Bioscoop en circus vonden warme pleitbezorgers Kort en Bondigi Chevrolet - Buick DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD De vermakelijkheidsbelasting in de Haarlemse Raad Wethouder Van der Wall kondigt verbetering der steunnormen aan De wijziging van de verordening op de heffing en op dc invordering van een be lasting op vermakelijkheden, zoals de uit voerige omschrijving van het "26e punt van de agenda, die de Haarlemse gemeenteraad Woensdagmiddag afwerkte, luidde, had enige bioscoop-directeuren directe be langhebbenden op de publieke tribune gebracht. En inderdaad werd er lang en breed over de invloed van de verhoogde belasting op het bioscoopbezoek en wat daarmee samenhangt, gediscussieerd, waar bij de aanwezige exploitanten wel de indruk zullen hebben gekregen, dat hun belangen in de raad warme pleitbezorgers hadden gevonden. De eerste spreker over dit onderwerp was de heer Albrecht (Arbeid), die de wijze waarop de regering de belasting had voor geschreven weinig elegant vond. Volgens hem ware het juister geweest, indien zij Tegelijk met de Noodvoorziening-Oud in het parlement aan de orde was gekomen. Wat de hoogte der heffing betrof, merkte de heer Albrecht op, dat in bepaalde ge vallen waarbij hij op zweefmolens, lucht- schommels, revues en ijsfeesten en derge lijk lawaaiig jolijt doelde hem de be lasting zelfs voordelig leek, daar zij een verplaatsing van de publieke belangstelling naar op hoger peil staande vermaken zou stimuleren. Bepaald onbillijk achtte hij het evenwel, dat slecht toneel met 20, maar een goede film met 35 of 45 belast zou worden. Daarom diende de heer Albrecht een mo tie in, die B. en W. uitnodigde contact op te nemen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten teneinde de regering te be wegen bepaalde films, die het predicaat „waardevol" zouden verwerven slechts voor 20 te belasten. Bovendien stelde de woordvoerder van de Partij van de Arbeid voor de tariefgrens voor belastingvrije filmvoorstellingen op 75 cent te stellen (tot nu toe 40 cent) om te voorkomen, dat het culturele werk van Volksuniversiteit, Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en dergelijke bedreigd zou worden. Mevrouw S c h e 11 e m aC o n r a d i (V. V.D.) stelde vast, dat de laatste jaren in de filmproductie een duidelijke vooruitgang in smaak en stijl was te constateren en zij zou het betreuren indien de vermakelijk heidsbelasting er toe zou leiden dat de exploitanten minder risico's zouden gaan nemen en zich aan geen culturele experi menten meer zouden wagen. Spr. achtte het billijk, dat de exploitanten gezien de zware lasten, die op hun bedrijven rusten de verhoging zouden mogen doorbereke nen een voordeel, dat overigens door de voorgeschreven verlaging met 12 der entreeprijzen wordt opgeheven. Vervolgens brak mevr. Scheltema een lans voor het circus, dat door een belasting van 50 bedreigd wordt. In de motie- Albrecht bespeurde zij wel iets' goeds, maar ze was geschrokken van de daaraan ver bonden kwaliteitsappreciatie, waarin vol gens haar een stuk overheidscensuur schuil de, zodat zij haar stem aan de motie moest onthouden. Het betoog van de heer Van de Pas (C.P.N.) tegen het voorstel werd door zijn fractiegenoot Proper voltooid. Deze herinnerde eraan, dat het Amerikaanse concern M.P.E.A. had doorgedreven, dat per theater minstens veertien Amerikaanse films per half jaar gedraaid moeten worden ten koste van de productie van andere lan den, die op hoger peil staat. Ook hij nam het voor de circussen op en wat de motie- Albrecht betrof: om het eventuele overleg met de regering meer kracht bij te zetten achtte spr. het beter, dat men begon het voorstel te verwerpen. De heer Hooy (K.V.P.) vond de vrees van mevr. Scheltema, dat aan de motie- Albrecht overheidscensuur verbonden was, geheel ongegrond, daar in het midden werd gelaten welk lichaam de films zou waar deren. „Wij zijn ook niet graag met dit voorstel gekomen", zei wethouder Van der Wall, „maar het is logisch, dat de regering geen enkel stukje belastinggebied ongebrüikt kan laten liggen. Men moet toch nooit vergeten, dat boven