijke wijze „vrij" te moe- ten heten. Dimitrof kroop aan de voeten van Stalin en zei: „De critische aantekeningen in het dag blad de „Prawda" naar aanleiding van mijn verklaring over een mogelijke federatie van Balkan- en Donaustaten met inbegrip van Polen en Tsjecho-Slowakije en even tueel Griekenland, waarbij dan een tol- unie gevormd zou worden, zijn welgefun- deerd. Zij zijn op het juiste ogenblik ge schreven en vormen een nuttige waarschu wing tegen een mogelijke onbegrensde en gevaarlijke geestdrift der volksdemocra tieën. Deze staten hebben geen kunstmatige en problematische federatie of tol-unie van node. Wat zij behoeven is consolidatie en verdediging hunner onafhankelijkheid en souvereiniteit doelen, waarop de nadruk is gelegd in de verklaring der negen com munistische partijen." Dit is de letterlijke tekst van zijn ver klaring voor het congres van het Bulgaarse volksfront, dat gisteren gehouden werd. In Tsjecho-Slowakije heeft deze ontwik keling, zoals reeds opgemerkt, reacties ver wekt, die een nieuwe poging tot verzet tegen de toenemende communistische min derheidsoverheersing kunnen heten. Tsje cho-Slowakije richt zich krampachtig naar het Westen het wordt naar het Westen gedreven in een dodelijke vrees voor dat duistere en onbestemde, dat mannen als Dimitrof beheerst en verslaaft. De Tsjechi sche sociaal-democraten hebben in hun partijblad nadrukkelijk en met verontwaar- diging betoogd, dat zij een fusie van hun partij met de communistische niet overwe gen en nooit zullen overwegen. Ook dat had Dimitrof namelijk beweerd, bij zijn pogin gen om het doordringen van de Russische invloed naar het Westen radicaler voor te stellen dan het in werkelijkheid is. Ook die uitlating van Dimitrof is dus gelogenstraft hij staat nu zowel in het Westers als het Oosters licht te kijk als een jammerlijke ridder van het droevig figuur, die maar praat en niets weet. Dat is het lot van leiders, die zich laten leiden van mannen, die zichzelf niet kunnen zijn. J. L. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Orgel. 8.15 Platen. 9.00 Tsjechische sympho- nische muziek. 10.15 Het Boek der Boeken. 10 40 Italiaanse liederen. 1100 Voor zieken. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Clavecimbel. 12 00 Angelus. 12.03 Zang en orgel. 12.30 Or kest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Orkest. 13.50 Van man tot man. 14.00 Kamerkwartet. 14.30 Pinten. 15 30 Sprookje met muziek. 16.00 Pla ten. 16 30 Koorzang. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Vioolkwartet 17.45 Wat het buitenland leest. 18 00 Platen. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19 30 Lichte muziek. 19,50 Deense liedjes. 20.05 De gewone man. 20.13 De Zilvervloot. 20.45 Benelux-programma. 21.00 Metropole- orkest. 21.50 Bijbels luisterspel. 22.30 Piano. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M„ en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Operamuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonie van Schu bert 9.35 Kwartetten van Reger en Wolf. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voori de vrouw. 10.45 Piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Platen. 12.00 Franse ptaten. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sportagenda 12.38 Orgel. 13.15 j Virtuoso-sextet. 13.45 Francis Langford en Fred Astaire zingen. 14.00 Kookkunst. 14.20 Platen. 15.00 Gedichten. 15.20 Werken van Johann Strauss. 16.00 Kamerorkest. 