c J Noorderhout met een fraai sportcentrum Het ideaal: iedereen een welverzorgd gebit! Haarlem houdt de 8ste klasse in stand ea DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 Ongeveer twintig jaar geleden heeft de toenmalige wethouder van Openbare Werken, wijlen rar. J. Gerritsz, in de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad het vaststellen van het uitbreidingsplan voor de omgeving van de Jan Gijzenvaart warm aanbevolen. Er zou daar een ontspanningscentrum ver schijnen, dat van groot belang was voor de bevolking, in het bijzonder voor de bewoners van Haarlem-Noord. ..De Noorderhout" was reeds een geliefde omgeving geworden, maar in de oorlogsjaren is veel van de bosaanleg vernield. Na de bevrijding heeft het gemeen tebestuur de aanleg van het recreatie-oord weer ter hand genomen en op het ogenblik wordt er door de diensten van Hout en Plant soenen en Openbare Werken hard gewerkt. Als over enkele maanden de bomen en plan ten groen geworden zijn, zal blijken, dat er een prachtige omgeving voor wandelaars tot stand is gekomen, welke omgeving ieder jaar mooier wordt. Door de aanleg van het terrein der HFC „Haarlem" komt een belangrijk sportcentrum gereed. EDO voetbalt al weer enige jaren op een keurig ingericht terrein en dan zal de gemeente aandacht besteden aan de zwem- sport. Het bouwen van een zwembad aan de westelijke zijde van de Planetcnlaan en tus sen het Noordersportpark (terreinen van EDO) en de Zwitserse boerderij, staat op het programma. Wandelaars en bezoekers van de sportwedstrijden krijgen gelegenheid wat uit te rusten, want de boerderij, welke eigendom is van de gemeente, zal tot café-restaurant ingericht worden. Op het ogenblik is zij nog bewoond. Het nieuwe terrein van „Haarlem" is reeds te bereiken, omdat het basaltdek van de door getrokken straten gereed is en het wachten is nog op de bestrating. De Planetenlaan, welke bij de Orionweg begint, is verlengd tot aan de Rijksstraatweg nabij de Jan Gij- zenbrug. Een dwarsstraat langs de overdekte tribune van het voetbalveld, ligt in het ver lengde van de. Korteweg, welke aan de Rijksstraatweg begint. Goede parkeerplaat sen voor auto's zijn nabij het terrein te maken. Terre'm in September in gebruik Indien de werkzaamheden zo vlot zul len verlopen, als het bestuur van de HFC „Haarlem" verwacht, dan zullen de nieu we terreinen in September a.s. door de voetballers in gebruik worden genomen. Dan staat er nog geen grote overdekte tribune, omdat daarvoor voorlopig geen toestemming verleend wordt, maar wel een houten nood-tribune, welke plaats biedt aan ongeveer 1200 bezoekers en afkomstig is uit de Wieringen. Aangelegd zijn een hoofdspeelveld en langs de Jan Gijzenvaart een terrein voor drie velden. De grasmat van de zijvelden is op het ogenblik iets beter dan die van het hoofd- veld, maar men heeft nog enige maanden de tijd, om haar in een betere conditie te ma ken. De langdurige droogte is oorzaak, dat het gras zich niet voldoende ontwikkeld heeft. Om het grote veld zijn aan drie zijden „wallen" aangelegd en als dezer dagen de vergunning afkomt voor de betonwerkzaam- heden. zal begonnen worden met het maken van de onoverdekte tribune aan de lange zijde nabij de Jan Gijzenvaart en van de staantribunes achter de doelen. Op de „wal len" wordt een muurtje van beton gemaakt, waardoor de bezoekers enigszins beschermd kunnen worden. Op de onoverdekte tribune kunnen 1800 toeschouwers zitten en op de staantribunes'is plaats voor 9200 (aan iedere zijde van het terrein 4600). De overdekte tribune wordt aan de zuid zijde gebouwd. Voorlopig moet de voetbal club zich tevreden stellen met een houten overdekte tribune, welke gebruikt is op de wielerbaan in Wieringen. Dezer dagen zal de tribune naar Haarlem worden overge bracht en geplaatst worden op de plek. waar in de toekomst de nieuwe tribune gebouwd zal worden. In Wieringen stond een con-" sumptietent, welke eveneens gekocht is en in de zomermaanden naar Haarlem