iedere financiële regeling met grote letters geschreven staat: Dertig mil liard staatsschuld. Er zijn nog zoveel wensen te vervullen. Het peil van onze steunnormen is een voort durende bron van zorg en wij hopen zeer binnenkort daarin enige verbeteringen te brengen. Dit is echter onmogelijk wanneer de belastingreserve niet wordt uitgebreid" Naamsveranderingen De Haarlemse raad zal het voortaan zonder mevrouw Averink moeten doen. Burgemeester Cremers deelde gisteren bij het begin van de vergadering mee, dat op 28 Januari ten Stadhuize in de echt waren verbonden: Edi van Omme ren en H. J. Averink. Aan zijn geluk wens verbond de voorzitter de ver wachting, dat mevrouw Van Ommeren een waardig opvolgster van mevrouw Averink zou blijken te zijn. Er was nog een naamsverandering te noteren: mevrouw mrE. Scheltema- Conradi legde een verklaring af, die tot gevolg heeft, dat wij thans (V.V.D.) in plaats van (Vrijh.) achter haar naam en die van de heer Kloet schrijven DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegerhc-id tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenc-nbonnen en textielkaarten te: Haarlem: restant J, Ka tot en met Kef. Heemstede: 9—12.15 uur Het tot en met Him 16.30 Hin tot en met Hof. Bloemendaal: N tot en met O. Restitutie kolenprijs Vrijdag zijn aan de postkantoren aan de beurt: Ke tot en met Ko. TOPIC mixture voor de WARE pijproker! Rook één pijp geurige, aromatische TOPIC mixture en die speciale pijp wordt Uw TOPIC-pijp! Zo smakelijk, zo prettig brandend hebt U in geen jaren een mixture geproefd. Kom eens een pakje halen! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81. HAARLEM Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: F. Hanson—Wortel, zoon. J. v. Holten—Keur, dochter. W. van Deelen Albers, zoon. W, J. v. d. RaadBrouwer, dochter. ONDERTROUWD: H. A. de Boer en A. M. Janzen. P. J. Koppen en E. J. Lottgering- K ZSnkweg en G. v. Rijk. A. v. Baak en C. M. v. Unen. T. F- Hubrecht en M. C F. Sohill, L J. Hageman en H. C. v. Tongeren. HUWELIJKEN: J. H. Lanson en G. Sohreij- ers. W. J. M. Calkoen en K. M. v. Herwerd, J. C v. d. Monte] en J. A. de Freitas Mendes, A A. Spoor en M. v. Bakel. C. C. v. Veen en A H. Klein, F. Vianen en J. T. Eijkmans. OVERLEDEN: H. Cramer, 74 jaren. Over de voorgestelde regeling zelf zei wethouder Van der Wall, dat hij persoon lijk meer voor een uniforme heffing voel de. Aanvankelijk was ook hij huiverig ge weest voor de motie-Albrecht had de bevolking op haar tijd niet evenveel recht op en behoefte aan goede ontspanning als aan culturele films? maar tenslotte acht te spr. eeff hernieuwd overleg met het oog op de toekomst toch wel waardevol, zodat hij de motie overnam. Over de voorgestelde vrijstellingsbepaling zou de wethouder eerst prae-advies willen uitbrengen. Spr. deed een beroep op de Haarlemse bioscoopdirecties in hun welbegrepen eigen belang te volharden in hun tot nu toe ge voerde verantwoorde programmapolitiek. Het gevaar, dat circussen de Spaarnestad zouden mijden wegens de te hoge belasting, verwierp spr. als niet reëel. Tot nu toe waren er steeds meer aanbiedingen van circussen geweest, dan er geplaatst konden worden. Wethouder Van der Wall waar schuwde nadrukkelijk tegen afstemmen, daar dan belangrijke uitgaven niet gefinan cierd zouden kunnen worden. De heer Proper gaf het circus nog niet op en de wethouder gaf „na aandrang van bevriende zijde" toe. Vervolgens gingen het voorstel plus de motie zonder hoofdelijke stemming er door. De communistische fractie was blijkbaar zo onder de indruk van de verdediging door de wethouder, dat de heer Proper eerst na de hamerklap meedeelde, dat hij en zijn politieke vrienden als tegenstemmers wen sten aangemerkt te worden. Schoolmelk De melkverstrekking op scholen was de specialiteit van mevr. Averink en dus ook van mevr. Van Ommeren (C.P.N.) die critiek uitoefende op de regering die de subsidie voor deze sociale zorg had inge trokken, waaraan zij de verhoging der bij drage van de gezinnen toeschreef. Zij bepleitte bezuinigingen op het vervoer en een goedkoper inkopen. Zij kreeg bijval van de heer Van