16-30 Tussen 12 en 16. 17.00 Kamerorkest. 17.20 Praatje over muziek. 18.15 Felicitaties. 18 40 Jan Corduwener. 19.00 Denk om de bocht. 1915 Kapitein Kromhout vertelt over de koopvaardij. 19 22 Ex-politieke gevangenen. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Het Röntgenkwar- tet. 20.30 VPRO-cursus 21.00 Gevraagde pla ten. 21.30 Koor en H. O. V. 21.50 Viool en piano. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22 45 Avondwijding. 23.15 Sympho- nische muziek. Schaken De laatste ronde begint in de scliaakcompetitie Voor de meeste clubs is de volgende wed strijd tevens de laatste in het competitie seizoen 19471948 van de Noordhollandse Schaakbond. Voor de aanvang van die laat ste ronde, zijn nog enkele arbitraire beslis singen gevallen. In de le klasse A werd de definitieve uit slag SantpoortBloemendaal 64. De uitslag HeemstedeHaarlem werd 3V&6^. De wed strijd HaarlemHet Oosten zal beslissen, wie kampioen wordt: gelijk spel is voor Haarlem voldoende, doch een nederlaag be zorgt Het Oosten het kampioenschap. Bijzonder spannend is ook de strijd in de 2e klasse A, waar Haarlem III, na de 6'i3'ii overwinninig op Zaandam III, tezamen met Aalsmeer n aan kop gaat. De Haarlemmers hebben een iets beter bordpuntengemiddelde. Wordt een goede overwinning op Heemstede II behaald, dan is het kampioenschap ver zekerd. Zo gemakkelijk zal dit echter niet gaan, want Heemstede II, dat gelijk speelde tegen V.A.S. III, heeft nog een kleine kans het degradatie-gevaar te ontgaan, en zal zeker al het mogelijke doen, de kans te gebruiken. Spaamdam, dat in de 3e klasse B met 64 van Haarlem V verloor, krijgt nog een laatste kans in de wedstrijd tegen P.E.N. I. De ver liezer van deze wedstrijd moet degradatie wedstrijden spelen. In de 3e klasse C zag H.W.P. I zijn kansen aanmerkelijk stijgen, doordat H.S.G. V, voor lopig met Vt5Va, van Zaandam IV verloor. Haarlem VI, dat met ö'/a3% van 't Schouwtje II won, is vrijwel zeker van het kampioenschap 4e klasse E. tenzij Spaarn- dam II. dat de laatste wedstrijd bij Haarlem op bezoek komt, voor een onverwachte ver rassing zorgt. Agenda voor Haarlem Luxor: „Maria Candelaria", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Hoe groen is mijn dal", 14 j., 2.00, 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „De verborgen schat", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „This love of ours", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geef 'm de ruimte", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Gevangen hart", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 6 FEBRUARI. Stadsschouwburg: „Toontje heeft een paard getekend", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Le denconcert H.O.V.. 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Olympische winterspelen Een zoele lentewind woei Woensdagmor gen in St. Moritz. Het water droop van de daken af, de dennen, ontdaan van de dikke sneeuwlaag, staken zwart af tegen de witte bergen en de wegen in het dorp zijn onbegaanbaar door de modder. Daar om konden de verplichte figuren der da mes ook Woensdagmorgen geen doorgang vinden. De weerberichten zijn evenwel niet ongunstig, men verwacht weer invallende vorst, doch van het kunstrijden is niets meer gekomen. de Mortanges verklaarde, dat hij zeer tevreden was met de door Nederland uit gezonden ploeg, welke een buitengewoon goed figuur had geslagen. Het was niet de hoofdzaak of een der onzen op een eerste, tweede of