Vrijwillige brandweer te Haarlem TOPIC! Chevrolet - Buick DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Invloed op de gemeentebegroting De terugkeer der vrijwilligers bij de Haarlemse Brandweer verloopt niet vlot. Blijkbaar zijn er verscheidene moeilijk heden te overwinnen. B. en W. hadden bij het opmaken der begroting voor 1948 ge rekend, dat de omzetting (de brandweer is nu nog, ingevolge de maatregelen die de Duitsers namen, een beroepscorps) in het begin van dit jaar zou plaats hebben, maar het blijkt nu opnieuw dat het nog wel enige tijd zal vorderen. Daardoor wordt van de bezuiniging, die aanvankelijk op 58.000 geraamd was, 25.000 verloren. Een nadere beschouwing van de begro ting voor de Brandweer toont enkele bij zonderheden aan die nog wel de vermel ding waard zijn. De jaarlijkse post voor beloning en premiën is gedaald van 149.850 in 1946 (in 1947 was de post door inkrimping van personeel al gedaald tot 139.055) tot 85.650. Er worden nu aangesteld 26 beroeps- brandwachts, 1 technische ambtenaar en 1 bezoldigd administrateur. Verder zijn het dus vrijwilligers. Ook de commandant en andere leidinggevende personen zijn vrij willigers. Reeds vóór de oorlog waren er 16 beroepsbrandwachten, zodat dit aantal niet belangrijk vermeerderd is. Het salaris voor een brandwacht le klasse in vaste dienst is 2300, 2e klasse 2225. Brand- wachts 2e klasse in tijdelijke dienst krijgen 2050. Het beroepspersoneel dat niet in dienst der Brandweer blijft, zal zo mogelijk in een andere functie worden te werk gesteld. De kosten van huisvesting en legering van het brandweerpersoneel zullen verminderd worden van 5560 in 1947 tot 500 in 1948. Aangenomen is dat het gebouw „Elim", waarin zich bevinden een slaapzaal, een cantine en een werkplaats, door de Brand weer ontruimd wordt en dat de boven woningen van de Brandweerkazerne nu voor dat doel gebruikt zullen worden. Er behoeft blijkens de begroting geen nieuw slangenmateriaal worden aange schaft, het aanwezige is voldoende, omdat in 1947 pas geld voor uitbreiding is beschik baar gesteld. Wel is 6000 nodig voor on derhoud van auto's, omdat enige wagens een revisie vereisen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat op de kapitaaldienst een bedrag van 31.000 is uitgetrokken voor aanschaffing van een nieuwe autospuit, ter vervanging van die wagen die de Duitsers naar het Oosten hebben gebracht en die niet teruggevonden is. De post voor telefonische aansluitingen is verhoogd. Op verschillende punten in de gemeente zijn 16 brandmelders: adressen waar men kan opgeven dat er brand is. Dit getal is niet groot, maar nu vrijwel overal telefonische aansluitingen zijn, is daaraan ook niet zoveel behoefte meer. Voor het alarmeren der vrijwilligers zal weer ge bruik gemaakt worden van de alarminstal latie waarop 94 brandwekkers zijn aange sloten. 2000 is op de begroting uitgetrokken voor het houden van wedstrijden op brand- weergebied en bijeenkomsten met de vrij willigers. Bovendien is er een post van 2000 voor het bijwonen van congressen en vergaderingen en voor andere kosten van het brandweer-college. Verder werd nog 500 uitgetrokken voor vergaderkosten enz. van brandmeesters. Negen tabakken voor Negen tabakken, kostbare ingrediënten en verfijnde vakkennis maakten een nieuwe mixture: TOPIC. Juist iets voor de cri- tische fijnproever, om er met zijn pret tigste pijp eens extra voor te gaan zitten! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM (Adv.) De medezeggenschap der werknemers Door de Haarlemse Bestuurdersbond werd een druk bezochte vergadering ge houden ter behandeling van het onderwerp: „De medezeggenschap der werknemers." De voorzitter, de heer A. Mars deelde mede, dat binnenkort een tweede voorstel ling van „De wacht aan de Rijn" zal plaats vinden. Voorts vestigde spr. de aandacht op de filmvoorstelling van 1 Maart, waar de hoofdfilm der arbeidersbeweging „Als de weiden bloeien" zal worden gedraaid. De spreker, de heer De Roos zei dat de eis van de medezeggenschap reeds geruime tijd als doel is gesteld door het N.V.V., om dat daardoor de bestaanszekerheid der werknemers op een stevig fundament wordt geplaatst. Er wordt wel eens verklaard, dat in de bedrijven waar z.g. contactcommissies of personeelsraden zijn gevestigd, deze com missies reeds een