der Veldt (K.V.P.) die het onjuist achtte dat de verstrekte kinderbijslag werd aangevoerd om een verhoging van de kosten voor de ouders te moviveren. Wethouder Geluk zette uiteen, dat de verhoging der bijdrage van de ouders niet het gevolg is van de intrekking der rijks subsidie, maar van de duurdere flesjes en de stijging van de melkprijs. Tenslotte trekt de gemeente zelf een bedrag uit voor de verliezen, die op de melkverstrekking geleden worden. De ouders blijven vrij te betalen wat zij willen en de praktijk heeft uitgewezen dat van de 13000 kinderen, die van de verstrekking gebruik maken, er 8200 de hoogste bijdrage betalen. Bovendien zo zei de wethouder is dertig cent per week zo veel in verhouding tot de hoeveelheid geld, die 's zomers aan waardeloze ijsjes wordt versmeten? Soepwater „Dat moet dan soepwater geweest zijn", zei wethouder Geluk ongelovig op het betoog van de heer Voogd (Arbeid) naar aanleiding van het voorgestelde crediet van 13.750 voor verbeteringen aan de ge meentelijke zwembaden. De woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie meende, dat in de afgelopen zomer het water in zes weken niet ververst was geworden en stelde nog enige voorzieningen voor, die door de wet houder als te duur werden afgewezen. Bij de begroting zal de kwestie van het ge mengd zwemmen in het bad aan de Klever- laan aan de orde komen. De heer Proper vroeg of de wethouder reeds voorbereidingen had getroffen, dat de verbeteringen nog voor het zwemseizoen konden worden uitgevoerd, waarop de heer Geluk een staaltje service ten beste gaf door te antwoorden, dat als de heren nu niet langer praatten, het voorstel nog de zelfde middag door Gedeputeerde Staten goedgekeurd kon worden. Toen ging het er ook dadelijk door. Besloten zitting. Op verzoek van de heer H a p p (Arb.) werd over het voorstel onderhandelingen te openen met de Vuil Afvoer Maatschappij die het Haarlemse huisvuil naar Drente wil afvoeren, met gesloten deuren beraadslaagd. Toen het scherm weer opging, ging de raad met een en ander accoord. De heer Proper had met verwondering gezien, dat er voor de subsidie aan de R.K. openbare bibliotheek en leeszaal met een getal van 67.000 Katholieken in Haarlem gerekend werd. Volgens hem waren er slechts 59.000, welk mysterie door wethou der Van der Wall opgelost werd door zijn onthulling dat er hier een vermenig vuldigingsfactor in het spel was. Overige punten. Van de overige punten, na korte of geen discussie aanvaard, vermelden wij: het openen van de A-afdelingen aan 't Lorentz- en het Coornhertlyceum, het voteren van bijna 50.000 ter bestrijding van de kosten voortvloeiende uit uitbreiding en restaura tie van school- en andere gemeentelijke gebouwen en het aanschaffen van de daar bij behorende inventaris en van 11.000 voor de aankoop van grond ten Oosten van de Zomerweg en de Algemene Politiever ordening werd aangevuld met een contröle- bepaling op de één-mans-nachtwakersbe- drijven. Bij de ingekomen stukken was een adres van de markt-, straat- en rivierkooplieden over de onlangs aangenomen tariefregeling voor de markt in Haarlem-Noord, hetgeen Taxi Bel 13 O O DAG EN NACHT (Adv.) aanleiding werd voor de heer M o 1 (C.P.N.) om hun belangen te bepleiten. B. en W. zullen over het adres prae-advies uitbren gen. De heer Vliegen was niet bevredigd door het verslag van de commissie tot we ring van het schoolverzuim. Personalia. Eervol ontslag werd verleend aan mej. R. L. Bolkestein als onderwijzeres aan de school voor voorbereidend lager onderwijs no. 7. De heer E. de Kat zal als tekenleraar fun geren op de meisjes-H.B.S., mej. A. G. Cats werd benoemd tot hoofd van de vijfde ge meentelijke kleuterschool en de heren L. Schaap en A. Starreveld, visafslagers te IJmuiden tot ambtenaar bij de Keurings dienst van Waren. Jenever-kroniek De Haarlemse politie heeft een 50-jarige chauffeur en een 37-jarige caféhouder beide uit Den Haag, in arrest ge steld, die erop betrapt zijn bij het uitladen van jenevervaten bij een expeditiebedrijf op listige wijze deze vloeistof af te tappen in flessen, waaruit de kastelein zijn gasten laafde. Jenever