zal komen. Hier wordt een kleedruimte ingericht. Latei- wordt de tent naar de zijvelden verplaatst, waar zij gebruikt zal worden voor de elf tallen. welke daar spelen. Rond het hoofd terrein is een breed pad aangelegd. De vier grote lichtmasten welke vóór de oorlog ook op het vroegere terrein stonden, zullen op de hoeken van het veld worden geplaatst, zodat er in het komende najaar weer licht- wedstrijden gespeeld kunnen worden. Ten Westen van het hoofdveld ligt een groot terrein, bestemd voor drie speelvelden. Aan de buitenzijden legt de gemeente een plantsoen aan en de bomgn er voor zijn dezer dagen geplant. Het aanzien van het noorde lijk deel der gemeente wordt hierdoor aan zienlijk verfraaid. Verwacht mag worden, dat „Haarlem" be gin September over een prachtige accomoda- tie beschikt, waar tallozen van sport kunnen genieten, mits alles vtot verloopt en autori teiten en instanties medewerking zullen ver lenen, welke het bestuur nog nodig heeft. De heer J.tP. van Balen Blanken, voorzitter van de H.F.C. „Haarlem" vertelt aan de heren P. Dankelman, ere-voorzitter van de Haarlemse Voetbalbond en P. Hartog, be stuurslid der voetbalclub, hoe ver de werkzaamheden van het nieuwe terrein gevorderd zijn. De 9 Muzen Rijdende opera. De Hongaarse staats spoorwegen hebben een rijdende opera in het leven geroepen. De zangers zijn jonge leden van de Boedapester opera, evenals het koor, en het orkest is samengesteld uit leden van het spoorwegpersoneel. Tot nog toe gaf de rijdende opera in dertien steden van het platteland uiterst geslaagde voorstellingen. Alle décors worden met deze trein vervoerd en de leden van de opera wonen, eten en slapen in de rijtuigen. Hetty Beck jubileert. De actrice Hetty Beck wordt 17 Februari 60 jaar. Teneinde haar bewonderaars en vrienden de gelegen heid te schenken haar te eren, geeft het Amsterdams Toneelgezelschap op Zondag 22 Februari te Amsterdam een jubileumvoor stelling van „Ik herinner me moeder", waarin de jarige de hoofdrol vervult. Naar Praag. De Maastrichtse pianist Jean Franssen zal Nederland vertegenwoor digen op het internationale muziekfestival om de Smetanaprijs te Praag. Daaraan ontbreekt thans zeer veel, Hoe is dit tekort op te vangen? De tandverzorging laat zeer veel te wen sen over. Het percentage der mensen dat een welverzorgd gebit heeft, is klein. Zeer ten nadele van de volksgezondheid! Het is daarom toe te juichen dat de over heid wil streven, in samenwerking met de tandartsen, daarin verbetering te brengen. Bij de uitvoering rijzen evenwel zeer' grote bezwaren. De moeilijkheden blijken zelfs zó groot te zijn, dat men meer en meer tot de overtuiging komt, dat men hier staat voor een groot sociaal probleem. Toch wil dit niet zeggen dat men daarom maar van het ideaal moet afstappen en zich neerleggen bij het uitvoeren van wat lapmiddeltjes. Integendeel! Het grote pro bleem moet ook groot worden aangepakt! In Den Haag zijn plannen gemaakt voor een landelijke regeling van de Schooltand- verzorging. Blijkbaar is de opzet zeer een voudig. Men wil elk jaar de kinderen van de eerste klasse der lagere scholen laten behandelen en die dan gedurende de leer- plichttijd onder toezicht houden. Dan kun nen na de schooltijd zeer velen over gegeven worden aan de tandverzorging die uitgaat van de ziekenfondsen. De overigen, wier ouders boven de weistandsgrens der fondsen vallen, zijn dan aangewezen op de particuliere praktijk der tandartsen. Door deze weg te bewandelen zouden alle Ne derlanders op den duur een behoorlijk verzorgd gebit krijgen. Het nadeel van zo'n opzet zou evenwel zijn, dat het nog 30 of meer jaren duurt voor het ideaal bereikt wordt. Natuurlijk spelen geldelijke overwegingen hierbij een rol, maar het moet toch mogelijk zijn temeer omdat ons gebleken is dat de tand artsen het belang van de zaak volkomen inzien om méér te bereiken. De kin deren, die in de hogere klassen zitten, die nen ook nog in de zorg betrokken te wor den. Elke klasse, die