Haarlems Dagblad Een Congres „De republiek deed meer concessies dan Nederland" „Onjuiste en niet-objectieve verklaringen der Commissie Twaalf doden bij Deense Dakota-ramp Labour partij bevestigt boycott van Europees eenheidscongres De minister-president richt een waarschuwing tot de buiten-parlementaire oppositie 62e Jaargang No. 18862 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkery Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 13 FcBruari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r\E VOORSTANDERS van Europese fede- t'rale Unie, in verschillende organisaties verenigd, die evenwel een sterk contact hebben gevonden, willen in Mei in Den Haag een congres houden. Daaraan zal ook de beweging Verenigd Europa, onder lei ding van Winston Churchill, deelnemen. Churchill is.voornemens, het congres bij te wonen en volgens de gemaakte plannen zou hij een der vier voorzitters zijn, die bij toerbeurt zouden presideren. Een der vier. En de anderen zouden allen mannen van links zijn; wij hebben de namen van de Franse socialistische leider Léon Blum en van de Belgische minister-president Spaak, eveneens socialist, horen noemen. Niette- i min schijnt men in Britse Labour-kringen j te voorzien dat het „een Churchill-congres" zou worden: dat dus de persoon van de lei der der Britse conservatieve oppositie het congres zou beheersen en vooral de indruk, die het naar buiten maakt, beïnvloeden. Zoals men weet heeft Churchill in zijn iil- dertijd te Fulton (Missouri) gehouden rede en ook tpj andere gelegenheden scherp stel ling tegen de Russen genomen en de aan eensluiting van het Westen als een nood zakelijke maatregel tegenover hen voorge staan. Deze opvatting wordt niet gedeeld door andere voorstanders van Federale Unie en dur van vereniging van Europa, die zich geenszins tegenover andere landen wil len stellen en integendeel hopen op overleg en toenadering. In het Lagerhuis is Chur chill zonder twijfel nog imm'er de meest markante persoonlijkheid.- al hebben de Britse Lagerhuis-verkiezingen van 1945 hem met zijn partij in de minderheid ge bracht. Dat ltii op ieder congres, waar hij aan zou willen deelnemen, in het midden punt der belangstelling zou staan, begrijpt iedereen. Dat zou overigens niet betekenen, dat de genomen besluiten nu precies zijn inzichten zouden weergeven. liet bestuur van de Britse Labour Party wil er'evenwel op dit ogenblik niet aan meedoen en heeft zijn leden geadvi seerd. het congres niet bij te wonen. Zou dit advies gehandhaafd blijven, dan zou het waarschijnlijk geen doorgang vinden, want het ontbreken van een zo belangrijke West- Europese factor als de Britse regerings partij zou het te zeer in betekenis verzwak ken. De voorzitter van de Europese Unie van Federalisten, onze landgenoot dr. H. Brugmans, heeft evenwel op een te Londen gehouden persconferentie gezegd, dat het nog wel gewijzigd zou kunnen worden. Hij heeft uit gesprekken met Labour-mannen de indruk gekregen, dat veeleer tactiek dan principe in het geding is. Overigens zou hij. liever het congres uitstellen dan het „door partij-politiek van rechts of links te gronde te laten richten." Maar men dient tot actie over te gaan. Uit deze woorden valt af te leiden, dat de voorzitter van de Europese Unie de mogelijkheid onder ogen ziet om ook zonder Labour het congres te houden. Minister Shinwell heeft als voorzitter van de Labour Party aan Churchill bericht dat er bezwaren zijn tegen de voorgestelde sa menstelling van het congres en dat de deel neming van teveel particuliere persoonlijk heden het een te weinig representatief ka rakter zou geven. Dit lijkt geen steekhou dend argument. Hel is integendeel duide lijk, dat de enige kans om een federatief Europa tot verwezenlijking te brengen in sterke aandrang en uiting der openbare mening ligt. Als men op conferenties van regeringspersonen alleen