was ook de oorzaak van enig gekrakeel, dat in de afgelopen nacht de omgeving van de Doelstraat verontrustte. Een 46-jarige Haagse caféhouder en diens zoon waren een glaasje gaan drinken bij een collega in de Wolstraat. Het waren vrij veel glaasjes geworden, zodat de waar din het beter vond bij een nieuwe bestel ling het begeerde vocht achter slot en grendel te bergen. De politie herstelde rust en orde. Nogmaals jenever: Een IJmuidenaar ook al een caféhouder keek Woensdag avond zo diep in de glaasjes van een café aan de Jansweg, dat hij bij de politie zo wel zijn naam als zijn gebit vergeten was. Beide zijn inmiddels weer terecht ge komen. Begrafenis ds. D. Tromp Dinsdagmiddag is in de kerk van de Nederlands Hervormde Gemeente te Zand- voort een dienst gehouden ter nagedachte nis van de Vrijdag te Amsterdam over leden predikant ds. Tromp. De dienst werd geleid door prof. dr. K. H. Miskotte, die zijn rede had gebaseerd op een uitspraak van de overledene: „De dood is geen na jaarswind; hij is een apocalyptische wind; hij is gelijk een rukwind". De dienst werd besloten met het zingen van Psalm 73 vers 12. Ook op de algemene begraafplaats was de belangstelling zeer groot. Prof. dr. Mis kotte sprak ook aan de groeve een kort woord. Een familielid dankte voor de blij ken van deelneming. Op 9 Februari wordt Groningens oudste inwoner 101 jaar. De heer Bulthuis maakt elke morgen nog een fikse wandeling. JEUGDPARLEMENT Iets vreemds in het kopende publiek van na de oorlog Besteedt men vandaag de dag en wel juist voor de allerzotste en meest waardeloze prullen fantastisch hoge prijzen, een goed stuk werd na de oorlog door hen ondanks herhaalde prijsverlagingen practisch niet meer bekeken. Reden waarom de Kunst- en Antiquiteitenhandel J. J. Heijnen, Zijlweg 111, Tel. 17877 de reeds bij herhaling verlaagde prijzen voor schilderijen w.o. de mooiste exemplaren van oude en nieuwe meesters kunstvoorwerpen, antiquiteiten en curiositei ten nogmaals en thans met 70°/o reductie op de prijzen van 1947 verlaagt. (Adv.) Manifest van de jeugd Het Haarlems Jeugdparlement kreeg gisteren door een van zijn leden een ont- werp-manifest van de jeugd gepresen teerd. In dit manifest worden de noden opgesomd, waarmee de jeugd van thans te kampen heeft in een wereld waar gebrek, onverschilligheid, oorlog, rassenhaat en onderdrukking nog steeds aan de orde van de dag zijn. Tevens bevat het een veroor deling van de loondienst en van het gees telijk sectarisme. Na vastgesteld te hebben dat de jeugd recht heeft op geluk, vreugde, arbeid en ontwikkeling en gewezen te hebben op het gebrek aan ethische normen, dat het welzijn van de jeugd bedreigt, wordt de jeugd opgeroepen om met haar kracht, moed en humor, met een positief idealis me te trachten verbetering te brengen in het lot van de mensheid. Het manifest zegt niet te weten hoe groot de kans van sla gen is, maar onderstreept, dat de jeugd meer dan wie ook de mogelijkheid bezit die verbetering tot stand te brengen. Nadat een inleidend debat tussen een „links" en een „rechts" lid op dood spoor scheen te zijn geraakt, omdat naar de me ning van laatstgenoemde het manifest punten bevatte, die voor een Christen on aanvaardbaar waren, trok de statuut-com missie zich binnenskamers terug en bracht enige wijzigingen aan in een paar formu leringen. Het manifest werd daarna met 1 stem tegen en 4 onthoudingen aangeno men en zal van nu af aan de basis vor men van de verdere besprekingen. Een motie, die de algemene principes van toepassing bracht op enige politieke feitelijkheden, zoals 15% loonsverhoging en het heropenen van de Indonesische middelbare school in Buitenzorg, leverde geanimeerde discussie op, maar werd tot de volgende zitting uitgesteld, omdat het bestuur zich wilde beraden over de nood zaak van een nauwkeurige inlichting over deze practische zaken. Militaire demonstraties Op het terrein van de Ripperdakazerne te Haarlem worden morgen demonstraties gegeven door militairen, wier opleiding tot infanterist is voltooid. Des middags wordt op een terrein bij het Brouwerskolkje een aanval van een com pagnie