men bij de School- tandverzorging betrekt, brengt het ideaal immers een jaar dichter bij! De gemeente Haarlem heeft nu aan de Raad opnieuw een voorstel ingediend om over te gaan tot het instellen van een Schooltandartsendienst. Hoe die geregeld zal worden is nog niet bekend, maar er zou veel voor te zeggen zijn een opzet daarvoor te ontwerpen die zich niet be- perkt tot de eerste klasse. Er is evenwel nog meer. Sinds jaren hebben de aangeslotenen bij de ziekenfond sen recht op een tandverzorging. Dit zijn heel wat mensen. In Haarlem en Heem- Maar de verlaging der Leer plicht gr ens vermindert s,ede vallen van de xao.ooo inwoners er i j i j. ongeveer 130.000 onder. Tot heden is aan het aantal leerlingen die tandheelkundige hulp voor verzekerden I weinig gedaan. Dit komt, zo werd ons ver voor het Middelbaar- en het Voorbereidend zekerd, omdat betrekkelijk weinig van hun Hoger Onderwijs. j recht in deze gebruik maken. Voor de Komt het inderdaad daartoe, dan is er hulp is een centrale kliniek ingericht,- kans, dat het aantal leerlingen van de waar 7 of 8 tandartsen werken. Dit feit Gisternacht heeft eer. hevige brand u.l.o.—nijverheids- en scholen voor voort- demonstreert duidelijk, dat de Nederlan- gewoed ,ln V1 ,des?.Iat® ",estand gezet lager onderwijs (7e en 8e klassen) i Her on Hit openhlik nn» niet nvertnioH ie verkerende hotel „Neerlandia te Roosen- zal toenemen. De centrale scholen (en na tuurlijk ook de 7e en 8e klassen der bij De Matthaus- en de Johannes-Passion Uitvderingen der C.O.V. De Chr. Oratoriumvereniging hoopt traditiegetrouw dit jaar weer Bach's Matthaus-Passion uit te voeren, ditmaal echter geen vier maal, zoals verleden jaar, doch twee maal en wel op Witte Donder dagavond en Goede Vrijdagmiddag, beide keren in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. In afwijking van de traditie zal de uit voering dit jaar onverkort zijn. De solisten mogen tot de beste van ons land gerekend worden: Mea Naberman, An nie Woud, Han le Fèvre, Lex Karsemeyer, Guus Hoekman en Henri Welbooren. De begeleiding is aan de H.O.V. toevertrouwd, tezamen met Dolf Hendrikse (orgel) en Hans Brants Buys (clavecimbel), ook Piet Lentz (viola da gamba) van het Concert gebouworkest verleent zijn medewerking. Het geheel staat onder leiding van George Robert. Vooraf gaat echter een eveneens volle dige uitvoering van Bach's Johannes-Pas sion en wel op Dinsdag 16 Maart in de Ge meentelijke Concertzaal, ook onder leiding van George Robert. Hieraan hopen mede te werken: Jo Vincent, Theodora Versteegh, Jan Schipper, Han Le Fèvre, Herm. Schey en hetzelfde instrumentaal koor: alleen wordt hierbij de viola da gamba bespeeld door Carel van Leeuwen Boomkamp. De bijzetting van Multatuli's as Programma der plechtigheid Gelijk reeds gemeld wordt de as van Eduard Douwes Dekker plechtig bijgezet op het terrein van het Crematorium,te Vel- sen. Op Zaterdagmiddag 6 Maart komt men daartoe bijeen in de grote hal van het Cre matorium, waar de voorzitter van het Mul- tatuli-genoolschap, dr. Garmt Stuiveling, de as van de schrijver van „Max Havelaar" zal overdragen aan de „Vereniging voor facultatieve lijkverbranding". De voorzitter der commissie van beheer van het Crema torium, de heer J. J. Deggeler, draagt ver volgens het monument over aan de vrien den van Multatuli, verenigd in het Multa- tuli-genootschap. Daarna wordt de as op het vrije gedeelte van urnentuin V in het monument geplaatst en spreekt dr. Garmt Stuiveling een slotwoord. De plechtigheid omvat verder een voor dracht uit het oeuvre van Multatuli door Jan Musch en orgelspel door George Robert. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 12 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: AVRO bridge-drive. Jeugdhuis, Blocmcndaal: Dr. Melchior over de Walvisvaart, 8 uur. City: „Morgen is voor eeuwig", 14 j.. 2.00. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „Grootpa is zo dom niet", alle leeft., '30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het ei en ik", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „De man zonder geheugen", 18 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Gentle man Jim". 14 j„ 2.0, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De antiquair van Sly Corner",. 18 j„ 200. 4.15. 7 00 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Ballet der lage lan en". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. Het is bekend dat de leerplicht voor het 8ste leerjaar der lagere school in ons land tot 1950 tijdelijk is opgeschort. Deze be paling wordt evenwel soepel toegepast. Ge meenten die aan de scholen een 8ste klasse hebben kunnen die, als zij het wensen, met wat kunst- en vliegwerk in stand houden. Als het daarvoor nodig is leerkrachten aan te houden die buiten de getalsterkte vallen van de gewone rijksvergoeding, kan aan het departement van onderwijs een ver goeding gevraagd worden voor boventallige leerkrachten. De gemeente Haarlem heeft twee centrale scholen voor het 7e en 8e leerjaar, bestemd voor leerlingen van alle openbare scholen die voortgezet lager onderwijs genieten. Die scholen zullen ongewijzigd blijven voortbestaan omdat het lesrooster zó kon worden opgemaakt dat het niet nodig is met boventallige onderwijzers te werken. Het bijzonder onderwijs heeft geen centrale scholen, omdat er verschillende lagere scholen zijn met 7e en 8e klassen. Die 8ste klassen zullen ook gehandhaafd worden, al of niet met boventallige leerkrachten. Het opmerkelijke verschijnsel doet zich evenwel voor, dat de 8ste klassen in Haar lem leeglopen. Dit is een gevolg van de verlaging van de Leerplichtgrcns. De centrale scholen hebben op dit ogen blik een kleine 300 leerlingen, waarvan er evenwel slechts 60 in de 8ste klasse zitten. Voorheen eindigde de Leerplicht in het algemeen wel bij 14 jaar, maar de wet noodzaakte toch vele kinderen langer op school te blijven, soms zelfs tot 15 of 16 jaar, omdat zij eerst bepaalde klassen moes ten doorlopen hebben. Nu wordt tot 1 Januari 1950 het betreffende artikel aldus gelezen: „De Leerplicht eindigt, zodra het kind zoveel klassen van één of meer scho len doorlopen heeft als samen een leertijd van zeven jaar omvatten, met dien ver stande, dat de verplichting nimmer eindigt, voordat het kind de 13-jarige leeftijd be reikt en de klasse, waarin het bij het be reiken van die leeftijd was geplaatst, door lopen heeft. Zij eindigt in eik geval bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaren." Deze verlaging van de Leerplichtgrcns is oorzaak, dat vele 14-jarigen de 8ste klasse verlaten. Dan kunnen zij ook een werkver gunning krijgen ingevolge de Arbeidswet. Indertijd ontstonden er veel moeilijk heden omdat ouders ten onrechte in de mening verkeerden dat de kinderen van 14 jaar, die een werkvergunning kunnen krij gen, ook van school mochten. Dit was toen slechts van toepassing op de kinderen die alle klassen doorlopen hadden. Nu is die moeilijkheid verdwenen. Alle 14-jarigen vallen nu buiten de Leerplicht wet. Het eigenaardige is nu wel dat een deel der kinderen al op 13-jarige leeftijd buiten de Leerplicht valt, namelijk indien zij de 7de klasse doorlopen hebben. Die kinderen moeten, als zij geen voortgezet onderwijs ontvangen, toch tot 14 jaar wachten voor zij een werkvergunning krijgen. Er zijn plannen om tot een sterkere selectie te komen bij kinderen die zich aanmelden Prinses Juliana in Canada Een boek over haar verblijf Omstreeks Juni zal een boek verschijnen, getiteld „Haar werk ging door - Prinses Juliana in Amerika" door mevrouw R. Marsman. Tijdens haar verblijf in Canada heeft prinses Juliana veel en belangrijk werk voor het koninkrijk kunnen verrichten. Mevrouw R. Marsman, de vrouw van de dichter H. Marsman, vertoefde destijds bij de Koningin te Londen. Prinses Juliana verschafte mevrouw Marsman toegang tot haar in de jaren van haar verblijf te Canada gevormd archief en heeft enkele malen met de schrijfster over haar