zou moeten wach ten zou men er nooit komen, want de mo gelijkheid om democratische regeringen tot ingrijpende veranderingen te bewegen ligt in de wensen van de volken, wier gekozen vertegenwoordigers zij zijn. Het maakt een zonderlinge indruk, dat een Labour Party daarvan afstand zou willen nemen en niet met de particuliere'vertegenwoordigers van een sterke nieuwe beweging in de volken zelf, die zij toch voorstaat, een congres willen houden. Het is overigens duidelijk dat er andere motieven zijn, dan in Shin- well's brief staan. Uit dit alles en ook uit andere verschijn selen en disputen blijkt, dat de vraag van Federale Unie in het domein der practische politiek beland is en dus onvermijdelijk een onderwerp van dispuut is geworden voor de politici, die er een jaar geledén nog geen aandacht voor hadden. Dat was te verwachten en men zal nu nog veel meer politieke strijd erover zien ontstaan. Ook het Haagse Congres, als het in Mei of mis schien pas op later datum gehouden mocht worden, zal daar ongetwijfeld van getui gen. Dit inoge voorstanders niet ontmoedi gen. Zonder strijd slaagt men niet. R. P. COMMISSIE VAN DRIE RAPPORTEERT: „Negentig procent der bevolking in het huidige republikeinse gebied zal de republiek steunen" De\Commissie voor Goede Diensten heeft Donderdag haar 113 pagina's tellend rap port aan'de Veiligheidsraad openbaar ge maakt. De Veiligheidsraad zal het rapport op 17 Februari in behandeling nemen. De meningen van de Commissie voor Goede Diensten werden uiteengezet op een persconferentie, waarbij de heer Van Zee land wegens ziekte niet aanwezig was. De woordvoerder der Commissie zeide: „De Commissie hecht grote waarde aan het feit, dat de achttien leidinggevende be ginselen, door pqrtijen aanvaard als basis voor de politieke besprekingen, erin voor zien, dat hetzij op verzoek van de Neder landers of van de republikeinen, de voort gezette bijstand kan worden ingeroepen van de Veiligheidsraad of van de Commis sie voor Goede Diensten tot aan het tijd stip, waarop de souvereiniteit z.al overgaan van Nederland op dê Verenigde Staten van Indonesië. Met deze bijstand zijn langdurige onderhandelingen overbodig en is het mo gelijk, in twee of drie maanden te komen tot een politieke overeenkomst." Met betrekking tot de volksstemming verklaarde de woordvoerder der Commis sie: „De volksstemming zal worden gehou den gnder de waarneming van de Commis sie voor Goede Diensten. Deze waarneming zal zeer goed kunnen uitgroeien tot super visie, doch dit zal afhangen van de toekom stige ontwikkeling der gebeurtenissen." Hij voegde hieraan toe,dat bijzonderheden over de te houden volksstemming nog niet zijn uitgewerkt. Het is duidelijk, dat enige autonome staten, die deelgenoot zullen zijn in de toe komstige Verenigde Staten, van Indonesië, bij de politieke besprekingen eveneens een stem zullen hebben. Het mandaat van de Commissie is door de Veiligheidsraad beperkt tot de gebieden Java, Sumatra en Madoera, doch de Com missie is gedwongen eveneens contact op te nemen met andere autonome gebieden, welke bij het conflict zijn betrokken. „Ook voor die gebieden zal zij een commissie voor Goede Diensten moeten zijn." Op de vraag, of al deze autonome gebie den zijn te beschouwen als „marïonetten- egeringen" werd geantwoord, dat de volks stemming op dit punt het beslissende ant woord zal geven. De commissie verklaarde met nadruk zonder echter met evenveel woorden mel ding te maken van Madoera dat geen volksstemming, gehouden vóór de in de overeenkomst vastgestelde periode (zes tot De Commissie gaf als haar mening te kennen, dat de meerderheid der Ne derlanders in het moederland achter de huidige overeenkomst staat, evenals de Nederlandse regering, die volkomen te goeder trouw is en dat zowel de Indi sche regering en de niet-republikeinse Indonesiërs de op de „Renville" geslo ten overeenkomst