kern vormen voor de medezeggenschap. Dit is echter niet het ge val, daar het ontwerp inzake de medezeg genschap grotere perspectieven opent. In het ontwerp wordt voorgesteld om te komen tot ongeveer 20 bedrijfsschappen; in elk bedrijfsschap zal een ieder, die in het bepaalde bedrijf werkzaam is, dienen te worden opgenomen. Deze bedrijfsschappen zullen zich bewegen op economisch en so ciaal terrein; de voorzitter wordt door de minister aangewezen en de overige leden van het bestuur: een derde deel voor de consumenten door de regering, een derde deel door de werkgevers en een derde deel door de werknemers. De taak van het bedrijfsschap is gelegen op het gehele terrein van het bedrijf in de ruimste zin des woords. Ook kan een be drijfsschap verordineren dat in een bedrijf een ondernemersraad wordt gesticht. Het N.V.V. plaatst zich op het standpunt, dat een ondernemersraad er al dient te komen indien er tien werknemers in dat bedrijf werkzaam zijn; in het rapport van mr. A. A. van Rhijn wordt dit aantal ge steld op 25. Nadat een aantal gestelde vragen door de spreker was beantwoord, sloot de voorzit ter de vergadering. Restitutie kolenprijs Vrijdag zijn aan de postkantoren aan de beurt voor restitutie van de kolenprijs Po tot en met Rod. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 Februari 1948 ONDERTROUWD: 11 Febr., P. M. Smeets en M. Weijers; J. Tol en E. C. Harren: O. H. Datema en C. H. Sastra: C. J- M Philipoo en E. Smit; P. van der Beek en B. Zonneveld; N. W. Duits en J. G. Winter; P. J. Smits en A. Feenstra; T. A. J Mosterd en Tv\ C. Pleging; H. Smit en C. C. Raar; B. F. Jürgens en H. M. Paul; B. T. van Norden en M. H. Arxhoek; C. Cost en C. W. van Raaphorst; J. van den Bos en J. C. E. Hoefsmit; N. Beun en L. Groenendaal; H. W Kruiswijk en G. A, Slim; C. J. H. van den Berg en A. Verzeilberg: R. H. Voogt en H. Pothoff. GEHUWD: 11 Febr.. W. Faasen en G. J. Schreuder; G. K. P. de Groot en G. H. Stuit; K. J. Zegel en A. Wildschut; J. C. van Loe- vesijn en M. Geutkens; W. Koper en G. J. Homan; P. van der Westen en C. S. Blei; M. van Veen en C. ten Bosch; D. Vroegindeweij en S. C. Peetoom; W, Hopman en S. D. Bak ker; C. van Wingerden en S. Beukman; H. L. Quint en J. Out; O. F. H. Schönhuth en J. F. B. Bauer. BEVALLEN van een zoon: 10 Febr., H. van ParadijsOfficier; H. P. Rusman—Lange- veld; J. C. VersluisBonarius; C. M. Hoe- vensvan Meurs; M. van EgmondWesthof; 11 Febr., C. M. Klok—Scheerman: A. M. van de Haar—van Verneveld; A. M. Zwanenburg Smink. BEVALLEN van een dochter: 8 Febr., C. S. Stijger—Groenendaal; 10 Febr., G. A. M. Leis Diekmann; M. Zuidema—Heerschap; M. H. E Cliguett—Henssen; T. Klein—Wijkstra; W. S. G. Ruurda—Kooij; P. C. Repelius—Schul- theiss; M. Kraak—Alders; C. van der Sluis Schreurs; 11 Febr., C. G. van Kouteren— Landwehr Johan. OVERLEDEN: 10 Febr., J. Dol. 87 j.. Voor- tingstraat; M. C. van Blankensteen—Smits, 85 j.. Jansstraat; T. Zuiderduin, 83 j., Hage- •traat Toneel Veel heil en zegen Abonnementsvoorstelling door het Rotterdams Toneel. De traditie getrouw is het Rotterdams Toneel het jaar begonnen met de verto ning van een vrolijk spel, dat zo goed bij het publiek in de smaak valt, dat het nog wel geruime tijd op het repertoire zal blij ven. Gisteravond hebben de Haarlemse abonnementhouders in de schouwburg kennis kunnen maken met deze klucht (de Amerikanen noemen zoiets een „smile- comedy") van het koppel Jerome Chodorov en Joseph Fields onder de gelegenheids- titel „Veel heil en zegen". Het is een on tegenzeggelijk grappige geschiedenis, waarin een rijk met wilde fantasie geze gende blaag de oorzaak wordt van vele misverstanden. Door haar goed bedoelde bemoeizucht komen alle ordentelijke ver houdingen aanvankelijk scheef op hun kop te staan, maar tenslotte toch weer op hun pootjes terecht. Onder de geestdriftige aanvoering van Richard Flink liepen al de medespelenden zich het vuur uit de schenen om de vaart der bijzonder malle verwikkelingen bij te houden, hetgeen hen wonderwel gelukte. Over de gehele linie van jong tot oud werd fris en lenig werk geleverd: de dia logen knetterden als vuurwerk en de grootst denkbare onzin kreeg door dit alles een zeer aangenaam huiselijk tintje. En al was het sop de kool niet waard, nu en dan moeten er ook licht verteerbare spijzen zijn. Alleen