verblijf in Amerika gesproken. Bovendien heeft de Prinses het gehele ma nuscript persoonlijk gecorrigeerd en van de nodige aasvullingen voorzien. Tevens heeft zij mevrouw Marsman de volledige beschikking gegeven over haar verzameling foto's uit die jaren, waaronder zich talrijke nog nimmer gepubliceerde opnemingen be vinden. mond met goed onderhouden tanden en kiezen is de poort voor de gezondheid. Er zijn in de laatste tijd moeilijkheden geweest tussen de tandartsen en de zieken fondsen over deze polikliniek. De regeling heeft in het verleden niet in alle opzichten voldaan. Het nieuwe bestuur van de orga nisatie van tandartsen zou willen streven naar een andere oplossing, waarbij de actieve medewerking van alle tandartsen nodig zou zijn, om de grote achterstand op het gebied der tandverzorging op te vangen. Hierbij spelen financiële bezwaren na tuurlijk weer een belangrijke rol. De tand artsen zien het probleem, waarvoor zij staan, tweeledig. Allereerst de kant van het sociale belang: een betere tandverzor ging en inhaling van de schromelijke ach terstand op dit gebied. Daarnaast ook het eigen belang. Een van de tandartsen, die zich in het bijzonder voor de quaestie in teresseert, zei ons: Wij verhelen ons niet, dat ons volk arm geworden is en vermoe delijk in de naaste toekomst nog armer zal worden. Wil men dus iets bereiken, dan moet op dit gebied in goede harmonie sa mengewerkt worden. De tandartsen zullen veel werk moeten verzetten en daarnaast toch rekening dienen te houden met de gedaalde financiële mogelijkheden. Ik ben evenwel overtuigd, dat het mogelijk is op deze basis tot een gewenste samenwerking te komen. Voor ogen gehouden moet worden dat de rechten, die de ziekenfondsleden heb ben. slechts spreken van een beperkte tandheelkundige verzorging. Het gebit wordt kosteloos onderhouden wanneer het goed is. De verzekerden moeten de consequentie nemen van het feit. dat zij wat de verzor ging van hun tanden en kiezen betreft, een grote achterstand hebben in te halen, die niet door de verzekering gedekt wordt. Daarom moeten zij een deel van de kosten, om hun gebit te laten opknappen, voor eigen rekening nemen. Maar met de be perkte draagkracht der verzekerden hou den de tarieven rekening. Een kunstgebit voor een particuliere patiënt kost ongeveer 150, maar een verzekerde betaalt als regel niet meer dan 50 bij. Er werken thans in Haarlem, Heem stede en Bloemendaal 50 tandartsen. Als de zaak goed zou worden aangepakt, zou langs deze weg de grote achterstand in de tandverzorging geleidelijk worden inge haald. Honderd fietsen gingen in vuurzee verloren zondere scholen) geven een onderwijs, dat zich uitstekend aansluit bij het Nijverheids onderwijs (Ambachtsscholen voor de jon gens, Huishoudscholen voor de meisjes). Indien in de toekomst weer meer leer lingen op de centrale scholen te Haarlem komen, behoeft voorlopig nog geen plaats gebrek gevreesd te worden. De scholen kunnen 400 leerlingen plaatsen (de scholen in de Linschotenstraat en aan het Weltevre denplein hebben elk zes klassen), zodat er nog wel 100 bij kunnen. Organisatiesecretaris der Amerikaanse communisti. sche partij gearresteerd Het Amerikaanse departement van Justitie heeft bekend gemaakt, dat John Williamson, organisatie-secretaris van de communistische partij in de Verenigde Staten gearresteerd is en uitgewezen zal worden. Een ambtenaar van het ministerie noemde Williamson de belangrijkste fi guur in de communistische partij tegen wie de Amerikaanse justitie tot dusverre maatregelen genomen heeft. Williamson werd in Schotland geboren en zou nooit genaturaliseerd zijn. der op dit ogenblik nog niet overtuigd is, dat een goede gezondheid slechts kan sa- daa'. dat in 1944 door oorlogshandelingen mengaan met een welverzorgd gebit. Een "nst« werd beschadigd en sedert dien door de eigenaar gedeeltelijk werd ge- Textielfirma knoeide; controleur hielp mee Een textielhandel in Hilversum heeft ge ruime tijd de distributiebepalingen