derde prijs beslag wist te leggen. Misschien was dat inderdaad wel gebeurd als de jongens wat beter ijs hadden ge troffen of anders hadden geloot. De vier rijders, van wie er drie op alle afstanden deelnamen, hebben in dit sterke interna tionale milieu uitnemend voldaan en heb ben zelfs enkele malen zeer eervolle plaatsen bezet. „Ik heb de slalom bijgewoond", zo ver telde de voorzitter van het N.O.C. verder, „en het mag te betwijfelen zijn of de Ne derlandse skilopers, die eventueel aan de afdaling en de slalom hadden deelgenomen wel in de bovenste helft zouden zijn ge ëindigd. Indien wij in normale tijden had den geleefd zou het N.O.C. ongetwijfeld een ski-ploeg hebben uitgezonden, maar het is tekenend voor de goede geest in de Nederlandse skibond, dat men daar na vele besprekingen het begrip toonde, dat de gelden, welke voor de uitzending naar winter- en zomerspelen ter beschikking staan, beter zouden kunnen worden ge bruikt voor leden van een andere tak van sport. Het is de heer Pahud de Mortanges op gevallen, dat de gee- onder de deel nemers van alle landen zeer vriendschap pelijk is al is de deelneming een beetje te veel ontaard in het parool: winnen. IJshockey-tournooi De wedstrijd Zwitserland-Engeland won nen de Zwitsers met 12-3 (5-2 5-1 2-0). Zij hebben nu evenveel punten als de Cana dezen en de Tsjechen; Tsjechoslowakiie- Oostenrijk 17-3. De wedstrijd Canada- Verenigde Staten werd uitgesteld. Wintersport B. Hiimans kampioen in Arosa Marlies Hulsinga en Dicky Pappenheim waren de winnaars in de renklasse van de afdaling der Nederlandse ski-kampioen schappen. welke Woensdagmiddag in Arosa zijn gehouden. Ankie van der Stok. verleden jaar winna res van de dames toerklasse liet zich weer van haar beste zijde kennen en werd eerste in een zeer behoorlijke tijd. Bij de heren toe- renklasse werd Bobby Hijmans eerste. Gijs van de Velde legde op de tweede plaats beslag. De resultaten luiden: Dames renklasse: 1. Marlies Hulsinga, IJsselmonde 4.45.0; 2. Gusta de Boer. Over- veen 4.49.2: 3. Renée van Pallandt, Huis ter Heide 4.51.4. Heren renklasse: 1. Pappenheim. Breukelen 3.43.4: 2. Elias van Stabroeck, Glion 4.37.8; 3. Lifmann. Lausanne 4.53.4. Dames toerklasse: 1. Ankie van der Stok, Den Haag 3.29.2: 2. Emmy van Marken, Aer- denhout 3.41.2; 3. Helwich Taets van Ame- rongen, Zeist 4.03.2. Heren toerenklasse: 1. Bobby Hijmans, Overveen 3.30.2; 2. Gijs van de Velde, Delft 3.39 4; 3. Karei Brocades Zaalberg, Zürich Cérémonie protocolaire Olympique in Sint Moritz. De voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, de heer Edström, reikte de gouden medaille uit aan Hedy Schlunegger (Zwitserland), die kampioene was geworden in de afdalingAan haar rechterzijde Trude Beiser (Oostenrijk), die de zilveren medaille tcon en aan haar linkerzijde Rost Hammerer (Oostenrijk), winnares van de bronzen medaille. Evenzo verging het met de drie ritten der skeleton wedstrijden waarvan het eer ste deel Dinsdag was gehouden. De piste had dermate van de dooi geleden, dat het niet wel mogelijk was op deze baan de verdere wedstrijden te organiseren. Slalom voor heren en dames In de vroege morgenuren van Woensdag begaven duizenden zich op weg naar de omgeving van het Suvretta-huis, waar de slalom voor de combinatie met de afdaling, zowel voor dames als heren, is gehouden. Op de helling, welke vele honderden meters hoger is gelegen dan St. Moritz zelf, was het veel frisser en de temperatuur be woog