als men ze dikwijls proeft, begint men naar wat meer zout te verlangen. In de hoofdrol van de ongetemde aan- stichtster van al het geharrewar, de vijf tienjarige Judy Graves, debuteerde een Haagse declamatrice, genaamd Elisabeth Tonckins, die zoveel oprechte kinderlijke ondoordachtheid voorstelde op zo'n over tuigende manier, dat men zonder veel aarzeling van een ontdekking mag spre ken. Zo natuurlijk ziet men zelden op het toneel een wezen uitgebeeld, dat door de volksmond wordt omschreven als te groot voor servet en te klein voor tafellaken. Zij geneerde zich geen ogenblik om er op haar onvoordeligst uit te zien en gebruikte de omgangstaal uit de tweede klasse van een meisjeslyceum alsof zij er gisteren vandaan kwam. Mieke Flink-Verstraete, Richard Flink, Joan Remmelts, Anton Burgdorffer, Eli Blom en nog een stuk of tien anderen kletsten de avond op onderhoudende wijze vol. Het stuk heeft niets om het lijf. De heer Chodorov, één van de makers, verklaarde anderhalf jaar geleden in een interview: „Waarom zouden wij onze hersens afbeu len voor het toneel? In Hollywood betaalt men ons veel beter en vraagt men er niet naar of ieder nieuw scenario een meester werk is. In Hollywood heeft men ook plaats voor sub-meesterwerken. Op het toneel is het steeds alles of niets. En waar blijft de winst?" In de toekomst zullen wij dan ook waar schijnlijk van deze heren niet veel meer horen. Intussen worden zij bedankt voor de toch ook wel winstgevende moeite van het schrijven dezer sub-comedie, waarmee zij ons althans één avond prettig hebben bezig gehouden. DAVID KONING. OP HET NIPPERTJE. Woensdagavond om kwart over acht kwam een auto met een heer en dame uit Utrecht de Tweede Hasselaerstraat uitrijden. Op de hoek van de Brouwerskade reed de bestuur der, die latei- verklaarde misleid te zijn door het schijnsel van de straatlantaarn aan de overkant van de Brouwersvaart, rechtuit. De auto schoot over het trottoir, maar bleef, toen een der voorwielen reeds boven het wa ter zweefde, op de rand van de kademuur hangen. Vroeger vormden de bomen langs de Brou wersvaart een waarschuwing voor autorij ders, die ter plaatse niet bekend zijn. Later stonden er ook voor de beide Hasselaers- straten witte hekken langs de waterkant, welke echter tijdens de bezetting als brand hout hebben dienst gedaan. Onlangs is op dezelfde plaats een militaire vrachtauto in de vaart gereden. Met een paar witte paal tjes of een hekje kunnen wellicht herhalin gen worden voorkomen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Bacchus, 10 Febr. van Izmir naar Algiers. Delft. 8 Febr. te Callao van Pisco naar Cristobal. Deo Duce, 10 Febr. van Cuxhaven naar Amsterdam. Draco, 10 Febr. van Odense naar Kopenhagen. Iris, 9 Febr. van Gothenburg naar Amsterdam. Martini, 9 Febr. te Gdynia (HamburgAmsterdam). Orion, 9 Febr. te Rodosto (Thessaloniki— Istanboel). Belos, 10 Febr. te Barcelona Gi braltarValencia. Orestes, 10 Febr. te Am sterdam van Dublin. Orion, 10 Febr. te Istanboel v. Rodosto naar Kymassi. Tiberius, 11 Febr. te Amsterdam van Antwerpen. Tra janus, 10 Febr. van Algiers naar Malta. MIJ. NEDERLAND. Rempang, 10 Febr. te Amsterdam van New Orleans. Bengkalis. 10 Febr van Balboa naar Trinidad Oranje. 10 Febr. te Singapore op weg naar Colombo, Radja, 11 Febr. te Penang van Suez naar Singapore, Van der Waals, 10 Febr. van Rot terdam naar de Perzische Golf. HOLL OOST AFRIKA LIJN. Rijnkerk, 11 Febr. te Vlissingen op weg naar Marseille. HOLL WEST AFRIKA LIJN. Alcione, 12 Febr. te Freetown verwacht. Maaskerk, 10 Febr. te Le Havre van Plymouth naar Ant werpen; Nigerstroom, 10 Febr. te Sao Thome. Stad Leiden ,10 Febr. van Amsterdam naar Antwerpen. OCEAAN. Aeneas, 8 Febr. op weg van Batavia naar Amsterdam. Regering betaalde leergeld voor het toneel Het aantal Nederlandse toneelstukken dat jaarlijks aan de directies onzer grote gezelschappen ter opvoering wordt aange boden, loopt in de honderden. Bijna zon der uitzondering worden zij echter aan de schrijvers teruggestuurd op grond van hun onspeelbaarheid. Dat hier geen onwil of angst voor de publieke onverschillig heid ten aanzien van inheemse voortbren- selen in het spel is, wordt wel bewezen door de uitslag van de vele toneelprijs vragen. die slechts zelden met een eervolle bekroning eindigen. Tussen de