kunnen overtreden, doordat een controleur van de C.D.E.C. bij controle de ogen sloot voor geconstateerde overtredingen. Hij werd zelfs belanghebbende en maakte van de firma een melkkoetje, doordat hij van de firmanten een bepaald bedrag eiste van de opbrengst der verkochte goederen, ver vaardigd uit stoffen, welke hij de zaak als zwarte tussenhandelaar leverde. Het was reeds enige tijd opgevallen, dat de controleur op grote voet leefde. Hij is in arrest gesteld en heeft bekend. De beide Hilversumse firmanten J. en M. werden eveneens in arrest gesteld, evenals de procuratiehouder V., die tevens als ac countant fungeerde en zwarte transacties op deskundige wijze in de boekhouding wegwerkte. Hij zag bovendien kans tijdens het onderzoek van de recherche vijf rollen stof te laten verstoppen. de schapenteelt op Texel. Onder regie van Herman van der Horst en in samenwerking met de componist Jan Mul ontstond een evenwichtig, rustig en duidelijk beeld van dit specifieke Texels bedrijf. Hier en daar waren aardige vondsten te noteren, zoals het begin der Lente, gesymboliseerd door het tikken van waterdruppels, afkomstig van smeltend ijs, waarbij uitstekend een heid met de muziek werd verkregen. „Tournooi", een documentaire film over kemphanengevechten, leek ons nog niet ge heel uit de verf. De muziek van Jan C. Mol Jr. voor een ensemble van guitaar, bas en piano, waarin de componist het eerste in strument bespeelde, was zeer verdienstelijk te noemen. MULTIFILM OP HAAR BEST Nu de hoogte der vermakelijkheidsbelas ting voor bioscoopvoorstellingen afhanke lijk wordt gesteld van de in het voor programma gedraaide Nederlandse jour naals en korte films, krijgt de Nederlandse filmindustrie, die zich op deze genres toe legt. een nieuwe kans. Want zelfs dit gebied dreigde de laatste tijd door het overvoerd raken van de markt met Hollywood-producten voor onze eigen cineasten te loor te gaan. Gedeeltelijk was dit te wijten aan de Amerikaanse verhuur- methoden, die afneming van een bepaald kwantum journaals en andere voorfilms af hankelijk stellen van de verhuurde hoofd films, deels kwam dit ook door de toe nemende lengte van vele „grote" films, zo als „Les enfants du paradis", „Het lied van Bernadette". „Fantasia". Maar de laatste fiscale maatregelen zou den juist voor „Multifilm" wel eens een gunstige wending kunnen betekenen, niet in de laatste plaats voor de Bataviaanse tak van het bedrijf, die nu al 14.000 meter wordende wereld", een Indonesisch „ma gazine", naar Nederland heeft gestuurd, zonder dat deze tot vertoning kwamen. Zo wel technisch als artistiek staat dit jour naal. dat onder supervisie van de heren J. C. Mol Sr. en Mannus Francken wordt ver- j vaardigd, zijn mannetje. Wij waren in de I gelegenheid behalve een aflevering van „Wordende wereld" ook de documentaire i „Dodenfeest bij de Toradja's" te zien, een product dat uitmunt door het. bezielde camerawerk van Jan van der Kolk en vooral door de logische ontwikkeling' van het gegeven, waardoor het dodenritueel in derdaad tot een indrukwekkende climax uitgroeit. Van de drie „shorts" die ons uit de Haar lemse productie getoond werden, beviel ons. filmisch gesproken. „Boven in de Kerse- laer" van Albert Brosens het best. Het telkens terugkerende gesnerp van de ratels en het bijna Don Quichottige geschreeuw van de „keerders", dat de spreeuwenvluch- ten begeleidt, laten niet na de toeschouwer tot een obsessie te worden, een effect dat ongetwijfeld door de jonge cineast beoogd werd. De muziek van Max Vredenburg be vredigt niet geheel en al. Met steun van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ont stond „Dragers van het Gulden Vlies", over exploiteerd als fietsenstalling. De Roosendaalse vrijwillige brandweer kreeg assistentie van de gemeentelijke brandweer uit Breda. Met tien stralen wist men het vuur te beperken tot het voor naamste hötelgebouw, dat echter volkomen werd verwoest. Van de ruim 100 fietsen konden er slechts enkele