zich ongeveer op het nulpunt. De banen voor de heren en de dames waren vlak bij elkaar en langs het parcours was het een komen en gaan van de talrijke belangstellenden, die in een fleurige win- terkledij de piste als het ware op felle wijze markeerden. De heren begonnen het eerst en hadden bij een hoogteverschil van 220 meter 45 poortjes te doorlopen, waarbij zij al hun technisch kunnen in de strijd moesten gooien om snelle tijden te kunnen maken. De Fransman James Couttet maakte in de eerste rit de snelste tijd n.l. 68.7 sec. De winnaar van de afdaling, Henri Oreiller, die als vijfde startte deed er 72.3 sec. over; de Zwitserse favoriet Molitor maakte even eens een uitstekende tijd. Bij de dames, waarvoor nog geen dertig loopsters aan de start verschenen, kwamen verrassingen voor. De winnares van de afdaling, Hedy Schlunegger miste zeker heid en bij een van de moeilijkste gedeel ten schoot zij even haar doel voorbij, het geen haar wederom kostbare seconden kostte. De grote verrassing was het lopen van de Oostenrijkse meisjes, waarbij er een binnen de minuut liep, n.l. Eriko Mah- ringen, die met een schitterende techniek, 68. „Ge zijt, gewis, de directeur van deze in vloeiende vaart en soepele lichaamsbe- luchtvaartonderneming!" zei Joristoen ze heersing de piste nam en een tijd noteerde binnengelaten waren in het kantoor. „Zo binnen de minuut, n.l. 58.4 sec. iets!" zei de Heer, die hun te woord stond. „Ik ben inspecteur van de afdeling inkoop. De voorzitter van het Nederlands Olym- Wat is er van Uw dienst?" „Ik wens dit pisch Comité, luitenant-kolonel C. F. Pahud i vliegend tapijt te verkopen!" zei Joris. OORLOGS,, VONDST" OOK IN NEDERLANDS VOORDEEL Een net van zenders: een veilige koers Een schip vaart door de vette mist, de hoorn loeit monotoon door de wattige onzeker heid en op de brugmoest men eigenlijk met kloppend hart de nog net zichtbare boeg besturen. Maar sinds de roerganger in de kaartenkamer een kleine klok met drie wijzerplaten weet, die op de meter nauwkeurig de positie van zijn schip bepalen en sinds de radar antenne rusteloos mogelijke obstakels aftast en signaleert, is het varen in de mist geen moeilijkheid meer. De drie wijzerplaten horen bij de Decca-apparatuur, die een feil loze plaatsbepaling verstrekt, zelfs tot op enige meters nauwkeurig. Een met vreemde, gekleurde lijnen overdekte kaart, een vrij eenvoudige ontvanger en de drie wijzer platen: „that's Decca". Nee, de auto was niet uitgerust met radar en de passagier had normale men senogen. Het geheim school in de drie knopjes en de bijbehorende apparatuur, die onder de naam „Decca" de radio specialisten in Amerika en Engeland sinds het midden van de oorlog in gestage be wondering hebben gehouden en die na de oorlog in de kaartenkamer van verschei dene koopvaarders diverse rampen heb ben weten te voorkomen. Het verhaal. Er is natuurlijk een verhaal over deze Decca-vinding te vertellen en het werd ons gedaan aan de zee, in het Noordwijkse Radar-proefstation voor welke zelfde zee het geschreven is in de laboratoria der Amerikanen en vooral in de werkkamers der Engelsen. Het is nogal simpel, dat verhaal. Een gewiekste zoon van Uncle Sam, meneer O'Bryan, kreeg voor de oorlog een groots idee. Hij wist, hoe de bestaande manier van navigeren op zee met behulp van de radio-richting-zoeker die im mers wülekeurige kuststations „peilt" en aldus de positie van het schip helpt be palen niet kon bogen op een overdaad