zeventig één-acters die waren ingezonden ten be hoeve van het practisch onderwijs op de Toneelschool, werd door de jury geen en kel bruikbaar manuscript aangetroffen. Ook het vaderlandse repertoire van de amateur-gezelschappen demonstreert het axioma dat de dramaturgie in ons land bijzonder slecht gedijt. Het is mogelijk dat dit een gevolg is van gebrek aan toepasselijk talent bij de lite ratoren of van gebrek aan ervaring, door dat het contact van scribenten met toneel kunstenaars onvoldoende werd onderhou den. Kort geleden heeft de regering een nobel bedoelde poging in het werk gesteld om deze collaboratie te herstellen door aan drie bekende schrijvers de opdracht te geven in overleg met een regisseur naar eigen keuze een toneelstuk te vervaardi gen. De auteurs moesten dan bij aanvaar ding van hun producten in de gelegenheid worden gesteld een aantal repetities en voorstellingen van hun eigen werk bij te wonen. De kans is zeer groot dat deze proefne ming op niets uitdraait. De dichter Jan Engelman heeft wegens andere bezighe den, onder meer de vertaling van een opera, nog geen tijd kunnen vinden de opdracht uit te voeren. De schrijfster Jeanne van Schaik-Willing heeft een tafe- relenspel „Het Portret" ter beschik king gesteld van regisseur A. Defresne, I die de plannen tot opvoering voorlopig heeft uitgesteld. In ieder geval is haar moderne noodlotstragedie geaccepteerd. Dit laatste is niet het geval met „De schim van het geluk" door Johan van der Woude, dat onder voogdij van Cor Hermus tot stand is gekomen. De toneelgroep Comedia heeft namelijk besloten dit stuk niet op haar repertoire te plaatsen. Voorlopig staat ons dus van dit leergeld, dat de regering aan honoraria heeft uit gekeerd, weinig profijt te wachten. In tussen blijft de hoop gewettigd dat er betere vormen van samenwerking gevon den zullen worden, die kunnen leiden tot het herstel van de nationale dramaturgie. Zolang de schrijvers hun werken niet aan gene zijde van het voetlicht aanschouwen, bestaat er weinig kans dat de belangstel ling van onze literatoren verder wordt verdiept, of dat de verschijnselen van on deskundigheid wat betreft de eisen van het theater overwonnen raken. D. K. Dr. De Liefde ten grave gedragen Nadat gisteravond onder grote belang stelling in de kerk van Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten te Haarlem-Noord het stoffelijk overschot van dokter D. de Liefde, die Zaterdagavond bij een ver keersongeluk om het leven kwam, door pastoor A. P. van .<4 was ingehaald en het rozenkransgebed gehouden, werd hedenmorgen door deze de plechtige Mis van Requiem opgedragen, waarbij het kerkkoor de Requiem-mis van Perosi zong. Nadat de pastoor op het kerkhof van St. Bavo de absoüte had verricht, kregen de honderden patiënten, die de gestorvene de laatste eer wilden bewijzen, gelegenheid in groepen langs het graf te defileren. Namens de Haarlemse Vereniging van Huisartsen was een deputatie aanwezig. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen schoenenbonnen en textielkaarten te: Haarlem: Ma tot en met Mei. Heemstede: 9 tot 12.15 uur Ko; 2 tot 4.30 uur restant K. Overveen: A, B en C. Tien maanden geëist wegens diefstal Een 26-jarige losse werkman ontmoette op een der laatste dagen van 1947 zijn 20- jarige vriend. De jongemannen besloten een straatje om te lopen en op hun wande ling merkte de jongste op, dat een huis in de Regentesselaan juist door de bewoners verlaten werd. De stopverf van het keukenraam werd vlot losgemaakt en daar de jongelieden een paar lege zakken bij zich hadden, was het inpakken van een herencostnum en een partij linnengoed het werk van een ogenblik. Hun daad kwam echter uit, zodat zij zich Donderdagmorgen voor de Haar lemse arrondissements-rechtbank te ver antwoorden hadden. Het bleek, dat de oudste al eens eerder terzake van diefstal veroordeeld was en de jongste ter beschik king van de regering was gesteld. Hij had drie jaar op „De Kruisberg" doorgebracht en onder toezicht op een boerderij gewerkt en verklaarde, dat hij weer naar het ge sticht terug wilde, omdat hij wel voelde, dat het in de stad niets met hem werd. Een rechercheur van de kinderpolitie, die als getuige gehoord werd, meende, dat een psychiatrisch rapport opheldering zou kunnen verschaffen over de te nemen maatregelen. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was eveneens van oordeel, dat gezien de geestelijke onvol waardigheid van de jongste verdachte te gen deze bijzondere maatregelen gewet tigd waren. De oudste daarentegen kwam uit een ongunstig milieu en mr. Van dei- Valk Bouman eiste jegens hem tien maan den. Na raadkamer besloot de rechter de stukken betreffende de jongste verdachte in handen van de rechter-colnmissaris te stellen, teneinde een psychiatrisch rapport in te winnen. In de zaak tegen de oudste zal op 26 Februari uitspraak worden ge daan. Brusselse politie grijpt berucht avonturierster De Brusselse politie is er dezer dagen in geslaagd bij een inval in een beruchte drankgelegenheid nabij het Zuidstation een avonturierster van grote allure te ar resteren, namelijk de 44-jarige Adelaide Job, die zich in het algemeen liet doorgaan voor gravin de Brignac, doch ook bekend stond onder de naam van Bruley de Far- ciennes, Rolande Ebraye of Marie Sheur- weghs. Na de bevrijding zag men deze pseudo- gravin, die door haar schoonheid zeer op viel, herhaaldelijk in gezelschap van de Franse kolonel Croiset, die wegens op lichterij door het Franse gerecht werd vervolgd. Adelaide Job droeg in deze pe riode de uniform van de vrouwelijke hulp dienst van het Franse leger en bezocht casino's te Namen, Spa, Middelkerke ei Chaufontaine, waar zij zich aan verschei dene gevallen van oplichting zou hebben schuldig gemaakt. Om haar slachtoffers gemakkelijker in de val te lokken, zou de valse gravin, die beweert deel te hebben uitgemaakt van de Franse Maquis", vaak documenten hebben getoond waarop stempels voorkwa men van de hoogste Franse legerinstanties. Haar naam werd eveneens genoemd in verband met de moord op de gravin Sauty de Chalon. die te Masnières (Frankrijk) onder geheimzinnige omstandigheden om het leven werd gebracht. Adelaide Job had, toen zij te Brussel werd aangehouden, juist een jaar in een Franse gevangenis doorgebracht op grond van een tegen de veiligheid van de staat gepleegd misdrijf. Zij zou in Frankrijk na melijk deelgenomen hebben aan een orga nisatie, die Duitse krijgsgevangenen naar het buitenland hielp smokkelen. Drie-en-een-half jaar internering luidde het advies van het Gooise tribunaal tegen de gewezen N.S.B.-bibliothecaris van de voor malige Nedex-landse Omroep M. van de V., een Vlaamse activist, die later als Nederlan der werd genaturaliseerd. Opvoeding als sociale functie Dinsdag hield prof. R. Casimïr uit Voor burg voor de afdeling Haarlem van de Ver eniging voor Paedagogiek een voordracht over „De opvoeding als sociale functie" in de aula van de H.B.S. a. In zijn inleiding zeide spreker, dat behalve intellectuele, aestetische, zedelijke en religieuze opvoe ding, ook sociale opvoeding onderscheiden wordt. Deze staat niet zo op zichzelf als de andere facetten van de opvoeding. Eigenlijk is zij in alle opvoeding een niet te scheiden deel. De mens als gemeenschapswezen kan niet buiten een zekere sociale vorming en vaak zien wij juist bij hen, die in hun jeugd niet in gemeenschap waren opgenomen, zo als bijvoorbeeld de enige kinderen, een sterker streven, hun kinderen deel te doen nemen aan het gemeenschapsleven. Spreker vervolgde met te zeggen, dat de taal een belangrijk middel is, om toegang tot de gedachten van andere groepen te verkrijgen en verder dat het van belang is samen te werken aan een taak, zowel school als in het verenigingsleven. Van grote betekenis moet ook geacht worden het samen doorleven van vreugde en leed. In het leed leert men zijn vrienden kennen, in de vreugde echter vindt men ze. Een negatieve vorm van sociale opvoe ding zag spreker in de straf, welke ook zijn plaats opeist in de gemeenschap, ech ter dan de straf, welke niet als wraak be doeld is, doch die, welke wordt opgelegd als middel, om tot verbetering te komen. Wanneer sociale omstandigheden en recht niet samengaan, kan dit leiden tot onder gang der samenleving. Een belangrijke fac tor om tot een goede samenleving te komen kan de door dr. Elzinga geprojecteerde maatschappijschool zijn. Bij de opvoeding dienen wij vooruit te zien, merkte prof. Casimir op, want onze daden van vandaag worden geschraagd door die vóór ons gingen, maar zij zullen grote invloed uitoefenen op de na ons ko mende geslachten, die, naar