ondersteunen. De zegsman der Commissie legde er de nadruk op, dat zowel de Nederlanders als de republikeinen er angstvallig voor waken, dat de belangen der rqinderheden veilig zullen worden gesteld tm niet over het hoofd zullen1 worden gezien. De woordvoerder der Commissie sprak uitvoerig en met veel waardering over de toestand te Djokjakarta. Voorts werd tegen gesproken, dat de regeringen, welke in de Commissie voor Goede Diensten waren ver tegenwoordigd, zich zouden hebben ge mengd in haar werkzaamheden te Batavia en tevens werden de geruchten ontkend, dat de ze? additionele punten zouden zijn opgesteld door het Amerikaanse departe ment van Buitenlaridse Zaken. De woordvoerder der Commissie gaf ten slotte uitdrukking aan zijn hoop, dat de beginselen, welke in deze aangelegenheid waren aangelegd, zullen dienen als voor beeld voo! de gehele koloniale wereld in Zuid-Oost-Azië, rond de Caraibische Zee en in Afrika. Drie weken vrij reizen voor militairen uit Indië Het ligt in de bedoeling, aan demobili serende militairen, die in de komende we ken en maanden uit Indië zullen terugke ren, bü Jiun aankomst in Nederland een gratis treinabonnement voor rekening van de legcrautoriteiten uit te reiken. Dit abon nement geldt voor de eerste drie weken van het verblijf in Nederland, teneinde de soldaten in de gelegenheid te stellen hun vroegere werkgevers op te zoeken en met oude zakenrelaties in contact te treden. Het geldt alleen voor de treinen en auto busdiensten van de Nederlandse spoorwe gen, dus niet op gemeentelijke- of parti culiere bus- of tramverbindingen. Republikeins regerings verklaring uitgesteld Een Antarabericht uit Djokjakarta meldt dat Mohammed Hatta zijn rede over de republikeinse regeringspolitiek, die hij Donderdagmiddag voor het voorlopige re publikeinse parlement zou houden, tot Zaterdag heeft uitgesteld. In Nederlandse kringen verwacht men, dat Hatta in zijn rede een toelichting zal geven op zijn brief aan de luitenant-gou verneur-generaal dr. H. J. van Mook. (U.P.) Zoals :n de voorwaarden van het Neder lands-Indonesisch bestand werd vastgelegd, kwamen op verschillende plaatsen van de status-quo-lijn op Java Nederlandse en republikeinse o//icieren bijeen om deze lijn van duidelijke kentekenen te voorzien. De foto toont het plaatsen vdn een status quo-bord te Klero bij Salatiga. NEDERLANDS-INDISCHE REGERING REAGEERT „Zij overschrijdt haar bevoegdheden" Aneta meldt: Naar aanleiding van de verklaringen van de woordvoerder der Commissie voor Goede Diensten heeft de Nederlands-Indische regering het volgende officiële communiqué uitgegeven: „Indien deze mededelingen waar zijn, moet worden opgemerkt, dat bij de Com missie voor Goede Diensten ernstige mis- twa'alf maandeiT riFo'ndertekcnïlig Van de WWlandM taak^com zal zijn. |j Dit jaar komen 100.000 Amerikanen naar Europa Voor ons land 400 millioen deviezen in het verschiet? Op het in Utrecht gehouden congres van de Algemene Vereniging voor Vreem delingenverkeer heeft prof A. Coppé, hoog leraar te Leuven, gesproken over „de Bene lux en het vreemdelingenverkeer". Dit jaar zullen naar schatting honderd duizend Amerikaanse toeristen naar Europa komen. De ruim vier milliard dollar, welke daarmee gemoeid zijn, zullen de nijpende dollarschaarste helpen bestrijden. Neder land moet zorgen, aldus prof. Coppc. dat het hiervan ten minste vierhonderd millioen fulden ontvangt. De Beneluxlanden zullen echter alles moeten doen om de grensmoeilijkheden, waaraan Amerikanen zich zo ergeren, op te heffen. Deze hinderpalen moeten door de gezamenlijke regeringen worden opge ruimd. Een grootscheepse gezamenlijke pro paganda is verder een eerste eis. Samen werking moet er ook komen ten aanzien van het internationaal luchtvaartverkeer. Daarin zijn de Scandinavische landen voor gegaan door de stichting van één gezamen lijke luchtvaartmaatschappij. Sipo-agent