aan nauwkeurigheid, hoewel deze manier in vredestijd voor ruimte-navigatie be hoorlijk voldeed. Maar met de sombere nasleep van een mogelijke totale wereld brand reeds voor ogen, met mijnenvelden en precies-afgebakende scheepvaartroutes in gedachten, zocht deze O'Bryan naar een nieuw systeem. Hij piekerde in begin sel „Decca" bij elkaar. Niet zo eenvoudig. Om het geleerd uit te drukken: Decca is een hyperbolisch navigatie-systeem op electronische basis. Om het eenvoudiger, maar omslachtiger te zeggen: men is uit gegaan van een aantal vaste zendstations, die constant „in de lucht" zijn en een be paalde golf uitsturen in een wijde cirkel. Drie zenders in de buurt van Londen bij voorbeeld geven ieder een eigen golf af, populair gezegd, welke golven in lange hyperbolen (meetkundige lijnen met bij de zender een bocht, maar aan de einden recht uitlopend) tot honderden mijlen in het rond reiken. Er ontstaat dus een cirkel van verschillende golven om de drie zen ders heen en het schip, dat een Decca- ontvanger aan boord heeft, vangt deze op. De ontvanger registreert de drie impulsen op drie meterschalen, die elk een verschil lende waarde aangeven. Een zeekaart, waarop de door de zenders verwekte hy perbolen in drie verschillende kleuren zijn aangegeven (elke zender heeft zijn eigen „kleur") maakt de plaatsbepaling van het Radar, het onfeilbare oog in de mist, in het duister en overal, waar de mense lijke zintuigen te kort' schoten om ram pen als scheepsbotsingen of verkeerde vliegtuiglandingen te voorkomen, is langzamerhand zo niet gemeengoed, dan toch bekend geworden. Radar voorzag echter niet in een nauwkeurige naviga tie, daarvoor was het te zeer afgestemd op het uitvissen „waar de ander zit". Het Radar-proefstation in Noordwijk heeft echter de alleenrechten voor het Decca-navigatie-systeem verworven en meent hiermee een methode te mogen propageren, waardoor een feilloze plaats- en koersbepaling van elk zee gaand en binnenschip mogelijk wordt. Voor Zondag heeft de KNVB de volgen de voetbalwedstrijden vastgesteld: District I. eerste klas: VolewijckersXer xes; Haarlem—Zeeburgia; 't GooiHBS; Ajax-VSV; NeptunusHermes DVS. District II, eerste klas: Storm'vogelsDHC; DFC EDO: DOSDWS: FeiienoordExcelsior. Tweede klas A: EmmaCoal: Velsen—Slie- drecht; Kennemers—VUC; VIOS—Scheve- ningen; Gouda—DCV. Tweede klas B: SW —Overmaas: HVVBMT: UVSRCH: VFC ODS: UnitasCW. District I. derde klas: IW—DEM; RipperdaQSC; DCGZand- voortmeeuwen; Allen Weerbaar—WMS; SchotenSLTO; HalfwegEMM '15. Vierde klas: DSSTHB; Dl OBPC; Spaarnevogels WD; EHSDCO; AmstelNAS; Onze GezellenOntwaakt ASVVliegende Vogels; ETOWilskracht: LijndenSDZ. D'strict II: derde klas: HillinenWoerden: HBCAl phen. Vierde klas C: Teylingen—Rijswijk: USVU—Lisse. Het hockeyprogramma vermeldt: heren. Amsterdambeber: PushBMHC. Dames. dr. Exaltobeker: HOCStrawberries: BDHC MRHC; Rood WitGooi. Amsterdambeker: PinokéAlliance II. Het programma van de Kon. Ned. Korf- balbond luidt: Eerste klasse: AWWesterkwartier; AZ Archipel; Rohda—KZ; SVK—Luto; BI. Wit Swift. Tweede klasse B: BEPGroen Geel; OosterkwartierAuroraW atervlietDVD ZKVAmum. Tweede klasse C: BI. Wit 2 Archipel 2. 12 uur; Swift 2KZ 2. Derde klasse B: Victoria—OKV, 12 uur; KVH OBZB; N'damAnimo Ready. Derde klasse Aurora 2DTV 3; Luto 2Landlust 2. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Oosthoek 1—THB 1 2.15 uur; Watervliet 2Haarlem 1, 10 uur, Twedc klasse A: N. Flora 2Onder Ons, 3 uur. B: A. Ready 3Watervliet 3, 2.15 uur. Derde klasse: Oosterkwartier 6Aurora 5. 