spreker hoopte, steeds meer zullen komen tot de gedachte, dat de mensheid één dient te zijn in alles, opdat het leven eeuwigheidswaarde zal hebben. Dr. Elzinga zeide bij de nabeschouwing, dat behalve sociaal gevoel ook sociaal be grip en sociale kennis aangebracht dienen te worden. Hierin schiet naar zijn mening het tegenwoordige Middelbaar onderwijs nog te kort. Verbetering zou mogelijk zijn, indien bij de opleiding tot onderwijzer, maar vooral bij die tot leraar, meer aan dacht wordt besteed aan het bijbrengen van sociale kennis. Twee dames aangereden op de Heemsteedse Dreef Woensdagavond om half zeven wilden de gezusters W„ 69 en 76 jaar oud, de Heemsteedse Dreef oversteken bij de Pie- ter Aertszlaan in de richting Bronsteeweg. Er naderde uit zuidelijke richting een auto, die de dames aanreed. De jongste liep een gecompliceerde beenbreuk op en de oudste kreeg ernstige inwendige kneuzingen. Na voorlopig verbonden te zijn, zijn de dames naar het Diaconessenhuis overgebracht. De hoofdinspecteur van politie te Heemstede verzoekt getuigen van dit ongeval, zich te vervoegen aan het bureau van politie, Raadhuisstraat 27. STICHTING „HET NEDERLANDSE ZIEKENHUISWEZEN". Opgericht is de stichting „Het Neder landse Ziekenhuiswezen". Deze stichting heeft ten doel het bevorderen van de be langen van het ziekenhuiswezen en de bij de stichting aangesloten verenigingen en bonden. Als vertegenwoordigers van de aange sloten verenigingen en bonden hebben in het bestuur der stichting o.a. zitting de BINNENLAND In Driebergen is een fabriek voor de vervaardiging van kunstledematen in bedrijï gesteld Deze fabriek zal ons land minder afhankelijk maken van het buitenland. Met ingang van 26 April zal de K.L.M, vijfmaal per week de route Amsterdam- New York gaan vliegen en tweemaal per week de route AmsterdamNew York— Curagao. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de beroepen van B. H. S en haar man W. J. H. tegen de hun te Amsterdam opgelegde doodstraffen verworpen. Het echtpaar ver. leende handlangersdiensten aan de reeds te- techtgestelde Ans van Dijk. Het schriftelijk gedeelte van het examen voor de akte van hoofdonderwijzer zal wor den afgenomen op 8 Juli. De mondelinge examens zullen beginnen op 20 Juli. De exa mens zullen worden afgenomen te Breda, Arnhem, Roermond, 's Gravenhage, Rotter dam, Haarlem, Utrecht, Groningen, Leeuwar den en Zwolle. De examens voor de akte han den arbeid zullen beginnen op 19 Juli. De examens zullen worden afgenomen te Eind hoven, 's Gravenhage, Haarlem en Groningen. Tussen het rijk en de provincie Noord holland wordt overleg gepleegd over het maken van een voorlopige gelijkvloerse aan. sluiting van de provinicale weg Haarlem- SchipholDiemen met de rijksweg Amster dam—Laren. In Rotterdam stapte een 19-jarige jonge man een sigarenwinkel binnen, bedreigde de 62-jarige winkelierster met een revolver en eiste tabaksbonnen en rookwaar. De kordate vrouw duwde de jongeman op zij en riep op straat om hulp. De jongeman vluchtte maar werd door twee voorbijgangers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Doordat de alleenwonende 60-jarige B, in zijn woning, te Bergen op Zoom naast de brandende kachel in slaap viel, geraakten zijn kleren in brand. Toen buren te hulp kwamen had de man reeds zulke ernstige brandwonden opgelopen, dat hij later is over leden. Het vreemdelingenverkeer van Apel doorn en omgeving heeft tussen 15 Mei en 16 September 1947 een bate van ongeveer Vh millioen gulden opgeleverd. HAARLEM EN OMGEVING Het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling brengt a.s. Zondag een bezoek aan het Museum voor Land- en Volkenkunde te Lei den. afdeling Japan en China; voor deskun dige rondleiding is gezorgd. De afdeling Haarlem van de „Bonex", een combinatie van transportondernemers, houdt op Zaterdag 14 Februari in „Lido" een vergadering waar de heren C. W. J. Schip per en R. S. van Mourik het woord zullen voeren. Op Maandag 16 Februari spreekt dr. A, Melchior in „De Leeuwerik" voor de Neder landse Vrouwen Electriciteits Vereniging over zijn tocht met de „Willem Barendsz". De opbrengst wordt afgedragen aan armlas tige kraamvrouwen. De heer A. C. v. d. Walle te Haarlem heeft wegens drukke werkzaamheden be dankt als penningmeester van de afd. Haar lem der Protestantse