gedemonstreerd. Familieleden der cursisten uit alle delen des lands zullen deze demonstratiedag bijwonen, welke be sloten wordt met een gemeenschappelijke maaltijd en een feestavond in het Krelage- huis aan de Leidsevaart. Wethouder Geluk voorzitter van Sportweekcomité Naar wij vernemen zal de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, dr. C. Spoelder als voorzitter van het Sportweekcomité opvolgen. VERBLIND. Dinsdagnacht werd een uit Amster dam komende automobilist bij de Am sterdamse poort te Haarlem door een te genligger verblind, waardoor hij tegen een lichtmast reed. De wagen, die op de tram rails terecht kwam, liep nogal wat averij op en moest door een montagewagen van de N.Z.H. worden weggesleept. SOVJET-MINISTER VAN JUSTITIE VERVANGEN. In Moskou is bekend gemaakt, dat Niko lai Michailovitsj Rytsjko ontheven is van zijn functie als Sovjet-minister van Justitie, daar-hij „niet voor zijn taak berekend is." Tot zijn opvolger is benoemd Konstantin Petrovitsj Gorsjenin. Het zilveren jubileum van de Keuringsd ienst van de vereniging „De Narcis" is Woensdag in Hillegom gevierd met een receptie. - De voorzitter der vereniging „De Narcis", de heer D. van Egmond, sprak een openingsrede uit. - Rechts op de foto profdr. E. van Slogteren, die 25 jaar technisch adviseur is. 20 April: Harald Kreutzberg De wereldberoemde solo-danser Harald Kreutzberg zal, te beginnen op 19 April, een tournee van twee weken door ons land maken. Op het programma staat één optreden in Haarlem en wel op 20 April in de Stadsschouwburg. Zijn impresario, de heer Ernst Kraus, vertelde dat Kreutzberg thans voor de tweede maal met overweldigend succes een reeks voorstellingen in Amerika geeft. Kreutzberg werd in 1944 gedwongen dienst te nemen in het Duitse leger, doch slaagde er in reeds na enkele dagen zich krijgsge vangen te laten maken. De geallieerde autoriteiten hebben hem dan ook onmid dellijk na zijn bevrijding toestemming ge geven zijn optreden te hervatten. Het repertoire van Kreutzberg bestaat uit honderden zelfgeschreven dansen, ge baseerd op de meest uiteenlopende thema's der wereld-literatuur, van tragische figu ren uit de Griekse mythologie tot de ko mische creaties van Shakespeare en Beaumarchais. Kreutzberg is door de mu zen rijk gezegend met een vruchtbare fan tasie, een voorbeeldige muzikaliteit, een goede smaak en een kernachtig gevoel voor humor en niet in de laatste plaats met een technisch volmaakt functionnerend lichaam Hij voelt zich thuis op alle gebieden tussen de abstracte dans en de luchthartige pan tomime, maar wie hem eenmaal heeft aan schouwd als de gracieuze vertolker van Mozart, kan hem zeker niet meer ver geten. D. K. Jeugdige motorrijder door militaire auto gegrepen Een 17-jarige motorrijder, die met een aantal rijwielbanden op de schouders van de Voorduinstraat uit de Laurierstraat wil de inslaan, raakte de kluts kwijt door de signalen van de hem achteropkomende mi litaire vrachtwagen. Het gevolg was, dat de banden door een uitstekend gedeelte van de auto werden gegrepen en de motorrijder tien meter werd meegesleurd. Met inwendige kneuzin gen en een hersenschudding moest hij in een ziekenhuis worden opgenomen. De jongen bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Van zijn motorrijwiel bleef niet veel meer heel. De Volksmuziekschool De volksmuziekschool die te Haarlem sinds jaren op aantrekkelijke wijze het kind met de muziek vertrouwd maakt, heeft naast de tweejarige cursus voor de leeftijd van 911 jaar, ook een cursus voor volwassenen ingesteld in de avonduren. Wie met het doel en werkwijze van de volksmuziekschool wil kennis maken kan dit doen op de demonstratie van het werk van de kinderen op Zondagmiddag 8 Fe bruari in de muziekzaal van restaurant Brinkmann, Grote Markt en de demonstra tie van de volwassenen op Dinsdagavond 10 Februari. Muziek uit Azië en Europa Voor d ieeste Europeanen vormt de Aziatische muziek een gebied, waarop zij zich volstrekt vreemd gevoelen, zo zij het wagen dit met enkele voetstappen te be treden. Een volkomen anders gevormde mentaliteit, die in talloze muzikale schep