veroordeeld tot de doodstraf Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof, zitting houdende te Utrecht, veroor deelde overeenkomstig de eis de 33-jarige Utrechtenaar J. van J. tot de doodstraf. Van J. nam reeds in Juni 1940 dienst bij de Waffen SS. vocht aan het Oostfront en werd in 1942 chef van de politieke recher che te Utrecht. Na September 1944 werkte hij rechtstreeks in dienst van de „Sicher- heitspolizei", was betrokken bij acties legen Joden en onderduikers en maakte voorts vijfmaal deel uit van een executie peloton, d&v 23 Nederlanders heeft ge fusilleerd. politieke overeenkomst) geldij. De Commissie sprak als haar mening uit, „dat de regering-Hatta de door Sjarifoeddin ondertekende overeen komst tenvolle zal uitvoeren gelijk zij dit tot nu toe reeds gedaan heeft." Zü verklaarde verder,, dat verwacht mag worden, dat „90 van de bevol king, levend in het tegenwoordige re publikeinse gebied, de republikeinse regering bij de volksstemming zal on dersteunen." In antwoord op een desbetreffende vraag erkende de commissie, dat in de thans gesloten overeenkomst meer con cessies zijn gedaan door de republiek dan door Nederland. „De republiek stemde erin toe, een van de vele deelstaten van de souvereine fede ratie te worden en aanvaardde de Neder landse demarcatielijn, welke echter spoedig zal verdwijnen, De republiek is bereid ge weest, van de strijd met de kogels, over te gaan op de strijd met de stembriefjes („to shift from battle of bullets to battle of bal lots"). De republiek heeft haar lot geheel in handen van de Verenigde Volken ge legd. In ruil daarvoor won zij grote demo cratische beginselen. Op de vraag, of de aanwezigheid van Nederlandse strijdkrachten de aanvaarding van de wapenstilstand door de republiek kon motiveren, luidde het nadrukkelijke antwoord, dat, aangezien de commissie niet aansprakelijk is voor de republikeinse mo tiveringen bij de ondertekening van de wapenstilstand en de politieke beginselen, de Commi^ie van mening is, dat de repu bliek de voorkeur heeft gegeven aan een politiek cp lange termijn, welke haar een billijke vertegenwoordiging garandeert in de interim-regering. Beatrix en Irene hebben mazelen Dé oudste twee prinsesjes Beatrix en Irene hebben mazelen. Zij zijn reeds her stellende. jictentie on over de feitelijke situatie in Nederlands-Indië. Het komt ons overbodig voor, de onjuiste en van weinig objectivi teit getuigende mededelingen stuk voor stuk te ontzenuwen. Volstaan mag worden met de aandacht te vestigen op enige sail lante feiten. 1. De Commissie voor Goede Diensten heeft zich bereid verklaard, tot verlening van goede diensten, herhaal goede dien sten, en tot niets anders. Indien zij zich bevoegdheden mocht aanmatigen, die voi der reiken dan ondermijnt zij datgene, wat de grondslag vormt voor de goede dien sten, nl. het vertrouwen van een of van beide partijen. Uitgaande van dit onjuiste begrip van haar taak, komt de Commissie tot een in zijn absoluutheid ongemotiveerd optimisme, namelijk dat met haar bijstand „langdurige onderhandelingen overbodig zijn en mogelijk in twee of drie maanden een politieke overeenkomst kan worden bereikt". Het zou de Commissie bekend kunnen zijn, dat noch de Nederlandse noch de republikeinse delegatie tot op he den definitieve instructies hebben ontvan gen voor het voeren van politieke bespre kingen, waarmede dan ook nog geen aan vang is gemaakt. 2. Geheel buiten haar bevoegdheid gaat de Commissie, indien zij meent, dat door haar contact moet worden opgenomen met vertegenwoordigers van andere gebieds delen dan Java, Sumatra en Madoera. De belangen van de overige autonome gebie den worden door hun vertegenwoordigers zelf, alsmede door de Nederlands-Indische regering en de Nederlandse regering be hartigd. 