10 uur; O'kwartier 5Watervliet 4, 12 uur; SV 4—N. Flora 3, 10 uur. schip direct afleesbaar, tot op twintig meter nauwkeurig. Deze Decca-ontvanger is voor insiders heel eenvoudig, maar toch nog net iets te ingewikkeld voor de leek, die wel eens een nieuwe eindlamp in zijn radiotje heeft gepeuterd. Het zwarte kastje met de drie „klokjes" maakt het mogelijk op één „hy perbolische", dus practisch rechte lijn te varen, door zo te koersen, dat de aange geven getallen niet veranderen. De zend stations in Engeland zijn inmiddels al even betrouwbaar als de uitgezonden golven: als er één installatie in bedrijf is, staat een tweede „warm te lopen", de derde is ruslende. Mocht nummer één het opgeven, dan kan zijn warme opvolger direct in vallen en nummer drie komt onder stroom. Indien de electriciteit plotseling ophoudt, valt direct een reeds draaiende diesel in, om stroom op te wekken. Wanneer er dus, om maar eens een luchtkasteel te bouwen, over de hele wereld Decca-zendercomplexen ge bouwd zouden zijn, kon elk schip a la minute zijn positie aflezen. Zover is het echter nog niet, nog lang niet. Voorshands mogen we blij zijn met twee hele zenders, de bestaande bij Lon den en een broeder in Denemarken. Met hun capaciteit weven zij echter reeds een net van hyperbolen over Noord- en Oost zee, waardoor het navigeren voor schepen met Decca-installatie geen enkel bezwaar meer zal ontmoeten. De straal van de Engelse Decca-masten reikt tot diep in Nederland, zodat wij in feite mee-profi- teren van het Engelse vernuft. Want die meneer O'Bryan heeft indertijd, wonder lijk genoeg, zijn vinding niet aan de Ame rikaanse admiraliteit kwijt gekund, zodat de Britten, die er wel wat in zagen, zich van Decca meester hebben gemaakt en het bijvoorbeeld met heuglijk succes hebben geprobeerd op de dag der invasie aan de Normandische kust. Later zorgde Decca voor het gevaarloos schoonvegen van de Schelde-monding, ge weet wel. toen Ant- werpens haven zo nodig „opengebroken" moest worden, om de oprukkende bevrij dingslegers een tweede ravitailleringsbasis te verschaffen. Maar ter zake. Decca heeft dus volledig burgerrecht verworven in het Verenigd Koninkrijk, en als straks de Deense zen ders klaar zijn in April is het zover dan hoeft slechts de Schotse apparatuur gebouwd te worden, om een volledig-vei- lige vaart over de nog lang niet zuivere zeeën van West-Europa mogelijk te maken. Op dit moment varen 300 schepen met Decca en op het Radar-proefstation ver telde men ons, dat er elke week weer nieuwe installaties geplaatst worden. Na tuurlijk eist dit prachtige systeem een perfecte „service-dienst", die een defecte scheepsinstallatie in korte tijd herstelt of vernieuwt. Nederland probeert, middels het genoemde Noordwijkse proefstation, een dergelijke dienst voor West-Europa op te bouwen. Zij tracht de belangstelling van de scheepvaart en van de lucht vaart te var,gen door lezingen en films. Zij bewerkt Delfzijl en IJmuiden, vissers en reders, piloten en kapiteins om dit na vigatie-systeem ingang te doen vinden, op dat de koers van onze schepen recht blijve en de mijnen verre Voedsel voor Nederlandse oudjes in Duitsland Maandag j.l. zijn te Aken in het Neder lands consulaatsgebouw door de Neder landse consul, jhr. Pelzer von Behrensberg, aan ruim 150 Nederlandse ouden van da gen voedselpakketten uitgereikt. Velen werd de ontroering te groot, toen zij daar hun pakketje met aardappelen, vet, suiker, koffie en thee, cacao, bloem en groenten in ontvangst namen. Panda en de Meesfer-goochelaar Nieuwe uitgaven Uitg J. H. Gottmer, Haarlem: Het Spi>or is Vrij, door Anders Hjort, uit het Deens door M. J. Molanus—Stamperius, oorspr. titel: Sporet er Frit. Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem: De Hackaerts, De geschiedenis van een koop mansgeslacht, door Senta Centervall, uit het Zweeds door M. J. MolanusStamperius, oorspr titel: Hackaerts. C. V. Allert de Lange. Amsterdam: Van onzen specialen verslaggever, door Theo Ra maker: uit de serie Carrière-boeken. C. V. Allert de Lange, Amsterdam: Tussen Ringen en Rekken, door Klaas Rol, m. m. v. Jules Kammeyer; uit de serie Carrière- boeken. Uitgeverij Oisterwijk. Oisterwijk: 5 Jon gens in een havenstad, door Paul Ketner; omslag en ill. Piet Broos. Uitg. „Oisterwijk", Oisterwijk; Maarten Kwak, de wilde bergeend, door Jenny Kig- gen. Deel I van de serie: Onder de Denne- boom boeken over dieren voor kinderen van 812 jaar; ill. van Nelly Donker. Uitg. Ploegsma. Amsterdam: Het Wonder in de Regen, door Ben Hecht. vert. Paul Huf, oorspr. titel: Miracle in the Rain. Onderdrukking en Verzet, propaganda- afdeling, Amsterdam: Onderdrukking en Ver zet, aflevering 4; o. r. v. Mr. J. J. van Bol huis, Dr. C. D J. Brandt, H. M. van Rand wijk, Mr. B. C. Slotemaker. Uitg. De Sleutel, AntwerpenHaarlem;; Het mysterie van de Popocatepetl, door Jan Bongaarts, geïll. door Rein van Looy. Uitg. De Sleutel. AntwerpenHaarlem; De Laatste Ronde, door Jef Ersebeek, geïll. door Leen de Vogel. Uitg. De Sleutel, AntwerpenHaarlem: Barnabas' vrolijke Jachtavonturen, door Jam Bongaarts, geïll. door Guus Inckel. Uitg. De Sleutel, AntwerpenHaarlem. Sla je er door heen, Kees! door P. J. Schepers, Lief en leed van een jeugdige Boskampioen; ill. van Jan Lutz. Uitg. De Sleutel. AntwerpenHaarlem: De Strijd om een Eiland, door W. Blokdijk, geilL door Rein van Looy. Uitg. A. J. G. Strengholt, N V., Amsterdam: De Stenen Spreken: Vrede, door Dr. L A. Rademaker. A. J. G Strengholts Uitg. Mij. N.V., Am- sterdam: Wilde Vaart, door Allan Penning, A. W. Sijthoff's U. M. N.V., Leiden: Be knopt Overzicht van de Krijgsverrichtingen der Koninklijke Landmacht 1019 Mei 1940, in opdracht van den Minister van Oorlog samengesteld bij de Sectie „Krijgsgeschiede nis" van den Generalen Staf, uitgegeven voor de Kon Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" te 's Gravenhage; met als bijlagen kaarten in afzonderlijke gecartonneerde map. N.V. Intern. U. M. Het Wereldvenster, Am sterdam: Uit het Kleine Rijk, door Antoon Coolen; deel I uit de Witte Raven-Reeks, 2de druk. N.V. U. M. Kosmos. AmsterdamAntwer pen: Radiotechniek. Handboek voor de studie van Radio zend- en ontvanglechniek, door Ing. J. Roorda Jr.. 5de geheel bijgewerkte en verbeterde druk met ruim 240 tekeningen. Uitg J M. Meulenhoff, Amsterdam: Men- schen en-Honden, de hond als metgezel van den mensch, zooals schrijvers en dichters door alle eeuwen hem hebben gezien, een bloem lezing verzameld door Arthur van SchendeL Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam: De magere brug. Gedichten van Frank Lulofs. Moussault's Uitg., Amsterdam: Bouwt mee aan uw eigen woning, door J. J. Vriend, Parelsnoerreeks no. 2. Boksen Haarlemse successen in liet Concertgebouw Bij de Woensdagavond in het Concertge bouw gehouden bokswedstrijden vgn „De Ring" hebben