pingen vorm en gestalte verkreeg, ontmoe ten zij hier en slechts een diepgaande stu die, welke door haar omvang tot een levens werk zou uitgroeien, zou een bevrediging gevend besef van de innerlijke waarde van de Oosterse muziek mogelijk kunnen ma ken. Dr. A. A. Bake, die gisteravond in het kunstzinnig ingericht, sfeer gevend zaaltje van „De Kerkuil", een auditie met toelich ting van Indische liederen gaf, heeft dit levenswerk, speciaal ten aanzien van Voor- Indië, ondernomen. Hij bracht zijn auditorium in contact met vocale, één-stemmige, niet-begeleide volks muziek van India, hoofdzakelijk van reli gieuze aard. Bijzonder karakteristiek voor deze muziek waren de door dr. Bake ge zongen gebeds-liederen en de aan de god Krishna gewijde gezangen. Het metrum van deze liederen is in wezen eenvoudig: de onderverdeling der notenwaarden en veelvuldige syncopen typeren het eigen aardige rythme der muziek. Bij de vertol kingen van dr. Bake trad nog een andere eigenschap op de voorgrond: het dienend karakter, waardoor de muziek slechts mid del en geen doel wordt. Een essentieel ver schil met een groot deel der Westerse mu ziek. Van een op zich zelf staande groep liederen, die men zou kunnen rangschikken bij de z.g. arbeidsliederen, zong dr. Bake enkele roei- en zeilliederen; eveneens een van deze liederen afgeleide compositie van R. Tagore, geschreven voor diens toneel stuk „De Brief van de koning". Als overgang naar de Westerse liederen, die na de pauze zouden worden gezongen, droeg dr. Bake een Venetiaans gondellied met Oosterse inslag voor, alsmede een Ve netiaans gondellied uit de vorige eeuw en een lied uit Bretagne, een couplet-lied, dat uiteraard de eenheid van woord en toon niet kon bezitten. Na de pauze kon het auditorium zich „thuis" gaan gevoelen bij de voordracht van duetten van Monteverdi, d'Astorga, Paisiello en Mozart, waarvoor bij dè stem van dr. Bake zich ook de heldere sopraan van mevr. J. KrantzRoosenburg voegde. En wat gezegd werd over het dienende we zen van de Oosterse muziek, geldt ook ten aanzien van het optreden van beide solis ten, dat hierdoor bijzonder sympathiek werd. Een woord van waardering voor de zorgvuldige begeleiding van mevr. C. Bake Timmers mag niet achterwege blijven. P. ZWAANSWIJK. Teraardebestelling F. Pigge De belangstelling uit voetbalkringen was Woensdagmiddag groot op de Noorder Be graafplaats, waar het stoffelijk overschot van de heer Frans Pigge, bestuurslid van E.D.O., ter aarde werd besteld. In de aula sprak de heer J. H. L u y k e n, als voor zitter van E.D.O., een afscheidswoord. Hij zeide, dat Frans Pigge belangrijk werk heeft verricht voor zijn vereniging, maar ook voor vele clubs in Haarlem. Vroeger was hij lid van „Klein Haarlem", maar na dat hij zich als lid van E.D.O. had opge geven, gaf hij zich ten volle voor deze club. Gelukkig heeft hij het ideaal verwezenlijkt dat een kleine vereniging uitgegroeid is tot een eerste klasser. De heer W. H. Burgwal, die het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Voet- halbond vertegenwoordigde, noemde Pigge een militant figuur. Zijn werklust van vroeger is weliswaar in de latere jaren verslapt, maar hij bleef werken voor de K.N.V.B. en in het bijzonder voor E.D.O. Namens de Haarlemse Voetbalbond zeide de heer A. van der Aart, dat Frans Pigge een E..DO.-man in hart en nieren was. Veel heeft hij gedaan voor het voetbal Haarlem en omgeving en het jeugdvoet bal had zijn bijzondere belangstelling. Voor zijn werk bracht spreker de overledene dank. Uit naam van de spelers van het eerste elftal van E.D.O. sprak aanvoerder H. Sch ij venaar een afscheidswoord. De heren L. R 11 g e r en H. v. Oord, beiden van de Algemene Bond „Mercurius" herinnerden aan het werk van de heer Pigge voor de Haarlemse vakbeweging en voor zijn collega's. Nadat op het orgel „Morgenrood" van Otto de Nobel en het „Largo" van Handel ten gehore waren gebracht, droegen spe lers van de voetbalclub de baar, welke gedekt was met de vlag van E.D.O., graf waarts. Aan de groeve dankte een broer voor de blijken van deelneming. Burgerlijke Stand HAARLEM, 4 Februari 1948 