3. Voorts voorspelt zij niet alleen uit breiding van haar taak van waarneming tot supervisie, maar suggereert tevens zonder overleg met de partijen een besluit van de Veiligheidsraad betreffende haar taak en opdracht, namelijk dat deze raad zich er thans reeds definitief mee zou ver enigen, dat de Commissie haar werk voort zet tot het tijdstip, waarop de Verenigde Staten van Indonesië zullen zijn tot stand gekomen. 4. De suggestie, dat slechts een volks stemming in de gebieden buiten Java en Sumatra zou kunnen uitmaken of de be sturende organen van deze gebieden zou den zijn te beschouwen als „marionetten regeringen" acht de regering onbehoorlijk. De Commissie intervenieert bovendien in geheel buiten haar bevoegdheden liggende zaken. In gebieden, welke buiten de dis- .cussie vallen, heeft de Commissie geen taak en kan de bevolking zich la'ngs normale democratische weg van verkiezingen vol ledig uitspreken. De Commissie heeft zich bovendien blijkbaar reeds definitief een opinie ge vormd over de vraag, waar op Java, Ma doera en Sumatra een volksstemming zal moeten plaats vinden. Ook dit is strijdig met de van haar te vergen objectiviteit. Terwijl zij enerzijds dit plebisciet nood zakelijk acht in „de betwiste gebieden", neemt zij zonder onderzoek aan, dat „ne gentig percent van de bevolking, levende in de tegenwoordige republikeinse gebie den bij volksstemming de republikeinse regering zal steunen". Bij dit voortijdige oordeel,,dat boven dien een ook na de politieke overeenstem ming voortdurende tegenstelling veronder stelt, laat zij geheel buiten beschouwing, dat slechts na herstel van orde en veilig heid een duidelijk beeld van de situatie in de onderscheiden delen van Java, Madoe ra en Sumatra kan worden gevormd". Amsterdamse haven uitgebreid De wethouder voor de Publieke Werken van Amsterdam, L. Seegers, heeft de werk zaamheden aan een belangrijke uitbrei ding van het Westelijk havengebied be sloten met het opendraaien van een kraan, waardoor een nieuw gegraven havencom plex volstroomde. Door de gereedgekomen werken is een Het woord is aan..... Montaigne: Niets wordt zo vast geloofd als wat wU het minsf weten. De „Gateway Victory" op een mijn gelopen Donderdagavond laat is het Amerikaanse stoomschip „Gateway Victory" ongeveer vijftien zeemijlen ten Noorden van de Oostpunt van Schiermonnikoog op een mijn gelopen. Het schip gaf aanvankelijk noodsignalen, welke later werden inge trokken. De nfotorreddingboot „Insulinde" uit Oostmahorn was toen reeds uitgevaren. Om kwart voor een seinde de „Gateway Victory", dat het op eigen kracht de reis naar de haven van bestemming Rotterdam voortzette. De schade was blijkbaar ge ring. Het schip maakte geen water. Een vertegenwoordiger van de Deense luchtvaartmaatschappij in Frankfort heeft meegedeeld, dat een Deense Dakota, die van Kopenhagen naar Züritfi vloog, op 65 k.m. van laatstgenoemde stad verongelukt is, naar wordt aangenomen ten gevolge van slecht weer. De vier leden van de be manning en acht der zeventien passagiers zijn om het leven gekomen. De machine was Donderdagmorgen van het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen op gestegen. Personen, die ooggetuige waren van het neerstorten van het Deense vliegtuig deel den mede, dat het fbestel uit de mist kwam opdoemen en een ogenblik later tegen de helling van een heuvel te pletter sloeg. Er had een ontploffing plaats en het vliegtuig begon als een fakkel te branden. De passagiers, die in het staartstuk van het toestel gezeten waren klommen naar buiten. De anderen en ook de bemanning waren in het voorste deól opgesloten en verbrandden levend Een van de overlevenden, die echter te zeer geschokt was door dc ramp om veel te vertellen» zei, dat de piloot instructies had gegeven voor het geval het vliegtuig klein deel van de Noord-Oostelijke hoek mocht verongelukken, maar dit was zo van de grote IJ-polder van de overige pol- kort voo.r het ongeluk geweest, dat