gered worden. Nederland werd opgescheept met waardeloze rijksmarken Tussen 31 Maart 1941 en 7 Mei 1945 hebben, behalve Duitsers en andere vijanden, ook niet-vijanden, die in het Duitse rijk en de daarbij ingelijfde gebieden woonachtig, of gevestigd waren, gebruik gemaakt van de opheffinig van de deviezengrens tussen Nederland en het Duitse rijk, om onbelem merd Nederlands vermogen in eigendom te verkrijgen. Ter betaling werd Nederland opgescheept met waardeloze rijksmarken. Dit geschiedde op grote schaal. Reeds sedert eind November van het vorige jaar moet een ieder, wie een dergelijke vermogensovergang aan een niet-vijand bekend is. daarvan aangifte doen bij de Nederlandse Bank. De termijn van deze aangifte is verlengd tot 1 April. Het departement van Financiën merkt op. dat het voor ons land van groot belang is. dat ieder door het nakomen van de verplichting tot aangifte er toe medewerkt, dat het aan u 'c Nederlands bezit onttrokken vermogen we- s°Ihaat, erden gedood en tien der in de macht van Nederland gebracht. Maurice Chevalier als deviezenkweker Tijdens de twee en halve maand, dat Maurice Chevalier nu op tournee door Amerika is, heeft hij de Franse schatkist niet minder dan 53 millioen dollars aan deviezen geleverd. Met de bokser Marcel Cerdan staat de nationale chansonnier thans bovenaan de lijst van deviezen- kwekers, welke het Franse ministerie van Financiën heeft opgesteld. Het is namelijk bekend, dat Fransen in het buitenland slechts een zéér gering deel hunner ver diensten ten eigen behoeve mogen gebrui ken; de rest kunnen zij pas na terugkomst in het vaderland in Franse francs touche ren. Een beeld uit „Dodenfeest bij de Toradja's". Een witte karbouw, de Indonesische buf feldie zijn grote waarde aan zijn zeldzame kleur en zijn kracht ontleent, wordt naar de offerplaats geleidwaar zijn vlees door de honderden rouwdragenden zal worden genuttigd. Men heeft berekend, dat de kosten van een dodenfeest voor een belangrijk Toradja-lid de driehonderd duizend zu'den overschrijden. Interessante filmexpositie te Amsterdam In het Stedelijk Museum tc Amsterdam is een tentoonstelling geopend, welke de film schetst in haar historische ontwikke ling en het „probleem film" belicht van artistiek, economisch en sociaal standpunt. Het materiaal is grotendeels afkomstig uit het „Schweizer Filmarchiv" te Bazel, aangevuld met materiaal uit het Franse en het Nederlands Historisch filmarchief. Hier vindt men de oudste apparaten, die men voor het projecteren van stilstaande plaatjes gebruikte in het begin van de 19e eeuw, welke werden opgevolgd door in- genieuse constructies van de vertoonde figuren tegen een achtergrond van bran dende kaarsen. Zo is cr in dc duister ge houden middenzaal een kastje, waarin ge rasterde figuren op de muziek van een speeldoos hun bewegingen uitvoeren. In de laatste zaal staat het eerste film-projec- tieapparaat van Lumière, de uitvinder van de film naast het ultra-moderne reuzen- klankfilmtoestel van Philips. De hoofdschotel van dc expositie wordt gevormd door een reeks cartons, waarop met teksten en illustrerende foto's uitvoe rig de financiële achtergronden van het filmbedrijf worden omschreven, de ver schillen tussen toneel en film, de artistieke mogelijkheden en de totstandkoming van het filmbeeld. Tot slot wordt de distributie behandeld. Aan het einde vindt men een apotheose waarin als ideale toekomst van de film wordt getekend de toestand, dat de filmproducent in dienst staat van de positief ingestelde, critische theaterbezoe ker, ter vervaardiging van cultureel ver antwoorde films. Nationale herdenking van de Franse revolutie De Franse minister van Financiën heeft 85 millioen uitgetrokken om dit jaar het eeuwfeest van de Franse revolutie te vie ren. Een groot deel van deze gelden zal worden gebruikt voor regeringsopdrachten aan kunstenaars: zo zal Darius Milhaud een revolutiesymphonie componeren, heeft de schrijver Jean Descure een dramatisch gedicht voltooid, dat