ONDERTROUWD: 3 Febr., K. de Haan en W. Spijkerman; H. G. M. Sieverding en J. M. A. Albers v. d. Linden; 4 Febr.. J. M. Tulle- naar en A. A. van Muijen; K. Tromp en S. van den Tweel; C. A. Lukaart en U. van Dam; G. M. Wassink en M. van der Niet; J. K. Kooiman en J. M. van Rossen; J. Philippo en S. de Man; G. Ammeraal on E. L. Terpoor ten; J. Gijzen en M. van Stijn; P. W. Over steegen en J, M. Ruijgrok; A. de Jong en J. Willemsen; C. F. van Swaaningen en J. D. M. Düderstadt; A. Licht en S. H. van den Bosch; G. van Kordelaar en A. C. van Dan- sik: H. T. Olijerhoek en A. van Dasselaar; J. H. Metselaar en C. J. de Klerk; L. C. Blok en J. A. van de Pol; F. L. Steenkist en M. M. Gieliam; IJ. Boterblom en A. C. van Meel; J. B. de Zaaijer en S E. Remijn; L. J. Visscher en J. M. Bosman; H. van Loevesijn en T. A. van der Aar; H. J. de Maaker en H. W. Goldschmeding; E. Schaap en C. van Wees; W. van Leen en A. M. Leuven; J. C. T. Mel- chers en L. H Keizer: J. van den Berg en C. J. J. Das; C. Blesgraaf en E. B. van Kleef; J. P. Ponsti^p en C. B. F. Voordouw; D. Bier- haalder en C. W. Verhaar; H. J. Cramer en M. Borst; ,T. Scheelings en J. C. Koster. GEHUWD: 4 Febr., H. H. Schilfer en S. M. F. van Wunnik; J. C. Willemse en J. C. Schoen; F. E. H. Vogelsang en D. C. de Vries; W. van de Steeg en G. J. Otte; P. M. Mole- na.ar en C. C. van Assema; A. P. Huijbens en M. E. A. van Kleeff; M. Ooteman en J. A. van Leeuwen; A. G. van Asperen en M. van Wort; G. Geilings en C, M. Broekhof; J. J. van Es en C. M. Spoor; A. Beumer en J. ter Horst; J. G. Koster en A. Spaan; H. J. A. Dix en J. A. Kompier; A. W. Krouwels en M. E. A. van den Hoek; J. Roffel en K. van der Wal; J. A. de Vries en H, Marsman; O. S. Mars en N. Doze; A. M. Kaas en M. Phili- poom; G. van der Bijl en T. Talens; J. Uile man en J. Hentenaar; G. Grin en C, Venings; J. C. L. Mol en G. van Dam; L. B. Konijn en E. P. Tuijten; H. Kordon en J. S. Eggermond; J. van Leeuwen en H. E. C. Waage; K. de Haan en W. Spijkerman. BEVALLEN van een dochter: 1 Febr., A. F. GriinewaldHouting; 3 Febr., C. Klink hamervan Groningen; E. van Boekhoven de Jong; A. JordanWezenaar; 4 Febr., A. M. A. MulTulen; D. G. de ZwartBiesbrouck; J. H. van der WerffEshuis; M. Hoofiën Vos: J. A. WijnandsWeijers. BEVALLEN van een zoon: 1 Febr., M. C. Andela—van Tol; 2 Febr., S. Strijbis—Vreug- denhil; 3 Febr., M. E. Schreursvan Kempen; J. HaanDollé; 4 Febr., M. A. van Erp Cramer; M. C. J. Bergmann—Zweiphennig. OVERLEDEN: 3 Febr., P. Loppersum Voogd, 71 j., Luciferstraat j BINNENLAND De heer H. Hermans, secretaris van de minister-president, is benoemd tot lector in de dagbladwetenschap aan de R.K. universi teit te Nijmegen. De heer Hermans zal tevens zijn huidige functie blijven vervullen. De staking bü de meelfabriek „Holland" te Amsterdam, welke op 25 Augustus begon, heeft een productieverlies van 400.000 balen meel veroorzaakt De „Holland" werkt thans met 131 werkkrachten onder wie 33 oud stakers. De directie hoopt dat half Februari weer op volle capaciteit kan worden gewerkt. Het stoomschip „Luckenbach" wordt binnenkort in Nederland verwacht met een grote zending goederen, kleding en voedsel, bijeengebracht door de Amerikaanse stich ting „United Service for Holland". Deze goe deren zijn bestemd voor Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Nijmegen. Arn hem. Deventer, Maastricht en Den Bosch. Ook verschillende Amerikaanse Rotaryclubs verzonden goederen voor haar zustervereni gingen in Nederland. De Jeugd Actie Papier Inzameling heeft in November en December 1.500.000 kg. oud papier verzameld. Berekend tegen de prijs, welke bij import van oud papier betaald zou moeten worden, vertegenwoordigt deze hoe veelheid een bedrag van f255.000. Het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft toestemming verleend voor de vestiging van een Nederlandse I Kamer van Koophandel te Wenen. Deze zal inlichtingen verschaffen over de Nederlandse markt en faciliteiten verlenen voor zaken reizen naar Nederland. Met medewerking der regering zullen 1 ongeveer honderd Nederlandse jongelieden uit Zuid-Limburg in de gelegenheid worden