vier van de vijf Haarlemmers overwinningen geboekt. Over het algemeen stonden de partijen niet op een hoog peil vooral niet in het eerste deel. Twee jeugdige Haarlemmers gaven een aardige demonstra tie. De resultaten waren: Vlieggewicht: Ph. Kwarten (Amsterdam) w. o. p. van J. Verwijk (Den Haag). Welter- gewicht: P. Terstal (Haarlem) w. o. p. van v. d. Voort (Den Haag) H. J. Bakker (Haar lem) w. o. p. van J. Kalthof (Amsterdam), Vrij gewicht: C. Mansveld (Den Haag> en I» Kwarten (Amsterdam) boksten onbeslist Lichtgewicht: J. Water (Amsterdam» p. van T. Daane (Haarlem); F. van Eden (Den Haag) w. o. p. van Berkum (Amster dam»: J. Brouwer (Haarlem) w. o. p. van Ch. Kleinhout (Amstei-daro)L. Walraven (Den Haag) w. o. p. van Schram (Amsterdam); H. Antonisse (Haarlem) w. o. p. van J. Stuurop (Amsterdam). Middengewicht: A. Pastor (Amsterdam) w. o. p. van De Vries (Amster dam) De slijlprijs werd gewonnen door Ph. Kwarten. Sport in 't kort SCHOONHEIDSPRIJS SCHAKEN VOOB HAARLEMMER. De schoonheidsprijs voor de mooiste partij uit de tienkampen van he! onlangs gehouden Hoogoventournooi is ge wonnen door de Haarlemmer de heer J. Marwitz. „Het is net iets voor U! Misschien hebt U ons gade geslagen toen we op Uw vliegveld landdenJa? Prachtig, dan zult U met ons eens zijn, dat géén luchtvaartbedrijf yvol- ledig is, zonder dit kleed!" De heer knikte instemmend. Er blonk een begerig vuur in zijn ogen en het is niet zeker, of hij het radio-politiebericht gehoord had of niet. In ieder geval kocht hij het vliegend tapijt van de Sultan en even later stonden Joris en Panda op straat. „Dat was ddt!" zei Joris. „Ik ben het kwijt. Van nu af aan ben ik een eerlijk man, jonge Panda!" tij Toch nog hoop. Aan de Amerikaanse Oost kust heeft men zwakke radiosignalet ontvangen, waaruit men de woorden „Star Tiger" meende te kunnen ontcij feren Dit is de naam van het Britst Tudor-vliegtuig, dat sinds Vrijdag mei 31 personen aan boord wordt vermis! op het traject Azoren-Bermuda. Huwelijk. Prins Olof. de vierentwintig- T< jarige zoon van prins Harald van Dene marken en neef van wijlen koninl Christiaan. is in het huwelijk getreden met mejuffrouw Annie Puggaarc- Moeller. Het bruidspaar zal zich binnen kort naar de Verenigde Staten begeven Door dit morganatisch huwelijk heel prins Olof afstand gedaan van zijn suc cessierecht. Hij zal de titel voeren val graaf van Rosenborg. Onwaar. Allen, de Amerikaanse ambass» deur te Teheran, heeft de Sovjetrusfl sche protest-nota tegen de activitó van de Amerikaanse adviseurs in Per zië „zo klaarblijkelijk onwaar' noemd, „dat zij geen gedetailleerd overweging verdient". Beleefdheid. In regeringskringen te Ne' Delhi toont men een zekere verbazin over het feit, dat er van de Sovjet-Urn nog geen condoleantie met de dood VJ Gandhi ontvangen is. daar uit alle dele van de wereld sympathiebetuiging! zijn binnengestroomd. Reactie. Films met Clark Gable, Ging! Rogers en Barbara Stanwyck zullen va twaalf Februari af niet meer in Hongs rije mogen worden vertoond, daar noemde filmsterren beschouwd word! als vertegenwoordigers van de Amer kaanse reactie. Koene sprong. Fritz Kuhn, de leider de vooroorlogse Amerikaanse Nazi-or? nisatie, de „Duits-Amerikaanse bonc is op het kamp Dachau ontsnapt. E Amerikanen hebben het kamp bezet t de bewoners zijn aan een verhoor o: derworpen. Duitse en Amerikaan) politie nebben een uitgestrekt gebiï afgezocht.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2