thans in studie wordt genomen, legt de cineast Jean Gremillon momenteel de laatste hand aan con film, die „Printemps de la Liberie" zal heten en schrijft de communistische dichter Louis Aragon een groot revolutionnair epos, waarvoor hij van de Staat een half millioen francs zal toucheren. Dwangarbeid voor Nederlands collaborateur in België (Van onze Brusselse correspondent) Door de eerste Vlaamse Kamer van de Brusselse Krüesraad is de Nederlandse economische collaborateur Josef Eyck ver oordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Het totale bedrag van de omzet zijner firma, te weten 50 millioen frs. of circa 3 millioen guldon. zal de Belgische schat kist ten goede komen. Josef Eyck was een van de mede-oprichters van" de Duitse „Wehrmachtsankaufstelle", die aankopen deed op de zwarte markt of tot inbeslag nemingen overging. Eyck ging weldra voor eigen rekening werken en was een graag geziene gast in de vele clandestiene restau rants. die te Brussel onder de bezetting als paddestoelen uit de grond rezen. Indien Eyck zich in de gevangenis goed gedraagt, kan hij eventueel van de voordelen van de Belgische wet-Lejeune genieten, zodat hij na het uitzitten van een derde der straf, in casu 5 jaar, weer vrij komt. Het Brussels militair gerecht had Eyck lange tijd te werk gesteld om de Duitse documentatie te ontleden, die in de plaats van de namen, slechts nummers opgaf voor de leveranciers aan Duitse roofdiensten. Nadat hij op deze wijze tientallen dossiers van collaborateurs had laten verdwijnen, ontdekte men per toeval deze list, waar mede Eyck trouwens opnieuw een flinke stuiver had verdiend. Griekse guerilla's beschieten Saloniki In de vroege morgen van Dinsdag heb ben Griekse guerilla's de stad Saloniki be stookt. Vier personen, onder wie een Britse i personen, onder wie eveneens een Britse soldaat, werden gewond, aldus is officieel ver klaard. Griekse militaire autoriteiten zijn van mening, dat de beschieting plaats heeft gehad van een tien kilometer ver gelegen heuvel en dat een 45 millimeter veldkanon gebruikt is. De ruiten van het hotel van de Balkancommissie der UNO werden ver brijzeld. Griekse vliegtuigen met raketwapens en bommenwerpers hebben na de beschieting van Saloniki groepen guerilla's, die zich van de heuvel Asvestochori op tien kilo meter van de stad in Oostelijke richting bewegen, aangevallen. Nederlands-Tsjechisch handelsverdrag Het Nederlands-Tsjechoslowaakse han delsverdrag, waarover in December j.l. be sprekingen zijn gevoerd, is Dinsdag op het ministerie van Buitenlandse Handel te Praag ondertekend. De nieuwe overeenkomst voorziet in een uitbreiding van de handelsbetrekkingen i tussen de beide landen tot een bedrag van vijf milliard Tsjechische kronen, dal over- jeenkomt met 100 millioen dollars. In voor- I afgaande jaren was telkens een handels- accoord over drie en een half milliard kro nen afgesloten. BOEKENWEEK 1948 De novelle, die tijdens de dertiende Boe kenweek van 26 Februari tot 6 Maart als geschenk aan het boekenkopend publiek zal worden uitgereikt, is een ver haal getiteld „Oeroeg". Het speelt in In donesië en schetst de ontwikkeling van de verhouding tussen een Nederlandse en een Indonesische jongen. Aan dit geschenk is evenals het vorig jaar een prijsvraag ver bonden. Het publiek mag raden wie de auteur is. Voor de leerlingen van de gymnasia en middelbare scholen heeft Anne H. Mulder een boekske over boeken „Logarithmen en rozen" geschreven. Voor de jongeren wordt kosteloos een kruiswoordpuzzle beschikbaar gesteld, waarin bijzondere aandacht aan het boek wordt besteed. In de hoofdstad zal „Het schrijversbal" weer het hoogtepunt van de Boekenweek vormen. Onder regie van Carel Briels zal een veertigtal amateur-tonelisten de pre mière van „Jan Pieterszoon Coen", het enige toneelstuk dat J. Slauerhoff schreef, brengen. Dit stuk zal op 1 Maari in dé Stadsschouwburg te Haarlem ongevoerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5