de pas der afgesneden. Teneinde in de afwatering saê'ers 'n de weinig resterende seconden van dit gebied te voorzien, is een afzon- maar heel weinig tijd was overgebleven derlijk gemaal, lozende op het Noordzee- om z'c^ veiligheid te brengen, kanaal, gebouwd. (United Press) Dr. Brugmans hoopt nog op verandering Het Haagse congres aan een zijden draad Dr. H. Brugmans, voorzitter van de Europese Unie van Federalisten, heeft tij dens een persconferentie tc Londen ver klaard verschillende leiders en Lagerhuis leden van dc Britse Labourpartij gespro ken te hebben* over het besluit van de La bourpartij. de leden te adviseren het Haag se congres van dc Unie. dat in Mei zou worden gehouden, tc mijden. „Ik heb uil deze besprekingen dc indjruk gekregen, aldus dr. Brugmans, dat het hier niet zozeer gaat om «en kwestie van prin cipe dan wel van tactiek, en dat er jeen mogelijkheid bestaat, dat de Labourpartij haar houding zal wijzigen". EERSTE KAMER Bij de beantwoording van de in de Eerste Kamer gemaakte opmerkingen over het politiek beleid heeft de mi nister-president dr. L. J. M. Beel in scherpe bewoordingen de wijze ge laakt waarop de buitenparlementaire oppositie de laatste tijd is opgetreden. De middelen, waarvan deze oppositie gebruik maakt, vervult de regering, naar dr. Beel verklaarde, deels met weerzin,, deels met grote bezorgdheid. Op 4 Februari heeft H. M. de Koningin als constitutioneel vorstin een radio rede uitgesproken, waarvoor het kabi net de volle verantwoordelijkheid draagt. Het is volkomen onjuist, de Landsvrouwe in de discussie daarover te betrekken. Dr. Beel zeide, dat op de critiek van de buitenparlementaire oppositie een uitspraak van Talleyrand van toepassing is: „Dit is geen diefstal waarvoor men in de gevan genis komt, maar vals spelen met Ijaarten waardoor men zich stelt buiten de gemeen- Tussen Wijk aan Zee en Caslncum spoelen nog voortdurend steenkolen aanafkom stig van het onlangs vergane Deense stoom schip „Lotte Skou'\ Strandjutters zijn druk in de weer om het zwarte goud t« verzamelen eu te bergen. Zestien landen opnieuw bijeen In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs wordt het voor waarschijnlijk ge houden, dat er over drie of vier weken te Parijs opnieuw een conferentie zal worden gehouden van afgevaardigden uit de lan den, die aan het plan-Marshall willen deel nemen. De zestien landen, die het vorig jaar de conferentie bijwoonden, zouden ook thans present zijn. Men verwacht, dat de nieuwe conferentie zich zal bezig houden met het stichten van een permanente organisatie der zestien lan den en verdere mogelijkheden van samen werking tussen de Europese landen zal bestuderen. De voorwaarden tot de Amerikaanse hulp aan Europa zullen, naar men meent te we ten, opzettelijk niet als punt van bespre king op de agenda vermeld worden. schap van hen, die de spelregels vanhet staatkundig fatsoen handhaven." De minister-president zeide. dat de wijze waarop deze oppositie van kwaad tot erger vervalt, een symptoom is van de algemene verwording. Indien men op deze manier doorgaat, zal de regering niet aarzelen, daartegen scherpe maatregelen te nemen, evenals tegen ontoelaatbare uitingen van links-extremistische zijde. De premier ging vervolgens over tot de beantwoording van de door verschillende senatoren gemaakte opmerkingen. Hij had geen bezwaar tegen een door prof. Mole naar gewenst onderzoek naar de doelma tigheid van een eventueel in te stellen „Kamer van Bezwaren". Mr. Kropman, die onder andere geklaagd had over de zijns inziens te ver gaande bureaucratie, kreeg te horen, dat een onderzoek naar een mo gelijke reorganisatie wordt ingesteld. De beraadslagingen in de Commissie voor de Grondwetsherziening zijn nog in volle gang. De premier stemde in met de ge maakte opmerking, dat grote spoed inder daad gewenst is. De tijd om