I gesteld het onderwijs te volgen aan de i „Rheinisch Westfalische Hochschule" te 1 Aken. HAARLEM EN OMGEVING Op 12 Februari hopen de heren J. W. j Van Lonkhuysen en H. Rijneveld werkzaam respectievelijk als etser op de afdeling Che- migrafie en als hulpvakarbeider op de afde- j ling Offsetdrukkerij van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting, de dag te herdenken waarop zij vóór 25 jaar in dienst traden. De heer Jac. Bonsel te Haarlem, voor- zitter van de Rijwiel en Motorhandelaren Organisatie, werd gekozen in het dagelijks I bestuur der vakgroepen voor het rijwiel kleinbedrijf, omvattende circa 15.000 rijwiel- I handelaren in Nederland. De officiële opening van de Kleuter klasse, verbonden aan de P. H. v. d. Ley- I school, Rijksstraatweg 374, zal plaats vinden Zaterdagmiddag 7 Februari a.s. te 2 uur door de Wethouder van Onderwijs de heer D. J. A. Geluk. Het Humanistisch Verbond houdt 8 Februari een Zondagmorgenbijeenkomst in Brinkmann, Grote Markt, waar de heer H. G. Cannegieter zal spreken over humaniteit in beginsel en toepassing. Ds. J. D. Speelman, Geref. predikant te Nieuwveen, die van 19081912 predikant was te Velsen, viert 23 Februari zijn 40-jarig ambtsjubileum. Hij gaat thans met emeritaat. Ds. H. W. Eerland te Dokkum heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk van IJmuiden bedankt. De Democratisch-Socialistische Jongeren Vereniging „Nieuwe Koers" houdt op 16 Fe bruari een propagandavergadering in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertge bouw. Arie van Nierop zal spreken en het cabaret „Rode pijl" zorgt voor humor. Voor het genootschap NederlandEnge land houdt de heer Cedric Hentschel M. A. Donderdagavond 12 Februari in Brinkmann een causerie over het onderwerp: „Trends in the modern English novel". grote voorraad onderdelen AMSTERD. RIJTUIG MIJ.: OFF. DEALER Band Nederland-Indië Vrijdag 30 Januari jl. hield de afdeling Haarlem van de Band Nederland-Indië in de „Cadi" alhier, een contact-avond. In haar openingswoord heette de voor zitster de burgemeester van Haarlem har telijk welkom en dankte hem namens de leden voor zijn belangstelling in het werk van de „Band" betoond. De hoofdvlootpredikant, ds. Sillevis Smit vertelde op zeer boeiende wijze over het onderwerp „Met Marine en Mariniers in actie", welke causerie, ten zeerste door de leden en verdere aanwezigen werd ge waardeerd. De heer Matthieu, penningmeester van het plaatselijk NIWIN-Comité deed een beroep op de aanwezigen tot steun aan de „Mevr. Spoor-aandelen-actie voor zieke en gewonde militairen". SCHEEPVAART K. N S. M. Boscoop, 2 Febr., v. Madeira naar Curagao. Danae. 3 Febr. van Triëst te Calamata. Helena, 4 Febr. van Vlissingen te Antwerpen. Óron, 3 Febr. van Piraeus naar Paros. Stentor, 1 Febr. te Tel Aviv van Jaffa. Tiberius. 2 Febr. van Cadiz naar Antwerpen. Dundee, 2 Febr. van Barcelona naar Valen cia. Roelf, 2 Febr. van Musel naar Bordeaux. Niobe, 2 Febr. van Mantiluoto naar Kopen hagen. MIJ. NEDERLAND. Borneo. 3 Febr te Philadelphia van Newport News naar New York. Java, 3 Febr. van Londen naar Port Said. Johan de Witt, 3 Febr. van Suez naar Aden. Riouw, 3 Febr. van Soerabaja naar Fremantle. Salawati, 3 Febr. van Buenos Aires naar La Plata. Tarakan, 3 Febr. te Suez (BataviaAmsterdam). Rotti 2 Febr. te Basra. Joh. de Witt, 2 Febr. te Port Said van Nederland naar Indië. Roepat, 1 Febr. van Penang naar Singapore. Tawali, 2 Febr. te Suez van Indië naar Nederland. Poelau Laut, 2 Febr. te Tarakan van Nederland naar Ma- OCEAAN. Polydorus, 2 Febr. door Straat van Gibraltar naar Batavia. VINKE EN CO. Britsum, 4 Febr. 8 uur van Baltimore te Rotterdam aangekomen. K. P. M. 3 Febr. te Batavia Rotterdam Batavia). K. H. L. Entre Rios, 3 Febr. van Lissa bon op thuisreis. Maasland, 3 Febr. te Buenos Aires (uitreis). Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. 1 N.-I. Handelsbank; Billiton Mij. II I Slotkoers gisteren 359 3271/2 409 192% 324% 209 188% 225 187 2481/2 176/2 182 127% 465 Openings koersen 356 3£3% 401 I9U/2 188% 187% 246 177% 182% 127%

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6