Unie. In zijn plaats is benoemd de heer H. A. Vromans te Heem stede. De padvinders van de Elswoutgroepen te Bloemendaal zullen op Maandag 16 en Dinsdag 17 Februari ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der groepen; in de Stads schouwburg een revue vertonen onder de titel „D'r Bovenop!". Vermoedelijk door kortsluiting ontstond Woensdagmiddag op de hoek Kleine Hout wegBaan een begin van brand in één der rijtuigen van een naar Amsterdam rijdende tramtrein. Het personeel ,van de ti-am bluste het brandje met eigen blusapparaten. Na een oponthoud van ongeveer 20 minuten kon de tram weer verder rijden. De geloofsgemeenschap van Christen anti-militairen genaamd „Kerk en Vrede" belegt Donderdag 19 Februari een bijeen komst in de Gemeentezaal der Doopsgezinde Kerk (ingang Frankestraat). De plaatselijke predikant ds. C. P. Hoekema zal het beginsel van het Christen-anti-militairisme verduide- ..wv v.v... - vdll II Cl i^llLiöicii-aun-iuimauiciuc VtlUUiUt- heer M. A. Reinalda, dr. B. Ch. Ledeboer lijken aan de hand van het onderwerp: „Uw en dr. P. A Heeres. onderdanige dienaar!", waarna de secretaris De plechtigheid in de vestibule van het station VelsenIJmuiden-Oost ter nage dachtenis van de in 1943 gefusilleerde stationschef Herman Pieter de Noo werd Woensdagochtend besloten met een minuut stilte, nadat de hoofdinspecteur der Spoor wegen, de heer G. v. Meurs, de bronzen gedenkplaat had onthuld. Pleidooi voor de West In de tuinzaal van het Concertgebouw hield de heer J. G. A. van der Upwich gisteravond voor dé Kon. Vereniging „Oost en West" een belangwekkende causerie over Suriname, een gebiedsdeel, dat wer kelijk verdient te worden ontrukt aan de vergetelheid waarin het is verzonken. In kort bestek behandelde hij de ge schiedenis waarbij hij vooral aandacht be steedde aan de vele immigraties, die de zo zeer heterogene bevolking van thans ge vormd hebben. Vervolgens besprak hij de lijdensgang van de Surinaamse cultures, die door de eeuwen heen als gevolg van allerlei factoren tot bezwijken gedoemd waren. Maar hij wees er op, dat een groot deel van deze factoren niet uit de natuur voortspruit. Hij eindigde met de opwekking om Su riname te helpen met onze „know-how" en daarmee dit aan natuurlijke hulpbron nen zo rijke land tot bloei te brengen. Na deze causerie werd een kleurenfilm over Suriname vertoond. LOUIS GIMBERG HELPT DE H. T. C. Daar de regisseur Louis Saalborn wegens drukke werkzaamheden niet in de gelegen heid is zich te belasten met de leiding van de tweede voorstelling in dit seizoen door de Haarlemse Toneel Club, heeft men de hulp ingeroepen van de acteur Louis GImberg. onder wiens toezicht thans een thriller wordt ingestudeerd. Jong Amerika roept jong Nederland Ook voor de oorlog waren de jonge Noord-Amerikanen zeer gesteld op pen vrienden in Nederland voor hen het tulpen- en klompenland. Na de oorlog groeide deze belangstelling voor de Neder landse jeugd ginds tot een waar enthou siasme, waartoe de grootse hulpactie, die door heel Amerika voor Nederland werd en wordt gevoerd, niet weinig heeft bijge dragen. Op het ogenblik is de „Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer" te Lei den nauwelijks meer bij machte, aan de vele duizenden aanvragen voor meisjes- en jongens-correspondenten te voldoen, die haar uit de verschillende USA-staten be reiken. Teneinde dit gunstig ogenblik voor een nauwer contact en een versterking der De heer M. A. Reinalda is voorzitter van het dagelijks bestuur. Met de totstandkoming van de stichting „Het Nederlandse Ziekenhuiswezen" is de lang gekoesterde wens in vervulling ge gaan om de bestaande verenigingen en bonden, die zich op het gebied van het ziekenhuiswezen bewegen, in één orgaan samen te brengen. Weliswaar bestonden er twee overkoe pelende organen op ziekenhuisgebied, te weten de Federatie van Ziekenhuizen in Nederland, welke uitsluitend de besturen van ziekeninrichtingen omvatte en de Cen trale Vereniging „Het Ziekenhuiswezen", waarin uitsluitend de leidende functiona rissen uit de ziekeninrichtingen waren op genomen, doch deze zijn met de oprichting van de stichting opgeheven. Alle vereni gingen en bonden, welke waren opgeno men in de Federatie en de Centrale Ver- niging, zijn thans lid van de nieuwe stich ting', waarmede dus de zozeer gewenste