het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting op te heffen achtte dr. Beel nog niet aange broken. Over de leiding van dit ministerie zal eerst beslist kunnen worden als de aan gelegenheid betreffende het Collegiaal Or gaan geregeld is. Ten aanzien van de In dische kwestie was de minister-president het eens met de heer Kolff, dat niettegen staande er een overeenkomst tot stand ge komen was, het probleem nog niet als op gelost kon worden beschouwd, aangezien het wantrouwen nog niet verdwenen is. Toen de politiële actie begon, was men niet voornemens, naar Djokja op te rukken Het is niet de bedoeling aan de Verenigde Sta ten v&n Indonesië de dominionstatus te ver lenen. De federatie zal souverein zijn. niet de republiek. Dr. Beel verklaarde nog dat de Benelux landen nauw contact onderhouden over het plan-Bevin. Hij hoopte, dat de grefte mo gendheden begrip zullen tonen voor het standpunt der Beneluxlanden ten opzichte van het Duitse vraagstuk. Hierna begon de Kamer met» de replieken. Dr. Brugmans, die ook een bezoek aan Wfnston Churchill had gebracht, waarover hij echter niets wilde mededelen, zeide voorts, dat het Haagse congres in Mei aan staande geen „Churchill-congres" zou zijn, zoals men klaarblijkelijk in Groot-Brittan- nië meende, hoewel een representatieve Europese manifestatie zonder de aanwe zigheid van de voorzitter van „Verenigd Europa" ondenkbaar is. De federale unie tracht alle politieke eenzijdigheid te ver mijden, vandaar dat ook het recent be sluit van de Labourpartij een zeer onaan gename sensatie was voor de socialisten op het continent. Het zou beter zijn het congres uit te stellen dan het door partij politiek van rechts of links ten gronde te laten richten. „Hiertegenover stond echter, dat men maar niet kan blijven wachten en tot actie dient over te gaan", aldus dr. Brugmans. Labour „motiveert" Het bestuur van de Britse Labourpartij heeft volgens Reuter haar afwijzend ad vies ten aanzien van bijwoning door leden der partij van het Haagse congres, beves tigd. Winston Churchill, de voorzitter van de organisatie van „Verenigd Europa" heeft publicatie gedaan van een brief van Shinwell. de Britse minister van Oorlog en voorzitter van tiet bestuur der Labour partij, waarin gezegd wordt dat „de voor gestelde samenstelling van het congres ruimte schijnt te laten voor bezwaren on zerzijds". In de brief staat verder: „De kwestie van de eenheid van Europa is van veel te f£oot belang om overgelaten te worden aan niet-representatievc belang stelling. Het aantal particuliere persoon lijkheden. volgens onbekende procedure uitgezocht, laat het congres zonder enig waarlijk representatief karakter. Van een dergelijk congres kan men nauwelijks verwachten, dat het enige practische bij drage zal leveren aan de Europese een heid. het zal, integendeel, de idee mis schien in discrediet brengen". De „News Chronicle" oefent critiek op de Britse Labourpartij: „Indien dit "secta- risme de overhand krijgt, zal het prestige en de solidariteit van de Labourregering ge schaad worden. Het debat over een der gelijke aangelegenheid mag niet op partij basis gevoerd worden". 'k Zend een meter a'k zie dat die cenlimetcr-actle zonder mü straks niets kan doen! Probeert U dit eens vlug te zeggen. En - als U het zover gebracht heeft - probeert U het dan eens vlug te doen! Vierkante centimeters kunt U nu nog kopen bij 't huisje op de Gr. Markt en bij vele winke liers. Weerbericht ZACHTER Verwachting medegedeeld door het K-N M I in De Bilt geld.g van Vrijdag, avond tot Zaterdagavond' Meest zwaar hewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen en in de nacht hier en daar vorming van nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid westelijke wind. Zachter, vooral des nachts. 14 Februari: Zon op 8.uur. onder 17.50 uur Maan op 9.45 uur. onder 22.33 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1