samenwerking van de ziekenhuisbesturen en de leidende functionarissen in deze in richtingen is verkregen. MISLUKTE ONTVLUCHTINGS POGINGEN. De gewezen SS'er B. die dezer dagen wegens poging tot oplichting in het poli tiebureau te Hoofddorp was opgesloten, heeft tot driemaal toe gepoogd te ontvluch ten. Hij had zelfs kans gezien zich van zijn handboeien te ontdoen door de ketting te gen de stenen van zijn celmuur door te slijpen. Met een stoelpoot heeft hij voorts getracht een der tralies van het celraam pje los te wrikken. Zijn pogingen, op deze manier de vrijheid te herkrijgen, zijn ech ter tijdig ontdekt. AUTO VERDWENEN. Een Haagse automobilist bleef door ben zinegebrek op een dwarsweg in het Noord- Oostelijk deel van de Haarlemmermeer steken. Hij liet de wagen achter om bij een tankstation brandstof te gaan halen. Toen hij met het begeerde vocht terugkeerde, was de auto evenwel verdwenen. Ontwerp-agenda tier Londense driemogendheden-conferentie Volgens de „Daily Telegraph" hebben de regeringen van Amerika en Engeland aan Frankrijk een ontwerp-agenda over handigd voor de driemogendhedenconfe- rentie over Duitsland, die 19 Februari te Londen een aanvang zal nemen. Hierop komen de volgende punten voor: 1. Organisatie en verdere ontwikkeling van de drie Westelijke zónes van Duits land. 2. Deelneming van de landen der Bene van het hoofdbestuur de heer J. Wentink slotwoord getiteld: „Om Christus' wil" hoopt te spreken. Reparaties en Service AMSTERD. RIJTUIG MIJ.: OFF. DEALER vriendschapsbanden tussen onze landen lux aan de uitwerking der politiek inzake niet onbenut voorbij te laten gaan, is ge noemde vereniging echter bereid ook voor niet-leden correspondentie met dit land te bemiddelen. De aanvragers moeten duide lijk familie- en roepnaam opgeven, tevens geslacht, leeftijd (alleen tot 20 jaar), adres en onderwijsinrichting, onder bij voeging van 50 ct. in postzegels. Taal uit sluitend Engels. Men ontvangt uit Ameri ka de eerste brief. Ook voor Engeland be- s-aat deze mogelijkheid (leeftijd tot 30 Dear). West-Duitsland. 3. De plaats, welke Duitsland zal inne men in het herstelplan voor Europa en het aandeel, dat het in het plan-Marshall zal hebben. 4. Het Ruhrgebied, de Duitse steenkool, de contröle op de Duitse staalindustrie en de vorm van de geallieerde contröle. 5. De veiligheid. 6. De herstelbetalingen. 7. De aan te brengen veranderingen in 1de administratieve grenzen tussen de zones. Heemstede FILMAVOND KATHOLIEK THUISFRONT. Katholiek Thuisfront organiseert op Zater dag 14 Februari in het R.K. Verenigingsge bouw een filmavond, waar films zullen wor den vertoond over het leven van onze mili tairen in Tndië. Medewerking wordt verleend door kapitein Kosak, verbonden aan de rege ringsvoorlichtingsdienst en kenner van Indië, die zal spreken over het werk van onze jongens in de tropen en ook vragen beant woorden. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor de ouders en familieleden van de in Indië ver toevende militairen, alsmede voor de hier in Nederland verblijvende militairen en voor hen die voor de militaire dienst zijn opge roepen of binnenkort een oproep kunnen verwachten. VOORJAAR IN GROENENDAAL. Na de in 1935 gehouden „Flora" werden duizenden bollen in de grond achter ge laten met het doel, ze te laten verwilderen. Het resultaat daarvan is geweest dat ieder jaar crocussen, narcissen enz. opkomen en ook thans is dit weer het geval. Honder den crocussen staan reeds in bloei en ook de narcissen zijn al een flink eind omhoog geschoten. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: A. Vos—v. d. Boogaard, zoon. G. J. v. HeijningenGovers, zoon. G. P. Dijk- zeulv. Duijnhoven, dochter. J. U. M, Beek— Hellewaard, dochter. ONDERTROUWD: W. G- M. Kraetzer en J. M. M Roozen. W F. de Bruijn en C. A. Huy- nink, W de Graaf en A. C. Bolwidt, L. Warnaars en G. J. Goosens, K. Bijlsma en J< M v. d Griendt. OVERLEDEN: Wed. M. M. Korstanje—de Visser, 68 jaar. J. L. C. v. Meerwijk, 75 jaar. C. A. Eickholz, 48 jaar. J. H. Enter, 66 jaar. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank I Billiton Mij. XX Slotkoers gisteren 352 313 389 314 204 I84y2 223 1961/2 245 1761/a 186/2 131% 480 Opening#» koersen - 307/2 184% 192/z 243% 173% 183/j 129

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6